ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 20:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Την αρχαιολατρεία βλέπω εξακολουθείτε επίμονα να βάζετε ώς στόχο μερικοί. Φίλοι μου συνέλθετε την σημερινή μας πατρίδα δέν την πήρε στον λαιμό της η αρχαιολατρεία, απορώ πώς βγάζετε αυθαίρετα τέτοιου είδους ανακριβέστατα εξωφρενικά συμπεράσματα.

Κανείς από μας δεν έβαλε στόχο την αρχαιολατρεία φίλε μου. Άλλωστε οι περισσότεροι είμαστε και από αυτό

quote:
Το βυζάντιο επ'ουδενί τρόπο δέν ονομαζόταν έτσι, και δέν είχε συγγενική σχέση με τον Ελληνισμό. Ήταν απλή συνέχεια της Ρωμαικής αυτοκρατορίας, μιά διάδοχος κατάσταση μιάς κοσμοκρατορίας που αντάμωσε τον Ελληνισμό σάν ένας κατακτητής του.

Συμφωνώ απόλυτα.

quote:
Αλλά άν η Ρωμαική κατάκτηση δέν έδειξε στον Ελληνισμό τόσο σκληρά δόντια την εποχή της μεγάλης δόξας της, αυτό έγινε εύκολα στην συνέχεια όταν ασπάστηκε μιά θρησκεία Ιουδαιογενή όπως τον χριστιανισμό. Τότε η αυτοαποκαλούμενη Ρωμαική αυτοκρατορία έδειξε όλο της το μένος απέναντι στους προγόνους μας κλείνοντας όλες τις σχολές, καταστρέφοντας ναούς και απαγορεύοντας ήθη και έθιμα χιλιετηριών όπως και τους Ολυμπιακούς αγώνες. Ούτε αυτοί γλύτωσαν απο την μήνη τους, δείτε τα όσοι θέλετε να αυτοαποκαλούνται προγόνοι μας και συνεχιστές του μεγαλύτερου πολιτισμού της ιστορίας όπως ο αρχαιοελληνικός

Όντως, αλλά ποιοι ήταν αυτοί που το έκαναν αυτό; Όλος ο εθνολογικός αχταρμάς που ήταν υπήκοοι της S.P.Q.R. Όλοι οι Έλληνες είχαν παραμείνει πιστοί στο 12θεο; Και όλοι τους σφαγιάστηκαν; Βασικά δεν διαφωνώ καθόλου ως προς το τι έγινε, γιατί έγινε. Αυτό που λέω είναι ότι (θέλω να πιστεύω) είμαστε απόγονοι αυτών των Ελλήνων που σφαγιάστηκαν ή αναγκάστηκαν να αλλάξουν την πίστη τους. Οι απόγονοι των οποίων αργότερα πολέμησαν για το Βυζάντιο. Δεν μπορώ εγώ να τους αρνηθώ αυτούς μόνο και μόνο γιατί ήταν χριστιανοί. Τι να πω; ότι δεν ήταν προγονοί μου; Ότι δεν υπήρξαν; Ότι υπήρξαν αλλά έκαναν διαρκώς αγώνες εναντίον του Βυζαντίου; Αφού δεν ήταν έτσι. Αν έχεις εσύ στοιχεία ότι μέχρι το 1453 έκαναν επαναστάσεις ΕΘΝΙΚΕΣ, τότε δώστα. Αλλά όχι σαν τα άλλα τα ωραία με τους Κρητικούς. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.
Και τέλος τι με νοιάζει εμένα τι εθνικότητας ήταν ο Ιουστινιανός; Με νοιάζουν οι υπηκόοι του. Και το Ελληνικό στοιχείο ήταν η πλειοψηφία. Αυτοί πολέμησαν Αβάρους και Πέρσες με τον Ηράκλειο, αυτοί πολέμησαν τους Άραβες, αυτοί τους Βούλγαρους και τους Τούρκους.
Δεν λέει τίποτα ρε γμτ το ότι δεν υπάρχει ούτε ένας λαός στην περιοχή που να κλαψουρίζει (κατ΄εσάς) για την Πόλη, παράμόνο οι κάτοικοι αυτής της χώρας. Τι είναι όλοι αυτοί; Θύματα της Βυζαντινής προπαγάνδας; Και οι Έλληνες που βρίζουν αισχρά το Βυζάντιο (κατά συνέπεια και τους Έλληνες που το απαρτούσαν) τι είναι; Οι κάτοχοι της ΑΛΗΘΕΙΑΣ; Οι μόνοι φωτισμένοι; Άσε μην κάνει κανείς τον κόπο να απαντήσει. Ξέρω ήδη την απάντηση.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 20:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Χώρια ότι πιστεύω πως η όλη διαφωνία τελικά αφορά στην πραγματικότητα το θρήσκευμα και την εκκλησία.
Για να καταλάβω κιόλας. Ας μου πει κάποιος. Έστω ότι οι προγονοί μου ήταν οι Έλληνες που πίστευαν στο 12θεο. Πότε έγιναν χριστιανοί;
Έστω ότι οι προγονοί μου ήταν από αυτούς που έσφαζαν τους Έλληνες που πίστευαν στο 12θεο. Άρα τι είμαι; Χριστιανός Λατίνος, Αρμένης, Εβραίος, Γότθος και δεν ξέρω εγώ τι άλλο; Τι; Άρα μου λέτε ότι δεν είμαι Έλληνας. Δεν είμαι Έλληνας ε; Και μαζί με εμένα και όλοι οι Χ.Ο. που πιστευουν ότι είναι απόγονοι αυτών που ζούσαν την περίοδο 330-1453. Να χαρώ εγώ Ελληνάρες μου.
Εκτός και αν είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ πλανεμένοι και ο ιχώρ δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα στις φλέβες μας.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 21:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Stemix:
quote:
Εγώ γουστάρω τους σημερινούς Έλληνες

Kι' εγώ τους γουστάρω αλλά όχι όλους, τους νεοτουρκόγυφτους ας πούμε δεν τους γουστάρω.

Εδώ ρε σεις γίναμε περίγελος στον πλανήτη με την τελετή λήξης της Ολυμπιάδας...

New York Times:
Το μόνο πράγμμα που είχαν να επιδείξουν οι νεο-έλληνες ήταν ο τσιγκάνος με τα καρπούζια???

Κανονικά θα έπρεπε να δείξουμε και άλλα πράγμματα:

-Λαμόγια σε παρέλαση (Koskotas style).
-Παππάδες-αρχαιοκάπηλους (Γιατί και πότε οι παππάδες αξιολόγησαν την παρακαταθήκη των προγόνων μας)?
-Iστορικούς του δυαδυκτίου, (και τι δεν θα έδινα για να δω απο κοντά την αισχρή φάτσα του απολογητή).
-Σκυλάδες, (παρέλαση με μικρόφωνο και λουλούδια Α.Μ.Α.Ν. style)
-Παραδικαστές, (παρέλαση με μεζούρες).

Αυτοί καταντήσαμε ρε, πάρτε το χαμπάρι, έχουμε γίνει οι καραγκιόζηδες του πλανήτη και γελάνε όλοι μαζί μας...
Χώρια που στην Ελλάδα δεν κατασκευάζονται ούτε τα πηρούνια που τρώτε.

quote:
Έστω ότι οι προγονοί μου ήταν από αυτούς που έσφαζαν τους Έλληνες που πίστευαν στο 12θεο. Άρα τι είμαι;

Εξαρτάται φίλε μου, το τι βάζεις μέσσα στο μυαλό σου, εσύ θα διαλέξεις τους προγόνους σου διαλέγοντας τον δρόμο που θα τραβήξεις.
Το πνεύμα των ελλήνων ή το πνεύμα των βυζαντινών?

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 21:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
θα με κάνεις να θυμώσω με τους Βυζαντινούς στ' αλήθεια, γιατί δεν έκαναν όπως έπρεπε το έργο τους και τους ξέφυγε ένας!!!!

Ψηλέ, μήπως θες να δοκιμάσεις εσύ να τελειώσεις το έργο τους

Όσσο για την ειρωνία σου, δεν πειράζει, όταν θα πληρώσετε τα σπασμένα έτσι θα σας ειρωνεύωμαι κι' εγώ ψηλέα, μόλις αρχίσετε την κλαψούρα του κακομοίρη έλα σ' εμένα να εισπράξεις ειρωνία...

Και όσσο για σένα VELISSARIE, είσαι πολύ λίγος αγόρι μου για να παίξεις μαζί μου το παιγνίδι με τις μάσκες.
Αυτά τα παιχνιδάκια πήγενε παίχτα με τίποτα πιτσιρίκια που μασάνε κουτόχορτο, αν και τα πιτσιρίκια μάλλον στο ψιλό θα σε πάρουνε γιατί κι' αυτά είναι έξυπνα...

Ρε μεγάλε ποιόν λες ξενόφοβο και ρατσιστή, εμένα ή την αφεντομουτσουνάρα σου?

Να σου θυμίσω μια ερώτηση που σου είχα κάνει ποιό πριν και την ξεπέρασες:

VELISSARIOS:

quote:
Οσο για το εμποριο ναι το απεκτησαν οι Γνουατες και οι Βενετοι γιατι πολυ απλα εκανε λαθος πολιτικη το Βυζαντιο δινοντας τους προνομια.

Telekinesis:

quote:
Το αυτό, επέτρεψέ μου αλλά το βρίσκω "λίγο" ρατσιστικό απο μέρους σου.
Φαντάζομαι οι έλληνες της αμερικής έγιναν πλούσιοι (όσσοι έγιναν) απο λάθος της κυβέρνησης και όχι απο την εργατικότητά τους ε???

Eσύ θα με πεις εμένα ρατσιστή
Την μάσκα που φοράς αγόρι μου ακόμα και ένα παιδάκι 5 ετών θα σου την έβγαζε και θα σου χαμογελούσε πονηρά.
Είσαι για κλάματα φίλε μου, για γέλια και για κλάματα...
Άντε κάνε παρεούλα με τον Πλεύρη, εσείς οι δυό θα τα βρείτε μιά χαρά...
Και σταμάτα να μας παριστάνεις τον Ιστορικό με copy paste απο άλλες σελίδες, ούτε ορθογραφία του δημοτικού δεν ξέρεις μεγάλε Ιστορικέ...
Άσε τον κόσμο που θέλει να μάθει ύσηχο απο τις προπαγάνδες σου, δεν θα πιάσει το δόλωμά σου φίλε, ο κόσμος είναι έξυπνος και όχι όπως νομίζεις εσύ οτι είναι._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 00:34:18  Εμφάνιση Προφίλ
Peronosporos:
«Ο ελληνισμός έσβησε όταν κατακτήθηκε από τους ρωμαίους. Έκτοτε δεν παρουσιάζεται καμμιά πρόοδος στις τέχνες ούτε στην φιλοσοφία (στα γραπτά κείμενα ελλήνων της εποχής που έχουμε, φαίνεται καθαρά το αναμάσσημα των λόγων των παλαιότερων χωρίς να προσφέρουνε κάτι καινούργιο).»

Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά ΤΟΣΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΤΟΣΑ ΛΕΣ.

Η θεωρία του Ποσειδώνιου (135-50 π.χ.) ήταν εκείνη που στάθηκε ιστορικά πρόδρομος του Νεοπλατωνισμού.

Ο Ποσειδώνιος υπήρξε ο θεωρητικός της συμπαθητικής Μαγείας, εννοούμενης ως απόπειρας επιρροής του αθέατου κόσμου με πράξεις που πραγματοποιούνται στον επίγειο. Η ανακάλυψη που έκανε στην παραλία των Γαδείρων, ότι δηλαδή η παλίρροια και η άμπωτη προέρχονται από την επίδραση της Σελήνης, υπήρξε το θεμέλιο της θεωρίας του για την «Συμπάθεια» που είναι κυρίαρχη στο Σύμπαν.

Με απλά λόγια, στην παγκόσμια θεολογική σκέψη ο Ποσειδώνιος κατέχει πρωτεύουσα θέση.

Αλλά μάλλον όχι……κατά την δική σου/σας κρίση Περονόσπορε……

Ένας άλλος Μέγας Μύστης, μεταρρυθμιστής θεάνθρωπος του Νεοπυθαγορισμού, είναι ο Απολλώνιος ο Τυανεύς.

Η διδασκαλία του επηρέασε για αιώνες μετά τον θάνατο του την Ανατολή, μάλιστα λατρεύτηκε έντονα και του αποδίδονταν ικανότητες θεϊκές. Για αιώνες μετά τον θάνατο του επιζούσε στα Τελέσματα, που προστάτευαν τις βυζαντινές πόλεις, η φιλάνθρωπη ανάμνηση των ευεργεσιών του. Πέθανε επί βασιλείας Νέρβα (98μ.χ.) σε μεγάλη ηλικία.

Αν και η χριστιανική εκκλησία υπήρξε σφόδρα εχθρική στο θρύλο του, η μνήμη του Απολλώνιου διατηρήθηκε μέσα στο αφιλόξενο περιβάλλον του βυζαντινού μεσαίωνα.

Τι να πρωτοπεί κανείς για αυτόν τον Μέγα Μύστη του πνεύματος?

Αλλά ΚΑΙ αυτός, μάλλον….«αναμάσημα» θα’ταν και δεν θα το παίρνανε χαμπάρι….

Ένας άλλος σημαντικός του πνεύματος είναι ο Νουμήνιος. Ο Νουμήνιος, εισάγει και αναλύει τη νοητική Θεότητα, και διατυπώνει ΤΟΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟ ΘΕΟ. Οι τρεις υποστάσεις του Νουμήνιου δεν είναι τρεις Θεοί ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!

Αλήθεια φίλτατε Περονόσπορε, σου θυμίζει τίποτα αυτή η προσέγγιση του Τριαδικού θεού? Σου θυμίζει κάποιο δόγμα που του….αποκαλύφθηκε λέει «εξ αποκαλύψεως» η αλήθεια ενός Τριαδικού θεού?

Ξέρεις πότε γεννήθηκε ο Νουμήνιος? Περίπου 159 χρόνια ΠΡΙΝ την εμφάνιση του χριστιανικού μύθου. Σου λέει κάτι??

Αλλά είπαμε, «αναμασήματα» για την αφεντιά σου…….

Ο Πλωτίνος σου λέει κάτι? Ο Πρόκλος? Να σημειώσουμε ότι ο Πρόκλος έζησε κατά τον 4ο αιώνα μ.Χ.!

Προτείνω μελέτη φίλτατε, μελέτη διότι τζάμπα εκτίθεσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 00:45:17  Εμφάνιση Προφίλ
Μία από τις χειρότερες θηριωδίες κατά του ελληνικού γένους, η οποία και σημάδεψε ανεξίτηλα την ελληνική ιστορία και τον πολιτισμό, που επιμελώς αποσιωπήθηκε από τη βυζαντινή γραφίδα των «ρωμιών» καθώς και από την νεότερη ιστορική καταγραφή υπό την επιρροή συσκότισης των θρησκευτικών ταγών της ορθοδοξίας μετά το 1821 (βλέπετε έχουμε ΑΚΟΜΑ ένα Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων…), είναι Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ-«ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ»- που εκτελέσθηκε στην Σκυθόπολη τον 4ο αιώνα μ.Χ. (είναι η σημερινή πόλη Μπετσηάν του Ισραήλ).

Στην αρχαία αυτή πόλη του δυτικού Ισραήλ εγκαινιάστηκε και λειτούργησε ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ «ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΩΝ», το πρώτο Άουσβιτς της ιστορίας.

Για δύο ολάκερες δεκαετίες μεταξύ 341 και 361, δηλαδή καθ’όλη την διάρκεια της βασιλείας του βυζαντινού θρόνου από τον Κωνστάντιο το Β’ (δευτερότοκο γιο του άλλου «μπουμπουκιού», του «Μέγα» Κωνσταντίνου), συγκεντρώνονταν, βασανίζονταν και ΘΑΝΑΤΩΝΟΝΤΑΝ Έλληνες αλλά και άλλοι που επέμεναν στην πατρώα θρησκεία τους και αρνούνταν να απαρνηθούνε και να καταργήσουνε τις παραδόσεις αιώνων για να ασπαστούνε την «Χριστιανική οδό της αγάπης» που διαχειρίζονταν οι βυζαντινοί.

Το «ιερό σφαγείο» των βυζαντινών υπήρξε επινόηση ενός ευσεβέστατου επισκόπου της ορθοδόξου εκκλησίας, του Γεωργίου της Αλεξάνδρειας. Το πρόβλημα που κατέτρωγε τα σωθικά του Γεωργίου ήταν οι εναπομείναντες έλληνες στις διάφορες διοικητικές θέσεις της αυτοκρατορίας (Έλληνες όμως ΚΑΙ στο θρήσκευμα), και η αντίσταση που μέσω αυτών προέρχονταν στα μεγαλεπήβολα σχέδια του περί μίας ολοκληρωτικά χριστιανικής αυτοκρατορίας.

Προσφέρθηκε λοιπόν να παίξει τον ρόλο του προστάτη των βυζαντινών συμφερόντων και να καταγγέλλει στον αυτοκράτορα, καθώς και να καταπνίγει, οποιαδήποτε συνομωσία εξυφαίνετο τάχα εναντίον του. Η αρχή του κακού είχε εγκαινιαστεί!

Ο θρησκόληπτος Κωνστάντιος δέχθηκε τις παροτρύνσεις του ευσεβούς επισκόπου και απέστειλε στην Ανατολή τον γνωστό για την σκληρότητα του, αποκαλούμενο και ως «Τάρταρο», αρχιγραμματέα της Αυλής Παύλο. Αυτός και ο Γεώργιος οργάνωσαν τον στρατόπεδο συγκέντρωσης το οποίο έμελλε να γίνει ο φρικιαστικός τάφος χιλιάδων ελλήνων.


Οι κατηγορίες «επί εσχάτη προδοσία» άρχισαν να απαγγέλλονται δίχως προσχήματα εναντίων ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Τους χαρακτήριζαν ως υπονομευτές του αυτοκράτορα, συλλαμβάνονταν επ’αυτοφώρω από εντεταλμένα όργανα τους σε όλη την αυτοκρατορία, και οδηγούνταν σιδηροδέσμιοι στο στρατόπεδο της Σκυθόπολης.

Σχετικά μας μεταφέρει ο ιστορικός Αμμιανός Μαρκελλίνος (Ammianus Marcellinus): «Έφτανε να φορά κανείς στο λαιμό του ένα φυλακτό κατά του ελώδους πυρετού ή άλλης ασθένειας ή να κάθεται κοντά σε τάφο (ειδωλολατρικό), για να κατηγορηθεί ότι επικαλείται φαντάσματα και δαίμονες και να θανατωθεί» (19,12 παρ.14)

Ο Α.Μαρκελλίνος είναι Λατίνος ιστορικός, και σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια Πυρσός ελληνικής καταγωγής, υπηρέτησε ως ιστορικός τον αυτοκράτορα Κωνστάντιο το Β’ και επίσης συνόδευσε τον Ιουλιανό στην εκστρατεία του κατά των Πάρθων. Το έργο του αναγνωρίζεται για την σπάνια αμεροληψία, την έγκυρη πληροφόρηση και το ζωντανό ύφος.

Οι περιουσίες όσων οδηγούνταν στο Άουσβιτς των βυζαντινών κατάσχονταν και όποιο κτίσμα «ειδωλολατρικό» έβρισκαν το κατέστρεφαν. Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι τα κοινόβια των χριστιανών της εποχής ετρέφοντο σχεδόν αποκλειστικά από αυτές τις χιλιάδες κατασχέσεις, μιας και οι περιουσίες των «άπιστων ειδωλολατρών» ήταν στους σφαγιασθέντες πλέον άχρηστες, αλλά επιπλέον έχριζαν και……Χριστιανικού εξαγνισμού!

Επί είκοσι συναπτά έτη θανατώνονταν «εθνικοί ειδωλολάτρες», κατά κύριο λόγο έλληνες δηλαδή, στο βωμό της «απρόσκοπτης συνέχειας του ελληνισμού» από τους βυζαντινούς που και σήμερα ακόμη τιμούμε στη χώρα μας με εορτές και ιεροπρέπεια!

Ναι, είμαστε τόσο γενναιόδωροι με την ιστορία ώστε εορτάζουμε τους σφαγείς μας καθώς και τους ηθικούς αυτουργούς των εγκλημάτων που διέπραξαν!!

Έτσι μπορούνε ενδεχομένως ορισμένοι βυζαντινιστές να κατανοήσουνε καλύτερα γιατί τα μετέπειτα αυτοκρατορικά διατάγματα που θεσμοθετούσαν την «επί ελληνισμό» ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ, εφαρμόστηκαν δίχως την παραμικρή αντίσταση ή εξέγερση, μιας και στους εναπομείναντες ο τρόμος και ο πανικός τους οδήγησαν στον συμβιβασμό με την χριστιανική θρησκεία, με αποτέλεσμα ΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ στο πέρασμα των αιώνων.

Ας αναλογιστεί λοιπόν ο καθένας μας ΠΩΣ θα αντηχούσε τότε στα αυτιά των Ελλήνων αν τους μίλαγε κάποιος για την «Ελληνικότητα του βυζαντίου» ή για τον «ελληνοχριστιανικό πολιτισμό» και τους φορείς του………..

Ικανοποιημένος Ψηλέ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 02:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
βασανίζονταν και ΘΑΝΑΤΩΝΟΝΤΑΝ Έλληνες αλλά και άλλοι που επέμεναν στην πατρώα θρησκεία τους και αρνούνταν να απαρνηθούνε και να καταργήσουνε τις παραδόσεις αιώνων για να ασπαστούνε την «Χριστιανική οδό της αγάπης» που διαχειρίζονταν οι βυζαντινοί

Ξέχασες να πεις και κάτι ακόμα:

Τα πτώματα τα μετέφεραν στην Ταρσό όπου και τα έριχναν μέσσα σε μεγάλους λάκους - ομαδικούς τάφους.

Μια φίλη αρχαιολόγος (είχε συνεργαστεί με τον Ανδρόνικο στις ανασκαφές του τάφου του Φιλίπου), εργάζεται ως υπεύθυνη στις ανασκαφές που γίνονται στην Ταρσό.
Η γυναίκα έχει βαρεθεί να βρίσκει ομαδικούς τάφους και να ξεθαύει κόκκαλα ανθρώπων.

Και το καλύτερο:
Οι ανασκαφές γίνονται για την ανακάλυψη της σωρού του Ιουλιανού.
Παρ' όλο που ο Ιουλιανός θυσιάστηκε στην μάχη το ιερατείο του βυζαντίου έδωσε εντολή να τον πετάξουν σαν σκυλί μέσα στις λακούβες της Ταρσού.

Και όσσοι θέλετε να το διαπιστώσετε, το πρόγραμμα χρηματοδοτείται απο το υπουργείο πολιτισμού, πάρτε τηλεφωνάκι και ρωτήστε...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 10:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Kι' εγώ τους γουστάρω αλλά όχι όλους, τους νεοτουρκόγυφτους ας πούμε δεν τους γουστάρω.

Ποιοι είναι αυτοί πάλι;

quote:
Εδώ ρε σεις γίναμε περίγελος στον πλανήτη με την τελετή λήξης της Ολυμπιάδας...

New York Times:
Το μόνο πράγμμα που είχαν να επιδείξουν οι νεο-έλληνες ήταν ο τσιγκάνος με τα καρπούζια???


Ούτε εμένα μου άρεσε, αλλά ποιοι μιλάνε; Αυτοί που στην Ολυμπιάδα που έγινε στην Μόσχα την σεβάστηκαν τόσο πολύ που δεν έστειλαν αθλητές; Έλεος.

quote:
Κανονικά θα έπρεπε να δείξουμε και άλλα πράγμματα:

-Λαμόγια σε παρέλαση (Koskotas style).
-Παππάδες-αρχαιοκάπηλους (Γιατί και πότε οι παππάδες αξιολόγησαν την παρακαταθήκη των προγόνων μας)?
-Iστορικούς του δυαδυκτίου, (και τι δεν θα έδινα για να δω απο κοντά την αισχρή φάτσα του απολογητή).
-Σκυλάδες, (παρέλαση με μικρόφωνο και λουλούδια Α.Μ.Α.Ν. style)
-Παραδικαστές, (παρέλαση με μεζούρες).


Τελικά έχεις χιούμορ. Και νόμιζα ότι σου έλειπε.

quote:
Εξαρτάται φίλε μου, το τι βάζεις μέσσα στο μυαλό σου, εσύ θα διαλέξεις τους προγόνους σου διαλέγοντας τον δρόμο που θα τραβήξεις.
Το πνεύμα των ελλήνων ή το πνεύμα των βυζαντινών?

Μπορώ να διαλέξω και σαν προγονό μου τον Ωνάση;

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 10:15:40  Εμφάνιση Προφίλ
Telekiesis
quote:
Και όσσο για σένα VELISSARIE, είσαι πολύ λίγος αγόρι μου για να παίξεις μαζί μου το παιγνίδι με τις μάσκες.
Αυτά τα παιχνιδάκια πήγενε παίχτα με τίποτα πιτσιρίκια που μασάνε κουτόχορτο, αν και τα πιτσιρίκια μάλλον στο ψιλό θα σε πάρουνε γιατί κι' αυτά είναι έξυπνα...

Ρε μεγάλε ποιόν λες ξενόφοβο και ρατσιστή, εμένα ή την αφεντομουτσουνάρα σου?

Να σου θυμίσω μια ερώτηση που σου είχα κάνει ποιό πριν και την ξεπέρασες:

VELISSARIOS:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οσο για το εμποριο ναι το απεκτησαν οι Γνουατες και οι Βενετοι γιατι πολυ απλα εκανε λαθος πολιτικη το Βυζαντιο δινοντας τους προνομια.
--------------------------------------------------------------------------------


Telekinesis:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το αυτό, επέτρεψέ μου αλλά το βρίσκω "λίγο" ρατσιστικό απο μέρους σου.
Φαντάζομαι οι έλληνες της αμερικής έγιναν πλούσιοι (όσσοι έγιναν) απο λάθος της κυβέρνησης και όχι απο την εργατικότητά τους ε???
--------------------------------------------------------------------------------


Eσύ θα με πεις εμένα ρατσιστή


Συγνωμη αλλα απο αυτο που ειπα θα με πεις εμενα ρατσιστη εσυ που κατηγορεις συνεχεια τους Εβραιους??Οι Εβραιοι πιτσιρικι ειναι πανεξυπνος λαος και εχει καταφερει να κυριαρχησει στην οικονομια μακαρι και εμεις να το ειχαμε κανει αυτο αλλα με κατι τυπακια βγαλμενα απο σελιδες κομικς σαν και του λογου σου δυστηχως μενουμε πισω.Μεχρι τωρα οι αρχαιοι μας φερνουν λεφτα και φημη,εμεις ομως τι κανουμε τωρα??ασχολουμαστε με μπουρδες.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 10:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Ε, τώρα προκαλείς...
quote:
Και σταμάτα να μας παριστάνεις τον Ιστορικό με copy paste απο άλλες σελίδες, ούτε ορθογραφία του δημοτικού δεν ξέρεις μεγάλε Ιστορικέ...

-->

quote:
Άσε τον κόσμο που θέλει να μάθει ύσηχο απο ..
Αυτά τα παιχνιδάκια πήγενε παίχτα με τίποτα πιτσιρίκια..
ειρωνεύωμαι κι' εγώ ψηλέα, ...

Άντε, βρες και τα δικά σου τα ορθογραφικά και μετά μίλα για τους άλλους.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 11:50:15  Εμφάνιση Προφίλ
STEMIX μου φαινεται πως το esoterica βρηκε εναν πεφωτισμενο στο προσωπο του telekinesis μπορω να δω την ζωη μου με αλλα ματια τωρα.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 12:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
καλημερα,

θα σας παρακαλεσω να κανετε μια εντονη προσπαθεια αποφυγης υποτιμητικων χαρακτηρισμων προς τους συνομιλητες σας, αλλα και τα πιστευω τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 14:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Καλό θα ήταν να το κάναμε, αλλά δεν το βλέπω...

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 14:31:08  Εμφάνιση Προφίλ
ΜΕΡΙΚΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.Έτσι πολλοί Εβραίοι θα μεταναστεύσουν στο εξωτερικό στη διάρκεια του μεσοπολέμου, ιδιαίτερα ύστερα από το θλιβερό γεγονός του εμπρησμού του συνοικισμού Κάμπελ από εξτρεμιστικά στοιχεία (1931). Οι περισσότεροι θα εγκατασταθούν στη γη του Ισραήλ. Παρ' όλα αυτά η Κοινότητα θα αριθμεί, το 1940, πάνω από 50.000 ψυχές. Οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης ζουν αρμονικά με τους Χριστιανούς συμπολίτες τους και εκτελούν στο ακέραιο το καθήκον τους απέναντι στην Ελληνική πατρίδα, στον πόλεμο του 40-41, καθώς 12.989 απ' αυτούς θα στελεχώσουν τις ένοπλες δυνάμεις (343 αξιωματικοί). Οι απώλειές τους ανέρχονται σε 513 νεκρούς και 3.743 τραυματίες.

Η υποδούλωση της Θεσσαλονίκης στις δυνάμεις του άξονα (9-4-41) θα σημάνει την αρχή του τέλους. Οι Ναζί εγκαινιάζουν τα αντιεβραϊκά μέτρα από τις πρώτες κιόλας μέρες. Απαγορεύουν την είσοδο των Εβραίων σε καφενεία, ζαχαροπλαστεία κλπ. Επιτάσσουν το νοσοκομείο Χιρς και πολλά Εβραϊκά σπίτια, φυλακίζουν τα μέλη του Κοινοτικού Συμβουλίου, λεηλατούν τα γραφεία της Κοινότητας, καταστρέφουν τα αρχεία και τις Εβραϊκές βιβλιοθήκες. Στις 11-7-1942 οι Εβραίοι άνδρες από 18-45 χρονών διατάζονται να παρουσιαστούν στην πλατεία Ελευθερίας. Εκεί, αφού υφίστανται απερίγραπτες ταπεινώσεις, καταγράφονται και οδηγούνται σε καταναγκαστικά έργα. Η Κοινότητα θα καταβάλει λύτρα 2,5 δις δρχ. για να τους απελευθερώσει. Στο τέλος του ίδιου χρόνου κατάσχονται οι Εβραϊκές επιχειρήσεις και καταστρέφεται το νεκροταφείο.

Από το Φεβρουάριο του 1943 οι Εβραίοι υποχρεώνονται να φορούν το κίτρινο άστρο και να κατοικούν σε ορισμένες μόνο συνοικίες (γκέτο). Στις 15 Μαρτίου 1943 αναχωρεί ο πρώτος συρμός με προορισμό τα στρατόπεδα του θανάτου Άουσβιτς-Μπιερκενάου. Θα ακολουθήσουν, μέχρι τον Αύγουστο του 1943, άλλες δεκαοχτώ αποστολές, που θα μεταφέρουν όλους σχεδόν τους Εβραίους στον τόπο της εξόντωσης, στοιβαγμένους σε βαγόνια που προορίζονταν για ζώα. Ένας μόνο ασήμαντος αριθμός θα μπορέσει, με τη βοήθεια Χριστιανών φίλων, να διαφύγει ή να ενταχθεί στην αντίσταση. Αυτοί θα επιστρέψουν στη Θεσσαλονίκη, με την απελευθέρωσή της, τον Οκτώβριο του 1944 και μαζί με τους ελάχιστους επιζώντες των στρατοπέδων του θανάτου, θα προσπαθήσουν να οικοδομήσουν μια καινούρια ζωή μέσα από τα ερείπια.

Σήμερα, παρά τον αφανισμό του 96% των μελών της, η Ισραηλιτική Κοινότητα της Θεσσαλονίκης είναι ξανά μια ζωντανή πραγματικότητα.

Οι προαιώνιοι ψαλμοί αντηχούν στις τρεις συναγωγές της, τα καινούρια βλαστάρια της φοιτούν σ΄ένα άρτιο Δημοτικό Σχολείο. Ένας υπερσύγχρονος οίκος ευγηρίας φιλοξενεί τους απόμαχους της ζωής κι ένα κοινοτικό κέντρο συγκεντρώνει τη νεολαία. Έτσι, παρά την τραγική δοκιμασία του, ο Εβραϊσμός της Θεσσαλονίκης κατάφερε να ξαναγεννηθεί από την τέφρα του, προσφέροντας ένα απτό παράδειγμα ζωτικότητας και πνευματικής δύναμης.


ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ .

Όπως είναι γνωστό από τους 50.000 Εβραίους της προπολεμικής Θεσσαλονίκης σώθηκαν λιγότερο από 2.000.

Αρχικά, με την απελευθέρωση της πόλης από τους Ναζί, (Οκτώβριος 1944), εμφανίστηκαν οι λίγοι Εβραίοι που εντάχθηκαν στην αντίσταση ή κρύφτηκαν, μέσα στην Ελλάδα. Αυτοί συγκεντρώθηκαν στη συναγωγή Μοναστηριωτών, τη μόνη που διασώθηκε και εξέλεξαν μια διοικούσα επιτροπή που κατάφερε να ξαναπάρει τα ακίνητα της Κοινότητας και να οργανώσει μία υποτυπώδη έστω κοινοτική ζωή, με τη βοήθεια οργανισμών όπως η JOINT και η HIAS. Από το Μάϊο του 1945 άρχισαν να καταφθάνουν σταδιακά και οι διασωθέντες των στρατοπέδων του θανάτου.

Το μεγαλύτερο μέρος των διασωθέντων είχαν μείνει χωρίς οικογένειες και μέσα συντήρησης. Όσοι κατάφεραν να ξαναπάρουν τα σπίτια τους και τα μαγαζιά τους τα βρήκαν κενά, λεηλατημένα από τους Ναζί και τους συνεργάτες τους. Στεγάζονται στα κτίρια κοινοτικών ιδρυμάτων και σιτίζονται σε συσσίτια που οργανώνει η Κοινότητα. Πολλοί απ' αυτούς, μέσα στη δεκαετία του 1950, μεταναστεύουν μαζικά, κυρίως στις ΗΠΑ και στο Ισραήλ. Παρ' όλα αυτά η μικρή πλέον Εβραϊκή Κοινότητα αρχίζει να οργανώνεται και με το πέρασμα του χρόνου η ζωή των Εβραίων της Θεσσαλονίκης παίρνει τον κανονικό της δρόμο.

Σήμερα η κοινότητα διατηρεί τρεις συναγωγές και διαθέτει ένα ραββίνο. Για τις ανάγκες της Σεχιτά και του Μοελούθ καλείται θρησκευτικός λειτουργός από την Αθήνα.

Ως προς την παιδεία, η Κοινότητα διαθέτει εβραιοδιδασκάλους μετακαλουμένους από το Ισραήλ ή Ελληνοεβραίους που εκπαιδεύτηκαν εκεί. Τα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια η Κοινότητα είχε συμβληθεί με δύο ιδιωτικά δημοτικά σχολεία, ώστε τα παιδιά να είναι συγκεντρωμένα και να μπορούν να διδάσκονται στοιχεία Εβραϊκής γλώσσας και θρησκείας. Από το 1979 η Κοινότητα διαθέτει δικό της ιδιωτικό δημοτικό σχολείο και νηπιαγωγείο και κάθε καλοκαίρι οργανώνει παιδικές κατασκηνώσεις. Η Κοινότητα διατηρεί επίσης κοινοτικό κέντρο με αίθουσες για τη νεολαία και το μοναδικό στην Ελλάδα άσυλο γερόντων.

Το 1983 η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης ανήγειρε με δαπάνη της τον "Οίκο της Ελλάδος", στο Πανεπιστήμιο της Ιερουσαλήμ. Για το έργο αυτό τιμήθηκε από την Ακαδημία Αθηνών με χρυσό μετάλλιο. Η Κοινότητα τιμήθηκε επίσης από τον Δήμο Θεσσαλονίκης που, από το 1986, αφιέρωσε μία πλατεία της πόλης στη μνήμη των θυμάτων του Ολοκαυτώματος.


Η ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΗΜΕΡΑ.

ΔΙΟΙΚΗΣΗ


Η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου. Υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Λειτουργεί με βάση το Νόμο 2456/20 "περί Ισραλητικών Κοινοτήτων", το ιδρυτικό της Διάταγμα και το καταστατικό της, που επίσης εγκρίθηκε με Διάταγμα. Τελεί υπό τον έλεγχο του κράτους στο οποίο υποβάλλει προς έγκριση τον προϋπολογισμό και τον απολογισμό της.

Ανώτατο όργανό της είναι η εικοσαμελής Κοινοτική Συνέλευση που εκλέγεται με καθολική ψηφοφορία κάθε τέσσερα χρόνια. Η Συνέλευση εκλέγει, με μυστική ψηφοφορία, το πενταμελές διοικητικό συμβούλιο που ασκεί την εκτελεστική εξουσία. Το διοικητικό συμβούλιο διορίζει διάφορες επιτροπές στις οποίες αναθέτει επι μέρους τομείς (νεκροταφείο, συναγωγές, σχολείο, σχολική αρωγή, περίθαλψη, ιατρική περίθαλψη, διαχείριση, αξιοποίηση ακινήτων, κατασκηνώσεις, δημόσιες σχέσεις). Οι κοινοτικές υπηρεσίες καλύπτουν όλες τις δραστηριότητες και υλοποιούν τις αποφάσεις του διοικητικού συμβουλίου και των επιτροπών.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ


Το Eβραϊκό Δημοτικό Σχολείο. Από το 1979 η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης διατηρεί εξατάξιο δημοτικό σχολείο και νηπιαγωγείο, στο οποίο σήμερα φοιτούν περίπου 80 παιδιά. Το σχολείο στεγάζεται στο παραδοσιακό κτίριο της φιλανθρωπικής οργάνωσης "Ματανόθ Λαεβιονίμ", στο οποίο, μέχρι το ολοκαύτωμα, σιτίζονταν δωρεάν οι άποροι μαθητές των κοινοτικών σχολείων.
Στο νηπιαγωγείο γίνονται δεκτά νήπια από την ηλικία των 3,5 ετών. Στο δημοτικό σχολείο, εκτός από το γενικό αναλυτικό πρόγραμμα, διδάσκονται η Εβραϊκή γλώσσα και ιστορία καθώς και η Αγγλική γλώσσα.

Σχολική αρωγή. Η αρωγή της Κοινότητας στην εκπαίδευση επεκτείνεται και στους μαθητές γυμνασίων-λυκείων και στους σπουδαστές ανωτέρων-ανωτάτων σχολών. Οι άποροι ενισχύονται με επιχορηγήσεις και δάνεια, ενώ στους άριστους φοιτητές απονέμονται υποτροφίες.

Κατασκηνώσεις. Από τα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια η Κοινότητα εγκαινίασε το θεσμό των θερινών παιδικών κατασκηνώσεων, των μοναδικών στην Ελλάδα, που λειτούργησαν αρχικά στις ακτές της Περαίας Θεσσαλονίκης, μεταφέρθηκαν στη συνέχεια στη Χαλκιδική και τα τελευταία χρόνια στην Πλάκα Λιτοχώρου, στους πρόποδες του Ολύμπου.
Σήμερα οι κατασκηνώσεις φιλοξενούν 150-200 παιδιά, ηλικίας 7-15 ετών, που προέρχονται από όλες τις Εβραϊκές Κοινότητες της χώρας μας και από το εξωτερικό.

ΚΕΝΤΡΟ ΝΕΟΛΑΙΑΣ


Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της ΙΚΘ, λειτουργεί ένα κέντρο νεολαίας που οργανώνει διάφορες ψυχαγωγικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις (χοροεσπερίδες, εκδρομές, συνέδρια-σεμινάρια, εκδηλώσεις λόγου και τέχνης).


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 16:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
ο VELISSARIOS για τους εβραίους:
quote:
ειναι πανεξυπνος λαος και εχει καταφερει να κυριαρχησει στην οικονομια

σόρυ,αλλά εδω γελάμε!ουουουχαχαχαχα...χαααχααααχαααααααααα!

στο πανέξυπνος συμφωνώ(και αυτο γιατί εμείς είμαστε βλάκες)αλλα σκέφτηκες πως κυριάρχησαν στην οικονομία?
"οι εβραίοι έστρεψαν τους λαούς στην αναζήτηση του ουρανού και αυτοι ανενόχλητοι νέμονται την ωραία μας γη."
Λέει ο Βάγκνερ στο βιβλίο του "Ο ΙΟΥΔΑΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ".
διαβασέ το,αξίζει.
σίγουρα πάντως δεν πάει να πει οτι οποιος είναι εβραιος είναι και "κακός"
απλά,καποιοι απο αυτους δεν είχαν και της καλύτερες προθέσεις προς τον κόσμο.

Απ΄τη μέθη του πόθου γλιστρώ ξανά στην ηδονή...

Κι όσο μεθώ απο ηδονή,τόσο ξανά φουντώνει ο πόθος...
Φάουστ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 01:27:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μία από τις χειρότερες θηριωδίες κατά του ελληνικού γένους, η οποία και σημάδεψε ανεξίτηλα την ελληνική ιστορία και τον πολιτισμό, που επιμελώς αποσιωπήθηκε από τη βυζαντινή γραφίδα των «ρωμιών» καθώς και από την νεότερη ιστορική καταγραφή υπό την επιρροή συσκότισης των θρησκευτικών ταγών της ορθοδοξίας μετά το 1821 (βλέπετε έχουμε ΑΚΟΜΑ ένα Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων…), είναι Η ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ-«ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ»- που εκτελέσθηκε στην Σκυθόπολη τον 4ο αιώνα μ.Χ. (είναι η σημερινή πόλη Μπετσηάν του Ισραήλ).

Στην αρχαία αυτή πόλη του δυτικού Ισραήλ εγκαινιάστηκε και λειτούργησε ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ «ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΩΝ», το πρώτο Άουσβιτς της ιστορίας.

Για δύο ολάκερες δεκαετίες μεταξύ 341 και 361, δηλαδή καθ’όλη την διάρκεια της βασιλείας του βυζαντινού θρόνου από τον Κωνστάντιο το Β’ (δευτερότοκο γιο του άλλου «μπουμπουκιού», του «Μέγα» Κωνσταντίνου), συγκεντρώνονταν, βασανίζονταν και ΘΑΝΑΤΩΝΟΝΤΑΝ Έλληνες αλλά και άλλοι που επέμεναν στην πατρώα θρησκεία τους και αρνούνταν να απαρνηθούνε και να καταργήσουνε τις παραδόσεις αιώνων για να ασπαστούνε την «Χριστιανική οδό της αγάπης» που διαχειρίζονταν οι βυζαντινοί.

Το «ιερό σφαγείο» των βυζαντινών υπήρξε επινόηση ενός ευσεβέστατου επισκόπου της ορθοδόξου εκκλησίας, του Γεωργίου της Αλεξάνδρειας. Το πρόβλημα που κατέτρωγε τα σωθικά του Γεωργίου ήταν οι εναπομείναντες έλληνες στις διάφορες διοικητικές θέσεις της αυτοκρατορίας (Έλληνες όμως ΚΑΙ στο θρήσκευμα), και η αντίσταση που μέσω αυτών προέρχονταν στα μεγαλεπήβολα σχέδια του περί μίας ολοκληρωτικά χριστιανικής αυτοκρατορίας.

Προσφέρθηκε λοιπόν να παίξει τον ρόλο του προστάτη των βυζαντινών συμφερόντων και να καταγγέλλει στον αυτοκράτορα, καθώς και να καταπνίγει, οποιαδήποτε συνομωσία εξυφαίνετο τάχα εναντίον του. Η αρχή του κακού είχε εγκαινιαστεί!

Ο θρησκόληπτος Κωνστάντιος δέχθηκε τις παροτρύνσεις του ευσεβούς επισκόπου και απέστειλε στην Ανατολή τον γνωστό για την σκληρότητα του, αποκαλούμενο και ως «Τάρταρο», αρχιγραμματέα της Αυλής Παύλο. Αυτός και ο Γεώργιος οργάνωσαν τον στρατόπεδο συγκέντρωσης το οποίο έμελλε να γίνει ο φρικιαστικός τάφος χιλιάδων ελλήνων.


Οι κατηγορίες «επί εσχάτη προδοσία» άρχισαν να απαγγέλλονται δίχως προσχήματα εναντίων ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Τους χαρακτήριζαν ως υπονομευτές του αυτοκράτορα, συλλαμβάνονταν επ’αυτοφώρω από εντεταλμένα όργανα τους σε όλη την αυτοκρατορία, και οδηγούνταν σιδηροδέσμιοι στο στρατόπεδο της Σκυθόπολης.

Σχετικά μας μεταφέρει ο ιστορικός Αμμιανός Μαρκελλίνος (Ammianus Marcellinus): «Έφτανε να φορά κανείς στο λαιμό του ένα φυλακτό κατά του ελώδους πυρετού ή άλλης ασθένειας ή να κάθεται κοντά σε τάφο (ειδωλολατρικό), για να κατηγορηθεί ότι επικαλείται φαντάσματα και δαίμονες και να θανατωθεί» (19,12 παρ.14)

Ο Α.Μαρκελλίνος είναι Λατίνος ιστορικός, και σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια Πυρσός ελληνικής καταγωγής, υπηρέτησε ως ιστορικός τον αυτοκράτορα Κωνστάντιο το Β’ και επίσης συνόδευσε τον Ιουλιανό στην εκστρατεία του κατά των Πάρθων. Το έργο του αναγνωρίζεται για την σπάνια αμεροληψία, την έγκυρη πληροφόρηση και το ζωντανό ύφος.

Οι περιουσίες όσων οδηγούνταν στο Άουσβιτς των βυζαντινών κατάσχονταν και όποιο κτίσμα «ειδωλολατρικό» έβρισκαν το κατέστρεφαν. Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι τα κοινόβια των χριστιανών της εποχής ετρέφοντο σχεδόν αποκλειστικά από αυτές τις χιλιάδες κατασχέσεις, μιας και οι περιουσίες των «άπιστων ειδωλολατρών» ήταν στους σφαγιασθέντες πλέον άχρηστες, αλλά επιπλέον έχριζαν και……Χριστιανικού εξαγνισμού!

Επί είκοσι συναπτά έτη θανατώνονταν «εθνικοί ειδωλολάτρες», κατά κύριο λόγο έλληνες δηλαδή, στο βωμό της «απρόσκοπτης συνέχειας του ελληνισμού» από τους βυζαντινούς που και σήμερα ακόμη τιμούμε στη χώρα μας με εορτές και ιεροπρέπεια!

Ναι, είμαστε τόσο γενναιόδωροι με την ιστορία ώστε εορτάζουμε τους σφαγείς μας καθώς και τους ηθικούς αυτουργούς των εγκλημάτων που διέπραξαν!!

Έτσι μπορούνε ενδεχομένως ορισμένοι βυζαντινιστές να κατανοήσουνε καλύτερα γιατί τα μετέπειτα αυτοκρατορικά διατάγματα που θεσμοθετούσαν την «επί ελληνισμό» ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ, εφαρμόστηκαν δίχως την παραμικρή αντίσταση ή εξέγερση, μιας και στους εναπομείναντες ο τρόμος και ο πανικός τους οδήγησαν στον συμβιβασμό με την χριστιανική θρησκεία, με αποτέλεσμα ΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ στο πέρασμα των αιώνων.

Ας αναλογιστεί λοιπόν ο καθένας μας ΠΩΣ θα αντηχούσε τότε στα αυτιά των Ελλήνων αν τους μίλαγε κάποιος για την «Ελληνικότητα του βυζαντίου» ή για τον «ελληνοχριστιανικό πολιτισμό» και τους φορείς του………..

Ικανοποιημένος Ψηλέ?


ΌΧΙ ΜΥΘΟΠΛΑΣΤΗ ΣΒΑΜΠΕ!!

Δεν μας αρκεί διότι είσαι πλέον γνωστός για τη διαστρέβλωση που κάνεις.

Θα ήθελα να μας παραθέσεις το πρωτότυπο κείμενο στο οποίο αναφέρονται όλα αυτά, έτσι ώστε να μπορέσει να κρίνει ο καθένας!!!

Ήδη, από την παρακάτω έκφρασή σου:
" ..... οποιαδήποτε συνομωσία εξυφαίνετο τάχα εναντίον του ...."

όταν σε βλέπω να χρησιμοποιείς τα "τάχα" και τα "δήθεν" για να ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ των γραπτών και να πλασάρεις και να στήσεις την επιχειρηματολογία σου, ....... αρχίζει να βρωμάει η υπόθεση και ..... άιντε φτου και από την αρχή τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου!!!!

Εφόσον πρόκειται για Λατίνο ιστορικό, θα ψάξω σε ιταλικές ιστοσελίδες και συγγράμματα, πιστεύω να βρω κάτι .... βέβαια χωρίς τα δικά σου "πολύτιμα" σχόλια

****Ποι άλλοι ιστορικοί μιλάνε για τη Σκυθόπολη;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 02:13:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«ΌΧΙ ΜΥΘΟΠΛΑΣΤΗ ΣΒΑΜΠΕ!!»

Δύσκολη η αλήθεια έ??

Ψηλός:
«Θα ήθελα να μας παραθέσεις το πρωτότυπο κείμενο στο οποίο αναφέρονται όλα αυτά, έτσι ώστε να μπορέσει να κρίνει ο καθένας!!!»

Μήπως θα ήθελες και…..να σου αγοράσω καμία βιβλιοθήκη ή να σου αγοράσω καμία δωροεπιταγή για τον Ιανό??

Άπιστε Θωμά!!!!!!!!!!!

Ψηλός:
«Εφόσον πρόκειται για Λατίνο ιστορικό, θα ψάξω σε ιταλικές ιστοσελίδες και συγγράμματα, πιστεύω να βρω κάτι .... βέβαια χωρίς τα δικά σου "πολύτιμα" σχόλια»

Κάντο λοιπόν, θα σου φανεί χρήσιμο φίλτατε.

Ωστόσο, επειδή δεν θέλω μονίμως να….σε ταλαιπωρώ, σου δίνω ένα βατήρα:

Μια εικόνα εισαγωγής
http://odur.let.rug.nl/~drijvers/ammianus/index.htm

Μεταφράσεις για να διαλέξεις
http://odur.let.rug.nl/~drijvers/ammianus/translations.htm

Και σχόλια γενικού ενδιαφέροντος
http://odur.let.rug.nl/~drijvers/ammianus/commentaries.htm

Άντε, καλό ψάξιμο!

Και που’σαι, σε περίπτωση αμφιβολίας, ήδη από ΤΩΡΑ σου προτείνω το γνωστό πλέον…ΣΤΟΙΧΗΜΑ!

Alles Klar?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 02:17:13  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε Σβάμπε,
Δες εδώ τι γράφει η κυρία Γλύκατζη - Αρβελέρ, η οποία πιστεύω πως δεν είναι Χριστιανή έτσι ώστε να της την πεις:

Περί του "βιασμού": Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ, καθηγήτρια της Βυζαντινής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Α' του Παρισιού, βιβλίο" Η πολιτική ιδεολογία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας" έκδοση Ψυχογιός, σελ. 17: "Πράγματι, κατά την βασιλεία
του Θεοδοσίου ο χριστιανισμός γίνεται η θρησκεία του κράτους ....."

Ο αυτοκράτορας Flavius Theodosius ή Θεοδόσιος Α', o αποκαλούμενος "Μέγας", κάθισε στο θρόνο από το 379 έως το 395.

Ένα γεγονός το οποίο θα μπορούσε να σε διαψεύσει από μόνο του είναι ότι ο Κωνστάντιος προηγήθηκε του Θεοδοσίου (337-361). Επίσης, ο Κωνστάντιος ήταν οπαδός του Αρείου και πολέμησε και εκδίωξε πολλούς Ορθοδόξους Χριστιανούς!!! Γνωστή είναι η συμπεριφορά του απέναντι στον Αρχιεπίσκοπο Κωνσταντινούπολης Παύλο τον Α'

Εν ολίγοις, Σβάμπε, διαφαίνεται ήδη Η ΣΚΕΥΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΣΕΙ ή αναμασάς και εσύ όπως και οι γνωστοί σε εσένα, αλλά τώρα και σε εμάς, κύκλοι!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 02:27:40  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Εφόσον πρόκειται για Λατίνο ιστορικό, θα ψάξω σε ιταλικές ιστοσελίδες και συγγράμματα, πιστεύω να βρω κάτι .... βέβαια χωρίς τα δικά σου "πολύτιμα" σχόλια»

A, Ψηλέ, και προκειμένου να μην ψάχνεις εδώ και εκεί για βιβλία, σου δίνω και μια από τις καλύτερες πηγές μου σε παρόμοια θέματα. Με κάποια καλή επαφή θα τα έχεις σχετικά γρήγορα.

http://dispatch.opac.ddb.de/DB=4.1/REL?PPN=118502581

Δεν νομίζω να έχεις παράπονα. Στα είπα…σχεδόν όλα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 02:45:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Ένα γεγονός το οποίο θα μπορούσε να σε διαψεύσει από μόνο του είναι ότι ο Κωνστάντιος προηγήθηκε του Θεοδοσίου (337-361).»

Δεν μου λες, ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ????

Τι σχέση έχει βρε αυτό που μου λες με αυτό που έγραψα?????

Ψηλός:
«Επίσης, ο Κωνστάντιος ήταν οπαδός του Αρείου και πολέμησε και εκδίωξε πολλούς Ορθοδόξους Χριστιανούς!!!»

Ε και????????????????

Δεν είπαμε ότι δεν υπήρξε χριστιανός, αλλά ότι συμφώνησε και έδωσε τις νομικές προϋποθέσεις ώστε να διωχθούνε οι Εθνικοί. Εξάλλου, είχε κοντά του τον γνωστό Ευσέβιο, ο οποίος ΕΠΙΣΗΣ ασπάζονταν τις απόψεις του Αρείου.

Το ότι στήριξε τον Αρειανισμό περισσότερο, όπως και ο Ευσέβιος, δεν σημαίνει ότι δεν ήταν χριστιανός!

Ρε, θα μας τρελάνεις βραδιάτικα??

Ψηλός:
«Εν ολίγοις, Σβάμπε, διαφαίνεται ήδη Η ΣΚΕΥΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΣΕΙ ή αναμασάς..»

Εν ολίγοις, καλά θα κάνεις ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 12:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Ρε Σβάμπε, τι κάθεσαι και ασχολείσαι?

Αυτοί εδώ δεν ήρθαν εδώ μέσσα για να εσωτεριστούνε.
Προσπαθείς να τους αποδείξεις τι?
Αυτά τα άτομα ήρθαν για να ειρωνευτούνε όσσους έχουνε αντίθετη άποψη και να το παίξουν Ιστορικοί με copy-paste.

Βγήκε τώρα ο morent11 να κάνει παρατήρηση, λες και θα βάλουνε μυαλό και θα σταματήσουν να κολάνε σε όποιον εκφράζει κάτι αντίθετο.

Βγήκες εσύ να αποδείξεις σ' αυτούς οτι κάνουν λάθος, αυτοί φίλε μου ό,τι και να τους πεις δεν ακούνε, βάζουνε τα δακτυλάκια στα αφτάκια τους και φωνάζουνε "Λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα,λα".

Τι ασχολείσαι ρε C?

Αυτού του είδους τα άτομα θέλουν άλλη αντιμετώπιση, ειρωνεία και αδιαφορία ενίοτε.
Και η διαχείρηση γιατί δεν τους διαγράφει? Ξέρουν οτι μετά απο 1 ώρα θα έχουν κάνει καινούριο λογαριασμό και πάλι εδώ θα είναι, σαν την μύγα γύρω απο την φρυγανιά με την μαρμελάδα...
Κάθεσαι και τους δίνεις αξία? Ειρωνία δίνουν? Ειρωνία δώσε!

VELISSARIE, οι εβραίοι σου, 2 πράγμματα έβγαλαν σαν λαός που έγιναν παγκοσμίως γνωστά.

Την Βίβλο και το UZI! Και τα 2 παθαίνουν εμπλοκές.
Η Βίβλος επειδή έχει αντιγράψει ελειπώς την ελληνική μυθολογία.
To UZI επειδή ο μηχανισμός του είναι σκάρτος.

Επίσης:
Τους εβραίους τους κρίνω γιατί αντέγραψαν την Ιστορία ΜΟΥ!
Εσύ τους λατίνους τους κατακρίνεις επειδή απλά και μόνον ΔΕΝ είναι χριστιανά.

Επομένως εσύ είσαι ρατσισταράς και παριστάνεις τον μεγαλο ιδεάτη, μάθε να βάζεις τόνους στις λεξούλες και μετά έλα να τα πούμε.

Stemix:
Aπο όλη αυτήν την παρεούλα είσαι ο μόνος που μου την λέει ωραία.
Τώρα όμως θα σου την πω κι' εγώ λιγάκι:

quote:
ο Τουρκικός στρατός

quote:
οι Βυζαντινοί

Φίλε δεν ξέρω αν σου έμαθαν στο Δημοτικό οτι αυτές οι λέξεις ΔΕΝ γράφωνται με κεφαλαία...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 13:35:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
«Ένα γεγονός το οποίο θα μπορούσε να σε διαψεύσει από μόνο του είναι ότι ο Κωνστάντιος προηγήθηκε του Θεοδοσίου (337-361).»

Δεν μου λες, ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ????

Τι σχέση έχει βρε αυτό που μου λες με αυτό που έγραψα?????

Ψηλός:
«Επίσης, ο Κωνστάντιος ήταν οπαδός του Αρείου και πολέμησε και εκδίωξε πολλούς Ορθοδόξους Χριστιανούς!!!»

Ε και????????????????

Δεν είπαμε ότι δεν υπήρξε χριστιανός, αλλά ότι συμφώνησε και έδωσε τις νομικές προϋποθέσεις ώστε να διωχθούνε οι Εθνικοί. Εξάλλου, είχε κοντά του τον γνωστό Ευσέβιο, ο οποίος ΕΠΙΣΗΣ ασπάζονταν τις απόψεις του Αρείου.

Το ότι στήριξε τον Αρειανισμό περισσότερο, όπως και ο Ευσέβιος, δεν σημαίνει ότι δεν ήταν χριστιανός!

Ρε, θα μας τρελάνεις βραδιάτικα??

Ψηλός:
«Εν ολίγοις, Σβάμπε, διαφαίνεται ήδη Η ΣΚΕΥΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΣΕΙ ή αναμασάς..»

Εν ολίγοις, καλά θα κάνεις ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ!!


Εγώ θα σε τρελάνω ή εσύ που γράφεις:
"Το «ιερό σφαγείο» των βυζαντινών υπήρξε επινόηση ενός ευσεβέστατου επισκόπου της ορθοδόξου εκκλησίας, του Γεωργίου της Αλεξάνδρειας."

Σβάμπε, μου φαίνεται ότι κάνεις μόνο copy-paste και δεν μπαίνεις ούτε στον κόπο να διαβάσεις τις ΜΠΑΝΑΝΟΦΛΟΥΔΕΣ που μας παραθέτεις!!

Αυτό με το Θεοδόσιο το παρέθεσα γιατί συνέχεια παίζεις με τις ημερομηνίες όπως σου αρέσει. Τελικά θα αποφασίσεις να μας πεις και εμάς από πότε ο Χριστιανισμός έγινε "επίσημη θρησκεία" του Βυζαντίου, όπως ισχυρίζεσαι;;
Όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρουμε και εμείς από πότε θα μπορούμε με την ησυχία μας να φορτώνουμε τις πράξεις των παγανιστών και αιρετικών αυτοκρατόρων, στο Χριστιανισμό.

Καιρός είναι να σταματήσεις να βαφτίζεις τους παγανιστές και αιρετικούς αυτοκράτορες ως Χριστιανούς ορθόδοξους για να παίζεις με το κουβαδάκι με τη λάσπη ανενόχλητος.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΥΘΟΠΟΛΗ!!!

Σε ρώτησα και κάτι άλλο επίσης: ποιος άλλος ιστορικός μιλά για τη Σκυθόπολη;;;;

Μεγάλε Telekinesis, ελληναρά μου εσύ!!! Με έχεις αποστομώσει με τα επιχειρήματά σου!!!!
ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ προς υποστήριξη των επιχειρημάτων σου!!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 14:37:22  Εμφάνιση Προφίλ
Είπε ο Σβάμπε:
"Στην αρχαία αυτή πόλη του δυτικού Ισραήλ εγκαινιάστηκε και λειτούργησε ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ «ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΩΝ», το πρώτο Άουσβιτς της ιστορίας.

Για δύο ολάκερες δεκαετίες μεταξύ 341 και 361, δηλαδή καθ’όλη την διάρκεια της βασιλείας του βυζαντινού θρόνου από τον Κωνστάντιο το Β’ ....."

Λέει και ο Ρασιάς:
"359 μ.Χ.
Στην Σκυθόπολη της Συρίας οργανώνονται από τους χριστιανούς τα πρώτα στρατόπεδά θανάτου της ιστορίας. Εκεί συγκεντρώνονται οι συλληφθέντες Εθνικοί από όλα τα μέρη της αυτοκρατορίας. Τα βασανιστήρια και οι εκτελέσεις είναι σε καθημερινή βάση."

Τι γίνεται βρε Σβάμπε;;;
Άλλα λέει ο δικός σου Αμμιανός Μαρκελλίνος και άλλα λέει ο Αμμιανός Μαρκελλίνος του Ρασιά;;;

Ώρε γέλια!!!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:19:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ξέχασες να πεις και κάτι ακόμα:

Τα πτώματα τα μετέφεραν στην Ταρσό όπου και τα έριχναν μέσσα σε μεγάλους λάκους - ομαδικούς τάφους.

Μια φίλη αρχαιολόγος (είχε συνεργαστεί με τον Ανδρόνικο στις ανασκαφές του τάφου του Φιλίπου), εργάζεται ως υπεύθυνη στις ανασκαφές που γίνονται στην Ταρσό.
Η γυναίκα έχει βαρεθεί να βρίσκει ομαδικούς τάφους και να ξεθαύει κόκκαλα ανθρώπων.

Και το καλύτερο:
Οι ανασκαφές γίνονται για την ανακάλυψη της σωρού του Ιουλιανού.
Παρ' όλο που ο Ιουλιανός θυσιάστηκε στην μάχη το ιερατείο του βυζαντίου έδωσε εντολή να τον πετάξουν σαν σκυλί μέσα στις λακούβες της Ταρσού.


Telekinesis παραβλέπεις ένα πολύ σημαντικό στοιχείο...
Ομαδικοί τάφοι γινόταν στην αρχαιότητα και για όλους τους νεκρούς σε μια μάχη. Θυμίσου τους Τύμβους-ομαδικούς τάφους σε Μαραθώνα και θερμοπύλες κτλ. Εγώ δεν θυμάμαι ποτέ να τους θάβαν σε ξεχωριστούς τάφους...
Όπως αναφέρεις προηγήθηκε μάχη άρα είναι πολύ φυσιολογικό να υπάρχουν ομαδικοί τάφοι. Στο λέω για να εξετάζεις όλα τα ενδεχόμενα, γιατί μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και όχι, αλλά δεν είναι καθόλου σωστό να αναφέρεσαι μόνο στο ενδεχόμενο να είναι τάφος γενοκτονίας που είναι αμφισβητούμενο γεγονός...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Buffer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Buffer
Στον morent11,

Αντί να κάνεις παρατηρήσεις για τους χαρακτηρισμούς θα ήταν καλύτερο να κάνεις παρατηρήσεις για αυτά που γράφονται καθώς το θέμα είναι η άλωση της Πόλης. Mην πράττεις ως Πιλάτος.

Από τότε που άρχισαν να γράφουν οι Schwabe και Τηλεκινησία το θέμα έχει εκτροχιαστεί.

Άλλωστε για αυτές τις ιδεοληψίες που τους διακατέχουν υπάρχουν άλλα θέματα, είναι κρίμα να καταστρέφεται με αυτόν τον τρόπο ίσως το πιο αξιόλογο θέμα στο «Μύθος και θρησκεία».
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Η κακοποίηση και τα βασανιστήρια γίνονται εμφανή απο τα σημάδια που υπάρχουν στα οστά.

Και κάτι ακόμα, στην μάχη δεν πηγαίνανε γυναίκες.
7 στις 10 σωρούς είναι γυναικών.

Είπα και πριν, τηλεφωνάκι στο υπουργείο και ερωτησούλα, δεν κοστίζει πολλά λεφτά...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Ρε Buffer,

Δες λίγο την πρώτη μου τοποθέτηση στο θέμα.
Έχω διαφορετική γνώμη και θέση, είναι εμπρηστική η θέση μου?
Δηλαδή τι πρέπει κατά την γνώμη σου, να φάμε και ξύλο επειδή έχουμε διαφορετική άποψη.
Εσένα θα ρωτήσω για να εκφέρω την γνώμη μου?
Αυτή είναι η γνώμη μου και σε όποιον αρέσει.
Και επειδή έχουμε Δημοκρατία και σύνταγμα θα την ΛΕΩ ελεύθερα ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!
Άμα δεν σ' αρέσει μην την διαβάζεις.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:46:50  Εμφάνιση Προφίλ
Και τώρα ερχόμαστε στην αδυναμία μου, στον Schwabe....
Schwabe
1) ο Ποσειδώνιος αναμάσησε όλα αυτά που είχε δει προηγουμένως και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις (θα αναφερθώ παρακάτω) "διόρθωσε", με λανθασμένες παρατηρήσεις, προηγούμενους συγγραφείς.

Έχουμε και λέμε:
όσον αφορά την φιλοσοφία:Ο Ποσειδώνιος ήταν Στωικός. (Μέχρις εδώ τίποτα καινούργιο να προσφέρει). Ακολουθούσε όμως και τις διδασκαλίες του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα.

όσον αφορά την επιστήμη: Το αν η αστρολογία που ονόμαζε κοσμική συμπάθεια και τα όνειρα είναι προφητικά, δεν είναι θέση επιστήμονα. Ο Αριστοτέλης ασχολήθηκε με το θέμα με λιγότερο μεταφυσικές (γιατί άραγε? μήπως γιατί δεν έπεσε στην παγίδα?) προεκτάσεις.

Ήταν επίσης ανεπιτυχής η προσπάθειά του να βρεί την απόσταση γής-ήλιου αν και πέτυχε στο να βρεί την απόσταση γής-σελήνης και το μέγεθός της.
Αναφέρω όμως ότι "διόρθωσε" λανθασμένα την περίμετρο της Γής που είχε (σωστά) υπολογίσει ο Ερατοσθένης και την βρήκε κατά ένα τρίτο μικρότερη της πραγματικής.
Όσο για την παλίρροια η ανακάλυψη του αιτίου της αποδίδεται στον Πυθέα και όχι στον Ποσιδώνιο. Να προσθέσω ότι θεωρούσε λανθασμένα ότι το φεγγάρι είναι μίξη αέρα και φωτιάς και για αυτό θέρμαινε το νερό και το διόγκωνε (καμμιά σχέση δηλαδή με βαρύτητα και τα συναφή )

Όσον αφορά την μετεωρολογία, ακολουθούσε κατα γράμμα τα έργα του Αριστοτέλη. (τίποτα καινούργιο εδώ).

Τον άνθρωπο τον σέβομαι για τις γνώσεις του αλλά δεν πρόσφερε και τίποτα καινούργιο στην επιστήμη..... http://en.wikipedia.org/wiki/Posidonius

(συνεχίζεται)

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 17:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Buffer, επέτρεψε μου να σου πώ κάποια πράγματα με αφορμή το εξής pst σου:

quote:
Στον morent11,

Αντί να κάνεις παρατηρήσεις για τους χαρακτηρισμούς θα ήταν καλύτερο να κάνεις παρατηρήσεις για αυτά που γράφονται καθώς το θέμα είναι η άλωση της Πόλης. Mην πράττεις ως Πιλάτος.

Από τότε που άρχισαν να γράφουν οι Schwabe και Τηλεκινησία το θέμα έχει εκτροχιαστεί.

Άλλωστε για αυτές τις ιδεοληψίες που τους διακατέχουν υπάρχουν άλλα θέματα, είναι κρίμα να καταστρέφεται με αυτόν τον τρόπο ίσως το πιο αξιόλογο θέμα στο «Μύθος και θρησκεία».


Θα σου πώ τη γνώμη μου για την καταστροφή που είπες του πιο ωραίου topic του Μύθου από τον Schwabe και τον Telekinesis.
Σαφώς το topic αυτό είναι ένα πολύ ωραίο θέμα και πιστεύω πως η Ostria έχει κάνει μια εξαιρετική δουλειά με τα στοιχεία που ψάχνει κι αναλύει.
Κι αυτό το λέω έχοντας κατά νού την συμμετοχή της και σε άλλα topics...
Για να εκτροχιαστεί όμως ένα θέμα δεν φταίει μόνο αυτός που, κατά τα λεγόμενα σου, προσπαθεί να το εκτροχιάσει.
Σίγουρα το εκτροχιάζει κι όποιος του απαντάει...
Αν μη τι άλλω στο παρόν topic έχω δεί αρκετά άτομα να συγκρούονται μεταξύ τους και πιστεύω πως δεν είναι κι ό,τι πιο ωραίο ως θέαμα.
Και το γεγονός οτι αυτό το θέμα εκτροχιάζεται αλλά κι οτι ανταλλάσσονται χαρακτηρισμοί μελών πρός άλλα μέλη και τις πεποιθήσεις τους πρέπει να μας κάνει να αναλογιστούμε οτι όλοι έχουμε υποχρέωση να προσπαθούμε να το αποφεύγουμε αυτό...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 22:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΥΘΟΠΟΛΗ!!!

Ελα βρε Ψηλέ που δεν το έχεις βρει! Αφού το έχει το oodegr!
(Αμμιανού Μαρκελλίνου: «Rerum Gestarum Libri» 19 ΧΙΙ:
"8. Καθώς διαλέχθηκε το θέατρο των βασανιστηρίων και του θανάτου, η Σκυθόπολη, μια πόλη της Παλαιστίνης, η οποία για δύο λόγους φάνηκε πιο κατάλληλη από οποιαδήποτε άλλη: επειδή είναι απομονωμένη και επειδή βρίσκεται στη μέση μεταξύ της Αντιόχειας και της Αλεξάνδρειας, των πόλεων εκ των οποίων προέρχονταν οι περισσότεροι άνθρωποι που κλήθηκαν να δικαστούν.")

Τώρα ποιοί κλήθηκαν να δικαστούν και γιατί το λέει ο ίδιος ο Μαρκελλίνος. Παρακάτω αφήνει να εννοηθεί ότι δεν διώχθηκαν μόνο οι υποτιθέμενοι συνομώτες κατά του αυτοκράτορα, αλλά και όσοι συνέχιζαν τις παλιές πρακτικές.

Αλλά επειδή πάλι έχουμε ξεφύγει από το κεντρικό θέμα, είπαμε ότι αυτοί οι πρώτοι αιώνες ήταν μια μεταβατική περίοδος από τις "εθνικές θρησκείες" στον Χριστιανισμό. Και ο ίδιος ο Χριστιανισμός είχε να αντιμετωπίσει σχίσματα και αιρέσεις μέσα στους κόλπους της.

Βρήκα ας πούμε και το εξής:
[Murderous riots broke out between Christians over the appointment of Arian or Athanasian bishops.] Probably more Christians were slaughtered by Christians in two years (A.D. 342-343) than by all the persecutions by pagans in the history of Rome.
- Will Durant, The Story of Civilization, Vol. 4, The Age of Faith


Αγαπητοί Buffer και Dying Incubus, απλώς ελπίζω όλοι οι συνομιλητές μας να σεβαστούν το θέμα και να μην διαιωνίζουν εδώ μέσα μια διαμάχη που έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να μας βγάλει πουθενά. Επίσης ελπίζω να είναι πιό προσεκτικοί στις εκφράσεις τους, για να μην έχουμε έντονους διαπληκτισμούς. Αν συμβεί αυτό, θα ζητήσω να κλείσει το θέμα. Δεν τρέχει και τίποτα. Ενα θέμα λιγότερο...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy