ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 10:59:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολε, εγώ θα έλεγα ότι απλώς αντικαταστήσαμε το ρωμαίος με το βυζαντινός.

Εδώ θα σε ρωτήσω Ostria, ποιοί "αντικαταστήσαμε";
Οι Ελληνες, οι Ρωμαίοι, κάποιοι άλλοι;
Μήπως η αντκατάσταση αυτή έγινε εκ του πονηρού;
Πώς θ' ακουγόταν αν αυτός ο κύριος έλεγε...
"Νομίζω ότι αυτοί οι Ελληνες είναι πολύ άδικοι με τους Ρωμαίους τους προγόνους.";
Θ' ακουγόταν λογικό ή οξύμωρο;
quote:
Ο λαός τι ήταν; Σίγουρα δεν ήταν μόνο Ελληνες, έτσι; Το ίδιο και οι Αυτοκράτορες. Ούτε Ρωμαίοι, ούτε Ελληνες (στο σύνολο εννοώ).
Οπότε ο όρος Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ή Ελληνική Αυτοκρατορία, δεν απεικονίζει την ποικιλότητα των εθνοτήτων.


Δεν ξέρω από που σου προκύπτει αυτό το μπέρδεμα, αγαπητή Ostria, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά, είναι ότι όταν εισέπραταν τον φόρο υποτελείας (τον φόρο δηλαδή των υποδούλων προς τους κατακτητές), οι Ρωμαίοι από τους Ελληνες, ήταν σαφέστατος ο διαχωρισμός.
Και ο ίδιος σαφής διαχωρισμός υπήρχε, όταν οι Ρωμαίοι Χριστιανοί (πλέον) αυτοκράτορες-κατακτητές, διέταζαν τους διωγμούς των Ελλήνων.
Τώρα, ποιές ήταν οι διαφορές τους; Είναι εκτός τόπου.

Edited by - Αίολος on 28/08/2005 11:48:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 13:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος
Ο ορος ελληνοχριστιανικος πολιτισμος, δεν ειναι καθολου λαθος η καταχρηστικος.
Η ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια, απο τα μεσα του 7ου αιωνα, αφου απωλεσε με τις αραβικες κατακτησεις, ολα τα μη Ελληνικα εδαφη, απεκτησε αμιγως ελληνικο χαρακτηρα κι οπως και να το κανουμε, μας αρεσει δεν μας αρεσει, το κυριαρχο στοιχειο της κοινωνικης δομης της ηταν ο χριστιανισμος.
Η ελλην-ορθοδοξια στηριχτηκε πανω στα δεδομενα που βρηκε ετοιμα απο τους ελληνες,(ασχετα με το πως τους μεταχειριστικε) σε αντιθεση με τους δυτικους, που ανακαλυψανε την ελληνικη σκεψη οψιμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 19:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Προς αποφυγή "παρεξηγήσεων", "παρερμηνειών", εσφαλμένων εκτιμήσεων και άστοχων "αντιδράσεων", ενημερώνω ότι οι παρεμβάσεις σχετικά με τα μηνύματα και τα διάφορα "ζητήματα" που δημιούργησε το εδώ μήνυμα του - Διεγραφέντος πλέον - KRITON καθώς και τις οποιεσδήποτε μη αποδεκτές συμπεριφορές ή στάσεις που σχετίζονται με αυτό, απ'όπου και αν προέρχονται, δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη λόγω προσωρινής χρονικής δυσχέρειας.

Παρακαλώ, ας συνεχιστεί η Συζήτηση πάνω στον κανονικό και δεδηλωμένο της άξονα.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 23:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Admin ευχαριστώ για την παρέμβαση.

quote:
Εδώ θα σε ρωτήσω Ostria, ποιοί "αντικαταστήσαμε";
Οι Ελληνες, οι Ρωμαίοι, κάποιοι άλλοι;
Μήπως η αντκατάσταση αυτή έγινε εκ του πονηρού;
Πώς θ' ακουγόταν αν αυτός ο κύριος έλεγε...
"Νομίζω ότι αυτοί οι Ελληνες είναι πολύ άδικοι με τους Ρωμαίους τους προγόνους.";
Θ' ακουγόταν λογικό ή οξύμωρο;

Αίολε καταλαβαίνω τι λες και δεν αποκλείω να έγινε εκ του πονηρού τότε που προτάθηκε, δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Πάντως δεν νομίζω να έχει επηρεάσει σε κάτι η χρήση του όρου. (Εχει;)


quote:
Δεν ξέρω από που σου προκύπτει αυτό το μπέρδεμα, αγαπητή Ostria, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά, είναι ότι όταν εισέπραταν τον φόρο υποτελείας (τον φόρο δηλαδή των υποδούλων προς τους κατακτητές), οι Ρωμαίοι από τους Ελληνες, ήταν σαφέστατος ο διαχωρισμός.
Και ο ίδιος σαφής διαχωρισμός υπήρχε, όταν οι Ρωμαίοι Χριστιανοί (πλέον) αυτοκράτορες-κατακτητές, διέταζαν τους διωγμούς των Ελλήνων.
Τώρα, ποιές ήταν οι διαφορές τους; Είναι εκτός τόπου.


Μα νομίζω ότι λέμε το ίδιο με άλλα λόγια. Ο όρος δεν χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει την καταγωγή αλλά το σύνολο των "πολιτών" της Αυτοκρατορίας.


quote:
Ο ορος ελληνοχριστιανικος πολιτισμος, δεν ειναι καθολου λαθος η καταχρηστικος. Η ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια, απο τα μεσα του 7ου αιωνα, αφου απωλεσε με τις αραβικες κατακτησεις, ολα τα μη Ελληνικα εδαφη, απεκτησε αμιγως ελληνικο χαρακτηρα κι οπως και να το κανουμε, μας αρεσει δεν μας αρεσει, το κυριαρχο στοιχειο της κοινωνικης δομης της ηταν ο χριστιανισμος.
Η ελλην-ορθοδοξια στηριχτηκε πανω στα δεδομενα που βρηκε ετοιμα απο τους ελληνες,(ασχετα με το πως τους μεταχειριστικε) σε αντιθεση με τους δυτικους, που ανακαλυψανε την ελληνικη σκεψη οψιμα.


Η ελλην-οθοδοξία στηρίχθηκε πάνω σε ποιά δεδομένα δηλαδή; Σε επιλεγμένα δεδομένα ναι, αλλά δεν ήταν μόνο αυτά ο ελληνικός πολιτισμός.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 00:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Επανήλθα και γω!!

Ostria, παρακολουθώ την συζήτηση τόσες μέρες, αλλά δεν παρενέβην γιατί οι γνώσεις μου περί Βυζαντίου είναι μάλλον περιορισμένες...

Αφενός να σε συγχαρώ για τα όσα ενδιαφέροντα παραθέτεις, έφτιαξα ένα μικρό αρχείο!

Αφετέρου να σε συγχαρώ για την στάση σου στις εξωγενείς κακόβουλες παρεμβάσεις.

Πάντως στα τελευταία ποστ διακρίνω πως η προγονοπληξία ξαναχτυπά για μερικούς ... και το τόπικ εξωκείλει προς το αν οι Βυζαντινοί ήταν άξιοι πρόγονοι ημών (όχι βέβαια από σένα). Η συζήτηση τείνει να μπει στα γνωστά στεγανά..

Δεν θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν προσπαθούσαμε να κρατήσουμε την κουβέντα ως έχει, χωρίς να μας πιάνουν οι συνήθεις ανησυχίες για το καθαρόαιμο της καταγωγής μας?

’ξιοι πρόγονοι ή όχι, οι Βυζαντινοί, με τα όποια χαρακτηριστικά τους, αποτελούν ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι της ιστορίας... γιατί να το χαλάσει η όποια σχέση του με το σήμερα?

Γιατί να μην μπορούμε να κρίνουμε την ιστορία αντικειμενικά??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 01:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Από την άλλη, καλή μου Ostria, νομίζω θα άξιζε ενός copy-paste, στο τόπικ για την Δημοκρατία, το παρακάτω απόσπασμα του Ρανσιμάν :

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι ακριβώς σημαίνει «δημοκρατία». Στα περισσότερα μέρη του κόσμου σήμερα, δημοκρατία σημαίνει να σε κυβερνούν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, οι εφημερίδες, η τηλεόραση. Διότι, είναι θεμιτό να έχουμε αυτό που ονομάζεται «λαϊκή ψήφος» αλλά, από τη στιγμή που οι άνθρωποι δεν μπορούν να κρίνουν μόνοι τους -κι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στο σύγχρονο κόσμο που δε σκέφτονται- τότε μεταφέρουν την εξουσία στα χέρια όσων κατέχουν τα ΜΜΕ, οι οποίοι, με τη δύναμη που έχουν, θα έπρεπε να επιλέξουν το δύσκολο δρόμο και να μορφώσουν όλο τον κόσμο. Πολλοί εξ αυτών, όχι όλοι ευτυχώς, είναι ανεύθυνοι. Δημοκρατία μπορεί να υπάρξει μόνον εάν έχουμε ένα υψηλής μόρφωσης κοινό. Σε μία πόλη σαν την αρχαία Αθήνα υπήρχε δημοκρατία -χωρίς να σκεφτόμαστε πως περνούσαν οι σκλάβοι ή οι γυναίκες-, διότι οι άνδρες είχαν όλοι πολύ καλή μόρφωση. Συνήθως δεν εξέλεγαν τους κυβερνήτες τους, τραβούσαν κλήρο, σα να το άφηναν στα χέρια του Θεού -καμία σχέση με τη βουλή των κοινοτήτων.

Η Δημοκρατία ως υπέρτατη έννοια της κοινωνίας αφημένη στα χέρια του Θεού... Τί λες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 02:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Οι επεμβάσεις στο παρόν θέμα σχετικά με την φανατική και μισαλλόδοξη προπαγάνδα που προήλθε από τον Λογαριασμό KRITON καθώς και με τις ποικίλες αντιδράσεις, δικαιολογημένες μεν, άστοχες δε και εξίσου φανατισμένες σε ορισμένες περιπτώσεις, έχουν ολοκληρωθεί.

Για οποιεσδήποτε σχετικές καταθέσεις απόψεων, παρακαλείστε να συμμετάσχετε από εδώ και πέρα μόνον στο Θέμα Aνθελληνική προπαγάνδα στο forum απο ''έλληνες'', το οποίο και θα παραμείνει ενεργό για 2 ημέρες ακόμη.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 10:03:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΗΡΘΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΕΙΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΣΤΕΡΜΙΞ ΓΙΑΤΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΒΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 10:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Φιλε stemix αμεσως εχασες την ψυχραιμια σου,γιατι?
"Αν συνεχίσεις όμως στο ίδιο στυλάκι που επέλεξες, θα γνωρίσεις και τον δικό μου, καθόλου ευγενικό χαρακτήρα."
Πνιξτον αυτον τον χαρακτηρα. Γιατι εγω ξερω οτι,γνωση και τετοια συμπεριφορα δεν ταιριαζουν

Ειλικρινά, δεν σε καταλαβαίνω. Πετάς ένα "Θαυμάστε έναν Έλληνα" και απορείς που έχασα την ψυχραιμία μου (που δεν την έχασα). Δηλαδή, αν σου πω, πως ούτε για την Ελληνιστική περίοδο τρελαίνομαι να παίρνω βιβλία να διαβάζω (γιατί αυτό εννοούσα), θα βγεις να με αποκαλέσεις εθνικό προδότη;
Και δεν υποστήριξα ποτέ ούτε ότι έχω κάποιο επίπεδο ούτε γνώση, γιατί ξέρω πως δεν έχω. Και αν σκεφτείς ότι πιο πολύ είμαι του γηπέδου, παρά του Μεγάρου, θα έλεγα πως μάλλον πολύ φτηνά την γλύτωσες

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 13:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος
quote:


Η ελλην-οθοδοξία στηρίχθηκε πάνω σε ποιά δεδομένα δηλαδή; Σε επιλεγμένα δεδομένα ναι, αλλά δεν ήταν μόνο αυτά ο ελληνικός πολιτισμός.




Δηλαδη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 13:52:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΒΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ.

Να έχεις το θάρρος να κατονομάζεις τον υβριστή, και να μάθεις να αιτιολογείς τι ακριβώς ονομάζεις ύβρι και γιατί.

quote:
Πάντως στα τελευταία ποστ διακρίνω πως η προγονοπληξία ξαναχτυπά για μερικούς ... και το τόπικ εξωκείλει προς το αν οι Βυζαντινοί ήταν άξιοι πρόγονοι ημών (όχι βέβαια από σένα). Η συζήτηση τείνει να μπει στα γνωστά στεγανά..

Δεν θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν προσπαθούσαμε να κρατήσουμε την κουβέντα ως έχει, χωρίς να μας πιάνουν οι συνήθεις ανησυχίες για το καθαρόαιμο της καταγωγής μας?

’ξιοι πρόγονοι ή όχι, οι Βυζαντινοί, με τα όποια χαρακτηριστικά τους, αποτελούν ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι της ιστορίας... γιατί να το χαλάσει η όποια σχέση του με το σήμερα?

Γιατί να μην μπορούμε να κρίνουμε την ιστορία αντικειμενικά??


Το ίδιο ισχύει και για 'σένα καλή μου.
Αιτιολόγηση, τεκμηρίωση, ξέρεις τι είναι;
Δεν θα ρωτήσω τι ακριβώς εννοείς με το αντικειμενικά, διότι θα πλακώσεις τα κηρύγματα.
Ηδη ξεκίνησες. Κόλλησες το ταμπελάκι και καθάρισες.

Αγαπητή Ostria, απ' ότι βλέπεις, εάν συνεχίσω τον διάλογο, θα γίνει της Καλογρέζας και εδώ μέσα και θα καταντήσω αυτό που απεύχεται (με το δίκιο του) ο Admin.
Τις βλέπεις τις πρώτες πάσες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 14:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Αίολε φέρε πίσω την μύγα!

Συγνώμη τώρα που το είδες το ταμπελάκι και το κήρυγμα? Εγώ ούτε καν έχω συμμετάσχει προς το παρόν στην συζήτηση, απλώς την παρακολουθώ.

Το μόνο που είπα ήταν πως, αν γίνεται, να μιλήσουμε για το Βυζάντιο χωρίς να εστιάζουμε στο αν ήταν άξιοι πρόγονοι ή όχι.

’λλωστε δεν είναι αυτό το θέμα μας. Εκτός αν νευριάζεις γιατί εσύ για αυτό ήθελες ντε και καλά να μιλήσεις.

Και ούτε νομίζω πως χρειάζεται αιτιολόγηση ή τεκμηρίωση όταν κάνεις απλώς μια έκκληση.

Το θέμα της Όστρια δεν κινδύνευε να γίνει Καλογρέζα... ώσπου κάποιοι φέραν την συζήτηση πάλι στα γνωστά και χιλιοειπωμένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 15:09:40  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΙΟΛΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΟΛΑΣ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙΑ.ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 18:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αν όσοι/ες πραγματικά ενδιαφέρονται για τα ζητήματα που πραγματεύεται αυτή η Συζήτηση, απλά επικεντρώνονταν στο να καταθέσουν τις απόψεις τους, τις θέσεις και τις αντιθέσεις τους, με επιχειρήματα και "δουλεμένη" συλλογιστική και όχι να επιδίδονται στους γνωστούς φαύλους κύκλους καθαρά προσωπικών αντεγκλίσεων και χαρακτηρισμών των συνομιλητών τους, είμαι σίγουρος πως κανείς δεν θα αναρωτιόνταν ανάμεσα σε τι να επιλέξει: "το Γήπεδο ή το Μέγαρο".

Ο χώρος αυτός είναι Χώρος Διαλόγου και ο Διάλογος έχει τους δικούς του κανόνες, ούτε του γηπέδου, ούτε του Μεγάρου... Ειδικότερα ο Διάλογος περί Φιλοσοφίας, Μεταφυσικής, Ιστορίας κ.λπ. έχει, περισσότερο ίσως από άλλους τύπους, μία σαφή σκοπιμότητα. Αυτήν της ανεύρεσης της Αλήθειας.

Βασική προϋπόθεση, θεωρώ, για να συμμετάσχει κάποιος σε έναν αληθινό Διάλογο είναι να αποδεχτεί, πριν εισέλθει σ'αυτόν, ότι δεν κατέχει την Αλήθεια. Στην καλύτερη περίπτωση ότι βρίσκεται σε έναν καλό δρόμο προς αυτήν και έχει "ακουμπήσει" κάποιες πτυχές της. Ίσως και το ότι δεν υπάρχει μόνον μία Αλήθεια...

Αν εισέρχεται σε έναν Διάλογο με την έντονη σκέψη "Εγώ κατέχω την Αλήθεια", κατά την γνώμη μου, ποτέ πραγματικά δεν Συμμετείχε ούτε θα το κάνει βέβαια. Απλά γιατί οι άλλοι Συζητητές "δεν υπάρχουν" πραγματικά γι'αυτόν/ήν... Υπάρχει μόνον "ο εαυτός του/της και η Αλήθεια του/της".

Πάντα θα είναι ένα "ξένο σώμα" στην Δημιουργική και Εξελικτική Διαλεκτική διαδικασία της Φύσης. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν έχει χρησιμότητα σ'αυτήν τη διαδικασία, κατά πάσα πιθανότητα αυτήν του υποδείγματος για το τι πρέπει να αποφεύγουμε ή για το τι θα πρέπει να ξεπεράσουμε.

Όμως ποιος αλήθεια επιθυμεί για τον εαυτό του να είναι ένα τέτοιο υπόδειγμα;;

Με συγχωρείς Ostria και όσοι υπόλοιποι Συζητητές πραγματικά ενδιαφέρεστε γι'αυτήν τη Συζήτηση, για τις συνεχείς μου παρεμβάσεις...

Έχω την, ίσως ουτοπική, ελπίδα ότι ίσως είναι κάπως χρήσιμες σε αυτούς που δεν ενδιαφέρονται και τόσο...

Πιστεύω πάντως ακράδαντα ότι η Βούληση για αληθινό Διάλογο μερικές φορές ξυπνάει στους Ανθρώπους ακόμη και με τους πιο παράδοξους τρόπους.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 18:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Τέλος πάντων... Ξεχάσαμε και που είχαμε μείνει.
Ostria, δεν μας βάζεις σε μία τάξη

VELISSARIOS, καλώς γύρισες

Edited by - stemix on 29/08/2005 18:32:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 23:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
(Παρένθεσις)

Η ποδοσφαιροποίηση του θέματος


quote:
Και αν σκεφτείς ότι πιο πολύ είμαι του γηπέδου, παρά του Μεγάρου

Τι να πω και γω που προσπαθούσα να γράψω στο θέμα υπό τους ήχους του αγώνα Ατρόμητος-ΑΕΚ!


quote:
Αγαπητή Ostria, απ' ότι βλέπεις, εάν συνεχίσω τον διάλογο, θα γίνει της Καλογρέζας και εδώ μέσα και θα καταντήσω αυτό που απεύχεται (με το δίκιο του) ο Admin.
Τις βλέπεις τις πρώτες πάσες;

Αγαπητέ Αίολε, θα μας αναγκάσεις να σε ψάξουμε, να δούμε αν έχεις τίποτα δυναμιτάκια, κροτίδες κλπ!


quote:
Το θέμα της Όστρια δεν κινδύνευε να γίνει Καλογρέζα... ώσπου κάποιοι φέραν την συζήτηση πάλι στα γνωστά και χιλιοειπωμένα.

Δεν μας φοβίζουν οι ποδοσφαιροποιήσεις! Νοιώθουμε μέσα μας πρωταθλητές! (Απορώ πώς δεν πήρε καμιά ομάδα το nickname "Βυζαντινοί"! χεχε)


quote:
Βασική προϋπόθεση, θεωρώ, για να συμμετάσχει κάποιος σε έναν αληθινό Διάλογο είναι να αποδεχτεί, πριν εισέλθει σ'αυτόν, ότι δεν κατέχει την Αλήθεια. Στην καλύτερη περίπτωση ότι βρίσκεται σε έναν καλό δρόμο προς αυτήν και έχει "ακουμπήσει" κάποιες πτυχές της. Ίσως και το ότι δεν υπάρχει μόνον μία Αλήθεια...

Ο διαιτητής τα λέει πολύ καλά (ή μήπως είναι η FIFA;). Admin οι παρεμβάσεις σου δεν ενοχλούν. Αντιθέτως τις βρίσκω πολύ βοηθητικές!


Και τώρα στο επίμαχο ερώτημα

quote:
Γιατί να μην μπορούμε να κρίνουμε την ιστορία αντικειμενικά??

Και βέβαια μπορούμε, αγαπητή Brie Boy! Την ιστορία των άλλων όμως, όχι την δική μας! (και αυτή όχι απόλυτα καθώς όλα φιλτράρονται μέσα από τις προσωπικές μας συμπάθειες και αντιπάθειες)


quote:
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ?

Αγαπητέ Βελισσάριε, δεν νομίζω ότι ο Αίολος μας εμποδίζει. Οι απορίες του είναι εύλογες. Υπάρχουν πολλά γκρίζα σημεία και στην Ιστορία μας και στις αναλύσεις και ερμηνείες της Ιστορίας μας.


quote:

Από την άλλη, καλή μου Ostria, νομίζω θα άξιζε ενός copy-paste, στο τόπικ για την Δημοκρατία, το παρακάτω απόσπασμα του Ρανσιμάν :
.....

"Συνήθως δεν εξέλεγαν τους κυβερνήτες τους, τραβούσαν κλήρο, σα να το άφηναν στα χέρια του Θεού -καμία σχέση με τη βουλή των κοινοτήτων."

Η Δημοκρατία ως υπέρτατη έννοια της κοινωνίας αφημένη στα χέρια του Θεού... Τί λες?



Αυτό είναι για το άλλο θέμα όντως! (Για όσους δεν το έχουν δει, στο Απόψεις-Προτάσεις το θέμα του Βριλ "πόσο δημοκράτης είσαι;")

Οχι, δεν συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία της κλήρωσης. Ας μην ξεχνάμε ότι οι αρχαίοι έλεγαν "συν Αθηνά και χείρα κίνει"! (Σε αυτήν την περίπτωση θα το ερμήνευα -ας γίνουμε όλοι ικανοί να άρχουμε και ας αφήσουμε μετά τους Θεούς (και κυρίως την θεά Τύχη) να διαλέξει ανάμεσα στους άριστους- (κοινώς καλύπτουμε πρώτα τα νώτα μας! )


quote:

"Η ελλην-οθοδοξία στηρίχθηκε πάνω σε ποιά δεδομένα δηλαδή; Σε επιλεγμένα δεδομένα ναι, αλλά δεν ήταν μόνο αυτά ο ελληνικός πολιτισμός."

Δηλαδη?



Καλέ μου κλώνε, αυτή η συζήτηση είναι μεγάλη. Κατά την γνώμη μου η ορθοδοξία πήρε αυτά τα στοιχεία του ελληνικού πολιτισμού που την βοηθούσαν να εξαπλωθεί στους "εθνικούς" και να σταθεροποιηθεί στην εξουσία (δηλαδή που της έδιναν πάσα που λέει και ο Αίολος) και αγνόησε ή πολέμησε τα υπόλοιπα που δεν της "έκαναν". Οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για ελληνορθόδοξο πολιτισμό (ως συνέχεια του ελληνικού).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 29/08/2005 23:19:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 07:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος
quote:



Δεν μας φοβίζουν οι ποδοσφαιροποιήσεις! Νοιώθουμε μέσα μας πρωταθλητές! (Απορώ πώς δεν πήρε καμιά ομάδα το nickname "Βυζαντινοί"! χεχε)




Υπαρχει ο Β.Α.Ο. ο οποιος μαλιστα εχει εις βαρος του κι ενα παγκοσμιο ρεκορ!!

Οσο για τα υπολοιπα, μιλας σαν να ειναι η εκκλησια ενας συνομωτικος μηχανισμος που διαλεγει με ποιους τροπους θα μας βγαλει το ματι καλυτερα και επιλεγει τα καταλληλα κειμενα και ιδεες.
Δεν ειναι ετσι.
Ειναι, παντα ηταν, ενας απροσωπος μηχανισμος που μονη του δουλεια ειναι να συντηρει τον εαυτο του.
Κατι σαν πολυεθνικη.
Δεν αντεγραψε πραγματα, απλα χρησιμοποιησε.
Ο χριστιανισμος και κυριοτερα η ορθοδοξια, ειναι συρραφη διαφορων δογματων κι επιροων. Π.χ. η λειτουργεια ειναι διονυσιακης προελευσεως, οι ιερατικες στολες ειναι περσικης και παει λεγοντας.
Οι ανατολικοι, δηλαδη οι δικοι μας ηταν προνομιουχοι, διοτι ειχαν την ελληνιδα σκεψη και γλωσσα για να χτισουν επανω τους την θεολογια τους και το εκαναν καλα.
Το ξαναλεω οτι ειμαι παντελως αθεος, δεν πιστευω καν σ' αυτο που πολλοι λενε "ανωτερη δυναμη" τον δε χριστιανισμο μαλλον τον αντιπαθω!!!
Αυτο ομως δεν με εμποδιζει να βλεπω οσο μπορω, τα πραγματα αντικειμενικα.
Δεν μπορω να παραβλεψω οτι η ορθοδοξια λειτουργησε ως συνεκτικος παραγων στη κοινωνια του βυζαντιου, οπως λειτουργει και σημερα.
Σαν Ελληνες, δεν ειμαστε παρα αχθοφοροι ενος μεγαλου ονοματος. Δεν παραγουμε πολιτισμο. Δεν κανουμε τιποτα για να δικαιολογησουμε την υπαρξη μας στον κοσμο.
Αλλα σε εναν κοσμο που εχει αρχισει η βλακεια, μεσω της θρησκειας να παιρνει το πανω χερι, το οτι ειμαστε ορθοδοξοι, λεει κατι και στους αλλους και σ' εμας.
Οπως επισης οτι δεν μπορουμε, για χαρη του ονοματος και μονον (Ελληνες) να πεταξουμε ενα τεραστιο κοματι της ιστοριας μας. Το βυζαντιο δηλαδη.
Ας υποθεσουμε οτι κατι συμβαινει (τοσες προφητειες υπαρχουν, διαολε) και ξαναπερνουμε την Κων/πολη.
Φαντασου το πατριαρχη να λειτουργει παλι στην Α. Σοφια.
Υπαρχει κανεις που θα εμενε ασυγκινητος?
Εστω και φανατικος δωδεκαθειστης.
Προσωπικως, αν και καρααθεος, το σκεφτομαι και μου σηκωνεται η τριχα καγκελο.

Edited by - χρυσος Κλωνος on 30/08/2005 07:31:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 08:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios
quote:

_____________________________________________________________
Επεμβάσεις από Admin λόγω ανάρμοστων και εμπρηστικών
εκφράσεων, που στοχεύουν συλλήβδην σε ανθρώπινες ομάδες
ή ιδεολογίες, και που είναι παντελώς ασυμβίβαστες με τους
κανονισμούς λειτουργίας και τις σκοπιμότητες αυτού του χώρου!

_____________________________________________________________

Πριν μερικούς μήνες σε τηλεοπτικό δίαυλο είχε προγραμματισθεί να προβληθεί η ταινία "Ο Τελευταίος Πειρασμός" του Μάρτιν Σκορτσέζε, βασισμένο στο αριστούγημα του Καζαντζάκη "Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται". Λίγη ώρα πριν την προβολή με μήνυμα που "έτρεξε" στην οθόνη πληροφορήθηκα ότι η προβολή αναβάλλεται για "ειδικούς λόγους". Εξοργισμένος πήρα τηλέφωνο στο κανάλι για να διαμαρτυρηθώ. Η τηλεφωνήτρια με πληροφόρησε ότι η ταινία ματαιώθηκε διότι υπήρξαν παρεμβάσεις και απειλές από παραθρησκευτικούς, αλλά και εκκλησιαστικούς κύκλους! "Μα καλά στον Μεσαίωνα ζούμε;" της είπα. "Απ' ότι φαίνεται κύριε..." μου απάντησε απογοητευμένη!
Αυτό εννούσα με τα λόγια που διέγραψε η αγαπητή Admin. Δεν κινδυνεύουμε από τους χριστιανούς ή τους "εθνικούς" γενικά, αλλά από έναν ηλίθιο φανατισμό που μας οδηγεί μαθηματικά πίσω στον Μεσαίωνα. Ως ελεύθερος άνθρωπος, μη χριστιανός, μη δωδεκαθεϊστής, μη θρησκευόμενος, αρνούμαι να σκυ΄ψω το κεφάλι και να υποταχθώ στην σύγχρονη ιδεοληψία του "ελληνοχριστιανικού" κίβδηλου κατασκευάσματος. Όπως αρνούμαι να υποταχθώ στους φανατισμούς οποιωνδήποτε -ισμών!
Δεν ήταν στις προθέσεις μου να προσβάλλω τους χριστιανούς γενικά. ’λλωστε χριστιανή και μάλιστα βαθίά θρησκευόμενη είναι και η ίδια η μητέρα μου. Αποφάσισα να συμμετάσχω στο forum γιατί ήθελα να ανταλλάξω σοβαρές επιστημονικές απόψεις με τους φίλους εδώ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή, αρκεί να μη θέλει να την επιβάλει σε εμένα. Ακόμα και όταν υπάρχει ένταση ο διάλογος είναι ενδιαφέρων.
Αν όντως προσέβαλλα κάποιους ζητώ συγγνώμη.

http://www.mcescher.com/Gallery/back-bmp/LW344.jpg
Open mind for a different viewΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 09:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Πριν μερικούς μήνες σε τηλεοπτικό δίαυλο είχε προγραμματισθεί να προβληθεί η ταινία "Ο Τελευταίος Πειρασμός" του Μάρτιν Σκορτσέζε, βασισμένο στο αριστούγημα του Καζαντζάκη "Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται". Λίγη ώρα πριν την προβολή με μήνυμα που "έτρεξε" στην οθόνη πληροφορήθηκα ότι η προβολή αναβάλλεται για "ειδικούς λόγους". Εξοργισμένος πήρα τηλέφωνο στο κανάλι για να διαμαρτυρηθώ. Η τηλεφωνήτρια με πληροφόρησε ότι η ταινία ματαιώθηκε διότι υπήρξαν παρεμβάσεις και απειλές από παραθρησκευτικούς, αλλά και εκκλησιαστικούς κύκλους! "Μα καλά στον Μεσαίωνα ζούμε;" της είπα. "Απ' ότι φαίνεται κύριε..." μου απάντησε απογοητευμένη!

Συμφωνώ. Την ίδια απογοήτευση είχα νιώσει και εγώ που δεν έχω δει την ταινία και επιτέλους νόμιζα πως θα την έβλεπα. Για τέτοιες απαράδεκτες λογοκρισίες, ότι και να πει κανείς, θα έχει δίκιο.

quote:
Οπως επισης οτι δεν μπορουμε, για χαρη του ονοματος και μονον (Ελληνες) να πεταξουμε ενα τεραστιο κοματι της ιστοριας μας. Το βυζαντιο δηλαδη.
Ας υποθεσουμε οτι κατι συμβαινει (τοσες προφητειες υπαρχουν, διαολε) και ξαναπερνουμε την Κων/πολη.
Φαντασου το πατριαρχη να λειτουργει παλι στην Α. Σοφια.
Υπαρχει κανεις που θα εμενε ασυγκινητος?
Εστω και φανατικος δωδεκαθειστης.
Προσωπικως, αν και καρααθεος, το σκεφτομαι και μου σηκωνεται η τριχα καγκελο.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 10:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος
quote:


Δεν ήταν στις προθέσεις μου να προσβάλλω τους χριστιανούς γενικά.
Αν όντως προσέβαλλα κάποιους ζητώ συγγνώμη.



Μην ανησυχεις γι αυτο. Ολοι βρισκουν κατι για να προσβληθουν.
Αν ο μοναδικος γνωμων ηταν αυτος, δεν θα επρεπε να μιλαμε, να γραφουμε, να πρατουμε τιποτα.
Δεν δισταζω να δηλωσω οτι δεν σεβομαι καμια πιστη κανενος (το γιατι ειναι αλλη ιστορια).
Προσπαθω ομως να σεβομαι την ιστορικη πραγματικοτητα.
Η ιστορια δεν πρεπει να ειναι απλο χομπυ. Αν την προσεγγιζουμε προσεκτικα, μπορει να μας βοηθησει ουσιαστικα στην ερμηνεια του σημερα και να μας προετοιμασει επαρκως για το αυριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 17:35:44  Εμφάνιση Προφίλ
Χωρίς να θέλω να πάρω θέση σχετικά με την προβολή ή όχι αυτού του φιλμ θα πω κάτι που είναι σχετικό.

Λόγω του ότι δεν πήγα να δω την ταινία και λόγω της απουσίας μου από την Ελλάδα, μήπως γνωρίζετε να μου πείτε για τις αντιδράσεις που υπήρξαν σχετικά με το πρόσφατο φιλμ με τον Μέγα Αλέξανδρο;;

Μην μου πείτε τώρα άλλο το ένα και άλλο το άλλο, και τα δύο φιλμ είναι και ο κάθε σκηνοθέτης παρουσιάζει τα πράγματα από τη δική του οπτική γωνιά, φτάνει σε σημείο να αναθεωρεί πράγματα τα οποία για ορισμένους θεωρούνται ιστορικά δεδομένα, ενώ για κάποιους άλλους δεν είναι καθόλου έτσι.

Το ερώτημα είναι κατά πόσο ένας άνθρωπος, κάνοντας χρήση της κοινωνικής του αλλά και της επαγγελματικής του ιδιότητας, μπορεί ή όχι να παράγει ένα έργο (φιλμ, βιβλίο, πολυμέσα, ...) το οποίο, είτε το θέλουμε είτε όχι, χτίζει γνώμες και συνεισφέρει στη δημιουργία απόψεων και εντυπώσεων;;;;

Επίσης, διερωτώμαι αν θα μας άρεσε εμάς, σας λαός, σαν έθνος, κάποιος άλλος σκηνοθέτης να φτιάξει κινηματογραφικά έργα στα οποία θα δίνονται με ιδιαίτερο τρόπο οι τόσο αμφιλεγόμενες, από πολλούς, ερωτικές σχέσεις και τα γούστα των αρχαίων μας;;;

Τι θα κάναμε σε αυτήν την περίπτωση;; Θα αντιδρούσαμε;; Αν ναι, πώς;; Το κράτος μας θα έπαιρνε θέση;; Μήπως θα ασκούσε κριτική και θα προέτρεπε τους έλληνες να μην δουν τις ταινίες αυτές;; Μήπως θα απαγόρευε την προβολή τους στη χώρα μας;; Τότε δεν θα αντιδρούσε με τον ίδιο τρόπο που αντέδρασε η Εκκλησία μας (δεν γνωρίζω πως αντέδρασε αλλά ας θεωρήσουμε ότι τα πράγματα είναι όντως έτσι όπως ισχυρίζονται ορισμένοι) στην προκειμένη περίπτωση του εν λόγω έργου;;

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 17:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Επειδή δεν θυμάμαι καλά, απαγόρευσε η κυβέρνηση ή κάποιος κρατικός οργανισμός την προβολή, ενοικίαση ή οτιδήποτε άλλο της πρόσφατης ταινία του Μ. Αλέξανδρου στην Ελλάδα;;;;;

και μην μου πείτε άλλο το ένα και άλλο το άλλο γιατί απαγορεύτηκε η προβολή της ταινίας "Ο Τελευταίος Πειρασμός" του Μάρτιν Σκορτσέζε αλλά όχι και του Μ. Αλέξανδρου....!!!



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:14:24  Εμφάνιση Προφίλ
Πέρα αν το απαγόρευσαν ή όχι, υπήρξαν οργανωμένες αντιδράσεις από κάποιους σχετικά με την ταινία για τον Μεγάλο Αλέξανδρο στην Ελλάδα;;

Υπήρξαν άτομα, γνωστοί, διάσημοι, πολιτικοί ... που να εξέφρασαν την αντίθεσή τους ή και αν προέτρεψαν το κοινό να σαμποτάρει την ταινία;;;

Ειλικρινά, δεν γνωρίζω αν έγινε κάτι τέτοιο οπότε και γι’ αυτό ρωτάω.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Ψηλε λες και δεν τα ξέρεις η Ελλάδα είναι η χώρα των αντιδράσεων παρά όλα αυτά μόνο μια αρχή έχει την δύναμη να απαγορεύση την προβολή ταινιών, έκδοση βιβλίων κτλ που αντιτίθεται στις αρχές της Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

Τέλος πάντων, κακός που αναφερόμαστε σε αυτά μια και δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα...!!!


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:24:17  Εμφάνιση Προφίλ
Να λοιπόν που κάτι βρήκα:

quote:
Συνεχίζει να διχάζει ο "Αλέξανδρος"

Συνεχίζει να προκαλεί αντιδράσεις ο "Αλέξανδρος" του Όλιβερ Στόουν, αφού ο πρωταγωνιστής της ταινίας, Κόλιν Φάρελ , απαντώντας σε εξώδικο που απέστειλε ομάδα Ελλήνων δικηγόρων, τους προκάλεσε να τον μηνύσουν. Φυσικά, αιτία της διαφωνίας τους είναι -τι άλλο;- η αμφιλεγόμενη παρουσίαση του Έλληνα στρατηλάτη ως ομοφυλόφιλου, την οποία οι δικηγόροι θεωρούν μη ρεαλιστική. Ο Ιρλανδός ηθοποιός τους προέτρεψε να μην μηνύσουν το στούντιο και τον σκηνοθέτη, αλλά τον ίδιο, καθώς είναι βέβαιος ότι δεν θα καταφέρουν ποτέ να επιδείξουν απτά στοιχεία για τις σεξουαλικές προτιμήσεις του Μ. Αλεξάνδρου. Η ομάδα των δικηγόρων, που αποτελείται από 25 άτομα, με επικεφαλής τον Γιάννη Βαρνάκο, ζήτησε από τους παραγωγούς της ταινίας να καταστήσουν σαφές στους θεατές ότι η ιστορία του έργου είναι "αποκύημα της φαντασίας" και θεωρεί ότι θα έπρεπε να υπάρχει σχετική ένδειξη στους τίτλους εισαγωγής.

Ο πρωταγωνιστής της αμφιλεγόμενης ταινίας της Warner Bros δήλωσε βέβαιος ότι ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν σίγουρα αμφισεξουαλικός, καθώς, όπως λέει ο Φάρελ, κάτι τέτοιο δεν ήταν καθόλου σπάνιο στην αρχαιότητα. "Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσο μεγάλο το θέμα", δηλώνει ο Ιρλανδός ηθοποιός, ενώ και η συμπρωταγωνίστριά του, Αντζελίνα Τζολί, τόνισε ότι η ταινία δεν παρουσιάζει το "Μέγα Αλέξανδρο" υπό το πρίσμα της σεξουαλικότητας, αλλά της αγάπης.


και αυτό

quote:
Ζητούν την απαγόρευση του "Αλέξανδρου"
Σκηνές γελοιοποιούν τον Έλληνα στρατηλάτη

ΕRΤ.GR


Την απαγόρευση προβολής της ταινίας "Αλέξανδρος ο Μέγας" ζητούν δύο δικηγόροι

Την απαγόρευση προβολής της ταινίας του Όλιβερ Στόουν "Αλέξανδρος ο Μέγας" ή την αφαίρεση των σκηνών που εμφανίζουν τον πρωταγωνιστή να έχει αμφιλοφιλικές σχέσεις ζητούσαν, με αίτησή τους, που απέσυραν από το Μονομελές Πρωτοδικείο, δύο Αθηναίοι δικηγόροι. Οι αιτούντες, που στρέφονταν κατά της εταιρίας διανομής της ταινίας "Σπέντζος Φιλμ", υποστήριζαν ότι η ταινία παραποιεί τα ιστορικά κείμενα και διαστρεβλώνει την ιστορική αλήθεια. Οι δύο δικηγόροι ανέφεραν στην αίτηση ότι με τις επίμαχες σκηνές χλευάζεται και γελιοποιείται ο Ελληνας στρατηλάτης.

Οι δύο δικηγόροι απέσυραν το δικόγραφο

Ενώπιον του δικαστηρίου, οι εκπρόσωποι της "Σπέντζος Φιλμ" κάλεσαν τους αιτούντες να παρακολουθήσουν την ειδική προβολή της ταινίας και αν κρίνουν να προχωρήσουν σε νέα αίτηση. Η πρόσκληση έγινε αποδεκτή και έτσι η συζήτηση της αίτησης ανεστάλη, καθώς οι δύο δικηγόροι απέσυραν το δικόγραφο


Οπότε, και σ' αυτήν την περίπτωση βλέπουμε να υπάρχει αντίδραση και μάλιστα με ένδικα μέσα.
Μπορούμε λοιπόν να θεωρήσουμε ότι γίνεται "μια από τα ίδια";;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Το ερώτημα είναι κατά πόσο ένας άνθρωπος, κάνοντας χρήση της κοινωνικής του αλλά και της επαγγελματικής του ιδιότητας, μπορεί ή όχι να παράγει ένα έργο (φιλμ, βιβλίο, πολυμέσα, ...) το οποίο, είτε το θέλουμε είτε όχι, χτίζει γνώμες και συνεισφέρει στη δημιουργία απόψεων και εντυπώσεων;;;;

Εδώ φίλε Ψηλός, τι μπορεί να πει κανείς; Ολόκληρο θέμα θα χρειαστεί για κάτι τέτοιο. Υποτίθεται πως ελευθερία έχουμε, ο καθένας (συγγραφέας, σκηνοθέτης κλπ) μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα. ’σχετα αν θίγει τα δικά σου πιστεύω, θα μπορούσε να πει κάποιος. Αν μπορείς, γράψε και εσύ κάτι (όχι εσύ ειδικά) που να αποδυκνείεις ή να υποστηρίζεις το αντίθετο. ’λλο το τι πραγματικά γίνεται.

quote:
Επίσης, διερωτώμαι αν θα μας άρεσε εμάς, σας λαός, σαν έθνος, κάποιος άλλος σκηνοθέτης να φτιάξει κινηματογραφικά έργα στα οποία θα δίνονται με ιδιαίτερο τρόπο οι τόσο αμφιλεγόμενες, από πολλούς, ερωτικές σχέσεις και τα γούστα των αρχαίων μας;;;

Αυτό ήδη έχει γίνει (δες "Αλέξανδρος", "Τροία") και δεν είδα κάποια Κρατική αντίδραση (και μάλλον σωστά). Βγες ρε Έλληνα και φτιάξε δικιά σου ταινία, όπως νομίζεις εσύ. Δεν λέω τι αρέσει σε μένα, αλλά ψυχρά πως θα το έβλεπε κάποιος τρίτος, μη Έλληνας.
Και αν ανάφερες τα παραπάνω για τον Τελευταίο Πειρασμό, εμένα δεν με ενοχλεί το να αντιδράσει κάποιος, λογικό είναι, το να μου απαγορεύσει να σχηματίσω δικιά μου γνώμη είναι που με ενοχλεί αφάνταστα.

quote:
Επειδή δεν θυμάμαι καλά, απαγόρευσε η κυβέρνηση ή κάποιος κρατικός οργανισμός την προβολή, ενοικίαση ή οτιδήποτε άλλο της πρόσφατης ταινία του Μ. Αλέξανδρου στην Ελλάδα;;;;;

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Edited by - me

Edited by - stemix on 30/08/2005 18:32:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1
Ψηλέ εσύ κατί παίρνεις και μας το κρυβείς....

δες την απαντησή που σου έστειλα και ύστερα μίλα, αίντε...


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Ψηλός, άλλο αντίδραση και άλλο απαγόρευση. Έλα τώρα...

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:37:10  Εμφάνιση Προφίλ
GDS1
Εγώ ήθελα να το τοποθετήσουμε κάπως διαφορετικά το θέμα, μια που πείρε τέτοια τροπή και το εδώ θέμα.

Αν διαβάσεις στο πιο πάνω θέμα, θα δεις κάποια ερωτήματα που θέτω και κάποιους συλλογισμούς που κάνω.

Βλέπω όμως, πως δεν χάνουμε καμιά αφορμή να κακολογήσουμε την Εκκλησία. Δεν κοιτάμε να δούμε σε τι πλαίσιο κινούνται οι αντιδράσεις και ποιους αφορούν, παρά με την πρώτη αφορμή, βουρ για λάσπη.
Και η οργανωμένη Εκκλησία αποτελείται από ανθρώπους και είναι άνθρωποι αυτοί που παίρνουν κάποιες αποφάσεις.

Εναντιώνομαι στην πολιτική ορισμένων, να προσπαθούν να σπιλώσουν με την παραμικρή ευκαιρία την Εκκλησία και τον Χριστιανισμό.

Τότε, για το κάθε έγκλημα που διαπράτει κάποιος, που είναι βαπτισμένος Χριστιανός, θα πρέπει να καταφερόμαστε εναντίον της Εκκλησίας και του Χριστιανισμού, έτσι;;

Δηλαδή, και οι Κούρδοι πρέπει να μας μισούν εις τον αιώνα που η χώρα μας (άσχετα υπό ποίες συνθήκες) παρέδωσε στα χέρια των τούρκων τον Οτσαλάν, συμφωνείτε;;; και υπάρχουν και τόσα άλλα παραδείγματα που θα μπορούσε να αναφέρει κάποιος.

Ας το τελειώσουμε εδώ γιατί όντως, έχουε ξεφύγει πολύ από το θέμα.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 18:47:03  Εμφάνιση Προφίλ
Έχετε στα χέρια σας απόφαση με την οποία η Εκκλησία επιβάλλει την απαγόρευση της προβολής της ταινίας "Ο τελευταίος πειρασμός";;

Όπως είπε και ο φίλος stemix, άλλο αντίδραση και άλλο απαγόρευση.

Με ποια ιδιότητα η Εκκλησία μπορεί να απαγορεύσει την προβολή της ταινίας;;
Έχει η Εκκλησία τέτοια δικαιδοσία στην Ελλάδα και δεν το ξέρω;

Μήπως πρέπει να της αφαιρέσουμε το δικαίωμα να αντιδρά σε κάτι που θεωρεί η ίδια ανάρμοστο και προσβλητικό;;
Γιατί κάποιοι άλλοι κύκλοι να μπορούν να το κάνουν και η Εκκλησία να μην μπορεί;;
Μήπως αυτό είναι που εννοούμε δημοκρατία σήμερα στη χώρα μας;;

Με έχετε μπερδέψει λίγο.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy