ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 10:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Το μίσος των βυζαντινών κατά των Ελλήνων της Κρήτης αποτυπώνεται ανάγλυφα από τον παρακοιμώμενο Ιωσήφ Βρίγγα, ο οποίος προσπαθεί να διεγείρει το βυζαντινό συμβούλιο κατά των Κρητικών. Ο Συνεχιστής του Θεοφάνους καταγράφει τα λόγια του Ιωσήφ: «Είναι τόσα τα δεινά που υπέστησαν οι Ρωμαίοι από τους αρνητές του Χριστού, σφαγές και καταστροφές εκκλησιών και αρπαγές περιουσιών και αιχμαλωσίες. Πρέπει να αγωνισθούμε υπέρ των Χριστιανών και να μην δειλιάσουμε από την απόσταση της θαλάσσης ούτε από τις φήμες».

Τα παραπάνω τα συζητήσαμε ξανά...

quote:
Καλά βρε ΠΑΡΑΜΥΘΑ ΣΒΑΜΠΕ, μου κάνεις τον κινέζο και τον εύθικτο, ότι δήθεν καμία σχέση δεν έχεις με ιστοσελίδες τύπου hellenicreligon, αλλά ΟΛΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΨΩΝΙΖΕΙΣ τα φοβερά στοιχεία σου και προσπαθείς να μας τα πουλήσεις εδώ μέσα ως τρομερές αποκαλύψεις;;;;

Α, μου έλυσε την απορία ο ψηλός. Είπα και γω. Ακριβώς ολόιδιο τροπάρι. Δεν μπορούσε, κάπου θα τα διάβασαν αυτά τα ψεύδη.
Αντί να λέτε στους άλλους ότι είναι επηρεασμένοι από την "Βυζαντινοί προπαγάνδα", δεν κοιτάτε πρώτα ποιοι είναι αυτοί που εσείς χρησιμοποιήτε για πηγή; Σιγά μην το γλεντήσαν κιόλας οι Κρητικοί, όταν οι Άραβες κατέλαβαν το νησί. Άκου εκεί οι "Ηρωικοί Κρητικοί" έκαναν επιδρομές στα παράλια της Μ. Ασίας (που κατοικούνταν από Έλληνες). Δηλαδή οι "περήφανοι Κρητικοί" ευθύνονται για την Άλωση της Θεσσ/νίκης και την σφαγή του πληθυσμού της; χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Ότι να' ναι...

Edited by - me

Edited by - stemix on 12/12/2005 10:27:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 13:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ

Με αυτόν τον τίτλο μπορεί κανείς να περιγράψει την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα.

Ρε παιδιά απλά είναι τα πράγμματα.

Το βυζάντιο πήγε να ανατρέψει τον τρόπο ζωής που υπήρχε πριν απ' αυτό, τα κατάφερε!
Άλλαξε την κοσμοθεωρία, τα ήθη και τα έθιμα των ελλήνων, τον τρόπο που σκέπτονταν, την παιδεία, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Δημιούργησε έναν λαό θρησκόληπτο, αγράμματο στο 90% ή μάλλον εντελώς αναλφάβητο, έναν λαό ο οποίος είχε ως ιδανικό την προστασία του χριστιανισμού και τίποτε άλλο.

Πέρασαν οι αιώνες και τελικά η ιστορία του έδωσε τα "εύσημά του".

*Βυζαντινοί δεν υπάρχουν πια, τετέλεσθαι.
*Βυζάντιο δεν υπάρχει, υπάρχει η Ισταμπούλ.
*Αγία Σοφία δεν υπάρχει, υπάρχει τοπ καπί.

*Αθηναίοι όμως υπάρχουν.
*Αθήνα υπάρχει και είναι απο τις αρχαιότερες και ενδοξότερες πόλεις στον κόσμο.
*Ακρόπολη υπάρχει, έστω και μισογκρεμισμένη, υπάρχει, λέγεται ακόμα Ακρόπολη και ανήκει ακόμη στους έλληνες, σ' αυτούς που γουστάρουν να πιούνε το καφεδάκι τους και να την θαυμάσουν.

Εντάξει όλοι οι έλληνες θέλουνε να πάρουμε την πόλη, οι γενιές όμως αλλάζουνε, αυτή η προπαγάνδα που θέλει τους έλληνες κληρονόμους του βυζαντίου έχει μισογκρεμιστεί, απόδειξη πως ένα πιτσιρίκι θα σου πει:
-Εδώ δεν την διεκδικούν οι Ιταλοί που την έφτιαξαν, θα την διεκδικήσουμε εμείς?
Και έτσι είναι σε τελική ανάλυση, ο κόσμος πάει μπροστά, το ίδιο πρέπει να κάνουμε κι' εμείς.
Μερικοί θα συνεχίζουν τον ίδιο χαβά, ποιός τους ακούει στην τελική?
Εφ' όσον ΔΕΝ θέλουνε να καταλάβουνε "τι παίζει" αφήστε τους να ωρίωνται.


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 13:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
*Αθηναίοι όμως υπάρχουν.
*Αθήνα υπάρχει και είναι απο τις αρχαιότερες και ενδοξότερες πόλεις στον κόσμο.
*Ακρόπολη υπάρχει, έστω και μισογκρεμισμένη, υπάρχει, λέγεται ακόμα Ακρόπολη και ανήκει ακόμη στους έλληνες, σ' αυτούς που γουστάρουν να πιούνε το καφεδάκι τους και να την θαυμάσουν.

Μα καλά; πότε τέθηκε θέμα σύγκρισης Αθήνας - Κωνστ/πολης και δεν το κατάλαβα; Βγήκε ποτέ κανείς εδώ μέσα και είπε ότι καλά κάνανε οι Βυζαντινοί προγονοί μας και καταστρέψανε ότι είχε μείνει από το ένδοξο παρελθόν των αρχαίων;
Τι πα να πει:

quote:
*Βυζαντινοί δεν υπάρχουν πια, τετέλεσθαι.
*Βυζάντιο δεν υπάρχει, υπάρχει η Ισταμπούλ.
*Αγία Σοφία δεν υπάρχει, υπάρχει τοπ καπί.

Αρχίζουμε και είμαστε εκτός τόπου και χρόνου μου φαίνεται.

Τώρα αν θέλετε "παιχνίδι" του στυλ: βρίσκουμε πηγές ή ιστορικά γεγονότα που μπορούν να μειώσουν αυτό το ένδοξο παρελθόν, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αν κάποιος το ήθελε, θα μπορούσε να το κάνει.
Ακόμα είμαι σίγουρος ότι κάποιος ξένος που πιστεύει ότι οι Έλληνες δεν έχουμε καμία σχέση με τους αρχαίους, μπορεί άνετα βασιζόμενος σε δικές του πηγές, να κάνει όλους όσους νομίζουν ότι ξεφύτρωσαν από το 450π.Χ. να κλάψουν. Μη μου πείτε μα και μου. Σίγουρα υπάρχουν άτομα που θα μπορούσαν να σας κάνουν να κλαίτε. Αβαρο-Γότθο-Σλάβο-Τούρκο-μπλαμπαλαμπλα θα σας βγάλουν. Και άιντε τραβάτε να τους αποδείξετε ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Και ζητάτε από εμάς τι; Να παραδεχτούμε ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν προγονοί μας ή ότι ΝΑΙ έμεις είμαστε οι απόγονοι αυτών που σας καταδυνάστεψαν. Άντε, περιμένω. Πείτε μου τι θέλετε να παραδεχτούμε.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 14:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Πάλι καλά που δεν την έχει δει ακόμα κανένας, Τρώας. Να βγαίνει να ζητάει τα ρέστα που καταστρέψαμε και σφάξαμε τον λαό του.
Τι να του πω του ανθρώπου; Ότι έτσι είναι το εμπόριο; Ας μην ήθελε να ελέγχει τα στενά, να μην κάναμε ντου;

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 16:02:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Kαλά βρε ΠΑΡΑΜΥΘΑ ΣΒΑΜΠΕ, μου κάνεις τον κινέζο και τον εύθικτο, ότι δήθεν καμία σχέση δεν έχεις με ιστοσελίδες τύπου hellenicreligon, αλλά ΟΛΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΨΩΝΙΖΕΙΣ τα φοβερά στοιχεία σου και προσπαθείς να μας τα πουλήσεις εδώ μέσα ως τρομερές αποκαλύψεις;;;;»

Κοίτα να δεις, εγώ ΦΕΡΕΦΩΝΟ σαν και την αφεντιά σου δεν έχω γίνει, και ούτε αναδημοσιεύω κάθε λίγο και λιγάκι τις σελίδες του σκοταδιστή Κακο-λογητή σου. Αντιληπτό?

Το τι περιέχει η Α ή η Β σελίδα, ποσώς με ενδιαφέρει. Επίσης, να είσαι απολύτως σίγουρος ότι γνωρίζω άριστα το εάν μπορείς να εντοπίσεις μέσω του google μια ιστοσελίδα ή όχι. Επομένως, τον τζάμπα μάγκα μην προσπαθείς να παριστάνεις.

Είπα, ότι ΑΣ ΔΟΥΜΕ και ΑΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, και τίποτα περισσότερο. Σταμάτα λοιπόν να παίζεις το ρόλο του «ντέντεκτιβ», διότι δεν είχα διάθεση τίποτα απολύτως να αποκρύψω.

Κατανοητό Ψηλέ?

Πες λοιπόν την ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ, διότι υπάρχουνε και πηγές, και άσε τις αυτιστικές σου κρίσεις για κανένα άλλο χώρο.

Ψηλός:
«Μου αρέσει που κάποτε, είχες καταδικάσει και εσύ τα φασιστικής κοπής περιεχόμενα της εν λόγω ιστοσελίδας, αλλά φαίνεται πως γρήγορα το ξέχασες και έτρεξες πάλι κοντά τους για να τους συμβουλευθείς.»

Δεν είπα ποτέ «φασίστα» τον οποιοδήποτε, αν και τον τίτλο άνετα θα τον κέρδιζε ο σκοταδιστής και κρυψίνοος Κακο-λογητής σας. Δικαίωμα ως έκφραση, έχει ο καθένας. Εφόσον παραθέτει ΠΗΓΕΣ, τότε κοιτούμε τις πηγές και ΕΚΕΙ είναι το ζητούμενο.

Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει επιτέλους και άντε να δούμε πότε θα αρθρώσεις λόγο……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 16:22:28  Εμφάνιση Προφίλ
Ostria:
«υπ. μήπως σε λένε Ισίδωρο;»

Δεν θα το’λεγα!

Σε κάθε περίπτωση, είναι ηλίου φαεινότερο ότι η πηγή του κειμένου είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να ανεβρεθεί, όπως και χαρακτηριστικό είναι ότι το έθεσα ως προβληματισμό και περαιτέρω συζήτηση.

Κατά τον ίδιο τρόπο βέβαια αντέδρασαν και πολλοί όταν έθεσα το θέμα με τον Αργυρόνητο φόρο των βυζαντινών παπάδων ή με το βυζαντινό σφαγείο της Σκυθόπολης.

Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι, καθώς έστω και ένα 10% αλήθεια να περιέχει, είναι μια μεγάλη και πικρή αλήθεια.

Αυτά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 16:49:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ostria,

σε συνέχεια των όσων αναφέρει το κείμενο που ανέβασα, και για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες απόψεις ότι μιλάμε για φαντασίες, θα ήθελα να υπενθυμίσω ορισμένα πράγματα.

Να θυμηθούμε για παράδειγμα το κίνημα των Μανιχαίων και την αποπνικτική ατμόσφαιρα που είχε δημιουργήσει η θρησκόληπτη στάση του Αλέξιου Κομνηνού. Να θυμηθούμε το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι οι Μανιχαίοι της θράκης ΕΝΩΘΗΚΑΝ με τους Βλάχους και τους Ψευδοτούρκους, όπως και με τους Πατσινάκους, αναλαμβάνοντας λυσσαλέο πόλεμο κατά του αυτοκράτορα και επιδιώκοντας την ελευθερία τους.

Επίσης, να θυμηθούμε ότι οι Έλληνες ΕΝΩΘΗΚΑΝ με τους υπόλοιπους επαναστάτες στη Κύπρο και ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, καθώς και με το μεγάλο ΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ στην Ασία και την Ευρώπη.

Ο αρχηγός των επαναστατών της Κρήτης ήταν ο Καρύκης, Αθηναίος, ενώ της Κύπρου ο Ραψομάτης, ο οποίος ήταν Αργείος.

Αυτά, δεν είναι από καμία σελίδα, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ.

Έτσι, βλέπουμε ότι η έχθρα και το μίσος των Ελλήνων κατά των Βυζαντινών δεν είναι φαντασίωση ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Εκτός και εάν ο Β.Μισύρης και ο Γ.Ακροπολίτης καταγράφουνε ψεύδη και φαντασιώσεις, εκδίδουνε έργα και παραμένουνε αναπάντητα από την υπόλοιπη επιστημονική κοινότητα……

Το ότι ορισμένοι δεν γνωρίζουνε, ή δεν θέλουνε να γνωρίζουνε, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 17:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
Τα μαρτύρια των Κρητικών επι Σαρακηνών εκφραζονται με τον καλύτερο τροπο απο το διασωθέν δημοτικό τραγουδι της Κρήτης:

"Ηλιε που βγαίνεις το πρωί και βασιλεύεις Βράδυ,
σ' ούλον τον κόσμο ανάτειλε, σ' ούλον τον κόσμο δύσε,
στων Μπαρμπαρέζων τις αυλές, ήλιε μην ανατείλεις...
Κι άν ανατείλεις ήλιε μου, να γοργοβασιλέψεις
γιά θα γραθούν οι αχτίδες σου από των σκλαβώ τα δάκρυα...."

Μπορεί κανείς να φαντασθεί πόσα ήταν τα δάκρυα των σκλάβων στα χέρια των Σαρακηνών, για να "γραθούν" οι άπειρες αχτίδες του Ηλιου.

Μετά την απελευθέρωσή της (961) καμιά στάση και κανένα κίνημα δεν αναφέρεται απο τους ιστορικούς εναντίον της Κωνσταντινούπολης. Περίοδο που η αυτοκρατορία περνούσε αλλεπάλληλους εσωτερικούς σπαραγμούς.
κατά την επακόλουθη Ενατοκρατία (1204-1669), έγιναν 16 επαναστάσεις εναντίων των ενετών. Και οι επαναστάσεις αυτές απέβλεπαν πάντοτε στην επανασύνδεση με την αυτοκρατορία. Στην μεγάλη επανάσταση του 1230 ζήτησαν βοήθεια του αυτοκράτορα της Νίκαιας Ιωάννου Βατάζη. Αυτός έστειλε 33 Γαλέρες και στρατεύματα που πολέμησαν Μαζί με τους Κρητικούς, έως το 1936, οπότε νικήθηκαν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 18:07:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι, καθώς έστω και ένα 10% αλήθεια να περιέχει, είναι μια μεγάλη και πικρή αλήθεια.
Να σου θυμίσω ότι σε 10 αλήθειες αν υπάρχει έστω και μόνο ένα ψέμα τότε είναι μια ύπουλη σοφιστία και τίποτα περισσότερο. Ή λες μόνο αλήθεια ή είσαι ψεύτης. Για ξεχώρισε λοιπόν ρε Schwabe τα "πραγματικά" στοιχεία από την πατάτα που παρέθεσες, αφού περιέχει αλήθειες. Περιμένω.....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:54:01  Εμφάνιση Προφίλ
Για ποιες πηγές και για ποια στοιχεία μας μιλάς βρε ΜΥΘΟΜΑΝΗ Σβάμπε;;;

Ποια στοιχεία παράθεσες βρε και δεν τα είδε κανείς εδώ;;;
Στοιχεία ονομάζεις εσύ το να αναπαράγεις τη διαστρέβλωση και την παραποίηση της ιστορίας;;

Για ποιον Πρίσκο μας μιλάς;;;

Γίνεσαι και παραγίνεσαι το φερέφωνο πολλών κακολογητών ανθελλήνων!!!

Μισείς τον Ανώνυμο Απολογητή όπως μισεί ο διάβολος το λιβάνι!!
Δεν είναι να απορεί κανείς!!

quote:
Είπα, ότι ΑΣ ΔΟΥΜΕ και ΑΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, και τίποτα περισσότερο. Σταμάτα λοιπόν να παίζεις το ρόλο του «ντέντεκτιβ», διότι δεν είχα διάθεση τίποτα απολύτως να αποκρύψω.

Κατανοητό Ψηλέ?

Πες λοιπόν την ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ, διότι υπάρχουνε και πηγές, και άσε τις αυτιστικές σου κρίσεις για κανένα άλλο χώρο



Δεν με εκπλήσσει πια το ότι δεν διστάζεις να παραποιείς και τα ίδια σου τα λόγια.

quote:
Σβάμπε
Ας δούμε λοιπόν την ιστορία με ένα άλλο μάτι, όχι αυτό του κατεστημένου, και ας βγάλουμε τα συμπεράσματα μας.

Για εξήγησέ μας, ποιο είναι αυτό το «μάτι» που εσύ προτείνεις, το οποίο πλάθει και δημιουργεί στοιχεία;;;

Θεωρείς αυτά που μας ξεφούρνισες δική σου ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ;;;

Αφού δεν καταλαβαίνεις το κράξιμο που έφαγες από τόσους άλλους εδώ μέσα για τα ανυπόστατα που μας παραθέτεις, δεν έχω τίποτα άλλο να πω.

Είναι να λυπάται κανείς βλέποντας την κατάντια αρκετών νεοπαγανιστών που δεν διστάζουν να πλάθουν στοιχεία προκειμένου να σπιλώσουν την ιστορία του έθνους μας.

**** Και σε άλλη περίπτωση, ο Σνούπυ υπέδειξε τις ιστοσελίδες από όπου πας και ψαρεύεις τα σκουπίδια (περί καταγωγής των αυτοκρατόρων) που τα ονομάζεις ιστορικά στοιχεία!!
Αντί να εγκαλείς εμένα Σβάμπε, κοίτα τον εαυτό σου γιατί βαρεθήκαμε πια να μας παραθέτεις λάσπες και ψεύδη!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 20:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Σιγουρα το copy-paste από άλλες σελίδες, δεν είναι κάτι κακό, άλλωστε όλοι το κάνουμε, αλλά όπως είπε και η Ostria, καλό είναι να λέμε από που τα πήραμε, ώστε ο καθένας να μπορεί να κάνει μία αξιολόγηση.
Το κείμενο που παρέθεσε ο Schwabe σχετικά με τους "ηρωικούς Κρητικούς", ήταν αντιγραφή από την σελίδα που μας έδωσε το link ο Ψηλός.
Ο σύνδεσμος μας βγάζει στην σελίδα όπου αφορά τα "γεγονότα με τους Κρητικούς". Μάλιστα. Ρίξτε μια ματιά όμως και για το ποιοι είναι αυτοί που τα γράφουν αυτά και τους στόχους τους.

http://www.hellenicreligion.gr/doc/who.htm

Όποιο βιβλίο και να ανοίξετε, στην θέση της λέξης "Κρητικοί" και "Έλληνες" που βάζει το κείμενο της ιστοσελίδας, θα βρείτε την λέξη "Άραβες".
Αν είναι τόσο μεγάλη η συνομωσία και η πλεκτάνη, ώστε τα σημερινά Ελληνόπουλα να μαθαίνουν για Άραβες (από το σχολείο και από τους ιστορικούς), παραδέχομαι ότι δεν το ξέρω και είμαι και εγώ θύμα της πλεκτάνης. Ίσως όλοι μας θα πρέπει να τρέχουμε σε τέτοιους διαδικτυακούς τόπους και να μαθαίνουμε την "αλήθεια" που ΜΟΝΟ αυτοί έχουν ανακαλύψει και την αποκαλύπτουν και σε εμάς.
Βασικά δεν μου καίγεται καρφί ούτε για το αν έχουν δίκιο αυτοί που υποστηρίζουν τον χριστιανισμό, ούτε και οι άλλοι.
Το μόνο που με στεναχωρεί είναι το τι λέγεται για την ιστορία μας (άνω τελεία )Όπως εγώ που πριν μερικά χρόνια δεν είχα ιδέα για την ιστορία του τόπου μου, παρά μόνο για τα βασικά και ξαφνικά με έπιασε ο πόνος να μάθω, έτσι και σήμερα κάποια άλλα άτομα τώρα ψάχνονται.
Σκέφτομαι πως αν εγώ δεν είχα ήδη διαβάσει την ιστορία που αναφέρεται στην εν λόγω σελίδα (το αν τα ξέρω σωστά - λάθος δεν έχει σημασία εδώ), θα με επηρέαζε ως ένα βαθμό. Αυτά που λένε βέβαια εγώ τα θεωρώ αχαρακτήριστα. Δεν έχει σημασία. Αν δεν είχα ήδη άποψη, θα με επηρέαζε. Ίσως λοιπόν κάνει το ίδιο και σε άτομα που δεν έχουν ακόμα άποψη.
Στα άτομα που ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν (δεν λέω να μάθουν την αλήθεια, γιατί όπως φαίνεται, αλήθεια δεν υπάρχει πουθενά), θα πρότεινα διάβασμα από βιβλία. Αρχίζω να πιστεύω ότι ο χώρος του διαδικτύου είναι πολύ πονηρός.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 21:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Είναι να λυπάται κανείς βλέποντας την κατάντια αρκετών νεοπαγανιστών που δεν διστάζουν να πλάθουν στοιχεία προκειμένου να σπιλώσουν την ιστορία του έθνους μας.

Όπως επίσης είναι να λυπάται κανείς βλέποντας την κατάντια αρκετών Χριστιανόπληκτων οι οποίοι συνεχώς κλαίγωνται για την κατάντια και κατατρόπωση του Έθνους τους, ενός Έθνους που βυθίστηκε στην σιωπή της πιο εξευτελιστικής ήττας στην ανθρώπινη ιστορία.
Οι εναπομείναντες βρήκαν καταφύγιο εδώ, στην δική μας χώρα, την Γραικική χώρα όπως την ονόμαζαν τότε που αυτοί ήσσαν οι "κοσμοκράτορες" και δεν καταδεχόντουσαν να μας λένε έλληνες.
Είναι αυτοι οι οποίοι τρύπωσαν στην χώρα μας με το "έτσι θέλω" και που σήμερα έχουνε και αξιώσεις απο την κοινωνία των ελλήνων.
Είναι αυτοί οι οποίοι απαιτούνε να τους πληρώσουμε με φόρους και ελεημοσύνες...
Και οι οποίοι ποτέ δεν αναρωτήθηκαν:

-Γιατί όταν ήρθαν οι Τούρκοι όλοι μα όλοι μας γύρισαν την πλάτη ???
-Τους σύμφερε να πέσει η πόλη-ασπίδα στα χέρια των Τούρκων, ΟΧΙ.
-Τότε γιατί μας άφησαν στο έλεος του Μωάμεθ Βου?
-Η μήπως τελικά η πόλη βρώμισε τόσο πολλύ που τελικά η δύση αποφάσισε οτι η πτώση της πόλης συμφέρει???
-Τελικά οι Τούρκοι είχαν περισότερα μπέσα απο τους βυζαντινούς???
-Γιατί οι Τούρκοι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν οργάνωσαν ΟΥΔΕΜΙΑ σκευωρία κατά της δύσης όπως είχε πράξει το βυζάντιο στα ακμαία χρόνια του???

Αυτά και άλλα πολλά δεν αναρωτήθηκαν ουδέποτε οι απολογητάδες μιας και η αποστολή τους ΔΕΝ είναι να συζητήσουν αλλά να περισώσουν ό,τι μπορούν απο τα κουρέλια μιας κουλτούρας η οποία χάνεται σιγά σιγά στα βάθη της αβύσσου και που ΤΙΠΟΤΑ δεν θα μπορέσει να την σώσει.

Φιλικά όπως πάντα

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 21:31:30  Εμφάνιση Προφίλ
symbol:
«Μετά την απελευθέρωσή της (961) καμιά στάση και κανένα κίνημα δεν αναφέρεται απο τους ιστορικούς εναντίον της Κωνσταντινούπολης.»

Λάθος φίλτατε. ΕΣΥ δεν γνωρίζεις κανένα κίνημα. Διότι κινήματα υπήρξανε πολλά.

Ήδη, ανέφερα ένα, για το οποίο υπάρχουνε και τα σχετικά τεκμήρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 21:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
quote:
-Η μήπως τελικά η πόλη βρώμισε τόσο πολλύ που τελικά η δύση αποφάσισε οτι η πτώση της πόλης συμφέρει???

Μέσα είσαι φίλε μου!

όταν έπεσε η Πόλη δεν υπήρχαν ούτε πέντε χριστιανοί μέσα...

Απ΄τη μέθη του πόθου γλιστρώ ξανά στην ηδονή...

Κι όσο μεθώ απο ηδονή,τόσο ξανά φουντώνει ο πόθος...
Φάουστ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 21:46:40  Εμφάνιση Προφίλ
Αναρωτιέμαι γιατί μας θίγουν ιστοσελίδες Σκοπιανής, Βουλγαρικής ή και Τουρκικής προέλευσης που αλλοιώνουν την ιστορία και, δεν αισθανόμαστε θιγμένοι από τα ψεύδη και τις πλάνες ατόμων σαν και τον Σβάμπε, τον Telekinesis και ορισμένους άλλους εδώ μέσα που δεν το έχουν σε τίποτα να προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας;;;;;

Μην αρχίσετε να μου λέτε τώρα ότι τα εν λόγω άτομα προάγουν το διάλογο και χρησιμοποιούν επιχειρήματα γιατί δεν το δέχομαι με τίποτα!!!!!!
Δεν απαιτώ από κανέναν να συμμερίζεται τις απόψεις μου, δεν δέχομαι όμως τα ψεύδη και την ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

Τα άτομα αυτά έκαναν ότι θίχτηκαν όταν εγώ, θέλοντας να προκαλέσω, παρέπεμψα κάποια αποσπάσματα ιστοσελίδων σαν και αυτές που αναφέρω πιο πάνω, και απαιτούν οι κύριοι αυτοί να μην θίγεται η νοημοσύνη μας με τις μυθοπλασίες τους;;;

θέλω να δω αναλυτικά στοιχεία σχετικά με τον Πρίσκο που αναφέρεις Σβάμπε!!!!

quote:
stemix
Όποιο βιβλίο και να ανοίξετε, στην θέση της λέξης "Κρητικοί" και "Έλληνες" που βάζει το κείμενο της ιστοσελίδας, θα βρείτε την λέξη "Άραβες".

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!
ΕΓΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΨΕΥΔΗ
;;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 21:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Μην αρχίσετε να μου λέτε τώρα ότι τα εν λόγω άτομα προάγουν το διάλογο και χρησιμοποιούν επιχειρήματα γιατί δεν το δέχομαι με τίποτα!!!!!!

Βρε Ψηλέ, δεν έχω παραπέμψει σε βιβλιογραφία?
Και τι βιβλιογραφία δηλαδή, άνθρωποι που είναι έγκριτοι, επικυρωμένοι απο διεθνείς οργανισμούς ιστορικών και ουδέτροι σε σχήμα.
Εσύ μπορεί να μην το δέχεσαι επειδή δεν σε συμφέρει αλλά έτσι είναι βρε παλικάρι μου.
Και γιατί είμαστε ανθέλληνες βρε Ψηλέα, why?
Επειδή βγάζουμε τα άπλυτα στην φόρα?
Ο Παπαφλέσας και το παπαδαριό που φυλακίσανε όλους τους ήρωες της επανάστασης είται στην Βουλή είτε στο Ναύπλιο, για να αρπάξουν την κουτάλα, τι ήσσαν?
Το παπαδαριό που ρουφιάνευε στους Τούρκους ποιοί έλληνες ετοιμάζανε επανάσταση, τι ήσσαν?

Άκου ανθέλληνες, εμείς!
Ψηλέ, σ' αρέσει δεν σ' αρέσει, βάλτο πάρα πολύ καλά μέσα στο στενό μυαλό σου:
-Η παράταξη που έχεις συνταχθεί είναι χαμένη απο χέρι, απλά είναι θέμα χρόνου, (ξέρεις εσύ για τι σου μιλάω).....

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 22:14:56  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Για ποιες πηγές και για ποια στοιχεία μας μιλάς βρε ΜΥΘΟΜΑΝΗ Σβάμπε;;;»

Για αυτά που αναφέρει το κείμενο στο τέλος, ΑΣΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΕ ΨΗΛΕ. Βλέπεις, φρόντισα να αφήσω τις πηγές όπως αυτές περιέχονται, ώστε τέτοιες εξυπνάδες σαν και τις δικές σου να μην χρειάζονται ιδιαίτερους σχολιασμούς.

Όμως, εσύ είσαι «άλλη περίπτωση»…..

Ψηλός:
«Ποια στοιχεία παράθεσες βρε και δεν τα είδε κανείς εδώ;;;
Στοιχεία ονομάζεις εσύ το να αναπαράγεις τη διαστρέβλωση και την παραποίηση της ιστορίας;;»

Μίλησα στην αρχή του μηνύματος μου για μια «άλλη άποψη της ιστορίας», και έθεσα τα πράγματα όπως αναφέρονται, ώστε να προβληματιστούνε οι αναγνώστες επάνω στο προκείμενο.

Εσύ βέβαια, επειδή έχεις την μύγα, μυγιάζεσαι. Ε, τι να κάνουμε?

Ψηλός:
«Μισείς τον Ανώνυμο Απολογητή όπως μισεί ο διάβολος το λιβάνι!!»

Δεν μισώ κανέναν, προσωπικά τον λυπάμαι αυτόν τον «νεο-απολογητή» σας. Όσον αφορά τις ΠΑΤΑΤΕΣ του Κακολογητή σας, σου έχω ήδη αναφέρει ορισμένες. Και που’σαι: έχω και άλλα ράμματα για την καμπούρα του.

Οπότε, μην βιάζεσαι!

Ψηλός:
«Δεν με εκπλήσσει πια το ότι δεν διστάζεις να παραποιείς και τα ίδια σου τα λόγια.»

Δεν φταίω εγώ εάν δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά. Δεν μας λες καλύτερα…τι πίνεις να πιούμε και’μεις βρε αδελφέ!!

Ψηλός:
«Θεωρείς αυτά που μας ξεφούρνισες δική σου ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ;;;»

Είπα, το κείμενο αναφέρει στο τέλος και ορισμένες πηγές. Πόσες φορές πρέπει να το πούμε?

Ψηλός:
«Και σε άλλη περίπτωση, ο Σνούπυ υπέδειξε τις ιστοσελίδες από όπου πας και ψαρεύεις τα σκουπίδια (περί καταγωγής των αυτοκρατόρων) που τα ονομάζεις ιστορικά στοιχεία!!»

Την σελίδα που «υπέδειξε» ο Σνούπυ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΩ. Απλά και ξεκάθαρα. Τώρα, την γνωρίζω. Ικανοποιημένος?

Ως προς την καταγωγή πολλών αυτοκρατόρων της Νέας Ρώμης, δεν χρειάζεται καμία ιστοσελίδα, καθώς αυτά τα πράγματα είναι από καιρό γνωστά. Από κάτι αιώνες φίλτατε…..«Εν Χριστώ προγευόμενε»!!

Σε ενοχλεί η διαφορετική άποψη φίλτατε, μάλιστα υποθέτω ότι βγάζεις…σπυριά!! Τι να κάνουμε Ψηλέ, η πλέμπα καιρός είναι να ακούγεται. Ότι και εάν κοστίζει.

Ψηλός:
«Αναρωτιέμαι γιατί μας θίγουν ιστοσελίδες Σκοπιανής, Βουλγαρικής ή και Τουρκικής προέλευσης που αλλοιώνουν την ιστορία και, δεν αισθανόμαστε θιγμένοι από τα ψεύδη και τις πλάνες ατόμων σαν και τον Σβάμπε..»

Η σαν κάτι πονηρούς που θέλουνε τον Μέγα Αλέξανδρο……Βάρβαρο Ψηλέ??

Ψηλός:
«θέλω να δω αναλυτικά στοιχεία σχετικά με τον Πρίσκο που αναφέρεις Σβάμπε!!!!»

Είπαμε, το κείμενο έχει πηγές στο τέλος. Μάθε επιτέλους να ψάχνεις και μόνος σου και να μην χαριεντίζεσαι με αλληλούια και Κακολογητές!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 22:17:26  Εμφάνιση Προφίλ
Τι Παπαφλέσσα και πράσινα άλογα μου λες βρε τώρα;;;

Εδώ τώρα μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα!!!

Η παραποίηση είναι καταφανέστατη και εσύ πηδάς στον Παπαφλέσα και συνεχίζεις τους προσβλητικούς σου χαρακτηρισμούς;;;;

Ποιος σε πρόσβαλε εσένα και εσύ βάζεις στο στόμα σου τόσο κόσμο που αυτή τη στιγμή που εσύ, μη ξέροντας πώς να περάσεις την ώρα σου κάθεσαι πίσω από τον υπολογιστή σου και δεν ξέρεις τι εκστομίζεις, αυτοί προσφέρουν το χρόνο τους και τον κόπο τους για να γλυκάνουν λίγο τον πόνο και την ανέχεια των συνανθρώπων μας;;;;

Δυστυχώς, με τα λόγια σου αποδεικνύεις ότι δεν έχεις μάθει να σέβεσαι τίποτα.

Αν η παράταξή μου είναι χαμένη από χέρι, η δική σου δεν πρόκειται ποτέ να δει το φως της επιφάνειας!!!
Είστε καταδικασμένοι στο σκοτάδι γιατί εκεί ανήκετε.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 22:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
Telekinesis:
-Γιατί οι Τούρκοι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν οργάνωσαν ΟΥΔΕΜΙΑ σκευωρία κατά της δύσης όπως είχε πράξει το βυζάντιο στα ακμαία χρόνια του???

Γιατί το "Βυζάντιο" δεν ήταν Βυζάντιο κατα την άποψη των φορέων του. Ηταν η Ρωμαική αυτοκρατορία, η οποία απώλεσε τις δυτικές της επαρχίες, κατά τα σκοτεινά χρονια των Βαρβαρικών επιδρομών.
Γιατί η Δύση δεν ήταν η Δύση όπως νοείτε σήμερα. Στό νότιο ακρο της ιταλικής χερσονήσου η καθουμιλουμένη (σε ελάχιστες περιοχές ως σήμερα), ειναι τα Ελληνικά και οι λαοί νοιώθουν συγγενείς, και υπηκοοι του αυτοκράτορα.
Γιατί η αυτοκρατορία ποτέ δεν απαψε να ελπίζει ουτοπικά την οικουμενικότητά της.
Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 22:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
εσύ πηδάς στον Παπαφλέσα και συνεχίζεις τους προσβλητικούς σου χαρακτηρισμούς;;;;

Γιατί ρε μεγάλε, οι δικοί σου χαρακτηρισμοί like that τι είναι δηλαδή προς εμάς, ΜΗ προσβλήτικοί?

quote:
δεν δέχομαι όμως τα ψεύδη και την ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

---------------------------------------------------------------------
quote:
Εδώ τώρα μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα!!!

Γιατί εγώ τι σου λέω, αόριστα πράγμματα?
Μα δεν έχεις καταλάβει κάτι βασικό:
Δεν τα γράφω για να ντραπείς, δεν περιμένω κάτι τέτοιο απο άτομα του είδους σου, τα γράφω για να τα διαβάζουν αυτοί που θέλουν πραγμματικά να μάθουν τι "έπαιξε" με την πάρτυ σας.
---------------------------------------------------------------------

quote:
Είστε καταδικασμένοι στο σκοτάδι γιατί εκεί ανήκετε.

Το που ανήκω εγώ φίλε μου ΟΥΤΕ ΚΑΝ μπορείς να το φανταστείς, στον δικό μου κόσμο το φως και το σκοτάδι εναλάσσονται αρμονικά με έναν τρόπο που εσύ αδυνατείς να κατανοήσεις.
---------------------------------------------------------------------

quote:
αυτοί προσφέρουν το χρόνο τους και τον κόπο τους για να γλυκάνουν λίγο τον πόνο και την ανέχεια των συνανθρώπων μας

Κι εμείς προσφέρουμε το χρήμα μας, για να κοπροσκυλιάζουν μέσσα στα διάφορα μοναστήρια και να μην κάνουνε ΟΥΤΕ την θητεία τους.
Και για ευχαριστώ, βάζουνε ένα κουμπιούτερ ουν λάιν, βάζουνε και μερικούς Ψηλούς-απολογητές για να μας κάνουνε και κριτική απο πάνω, πληρώνουν τις φιλανθρωπίες τους με δικό μας ζεστό χρήμα, η περιουσία της εκλησίας που αποκτήθηκε επι τουρκοκρατίας μένει ανέπαφη και όλα μέλι γάλα ε?
Περιμένετε και θα δείτε τι σας περιμένει πουλάκια μου.
Άντε γιατί μου φαίνεται οτι δεν έχετε καταλάβει οτι ο έλληνας έχει αφραγκιές και έχει αγριέψει πολλύ...
---------------------------------------------------------------------

quote:
Γιατί το "Βυζάντιο" δεν ήταν Βυζάντιο κατα την άποψη των φορέων του. Ηταν η Ρωμαική αυτοκρατορία, η οποία απώλεσε τις δυτικές της επαρχίες, κατά τα σκοτεινά χρονια των Βαρβαρικών επιδρομών.

Ωχχχχ, άλλος μεγάλος ιστορικός μας βρήκε...

Δηλαδή σαν να λέμε οτι η Ρώμη ήταν μια δυτική επαρχία την οποία το βυζάντιο την απώλεσε επειδή έγιναν βαρβαρικές επιδρομές.

Ώρε λέμε και μη χειρότερα...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 23:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
Έτσι, βλέπουμε ότι η έχθρα και το μίσος των Ελλήνων κατά των Βυζαντινών δεν είναι φαντασίωση ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Τα αίτια όμως αυτών των εξεγέρσεων (επειδή όντως έγιναν διάφορες εξεγέρσεις ντόπιων) δεν είναι ξεκαθαρισμένα Schwabe μου. Οι ιστορικοί μιλούν κυρίως για οικονομικά αίτια, εξεγέρσεις λόγω της βαριάς φορολογίας και του περιορισμού του ελληνικού εμπορίου (αφού το είχαν αναλάβει σχεδόν αποκλειστικά οι Λατίνοι). Επίσης, έγιναν διάφορες εξεγέρσεις με πρωτοστάτες παπάδες και μοναχούς, για θρησκευτικούς λόγους, την εποχή της εικονομαχίας.

Στο site που παράθεσα παραπάνω λέει κάτι σημαντικό για τους Κρήτες όταν τους κατέλαβαν οι Αραβες (που προέρχονταν από την Ανδαλουσία όπως χαρακτηριστικά επισημαίνουν οι αραβικές πηγές και όχι από την Αίγυπτο ή την Μ. Ασία).

"Από εκεί έκαναν τις επιδρομές στο νησί και κατάκτησαν, μία μία, 29 πόλεις, χωρίς να βρουν την αντίσταση που περίμεναν, είτε λόγω της απουσίας ελληνικών στρατευμάτων είτε λόγω της αδιαφορίας ενός ντόπιου πληθυσμού που ήταν δυσαρεστημένο από την βυζαντινή εξουσία."

Αυτό το είτε λόγω της αδιαφορίας ενός ντόπιου πληθυσμού που ήταν δυσαρεστημένο από την βυζαντινή εξουσία καταλαβαίνεις ότι επιδέχεται πολλές διαφορετικές ερμηνείες. Γιατί ήταν δυσαρεστημένοι; Για πολιτικούς λόγους; Για θρησκευτικούς λόγους; Για οικονομικούς λόγους;
Οι δε θρησκευτικοί λόγοι, όπως είπα και παραπάνω, συνήθως ήταν ενδοΧριστιανικοί, οι εικολάτρες εναντίον των εικονομαχών, και όχι θρησκευτικοί με την έννοια της διαμάχης της αρχαίας Ελληνικής θρησκείας με την Χριστιανική.
Τώρα, οι ιστορικές αναφορές πχ στην Κλεαγέτη από τον Λέοντα Διάκονο ή άλλων, μπορεί να αφορούν και μεμονωμένες περιπτώσεις. Ισως οι Εθνικοί (γιατί κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν θα υπήρχαν ομάδες Εθνικών κατά την διάρκεια όλου του Βυζαντίου) να συμμετείχαν στις εξεγέρσεις εκφράζοντας και τις δικές τους αιτήσεις. Πάντως πουθενά δεν φαίνεται να έγινε μία ή περισσότερες οργανωμένες επαναστατικές κινήσεις των Ελλήνων Εθνικών του Βυζαντίου κατά του Χριστιανικού Βυζαντινού κράτους (από το 400 μΧ και μετά).
Αν γινόταν κάτι τέτοιο, είμαι σίγουρη, ότι θα είχαμε περισσότερες ιστορικές πηγές που θα το δήλωναν ξεκάθαρα.

Ψηλέ, χαλάρωσε παιδί μου...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 12/12/2005 23:26:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 23:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Αισθάνομαι την ανάγκη να καταθέσω κάποια πράγματα.

Αρχικά θέλω να συμφωνήσω με τον/την stemix ως προς το ότι εκεί που λέει Κρητικοί και Έλληνες στην πραγματικότητα υπάρχει Άραβες.
Ο Schwabe παραθέτει μια πηγη σε ένα από τα κείμενα του με όνομα M. Canard, Byzance et les Arabes. Θα ήθελα να πει σε ποιο όνομα αντιστοιχει το γράμμα Μ. και ποτε έζησε ο Canard και ποιο το αντικείμενο της ιστοριογραφίας του διοτι αμφιβάλλω πολύ για το αν πραγματικά ξέρει ποιος είναι.

Συνεχίζοντας, ο Schwabe γράφει για μια επανάσταση στην Κύπρο και στην Κρήτη στα χρόνια του Κομνηνού. Ωστόσο η πραγματικότητα απέχει λίγο από αυτό που γράφει καθώς ο Καλύκης στην πραγματικότητα ήταν αυτός που επαναστάτησε χρησιμοποιώντας το στρατό του για να καταλάβει την Κρήτη. Οι ίδιοι οι κάτοικοι της Κρήτης τον σκότωσαν όταν έμαθαν ότι ο Ιώαννης Δούκας, απεσταλμένος του Κομνηνού, είχε φτάσει στην Κάρπαθο και παρέδωσαν το νησί (την Κρήτη) στο Δούκα. Στην Κύπρο ο στρατός του Ραψομάτη τον εγκατέλειψε και στράφηκε εναντίον του όταν πάτησε στο νησί ο Δούκας. Η πηγή μου είναι η Αλεξιάδα της Άννας Κομνηνής. Αν έχει άλλη πηγή ο Schwabe ας την υποδείξει (επαναλαμβάνω ότι μιλάω για πρωτεύουσα πηγή!!).

Για τους Μανιχαίους το μόνο έγκλημα που μπορεί να καταλογιστεί στον Κομνηνό είναι ότι φυλάκισε τους δυο από τους τρεις αρχηγούς της αίρεσης ενώ ο τρίτος απλά ασπάστηκε την ορθοδοξία. Από την άλλη μεριά οι πιστοί της αίρεσης οι οποίοι ήταν η πλειοψηφία των κατοίκων της Φιλιππούπολης συνέχισαν να ασπάζονται την πίστη τους χωρίς να αναγκαστούν να πράξουν αλλιώς, ενώ την ίδια στιγμη καταδυνάστευαν του λιγοστούς χριστιανούς της πολύς αυτής. Για τους πιστούς της αίρεσης μέσα στην Πόλη ο Κομνηνός αποφάσισε να τους εξορίσει από την πόλη δημιουργώντας μια νέα πόλη την Αλεξιόπολη ή Νεόκαστρο, κοντά στη Φιλιππουπολη και τους έδωσε γη, άλογα και προνόμια ώστε η γη αυτή να μπορεί να κληρονομηθεί από τους απογόνους τους. Ο λόγος που τους έδιωξε, αυτή είναι δική μου εκτίμηση, είναι η αποφυγή ταραχών μέσα στην πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας.
Η πηγή για τα παραπάνω είναι και πάλι η Αλεξιάδα. Αν υπάρχει άλλη πηγή για τα συγκεκριμένα στοιχεία ας παρατεθεί.

Παρακαλώ αυτούς που άνοιξαν το θέμα να συνεχίσουν να παραθέτουν ιστορικά στοιχεία, ίσως έτσι αγνοηθεί ο θόρυβος που προκαλούν κάποιοι αγράμματοι, απαίδευτοι, αρχαιόπληκτοι δίχως ίχνος της ελληνικής παιδείας που τόσο αυθαίρετα καπηλεύονται.

Υ.Γ. Η διαστρέβλωση της ερμηνείας μιας πηγής είναι έως ένα σημείο ανεκτή. Η διαστρέβλωση των στοιχείων που αναφέρονται σε μια πηγή αποτελεί αδίκημα και κάποιοι ακροβατούν σε αυτά τα όρια... Το πάθος εναντίον του χριστιανισμού πραγματικά τυφλώνει, γενικά το πάθος τυφλωνει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 23:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
Telekinesis
Ωχχχχ, άλλος μεγάλος ιστορικός μας βρήκε...

Δηλαδή σαν να λέμε οτι η Ρώμη ήταν μια δυτική επαρχία την οποία το βυζάντιο την απώλεσε επειδή έγιναν βαρβαρικές επιδρομές.

Ώρε λέμε και μη χειρότερα...

Εχεις κάνει τον "κόπο" να μελετήσεις ποτέ την ιστορία του δυτικού τμήματος της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας?
Ας το κρίνουν οι αναγνώστες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 23:45:06  Εμφάνιση Προφίλ
Τόση ώρα προσπαθώ να βρω στοιχεία σχετικά με τον Πρίσκο που ανέφερε ο Σβάμπε αλλά δεν βρίσκω κανέναν Πρίσκο που να συσχετίζεται με τη χρονολογία που μας αναφέρουν τα στοιχεία του Σβάμπε!!

Telekinesis,
Γιατί προσβάλλεσαι με το που σε λέω ανθέλληνα;; Αυτό δεν κάνεις μιλώντας άσχημα για τους προγόνους σου;;;

Εγώ βασίστηκα στα λόγια σου και σε αποκάλεσα ανθέλληνα. Εσύ ξέρεις ότι σε αυτούς που εσύ αποκαλείς, υποτιμητικά, παπαδαριό βρίσκονται άνθρωποι που γίνονται θυσία για τον συνάνθρωπό τους;;;
Μόνο και μόνο για το έργο που επιτελούν δεν θα έπρεπε να τους πιάνεις στο στόμα σου και θα έπρεπε να δείχνεις τον πρέποντα σεβασμό, όποια κι αν ήταν τα θρησκευτικά τους πιστεύω!!!

Γιατί ισοπεδώνεις τους πάντες και τους προσβάλλεις;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 23:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Bufer & Symbol

Για πείτε και σε εμάς τους αγράμματους και αρχαιόπληκτους την βιβλιογραφία σας, έτσι για να μην πετάμε μπανανόφλουδες όταν μας στριμώξουν, εσείς που είσαστε οι μοναδικοί διαβασμένοι του πλάνήτη Γη λοιπόν.......πείτε μας.
Άντε ντε για πείτε μας τις πηγές σας.
Ποιές είναι οι πηγές σας?

Ο ανώνυμος απολογητής και οι συνεργάτες του?
Οι σελίδες του διαδυκτύου?
Τα φέϊγ βολάν που μοιράζει το κατηχητικό?
Οι δηλώσεις των παππάδων?
Τα βιβλία του Λιακόπουλου?
Το σύνθημα στον τοίχο "χριστιανισμός ή θάνατος"?

Άντε περιμένω...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 00:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Τόση ώρα προσπαθώ να βρω στοιχεία σχετικά με τον Πρίσκο που ανέφερε ο Σβάμπε αλλά δεν βρίσκω κανέναν Πρίσκο που να συσχετίζεται με τη χρονολογία που μας αναφέρουν τα στοιχεία του Σβάμπε!!

Υποθέτω ότι μιλάει για τα ιστορικά στοιχεία που αφορούν τους Κρήτες, καθώς ο Πρίσκος Πανίτης έζησε τον 5ο αιώνα.
Αλλά ας έχουμε υπόψιν μας ότι κάποιοι ιστορικοί συγγραφείς της πρώϊμης βυζαντινής περιόδου έχουν καταγραφεί ως εθνικοί στο θρήσκευμα, όπως ο Ολυμπιόδωρος Θηβών, ο Ευνάπιος ο εκ Σάρδεων, ο Μάλχος Φιλαδελφείας, ο Ζώσιμος και ο Πρίσκος Πανίτης.
Το έργο τους σώζεται μόνο σε αποσπάσματα, εκτός του Ζωσίμου. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο ένας συνεχίζει την αφήγηση στο σημείο που την είχε αφήσει ο προηγούμενος.

Περισσότερα για την Βυζαντινή Λογοτεχνία
http://pegasos.fhw.gr/projects/cooperations/byzantine_literature/gr/300/301.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 00:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Γιατί προσβάλλεσαι με το που σε λέω ανθέλληνα;; Αυτό δεν κάνεις μιλώντας άσχημα για τους προγόνους σου;;;

Πρόγονοί μου οι βυζαντινοί?
ΟΧΙ,OXI,OXI.
Δικοί σου πρόγονοι ίσσως, εσύ και κάποιοι άλλοι δεχθήκατε το πνεύμα τους, εγώ το αππέριψα και δεν ανήκω σε καμιά περίπτωση στην βυζαντινή "οικογένεια".

Εσύ θα με πεις εμένα ανθέλληνα???
Για κοίτα γύρω σου να δεις κουνιούνται οι βάρκες?
Ή μάλλον να στο πω καλύτερα:
Για πήγαινε κάτσε 14 μήνες στο Αγκαθονήσι (βρες το πρώτα στο χάρτη), να τρως ωμά ψάρια και να πίνεις νερό απο σπασμένους αχινούς και μετά έλα να με πεις εμένα ανθέλληνα.
Άντε γιατί πολλύ θάρος έχετε πάρει...

quote:
βρίσκονται άνθρωποι που γίνονται θυσία για τον συνάνθρωπό τους

Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή, οτι επειδή υπάρχουν 1-2 καλά ανθρωπάκια πρέπει η εκλησία σαν σύνολο να πάρει συγχωροχάρτι

Και ποιός σου είπε οτι η εκλησία συνδράμει σε μεγάλο βαθμό για τον συνάνθρωπο?

Ξέρεις οτι το 85% των άππορων συντηρείται απο τα συσύτια των Δήμων?
Ξέρεις οτι η εκλησία για να δώσει τροφή και νερό σου ζητάει πιστοποιητικό χριστιανοσύνης?
Ξέρεις οτι η εκλησία για να σου παρέχει στέγαστρο σου ζητάει ένα σωρό δικαιολογητικά και ένα απ' αυτά είναι υπεύθυνη δήλωση πολιτικών φρονημάτων? (Αν είναι δυνατόν δηλαδή).
Ξέρεις οτι το 85% των άππορων-άστεγων συντηρείται με έξοδα του κράτους (δικά μας) την στιγμή που η εκλησία επιδοτείται απο ελλάδα και Γ-Δ κοινοτικό πλαίσιο στήριξης για βοήθεια των ανθρώπων?

Μπορεί και να τα ξέρεις, μπορεί και όχι.
Σημασία έχει φίλε μου οτι τελικά "ΤΑ ΡΑΣΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑ".
Ράσα με χρυσή κλωστή και πολύτιμες πέτρες ή αλλιώς το δίδαγμα του Ιησού.
Να σου πω και κάτι άλλο.
Δεν με νοιάζει αν ο Ιησούς υπήρξε, δεν με νοιάζει αν ήταν θεός ή απλά άνθρωπος.
Εμένα μου αρέσει αυτό που δίδαξε όπως μου αρέσει και η μαγκιά που είχε και σήκωσε ανάστημα εκεί που οι "εκπρόσωποί" του θα έτρεχαν σαν λαγοί για να κρυφτούνε.
Δεν είμαι χριστιανός και δεν θα γίνω ποτέ, παρ' όλα αυτά θα θαυμάζω αυτό που εκείνος πήγε να σας διδάξει και που εσείς το καταντήσατε φαρσοκομωδία.

Ίσσως οι εθνικοί να προσαρμόσουν πολλλλλλύ καλύτερα το δίδαγμα της ανθρωπιάς χωρίς να προσκυνήσουν τον σταυρό ούτε μια φορά.

Αυτό φίλε μου, είναι μαγκιά._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 01:05:16  Εμφάνιση Προφίλ
Όστρια,
Αυτό που λες το βρήκα, αλλά κοίτα τι λέει ο Σβάμπε:

quote:
Ο Πρίσκος στην χρονογραφία του μας πληροφορεί ότι ήταν μόλις 25 ετών το 960, και αμέσως άρχισε να εμψυχώνει τους Κρητικούς περιδιαβαίνουσα όλα τα οχυρά. ......

Οπότε, όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει χρονολογική συνέπεια!!!

Telekinesis,
Εδώ, κρίνεσαι και κρίνομαι σύμφωνα με το γραπτό μας λόγο και όχι με σύμφωνα με το παρελθόν μας αλλά ούτε και με την επαγγελματική μας ή κοινωνική μας θέση.
Δεν συνηθίζω αλλά ούτε και μου αρέσει να αναμυγνείω στη συζήτηση τα προσωπικά του καθενός διότι πιστεύω πως δεν είναι σημαντικά για τον καθορισμός της ροής της συζήτησης.

quote:

Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή, οτι επειδή υπάρχουν 1-2 καλά ανθρωπάκια πρέπει η εκλησία σαν σύνολο να πάρει συγχωροχάρτι

Και ποιός σου είπε οτι η εκλησία συνδράμει σε μεγάλο βαθμό για τον συνάνθρωπο?

Ξέρεις οτι το 85% των άππορων συντηρείται απο τα συσύτια των Δήμων?
Ξέρεις οτι η εκλησία για να δώσει τροφή και νερό σου ζητάει πιστοποιητικό χριστιανοσύνης?
Ξέρεις οτι η εκλησία για να σου παρέχει στέγαστρο σου ζητάει ένα σωρό δικαιολογητικά και ένα απ' αυτά είναι υπεύθυνη δήλωση πολιτικών φρονημάτων? (Αν είναι δυνατόν δηλαδή).
Ξέρεις οτι το 85% των άππορων-άστεγων συντηρείται με έξοδα του κράτους (δικά μας) την στιγμή που η εκλησία επιδοτείται απο ελλάδα και Γ-Δ κοινοτικό πλαίσιο στήριξης για βοήθεια των ανθρώπων?


Θεωρώ τα παραπάνω δημιούργημα της φαντασίας σου.
Πρόσφατα, παρακολούθησα στην ΕΡΤ (ίσως να ήταν και χτες, δεν θυμάμαι), στις ειδήσεις, μια αναφορά που έκαναν σε έναν νεαρό παπά, κάπου σε κάποια συνοικία στην Αθήνα, που περιθάλπει και παρέχει στέγη σε άπορους μετανάστες. Είπε μάλιστα ότι ξεκίνησε να το κάνει αυτό με τη γυναίκα του, διαθέτοντας τον μισθό του.
Λες βρε Telekinesis να έχει ζητήσει σε όλους αυτούς πιστοποιητικά Χριστιανοσύνης και πολιτικών φρονημάτων;;

Θεωρώ, λοιπόν, άσκοπο να αρχίσω να απαριθμώ τα ιδρύματα που έχει και επικουρεί η Εκκλησία. Θα μπορούσα, επίσης, να σου αναφέρω και ορισμένα παραδείγματα ιερέων που επιτελούν έργο ανθρωπιάς, θυσιάζοντας το μισθό τους και το χρόνο τους.
Αλλά και τι θα βγει;; Βλέπεις, το καλό και το αγαθό, φίλε μου, δεν προσφέρει τηλεθέαση, οπότε αρέσκεται στο να ενεργεί στα κρυφά, ταπεινά!

Πάντως, αν και δεν με βρίσκει σύμφωνο η διατύπωσή σου, χαίρομαι για αυτά που είπες για τον Ιησού.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 10:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Ας απαντήσω στο πρώτο που διάβασα και κάνω edit για τα υπόλοιπα αργότερα μιας και είμαι εκτός έδρας...

quote:
-Γιατί οι Τούρκοι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν οργάνωσαν ΟΥΔΕΜΙΑ σκευωρία κατά της δύσης όπως είχε πράξει το βυζάντιο στα ακμαία χρόνια του???

Την πολιορκία της Βιέννης την έχεις ακουστά, η οποία σώθηκε κυρίως χάρη στους Πολωνούς;
Ή να θυμίσω τους λόγους για τους οποίους παρήκμασε και η ίδια η Βενετία;

quote:
Telekinesis
Ωχχχχ, άλλος μεγάλος ιστορικός μας βρήκε...

Δηλαδή σαν να λέμε οτι η Ρώμη ήταν μια δυτική επαρχία την οποία το βυζάντιο την απώλεσε επειδή έγιναν βαρβαρικές επιδρομές.

Ώρε λέμε και μη χειρότερα...

Εχεις κάνει τον "κόπο" να μελετήσεις ποτέ την ιστορία του δυτικού τμήματος της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας?
Ας το κρίνουν οι αναγνώστες.


Άστο ρε φίλε. Η απουσία κρίσης και όχι γνώσης είναι που είναι εμφανέστατη. Εδώ δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τα ψέματα που διαβάζουν (αναφέρομαι στους Άραβες --> "Ηρωικούς Κρητικούς") και μας τα ξεφουρνίζουν, λες και απευθύνονται σε άσχετους. Θες να γνωρίζουν και την σχέση που είχε το "Βυζάντιο" με την Ρώμη.

Edited by - stemix on 13/12/2005 10:31:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 13:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Θεωρώ τα παραπάνω δημιούργημα της φαντασίας σου.
Πρόσφατα, παρακολούθησα στην ΕΡΤ (ίσως να ήταν και χτες, δεν θυμάμαι), στις ειδήσεις, μια αναφορά που έκαναν σε έναν νεαρό παπά, κάπου σε κάποια συνοικία στην Αθήνα, που περιθάλπει και παρέχει στέγη σε άπορους μετανάστες. Είπε μάλιστα ότι ξεκίνησε να το κάνει αυτό με τη γυναίκα του, διαθέτοντας τον μισθό του.

Αυτές οι περιπτώσεις φίλε μου είναι τόσσο λίγες που όταν συμβαίνουν, βγαίνουν στα κανάλια ως ρεπορτάζ.
Κι' άλλον έναν στα καμίνια είχαν δείξει που χάλαγε τον μισθό του για να ταίσει τον φτωχό κόσμο και πήγαινε απο σπίτι σε σπίτι ποδαράτος για να αφήσει τις τσάντες με τα τρόφιμα, βλέπεις η εκλησία ως υπόσταση, προτιμούσε να αγοράσει ανταλακτικά για mercedes παρά να χρηματοδοτήσει τον ιερέα.

quote:
Θεωρώ τα παραπάνω δημιούργημα της φαντασίας σου.

quote:
Θεωρώ, λοιπόν, άσκοπο να αρχίσω να απαριθμώ τα ιδρύματα που έχει και επικουρεί η Εκκλησία.

Κάνεις σωστά την διατύπωση αλλά σου ξεφεύγει μια ουσία:
Η εκλησία επικουρεί τα ιδρύματά της, με χρήματα που παίρνει απο την Ελλάδα και την Ευρώπη, όχι με δικά της χρήματα.
Το αν τα βγάζω απ' την φαντασία μου αυτά ή όχι, εύκολα μπορείς να το διαπιστώσεις κάνοντας τον κόπο να πας στο πλησιέστερο εθνικό τυπογραφείο ή/και να προμηθευτείς το σχετικό Φ.Ε.Κ. που ορίζει τις επιδοτήσεις και τα κεφάλαια που χορηγούνται στην εκλησία για τις φιλανθρωπίες που κάνει.
Επίσης αν πας σε κάποιον Δήμο (δεν ξέρω και που βρίσκεσαι), μπορείς να ζητήσεις την στατιστική μελέτη για τους άππορους-άστεγους, με λύπη σου θα διαπιστώσεις οτι το μεγαλύτερο ποσσοστό ανθρώπων συντηρείται απο το κράτος.

Κάποτε είχα μια σχετική συζήτηση με έναν παππά της μονής Πετράκη.
Ο κύριος αυτός ούτε λίγο ούτε πολλύ, μου απάντησε οτι η εκλησία πρέπει να έχει λεφτά διότι έχει πολλούς εχθρούς.
Δεν φάνηκε να σημερίζεται όμμως αυτό που του είπα, οτι τα λεφτά δεν πρόκειται να σώσουν την εκλησία απο τους εχθρούς της, απλώς την κάνουν πιο ευάλωτη σ' αυτούς τους εχθρούς.
---------------------------------------------------------------------

quote:
Την πολιορκία της Βιέννης την έχεις ακουστά, η οποία σώθηκε κυρίως χάρη στους Πολωνούς;
Ή να θυμίσω τους λόγους για τους οποίους παρήκμασε και η ίδια η Βενετία;

Όντως φίλε μου έτσι έγινε, όταν μιλάω όμως για δύση, δεν εννοώ την Βιένη, εννοώ την Ευρώπη η οποία όχι μόνον δεν έγινε στόχος επίθεσης αλλά έγινε ο κύριος προμηθευτής όπλων της Τουρκίας.
Η Τουρκία δεν στράφηκε ενεντίον της Ευρώπης, αλλά εναντίον του Βορρά.
Εκεί έκανε και το μοιραίο λάθος, πόλεμο εναντίον της Ρωσίας.
Θα γνωρίζεις φαντάζομαι τι έπαθαν οι Τούρκοι στην Μαύρη Θάλασσα απο την Μ. Αικατερίνη........


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy