ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 42
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
marios_jet
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 20:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους marios_jet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΙΑΝΙΣΜΟ
ΓΙΑΤΙ, ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΧΟΥ ΥΠΟΘΕΙ ΠΟΛΛΑ (ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ.
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 00:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΑΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΙΑΝΙΣΜΟ
ΓΙΑΤΙ, ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΧΟΥ ΥΠΟΘΕΙ ΠΟΛΛΑ (ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ.
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?

Εσύ τι γνώμη έχεις?
Εγώ πιστεύω η αλήθεια είναι κάπου ενδιάμεσα. Αυτό όμως που ρωτάς μπορεί να στο απαντήσει κάποιος που έχει μελετήσει την θρησκεία μας σε βάθος τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό. Όλα μαζί είναι μια αλυσίδα και το κάθε ένα είναι ο κρίκος της.

Κάποιος που γνωρίζει ας μας πει η εκκλησία μας πως αντιμετοπίζει το δωδεκάθεο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 03:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Για αρχή, ας διορθώσουμε λίγο τον τίτλο του θέματος...

Ο τίτλος λοιπόν αλλάζει από:

ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΗΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
σε:
ΟΙ 12 ΘΕΟΙ + ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ

Επίσης, το θέμα αυτό ταιριάζει καλύτερα στην ενότητα ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ όπου και θα μεταφερθεί σύντομα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 08:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ marios_jet, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι να έχεις εποικοδομητικές συζητήσεις.

Εάν βάλεις επάνω αριστερά στην σελίδα κάποιες λέξεις - κλειδιά για το θέμα που σε ενδιαφέρει θα βρεις όλες τις παλιότερες συζητήσεις που μπορεί να έχουν ανοιχθεί σχετικά με κάποιο ζήτημα.
Εάν βάλεις πχ τις λέξεις "χριστιανισμός" και "δωδεκάθεο" θα βρεις αρκετά παλιότερα θέματα που προσεγγίζουν τις δύο θρησκείες.

Υπάρχουν και κάποια θέματα επίσης που έχουν ανοιχθεί στην προσπάθεια να θεαθούν αυτές οι δύο θρησκείες συγκριτικά, οπότε μπορείς να τα βρεις με τον τρόπο που σου περιέγραψα, να τα διαβάσεις και να συμμετάσχεις κι εκεί εάν το επιθυμείς.

Ενδεικτικά σου αναφέρω μερικά από τα θέματα (κλίκαρε στους παρακάτω τίτλους για να μπεις κατευθείαν):

Χριστιανισμος και Δωδεκαθεο

Αρχαία Ελλάδα και Χριστιανισμός

Αρχαία Ελλάδα καί Χριστιανισμός, ταυτίζονται;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fey
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 11:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia se olous!loipon 8a mpw apeu8eias sto 8ema.etuxe thn kuriakh pou mas perase na me paroun kapoioi gnwsth mou se ena gamw sthn keratea.o gamos htan arxaioa ellhnikos,me parousia 128ewn dld.agalmatidia thn pei8ia k genikws kanonikh anaparastash twn arxaiwn ellhnikwn gamwn.egw sthn arxh psilo sokaristhka giati mou fanhke periergo.to erwthma pou exw na kanw einai:emeis oi xristianoi apo pou didaxthkme pws 8a ginontai oi gamoi stis ekklhsies efoswn o xristos den eipe pou8ena pws 8a ginontai???ola auta einai parmena apo arxaies ellhnikes paradoseis k oxi mono se emas alla polloi laoi exoun eusternisei tis arxaies ellhnikes paradoseis.yparxei xazma anamesa se 128eous k xristianismo.apthn mia pleura me ton xristianismo xa8hke to arxaio ellhniko pneuma oi pistoi twn 128ewn kathgori8hkan ws eidwlolatres apo tous xristianous apthn allh oi 128eoi den exoun ena pisthrio yparkshs o xristianismos k h idia h ekklhsia epi aiwnes exei sthriksh k exei kataferei na apodiksei thn yparksh tou xristou.pisteuw oti 128eoi k xristianismos einai aplh tautish pragmatwn.isws kanw la8os..isws kapou exw dikio...

fotini manariΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 14:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αντίληψη ότι είναι άκρως αντίθετες θρησκείες. Δεν έχει καμία σημασία βέβαια οτι πολλοί χριστιανοί έχουν συμπεριλάβει τους θεούς μέσα στο πλαίσιο της πίστης τους με την μορφή "αγίων". Οι θεοί των Ελλήνων δεν είναι κάποιοι που αγίασαν ή τους αγίασε κάποιο ιερατείο. Δεν είναι πρόσωπα. Δεν είναι πνεύματα που βρίσκονται σε κάποιον δήθεν άλλο κόσμο.
Βασική αρχή του χριστιανισμού είναι ότι κάθε ένας που θα μετανοήσει και θα ζητήσει από τον θεό μέσω του μεσσία χριστού να σωθεί, θα σωθεί. Αλλά όχι τώρα. Όταν πεθάνει και βλέπουμε.Ο Έλληνας στο θρήσκευμα δεν εκζητάει κάποια σωτηρία. Απλά συμμετέχει και αυτός από την πλευρά του στην εξέλιξη του σύμπαντος και συντελεί στην Αρμονία. Αυτός είναι ο προορισμός του.
Όσοι επιδιώκουν νέα γη και νέους ουρανούς (χριστιανοί) δυναμώνουν την Εντροπία. Που σημαίνει δυστυχώς ότι είναι "εχθροί του σύμπαντος και της ζωής".

Σε τέτοια μονοπάτια βαδίζει ο νους μου στο παρών στάδιο της εξέλιξης μου.



"Σαν το σύννεφο φεύγω πετάω έχω φίλο τον Ήλιο Θεό με του αγέρα το νέκταρ μεθάω αγκαλιάζω και γη κι ουρανό"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 08:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω την αντίληψη ότι είναι άκρως αντίθετες θρησκείες. Δεν έχει καμία σημασία βέβαια οτι πολλοί χριστιανοί έχουν συμπεριλάβει τους θεούς μέσα στο πλαίσιο της πίστης τους με την μορφή "αγίων". Οι θεοί των Ελλήνων δεν είναι κάποιοι που αγίασαν ή τους αγίασε κάποιο ιερατείο. Δεν είναι πρόσωπα. Δεν είναι πνεύματα που βρίσκονται σε κάποιον δήθεν άλλο κόσμο.
Βασική αρχή του χριστιανισμού είναι ότι κάθε ένας που θα μετανοήσει και θα ζητήσει από τον θεό μέσω του μεσσία χριστού να σωθεί, θα σωθεί. Αλλά όχι τώρα. Όταν πεθάνει και βλέπουμε.Ο Έλληνας στο θρήσκευμα δεν εκζητάει κάποια σωτηρία. Απλά συμμετέχει και αυτός από την πλευρά του στην εξέλιξη του σύμπαντος και συντελεί στην Αρμονία. Αυτός είναι ο προορισμός του.
Όσοι επιδιώκουν νέα γη και νέους ουρανούς (χριστιανοί) δυναμώνουν την Εντροπία. Που σημαίνει δυστυχώς ότι είναι "εχθροί του σύμπαντος και της ζωής".

Σε τέτοια μονοπάτια βαδίζει ο νους μου στο παρών στάδιο της εξέλιξης μου.



"Σαν το σύννεφο φεύγω πετάω έχω φίλο τον Ήλιο Θεό με του αγέρα το νέκταρ μεθάω αγκαλιάζω και γη κι ουρανό"


Σωστότατη τοποθέτηση,η οποία κλείνει τα στόματα κάποιων οι οποίοι τα έχουν κάνει όλα "αχταρμά" και λένε βλακείες του style:Όσιρις-Διόνυσος-Χριστός...λόγω αναστάσεως κ.λ.π.ή τα άλλα με τους αγιοποιημένους Θεούς,να μην τα αναπτύξω,θα τα έχετε ακούσει....Δέν αντιλέγω ότι συμβολικώς ταυτίζονται,αλλά δέν είναι αυτή η ουσία.Η ουσία είναι αυτή που τονίζει ο φίλος μας εδώ:1.-"κάθε ένας που θα μετανοήσει και θα ζητήσει από τον θεό μέσω του μεσσία χριστού να σωθεί, θα σωθεί.."Τί σχέση μπορεί να έχει αυτό με τήν αρχαία ελληνική σκέψη;...2.-"Ο Έλληνας στο θρήσκευμα δεν εκζητάει κάποια σωτηρία. Απλά συμμετέχει και αυτός από την πλευρά του στην εξέλιξη του σύμπαντος και συντελεί στην Αρμονία. Αυτός είναι ο προορισμός του."Συμφωνώ απολύτως,πλήν όμως ΔΕΝ υπάρχει Έλληνας στό θρήσκευμα αλλά ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ.ΔΕΝ έχει θρησκεία ο Έλληνας αλλά ΣΚΕΨΗ,ΝΟΗΣΗ,ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.{Ο Έλληνας όχι ο νεοέλληνας.....}.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 13:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Marte, για πρώτη φορά το βάζεις το θέμα εκεί
που είναι: υπάρχουν οι άνθρωποι που βλέπουν ότι υπάρχει
ένας άλλος κόσμος που είναι να πάμε κι άλλοι που λένε"
που να πάμε ρε παιδιά , καλά είμαστε εδώ..."
Αυτή είναι η πραγματική κόντρα συντηρητικών και εξελικτικών,
...νομίζω;
Ο χριστιανισμός θέλει τους ανθρωπους μακρυά από τον ελλειπή
κόσμο που ζούμε εδώ και οι άνθρωποι των συναισθημάτων που είναι ακαθόριστα, θέλουν μια ζωή να είμαστε ιθαγενείς που θα
γίνονται όλα απο την αρχή, θα φτάνουν σε καποιο τέλος και
πάλι από την αρχή...
Ατέρμονο, κολλημένο και μονότονο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 14:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου trexagireve δεν είναι θέμα πίστης και διαχωρισμού δια αυτής των ανθρώπων, είναι θέμα απτής πραγματικότητας. Θέλουμε δεν θέλουμε και συ κι εγώ είμαστε ιθαγενείς. Και δεν πρόκειται αυτό να αλλάξει σε ότι και να πιστέψουμε. Απλά το μόνο που χρειάζεται είναι να το αναγνωρίσουμε.
Σχετικά με τον κόσμο κάνε μια βόλτα σε ένα δάσος, αγνάντευε στο πέλαγος και θαύμασε το ηλιοβασίλεμα. Δες τα άστρα του ουρανού και την μεγαλειότητα του σύμπαντος. Είναι ένας κόσμος τέλειος που διέπεται από φυσικούς αιώνιους νόμους.



"Σαν το σύννεφο φεύγω πετάω έχω φίλο τον Ήλιο Θεό με του αγέρα το νέκταρ μεθάω αγκαλιάζω και γη κι ουρανό"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 15:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρω οτι η ψευτικη χριστιανοσυνη ειναι απλα συνεχεια της λατρειας των αρχαιων Ελληνων

μερικες πληροφοριες για τους αρχαίους ναους, και τους αγίους

μετά το δεύτερο αιώνα Κ.Χ., ενώ αναπτυσσόταν η αποστατική Χριστιανοσύνη, καταβάλλονταν προσπάθειες προκειμένου να γίνει η Χριστιανοσύνη δημοφιλής, μια θρησκεία που θα έλκυε τους ειδωλολάτρες και η οποία θα γινόταν εύκολα αποδεκτή σε αυτούς. Εκείνοι οι ειδωλολάτρες λάτρευαν ένα πλήθος από θεούς, και η νέα θρησκεία ήταν αυστηρά μονοθεϊστική.
Έτσι, ο συμβιβασμός θα γινόταν εφικτός μέσω της καθιέρωσης των «αγίων», οι οποίοι θα έπαιρναν τη θέση των αρχαίων θεών, των ημίθεων και των μυθικών ηρώων.
Σχολιάζοντας γύρω από αυτό, το βιβλίο Εκκλησιαστική Ιστορία δηλώνει: ‘Οι ειδωλολάτρες που προσέρχονταν στο Χριστιανισμό ήταν εύκολο να βρουν τους εγκαταλειμμένους ήρωές τους στο πρόσωπο των μαρτύρων και να μεταθέσουν σε αυτούς τις τιμές που απέδιδαν σε εκείνους. . . . Αλλά πολλές φορές η απόδοση τιμής στους αγίους μετατρεπόταν σε αληθινή ειδωλολατρία’.

'Οι χριστιανοί Έλληνες απέδωσαν στους αγίους ιδιότητες τις οποίες πριν προσέλθουν στο Χριστιανισμό απέδιδαν στους θεούς του Ολύμπου. . . . Από τα πρώτα χρόνια της νέας θρησκείας βλέπουμε τους οπαδούς της να αντικαθιστούν τον Ήλιο (Φοίβο Απόλλωνα) με τον προφήτη Ηλία, να ανεγείρουν ναούς πάνω στα ερείπια αρχαίων ιερών αυτού του θεού ή δίπλα σε αυτά τα διασωζόμενα ιερά, κυρίως στις κορυφές λόφων ή βουνών, παντού όπου οι αρχαίοι Έλληνες τιμούσαν τον φωτοδότη Φοίβο Απόλλωνα. . . . Η ίδια η Παρθένος Μαρία . . . ταυτίστηκε με την Παρθένο Αθηνά. Με αυτόν τον τρόπο, στην ψυχή του εκχριστιανισμένου ειδωλολάτρη γεφυρώθηκε το χάσμα το οποίο δημιουργήθηκε όταν γκρεμίστηκε το είδωλο της Αθηνάς’.—Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν Λεξικόν, Τόμος Α΄ σελίδες 270, 271.

Εξετάστε, λόγου χάρη, την κατάσταση που επικρατούσε στην Αθήνα στα τέλη του τέταρτου αιώνα Κ.Χ. Η πλειονότητα των κατοίκων εκείνης της πόλης ήταν ακόμη ειδωλολάτρες. Μια από τις πιο ιερές τελετές τους ήταν τα Ελευσίνια μυστήρια, ένα δίπτυχο γεγονός, το οποίο λάβαινε χώρα κάθε χρόνο το Φεβρουάριο στην Ελευσίνα.
Για να παρευρεθούν σε αυτά τα μυστήρια, οι ειδωλολάτρες Αθηναίοι έπρεπε να ακολουθήσουν την Ιερά Οδό. Στην προσπάθειά τους να παράσχουν έναν εναλλακτικό τόπο λατρείας, οι προύχοντες της πόλης αποδείχτηκαν πολύ εφευρετικοί.
Πάνω στον ίδιο δρόμο, σε απόσταση περίπου δέκα χιλιομέτρων από την Αθήνα, χτίστηκε η μονή Δαφνίου για να προσελκύει τους ειδωλολάτρες και να τους αποτρέπει από το να παρακολουθούν τα μυστήρια.
Η εκκλησία της μονής χτίστηκε πάνω στα θεμέλια ενός αρχαίου ναού, ο οποίος ήταν αφιερωμένος στον θεό Δαφναίο, ή αλλιώς Πύθιο, Απόλλωνα.

Ο «Χριστιανός» Αυτοκράτορας Θεοδόσιος Β΄ με την έκδοση διαταγμάτων που αφορούσαν την πόλη της Αθήνας (438 Κ.Χ.), κατάργησε τις ειδωλολατρικές τελετουργίες και μυστήρια, και έκλεισε τους ειδωλολατρικούς ναούς. Στη συνέχεια, αυτοί οι ναοί μπορούσαν να μετατραπούν σε Χριστιανικές εκκλησίες. Το μόνο που απαιτούνταν για την επιτυχή μετατροπή κάποιου ναού ήταν να τον εξαγνίσουν τοποθετώντας σε αυτόν ένα σταυρό!

Ένας από τους πρώτους ναούς που μετατράπηκαν ήταν ο Παρθενώνας. Η ανακαίνιση που έλαβε χώρα προκειμένου να γίνει ο Παρθενώνας κατάλληλος για χρήση ως «Χριστιανικός» ναός ήταν μεγάλης έκτασης. Από το 869 Κ.Χ., χρησίμευε ως η μητρόπολη της Αθήνας. Αρχικά, ο Παρθενώνας τιμούνταν ως ο ναός της «Αγίας Σοφίας». Αυτό θα μπορούσε να αποτελεί σκόπιμη υπενθύμιση του ότι ο αρχικός «ιδιοκτήτης» του ναού, η Αθηνά, ήταν η θεά της σοφίας. Αργότερα, αφιερώθηκε στην «Παναγία την Αθηνιώτισσα». Έπειτα από οχτώ αιώνες χρήσης από τους Ορθοδόξους, ο ναός μετατράπηκε σε Καθολική εκκλησία. Αυτή η θρησκευτική «ανακύκλωση» του Παρθενώνα συνεχίστηκε όταν, το 15ο αιώνα, οι Οθωμανοί Τούρκοι τον μετέτρεψαν σε τζαμίΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 16:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου eidos γειά σου και χαίρομαι που βλέπω να έχεις τέτοια τρομερή βελτίωση στο γράψιμο και δεν το κρύβω πως είμαι χαρούμενος που έσπρωξα κι εγώ λιγάκι.

Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες τις 25/04/2008, 15:07:40
με μια μικρή διαφορά εγώ θα έλεγα όλη η χριστιανική θρησκεία.

Αφού όπως λες έγιναν τόσες αλλαγές και μάλιστα σκόπιμες και με δόλο για να επικρατήσει η νέα θρησκεία από τους τότε αρχιερείς ορθοδόξους και καθολικούς (ήσαν ακόμη μαζί), τι θα τους σταματούσε να αλλάξουν και την Α.Γ. σε διάφορα σημεία, για να πετύχουν το σκοπό τους;
Πως μετά από αυτά που κι εσύ υποστηρίζεις μπορεί να είμαστε σίγουροι για την αξιοπιστία της Κ.Δ. και μάλιστα όταν λες οτι αυτές οι προσπάθειες/αλλαγές/απάτες /διαστρεβλώσεις έγιναν τόσο νωρίς
προ του 4ου αιώνα;
Αν δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τις αλήθειες της Α.Γ. τότε σε τι πιστεύουμε;

φιλικά Γιάννης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 17:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ όταν λέω Έλληνας στο θρήσκευμα ίσως θα έπρεπε να διευκρινίσω το εξής. Θρησκεία κατά την αντίληψη μου νοείται ένα σύστημα πεποιθήσεων, μια συλλογική έκφραση ανθρωπίνων αξιών. Εννοώ λοιπόν ότι ακόμα κι ένας άθεος μπορεί να είναι θρησκευόμενος. Έλληνας στο θρήσκευμα λοιπόν είναι αυτός που οι αξίες του και οι πεποιθήσεις του πηγάζουν μέσα από τις αξίες του Ελληνισμού. (γιατί σήμερα η λέξη θρησκεία έχει ταυτιστεί με το δόγμα ύπαρξης θεού εξοκοσμικου, αφέντη)

Θα ήθελα εδώ να συμπληρώσω ότι μόλις γύρισα από την βολτούλα μου στο θησείο. Εκεί μου έκανε φοβερή εντύπωση οι χιλιάδες των Ελλήνων (98%) ορθόδοξοι χριστιανοί οι οποίοι είχαν κατακλύσει τα ταβερνάκια και έτρωγαν πλουσιοπάροχα γεύματα από "νηστίσιμα" εδέσματα. Τουλάχιστον δεν θα πρεπε να γνωρίζουν ότι σήμερα οι ορθόδοξοι θρηνούν στην ανάμνηση της ταφής του μεσσία? δεν θα πρεπε να γνωρίζουν ότι νηστεία σημαίνει αποχή από φαγητό (κανονικά και νερό) και συνδυάζετε πάντα με προσευχή? Αυτή είναι οι ορθοδοξία του 98% των Ελλήνων?



"Σαν το σύννεφο φεύγω πετάω έχω φίλο τον Ήλιο Θεό με του αγέρα το νέκταρ μεθάω αγκαλιάζω και γη κι ουρανό"


Edited by - Marte on 25/04/2008 17:31:59

Edited by - Marte on 25/04/2008 17:54:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 17:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σονοφζευς

υπάρχει εδώ κάτι σημαντικό...
εφόσον η Βίβλος είναι ο Λόγος του Δημιουργού προς τα παιδιά του,
τι μπορεί να μας κάνει να αμφισβητούμε την ικανότητα του Συγγραφέα της να διατηρήσει αυτόν τον Λόγο ανόθευτο;;

είναι αλήθεια ότι ανθρωποι υποκινούμενοι απο τον μεγαλο αντίδικο του Δημιουργού προσπάθησαν και έως ενα σημείο κατάφεραν να αλλοιώσουν, να προσθέσουν, και να αφαιρέσουν μέρη του Θειου Λόγου...

ομως ο Γιαχβέ, φρόντισε να εχουμε σήμερα τόσα πολλά αντίγραφα, των πρωτότυπων κειμένων, ώστε ο κάθε ειλικρινής εκζητητής της αλήθειας, να μπορει να την βρει μέσα στον Θεόπνευστο κείμενο...
και επίσης να μπορεί ο κάθε ειλικρινείς σπουδαστής των Γραφών να διακρίνει τις μεταφράσεις εκείνες που αλλοιώνουν η παραποιούν το αρχικο κείμενο..

Οι αρχαίοι αντιγραφείς των γραφών ήταν ξακουστοί για την ακρίβεια με την οποία εργάζονταν.
Σήμερα, υπάρχουν 1.700 αρχαία χειρόγραφα των Εβραϊκών Γραφών της Αγίας Γραφής και, αν συγκριθούν μεταξύ τους, αποδεικνύεται ότι αναφέρουν ουσιαστικά τα ίδια πράγματα.
Το 1947 ανακαλύφτηκαν μερικά πολύ παλιά χειρόγραφα στην περιοχή της Νεκράς Θάλασσας. Σ’ αυτά περιλαμβάνονταν μερικά που ήταν 1.000 χρόνια παλιότερα από τα ήδη υπάρχοντα.
(υπάρχουν αντίγραφα από τον ρόλο του Ησαία που χρονολογούνται τον 2ο αιωνα προ Χριστού)
Ωστόσο, αν συγκρίνουμε αυτά τα αρχαία χειρόγραφα με την Αγία Γραφή που έχουμε σήμερα, δεν φαίνεται να υπάρχει σημαντική διαφοροποίηση, ιδιαίτερα όσον αφορά τη διδασκαλία και τα δόγματα.

Όσον αφορά τη διατήρηση των Ελληνικών Γραφών μέχρι τις μέρες μας, ένας επιστήμονας επισήμανε:
'το χρονικό διάστημα, λοιπόν, μεταξύ των χρονολογιών της αρχικής σύνταξης και της αρχαιότερης διαθέσιμης απόδειξης γίνεται τόσο μικρό ώστε να είναι πραγματικά αμελητεο, και έχει εξαλειφτεί και η τελευταία αιτία αμφιβολίας για το ότι οι Γραφές έχουν μεταδοθεί σε εμάς ουσιαστικά όπως είχαν γραφτει'. (Η Αγία Γραφή και η Αρχαιολογία [The Bible and Archaeology], του Σερ Φρέντερικ Κένιον)
Ο Σερ Φρέντερικ Κένιον διατυπώνει εδω ένα γεγονός που είναι ευρέως αποδεκτό, δηλαδή ότι στις Ελληνικες Γραφές μπορούμε ουσιαστικά να διαβάσουμε αυτά που είχαν γράψει οι αρχικοί θεόπνευστοι συγγραφείς...
αρκει επαναλαμβάνω, να εχουμε στα χέρια μας μια αξιόπιστη μετάφραση...

μια απίστευτη παραποίηση έχει να κάνει με το ονομα του Δημιουργού:
ενω στα πρωτοτυπα καταγράφετε περίπου 7000 χιλ. φορές,
κάποιες συγχρονες μεταφράσεις το αντικαθιστούν με τον τιτλο 'θεός' η 'Κύριος'
άλλα εδάφια νόθα, όπως το 1 Ιωαννη 5:7, και πολλά άλλα εχουν αποκαλύφτει ως νόθα, και οι έγκυρες και σωστές μεταφράσεις δεν τα περιέχουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 17:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγπαητέ μου Marte, πάντα ήμουνα φυσιολάτρης και γι' αυτο θαυμάζω
τον Πλάστη της, αλλά όχι να λατρέψω την φύση... Είναι ένας μηχανισμός για να δημιουργεί περιβάλλον, αλλά για ένα εγκεφαλικό άτομο,άλλα χρειάζονται...
Πνεύμα, σκέψη και διαλογισμός για έννοιες περι του ανθρώπου κι
οχι περί των δένδρων...Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ, σε όλα, απλά, επειδή τη φύση την έζησα πολύ έντονα από μικρός, οι άνθρωποι μου φαίνονται πολυπλοκότεροι και γι' αυτό πιο ενδιαφέροντες...

Φίλε μου Eidos, ευτυχώς που είσαι και ....χριστιανός, αλλοιώς, άν ήσουνα δηλαδή δωδεκαθεϊστής, θα μας είχες στήσει στα 3 μέτρα...
Μου αρέσει που αποκαλύπτεσαι... Φιλαράκι κουράζει το μίσος σου
για τους χριστιανούς, πήγαινε σε κανένα ψυχολόγο, ίσως κάτι σου
πει για τα παιδικά σου χρόνια...Είσαι ολίγον τι από κομπλεξικός,
μου θυμίζεις συνέχεια τον Ιζνογκουντ κσι το "θέλω να γίνω
χαλίφης στη θέση του χαλίφη"...
Φίλε μου για σένα και τον αγαπητό sonofzeys, το μόνο που
έχω να πώ είναι ότι κρίμα που δεν έχετε καταλάβει το
πραγματικό μήνυμα αγάπης του χριστιανισμόύ και μείνατε
στα ρηχά που θέλετε να βλέπετε...
Η μεγαλύτερη θρησκεία του κόσμου, αφού και ο μωαμεθανισμός
και ο βουδισμός από κει προέρχονται, όπως και οι ΜτΙ. επίσης,
είναι ο χριστιανισμός και όλα τα παιδιά ζηλέύουν τον ...μπαμπά...Έτσι για να σας πειράξω λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 17:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ένα κείμενο σχετικά με τον αγιο Βαλεντίνο:

ΣΤΙΣ 14 Φεβρουαρίου του έτους 270 μ.Χ., ένας νεαρός Ρωμαίος, που ονομαζόταν Βαλεντίνος, δάρθηκε και αποκεφαλίστηκε, επειδή δεν αρνιόταν τη Χριστιανοσύνη. Ο Βαλεντίνος άφησε ένα σημείωμα στη μικρή κόρη του δεσμοφύλακα που ήταν υπεύθυνος γι’ αυτόν και που τον είχε βοηθήσει. Υπέγραφε το σημείωμα, «Από τον Βαλεντίνο σου.» Αιώνες μετά απ’ αυτό, η φράση «από τον Βαλεντίνο σου» σήμαινε μόνο φιλία. Αλλά γύρω στο έτος 1400 πήρε καινούργια σημασία.

Πολλούς αιώνες πριν απ’ αυτό, οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι ο θεός Παν ήταν ο θεός των ποιμνίων και των ποιμένων. Τα έργα τέχνης τον απεικονίζουν σαν ένα φιλήδονο, αισθησιακό χορευτή. Με την άνοδο της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, οι Ρωμαίοι υιοθέτησαν τον Πάνα σαν τον θεό τους Φαύνο, που ονομαζόταν επίσης και Λούπερκος. Η σύζυγός του Λουπέρκα, με τη μορφή λύκαινας, υποτίθετο ότι θήλαζε το Ρωμύλο και το Ρώμο, τους ιδρυτές και δημιουργούς της αρχαίας πόλεως της Ρώμης.

Οι ιερείς που υπηρετούσαν στο ναό αυτού του θεού-δαίμονα ήταν γνωστοί σαν Λούπερκοι. Ντυμένοι μόνο με δέρματα κατσίκας, στα μέσα του Φεβρουαρίου, οι ιερείς αυτοί πηγαινοέρχονταν κτυπώντας τις γυναίκες με δερμάτινες λουρίδες, ισχυριζόμενοι ότι αυτό προάγει τη γονιμότητα.
Άλλες μυστικιστικές και σεξουαλικές τελετουργίες της αρχαίας αυτής ανοιξιάτικης ερωτικής γιορτής περιλάμβαναν την προσφορά νεαρών γυναικών σε άντρες, με κλήρωση. Σ’ ένα κουτί ανακατεύονταν τα ονόματα των κοριτσιών και οι άντρες τραβούσαν.

Όλ’ αυτά γινονταν, φυσικά, πολλούς αιώνες προτού υπογράψει ο νεαρός Βαλεντίνος το σημείωμά του στη μικρή φίλη του, «Από τον Βαλεντινο σου.» Όταν εμφανίστηκε η Καθολική Εκκλησία και άρχισε να εξουσιάζει τη Ρώμη, απορρόφησε ουσιαστικα όλες τις προ-Χριστιανικές γιορτες της Ελλάδας και της Ρώμης, και περιέλαβε σ’ αυτές την ανοιξιάτικη αυτή ερωτικη γιορτή του Έλληνα θεου Πάνα. Και σε αρμονία με την πράξη της Καθολικής Εκκλησίας να καλύψει την ειδωλολατρική προέλευση αυτών των γιορτών με Χριστιανική οψη, την ανακήρυξε Ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου.

Μερικές γαρνιτουρες προστέθηκαν. Το παιγνίδι επεκτάθηκε με το να τραβανε τα κορίτσια, με τη σειρά τους, κλήρους από το κουτί με τα ονόματα των αγοριών. Αυτός που εκλεγόταν γινοταν, για ένα χρόνο, ο Βαλεντίνος εκείνης που τον διαλεγε.
Στη διάρκεια του Μεσαίωνα, η παραμονή και ανημερα του Αγ. Βαλεντίνου, στις 14 Φεβρουαρίου, γιορτάζονταν με την ίδια περίπου αισθησιακή διασκέδαση που χαρακτήριζε την αρχικη ειδωλολατρική γιορτή. Ο Έρωτας, ο θεός της γονιμοτητας, που απεικονιζόταν σαν ένα φτερωτό αγόρι, πρόσθετε στην περιπτωση τις δραστηριότητες του με το τόξο και το βέλος. Τον περασμένο αιώνα εισάχθηκαν οι κάρτες του Βαλεντίνου με τις δαντελλένιες γαρνιτουρες και τους αισθηματικούς στίχους για να στολίσουν τις παλιές μυθολογίες.

Έτσι γίνεται η παραποίηση, η συνδεση των τρυφερών αισθημάτων φιλίας του νεαρού Βαλεντίνου για ένα μικρο παιδι, με τις τελετουργίες γονιμότητας των αρχαίων δαιμονικών θεοτητων.

(που πλέον τις αποδέχεται και η Ορθοδοξία)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 18:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Marte γειά σου και καλό Πάσχα
quote:

Marte
Εννοώ λοιπόν ότι ακόμα κι ένας άθεος μπορεί να είναι θρησκευόμενος
quote
GALEX και συμφωνει ο φίλοςΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Θα μπορούσα να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε έθιμα και παραδόσεις γιατί με ενδιαφέρει από λαογραφικής και σημειολογικής άποψης αλλά και από συμβολιστικής/αποσυμβολιστικής άποψης.
Σε πληροφορώ ότι ο Uberto Echo που είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας, ενώ είναι δηλωμένος άθεος στοχαστής και φιλόσοφος,και καθηγητής της σημειολογίας στο πανεπηστήμιο της Bologna, έχει το ίδιο ενδιαφέρον.


Συμφωνώ απόλυτα και με τούς τρείς σας αλλά δεν θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε πιο πέρα;
Τι εμποδίζει κάποιον να είναι στη πίστη άθεος ή αγνωστικιστής και στη θρησκεία πολύθρησκος; Αν δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού και πόσο μάλλον ζηλιάρηδων θεών γιατί να μη μπορεί να γιορτάσει το Πάσχα αυτήν την Κυριακή, την άλλη να πάει σε ένα συμπόσιο με τους φίλους του κάνοντας μια σπονδή στον Διόνυσο και την παραπάνω με ιθαγενείς να χορέψει και να προσευχηθεί μαζί τους.
Αν και δηλώνω άθεος έχω την απαίτηση από την εκκλησία που δέχτηκε να με βαπτίσει ως νήπιο να σεβαστεί την επιθυμία μου να παντρευτώ με εκκλησιαστικό γάμο (το 'χω κάνει) να με δεχτεί για ανάδοχο (το 'χω κάνει) να με κηδέψει αν έτσι θέλουν τα παιδιά μου (σίγουρο) και είμαι διατεθημένος να την πάω στα δικαστήρια αν αρνηθεί. Αν δέχεται το νηπιοβαπτισμό πρέπει να αποδέχεται και τις συνέπειες. Αν δεν αρέσει στην εκκλησία και αν έχει το δικαίωμα εκ του νόμου ας με διαγράψει.
Πάντα φιλκά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 09:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγύρευε και τρεχα μη βρίσκεις

δεν εχεις πάραυτα το δικαιωμα να ονομάζεις εαυτόν χριστιανό...
γιατί απέχεις παρασάγκας απο του να είσαι ακόλουθος του Σωτήρα Ιησού...

βρίσκεσαι στο απόλυτο θεολογικό σκοτάδι, για αυτό και ο λόγος σου είναι μονο αφοριστικός...
επί του πρακτέου μηδέν...
μπορείς να αναχαιτίσεις την αλήθεια; όχι!!
η αλήθεια πολύ απέχει από σου...
και κυρίως η αγάπη για την οποία τάχα κόπτεσαι ενώ συνεχώς μέμφεις υβριστικώς τους αλλους...

ο Δημιουργός (Ιεχωβά), σου τείνει χείρα βοηθείας, μην την αρνήσαι...

άνοιξε τα αυτια και άκου:
το φως ρέει ωσάν ποταμός ζωής,
βρες την πηγή,
βρες την αλήθεια,
κρατα την σφιχτά για να ικανωθείς να απολαύσεις την εύνοια του Πλάστη μας...

μην δίνεις τόπο εις τον Σατανάν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 11:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Eidos είσαι πλέον ένας μεστός μίσους εχθρός του
χριστιανισμού κι έρχεται η ώρα ίνα λάβεις το μισθό σου
μαζί με τα αφεντικά σου τους εβραίους, όντως εξ αυτών
των εβραίων θα μείνουν144000, από σας ψόμως τους αιρετικούς,
δεν θα μείνει ούτς ρουθούνι, αυτό λέει ο Χριστός, οπότε
ετοιμάσου για την ημέρα της Κρίσης που έχει έρθει και θα
πάτε στον πατέρα σας τον διάβολο από όπου και προέρχεστε
αφού πλάνες κουβαλάτε και πλανάτε τον κόσμο…
Ο Χριστός ήρθε σαν πρόβατο τώρα έρχεται ωε λέων και τις
ο ρυόμενος εξ Αυτού δι εσάς;
Καλά τα λόγια αλλά κουβαλάνε πλάνη και όπως είπαν οι
Απόστολοι, προσέξτε από τους πλάνητες και τους
ψευδόχριστους που έρχονται ινά πλανήσουν και
τους εκλεκτούς…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 12:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγυρευε και τρεχα βοσκε στα ωραια λιβάδια

ποσο μου αρεσει όταν μου απαντάς με αυτο το ύφος το περισπούδαστο!!

καλα δεν ξέρεις ότι εις την απώλεια υπάγουσιν τα πρόβατα τα απολωλότα;;

είσαι και μονοχνωτος ταυτόχρονα:
συνεχώς για τους Εβραίους μου μιλάς, για τα αφεντικα, για τους δούλους, ποιον θεό προσκυνάς;

βρε, θεολογικό λόγο έχεις;
αναστημα να υψωσεις υπέρ του όρθου;;
το ξέρεις το όρθο, βρε ασυνετε;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 13:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Eidos, τελικά χάνεις εύκολα την ψυχραιμία σου
και μέρες που είναι πρέπει να σου πω ότι σου εύχομαι
ότι καλύτερο και να μη σε νευριάζω άλλο...Απλά ποτέ
δεν μου άρεσε το πλαστικό χαμόγελο στα πρόσωπα των ΜτΙ
που εκτός από σένα δεν δηλώνανε τόσο χριστιανοί, αν και
συ πιστεύοντας το "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" λες ότι
είσαι χριστιανός ενώ ξέρεις πως δεν είσαι...
Τέλος πάντων , δήλωσες παπουτσής στο επάγγελμα και δεν
έχω πρόβλημα μαζί σου αφού δεν είσαι πλασιέ ΜτΙ,
όπως πολλοί που έχω δει...
Φίλε, κάτσε και σκέψου έξω απο τη συναγωγή σου, σκέψου μονος
σου είναι καλύτερα και χωρίς κατευθύνσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 01:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve Απεστάλη: 26/04/2008, 11:08:09Ο Χριστός ήρθε σαν πρόβατο


Σοβαρά μιλάς;

Είμαι υπέρ της άποψης ότι ήλθε ως Ιερέας του Ιευός γι' αυτό και τον ονόμασαν "Ιεχοσόχουα" και "Μααννα-έλ" πριν τον καταγράψει "Χρειστό" ο Ευσέβιος Καισ.

Φίλε μου επειδή βλέπω να έχεις περιτυλιχθεί ολόκληρος με τον μανδύα του μίσους για ολόκληρο το ανθρώπινο γένος και τους μόνους που λιβανίζεις με πάθος είναι εκείνοι οι μακελάρηδες Ρωμαίοι προπάτορές σου καλά θα κάνεις να ηρεμήσεις λιγάκι διότι η γραφικότητά σου μυρίζει έντονα ιδεοληψία.

Ο Χριστός λοιπόν ήταν Αμνός; Αυτά λένε τα κιτάπια σου;
Έτσι σας είπαν έτσι λετε.
Έτσι είναι φίλε μου, οι κλεπταποδόχοι αυτά παθαίνουν, ανοίγουν το στόμα τους και δεν καταλαβαίνουν ούτε αυτοί οι ίδιοι τι λένε.

Για πήγαινε να ρωτήσεις κανένα Εβραίο να σε πληροφορήσει ποία ήταν η αρχική ονομασία του Αμνού στα Αραμαϊκά και τα ξαναλέμε.

Λουκάς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 07:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι,αλλά θα αναφέρω και σ'αυτή τη συζήτηση,την ιστορία πού παρέθεσα σε άλλο forum.---Μιά φορα κι έναν καιρό...14000 περίπου έτη πρίν{είχε αρχίσει να φθίνει η τελευταία μεγάλη παγετονική περίοδος},μεταξύ Τίγρεως και Ευφράτου ποταμών{λόγω του ότι οι παγετώνες σκεπάζαν το μεγαλύτερο τμήμα τής Ευρασίας,εκεί ήταν εύκρατη ζώνη,ένας παραδεισος δηλαδή...},κατοικούσαν οι Χουρίτες.Είχαν σχεδόν τα πάντα λόγω κλιματολογικών συνθηκών.Αυτοί οι "ευτιχισμένοι"λοιπόν άνθρωποι εκδιωχθήκαν από αυτή την "ευλογημένη" γή από την εισβολή τών πρώτων Σουμερίων και μετά από μακρά πορεία καταλήξαν στα όρη της Ανατολίας{καταλαβαίνετε τι συνθήκες επικρατούσαν εκεί...δρυμύ ηπειρωτικό κλίμα-παγομένη γή τόν χειμώνα,μικρό και ζεστό καλοκαίρι,ο Ήλιος να χάνεται γρήγορα λόγω τών ψηλών βουνών τριγύρω,διαμελισμός εδάφους μόνο γιά αγριοκάτσικα...}.Εκεί "ανακαλύψαν" έναν Θεό κακό και τιμωρό...Περί τα 7000 έτη πρίν ξαναγυρίσαν στήν Μεσοποταμία φέροντας εκεί τούς μύθους τους.Στήν Μεσοποταμία μετοίκησαν εν τω μεταξύ οι Σημίτες{Οι πρωτοσημίτες κατοικούσαν στήν Σαχάρα και μετακινήθηκαν με το τέλος της 3ης παγετώδους περιόδου λόγω του ότι η Σαχάρα άρχισε να ερημοποιείται}.Βήκαν λοιπόν αυτούς τούς μύθους και τούς υιοθετήσαν.Ένας κλάδος τών Σημιτών,όπως γνωρίζουμε,4000 χρόνια πρίν,μετοίκησε στήν σημερινή Παλαιστήνη φέροντας τόν μύθο μαζί του.Μέ τήν σκλαβιά τους,αργότερα,στήν Αίγυπτο τον εμπλουτήσαν και μέσω τών προφητών τους και με τήν Ρωμαική κατάκτηση...,έφθασε σε μας τούς Ευρωπαίους.Κατανοείτε πλήρως τι ενοώ.---Άν θέλω λοιπόν να πιστεύω σε ΜΥΘΟΥΣ,γιατί να μήν πιστεύω στήν πανάρχαια Πελασγική Θεά "ΔΙΩΝΗ" - Η Διώνη είναι παλαιότατη πελασγική θεότητα, που αντιπροσωπεύει τη γονιμοποιό δύναμη του υγρού στοιχείου. Είναι η θεά της υγρής φύσης (το επίθετο Νάια από το νάιω: ρέω, κυλώ), σύζυγος του Διός, πατέρα θεών και θνητών και μητέρα της Αφροδίτης και του Έρωτος, αναγκαίου στοιχείου κάθε δημιουργίας. Ο σχολιαστής της Ιλιάδας ονομάζει τη Διώνη "Δωδωναίαν νύμφην", "Υάδα", που ανέθρεψε τον Διόνυσο όταν αυτός γεννήθηκε από το μηρό του Διός. -και σε όλα αυτά τα υπέροχα που ειπωθήκαν στην γη στήν οποία κατοικώ,τήν Πελασγική γή{Τής Ιεράς "Δωδωναίας Δρυός"},αλλά και τόσο καλαίσθητα και εύηχα αλλά και ευφυή-σκεφθείτε...η γονιμοποιός δύναμη του υγρού στοιχείου...η ζωή στή γή μας που ξεκίνησε από το νερό...Τί ωραιότατους συμβολισμούς απέδιδαν οι θαυμαστοί κάτοικοι αυτής τής γής{ΕΛΛΗΝΕΣ},τών οποίων τήν γλώσσα τουλάχιστον συνεχίζουμε να ομιλούμε και να εξελίσσουμε,ασχέτως γονιδιόματος και το όνομά τους φέρουμε ώς λαός και κράτος.Γιατί λοιπόν να τα ονοματίζουμε βαρβαρικά;Γιατί να πιστεύουμε στούς μύθους άλλων;

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 27/04/2008 07:29:12

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 27/04/2008 07:30:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 14:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί trexagireve και eidos, θα σας παρακαλέσω να μην δώσετε συνέχεια στην προσωπική σας αντιπαράθεση καθώς αυτή δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα αλλά και δεν το βοηθάει να εξελιχθεί.
Εάν θεωρείτε ότι έχετε κάποιες διαφορές μεταξύ σας, μπορείτε να τις λύσετε με την αποστολή κάποιων e-mails μεταξύ σας.

Καλή σας μέρα και Καλό Πάσχα!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 21:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D-I

εχεις απόλυτο δίκιο...οκΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 22:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos:
εφόσον η Βίβλος είναι ο Λόγος του Δημιουργού προς τα παιδιά του,
τι μπορεί να μας κάνει να αμφισβητούμε την ικανότητα του Συγγραφέα της να διατηρήσει αυτόν τον Λόγο ανόθευτο;;¨»

Το ότι οι ΜτΙ (γενικότερα οι Χιλιαστές..) αναλώνονται σε θεολογικές ακροβασίες είναι γνωστό, αυτό που πάντοτε δεν είναι ευδιάκριτο είναι το «δήθεν» στοιχείο.

Κατ αρχάς, ΠΟΙΟΣ είπε ότι η λεγομένη Βίβλος ΕΙΝΑΙ ο ΛΟΓΟΣ του Δημιουργού??

Θα πρέπει κανείς έν έτη 2008 να είναι εξόχως επιπόλαιος, ώστε να θεωρήσει ότι ολάκερη η Σοφία του Άγνωστου Δημιουργού συνοψίζεται σε ολίγες αράδες απο κόλπα, αρεστούς και μη, μαγγανείες και επίκληση βοηθείας απο βατράχια (!), ορθοπεταλιές νυχτερινές και κάθε είδους ερωτικής τράμπας.

Ας είμαστε λιγάκι πιο σοβαροί.

eidos:
«είναι αλήθεια ότι ανθρωποι υποκινούμενοι απο τον μεγαλο αντίδικο του Δημιουργού προσπάθησαν και έως ενα σημείο κατάφεραν να αλλοιώσουν, να προσθέσουν, και να αφαιρέσουν μέρη του Θειου Λόγου...»

Δεν υπάρχει ούτε ο «μεγάλος αντίδικος», αλλά ούτε και ο «Δικαστής». Υπάρχει όμως ο εγκιβωτισμός της λογικής (π.χ. Βίβλος), η θρησκοληψία που βαφτίζεται «Αλήθεια», υπάρχει η συνήθεια και η αποχαύνωση.

Για να μπορέσει κάποιος να μιλήσει για «αλλοίωση Θείου Λόγου», θα πρέπει πρώτα να πράξει κάτι εξόχως απλό: ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ ΤΟ «ΠΟΘΕΝ» ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ.

Πόθεν λοιπόν η βεβαιότητα ως προς το ότι οι συγκεκριμένες αράδες είναι «Λόγος Θεού» και όχι Λόγος αρρώστων ψυχικά?
Πόθεν τα τεκμήρια ότι ο Θεός υφίσταται?
Πόθεν η βεβαιότητα ότι ο Θεός υφίσταται με όλα αυτά τα κατηγορήματα?

Και ας μην ειπωθεί «η Βίβλος», διότι τα συμπιλήματα ετούτα μονάχα σε ανεγκέφαλους και αμόρφωτους τσοπαναραίους μπορούνε να βρούνε απήχηση, καθώς η κάθε συσχέτιση με το Θείο μονάχα ως προσβολή για τον άνθρωπο μπορεί να ειδωθεί.

Για τον ελεύθερο άνθρωπο..

eidos:
«και επίσης να μπορεί ο κάθε ειλικρινείς σπουδαστής των Γραφών να διακρίνει τις μεταφράσεις εκείνες που αλλοιώνουν η παραποιούν το αρχικο κείμενο..»

Ανοησίες. Ανοησίες στην καμπούρα των αδαών.

Οι ΜτΙ ειδικότερα, με μια στρατηγική που αποκλειστικά εδράζεται στην χάλκευση και στην συστηματική πλαστογράφηση (ώστε να στηρίξουνε το ανοσιούργημα τους..), δεν δικαιούνται να ομιλούνε για «μελέτη».

Διότι, όπου «μελέτη» ίσον.......μετάφραση αλά κάρτ!!

eidos:
«Σήμερα, υπάρχουν 1.700 αρχαία χειρόγραφα των Εβραϊκών Γραφών της Αγίας Γραφής και, αν συγκριθούν μεταξύ τους, αποδεικνύεται ότι αναφέρουν ουσιαστικά τα ίδια πράγματα.»

Και πάλι ανοησίες.

Σύγκριση δεν είναι δυνατή, καθώς δεν υπάρχουνε ολοκληρωμένα τμήματα παρά στις περισσότερες περιπτώσεις έχουμε κομμάτια.

eidos:
«Ωστόσο, αν συγκρίνουμε αυτά τα αρχαία χειρόγραφα με την Αγία Γραφή που έχουμε σήμερα, δεν φαίνεται να υπάρχει σημαντική διαφοροποίηση, ιδιαίτερα όσον αφορά τη διδασκαλία και τα δόγματα.»

Οι εννοιολογικές διαφορές που προκύπτουνε απο τους ελάχιστους παπυρους που μπορούνε να αναγνωστούνε, σε σύγκριση με την λεγομένη ως «Αγία Γραφή», είναι χαοτικές.

Σε αυτό το σημείο ας υπενθυμίσουμε ότι όλες οι χαοτικές αντιφάσεις και ιστορικές υπερβολές που περιγράφει η δήθεν «εγκυρότητα» της Παλαιά Διαθήκης έχουνε επισημανθεί από πολλούς έγκριτους ιστορικούς και μελετητές διαφόρων πανεπιστημίων του κόσμου.

Ένας τέτοιος είναι για παράδειγμα ο έγκριτος Αμερικανός βιβλικός φιλόλογος Richard Elliot Friedman, ο οποίος μεταξύ άλλων έχει γράψει και το εξαιρετικό βιβλίο-μελέτη “Who wrote the Bible”, το οποίο και εξηγεί με επιστημονικά κριτήρια και αρχαιολογικά τεκμήρια την πραγματική κατάσταση καθώς και τους αληθινούς συγγραφείς της Βίβλου (μαντέψτε ποιοί είναι?).

Ο Friedman είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο της California, San Diego, και είναι ευρέως αποδεκτός στην Αμερική για τις γνώσεις του σε βιβλικά θέματα. Τον τίτλο του Dr. τον πήρε στο Harvard και μεταξύ άλλων έγραψε τα βιβλία Commentary on the Torah, The Exile and Biblical Narrative. Επίσης, είναι πρόεδρος της διάσημης εταιρίας βιβλικών μελετών Biblical Colloquium West.

Η Βίβλος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, αλλά ούτε και «Λόγος θεού». Είναι απλά οι διηγήσεις και οι ανάγκες πολλών και διαφόρων πολιτικών προσώπων που σκοπό είχανε την εξουσία και την επιτυχή συμβίωση.

Απλά, ο καθένας πικραμένος, είτε λέγεται χριστιανός είτε τάχα μου χριστιανός (π.χ. ΜτΙ), «μεταφράζει» όπως του βολεύει λέξεις και αποσπάσματα, και έτσι ο καθένας ζει το δικό του εσχατολογικό όνειρο.....

Συνηθισμένα πράγματα δηλαδή πέριξ των διαφόρων μαντριών.

eidos:
«μια απίστευτη παραποίηση έχει να κάνει με το ονομα του Δημιουργού:»

Το ψέμα, η χάλκευση, η επίπλαστη ιεροπρέπεια, έχουνε μακρά παράδοση στα Αβρααμικά παρακλάδια. Δίχως το ψέμα, δεν μπορεί να σταθεί το «φως» τους....

Και μη χειρότεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 23:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΡΙΩΠΗΣ, εγώ βλέπω ότι εσύ έχεις τυλιχθεί με τον μανδύα
του μίσους και ότι λές αφορά εσένα κι όχι εμένα…
Αν το ψάξεις θα δεις ότι για όλα υπάρχει μια εξήγηση που
να σε καλύπτει, αλλά, φαντάζομαι επιτρέπεται να διαφωνήσω,
nest pas;
Λέξεις είναι όλες και αν το θελήσει κανείς μπορεί να συνδέσει
πολλά κι ασύνδετα πράγματα…Εγώ έγραψα για έναν Θεό που ήρθε
και θυσιάστηκε αλλά που τώρα έρχεται ως λέων, γιατί μου το
χαλάς και το πας αλλού; Επέτρεψε μου να παω το θέμα εκεί που
θέλω εγώ, ότι δηλαδή, οι 12 θεοί, είναι πλέον μια αφηρημένη
έννοια ενώ ο Χριστός θα ξανάρθει και μάλιστα με δύναμη μεγάλη
κι όχι ως πρόβατο που ήρθε…
Ας αφήσουμε το πρόβατο και το Ιησούς, Ιεχονίας, και όλα τα παρεμφερή… Ξεκόλλα κι έλα στου… Νικόλα που λέει…
Έλεγα λοιπόν ότι έρχεται ως λέων και θα δώσει στον καθένα
το μισθό του και κατά το τάλαντο και την αξιοποίηση του…

Φίλε Scwabe, φυσικά θα συμφωνήσω ότι δεν μπορεί η Βίβλός να εμπεριέχει ολόκληρη τη γνώση για τον Θεό, αλλά αποτελεί ένα
καλό οδηγό προς ναυτιλομένους, ώστε να προσανατολιστούμε και
να ασκηθούμε στην πορεία που θα ακολουθήσουμε, καθώς το θέμα
είναι τι θα κάνουμε εμείς ως άτομα κι όχι οι εγκυκλοπαιδικές
μας γνώσεις περί Θεολογίας…
Κοινώς το θέμα είναι αν είμαστε άνθρωποι με τη θεική μας προοπτική
ή ανθρωπάκια και οι 12 δεν πιστεύω ότι διαπραγματεύονται κάτι τέτοιο, μέσα από όλο τον συμβολισμό που περάσαν σε όλες τις ενέργειες που διέπουν τη μυθολογία τους…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 06:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σάς παρέθεσα μία ιστορία και ένα ερώτημα...κανείς "γεναίος" να απαντήσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 09:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Σοβαρά μιλάς;
Είμαι υπέρ της άποψης ότι ήλθε ως Ιερέας του Ιευός γι' αυτό και τον ονόμασαν "Ιεχοσόχουα" και "Μααννα-έλ" πριν τον καταγράψει "Χρειστό" ο Ευσέβιος Καισ.

O Xριστός είχε ονομαστεί στην Π. Διαθήκη ως Εμμανουήλ. "Ο Ησαίας στο κείμενό του λέει : «Να η νέα γυναίκα , θα γκαστρωθή και θα γεννήση αγόρι και θα του δωθή το όνομα Εμμανουήλ.» "
Ενώ στην Καινή Διαθήκη και στα Ευαγγέλια αναγράφεται ως Χριστός.
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Ο Χριστός λοιπόν ήταν Αμνός; Αυτά λένε τα κιτάπια σου;
Έτσι σας είπαν έτσι λετε.
Έτσι είναι φίλε μου, οι κλεπταποδόχοι αυτά παθαίνουν, ανοίγουν το στόμα τους και δεν καταλαβαίνουν ούτε αυτοί οι ίδιοι τι λένε.

Για πήγαινε να ρωτήσεις κανένα Εβραίο να σε πληροφορήσει ποία ήταν η αρχική ονομασία του Αμνού στα Αραμαϊκά και τα ξαναλέμε.



Oι γραφές αυτά λένε! Τι να κάνουμε να τις αλλάξουμε για να ικανοποιηθούν οι Εβραίοι ή οι άθεοι-άθρησκοι?

quote:
Schwabe:
Πόθεν λοιπόν η βεβαιότητα ως προς το ότι οι συγκεκριμένες αράδες είναι «Λόγος Θεού» και όχι Λόγος αρρώστων ψυχικά?
Πόθεν τα τεκμήρια ότι ο Θεός υφίσταται?
Πόθεν η βεβαιότητα ότι ο Θεός υφίσταται με όλα αυτά τα κατηγορήματα?

Και ας μην ειπωθεί «η Βίβλος», διότι τα συμπιλήματα ετούτα μονάχα σε ανεγκέφαλους και αμόρφωτους τσοπαναραίους μπορούνε να βρούνε απήχηση, καθώς η κάθε συσχέτιση με το Θείο μονάχα ως προσβολή για τον άνθρωπο μπορεί να ειδωθεί.

Για τον ελεύθερο άνθρωπο..



Η Π. Διαθήκη παραθέτει ιστορικά στοιχεία για το λαό του Ισραήλ και παράλληλα παρουσιάζει πληροφορίες για την πρώτη επαφή του Θεού με τον άνθρωπο. Είναι γεμάτη με παραβολές πέραν των ιστορικών στοιχείων όπως και θρησκευτικών πληροφοριών.
Είναι η απόπειρα προετοιμασίας του ανθρώπου για την έλευση του Μεσσία και την Καινή Διαθήκη.

quote:
Schwabe: Η Βίβλος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, αλλά ούτε και «Λόγος θεού». Είναι απλά οι διηγήσεις και οι ανάγκες πολλών και διαφόρων πολιτικών προσώπων που σκοπό είχανε την εξουσία και την επιτυχή συμβίωση.

Δεν είναι απλά οι διηγήσεις. Σίγουρα περιέχονται μέσα και <<διηγήσεις διαφόρων πολιτικών προσώπων που σκοπό είχανε την εξουσία και την επιτυχή συμβίωση>> αλλά περιέχονται και πολλά άλλα όπως για παράδειγμα ακόμη και η προφητεία για την έλευση του Μεγάλου Αλεξάνδρου πέρα από την έλευση του Ιησού! Είναι πολύ απλοϊκό να το ισχυρίζεσαι αυτό.

quote:
eidos:
Εξετάστε, λόγου χάρη, την κατάσταση που επικρατούσε στην Αθήνα στα τέλη του τέταρτου αιώνα Κ.Χ. Η πλειονότητα των κατοίκων εκείνης της πόλης ήταν ακόμη ειδωλολάτρες

Λογικό! ο Χριστιανισμός μέχρι τότε απαγορευόταν και οι Χριστιανοί ήσαν κρυφοΧριστιανοί μόλις τότε ο Κων/νος με το διάταγμα των Μεδιολάνων επέτρεψε την ελεύθερη λάτρευση και έκφραση των Χριστιανών.
quote:
Έτσι, ο συμβιβασμός θα γινόταν εφικτός μέσω της καθιέρωσης των «αγίων», οι οποίοι θα έπαιρναν τη θέση των αρχαίων θεών, των ημίθεων και των μυθικών ηρώων.
Σχολιάζοντας γύρω από αυτό, το βιβλίο Εκκλησιαστική Ιστορία δηλώνει: ‘Οι ειδωλολάτρες που προσέρχονταν στο Χριστιανισμό ήταν εύκολο να βρουν τους εγκαταλειμμένους ήρωές τους στο πρόσωπο των μαρτύρων και να μεταθέσουν σε αυτούς τις τιμές που απέδιδαν σε εκείνους. . . . Αλλά πολλές φορές η απόδοση τιμής στους αγίους μετατρεπόταν σε αληθινή ειδωλολατρία’.

Έτερον εκάτερον!............καμία σχέση κοινως! Το ότι οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν αναγνωρίζουν τους Αγίους δεν τους επιτρέπει να βγάζουν και αυθαίρετα συμπεράσματα! ούτε να αλλοιώνουν τα νοήματα κατά το δοκούν. Οι άγιοι εμφανίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του Χριστιανισμού από τη γέννηση του και ύστερα! στο πέρασμα αιώνων και αιώνων! όταν οι ειδωλολάτρες είχαν εξαφανιστεί από προσώπου γης και παραμένοντας μόνο σε κάτι αφρικανικές φυλές!

quote:
eidos :
'Οι χριστιανοί Έλληνες απέδωσαν στους αγίους ιδιότητες τις οποίες πριν προσέλθουν στο Χριστιανισμό απέδιδαν στους θεούς του Ολύμπου. . . . Από τα πρώτα χρόνια της νέας θρησκείας βλέπουμε τους οπαδούς της να αντικαθιστούν τον Ήλιο (Φοίβο Απόλλωνα) με τον προφήτη Ηλία, να ανεγείρουν ναούς πάνω στα ερείπια αρχαίων ιερών αυτού του θεού ή δίπλα σε αυτά τα διασωζόμενα ιερά, κυρίως στις κορυφές λόφων ή βουνών, παντού όπου οι αρχαίοι Έλληνες τιμούσαν τον φωτοδότη Φοίβο Απόλλωνα. . . . Η ίδια η Παρθένος Μαρία . . . ταυτίστηκε με την Παρθένο Αθηνά. Με αυτόν τον τρόπο, στην ψυχή του εκχριστιανισμένου ειδωλολάτρη γεφυρώθηκε το χάσμα το οποίο δημιουργήθηκε όταν γκρεμίστηκε το είδωλο της Αθηνάς’.—Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν Λεξικόν, Τόμος Α΄ σελίδες 270, 271.

Τι γράφεις ότι θέλεις? Λογικό είναι ναοί μιας άλλης θρησκείας να μετατρέπονται σε ναούς μιας νέας θρησκείας! Αν για παράδειγμα σήμερα εμφανιστεί και επικρατήσει μια <<νέα θρησκεία>> τις σημερινές εκκλησίες θα τις μετατρέψουν σε νέους ναούς! Τι το ποιο λογικό? Η παρθένος Μαρία ποτέ δεν ταυτίστηκε με την ανύπαρκτη Αθηνά! εσύ ταύτισέ την...............

quote:
eidos :
Ένας από τους πρώτους ναούς που μετατράπηκαν ήταν ο Παρθενώνας. Η ανακαίνιση που έλαβε χώρα προκειμένου να γίνει ο Παρθενώνας κατάλληλος για χρήση ως «Χριστιανικός» ναός ήταν μεγάλης έκτασης. Από το 869 Κ.Χ., χρησίμευε ως η μητρόπολη της Αθήνας. Αρχικά, ο Παρθενώνας τιμούνταν ως ο ναός της «Αγίας Σοφίας». Αυτό θα μπορούσε να αποτελεί σκόπιμη υπενθύμιση του ότι ο αρχικός «ιδιοκτήτης» του ναού, η Αθηνά, ήταν η θεά της σοφίας. Αργότερα, αφιερώθηκε στην «Παναγία την Αθηνιώτισσα». Έπειτα από οχτώ αιώνες χρήσης από τους Ορθοδόξους, ο ναός μετατράπηκε σε Καθολική εκκλησία. Αυτή η θρησκευτική «ανακύκλωση» του Παρθενώνα συνεχίστηκε όταν, το 15ο αιώνα, οι Οθωμανοί Τούρκοι τον μετέτρεψαν σε τζαμί

H Παναγία των Βλαχερνών? γιατί ονομάστηκε έτσι? υπήρχε κανάς ειδωλολατρικός θεός με αυτό το όνομα?
quote:
Marte:
Θα ήθελα εδώ να συμπληρώσω ότι μόλις γύρισα από την βολτούλα μου στο θησείο. Εκεί μου έκανε φοβερή εντύπωση οι χιλιάδες των Ελλήνων (98%) ορθόδοξοι χριστιανοί οι οποίοι είχαν κατακλύσει τα ταβερνάκια και έτρωγαν πλουσιοπάροχα γεύματα από "νηστίσιμα" εδέσματα. Τουλάχιστον δεν θα πρεπε να γνωρίζουν ότι σήμερα οι ορθόδοξοι θρηνούν στην ανάμνηση της ταφής του μεσσία? δεν θα πρεπε να γνωρίζουν ότι νηστεία σημαίνει αποχή από φαγητό (κανονικά και νερό) και συνδυάζετε πάντα με προσευχή? Αυτή είναι οι ορθοδοξία του 98% των Ελλήνων?

O ίδιος ο Χριστός δέχτηκε τις παρατηρήσεις των Φαρισαίων ότι οι μαθητές του δεν νήστευαν μη γίνεσαι και συ Φαρισαίος! Αν ήταν να κρίναμε το Χριστιανισμό του καθενός με το στομάχι του!......... θα είχαμε χάσει για άλλη μια φορά το δάσος.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 12:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos:
«O Xριστός είχε ονομαστεί στην Π. Διαθήκη ως Εμμανουήλ. "Ο Ησαίας στο κείμενό του λέει : «Να η νέα γυναίκα , θα γκαστρωθή και θα γεννήση αγόρι και θα του δωθή το όνομα Εμμανουήλ.» "
Ενώ στην Καινή Διαθήκη και στα Ευαγγέλια αναγράφεται ως Χριστός.»

Όταν λες κάτι φίλτατε, να το λες ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ και όχι όπως σε βολεύει.

Το ΟΝΟΜΑ του ΘΝΗΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ της Πεντατεύχου, έχει προφητευτεί ως Εμμανουήλ. Αυτό δεν άλλαξε, και οι προφητείες δεν είναι....αλά κάρτ επιλογές αλλά σταθερές!

Απλά, το όνομα του Μεσσία (δήθεν..) λένε οι χριστιανοί ότι ήταν τελικά......Ιησούς (!) μιας και το Εμμανουήλ ξεχάστηκε...

Το Χριστός σημαίνει απλά ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Μεσσίας, ενώ το όνομα του φερόμενου ως Μεσσία είναι Ιησούς. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλαδή...

eidos:
«Η Π. Διαθήκη παραθέτει ιστορικά στοιχεία για το λαό του Ισραήλ και παράλληλα παρουσιάζει πληροφορίες για την πρώτη επαφή του Θεού με τον άνθρωπο.»

Εγώ δεν ρώτησα τι λέει το παραμύθι, αλλά ρώτησα ΠΟΘΕΝ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ότι όλα ετούτα είναι αλήθεια και όχι νοσηρή φαντασία. Απάντηση έχεις ή απλά αναμασάς το γνωστό παραμύθι?

eidos:
«..αλλά περιέχονται και πολλά άλλα όπως για παράδειγμα ακόμη και η προφητεία για την έλευση του Μεγάλου Αλεξάνδρου πέρα από την έλευση του Ιησού! Είναι πολύ απλοϊκό να το ισχυρίζεσαι αυτό.»

Πρώτον δεν προφητεύεται η έλευση του Ιησού, αλλά του Εμμανουήλ. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Δεύτερον ΠΟΥΘΕΝΑ δεν προφητεύεται ότι ο Θεός δήθεν θα ενσαρκωθεί, ότι δήθεν θα εξευτελιστεί και θα παλουκωθεί σε έναν ξύλινο σταυρό. Αυτά, είναι παραμύθια και χαλκεύσεις των χριστιανών.

Τρίτον, καιρός να σοβαρευτείς. Δώσε μας λοιπόν τα εδάφια όπου «προφητεύεται» ο Μέγας Αλέξανδρος και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος εδώ μέσα!

Τελικά, είναι απίστευτο το πόση άγνοια επικρατεί στο στρατόπεδο των λεγομένων πιστών...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 13:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, έχουμε μια χαρακτηριστική διαφορά…
Όπως λες κι εσύ, εκείνος ήταν ένας μύθος, εδώ όμως έχουμε
να κάνουμε με κάτι όχι απλά ζωντανό, αλλά ένα Θεό και μια
θρησκεία ζωντανή, που καμιά άλλη δεν έχει να επιδείξει θαύματα
και γεγονότα τέτοια πουθενά και πάλι προσπαθείς να τη μειώσεις, βασιζόμενος στο από που ήρθε και πως έχει εκτιμηθεί η προέλευση
και καταγωγή της;
Δηλαδή το ότι υπάρχει από μόνη της ώς κάτι μοναδικό και ότι έχει εκατομμύρια μάρτυρες αγίους που φθάσανε σε επίπεδα που σε άλλες θρησκείες, δεν μπορούν κάν να διανοηθούν, δεν σου λέει τίποτα;
Φίλε μου υπάρχει εκείνος ο μύθος του Αισώπου με την αλεπού που
είχε κομμένη ουρά..., επειδή την έχω ξαναγράψει , απλά σου τη θυμίζω,...Ή αλλοιως «Τις ως ο Θεός ημών;» Ουδείς…
Ο Θεός αυτος δήλωσε ότι είναι το Α και το Ω... σε ποιούς λαούς ξέρεις εσύ να υπάρχει Ω; Πέραν αυτού, δεν υπάρχει τιποτε άλλο
από ικασίες απέναντι σ’ αυτή τη θρησκεία καιχίμαιρες....Κι
επειδή στον άνθρωπο είναι έντονο το θεολογικό δέος και
συναίσθημα, προτιμώ και είμαι βέβαιος γι΄αυτήν και τον Θεό
της, από οποιοδήποτε άλλο δαιμόνιο, που μόνο μιμείται και
δείχνει τόσο λιγότερο από θεός…

Φίλε Scwabe, ο Χριστός είναι ο χρισμένος ( τόση ασχετοσύνη;) Εμμανουήλ σημαίνει ο Θεός μεθ ημών και δεν ήταν θνητός αφού ξέρεις καλά ότι αναστήθηκε, απλά δεν σε βολεύει να το παραδεχτείς…
Τόσα λάθη σε δυο σειρές;
Πέραν των δικολαβίστικων και ρητορικών δεκάρικων, επί της ουσίας, τόση ζωντανή θρησκεία, με Θεό που έκανε τόσα για τον άνθρωπο και του υπόσχεται ένας παράδεισο, εκατ. πιστούς που θυσιάστηκαν και τόσα θαύματα, έχεις να μου πεις εσύ, άλλη;…
Ξέρω καμία..., όποτε η αλεπού όσα δεν φτάνει τα λέει αγουρίδες…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 13:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σβαμπε

το ξέρω ότι με υπεραγαπάς, και οτι για σένα δεν είμαι απλά μερος του κόκκινου πανιού...

αλλά να γράφει ο Ευρωπαίος, και να απαντάς σε μένα...

ξαναμπήκες φουριόζος...
ξαναβγές φουριόζος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 42 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy