ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η άλωση της Κωνσταντινούπολης (1204 και 1453)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 20:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Όντως φίλε μου έτσι έγινε, όταν μιλάω όμως για δύση, δεν εννοώ την Βιένη, εννοώ την Ευρώπη η οποία όχι μόνον δεν έγινε στόχος επίθεσης αλλά έγινε ο κύριος προμηθευτής όπλων της Τουρκίας.
Η Τουρκία δεν στράφηκε ενεντίον της Ευρώπης, αλλά εναντίον του Βορρά.

Ναι, αλλά η Βιέννη θα ήταν η πύλη και για την κατάκτηση και άλλων χωρών της Ευρώπης, ιδίως της Ιταλικής Χερσονήσου.
Και το ίδιο το Βυζάντιο, δεν νομίζω να είχε ποτέ βλέψεις για τα εδάφη των Φράγκων ή των Γερμανών.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 22:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Άσε τι θα ήταν η Βιένη και δες τι ήταν τελικα.
Ούτε πύλη υπήρξε ούτε τίποτα, οι τούρκοι τα είχαν πλακάκια με όλη την Ευρώπη, άσε που δεν τους έπαιρνε να κάνουν και τίποτα.
Η Ευρώπη πλην της Ελλάδας είχε φύγει μπροστά.
ΚΑΙ πολιτισμικά ΚΑΙ στρατιωτικά.
Οι δε τούρκοι το γνώριζαν αυτό, όπως επίσης γνώριζαν οτι η ακμή τους ήταν μικρής διάρκειας και η παρακμή τους πλησίαζε.
Η κίνησή τους για απόκτηση εδαφών γύρω απο την Μαύρη Θάλασσα ήταν εντελώς σπασμωδική και τους οδήγησε σε απώλεια του 1/3 του τουρκικού στρατεύματος και 40% του οπλισμού τους.
Η Ευρώπη τότε πίστωσε την τουρκία και της παραχώρησε σύγχρονα όπλα...
Η Ευρώπη ποτέ δεν συμπάθησε το Βυζάντιο, ούτε αυτοί που το δημιούργησαν το συμπαθούσαν, το γιατί είναι καταφανέστατο απο την ιστορία των συνομωσιών του Βυζαντίου εναντίον της Δύσης, απο τα χρόνια του Αρκάδιου & του Ωνώριου μέχρι την τελική πτώση του.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η κλασική ευρωπαϊκή παιδεία θεωρεί το βυζάντιο ως την πιο μεγάλη προδοσία απέναντι σε ό,τι εκπροσωπούσε ο κλασικός αρχαίος πολιτισμός των ελλήνων.
Και οι ευρωπαίοι φίλε μου δεν είναι σαν κι' εμάς, που δεν ξέρουμε ποιός/ποιοί έφτιαξαν την Ακρόπολη αλλά γνωρίζουμε τα πάντα για το ποδόσφαιρο.
Οι ευρωπαίοι διαβάζουνε και γνωρίζουν την ιστορία μας καλύτερα κι' απο μας, που μαθαίνουμε 2-3 πραγμματάκια (κι' αυτά αλλιωμένα) και μετά το παίζουμε παντογνώστες...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 22:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
H Aρχαία Ρώμη με την συγκοινωνούσα με την Ελληνική Μυθολογία της, με τους ταυτόσημους με τους ημέτερους θεούς της, περιγράφεται απο αρκετούς αρχαίους Ελληνες ως "πόλις Ελληνική".

Ηδη απο το 228 π.χ. συμμετέχει στους Ολυμπακούς αγώνες, στους οποίους μόνο Ελληνες είχαν δικαίωμα συμμετοχής.

Αν στον Ελλαδικό χώρο είχε κυριαρχήσει η Άθήνα και είχε δώσει γεναιόδωρα το δικαίωμα του Αθηναίου πολίτη στούς κατακτημένους πώς νομίζετε ότι θά αποκαλούνταν αυτοί?

Το οραμα ενός "Παγκόσμιου" Ελληνικού κράτους, του οποίου τις βάσεις έθεσε ο Μ Αλέξανδρος, υλοποιήθηκε υπο την εποπτεία της Ελληνικότατης Ρώμης.

«Βυζαντινό είναι το εκχριστιανισθέν ρωμαϊκό κράτος του ελληνικού έθνους»
Aug. Heisenberg, ιστορικός

«Τον 5ο αιώνα η αυτοκρατορία συνέχισε να είναι κατ όνομα ρωμαϊκή, αλλά στην πραγματικότητα είχε καταστεί Ελληνική και παρέμεινε Ελληνική»
Arnold Toynbee, ιστορικός

«Η αυτοκρατορία έγινε «βυζαντινή» επειδή η κατακτημένη Ελλάδα είχε για μια ακόμη φορά νικήσει στο πνευματικό πεδίο και μπορούσε πια να θεωρήσει την κρατική εξουσία και την κρατική οργάνωση, που αρχικά της ήταν τόσο ξένες, ως ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο μπορούσε κανείς να σταδιοδρομήσει, και να διαπρέψει χωρίς να είναι πια ανάγκη να αφήνει τα κοινά στους Λατίνους.»
H.-G. Beck , ιστορικός

Ο όρος «Βυζάντιο», επινοήθηκε το 1562 από τον Ιερώνυμο Βολφ, και χρησιμοποιήθηκε από τους Δυτικούς, προκειμένου, να καπηλευθούν και να προσεταιριστούν τον Ελληνικό πολιτισμό της Ρώμης. Το πραγματικό όνομα της Αυτοκρατορίας είναι Ρωμανία.)

«Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι έλληνες είναι περισσότερο έλληνες από τους βυζαντινούς.»
Sir Steven Ranciman

«Ο πολιτισμός του Βυζαντινού κράτους έχοντας βαθειές ρίζες στο παρελθόν, ήταν η τελευταία φάση του ελληνικού πολιτισμού».
J.B. Bury , ιστορικος.

Πολοί αναμασάνε το επιχείρημα ότι δεν ήταν Ελληνική η Ρωμανία, γιατί πολλοί αυτοκράτορες δεν ήταν έλληνες. Αυτοί οι ίδιοι αναρωτήθηκαν τι γένους ήταν όλοι οι βασιλιάδες , απο τοτε που απελευθερωθήκαμε?. Σύμφωνα με την συλογιστική αυτή μάλον γερμανοί ήμαστε ή Δανοί μήπως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 01:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Γι' αυτήν τη Βυζαντινή αυτοκρατορία, η ετυμηγορία της παγκόσμιας ιστορίας είναι οτι αποτελεί χωρίς την παραμικρή εξαίρεση την πιό ολοκληρωτικά χυδαία και αξιοκαταφρόνητη μορφή που πήρε ποτέ ο πολιτισμός.
Δεν υπήρξε άλλος πολιτισμός με τέτοια διάρκεια, τόσο απόλυτα στερημένος απο όλες τις μορφές και τα στοιχεία της μεγαλοσύνης.
Τα πάθη του Αυτοκράτορα ήταν πάθη ανθρώπων που έπαψαν να είναι γενναίοι χωρίς να μάθουν να είναι ενάρετοι.
Εθελούσιοι σκλάβοι τόσο των πράξεων όσο και των σκέψεών τους, βυθίζονταν στον αισθησιασμό και τις πιο χυδαίες ηδονές και ο λαός ξεπρόβαλε μέσα απο την αδιαφορία του μόνον όταν κάποιοι πανούργοι θεολόγοι ή κάποιοι κορυφαίοι στις αρματοδρομίες τον ξεσήκωναν σε έξαλες ταραχές.
Η ιστορία της αυτοκρατορίας είναι μια μονότονη ιστορία ραδιουργιών απο ιερωμένους ευνούχους και γυναίκες, μια ιστορία φαρμακειών, συνομοσιών, γενικευμένης αγνωμοσύνης, αδιάκοπων αδελφοκτονιών.

W.E.H. Lecky Ιστορικός

Το Βυζάντιο υπήρξε η εσχάτη προδοσία των καλύτερων στοιχείων που υπήρχαν στην αρχαία Ελλάδα και την Ρώμη.

E. Gibon Ιστορικός

Προσφέρω τον έλληνα στον νεοέλληνα, ελπίζω ποτέ ξανά να μην με χρειαστούν οι έλληνες, ελπίζω ποτέ ξανά να μην υπάρξει δεύτερο Βυζάντιο που θα σβήσει και πάλι τον έλληνα, τόσο αυθαίρετα, τόσο χυδαία.

Κ. Κerenee Ιστορικός - αρχαιολόγος.

Θες να σου δώσω κι' άλλους?
Εγώ ζήτησα την βιβλιογραφία σου ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΞΕ, θα πάω και θ' αγοράσω τα βιβλία που θα μου πεις οτι έχεις, μετά έχει τεστ, του τύπου:
-Τι λέει το βιβλίο στην τάδε σελίδα

quote:
υπο την εποπτεία της Ελληνικότατης Ρώμης

Λοιπόν δεν καταλαβαίνω γιατί εσένανε δεν σου έχουν δώσει ακόμα, μια ωραία έδρα στο πανεπιστήμιο για ιστορικός.
Αππορώ βρε παιδί μου...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 07:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
Κι απ’ τη Χρυσή την Πύλη σαν αρχάγγελος,
Τρανός αφέντης, ρήγας, αυτοκράτορας,
Εμπήκε μεσ’ ‘ς την Πόλι, ‘ς την Αγιά Σοφιά˙
Και χύνεται ο ήλιος της κορώνας του,
Κι’ ανθίζ’ η Ρωμιοσύνη, σαν τα λούλουδα,
Και χάνεται ο Φράγγος σαν την καταχνιά!
(Κ. Παλαμά)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 09:34:15  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα symbol πραγματικα δειχνεις να κατεχεις την αληθεια για την Ρωμανια σε αντιθεση με τον TELEKINESIS που την εχει παρεξηγησει η αν θελεις εχει χαθει απο τα μεσα της διαδρομης του.Πως αγαπητε μια αυτοκρατορια που εχει το ισχυροτερο και καλυτερο νομικο δικαιο τα καλυτερα νοσοκομεια και οραφνοτροφεια την καλυτερη παιδεια και πανεπιστημια που ακομη δεν υπηρχαν στην Ευρωπη, Ελληνικη γλωσσα Ελληνικα ηθη και εθιμα ειναι το μαυρο προβατο της ιστοριας?Ραδιουργιες γινονται παντου σε καθε κρατος .


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 09:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Άσε τι θα ήταν η Βιένη και δες τι ήταν τελικα.
Ούτε πύλη υπήρξε ούτε τίποτα, οι τούρκοι τα είχαν πλακάκια με όλη την Ευρώπη, άσε που δεν τους έπαιρνε να κάνουν και τίποτα.
Η Ευρώπη πλην της Ελλάδας είχε φύγει μπροστά.
ΚΑΙ πολιτισμικά ΚΑΙ στρατιωτικά.

Ε, όχι!!! Με τίποτα!!!
Μέχρι και τα μέσα του 16ου αι. ο Τουρκικός στρατός ήταν ο καλύτερος στρατός της Ευρώπης. Πάρε όποιο στρατιωτικό περιοδικό θέλεις και θα το δεις. Αυτό οφείλονταν στους γενίτσαρους, αλλά κυρίως στο τρομερό πυροβολικό του, το οποίο δεν υπήρχε ομοιό του σε καμία χώρα της Ευρώπης. Στρατηγούς δεν είχε. Εδώ την Κωντσ/πολη και κάνανε 55 μέρες να την πάρουν. Λίγο παραπάνω στρατό να είχαν οι Βυζαντινοί ή λίγη βοήθεια από τα πέριξ και οι Τούρκοι θα πέρνανε τα ...

quote:
Η Ευρώπη ποτέ δεν συμπάθησε το Βυζάντιο, ούτε αυτοί που το δημιούργησαν το συμπαθούσαν, το γιατί είναι καταφανέστατο απο την ιστορία των συνομωσιών του Βυζαντίου εναντίον της Δύσης, απο τα χρόνια του Αρκάδιου & του Ωνώριου μέχρι την τελική πτώση του.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η κλασική ευρωπαϊκή παιδεία θεωρεί το βυζάντιο ως την πιο μεγάλη προδοσία απέναντι σε ό,τι εκπροσωπούσε ο κλασικός αρχαίος πολιτισμός των ελλήνων.

Απορώ πως το βλέπεις έτσι ρε φίλε; Για ποια Ευρώπη μιλάς; Για την σημερινή; Οι συνομωσίες τους πείραξαν;
Κάνεις το λάθος να βλέπεις τα πράγματα εντελώς μονοδιάστατα. Η διαφορά μας (χωρίς να λέω πως εγώ είμαι σων και καλά σωστός) είναι ότι εγώ καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες και γιατί τα λες, συν ότι βλέπω ξεκάθαρα το μονοδιάστατο της αποψής σου. Τα ίδια περίπου με σένα έλεγε και ο φίλος Αίολος και με ανάγκασε να παραδεχτώ κάποια πράγματα, αλλά και αυτός έκανε πίσω σε κάποια άλλα (π.χ. "ηρωικοί Κρητικοί). Εσύ δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Θα έπρεπε να διαγράψεις την γνώμη που έχεις διαμορφώσει και να ξαναρχίσεις το διάβασμα, κάτι που είναι αδύνατο.
Πως να μπορέσω να σου δώσω να καταλάβεις ότι το αντίθετο συνέβαινε (για το ποιος είχε βλέψεις σε ποιον) από αυτό που νομίζεις; Είχε ποτέ βλέψεις το Βυζάντιο για τις κτίσεις των Νορμανδών ή των Φράγκων; Πότε; Το αντίθετο είναι.

quote:
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η κλασική ευρωπαϊκή παιδεία θεωρεί το βυζάντιο ως την πιο μεγάλη προδοσία απέναντι σε ό,τι εκπροσωπούσε ο κλασικός αρχαίος πολιτισμός των ελλήνων.

Οι Ευρωπαίοι καλά κάνουν και έχουν την γνώμη τους. Δικαιωμά τους. Το θέμα είναι αν εγώ συμμερίζομαι την γνώμη αυτών που με ξένα αυγά, έκαναν ομελέτα. Αυτοί ήταν ικανοί 5000 χρόνια (αν δεν είχαν επιρροές από τις Μεσογειακές χώρες) να είναι ακόμα πάνω στα δέντρα. Τίποτα δεν μένει στάσιμο φίλε μου. Άλλωτε προς το καλό, άλλωτε προς το χειρότερο. Αλλά αλλάζουν.
Και οι Ευρωπαίοι που τόσο πολύ θαυμάζεις, για πες μου, πόσο μπροστά πήγαν τον κόσμο (προς το βέλτιστο), από την στιγμή που τους ΔΟΘΗΚΕ η γνώση; Είμαι περίεργος τι θα πεις.

Edited by - stemix on 14/12/2005 10:09:17

Edited by - stemix on 14/12/2005 10:10:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 09:49:58  Εμφάνιση Προφίλ
Telekinesis εγώ μια ερώτηση θα σου κάνω: Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να είναι προπαγανδιστές αυτοί που αναφέρεις για τον Α ή Β λόγο;;
Δεν λέω ότι είναι, αλλα θέλω να δώ αν κρίνεις αυτά που διαβάζεις, γιατί ένας υγιώς σκεπτόμενος άνθρωπος (όπως γράφεις στην υπογραφή σου)ΕΞΕΤΑΖΕΙ και αυτό το ενδεχόμενο.
Αναφορικά σου λέω ότι εγώ το κάνω για οποιαδήποτε πηγή δίνω ή μου δίνουν....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 09:58:12  Εμφάνιση Προφίλ
Α και Telekinesis αν οι Τούρκοι κυρίευαν την Βιέννη σε εκείνη τη μάχη που τόσο εύκολα απορρίπτεις, όλη η Ευρώπη θα μιλούσε Τούρκικα τώρα...
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Vienna
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Turkish_war
και μια πρότερη απόπειρά τους στην Βιέννη πάλι
http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Vienna

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 10:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Μιας και βλέπω ότι επιμένεις για τον θρησκευτικό φανατισμό των Βυζαντινών, ίσως θα έπρεπε να ρίξουμε και μία ματιά στους Ευρωπαίους φίλους μας. Αν θέλεις ρίχνουμε και μία ματιά και στους Μουσουλμάνους φίλους μας. Να δούμε, όντως αυτοί ήταν τόσο θρησκευτικά απελευθερωμένοι, που έχουν το δικαίωμα να μιλάνε για το Βυζάντιο.
Ένα λέω. Θα ήθελα να δω την φάτσα οποιουδήποτε Ευρωπαίου, ο οποίος πήγε για πρώτη φορά στην Πόλη και τον βάλανε μέσα στον Ιππόδρομο. Ή ένα tour στα Ανάκτορα ή την Αγιά Σοφιά. Ή να τον ανεβάζανε σε έναν από τους λόφους και να έβλεπε την Πόλη από ψηλά.
Θα ήθελα να δω την φάτσα του, όταν θα έβλεπε πως η Πόλη το βράδυ ήταν φωταγωγημένη, πως υπήρχε αστυνομία στους δρόμους το βράδυ, κίνηση από κόσμο.
Αίσχος ε;

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 17:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Γι' αυτήν τη Βυζαντινή αυτοκρατορία, η ετυμηγορία της παγκόσμιας ιστορίας είναι οτι αποτελεί χωρίς την παραμικρή εξαίρεση την πιό ολοκληρωτικά χυδαία και αξιοκαταφρόνητη μορφή που πήρε ποτέ ο πολιτισμός.
Δεν υπήρξε άλλος πολιτισμός με τέτοια διάρκεια, τόσο απόλυτα στερημένος απο όλες τις μορφές και τα στοιχεία της μεγαλοσύνης.

Αυτό θα μου φαίνονταν περίεργο, ακόμα και αν το άκουγα από Άραβα...
Δεν μπορώ να φανταστώ τι σόι άνθρωπος θα εξέφραζε τέτοια άποψη.
Ακόμα και αν ήταν ο πλέον Δημοκρατικός, ελεύθερος, απαλλαγμένος από ρατσιστικά ή θρησκευτικά πάθη, δεν θα μπορούσε να πει κάτι τέτοιο. Ο ίδιος του ο χαρακτήρας δεν θα το επέτρεπε.
Το μόνο χυδαίο που βλέπω εγώ, είναι οι παραπάνω γραμμές και η "παγκόσμια ιστορία" αν αυτή το είπε όπως μας λες.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:25:29  Εμφάνιση Προφίλ
Α βρε stemix,
Χάνεις άδικα τον καιρό σου.

Από πότε βρε παλικάρια οι προσωπικές κρίσεις π.χ. αγκλικανών κληρικών έχουν αναχθεί σε "ετυμηγορία της παγκόσμιας ιστορίας";;

Αντί να παίρνετε τις παραπομπές σας από τα διάφορα μυθιστορήματα των διάφορων μυθιστοριογράφων, μήπως θα ήταν καλύτερο να μας αναφέρετε, με στοιχεία, τις ενστάσεις σας σχετικά με την πρόοδο (μάλλον επιβράδυνση για χάρη σας) του πολιτισμού κατά τους Βυζαντινούς χρόνους;;
Άντε βρε, μπας και μάθουμε και εμείς τίποτα το καινούργιο!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 19:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Δεν μπορώ να φανταστώ τι σόι άνθρωπος θα εξέφραζε τέτοια άποψη.

Άνθρωπος που έχει ξοδέψει χρήμα και χρόνο για να μελετήσει την Ιστορία του Βυζαντίου.
Και όταν λέμε χρήμα, δεν εννούμε το χρήμα που πληρώνει ο μπαμπάς για να πληρώσει το λογαριαμό τηλεφώνου του γιόκα του.
Και όταν λέμε χρόνο, δεν εννοούμε τις σελίδες του διαδυκύου που γράφουνε ό,τι κοτσάνα θέλουνε.
Όποιος απο εσάς επιθυμεί, μπορεί να ανατρέξει σε ένα βιβλιοπωλείο και να αναζητήσει τίτλους βιβλίων αντί να κάνει copy-paste απο το internet.

quote:
Το μόνο χυδαίο που βλέπω εγώ, είναι οι παραπάνω γραμμές και η "παγκόσμια ιστορία" αν αυτή το είπε όπως μας λες.

Και τι με νοιάζει ρε stemix τι βλέπεις εσύ ή οι όμοιοί σου?
Αν εσύ δεν βλέπεις τίποτε άλλο πέρα απ' την Βυζαντινολαγνεία σου, εγώ ποιός σου είπε οτι δίνω δεκάρα?

quote:
αν οι Τούρκοι κυρίευαν την Βιέννη σε εκείνη τη μάχη που τόσο εύκολα απορρίπτεις, όλη η Ευρώπη θα μιλούσε Τούρκικα τώρα...

Αν η γιαγιά μου φόραγε πατίνια θα ήτανε τροχήλατη.....

quote:
Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να είναι προπαγανδιστές αυτοί που αναφέρεις για τον Α ή Β λόγο;;

Οι μόνοι προπαγανδιστές είναι αυτοί που έχουν συμφέρον να ευλογάνε τα γένια τους, ιστορικοί και αρχαιολόγοι διεθνώς καταξιωμένοι έχουν μόνον ένα συμφέρον, να βλέπουν την ωμή Ιστορία με ουδέτερο πρίσμα.
Αλλά βέβαια, όταν μας την λένε στεγνά δεν μας συμφέρει και τους βγάζουμε προπαγανδιστές, όταν μας αρέσει αυτό που λένε τότε και αγράμματοι να είναι ή φανατισμένοι όπως ο "sir" ranciman τους βαπτίζουμε αμέσως μεγάάάάλους Ιστορικούς.

Ο έλληνας γι' αυτό δεν πάει μπροστά, έχει κολήσει στις αηδίες του παρελθόντος, οι ευρωπαίοι του ρίχνουνε καρπαζιές και του λένε ΞΥΠΝΑΑΑ και γυρίζει και τους λέει:
-Ξέρω γιατί με καρπαζώνετε, επειδή είμαι έλληνας και επειδή είμαι χριστιανός και με φθονείτε όλοι, εγώ θα κάτσω εδώ που είμαι δεν πάω πουθενά.
Έτσι είναι φίλοι μου, ο έλληνας έχει κάτσει μόνος του σε μια σκοτεινή γωνίτσα και κλαίγεται για τα παλιά.
Οι υπόλοιποι είναι στο σαλόνι και κάνουν πάρτυ με σαμπάνιες.
Και μην μου κοκορεύεστε οτι τους κατεβάσατε απο τα δέντρα, απο τα δέντρα τους κατεβάσανε οι έλληνες για να ανέβουν σ' αυτά οι νεοέλληνες και το γνωρίζετε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ.
Και σου βγαίνουν σήμερα οι εκπρόσωποι της θρησκείας, σου κάνουν το μυαλό κουρκούτι απο την στιγμή που θα πατήσεις στο σχολείο, για να σου πούνε για τις χαμένες πατρίδες, τα Βυζάντια, την εκλησία...
Διότι αν δεν συντηρήσουν την παράταξή τους, θα χαθούν για πάντα.
Εγώ το έχω πιάσει το νόημα, όσσο υπάρχουν σήμερα οι αλχημιστές άλλο τόσσο θα υπάρχει μετά απο 60 χρόνια η εκλησία και το παρακράτος της...

quote:
Μέχρι και τα μέσα του 16ου αι. ο Τουρκικός στρατός ήταν ο καλύτερος στρατός της Ευρώπης. Πάρε όποιο στρατιωτικό περιοδικό θέλεις και θα το δεις. Αυτό οφείλονταν στους γενίτσαρους, αλλά κυρίως στο τρομερό πυροβολικό του, το οποίο δεν υπήρχε ομοιό του σε καμία χώρα της Ευρώπης. Στρατηγούς δεν είχε. Εδώ την Κωντσ/πολη και κάνανε 55 μέρες να την πάρουν. Λίγο παραπάνω στρατό να είχαν οι Βυζαντινοί ή λίγη βοήθεια από τα πέριξ και οι Τούρκοι θα πέρνανε τα ...

Φάσκεις και αντιφάσκεις.
Αφού θα παίρνανε τα "τέτοια" απο τους βυζαντινούς πως θα τα έβαζαν ρε αρχηγέ με την Ευρώπη???
Έχει υπ' όψιν σου τους καραμπινιέρους που διέθετε η ευρώπη (αυτοί οι κακοί ιππότες με τα αρκεβούζια).
Δεν είχε η Τουρκία στρατηγούς?
Μεγάλε σύνελθε γιατί θα σε πάρουν στο ψιλό...

quote:
Και οι Ευρωπαίοι που τόσο πολύ θαυμάζεις, για πες μου, πόσο μπροστά πήγαν τον κόσμο (προς το βέλτιστο), από την στιγμή που τους ΔΟΘΗΚΕ η γνώση; Είμαι περίεργος τι θα πεις.

Τι να πούμε πρώτο?
Την αναγένηση?
Τις επιστήμες που γένησε η Ευρώπη?
Την μουσική?
Το δίκαιο?
Την βιομηχανία?
Τι να σου πω, δεν ξέρω ρε φίλε, σε βρίσκω σε αρκετό σκοτάδι, μεσαιωνικό θα έλεγα...
Δικαίωμά σου βέβαια και δικό σου και κάθε ενός(γιατί δεν είσαι ο μόνος)...


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 20:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
Μιας και μιλάμε για ΚΟΤΣΑΝΕΣ...
1)
quote:
Γι' αυτήν τη Βυζαντινή αυτοκρατορία, η ετυμηγορία της παγκόσμιας ιστορίας είναι οτι αποτελεί χωρίς την παραμικρή εξαίρεση την πιό ολοκληρωτικά χυδαία και αξιοκαταφρόνητη μορφή που πήρε ποτέ ο πολιτισμός.

2)

quote:
Δεν υπήρξε άλλος πολιτισμός με τέτοια διάρκεια, τόσο απόλυτα στερημένος απο όλες τις μορφές και τα στοιχεία της μεγαλοσύνης.

3)

quote:
Γνωρίζεις τίποτα να μας πεις για την πανωλεθρία που υπέστη το 949 ο βυζαντινός αυτοκράτωρ Κωνσταντίνος Ζ’ από τους γενναίους Κρητικούς, καθώς και για το γεγονός ότι όλο το βυζαντινό στράτευμα που έστειλε για να κατακτήσει το ηρωικό Νησί κατεσφάγη, όπως μας πληροφορεί ο Λέων Διάκονος?

Γνωρίζεις τίποτα να μας πεις για τις ιστορικές αναφορές όπου οι γενναίοι Κρητικοί απελευθέρωναν τα παράλια της Ιωνίας από τους βυζαντινούς κατακτητές και κατέστρεφαν χριστιανικές εκκλησίες, πιάνοντας χριστιανούς αιχμαλώτους για να τους ανταλλάξουν με Έλληνες??


4)

quote:
Πέρασαν οι αιώνες και τελικά η ιστορία του έδωσε τα "εύσημά του".

*Βυζαντινοί δεν υπάρχουν πια, τετέλεσθαι.
*Βυζάντιο δεν υπάρχει, υπάρχει η Ισταμπούλ.
*Αγία Σοφία δεν υπάρχει, υπάρχει τοπ καπί.

*Αθηναίοι όμως υπάρχουν.
*Αθήνα υπάρχει και είναι απο τις αρχαιότερες και ενδοξότερες πόλεις στον κόσμο.
*Ακρόπολη υπάρχει, έστω και μισογκρεμισμένη, υπάρχει, λέγεται ακόμα Ακρόπολη και ανήκει ακόμη στους έλληνες, σ' αυτούς που γουστάρουν να πιούνε το καφεδάκι τους και να την θαυμάσουν.


5)

quote:
Όπως επίσης είναι να λυπάται κανείς βλέποντας την κατάντια αρκετών Χριστιανόπληκτων οι οποίοι συνεχώς κλαίγωνται για την κατάντια και κατατρόπωση του Έθνους τους, ενός Έθνους που βυθίστηκε στην σιωπή της πιο εξευτελιστικής ήττας στην ανθρώπινη ιστορία.
Οι εναπομείναντες βρήκαν καταφύγιο εδώ, στην δική μας χώρα, την Γραικική χώρα όπως την ονόμαζαν τότε που αυτοί ήσσαν οι "κοσμοκράτορες" και δεν καταδεχόντουσαν να μας λένε έλληνες.
Είναι αυτοι οι οποίοι τρύπωσαν στην χώρα μας με το "έτσι θέλω" και που σήμερα έχουνε και αξιώσεις απο την κοινωνία των ελλήνων.
Είναι αυτοί οι οποίοι απαιτούνε να τους πληρώσουμε με φόρους και ελεημοσύνες...
Και οι οποίοι ποτέ δεν αναρωτήθηκαν:

-Γιατί όταν ήρθαν οι Τούρκοι όλοι μα όλοι μας γύρισαν την πλάτη ???
-Τους σύμφερε να πέσει η πόλη-ασπίδα στα χέρια των Τούρκων, ΟΧΙ.
-Τότε γιατί μας άφησαν στο έλεος του Μωάμεθ Βου?
-Η μήπως τελικά η πόλη βρώμισε τόσο πολλύ που τελικά η δύση αποφάσισε οτι η πτώση της πόλης συμφέρει???
-Τελικά οι Τούρκοι είχαν περισότερα μπέσα απο τους βυζαντινούς???
-Γιατί οι Τούρκοι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν οργάνωσαν ΟΥΔΕΜΙΑ σκευωρία κατά της δύσης όπως είχε πράξει το βυζάντιο στα ακμαία χρόνια του???


6)

quote:
Ο Παπαφλέσας και το παπαδαριό που φυλακίσανε όλους τους ήρωες της επανάστασης είται στην Βουλή είτε στο Ναύπλιο, για να αρπάξουν την κουτάλα, τι ήσσαν?
Το παπαδαριό που ρουφιάνευε στους Τούρκους ποιοί έλληνες ετοιμάζανε επανάσταση, τι ήσσαν?

7)

quote:
Τι να πούμε πρώτο?
Την αναγένηση?
Τις επιστήμες που γένησε η Ευρώπη?
Την μουσική?
Το δίκαιο?
Την βιομηχανία?

...Και η βαλίτσα μπορεί να πάει μακρύτερα. Αν θες στα εξηγώ κιόλας.

quote:
Μεγάλε σύνελθε γιατί θα σε πάρουν στο ψιλό...

Αν μιλάμε για άτομα του τύπου σου, δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.

quote:
Αν εσύ δεν βλέπεις τίποτε άλλο πέρα απ' την Βυζαντινολαγνεία σου, εγώ ποιός σου είπε οτι δίνω δεκάρα?

Η δικιά σου η λαγνεία πως ονομάζεται;

quote:
Αν η γιαγιά μου φόραγε πατίνια θα ήτανε τροχήλατη.....

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εμένα με έπεισες ότι η προπροπρο....προγιαγιά σου, φόραγε σάνδαλα και χιτώνα και ήταν κολλητή της Αμαλίας

Τώρα, για τα χρήματα και τον χρόνο που ξόδεψες σε βιλία, από ότι βλέπω έπιασαν τόπο. Μια χαρά επένδυση έκανες...

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 20:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
H δική μου λαγνεία ονομάζεται φιλομάθεια, μακρυά απο τον εθελοτυφλισμό και την κλαψούρα.

Άντε καθήστε εκεί με τα φαντάσματα του Βυζαντίου και την ταπείνωσή του και αφήστε τον υπόλοιπο κόσμο να πάει μπροστά.

"The way to the stars is long and grisp".

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 20:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Μέχρι και τα μέσα του 16ου αι. ο Τουρκικός στρατός ήταν ο καλύτερος στρατός της Ευρώπης. Πάρε όποιο στρατιωτικό περιοδικό θέλεις και θα το δεις. Αυτό οφείλονταν στους γενίτσαρους, αλλά κυρίως στο τρομερό πυροβολικό του, το οποίο δεν υπήρχε ομοιό του σε καμία χώρα της Ευρώπης. Στρατηγούς δεν είχε. Εδώ την Κωντσ/πολη και κάνανε 55 μέρες να την πάρουν. Λίγο παραπάνω στρατό να είχαν οι Βυζαντινοί ή λίγη βοήθεια από τα πέριξ και οι Τούρκοι θα πέρνανε τα ...

Έχεις διαβάσει ποτέ σου για την πολιορκία της Βιέννης από τους Τούρκους; Διάβασε και θα δεις αν αντιφάσκω. Η μη ύπαρξη ενός ικανού στρατηγού την κατάλληλη στιγμή, δεν αναιρεί καθόλου την δυναμική, το αξιόμαχο και την υπεροπλία σε όπλα ενός στρατού. Άνοιξε ένα βιβλίο, δες τα λάθη του Τούρκου και θα καταλάβεις.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 20:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix

Είπα να σου απαντήσω μόνο με φατσούλες, αλλά τι να κάνω όταν γράφεις:

quote:
μακρυά απο τον εθελοτυφλισμό και την κλαψούρα.

Από την στιγμή που μπήκες δεν σταμάτησες να κλαίγεσαι για το ότι οι Βυζαντινοί σου σκοτώσαν τον προπάπου σου και τον άλλον προπάπου τον κάνανε με την βία χριστιανό.
Όσο για εθελοτυφλισμό...

Τέλος πάντων. Να την κάνουμε να πάμε και στου Βυζαντινού ρυθμού οικίες μας.
Θα τα πούμε αύριο. Καληνύχτα.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 22:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
Την ίδια εποχή που στη δύση καίγανε τους αντιρησίες συνείδησης, με τον θεσμό της ιεράς εξέτασης, στην Ρωμαική αυτοκρατορία κανείς δεν κάηκε, εκτός αν επαναστατούσε κατά της κρατικής εξουσίας.
(Η Γαλλια σταμάτησε τις δολοφονίες Μαγισών μόλις το 1745)

Αντίθετα με τη Δύση όπου όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα ήταν απο τον απόλυτο έλεγχο της παποσύνης στο "σκοτεινό Βυζάντιο" τα πανεπιστήμια ήταν παντοτε υπο κρατικό έλεγχο.Σε αυτά "μαγναύρα", "πανδιδακτήριο", δεν διδάσκονταν θρησκευτικά.

Τέσσερεις Ρωμηές αυτοκράτειρες κυβέρνησαν μόνες τους, χωρίς να είναι παντρεμένες και κανείς δεν έφερε αντίρρηση. Πουλχερία τον πέμπτο αιώνα, Ειρήνη τον όγδοο, Ζωή και Θεοδώρα τον 11ο αιώνα. Αυτά στη Δύση έγιναν μόνο μετά από 500 χρόνια.

Στη Ρωμανία οποιοσδήποτε, αρκεί να ήταν έξυπνος και τολμηρός μπορούσε να αμφισβητήσει και να πάρει την εξουσία. Η κυρίαρχη ιδεολογία ήταν ότι η εξουσία ανοίκει στο λαο ο οποίος και την παραχωρεί στον αυτοκράτορα.Στη δύση μόνο "Γαλαζοαίματοι" είχαν το δικαίωμα της εξουσίας.

Ο Ιουστινιανός αναφέρει ρητά ότι ο λαός έχει μεταβιβάσει την εξουσία του στον αυτοκράτορα. Ο Πατριάρχης Νικόλαος Μυστικός τον 10ο αιώνα ανοιχτά διακήρυξε «το νόμιμο δικαίωμα της επανάστασης».

Στη Ρωμανία φεουδαλικά φαινόμενα δεν εμφανίσθηκαν, παρα μόνο τους παρακμιακούς τελευταίους αιώνες, και αυτό κάτω απο επίδραση "δυτικών προτύπων". Πολά έχουν γραφτεί για τους αγώνες της αυτοκρατορικής εξουσίας κατά των μεγαλογεωκτημόνων.

Η Ρωμανία έσωσε τον Ελληνισμό:
1.Με την προτίμηση στα Ελληνικά και την περιφρόνηση προς τα Λατινικά.
Ήταν ο μόνος λαός που αδιάλειπτα μιλούσε ελληνικά, που γνώριζε, μελετούσε τα αρχαία κείμενα και μάθαινε γραφή κι ανάγνωση μέσα από τα αρχαία κείμενα.
2.Εάν ο Μεγάλος Κωνσταντίνος (τον οποίο η Δύση μισεί, διότι έδωσε την υπεροχή στους Έλληνες), είχε χτίσει αλλού την πρωτεύουσά του.
3.Ο ελλαδικός χώρος θα κατακλυζόταν από Γότθους, Σλάβους, Πέρσες, Άραβες κ.λ.π, χωρίς να υπάρχει η αυτοκρατορία να προστατέψει Μ. Ασία και Ελλάδα από τους εισβολείς. Όσο υπήρχε Κωνσταντινούπολη, οι επιδρομές των λαών αυτών παρέμεναν απλώς επιδρομές. Διαφορετικά, οι Γότθοι θα είχαν φτιάξει γερμανικά βασίλεια, όπως στη Δυτική Αυτοκρατορία, οι Σλάβοι θα κατέστρεφαν τα πάντα εκβαρβαρίζοντας, αφού δεν θα υπήρχαν Αυτοκράτορες να τους να τους υποτάξουν και Εξελληνίσουν. Μετά οι στρατιές του Περσών θα υπέτασσαν την Μ. Ασία, γιατί όχι και την Ελλάδα, ενώ οι Άραβες θα εξαράβιζαν τα Βαλκάνια όπως δοκίμασαν να εξαραβίσουν την Κρήτη. Δε θα υπήρχε ρουθούνι ελληνικό. Ούτε και εμεις θα υπήρχαμε εδώ να ερίζουμε σαν Ελληνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 22:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
οι Γότθοι θα είχαν φτιάξει γερμανικά βασίλεια, όπως στη Δυτική Αυτοκρατορία

Μακάρι, οι βάρβαροι που αναφέρεις, φτιάχνουν Mercedes και BMW, you know, απ' αυτές που οδηγάνε οι εκπρόσωποί σας.
Και ο βάρβαρος Γκούτνμπεργκ έφτιαξε την τυπογραφική μηχανή.
Οι ευνούχοι του βυζαντίου τι πρόσφεραν δηλαδή στην ανθρωπότητα πέρα απο αδελφοκτονίες
Να σου πω εγώ τι πρόσφεραν, κουτάλα στους παππάδες και τσεκούρι στους αντιφρονούντες, γι' αυτό λοιπόν και για τις σφαγές των προγόνων μας, πολλύ καλά να πάθουν για ό,τι έπαθαν...

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 23:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
telekinesis
Μακάρι, οι βάρβαροι που αναφέρεις, φτιάχνουν Mercedes και BMW, you know, απ' αυτές που οδηγάνε οι εκπρόσωποί σας.
Και ο βάρβαρος Γκούτνμπεργκ έφτιαξε την τυπογραφική μηχανή.


Δεν κατάλαβα λες μακάρι, στο να είχαν καταλάβει τότε τον Ελλαδικό χώρο τα διάφορα Γερμανικά φύλα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 01:36:20  Εμφάνιση Προφίλ
symbol:
«Την ίδια εποχή που στη δύση καίγανε τους αντιρησίες συνείδησης, με τον θεσμό της ιεράς εξέτασης, στην Ρωμαική αυτοκρατορία κανείς δεν κάηκε..»

Οι «βυζαντινοί» είναι αυτοί που εγκαινίασαν το πρώτο σφαγείο, το πρώτο οργανωμένο στρατόπεδο εξόντωσης αντιφρονούντων της χριστιανικής πίστης, τον 4ο αιώνα στη Σκυθόπολη.

Δεκάδες χιλιάδες, ίσως και εκατοντάδες, υπήρξαν τα θύματα των εκχριστιανισμένων αυτοκρατόρων της Νέας Ρώμης που έπεσαν από τα χριστιανικά τσεκούρια. Το αμάρτημα τους? Επέμεναν στην πατρώα θρησκεία!

Δεν δικαιούσαι φίλτατε να ομιλείς για διωγμούς, διότι εάν δεν έρχονταν η διαφώτιση από τη δύση, σήμερα ακόμα θα βρισκόμασταν στα πρακτικά μαθηματικά και στον θεοκρατικό εγκιβωτισμό της Ανατολής.

Εξάλλου, μην λησμονούμε και τον τίτλο που έφερε ο ΚΑΘΕ Ρωμαίος αυτοκράτορας: « Εν Χριστώ Βασιλεύς των Ρωμαίων ». Αυτό νομίζω ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!

symbol:
«Τέσσερεις Ρωμηές αυτοκράτειρες κυβέρνησαν μόνες τους, χωρίς να είναι παντρεμένες και κανείς δεν έφερε αντίρρηση. Πουλχερία τον πέμπτο αιώνα, Ειρήνη τον όγδοο..»

Μάλλον δεν τα έμαθες καλά φίλτατε.

Η Πουλχερία ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ τον Μαρκιανό, ήταν δε κόρη του Βασιλιά Αρκαδίου και εγγονή του Θεοδοσίου του Μεγάλου, έτσι, βρέθηκε στα αξιώματα…κατά τύχη μπορούμε να πούμε! Ο αμέσως επόμενος αυτοκράτορας μετά τον Θεοδόσιος τον β’ τον μικρό, είναι ο Μαρκιανός ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΟΥΛΧΕΡΙΑ. Ως γυναίκα του, ναι, είχε τον τίτλο της αυτοκράτειρας.

Το πιο ωραίο της όλης υπόθεσης? Η ορθόδοξη εκκλησία τους εορτάζει ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ως……………………………«Αγίους» στις 17 Φεβρουαρίου!!

Όσον αφορά το έτερο «βυζαντινό μπουμπούκι», την περίφημη Ειρήνη, να υπενθυμίσουμε ότι έμεινε ως αυτοκράτειρα για τρία χρόνια (797-802), ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΥΦΛΩΣΕ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ, ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΚΩΝΣΤ/ΝΟ ΣΤ’, ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ…….ΕΙΚΟΝΟΜΑΧΟΣ!!

Λες που λες φίλτατε λίγα, πες τουλάχιστον και καμιά αλήθεια. Η νομίζεις ότι όλοι κοιμούνται σε «βυζαντινή πλάνη»?

symbol:
«Ο Ιουστινιανός αναφέρει ρητά ότι ο λαός έχει μεταβιβάσει την εξουσία του στον αυτοκράτορα.»

Εννοείς τον γνωστό θρησκόληπτο σφαγέα? Μάλιστα….

Αλήθεια, ΤΙ περίμενες να πει δηλαδή? Ότι…..ο λαός έχει μεταβιβάσει την εξουσία στο κοινοβούλιο??

symbol:
«Ο Πατριάρχης Νικόλαος Μυστικός τον 10ο αιώνα ανοιχτά διακήρυξε «το νόμιμο δικαίωμα της επανάστασης».»

Ωραίο και ετούτο!!!!

Και ΑΠΟ ΠΟΤΕ βρε αθεόφοβε χρειάζονται οι επαναστατημένοι ένα «νόμιμο δικαίωμα από έναν παπά»??????

symbol:
«Η Ρωμανία έσωσε τον Ελληνισμό:»

Το λέει το όνομα: ΡΩΜΑΝΙΑ!

Τώρα, ΠΩΣ γίνεται να σε…σώνει ο κατακτητής σου, έ αυτό μάλλον μόνο εσύ θα το γνωρίζεις!! Αλήθεια, ΑΠΟ ΤΙ μας έσωσαν οι Ρωμαίοι?? Μήπως από……την κατάληψη τους???

symbol:
«Ήταν ο μόνος λαός που αδιάλειπτα μιλούσε ελληνικά, που γνώριζε, μελετούσε τα αρχαία κείμενα και μάθαινε γραφή κι ανάγνωση μέσα από τα αρχαία κείμενα.»

Οι Ρωμαίοι σπούδαζαν και δίδασκαν ελληνική φιλοσοφία, γλώσσα, γράμματα, δίκαιο, ρητορική και καλές τέχνες ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 2ο ΑΙΩΝΑ π.χ. και δεν περίμεναν κανένα «βυζάντιο» για να ανακαλύψουνε την Ελληνική μαγεία.

Αυτά τα οποία μας κοπανάς είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΙΜΑΣ.

Αντί λοιπόν να ακούμε την ανυπόστατη βυζαντινή προπαγάνδα, ας θυμηθούμε τι είπε αιώνες πριν ο Ρωμαίος ποιητής Οράτιος: "Αν και καταλήφθηκε η Ελλάς, κατέκτησε τον άγριο κατακτητή και έφερε στο αγροίκο Λάτιο τις Τέχνες".

Ο Ελληνισμός μάλλον θα γνώριζε ακόμα μεγαλύτερη λάμψη, όπως οι τέχνες, η μουσική, η φιλοσοφία και ο αθλητισμός, η ιατρική και η αστρονομία, εάν δεν επενέβαινε η σκοταδιστική λαίλαπα του εκχριστιανισμού των Ρωμαίων. Και τούτο διότι ΗΔΗ ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΝΕΑΣ ΡΩΜΗΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ.

Άσε λοιπόν τα παραμύθια και δες την ιστορία όπως έχει, ανοίγοντας βιβλία και ΠΡΙΝ το 325.

Άντε να δούμε………
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 02:09:27  Εμφάνιση Προφίλ
Σβάμπε,
Αντί να αλλάζεις με επιχειρήματα του τύπου:

"Αυτά τα οποία μας κοπανάς είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΙΜΑΣ."

καλό είναι που και που να φέρνεις και κανένα στοιχείο για να το βλέπουμε και εμείς και να μην αρκείσαι στα αποφθέγματα του Ρασιά και των φίλων σου του hellenicreligion.

Ας κάνουμε την αρχή:

Φέρε μας στοιχεία για τη Σκυθόπολη, να δούμε και εμείς επιτέλους τι σόι σφαγή είναι αυτή;;;

*****Α ξέχασα ..... μήπως πρέπει και εδώ να βάλουμε κανένα στοίχημα για να μας πείσεις ότι τα όσα λες είναι αλήθεια;;;; Λέω μήπως!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 10:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Μακάρι, οι βάρβαροι που αναφέρεις, φτιάχνουν Mercedes και BMW, you know, απ' αυτές που οδηγάνε οι εκπρόσωποί σας.
Και ο βάρβαρος Γκούτνμπεργκ έφτιαξε την τυπογραφική μηχανή.
Οι ευνούχοι του βυζαντίου τι πρόσφεραν δηλαδή στην ανθρωπότητα πέρα απο αδελφοκτονίες
Να σου πω εγώ τι πρόσφεραν, κουτάλα στους παππάδες και τσεκούρι στους αντιφρονούντες, γι' αυτό λοιπόν και για τις σφαγές των προγόνων μας, πολλύ καλά να πάθουν για ό,τι έπαθαν...

Φίλε Ψηλέ, τελικά είμαστε λάθος . Έπειτα από την δήλωση αυτή (που άνετα μπορεί να γίνει το Νο 8) εμένα με έπεισαν με τα επιχειρηματά τους. Οφείλουμε να ρίξουμε ανάθεμα στο Βυζάντιο, να παραδεχτούμε ότι ήταν η πλέον σιχαμερή, σκοτεινή, βάρβαρη εποχή της παγκόσμιας ιστορίας, όπως επίσης ότι ευτυχώς που βρέθηκαν οι Τούρκοι και δεν άφησαν Βυζαντινό ρουθούνι ζωντανό. Να παραδεχτούμε επίσης ότι από το 330μ.Χ. έως και το 1453μ.Χ δεν είχαμε κανένα πρόγονο, αλλά αυτοί είχαν κρυφτεί βαθιά κάτω στην Γή και έκαναν υπομονή μέχρι να έρθουν οι Τούρκοι. Όσοι δεν πρόλαβαν να μπούνε, μείνανε έξω και κάνανε αντίσταση με αποτέλεσμα να σφαγιαστούν από τα σιχαμερά Βυζαντινά σκουλήκια.
Η πλάκα είναι ότι τους Βυζαντινούς (Δυτικοί - Λατίνοι) που τόσο πολύ βρίζει και σιχαίνεται, σύμφωνα με τα λεγομενά του, είναι οι πρόγονοι αυτών που θαυμάζει τόσο πολύ σήμερα. Εκτός και αν ο θαυμασμός αυτός αφορά μόνο τους Φράγκο-Νορμανδό-Γότθους.

Απορία: Μήπως θυμάται κανένας, πως και γιατί έχουμε την ονομασία που (ευτυχώς) έχουμε σήμερα;

Edited by - stemix on 15/12/2005 10:33:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 12:05:09  Εμφάνιση Προφίλ
ΣΒΑΜΠΕ
quote:
Οι Ρωμαίοι σπούδαζαν και δίδασκαν ελληνική φιλοσοφία, γλώσσα, γράμματα, δίκαιο, ρητορική και καλές τέχνες ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 2ο ΑΙΩΝΑ π.χ. και δεν περίμεναν κανένα «βυζάντιο» για να ανακαλύψουνε την Ελληνική μαγεία.

Αυτά τα οποία μας κοπανάς είναι ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΙΜΑΣ.

Αντί λοιπόν να ακούμε την ανυπόστατη βυζαντινή προπαγάνδα, ας θυμηθούμε τι είπε αιώνες πριν ο Ρωμαίος ποιητής Οράτιος: "Αν και καταλήφθηκε η Ελλάς, κατέκτησε τον άγριο κατακτητή και έφερε στο αγροίκο Λάτιο τις Τέχνες".


Εχεις σκεφτει ποτε πως αν η Ρωμανια δεν ειχε διατηρηθει για 1100 χρονια τωρα δεν θα υπηρχε ουτε ενας να μιλαει Ελληνικα?Οταν επεσε η Ρωμη οι μονοι που διατηρησαν Ρωμαικη παιδεια ηταν η Ρωμαιοκαθολικη εκκλησια και κανεις αλλος.Εχεις σκεφτει οτι τωρα δεν θα υπηρχε σαν κρατος η Ρωσια οτι το μουσουλμανικο τοξο θα ειχε κυριευσει ολη την αν.Ευρωπη?Θα ειμασταν μια αναμνηση κατι σαν τον πολιτισμο των Ατζεκων .Σημερα θα προσκυνουσες τον Αλλαχ ηθελες δεν ηθελες καιδεν θα ειχες να συντηρηθεις.


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 13:12:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο Ελληνισμός μάλλον θα γνώριζε ακόμα μεγαλύτερη λάμψη, όπως οι τέχνες, η μουσική, η φιλοσοφία και ο αθλητισμός, η ιατρική και η αστρονομία, εάν δεν επενέβαινε η σκοταδιστική λαίλαπα του εκχριστιανισμού των Ρωμαίων. Και τούτο διότι ΗΔΗ ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΝΕΑΣ ΡΩΜΗΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ.
Ο ελληνισμός έσβησε όταν κατακτήθηκε από τους ρωμαίους. Έκτοτε δεν παρουσιάζεται καμμιά πρόοδος στις τέχνες (μόνο αντίγραφα έχουμε στα αγάλματα πχ. καμμιά πρόοδος στην τεχνοτροπία) ούτε στην φιλοσοφία (στα γραπτά κείμενα ελλήνων της εποχής που έχουμε, φαίνεται καθαρά το αναμάσσημα των λόγων των παλαιότερων χωρίς να προσφέρουνε κάτι καινούργιο). Ούτε και στην επιστήμη έχουμε κάποια πρόοδο, αφού με τις αρχές του Ήρωνα θα είχαμε μπεί στην βιομηχανική επανάσταση-εποχή του ατμού από το 100 π.Χ. Να μη μιλήσω για την αστρονομία που έπεσε σε παρακμή έκτοτε.

Άρα λοιπόν δεν φταίει ο εκχριστιανισμός των Ελλήνων γιατί οι έλληνες είχαν πέσει ήδη σε παρακμή εκείνη την εποχή, μετά την πτώση και της Αλεξάνδρειας (που ήταν το λίκνο της γνώσης της εποχής) στους Ρωμαίους.
Δεν εμφανίστηκε κανένας Αρχιμήδης ούτε κανένας εφάμιλλος του Ήρωνα μετά την κατάκτηση από την Ρώμη. Και μιλαμε για 400 χρόνια μέχρι την εποχή που ασκήθηκαν διώξεις.
Τί διάολο 400 χρόνια τί περιμένανε οι Εθνικοί έλληνες να ανακάμψουν....
Πάρτε το πρέφα: μετά τα Ελληνιστικά χρόνια δεν υπάρχει ελληνικό πνεύμα και δεν φταίνε οι χριστιανοί...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 15:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Τι να σας πω βρε παιδιά...
Αν εσείς δεν μπορείτε να δείτε την κατάντια της Ελλάδας και να συγκρίνετε το παρελθόν με την Ιστορία της και το παρόν της, εγώ τι άλλο θέλετε να σας πω?
Οτι το Βυζάντιο ας πούμε ήταν ορόσημο για τον ελληνικό πολιτισμό?
Οτι οι βυζαντινοί ήταν πρόγονοί μας?
Επειδή είχαν επηρεαστεί απο τον ελληνικό πολιτισμό και είχαν πάρει στοιχεία του θα πει πως ήσσαν και πρόγονοι των ελλήνων?
Με την ίδια λογική πρέπει να διεκδικήσουμε και την σημερινή Ιταλία (ΟΛΟΚΛΗΡΗ)!!!
Με την ίδια λογική θα πρέπει να διεκδικήσουμε μέχρι και ένα κομμάτι της Ινδίας...
Και πάει λέγωντας.....
Ευτυχώς που την δική σας λογική, ελάχιστοι την ασπάζονται...Ευτυχώς.
Όσσο εσείς που εκπροσωπείτε το "κατεστημένο" του τύπου "ο καιρός γαρ εγγύς" με κράζετε, τόσσο εγώ πιστεύω οτι είμαι στον σωστό δρόμο.
Έναν δρόμο που περνάει μέσσα απο την λογική και την αλήθεια ΚΑΙ ΟΧΙ μέσα απο έναν δρόμο που μου επέβαλαν με πλύση εγκεφάλου ΚΑΠΟΙΟΙ που έχουν συμφέρον να με κάνουν κομμάτι των σχεδίων τους.
Και όπως πολλύ σωστά λένε και αρκετοί ΜΗ εκλησιαστικοί ιστορικοί-αρχαιολόγοι, "Η Ευρώπη αναγενήθηκε, η Ελλάδα όχι ακόμη" και έχουν απόλυτο δίκιο σ' αυτό.
Όταν βλέπεις κάποιους """έλληνες""" να υμνούν τους καταστροφείς του ελληνικού στοιχείου, όταν βλέπεις τα αρχαία λησμονημένα και πηγαίνουν τα γίδια του τσοπάνη και κατουράνε πάνω στους κίωνες, όταν βλέπεις ανθρώπους σαν τον VELISSARIO να δηλώνουν:

quote:
Ελληνες που υμνουν την αρχαια Ελλαδα και μενουν σε αυτην ειναι ανθελληνες

Τι άλλο χρειάζεσαι για να καταλάβεις που βρίσκεται η Ελλάδα και ποιός είναι τελικά ο πραγμματικός της εχθρός

Μου βγήκατε στο topic να μου βγάλετε "λάδι" τους "καημένους" τους βυζαντινούς που την έφαγαν απο τους λατίνους.
Σφάξανε καλά καλά τους ανθρώπους, τους πλιατσικολογήσανε τις περιουσίες τους και είναι και καημένοι απο πάνω?
Καλά να πάθουνε, για μένανε έπρεπε να τους έχουν ισσοπεδώσει εντελώς οι λατίνοι, να μην υπάρχει στην επιφάνεια του Βυζαντίου ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΧΑΛΙΚΙ, πλήρης αφανισμός πως το λένε???

Αλλά μην ανησυχείτε, οι θεοί είχαν άλλα σχέδια για το Βυζάντιο.
Να μην μείνει βυζαντινό ρουθούνι αλλά να μείνουν τα κτίσματα και η πόλη σχεδόν ανέπαφη, γιατί άραγε???
Για να βλέπει όλος ο πλανήτης την κατάντια τους και την ξεφτύλα τους, για να λένε οι ιάπωνες, οι αμερικάνοι οι ρώσοι και όλοι...στα παιδιά τους, κάποτε εδώ κατοικούσαν κάτι άνθρωποι που δεν υπάρχουν πια, τους έσφαξαν οι τούρκοι, τους ξεφτύλισαν οι τούρκοι, τους αφάνισαν οι τούρκοι και το μόνο πράγμμα που έμεινε παιδί μου είναι τα κτίσματά τους.

Τι να κάνουμε, όλες οι μαρτίες ΕΔΩ πληρώνωνται που λένε και οι χριστιανοί.
Τουλάχιστον κάπου βαθυά μέσα τους έχουν επίγνωση των πράξεών τους και των κατηγοριών που θα αντιμετωπίσουν απο τον πλανήτη ολόκληρο, soon!!!


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 16:11:49  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξερεις που πατας και που πηγαινεις ηθελα να ηξερα προς τι αυτο το κειμενο που εγραψες πιο πριν.Παρτο χαμπαρι ανθρωπε μου η Ελλαδα χορτασε απο αρχαιολατρες θελει νεους ανθρωπους με ιδανικα και ακομπλεξαριστους και οχι ρατσιστες ξενοφοβους αρχαιολατρες.Αν εγω σημερα κοπτωμαι για το Βυζαντιο δεν ειναι γιατι το υπεραγαπω αλλα γιατι ειναι κοματι της ιστοριας μας παρεξηγημενο και παρατημενο ειναι η ξεχασμενη Ελλαδα που ξεχαστηκε απο ποιους????απο τους νεοελληνες που κανουν πως κοπτωνται για την αρχαιοτητα αλλα αφηνουν τον μεσαιωνα στα σκουπιδια η καλυτερα στους δυτικους?Ολα με μετρο οσο νοιαζομαι γαι την αρχαια Ελλαδα νοιαζωμαι και για το Βυζαντιο μονο που το Βυζαντιο δεν εχει υπερασπιστες γιατι φροντισατε εσεις γιαυτο .


ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΕΝΑΝ <<ΑΘΕΟ>> ΜΕΣΑ ΤΟΥ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 16:30:12  Εμφάνιση Προφίλ
Telekinesis,
Ελληναρά μου εσύ!!!! Φτου σου να μη σε ματιάσω!!

Τελικά,
Εκτός από τις ευχές σου και τις απόψεις των μυθιστοριογράφων σου, θα μας παραθέσεις και κανένα στοιχείο που να έχει και κάποια ιστορική αναφορά μέσα ή θα συνεχίσεις το ίδιο βιολί;;;

quote:
Καλά να πάθουνε, για μένανε έπρεπε να τους έχουν ισσοπεδώσει εντελώς οι λατίνοι, να μην υπάρχει στην επιφάνεια του Βυζαντίου ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΧΑΛΙΚΙ, πλήρης αφανισμός πως το λένε???

Έχεις δίκιο, έτσι θα είχαμε γλιτώσει και από την αφεντιά σου

Με έχεις κατασυγκινήσει!!! Με αυτά σου τα μελιστάλαχτα λόγια τιμάς και αντιπροσωπεύεις επάξια το αρχαίο ελληνικό πνεύμα!!!
Αν ήταν τέτοιοι σαν και εσένα αυτοί που υποστηρίζεις ότι σφαγιάσθηκαν και υπέφεραν από το Βυζάντιο, τότε θα με κάνεις να θυμώσω με τους Βυζαντινούς στ' αλήθεια, γιατί δεν έκαναν όπως έπρεπε το έργο τους και τους ξέφυγε ένας!!!!

Αλήθεια, εσύ που κρυβόσουνα τότε;;
Μήπως πρέπει ν' αρχίσουμε να πιστεύουμε στ' αλήθεια το σενάριο που αναφέρει ο stemix;;

Το αγγλικό πάντως το μιλάς καλά!! Όσο για το «soon», λυπάμαι αλλά θα πρέπει να περιμένεις πολύ καημένε μου!!!
Καλύτερα λοιπόν να το κάνεις «soοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοon», αλλά μην απελπίζεσαι!! Εδώ εσύ επέζησες από τότε και μας παρουσιάζεσαι ατόφιος Ελληναράς σήμερα, τι στην ευχή, καμιά εκατοστί αιώνες ακόμη θα σε κάνουν να κωλώσεις;;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 18:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix
quote:
Για να βλέπει όλος ο πλανήτης την κατάντια τους και την ξεφτύλα τους, για να λένε οι ιάπωνες, οι αμερικάνοι οι ρώσοι και όλοι...στα παιδιά τους, κάποτε εδώ κατοικούσαν κάτι άνθρωποι που δεν υπάρχουν πια, τους έσφαξαν οι τούρκοι, τους ξεφτύλισαν οι τούρκοι, τους αφάνισαν οι τούρκοι και το μόνο πράγμμα που έμεινε παιδί μου είναι τα κτίσματά τους.

Με τρώει το χέρι μου να γράψω τι εθνικότητας άνθρωπος θα έλεγε κάτι τέτοια, αλλά άστο...

quote:
Μου βγήκατε στο topic να μου βγάλετε "λάδι" τους "καημένους" τους βυζαντινούς που την έφαγαν απο τους λατίνους.
Σφάξανε καλά καλά τους ανθρώπους, τους πλιατσικολογήσανε τις περιουσίες τους και είναι και καημένοι απο πάνω?

Την μία μας λές ότι οι Βυζαντινοί ήταν Λατίνοι που καταδυνάστευαν τους Έλληνες. Την άλλη μας λες ότι οι Βυζαντινοί σφάξανε τους Λατίνους και για αυτό τους είχαν άχτι οι Λατίνοι. Θα πάρεις καμιά απόφαση επιτέλους για το τι ήταν; Μην ήταν τίποτα βρίλια οι Βυζαντινοί;

quote:
Και όπως πολλύ σωστά λένε και αρκετοί ΜΗ εκλησιαστικοί ιστορικοί-αρχαιολόγοι, "Η Ευρώπη αναγενήθηκε, η Ελλάδα όχι ακόμη" και έχουν απόλυτο δίκιο σ' αυτό.

Άτυχη δήλωση...

quote:
οι ιάπωνες, οι αμερικάνοι οι ρώσοι και όλοι...στα παιδιά τους,

Και ωωω!!! Τι σύμπτωση. Και τα τρία έθνη που ανέφερες είναι από αυτά που δικαιούνται να μιλάνε για βαρβαρότητες!!! Δεν είμαστε καλά.
Και να σου πω κάτι ρε φίλε; Εγώ γουστάρω τους σημερινούς Έλληνες, ακριβώς όπως είναι, ακόμα και με τα κουσούρια τους και ανεξάρτητα από τους προγόνους τους. Και είμαι απίστευτα περήφανος που έτυχε να γεννηθώ Έλληνας.
Εσύ για κοίτα λίγο τα γραφομενά σου να δεις τι πραγματικά φαίνεται.
Βυζαντινολάγνο μπορείς να με πεις (και αρχαιολάγνο, άσχετα αν δεν είχες την ευκαιρία να το διαπιστώσεις). Ευρωλιγούρης πάντως δεν είμαι.

Edited by - stemix on 15/12/2005 19:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 19:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής
Την αρχαιολατρεία βλέπω εξακολουθείτε επίμονα να βάζετε ώς στόχο μερικοί. Φίλοι μου συνέλθετε την σημερινή μας πατρίδα δέν την πήρε στον λαιμό της η αρχαιολατρεία, απορώ πώς βγάζετε αυθαίρετα τέτοιου είδους ανακριβέστατα εξωφρενικά συμπεράσματα. Την πήραν στον λαιμό της τα κεριά, τα καντήλια, τα λιβάνια, και τα ευχέλαια όπως σας τα έχει μάθει ο παπάς της ενορίας να τα ευαγγελίζεστε. Και ακολουθείτε πιστότατα τις συμβουλές του πιστεύοντας οτι είναι ο μοναδικός αλάνθαστος.
Το βυζάντιο επ'ουδενί τρόπο δέν ονομαζόταν έτσι, και δέν είχε συγγενική σχέση με τον Ελληνισμό. Ήταν απλή συνέχεια της Ρωμαικής αυτοκρατορίας, μιά διάδοχος κατάσταση μιάς κοσμοκρατορίας που αντάμωσε τον Ελληνισμό σάν ένας κατακτητής του. Αλλά άν η Ρωμαική κατάκτηση δέν έδειξε στον Ελληνισμό τόσο σκληρά δόντια την εποχή της μεγάλης δόξας της, αυτό έγινε εύκολα στην συνέχεια όταν ασπάστηκε μιά θρησκεία Ιουδαιογενή όπως τον χριστιανισμό. Τότε η αυτοαποκαλούμενη Ρωμαική αυτοκρατορία έδειξε όλο της το μένος απέναντι στους προγόνους μας κλείνοντας όλες τις σχολές, καταστρέφοντας ναούς και απαγορεύοντας ήθη και έθιμα χιλιετηριών όπως και τους Ολυμπιακούς αγώνες. Ούτε αυτοί γλύτωσαν απο την μήνη τους, δείτε τα όσοι θέλετε να αυτοαποκαλούνται προγόνοι μας και συνεχιστές του μεγαλύτερου πολιτισμού της ιστορίας όπως ο αρχαιοελληνικός. Δείτε τα φίλοι μου όσοι υπερηφανεύεστε βαπτίζοντας τον Ιουστινιανό και τον Θεοδόσιο σάν τους πιό άξιους προγόνους σας, και προέβησαν τόσο αυτοί, όσο και ο συμφερτός που τους ακολουθούσε σε τόσο ασύστολες πράξεις. Ευαγγελίζετε την ανεξιθρησκεία του Μεγαλου Κων/νου, αλλά τέτοιου είδους ενέργειες ισοπεδωτικά δολοφονικές όσων συμπολιτών έδειχναν να μήν υπακούουν το χριστιανικό δόγμα ήταν κάτι που κάθε άλλο παρά ανεξιθρησκεία θα μπορούσε να σας θυμίσει.
Αυτό ήταν το Βυζάντιο και μήν νομίζετε οτι άλλαξε και πολύ στην συνέχεια. Δέν αμφιβάλλω οτι κατοικείτο απο μεγάλα ποσοστά πληθυσμού ελληνικής καταγωγής, αλλά μόνο ο γεωγραφικός χώρος συνηγορεί προς αυτό, όλα τα υπόλοιπα στην Ανατολική Ρωμαική αυτοκρατορία κάθε άλλο παρα Ελλάδα θα μπορούσαν να θυμίσουν.

Έν οίδα, ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy