ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο 5ος κι η Ελληνική Επανάσταση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 14:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το όνομα του Κωλέτη σαν συντάκτη της ελληνικής νομαρχίας, αν και ακούστηκε, εντούτοις μάλλον δεν είναι πιθανό.

Η γλώσσα που χρησιμοποιείται στο κείμενο της ελληνικής νομαρχίας μοιάζει πολύ με του Κοραή (μάλιστα σε ορισμένες εκδόσεις των έργων του Κοραή συμπεριλαμβάνεται σαν έργο του και η "Νομαρχία").

Ο Βαλέτας που ανέλαβε την έκδοση το 1949 (μέχρι τότε το κείμενο είχε θαφτεί για ευνόητους λόγους) πλησιάζει στην άποψη πως ο συντάκτης ήταν ο γιατρός και φιλόσοφος της Ηπείρου Ιωάννης Πασχάλης Δονάς.

Πιθανότατα ήταν προϊόν συλλογικής εργασίας και σίγουρα κάποιοι από τους συντάκτες του πρέπει να ήταν γνωστά πρόσωπα, γι'αυτό και προτίμησαν να παραμείνουν ανώνυμοι.

Το θεωρώ απίθανο να συνεργάστηκε ο Κωλέτης με τον Κοραή στη συγγραφή της Νομαρχίας όπως επίσης θεωρώ παράξενη τη βεβαιότητά σου πως ο Κωλέτης ήταν ο μοναδικός συγγραφέας της "νομαρχίας", όταν ακόμη και σήμερα ο συντάκτης της παραμένει ουσιαστικά ανώνυμος. Άλλωστε ο Κοραής στην αυτοβιογραφία του ανθρώπους σαν τον Κωλέτη τους ονομάζει "άφρονες", "απαίδευτους" και τους θεωρεί υπεύθυνους για την επικίνδυνη πορεία που είχε πάρει η Επανάσταση κινδυνεύοντας να αποτύχει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 16:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μπορεί φίλε μου Trainman ο Κοραής να μην ήρθε να πολεμήσει στην Ελλάδα το 1821, όταν ήταν 73 χρονών και άρρωστος (άλλωστε είναι βέβαια πως ένας 73χρονος θα είχε πολλά να προσφέρει στον κλεφτοπόλεμο), αλλά ο αγώνας του για την ελευθερία δεν υπολείπεται σε τίποτε από εκείνον των υπολοίπων. Το αντίθετο μάλιστα.


Τον Κοραή Macedon, τον σέβομαι ιδιαίτερα. Ακόμα περισσότερο, σέβομαι επίσης, τις προσωπικές συμπάθειες και αντιπάθειες. Αν εσύ για παράδειγμα συμπαθείς υπερβαλλόντως τον Κοραή και αντιπαθείς κάποιον άλλον ρασοφόρο ή μη, εγώ το αποδέχομαι και μάλιστα το επικροτώ, διότι αγάπη χωρίς πάθος δεν έχει νόημα να υπάρχει - είτε μιλάμε για διαπροσωπική αγάπη, είτε αγάπη για την ιστορία μας.

Αν όμως διακρίνω κάποιον κίνδυνο να αναγορευθεί ο Κοραής σε κριτή των υπολοίπων, θεωρώ υποχρέωσή μου να υπομνήσω και τις άλλες του πλευρές, ώστε να ενταχθεί στο πλαίσιο που του πρέπει.

Όσο για τα 73 του έτη και την προφανή του αδυναμία να πιάσει το γιαταγάνι (κάτι που θα μπορούσε να ισχύει και στα 23 του έτη - δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί για πόλεμο), επέτρεψέ μου να σου υπενθυμίσω, χωρίς καμία διάθεση να σε προκαλέσω, ότι ο Κοσμάς ο Αιτωλός κρεμάστηκε στα 65 του έτη, έχοντας προλάβει να ιδρύσει δεκάδες σχολεία στον ελλαδικό χώρο. Ο Κοραής, ζητούσε αναβάθμιση της Παιδείας στην Ελλάδα (άχρι καθυστέρησης της Επανάστασης μάλιστα) αλλά δεν γνωρίζω να έχει ιδρύσει έστω και ένα σχολείο.

Καλός και άγιος λοιπόν ο Κοραής, χρήσιμος για το έθνος και τη συνείδησή μας, ΕΛΛΗΝΑΣ με κεφαλαία γράμματα, αλλά όχι και γενικός τιμητής.

quote:
Κανείς δεν αποχώρησε φίλε μου.

Χαίρομαι που δεν αποχωρείς. Θα ήθελα ωστόσο να μου διευκρινίσεις εάν σκοπεύεις να απαντήσεις στα όσα σου έγραψα στο τελευταίο μου post, ή αν τελικώς προτιμάς να δώσεις σε μένα το λόγο και να κινηθώ αντιστοίχως.

Σε περίπτωση που χρειάζεσαι χρόνο για να μου απαντήσεις, διατίθεμαι προκειμένου να μην μένει ανενεργό το thread, να παραθέσω ενδιαφέροντα στοιχεία για τον Αγώνα, όχι κατ' ανάγκην άμεσα σχετιζόμενα με τον Γρηγόριο, αλλά σίγουρα όχι άσχετα με το όλο πλαίσιο της Επανάστασης.

Αν πάλι επιλογή σου είναι να δώσεις σε μένα το λόγο και να παραμείνεις για ένα διάστημα απλώς σχολιαστής των απόψεών μου, θα σε παρακαλέσω να το διευκρινίσεις. Να μην με αφήσεις δηλαδή, τις προθέσεις σου να τις μαντέψω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ας είναι καλά όμως ο Trainman, που έλαβε υπόψιν του τις ερωτήσεις μου και έστω διαμέσου αυτού περιμένω και τις τοποθετήσεις των ερωτώμενων!


Αγαπητέ Βαρτιμαίε

Ο Trainman δεν έχει στο διάλογο ετούτο, ούτε υπασπιστές, ούτε προϊσταμένους. Καθώς όμως, η κοπιώδης προσπάθειά μου φαίνεται να σε οδηγεί, όχι μόνον σε ιαχές, αλλά και σε μια αυξανόμενη επίδειξη αλαζονείας και αγένειας, σε προειδοποιώ για τελευταία φορά να μην αναφερθείς εκ νέου στο πρόσωπό μου στο συγκεκριμένο thread, αλλιώς θα το μετανιώσεις, τόσο εσύ, όσο και η υπόλοιπη παράταξη των αδελφών χριστιανών στην οποία διακηρύσσεις πως ανήκεις.

Ελπίζω να έγινα σαφής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 17:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Στράβωνα

Έριξα μια ματιά στο λινκ για τον Φαλμεράυερ και φοβούμαι ότι θα σε απογοητεύσω. Δεν είμαι βλέπεις ο πλέον ειδικός για να μετρήσω τις μύτες και τους λαιμούς των Νεοελλήνων και να τους συγκρίνω με τα κρανία των αρχαίων. Κάποια στοιχεία πάντως, για τις φυλετικές προσμείξεις στον ελλαδικό χώρο, σκοπεύω να παραθέσω κι εδώ, εξετάζοντας το ζήτημα του "έθνους".

Ίσως να μην διακρίνεται από τα κείμενά μου, αλλά κατ' εξοχήν ρομαντικός υπήρξα κι εγώ - κι όποιος γεννήθηκε με το κουσούρι του "spleen", (την έκπτωση δηλαδή, του βιβλικού "σημείου του Κάιν") δεν μπορεί παρά να πεθάνει μ' αυτό.

Για να σε αποζημιώσω λοιπόν και εν είδη θερμού χαιρετισμού, θα σου αφιερώσω το παρακάτω απόσπασμα του Ποιητή, γραμμένο στα 1823, σε μια αξιέπαινη μετάφραση του καθ. Μ.Β.Ραίζη:

«Η παλιά φιλοδοξία πνέει ανανεωμένη,
Πάλι για να εμψυχώσει σάρκα τότε ξεπεσμένη
Σαν εκείνη που τους Πέρσες έδιωξε από τη χώρα
Όπου η Ελλάς υπήρχε - Όχι! Ελλάς είναι και τώρα.
Μύρια στήθη συνενώνει μία και κοινή αιτία
Δυτικοί κι ανατολίτες επαναστατούν με βία.
Πάνω στις κορφές του Αθω και τις Ανδεις κυματίζει
Λάβαρο που ‘ναι το ίδιο και δυο κόσμους χαιρετίζει».
(Λόρδος Μπάυρον - The age of bronze - VI)


Να είσαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 17:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Βαρτιμαίε

Ο Trainman δεν έχει στο διάλογο ετούτο, ούτε υπασπιστές, ούτε προϊσταμένους. Καθώς όμως, η κοπιώδης προσπάθειά μου φαίνεται να σε οδηγεί, όχι μόνον σε ιαχές, αλλά και σε μια αυξανόμενη επίδειξη αλαζονείας και αγένειας, σε προειδοποιώ για τελευταία φορά να μην αναφερθείς εκ νέου στο πρόσωπό μου στο συγκεκριμένο thread, αλλιώς θα το μετανιώσεις, τόσο εσύ, όσο και η υπόλοιπη παράταξη των αδελφών χριστιανών στην οποία διακηρύσσεις πως ανήκεις.

Ελπίζω να έγινα σαφής.



Δηλαδή,
αγαπητέ Trainman, πάει να πει πως μας κάνεις χάρη, σε εμάς "τους άλλους της υπόλοιπης παράταξης των αδελφών χριστιανών", που μέχρι τώρα δεν μας έχεις κάνει να το μετανιώσουμε;

Να μετανιώσουμε για ποιο πράγμα;;

****Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου αυτή;;
Ίσως είναι καιρός να γνωρίσουμε τον πραγματικό Trainman;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 17:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trainman
Αν εσύ για παράδειγμα συμπαθείς υπερβαλλόντως τον Κοραή και αντιπαθείς κάποιον άλλον ρασοφόρο ή μη, εγώ το αποδέχομαι και μάλιστα το επικροτώ, διότι αγάπη χωρίς πάθος δεν έχει νόημα να υπάρχει - είτε μιλάμε για διαπροσωπική αγάπη, είτε αγάπη για την ιστορία μας.

Όπως σου είπα φίλε μου, εκ προοιμίου δεν συμπαθώ ή αντιπαθώ κανένα. Καθένας κρίνεται από το έργο του και απ'αυτά που προσφέρει στο έθνος και στους συνανθρώπους του. Κι ο Κοραής κατ'εμέ (όπως και πολλοί άλλοι) πρόσφερε πολλά στην εθνική υπόθεση και ως εκ τούτου σέβομαι και εκτιμώ τον άνθρωπο αυτό που ευτύχησε (σε αντίθεση με ορισμένους άλλους) να τιμηθεί από το ελληνικό κράτος το 1827. Το έργο του δεν είναι θέσφατο και ως εκ τούτου κρίνεται. Υπάρχουν πολλά σημεία με τα οποία διαφωνώ και άλλα τα οποία με βρίσκουν σύμφωνο.

Απλά, λόγω της προσήλωσής του στα θέματα της παιδείας, κάτι που φαίνεται πως έβρισκε σύμφωνο και τον Καποδίστρια καθώς από τις πρώτες σχολές που ίδρυσε (ο Καποδίστριας) ήταν ουσιαστικά η σχολή εκπαίδευσης δασκάλων που στεγαζόταν στο ορφανοτροφείο της Αίγινας.


quote:
Trainman
Καλός και άγιος λοιπόν ο Κοραής, χρήσιμος για το έθνος και τη συνείδησή μας, ΕΛΛΗΝΑΣ με κεφαλαία γράμματα, αλλά όχι και γενικός τιμητής.

Μακριά από μένα οι κριτές των πάντων, επίγειοι και επουράνιοι.

quote:
Trainman
Χαίρομαι που δεν αποχωρείς. Θα ήθελα ωστόσο να μου διευκρινίσεις εάν σκοπεύεις να απαντήσεις στα όσα σου έγραψα στο τελευταίο μου post, ή αν τελικώς προτιμάς να δώσεις σε μένα το λόγο και να κινηθώ αντιστοίχως.

Ο σχολιασμός γίνεται όταν έχει κάποιος να πει κάτι επικοδομητικό, διαφορετικά δεν έχει νόημα. Συνέχισε όπως γνωρίζεις φίλε μου. Όσο για το τελευταίο σου post μάλλον μου διέφυγε. Θα το κοιτάξω προσεκτικά και θα σου απαντήσω αν έχω κάτι να πω.

Ταυτόχρονα, κάνε τις τοποθετήσεις σου για τα θέματα που άπτονται της επανάστασης και τα συζητάμε κι αυτά. Έχω ένα πολύ βεβαρυμένο πρόγραμμα αυτόν τον καιρό, οπότε ο ελεύθερος χρόνος μου είναι μάλλον ελάχιστος και θα προσπαθήσω να κάνω καλή χρήση του.

Άσχετα πάντως με το τι έχει να σχολιάσει ο καθένας, πιστεύω πως ακόμη και η απλή παράθεση γεγονότων και καταστάσεων περί της εποχής εκείνης είναι αρκούντως ωφέλιμα και χρήσιμα σε όλους μας, καθώς πολλά είναι που αγνοούμε και που τα μάθαμε στραβά στα σχολεία μας.

Τα λέμε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 18:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεωρώ παράξενη τη βεβαιότητά σου πως ο Κωλέτης ήταν ο μοναδικός συγγραφέας της "νομαρχίας",. . . . . . .
δεν είπα ότι είναι ο μοναδικός συντάκτης, είπα το παρακάτω

quote:
Και ο Κωλετης (ο πρωθυπουργός του γαλλοαναθρεμένου) κόμματος της φουστανέλας είναι συντάκτης της «ελληνικής νομαρχίας». . . . .

Συμφώνησα με την άποψη ότι είναι ομαδική δουλειά η «ελληνική νομαρχία» και ανέφερα τον Κωλετη ως έναν από τους συντάκτες της.

Edited by - pr_gid on 27/10/2006 18:44:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 19:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κωλέτης, αν δεν ήταν ελεγχόμενος, τουλάχιστον δεν ήταν εχθρικός προς το πατριαρχείο. Άλλωστε η εν γένει στάση του δείχνει πως οι δεσμοί του με το πατριαρχείο πρέπει να ήταν σημαντικοί.

Η συμμετοχή του στο επαναστατικό κείμενο της "Ελληνικής Νομαρχίας" και ειδικά στο τέταρτο βιβλίο της που τιτλοφορείται "Οι συνεργοί της τυραννίας" όπου κατονομάζεται ευθέως το πατριαρχείο σαν συνεργός, κρίνεται μάλλον απίθανη.

Θα ήθελα να γνωρίζω από ποιά πηγή άντλησες την πληροφορία αυτή.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2006, 22:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια και το έφερε η κουβέντα για την "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ήτοι ΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ" θα ήταν ίσως χρήσιμο να ρίξουμε μια ματιά σ'αυτό το πολιτικό και επαναστατικό έργο. Γράφτηκε μάλλον το 1806 και εκδόθηκε την ίδια χρονιά. Αποτελούσε μάλλον προϊόν συλλογικής προσπάθειας, και σαν συντάκτες του θεωρήθηκαν ή θεωρούνται ο Αδαμάντιος Κοραής, ο Ιωάννης Πασχάλης Δονάς, ο Χριστόφορος Περραιβός, ο Γιώργος Καλλαράς.

Το έργο εντοπίζει τα προβλήματα της επανάστασης και προτείνει λύσεις με ένα μάλλον ρεαλιστικό τρόπο, ξεσκεπάζει και ονομάζει τους εχθρούς και εκμεταλλευτές του λαού (κλήρο, κοτσαμπάσηδες, δασκάλους, εμπόρους, κτλ.) και υποστηρίζει πως η επανάσταση θα πρέπει να στηριχτεί σε δικές της δυνάμεις (εδώ έρχεται σε αντίθεση με τον Κοραή αλλά και το Ρήγα που τοποθετούσαν μεγάλο μέρος των ελπίδων επιτυχίας της επανάστασης στους Γάλλους).

Το έργο ήταν εξαφανισμένο και θαμμένο (για ευνόητους λόγους) μέχρι το 1949 οπότε και επανεκδόθηκε.

Αποτελείται από 5 τμήματα, καθένα από το οποίο διαπραγματεύεται ένα συγκεκριμένο θέμα:

Στο Α΄μέρος γίνεται μία διαπραγμάτευση της δουλείας και της ελευθερίας ("«Η ζωή του αληθούς πολίτου πρέπει να τελειώνη ή για την ελευθερίαν του ή με την ελευθερίαν του»" ενώ γίνεται αναφορά σε πολεμικές στρατηγικές και την ανάγκη να μάθουν οι Έλληνες στρατιωτικές τεχνικές (να σημειώσουμε εδώ πως πρώτη φορά σε κείμενο της εποχής χρησιμοποιείται ο όρος "Έλληνας").

Στο Β΄μέρος που έχει τίτλο "ΤΥΡΑΝΝΟΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΟΙ" στηλιτεύονται τα μοναρχικά καθεστώτα ενώ διαπιστώνονται οι αιτίες της πνευματικής καθυστέρησης του λαού μας, που αποδίδεται κυρίως στον κλήρο και στην αντικατάσταση απ'αυτούς της επιστήμης και της γνώσης από τη δεισιδαιμονία και το σκοταδισμό.

Το Γ΄μέρος (Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΔΕΣΜΑ ΤΗΣ) καταπιάνεται με την εκμετάλλευση των παραγωγικών τάξεων του ελληνικού χώρου και κυρίως των αγροτών.

Στο Δ΄ μέρος (ΟΙ ΣΥΝΕΡΓΟΙ ΤΗΣ ΤΥΡΑΝΝΙΑΣ) παρουσιάζονται τα αίτια που συντηρούν τη σκλαβιά όπως είναι οι ξενιτεμένοι που "πρόδωσαν την Ελλάδα", ο κλήρος με τα κηρύγματά του περί θεάρεστης δουλείας, το πατριαρχείο που η πρακτική του δεν έχει καμία σχέση με την αποστολή του καθώς και οι 100.000 καλόγεροι που με τη θαυματοκαπηλεία τους συντηρούν τον σκοταδισμό που είναι το δεξί χέρι της σκλαβιάς.

Τέλος, στο Ε΄μέρος (Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΣ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ) μιλάει για τις δυνάμεις στις οποίες θα πρέπει να στηριχτεί το γένος για να ενευθερωθεί και που δεν μπορεί να είναι παρά μόνον οι δικές του. Γίνεται αναφορά στους κλέφτες ενώ εξαίρεται το ήθος των Ελλήνων έναντι των εχθρών του. Ένα σημαντικό σημείο φαίνεται να είναι η πεποίθηση πως το έθνος θα αναγγενηθεί αφού ελευθερωθεί, κάτι που πιστεύω πως έρχεται μάλλον σε αντίθεση με τις ιδέες του Κοραή που πίστευε πως η ελευθερία του έθνους θα ακολουθήσει και δεν θα προηγηθεί της αναγέννησής του.

Ελπίζω μέσα στο Σαββατοκύριακο να ανεβάσω όλο το έργο online. Θα ήθελα εδώ όμως να παραθέσω μερικά ενδεικτικά αποσπάσματα από το 4ο βιβλίο που αναφέρεται στους συνεργούς της τυραννίας.

Όπως είπα παραπάνω, βασικός συνεργός θεωρείται το πατριαρχείο που απέκλινε του σκοπού του,

"Ω συ μιαρά Σύνοδος της Κωνσταντινουπόλεως, εις τι ομοιάζεις, ήθελα να ηξεύρω από εσέ τώρα οπού σε ερωτώ, εις τι, λέγω, ομοιάζεις τους ιερούς και θείους αποστόλους του λόγου της σοφίας του Ιησού Χριστού; Ισως εις την ένδειαν και αφιλοκέρδειαν, οπού εκείνοι εκήρυττον; Αλλ' εσύ είσαι γεμάτη από χρήματα, οπού καθημερινώς κλέπτεις από τους ταλαιπώρους χριστιανούς. "

που φαυλοκρατείται και διοικείται στη βάση των εμπορικών συναλλαγών

"Η Σύνοδος αγοράζει τον πατριαρχικόν θρόνον από τον οθωμανικόν αντιβασιλέα διά μίαν μεγάλην ποσότητα χρημάτων, έπειτα τον πωλεί ούτινος της δώση περισσότερον κέρδος, και τον αγοραστήν τον ονομάζει πατριάρχην. Αυτός, λοιπόν, διά να ξαναλάβη τα όσα εδανείσθη διά την αγοράν του θρόνου, πωλεί τας επαρχίας, ήτοι τας αρχιεπισκοπάς, ούτινος δώση περισσοτέραν ποσότητα, και ούτως σχηματίζει τους αρχιεπισκόπους, οι οποίοι πωλώσι και αυτοί εις άλλους τας επισκοπάς των."

ενώ οι αγράμματοι παπάδες και καλόγεροι εκμεταλλεύονται την ευπιστία του λαού με τη λειψανοκαπηλεία

"Αυτοί έχουσιν εν κιβωτίδιον γεμάτον από ανθρώπινα κόκκαλα και κρανία ακέραια, τα οποία ασημώνοσι, και έπειτα ονοματίζουσιν, άλλα μεν του Αγίου Χαραλάμπους και άλλα του Αγίου Γρηγορίου. Εν ενί λόγω, δεν αφίνουν άγιον, χωρίς να έχουν μέρος από τα κόκκαλά του. Οι περισσότεροι από αυτούς τούς κοκκαλοπωλητάς εξέρχονται από το όρος του Αθους, οπού ονομάζουν Αγιον Ορος, εις το οποίον ευρίσκεται η πηγή αυτών των καλογήρων. Τα δε μοναστήρια αυτά έχουσιν εις κάθε πολιτεία υποστατικά και όσπίτια, τα οποία καλούσι μετόχια και τα κατοικούσιν αυτοί οι περιηγηταί. Εκεί μετρούσι τα κλεφθέντα χρήματα, διά να λάβωσιν αυτοί κρυφίως τα μισά και τα λοιπά να τα υπάγωσιν εις τα μοναστήρια των "

Συνεργάτες της τυραννίας είναι και τα κυρήγματα της εκκλησίας

"Φεύ! βαβαί της αθλιότητός μας! Οι ιεροκήρυκες αρχινούν από την ελεημοσύνην και τελειώνουν εις την νηστείαν. Πώς θέλεις λοιπόν να εξυπνήσουν οι Ελληνες από την ομίχλην της τυραννίας; Οι ιεροκήρυκες, οι οποίοι ήτον εις χρέος να τους αποδείξωσι την αλήθειαν, δεν το κάμνουσι. Αλλά τι αποκρίνονται αυτοί οι φιλόζωοι και αυτόματοι ψευδοκήρυκες: «Ο Θεός, αδελφοί, μας έδωσεν την τυραννίαν εξ αμαρτιών μας, και πρέπει, αδελφοί, να την υποφέρωμεν με καλήν καρδίαν και χωρίς γογγυσμόν, και να ευχαριστηθώμεν εις ό,τι κάμνει ο Θεός». Και ύστερα από τέτοια ξυλολογήματα λέγουσι και το ρητόν «όν αγαπά Κύριος, παιδεύει».

αλλά και αυτοί που βρίσκονται μακριά από την Ελλάδα χωρίς να κάνουν τίποτε γι'αυτήν

"Ω της αναισχυντίας σας, αχάριστα τέκνα της πατρίδος! Και από ποίον προσμένετε, παρακαλώ σας, την ελευθερίαν; Να σας έλθη, ίσως, φορτωμένη από τον ωκεανόν με κανένα εμπορικόν πλοίον, και να την εκστρατεύσητε εις την Ελλάδα; Η προσμένετε να ελευθερωθούν μόνοι τους, και έπειτα να υπάγητε εσείς, να εύρητε έτοιμα τα αγαθά, και να χαρήτε πάλιν, κατά το συνηθισμένον σας, εις τους ιδρώτας των άλλων;"

Και βέβαια η ελευθερία θα έρθει από τους ίδιους τους Έλληνες και όχι από τους ξένους

"Ισως, τέλος πάντων, προσμένετε να μας δώση την ελευθερίαν κανένας από τούς αλλογενείς δυνάστας; Ω Θεέ μου! Εως πότε, ώ Ελληνες, να πλανώμεθα τόσον αστοχάστως; Διατί να μην στρέψωμεν και μίαν φοράν τους οφθαλμούς μας εις τα απελθόντα, διά να καταλάβωμεν ευκολώτερα και τα μέλλοντα; Ποίος αγνοεί, ότι ο κύριος στοχασμός των αλλογενών δυνάστων είναι εις το να προσπαθήσουν να κάμουν το ίδιόν των όφελος με την ζημίαν των άλλων; Και ποίος στοχαστικός άνθρωπος ημπορεί να πιστεύση, ότι όποιος από τους αλλογενείς δυνάστας ήθελε κατατροπώσει τον οθωμανόν, ήθελε μας αφήσει ελευθέρους; Ω, απάτη επιζήμιος!"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 00:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τrainman:
quote:
Ας είναι καλά όμως ο Trainman, που έλαβε υπόψιν του τις ερωτήσεις μου και έστω διαμέσου αυτού περιμένω και τις τοποθετήσεις των ερωτώμενων!

Αγαπητέ Βαρτιμαίε

Ο Trainman δεν έχει στο διάλογο ετούτο, ούτε υπασπιστές, ούτε προϊσταμένους. Καθώς όμως, η κοπιώδης προσπάθειά μου φαίνεται να σε οδηγεί, όχι μόνον σε ιαχές, αλλά και σε μια αυξανόμενη επίδειξη αλαζονείας και αγένειας, σε προειδοποιώ για τελευταία φορά να μην αναφερθείς εκ νέου στο πρόσωπό μου στο συγκεκριμένο thread, αλλιώς θα το μετανιώσεις, τόσο εσύ, όσο και η υπόλοιπη παράταξη των αδελφών χριστιανών στην οποία διακηρύσσεις πως ανήκεις.

Ελπίζω να έγινα σαφής.


Προς τι η ΠΡΟ(Σ)ΚΛΗΣΗ αυτή, αγαπητέ Trainman;

Ειλικρινά, (όσο τουλάχιστον μου επιτρέπει η ενδοσκόπισή μου), δεν βλέπω τι ήταν αυτό που μπορεί να σε ΣΚΑΝΔΑΛΙΣΕ από την παραπάνω φράση μου, ώστε να παρεκκλίνεις από τα συνήθη πλαίσια της μετριοπάθειας που σε διακρίνει και τα όντως ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ όρια της ανοχής σου!

Με είχες παρακαλέσει ως εξής:

quote:
Το πώς θα εκφράζεσαι στο πλαίσιο ενός δημόσιου διαλόγου είναι βεβαίως δικό σου ζήτημα, αλλά στο βαθμό που εμπλέκεις κι εμένα για να σε ακούσει ο Macedon, δικαιούμαι να σου ζητήσω να μην μου απευθύνεις ξανά το λόγο στο συγκεκριμένο topic.

ΔΕΝ νομίζω πως αθέτησα την υπόσχεσή μου να σεβαστώ την επιθυμία σου αυτή, αγαπητέ Trainman, και ΔΕΝ νομίζω να σου απηύθυνα το λόγο σε μια ΤΡΙΤΟΠΡΟΣΩΠΗ αναφορά μου σε σένα!

quote:
Ας είναι καλά όμως ο Trainman, που έλαβε υπόψιν του τις ερωτήσεις μου και έστω διαμέσου αυτού περιμένω και τις τοποθετήσεις των ερωτώμενων!

Το ΜΟΝΟ που υπαινισσόμουν με την παραπάνω τριτοπρόσωπη φράση μου ήταν η υιοθέτηση εκ μέρους σου της αναφοράς μου στην πολιτική θεωρία του Ρήγα περί «αυτοκρατορίας του λαού», την οποία και καλώς ενέταξες στην επιχειρηματολογία σου και πολύ ορθώς τη διόρθωσες σε «αυτοκράτορα λαό». Κι εφόσον ο macedon απέφυγε να τοποθετηθεί στο ερώτημά μου, προτιμώντας να εστιάσει στο σχόλιό μου περί «ποιήματος που του' μαθαν να λέει...» (πόσες φορές άραγε με αποκάλεσαν φερέφωνο ή αντιγραφέα του Απολογητή! ) και να επιδοθεί στη συνέχεια στις γνωστές φαιδρότητες ώσπου ν' αρνηθεί για λόγους υπερμεγέθους ευθιξίας και ιδιάζουσας αξιοπρέπειας το διάλογο μαζί μου, η μόνη δίοδος επαφής μου με το θέμα και τις απαντήσεις που ανέμενα από τον macedon ήταν η δική σου επιχειρηματολογία, που μέχρι στιγμής με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟ. Δεν σε αναγόρευσε κανείς σε Στρατηγό για να με έχεις υπασπιστή σου, ούτε σε θεώρησε κανείς υφιστάμενό του σε διατεταγμένη υπηρεσία... Και δεν ξέρω πόσο αλαζονικό ακούγεται, είναι ή εσύ θεωρείς πως είναι να συμφωνεί κανείς με τις απόψεις σου ή να εκφράζει τον ενθουσιασμό του για τη συλλογιστική σου! Συνήθως οι αλαζόνες αποφεύγουν να ενθουσιάζονται με τους άλλους...

Τέλος πάντων, επειδή δεν εμπιστεύομαι τα πορίσματα των ενδοσκοπίσεών μου και σε θεωρώ αντικειμενικότερο και πιο αξιόπιστο παρατηρητή απ' ό,τι εγώ του εαυτού μου, αποδέχομαι (προσπαθώ τουλάχιστον) τους χαρακτηρισμούς που μου επικόλλησες και τους αντιγράφω στην προσωπική μου λίστα ΕΣΩΒΕ (Εσωτερικής Βελτίωσης). Σου το 'πα (Δεν πειράζει, δεν με χαλάει τίποτα... ), αλλά δεν με πίστεψες...

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ λοιπόν για όλα, αλλά μην περιμένεις να σου είμαι και υπόχρεος για την ΠΡΟ(Σ)ΚΛΗΣΗ (δεν σκοπεύω να ανταποδώσω...)

----------------
ΥΓ. Αυτή τη φορά, αγαπητέ Trainman, η ευθύνη για την αθέτηση της υπόσχεσής μου να μη σου απευθύνω το λόγο είναι αποκλειστικά δική σου.


© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στραβων
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 01:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Στραβων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι ο Macedon έχει δείξει με στοιχεία ότι ο ανώτερος και κατώτερος κλήρος ήταν διευθαρμένοι μέχρι το κόκκαλο (δεν μου κάνει εντύπωση καθώς η κατάσταση είναι διαχρονική) γεγονός που δείχνει ότι ήταν τουλάχιστον αδιάφοροι γιά τα εθνικά συμφέρωντα (αδιαφορία=αντιεθνική στάση πιστεύω).
Αυτό που θα ήθελα από τους πιστούς στον Χριστιανισμό και από όσους πιστεύουν ότι το δόγμα αυτό ευεργέτησε το έθνος είναι να μας προσδιορίσουν αν Χριστιανισμός είναι μόνο ιδεολογία ή είναι ταυτόχρονα πολιτικός παράγοντας.
Γίνεται να ασπαζόμαστε μόνο το ιδεολογικό μέρος του;Θεωρώ από την στιγμή που εξετάζουμε τις συνέπειες της δράσης των παραγόντων της συγκεκριμενης θρησκείας (και όχι το πνευματικο και ηθικο υπόβαθρο) η προηγούμενη ερώτηση είναι ρητορική.

Bartimaeus επέδειξες την μέγιστη ωρημότητα (σε σχέση με το πως θα αντιδρούσα εγώ) στην "διαμάχη" με τον Trainman.Ελπίζω οι ιδεολογικοί αντιπαλοί μου στις "αναζητήσεις" μου να έχουν την υπομονή και το ήθος σου.Επίσης ελπίζω να μην σε ματιάσω (κρατάω "πισινή")

Τainman οι προσμείξεις μεταξύ λαών μπορούν να αναζητηθούν και με άλλες μέθόδους.Γλωσοολογία (π.χ. γιατί οι κάτοικοι της Πελλοπονήσου ξαφνικά άρχισαν μα χρησιμοποιούν την κοινή ελληνική αντί της Αρχαϊζουσας;Μήπως ήταν αποτέλεσμα εποικήσεως Μικρασιατών;Μία υπόθεση.) και ιστορικές αναφορές (κάθοδος των Σλαύων) είναι αρκετά αξιόπιστα εργαλεία.Ίσως δεν σε ενδιαφέρει το θέμα (σε πέτυχα σε μη-ρομαντική φάση) γιατί αλλιώς θα είχες κάνει την ανάλογη μελέτη.
Επίσης δεν με κατάλαβες σωστά όταν είπα "Βαριέμαι να επεξεργαστώ τις έξι (τότε) σελίδες του θέματος".Τις διάβασα όλες με προσοχή,απλά δεν κράτησα σημειώσεις.Αναμένουμε το υλικό που "υποσχέθηκες" γία να προχωρήσει ο διάλογος γιατί κολλήσαμε (ίσως και να μην φταίει η έλλειψη στοιχείων αλλά η διαφορετική ερμηνεία τους).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 03:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Trainman

Μερικά πράγματα είναι απλά και η αναζήτηση αντιφάσεων δε σημαίνει πως οι αντιφάσεις αυτές υπάρχουν. Το γεγονός ότι οι Έλληνες εκχριστιανίστηκαν βίαια με το γεγονός πως για κάποιους η εθνική συνείδηση επικράτησε της θρησκευτικής (ή έστω αναδημιουργήθηκε εκ των υστέρων) δεν περικλείει κάποια αντίφαση.

quote:
Trainman
Η λέξη «Έλληνας» και «Γραικός», παρουσιάζεται εκ νέου μετά την λατινική κατάκτηση του 1204, συνεπεία της τελευταίας και – όσο κι αν σου κάμει εντύπωση – χρησιμοποιήθηκε τουλάχιστον άπαξ και από τον ίδιο τον Σχολάριο.

Την μόνη περίπτωση που γνωρίζω κατά την οποία ο Σχολάριος χρησιμοποιεί τον όρο "Έλληνας" είναι η ρήση του "Όταν με ρωτούν ποιός είμαι απαντώ ότι είμαι Χριστιανός και όχι Έλληνας, καθώς ποτέ μου δεν σκέφτηκα όπως οι Έλληνες και ποτέ δεν θα το κάνω".

quote:
Trainman
Όταν λες ότι «ελληνισμός» είναι «το κομμάτι γης που ένωσε ο Αλέξανδρος, που κατοικείτο από Έλληνες, που μιλάγανε ελληνικά και μετά κατακτήθηκε από τους Ρωμαίους», τότε η Βλαχία εξαιρείται από τον «ελληνισμό» ΣΟΥ, γιατί ως γνωστόν η Βλαχία ουδέποτε κατοικείτο από Έλληνες και ουδέποτε μιλούσε ελληνικά.

Σε μια περιοχή που δεν κατοίκησαν ποτέ Έλληνες και οι κάτοικοί της δεν μιλήσανε ποτέ ελληνικά, δεν βλέπω το κριτήριο με το οποίο θα μπορούσε να ανήκει στον ελληνισμό (έστω "ΜΟΥ").

quote:
Trainman
Άλλωστε, αυτός ήταν ένας από τους λόγους που θεωρούσες το Κίνημα του Υψηλάντη καταδικασμένο εκ προοιμίου.

Όντως.

quote:
Trainman
Όταν ο Υψηλάντης ως Φαναριώτης θεωρείται «υποτακτικός του Πατριάρχη», και ως απόγονος των βυζαντινών οίκων είναι απόγονος των «ρωμαίων κατακτητών», των «κατόχων της Ελλάδας», τότε το Κίνημά του δεν αφορά τα κατά τους δικούς σου ορισμούς «ελληνικά συμφέροντα», αλλά τα «βυζαντινά» (εκείνα δηλαδή, της… «λαίλαπας»!).

Ποιός θεώρησε τον Υψηλάντη "υποτακτικό του Πατριαρχείου"; Ο ορισμός σου είναι αυθαίρετος. Τόσο ο αφορισμός του από τον πατριάρχη όσο και η εναντίωση στη δεδηλωμένη γραμμή του πατριαρχείου δείχνουν το αντίθετο.

Όπως είπα πάμπολλες φορές, δεν κρίνω κανένα σαν "καλό" ή "κακό" εκ προοιμίου αλλά με βάση τα έργα του και την προσφορά του. Η προσφορά του Υψηλάντη, έστω κι αν δεν είχε οφθαλμοφανή ωφέλη για την εθνική υπόθεση (είχε όμως) κρίνεται τεράστια για πολλούς λόγους.

quote:
Trainman
Όταν ο Υψηλάντης, στο επαναστατικό του προσκλητήριο Μάχου υπέρ Πίστεως και Πατρίδος, αναφέρει στην αρχή: «οι αδελφοί μας και οι φίλοι είναι πανταχού έτοιμοι, οι Σέρβοι, οι Σουλιώται και όλη η Ήπειρος οπλοφορούντες μας περιμένουσιν. Ας ενωθώμεν λοιπόν με ενθουσιασμόν! Η Πατρίς μας προσκαλεί», είναι φανερό ότι η «Πατρίς» του Υψηλάντη δεν είναι η Ελλάδα του 1829-1947, γιατί η Ελλάδα του 1829-1947 δεν ενσωμάτωσε ποτέ τη Σερβία. Τη Σερβία είχε ενσωματωμένη η Βυζαντινή Αυτοκρατορία!

Ο Υψηλάντης με τον όρο "Πατρίς" ίσως να εννοεί αυτό που λες. Ίσως όμως και όχι. Γιατί για παράδειγμα να μην κάνει έκκληση στο (όποιο) εθνικό αίσθημα των λαών; Από πού προκύπτει ότι οι Σέρβοι ήθελαν να ξεσηκωθούν και μάλιστα για να επανέλθουν στο προηγούμενο καθεστώς και όχι στην ανεξαρτησία;

Υπάρχει βέβαια και ένα άλλο θέμα το οποίο φαίνεται ότι δεν το εξετάζεις. Είσαι σίγουρος πως ο Υψηλάντης (και γενικά οι πρωτεργάτες της επανάστασης) είχαν πλήρη ταύτιση λόγων και πεποιθήσεων; Δημεγέρτες (χωρίς να εμπεριέχει ο όρος οτιδήποτε αρνητικό) ήταν που προσπαθούσαν να πείσουν τον κόσμο για τις ιδέες τους. Για τους λόγους αυτό ο Υψηλάντης διέδιδε δεξιά και αριστερά τα περί "αναγκαστικού αφορισμού" και όχι γιατί πραγματικά τα πίστευε. Τη διπλωματία ασκούσε ο αρχηγός για να πετύχει τους στόχους του.

quote:
Trainman
Κατά τα άλλα, η αναφορά αυτή, έχει την ίδια αξία που έχει ο αφορισμός ως κείμενο. Αν ήταν κανονικός ο αφορισμός, η υπογραφή στην Αγία Τράπεζα δεν του προσθέτει τίποτε.

Του προσθέτει κύρος.

quote:
Trainman
Η επιφάνεια και τα επιφαινόμενα μόνον αλλάζουν, αλλά ο Ελληνισμός μένει εκεί, βράχος και περιμένει. Υποθέτω δε, ότι ακόμα δεν έχει ξυπνήσει τελείως, αφού εξακολουθεί να πιστεύει στη θρησκεία που τον αφελλήνισε.

Ουδέν αληθέστερον!

Από την ίδρυση του νεότερου ελληνικού κράτους η εκκλησία, ακολουθώντας το πανάρχαιο και πολύ σοφό ρητό που λέει "χέρι που δεν μπορείς να δαγκώσεις φίλησέ το" και αφού απέτυχε να οδηγήσει την επανάσταση σε αποτυχία, εμφανίστηκε εκ των υστέρων σαν ο υπέρμαχός της. Ανέλαβε τη θέση του "ελέω θεού" συγκυβερνήτη για να μεταλλαχτεί σε κράτος εν κράτει και εκμεταλλευόμενη το θρησκευτικό συναίσθημα του λαού μας - ένα συναίσθημα που δημιουργήθηκε και κρατήθηκε με κάθε τρόπο από τον 4ο αιώνα και δώθε, κατάφερε να αλώσει δύο σημαντικούς θεσμούς: το δημόσιο βίο και την παιδεία. Έγιναν δημόσιοι υπάλληλοι (ένα από τα σημεία που διαφωνώ με τις "Πολιτικάς Παραινέσεις προς τους Έλληνας" του Κοραή). Ελέγχοντας την παιδεία, ελέγχεις το μέλλον. Να ο λόγος που αναζητάς για τη διατήρηση του ύπνου μεγάλου μέρους του ελληνικού λαού.

Η τεχνητή ταύτιση του έθνους με τη θρησκεία (και η αυθαίρετη ταύτιση της θρησκείας με την επίσημη εκκλησία) οδηγούν οποιαδήποτε προσπάθεια απεμπολισμού του θεοκρατικού χαρακτήρα του Ελλαδιστάν σε κορώνες για κίνδυνο του έθνους και "αποχριστιανισμό του κράτους" (Χριστόδουλος Παρασκευαϊδης, Σεπτέμβριος 2006 σε παραλήρημά του κατά των νέων βιβλίων του σχολείου) λες και είναι κακό.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, πιστεύω πως όντως, ο ελληνισμός ακόμα δεν ξύπνησε τελείως και δεν πρόκειται να ξυπνήσει αν δεν μορφωθεί (όπως έλεγε και ο Δάσκαλος). Και δυστυχώς, η παιδεία είναι ακόμα στα χέρια της εκκλησίας. Ευτυχώς, οι δάσκαλοι μετά το 1986 δεν είναι απαραίτητο να είναι ορθόδοξοι (όπως απαιτούσαν μέχρι τότε οι νόμοι του Ελλαδιστάν), αν και ακόμα δεν είναι εύκολα τα πράγματα γι'αυτούς.

Να σκεφτούμε μόνον ότι έπρεπε να περάσουν 1215 χρόνια για να ακουστεί η πρώτη επίσημη αντίρρηση από το ελληνικό κράτος για τους αφορισμούς εναντίον του ελληνισμού, διά στόματος του Προέδρου Κωνσταντίνου Στεφανόπουλου το Μάρτη του 2002. Έστω και με αργά βήματα πιστεύω πως αυτός ο ταλαίπωρος λαός θα ξυπνήσει κάποτε.

quote:
Trainman
Οι «Έλληνές» σου, νομίζω ότι μοιάζουν περισσότερο με σένα, παρά με τους Έλληνες που έχει καταγράψει η Ιστορία.

Ποιά Ιστορία ακριβώς, φίλε μου Trainman; Η Ιστορία για παράδειγμα που λέει ότι ο Π.Π. Γερμανός ήταν στις 25 Μαρτίου στην Αγία Λαύρα όταν ο ίδιος λέει ότι εκείνη τη μέρα ήταν στην Πάτρα; Η Ιστορία που λέει ότι οι Έλληνες είχαν κρυφά σχολειά, όταν τα σχολεία ήταν ανοιχτά; Η Ιστορία που λέει πως οι Έλληνες έτρεξαν ομοθυμαδόν να πιστέψουν στο χριστιανισμό όταν χρειάστηκε να επιστρατευτούν ακόμη και οι Γότθοι για να γίνουν οι Έλληνες χριστιανοί "με το σουγιά στο κόκκαλο με το λουρί στο σβέρκο"; Ή η Ιστορία που ονομάζει τον Κωνσταντίνο "Άγιο" και "Μέγα" επειδή έσφαξε το γιο του, στραγγάλισε τη γυναίκα του, και δολοφόνησε τον πεθερό και το γαμπρό του και ονομάζει τον Ιουλιανό "Παραβάτη"; Αυτή την Ιστορία λές, που κρίνει γεγονότα και ανθρώπους όχι με βάση το τί είναι αληθές αλλά το τί είναι χριστιανικό; Αυτήν την Ιστορία λες, που χτίστηκε (με μεγάλη μαεστρία, ομολογώ) πάνω σε μύθους, ψεύδη και συνωμοσίες;

Η Ιστορία αυτή σαφώς και δεν περιέγραψε τους "μιαρούς" Έλληνες και οι Έλληνες που αναφέρομαι δεν υπάρχουν στην Ιστορία αυτή. Υπάρχουν όμως όλοι στην Ελληνική Ιστορία, αυτή που πιστεύει πως "το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό ό,τι είναι αληθές".

quote:
Trainman
Δεν το δέχεσαι; Σε συκοφαντώ και πάλι;

Καθόλου. Και το δέχομαι και το θεωρώ τιμή για τον ελληνισμό που οι Έλληνες που αναφέρομαι δεν έχουν θέση στην "επίσημη" ιστορία. Το αντιθετο θα ήταν τραγικό για το έθνος μας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 06:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trainman :
quote:
Όσο για τα 73 του έτη και την προφανή του αδυναμία να πιάσει το γιαταγάνι (κάτι που θα μπορούσε να ισχύει και στα 23 του έτη - δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί για πόλεμο), επέτρεψέ μου να σου υπενθυμίσω, χωρίς καμία διάθεση να σε προκαλέσω, ότι ο Κοσμάς ο Αιτωλός κρεμάστηκε στα 65 του έτη, έχοντας προλάβει να ιδρύσει δεκάδες σχολεία στον ελλαδικό χώρο. Ο Κοραής, ζητούσε αναβάθμιση της Παιδείας στην Ελλάδα (άχρι καθυστέρησης της Επανάστασης μάλιστα) αλλά δεν γνωρίζω να έχει ιδρύσει έστω και ένα σχολείο.

Τί σχολεία ίδρυσε φίλε μου ο Αιτωλός;;;
Θα σου πώ εγώ τί δίδασκαν : βίους αγίων, συναξάρια, αγιογραφίες, βυζαντινή εκκλησιαστική μουσική, Παλιά και Καινή διαθήκη και επιλεγμένη βυζαντινή ιστορία σύμφωνα με τα γούστα του κλήρου.
Ας σοβαρευτούμε λοιπόν λίγο!!!
ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ;
Θαύμασε λίγο μερικά λόγια του φίλου σου πατρο- Κοσμά.

"Να σπουδάζετε και εσείς, αδελφοί μου, να μανθάνετε γράμματα όσον ημπορείτε. Και αν δεν εμάθετε οι πατέρες, να σπουδάζετε τα παιδιά σας, να μανθάνουν τα ελληνικά, διότι και η Εκκλησία μας είνε εις την ελληνικήν. Και αν δεν σπουδάσης τα ελληνικά, αδελφέ μου, δεν ημπορείς να καταλάβης εκείνα οπού ομολογεί η Εκκλησία μας."

“Σχολείο θα χτίσετε. Σχολείο. Δίχως σχολείο ούτε θρησκεία μπορείτε να έχετε”.
Καταλαβαίνεις τους σκοπούς του λοιπόν.

Για τον Κοραή έχω να σου υπενθυμίσω ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ την τεράστια βιβλιοθήκη 3.500 τόμων που μοναχός του έφτιαξε στο Παρίσι. Η βιβλιοθήκη αυτή με τον θάνατο του το 1833 σε ηλικία 85 ετών ( βλέπεις ίσα - ίσα είχε προλάβει να ελευθερωθεί ένα τμήμα της Ελλάδας, άντε να έρθει στα 83 του να ιδρύσει τα σχολεία που θέλεις ) μεταφέρθηκε μετά απο δικό του αίτημα στην διαθήκη του, στην ιδιαίτερη πατρίδα του την Χίο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 09:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και το'φερε η κουβέντα, ας δούμε μερικά από τα λεγόμενα του Κοσμά του Αιτωλού. Αν και μέσα στις 8 διδαχές το μόνο που μπορεί να βρεί κανείς είναι το εκκλησιαστικό κήρυγμα, αντάξιο των σκοταδιστικών χρόνων του μεσαίωνα, οι αναφορές στην εθνική υπόθεση είναι πάρα πολλές, σχεδόν ... μία (1). Δεν γνωρίζω με ποιό κριτήριο του δόθηκε από την εκκλησία ο τίτλος "Εθναπόστολος" και ίσως μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία.

Η τουρκική δουλεία έγινε για το καλό μας (!)

" Ύστερον το εσήκωσεν ο Θεός από τούς χριστιανούς (το βασίλειο) και έφερε τον Τούρκον και [του το έδωσε δια ιδικόν μας καλόν, και το έχει ο Τούρκος 320 χρόνους. Και διατί έφερεν ο Θεός τον Τούρκον και δεν έφερεν άλλο γένος; Δια ιδικόν μας συμφέρον· διότι τα άλλα έθνη θα μας έβλαπτον εις την πίστιν, ο δε Τούρκος άσπρα άμα του δώσης κάμνεις ο,τι θέλεις. (Διδαχή Γ΄)

Η επιστημονική γνώση του Κοσμά του Αιτωλού

"Ωσάν εξέπεσεν το πρώτον τάγμα και έγιναναν δαίμονες, τότε επρόσταξεν ο πανάγαθος Θεός και έγινεν ο κόσμος ούτος. Και από τον καιρόν οπού έκαμε τον κόσμον είνε 7288 χρόνοι.... Ο ήλιος, η σελήνη και τα άστρα είνε κολλημένα εις τον ουρανόν." (Διδαχή Α΄)

Το εκπαιδευτικό όραμα του Κοσμά.

"Να μαζευθήτε όλοι να κάμετε ένα σχολείον καλόν, να βάλετε και επιτρόπους να το κυβερνούν, να βάνουν διδάσκαλον να μανθάνουν όλα τα παιδιά γράμματα, πλούσια και πτωχά. Διότι από το σχολείον μανθάνομεν τι είνε Θεός, τι είνε Αγία Τριάς, τι είνε Άγγελοι, δαίμονες, παράδεισος, κόλασις, αρετή, κακία· τι είνε ψυχή, σώμα κ.λ.π. Διότι χωρίς το σχολείον περιπατούμεν εις το σκότος· από το σχολείον ανοίγει το μοναστήριον" (Διδαχή Α΄)

Ο Ρόλος του σχολείου

"διατί πάντα εις τα σχολεία γυμνάζονται οι άνθρωποι και ηξεύρουν και μανθάνουν το τι εστι ο Θεός, το τι είνε οι άγιοι άγγελοι, τι είνε οι καταραμένοι δαίμονες και το τι είνε η αρετή των δικαίων. Το σχολείον φωτίζει τούς ανθρώπους. Ανοίγουν τα ομάτια των ευσεβών και ορθοδόξων χριστιανών να μανθάνουν τα μυστήρια." (Διδαχή ΣΤ΄)

Σκοπός της εκμάθησης της ελληνικής είναι η κατανόηση του ευαγγελίου

" Και αν δεν σπουδάσης τα ελληνικά, αδελφέ μου, δεν ημπορείς να καταλάβης εκείνα οπού ομολογεί η Εκκλησία μας. Καλύτερον, αδελφέ μου, να έχης ελληνικόν σχολείον εις την χώραν σου, παρά να έχης βρύσες και ποτάμια· και ωσάν μάθης το παιδί σου γράμματα, τότε λέγετε άνθρωπος. Το σχολείον ανοίγει τας εκκλησίας· το σχολείον ανοίγει τα μοναστήρια" (Διδαχή Ε΄)

Οι ξένες γλώσσες είναι του διαβόλου

"Έμαθα και πέντε εξ ελληνικά και έμαθα πολλών λογιών γράμματα, εβραϊκά, τουρκικά, φράκγικα και από όλα τα έθνη, με την χάριν του Χριστού μας και πολλά τα εδιάβασα. Και όλα τα εθνικά κάλπικα τα ηύρα· όλα ευρέματα και σπέρματα του διαβόλου, και κατά αλήθειαν, αδελφοί μου, τόσον τα εμελέτησα τα γράμματα." (Διδαχή Η΄)

Το κοινωνικό μήνυμα του Κοσμά. Αν πεθάνει η γυναίκα σας να γίνεται καλόγεροι

"Έναν άνδρα έκαμεν ο πανάγαθος Θεός και μίαν γυναίκα να παίρνωνται να κάμνωσι παιδιά. Επανδρεύθης, αδελφέ μου, έκαμες παιδιά; Δεν έκαμες, απέθανεν η γυναίκά σου; Μη παίρνης άλλην γυναίκα· αμή γίνου καλόγηρος να δουλεύης δια την ψυχήν σου, να υπάγης εις τον παράδεισον" (Διδαχή Ε΄)

Προφήτης Ηλίας και Έλβις. Τι κοινό έχουν;

"Διαβάζοντας, αδελφοί μου, την θείαν και Ιεράν Γραφήν ευρίσκω ότι ο προφήτης Ηλίας είνε ζωντανός" (Διδαχή ΣΤ΄)

Τώρα, να συγκρίνουμε τον Κοραή ή το Ρήγα με τον Κοσμά τον Αιτωλό... μάλλον για αστείο μου φαίνεται.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 12:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα, να συγκρίνουμε τον Κοραή ή το Ρήγα με τον Κοσμά τον Αιτωλό... μάλλον για αστείο μου φαίνεται.

macedon


Και φυσικά ο Κοραής δεν συγκρίνεται με τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό.

Τη στιγμή που ο Άγιος Κοσμάς περιόδευε ξυπόλητος, πεινασμένος και γυμνός ανά την Ελλάδα προσπαθώντας να αφυπνίσει το δόλιο τούτο γένος και να σπείρει στις συνειδήσεις των υπόδουλων τη δίψα για λευτεριά, ο Κοραής την είχε αράξει στη Γαλλία και έκανε τον αγώνα του εκ του ασφαλούς!

O κόσμος που διαβάζει ιστορία και δεν έχει ανάγκη από «καλοθελητές» για να του την «ερμηνεύσουν», έχει βγάλει τα συμπεράσματά του!
Εκτός κι αν η ιστορία γράφεται από τους νικητές;;

Ας δούμε λίγο τι γράφει ο βιογράφος του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, κύριος Φάνης Μιχαλόπουλος:

“Η φλογερή και καυτερή γλώσσα του Κοσμά, ενώ συγκινούσε και συγκλόνιζε τα πλήθη, απεναντίας στούς πλουσίους και τούς άρχοντες που κατέκρινε, δεν άρεσε”. Αμφισβητήσεις σηκώθηκαν. Άρχισαν ν’ αντιδρούν και να βλέπουν τον ιεροκήρυκα, σαν αντίπαλο κι’ εχθρό τους.

Τι δε εκήρυττε γενικώς ο Κοσμάς; Μιλώντας την απλή γλώσσα του λαού, που χειριζόταν θαυμάσια, συμβούλευε την αγάπη, την ομόνοια, την αφιλοκέρδεια, την παύση της κερδοσκοπίας των εμπόρων και των πλουσίων και προ πάντων στηλίτευε τούς εξισλαμισμούς. Μοίραζε ελεημοσύνες, ίδρυε εκκλησίες και κυρίως φρόντιζε τον κόσμο πούβλεπε πεσμένο θρησκευτικώς και ηθικώς. “Τούς αγρίους ημέρευε, τούς ληστάς κατεπράϋνε, τούς ανελεήμονας έδειχνε ελεήμονας, τούς ανευλαβείς ευλαβείς, τούς αμαθείς εμαθήτευε”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 12:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι που ξέχασα,

και βέβαια δεν συγκρίνεται ο Κοραής με τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό.

Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός έδωσε τη ζωή του για την επανάσταση, βρήκε μαρτυρικό θάνατο από τον τούρκο δυνάστη, σε ηλικία μόλις 65 ετών!!!

Ο Κοραής όμως απεβίωσε σε ηλικία 85 ετών στο μακρινό και ασφαλές Παρίσι, «γευόμενος» όλες τις ανέσεις που του παρείχε, τη εποχή εκείνη, η πόλη αυτή!

Αν είναι να τεθεί θέμα σύγκρισης από κάποιους, τα πράγματα είναι πολύ απλά!!

Είναι άτιμο και πονηρό όταν κάποιοι προσπαθούν να συγκρίνουν και θεωρούν περισσότερο πατριώτη έναν άνθρωπο που έζησε μακριά από τη χώρα του που ζούσε υπό τον τουρκικό ζυγό, και να απαξιώνουν και να σπιλώνουν τη μνήμη ηρώων που ούτε έφυγαν, ενώ μπορούσαν κάλλιστα να το πράξουν, αλλά και βρήκαν μαρτυρικό θάνατο εξαιτίας του αγώνα τους κατά των τυράννων!

Τα διάφορα εμετικά σχόλια και προσπάθειες διαστρέβλωσης της ιστορίας, δεν μπορεί παρά να είναι το προϊόν του φανατισμού που χαρακτηρίζει τα άτομα αυτά!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 12:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο λογος που ο κωσμας εχασε τη νζωη του ειναιοτι οι εβραιοι του την φυλαγαν γιατι μετεφερε το παζαρι απο κυριακη σε σαββατο
οι εβραιοι ως γνωστον ηταν εμποροι και με αυτο τον τροπο εχαναν χρημα

http://www.antibaro.gr/religion/metallhnos_aitwlos.htm

quote:
Παρά την ηπιότητα και πατρικότητα του κηρύγματος του, που έβρισκε μεγάλη λαϊκή ανταπόκριση, δεν έλειψαν οι αντιδράσεις. Τους πλουσίους και κάθε είδους δυνατούς προκαλούσε ο λόγος του να δώσουν «το άδικον οπίσω»· πολλούς από τους κοτζαμπάσηδες ο λόγος του για δικαιοσύνη- τους Ενετούς και το επτανησιακό αρχοντολόι η ρωμαίικη παράδοση, που αυτός εκπροσωπούσε· και τέλος τους Εβραίους η μεταφορά, με ενέργειες του, του παζαριού από την Κυριακή στο Σάββατο και οι λαϊκές αντιεβραϊκές παραδόσεις, που χρησιμοποιούσε. Η επιβουλή των Εβραίων εναντίον του έγινε ο μεγαλύτερος κίνδυνος του: «Να τον παρακαλέσετε (τον Χριστό) -έλεγε-να με φυλάγη από τις παγίδες του Διαβόλου και μάλιστα των Εβραίων, όπου εξοδιάζουν χιλιάδες πουγγιά δια να με θανατώσουν». Στις 2 Μαρτίου 1779 έγραφε στον λόγιο αδελφό του Χρύσανθο: «Δέκα χιλιάδες Χριστιανοί με άγαπώσι και ένας με μισεί. Χίλιοι Τούρκοι με άγαπώσι και ένας όχι τόσον. Χιλιάδες Εβραίοι θέλουν τον θάνατον μου και ένας όχι». Οι Εβραίοι τον συκοφάντησαν ότι δήθεν ήταν όργανο της Ρωσίας και υποκινούσε επανάσταση. Ενώ κήρυσσε στο χωριό Κολικόντασι του Βερατίου, συνελήφθη με εντολή του Κουρτ πασά, στις 23 Αυγούστου 1779, και την επομένη κρεμάστηκε από δέντρο στις όχθες του ποταμού Άψος, χωρίς καμιά δίκη και καταδικαστική απόφαση.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 28/10/2006 12:54:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 14:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φυσικά το ίδιο άρθρο από το αντίβαρο περιέχει και το παρακάτω:

Ο Κοσμάς ο Αιτωλός, μοναχός, υπήρξε διδάσκαλος και φωτιστής του Γένους, εθνομάρτυρας και άγιος της Εκκλησίας. Καμιά προσωπικότητα των χρόνων της δουλείας δεν έχει απασχολήσει τόσο πολύ την επιστήμη, τη λογοτεχνία και τη θεολογία, όσο ο Πατροκοσμάς, όπως επικράτησε να ονομάζεται από τα πλατιά λαϊκά στρώματα. Ανήκει στις φωτισμένες μορφές, που προετοίμασαν το Γένος για την παλιγγενεσία του. Η εμφάνιση του συνέπεσε με μια κρισιμότατη περίοδο της ιστορίας του δούλου Γένους.


Το ότι τον πρόδωσαν οι Εβραίοι στους Τουρκους δεν σημαίνει ότι δεν μαρτύρησε από τους Τούρκους για την πίστη και το έθνος. Και επίσης δείχνει και πόσο θάρρος χρειαζόταν για να κάνει το έργο του καθότι ο κίνδυνος για τον Πατροκοσμα είχε πολλά πρόσωπα.

Ορισμένες ρήσεις του Πατροκοσμα:

«Δεν πρέπει να υπάρχει χωριό χωρίς σχολείο. Μόνο με τη βοήθεια των γραμμάτων θα καλυτερεύσετε την τύχη σας»


«Καλύτερα να αφήσετε τα παιδιά σας πτωχά και γραμματισμένα, παρά πλούσια και αγράμματα»

«Καλύτερα αδελφέ να έχεις σχολείον Ελληνικόν, παρά βρύσες και ποτάμια, γιατί η βρύση ποτίζει το σώμα, το δε σχολείον ποτίζει την ψυχή»

Τα παραπάνω όταν κάποιοι άλλοι συνέγραφαν από τα Γαλλίας την «ελληνική νομαρχία» και ήταν τιμητές των πάντων.

Επισης:

«Να σπουδάζετε και εσείς, αδελφοί μου, να μανθάνετε γράμματα όσον ημπορείτε. Και αν δεν εμάθετε οι πατέρες, να σπουδάζετε τα παιδιά σας, να μανθάνουν τα ελληνικά, διότι και η Εκκλησία μας είνε εις την ελληνικήν. Και αν δεν σπουδάσης τα ελληνικά, αδελφέ μου, δεν ημπορείς να καταλάβης εκείνα οπού ομολογεί η Εκκλησία μας

Και τέλος:
«Τούτο σας λέγω και σας παραγγέλλω. καν ο ουρανός να κατέβει κάτω, καν η γη να ανέβη πάνω, καν όλος ο κόσμος να χαλάσει, καθώς μέλη να χαλάσει, σήμερον, αύριο, να μη σας μέλλει τι έχει να κάμει ο ΘΕΟΣ. Το κορμί σας ας το καύσουν, ας το τηγανίσουν, τα πράγματά σας ας τα πάρουν, μη σας μέλλει. Δώσετέ τα. Δεν είναι ιδικά σας. ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ. Αυτά τα δυο όλος ο κόσμος να πέσει πάνω σας δεν μπορεί να σας τα πάρη εκτός και τα δώσετε με το θέλημά σας. Αυτά τα δύο να τα φυλάγετε να μην τα χάσετε.»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 16:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι άτιμο και πονηρό όταν κάποιοι προσπαθούν να συγκρίνουν και θεωρούν περισσότερο πατριώτη έναν άνθρωπο που έζησε μακριά από τη χώρα του που ζούσε υπό τον τουρκικό ζυγό, και να απαξιώνουν και να σπιλώνουν τη μνήμη ηρώων που ούτε έφυγαν, ενώ μπορούσαν κάλλιστα να το πράξουν, αλλά και βρήκαν μαρτυρικό θάνατο εξαιτίας του αγώνα τους κατά των τυράννων!

Συγκινηθήκαμε με όλα αυτά που έγραψες ψηλούλη, επιτέλους βαρεθήκαμε σε αυτό το Topic να γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, επαναλαμβάνοντας συνέχεια τα ίδια ανούσια πράγματα χωρίς να προσφέρει τίποτα ... με εξαίρεση τον macedon.
Kαι αυτοί που έμειναν στον τόπο τους και μαρτύρησαν όπως γράφεις τί κατάφεραν ψηλέ;; Aλληλοσκοτώθηκαν μεταξύ τους και άφησαν την χώρα στο τέλος έρμαιο στα χέρια του Ιμπραήμ που την κατάκαυσε απο άκρη σε άκρη.
Και άν δέν βρισκόταν ο Κοραής και οι υπόλοιποι μας λόγιοι στην Ευρώπη να πείσουν τις ξένες δυνάμεις και ιδιαίτερα τον Γάλλο βασιλιά Κάρολο τον 10ο και τον Άγγλο υπουργό Κάνινγκ (αντικαταστάτης του μισέλληνα Κάσερλυ) να βοηθήσουν την Ελλάδα ξέρεις τί θα γινόταν μετά ψηλέ!!
Η Κρήτη θα γινόταν ηγεμονάτο του Ιμπραήμ ... έτσι βλέπεις είχε υποσχεθεί ο σουλτάνος στον πατέρα του ... και η υπόλοιπη Ελλάδα δέ θα σήκωνε κεφάλι για άλλα 500 χρόνια!!!
Γιατί οι δύο αυτές χώρες με την άνοδο του Κάνινγκ αποφάσισαν την ανεξαρτησία της Ελλάδας και με την ναυμαχία του Ναυαρίνου τίναξαν τον Ιμπραήμ στον αέρα. Για αυτό και στην συνέχεια ερήμην της Ελλάδας αποφάσισαν την ανεξαρτησία, τί εδάφη θα έπερνε το νέο υποτελές τους κράτος με τους χριστιανούς πατριώτες σου εδώ να ψάχνονται και να αλληλοσκοτώνονται με εμφυλίους.
Μήν μας λές λοιπόν ψηλέ οτι είναι όνειδος να συνδέουμε τον Κοσμά τον Αιτωλό με τον Κοραή. Ο Κοραής μπορεί να διαφώνησε δικιολογημένα στον χρόνο έναρξης της επανάστασης αλλά απο την στιγμή που έγινε δέν την άφησε έτσι. Την βοήθησε απο εκεί που μπορούσε με όλες του τις δυνάμεις.
Διάβασε λίγο ιστορία, και ανάμεσα στις γραμμές όπως σου είπε ο macedon.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 17:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η «ελληνική νομαρχία» ειναι ανώνυμο κείμενο και ο συγκραφεας του ή ο εκδότης του το υπογραφεί ως «Ανώνυμος Ελλην». Ο Κωλεττης αναφέρεται ως πιθανός συντάκτης ή εκδότης της «ελληνικής νομαρχίας». Εκτός από τον Κωλετη που φέρεται ως πιθανός συντάκτης – εκδοτης ως ενεργότερος συγγραφεας σε αυτό το πολιτικό κείμενο φερεται να είναι ο Κοραής.

Βεβαία θα υπενθυμίσω πως εικασίες κάνουμε καθότι ο εκδότης των αμφιβόλων συμφερόντων και κινήτρων πολιτικού κειμένου τής «ελληνικής νομαρχίας» έχει υπογράψει ως «Ανώνυμος Ελλην» όμως:

Ο Κοραής ως γαλλοαναθρεμένος δεν κάνει τίποτα περισσότερο από το προωθήσει τα γαλλικά πολιτικά συμφέροντα και πολιτικές επιδιώξεις (ίσως και άθελα του) τόσο στους προεπαναστατημενους Έλληνες όσο και στο νεοσυσταθέν κράτος. Ταυτόχρονα ο Κωλετης ως ηγέτης του γαλλικού κόμματος δεν μπορεί παρά να είχε γαλουχηθει (μιλαμε για το 1806) στα ιδία γαλλικά πολιτικά συμφέροντα και ιδεολογίες με αυτες του Κοραή. Επίσης η «ελληνική νομαρχία» πρωτοδημοσιευτηκε στην Ιταλία το 1806 στην Μπολόνια την ίδια χρονική περίοδο ο Κωλετης σπούδαζε ιατρική σε μια άλλη ιταλική πόλη την Πιζα η οποία βρίσκεται στον γειτονικό νομό από αυτόν της Μπολόνιας. Ταυτόχρονα το κείμενο της «ελληνικής νομαρχίας» είναι κατά βάση ένα κείμενο συγκεκριμένου πολιτικού περιεχομένου συνεπώς οι φήμες για τη συμμετοχή του Κωλεττη στην σύνταξη ή έκδοση της «ελληνικής νομαρχία» θα έλεγα πως δεν είναι και τόσο αβάσιμες.


Αλλά από κει πέρα σε μια ιστοσελίδα του ΚΚΕ ειδα το παρακάτω για την «ελληνική νομαρχία»:

Γράφτηκε γύρω στα 1806 και τυπώθηκε τον ίδιο χρόνο πιθανόν στη Μπολόνια της Ιταλίας. Ο συγγραφέας . . . . . . . . . ίσαμε σήμερα δεν αποκαλύφθηκε ποιος πραγματικά είναι. Αλλοι λένε τον Κωλέτη, άλλοι κάποιον έμπορο του εξωτερικού, το Γιαννιώτη Σπύρο Σπάχο, ο Βέης λέει το Χριστόφορο Περραιβό, άλλοι τον Κορίνθιο γιατροφιλόσοφο Γεώργιο Καλαρά και τέλος, ο Βαλέτας που το 1949 βγάζει το συμπέρασμα ότι συγγραφέας είναι ο Ηπειρώτης γιατροφιλόσοφος Ιωάννης Πασχάλης. Δονάς
Πηγη: http://www.kke.gr/Komep/2002/2/Belogiannis.html

Επίσης και η εγκυκλοπαίδεια του Ελευθερουδάκη αναφέρει τον Κολεττη ως πιθανό εκδότη της Ελληνικής νομαρχίας στη σελίδα 360.


Edited by - pr_gid on 28/10/2006 18:00:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 17:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ψηλός έφα:

quote:
Να μετανιώσουμε για ποιο πράγμα;;
****Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή σου αυτή;;
Ίσως είναι καιρός να γνωρίσουμε τον πραγματικό Trainman;;

Macedon έφα:

quote:
διαστρεβλώνοντας τα λεγόμενά μου και διατυπώνοντας αυθαίρετα συμπεράσματα εξ ονόματός μου τα οποία μπορεί μεν να μην εξυπηρετούν το διάλογο και την ηθική αλλά φαίνεται να εξυπηρετούν μια όψιμη απολογητική ενδεδυμένη με επιλεκτική ιστορική γνώση και αρκετές δόσεις κηρύγματος

quote:
Μερικά πράγματα είναι απλά και η αναζήτηση αντιφάσεων δε σημαίνει πως οι αντιφάσεις αυτές υπάρχουν.

Bartimaeus έφα

quote:
...τα όντως ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ όρια της ανοχής σου!

Στράβων έφα

quote:
Bartimaeus επέδειξες την μέγιστη ωρημότητα (σε σχέση με το πως θα αντιδρούσα εγώ) στην "διαμάχη" με τον Trainman.Ελπίζω οι ιδεολογικοί αντιπαλοί μου στις "αναζητήσεις" μου να έχουν την υπομονή και το ήθος σου.

EPAITHS έφα

quote:
Ας σοβαρευτούμε λοιπόν λίγο!!!

quote:
επιτέλους βαρεθήκαμε σε αυτό το Topic να γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, επαναλαμβάνοντας συνέχεια τα ίδια ανούσια πράγματα χωρίς να προσφέρει τίποτα ... με εξαίρεση τον macedon.

Φίλοι Στράτο, Βελισάριε και Dying Incubus, θεωρώ πως τα βιβλία που έχω αναφέρει στην παρούσα συζήτηση, εφ' όσον αναζητηθούν και διαβαστούν συνδυαστικά, μπορούν να δώσουν απαντήσεις στο ζήτημα που σας ενδιαφέρει. Βρίσκονται όλα στην Εθνική Βιβλιοθήκη, ενώ αξιόλογες πληροφορίες για το βίο και την πολιτεία των Πατριαρχών μετά την Άλωση, καταγράφει ο Μ. Γεδεών στο βιβλίο του "Πατριαρχικοί Πίνακες" που βρίσκεται στη Βιβλιοθήκη της Βουλής στην οδό Λένορμαν.

Αγαπητέ Macedon, σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια "εξανθρωπισμού της οικουμένης". Ελπίζω δε, ο χαρακτηρισμός του πατέρα μου και των δυο μου παππούδων ως "βιαστών και πλιατσικολόγων" στο thread "Γουστάρει αυταρχισμό το χριστεπώνυμο πλήθος;", να είναι απλώς μία ακόμη παρένθεση στην προσπάθειά σου.

Καλή συνέχεια αγαπητοί φίλοι.

Ανδρέας Μακρίδης (Trainman)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 20:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τη στιγμή που ο Άγιος Κοσμάς περιόδευε ξυπόλητος, πεινασμένος και γυμνός ανά την Ελλάδα προσπαθώντας να αφυπνίσει το δόλιο τούτο γένος και να σπείρει στις συνειδήσεις των υπόδουλων τη δίψα για λευτεριά...

αλλά και βρήκαν μαρτυρικό θάνατο εξαιτίας του αγώνα τους κατά των τυράννων!


Περιμένουμε με ανυπομονησία να μας δώσεις τα διδάγματα του Κοσμά που μιλούν για ελευθερία καθώς και δείγματα του αγώνα του εναντίον των τυράννων από το έργο του.

quote:
pr_gid
Ανήκει στις φωτισμένες μορφές, που προετοίμασαν το Γένος για την παλιγγενεσία του.

Προετοίμασαν το γένος με ποιόν τρόπο; Ποιά ήταν τα εθνικά του κηρύγματα; Τι είπε για την ελευθερία; Τίποτε απολύτως! Και πώς θα μπορούσε να πει όταν θεωρούσε την οθωμανική σκλαβιά θεόσταλτο δώρο!.

quote:
pr_gid
Το ότι τον πρόδωσαν οι Εβραίοι στους Τουρκους δεν σημαίνει ότι δεν μαρτύρησε από τους Τούρκους για την πίστη και το έθνος.

Για την πίστη του, πιθανώς. Για το έθνος, καμία σχέση.

quote:
pr_gid
Ορισμένες ρήσεις του Πατροκοσμα:

Τις μισές προτάσεις που παραθέτεις για τα σχολεία, τις έχω παραθέσει ολόκληρες παραπάνω. Το σχολείο για τον Κοσμά έπαιζε το ρόλο της προετοιμασίας των καλόγερων.

Πιθανώς ο Κοσμάς να μίλησε για το έθνος, αλλά από το έργο του που έχω διαβάσει δεν έχω βρει κάτι τέτοιο. Αν έχετε κάτι σχετικό, θα είμαστε ευτυχισμένοι να το παραθέσετε εδώ.

quote:
pr_gid
Ταυτόχρονα το κείμενο της «ελληνικής νομαρχίας» είναι κατά βάση ένα κείμενο συγκεκριμένου πολιτικού περιεχομένου συνεπώς οι φήμες για τη συμμετοχή του Κωλεττη στην σύνταξη ή έκδοση της «ελληνικής νομαρχία» θα έλεγα πως δεν είναι και τόσο αβάσιμες.

Αν διαβάσεις την ελληνική νομαρχία (πράγμα που πιστεύω πως δεν έχεις κάνει) θα διαπιστώσεις πως σε διάφορα σημεία οι ιδέες που διατυπώνει έρχονται σε ευθεία αντίθεση μ'αυτά που πίστευε ο Κωλέτης αλλά και ο Κοραής.

quote:
pr_gid
Ο Κοραής ως γαλλοαναθρεμένος δεν κάνει τίποτα περισσότερο από το προωθήσει τα γαλλικά πολιτικά συμφέροντα και πολιτικές επιδιώξεις (ίσως και άθελα του) τόσο στους προεπαναστατημενους Έλληνες όσο και στο νεοσυσταθέν κράτος.

Σε ποιό σημείο του έργου του Κοραή ή της "ελληνικής νομαρχίας" προωθούνται τα γαλλικά συμφέροντα και ποιά είναι αυτά;

quote:
Trainman
Αγαπητέ Macedon, σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια "εξανθρωπισμού της οικουμένης". Ελπίζω δε, ο χαρακτηρισμός του πατέρα μου και των δυο μου παππούδων ως "βιαστών και πλιατσικολόγων" στο thread "Γουστάρει αυταρχισμό το χριστεπώνυμο πλήθος;", να είναι απλώς μία ακόμη παρένθεση στην προσπάθειά σου.

Λυπάμαι πολύ. Πραγματικά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 22:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pr_gid
Το ότι τον πρόδωσαν οι Εβραίοι στους Τουρκους δεν σημαίνει ότι δεν μαρτύρησε από τους Τούρκους για την πίστη και το έθνος.

μακεδων
Για την πίστη του, πιθανώς. Για το έθνος, καμία σχέση.


Ο αγώνας που έκανε ο άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός για την πιστή και για το έθνος γινόταν και το αποτέλεσμα ήταν τελικά να τον σκοτώσουν. Δεν καθόταν στο σπιτάκι του να γραφεί ανώνυμα κείμενα δίνοντας συγκεκριμένες πολιτικές «οδηγίες» και κατακρίνοντας τους πάντες και τα πάντα.

quote:
μακεδον
Προετοίμασαν το γένος με ποιόν τρόπο; Ποιά ήταν τα εθνικά του κηρύγματα; Τι είπε για την ελευθερία; Τίποτε απολύτως! Και πώς θα μπορούσε να πει όταν θεωρούσε την οθωμανική σκλαβιά θεόσταλτο δώρο!.
Με τέτοιες εξωφρενικά εσφαλμένες και συκοφαντικές αντιλήψεις δεν μπορούμε να μιλάμε ιστορία . Το γεγονός ότι γύριζε την Ελλάδα για να εμποδίσει τον εκτουρκισμό μας δεν αφορά το έθνος ;;;;

Φυσικά για ορισμένους ίσως και να μην το αφορά διότι το χειρότερο που έπαθε το έθνος κατά κάποιους είναι το γεγονός ότι ασπάστηκε τον χριστιανισμό, με τον χριστιανισμό παθαίνουν αλλεργία ορισμένοι και αυτός είναι ο καημός τους.

quote:
μακεδων
Αν διαβάσεις την ελληνική νομαρχία (πράγμα που πιστεύω πως δεν έχεις κάνει) θα διαπιστώσεις πως σε διάφορα σημεία οι ιδέες που διατυπώνει έρχονται σε ευθεία αντίθεση μ'αυτά που πίστευε ο Κωλέτης αλλά και ο Κοραής.

Εδώ πέρα δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει το σχόλιο σου, πας κόντρα απλώς για να πεις κάτι αντίθετο; Εσύ ο ίδιος έχεις γράψει το παρακάτω:
quote:
μακεδων
Η γλώσσα που χρησιμοποιείται στο κείμενο της ελληνικής νομαρχίας μοιάζει πολύ με του Κοραή (μάλιστα σε ορισμένες εκδόσεις των έργων του Κοραή συμπεριλαμβάνεται σαν έργο του και η "Νομαρχία").
Επίσης δεν είσαι ο μονός που υποστηρίζει ότι ο Κορaής έχει συμμετάσχει στην ελληνική νομαρχία και άλλες πηγές στο ιντερνετ αναφέρουν το ίδιο πράγμα. Το σχόλιο σου είναι λίγο περίεργο ομολογώ . . .


Edited by - pr_gid on 28/10/2006 22:18:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 22:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pr_gid
Με τέτοιες εξωφρενικά εσφαλμένες και συκοφαντικές αντιλήψεις δεν μπορούμε να μιλάμε ιστορία . Το γεγονός ότι γύριζε την Ελλάδα για να εμποδίσει τον εκτουρκισμό μας δεν αφορά το έθνος ;;;;

Το ότι γύριζε την Ελλάδα και μιλούσε για την πίστη του, το Θεό, τους καλόγερους κτλ. δεν το αρνήθηκα. Από πού προκύπτει όμως ότι αγωνιζόταν για το έθνος; Τι δίδαξε για το έθνος, εκτός από το ότι η οθωμανική σκλαβιά ήταν θεόσταλτη; Πώς αγωνίστηκε για να εμποδίσει τον εκτουρκισμό; Πού μίλησε για ελευθερία; Για αγώνα κατά των Τούρκων;

Σε προκαλώ να παραθέσεις εδώ τους λόγους του περί ελευθερίας και αντίστασης κατά των Τούρκων και ν'αφήσεις τα πυροτεχνήματα. Εκτός αν δεν έχεις να παραθέσεις τίποτε, οπότε καταλαβαίνω τα πυροτεχνήματά σου.

Το ότι ήταν καλός χριστιανός δε σημαίνει ότι ήταν και αγωνιστής της ελευθερίας. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Αναμένω τα στοιχεία σου με ανυπομονησία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2006, 23:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τrainman:

Bartimaeus έφα

quote:
...τα όντως ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ όρια της ανοχής σου!

Μάλλον, αγαπητέ Trainman (Ανδρέα), θα βρισκόσουν σε υπερένταση τις τελευταίες δύο μέρες, καθώς παρερμήνευσες ΚΑΙ αυτή τη φράση μου, η οποία κάθε άλλο παρά απαξιωτική ήταν προς το πρόσωπό σου!

Τα «ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ» όρια της ανοχής κάποιου είναι πολύ πιο διευρυμένα από τα συνήθη πλαίσια και όρια της κοινής ανεκτικότητας... Σκέψου π.χ. το λάστιχο, μόνο να επιμηκυνθεί και ν' ανοίξει μπορεί, όχι τ' αντίθετο! Πώς κατάφερες να το παρεξηγήσεις; Σίγουρα ήσουν στην τσήτα όλη μέρα. Ψυχραιμία, μη το βάζεις κάτω...

quote:
Τrainman:
Καλή συνέχεια αγαπητοί φίλοι.

Ανδρέας Μακρίδης (Trainman)


Αν δεν γυρίσεις πίσω αγαπητέ Trainman (Ανδρέα), δεν πρόκειται να υπάρξει «καλή συνέχεια»...

Το ότι μας αποκάλυψες την ταυτότητά σου - αν και δε νομίζω να ζητούσε αυτό ο Ψηλός, δείχνει, αυτό και μόνο, την ευθύτητά σου και την καθαρότητα των κινήτρων και προθέσεών σου. Δεν μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε αυτό και σε ΤΙΜΑ ιδιαιτέρως.

Ωστόσο, αν εγκαταλείπεις εσύ, που με μόλις 256 posts εδώ στο esoterica κέρδισες με το ήθος και τη συγκρότησή σου τη γενική εκτίμηση πάντων (μηδενός εξαιρουμένου νομίζω) και δείχνεις τέτοια αδικαιολόγητη ευθιξία και ολιγοψυχία, σκέψου από πότε θα έπρεπε να το είχαν ήδη εγκαταλείψει κάποιοι άλλοι μακροβιότεροι στο forum με τα όσα επί προσωπικού έχουν ακούσει ... Το ότι βρεθήκαμε εδώ μαζί και «ζυμωθήκαμε» οφείλεται ακριβώς σ' αυτούς, που τόλμησαν να καταθέσουν την αντίθετη άποψή τους και να αντέξουν σε πλήθος προσωπικών επιθέσεων, δίνοντας έτσι ζωή και «άγρια» ομορφιά στο forum αυτό. Αλλιώς θα επρόκειτο για άλλο ένα διαδικτυακό ταμπλόιντ με αφισοκολλήσεις της μιας «αλήθειας»...

Καλά κι ωραία τα βιβλία που συστήνεις, αλλά χωρίς το άρωμα της δικής σου πρόσληψης και εκφοράς του λόγου σου, απλά θα καταλήξουνε άλλο ένα σετ λευκά σεντόνια. Μη μας το κάνεις αυτό. Κι εγώ (και οι άλλοι προφανώς) έχουμε το άχθος και τα προβλήματα της καθημερινότητας (οικογενειακά, επαγγελματικά, υγείας κλπ) που συχνά μας μπλοκάρουν και μας τσητάρουν. Γράφε όποτε θέλεις, όποτε ευκαιρείς, όποτε σ' ευχαριστεί και χωρίς ζόρισμα...

Ξανασκέψου το, και κάνε μου/μας τη χάρη.

Και αν σε κάτι σου 'φταιξα, ζητώ προσωπικά συγγνώμη και από σένα και από τον macedon και από οποιονδήποτε άλλο θίχτηκε από τα λεγόμενά μου.
Ειλικρινά!

------------------
ΥΓ. Trainman, το βρίσκω «ανήθικο» εν μέσω νυκτός να κρατάς ένα προβολέα στα χέρια σου και να αρνείσαι έστω και το φως του αναπτήρα σου στους άλλους... Μη με παρεξηγήσεις (και) πάλι!

Θα χαρώ να τα ξαναπούμε εδώ.

Βαρτιμαίος, τυφλός προσαίτης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 00:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
σεσοστρις
. . . . γίνονται παρατράγουδα στις εκκλησίες , 'οταν τυχαίνει το όνομα του προς βάπτιση παιδιού να είναι αρχαιοελληνικό . . . . . .
--------------------------------------------------------------------------------

χθες γιόρταζαν οι Δημήτρηδες σήμερα 27/10ου γιορτάζουν οι Νέστωρες αν έχεις φίλο Νέστωρα μην τον ξεχάσεις
pr_gid


Φίλε pr_gid , όταν απαντάς σε μία θέση άλλου μέλους , φρόντισε η απάντησή σου να ανταποκρίνεται σε όλη την πρόταση και όχι σε μέρος αυτής .
Η πλήρης πρόταση για την οποία φυσικά δεν έχεις απάντηση , είναι η παρακάτω .
quote:
γίνονται παρατράγουδα στις εκκλησίες , 'οταν τυχαίνει το όνομα του προς βάπτιση παιδιού να είναι αρχαιοελληνικό και να μην περιλαμβάνεται στό εορτολόγιο .

Υπάρχει αρχιεπισκοπική εγκύκλιος γι'αυτό .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 00:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο λογος που ο κωσμας εχασε τη νζωη του ειναιοτι οι εβραιοι του την φυλαγαν γιατι μετεφερε το παζαρι απο κυριακη σε σαββατο
οι εβραιοι ως γνωστον ηταν εμποροι και με αυτο τον τροπο εχαναν χρημα .
gigenis
Όχι μόνο οι εβραίοι φίλε gigenis , αλλά και Έλληνες , με πρωτοστάτη τον επίσκοπο Ιωαννίνων , ο οποίος καταγγέλλεται στην Ελληνική Νομαρχία μαζί με τον Άρτης και των Γρεβενών , ότι είναι οι πρώτοι προδότες του τυράνου , ασελγείς , εις το άκρον άσωτοι , μοιχοί , πόρνοι , και αρσενοκοίται .( το τελευταίο είναι ως φαίνεται διαχρονικό ) .
Ο επίσκοπος Ιωαννίνων λοιπόν όχι μόνο πρωτοστατούσε στον διωγμό του Κοσμά του Αιτωλού , αλλά τον αφόρισε κιόλας .
Αυτά βεβαια είναι ψιλά γράμματα , γι'αυτό και περνούν απαρατήρητα από τους φίλους χριστιανούς του Forum .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 03:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γινόμαστε μάρτυρες μιας προσπάθειας διαστρέβλωσης και απαξίωσης της τεράστιας προσφοράς του Μεγάλου Δάσκαλου του Γένους, Αγίου Κοσμά του Αιτωλού.

Με μεθοδικότητα και πονηρία επιχειρείται (από τους γνωστούς) συσκότιση του νου και αποπροσανατολισμός της προσοχής από τα ουσιώδη προς τα ανούσια!

Ερωτάται, δήθεν, ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός: «από που προκύπτει, ω Μέγα Πατροκοσμά, ότι αγωνίστηκες για το έθνος;»

Και η απάντηση δεν είναι άλλη από το ότι, το κήρυγμά του ήταν σαν τη φλόγα στις ψυχές των υπόδουλων ραγιάδων και κράτησε άσβεστη την ελπίδα για την ποθούμενη ανάσταση του Γένους. Ο λόγος του εμφύτευσε στις καρδιές τους το σπέρμα του μελλοντικού ξεσηκωμού!

Έχουμε την τύχη να έχουμε στα χέρια μας μέρος της διδασκαλία του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, τις «Διδαχές», όπου διαβάζοντάς τες, ο σοβαρός αναγνώστης, θα διαπιστώσει πως ο Άγιος, έπλεξε το λόγο του γύρω από δυο σημαντικούς κεντρικούς άξονες, το Χριστό και την Ελλάδα μας!!!

Την εποχή που δίδαξε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, τα άτομα που επάνδρωναν τον κλήρο ήταν ελάχιστα και ως επί το πλείστον αγράμματοι. Ο κόσμος ήταν τρομοκρατημένος από τις συνεχείς θηριωδίες του Τούρκου δυνάστη, ο οποίος δεν αναγνώριζε κανενός είδους δικαίωμα στους υπόδουλους Έλληνες.
Σκοπός του δυνάστη δεν ήταν άλλος από το να φτάσει τον κόσμο στα άκρα και να τον εξαναγκάσει να ασπαστεί τον Ισλαμισμό, προσφέροντάς του αυτή τη λύση ως τη μόνη διέξοδο στα μαρτύριά του.

Ως αποτέλεσμα των παραπάνω (η έλλειψη κληρικών και ιδιαίτερα μορφωμένων, καθώς και η τρομοκρατία), είναι αλήθεια πως ακόμη και ολόκληρα χωριά «προσχώρησαν» στον Ισλαμισμό προκειμένου να γλιτώσουν από την ανυπόφορη τουρκική ασυδοσία!

Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, μιλώντας στο λαό για το Χριστό, για την Ορθόδοξη Πίστη, στόχευε στην καλλιέργεια της θρησκευτικότητας στις ψυχές των φοβισμένων ανθρώπων. Ήθελε να καταφέρει τη θρησκευτική ανύψωση του Γένους γιατί πίστευε πως αυτό θα οδηγούσε και στην ηθική αναγέννηση που τόσο την είχαμε ανάγκη!!

Ο Άγιος, με τις περιοδείες του έφερε το Χριστό κοντά στους ανθρώπους. Προσπάθησε να αναχαιτίσει και να αντισταθεί, και τα κατάφερε, εμπρός στη λαίλαπα του βίαιου εξισλαμισμού που απειλούσε ολόκληρο τον ελληνισμό. Ταυτόχρονα με την ανύψωση του θρησκευτικού και ηθικού φρονήματος, φροντίζει και για την πνευματική αναγέννηση, μεταδίδοντας στους υπόδουλους Έλληνες τη δίψα για γράμματα και παιδεία.

Παντού, όπου περνά, ανοίγει σχολεία. Υπολογίζεται πως άνοιξε περί τα 250 σχολεία όπου τα παιδιά μάθαιναν ανάγνωση και γραφή. Και κάπου διάβασα πως λειτουργούσαν ακόμη περί τα 1100 κατώτερα σχολεία (δεν γνωρίζω τι σημαίνει ο όρος «κατώτερα»).
Είναι χαρακτηριστική η επιμονή του στο να περάσει το μήνυμα στο λαό για την αξία και το σημαντικό ρόλο των ελληνικών σχολείων στη διαμόρφωση της ελληνικής συνείδησης και της καλλιέργειας του πνεύματος.

Σε κάποια σημεία στις «Διδαχές» αναφέρει:

«... καλύτερα αδελφέ μου, να έχεις ελληνικό σχολείο στη χώρα σου, παρά να έχεις βρύσες και ποτάμια, διότι οι βρύσες ποτίζουν το σώμα, τα δε σχολεία ποτίζουν την ψυχή.»

«... Και δια τούτο πρέπει να στερεώνετε σχολεία ελληνικά, να φωτίζονται οι άνθρωποι διότι διαβάζοντας τα ελληνικά τα ηύρα οπού λαμπρύνουν και φωτίζουν το νουν του μαθητού ανθρώπου.»

Σημαντική επίσης είναι και η ευαισθησία του για τη θέση της γυναίκας στην κοινωνία και πώς πρέπει να την αντιμετωπίζει ο άνδρας της, για την οποία, υπάρχει στις «Διδαχές» ειδική αναφορά και, πρόκειται για ένα «απόσταγμα» της βαθιάς Χριστιανικής του Πίστης!!
Και αυτή η αναφορά του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, έρχεται να διαψεύσει περίτρανα, για ακόμη μια φορά, όσους ισχυρίζονται τα περί "μισογύνηδων Χριστιανών μοναχών", τους οποίους μοναχούς, οι γνωστοί πλέον θαμώνες του Εσωτέρικα, δεν χάνουν ευκαιρία, όταν αναφέρονται σε αυτούς, να χρησιμοποιήσουν πλήθος προσβλητικών χαρακτηρισμών (και χωρίς αυτό να ενεργοποιεί την «ιδιάζουσα» ευαισθησία των διαχειριστών)!!

Ορίστε τι λέει ο Άγιός μας:
«Πρέπει ω άνδρα να μη μεταχειρίζεσαι τη γυναίκα σου σαν σκλάβα, γιατί πλάσμα του Θεού είναι κι εκείνη. Έχετε μια πίστη, ένα βάπτισμα και γι’ αυτή σταυρώθηκε ο Χριστός, όπως και για σένα. Δεν την έχει ο Θεός κατώτερή σου. Δεν την έπλασε ούτε από την κεφαλή σου δια να είναι ανώτερή σου, ούτε από τα πόδια σου δια να είναι κατώτερή σου, αλλά απ’ την πλευρά σου. Και μάλιστα από την αριστερή πλευρά, που είναι η καρδιά σου, για να σε διδάξει ότι πρέπει να την αγαπάς και όχι να την περιφρονείς.»

Με αυτά τα λίγα που τόλμησα να πω για τον Μεγάλο Δάσκαλο του Γένους, Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό, αν και δεν αρκούν να περιγράψουν ούτε στο ελάχιστο το τεράστιο έργο του, θέλησα, πρώτον να δω και εγώ ο ίδιος (διότι έψαξα για να βρω πληροφορίες για πράγματα που δεν γνώριζα) τι πάει να πει αντίσταση ευρισκόμενος στην πρώτη γραμμή και όχι από χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά (και ανώνυμα), εκ του ασφαλούς και, δεύτερον να δοθούν κάποιες απαντήσεις στις δήθεν ερωτήσεις-διλήμματα.


Edited by - Ψηλός on 29/10/2006 03:47:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 04:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Και η απάντηση δεν είναι άλλη από το ότι, το κήρυγμά του ήταν σαν τη φλόγα στις ψυχές των υπόδουλων ραγιάδων και κράτησε άσβεστη την ελπίδα για την ποθούμενη ανάσταση του Γένους. Ο λόγος του εμφύτευσε στις καρδιές τους το σπέρμα του μελλοντικού ξεσηκωμού!

Μήπως θα ήταν εύκολο να μας παραθέσεις εδώ τα λόγια του Κοσμά που κάνουν λόγο για "ανάσταση του γένους", "μελλοντικό ξεσηκωμό", κτλ; Γιατί στις 8 διδαχές του που έχω διαβάσει, βρήκα μόνον μία αναφορά κι αυτή λέει:

"Ύστερον το εσήκωσεν ο Θεός από τούς χριστιανούς (το βασίλειο) και έφερε τον Τούρκον και του το έδωσε δια ιδικόν μας καλόν, και το έχει ο Τούρκος 320 χρόνους. Και διατί έφερεν ο Θεός τον Τούρκον και δεν έφερεν άλλο γένος; Δια ιδικόν μας συμφέρον· διότι τα άλλα έθνη θα μας έβλαπτον εις την πίστιν, ο δε Τούρκος άσπρα άμα του δώσης κάμνεις ο,τι θέλεις." (Διδαχή Γ΄)

Άλλο σημείο που να μιλάει για ξεσηκωμούς και τέτοια πράγματα δεν βρήκα.

quote:
Ψηλός
Παντού, όπου περνά, ανοίγει σχολεία.

Επίσης εδώ θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς με τη φράση "άνοιγε σχολεία". Τα έχτιζε; Τα χρηματοδοτούσε; Πώς δηλαδή τα άνοιγε;

Άλλωστε και τα σχολεία τα θεωρούσε είσοδο για το μοναστήρι, ενώ την εκμάθηση της ελληνικής θεωρούσε ότι έπρεπε να γίνει με ένα και μοναδικό σκοπό: για να καταλαβαίνει κανείς το ευαγγέλιο!

quote:
Ψηλός
Ταυτόχρονα με την ανύψωση του θρησκευτικού και ηθικού φρονήματος, φροντίζει και για την πνευματική αναγέννηση, μεταδίδοντας στους υπόδουλους Έλληνες τη δίψα για γράμματα και παιδεία.

Το κύρηγμά του μπορεί να είναι χριστιανικό αλλά αναγεννησιακό δεν είναι σίγουρα. Θα έλεγα πως οι ιδέες που διδάσκονται είναι το απαύγασμα του μεσαίωνα. Η θέση "όταν πεθαίνει η γυναίκα ο αντρας να μπαίνει στο μοναστήρι" ή ότι "τα αστέρια είναι κολλημένα στον ουρανό" ή το "οι ξένες γλώσσες είναι του διαβόλου" δε βλέπω πως μπορεί να παραπέμπει στην αναγέννηση.

Ο άνθρωπος κύρηγμα υπέρ των μοναστηριών έκανε, τίποτε περισσότερο.

Εκτός κι αν παραθέσετε τα σημεία εκείνα του λόγου του που μιλάει για το έθνος και όλα αυτά που αναφέρω, οπότε ευχαρίστως να παραδεχτώ ότι κάνω λάθος.

Επειδή λοιπόν ο Κοσμάς δεν είπε τίποτε για το έθνος (η λέξη "έθνος" δεν υπάρχει ούτε μία φορά σε κανένα κήρυγμά του), επειδή δεν είπε τίποτε για Ελλάδα, για επανάσταση, για ξεσηκωμό, μπορεί η εκκλησία να τον θεωρεί άγιο, ιεραπόστολο, κτλ. αλλά σίγουρα εθναπόστολος, πρωτεργάτης της επανάστασης κι άλλα τέτοια δεν είναι τίτλοι που του ανήκουν.

Α, να διορθώσω. Η αλήθεια είναι πως μία φορά αναφέρεται η λέξη Έλληνες στα κείμενά του και ειδικά στην πρώτη διδαχή:

"Και εγώ αδελφοί μου, που ηξιώθην και εστάθηκα εις αυτόν τον άγιον τόπον τον αποστολικόν δια την ευσπλαχνίαν του Χριστού μας, εξέτασα πρώτον δια λόγου σας και έμαθα πως με την χάριν του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και Θεού δεν είσθε Έλληνες, δεν είσθε ασεβείς, αιρετικοί, άθεοι, αλλ’ είσθε ευσεβείς ορθόδοξοι χριστιανοί"

Λυπάμαι που απομυθοποιείται ο Κοσμάς αλλά τα πράγματα έτσι είναι. Ποτέ δε μίλησε ούτε για έθνος, ούτε για επαναστάσεις, ούτε για ξεσηκωμούς - το αντίθετο μάλιστα: Θεωρούσε τη δουλεία που επέβαλλαν οι Οθωμανοί θεόσταλτη!

Νομίζω πως αρκετά παραμύθια έχει προσθέσει η εκκλησία στην ελληνική ιστορία, νομίζω πως δε χρειαζόμαστε άλλα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2006, 04:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδόνα, σου βρήκα εγώ στοιχεία για τον Κοσμά τον Αιτωλό !
Τα βρήκα στο Ίντερνετ!
Οριστέ μερικά:

Οι Τούρκοι θα φύγουν, αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φτάσουν ως τα 'Εξαμίλια. Στο τέλος θα τους διώξουν ως την κόκκινη Μηλιά. Από τους Τούρκους το ένα τρίτο θα σκοτωθεί, το άλλο τρίτο θα βαφτισθεί και μονάχα το ένα τρίτο θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά.

Οι Τούρκοι θα μάθουν το μυστικό τρεις μέρες γρηγορότερα από τούς Χριστιανούς.

Αν το ζήτημά σας λυθεί με πόλεμο θα πάθετε πολλές καταστροφές. Σε τρεις χώρες μια θα μείνει. Ότι σας ζητούν να το δίνετε, ψυχές μόνο να γλιτώνετε.

Αν ο πόλεμος πιαστεί από κάτω λίγα θα πάθετε, αν πιαστεί από πάνω θα καταστραφείτε.

Θα μαζωχτεί το χιλιάρμενο στο Σκάλωμα (Αγ. Σαράντα) και θάρθουν κοκκινογέλεκοι να πολεμήσουν για σας.

Και τέλος τα τρία αγαπημένα μου:

Το κακό θάρθει από έναν κασιδιάρη κι’ από τους διαβασμένους.
Θα βάλουν φόρο στις κότες και στα παράθυρα.
Θα έρθει ξαφνικά ή το βόιδι στο χωράφι ή το άλογο, στ’ αλώνι.

Κοίτα τώρα, όντως μιλάει για έναν πόλεμο και για ανατροπή της καθεστηκύιας τάξης. Πέρα από τα κουκουρούκου δηλαδή, τύπου:
Ή τρεις μέρες ή τρεις μήνες ή τρία χρόνια θα βαστάξει
διακρίνεις στα λόγια του ότι κάποια ανατροπή προϊδεάζει. Ή οραματίζεται. Ή προφητεύει τέλος πάντων.
Αλλά ήταν λίγο Λιάκουρας της εποχής μου φαίνεται

Πάντως, αν όντως τον κρέμασαν οι Τουρκαλβανοί (!) επειδή ξεσήκωνε τον κοσμο, μάλλον άδικα πήγε. Το άλλο σενάριο λέει πως τον κατηγόρησαν για πράκτορα των Ρώσων, μετά τα Ορλωφικά.

Αλλά respect γιατί ίδρυσε και κάποια σχολεία ο άνθρωπος. Άλλωστε και η Εκκλησία μόλις το 1961, και μάλλον αμήχανα τον αγιοποίησε. Και τέλος πάντων σε κάτι στάθηκε απόλυτα προφητικός:

Θάρθει καιρός που δεν θα παρατηρείται αυτή η αρμονία που είναι σήμερα μεταξύ λαού και κλήρου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2651367
Maintained by Digital Alchemy