ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 05:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
Καλά, τι άλλο θα ακούσουμε ακόμη εδώ μέσα;;;;;;;;;;

Καλά βρε Telekinesis, δεν νομίζεις ότι το έχεις παρακάνει λίγο με τη διαστρέβλωση;

Μη διαβάζεις φίλε μου πολύ Δαυλό και Ρασιά, κάνουν κακό!!!

Ποιοι είστε εσείς οι έλληνες;;

Εγώ νιώθω έλληνας, είμαι γεννημένος έλληνας και έχω προγόνους βυζαντινούς! Το 99,9% των ελλήνων νιώθουν έλληνες, είναι έλληνες και έχουν προγόνους βυζαντινούς (άφησα το 0,1% για όσους θέλους, σαν κι εσένα, να μην θεωρούν ότι έχουν προγόνους βυζαντινούς).


ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΥ.
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΕΛΛΗΝΩΝ Η' ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ?
ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΙΩΝΑ ΚΑΠΟΙΟΙ.
ΟΣΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΤΥΦΛΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΦΕΛΟΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥ.
ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ¨ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ ΣΩΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ. ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ?
Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΝΤ.....Σ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.
ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΧΑΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΟΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ.
ΧΩΡΙΣΤΗΚΕ Η ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΔΥΤΙΚΗ.
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΔΥΤΙΚΗ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ.
ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΡΑΝΗ.
ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ.
ΑΦΗΣΕ ΠΙΣΩ ΤΕΧΝΕΣ-ΣΧΟΛΕΙΑ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ .....ΤΙ?
ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΦΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ?
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ?
ΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΦΤΕΙΑΞΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 90000000000000000 ΕΚΛΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 900000000000000 ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ?
ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΤΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΟΥ ¨"ΝΟΙΑΖΟΝΤΕ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ .
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΛΙΓΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ.
ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ .
ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΣΑΣ ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ "ΠΡΑΓΜΑΤΑ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΗΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΙΡΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΩΝ -ΦΩΣΤΗΡΩΝ-ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ "ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ" ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ .
Η ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ Η" ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ .
ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ, ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΦΤΕΙΑΞΑΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.
ΟΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ ,ΜΕΙΝΕΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΤΤΕΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΩΤΗΡΕΣ.
ΤΑ 90000000000000 ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ 90000000000000 ΚΑΛΟΓΗΡΟΥΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ.
ΠΩΣ ΕΠΕΣΕ Η ΠΟΛΗ ??????
ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ ??????
ΣΑΣ ΤΟΝ ΧΑΡΙΖΩ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΟ ΤΟΤΕ.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 14:17:18  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Καημένε μου, σε λυπάμαι!!»

Σνίφ, σνίφ, να……σου δώσω κανένα χαρτομάντιλο???

Ψηλός:
«Σβάμπε, πρέπει να αλλάξεις βιολί τώρα. Τα περί πλαστών στοιχείων και περί προσθηκών, τα έχουμε βαρεθεί ρε μεγάλε!!!!»

Αυτό που έχετε βαρεθεί, ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΤΗΣ ΦΑΚΗΣ, είναι να διαβάζετε ΤΙΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΕΣ και τις ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ πάνω στις οποίες και στήσατε το σαθρό ιδεολόγημα σας.

Κομπάζεις περί «σπουδαίων αποκαλύψεων», αλλά όταν σε ΞΕΒΡΑΚΩΝΟΥΝΕ τότε ανεβαίνει το θερμόμετρο φίλτατε! Λυπάμαι, αλλά το ψέμα έχει κοντά ποδάρια.

Ψηλός:
«Αυτά να πας να τα πεις σε καμιά συγκέντρωση των οπαδών ιστοσελίδων σαν και της hellenicreligion!! Εδώ δεν περνάνε!!!»

Εγώ, «ΘΕΡΜΟΑΙΜΕ» ΨΗΛΕ, δεν δήλωσα ΠΟΤΕ ότι ανήκω σε οποιοδήποτε «ποίμνιο» (μαντρί), οπότε τις προτροπές μαντρώματος να τις απευθύνεις σε κανέναν κατηχούμενο.

Θρησκεία μου η αλήθεια, και τζάμπα μην βγάζεις σπυριά.

Ψηλός:
«Τα στοιχεία σου όμως είναι από πηγές σαν και αυτές που ΕΠΛΑΣΑΝ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ που ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ο WWalker!!|

Μίλησες (μας κούρασες δηλαδή..) για στοιχεία που θα’θελες να ακούσεις για την θλιβερή σελίδα του Κακολογητή σας που χαριεντίζεστε μέρα νύχτα, ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝΕ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ.

Εφόσον επομένως ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ, και απλά αναπαράγεις σαν παπαγάλος, κάνε μας την χάρη λοιπόν διότι το μόνο που είσαι σε θέση να κάνεις είναι να διαφημίζεις τρίτους.

Όσον αφορά άλλους, εάν θέλεις μπορείς να αναλάβεις ΕΣΥ ένα στοίχημα. Λοιπόν τι λες, στοιχηματίζουμε ότι ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?


Άντε ντε, πότε επιτέλους θα μάθετε να αναλαμβάνεται και την ευθύνη των όσων λέτε?

Ψηλός:
«Κι αν καίγεσαι να μάθεις ποιοι είναι οι πρόγονοί μου, ΝΑΙ, είναι και αυτοί που κυνήγησαν και σκότωσαν τους αρχαίους φιλοσόφους..»

Ε τότε δικαίως ακούτε τα όσα ακούτε φίλτατε, διότι όποιος θεωρεί «πρόγονο» του ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ σαν και τον Ισπανοεβραίο Θεοδόσιο, όποιος θεωρεί «πρόγονο» του τον Αρμενοσλάβο Βασίλειο τον Α΄ και άλλους πολλούς ΑΛΛΟΕΘΝΕΙΣ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΕΝΟΥΣ, αυτός πάσχει από ρωμαίικο ρατσισμό!!

Αυτούς λοιπόν ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ, αυτούς που ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΑΝ οι Ρωμαίοι κατακτητές των Ελλήνων («βυζαντινοί») να αποκαλούνται «ρωμιοί», αυτούς και εξυμνείτε φίλτατε ως «βυζαντινούς συνεχιστές»!!

Και επειδή διαρκώς φωνασκείς για «στοιχεία», ας θυμηθούμε έναν ακόμη δικό σας ιστορικό, ώστε να χωνέψεις λίγο καλύτερα αυτό που θα’θελες ευχαρίστως να σκεπαστεί:

«ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΕΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟ ΠΑΤΡΙΟΝ ΟΝΟΜΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΑΙΤΙΝΕΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΠΕΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΩΣΙΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ»! (Κ.Παπαρρηγόπουλος-{ Ιστορία των ονομάτων Έλληνες})

Το πιάνεις Ψηλέ?? Αντιλαμβάνεσαι ότι ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΟΛΑΚΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΕΝΑ ΡΩΜΑΙΙΚΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΣΑΣ??

Ψηλός:
«Απαιτείς από τον Απολογητή να δηλώσει την ταυτότητά του, γιατί;;»

Διότι, όποιος δεν έχει τίποτα να κρύψει, μιλάει με ανοιχτά χαρτιά! Όποιος δρα στο σκοτάδι, αλλά και συνεργάζεται με γνωστούς παραθρησκευτικούς κύκλους, ΑΥΤΟΣ έχει λόγο να μένει στην ανωνυμία!

Ψηλός:
«Για να βρουν την ευκαιρία κάποιοι «Ελληναράδες νεοπαγανιστές» να του «υποδείξουν», και από κοντά, το πώς αντιλαμβάνονται αυτοί τη δημοκρατία και την ελευθερία έκφρασης;;»

Αυτά τα γελοία, αυτούς τους τραμπουκισμούς, ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ εσείς οι «εν Χριστώ.. προγευόμενοι» φίλτατε! Ρίξε μια ματιά στο Άγιο Όρος, και πες μας ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ αυτές τις ημέρες πονηρέ!

Πες μας για τις μπουνιές που ρίχνουνε οι μοναχοί ο ένας στον άλλο, πες μας για τα παλούκια που άρπαξαν και ορμάνε για να λύσουνε τις λυσσαλέες χριστιανικές τους έριδες!

Ψηλέ σε λάθος πόρτα χτυπάς. Εάν έχεις ΓΝΩΜΗ, και δεν θέλεις να σου αποδοθεί ο τίτλος του φερέφωνου, τότε υπέδειξε μας ρε έξυπνε ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΙΝΙΣΣΕΣΤΕ?

Άντε ντε, αποκάλυψε μας ΠΟΤΕ έγινε κάτι παρόμοιο, για να σου πω και εγώ πόσες φορές απολαύσαμε τα έκτροπα και τις χυδαιότητες είτε των παπάδων σας (βλέπε Ιεροσόλυμα), είτε των διαφόρων άλλων (π.χ. 19 Μονές κατά Μονής Εσφιγμένου!).

Κακομοίρη……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 16:27:37  Εμφάνιση Προφίλ
Αχ φουκαρά μου, κράτα τους στομφώδεις λόγους σου για τον εαυτό σου και τους ομόσταβλούς σου, σου το λέω για ακόμη μια φορά!!

ΑΠΟ ΠΟΤΕ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΧΘΕΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ;;;

Δηλαδή ρε παληκάρι, από σήμερα και πέρα, για να δείξουμε στους συνομιλητές μας ότι τα όσα λέμε είναι αλήθεια θα τους ζητάμε να βάζουμε στοίχημα;;;

Εγώ δεν σου είπα ότι αυτά που λες είναι ψέμματα, απλά σου ζήτησα, όπως το έχει κάνει πολλές φορές και ο WWalker, να μας παραθέσεις τη βιβλιογραφία, ΣΤΟΙΧΕΙΑ φιλε ΣΤΟΙΧΕΙΑ!!

ΞΕΧΑΣΕΣ ΜΗΠΩΣ ότι ΕΙΣΟΥΝ ΕΣΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΡΑΖΕ "στοιχεία θέλουμε"!!!

Με την επιμονή σου όμως να ΑΡΝΗΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και να την "κοπανάς πλαγίως", αφήνεις να εννοηθεί ΟΤΙ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΟΥ!!!

Συνέχισε να συμπεριφέρεσαι έτσι και σε λίγο κανείς δεν θα σε παίρνει στα σοβαρά εδώ μέσα!!

***Τελικά, ρε παιδιά, μήπως η λογική του στοιχήματος, έχει τις ρίζες του κάπου βαθιά στους αρχαίους ημών προγόνους;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 16:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όλα αυτά τι σχέση έχουν με το παρόν topic?
Ο Απολογητής, ο Δαυλός, ο Ρασιάς κτλ έχουν να κάνουν σε κάτι με την Κωνσταντινούπολη πέραν του να πυρπολούν το θέμα αυτό?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 19:28:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όλα αυτά τι σχέση έχουν με το παρόν topic?
Ο Απολογητής, ο Δαυλός, ο Ρασιάς κτλ έχουν να κάνουν σε κάτι με την Κωνσταντινούπολη πέραν του να πυρπολούν το θέμα αυτό?

In anticipation of my resurrection...



quote:

Όλα αυτά τι σχέση έχουν με το παρόν topic?
Ο Απολογητής, ο Δαυλός, ο Ρασιάς κτλ έχουν να κάνουν σε κάτι με την Κωνσταντινούπολη πέραν του να πυρπολούν το θέμα αυτό?

In anticipation of my resurrection...


Δίκιο έχεις και εσύ και η Όστρια.
Πρέπει όμως να ακούγεται και ο αντίλογος και όχι να δημιουργούνται μονόπλευρες εντυπώσεις.

Εγώ αντέδρασα στην αναφορά του Έλληνα ως μη Βυζντινού και στην μονόπλευρη κριτική εις βάρος του Απολογητή!!
Αυτό μόνο.
Χάρην όμως του θέματος, εγώ θα σταματήσω εδώ, φτάνει μόνο να γίνει αυτό σεβαστό και από τους άλλους.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 19:40:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«ΑΠΟ ΠΟΤΕ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΧΘΕΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ;»

Από τότε που κάτι παπαγάλοι σαν και την αφεντιά σου αναπαράγουνε την παραπληροφόρηση ενός Κακολογητή!

Κάπως έτσι, θα ξεχωρίζουμε ΤΟΝ ΠΑΠΑΓΑΛΟ και την προσωπική έρευνα.

Το πιάνεις?

Ψηλός:
«Συνέχισε να συμπεριφέρεσαι έτσι και σε λίγο κανείς δεν θα σε παίρνει στα σοβαρά εδώ μέσα!!»

Χαίρομαι που ΕΣΥ και κάτι ομοϊδεάτες σου έχουνε αυτή την άποψη. Απλά και ξεκάθαρα.

Ωστόσο, αντί να κάνεις τον Κινέζο, δεν μας εξήγησες, ΠΟΙΑ είναι τα κριτήρια βάση των οποίων αναγορεύτηκες ως «περήφανος πρόγονος» ενός Ισπανοεβραίου ή ενός Αρμένη??

Άντε ντε…λαλίστατε Ψηλέ, ΕΞΗΓΗΣΕ μας ΤΙ είναι αυτό που σε κάνει «απόγονο» διαφόρων σφαγέων και καθαρμάτων της Νέας Ρώμης? Εξήγησε μας να καταλάβουμε ΤΙ είναι αυτό που σε καθιστά «απόγονο» διαφόρων εθνοτήτων που έτυχε να περάσουνε από τον θρόνο της εκχριστιανισμένης Ρώμης?

Εξήγησε μας ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θα πρέπει να τρώει ο κόσμος τα βυζαντινά σας παραμύθια περί «συνέχειας», όταν για αιώνες ολάκερους ο ελληνισμός ήταν ΥΠΟ ΔΙΩΓΜΟ, όταν ακόμα και το όνομα Έλληνας είχε καταντήσει ΥΒΡΗ, όταν ποτέ κανείς δεν είχε εκστομίσει το παραμικρό περί «βυζαντίου», όταν οι δικές σου φαντασιώσεις θα αποτελούσαν τότε…….κακόγουστο αστείο!!

Άντε ντε….ρωμαιοβυζαντινέ μου απόγονε, ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 22:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Αντε να δούμε...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 07:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Ψηλέ, κατανοώ την ανάγκη σου να απαντήσεις για να υπάρξει ο αντίλος, όπως λές, όμως νομίζω πως δεν έχει νόημα να συζητηθεί στο παρόν topic το θέμα αυτό για το οποίο συνδιαλλέγεστε με τον Schwabe κτλ.
Αν κρίνω από προηγούμενες συζητήσεις επ' αυτού του θέματος, δεν υπήρξε κάποια σαφής κατάληξη οπότε καλό θα ήταν να μην συνεχιστεί εδώ αυτή η αντιπαράθεση.
Κι αυτό το λέω πρός κάθε συμμετέχοντα με αυτήν την διάθεση...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 09:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ

Από κείμενο του οποίου την πατρότητα έχει ο φίλος lorentzo και έχει παραθέσει στο θέμα :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7413


quote:
..(..).. Η παράδοση είναι το πρώτο στοιχείο που καθορίζει την ταυτότητα μας. Είμαστε το παρελθόν μας. Ό,τι κάναμε και ζήσαμε όλα μας τα χρόνια.
Στην ερώτηση: ποιος είναι; (για άνθρωπο ή για λαό, αδιάφορο), η απάντηση είναι αναγκαστικά ιστορική: γεννήθηκε, σπούδασε, έκανε, έπαθε.
Ένα curriculum vitae ζητάει οποίος θέλει να σας προσλάβει.
Ήδη όμως βλέπουμε κάτι: πως η ταυτότητα ενός ανθρώπου (ή ενός λαού) δεν είναι ίδια σε διαφορετικά στάδια της ζωής του — μια και η ιστορία του εξελίσσεται στο χρόνο. Ο πενηντάρης διαφέρει από του έφηβο — και η σύγχρονη Ελλάδα από την Ελλάδα του 1930.
Σαν στοιχείο της εθνικής ταυτότητας λοιπόν, παράδοση δεν είναι ό,τι παραδίδεται αλλά ό,τι γίνεται αποδεκτό από τους “κληρονόμους”. Όταν οι κάτοικοι της Ιθάκης αρνήθηκαν (με δημοκρατικότατο δημοψήφισμα) την αρχιτεκτονική παράδοση τους — θα πει πως δεν την είχαν πια. Γιατί το παραδομένο στοιχείο του παρελθόντος, που το αποδέχθηκα, είναι κομμάτι από μένα και δεν μπορώ εύκολα να το αρνηθώ (π.χ. τη γλώσσα μου ή το όνομα μου).
Ο ζωντανός άνθρωπος επιλέγει μπροστά στην παράδοση: συνειδητά η ασυνείδητα, άλλα απορρίπτει, άλλα ανασκευάζει και άλλα συντηρεί. Επαναστατεί μπροστά στα αρνητικά και οπισθοδρομικά στοιχεία και αναδημιουργεί τα θετικά.
Υπάρχει ένα χαρακτηριστικό κείμενο του Νίτσε. Το μεταφράζω, υποκαθιστώντας τη λέξη Έλληνας” όπου ο Νίτσε γράφει “Γερμανός”:
“Το να είσαι καλός Έλληνας σημαίνει να αφελληνισθείς. Αυτά που μοιάζουν με διαφορές (χαρακτήρα) ανάμεσα σε έθνη, είναι πολύ περισσότερο, από ό,τι νομίζαμε ως τώρα, διαφορές ανάμεσα σε πολιτιστικά επίπεδα (...). Γι' αυτό, κάθε επιχείρημα που βασίζεται στον εθνικό χαρακτήρα είναι ελάχιστα δεσμευτικό για όποιον μοχθεί για την αναδημιουργία των πεποιθήσεων — δηλαδή για την κουλτούρα. Αν σταθμίσει, παραδείγματος χάριν, όλα όσα ήδη υπήρξαν ελληνικά, τότε θα διορθώσει αμέσως τη θεωρητική ερώτηση: τι είναι ελληνικό; με την αντερώτηση: τι είναι τώρα ελληνικό;
Και κάθε καλός Έλληνας θα την επιλύσει πρακτικά με το ξεπέρασμα των ελληνικών του ιδιοτήτων. Γιατί όταν ένας λαός προχωράει και μεγαλώνει, σπάζει κάθε φορά τη ζώνη (το πλαίσιο) που του έδινε ως τότε την εθνική του όψη. Αν όμως στέκει, μαραζώνει και ένα νέο πλαίσιο του περικλείει την ψυχή (...). Αν λοιπόν ένας λαός έχει πολλά σταθερά (στοιχεία) — τότε αυτό είναι απόδειξη πως θέλει να πετρώσει και να γίνει ολότελα μνημείο. Όπως από μια εποχή και πέρα έγινε με τους Αιγυπτίους. Αυτός λοιπόν που θέλει το καλό των Ελλήνων, θα φροντίσει για του εαυτό του, να μεγαλώσει βγαίνοντας έξω από αυτό που είναι ελληνικό. Γι' αυτό η στροφή προς το μη ελληνικό υπήρξε το γνώρισμα των πιο ικανών μέσα στο λαό μας”. (F. Nietzsche, Menschliches, Allzumenschliches II, 323).
Σκληρό αυτό το κείμενο —όπως άλλωστε όλα του Νίτσε— ιδιαίτερα επειδή κάναμε την υποκατάσταση της λέξης Γερμανός. Γιατί καθόλου δεν μας καίει να λένε στο Γερμανό να απογερμανοποιηθεί αλλά πονάμε όταν λέμε στον Έλληνα να αφελληνισθεί ! Όμως αυτό γίνεται έτσι κι αλλιώς — όπως βλέπουμε γύρω μας. Ο Έλληνας συνεχώς “αφελληνίζεται” για να ξαναγίνει (άλλου είδους) Έλληνας πάλι. Η κίνηση είναι διαρκής. Και αναγκαία !
Ο Νίτσε έχει δίκιο. Όποιος λαός δεν απορρίπτει και δεν αναδημιουργεί συνεχώς την παράδοση του, θα πεθάνει, θα απολιθωθεί και θα γίνει μνημείο του εαυτού του. Όλες οι μεγάλες εποχές (που δημιούργησαν παράδοση) το έκαναν ανατρέποντας την προηγούμενη. Αν η αθηναϊκή δημοκρατία δεν ανέτρεπε τους τυράννους, αν η αναγέννηση δεν απέρριπτε τη σχολαστική σκέψη, δεν θα είχαν υπάρξει.
Έτσι και κάθε παιδί επαναστατεί εναντίον των γονιών του και τους απορρίπτει, για να δεχθεί (αργότερα πια) τα δικά τους και τα δικά του σε ένα νέο μείγμα — δικό του τώρα.
Αυτά γίνονται στο χρόνο — με τη διαδοχή και τη συνέχεια. Αλλά τι γίνεται στο χώρο; Τι γίνεται με του επηρεασμό από άλλες παράλληλες κουλτούρες; Η παράδοση αλλάζει, ο άνθρωπος εξελίσσεται, αλλά προς τα που; Τι γίνεται με αυτούς που φωνάζουν πως θα ασπασθούμε την κουλτούρα των Αμερικάνων ή των Ευρωπαίων, του τρανζίστορ ή της τηλεόρασης;
Ας ξαναγυρίσουμε στο παράδειγμα του ατόμου. Είναι ίσως ο σοφότερος τρόπος να βλέπουμε μικρο-σκοπικά το θέμα. Το άτομο παίρνει από τους μεγαλύτερους παράδοση. Παίρνει από τους γύρω του επιδράσεις. Τελικά όμως πάντα διαμορφώνει τη δική του άποψη — τη δική του μοναδική προσωπικότητα που, ακόμη και για τον έσχατο των ανθρώπων, είναι ανεπανάληπτη.
Το ίδιο, πιστεύω, συμβαίνει με τους λαούς.
Παίρνουν από την παράδοση, παίρνουν από τις επιδράσεις των συγχρόνων, αφομοιώνουν και φτιάχνουν το δικό τους μείγμα. Το ροκ όπως το βλέπει ο Έλληνας δεν έχει καμία σχέση με το ροκ του Αμερικάνου. Και το τρανζίστορ από τη στιγμή που παίζει ροκ στην Ελλάδα, είναι άλλο τρανζίστορ (για να μην πούμε τι είναι όταν παίζει, τσάμικο ή πεντοζάλη).
Η διαφορά —με τους λαούς όπως και με τα άτομα— είναι πως άλλοι είναι πιο συνειδητοί και πιο σαφείς κι άλλοι λιγότερο. Κι εκεί νομίζω πρέπει να δώσουμε τη μάχη. Όχι στο να επιβάλουμε (με το ζόρι) μια παράδοση — ούτε στο να απομονώσουμε (που δεν γίνεται) το λαό για να μην υφίσταται ξένες επιρροές. Αλλά στο να κάνουμε συνειδητά σε όλους όλα τα στοιχεία, να τους ακονίσουμε την κρίση και τη σκέψη για να μπορέσει ο λαός ελεύθερα να φτιάξει την εκάστοτε σημερινή του ταυτότητα.
Ωστόσο οι νεοέλληνες δείχνουν να φοβούνται την ελεύθερη διαμόρφωση της Ιστορίας. Από όλες τις κατευθύνσεις ακούγονται φωνές, κηρύγματα, απαγορεύσεις και ευχές που με φοβίζουν. Επιβάλετε το παρελθόν! φωνάζουν οι μεν — αποκλείστε το παρόν! ωρύονται οι δε. Η συντήρηση και η ανανέωση αδελφωμένες προσπαθούν να επιβάλουν στο λαό μας ταυτότητες.
Και το μόνο που ίσως καταφέρουν να επιβάλουν (ταυτότητα με το ζόρι δεν γίνεται) είναι μια μισαλλοδοξία κι ένα νεο-σωβινισμό. Που κούφιος και άδειος είναι το αντίθετο της ζωντανής ταυτότητας. Είναι η απόρριψη χωρίς τη θέση...(..)...


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 09:37:06  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα .Λοιπον εχουμε και λεμε συμφωνα παντα με μερικους εδω μεσα.Οι σημερινοι Ελληνες ειναι απευθειας απογονοι των Αρχαιων Ελληνων και το μεσοδιαστημα που κυριαρχησε η Ρωμανια οι αυτοχθονες Βυζαντινοι καταδυναστευαν τους Ελληνες της Ελλαδικης περιοχης.Η επισημη γλωσσα ηταν τα Λατινικα και οι σκλαβωμενοι Ελληνες σε πεισμα μιλαγαν Ελληνικα κρυφα βεβαια για να μην τους ακουσουν οι δυναστες τους.Τελικα εμεις με τους Τουρκους δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε αφου τους Ρωμαιους κυνηγουσαν και οχι τους Ελληνες.Αφηστε βεβαια το γεγονος οτι οι Ρωμαιοι μας επεβαλαν τον χριστιανισμο βιαια γιατι ως γνωστον οι Ρωμαιοι αποτην δυση ειχαν γινει χριστιανοι πιο γρηγορα απο οτι οι Ελληνες της ανατολης μιας και οι Ελληνες συντηρησαν ολα αυτα τα χρονια την πιστη τους στον δωδεκαθεο και τωρα που η Ελλαδα ειναι ελευθερη θα την ξαναεπιβαλουν.Ε ρε FYROM ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ που μας χρειαζονται και υστερα λεμε για τυς ξενους οτι διεστραβλωνουν την ιστορια μας εμεις τι κανουμε δεν την διεστραβλωνουμε μονοι μας?Ρε η Ε λλαδα μας εχει ατελειωτη ιστορια και αν ενας Κολοκοτρωνης ςνιωθε οτι ηταν απογονος του Βυζαντιου ποιος ειμαι εγω που θα πω οχι?Ρωμιος γεννηθηκα Ρωμιος θα πεθανω.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 10:02:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αγαπητέ Ψηλέ, κατανοώ την ανάγκη σου να απαντήσεις για να υπάρξει ο αντίλος, όπως λές, όμως νομίζω πως δεν έχει νόημα να συζητηθεί στο παρόν topic το θέμα αυτό για το οποίο συνδιαλλέγεστε με τον Schwabe κτλ.
Αν κρίνω από προηγούμενες συζητήσεις επ' αυτού του θέματος, δεν υπήρξε κάποια σαφής κατάληξη οπότε καλό θα ήταν να μην συνεχιστεί εδώ αυτή η αντιπαράθεση.
Κι αυτό το λέω πρός κάθε συμμετέχοντα με αυτήν την διάθεση...
Συμφωνούμε απόλυτα dying. Εδώ πια έχει ξεφύγει το θέμα τελείως, με τί σκοπούς βέβαια (αν υπάρχει σκοπιμότητα) δεν ξέρω.
Εγώ θα επεκταθώ και παραπέρα, ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ για το αν πιστεύετε ότι είμαστε βυζαντινοί ή έλληνες διότι δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με την άλωση της Κωνσταντινούπολης.
Τις εντυπώσεις που θέλετε να περάσετε να τις πείτε αλλού. Θα παρακαλέσω τους υπόλοιπους να μην απαντούν σε "προβοκατόρικου" (μήπως τελικά ρε Schwabe είσαι Ρωμαίος-Ρωμιός, οι προβοκάτορες ήταν!!! ) τύπου απαντήσεις για τέτοια λεπτά θέματα που δεν οδηγούν πουθενά και είναι άσχετα με το θέμα.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 12:50:14  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε ΒΕΛΗΣΑΡΙΕ, για ακόμη μια φορά, τα είπες όλα και με κάλυψες απόλυτα!!!

Ελπίζω, τα νέα παιδιά να αντιληφθούν τι είδους παιχνίδια παίζονται και να μην γίνονται εύκολη λεία στα χέρια κάτι ψευτοεραστών της αλήθειας που ζητάνε στοιχήματα για να πουν την αλήθεια.

Θα σεβαστώ την απαίτηση των φίλων εδώ μέσα και δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση μου με το Σβάμπε. Δεν θα βγει και τίποτα, μήπως είναι η πρώτη φορά άλλωστε;;

Καλή συνέχεια στη συζήτησή σας.


Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 05/12/2005 12:55:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 17:32:35  Εμφάνιση Προφίλ
VELISSARIOS:
«..και το μεσοδιαστημα που κυριαρχησε η Ρωμανια οι αυτοχθονες Βυζαντινοι καταδυναστευαν τους Ελληνες της Ελλαδικης περιοχης.»

Αυτό, δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να το υποστήριξε ή υποστηρίζει. Διότι, δεν μας απασχόλησε ποτέ κανείς «αυτόχθων βυζαντινός».

VELISSARIOS:
«Ε ρε FYROM ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ που μας χρειαζονται και υστερα λεμε για τυς ξενους οτι διεστραβλωνουν την ιστορια μας εμεις τι κανουμε δεν την διεστραβλωνουμε μονοι μας?»

Είναι άσχημο πράγμα να τα περνάμε ΟΛΑ από μια χτένα. Είναι πολλές φορές μια γελοία και ανιστόρητη ισοπέδωση. Αυτό, ομολογώ, ισχύει τόσο για τους μεν όσο και για τους δε.

Δεν «διαστρεβλώνουμε» καμία ιστορία, και σαφέστατα αναγνωρίζουμε την γονιμοποίηση που επέφερε ο σπόρος της ελληνικής σοφίας, της ελληνικής γλώσσας, για χίλια περίπου χρόνια που στο παρόν αναλύουμε και συζητούμε.

Γνωρίζουμε ότι δεν υπήρξε ιστορικά κανένα «βυζάντιο», όπως και γνωρίζουμε ότι ένας Έλληνας αυτοκράτορας έπεσε τελευταίος στα τείχη, μαχόμενος μόνος του, όταν τα εκατοντάδες μοναστήρια της εποχής είχαν πάνω από 350.000 χιλιάδες και πλέον νέους στην ηλικία μοναχούς.

Ωστόσο, δεν μπορούμε να συγχωνεύουμε οποιονδήποτε αλλόφρονα αλλοεθνή εκχριστιανισμένο ως «βυζαντινό» ή Ρωμιό=Έλληνα, μόνο και μόνο επειδή έκατσε για λίγο διάστημα στον θρόνο της ανατολικής έδρας των εκχριστιανισμένων πλέον Ρωμαίων κατακτητών.

Είτε το θέλουμε είτε όχι, δεν μας αφορά ούτε στο απειροελάχιστο ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι αυτής της πτωτικής ιστορίας. Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί με σοβαρότητα ότι ένας Ισπανοεβραίος ή ένας Αρμένης αυτοκράτορας της Νέας Ρώμης είναι σώνει και καλά…….δικαιωματικά πρόγονος των Ελλήνων!!

Ας τα ξεχωρίσουμε τα πράγματα, ας αφήσουμε στην άκρη τους συμψηφισμούς της θρησκευτικής προπαγάνδας, ας αφήσουμε στην άκρη τα «βυζαντινά μορφώματα» που επέβαλε η απελευθέρωση του Γένους (π.χ. το ευφυολόγημα του «κρυφού σχολιού»), και είμαι της άποψης ότι όλοι θα βγούμε κερδισμένοι.

Διότι τελικά, εθνικό συμφέρον είναι ότι είναι και ΑΛΗΘΕΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 17:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Schwabe:
Είτε το θέλουμε είτε όχι, δεν μας αφορά ούτε στο απειροελάχιστο ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι αυτής της πτωτικής ιστορίας. Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί με σοβαρότητα ότι ένας Ισπανοεβραίος ή ένας Αρμένης αυτοκράτορας της Νέας Ρώμης είναι σώνει και καλά…….δικαιωματικά πρόγονος των Ελλήνων!!

Γειά σε όλους μετά απο πολύ καιρό είπα να περάσω καμιά βόλτα απο το Esoterica

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΕ Schwabe ΤΑ 1.500 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΠΟΙΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΣΟΥ, ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ. ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΧΙΛΙΕΤΙΕΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 20:56:19  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy:
«Γειά σε όλους μετά απο πολύ καιρό είπα να περάσω καμιά βόλτα απο το Esoterica»

Καλώς μας ήλθες!

snoopy:
«ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΕ Schwabe ΤΑ 1.500 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΚΟΣΜΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ..»

1500 χρόνια???? Από πότε έως πότε μετράς αγαπητέ?

Ξεχνάς ότι όταν κέρδισαν την μάχη οι Τούρκοι, η Κωνσταντινούπολή ήταν που ουσιαστικά είχε απομείνει από την «κοσμοκρατορία», και τίποτα περισσότερο?

snoopy:
«ΠΟΙΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΣΟΥ, ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥΣ.»

Θεωρείς «πρόγονο» σου τον Ιουστινιανό? Θεωρείς «πρόγονο» σου τον Ισπανοεβραίο Θεοδόσιο? Θεωρείς «πρόγονο» σου τον Αρμενοσλάβο Βασίλειο τον Α΄?

Εάν μου εξηγήσεις ΤΙ τους θεωρείς αυτούς τους αλλοεθνείς αυτοκράτορες της Νέας Ρώμης, τότε θα σου εξηγήσω και το τι νομίζω εγώ.

Τέλος, μην ξεχνάς ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ «ΒΥΖΑΝΤΙΟ». Κανείς τους δεν γνώριζε αυτόν τον προσδιορισμό. Αυτό, είναι δημιούργημα ΜΕΤΑ της πτώσης στα χέρια των Τούρκων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 09:42:19  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΒΑΜΠΕ
quote:
Αυτό, δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να το υποστήριξε ή υποστηρίζει. Διότι, δεν μας απασχόλησε ποτέ κανείς «αυτόχθων βυζαντινός».
Κανεις ενα λαθος αυτο το υποστηριξε ο TELEKINESIS.
ΣΒΑΜΠΕ
quote:
Ωστόσο, δεν μπορούμε να συγχωνεύουμε οποιονδήποτε αλλόφρονα αλλοεθνή εκχριστιανισμένο ως «βυζαντινό» ή Ρωμιό=Έλληνα, μόνο και μόνο επειδή έκατσε για λίγο διάστημα στον θρόνο της ανατολικής έδρας των εκχριστιανισμένων πλέον Ρωμαίων κατακτητών.


Κατα την γνωμη μου αλλα και κατα την γνωμη αρκετων ιστορικων η Ρωμανια εξελληνιστικε μετα τον 6 αιωνα πληρως.Ειδικα μετα την Μακεδονικη δυναστεια και τους πολεμους εναντιον των Αραβων οπου η Ρωμανια εχασε ολες τις ανατολικες επαρχιες και περιοριστηκε στα εδαφη της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ Μ.ΑΣΙΑΣ ΚΑΠΑΔΟΚΙΑΣ ΚΑΙ ΓΑΛΑΤΙΑΣ(σημερινη αγκυρα)Απο εκεινο το σημειο και υστερα η πιο σημαντικη μειονοτητα ηταν οι Αρμενιοι.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 15:58:51  Εμφάνιση Προφίλ
VELISSARIOS:
«Κατα την γνωμη μου αλλα και κατα την γνωμη αρκετων ιστορικων η Ρωμανια εξελληνιστικε μετα τον 6 αιωνα πληρως.»

Πλήρως, ποτέ δεν εξελληνίστηκε η Ανατολική πλευρά των Ρωμαίων. Επιρροή εντονότατη, αλλά όχι πλήρης εξελληνισμός.

Εάν θεωρούσανε κάτι τέτοιο ως στόχο, εάν επιθυμούσανε να αποκαλούνται ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι ως Ρωμιοί, δηλαδή ως το αποτέλεσμα της υποδούλωσης, ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΝΕΙ.

Με άλλα λόγια, είναι μια διαφορετική «ράτσα», αν και με ολίγες φωτεινές στιγμές, που ποτέ δεν μπόρεσαν σοβαρά να επηρεάσουνε.

Είναι ΝΤΡΟΠΗ να αποκαλούμαι σήμερα έναν Έλληνα ως Ρωμιό. Είναι απλά προσβολή.

Ως προς τις βαθύτερες έννοιες που προσλαμβάνει αυτός ο προσβλητικός προσδιορισμός, και το τι σημαίνει για τους ιθύνοντες της ρωμαίικης προπαγάνδας η διαφοροποίηση του Έλληνα από τον Ρωμιό, θα αναφερθώ σε άλλο μήνυμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 16:11:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εάν θεωρούσανε κάτι τέτοιο ως στόχο, εάν επιθυμούσανε να αποκαλούνται ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι ως Ρωμιοί, δηλαδή ως το αποτέλεσμα της υποδούλωσης, ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΝΕΙ.
Ξερεις καλυτερα και απο μενα πως ο ορος Ελληνας ειχε παρει αλλη σημασια απο τους χριστιανους δεν χρησιμοποιοταν σαν εθνικος προσδιορισμος παρα μονο σαν θρησκευτικος.Δηλαδη οι Ρουμανοι που τον 3 αιωνα λεγοντουσταν Δακες και σημερα λεγονται Ρουμανοι ειναι διαφορετικος λαος???????


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 18:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Πω, πω, πω!
Πα, πα, πα!
Χε, χε, χε!

Έλειψα λίγο και γυρίζοντας βλέπω εξελίξεις.
Συγνώμην για την απουσία μου.

Βρε Ψηλέ,
Απο που έβγαλες το συμπέρασμα οτι διαβάζω Ρασιά κ.λ.π.?
Αν ΠΡΟΣΕΧΕΣ έστω και λιγάκι, αυτά που γράφω, θα έβλεπες σε τι βιβλιογραφία παραπέμπω.
Αλλά φαίνεται οτι αυτά είναι ψιλά γράμματα για σένα, μιας και μου δίνεις την εντύπωση οτι εδώ μέσα δεν ήρθες για να εσωτεριστείς αλλά για να επιβληθείς...το ξέρεις οτι έτσι είναι.
Κάνε μου μια χάρη όταν μιλάς για ποσσοστά ελλήνων που ακολουθούν την δική σου πλευρά να μην βάζεις 99,9% αλλά το πραγμματικό ποσοστό, δηλ. 14,7% metron analysis.
Είσαστε μειοψηφία που με τον καιρό μικραίνει Ψηλέ.
Θα χαρώ πολλύ να λάμψει η αλήθεια στην Ελλάδα και οι πολίτες της να πάψουν να μασάνε τα παραμύθια που τους πασάρει η επιχείρηση "ΘΕΟΣ" Α.Ε.

Πρόγονοί μας οι βυζαντινοί?
ΟΚ, τότε πρόγονοί μας είναι και οι Τούρκοι, πόσοι έλληνες σήμερα δηλαδή δεν έχουνε τούρκικο DNA?

Πρόγονος δεν είναι αυτός που δίνει το σπέρμα, πρόγονος είναι αυτός που δίνει το πνεύμα.

Και οι "απολογητές" του διαδυκτίου δεν βλέπω να διαθέτουν πνεύμα, άρα μάλλον είναι γνήσιοι βυζαντινοί απόγονοι.
Ας μην τους στερήσουμε τον τιμητικό τίτλο.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 18:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Schwabe:
1500 χρόνια???? Από πότε έως πότε μετράς αγαπητέ?

Απο το 324 μέχρι το 1453 ... εντάξει 1100
Είναι απο τις μεγαλύτερες σε διάρκεια αυτοκρατορίες της ιστορίας.

quote:
Schwabe:
Ξεχνάς ότι όταν κέρδισαν την μάχη οι Τούρκοι, η Κωνσταντινούπολή ήταν που ουσιαστικά είχε απομείνει από την «κοσμοκρατορία», και τίποτα περισσότερο?

Θα ήθελα να μου απαριθμήσεις τα όρια της αυτοκρατορίας την εποχή του Ιουστινιανού, του Ηράκλειου, των Ισαύρων, και του Βασίλειου του Βουλγαροκτόνου.

quote:
Θεωρείς «πρόγονο» σου τον Ιουστινιανό? Θεωρείς «πρόγονο» σου τον Ισπανοεβραίο Θεοδόσιο? Θεωρείς «πρόγονο» σου τον Αρμενοσλάβο Βασίλειο τον Α΄?

NAI KAI ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΑΜΦΙΛΕΓΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ... άλλωστε το Βυζάντιο ήταν συνέχεια της φίλης προς τον Ελληνισμό Ρωμαικής αυτοκρατορίας ... ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΘΑ ΑΝΑΖΟΩΓΟΝΟΥΣΕ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.
ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΟΥ.

quote:
Schwabe:
Εάν μου εξηγήσεις ΤΙ τους θεωρείς αυτούς τους αλλοεθνείς αυτοκράτορες της Νέας Ρώμης, τότε θα σου εξηγήσω και το τι νομίζω εγώ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 20:36:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πρόγονοί μας οι βυζαντινοί?
ΟΚ, τότε πρόγονοί μας είναι και οι Τούρκοι, πόσοι έλληνες σήμερα δηλαδή δεν έχουνε τούρκικο DNA?

και στη συνέχεια λες αυτό:

quote:
Πρόγονος δεν είναι αυτός που δίνει το σπέρμα, πρόγονος είναι αυτός που δίνει το πνεύμα.

Δηλαδή, οι Βυζαντινοί που σπούδασαν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, εδιδάσκοντο και εδίδαξαν την αρχαία ελληνική γλώσσα, τη λογοτεχνία και τις επιστήμες δεν τους θεωρείς Έλληνες;
Δεν θεωρείς Έλληνες όλους αυτούς που αντέγραψαν σε κώδικες πολλά, τα περισσότερα, αρχαία συγγράμματα, έτσι ώστε να τα έχεις εσύ σήμερα και να κοκορεύεσαι για την καταγωγή σου;;
Δεν θεωρείς Έλληνες αυτούς που έκαναν γνωστό τον πολιτισμό, τη γλώσσα σου και τη γραφή της σε ολόκληρη την Ανατολική Ευρώπη;;


Αυτούς που κυνήγησαν, εξοστράκισαν και οδήγησαν στο θάνατο πολλούς αρχαίους φιλοσόφους και επιστήμονες, αυτούς που μάζευαν τα συγγράμματά τους και τα έκαιγαν στις πλατείες ..... αυτούς τους θεωρείς Έλληνες;;

Θεωρείς Έλληνες όλους αυτούς που με λύσσα από όπου περνούσαν μιλούσαν με το σπαθί και τη φωτιά και δεν σεβόντουσαν ούτε ακόμη τα ίδια τους τα ιερά;;;

.........
...........

Για πες μου να καταλάβω και εγώ ο έρμος;;;;;;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 20:49:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ψάχνοντας στο Ίντερνετ, βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΌ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ μιας που δεν σου καλοκάθεται.

Απο την:
Πρασινιώ Ψώρα
Καθηγήτρια Φιλόλογο
στο Γυμνάσιο Βροντάδου Χίου

"H EKΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ

Η Χριστιανική θρησκεία και η Ελληνική πνευματική κληρονομιά αποτελούν
τα κύρια χαρακτηριστικά στοιχεία του πολιτισμού και μάλιστα της παιδείας του Βυζαντίου.
Η Εκκλησία πρωτοστάτησε στο χώρο της εκπαίδευσης αναλαμβάνοντας εξολοκλήρου σχεδόν όχι μόνο την οργάνωση, τη στελέχωση και τη λειτουργία της, αλλά και την οικονομική επιχορήγησή της.
Στο δύσκολο αυτό έργο οι ενοριακές επιτροπές δεχόταν συχνά τη συνεργασία των κοινοτήτων.

Η ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ,που δεν ήταν υποχρεωτική, άρχιζε από το έβδομο έτος της ηλικίας του παιδιού και ήταν τριετής.
Τα « ιερά γράμματα »,όπως ονομαζόταν αυτό το στάδιο ,έδιναν τη δυνατότητα στο μικρό μαθητή να έλθει για πρώτη φορά σε επαφή με θρησκευτικά κείμενα (Παλαιά και Καινή Διαθήκη, Ψαλτήρι και άλλα ) και να μάθει με τη βοήθειά τους το αλφάβητο, συλλαβισμό, ανάγνωση και γραφή.

Η διδασκαλία συμπληρωνόταν με τη βυζαντινή μουσική, τα θρησκευτικά και την ιστορία.
Τα μαθήματα διδάσκονταν από κληρικούς και μοναχούς κυρίως ,σε χώρους που παραχωρούσαν οι εκκλησίες ή τα μοναστήρια.
Οι ιδιωτικοί διδάσκαλοι που δίδασκαν στα σπίτια ήταν γνωστοί ως «παιδαγωγοί».

Η ΜΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ άρχιζε από τα δέκα χρόνια του μαθητή και διαρκούσε
τέσσερα έως πέντε έτη.
Το περιεχόμενο της εκπαίδευσης εμπλουτίζονταν με «τα των Ελλήνων γράμματα», με τη μελέτη της αρχαίας ελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας.
Άλλα μαθήματα ήταν η Ιστορία, η Φυσική ( βοτανική, ζωολογία, γεωγραφία ), η Μουσική, η Γεωμετρία, η Αστρονομία και η Σημειογραφία.
Οι «φοιτητές» παρακολουθούσαν τις παραδόσεις των ειδικών καθηγητών, ρητόρων, φιλοσόφων, γραμματικών και σημειογράφων στα διδασκαλεία που λειτουργούσαν υπό τη μέριμνα της Εκκλησίας σε πολλές περιοχές της αυτοκρατορίας.

Η ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ήταν πρωταρχικό μέλημα του κράτους.
Ο Θεοδόσιος Β΄ ίδρυσε το 425 το Πανεπιστήμιο Κωνσταντινουπόλεως, όπου παραδίδονταν μαθήματα αρχαίας ελληνικής γλώσσας και λογοτεχνίας, λατινικών,ρητορικής, φιλοσοφίας και δικαίου.

Ανώτατες και πανεπιστημιακές σχολές ιδρύθηκαν και λειτουργούσαν με τη φροντίδα του κράτους στην Αλεξάνδρεια, τη Βηρυτό ,την Αθήνα , τη Θεσσαλονίκη τη Νίκαια και φυσικά στην Κων/πολη ,όπως και σε άλλες πόλεις της Αυτοκρατορίας .
Οι νέες επιστήμες όπως η ιατρική και τα μαθηματικά συμπλήρωναν σταδιακά τις ήδη διδασκόμενες .
Το έργο της εκπαίδευσης βοηθούσαν εκτός από τους εκπαιδευτικούς και οι πλούσιες βιβλιοθήκες, δημόσιες ,ιδιωτικές και μοναστηριακές, όπως η βιβλιοθήκη του Πατριάρχη Φωτίου.

Αξιοσημείωτη είναι η προσφορά των μοναχών και στον τομέα της αντιγραφής έργων αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων, ορισμένα από τα οποία διασώθηκαν χάρη στη δική τους πρωτοβουλία.

Είναι γενική διαπίστωση ότι η Βυζαντινή παιδεία συνετέλεσε ουσιαστικά όχι μόνο στη διαμόρφωση του ιδιαίτερου χαρακτήρα του βυζαντινού πολιτισμού αλλά και στη διατήρηση και διάδοση της Χριστιανικης και της Ελληνικής ανθρωπιστικης παιδείας.

Αυτή η περίοδος έχει να επιδείξει σημαντικές μορφές που έγιναν φορείς και διδάσκαλοι αυτής της παιδείας, όπως οι Πατέρες της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας."

Πηγή: http://www.pedia.gr/edu/hist.html

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 02:02:51  Εμφάνιση Προφίλ
VELISSARIOS:
«Ξερεις καλυτερα και απο μενα πως ο ορος Ελληνας ειχε παρει αλλη σημασια απο τους χριστιανους δεν χρησιμοποιοταν σαν εθνικος προσδιορισμος παρα μονο σαν θρησκευτικος.»

Ακριβώς. ΕΠΕΒΑΛΑΝ τον ορισμό που τους βόλευε οι από την χριστιανική ιδεολογία ποτισμένοι πιστοί της, καθώς ο ορθόδοξος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΘΝΟΣ (ορθόδοξος= υπερεθνικός= μη έλληνας, και ως μη έλληνας μπορεί κάλλιστα να ονομάζεται ΚΑΙ Ρωμιός), και εφόσον είχανε ενταχθεί στις ταμπέλες που όριζε πλέον ο χριστιανός κατακτητής (θέλανε δεν θέλανε!), απέμεινε μονάχα το ταπεινωτικό «ρωμιός»-«ρωμαίος».

Σχετικά γράφει ο Αναστάσιος Φιλιππίδης (νοσταλγός της ρωμιοσύνης):

«Το τί πίστευε για τους "Έλληνες" ο πολύς κόσμος, πριν φωτιστεί από τους δυτικοευρωπαίους, το έχει καταγράψει ο Ι. Θ. Κακριδής στην πολύτιμη λαογραφική μελέτη του "Οι αρχαίοι Έλληνες στη νεοελληνική λαϊκή παράδοση".Πολύ συνοπτικά, ο απλός λαός μέχρι και τις αρχές του 20ου αιώνα πίστευε ότι οι Έλληνες ήταν κάποιος αρχαίος ειδωλολατρικός λαός γιγάντων - έτσι εξηγούταν και η ύπαρξη των τεράστιων μνημείων που αφθονούσαν στον τόπο μας. Τους αρχαίους αυτούς τους θαύμαζε για τη δύναμή τους, αλλά πάντως δεν ταυτιζόταν μαζί τους.»

Σε αυτό το σημείο έφθασαν λοιπόν τον Έλληνα οι εκχριστιανισμένοι και «ορθόδοξα» πλέον σκεπτόμενοι ρωμιοί! Τον έφθασαν στο σημείο να ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, να αγνοεί την πατρώα θρησκεία και ιστορία του, να θεωρεί ότι οι Έλληνες της αρχαιότητας ήταν……άλλο έθνος ή έθνος εξωγήινων που έσβησε από τον χάρτη!!

Αναγνωρίζουμε επομένως τρόπους και νοοτροπίες του παρελθόντος, αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι τις επικροτούμε. Οφείλουμε να διαχωρίζουμε την ιστορική αλήθεια από την ιστορική ανάγκη και τα θρησκευτικά ιδεολογήματα.

ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να καταδικάζουμε την οποιαδήποτε αναφορά ΣΗΜΕΡΑ επιχειρείται με την προσβολή ως «ρωμιοί», όπως και ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ξεκαθαρίζουμε ότι δεν έχει καμία απολύτως υποχρέωση να αισθάνεται ως «πρόγονο» του ο Έλληνας έναν Ισπανοεβραίο αυτοκράτορα της Νέας Ρώμης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 02:26:05  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy:
«NAI KAI ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.»

Τότε, λυπάμαι απλά φίλτατε.

Λυπάμαι διότι όλα έχουνε ένα όριο. Όρια έχει και η ιδεολογική καθίζηση αλλά και ο εγκιβωτισμός της έννοιας του προγόνου.

Όποιος θεωρεί ως «προγόνους» του ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ και ΣΦΑΓΕΙΣ των Εθνικών, με άλλα λόγια του μεγαλύτερου ποσοστού που αποτελούνταν από Έλληνες, όπως ενός Ισπανοεβραίου Θεοδόσιου ή ενός Αρμενοσλάβου, αυτός μάλλον θα πρέπει να αναρωτηθεί….τι θα σκέφτονταν ο ίδιος ο Ισπανοεβραίος ή ο Αρμενοσλάβος για αυτή την ανυπόστατη και ανιστόρητη «συναισθηματική διεκδίκηση» ένεκα της θρησκευτικής συνοχής που απαιτεί το «ρωμαίικο» απόστημα.

Πάντως, να τους χαίρεσαι!

snoopy:
«ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΘΑ ΑΝΑΖΟΩΓΟΝΟΥΣΕ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.»

Τι θα έκαμνε παρακαλώ????? Θα «αναζωογονούσε»???

Με ΤΙ?? Με το κλείσιμο των φιλοσοφικών σχολών ή με την απαγόρευση επί Ελληνισμό??

Με την απαγόρευση των Ολυμπιακών αγώνων ή με τους ψαλμούς από άμβωνος κατά των Ελλήνων?? (βλέπε τα ΑΝΑΘΕΜΑΤΑ της ορθοδοξίας)

Μήπως αυτή η «χριστιανική αναζωογόνηση» περιελάμβανε για παράδειγμα και την κατάσταση των ρωμιών στο να πιστεύουνε ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν κάτι σαν……ένας λαός, ένα έθνος που εξαφανίστηκε από τον χάρτη?? Διότι, ΑΥΤΟ πίστευαν οι Ρωμιοί φίλτατε!

Ο Έλληνας φίλτατε, δεν είχε ανάγκη από καμία «χριστιανική αναζωογόνηση». Είχε ελευθερία και την έχασε. Είχε ΟΝΟΜΑ και το έχασε!

snoopy:
«ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΟΥ.»

Τότε να…μας κάνεις έναν κατάλογο των «προγόνων» σου φίλτατε και να μην τα περνάς όλα από ένα χτένι!

snoopy:
«ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ»

Προκύπτει. Είναι ξεκάθαρο θα έλεγα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 09:49:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΕΠΕΒΑΛΑΝ τον ορισμό που τους βόλευε οι από την χριστιανική ιδεολογία ποτισμένοι πιστοί της, καθώς ο ορθόδοξος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΘΝΟΣ (ορθόδοξος= υπερεθνικός= μη έλληνας, και ως μη έλληνας μπορεί κάλλιστα να ονομάζεται ΚΑΙ Ρωμιός), και εφόσον είχανε ενταχθεί στις ταμπέλες που όριζε πλέον ο χριστιανός κατακτητής (θέλανε δεν θέλανε!), απέμεινε μονάχα το ταπεινωτικό «ρωμιός»-«ρωμαίος».

Δεν εχεις καταλαβει η κανεις πως δεν καταλαβαινεις το βαρος της σημασιας της εννοιας Ρωμιος.Ειναι κατι σαν το σημερινο Αμερικανος πολιτης,δεν ηταν καθολου μα καθολου ταπεινωτικο να λεγεσε Ρωμιος ισα ισα που σε εκανε κατευθειαν κληρονομο ολης του Ελληνορωμαικου πολιτισμου και διεκδικητη ολης της Ευρωπης αν οχι προστατη της.Γιαυτο το λογο παλεψαν οι Φραγκοι στον μεσαιωνα να κλεψουν αυτην την ονομασια και να την κανουν δικη τους,γιαυτο το λογο οι Ρωσοι οταν επεσε η Ρωμανια διεκδηκησαν τον δικεφαλο αετο για δικο τους σημα και ονομασαν την Μοσχα 3η ν.Ρωμη.Πως γινεται ενας λαος να ξεχασει την συνηδηση του οταν ολη η παιδεια του ειναι Ελληνικη????


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 10:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Να μαι και γω...

quote:
Πρόγονοί μας οι βυζαντινοί?
ΟΚ, τότε πρόγονοί μας είναι και οι Τούρκοι, πόσοι έλληνες σήμερα δηλαδή δεν έχουνε τούρκικο DNA?

Ωραία, αφού σιγά σιγά βρίσκουμε τις πραγματικές μας ρίζες (είμαστε τουρκόσποροι τελικά), μήπως είναι καιρός να προβούμε και σε άλλες αποκαλύψεις;
Μάθετε ότι μόνο το 30% του DNA μας, είναι τούρκικο. Συμμετοχή κατά 39% έχει το Σλάβικο, 32% Ρωμαϊκό, 3,5% καθαρό αρχαίο Ελληνικό, 7% Βουλγάρικο, 24% Γοτθικό (είχαν μεγάλες κάψες οι Γότθοι όταν κάνανε ντου στον Ελλαδικό χώρο), 9% Αλβανικό, 12% Αραβικό και 18% Εβραϊκό.
Μπορεί να έχω κάνει και κανένα μικρό λαθάκι στην πρόσθεση μεταξύ τους, αλλά ποιος ασχολείται τώρα με τις μικρολεπτομέρειες...

Ε ρε VELISSARIOS δίκιο που έχεις... Και ματσούκι επίσης πολύ μας χρειάζεται...

Edited by - stemix on 07/12/2005 10:42:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 10:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Α!!! και έχω αποδείξεις για όλα αυτά. Δεν τα λέω έτσι.
Πάντα το έλεγα ότι ο καλυτερός μου φίλος, έτσι και φορέσει καμιά ρόμπα και το τραπεζομάντιλο στο κεφάλι (που έλεγε και η Μιμή), είναι φτυστός Μαυριτανός.
Και ένας άλλος γνωστός, Μογγολοφέρνει...
Εγώ μάλλον τούρκικο σπόρο πρέπει να έχω, γιατί χρησιμοποιώ συχνά τις λέξεις "αμάν", "γκελ μπουρντάν" και "αι σιχτίρ" (που πρόσφατα έμαθα και τι σημαίνει στα τούρκικα).
Κατά τα άλλα, δεν είδα να παίρνει κανένας στα σοβαρά το κείμενο που παρέθεσε ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ. Τσάμπα το έγραψε.

Άντε πάλι edit...
Και αφού μόνο το 14% του Ελληνικού πληθυσμού, θεωρεί ότι έχει σχέση με αυτό που αποκαλούμε Βυζάντιο, πως εξηγείται το ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, πηγαίνει ή θα ήθελε να πάει στην Κωνσταντινούπολη; Επειδή είναι κοντά; Επειδή είναι φθηνά; Για τα αξιοθέατα; Γιατί δεν ενδιαφέρεται να πάει στην Άγκυρα ή στην Σόφια, Βελιγράδι, Τίρανα ή Σκόπια; Με εξαίρεση την Άγκυρα, τα υπόλοιπα είναι δίπλα.
Μήπως γιατί έχει πράγματι κάτι, που ακόμα και σήμερα ενδιαφέρει και συγκινεί τους Έλληνες;

Edited by - stemix on 07/12/2005 11:03:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 10:55:34  Εμφάνιση Προφίλ
Οι τούρκοι δεν αποτελούν εθνολογική οντότητα από την εποχή των παιδομαζωμάτων και των εξισλαμισμών. Οι σημερινοί τούρκοι ΔΕΝ είναι (κατά ένα μεγάλο ποσοστό) απόγονοι των τούρκων που εμφανίστηκαν περίπου τον 10ο Αιώνα μ.Χ. Και από ότι θα δείτε στο link όσο τούρκοι είμαστε εμείς στην Ελλάδα είναι και οι "τούρκοι" στην Μ.Ασία!!! http://greekgenetics.blogspot.com/2005/02/blog-post.html
Τί έχετε να πείτε Ελληναράδες μου;;;

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 12:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
18% Εβραϊκό

Αυτό το τελευταίο μοιάζει με Φ.Π.Α.

Καλά βρε παιδιά, ο απολογητής γνωρίζουμε τι σούργελο είναι, άλλωστε απ' ότι ξέρω εκρεμούν εις βάρος του και κάτι ποινικές διώξεις...
Οι συνεργάτες του ποιοί να είναι άραγε?
Φαντάζομαι θα τους ψαρεύει απο τίποτα κατηχητικά...

Είμαστε δυό
Είμαστε τρεις
Είμαστε χίλοι δεκατρείς.....

Δεν πειράζει βρε παιδιά, όσσο υπάρχουν απολογητές, θα υπάρχει και γέλιο...

quote:
πως εξηγείται το ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, πηγαίνει ή θα ήθελε να πάει στην Κωνσταντινούπολη;

Είναι θέμα προπαγάνδας φίλε μου, οι έλληνες θεωρούν οτι η πόλη είναι ελληνική επειδή στο σχολείο έτσι διδάσκονται.
Για πές μου σε ποιό σχολείο επιτρέπεται ο καθηγητής να αναφέρει την πόλη ως Ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία?
Για πες μου γιατί όλοι οι προσκυνητάδες ελληνάρες δεν πάνε στην πατρίδα της Αγίας Ελένης να προσκυνήσουν?
Ποιά ήταν η πατρίδα της?
Γιατί δεν το διδάσκουν?
Τι έκανε ο Κων/νος πριν του ρίξουν την πορφύρα στους ώμους οι στρατιώτες του?
Γιατί η Μαγδαληνή δεν ανακυρήχθηκε ποτέ "αγία" απο την εκλησία?
Μήπως δεν ήταν αρκετά ταπεινή?
Μήπως δεν στάθηκε κοντά στον Ιησού?
Τι της στέρησε την αγιοσύνη?

Αυτά και άλλα πολλά στο σχολείο απαγορεύεται να διδαχθούν στα παιδιά, διότι αν διδασκόντουσαν αυτά, σήμερα τα πρόβατα θα ήταν πολλύ λιγότερα εν ελλάδι (που λέει και η διαφήμιση).

Και να σου πω και κάτι stemix?
Αν ποτέ γινόταν πόλεμος, όλοι αυτοί που κραυγάζουν (Χριστιανοί-Εθνικοί-Χρυσαυγίτες-Καρατζαφερικοί), με το που θα έπεφτε η πρώτη σφαίρα, ΟΥΤΕ που φαντάζεσαι πως θα ούρλιαζαν.
Και τελικά θα έστελναν στην πρώτη γραμμή όσσους έχουν πραγμματική συνείδηση, δηλ. εμένα, εσένα και μερικά άλλα κορόϊδα που ευχαρίστως θα πέθαιναν, για να μοιράσουν ύστερα την πίτα πάνω απ' τα πτώματά μας οι "μάγκες" που σήμερα φωνάζουν...
Αυτό δεν είναι καινούριο, πάντα πέθαιναν τα κορόϊδα για να μείνει η πίτα του πλούτου και της δόξας στους "πατριώτες" της καρέκλας.
Εσύ φίλε μου δεν ξέρω τι θα κάνεις, δικάιωμά σου είναι να αποφασίσεις ποιόν δρόμο θα ακολουθήσεις.
Εγώ πάντως ακολουθώ τον δικό μου δρόμο και είμαι ευχαριστημένος γι' αυτό.
Δεν ζητάω να με ακολουθήσουν, απλώς δείχνω τον δρόμο μου, όποιος θέλει τον διαλέγει ή τον αππορίπτει.

Τα λέμε._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:29:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είναι θέμα προπαγάνδας φίλε μου, οι έλληνες θεωρούν οτι η πόλη είναι ελληνική επειδή στο σχολείο έτσι διδάσκονται.
Τί λε ρε μεγάλε και δηλαδή ποιοί είναι οι άμεσοι κληρονόμοι της ανατολικής ρωμαϊκής αυτοκρατορίας;;
Εμείς δεν είμαστε;;; Μή μου πείς ότι κανένας άλλος στην περιοχή θεωρεί τον εαυτό του απόγονο των βυζαντινών, θα λυθώ στα γέλια.
quote:
Για πές μου σε ποιό σχολείο επιτρέπεται ο καθηγητής να αναφέρει την πόλη ως Ανατολική ρωμαϊκή αυτοκρατορία?
Για πες μου γιατί όλοι οι προσκυνητάδες ελληνάρες δεν πάνε στην πατρίδα της Αγίας Ελένης να προσκυνήσουν?
Ποιά ήταν η πατρίδα της?
Γιατί δεν το διδάσκουν?
Τι έκανε ο Κων/νος πριν του ρίξουν την πορφύρα στους ώμους οι στρατιώτες του?
Γιατί η Μαγδαληνή δεν ανακυρήχθηκε ποτέ "αγία" απο την εκλησία?
Μήπως δεν ήταν αρκετά ταπεινή?
Μήπως δεν στάθηκε κοντά στον Ιησού?
Τι της στέρησε την αγιοσύνη?
Το βυζάντιο τί σχέση έχει με τους αγίους δεν κατάλαβα;;
Άρες μάρες κουκουνάρες. Και μια διευκρίνηση ο Μ.Κωνσταντίνος ΔΕΝ ΗΤΑΝ χριστιανός νησάφι πια!!! Το ότι βαπτίστηκε στο τέλος της ζωής του δεν λέει τίποτα.
quote:
Αν ποτέ γινόταν πόλεμος, όλοι αυτοί που κραυγάζουν (Χριστιανοί-Εθνικοί-Χρυσαυγίτες-Καρατζαφερικοί), με το που θα έπεφτε η πρώτη σφαίρα, ΟΥΤΕ που φαντάζεσαι πως θα ούρλιαζαν.
Και τελικά θα έστελναν στην πρώτη γραμμή όσσους έχουν πραγμματική συνείδηση, δηλ. εμένα, εσένα και μερικά άλλα κορόϊδα που ευχαρίστως θα πέθαιναν, για να μοιράσουν ύστερα την πίτα πάνω απ' τα πτώματά μας οι "μάγκες" που σήμερα φωνάζουν...
Αυτό δεν είναι καινούριο, πάντα πέθαιναν τα κορόϊδα για να μείνει η πίτα του πλούτου και της δόξας στους "πατριώτες" της καρέκλας.
Εσύ φίλε μου δεν ξέρω τι θα κάνεις, δικάιωμά σου είναι να αποφασίσεις ποιόν δρόμο θα ακολουθήσεις.
Εγώ πάντως ακολουθώ τον δικό μου δρόμο και είμαι ευχαριστημένος γι' αυτό.
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy