ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Τί λε ρε μεγάλε και δηλαδή ποιοί είναι οι άμεσοι κληρονόμοι της ανατολικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας;;
Εμείς δεν είμαστε;;; Μή μου πείς ότι κανένας άλλος στην περιοχή θεωρεί τον εαυτό του απόγονο των βυζαντινών, θα λυθώ στα γέλια.

Πιστεύω οτι οι γνήσιοι κληρονόμοι του βυζαντίου είναι αυτοί που αυτοαποκαλούνται ρωμιοί, χάρισμά τους και το βυζάντιό τους.
Εγώ δεν είμαι ρωμιός, είμαι έλληνας._

quote:
Το βυζάντιο τί σχέση έχει με τους αγίους δεν κατάλαβα;;
Άρες μάρες κουκουνάρες. Και μια διευκρίνηση ο Μ.Κωνσταντίνος ΔΕΝ ΗΤΑΝ χριστιανός νησάφι πια!!! Το ότι βαπτίστηκε στο τέλος της ζωής του δεν λέει τίποτα.

Το βυζάντιο ΔΕΝ έχει σχέση με τους αγίους?
Είναι σαν να με ρωτάς τι σχέση έχει η Αμερική με την NASA!
Tον Κων/νο τον βάτπισαν χριστιανό μετά τον θάνατό του, κατάλαβες κυβερνομάγκα?

Τα λέμε να ούμε, γειά χαρά νταν._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 16:34:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πιστεύω οτι οι γνήσιοι κληρονόμοι του βυζαντίου είναι αυτοί που αυτοαποκαλούνται ρωμιοί, χάρισμά τους και το βυζάντιό τους.
Εγώ δεν είμαι ρωμιός, είμαι έλληνας

Χαιριτω τον μοναδικο γνησιο απογονο των αρχαιων Ελληνων.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 17:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Schwabe:
Τότε, λυπάμαι απλά φίλτατε.
Λυπάμαι διότι όλα έχουνε ένα όριο.

Συμφωνώ και εγώ, όλα πρέπει να έχουν ένα όριο ...
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΡΑΣΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

quote:
Όποιος θεωρεί ως «προγόνους» του ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ και ΣΦΑΓΕΙΣ των Εθνικών, με άλλα λόγια του μεγαλύτερου ποσοστού που αποτελούνταν από Έλληνες, όπως ενός Ισπανοεβραίου Θεοδόσιου ή ενός Αρμενοσλάβου, αυτός μάλλον θα πρέπει να αναρωτηθεί….τι θα σκέφτονταν ο ίδιος ο Ισπανοεβραίος ή ο Αρμενοσλάβος για αυτή την ανυπόστατη και ανιστόρητη «συναισθηματική διεκδίκηση» ένεκα της θρησκευτικής συνοχής που απαιτεί το «ρωμαίικο» απόστημα.
Πάντως, να τους χαίρεσαι!

Δέν κατάλαβα καλά ποιούς εννοείς, κάτι μου είχε πεί για τον Βασίλειο τον 1ο, δηλαδή τον προπάππο του Βασίλειου του Βουλγαροκτόνου.
ΑΥΤΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΡΜΕΝΟΣΛΑΒΟ ΚΑΘΑΡΜΑ??
Μάλλον θα σου διαφεύγει οτι εάν δέν υπήρχε ΑΥΤΟΣ οι Βούλγαροι θα είχαν εκείνη την εποχή τόσο εύκολα καταλάβει εξολοκλήρου την Βαλκανική, ώστε σήμερα εσύ δέν θα έλεγες ΝΑΙ, θα έλεγες ΝΤΑ!!
ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ, ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΣΟΥ, ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΟΥΝ.
ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΓΙΑ 500 ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ 1453 ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΙΑ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΣΤΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΜΕΤΑ.
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΑΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΠΙΘΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΖΥΓΟ, ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ.
Υ.Γ. ΣΥΝΕΛΘΕ ...

quote:
Schwabe:
Τότε να…μας κάνεις έναν κατάλογο των «προγόνων» σου φίλτατε και να μην τα περνάς όλα από ένα χτένι!

ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ.
ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 18:04:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγώ δεν είμαι ρωμιός, είμαι έλληνας._
Τί λε ρε Καραμήτρο!!! Από πού το συμπεραίνεις αυτό;;;;
Μπας και είσαι αρχαίος έλληνας και επέζησες 2000 χρόνια. Πού ξέρεις εσύ ρε λεβέντη ότι είσαι έλληνας;;
Μπορεί να είσαι καθαρότατος Γότθος, Σλάβος, λατίνος, απόγονος ρωμαίων που πολέμησαν στην Ελλάδα, Φράγκος, Βενετός, Γενουάτης, Σαρακηνός, ότι βάζει ο νούς σου μπορεί να είσαι. Μπορεί να είσαι και Έλληνας βέβαια.

Άλλαξε λοιπόν την πρόταση και διατύπωσέ την σωστά ως εξής

quote:
Εγώ δεν θέλω να είμαι ρωμιός, θέλω ναείμαι έλληνας.

Αυτό πρέπει να πείς. Αλλιώς κάνε DNA τέστ να τραβάς όλες σου τις τρίχες (ΝΑΙ όλες σου τις τρίχες) γιατί θα βρείς ότι είσαι Έλληνας κατά 30% περίπου..... (και μακάρι να έχεις τόσο, αλλά χλωμό το βλέπω εκτός άν είσαι από Πίνδο μεριά ή καμμιά Μάνη)
και φυσικά το υπόλοιπο 70% είναι κάτι από τα παραπάνω....
"Έλληνά" μου εσύ

quote:
Το βυζάντιο ΔΕΝ έχει σχέση με τους αγίους?
OXI δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ. Δεν ταυτίζονται αυτές οι έννοιες (εκτός αν λογικά στο μυαλό σου ισχύει "κράτος=άγιος" οπότε πάμε σε χωράφια ψυχιατρικής). Το κράτος είναι οι πολίτες του. Το 90% των αγίων έζησε πρίν το βυζάντιο γίνει ξεχωριστή οντότητα ώς Ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία.
Είναι σαν να λές ότι η Αμερική είναι οι επιστήμονές της. LOL δηλαδή....
Ο Μ.Κωνσταντίνος δεν ήταν βυζαντινός ήταν ΡΩΜΑΙΟΣ και εσύ μου μιλάς για ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Η βυζαντινή αυτοκρατορία υφίσταται ΜΕΤΑ τον Θεοδόσιο τον Β' που φυσικά έζησε μετά τον Μ.Κων/νο. Είναι σαν να μου λές ότι για τις σφαγές των χριστιανών στο Κολοσσαίο της Ρώμης φταίνε οι βυζαντινοί. Βγάζεις νόημα από αυτά που λές απορώ δηλαδή;;

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 18:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Αυτό πρέπει να πείς. Αλλιώς κάνε DNA τέστ να τραβάς όλες σου τις τρίχες (ΝΑΙ όλες σου τις τρίχες) γιατί θα βρείς ότι είσαι Έλληνας κατά 30% περίπου..... (και μακάρι να έχεις τόσο, αλλά χλωμό το βλέπω εκτός άν είσαι από Πίνδο μεριά ή καμμιά Μάνη)
και φυσικά το υπόλοιπο 70% είναι κάτι από τα παραπάνω....

Τουλάχιστον από χιούμορ, πάμε καλά εδώ μέσα...

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 19:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Έστω. Και αυτοί που γράψανε τα βιβλία που μας παραπλανούνε (δεν λέω ότι δεν βρίθουν ανακριβειών, απόκρυψης ή και ψεμμάτων) τι είναι; Οι Λατίνοι; Γιατί το κάνουν;
Εγώ πάντως δεν έχω ιδέα από που κρατάει η σκούφια μου, όχι για πριν από 1000 χρόνια, αλλά ούτε και πριν από 250.
Ξέρω στα σίγουρα όμως ότι κάποιοι προγονοί μου ζήσανε επί Τουρκοκρατίας και θεωρούσαν τον εαυτό τους Ρωμιό χριστιανό ορθόδοξο και υποθέτω ότι κάποιοι πιο μπροστά, ζούσαν επί εποχής του Αυτοκράτορα τάδε και θεωρούσαν τους εαυτούς τους, υπηκόους (καλώς-κακώς) του Ρωμαίου Αυτοκράτορα και ήταν χριστιανοί ορθόδοξοι (καλώς-κακώς).
Τώρα, αν αυτοί οι τελευταίοι ήταν υποδουλωμένοι σε Λατίνους, επίσης δεν έχω ιδέα. Ξέρω όμως ότι αυτοί που έδωσαν την ζωή τους για να μην χαθεί η Αυτοκρατορία (στην οποία ήταν υποδουλωμένοι) από τους Πέρσες, τους Άραβες, τους Αβάρους, τους Βούλγαρους, τους Φράγκους, Νορμανδούς, Σταυροφόρους και τους Τούρκους, δεν ήταν οι Λατίνοι. Απόγονοι αυτών κλάψανε για τον χαμό της Αυτοκρατορίας και απόγονος αυτών είμαι και εγώ.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 19:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Ένα χειροκρότημα για τον peronosporo παρακαλώ.

Καλά μεγάλε με κατέπληξες, ε!

Μιλάμε οι γνώσεις σου, ο τρόπος που τα μπλέκεις όλα και τα κάνεις κουβάρι, αμ αυτή η ευγένειά σου, πω πω, άφωνος έμεινα.

Μάλλον...θα πρέπει να καταλάβεις οτι το internet δεν είναι μέσσον για να πουλάς τσαμπουκάδες, φίλε μου.

Βέβαια, μπαινάκης βγαινάκης την έχεις δει, αλλά any way που λέγανε και οι βυζαντινοί, σύντομα θα καταλάβεις κάτι που θα σε στενοχωρήσει πολλύ.

Οτι οι τσαμπουκάδες σου δεν χωράνε ΟΥΤΕ στον πραγμματικό κόσμο, ΟΥΤΕ στο internet.

Περιμένω ένα ακόμη στραβοπάτημά σου, το τελευταίο, σκέψου καλά ποιό θα είναι...

Α και κάτι τελευταίο, μην νομίζετε οτι η διαχείρηση δεν γνωρίζει ποιοί απο εσάς έχετε διπλό λογαριασμό, (έναν για να το παίζετε κουλτουριάρηδες και έναν για να το παίζετε μάκγες).

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 21:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Α και κάτι τελευταίο, μην νομίζετε οτι η διαχείρηση δεν γνωρίζει ποιοί απο εσάς έχετε διπλό λογαριασμό, (έναν για να το παίζετε κουλτουριάρηδες και έναν για να το παίζετε μάκγες).



Απαιτώ από την διαχείρηση τον δεύτερο μάγκικο λογαριασμό που μου αντιστοιχεί! Ορίστε μας! Μόνο με τον κουλτουριάρικο θα μείνω εγώ;!


Καλά, είχατε δεν είχατε μπάχαλο το κάνατε και αυτό το θέμα!
Τελικά γιατί δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε κάτι απλό; Οποιος θέλει να νοιώθει Ελληνας ας νοιώθει Ελληνας και όποιος θέλει να νοιώθει Ρωμιός ας νοιώθει Ρωμιός.
Εγώ προσωπικά νοιώθω Ελληνίδα και δεν με χαλάει καθόλου, αλλά εντάξει δεν θα πω και ότι κυλάει Ιχώρ στις φλέβες μου, ούτε θα αρχίσω να προσκυνώ την θεά Αθηνά, την οποία συμπαθώ ιδιαιτέρως έτσι κι αλλιώς!
Ολη αυτή η αντιπαράθεση δεν είναι βλακεία τελικά;!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rumyana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


82 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 21:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rumyana
quote:
Εγώ δεν είμαι ρωμιός, είμαι έλληνας._

Λυπάμαι φίλε τηλεκίνηση , θα σε πικράνω ...
Ρωμιός είσαι αλλά δεν θέλεις να το παραδεχθείς.
Η ευθύνη για ότι έχει γίνει είναι συλλογική και δεν
απαλλάσσεται ουδείς από το πώς επιθυμεί να αυτοαποκαλείται.

****************************************
Η φύση αγαπάει να κρύβει τον εαυτο της

Κοινα ειναι η αρχή και το τέλος στην περιφέρεια του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 22:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Καλά, είχατε δεν είχατε μπάχαλο το κάνατε και αυτό το θέμα!

Λυπάμαι Ostria, πρέπει όμμως να καταλάβεις κάτι:
Αυτοί που ξεκινούν τα μπάχαλα θα συνεχίσουν να το κάνουν γιατί πολλύ απλά δεν τους αρέσει να ακούγεται η αντίθετη γνώμη.
Η αντίθετη γνώμη θα ακούγεται όμμως...
Και πρέπει να ακούγεται, όπως πρέπει και να διαβάζουμε κανένα βιβλίο πριν αρχίσουμε να εκφέρουμε γνώμη.

Με fame story και Bob σφουγκαράκη δεν σχηματίζεται γνώμη για την ιστορία μας, ούτε με ιστορίες του internet...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 00:20:11  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy:
«Συμφωνώ και εγώ, όλα πρέπει να έχουν ένα όριο ...
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΡΑΣΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΗΤΑ»

Το να θεωρούμε «προγόνους» τους διαφόρους ΑΛΛΟΕΘΝΕΙΣ, μόνο και μόνο επειδή ΕΜΕΙΣ πιστεύουμε ότι έδιναν δεκάρα για το τι ΕΣΥ και κάποιοι ευτυχώς ολοένα λιγότεροι χαριεντίζονται περί «βυζαντινών», αποτελεί νοητική φαντασίωση.

Οι «πρόγονοι» αυτοί, βρίσκονται στο νεφέλωμα της θρησκευτικής προπαγάνδας. Η θα τους θεωρούσες εξίσου «προγόνους» σου εάν ήταν μουσουλμάνοι??

Άσε επομένως τις αυθαιρεσίες στην άκρη.

snoopy:
«ΑΥΤΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΡΜΕΝΟΣΛΑΒΟ ΚΑΘΑΡΜΑ??»

Ακριβώς.

Τόσο αυτός, όσο και ο Βασίλειος ο Β΄, είναι ΑΡΜΕΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ. Συγκεκριμένα ΑΡΜΕΝΟΣΛΑΒΟΙ. Τώρα, το εάν πολέμησε υπέρ της αυτοκρατορίας ή όχι, αυτό είναι δεδομένο και έπραξε το καθήκον του.

Μήπως θέλεις να δούμε τι προέλευσης και εθνικότητας ήταν και άλλοι «πρόγονοι» σου, όπως π.χ. ο Justinianus Flavius Petrus Sabbatius??

snoopy:
«Μάλλον θα σου διαφεύγει οτι εάν δέν υπήρχε ΑΥΤΟΣ οι Βούλγαροι θα είχαν εκείνη την εποχή τόσο εύκολα καταλάβει εξολοκλήρου την Βαλκανική, ώστε σήμερα εσύ δέν θα έλεγες ΝΑΙ, θα έλεγες ΝΤΑ!!»

Απίθανο μου φαίνεται. Δεν είπαμε και μετά από 400 χρόνια υπόδουλοι στους Τούρκους…..Ταμάμ!!

snoopy:
«ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΓΙΑ 500 ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ 1453 ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΙΑ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΣΤΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΜΕΤΑ.»

Το ελληνικό πνεύμα υπήρχε και άνθιζε στην Ευρώπη. Μάλιστα, ήταν ξένοι τις περισσότερες φορές που επέμεναν για την Ελληνική ιδέα. Επομένως, τέτοιος κίνδυνος δεν υπήρχε.

snoopy:
«ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΑΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΠΙΘΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΖΥΓΟ, ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ.»

Η ορθοδοξία είναι ΥΠΕΡΕΘΝΙΚΗ. Δεν αναγνωρίζει έθνος και «Έλληνα». Απόδειξη το ότι οι φαναριώτες ήταν ανέκαθεν ΚΑΤΑ της ίδρυσης Ελληνικού κράτους.

Για την ιστορία, να αναφέρουμε ότι η επανάσταση του 1821 ξεκίνησε αρχικά στις 17 Μαρτίου στην Άρεόπολη Λακωνίας (Τσίμοβα) με θερμό επεισόδιο. Ακολούθησε η απελευθέρωση του Αίγίου στις 21 Μαρτίου και στις 23 Μαρτίου η απελευθέρωση της Καλαμάτας. Εκ των υστέρων η Ορθόδοξος Εκκλησία της νεοδημιουργηθείσας Ελλάδος, για να ταυτίσει την επανάσταση με τον «Εύαγγελισμόν» της και για να παρουσιάσει μία δήθεν «πατριωτική» της στάση, κατασκεύασε το ψεύδος της Αγίας Λαύρας.

Αλλά είπαμε, το θρησκευτικό ιδεολόγημα επέβαλε πολλούς και πολλά……

snoopy:
«ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ.»

Και εγώ σου εξήγησα ότι αναφέρεσαι σε ΑΛΛΟΕΘΝΕΙΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ με ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ. Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ είναι «πρόγονος» σου ο Αρμενοσλάβος και όχι ενός Αρμένιου ή ενός Σλάβου δηλαδή?

Καμία ΛΟΓΙΚΗ εξήγηση?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 09:45:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απαιτώ από την διαχείρηση τον δεύτερο μάγκικο λογαριασμό που μου αντιστοιχεί! Ορίστε μας! Μόνο με τον κουλτουριάρικο θα μείνω εγώ;!
Εγώ απαιτώ τον κουλτουριάρικο λογαριασμό μου!!!
Τί μόνο με έναν θα μείνω....
Κοιτάξτε την δουλειά σας βρε άνανδροι που μας απειλείτε
quote:
Περιμένω ένα ακόμη στραβοπάτημά σου, το τελευταίο, σκέψου καλά ποιό θα είναι...
Τί λε ρε μεγάλε;; Ποίος είσαι δηλαδή εσύ;;; και με ποιό δικαίωμα θα με διαγράψεις εσύ συγκεκριμένα;; Γιατί να μην διαγράψω εγώ εσένα;;
Ξέρεις γιατί;; Γιατί έχει ο καθένας το δικαίωμα να εκφράζεται.

quote:
Τώρα, αν αυτοί οι τελευταίοι ήταν υποδουλωμένοι σε Λατίνους, επίσης δεν έχω ιδέα. Ξέρω όμως ότι αυτοί που έδωσαν την ζωή τους για να μην χαθεί η Αυτοκρατορία (στην οποία ήταν υποδουλωμένοι) από τους Πέρσες, τους Άραβες, τους Αβάρους, τους Βούλγαρους, τους Φράγκους, Νορμανδούς, Σταυροφόρους και τους Τούρκους, δεν ήταν οι Λατίνοι. Απόγονοι αυτών κλάψανε για τον χαμό της Αυτοκρατορίας και απόγονος αυτών είμαι και εγώ.
Εμ αυτό είναι το νόημα stemix κανείς δεν ξέρει τί είναι και από που προέρχεται. Δεν μπορρούμε απλά να "αφορίσουμε" 800+ χρόνια ιστορίας μας επειδή δεν μας "βολεύουν". Αυτοί είμαστε και από εκεί προερχόμαστε. Φυσικά είμαστε και κύριοι κληρονόμοι των αρχαίων ελλήνων αλλά είμαστε οι μοναδικοί κληρονόμοι των βυζαντινών.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι οι άραβες τους βυζαντινούς τους έλεγαν "ΓΙΟΥΝΑΝ" εκ του "ΙΩΝΑΣ"(και οι σημερινοί τούρκοι έτσι μας αποκαλούν). Οι βούλγαροι από την άλλη μας λένε ακόμη και σήμερα "βυζαντινούς".
Τελικά τί είμαστε;;;

Αναρωτηθείτε και κάτι: Γιατί οι τούρκοι μας λένε ΙΩΝΕΣ αφού όταν ήλθαν στο προσκήνιο, κατα τα λεγόμενά σας πάντα, δεν είμασταν Έλληνες;; Πώς του "ήλθε" αυτή η ονομασία;; Γιατί δεν μας λένε Βυζαντινούς δηλαδή;;;

και κάτι για το τέλος

quote:
Οτι οι τσαμπουκάδες σου δεν χωράνε ΟΥΤΕ στον πραγμματικό κόσμο, ΟΥΤΕ στο internet.
"Τσαμπουκά δεν πουλάω" σε κανέναν φίλε μου. Με εκνευρίζει αφάνταστα η ελαφρότητα με την οποία απορρίπτουμε την ιστορία μας (την ιστορία των παπούδων μας), μόνο και μόνο για να διεκδικήσουμε τον τίτλο Έλληνας. Δικός μας είναι ο τίτλος έτσι και αλλιώς, γιατί να προκαλούμε τόσο ντόρο δηλαδή;;;
Με εκνευρίζει η μ@%#κια που μας δέρνει και τρωγόμαστε μεταξύ μας. Τί σας πειράζει δηλαδή που είστε (και είμαι εννοείται) βυζαντινοί δηλαδή;; Οι Γερμανοί μετά τον Β' Παγκόσμιο τί έπρεπε να κάνουν οι άνθρωποι;; να θαφτούν ζωντανοί δηλαδή με αυτά που διαπράξαν;; Είναι όμως περήφανοι που είναι Γερμανοί οι άνθρωποι(και καλά κάνουν) και αναγνωρίζουν την ιστορία τους. Γιατί υπάρχουν και καλά στοιχεία σε αυτήν. Δεν απορρίπτουν την εθνική τους ταυτότητα επειδή εμφανίστηκε ένας Χίτλερ. Τόσους επιστήμονες και διανοητές βγάλαν, για αυτούς δεν πρέπει να είναι περήφανοι, και ας προήλθαν από βαρβαρικές φυλές.

Οι απόγονοι των σταυροφόρων θα έπρεπε να πέθαιναν από την ντροπή τους με το σκεπτικό σας, δηλαδή όλη η καθολική Ευρώπη της εποχής εκείνης. Δεν είδα ποτέ κανέναν Γάλλο, Ισπανό, Πορτογάλλο, Άγγλο,Γερμανό κτλ να ντρέπονται, περήφανοι για την καταγωγή τους δηλώνουν οι άνθρωποι και καλά κάνουν.

Μόνο στην Ελλάδα έχει εμφανιστεί αυτή η "παγκόσμια πατέντα" να ντρεπόμαστε για την πλούσια και άφταστη από κάθε άποψη ιστορία μας.

Φιλικά

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 10:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
ούτε θα αρχίσω να προσκυνώ την θεά Αθηνά, την οποία συμπαθώ ιδιαιτέρως έτσι κι αλλιώς!
Ολη αυτή η αντιπαράθεση δεν είναι βλακεία τελικά;!

Ως προς το πρώτο σκέλος, εγώ προτιμώ την Άρτεμη και μετά την Αφροδίτη
Ως προς το δεύτερο, όπως το πάρει κανείς. Σύμφωνα με κάποιους, το θέμα του topic σου, δεν θα έπρεπε καθόλου να μας αφορά. Όσο μας νοιάζει δηλαδή η ιστορία των Ούγγρων, άλλο τόσο θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και η ιστορία της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Ή μάλλον καλύτερα, η ιστορία των Τούρκων. Δυνάστης ο ένας, δυνάστης και ο άλλος. Γιατί λοιπόν να μας απασχολούνε οι δύο αλώσεις, που είναι το θέμα σου και να αφιερώνουμε τόσες σελίδες γράψιμο;

*(Όταν λέω "απασχολούνε", εννοώ και στεναχωρούνε).

quote:
Μόνο στην Ελλάδα έχει εμφανιστεί αυτή η "παγκόσμια πατέντα" να ντρεπόμαστε για την πλούσια και άφταστη από κάθε άποψη ιστορία μας.

Φίλε, οι ξένοι μόνο μίσος μπορούν να βγάλουν για το Βυζάντιο. Το θέμα είναι γιατί; Το κατηγορούν για θρησκοληψία (ποιοι μιλάνε;), για διαφθορά (ποιοι μιλάνε;), για ίντριγκες, συνομωσίες, δολοφονίες (ποιοι μιλάνε; εις την εικοστή).
Και όμως, με την πρώτη ευκαιρία όλοι θα κάνανε κρα για να είναι οι φυσικοί του διάδοχοι. Δες τον Ρώσο Χαν (τον Πέτρο), ο οποίος μετά την άλωση του 1453, παντρεύτηκε την ανηψιά του Παλαιολόγου και ανακύρηξε εαυτόν σε Τσάρο και σημαία του, τον δικέφαλο. Και οι Σλάβοι θα θέλανε και οι Φράγκοι και οι Γερμανοί και όλοι.
Το θέμα του γιατί το μισήσανε τόσο πολύ παραμένει. Είχαν αυτοί ΤΟΝ πολιτισμό και το Βυζάντιο ήταν βαρβαρικό κράτος; Είχαν αυτοί τόσο μεγάλες ελευθερίες, Δημοκρατία, ανεξηθρησκία, διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας και το Βυζάντιο όχι; Με τίποτα. Είχαν παιδεία, ενώ οι Βυζαντινοί ήταν αγράμματοι;
Ένας είναι ο λόγος. Μισήσαν αυτό που ποτέ τους δεν μπορέσαν να φτάσουν. Ποτέ από μόνοι τους. Χρειάστηκε η δύο φορές πτώση του, για να πάρουν λίγη από την λάμψη του, ώστε να γίνουν αυτό που είναι σήμερα.

Edited by - stemix on 08/12/2005 10:37:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 11:04:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ως προς το πρώτο σκέλος, εγώ προτιμώ την Άρτεμη και μετά την Αφροδίτη
Ως προς το δεύτερο, όπως το πάρει κανείς. Σύμφωνα με κάποιους, το θέμα του topic σου, δεν θα έπρεπε καθόλου να μας αφορά. Όσο μας νοιάζει δηλαδή η ιστορία των Ούγγρων, άλλο τόσο θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και η ιστορία της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Ή μάλλον καλύτερα, η ιστορία των Τούρκων. Δυνάστης ο ένας, δυνάστης και ο άλλος. Γιατί λοιπόν να μας απασχολούνε οι δύο αλώσεις, που είναι το θέμα σου και να αφιερώνουμε τόσες σελίδες γράψιμο;
Σωστόόόόςςςςςςς ο κύριος....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 11:17:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε, οι ξένοι μόνο μίσος μπορούν να βγάλουν για το Βυζάντιο. Το θέμα είναι γιατί; Το κατηγορούν για θρησκοληψία (ποιοι μιλάνε;), για διαφθορά (ποιοι μιλάνε;), για ίντριγκες, συνομωσίες, δολοφονίες (ποιοι μιλάνε; εις την εικοστή).
"Το ποσοστό των Αμερικανών Προέδρων, που έχουν δολοφονηθεί είναι πολύ μεγαλύτερο

―σε σχέση με τα χρόνια ύπαρξης των ΗΠΑ―
από το ποσοστό των δολοφονημένων βυζαντινών αυτοκρατόρων κατά τη διάρκεια της αυτοκρατορίας"
όπως είπε ο Ransiman
για να μην λένε κάποιοι για δολοφονίες και δολοπλοκίες

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 12:03:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα να κανω μια αναφορα σε ενα ξεχασμενο και παραμελημενο κρατος γεννημα θρεμα της Ρωμανιας.
Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑΣ

-Τα 2 εγγόνια του Ανδρόνικου Α΄ Κομνηνού, Αλέξιος και Δαβίδ ιδρύουν ανεξάρτητο κράτος (Νότιες ακτές Εύξεινου Πόντου ως τον Καύκασο με πρωτεύουσα την ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ Απρίλιος 1204) με τίτλο «Αυτοκρατορία πάσης Ανατολής, Ιβηρίας και Περατίας» - ΕΘΝΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ που συντήρησε τον ελληνισμό για 250 χρόνια (από τη μια άλωση ως την άλλη).

- το 1461 καταλύθηκε από τους Τούρκους.Αυτο το κρατος και το κρατος της Νικαιας ηταν το αντιβαρο των Λατινικων κτησεων.

επιμέλεια: Α Ν Τ Ω Ν Η Σ Φ Ο Δ Ε Λ Ι Α Ν Α Κ Η Σ

**** Ο Πόντος, οι Πόντιοι, ο ποντιακός ελληνισμός, διατήρησε ζωντανές τις βυζαντινές παραδόσεις και τις μνήμες ενός ένδοξου παρελθόντος·



ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 17:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Κοιτάξτε την δουλειά σας βρε άνανδροι που μας απειλείτε

Kάνεις ένα λάθος φίλε μου, πιστεύω πως είναι και το τελευταίο σου με αυτόν τον λογαριασμό.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 18:40:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Kάνεις ένα λάθος φίλε μου, πιστεύω πως είναι και το τελευταίο σου με αυτόν τον λογαριασμό.
Με ποιό δικαίωμα με απειλείς δεν κατάλαβα;;; Αν έχεις κάτι μαζί μου έλα να μου το πείς face to face σαν άντρας και όχι να κρύβεσαι πίσω από την ασφάλεια ενός ψηφιακού λογαριασμού. Αυτό εννοούσα ότι είσαι άνανδρος και δυστυχώς με επιβεβαιώνεις.
Δεν μπορείς να προτάξεις επιχειρήματα και άρχισαν οι ανυπόστατες "διώξεις". Καλά πάμε....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 18:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
[quote]Αν έχεις κάτι μαζί μου έλα να μου το πείς face to face σαν άντρας και όχι να κρύβεσαι πίσω από την ασφάλεια ενός ψηφιακού λογαριασμού. Αυτό εννοούσα ότι είσαι άνανδρος και δυστυχώς με επιβεβαιώνεις.[quote]

Δεν με χαλάει καθόλου να έρθω face to face, άναδρος δεν υπήρξα ποτέ, το mail μου το ξέρεις, θα χαρώ πολλύ να σε μάθω τρόπους, παρ' αυτά νομίζω πως πρέπει να σε διαγράψουνε.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:04:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
παρ' αυτά νομίζω πως πρέπει να σε διαγράψουνε.
Και εγώ το νομίζω αυτό για σένα και τί εγινε δηλαδή;; Θα σε διαγράψουν αύριο; Στην Θεσ/νίκη μένω, έλα γιατί χρειάζομαι και σάκο προπόνησης....
Τα απογεύματα Δευτέρας, Τετάρτης και Παρασκευής μπορώ, πάρε και παυσίπονα θα τα χρειαστείς....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 08/12/2005 19:06:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Στην Θεσ/νίκη μένω

Έχεις πολλύ πλάκα ρε φίλε...

Για κακή σου τύχη όμμως εγώ αύριο ανεβαίνω Θεσσαλονίκη για κάτι δουλίτσες, με το τραινάκι you know? Τσαφ-Τσουφ...

Να σε πάρω μια βολτίτσα μέχρι το Sadanski, να δεις και τα αξιοθέατα κύριε τσαμπουκαλή?

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:24:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν με χαλάει καθόλου να έρθω face to face, άναδρος δεν υπήρξα ποτέ, το mail μου το ξέρεις, θα χαρώ πολλύ να σε μάθω τρόπους, παρ' αυτά νομίζω πως πρέπει να σε διαγράψουνε.
quote:
Kάνεις ένα λάθος φίλε μου, πιστεύω πως είναι και το τελευταίο σου με αυτόν τον λογαριασμό.
Εγώ είμαι ο τσαμπουκαλής κατά τα άλλα έτσι..
Έλα λοιπόν όποτε θές αύριο. Στις 5 τελειώνω την δουλειά και θα τα πούμε.
Άκους εκεί θα μου μάθει τρόπους...
Ποιός νομίζεις ότι είσαι;;

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Μην παριστάνεις το κοκόρι φίλε μου, σου είπα αν ψάχνεσαι για μπελάδες το mail μου το γνωρίζεις, λοιπόν, άσε τα κακαρίσματα, εντάξει μας έπεισες, είσαι πολύ μάγκας.
Κρίμα τα σχεδόν 400 μυνηματάκια σου, γιατί μετά απ' αυτήν την συμπεριφορά σου ο λογαριασμός σου θα πάει και ΠΡΕΠΕΙ να πάει περίπατο...
Τα ρέστα όμως μην τα ζητήσεις απο κανέναν και ιδιαίτερα απο την διαχείρηση, η ευθύνη είναι όλη δική σου.
Όσσο για την κόντρα μας σου είπα, αν επιζητάς τόσο πολλύ ΠΙΑ να μου "αποδείξεις" πόσο άνανδρος είμαι, επικοινώνησε μαζί μου μέσω mail και όχι μέσω Φόρουμ, εδώ δεν είναι τόπος για τσαμπουκάδες αλλά για εσωτερική αναζήτηση._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Ώπα ρε σαμουράι...
Δεν πάτε καλύτερα να χτυπήσετε καμιά φραπεδιά εκεί πάνω, να κάνετε και λίγο οφθαλμόλουτρο , αντί να πάτε να τα κλείσετε;

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Τώρα που το σκέφτομαι όμως, θα έχει πλάκα...
- Συγνώμη φίλε, καλησπέρα κιόλας, μήπως είσαι ο Peronosporos;
- Ναι
- Εγώ είμαι ο Telekinesis
- Χάρηκα...
-
-
-
-

Αν μπορείτε να το βιντεοσκοπήσετε και να το ανεβάσετε κιόλας...

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 20:16:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μην παριστάνεις το κοκόρι φίλε μου, σου είπα αν ψάχνεσαι για μπελάδες το mail μου το γνωρίζεις, λοιπόν, άσε τα κακαρίσματα, εντάξει μας έπεισες, είσαι πολύ μάγκας.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος είμαι πολύ φιλήσυχος άνθρωπος και δεν κάνω ποτέ "μαγκιές" στην προσωπική μου ζωή αλλά τα "έχω πάρει στο κρανίο"!!!
Άμα το έλεγες σε κάποιον που με ξέρει το μόνο που θα σου έλεγε είναι "ο Ανέστης αποκλείεται!!! ποιός μ#$#κας τον εκνεύρισε"
Και αφού θέλεις να μου βάλεις μυαλό γιατί δεν παίρνεις την πρωτοβουλία ρε μάστορα. Στείλε mail και έλα να τα πούμε!!!
quote:
Αν μπορείτε να το βιντεοσκοπήσετε και να το ανεβάσετε κιόλας...
Δεν έχω τέτοια δυνατότητα στο κινητό

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 20:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Μπορείς να κάνεις το εξής:
Στείλε του mail με ώρα ξυλοδαρμού, διεύθυνση και συνθηματικό για να τον γνωρίσεις.
Για συνάντηση δώσε την διεύθυνση του τοπικού συνδέσμου οπαδών του ΠΑΟΚ (της Νεάπολης κατά προτίμηση) και σύνθημα : "Θρύλος ολέ (τρις, αν προλάβει). Ο ξυλοδαρμός είναι εγγυημένος.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 20:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Schwabe:
Τόσο αυτός, όσο και ο Βασίλειος ο Β΄, είναι ΑΡΜΕΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ. Συγκεκριμένα ΑΡΜΕΝΟΣΛΑΒΟΙ. Τώρα, το εάν πολέμησε υπέρ της αυτοκρατορίας ή όχι, αυτό είναι δεδομένο και έπραξε το καθήκον του.

Ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ο 1ος, ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ο 2ος ο ΒΟΥΛΓΑΡΟΚΤΟΝΟΣ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΔΡΙΑΝΟΥΠΟΛΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΡΑΚΗΣ (θα την γνωρίζεις καλά φαντάζομαι). Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΩΝ. ΕΣΥ ΤΟΝ ΛΕΣ ΑΡΜΕΝΟΣΛΑΒΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΟΤΟΥΡΚΙΚΑ site όπως το παρακάτω :

http://www.geocities.com/dragats2/emperors.htm

ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΣΑΝ ΟΥΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. ΑΝ ΣΥΝΤΑΥΤΙΖΕΣΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΕΣΥ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΕΞΙΣΟΥ.
ΟΣΟΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΑΝ ΜΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΩΦΕΙΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ.

quote:
Schwabe:
Απίθανο μου φαίνεται. Δεν είπαμε και μετά από 400 χρόνια υπόδουλοι στους Τούρκους…..Ταμάμ!!

Δέν είπαμε το ξέρω!!
ΑΛΛΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΑΣ.

quote:
Schwabe:
Το ελληνικό πνεύμα υπήρχε και άνθιζε στην Ευρώπη. Μάλιστα, ήταν ξένοι τις περισσότερες φορές που επέμεναν για την Ελληνική ιδέα. Επομένως, τέτοιος κίνδυνος δεν υπήρχε.

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΝΘΙΣΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΡΗ ΤΩΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΛΟΓΙΩΝ.
ΤΩΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΦΥΓΑΝ ΣΤΗΝ ΔΥΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ ΤΟ 1453.
ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ??

quote:
Schwabe:
Η ορθοδοξία είναι ΥΠΕΡΕΘΝΙΚΗ. Δεν αναγνωρίζει έθνος και «Έλληνα». Απόδειξη το ότι οι φαναριώτες ήταν ανέκαθεν ΚΑΤΑ της ίδρυσης Ελληνικού κράτους.

Με την λογική αυτή δέν θα υπήρχε σήμερα Ελληνικό κράτος. Αλλά και ούτε Σερβικό, Γιουγκοσλάβικο, Βουλγαρικό και Ρουμάνικο.
ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ <ΟΡΘΟΔΟΞΟΝ> ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΣΠΟΖΕ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

Υ.Γ. Αυτά ... και λέω να την κάνω εντελώς, άν δέν μπορείς να συνενοηθείς με μερικούς δέν υπάρχει κανένας λόγος να συμμετέχεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 20:52:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπορείς να κάνεις το εξής:
Στείλε του mail με ώρα ξυλοδαρμού, διεύθυνση και συνθηματικό για να τον γνωρίσεις.
Για συνάντηση δώσε την διεύθυνση του τοπικού συνδέσμου οπαδών του ΠΑΟΚ (της Νεάπολης κατά προτίμηση) και σύνθημα : "Θρύλος ολέ (τρις, αν προλάβει). Ο ξυλοδαρμός είναι εγγυημένος.
να τον δείρουν είπαμε όχι να τον σκοτώσουν .
Έτσι και αλλιώς θα την κάνω εγώ την "βρωμοδουλειά" εκτός αν ο telekinesis είναι πάνω από 1,90 και 120+ κιλά οπότε θα την κάνω διακριτικά .

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 20:57:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ <ΟΡΘΟΔΟΞΟΝ> ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΣΠΟΖΕ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?
Σωστόοοοοοοοοοοο που σημαίνει ότι η εκκλησία δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο αλλά μάλλον η εθνική συνείδηση. Schwabe τί έχεις να πείς;;

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy