ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
athhna
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 15:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athhna
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας κατι που μου συνεβη,να ακουσω την εξηγηση σας και φυσικα να ακουσω παρομοια περιστατικα...Μου εχουν συμβει αλλες 2 τετοιες εμπειριες αλλα θα αρχισω απο την πιο προσφατη...

Ενα βραδυ καθως κοιμομουν ειδα στο ονειρο μου μια γυναικα που φορουσε ασπρο χιτωνα και ηταν παρα πολυ ομορφη με γαλανα ματια και καστανα μακρια μαλλια.Καθως την εβλεπα που προχωρουσε προς το μερος μου αρχισα να νιωθω ολο και περισσοτερο δεος για την γυναικα αυτη ωσπου ξαφνικα αρχισα να νιωθω οτι η γυναικα αυτη μου ρουφουσε την ψυχη...Το ξερω οτι ακουγεται τρελο αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι το ονειρο μου δεν περιοριστηκε σε μια απλη εικονα αλλα ειμαι σιγουρη οτι μου συνεβη στην πραγματικοτητα σε ψυχικο-πνευματικο επιπεδο...Ενιωθα οτι τραβουσε ολη την ενεργεια που ειχα μεσα στο σωμα μου και στο σημειο αυτο ημουν μισο ξυπνια και ηξερα οτι το σωμα μου βρισκοταν στο κρεβατι μου και οτι κατι μου συνεβαινε ταυτοχρονα σε ενα αλλο επιπεδο το οποιο ομως ηταν πολυ συγκλονιστικο και πιο δυνατο απο καθε γηινο-σωματικο βιωμα.Η γυναικα αρχισε να αιωρειται και απο το προσωπο της εβγαινε μια χαρακτηριστικη λαμψη(ειχε φωτιστει ολοκληρη σαν να ειχε μεσα στο κεφαλι της μια πολυ πολυ φωτεινη λαμπα).Οσο πιο ψηλα ανεβαινε τοσο δυναμωνε η ενταση της ενεργειας που τραβουσε απο μεσα μου...οπως προανεφερα εχω ζησει 2 αλλες τετοιες εμπειριες,ηξερα οτι μονο εγω μπορουσα να σταματησω αυτο που συνεβαινε και αρχισα να σκεφτομαι εντονα οτι θελω να ξυπνησω τελειως και να σταματησει αυτο γιατι φοβομουν...Σιγα σιγα αρχισε να σταματαει η επιρροη αυτης της γυναικας πανω μου και βλεπω οτι προχωραω στον δρομο και οτι απεξω απο ενα μεγαλο αρχαιοελληνικο κτιριο με τεραστιους κιονες που το αναγνωρισα σαν πανεπιστημιο και πολλα σκαλια ειναι μια καλογρια εξαιρετικα νεα και ομορφη γυρω στα 17-19 με γαλανα ματια που κραταει κατι βιβλια στα χερια της και μιλαει με μια αλλη κοπελα.Ξαφνικα αρχιζω να αισθανομαι παλι το ιδιο συναισθημα,οτι αυτη η καλογρια αρχιζει να ρουφαει την ενεργεια απο μεσα μου...Στην αρχη η ενεργεια που τραβαει ειναι μικρη καθως ομως γυριζει και με κοιταζει η ενταση μεγαλωνει...Το περιεργο τωρα ειναι οτι οπως εγω σοκαρομαι που την βλεπω σαν να την αναγνωρισα και κυριως απο αυτο που αισθανομαι να μου συμβαινει σε ενεργειακο ειπεδο σοκαρεται και εκεινη και καταλαβαινω οτι αισθανεται το ιδιο...Απο τον φοβο και την ενταση αυτου που νιωθω ανοιγω διαπλατα το στομα και αρχιζω να πεφτω σιγα σιγα κατω διπλωμενη στα δυο σοκαρισμενη καθως κοιταζομαι με την καλογρια που παρατηρω οτι κανει ακριβως οτι κανω και εγω!Οχι μονο κανουμε τα ιδια πραγματα αλλα τα κανουμε και συγχρονως!Ειναι σαν να εχω μπροστα μου εναν καθρεφτη!Καθως πεφτω κατω και εγω και αυτη,το προσωπο της φωτιζεται υπερβολικα οπως της προηγουμενης γυναικας και τα ματια της και το στομα της εχουν ανοιξει διαπλατα οπως αντιλαμβανομαι οτι εχει συμβει και σε μενα απο το σοκ που ειδε η μια την αλλην και απο την ενεργεια που νιωθουμε να τραβιεται απο μεσα μας!Απο την στιγμη που γυρισε και με κοιταξε μεχρι το τελος κοιταζομασταν καταματα.Σε καποια στιγμη καθως ειχαμε πεσει κατω αρχισα να σκεφτομαι εντονα οτι θελω να σταματησει αυτο γιατι φοβαμαι και οτι θελω να "επιστρεψω" στο σωμα μου με την εννοια οτι θελω να σταματησει ολο αυτο σε ενεργειακο επιπεδο και να γυρισω πισω στο μονο-σωματικο επιπεδο.Καθως αρχισα να ξυπναω τελειως σταματησα να νιωθω ολη αυτην την ενεργεια και μεχρι που ανοιξα τα ματια μου η εικονα τησ καλογριας με ανοιχτο το στομα,πεσμενη κατω διπλωμενη στα 2,διαπλατα ματια και φωτισμενο προσωπο ηταν ακομα μπροστα μου...

Θα ηθελα να μαθω τις σκεψεις σας και την ερμηνεια σας!Σας διαβεβαιω οτι δεν ηταν ενα απλο ονειρο,μια εικονα αλλα κατι που ειμαι σιγουρη οτι συνεβη στην πραγματικοτητα,σε ενα αλλο επιπεδο γιατι πολυ απλα αυτο μαζι με τα αλλα 2 περιστατικα ειναι οτι πιο αληθινο και συγκλονιστικο εχω νιωσει στην ζωη μου...Πιο αληθινο και εντονο ακομα και απο τον σωματικο πονο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilaeira84
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 00:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilaeira84
Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΙΣΧΥΡΗ ΕΙΤΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΑΥΡΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ "ΚΛΕΨΟΥΝ".ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΟΡΙΖΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΩΡΑΚΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΣΒΟΛΕΑ..ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilaeira84
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 00:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilaeira84
ΑΠΕΡΙΤΕ,
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ, ΝΙΩΘΩ ΗΔΗ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΩΝΥΜΙΑΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΑ..ΤΑ ΜΗ ΠΙΣΤΕΥΤΑ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 09:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος
Αγαπητή φίλη, θέλω να σου πω ότι πάρα πολλοί άνθρωποι οι οποίοι ενδεχομένως κινούνται και σε χώρους που έχουν να κάνουν με τις επιστήμες, βιώνουν πράγματα και καταστάσεις που είναι έξω απο τα επίσημα αποδεκτά. Έτσι λοιπόν ενω επίσημα παίρνουν την θέση του κατεστημένου, όταν τους δοθεί η ευκαιρία όπως εδω λένε αυτά που βιώνουν ή σκέφτονται ελεύθερα.
Πιστεύω όμως ότι κάποτε πρέπει να σπάσει η συνομωσία της σιωπής. Πιστεύω ότι κάποτε πρέπει να πάψουν αυτοί οι άνθρωποι να κρύβονται πίσω απο την ανωνυμία. Άλλωστε θα σου θυμίσω ότι η ανθρωπότητα έκανε βήματα σε πάρα πολλούς τομείς γιατί κάποιοι αιθεροβάμονες είχαν το θάρρος να πάνε κόντρα στο κατεστημένο. Μόνο έτσι η φαντασία γίνεται πραγματικότητα... Βέβαια αυτό έχει και ένα τίμημα. Οι πρωτοπόροι μέχρι να γίνει πράξη το όνειρό τους πληρώνουν το κόστος της παρατολμίας τους και συνήθως αναγνωρίζονται πολύ μετά τον θάνατό τους.
Οι καιροί αλλάζουν, οι άνθρωποι αλλάζουν, το σύστημα αυτό πνέει τα λοίσθια... Δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να δούμε τα αποτελέσματα στην γενιά μας, όμως το νερό έχει μπει στο αυλάκι και έίτε θέλουν είτε δεν θέλουν θα ενωθεί με τον ωκεανό της γνώσης...
Χαίρομαι που είσαι μαζί μας σε αυτό το ταξίδι...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athhna
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 12:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athhna
quote:

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΙΣΧΥΡΗ ΕΙΤΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΑΥΡΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΚΑΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ "ΚΛΕΨΟΥΝ".ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΟΡΙΖΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΩΡΑΚΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΣΒΟΛΕΑ..ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ..


Pisteueis oti htan kakh h energeia pou prospathouse na me apporofhsei?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 19:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή athhna, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 22:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic
παιδια, εγω προχθες αργα το βραδυ που διαβαζα αυτο το θεμα... και μετα τις πρωτες 7-8 ιστοριες, ακουσα κατι περιεργους θορυβους απο καπου μεσα στο σπιτι και το εκλεισα
Αυτη ειναι η παραξενη ιστορια μου.
Ευχομαι καποια στιγμη να το συνεχισω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilaeira84
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 22:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilaeira84
Αγαπητή Αthhna,
Δεν είμαι εγώ αρμόδια για να σου δώσω μια απάντηση, απλώς σκεπτόμενη περί "καλού" και "κακού" θεωρώ ότι το "καλό" θα χρησιμοποιούσε πιο φωτεινούς τρόπους για να δηλώσει την παρουσία του.Ίσως είμαι και επηρεασμένη από προσωπική εμπειρία γι' αυτό που θα πω αλλά πιστεύω πως αυτός που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια κάποιου δεν το κάνει για το καλό του,δηλαδή κάποιος/κάτι παίρνοντας την ενέργεια σε αφήνει αδύναμο..ευάλωτο..Το "καλό" σε ενδυναμώνει, σε προστατεύει σε θωρακίζει πνευματικά..Δεν μπορώ να δώσω κάποια ερμηνεία μόνο μία γενική άποψη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilaeira84
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 23:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilaeira84
Αγαπητέ Απέριττε,
Ειλικρινά στεναχωριέμαι να βλέπω πολλούς γύρω μου να χαρακτηρίζουν μπούρδες, χαζομάρες και με πολλά άλλα κοσμητικά επίθετα όλα αυτά τα θέματα..Ο κόσμος είναι σκληρός απέναντι σε αυτά και σε οτιδήποτε περίεργο του βάζουν Χ..γιατί πολλοί είναι αυτοί που είναι εγκλωβισμένοι στην καθημερινότητα και σε όλα τα προβλήματα που λίγο πολύ όλοι έχουμε όπως δουλειά, σχέσεις κλπ και δεν κοιτάζουν έξω από αυτά..Δηλαδή ερχόμαστε στη ζωή και αναρωτιόμαστε μόνο για το πόσα λεφτά θα βγάλουμε, πόσα ρούχα θα έχουμε και τί θα φάμε.Ακόμη κι αν αναρωτηθεί κανείς και καταφέρει και κοιτάξει λίγο έξω από τα καθημερινά έχει κερδίσει κάτι..Το λέω σε όλους μου τους γνωστούς ρωτήστε γιαγιάδες, παππούδες αν ποτέ είχαν κάποια παράξενη εμπειρία ή γνωρίζουν για κάποιον άλλο, οι πέρισσότεροι έχουν κάτι να πουν!Αν λοιπόν δεν βάλεις Χ και πεις μήπως είναι αλήθεια;Και μόνο με αυτό κάνεις μια αρχή να ανοίξει το μυαλό σου..Παν μέτρον άριστον βέβαια σε όλα, και η ενασχόληση με μέτρο..και η Λογική πάνω απ' όλα!
Σας κούρασα, τσακώθηκα γι' αυτό το θέμα πριν και είμαι φορτωμένη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilaeira84
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 22:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilaeira84
Σας παραθέτω εδώ το πρώτο μου μύνημα που είχα σε άλλο θέμα..

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ!ΕΧΩ
ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ..
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΑ ΕΠΤΑΝΗΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΞΑΔΕΡΦΗ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ.Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 1901 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟ 1915-1916.
Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.Η ΑΜΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ "ΑΜΑΛΙΑ".ΕΚΕΙΝΗ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΣ ΛΕΕΙ "ΑΜΑΛΙΑ ΕΛΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΜΕ".ΤΟΤΕ ΝΤΥΝΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΚΕΙΝΗ ΕΒΛΕΠΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ (ΝΟΜΙΖΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΤΡΕΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ "ΠΕΡΙΜΕΝΕ, ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ" ΟΜΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ.ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΤΟΝ ΧΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ..ΤΟΤΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΠΟΥΛΙΑ ΨΗΛΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΑΡΓΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ, ΕΤΣΙ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΑΠΟΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑΡΑΓΜΕΝΗ.ΤΟ ΠΡΩΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ..
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ, ΕΓΙΝΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ Η ΑΜΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΑΤΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

i_feel_you
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 23:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους i_feel_you
hi pedia kai apo mena.simfono me osa lete pisteuo pos fusika uparxoun kapia anexigita fenomena pera apo ti logiki.apla dn mporo na katalavo ena pragma pos exigeite ta fenomena auta.enoo oti me pio skopo ginonte tetia paraxena fenomena me skopo na tromaxoun???me skopo na mas peisoun oti uparxei kati alo???auto eine to mono pou pote dn katalava.episis apo pion tomea prepei na ta psaxeis oste na diapistoseis simperasmata apo ti thriskia???apo tin kai kala "ali zoi".dioti perika fenomena sugrouonte me tn thriskia i opia ta katakrinei kai anaferei poles fores pos apokliete na egine kati tetio.ara lipon tithete kai to thema uparxis kai tou oisteuo tis thriskias anamesa se tetia fenomena.sas eyxaristo

nikosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 09:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ/ή i_feel_you, καλώς ήλθες κοντά μας!

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε να είναι ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 10:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt
Γι αυτό ονομάζονται "ανεξήγητα φαινόμενα" αγαπητέ i_feel_you, επειδή δεν υποστηρίζονται ορθολογικά και δύσκολα εξηγούνται με επιστημονικό τρόπο. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ό,τι δεν ταυτίζεται με την ανθρώπινη ορατή ή υλική λογική παύει να ισχύει. Απλά είναι πιο εύκολο να το απορίψουμε γιατί μας βολεύει. Φυσικά παντού πρέπει να υπάρχει μέτρο και όσο γίνεται σωστή κρίση.

Άποψή μου είναι πως τίποτα δεν γίνεται για να μας τρομάξει. Ο φόβος είναι ανθρώπινη αντίδραση, ένα αντανακλαστικό, στην προκειμένη περίπτωση, όταν συμβαίνει κάτι ασυνήθιστο και δεν μπορούμε να προστατέψουμε τον εαυτό μας.

Ανάλογα το περιστατικό που βιώνει ο καθένας είναι και η εξήγησή του. Πολλές φορές ευθύνεται η συσσωρευμένη αρνητική ενέργεια σε ένα χώρο, ή η ανεπτυγμένη διαισθητική ικανότητα κάποιου (έκτη αίσθηση),ή η αύρα που έχει ο καθένας μας η οποία αναπτύσσεται φυσικά από την ψυχοσύνθεσή μας,κλπ κλπ.
Απ΄ότι έχω καταλάβει μέσα από το φορουμ αυτό για να μας συμβεί κάτι κακό τελικά πρέπει να βάλουμε κι εμείς το χεράκι μας (πχ. επίκληση πνευμάτων).

Είναι πολύ εγωιστικό να πιστεύμουμε ότι μόνο ο δικός μας κόσμος και πραγματικότητα υπάρχει, όταν μάλιστα δεν είχαμε ως τώρα την δυνατότητα να βιώσουμε τίποτα πέρα από αυτόν. Δεν μπορούμε να αποκλείουμε τίποτα από τη στιγμή που δεν μας δόθηκε η ευκαιρία να διαπιστώσουμε αν υπάρχει κάτι παραπέρα. Πολύ περισσόοτερο δεν μπορούμε να το αρνούμαστε όταν παντού υπάρχουν οι πινελιές μιας διαφορετικής πραγματικότητας από αυτής που συμφέρει εμάς να πιστεύμε για να μην ταραχτεί η ψυχική μας σιγουριά και γαλήνη.

Η θρησκεία μας και η κάθε θρησκεία δεν αποκλείει τίποτα όσο δεν υπηρετεί τα "συμφέροντά" της. Έχει μεγάλη διαφορά τι πραγματικά υποστηρίζει ο αληθινός χριστιανισμός, βουδισμός κλπ. από αυτά που θέλουν να διαδίδουν οι περισσότεροι παπάδες κρατώντας μας στο σκοτάδι για να οδηγούν το "κοπάδι" εκεί που τους βολεύει. Οι αληθινοί πνευματικοί πατέρες είναι λίγοι και είναι τυχερός όποιος έχει βρεί έστω και έναν. Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κανέναν γι' αυτό και δεν έχω αναπτύξει τέτοιο ζήτημα με ιερωμένο πρόσωπο.

Αυτά τα ολίγα είχα να προσθέσω, αν και δεν γνωρίζω πολλά για ανεξήγητα φαινόμενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 19:27:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σας παραθέτω εδώ το πρώτο μου μύνημα που είχα σε άλλο θέμα..

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ!ΕΧΩ
ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ..
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΑ ΕΠΤΑΝΗΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΞΑΔΕΡΦΗ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ.Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 1901 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟ 1915-1916.
Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.Η ΑΜΑΛΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ "ΑΜΑΛΙΑ".ΕΚΕΙΝΗ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΣ ΛΕΕΙ "ΑΜΑΛΙΑ ΕΛΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΜΕ".ΤΟΤΕ ΝΤΥΝΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΚΕΙΝΗ ΕΒΛΕΠΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ (ΝΟΜΙΖΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ) Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΤΡΕΧΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ "ΠΕΡΙΜΕΝΕ, ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ" ΟΜΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ.ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΤΟΝ ΧΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ..ΤΟΤΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΠΟΥΛΙΑ ΨΗΛΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΑΡΓΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΗΜΕΡΩΣΕΙ, ΕΤΣΙ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΑΠΟΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑΡΑΓΜΕΝΗ.ΤΟ ΠΡΩΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ..
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ, ΕΓΙΝΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ Η ΑΜΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΑΤΑ.




Η διήγηση αυτή μου θυμίζει ορισμένες λαογραφικές αναφορές του Νικόλαου Πολίτη στον δεύτερο τόμο των Παραδόσεων του. Εκεί σε γενικές γραμμές, διότι κατά τόπους η διήγηση μας διαφοροποιείται, ένα κακοποιό πνεύμα (πχ. ένας Καλικάντζαρος) φωνάζει, προσποιούμενο κάποιο οικείο πρόσωπο, το θύμα του να βγει από την οικία του και να το ακολουθήσει μέσα στην νύχτα. Η διήγηση ολοκληρώνεται όταν το θύμα συνειδητοποιεί το λάθος του, οπότε (με κάποιον τρόπο καταφέρνει να) επιστρέφει στην οικία του συνήθως σώο και αβλαβές.

Edited by - XD on 13/02/2007 19:35:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σαλαφιήλ
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 06:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σαλαφιήλ
Να σας πώ κι εγώ μια δικιά μου λοιπόν...
Το σπίτι μου ειναι στην αυλή ενός πύργου που υπάρχει απο την τουρκοκρατία και μάλιστα ήταν τα δωμάτια των γυναικών του Ρισβάν Μπέη. αποπάντα θυμάμαι τα αδέρφια και την μητέρα μου να λένε πως ακούγαν φωνές, πότε γυναικείες πότε σάν απο ασύρματο. Πρωσοπικά δέν είχα ακούσει ούτε δεί τίποτα οπότε δέν έδινα και πολύ σημασία, Όσπου μιά νύχτα άκουσα ενα γυναικείο γέλιο που προερχόταν απο έξω. Τρόμαξα στην αρχή αλλα μετά λέω μπα η ιδέα μου θα ήταν, έκαναν και φασαρία τα σκιουράκια μου στο κλουβί τους λεω θα έτρεχε κανένα στην ρόδα τους και θα μου φάνηκε γέλιο. Ομως ένα λεπτό αργότερα μιαγυναικεία φωνη με φωνάζει με το όνομα μου. Κοιτάω γύρω τίποτα. "Στέλιο" ελεγε, "Στέλιο φύγε απο εδω". "Πρίτς, βολεύτικα" απαντάω (Έτσι μου'ρθε... Θες ο τρόμος, θες η νύστα, τέλος πάντων). Δέν παίρνω απάντηση, κατεβαίνω απο το δωμάτιο μου να κοιτάξω στο σαλόνι. Παλι κανείς. Ξαφνικά όμως βλέπω μπροστά μου μια γυναίκα μαυρομάλλα με μακρί λευκό, αν και ταλαιπωρημένο, φόρεμα. Πρόσωπο χλωμό και χωρίς κόρες στα μάτια,πετούσε λίγο πάνω απο το πάτωμα.Για κάποιον λόγο δέν τρόμαξα,και σηκώσα το χέρι μου να την χτυπήσω στο κεφάλι. Όπως είναι φυσικό δέν χτύπησα τίποτα. αλλα την επόμενη στιγμή την ξαναβλέπω με το πρόσωπο φρικτά παραμορφωμένο, και το στόμα της μια τρύπα με σειρές δόντια. Είπα ο καημένος ότι προσευχή μου κατέβαινε, και ξαναεξαφανίζεται η γυναίκα. Πρόσφατα έμαθα οτι ο Ρισβάν Μπέης είχε σκοτώσει όλες του τις γυναίκες με τα χέρια του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 17:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
Η λυση ειναι απλη,μην ξανα δεις θριλερ το βραδυ...

www.meokorpopi.forumup.gr
γνωθι σ΄αυτον Ε μηδεν αγανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ray
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 01:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ray
Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούργιος και εγώ εδώ. Έχω να σας διηγηθώ και εγώ μία ιστορία.
Δουλεύω εδώ και 4 περίπου χρόνια σε μία μεγάλη τοπική εφημερίδα. Τα γραφεία βρίσκονται σε ένα παλιό κτήριο του 1910 περίπου, το οποίο είχε χρησιμοποιηθεί και ως πτωχοκομείο κατά τη διάρκεια του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου.
Πρέπει να αναφέρω ότι η εφημερίδα είναι ανοιχτή και την νύχτα κάποιες μέρες της εβδομάδας για έκτακτα περιστατικά.
Εκείνο το βράδυ, είχα μείνει παραπάνω στο γραφείο του αρχισυντάκτη για να τελειώσω ένα άρθρο. Ομολογώ λοιπόν πως μπήκα στην περιέργια να ψάξω τα συρτάρια του γραφείου του μιας και επιδή ήταν περασμένη η ώρα (3 το πρωί) και ήμουν μόνος μου σε όλο το γραφείο -εκτός από τον ρεσεψιονίστ στο ισόγειο. Ψάχνοντας λοιπόν, κάτω από χαρτιά, στυλό κλπ βρήκα ένα μάυρο βιβλίο χωρίς γραμματα στο εξώφυλλο. Μπήκα στον πειρασμό να το ανοίξω και στην πρώτη σελίδα βλέπω με κεφαλαία γράμματα να γράφει "ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΓΚΟΕΤΙΑ - Ημερολόγιο Καταστροφής"... Δεν ξέρω τι ήταν αλλά προσπάθησα να γυρίσω σελίδα και μια φωνή μέσα στο μυαλό μου μου είπε σχεδόν ουρλιάζοντασ "ΜΗ!!!" και εκείνη την ώρα όπως κούνησα απότομα το βιβλίο επειδή τρόμαξα έπεσε από ένα σημείο του βιβλίου μία φωτογραφία μίας γυναίκας. Ξανθία, μελί μάτια και αρκετά όμορφη, γύρω στα 26. Εκείνη την ώρα ακούστηκε ένα βουητό δτα αυτιά μου και αμέσως ξύπνησα επάνω στο πληκτρολόγιο.
Ναι, ήταν όλα όνειρο.
Όταν όμως κοίταξα την οθόνη του υπολογιστή, στο τέλος του άρθρου έγραφε "GoeTIαΦύγε ότιδιάΒασες". Ακριβώς όπως το γράφω.
Φαίνεται έτσι όπως με είχε πάρει ο ύπνος επάνω στο γραφείο είχαν πατηθεί πλήκτρα αλλα δεν νομίζω ότι ήταν τυχαίο... Κάτι δεν με ήθελε εκεί και με έδιωχνε. Ήθελα να κοιτάξω ξανά το συρτάρι αλλά σηκώθηκα και έφυγα.

Μετά από 1μιση περίπου μήνα όταν είχα ψιλοξεχάσει το θέμα -όσο μπορούσα- ο άλλος αρχισυντάκτης μου ήρθε να μου συστήσει μία νέα δημοσιογράφο για το αθλητικό τμήμα. Αυτή η γυναίκα λοιπόν ήταν η κοπέλα από την φωτογραφια μέσα στο βιβλίο.

Δεν έχω ερμηνεύσει τι σημαίνει όλο αυτό αλλά σκέφτομαι μήπως ασχολείται με τον αποκρυφισμό ο αρχισυντάκτης στου οποίου το γραφείο με πήρε ο ύπνος... Δεν έχω μιλήσει σε κανέναν για αυτό το θέμα (μόνο σε έναν φίλο μου) επειδή αυτός ο άνθρωπος είναι γνωστός στην πόλη μου και φοβαμαι τον διασυρμό του ονόματος του αλλα επίσης φοβάμει λιγάκι και αυτόν τον ίδιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 10:23:42  Εμφάνιση Προφίλ
«Τέχνη της Γκοέτια», τουλάχιστον από ότι είδα, ονομάζεται συνήθως το «Μικρό Κλειδί του Βασιλεία Σολομώντα», γνωστότερο ως και Lemegethon. Με δυο λόγια, λέγεται πως πρόκειται για ένα λεπτομερές σύγγραμμα, οδηγό επίκλησης δαιμόνων ή γενικότερα πνευμάτων που αποδίδεται παραδοσιακά τουλάχιστον στον γνωστό Βιβλικό βασιλιά, αν και σύμφωνα με ορισμένες πηγές ανάγεται στον 17ο μ.Χ. αιώνα.
Οι έντυπες εκδόσεις του Lemegethon από όσο υποστηρίζεται στο «Απαγορευμένα Βιβλία – Έκδοση 2003, Αρχέτυπο», σελ 112 , είναι σπάνιες καθώς πιστεύεται πως για να είναι αποτελεσματική η χρήση του θα έπρεπε να αντιγραφθεί σε παρθένα περγαμηνή από όποιον ήθελε να το χρησιμοποιήσει.
Το 1904, ο γνωστός Alister Crowley θα κυκλοφορήσει μια αναθεωρημένη Αγγλική έκδοση της «Ars Goetia» καθιστώντας την έκτοτε εξαιρετικά δημοφιλή στον κύκλο των Μάγων (http://en.wikipedia.org/wiki/Goetia) οπότε πιθανόν να πρόκειται για κάποιας ανάλογης θεματολογίας σύγγραμμα (άντε να ασχολείται και με νεκρομαντεία συν της άλλης όπως θα δεις στις υποσημειώσεις).

Για περισσότερα επί του θέματος δες και εδώ:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1080&whichpage=2

Υ.Γ.
1. Ο αρχισυντάκτης σου και ενδεχομένως η νέα συνάδελφο σου, τους οποίους φωτογράφησες εξαιρετικά πετυχημένα για όσους άλλους συναδέλφους σου διαβάζουν το παρόν forum (!), έχουν περίεργα «φιλολογικά» γούστα , από την άλλη πλευρά βέβαια δυσκολεύομε να πιστέψω πως θα άφηνε ελεύθερα στο γραφείο του κανείς ένα τόσο «ενοχοποιητικό βιβλίο» (καλά.. ούτε ένα κλειδωμένο συρτάρι;)

2. Αξίζει να σημειωθεί ότι τουλάχιστον μέχρι τον 10ο μ.Χ. αιώνα, ο όρος Γοητεία διαχωρίζεται από την Μαγεία (επίκληση καλών ή κακών δαιμόνων κτλ) και την Φαρμακεία (Μαγικά Φίλτρα κτλ) χαρακτηρίζοντας συλλήβδην θα έλεγα τους Νεκρομάντες και κατ’ επέκταση την Νεκρομαντεία (επικοινωνία με νεκρούς). -Λεξικό ΣΟΥΔΑ, Γράμμα Α #365, Γρμ. 4 ως 6 –κείμενο αναφοράς:TLG E- -παρ’ όλα αυτά σε επόμενες καταχωρίσεις, ήδη από τότε, η Γοητεία συνδέεται με την Μαγγανεία και την δεισιδαιμονία (για σχέση Γοητείας – Μαγείας, δες αμέσως παρακάτω).

3. Όπως παρατηρεί τόσο η WikiPedia όσο και ο καθηγητής Ιστορίας του Πανεπιστημίου του Μαϊάμι Robert W. Thurston στο σύγγραμμα του «Μάγοι και Μάγισσες» (Εκδόσεις Παπαζήση - 2006, σελ. 121), η προσωνυμία Γητευτής (εκ του Γοητεία) κατά τον 14, 15ο μ.Χ. αιώνα και φυσικά κατά την περίοδο της Αναγέννησης, χαρακτηρίζει όλα εκείνα τα άτομα που μέσα από ικανότητα και μελέτη γνώριζαν πως να μεταβάλλουν την πορεία των γεγονότων, να θεραπεύσουν ασθένειες να παρασκευάσουν μαγικά φίλτρα ή τέλος να εντοπίσουν ενόχους διαφόρων εγκληματικών πράξεων. Οι Γητευτές λοιπόν για ένα χρονικά διάστημα τουλάχιστον δυο αιώνων θεωρούνταν ασκητές της λεγόμενης «Υψηλής Μαγείας» και δεν ταυτίζονταν με την επιζήμια «Χαμηλή Μαγεία» που έπραττε ο αμόρφωτος Λαός, ο διαχωρισμός τους πάντως, ήδη από τον 14ο αιώνα καθίσταται δυσδιάκριτος, αλλοιούμενος από την Εκκλησιαστική παράδοση που απορρίπτει συλλήβδην την Μαγεία και κάθε τι σχετιζόμενη με αυτήν.

Edited by - XD on 27/02/2007 10:39:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ray
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 15:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ray
Δηλαδή τι εννοείς XD; Οτι ο αρχισυντάκτης μου έκανε με κάποιον τρόπο να έρθει αυτή η κοπέλα στη δουλεια; Δεν καταλαβαίνω!

Επιπλέον, δεν κατάλαβες!! Το ότι άνοιξα το συρτάρι το ειδα στον ύπνο μου. Το μόνο που είδα κανονικά ήταν το κειμενο στον υπολογιστή...

Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω!

ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 17:20:08  Εμφάνιση Προφίλ
Το περίμενα αυτό..

Αφού είμαστε στις «Παράξενες Ιστορίες» θα σου θέσω ένα καίριο ερώτημα:

Πόσο σίγουρος είσαι ότι ήταν όνειρο;

Ένας ψυχολόγος θα έλεγε πως κάπου είχες δει και παλαιότερα την συγκεκριμένη κοπέλα (μήπως παρέα με τον αρχισυντάκτη σου;) και όντας ωραία, την καταχώρησες στο υποσυνείδητο σου το οποίο την πρόβαλε σε κάποιο εκκεντρικό όνειρο σου, το ότι την συνάντησες τελικά 1,5 μήνα μετά ήταν απλά τυχαίο..

ή μήπως όχι; ..

Δεν υπάρχουν εύκολες απαντήσεις σε αυτά τα ζητήματα..

Καλύτερα ξέχασε το και κοίτα μπροστά..

Καλή τύχη!

Edited by - XD on 27/02/2007 17:23:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ray
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 21:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ray
ΟΚ XD!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ!

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΥΧΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ano-Throsko
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 02:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ano-Throsko
Παιδιά καλησπέρα. Δεν θέλω να μειώσω κανέναν, αλλά καλύτερα να αποφεύγουμε ιστορίες του τύπου "κάπου άκουσα...", "λεγεται οτι...","παλιά ο παππούς μου ,η γιαγιά μου..." γιατί χάνει η σελίδα αυτή την αξιοπιστία της. Να αναφέρουμε καλύτερα ότι εμείς ξέρουμε και ζήσαμε κι όχι ότι μας έχουν κάπου, κάποτε, κάποιοι πει.
ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ano-Throsko
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 02:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ano-Throsko
Φιλε Ray, όλα αυτά που γράφεις είναι πολύ ενδιαφέροντα αλλά μου θυμίζουν έντονα σκηνές από ταινίες μυστηρίου. Είναι δυνατόν κάποιο πνεύμα να έγραψε στο pc κάτι? Ειλικρινά δεν το παίζω κάποιος, ούτε λέω ότι δεν πιστέυω σε παραφυσικά γεγονότα, απλά λιγάκι το όλο concept της ιστορίας μοιάζει κινηματογραφικό. Συγνώμη αν κάνω λάθος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zackff
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 17:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zackff
Καταρχην για σε ολους
Θα ηθελα να σας μιλησω για παραξενα πραγματα που μου συμβενουν..
πιστευετε οτι οταν μελεταμε καποιον αυτος παθαινει κατι??
Λοιπον το δοκιμασα και να τι εγινε....Σημερα πηγαιναμε *** μια εκδρομη.Καθομουν στο λεωφορειο με ενα παιδι και απο μεσα μου αρχισα να τον μελεταω.Τοτε αυτος φτερνιστηκε 2 φορρες και την δευτερη κουτουλησε στο καθισμα ακριβως την ωρα που τον μελετουσα....
Επισης βλεπω ονειρα που πραγματοποιουνται.Οχι κακα ονειρα αλλα μια απλη συζητηση η ενα γεγονος που ειμαι 100 τοις 100 σιγουρος οτι εχουν ξανασυμβει.Πρωτα το βλεπω ως ονειρο και μετα πραγματοποιητε..
Ειναι και κατι αλλο αλλα μαλλον ειναι της φαντασιας μου..
Τελος πως γινετε (αν γινετε) να εκτελεσεις μια ψυχικη επιθεση προς καποιον αλλο??Ας πουμε να γινεις σκια η κατι τετοιο και να περιφερεσε οσο κοιμασε??

____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 18:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ zackff, όπως θα είδες έγινε κάποια επέμβαση στο μήνυμα σου, λόγω αναφοράς σου σε προσωπικά δεδομένα σου.
Θα σου αποσταλλεί e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο προφίλ σου, ώστε να σου εξηγηθούν οι λόγοι αυτής της επέμβασης.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 10:47:14  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω αν είδε κανείς, μεσάνυχτα Τρίτης, την νέα εκπομπή του ΑΝΤ1, "Ιστορίες Μυστηρίου", η οποία πραγματεύεται, με αναπαράσταση των γεγονότων από ηθοποιούς βάση διηγήσεων αυτοπτών (όπως υποστηρίζει..) μαρτύρων, θρύλους, παραδώσεις, παράξενες ιστορίες που όλοι κάπως, κάπου, κάποτε ακούσαμε.. ενώ παρουσιάζονται και οι απόψεις από διάφορους ψυχολόγους και "ερευνητές" επί του φαινομένου (πχ. Τσακρινός -τώρα τα πιάσαμε τα λεφτά μας θα μου πείτε .. ).

Την εκπομπή επιμελείται η γνωστή Μάρα Μεϊμαρίδη (Μάγισσες της Σμύρνης) την οποία ομολογώ πως δεν συμπαθώ, από την άλλη πλευρά όμως αναγνωρίζω πως τουλάχιστον οι αναπαραστάσεις της πρώτης εκπομπής ήταν πολύ καλές και ατμοσφαιρικές (θυμίζουν κάτι από Poe, Lovecraft -υπερβολικό μεν, αυτό μου θύμισαν δε..)..

Η πρώτη ιστορία που παρουσιάσθηκε (είχε και δεύτερη) αφορούσε τον (γνωστό) θρύλο της δολοφονημένη (ή νεκρής γενικά) γυναίκας (κάπου στην Εύβοια -αν θυμάμαι καλά) που αναπάντεχα συναντούν οι οδηγοί σε ένα συγκεκριμένο σημείο, επιβιβάζεται στο αυτοκίνητο τους και ύστερα εξαφανίζεται το ίδιο αναπάντεχα κοντά στο σημείο που δολοφονήθηκε από τον αρραβωνιαστικό της λίγες μέρες πριν το γάμο της.. φέρνοντας ατυχία σε όσους κάνουν το λάθος να την επιβιβάσουν στο όχημα τους.

Υ.Γ.
Ένα ενδιαφέρον hint είναι πως η πρώτη εκπομπή βγήκε στον αέρα Τρίτη 13 Μαρτίου (Τρ (3) 13/03/2007) στις 00:00

Edited by - XD on 13/03/2007 10:57:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2007, 11:04:25  Εμφάνιση Προφίλ
Απ'ότι άκουσα και εγώ φίλε XD πρέπει να πρόκειται για πάρα πολύ καλή προσπάθεια...ειδικά για την Ελληνική τηλεόραση... μακάρι όμως να παιζόταν πιό νωρίς...γιατι ειδικά τις δευτέρες...με το ωράριο που έχω... εκείνη την ώρα μονο στον ύπνο μου μπορώ να δώ...παράξενες ιστορίες!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 10:06:11  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε stanfromgreece πράγματι η ώρα προβολής είναι εξαιρετικά δύσκολη για τον περισσότερο κόσμο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 11:13:41  Εμφάνιση Προφίλ
XD ΩΡΑΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ?
ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΚΑΘΩΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2007, 12:05:03  Εμφάνιση Προφίλ
Ααααααααααχ...φίλε Open Mind... άμα έχεις ξυπνήσει εκείνη την ημέρα από τις 6 για να πας στην δουλειά...δουλεύεις μέχρι τις 10 το βράδυ και μετά πας στο καπάκι να πάρεις την γυναίκα σου από την δική της δουλειά από την οποία σχολάει στις 11 το βράδυ και γυρίσεις στο σπίτι λίγο πριν τις 12 και ίσα ίσα προλάβεις να κάνεις ενα μπανάκι... να σου πώ εγώ τί ατμόσφαιρα φτιάχνεις μετά τις 12...
Αν μπορεί κάποιος που θα το βλέπει να μας δίνει πληροφορίες από αυτό εδώ το φόρουμ θα είναι πολύ καλά... μια περίληψη να ξέρουμε και εμείς τί γίνεται!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy