ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 16:59:37  Εμφάνιση Προφίλ
Σίγουρα ο καθένας μας μπορεί να το ερμηνεύσει διαφορετικά.
Γι'αυτό άλλωστε είμαστε εδώ.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αμφισβητούμε το γεγονός.
Απλά διαφορετικές ερμηνείες δίνουμε
Για τα κατσίκια,κι από όσο γνωρίζω,βέβαια δεν έχει σχέση η εποχή,
αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι.
Είναι πράγματι παράξενα ζώα.Με αλλοπρόσαλες συμπεριφορές.
Αν θυμώσουν(και χωρίς λόγο),γίνονται επιθετικά.Κάνουν τρομερές ζημιές.
Μασουλάνε τα ...πάντα.
Από ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου επρόκειτο για αρσενικό κατσίκι.Δηλαδή τράγο.Μπορούν να πάρουν όψη τρομακτική.Απλά για να κατορθώσουν να σε φοβίσουν ή αν τα πετύχει κανείς πάνω στον καυγά με άλλα αρσενικά,για το ποιος θα είναι ο επιβήτορας.Σηκώνουν το τριχωμά τους για να φαίνονται μεγαλύτερα,αγριεύει το βλέμμα τους,και τα αρσενικά,σε περίοδο αναπαραγωγής,κάνουν και αυτό που περιέγραψες.Φτάνουν το κεφάλι τους στα πίσω πόδια τους.(Τότε εύκολα επιτίθονται σε ότι βρεθεί μπροστά τους.)
Κατά την περίοδο αναπαραγωγής τους,γίνονται πράγματι επιθετικά.Ατριχιαστικό το θέαμα.Νομίζεις πως συναντάς το διάβολο...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma libre
Νέο Μέλος

Bulgaria
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 20:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma libre
Ναι συμφωνω μαζι σου, οτι μπορει να ηταν ενα απλο ζωο, αλλα ταυτοχρονα δεν αποκλειω και τιποτα. Ακου ομως και μια αλλη ιστορια. Ηταν 3 φιλες και επεσρτεφαν απο καπου κατα της 6 το απογευμα. Στο δρομο τους εφανιστηκε ενα μαυρο μικρο σκυλακι και αρχισε να τις πλησιαζει. Η μια μαλιστα ειπε - Α τι ομορφο σκυλακι- ενω μολις το ζωο πλησιασε περισσοτερο ειδαν οτι δεν ειχε ματια. Μεχρι εδω ολα μπορουν να ειναι φυσιολογικα. Το γεγονος ομως εχει και συνεχεια. Το επομενο πρωι οι φιλες βρεθηκαν παλι και η μια ειπε- θυμαστε το σκυλακι που ειδαμε χθες; Το βραδυ που κοιμομουν αισθανθηκα ανησυχια και ζεστη στα ποδια μου. Τοτε ξυπνησα και ειδα το σκυλι να καθεται πανω στο κρεββατι μου. Θα συμπληρωσω οτι το σκυλι το ειδαν σε μερος μακρυα απο το σπιτι της κοπελας. Πιστεψε με μου αρεσει να εξειγω λογικα τα πραγματα. Για το προηγουμενο ισως να υπαρχει λογικη. Γι αυτο τι θα μπορουσατε να μου πειτε;

apΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 02:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap
Kαταρχιν καλησπερα σε ολους σας και καλως σας βρισκω. Ειμαι νεο μελος και με εχουν αινθουσιασει οι ιστοριες σας. Θα ηθελα λοιπον κι εγω να γραψω για κατι που το εχει ζησει ο παππους μου. Στο χωριο που μενει ζουσε πριν 25 περιπου χρονια καποιος γνωστος του καθηγητης, με τον οποιο ειχε φιλικες σχεσεις. Δυστυχως εκεινος πεθανε απο αρρωστια. Μετα απο καποια χρονια γυριζοντας με την αδελφη του στο χωριο με ταξι, περνοντας απο μια τοποθεσια ονοματι -κακια σκαλα- που ειναι πολυ κοντα στο χωριο, ειδαν να περπατα στο δρομο μπροστα τους καποιος κυριος με λευκο κοστουμι. Ενω προχωρουσαν εκεινοι με το αυτοκινητο εκεινος συνεχισε να εχει το προβαδισμα. Βλεποντας αυτο ολοι μεσα στο αυτοκινητο φοβηθηκαν. Τοτε ο κυριος εστρεψε το κεφαλι του προς τα πισω και τους κοιταξε. Στο προσωπο του αναγνωρισαν ολοι τους τον νεκρο καθηγητη μιας και τον γνωριζαν καλα οσο ζουσε. Στη συνεχεια μεσα σε μερικα δευτερολεπτα ο κυριος απομακρυνθηκε και χαθηκε στο βαθος του γκρεμου στον οποιο και βλεπει προς την μια πλευρα του ο δρομος. Να συμπληρωσω οτι για την συγκεκριμενη τοποθεσια, υπαρχουν μαρτυριες απο χωριανους για παραξενα φαινομενα.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iris_hd
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 14:20:11  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημερα!

Χθες ακουσα μια ιστορια και θελω να ρωτησω την γνωμη σας ή αν εχετε ακουσει κατι παρομοιο.
Ο ξαδερφος μου ειδε προχθες στον υπνο του ότι του επεφταν τα δοντια και μερικες μερες μετα πεθανε η κορη μιας φιλης της μητερας του. Το ιδιο ονειρο ειχε δει και παλαιοτερα η μητερα του και πεθανε ενας θειος τοτε. Ξερετε κατι για τετοια ονειρα?

Ευχαριστω

«Όταν αισθανθείς τον άνεμο της αλλαγής, μην χτίσεις ανεμοφράχτες, αλλά ανεμόμυλους!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 14:25:25  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Iris καλησπέρα.
Έχω ακούσει (αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει) ότι αν δεις στον ύπνο σου ότι χάνεις δόντι (από τα πίσω) θα ακούσεις για θάνατο. Εάν είναι από τα μπροστινά σου δόντια θα χάσεις φιλικό ή οικογενειακό πρόσωπο. Τώρα το εάν αληθεύει, αυτό είναι μια ιστορία που δεν ξέρω αν πιστεύω.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΑΜΟΥΕΛ
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 16:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΑΜΟΥΕΛ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ΣΑΜΟΥΕΛ
η ιστορια που θελω να παραθεσω και εγω οσο φανει περιεργη ηνεβει στην γιαγια ου οταν ηταν εγγιοσ σε ενα απο τα αδερφια τησ μητερας μου σε στο χωριο ιερρισσο τησ χαλκιδικησ π οταν το χωριο ηταν κτισμενο στην ακανθο το πατρικο σπιτι της γιαγιασ μου εχω ακουσει οτι ειχε 7 υπογια πραγμα που μου φενετε τρομερα περιεργο και κανω οικασιεσ για κουφια γη η υιαυια μου δεν κατευενε ποτε κατω απο το 2ρο πατομα το γιατι πρεπει να ηταν το περιστατικο που εγινε τοτε (ανω κατω τελια) σε ενα οικογενιακο παρτι τησ εποχησ το 45-50 πρεπει να ηταν απο οτι το υπολογιζω η γιαγια ειχε κατευει στο 3 υπογιο για να παει κρασει οταν ξαφνηκα ανκαλιψε οτι και καπιοι αλοι εκαναν παρτι εκει ηταν ανθροποι μονο που οι διαστασεισ τουσ ηταν ληγο μικρεσ ειχαν αλογα σημεεσ και τατια ολα στο μεγεθωσ του το οποιο δεν ξεπερνουσε τα 20 εκ τοτε η γιαγια μου επεσε λιποθημη την βρικε αρκετη ωρα αργοτερα ο παπουσ μου και ηταν για ωρες χλομη μετα απο αυτο αλλα τελικα τουσ ειπε την ιστορια ετσι περασε και στα αυτια μου και πολεσ φορεσ στεναχοριεμαι που δεν την εζισα και την ιστορια και τη γιαγια μου

παντοσ θα θελα νανα πω οτι διστασα να κανω αυτη την αναφορα γιατι φενοταν παραξενη και μπορει να σχοληαστει ασχιμα. παντοσ με ενθαρινε πολη ο captain steven στιν αρχη και ετσι αποφασισα να σασ γραψω αυτη την ιστορια

''η αρχη του τελους''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 08:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya
Αγαπητέ Σάμουελ,

Πολύ περίεργη η ιστορία σου. Ειδικά το σπίτι με τα 7 υπόγεια...
Φαίνεται ότι τα ανθρωπάκια ταιριάζουν στις περιγραφές για ξωτικά-νάνους όπως τα βρίσκουμε στις ιρλανδικές παραδόσεις. Σε κάποια ιρλανδικά παραμύθια τα ξωτικά ζούνε στα σπίτια των ανθρώπων παράλληλα μόνο που οι άνθρωποι δεν τα βλέπουν. Όταν οι άνθρωποι κάνουν γιορτές κάνουν και αυτά. Όταν πάθουν κάτι οι άνθρωποι του σπιτιού στενοχωριούνται κι αυτά.

Είχε συμβεί σε κανένα άλλο μέλος της οικογένειας αντίστοιχη εμπειρία; Τα 7 υπόγεια σε τι χρησίμευαν; Π.χ. στο τρίτο υπήρχε το κρασί. Σου έχουν πει οι δικοί σου τίποτα σχετικό; Είχε κατέβει κανείς παρακάτω από το 3ο υπόγειο;

Ελπίζω να μην σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 15:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken
Γεια σε ολους σας! εγώ είμαι φρέσκια ντοματα στο τελάρο,όπως λενε ,μόλις χθές ανακάλυψα το site και διάβασα τις πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες,που πρέπει να πώ οτι κόντεψαν να με κάνουν να χάσω τη δουλειά μου,αφου σερφάροντας στο διάλειμμα στο γραφείο,μπηκα και είδα οτι "κανείς δεν μπορεί να διαβάσει μόνο ένα".Έχω κι εγώ μερικά γεγονότα να σας διηγηθώ,αλλα όλα εν καιρώ.Και για να γνωριστούμε και λίγο(λίγο όμως,ε)είμαι 23 και μένω σε μία κωμόπολη κοντά στη θεσαλονίκη.Αγαπητή sansationf θα σου ήμουν πολύυυυυυυυυ πολύυυυυ υπόχρεος άν μπορούσες να μου στείλεις σε μέλι(mail) καμία φωτογραφία του ξενοδοχείου VEREGARIA,κα8ώς έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα παλιά κτίρια,και ιδιαίτερα τα στοιχειωμένα.Επίσης,μία και μιλάω για κτίρια, 8α ή8ελα να ρωτήσω τους Α8ηναίους φίλους άν έχουν υπ όψιν τους τίποτα για μία έπαυλη στην Κηφισιά με την ονομασία Έπαυλη Καζούλη(είναι ένα μακρόστενο κτίριο με σχήμα μπούμερανγκ και με τρούλο στο κέντρο),γιατί πάντα μου κέντριζε την περιέργεια και δεν κατάφερα να μάθω τίποτα για αυτο.Τέλοσπάντων πολλά είπα για αρχη,με συγχωρείτε αν γίνομαι φορτικός και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

N a v i g a t o r
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 23:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους N a v i g a t o r
Κτίστηκε το 1903 απο το Ν.Καζούλη για εξοχικό.
Κατα τη διάρκεια του Β'Π.Π είχε καταληφθεί απο τους Γερμανούς και λέγεται οτι γινόντουσαν βασανιστήρια στα υπόγειά.
Αφού παρέμεινε κάποιες δεκαετείες σε πλήρη εγκατάλειψη ανακαινίστηκε τελικά το 1995 και απο τότε χρησιμοποιήται για εκδηλώσεις και συνέδρεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 01:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken
Φίλε Navigator σε ευχαριστω πάρα πολυ για την άμεση απάντησή σου.Γνώριζα μόνο οτι έχει ανακαινιστεί,το είχα μάλιστα δεί και σε ένα videoclip των one.Πρώτη φορά το παρατήρησα πρίν μερικά χρόνια,πρίν την ανακάινιση,πέρνώντας με το αυτοκίνητο μαζί με τους γονείς μου μροστά απο τον δρόμο οπου βρίσκεται και οφείλω να ομολογήσω οτι μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση,τόσο μεγάλη που ζητησα απο τον πατέρα μου να σταματήσει και κατεβηκα και το χαζευα σαν χανος.Όχι μόνο επειδή είναι ωραίο σαν κτίριο,αλλα μου κέντρισε το ενδιαφέρον με έναν πολύ περίεργο τρόπο που δέν μπορώ να εξηγήσω.Υπάρχει αναφορά για αυτο το κτίριο σε κάποιο site;Πραγματικά θα ήθελα να μάθω όσο πιό πολλα γίνεται.Το περίεργο είναι οτι το ίδιο ακριβώς συναίσθημα έχω νοιώσει κοιτώντας και κάποια άλλα κτίρια,ένα εκ των οποίων βρίσκεται στην Χαλκίδα.Ακούστε(η μάλλον διαβάστε)λοιπόν αυτό: Στην Χαλκίδα έχω ζήσει απο 2 έως 8 ετών.ΜέναμεΣτην βόρεια πλευρά της παραλίας και λιγο πιό πίσω απο το γνωστό "κοκκινο σπίτι",που όσοι απο σας έχετε επισκευθεί την Χαλκίδα μάλλον το έχετε δεί(είναι ενα κόκινο κτίριο στην άκρη της παραλιακής κτισμένο πανω σε ένα βράχο).Για να μήν πολύλογώ,απέναντι απο εκίνο το σπίτι,στην αρχή ακριβώς της παραλιακής υπάρχει ένα διόρωφο νεοκλασσικό γνωστό σάν "το σπιτι με τα αγαλματα" που πήρε την ονομασία του απο τα πήλινα αγάλματα που βλέπετε στην φωτο(άν καταφέρω ο έρμος να βρώ πως επισυνάπτουν φωτο) στην άκρη της οροφής του.Αναφέρω οτι στο σπίτι αυτο΄γεννήθηκε ένας συνθέτης,ο Νίκος Σκαλκώτας ο οποίος αυτοκτόνησε (το '44 νομίζω).Μπροστά λοιπόν απο αυτό το σπίτι,περνούσα σχεδόν κάθε μέρα με τους γονείς,και πάντα ένοιωθα το ίδιο περίεργο συναίσθημα,σαν να με μαγνήτιζε και να με γοήτευε ταυτόχρονα.Ειλικρινά δέν μπορώ να το περιγραψω.Πήγαινα και κοιτούσα,θυμάμαι, μεσα απο τα τζαμάκια στην πόρτα αλλα παρόλο που δεν χόρταινα να το κοιτάω απο απόσταση,ποέ δέν μπορούσα να κοιτάω μέσα για πολλή ώρα,ένοιωθα άσχημα.Τελοσπάντων,το '89 μετακομίσαμε και κάποια στιγμη μετά απο χρόνια πήγαμε ταξιδάκι να δούμε τους παλιους φίλους,οπότε και ξαναπέρασα απο εκεί και έβγαλα τις φωτο,κατα την διάρκεια της ανακάινισης του κτιρίου.Όμως δέν ένοιωσα ξανα έτσι όταν το κοιτούσα,ήταν σαν ένα απλό σπιτι.Λίγο καιρό αφού γυρίσαμε απο το ταξίδι,είδα στην τηλεόραση μια εκπομπή της Φωτεινής Πιπιλή(μαζί με τον χαρδαβέλα νομίζω), και έπαθα την πλάκα μου.Το θέμα είχε να κάνει,εκτός των άλλων και με στοιχειωμένα σπίτια.Είδα λοιπόν και το σπίτι αυτο,και έμαθα οτι κατα την διάρκεια της ανακάινισης αποξήλωσαν το πάτωμα του υπογείου και σκάβοντας βρήκαν θαμμένους (11 νομίζω) σκελετούς.Αναφέρθηκε επίσης οτι το κτίριο κατα την διάρκεια της κατοχής είχε επιταχθεί απο τους γερμανούς και στα υπόγειά του γινόταν βασανιστήρια και εκτελέσεις...Μιλάμε παιδιά έπαθα μαγάλη πλάκα....Καταλαβάινετε τώρα γιατί το τόσο έντονο ενδιαφέρον μου για την έπαυλη Καζουλη.Το τρίτο κτιριο που μου δημιουργεί αυτό το συναίσθημα βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη,στην πλατεία Αγίας Σαφίας(ένα γωνιακό κτίριο με κόκονα τουβλα),για το οποίο άκουσα αργότερα οτι έχει κάποια σχέση με προσγείους,αλλα γι αυτό δέν είμαι σίγουρος,απλά το άκουσα οπότε παρτε το σαν απλή αναφορα και όχι ώς γεγονος.Αλλα ίσως κάποιος φίλος με διαγωτίσει. Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μήν σας κούρασα.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 00:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

πολυ ενδιαφερον το θεμα, και ελπιζω να επανερχεται καθε τοσο γιατι παντα θα υπαρχει κατι καινουργιο να ειπωθει απο καποιους, οπως ειπε καποιο μελος.

να πω επισης πως η περιπτωση της valda ηταν το κατι αλλο.

περιστατικα υπαρχουν πολλα.


προσπαθω να μελεταω την λαογραφια, αναζητωντας την αληθεια πισω τους.


η εξηγηση της επιστημης ειναι καθαρα ενεργειακη.

τοποι με υπογεια ή υπεργεια νερα, τοποι που διασταυρωνονται γραμμες LAY, ή τοποι με ασυνηθιστα βαρυτικα ή ενεργειακα πεδια, προκαλλουν εκπομπες που ο καθε εγκεφαλος συλλαμβανει διαφορετικα, σαν δεκτης ραδιοφωνου.

το πως θα ερμηνευθει αυτο το "σημα" απο τον εγκεφαλο, εξαρταται απο πολλες παραμετρους.

αλλος κατι θα ακουσει, αλλος κατι θα δει, αλλος κατι θα νιωσει και αλλος δεν θα καταλαβει τιποτα.

οχι οτι αυτη η εξηγηση καλυπτει ολα τα φαινομενα, αλλα σιγουρα τα περισσοτερα.

ο μεγαλυτερος εχθρος τετοιων εμπειριων ειναι τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα.


τυχαινει στο χωριο του πατερα μου στη νοτιο Ευβοια να υπαρχουν πολλες αναφορες για παραξενα φαινομενα, ακομα και σημερα.

δεν μπορω να τα εξηγησω, αλλα θα αναφερω μερικα, και τα πιο προσφατα...

πριν απο 10 χρονια, ενας μπαρμπας του πατερα μου, περνουσε σουρουπο απο την πηγη του χωριου.

προκειται για ανθρωπο υλιστη, πρακτικο, που δεν πιστευει στο μεταφυσικο αλλα στα λεφτα.

ξαφνικα κατι πιο σκοτεινο απο το περιβαλλον του εκοψε τον δρομο, ακουμπωντας τον και εμποδιζοντας τον να περασει.

αν και το περιεγραψε σαν ανθρωπομορφικου σχηματος, η λεπτομερης περιγραφη αποκαλυπτει πως δεν ειδε πραγματικα καποιο σχημα, αλλα μια σκοτεινια πιο μαυρη, που ομως τον εμποδιζε να περασει.

αν και φοβηθηκε, οι αντιδρασεις του ηταν φυσιολογικες - αρχισε να ριχνει γροθιες, αλλα συναντουσαν μονο αερα.

τελικα γυρισε πισω τρεχοντας και χωθηκε στο πρωτο σπιτι που συναντησε.

εκτοτε δεν μιλαει για το συμβαν γιατι ντρεπεται.

ο παππους μου ενα βραδυ γυριζε απο το πανω χωριο οταν συναντησε ενα ασπρο σκυλακι μα ενα κουδουνακι στο λαιμο που του εκανε χαρες χοροπηδωντας φυσιολογικοτατα.

τα σκυλια της περιοχης τα γνωριζε ολα, και παραξενευτηκε απο που να ηρθε ο σκυλος.

οταν ομως εσκυψε να το χαϊδεψει το χερι του περνουσε μεσα απο το σωμα του σκυλου.

παρολλες τις προσπαθειες του, το χερι του συναντουσε μονο αερα.


στο χωριο αυτο (στη νοτιο Ευβοια) ακουγα απο μικρος να λενε ολοι πως οταν ειναι να πεθανει καποιος ακουγεται η κραυγη ενος ζωου, που δεν τοχει δει ποτε κανεις.


το λενε "οδηγο" και δεν ξερουν αν ειναι πουλι, ζωο, εντομο ή ανυπαρκτο.

αν και το ακουγα απο παιδι, δεν το πιστευα ποτε μου.

αυτο το καλοκαιρι ηταν εκει η μανα μου και η μικρη κου κορη (13 ετων) και ενα βραδυ ακουστηκε ο οδηγος.

βγηκε ολο το χωριο (10 μονιμοι κατοικοι το χειμωνα, καμμια εκατοστη το καλοκαιρι) απο τα σπιτια σοκαρισμενο, και καποιος εικοσαρης που δεν το πολυπιστευε εφτασε στο σημειο να πυροβολει για φυγει, αλλα ο οδηγος συνεχιζε.

24 ωρες μετα πεθανε μια γρια.

το πιο προσφατο ομως συνεβει περισυ στον αδελφο του πατερα μου.

ως βοσκος ξυπναει πολυ πρωι και παει στα προβατα.

το χωριο εχει μονο 10 κατοικους πια που φυσικα γνωριζονται καλα μεταξυ τους.

ενα πρωι λοιπον, τα φωτα του αυτοκινητου φωτισαν μια γυναικα στα πενηντα με εξηντα μετρα.

αν και δεν την αναγνωρισε απο πισω, θεωρησε πως ηταν καποια συγχωριανη του και σκεφθηκε να την παρει στο αυτοκινητο.

ομως η αποσταση μεταξυ τους δεν μειωνοταν.

παραξενεμενος πατησε γκαζι για την προλαβει, αλλα ηταν αδυνατον.

η αποσταση παρεμενε η ιδια.

σοβαρα προβληματισμενος το γκαζωσε κι αλλο το 4x4 αγνοωντας το επικινδυνο του χωματοδρομου.

η γυναικα εκανε το ιδιο (αν ειναι δυνατον) και απομακρυνθηκε περισσοτερο, μεχρι που σε καποια στροφη εξαφανιστηκε.

σταματησε και κατεβηκε να ψαξει, αλλα δεν βρηκε τιποτα, αν και ειχε αρχισει να φεγγει και εβλεπε καλυτερα.


αυτα απ το χωριο μου, στο οποιο να συμπληρωσω οτι καποτε ξεθαψαν μετα απο 3 χρονια εναν παππα, και τον βρηκαν αλυωτο, με μεγαλωμενα τα νυχια και τα μαλλια του.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 01:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Ο ξαδερφος μου ειδε προχθες στον υπνο του ότι του επεφταν τα δοντια και μερικες μερες μετα πεθανε η κορη μιας φιλης της μητερας του.
Ευχαριστω



φιλη Iris_hd , απο ο,τι εχω ακουσει απο γιαγιαδες το ονειρο αυτο πιστευουν πως οντως προαναγγελει θανατο.


οπως επισης και τα γεννητικα οργανα, ή το καραβι στη στερια.


καποτε, οταν πηγαινα στο γυμνασιο, ειδα στον υπνο μου πως ημουν σε ενα μεγαλο καραβι που βγηκε μεν στη στερια, αλλα επλεε σε ενα μικρο ρυακι σαν των πεζοδρομιων.

λιγες μερες μετα επαθα ενα ατυχημα που θα μπορουσε να ηταν πολυ σοβαρο.

απ ο,τι μου ειπε η μανα μου το ο,τι υπηρχε εστω και ελαχιστο νερο κατω απ το καραβι ηταν σημαδι πως δεν σημαινε θανατο.


η συντροφος μου εχει δει 3 - 4 φορες γεννητικα οργανα και παντα καποιος απο το περιβαλλον πεθαινει τις επομενες 2 - 3 μερες.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 13:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken
Μιλώντας για τα όνειρα, ακούστε κι αυτό:Πρίν 6 χρόνια πέθανε ένας ηλικιωμένος θείος μου, ο οποίος έιχε χάσει το πόδι του στον πόλεμο του ’40.Μερικές μέρες μετά το θάνατό του λοιπόν, τον είδα στον ύπνο μου.Είδα ότι είχε 2 πόδια, κανονικά ,σαν να μην το είχε χάσει ποτέ,και φορούσε μπυτζάμες σαν εκείνες τις κλασικές παπουδίστικες με τις ρίγες,αλλα αυτές είχαν ένα χρυσαφί χρώμα και ήταν από γυαλιστερό ύφασμα(τέτοιες μπυτζάμες απ όσο ξέρω δεν είχε,και ούτε τον είχα δεί ποτέ να φοράει).Επίσης κρατούσε ένα ίσιο μπαστούνι, χωρίς καμπύλη στο σημείο που το πιάνει το χέρι,το οποίο είχε τυλιγμένο επάνω του σε σπιράλ ένα κλαδί με μικρά φυλαράκια.(και πάλι σημειώνω ότι τέτοιο μπαστούνι ο θείος δεν είχε).Περπατούσε στον κεντρικό δρόμο της πόλης οπου ζώ,μπροστά από ένα δημοτικό σχολείο, και ήταν μπροστά από μία ομάδα ανθρώπων που ήξερα ότι ήταν και αυτοί πεθαμένοι,αλλα δεν τους γνώριζα.Με πλησίασε, χαμογέλασε και με ρώτησε τι κάνω και αν είμαι καλά, και εγώ τον αγκάλιασα.Γενικά ήταν ένα πολύ ευχάριστο όνειρο.

Το περίεργο ξεκινάει το άλλο πρωί. Ξύπνησα λοιπόν και πηγα στην κουζίνα για το πρωινό.Εκεί ήταν η μητέρα μου που είχε σηκωθεί λίγο νωρίτερα.Όταν της είπα «είδα τον θείο Αχιλλεα στο όνειρο μου»,με κοίταξε εκπληκτη και μου είπε: «κι εγώ!».Μόνο που αυτή τον είχε δεί σε διαφορετικό όνειρο.Μου είπε ότι τον είδε στο σπίτι του,να φωνάζει και να είναι θυμωμένος για κάτι.Όταν της περιέγραψα όμως τα ρούχα,το μπαστούνι και τα 2 πόδια,μείναμε και οι δύο παγοκολώνες γιατί έτσι ακριβώς τον είχε δεί κι αυτή.Είδαμε δηλαδή τον ίδιο(νεκρό) άνθρωπο,το ίδιο βράδυ,με τα ίδια (άγνωστα για μας) ρούχα,με 2 πόδια αντί για το ένα κανονικα,αλλα σε διαφορετικό όνειρο!

Απ όσο ξέρω,άν δείς κάποιον νεκρό στον ύπνο σου πρίν περάσουν 40 μέρες από το θάνατό του,είναι ο ίδιος ο νεκρος που σε επισκέπτεται και όχι απλά ένα όνειρο,όπως παραδέχεται και η εκκλησία.


Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 13:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
Απ όσο ξέρω,άν δείς κάποιον νεκρό στον ύπνο σου πρίν περάσουν 40 μέρες από το θάνατό του,είναι ο ίδιος ο νεκρος που σε επισκέπτεται και όχι απλά ένα όνειρο,όπως παραδέχεται και η εκκλησία.




Εννοεις οτι ήταν κοντά σου όση ώρα έβλεπες το όνειρο...?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 15:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken
Χμμμ….όχι,δεν εννοούσα αυτό αγαπητή scully.Αχ αυτός ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται ο άτιμος!Εννοούσα ότι δεν ήταν απλά ένα όνειρο,ότι δηλαδή δεν προκλήθηκε από το υποσυνείδητο,αλλα όντως η ψυχή με επισκέφθηκε στο όνειρό μου.Δηλαδή ο τρόπος επικοινωνίας του νεκρού μαζί σου,κατά την διάρκεια των 40 ημερών μετά τον θάνατο είναι μέσω του ονείρου(να έρθει δηλαδή στο όνειρό σου και να σου πεί αυτά που θέλει.).Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός,αν και δεν έχω μάλλον μεγάλο συγγραφικό ταλέντο.Δεν μου είπες όμως την γνώμη σου…Εσύ τι πιστεύεις;Πώς ερμηνευεις αυτό το γεγονός;Εμένα μια φορά μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 15:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Ίσως και να είναι σύμπτωση, αν και δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η άποψη......
SIMONA, νομίζω πως εσύ θα δώσεις μια πιο ωραία εξήγηση...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 11:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912
ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΙΓΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΣΑΝ ΕΝΝΟΙΕΣ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΟΥΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ, ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ.ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΕΚΤΑΘΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ. ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ, ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ.

ΤΗΝ ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΛΑ (ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΙΝ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 90 ΕΤΩΝ, ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 88 ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΕΜΕΝΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ). ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ, ΘΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΣΕΓΓΟΝΟ, ΘΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΤΑΝ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΨΙΛΟ, ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 7 ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ Ο ΠΡΟΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ, ΠΕΘΑΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΕΟΣ, ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60 ΤΟΥ, ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥ, ΚΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑΝ, ΠΕΘΑΝΕ. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟ ΧΕ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ. ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΗΔΕΨΑΝΕ ΕΠΕΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ.ΕΙΧΕ ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΜΕ ΠΛΑΤΗ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΘΕΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ, ΚΙ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΙΟΥ, ΟΤΑΝ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟΡΓΙΚΑ. ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΠΡΟΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ, ΚΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ, ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΕ Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΗ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΗΣΥΧΟΣ. Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ Ο ΠΡΟΠΑΠΠΟΥΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΕ, ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΕ ΣΑΝ ΟΠΤΑΣΙΑ.

ΕΤΣΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ Η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΕΜΑ ΒΡΑΔΥ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ Η ΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΡΗΣΚΑ-ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ,ΧΕΧΕ-, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΔΙΗΓΗΘΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 12:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove
Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω να επισημάνω κάτι σχετικά με τα δόντια στο όνειρο, και γενικά τα διάφορα όνειρα που μπορεί να μας προβληματίζουν κατά καιρούς.

Είμαι της γνώμης ότι σημασία δεν έχει τόσο το τι βλέπουμε στο όνειρο, όσο το πώς αισθανόμαστε γι' αυτό, κατά τη διάρκεια του ονείρου.

Στο παρελθόν έχω δει πολλές φορές να μου πέφτουν τα δόντια στο όνειρό μου, και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι πάντα ένιωθα αγωνία και ντροπή, με πρωταρχική μου ανησυχία, πώς θα βγω στον κόσμο χωρίς δόντια, ποιές θα ΄ναι δηλαδή οι αντιδράσεις του κόσμου. Αν και είχα ακούσει κι εγώ ότι τέτοιου είδους όνειρα προμηνύουν θάνατο, τίποτα κακό δεν συνέβαινε στη ζωή μου, και αντιθέτως, τις περιόδους που έβλεπα αυτά τα όνειρα βρισκόμουν πάντα σε ένα μεταβατικό στάδιο στη ζωή μου, ξεκινούσα δηλαδή ένα καινούριο κεφάλαιο, οπότε και συμπέρανα ότι τα δόντια και η ανησυχία μου απλώς συμβόλιζαν την αγωνία μου και το άγχος μπροστά σε μια καινούρια πρόκληση.

Πρόσφατα, όμως, έχασα τη θεία μου, και τις νύχτες πριν φύγει έβλεπα συνεχώς στα όνειρά μου ότι, όχι μόνο μου πέφτουν τα δόντια, αλλά πονάω καθώς πέφτουν και κλαίω. (Κάτι που δε συνέβαινε μέχρι πρότινος με τέτοιου είδους όνειρα).

Το παραπάνω παράδειγμα, και άλλα πολλά που μου 'χουν συμβεί σχετικά με τα όνειρα, με έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι η ερμηνεία των ονείρων πρέπει να επικεντρώνεται στα αισθήματα που μας προξενούν τα όνειρα, κι όχι απαραίτητα στο θέμα του ονείρου, αυτό καθ' αυτό.

(Ζητώ συγγνώμη εάν βγήκα λίγο από το θέμα του topic).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 21:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω κι εγώ να σας πω μια ιστορία που μου διηγήθηκε η μητέρα μου, η οποία είναι ηλικιωμένη γυναίκα και απολύτως σοβαρή, αλλά παρόλα αυτά, κάθε φορά που την διηγείται, κλαιει, και μπορώ να σας πω ότι βουρκώνω κι εγώ μαζί της.
Ήταν στην κατοχή με τους Γερμανούς. Η μαμά μου τότε ήταν παιδάκι, όχι παραπάνω από 8-9 χρονών. Η καταγωγή της είναι από την Ζαγορά Πηλίου (το μαγικό βουνό των Κενταύρων…αληθινά υπέροχο! Αχ, μακάρι να κατάφερνα να πήγαινα συχνότερα…Τέλος πάντων όμως…ας συνεχίσω). Λοιπόν, τότε οι Γερμανοί, είχαν επιτάξει τα πιο μεγάλα αρχοντόσπιτα του χωριού και έμεναν οι ίδιοι μέσα. Ένα από τα σπίτια που είχε επιταχτεί ήταν και της μητέρας μου, και η οικογένειά της έμεναν σ’ αυτό που η μαμά μου λεει «καλύβια» (ήταν κάτι ξύλινες καλύβες, περίπου σαν λυόμενα θα λέγαμε σήμερα, που τις είχαν στα κτήματά τους για να ξαποσταίνουν το καλοκαίρι). Είχαν λοιπόν αναγκαστεί να πάνε να μείνουν εκεί. Ο παππούς στον πόλεμο, πίσω η γιαγιά μου με τα 3 της παιδιά. Η μαμά μου η μικρότερη. Κάποια μέρα (κι αυτό είναι το περίεργο, πως ήταν μέρα, ούτε σούρουπο, ούτε βράδυ), είχε παει η γιαγιά μου με την μητέρα μου να μαζέψουν χόρτα για να ξεγελάσουν την πείνα τους. Τα μεγαλύτερα αδέλφια της μαμάς μου, ήταν και τα δυο κατάκοιτα στο κρεβάτι από την πείνα, μια και ήταν στην εφηβεία και πάνω στην ανάπτυξη…καταλαβαίνετε.
Λοιπόν, κάποια στιγμή, μέσα σε μια ρεματιά, η γιαγιά μου κατέρρευσε και δεν είχε πια κουράγιο να περπατήσει. Έστειλε λοιπόν την μαμά μου να βγει πάνω προς το χωριό, σε κάτι περαχωρίτικα (μακρινά δηλαδή) σπίτια, που ήταν πλουσιόσπιτα και είχαν ακόμα τον τρόπο τους, και να ζητιανέψει δυο-τρεις φέτες ψωμί. Η μαμά μου, μικρό παιδάκι ήταν, φοβόταν, ντρεπόταν, δεν ήθελε να παει. Η γιαγιά μου όμως δεν είχε πια δυνάμεις, και την παρακαλούσε. Της λεει, πήγαινε παιδί μου, δεν είναι ντροπή, κάνε τον σταυρό σου, κι ο Χριστός ζητιάνεψε φαγητό για τους μαθητές του, κι έτσι πήγε. Τελικά, όταν έφτασε εκεί, αυτές οι κυράδες στο πλουσιόσπιτο, την έδιωξαν σαν το σκυλί, χωρίς να της δώσουν ούτε ψίχα ψωμί, κι όχι φέτα ολόκληρη. Στον δρόμο που κατέβαινε η μαμά μου, έκλαιγε από την ντροπή της κι από την στεναχώρια της, έκλαιγε και φώναζε, γιατί Χριστέ μου εμένα δεν με βοήθησες κι άφησες να με διώξουν; Τώρα θα πεθάνει η μανούλα μου από την πείνα…(ε, παιδάκι ήταν τα ’χε παίξει). Τότε, όπως κατέβαινε στο μονοπάτι, πίσω από έναν πλάτανο, είδε μια γυναίκα ψηλή, που φορούσε κάτι σαν λευκό μακρύ μανδύα με κουκούλα. Η μαμά μου λεει πως δεν φοβήθηκε καθόλου. Η γυναίκα της έκανε νόημα να πλησιάσει κι εκείνη πήγε κοντά. Την ρώτησε γιατί φώναζε κι έκλαιγε, κι η μαμά μου της είπε τι είχε γίνει. Μου είπε πως η γυναίκα ήταν πολύ όμορφη, πολύ πιο όμορφη από κάθε γυναίκα του χωριού και πως τέτοια μορφή δεν είχε ξαναδεί. Το πρόσωπό της έλαμπε μου λεγε, και δεν την φοβόταν καθόλου, αλλά σκεφτόταν πως θα ήταν ξένη γιατί δεν την ήξερε. Όταν της εξιστόρησε τα συμβάντα, η γυναίκα άπλωσε το χέρι της προς το μέρος της αλλά δεν την άγγιξε, παρόλα αυτά η μαμά μου λεει πως ένιωσε κάτι σαν απαλό χάδι ή σαν απαλό αεράκι στα μαλλιά της. Της είπε λοιπόν η γυναίκα «Μην φοβάσαι παιδί μου. Αυτοί που σ’ έδιωξαν θα σβηστούν από προσώπου γης. Πήγαινε πάνω στο μονοπάτι, στρίψε στο τάδε σημείο και θα βρεις μύλο που αλέθουν ψωμί. Εκεί να ζητήσεις και θα σου δώσουν». Μα της λεει η μαμά μου, από κει πήγα και πριν και δεν είδα μύλο. «Τώρα όμως θα τον δεις» της απάντησε η γυναίκα. Η μαμά μου άρχισε να ανεβαίνει το μονοπάτι, και λίγα βήματα μετά, σκέφτηκε να ρωτήσει την γυναίκα πως την λένε. Στράφηκε να δει, κι η γυναίκα είχε χαθεί. Τελικά, πήγε εκεί που της είπε και όντως βρήκε έναν μύλο, που άλεθαν ψωμί, και μια άλλη γυναίκα (που η μαμά μου λεει πως της φάνηκε σαν αρχόντισσα, ψηλή, ξανθιά και όμορφη), και μόλις η μαμά μου χτύπησε την πόρτα, της άνοιξε και της έδωσε δυο μεγάλα καρβέλια ψωμί, ζεστά κι αχνιστά και μόλις βγαλμένα από τον φούρνο. Φαντάζεστε την χαρά της! Μου έλεγε πως τα έβαλε μες την ποδιά της κι έτρεχε σαν κατσίκι να βρει την μάνα της κάτω στην ρεματιά.
Μ’ αυτά τα δυο καρβέλια, σώθηκε η γιαγιά μου, αλλά και τα παιδιά. Το πιο περίεργο όμως της ιστορίας δεν είναι αυτό. Πρώτον, στο σημείο που έλεγε η μαμά μου, δεν υπήρχε ούτε μύλος, ούτε σπίτι….Όσο για το άλλο σπίτι, σε τρεις μέρες το βομβάρδισαν οι Γερμανοί και δεν έμεινε κανείς ζωντανός, ούτε καν τα παιδιά…Τι να πω;
Κάθε φορά που το ακούω, η ιστορία με ανατριχιάζει και με συγκινεί συγχρόνως…
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Giteana.
Πάντως…το ψωμί ήταν πολύ υπαρκτό, και αληθινό…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 10:40:55  Εμφάνιση Προφίλ
Kαλώς όρισες φίλη Εlanor! Πολύ όμορφη η ιστορία σου... και πολύ αληθινή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 16:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne
quote:
τυχαινει στο χωριο του πατερα μου στη νοτιο Ευβοια να υπαρχουν πολλες αναφορες για παραξενα φαινομενα, ακομα και σημερα.

φίλε johniebegood

σε ποιο χωριο αναφερεσαι?

καταγομαι απο την ιδια περιοχη και την επισκεπτομαι συχνα..

ξερω και εγω καποιες ιστοριες που θα αναφερω οταν θα εχω περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου.

...λες να μιλαμε για το ιδιο χωριο??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 23:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΦΙΛΗ ΕΛΑΝΟΡ ΦΟΒΕΡΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΘ ΑΥΤΟΥ ΑΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...

ΤΑ ΚΑΤΑΛΕΥΚΑ ΡΟΥΧΑ,Η ΟΜΟΡΦΙΑ,ΤΟ ΑΠΑΛΟ ΧΑΔΙ,Ο ΜΥΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΤΟ ΨΩΜΙ....ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΙΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΨΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ,ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΥΛΟΥ ΨΥΧΗΣ....

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 10:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Οι Αγίες δεν δίνουν κατάρες...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 23:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΚΑΛΥ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΕΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΙΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΝ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ,ΜΗ ΣΥΜΠΟΝΩΝΤΑΣ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΓΜΕΣ...

Ο ΜΩΥΣΗΣ ΕΣΩΣΕ ΤΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛΙΤΕΣ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΣΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΚΑΛΥ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΒΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ Του ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΧΛΕΥΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΑΝ ΕΙΔΩΛΑ...

ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΚΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 11:24:24  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Elanor,

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την υπέροχη ιστορία σου που με συγκίνησε πολύ!

Να ‘σαι καλα!

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 13:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
Κατ'αρχήν δεν ήταν απάντηση, αλλά σχολιο σε κάτι που μου έκανε εντυπωση...!
Επειτα...δεν είναι λόγος για να "ενοχλείσαι", εδώ είμαστε για να συζητάμε τις διαφορετικές γνώμες...!

Στο θέμα μας τώρα...σωστά διόρθωσες την "καταρα" σε τιμωρία, αν και δε νομίζω ότι οι Αγίοι μπορούν να τιμωρήσουν κάποιον, μια κι εκείνοι υπηρξαν αμαρτωλοι...τιμωρία δίνει ο Θεος...
Ίσως βέβαια κι αυτό χρειάζεται σκέψη, αφού σύμφωνα με την Βιβλο, ο Θεος δεν επρόκειτο να ξανατιμωρήσει τους ανθρώπους μετα τον κατακλυσμό...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 15:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ακουσα σήμερα από κάποιους μαθητές μου, δύο ιστορίες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες.

Ιστορία 1η:

Η Ελευθερία μαζί με την εξαδέλφη της και δύο άλλους φίλους, κάθονται στην παραλία αργά το βράδυ (μετά τα μεσάνυχτα) και συζητάνε. Κάποια στιγμή παρατηρεί η Ε, σε απόσταση 2-3 μέτρων από κει που καθόντουσαν έναν άντρα νέο, με μακριά κατσαρά μαλλιά, να κάθεται σε έναν πάγκο, να καπνίζει τσιγάρο και να τους κοιτάει. Αναρρωτιέται (μα γιατί μας κοιτάζει αυτός;) και γυρνάει στην ξαδέλφη της να της το πει, η οποία επίσης ειχε δει τον άντρα. Για λίγες στιγμές μίλησαν μεταξύ τους για τον άντρα (κάποια δευτερόλεπτα), μα μόλις γυρνούν να τον ξανακοιτάξουν, ο άντρας έχει εξαφανιστεί. Κοιτάξανε παντού γύρω - γύρω, αλλά δεν φάνηκε καν να φεύγει. Η Ε μάλιστα, έψαχνε μέχρι και κάτω από τον πάγκο που καθόντουσαν, γιατί δεν μπορούσε να χωρέσει στο μυαλό της, πως ο άντρας μέσα σε 3-4 δευτερόλεπτα είχε γίνει καπνός! Σημειώστε πως το μέρος που μου ανέφερε το γνωρίζω, και συμφωνώ πως είναι πραγματικά αδύνατο κάποιος να απομακρυνθεί από κει σε χρόνο λιγότερο από μερικά λεπτά, χωρίς να τον δουν...

Την επόμενη μέρα, έμαθαν πως στη θάλασσα του συγκεκριμένου μέρους, είχε πνιγεί αργά μετά τα μεσάνυχτα ένας τουρίστας...


Ιστορία 2η:

Η Βάσω, είναι λυπημένη, γιατί πριν από 4 ημέρες πέθανε μία πολύ στενή φίλη της. Κάποιες συγκυρίες την αναγκάζουν να μίνει στο πατρικό τους σπίτι για μία ημέρα ολομόναχη, κι επειδή φοβάται δεν κοιμάται πολύ, αλλά ξυπνάει και συγυρίζει όλο το σπίτι. Ειδικά την κρεββατοκάμαρα της μητέρας της, που βρίσκεται στον επάνω όροφο.
Αφού έχει τελείωσει, κάθεται στον κάτω όροφο (σαλόνι) και πάει να ανοίξει την τηλεόραση, όταν ακούει δυνατούς θορύβους από επάνω. Ανεβαίνει τρομοκρατημένη τη σκάλα και μπαίνοντας στην κρεββατοκάμαρα, βλέπει το κρεββάτι ξέστρωτο, και το πορτάκι που ανοίγει το ρεύμα για το θερμοσίφωνα ανοιχτό... Ωστόσο δεν υπήρχε ίχνος από κάποιον που θα μπορούσε να έχει μπει στο σπίτι. Παρόλα αυτά, καταπίνει το φόβο της, ξαναστρώνει το κρεββάτι, κλίνει το πορτάκι για το Θερμοσίφωνα και κατεβαίνει ξανά κάτω.
Μετά από λίγο, ακούει πάλι θορύβους, ανεβαίνει πάνω, και η ιστορία επαναλαμβάνεται, βρίσκοντάς την να στρώνει για δεύτερη φορά το κρεββάτι.
Την τρίτη πια φορά, αφού ακούει τους θορύβους και ανεβαίνει πάνω και βλέπει τα ίδια με τις άλλες φορές, τα παρατάει όλα όπως ήταν (δεν έστρωσε αυτή τη φορά ξανά το κρεββάτι, τρόμαξε και φώναξε "μαμάααααααα!!!") και πηγαίνει μέχρι τη θεία της που έμενε πιο κάτω (η ιστορία εξελίσσεται στην επαρχία). Γυρνάνε μαζί στο σπίτι, ανεβαίνουν στο επάνω πάτωμα, και βλέπουν το κρεββάτι στρωμένο και όλα να είναι μια χαρά!!!

Τα παραπάνω συνέβησαν πολύ νωρίς το πρωί.
Το ίδιο βράδυ, έρχονται και κοιμούνται στο σπίτι η αδελφή της και δύο φίλες τους. Κάποια στιγμή, ακούνε χτυπήματα. Στην αρχή νόμιζαν πως έκαναν οι φίλες τους πλάκα, αλλά αυτές κοιμόντουσαν βαριά και τα χτυπήματα ακούγονταν από την περιοχή της κουζίνας. Στο επόμενο χρονικό διάστημα, τα χτυπήματα συνέχισαν, ώσπου οι δύο αδελφές πήγαν μέχρι την κουζίνα, και είδαν την μεταλλική θήκη για τις χαρτοπετσέτες που βρίσκονταν πάνω στο τραπέζι, να κουνιέται τρελλά! Μόλις φώναξαν από τον τρόμο τους, το φαινόμενο σταμάτησε.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 20:44:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Oneiric μεγειά το καινούργιο ντύσιμο...sorry γδύσιμο ήθελα να πω...
Μια απορία:
Oταν πιάσουνε οι ζέστες τι θα φοράς?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kokytos_P
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 21:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kokytos_P
Kalhspera, exete akousi otidipote gia Hpeiro kai pio sygekrimena gia Thesprotia-Paramythia?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 11:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΦΙΛΕ Van Der Dekken ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ VEGARIA ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΤΡΑΒΗΞΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΦΙΛΜ. ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΜ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΩ.ΑΝ ΤΙΣ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΩ......

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy