ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 09:20:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
«Σκοπός εκείνων που έφτειασαν το νέο κράτος ήταν (..) να ξαναπιάσει ο Ρωμηός τη διοίκηση του κράτους του που είχε πρωτεύουσα την Πόλη και να ξανακαθίσει Έλληνας βασιλιάς στο θρόνο των Παλαιολόγων. Μα οι περιστάσες, η σχετική αδυναμία των αρχηγών και οι μεγάλοι της γής έτσι το θέλησαν και αντί να γίνει, σύμφωνα με τη θέληση του λαού το κράτος της μεγάλης ιδέας, έγινε ένα μικρό ελληνικό κράτος στο μέρος που είχε ανθίσει η αρχαία Ελλάδα. Το ελληνικό όνειρο ίσως να περιορίστηκε προπάντων από την ευρωπαϊκή αντίληψη την ξεπαρμένη τότε από μια νεογέννητη φωτοβολή του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Μόνο οι Ρώσοι, με το να μην έχουν κλασσική μόρφωση, ένοιωθαν σωστά ποιο ήταν αλήθεια το ελληνικό όραμα, και αυτοί δε είχαν λόγους να το σπρώξουν να γίνει πράμα, απεναντίας το έτρεμαν. Και οι Τούρκοι όμως, που δεν τους εσκότιζαν το μυαλό οι πιο αρχαίες ιστορίες, κι αυτοί ήξεραν καλά το τί εγύρευε το ξυπνημένο πια έθνος των Ρωμαίων, γιατί το θυμόντουσαν και οι ίδιοι - δεν είχαν περάσει και πολλά χρόνια - πως από αυτό το έθνος, το βασιλικό, επήραν την Πόλη, και αυτό το ίδιο θα θελήσει μια μέρα πάλι να τους την ξαναπάρει.» «...Και όπως ο φιλελληνισμός και η αρχαιομανία των Ευρωπαίων και η όμοια αρχαιομανία των γραμματισμένων ρωμηών έπλαθαν την αντίληψη μιας μικρής Ελλάδας στενεύοντας τα σύνορα της φυλής και ταιριάζοντάς τα με τα σύνορα της αρχαίας, ενώ ο λαός είχε ζωντανή μέσα του σα πόθο εθνικό πάντα τη βυζαντινή παράδοση της αυτοκρατορίας, έτσι και στα άλλα, ενώ ο λαός κρατούσε τη δημοτική παράδοση, οι γραμματισμένοι με τη βοήθεια των αρχαιόμαθων φιλελλήνων οραματίζονταν με τον αρχαίον Ελληνισμό στενεύοντας τη ζωή του έθνους. Και οι φιλέλληνες και οι γραμματισμένοι Έλληνες επρόβαιναν με το μυαλό τους καττά κάποιαν αφαίρεση. Η νέα Ελλάδα ήταν κατευθεία συνέχεια της αρχαίας, τα ενδιάμεσα δυο χιλιάδες χρόνια με τους δύο ελληνικούς πολιτισμούς τους ήταν σβησμένα. Αλεξαντρινά κράτη και προ πάντων βυζαντινό δεν είχαν υπάρξει. Όλα είχαν φτωχήνει τόσο μέσα στη ψυχή των μορφωμένων του έθνους, που δε εστοχάστηκαν ότι μπορούσαν να στραφούν αλλού παρά στην Ευρώπη για να γυρέψουν πρότυπα και για τους νόμους του κράτους και για τη διοίκηση και για την πνευματική ζωή(...) Ο ξενοφερμένος βασιλιάς με οργανωτές χοντρούς Βαυαρέζους αντίγραψαν νόμους φράγκικους και συντάγματα ισωπεδωτικά (...) ο γερμανομαθημένος αρχιτέκτονας μετάφερνε μαζί του από τη Γερμανία δείγματα σπιτιών, ο γαλλομαθημένος ράφτης μόδες, ο φραγκοπασαλειμμένος νομικός νόμους και ο διαβασμένος ποιητής στίχους ρωμαντικούς. Και ό,τι έφτανε ίσα από την Ευρώπη εφάνταζε και λαμποκοπούσε, ό,τι εντόπιο ήταν περιφρονημένο. Στην Ευρώπη φώλιασε ο πολιτισμός και η επιστήμη, εκεί λοιπόν φυτρώνει και κάθε τελειότητα. Όποιος δε πήγε στο Παρίσι δεν είναι άνθρωπος(...) Ο νομοθέτης φραγκοφερμένος και αυτός ή τουλάχιστο φραγκομαθημένος ετσάκισε με νόμους τα φυσικά του Ρωμηού, την κοινοτική ζωή, αντί να τη μελετήσει και να την καλλιτερέψει και απάνω της να θεμελιώσει τον κρατικό μηχανισμό, την κατασύντριψε, γιατί στη Βαυαρία δεν υπάρχουν κοινότητες (...) Το μόνο που θέλησαν να κρατήσουν ελληνικό, και αυτό όμως όχι νεοελληνικό, ήταν οι τύποι, η φάτσα, η εξωτερική μορφή, και βάφτισαν με αρχαιόπρεπα ονόματα τους θεσμούς και τις διάφορες θέσεις και αξιώματα. Φτάνει να λέγονταν κάτι "δήμος" και ήταν αμέσως ελληνικό, "σύνταγμα" και ήταν καλό, "βουλευτής" και ήταν γνήσιο. Έτσι και τους ανθρώπους από πρωτητερινά χρόνια άρχισαν και τους βάφτιζαν Περικήδες, Θεμιστοκλήδες, Σωκράτηδες, Δημοσθένηδες, νομίζοντας πως θα τους έφτειαναν έτσι γνήσιους απόγονους των αρχαίων που τους σπούδαζαν ωστόσο στην Ευρώπη για να τους τελειοποιήσουν. Και αρμένιζε η Ελλάδα όλη κατάισα κατά κάποιον αρχαιόμορφο και ξενότροπο μαϊμουδισμό, που έκαμε το ελληνικό μυαλό να παραδέρνει σε μια λιμνοθάλασσα από ιδέες παλιές και νέες.» ["Eλληνικός πολιτισμός", του I. Δραγούμη, εκδ. Φιλόμυθος σ. 52]



Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 10:49:52  Εμφάνιση Προφίλ
lancelot:
«Schwabe με συγχωρεις μα πιστευεις στους 12 θεους?Για να καταλαβω!!!»

Πρέπει κάπου να πιστεύω? Πρέπει κάπου να έχω εναποθέσει τις μεταθανάτιες μου ανησυχίες? Πρέπει οπωσδήποτε να έχω μεταθανάτιες φοβίες?

Ελπίζω να σου απάντησα αγαπητέ.

lancelot:
«Ευτυχως που το 97% των ελληνων ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι και τις υπολοιπες θρησκειες και δογματα οπως καθολικισμο,μουσουλμανισμο,ταοισμο,βουδισμο τα σεβομαστε..»

Οι Έλληνες, αφού θέλεις έτσι να το δούμε, ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ να είναι χριστιανοί ορθόδοξοι, επειδή έτσι το φέρνει η παράδοση (νηπιοβαπτισμός) και οι οικογενειακές υποχρεώσεις. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι με την επερχόμενη ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ κράτους-θρησκείας οι τύποι και η τυπολατρία θα χαλαρώσει ακόμη περισσότερο στον τόπο μας, καθώς πολλοί δεν θα αισθάνονται πλέον την ανάγκη του να «ανήκω κάπου», την ανάγκη της ομαδοποίησης καθώς και του φόβου «απόρριψης από το κλαμπ».

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι τι και πως το εννοώ.

Ωστόσο, αυτοί που είναι και θα παραμένουνε συνειδητά χριστιανοί θαρρώ ότι θα είναι και καλύτερα παραδείγματα ήθους στην κοινωνία. Επομένως, οι αλλαγές γενικώς καλό θα κάνουνε.

lancelot:
«Στο 0.0000000001 % που αποκαλουνται εθνικοι και πιστευουν στους 12 θεους (ημαρτον παλι!!) δεν τους δινουμε καν σημασια γιατι ειναι ανυπαρκτοι!!!!»

Πρώτον δεν με ενδιαφέρει κάποια «καταμέτρηση» και δεύτερον δεν νομίζω ότι οι ολοένα και πιο άδειες εκκλησιές είναι δείγμα «υπεροχής» μετά από αιώνες κρατικοδίαιτης θρησκείας.

Τόση αμετροέπεια δεν χρειάζεται.

lancelot:
«Τα χαιρετισματα μου στο Δια..και κριμα που δεν ηταν στους ολυμπιακους αγωνες της Αθηνας μα τον καλεσαμε και δεν ηρθε!!!»

Νομίζω ότι ήρθε αγαπητέ ο Δίας, διότι αν και πολλοί ιερομόναχοι πρόβλεπαν μεγάλη κακοκαιρία κατά την διάρκεια των αγώνων ή ιδιαίτερα κατά την αφή της ιερής φλόγας, ωστόσο έλαμψε ο ήλιος και δεν έπεσε σταγόνα!

Μήπως τελικά δεν ήταν ο Σατανάς αυτός που εντόπισαν τα «λαγωνικά»??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 11:19:09  Εμφάνιση Προφίλ
Efstathios:
«Τους θεους που ο Διοδωρος ο Σικελιωτης αναφερει ως πιθανον θνητους βασιλεις προκατακλυσμιαου πολιτισμου,πως γινεται να τους λατρευουν σημερα καποιοι ακομη σαν θεους?»

Αυτή η ερώτηση αγαπητέ μπορεί πολύ εύκολα να αντιστραφεί.

ΠΩΣ γίνεται λοιπόν να λατρεύεται ως Θεός κάποιος που ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕ Η ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΤΙΤΛΟ ΘΕΟΥ?? ΠΩΣ γίνεται να λατρεύεται κάποιος ως Θεός, από την στιγμή που όταν του έθεσαν το συγκεκριμένο ερώτημα απάντησε με κατάφαση ΟΧΙ? Τέλος, ΠΩΣ γίνεται να λατρεύουνε ένα αντιφατικό και ατεκμηρίωτο βιογραφικό ως «επίγεια ζωή» ενός Θεού όταν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ?

Και ξέρεις και κάτι ακόμα φίλτατε? Ενώ ο Σικελιώτης μιλά για ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ στην περιγραφή του, οι πιστοί του Θεού που σου περιγράφω λαμβάνουνε ως…ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ τις έωλες περιγραφές ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ, καθώς έναν Ματθαίο και έναν Λουκά πλην των αναγνωστών των ίδιων των κειμένων ΟΥΔΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ.

Βέβαια, εάν σκεφτούμε ότι και ένας Μίθρας για παράδειγμα λατρεύονταν επί αιώνες ως Θεός, τότε δεν μας προκαλούνε μεγάλη απορία τα παραπάνω, έτσι δεν είναι Ευστάθιε?

Efstathios:
«Οπως πολυ σωστα ειπε ο ψηλος η αρχαια θρησκεια αλλαξε 500 φορες μορφη.»

Δεν έχω στοιχεία στα χέρια μου που να αποδεδεικνύουνε κάποια αλλαγή επί….500 απανωτές φορές, και σίγουρα όχι ο Ψηλός, αλλά δεν συνέβη και συμβαίνει το ίδιο με τον χριστιανισμό?

Πόσες είναι ΣΗΜΕΡΑ οι καταγεγραμμένες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ του χριστιανισμού? Μήπως δεν αποτελεί κάθε διαφορετική αίρεση και μια «αλλαγή»? Μήπως δεν αποτελεί κάθε μια αίρεση και μια ΑΛΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΙΔΕΑΣ?

Ποια άραγε η διαφορά από τις αλλαγές στην αρχαία Ελλάδα? Μήπως στο ότι δεν τις σχολιάζουμε?

Κατά τον ίδιο τρόπο, σήμερα ο κόσμος θεωρεί ότι όπου υπάρχουνε σύμβολα και αναφορές «χριστιανών» υπονοείται αυτομάτως ο χριστιανισμός που ΣΗΜΕΡΑ κυριαρχεί. Αυτό όμως είναι ένα οικτρό λάθος!

Εκατομμύρια υπήρξαν οι Γνωστικοί χριστιανοί, όπως οι Παυλιστές, οι Μανιχαίοι, οι Σιμωνιακοί και οι Βογόμιλοι, που άνθιζαν από την Αφρική έως την Ευρώπη ακόμη και στα τέλη του 15ου αιώνα. Όλοι αυτοί καπελώθηκαν ως «εξάπλωση του χριστιανισμού», αν και ουδεμία σχέση έχουνε με τις σχολαστικές ακρότητες του ρωμαϊκού κατασκευάσματος φίλτατε Ευστάθιε.

Ο Χριστός εκείνων των «χριστιανών» είναι μια διαχρονική αξία, ένας συμβολισμός που λαμβάνει οποιαδήποτε μορφή και περιγραφή, χαρακτηριστικότερο παράδειγμα του οποίου αποτελούνε οι Δοκητές, και όχι κάποιος Θεός που ζητά μια σαρκική θυσία του μονογενούς υιού του.

Αυτός είναι και λόγος αυτής της πανσπερμίας που επικρατεί και πάντοτε επικρατούσε ανά τον κόσμο για την έννοια και το «πρόσωπο» του Χριστού: ο Χριστός των Γνωστικών μπορούσε να πάρει οποιαδήποτε μορφή και δράση, καθώς ουδείς θεωρούσε πως διεκδικούσε μια μοναδικότητα, μια γήινη πραγματική ιστορία.

Βιάζεσαι πολύ φίλτατε, ιδιαιτέρως ακολουθώντας τις επιπόλαιες κρίσεις, και έτσι παραβλέπεις ότι περισσότερες αλλαγές από όσες είχε αλλά ΚΑΙ ΕΧΕΙ ο χριστιανισμός δύσκολα θα ξανασυναντήσουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 11:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ψηλε καμια θρησκεια δεν μενει στασιμη ολες αλλαζουν για να μην μενουν πισω
δες την δικη σου πριν μερικα χρονια τι ελεγε και τι λεει τωρα


Efstathios οτι οι ολυμπιακοι αγωνες ειχαν χασει την αιγλη τους ειναι αληθεια οτι κατα καιρους ειχανγινει οπλο για να παρουν οι ελληνες κατι που ηθελαν απο τους ρωμαιους αυτοκρατορες ειναι αλληθεια

αλλα οπως σωστα λες δεν επρεπε να καταργηθουν

για το παγκρατιο
εχεις δει αγωνες πολεμικων τεχνων σημερα;
ξερεις ποσοι τραυματισμοι γινονται;
λαμβανω μερος σε αγωνες και σου λεω οτι
σε καθε τουρνουα καποιοι θα πανε σπιτι τους με επιδεσμους
και καποιοι θα πανε και καποιες μερες στο νοσοκομειο
ετσι εχουν τα πραγματα

το πως θα ονομαζονται οι δωδεκαθειστες το αποφασισε η εκκλησια
τους αποκαλει ειδολολατρες δωδεκαθειστες
αυτοι ονομαζονται εθνικοι
αυτο που πιστευουν σημερα οι εθνικοι ειναι οπως σωστα λες λιγο απο ολα
σαν παραδειγμα σκεψου οτι για καποιο λογο ο χριστιανισμος παυει για χιλια χρονια και μετα καποια ατομα προσπαθουν να τον επαναφερουν αλλα εχουν τα κειμενα απο ολα τα δογματα
φαντασου τι θα γινει
χ.ο.
χ.κ.
προτεσταντες
βαπτιστες
πεντικοστιανοι
χιλιαστες
παλαιοημερολογιτες
κοπτες
διαμαρτιρομενοι
της εκκλησιας του ταδε
της εκκλησιας του δινα
της κατω ραχουλας
της ανω ραχουλας
της περα ραχουλας
της δωθε ραχουλας

<<Θα θελα να σημειωσω και κατι αλλο ομως.Αυτα που λεγονται περι δωδεκαθειστων δεν θα πρεπει να συνδεονται με την αγαπη προς την πατριδα και της αρχαιας μας κληρονομιας.Ο καθενας εχει δικαιωμα σε αυτη την αγαπη και δεν εχει σημασια σε τι θρησκευμα πιστευει.>>

σωστος

<<Προσφατα εγινε μια τελετη στις θερμοπυλες για την επετειο της μαχης εκει.Και οι ανθρωποι ηταν ντυμενοι με παραδοσιακη στολη ελληνα οπλιτη κλπ.(Εχω παθος με τις στρατιωτικες τακτικες των αρχαιων ελληνων και την στρατιωτικη τους εξαρτηση,οπλισμο).Ετσι με το Δορυ στο χερι, τον θωρακα,τις περικνιμηδες,την κορινθιακη περικεφαλαια και τις ασπιδες εψαλλαν τον υμνο προς τον Δια (Ζευς Σωτηρ Νικη) και τον πολεμικο παιανα των Σπαρτιατων.Ητανε ολοι τους δωδεκαθειστες?πιθανον καποιοι να ηταν,αλλοι οχι.Σημασια εχει ομως η ενθυμηση της μαχης και η αποδοση τιμων.Αυτη η κοντρα ειναι ανουσια.Οι εποχες αλλαξαν.Οι θρησκειες αλλαξαν.Καποια πραγματα ομως οπως η αρετη και το φρονημα των ελληνων δεν αλλαζουν ποτε.Ας επικεντωθουμε σε αυτα που εχουν σημασια...>>

ακομα ποιο σωστος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 16:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot
Schwabe σοβαρα αυτα που λες τα πιστευεις?επαναλαμβανω δηλαδη το ερωτημα!!
1)Πιστευεις στους 12 θεους? Θα το ρωταω μεχρι να απαντησεις!
2)Οι Ελληνες θες δε θες το 97% ειναι Χριστιανοι ορθοδοξοι συνειδητα!Οτι και να λες πεφτει στο κενο..οσους γνωριζω που ειναι σε πολλους τομεις και σε πολλα πεδια ειναι Χριστιανοι ορθοδοξοι οχι απλα στο ονομα μα και στην ουσια!Απο εθνικους γνωριζω εναν τρελο που ονομαζεται ερμοκρατης και γενικα καθε φορα γινεται ρεζιλι με αυτα που λεει!!Οσο για τις αδειες εκκλησιες μαλλον δε ξερεις τι σου γινεται!Βρισκεσαι στον ουτοπικο σου κοσμο και δε βλεπεις μπροστα σου!Αντιθετα μπορω να πω οτι εκδηλωσεις κανουν οι 12 θεοι-εθνικοι ειναι ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ!!!
Οσο για αυτο που ειπες για τον Δια οτι ηταν παρον επειδη δεν εβρεξε ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ το παιρνω..γιατι αν θες να το παρω στα σοβαρα..λυπαμαι μα θα σε απογοητευσω..Σημερα αν χιονισει θα ευθυνεται ο Διας το λεω ξεκαθαρα!!χιιχιχιχιχιχι (αστειο)
Κι εμενα μου αρεσει η Μυθολογια και τα παραμυθακια με τους 12 θεους μα μεχρι εκει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 17:24:38  Εμφάνιση Προφίλ
lancelot:
«1)Πιστευεις στους 12 θεους? Θα το ρωταω μεχρι να απαντησεις!»

Έχω ήδη απαντήσει. Δεν θεωρώ κάποιο συγκεκριμένο μαντρί καλύτερο από το υπάρχον.

lancelot:
«2)Οι Ελληνες θες δε θες το 97% ειναι Χριστιανοι ορθοδοξοι συνειδητα!»

Εάν αυτό συνέβαινε, τότε θα ήμασταν…Ιράν φίλτατε!! Οι Έλληνες, είναι τυπολάτρες, και καλά κάνουνε δηλαδή.

lancelot:
«Οτι και να λες πεφτει στο κενο..οσους γνωριζω που ειναι σε πολλους τομεις και σε πολλα πεδια ειναι Χριστιανοι ορθοδοξοι οχι απλα στο ονομα μα και στην ουσια!»

Γνωρίζω και εγώ πολλούς, από απλό εργάτη μέχρι καθηγητή πανεπιστημίου, από χειρούργο γιατρό μέχρι τραπεζίτη, που ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙ. Και ξέρεις κάτι? Μια χαρά άνθρωποι είναι, πάνε και στις λαϊκές εκδηλώσεις, και Χριστούγεννα και Πάσχα το γιορτάζουνε το έθιμο και όλα καλά!

Τέτοιους «χριστιανούς» εννοείς??

lancelot:
«Απο εθνικους γνωριζω εναν τρελο που ονομαζεται ερμοκρατης και γενικα καθε φορα γινεται ρεζιλι με αυτα που λεει!»

Και λοιπόν? Και’γω έχω γνωρίσει κάτι παπάδες και κάτι παράξενους μοναχούς που φαντάστηκαν ότι επειδή διάβασαν λίγες αράδες χριστιανικής μυθολογίας, είναι και σε θέση να «αποδείξουνε» αυτό για το οποίο τόσο λυσσαλέα κόπτονται. Όμως, το μόνο που τελικά «απέδειξαν», ήταν Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ.

lancelot:
«Οσο για τις αδειες εκκλησιες μαλλον δε ξερεις τι σου γινεται!Βρισκεσαι στον ουτοπικο σου κοσμο και δε βλεπεις μπροστα σου!»

Εγώ πολύ καλά ξέρω φίλτατε, και ξέρω επίσης πως ήταν τα στοιχεία ΠΡΙΝ δέκα ή είκοσι χρόνια……

lancelot:
«Αντιθετα μπορω να πω οτι εκδηλωσεις κανουν οι 12 θεοι-εθνικοι ειναι ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ!!»

Εσύ που τους παρακολουθείς από ότι φαίνεται, μάλλον θα μπορείς να μας το πεις. Προσωπικά, δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω σχετικά. Όπως και να’χει, αυτό δεν λέει και τίποτα, εφόσον γνωρίζουμε την κατάσταση στην Ελλάδα.

lancelot:
«Οσο για αυτο που ειπες για τον Δια οτι ηταν παρον επειδη δεν εβρεξε ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ το παιρνω..»

Μωρέ πάρτο όπως θες! Πάντως, ΔΕΝ έβρεξε φίλτατε…..

Αντίθετα, και παρά τις λιτανείες και τους ξορκισμούς, και οι σοδειές καταστρέφονται, και οι πλημμύρες αυξάνονται, και ο κοσμάκης σκοτώνεται καθημερινά, και η πείνα θερίζει, και πάει λέγοντας. Λες τελικά να…..μην πιάνουνε οι καλές προθέσεις «του Κυρίου»??

Μυθολογία είναι ΟΛΑ φίλτατε, είτε το θες είτε όχι, και όσο νωρίτερα το συνειδητοποιήσεις, τόσο πιο καθαρά θα σκέφτεσαι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 20:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Με όλο το σεβασμό επιτρέψτε μου να σας πω ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ έχουν ειπωθεί τόσα πολλά μέχρι και απειλές για ξύλο αν είναι δυνατόν!!! Σας παρακαλώ όσους δεν τους ενδιαφέρει το θέμα ΤΗΣ ΑΛΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ να κάνουν τον κόπο να βρουν ένα άλλο μέρος να τσακώνονται για το πόσο χριστιανοί ή Εθνικοί ή δεν ξέρω, και δεν με αφορά τι άλλο, εγώ και όσοι πιστεύω διαβάζουν τον τίτλο του θέματος βρισκόμαστε εδώ για αυτό και μόνον .
Φυσικά και υπάρχει ο συσχετισμός μεταξυ του χριστιανισμού και των εθνικών με το θέμα μας και έχετε δώσει πολλές ωραίες πληροφορίες αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι έχουμε φύγει από εκεί και είμαστε αλλού..
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την κατανόηση.
Και......
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ
ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 23:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ εχεις δικιο απλα με παρεσυραν οι μπαρουφες και τα παραμυθακια που λεει ο Schwabe..ναναι καλα ο Αισωπος.
Ειχαμε καλα χριστουγεννα,ευχομαι και καλη πρωτοχρονια Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 00:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
lancelot:
«1)Πιστευεις στους 12 θεους? Θα το ρωταω μεχρι να απαντησεις!»

Έχω ήδη απαντήσει. Δεν θεωρώ κάποιο συγκεκριμένο μαντρί καλύτερο από το υπάρχον.


Λανσελοτ, μιας και ο Schwabe γενικότερα προδίδεται πολλές φορές και κοιτάει να συμμαζευτεί, να σου απαντήσω εγώ καλύτερα που έχω κάπου 8 μήνες τώρα τον παρακολουθώ.
Αρχαιολάγνος είναι, κρυφοδωδεκαθειστής αντιχριστιανός. Απλά είναι μετριοπαθής για να μην του την λένε άνετα για την αρχαιομανία του.

quote:
lancelot:
«2)Οι Ελληνες θες δε θες το 97% ειναι Χριστιανοι ορθοδοξοι συνειδητα!»

Εάν αυτό συνέβαινε, τότε θα ήμασταν…Ιράν φίλτατε!! Οι Έλληνες, είναι τυπολάτρες, και καλά κάνουνε δηλαδή.


98% δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι, και 85% δήλωσαν πως είναι πιστοί στο δόγμα της Ορθοδοξίας τις προάλλες.
Επίσης υπάρχει ένα γερό ποσοστό 1,3% καθολικών, και κάπου 0,7% μουσουλμάνοι.

quote:

Γνωρίζω και εγώ πολλούς, από απλό εργάτη μέχρι καθηγητή πανεπιστημίου, από χειρούργο γιατρό μέχρι τραπεζίτη, που ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙ. Και ξέρεις κάτι? Μια χαρά άνθρωποι είναι, πάνε και στις λαϊκές εκδηλώσεις, και Χριστούγεννα και Πάσχα το γιορτάζουνε το έθιμο και όλα καλά!

Τέτοιους «χριστιανούς» εννοείς??


Και εγώ γνωρίζω πολλούς, από απλό εργάτη μέχρι καθηγητή και πάει λέγοντας που μέρα νύχτα είναι με το κεράκι στο χέρι. Επειδή εσύ δηλαδή πλάθεις επιχειρήματα με τέτοια ευκολία τι πάει να πει; Ότι θα πρέπει να το δεχθούμε ως πραγματικότητα;
Αλίμονο αν δεχόμασταν τέτοιες χαζομάρες έτσι απλά.

quote:
lancelot:
«Απο εθνικους γνωριζω εναν τρελο που ονομαζεται ερμοκρατης και γενικα καθε φορα γινεται ρεζιλι με αυτα που λεει!»

Και λοιπόν? Και’γω έχω γνωρίσει κάτι παπάδες και κάτι παράξενους μοναχούς που φαντάστηκαν ότι επειδή διάβασαν λίγες αράδες χριστιανικής μυθολογίας, είναι και σε θέση να «αποδείξουνε» αυτό για το οποίο τόσο λυσσαλέα κόπτονται. Όμως, το μόνο που τελικά «απέδειξαν», ήταν Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ.


Είσαι σε θέση να το αποδείξεις αγαπητέ; Όχι.

quote:
lancelot:
«Οσο για τις αδειες εκκλησιες μαλλον δε ξερεις τι σου γινεται!Βρισκεσαι στον ουτοπικο σου κοσμο και δε βλεπεις μπροστα σου!»

Εγώ πολύ καλά ξέρω φίλτατε, και ξέρω επίσης πως ήταν τα στοιχεία ΠΡΙΝ δέκα ή είκοσι χρόνια……


Schwabe σου το έχω ξαναπεί: δεν ζεις στην Δανία ούτε στην Γερμανία ούτε στους νεοπαγανιστές της Νορβηγίας (βλέπεις και εκεί κάτι φρούτα;).
Το ότι εσύ έχεις να πατήσεις εδώ και κάτι χρόνια Εκκλησία δεν σημαίνει πως δεν πατάει κόσμος. Την κυριακή το πρωί αν πας δεν θα βρεις να κάτσεις.

lancelot:
«Οσο για αυτο που ειπες για τον Δια οτι ηταν παρον επειδη δεν εβρεξε ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ το παιρνω..»

Μωρέ πάρτο όπως θες! Πάντως, ΔΕΝ έβρεξε φίλτατε…..

quote:
Αντίθετα, και παρά τις λιτανείες και τους ξορκισμούς, και οι σοδειές καταστρέφονται, και οι πλημμύρες αυξάνονται, και ο κοσμάκης σκοτώνεται καθημερινά, και η πείνα θερίζει, και πάει λέγοντας. Λες τελικά να…..μην πιάνουνε οι καλές προθέσεις «του Κυρίου»??

Εμ, γι' αυτό δεν είσαι χριστιανός. Γιατί τον Θεό τον θες μπάτλερ, υπηρέτη στο καθετί. Ξεραίλα; "Θεέ βρέξε". Μπακουριές; "Θεέ στείλε μου γυναίκα δεν αντέχω άλλο." Κάπως έτσι σου χάλασε το πράγμα εσένα.

quote:
Μυθολογία είναι ΟΛΑ φίλτατε, είτε το θες είτε όχι, και όσο νωρίτερα το συνειδητοποιήσεις, τόσο πιο καθαρά θα σκέφτεσαι.

Βέβαια εδώ δεν μπορείς να αποδείξεις ότι πρόκειται για μυθολογία, αλλά να προπαγανδίζεις μπορείς.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 11:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
quote:
Αλήθεια, γιατί τους κατάργησε;
Και τι κέρδισε η ανθρωπότητα από τότε που επανήλθαν;;
Οι μεγάλες πολυεθνικές κέρδισαν, αλλά εσύ βρε μεγάλε τι κέρδισες από πέρυσι;;
Να σου πω εγώ τι κέρδισες: ένα τεράστιο χρέος που θα το φορτώσεις στην πλάτη των παιδιών σου και των εγγονών σου!!
Αυτό κέρδισες φίλε μου!!!
Εγώ δεν βλέπω καμία μα καμία χρησιμότητα των Ολυμπιακών αγώνων σήμερα!!!!

Βλέπω αγαπητέ μου Ψηλέ προσπαθείς να μας ερεθίσεις στα πλέον ευαίσθητα σημεία μας, τα οποία έχουν σχέση με την χυδαία εκμετάλλευση των Ολυμπιακών Αγώνων στην εποχή μας απο τους διαχειριστές τους, αλλά πλανάσαι οικτρά. Διότι την εποχή του Ιουστινιανού και των ανακδιήγητων χριστιανών της εποχής του, δέ υπήρχαν ούτε πολυεθνικές, ούτε παράνομα κέρδη, ούτε αυτή η εκμετάλλευση που βλέπουμε σήμερα. Όλα τούτα είναι φαινόμενα σύγχρονα του 20ου - 21ου αιώνα. Την εποχή εκείνη οι Ολυμπιακοί αγώνες προσέφεραν πολιτισμό, εξύψωση του Ελληνικού πνεύματος, υγιή αθλητισμό, πρόοδο, ευημερία. Αλλά δέν δίστασαν να τους απαγορεύσουν μαχαίρι με τόσο επαίσχυντο τρόπο. Όταν επανήλθαν μετά απο πάρα πολλούς αιώνες σαφώς και συμβιβάσθησαν με τα χριστιανικά δεδομένα της εποχής τους.

quote:
Για πες μου βρε φίλε, τι πρωτότυπα αρχαία συγγράμματα έχεις στα χέρια σου;;; Κανένα φίλε μου, ή ελάχιστα!!!
Αυτά που έχεις και μελετά σήμερα, ξέρεις από που προέρχονται;;; Άντε κάνε έναν κόπο και ψάξε να μάθεις και ύστερα έλα να μου πεις για ποιος έσωσε και διαφύλαξε τον αρχαίο πολιτισμό μας.

Φαντάζομαι θα έχεις κατα νού αγαπητέ μου φίλε τον ξετσίπωτο, βρωμερό και πανάθλιο αρχιεπίσκοπο Αλεξανδρείας Θεόφιλο την εποχή του Θεοδοσίου. Αυτόν που ευθύνεται για την σφαγή 7.000 το ολιγότερο Ελλήνων εθνικών. Αυτόν που με προτροπές του Θεοδοσίου ισοπέδωσε όλους τους Ελληνικούς ναούς της εποχής του μεταβάλλοντας τους σε ερείπια. Και τέλος ως επιδόρπιο έκαψε την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας με όλα τα συγγράματα των προγόνων μας. Ότι τάχατες διασώθηκε ουδείς δέν γνωρίζει που ευρίσκεται!!!

quote:
Schwabe με συγχωρεις μα πιστευεις στους 12 θεους?Για να καταλαβω!!!
Γιατι αν ειναι ετσι,γελαει οχι μονο ολη η ελλαδα,οχι μονο ολος ο κοσμος μα και ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μα που βρισκεστε?στο 5 αιωνα πχ?

Αγαπητέ μου φίλε lancelot η στάση σου προς τους φίλους που δέν συμφωνούν μαζί σου είναι εξοργιστικά απαράδεκτη. Τα γραφόμενα σου δίνουν την εντύπωση σκληροπυρηνικού χριστιανού της εποχής του Θεοδοσίου. Μάλλον εκείνη την εποχή έπρεπε να ζείς απο ότι δείχνεις.
Άν παρατήρησες όλα μας τα μυνήματα ουδείς έχει αναφέρει την ύπαρξη του Δία σάν αληθινού Θεού, την ύπαρξη των 12 Θεών. Απλούστατα διαφωνούμε με τις δογματικές αρχές του χριστιανισμού οριζοντίως και καθέτως. Εκφράζουμε την αντίθεση μας με επιχειρήματα όλοι μας και ιδιαίτερα ο Schwabe σχετικά με τα τάχατες κείμενα που εσύ θεωρείς άγια και ιερά δίχως να εξετάσεις στο παραμικρό κατα πόσο στέκουν. Επιβραβεύουμε τον τρόπο σκέψης των προγόνων μας και τα στοιχεία της λατρείας του που κινούντο προς την ορθή κατεύθυνση. Ουδείς είπε οτι ο Δίας βρίσκεται πάνω απο το κεφάλι μας και μας παρακολουθεί, άν ειπώθηκε απο κανέναν φίλο κάτι παρόμοιο θα σε παρακαλούσα να το αναφέρεις διότι όλες οι συκοφαντίες έχουν και τα όρια τους.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 11:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Γκουχ γκουχ

Καλά βρε παιδιά. Και η φιλοσοφία βρίσκεται σε παρακμή σήμερα, για να μην μιλήσω για την δημοκρατία, ή για την θρησκεία της αγάπης. Ας τα καταργήσουμε όλα τότε! Συμφωνείτε;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 13:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot
Μηδενιστης βασικα λιγο μονοπλευρα κοιτατε και απανταται γιαυτο για κοιτα:
lancelot:
«Τα χαιρετισματα μου στο Δια..και κριμα που δεν ηταν στους ολυμπιακους αγωνες της Αθηνας μα τον καλεσαμε και δεν ηρθε!!!»

Schwabe
Νομίζω ότι ήρθε αγαπητέ ο Δίας, διότι αν και πολλοί ιερομόναχοι πρόβλεπαν μεγάλη κακοκαιρία κατά την διάρκεια των αγώνων ή ιδιαίτερα κατά την αφή της ιερής φλόγας, ωστόσο έλαμψε ο ήλιος και δεν έπεσε σταγόνα!

Και εσυ λες οτι κανεις δε λεει οτι ο Διας ειναι πανω απο το κεφαλι μας!??
Συνεννοηθειται πρωτα μεταξυ σας για το τι θα λετε και τι οχι..για να μην υπαρχουν αναντιστοιχιες....
Τωρα εσυ λες οτι θα επρεπε να ζουσα στην εποχη του Θεοδοσιου..Εγω απαντω οτι ζω στην εποχη μου μαζι με το 98% των χριστιανων ορθοδοξων και θα σου συνιστουσε Εσενα φιλε να ζουσες στον 5 πχ Αιωνα..


Edited by - lancelot on 31/12/2005 13:22:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 13:55:34  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά βρε Μηδενιστή,
πόσες φορές θα πρέπει να αναφέρεις τις τετριμένες πλαστές κατηγορίες και περιμένεις δήθεν απάντηση;;

Αυτά που λες για σφαγές, καταστροφές ιερών τόπων, βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας και άλλα φαιδρά, έχουν χιλιοειπωθεί εδώ μέσα.

Γιατί αναμασάς τα ίδια και τα ίδια;;

Αν θες, ανέφερε ένα θέμα, π.χ. τη Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας (αλήθεια ποια απ' όλες;), παράθεσε τις πηγές σου που υποστηρίζουν αυτά που λες, και ας συζητήσουμε όλοι, αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για την αλήθεια και όχι να μας πουλήσεις τη συνήθη φτηνή προπαγάνδα.
Λάθη και μεμονωμένες πράξεις, δυστυχώς, έγιναν λόγω φανατισμού και από ακραία στοιχεία, ανεξαρτήτου "παράταξης" και εποχής.
Γιατί επιμένεις και εσύ στο τσουβάλιασμα και όποιον πάρει ο χάρος;;

Είναι κουραστικό και δεν σε βοηθά καθόλου να εκσφενδονίζεις ανυπόστατες κατηγορίες στον αέρα μόνο και μόνο για δημιουργία εντυπώσεων.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 20:11:20  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Αρχαιολάγνος είναι, κρυφοδωδεκαθειστής αντιχριστιανός. Απλά είναι μετριοπαθής για να μην του την λένε άνετα για την αρχαιομανία του.»

Εσύ φίλτατε, καλό θα ήταν εάν κοίταγες την καμπούρα σου θα έλεγα. Αυτή είναι η άποψη που διαμορφώνει ένας ζηλωτής σαν και την αφεντιά σου, ένας που δεν μπορεί να παραδεχθεί ότι δεν προσκυνάμε όλοι ένα μαντρί.

Τι να κάνουμε, θα……σου περάσει!!

WWalker:
«Και εγώ γνωρίζω πολλούς, από απλό εργάτη μέχρι καθηγητή και πάει λέγοντας που μέρα νύχτα είναι με το κεράκι στο χέρι.»

Ε τότε γιατί βγάζετε σπυριά? Γιατί βγάζετε λάβαρα και «Άγιες» εικόνες στη γύρα? Κάτι καλύτερο δεν έχεις βρε να μας πεις??

WWalker:
«Είσαι σε θέση να το αποδείξεις αγαπητέ; Όχι.»

Δεν σε αφορά. Ωστόσο, μικρή η «αγορά» φίλτατε, και πολλές φορές όποιος μας συναντά δεν είναι σώνει και καλά «θαυμαστής» μας…..

WWalker:
«Το ότι εσύ έχεις να πατήσεις εδώ και κάτι χρόνια Εκκλησία δεν σημαίνει πως δεν πατάει κόσμος. Την κυριακή το πρωί αν πας δεν θα βρεις να κάτσεις.»

Η Κυριακή σε σώνει εσένα? Όλα καλά λοιπόν. Ωστόσο, έσω και μια σχεδόν απέναντι μου, και κάθε άλλο παρά αυτό συμβαίνει…..

WWalker:
«Εμ, γι' αυτό δεν είσαι χριστιανός. Γιατί τον Θεό τον θες μπάτλερ, υπηρέτη στο καθετί. Ξεραίλα; "Θεέ βρέξε". Μπακουριές; "Θεέ στείλε μου γυναίκα δεν αντέχω άλλο." Κάπως έτσι σου χάλασε το πράγμα εσένα.»

Λάθος αγαπητέ! ΑΛΛΟΣ μίλησε για λιτανείες και θυσίες, εγώ απλά απάντησα.

Αλήθεια, μήπως δεν τον βλέπουνε ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ?? Αυτοί που σέρνονται στην Τήνο στα γόνατα ΠΩΣ τον βλέπουνε φίλτατε? Αυτοί που κάνουνε τα ευχέλαια από χωράφι έως και σε….καινούργιο αυτοκίνητο (!), ΠΩΣ τον βλέπουνε φίλτατε?? Αυτοί που πέφτανε κατά εκατοντάδες κάτω από την «θαυματουργή εικόνα» από τα Ιεροσόλυμα, ΠΩΣ τον βλέπουνε φίλτατε???

Όλοι αυτοί που προσκυνάνε διάφορα κόκαλα και ζώνες (!), ΠΩΣ τον βλέπουνε φίλτατε??

Μήπως, λέω μήπως, ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ «ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΠΡΑΓΜΑ»???

WWalker, μεγάλη ΠΑΤΑΤΑ έκανες, και ελπίζω να το πήρες χαμπάρι!

WWalker:
«Βέβαια εδώ δεν μπορείς να αποδείξεις ότι πρόκειται για μυθολογία, αλλά να προπαγανδίζεις μπορείς.»

Μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις ότι πέταξε κάποιος επάνω από τα νερά και ότι ξεράθηκε μια Συκιά από τα νεύρα του? Μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις ότι…έγιναν κρασάκι τα νερά και ότι με το σάλιο επανήλθε το φως στον τυφλό?

Μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις ότι ο Βούδας δεν ήταν ο πραγματικός Θεός αυτού του κόσμου? Μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις ότι ο Δίας δεν ήταν ο πραγματικός Θεός που απλά αποσύρθηκε μέχρι να ξαναεμφανιστεί?

Είδες φίλτατε ότι ΟΛΑ είναι μυθολογία και ότι θα πρέπει να είσαι τελικά χαρούμενος εάν έτσι είναι, διότι αλλιώς έχουμε ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΠΛΑΝΗ ΚΑΙ ΑΠΑΤΗ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 01:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot
Κανω μια προταση να μην ξανασχοληθει κανεις με τον Schwabe γιατι δεν εχει νοημα..καταλαβαινετε..χαρη του κανουμε και που απανταμε στις ανακριβειες-παρερμηνειες του.
Ευτυχισμενο το νεο ετος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 12:54:03  Εμφάνιση Προφίλ
lancelot:
«Κανω μια προταση να μην ξανασχοληθει κανεις με τον Schwabe γιατι δεν εχει νοημα..καταλαβαινετε..χαρη του κανουμε και που απανταμε στις ανακριβειες-παρερμηνειες του.»

Φίλτατε…..ιππότη της στρογγυλής τραπέζης, ελπίζω λοιπόν τηρήσεις τον….όρκο των ιπποτών (!) και να κάνεις τον λόγο σου πράξη. (καθώς ήδη το έχεις ξαναπεί..)

Είναι σύνηθες φαινόμενο να ακούω παρόμοιες ατάκες, δεν είσαι ο πρώτος, ωστόσο δεν είσαι και ο πρώτος που……«λησμόνησε» να αποδείξει τις «παρερμηνείες» που μέμφεται και συγχύζεται……

Ας είναι.

Καλή χρονιά λοιπόν και προπάντων υγεία!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 15:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot
Επειδη εχεις κολλησει με τον ιπποτη της στρογγυλης τραπεζης ας σου δωσω το site να δεις τι σημαινει το ονομα μου..να επιμορφωθεις και λιγο.
http://lancelot.sourceforge.net/

Edited by - lancelot on 01/01/2006 15:08:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2006, 15:58:35  Εμφάνιση Προφίλ
lancelot:
«Επειδη εχεις κολλησει με τον ιπποτη της στρογγυλης τραπεζης ας σου δωσω το site να δεις τι σημαινει το ονομα μου..να επιμορφωθεις και λιγο.»

Φίλτατε δεν έχω «κολλήσει», καθώς είναι……..η πρώτη αναφορά που κάνω σε ιππότες…..

Από την άλλη, και έχοντας λίγα ακουστά για την ιστορία του γνωστού ιππότη lancelot, στενού φίλου του Βασιλιά Αρθούρου, θεώρησα ότι μάαααλλον εκεί θα αναφέρεσαι. Βλέπεις, δεν υπέθεσα……..αυτομάτως ότι μίλαγες για σχέδιο ανάπτυξης home automation!!!!!

Είναι σα να είχα nick Ήφαιστος και να ανέμενα να…….γνωρίζεις ότι εννοώ ένα σχέδιο ανάπτυξης του πρώτου αδιάβροχου ζελέ για τα μαλλιά!!!

Ωστόσο, καλό και ενδιαφέρον μου φαίνεται το project, άσχετα με τα υπόλοιπα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 21:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
quote:
Συνεννοηθειται πρωτα μεταξυ σας για το τι θα λετε και τι οχι..για να μην υπαρχουν αναντιστοιχιες....

Δέν υπάρχει ουδεμία συνενόηση στα πιστεύω μας αγαπητέ μου φίλε, ο καθένας μας έχει τις ξεχωριστές του απόψεις. Δέν είμαστε πρόβατα σε μαντρί, είμαστε ελεύθερα άτομα και δέν περιμένουμε τον ποιμένα μας να μας δώσει οδηγίες τί να πούμε και πώς να συμπεριφερθούμε. Αυτά είναι δικές σας χριστιανικές πρακτικές να ασπάζεστε τους νόμους της βίβλου που κάποιοι φαντασιόπληκτοι έγραψαν πρίν μερικές χιλιετίες ώς ιερούς και απαραβίαστους.

quote:
Καλά βρε Μηδενιστή,
πόσες φορές θα πρέπει να αναφέρεις τις τετριμένες πλαστές κατηγορίες και περιμένεις δήθεν απάντηση;;

Όχι ψηλέ μου ολωσδιόλου δέν είναι πλαστές κατηγορίες. Είναι κατηγορίες αποδεδειγμένες και αναμφισβήτητες.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 00:44:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Συνεννοηθειται πρωτα μεταξυ σας για το τι θα λετε και τι οχι..για να μην υπαρχουν αναντιστοιχιες....

Δέν υπάρχει ουδεμία συνενόηση στα πιστεύω μας αγαπητέ μου φίλε, ο καθένας μας έχει τις ξεχωριστές του απόψεις. Δέν είμαστε πρόβατα σε μαντρί, είμαστε ελεύθερα άτομα και δέν περιμένουμε τον ποιμένα μας να μας δώσει οδηγίες τί να πούμε και πώς να συμπεριφερθούμε. Αυτά είναι δικές σας χριστιανικές πρακτικές να ασπάζεστε τους νόμους της βίβλου που κάποιοι φαντασιόπληκτοι έγραψαν πρίν μερικές χιλιετίες ώς ιερούς και απαραβίαστους.


Συμφωνώ πως το μόνο σημείο που σας ενώνει είναι το μίσος σας για το Χριστιανισμό!!
Από κει και πέρα, ο καθένας σας έχει φτιάξει Θεό τον εαυτό του και νομίζει ότι έχει καταλάβει τα πάντα και εκφράζεται με σιγουριά επί παντός επιστητού!!!

quote:

quote:
Καλά βρε Μηδενιστή,
πόσες φορές θα πρέπει να αναφέρεις τις τετριμμένες πλαστές κατηγορίες και περιμένεις δήθεν απάντηση;;

Όχι ψηλέ μου ολωσδιόλου δέν είναι πλαστές κατηγορίες. Είναι κατηγορίες αποδεδειγμένες και αναμφισβήτητες.



Αποδεδειγμένες;;; Πού;; Πότε ρε παιδιά;;;
Αδιαμφισβήτητες;;; Από ποιον;; Από εσάς;; Χαίρω πολύ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 17:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Λοιπόν αγαπητοί μου θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας δια του να δω αν κατάλαβα καλά ή όχι.
Υπάρχει λοιπόν ο τσακωμός διότι πρώτων υπάρχει η εκδοχή οι έλληνες που ήταν στην Πόλη να ήταν ελάχιστοι και κατακτημένη από τους Ρωμαίους εξού και το ρωμιός που το θεωρούμε υποτιμητικό , σε αυτήν την περίπτωση , οι λιγοστοί σχετικά αυτοί υπόδουλοι Έλληνες έγιναν (δια της βίας ή και όχι) Χριστιανοί.
Εδώ προκύπτει και η δεύτερη κατηγορία ότι οι χριστιανοί αυτοί μαζί με τους υπόλοιπους (κυρίως Ρωμαίους) χριστιανούς κατάστρεψαν τον Αρχαίου πολιτισμό μας κηρύσσοντας «πόλεμο » στους εθνικούς.
Αυτά τα παραπάνω ειπώθηκαν, μεταξύ άλλων, σε αυτό το θέμα εγώ όμως αλλά έχω καταλάβει για αυτό σας ζητώ την γνώμη σας να δω πόσο λάθος είμαι.
Καταρχήν έχω διαβάσει ότι υπήρχαν Έλληνες στην Κωνσταντινούπολη από το 658 προ Χριστού αποικία από τα Μέγαρα κατοίκησε πρώτη την περιοχή και ίδρυσε την Πόλη οδηγούμενη από τον Μέγαρα Βύζα και των συντρόφων του Αντη ,εξού και το Βυζάντιο, παρακαλώ αν έχετε κάποια πληροφορία επ' αυτού να μου την δώσετε γιατί δεν κατάφερα να εντοπίσω ακόμα κάτι, λοιπόν σε αυτήν την Πόλη έφτασε ο Κωνσταντίνος στις 18 Σεπτεμβρίου του 324 στο Αρχαίο Βυζάντιο που κατοίκούσαν καθαρόαιμοι Έλληνες απόγονοι του Μέγαρα Βύζα και των συντρόφων του Αντη , αυτή την Πόλη επέλεξε ο Κωνσταντίνος για να την κάνη προπύργιο του Χριστιανισμού και ιδρύει την Νέα Ρώμη, όμως οι Βυζαντινοί που πέθαναν εκείνη την μαύρη Τρίτη της άλωσης οι πολλοί εκείνη Βυζαντινοί κατάγονταν από εκείνους τους έλληνες τους φερμένους από την Ελλάδα, τους πρωτοπόρους του πολιτισμού σε εκείνη την κοιτίδα,
Αυτοί οι έλληνες υπερίσχυσαν φυσικά των Ρωμαίων διότι ως λαός έχουμε την ικανότητα να υπερισχύουμε σε ότι αφορά το πνευματικό επίπεδο κατακτήσαμε την Πόλη με τον τρόπο μας ήταν αδιαμφισβήτητα δικιά μας.
Δυστυχώς ή ευτυχώς υπερίσχυσε και ο Χριστιανισμός προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Χριστιανισμός εξυπηρετούσε πολιτικά συμφέροντα για αυτό και επιβλήθηκε από την Ρωμαϊκή ηγεσία της Πόλης διότι η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία όπως την είχαν φανταστή ήταν πιο εύκολο να υπάρξει κάτω από την στέγη μίας θρησκείας όπως αυτή του Χριστιανισμού.
Υπήρξαν αδιαμφισβήτητα πολλές καταστροφές αδικίες και ακόμα χειρότερα θάνατοι εναντίων των Αρχαίων Ελλήνων των αποκαλούμενων Εθνικών σε προηγούμενη μου απάντηση αναφέρω και διώξεις που έχουν αναφερθεί από την Ρωμαϊκή ηγεσία εναντίον άλλων θρησκειών.
Και σας ρωτώ σε αυτήν την τελευταία περίπτωση που οι Βυζαντινοί που πέθαναν εκεί ήταν απόγονοι Ελλήνων καθαρόαιμων που κατοικούσαν στην Πόλη δεν θα τους θρηνήσουμε διότι άλλαξαν θρησκεία διότι δεν εγκρίνουμε όσα έγιναν στο όνομα της θρησκείας ?
Πέθαναν στην Πόλη τους και ήταν Έλληνες ,τους πήραν την Πόλη τους την πρωτοκατοικημένη από Έλληνες οι Τούρκοι ήταν δικιά μας η Πόλη των Ελλήνων και μας την Πήραν οι Τούρκοι σκοτώνοντας τους Έλληνες της.
Και θα πούμε λοιπόν δεν μας νοιάζει ή καλά να πάθουν γιατί ήταν χριστιανοί?
Με συγχωρείτε αλλά αν είχα μια όμορφη αδερφή και έκανε άδικο φόνο και πάλι αδερφή μου θα ήταν αίμα μου και θα την αγαπούσα…όπως αγαπώ την Πόλη την όμορφη δικιά μας Πόλη και ελπίζω πάλε με χρόνια και καιρούς πάλι δικιά μας να είναι ..
Κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη .Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 17:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ τα πραγματα ειναι απλα

η ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια αποτελουταν απο πολλους λαους

η εξουσια δεν ειχε ελληνικη συνειδηση οπως ειχαν τα διαφορα κρατη
που ειχαν δημιουργηθει τα ελληνιστικα χρονια που και αυτα αποτελουταν απο διαφορους λαους

η εξουσια θεωρουσε οτι ηταν συνεχεια της ρωμαικης αυτοκρατοριας
τους ελληνες τους ειχαν σαν εναν λαο που πιστευε σε δαιμονες οι ελληνες που ειχαν αλαξει θρησκευμα προσπαθουσαν να ξεχασουν την οποια συνδεση ειχαν με τους προγονους τους

προς το τελος της που ειχε χασει αρκετα εδαφη η συνθεση του λαου ηταν καθαρα ελληνικη αλλα η συνδεση με τους προγονους ειχε χαθει
βλεπεις η λεξη ελληνας ειχε καταντησει υβρης

οσο για την πολη
πριν το 12 που στην πολη αλλα και σε ολα τα παραλια υπηρχαν αρκετοι ελληνες ηταν καλο να παρουμε τα εδαφη αυτα αλλα τωρα δεν υπαρχει λογος
εκει που πρεπει να δωσουμε βαρος ειναι στην βορεια ηπειρο εκει εχουμε ακομα αρκετους ελληνες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 19:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
gigenis
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ τα πραγματα ειναι απλα.....
----------------------------------------------

Tριανταφυλλιά πραγματικά τα πράγματα είναι πολύ απλά:
"εμείς ήμες Τραντέλλενες, Ρωμαίικα παληκάρια"
Απο δημοτικό τραγούδι του πόντου.
Πιστή μετάφραση: εμείς ήμαστε τριάντα φορές Ελληνες, Ρωμαικά παληκάρια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 19:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
quote:


οσο για την πολη
πριν το 12 που στην πολη αλλα και σε ολα τα παραλια υπηρχαν αρκετοι ελληνες ηταν καλο να παρουμε τα εδαφη αυτα αλλα τωρα δεν υπαρχει λογος
εκει που πρεπει να δωσουμε βαρος ειναι στην βορεια ηπειρο εκει εχουμε ακομα αρκετους ελληνες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Ναι έχεις απόλυτο δίκιο για την Βόρεια ήπειρο και πόλύ σωστα το ναφέρεις έχει σαφώς προτεραιότητα αλλά εκει στα παράλια έχω δυο σπίτια και ας μην τα είδα ποτέ να τα ξεχάσω έτσι απλά? ίσως εχεις δίκιο αλλά μου είναι στα αλήθεια επώδυνο... σε παρακαλώ μην πείς ότι τα παλια θυμάμαι και κλαίω κ.λ.π. και δεν έχει νοημα πια μην το λές αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 20:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ ΚΑ ΡΩΜΗΩΣΥΝΗ
http://www.romanity.org/htm/rom.e.05.kostis_palamas_kai_romiosini.01.htm#k2


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 20:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
Αγαπητέ μου ψηλέ ή μας δουλεύεις ή δέν ξέρω τί άλλο να σου πώ. Συγκεκριμένα γράφεις :
quote:
Αποδεδειγμένες;;; Πού;; Πότε ρε παιδιά;;;
Αδιαμφισβήτητες;;; Από ποιον;; Από εσάς;; Χαίρω πολύ!

Δέν είναι απο εμένα αγαπητέ μου φίλε. Είναι απο τον Ευνάπιο της Αντιόχειας, τον περίφημο ιστορικό που κάλυψε όλα τα γεγονότα του 3ου και του 4ου αιώνος κατα το χριστιανικό χρονολογικό σύστημα. Απήλαυσε τον λοιπόν :
Στην Αλεξάνδρεια πάντα τα οικοδομήματα του Σεράπειου όπως στους ποιητικούς μύθους των Γιγάντων έγιναν... Θεοδοσίου δε βασιλεύοντος και (πατριάρχου) Θεοφίλου (της επιθέσεως) πρωτοστατούντος... του Σεράπειου τα αναθήματα κατελυμένοντο. Τους δε αν-δριάντες και τα αναθήματα τόσο "γενναία" εμάχοντο ώστε όχι μόνο "νικούσαν", αλλά και έκλεπτον... του δε Σεράπειου μόνο το έδαφος δεν απέσπασαν αυτό δια το βάρος των λίθων, αυτοί δε ήσαν αμετακίνητοι. Οι πολεμικότατοι δε αυτοί φιλοχρήματοι "γενναίοι"... την ασέβεια αυτή εις έπαινον αυτών των ιδίων καταλόγιζαν. Έπειτα εισέβαλαν οι καλούμενοι μοναχοί, άνθρωποι κατά το είδος, ο δε βίος αυτών συώδης (γουρουνώδης) και πάσχοντες εμφανώς, μύρια εποίουν κακά και ανείπωτα, αλλά αυτά ευσέβειαν ενόμιζαν... τότε πας άνθρωπος μέλαιναν φορών εσθήτα (ράσα) τυραννικήν είχεν εξουσίαν και δημοσίως να ασχημονεί ημπορούσε. Σε τόση "αρετή" άλλαξε (η νέα θρησκεία) τον άνθρωπο.» - Ευνάπιος (346-414 μ.Χ.) Βίοι Φιλόσοφων και Σοφιστών 6.11
Οπότε για να λέμε κάποια πραγματάκια εκφέροντας την γνώμη επι του θέματος είναι διότι γνωρίζομεν το αντικείμενο του, το οποίον εσύ φαίνεται παριστάνεις οτι δέν κατέχεις.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 00:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ καταλαβαινω τον πονο σου αν σκεφτεις οτι και εγω καταγομαι απο χαμενη πατριδα την αλεξανδρια ο προπαπους μου αφησε πισω σχεδον τα παντα αλλα πρεπει να ειμαστε λογικοι ειναι χαμενες αλησμονητες μεν αλλα χαμενες πατριδες

πες μου βρε τριανταφυλλια ας πουμε οτι αυριο το πρωι μας παραχωρουν τα εδαφη τι θα κερδισουμε;
περα απο το γοητρο τιποτα δυστηχως με την τακτικη που ακολουθησαν οι κυβερνησεις το εχουμε χασει το παιχνιδι και ο λογος που δινουν βαση στην μικρα ασια και οχι στην ηπειρο ειναι γιατι στην ηπειρο υπαρχουν ακομα πολλοι ελληνες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 00:26:43  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Μηδενιστή,
Δεν αμφέβαλα καθόλου για το τι είδους "στοιχεία" θα παράθετες.

Όσον αφορά τον ΠΑΓΑΝΙΣΤΗ ΕΥΝΑΠΙΟ, υπάρχουν κάποια στοιχεία που τον ξεσκεπάζουν.
Είναι άξιο απορίας όμως, αυτό που κάνεις και εσύ (αφού το αντέγραψες), το ΓΙΑΤΙ μας παραθέτεις κάποια ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΕΡΙΕΡΓΩΝ ΤΕΛΕΙΩΝ?????????????

Ας δούμε τι υπάρχει για τον ΕΥΝΑΠΙΟ, από αυτούς που προσπαθούν να ξεσκεπάσουν τα ΨΕΜΑΤΑ και τους ΨΕΥΤΕΣ:

"......
Πέραν αυτών, υπάρχουν και οι περιγραφές από Παγανιστές, όπως ο Ευνάπιος της Αντιόχειας, ο οποίος περιέγραψε το γεγονός στον Βίοι Φιλοσόφων, Αντώνιος, ο οποίος, προτού πεθάνει το 390 μ.Χ., είχε προφητεύσει -έτσι λέει ο Ευνάπιος- ότι όλοι οι εθνικοί ναοί της Αλεξάνδρειας θα καταστρέφονταν. Η διήγηση του Ευνάπιου είναι γεμάτη ειρωνεία και σαρκασμό για τον πατριάρχη Θεόφιλο και τους οπαδούς του, καθώς περιγράφει την κατάληψη του ναού ως μάχη χωρίς αντίπαλο. Το παράξενο με όλες τις περιγραφές είναι ότι κανένας συγγραφέας δεν κάνει την παραμικρή αναφορά για βιβλιοθήκη ή για βιβλία. Ακόμη κι ο Ευνάπιος, που ήταν λόγιος, με τα αιχμηρά αντιχριστιανικά του αισθήματα, παραμένει σιωπηλός σε αυτό το ζήτημα. Αν είχε αντιληφθεί κάποια μεγάλη απώλεια βιβλίων εξ αιτίας της καταστροφής του Σαράπειου, είναι πιθανόν ότι δε θα σιωπούσε, αλλά θα το ανέφερε, για να κατηγορήσει τους Χριστιανούς. Εννοείται ότι δεν υπάρχει η περίπτωση ο Ευνάπιος να έγραψε για κάψιμο βιβλίων, αλλά οι μεταγενέστεροι Χριστιανοί αντιγραφείς να παρέλειψαν το σημείο αυτό από ντροπή. Οι άνθρωποι εκείνων των εποχών δεν ντρέπονταν για τέτοια γεγονότα. Άλλωστε οι Χριστιανοί ιστοριογράφοι συνεχώς αναφέρουν χριστιανικές βιαιότητες (και συχνά τις μεγαλοποιούν, πιστεύοντας πως έτσι δοξάζουν τους ήρωες των ιστοριών τους). Δεν θα δίσταζαν να αναφέρουν μία ακόμα.
......
"

Και τώρα, ας δούμε τις ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ για την καταστροφή των Βιβλιοθηκών στην Αλεξάνδρεια, όπως είναι σωστό και όχι τη Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, όπως, ύπουλα και για τους γνωστούς σκοπούς, αναφέρουν οι νεοπαγανιστές σήμερα.

«1) Καταρχήν υπήρχαν περισσότερες της μιας βιβλιοθήκες στην Αλεξάνδρεια. Οι κυριώτερες ήταν η λεγόμενη «Βασιλική Βιβλιοθήκη» καθώς και το λεγόμενο «Μουσείο» [400 χιλιάδες τόμοι] που ήταν στην περιοχή του Βρουχείου . Στις βιβλιοθήκες αυτές υπήρχαν συγγράματα από όλους τους λαούς και θρησκείες, όχι μόνον αρχαιοελληνικά. Υπήρχαν περσικά, αιγυπτιακά, εβραϊκά, ακόμα και βουδιστικά (οπότε, γιατί να κάψουν οι Χριστιανοί βιβλιοθήκες που περιείχαν την Π.Δ.; ). Η βιβλιοθήκη του Σεράπειου είχε γύρω στους 42 χλδ τόμους.

2) Η Βασιλική Βιβλιοθήκη καταστράφηκε επί Ιούλιου Καίσαρα το 48π.Χ.., κατά τις επιχειρήσεις του στην Αλεξάνδρεια.

3) Ο ίδιος ο Καίσαρας, στην ιστορία του, τηρεί σιγή ιχθύος για τις επιπτώσεις και τις διαστάσεις της πυρπόλησης πάνω στην ίδια την Αλεξάνδρεια, και αυτή η στάση του δεν απηχεί το συνηθισμένο συγγραφικό του ύφος, αφού γενικά οι περιγραφές του είναι πλήρεις, διαυγείς και επεκτείνονται στα δρώμενα σ ολόκληρο τον περίγυρο.

4) Ο υπαρχηγός του Καίσαρα, ο οποίος έγραψε το χρονικό Αλεξανδρινός Πόλεμος (Bellum Alexandrinum), αναφέρεται στην πυρπόληση με ύφος περισσότερο απολογητικό, αφού αναφέρει ότι τα κτήρια της πόλης «σχεδόν καθόλου δεν κινδύνευσαν να καταστραφούν από τη φωτιά, επειδή ήταν λιθόκτιστα και, μάλιστα, οι στέγες τους όχι μόνο δεν υποστηρίζονταν από ξύλινες δοκούς, αλλά ήταν κι αυτές λιθόκτιστες.» (Κεφάλαιο. 1). Ωστόσο, ο ίδιος ο υπαρχηγός, λίγο παρακάτω, ξεκάθαρα αναφέρει ότι τα δημόσια κτίρια είχαν ξύλινες στέγες, όταν γράφει ότι οι κάτοικοι της πόλης, στην προσπάθειά τους να ναυπηγήσουν νέο στόλο, χρειάστηκαν ξύλα για να φτιάξουν κουπιά και αναγκάστηκαν να αφαιρέσουν τις στέγες των στοών, των γυμναστηρίων και άλλων δημοσίων κτηρίων για να χρησιμοποιήσουν τις δοκούς που υποστήριζαν. (Κεφάλαιο.3)

5) Η ύπαρξη ξύλου στις στέγες επιβεβαιώνεται και από τη φράση του Ρωμαίου συγκλητικού Λουκανού (εκτελέστηκε το 65 μ.Χ.), ο οποίος είχε συνθέσει το επικό ποίημα Εμφύλιος Πόλεμος (Pharsalia, X, στίχοι 440 κ.ε. και 486-505):«Εκτός από τα πλοία, η φωτιά εξαπλώθηκε και σ άλλες περιοχές της πόλης και τις κατέκαψε κι αυτές.... Τα παραθαλάσσια κτήρια παραδόθηκαν στις φλόγες, ο άνεμος ευνόησε τις δυνάμεις της καταστροφής, οι φλόγες... έτρεχαν επάνω στις στέγες με ταχύτητα μετεωρίτη». Αφού οι φλόγες έτρεχαν πάνω στις στέγες με ταχύτητα μετεωρίτη, είναι βέβαιο ότι τουλάχιστον για τις στέγες των δημοσίων κτηρίων είχε χρησιμοποιηθεί ξύλο, όπως λένε ο Λουκανός κι ο υπαρχηγός του Καίσαρα.

6) Ο στωικός φιλόσοφος Σένεκας, που επίσης εκτελέστηκε το 65μ .Χ., προσδιορίζει σε 400.000 τον αριθμό των τόμων που καταστράφηκαν στην Αλεξάνδρεια κατά τις επιχειρήσεις του Καίσαρα. (De Animi Tranquillitate, IX.5)

7) Ο Πλούταρχος γράφει (Καίσαρ, 49): «Ο Καίσαρας διέταξε να πυρποληθούν τα νεώρια, αλλά η φωτιά, που εξαπλώθηκε πολύ περισσότερο, κατέκαψε τις Μεγάλες Βιβλιοθήκες.»

8 ) Ο Αύλος Γέλλιος, συγγραφέας του 2ου μ.Χ. αι. αναφέρει ότι περισσότερα από 700.000 βιβλία κατακάηκαν κατά τη λεηλασία της πόλης. (Αττικές Νύκτες, VII, 17.3)

9) Ο ιστορικός Δίων ο Κάσσιος (αρχές 3ου μ.Χ. αι.) εξιστορώντας τα γεγονότα του Αλεξανδρινού Πολέμου, γράφει (Δίων Κάσσιος, ιστορία, 42.38 ) : «Μεγάλο μέρος της πόλης έγινε παρανάλωμα του πυρός και, εκτός των άλλων, αποτεφρώθηκαν οι αποθήκαι όπου φυλάσσονταν τα βιβλία, για τα οποία λέγεται ότι ήταν αμέτρητα και ανεκτίμητα».

10) Η άποψη πως η λέξη «αποθήκαι» αναφέρεται σε τόπο φύλαξης εμπορευμάτων και σιτηρών και, συνεπώς, δέν έχει σχέση με τη Βασιλική Βιβλιοθήκη είναι λανθασμένη, διότι δύο αιώνες νωρίτερα, ο Αλεξανδρινός ιατρός Γαληνός χρησιμοποιεί αυτήν ακριβώς τη λέξη, «αποθήκαι» για να αναφερθεί στους «χώρους αποθήκευσης βιβλίων της Βασιλικής Βιβλιοθήκης» (Comm. in. Hipp. Epidem., III, xvii a 606-7). Το κείμενο του Γαληνού διευκρινίζει σαφώς ότι «αποθήκαι» χαρακτηρίζονταν οι χώροι αποθήκευσης βιβλίων που ανήκαν στις Βιβλιοθήκες.

11) Ο παγανιστής ιστοριογράφος Αμμιανός Μαρκελλίνος γράφει (XXII, 16,13) για τον «δια πυρός αφανισμό μιας ανεκτίμητης βιβλιοθήκης 700.000 τόμων, όταν ολόκληρη η πόλη καταστράφηκε κατά τη διάρκεια του Αλεξανδρινού Πολέμου, που έλαβε χώρα επί δικτατορίας Ιουλίου Καίσαρος»

12) Ο γεωγράφος Στράβων, που έζησε στην Αλεξάνδρεια τέσσερα έτη (24-20 π.Χ.) και ήταν από τους πρώτους που την επισκέφθηκαν μετά τον πόλεμο, κάνει την καλύτερη λεπτομερή περιγραφή της αρχαίας πόλης που διαθέτουμε σήμερα: μιλάει για το λιμάνι, τους ναούς, το θέατρο, το Μουσείο, αλλά για τη Βιβλιοθήκη δεν λέει τίποτα, δεν αναφέρει καν το όνομά της. Γιατί; Προφανώς, διότι αυτή είχε καεί και ο Στράβωνας δεν ανέφερε τίποτα γι αυτήν και τον αφανισμό της το 48 π.Χ.

13) Το 215 μ.Χ. ο παγανιστής αυτοκράτορας Καρακάλλας περιέκοψε το ποσό της επιχορήγησης του Μουσείου, κατήργησε το κονδύλιο που διετίθετο για τη στέγαση και τη σίτιση των μελών του και διέταξε την απέλαση όλων των αλλοδαπών μελών του. (Ηρωδιανός, 4.8.9 και Δίων Κάσσιος, 77.22-23)

14) Το 265 μ.Χ., ο παγανιστής αυτοκράτορας Γαλληινός εκστράτευσε εναντίον του έπαρχου της Αιγύπτου, ο οποίος είχε αυτοανακηρυχτεί αυτοκράτορας. (Ευσέβιος, Εκκλ. Ιστ., Ζ', 21-32)

15) Το 272 μ.Χ., ο παγανιστής αυτοκράτορας Αυρηλιανός επιτέθηκε ακόμη μια φορά στην Αλεξάνδρεια˙ στον τομέα του Βρουχείου, όπου βρισκόταν το Μουσείο, η αντίσταση κατά των Ρωμαίων ήταν τόσο ισχυρή, ώστε προκλήθηκαν μεγάλες καταστροφές, εξ αιτίας των οποίων πολλά μέλη του Μουσείου εγκατέλειψαν τη χώρα. (Scriptores Historiae Augustae, Αυρηλιανός, 32 και Firmus 3 και Αμμιανός Μαρκελλίνος, XXII, 16,15)

16) Μεταξύ του 297 και 298 μ.Χ. ο παγανιστής αυτοκράτορας Διοκλητιανός κατέφθασε στην πόλη και διέταξε το σφαγιασμό πολλών μελών της πνευματικής κοινότητας. Πολλά βιβλία, κυρίως όσα είχαν σχέση με αλχημεία, συγκεντρώθηκαν σε κεντρικά σημεία της πόλης και κάηκαν.(Ιωάννης Μαλάλας, Χρονογραφία 308-9 Σουίδας, λήμμα «Διοκλητιανός» Ιωάννης Αντιοχείας, Excert. Valesian, σ. 834 (Migne, Patrologia Graeca, τ. 77 = Muller, Frag. Hist. Graec., IV, 601)

17) Κατά τον 4ο μ.Χ. αι., μεγάλο μέρος του Βρουχείου είχε ήδη καταστραφεί. Όπως λέει ο Αμμιανός Μαρκελλίνος (XX, 16,15) «η πόλη απώλεσε το μεγαλύτερο μέρος του Βρουχείου».

18 ) Η αρχαιότερη περιγραφή της καταστροφής του Σαράπειου είναι από έναν Χριστιανό λόγιο, τον Σωφρόνιο, τιτλοφορούμενη Επί της κατάληψης του Σεράπειου (Ιερώνυμος, viris illustribus, 134), αλλά έχει χαθεί. Μετά είναι του Ρουφίνου Τυράννιου, ενός λατίνου Χριστιανού που έζησε πολλά χρόνια στην Αλεξάνδρεια. Έφτασε εκεί το 372 μ.Χ. Δεν είναι σίγουρο αν ήταν παρών στην καταστροφή του Σαράπειου, αλλά ήταν σίγουρα στην πόλη εκείνο τον καιρό. Αργότερα μετέφρασε στα λατινικά την Εκκλησιαστική Ιστορία του Ευσέβιου, προσθέτοντας σε αυτήν δύο δικά του βιβλία, το 10ο και το 11ο. Στο 11ο περιγράφει τα γεγονότα της κατάληψης του Σαράπειου λεπτομερώς (11, 2, 22). Φαίνεται να λυπάται για την καταστροφή του Σαράπειου, αλλά θεωρεί σαφώς τους παγανιστές υπεύθυνους που υποδαύλισαν τον χριστιανικό όχλο. Ο Σωκράτης Σχολαστικός, τον 5ο αιώνα, στην Εκκλησιαστική Ιστορία του περιγράφει με περισσότερες λεπτομέρειες το γεγονός, αναγνωρίζει ότι η καταστροφή διετάχθη από τον Αυτοκράτορα, ότι το κτήριο κατεστράφη και αργότερα μετετράπη σε εκκλησία (Ε, 16). Οι περιγραφές του Σωζόμενου (Ζ, 15) και του Θεοδώρητου (Ε, 22) αναφέρουν την καταστροφή του κτηρίου και ο Θεοδώρητος γράφει ότι το ξύλινα αγάλματα του Σαράπη κάηκαν.

Πέραν αυτών, υπάρχουν και οι περιγραφές από Παγανιστές, όπως ο Ευνάπιος της Αντιόχειας, ο οποίος περιέγραψε το γεγονός στον Βίοι Φιλοσόφων, Αντώνιος, ο οποίος, προτού πεθάνει το 390 μ.Χ., είχε προφητεύσει -έτσι λέει ο Ευνάπιος- ότι όλοι οι εθνικοί ναοί της Αλεξάνδρειας θα καταστρέφονταν. Η διήγηση του Ευνάπιου είναι γεμάτη ειρωνία και σαρκασμό για τον πατριάρχη Θεόφιλο και τους οπαδούς του, καθώς περιγράφει την κατάληψη του ναού ως μάχη χωρίς αντίπαλο.
Το παράξενο με όλες τις περιγραφές είναι ότι κανένας συγγραφέας δεν κάνει την παραμικρή αναφορά για βιβλιοθήκη ή για βιβλία. Ακόμη κι ο Ευνάπιος, που ήταν λόγιος, με τα αιχμηρά αντιχριστιανικά του αισθήματα, παραμένει σιωπηλός σ& αυτό το ζήτημα. Αν είχε αντιληφθεί κάποια μεγάλη απώλεια βιβλίων εξ αιτίας της καταστροφής του Σαράπειου, είναι πιθανόν ότι δε θα σιωπούσε, αλλά θα το ανέφερε, για να κατηγορήσει τους Χριστιανούς. Εννοείται ότι δεν υπάρχει η περίπτωση ο Ευνάπιος να έγραψε για κάψιμο βιβλίων, αλλά οι μεταγενέστεροι Χριστιανοί αντιγραφείς να παρέλειψαν το σημείο αυτό από ντροπή. Οι άνθρωποι εκείνων των εποχών δεν ντρέπονταν για τέτοια γεγονότα. Άλλωστε οι Χριστιανοί ιστοριογράφοι συνεχώς αναφέρουν χριστιανικές βιαιότητες (και συχνά τις μεγαλοποιούν, πιστεύοντας πως έτσι δοξάζουν τους ήρωες των ιστοριών τους). Δεν θα δίσταζαν να αναφέρουν μία ακόμα.

Τον 6ο αιώνα έχουμε την μαρτυρία του παγανιστή Αμμωνίου, ο οποίος όχι μόνο αναφέρει την «μεγάλη βιβλιοθήκη» της Αλεξάνδρειας, αλλά ότι επί των ημερών του υπήρχαν 40 αντίγραφα των Αναλυτικών του Αριστοτέλη και 2 αντίγραφα των Κατηγοριών του.

19) Ο Βίκτωρ Nourisson επιμελητής της Δημαρχιακής βιβλιοθήκης Αλεξανδρείας σε διάλεξή του στις 3 Μαρτίου του 1893 είπε ότι «μετά την άλωση του Σαραπείου από τον Θεόφιλο, η βιβλιοθήκη λεηλατήθηκε μεθοδικά και τα βιβλία στάλθηκαν στην Ρώμη και στην Κωνσταντινούπολη , όπου ο Θεοδόσιος ο Β καταγίνονταν να καταρτίσει μεγάλη συλλογή βιβλίων» (bull. Ste Khed Geogr. VII serie Νο 10 p. 562)

20) Αυτό φαίνεται να συμφωνεί με την περιγραφή του Ευνάπιου, ο οποίος γράφει ότι ο Θεόφιλος και οι οπαδοί του «κατέστρεψαν ολοσχερώς το ναό και μάχονταν μεταξύ τους για τα λάφυρα που αποκόμισαν από τη λεηλασία της περιουσίας του» [Η αρχαία βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, Μουσταφά Ελ Αμπαντί, ιστορικού, εκδ. Σμίλη (σ. 184)] . Εφόσον ο ναός ήταν πέτρινος, θα ήταν δύσκολο ταυτόχρονα να καίγεται και οι οπαδοί του Θεόφιλοι να τον λεηλατούν. Επομένως, αν συνέβησαν και τα δύο πράγματα, πρώτα τον λεηλάτησαν και ύστερα τον έκαψαν. Άλλωστε, ο ναός καταστράφηκε ολοσχερώς μέχρι τα θεμέλια, πράγμα που δεν γίνεται με εμπρησμό αλλά με γκρέμισμα. Οι Χριστιανοί λοιπόν, είτε κατέστρεψαν δια φωτιάς είτε δια γκρεμίσματος το Σαράπειο, πριν τον καταστρέψουν, λεηλάτησαν τους θησαυρούς του. Δηλαδή πήραν τα βιβλία που υπήρχαν στις βιβλιοθήκες του, ενώ αντίθετα, τα ξύλινα αγάλματα κάηκαν και τα πέτρινα αγάλματα συνετρίβησαν.

21) Το ερώτημα που τίθεται εν τέλει είναι: ακόμη κι αν όντως έκαψαν τη βιβλιοθήκη του Σαράπειου, είχαν σκοπό οι Χριστιανοί που κατέλαβαν και κατεδάφισαν το Σαράπειο να κάψουν τα βιβλία; Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι πράγματι είχαν;

22) Πριν την ολοκληρωτική καταστροφή του Σαράπειου το κτίριο είχε δηωθεί για πρώτη φορά από τον Αρτέμιο, έπαρχο Αιγύπτου, με προτροπή του Αρειανού επισκόπου Αλεξάνδρειας Γεώργιου, περί το 360 μ.Χ. (Σωκράτη, Εκκλ. Ιστ. Γ 3). Μετά το φόνο του Γεώργιου από τους εθνικούς επί βασιλείας Ιουλιανού, ο Ιουλιανός γράφει στον Εκδίκιο, νέο έπαρχο της Αιγύπτου και ζητά να μεταφερθεί η μεγάλη ιδιωτική βιβλιοθήκη του Γεωργίου στην Κωνσταντινούπολη. Δεν αποκλείεται κατά την πρώτη δήωση του Σαράπειου, εφόσον αυτή έγινε με προτροπή του Γεώργιου, ο αρειανός επίσκοπος να πήρε τα βιβλία που υπήρχαν στο ναό για την ιδιωτική του βιβλιοθήκη. Ο Ιουλιανός ήξερε ότι ο Γεώργιος είχε ιδιωτική βιβλιοθήκη, καθότι γνωρίζονταν από παλιά μεταξύ τους και στην νεότητά του είχε διαβάσει τα βιβλία της βιβλιοθήκης αυτής. Δεν αποκλείεται δηλαδή ο Ιουλιανός να αναφέρεται απλώς στην βιβλιοθήκη που μελέτησε νέος, χωρίς να πρόσθεσε σε αυτήν τίποτε ο Γεώργιος. Ωστόσο, ο Ιουλιανός γράφει 6 μήνες αργότερα σε κάποιον Πορφύριο πως η συλλογή του Γεώργιου ήταν «πολύ μεγάλη και πλήρης και περιείχε φιλοσόφους κάθε σχολής και πολλούς ιστορικούς». Δηλαδή τα βιβλία της βιβλιοθήκης του Γεώργιου ήταν περισσότερα από αυτά που ο Ιουλιανός περίμενε ή που θυμόταν πως είχε. Πράγμα που ενισχύει την πιθανότητα να πήρε από το Σαράπειο τα βιβλία ο Γεώργιος.

23) Επίσης, υπάρχει και η εκδοχή της καταστροφής της βιβλιοθήκης υπό τους Άραβες όπως αναφέρει ο άραβας ιατρός Αμπντέλ Λατίφ που επισκέφτηκε την Αίγυπτο τον 12ο αιώνα.

Συμπέρασμα:

Ακόμη κι αν οι Χριστιανοί έκαψαν, εσκεμμένα ή όχι, την βιβλιοθήκη του Σαράπειου, όγκου 42.000 τόμων, οι Εθνικοί έκαψαν ή κατέστρεψαν –άλλοτε εσκεμμένα κι άλλοτε άθελα- τη Βασιλική Βιβλιοθήκη και τη βιβλιοθήκη του Μουσείου, καίγοντας 700.000 + 400.000, 1,1 εκατομμύρια τόμους βιβλίων, αν οι αριθμοί που δίνουν οι Εθνικοί ιστοριογράφοι είναι αληθείς. Πρόκειται δηλαδή για 26πλάσιο ποσό αφανισμένων βιβλίων εν σχέσει προς τα βιβλία που υποτίθεται πως αφάνισαν οι Χριστιανοί. Σύμφωνα με τους ανορθολογιστές αρχαιολάτρες βέβαια, οι 42.000 αφανισμένοι τόμοι αποτελούν την «τρομερότερη καταστροφή της αρχαιότητας», ενώ οι εικοσαπλάσιοι αφανισμένοι από τους Εθνικούς τόμοι ήταν "τυχαία γεγονότα, λυπηρά μεν, αλλά δίχως σημαντική επίπτωση στον πολιτισμό και το πνεύμα"! Ιδού το αρχαιολατρικό χάλι.

Εν πάσει περιπτώσει, οι Νεοπαγανιστές και οι Αρχαιολάτρες σκόπιμα ταυτίζουν την «θυγατρική» βιβλιοθηκη του Σεράπειου με τις μεγάλες βιβλιοθήκες του Μουσείου και της Βασιλικής, ώστε να επιρρίπτουν στο Χριστιανισμό την καταστροφή της «Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας».

Αλλά γιατί, τέλος πάντων, έχουν οι περισσότεροι τόση σιγουριά επαναλαμβάνοντας συνεχώς ότι «η Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας κάηκε από τον πατριάρχη Θεόφιλο»; Η ιστορία αυτή πρωτοειπώθηκε από τον Γκίμπον τον 18ο αιώνα και έκτοτε επαναλαμβάνεται είτε από τους αφελείς είτε από τους αντιχριστιανούς, δίχως την παραμικρή διάθεση να εξετάσουν περισσότερο το ζήτημα αυτό.

Πηγή: Ρώτα το Σβάμπε να σου πει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 01:53:47  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλέ ως συνήθως βιάζεσαι. Βιάζεσαι να στεφθείς τα επινίκια που τόσο ποθείς.

Η δε αντιγραφή, εάν δεν περνάει και από κάποιον σχετικό έλεγχο, καταντάει κουραστική φίλτατε.

Πρώτον είναι ψεύδος ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεις την δομή της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας. Βέβαια, υπάρχει και μεγάλη αφέλεια στην όλη περιγραφή που αντιγράφεις. Ιδιαίτερα στο θέμα της «αποθήκης», και αναρωτιέμαι τι είδους «διερευνητικό πνεύμα» θα πρέπει κανείς να έχει για να δεχθεί αυτές τις ιστορικές γελοιότητες ως «πραγματικότητα».

Ας είναι. Μάλλον δεν θα έχεις τον χρόνο να μελετήσεις σοβαρά……

Η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας είχε όντως 700.000 τόμους-κυλίνδρους παπύρων-. Ο τόπος ανέγερσης της βιβλιοθήκης ήταν η περιοχή του Βρουχείου, στο περίβολο των ανακτόρων, στο νότιο τμήμα του ανατολικού φυσικού βραχίονα του λιμανιού, την χερσόνησο της Λοχίας.

Η βιβλιοθήκη, για να μαθαίνεις και κάτι σωστά αγαπητέ, είχε την ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ έννοια που απέδιδαν οι Έλληνες στη λέξη «θήκη» (αποθήκη) βιβλίων, ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ.

Η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας λοιπόν ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΤΗΡΙΟ, αλλά ως «θήκη» βιβλίων ΗΤΑΝ ΧΩΡΟΣ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ!!!!!

Επομένως, οι ασυναρτησίες που (και πάλι..) επισυνάπτεις είναι απλά προϊόν γνωστής προπαγάνδας θρησκόληπτων ζηλωτών της χριστιανοσύνης και τίποτα περισσότερο.

Το δε Μουσείο ήταν, όπως και σε πολλά άλλα μέρη της Ελλάδος, πνευματικό κέντρο της θεραπείας των Μουσών. Το συγκεκριμένο Μουσείο χτίστηκε σύμφωνα με γνωστά πρότυπα κατασκευής άλλων Μουσείων, όπως αυτό του Λυκείου του Αριστοτέλη, κατά την εποχή του Θεοφράστου.

Το Μουσείο ήταν ιερός χώρος και διευθύνονταν από ιερέα επί τω Μουσείω. Σύμφωνα δε με τον Στράβωνα, στον ίδιο χώρο υπήρχε και κυκλικός περίβολος με τον αρχικό τάφο του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Περαιτέρω, ο χώρος διέθετε πλούσιο διάκοσμο από αγάλματα θνητών και Θεοτήτων, πολλαπλές αίθουσες μελέτης και διδασκαλίας, αντιγραφών και συσσιτίου των «μελών του Μουσείου».

Να σημειώσουμε ότι η μεγάλη βιβλιοθήκη ήταν προσιτή μόνο με βασιλική άδεια. Για δημόσια ανάγκη ωστόσο είχε δημιουργηθεί μια μικρότερη στην περιοχή Ραχώτιδα, η οποία συνδέθηκε με τον Ναό του Σεράπιδος. Η θυγατρική βιβλιοθήκη λοιπόν, το Σεραπείον, θεωρούνταν τότε ως προς το αρχιτεκτονικό κάλος ίση με το Καπιτώλιο της Ρώμης, και εμπλουτίστηκε ΑΡΧΙΚΑ ΜΕ 70.000 ΒΙΒΛΙΑ.

Αυτό που αξίζει να παρατηρήσουμε, είναι η περιγραφή του Στράβωνος. Ο Στράβων επισκέφθηκε μόλις 20 χρόνια μετά τα ιστορούμενα γεγονότα την Αλεξάνδρεια, περιγράφει τα δυο κτίρια του Μουσείου, την μεγάλη σκεπαστή αλέα του Περιπάτου και το Σεράπειον, όμως ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Είναι ποτέ δυνατόν ο λεπτολόγος και μεθοδικός Στράβων να…….παρέλειψε την καταστροφή της ελληνικής γνώσης και σοφίας, να παρέλειψε να χάσει έστω και δυο αράδες μελάνι για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα??

Ο δε Αμμιανός αναφέρει μεν καταστροφές στην περιοχή του Βρουχείου κατά την ανακατάληψη της Αλεξάνδρειας από τον Αυρηλιανό, μετά την κατοχή από την Ζηνοβία, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ.

Με λίγα λόγια, η προσπάθεια να αποδοθεί στον Καίσαρα η καταστροφή της βιβλιοθήκης προσκρούει σε ΣΑΘΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και αποβλέπει στην ασχετοσύνη του……………«ιδανικού ακροατή»!

Στον αντίποδα, γνωρίζουμε ότι το 391μ.χ. το Μουσείο ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ, και διευθυντής του αναφέρεται ο Θέων, ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΝΕΟΠΛΑΤΩΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΥΠΑΤΙΑΣ, την οποία όπως καλά γνωρίζουμε κατάσφαξε ο χριστιανικός όχλος υπό τις οδηγίες του ιεροδιάκονου Πέτρου και τους παραβολάνους του Πατριάρχη Αλεξανδρείας Κυρίλλου (415μ.χ.).

Γνωρίζουμε ότι την ίδια χρονιά (391μ.χ.), ο πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόφιλος οδήγησε την επίθεση του χριστιανικού όχλου εναντίον της «θυγατέρας βιβλιοθήκης», του Σεραπείου, και ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΜΑΡΜΑΡΟ, ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΟΔΟΝΤΟ ΣΕ ΣΩΡΟ ΕΡΕΙΠΙΩΝ (Αμμιανός).

Για να είμαστε όμως εντάξει ως προς αυτή την καταστροφή, της κύριας βιβλιοθήκης, οφείλουμε να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν είμαστε σίγουροι ως προς τους φυσικούς αυτουργούς.

Δεν ισχύει το ίδιο όμως όσον αφορά ΤΟΥΣ ΗΘΙΚΟΥΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΥΣ.

«Δεν συμφέρει. Μιας γνώσης που η συσσώρευση της σε βιβλία είναι έργο δαιμόνων και κάθε καλός χριστιανός πρέπει να φροντίζει την δια πυρός καταστροφή τους.» Αυτά μας διδάσκει ο Τερτυλλιανός…….

«Το ούν, άγιος έσται του Σεράπιδος ο ναός δια τα βιβλία? Μη γένοιτο!....δαίμονες οίκουσιν τον τόπον!». Ιωάννης Χρυσόστομος.

Και ο νοών νοείτω….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 03:11:18  Εμφάνιση Προφίλ
Μόνο που δεν μας είπες από που πηγάζουν αυτά που λες;;

Μήπως από τη Σβάμπειο Εγκυκλοπαίδια;;

Τα στοιχεία, που βρήκα, και παρέθεσα, αν κάνεις τον κόπο και τα διαβάσεις, θα δεις ότι μιλάνε για πολλά κτίρια.

Και για του λόγου το αληθές, ορίστε:

"7) Ο Πλούταρχος γράφει (Καίσαρ, 49): «Ο Καίσαρας διέταξε να πυρποληθούν τα νεώρια, αλλά η φωτιά, που εξαπλώθηκε πολύ περισσότερο, κατέκαψε τις Μεγάλες Βιβλιοθήκες.»

.................

9) Ο ιστορικός Δίων ο Κάσσιος (αρχές 3ου μ.Χ. αι.) εξιστορώντας τα γεγονότα του Αλεξανδρινού Πολέμου, γράφει (Δίων Κάσσιος, ιστορία, 42.38 ) : «Μεγάλο μέρος της πόλης έγινε παρανάλωμα του πυρός και, εκτός των άλλων, αποτεφρώθηκαν οι αποθήκαι όπου φυλάσσονταν τα βιβλία, για τα οποία λέγεται ότι ήταν αμέτρητα και ανεκτίμητα»."

Οπότε, φίλε Σβάμπε, ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται η δομή της Βιβλιοθήκης, είναι ο σωστός και μάλλον, ο δικός σου, πάσχει από αμεροληψία και αναλήθειες!

Όσον αφορά το πλήθος των κτιρίων, δεν υπάρχει καμία απολύτως αντίθετη γνώμη ότι επρόκειτο για περισσότερα από ένα κτίρια.
Οι μόνοι, ως συνήθως, που παραποιούν την αλήθεια και την προσαρμόζουν στην προπαγάνδα τους, είναι οι γνωστοί πλέον φίλοι μας, για τους, επίσης, γνωστούς λόγους.

Όσον αφορά τον Στράβων, αυτός έζησε στην Αλεξάνδρεια από το 24 έως το 20 π.χ. Ο αφανισμός της Βιβλιοθήκης έγινε το 48 π.χ., οπότε μιλάμε για 24 έτη και όχι 20.
Διάβασα κάπου ότι ήταν υπέρμαχος του ρωμαϊκού ιμπεριαλισμού, οπότε το βρίσκω λογικό να μην το αναφέρει.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί σου προκαλεί περιέργεια το ότι δεν το αναφέρει;;;

Υπάρχουν όμως άλλες ιστορικές πηγές που το αναφέρουν, μήπως δεν τις βλέπεις αυτές;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy