ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 05:41:23  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Όπως ήταν αναμενόμενο τα περιστατικά βίας που παράγει η χρυσή αυγή συνεχίζονται.

Όπως είναι αναμενόμενο, οι ειδήσεις που δημιουργούν τα κανάλια είναι για χαχόλους που όχι μόνον καταπίνουν αμάσητο ότι τους σερβίρουν αλλά δημιουργούν και ειδήσεις από μόνοι τους.

1. Πουθενά, σε καμία ανακοίνωση δεν αναφέρεται ότι το επεισόδιο έγινε από τη Χρυσή Αυγή, όπως βλακωδώς υποθέτεις και εξίσου βλακωδώς συμφωνεί ο ahlobar Επίσης, δεν έγιναν συλλήψεις αλλά προσαγωγές (μάθε τη διαφορά).

2. Το δημοσίευμα (όπως και οι "ειδήσεις" στην τηλεόραση) "ξέχασαν" να αναφέρουν ότι οι προσαχθέντες αφέθηκαν ελεύθεροι την ίδια μέρα γιατί αποδείχτηκε ότι δεν είχαν σχέση με το επεισόδιο.

3. Και για να καταλάβουμε την τρομοκρατία που ασκείται από το σύστημα και τα παπαγαλάκια τους, ας δούμε το χάρτη. Στο σημείο B έγινε το επεισόδιο (Θράκης με Πειραιώς). Για το επεισόδιο αυτό έγινε προσαγωγή 6 ατόμων που βρίσκονταν στο σημείο Α (περίπου 2,5 χιλιόμετρα μακριά, στη διασταύρωση Ιεράς Οδού με Κωνσταντινουπόλεως) και που εκείνη τη στιγμή έκαναν πορεία.

Δε νομίζετε πως είναι καιρός να σταματήσετε αυτό το παιχνίδι; Ακόμη και η ανοησία έχει ένα όριο κι αυτό το έχετε ξεπεράσει προ πολλού.

macedon

Edited by - macedon on 03/06/2012 05:44:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 10:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
ahlobar

quote:
alex22 Αυτα ειναι η αρχη.Αν η ΧΑ μπει στη βουλη στις επομενες εκλογες αστα να πανε.

Το θεμα εχει ξεφυγει καπως.Το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν αξιζει ο Ελληνικος λαος να δινει λογο σε οσους εχουν μαθει να μιλανε με τη βια.Γιατι τωρα ασκειται βια στους λαθρομεταναστες.Αυριο θα ασκειται βια σε καθε ανθρωπο που διαφωνει.

corgito ergo sum



Πολύ σωστά φίλε μου,δεν χρειάζεται να είσαι ο Γιόντα για να δείς που θα φτάσει όλο αυτό με την χρυσή αυγή,αν εκείνη παραμείνει στο προσκύνιο.


quote:
Όπως είναι αναμενόμενο, οι ειδήσεις που δημιουργούν τα κανάλια είναι για χαχόλους που όχι μόνον καταπίνουν αμάσητο ότι τους σερβίρουν αλλά δημιουργούν και ειδήσεις από μόνοι τους.

1. Πουθενά, σε καμία ανακοίνωση δεν αναφέρεται ότι το επεισόδιο έγινε από τη Χρυσή Αυγή, όπως βλακωδώς υποθέτεις και εξίσου βλακωδώς συμφωνεί ο ahlobar Επίσης, δεν έγιναν συλλήψεις αλλά προσαγωγές (μάθε τη διαφορά).

2. Το δημοσίευμα (όπως και οι "ειδήσεις" στην τηλεόραση) "ξέχασαν" να αναφέρουν ότι οι προσαχθέντες αφέθηκαν ελεύθεροι την ίδια μέρα γιατί αποδείχτηκε ότι δεν είχαν σχέση με το επεισόδιο.

3. Και για να καταλάβουμε την τρομοκρατία που ασκείται από το σύστημα και τα παπαγαλάκια τους, ας δούμε το χάρτη. Στο σημείο B έγινε το επεισόδιο (Θράκης με Πειραιώς). Για το επεισόδιο αυτό έγινε προσαγωγή 6 ατόμων που βρίσκονταν στο σημείο Α (περίπου 2,5 χιλιόμετρα μακριά, στη διασταύρωση Ιεράς Οδού με Κωνσταντινουπόλεως) και που εκείνη τη στιγμή έκαναν πορεία.


Σώπα ρε μεγάλε,πλάκα κάνεις.Ντροπή μου που τόλμησα να υποθέσω οτι τα αγνά παιδιά της χρυσής αυγής έκαναν τέτοιο έγλημα.Και πάλι ντροπή μου.

macedon,προσπαθείς με κάθε τρόπο να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.Ακόμα και έτσι να είναι όπως λές,δηλαδή να ήταν στημένο το επεισόδιο,και πάλι δεν αλλάζει το γεγονός οτι μιλάμε για φασίστες και πολύ επικύνδυνους ανθρώπους για την ελλάδα και για το ανθρώπινο είδος γενικότερα.

Τώρα,εσύ φίλε μου είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ό,τι σου κάνει κέφι και να λές όσα ψέματα θέλεις στον εαυτό σου.Μην προσπαθείς όμως να πείσεις και τους άλλους για τις ιδέες σου.Επειδή δεν μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου,προπαθείς να πείσεις εμάς,έτσι ώστε αν εμείς πιστέψουμε,να είναι πιό εύκολο στην συνέχεια για σένα.Μπίνγκο!

Edited by - alex22 on 03/06/2012 10:41:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:15:45  Εμφάνιση Προφίλ
Διαισθητικά και μόνο βλέπω με μεγάλη επιφύλαξη την άνοδο της Χ.Α.
Για να καταδικάσει κανείς κάτι πρέπει να έχει επιχειρήματα...δεν έχω προς το παρόν.Ο εθνικισμός ως θεωρία με βρίσκει σύμφωνο σε πολλά σημεία.Δε μπορώ να δω την Χ.Α. ως καθαρό εθνικιστικό κόμμα,και φταίνε και οι ίδιοι γι'αυτό.Μπορεί όμως να κάνω λάθος,θα δείξει.
Όμως διαβάζοντας :

quote:
Σώπα ρε μεγάλε,πλάκα κάνεις.Ντροπή μου που τόλμησα να υποθέσω οτι τα αγνά παιδιά της χρυσής αυγής έκαναν τέτοιο έγλημα.Και πάλι ντροπή μου.

macedon,προσπαθείς με κάθε τρόπο να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.Ακόμα και έτσι να είναι όπως λές,δηλαδή να ήταν στημένο το επεισόδιο,και πάλι δεν αλλάζει το γεγονός οτι μιλάμε για φασίστες και πολύ επικύνδυνους ανθρώπους για την ελλάδα και για το ανθρώπινο είδος γενικότερα.

Τώρα,εσύ φίλε μου είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ό,τι σου κάνει κέφι και να λές όσα ψέματα θέλεις στον εαυτό σου.Μην προσπαθείς όμως να πείσεις και τους άλλους για τις ιδέες σου.Επειδή δεν μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου,προπαθείς να πείσεις εμάς,έτσι ώστε αν εμείς πιστέψουμε,να είναι πιό εύκολο στην συνέχεια για σένα.Μπίνγκο!


τονίζω ότι όταν κάποιος απαντάει με αυτόν τον τρόπο σε ένα συγκεκριμένο θέμα χωρίς επιχειρήματα,πετυχαίνει το αντίθετο από αυτό που νομίζει.
Η έλλειψη επιχειρημάτων στην υποστήριξη μιας θέσης κάνει το εγχείρημα αστείο και ανόητο.
Και ναι, χρειάστηκε πολύ παραπάνω από τον "γιόντα" για να πάρει η πλειοψηφία των πολιτών χαμπάρι το μέγεθος της κοροιδίας που συντελέσθηκε στην ελληνική βουλή (και συνεχίζει να συντελείται),οπότε καλύτερα να μην βιάζεται κανείς να ερμηνεύσει τα υπόλοιπα φαινόμενα της εποχής.
Κοινώς άμα γενικώς αργείς να πάρεις χαμπάρι μην το παίζεις μετά και προπέτης.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:18:07  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον το πέτυχα το quote αυτή τη φορά..ευχαριστώ agnostic

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 14:34:56  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
macedon,προσπαθείς με κάθε τρόπο να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.

Δεν δικαιολογώ τίποτε. Ανασκευάζω τα ψέματά σου και τις συκοφαντίες σου.

quote:
Ακόμα και έτσι να είναι όπως λές,δηλαδή να ήταν στημένο το επεισόδιο

Δεν είπα τίποτε για "στημένο" επεισόδιο. Είπα για συνειδητή προσπάθεια του συστήματος να κατηγορηθεί η Χ.Α. για οτιδήποτε συμβαίνει σε κάποιον μετανάστη.

Το φονικό στην Πάτρα δεν το ανάφεραν καν τα κανάλια. Κανένα(!) εκτός από το EXTRA3. Βλέπεις, εκεί σκοτώθηκε Έλληνας. Το αναφέρανε 2 μέρες μετά, όταν ξεσηκώθηκε ο κόσμος.

quote:
και πάλι δεν αλλάζει το γεγονός οτι μιλάμε για φασίστες και πολύ επικύνδυνους ανθρώπους για την ελλάδα και για το ανθρώπινο είδος γενικότερα.

Οι μόνοι που είναι επικίνδυνοι για την Ελλάδα αλλά και για το ανθρώπινο είδος είναι οι βλάκες.

quote:
Επειδή δεν μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου,προπαθείς να πείσεις εμάς,έτσι ώστε αν εμείς πιστέψουμε,να είναι πιό εύκολο στην συνέχεια για σένα.

Δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν και ειδικότερα εσένα. Από την άλλη βέβαια, δεν μπορώ να σου επιτρέψω να συκοφαντείς και να ψεύδεσαι, προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 14:57:57  Εμφάνιση Προφίλ
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Ο εθνικισμός ως θεωρία με βρίσκει σύμφωνο σε πολλά σημεία.

Αν γνωρίσεις τον εθνικισμό, πιστεύω πως θα σε βρει σύμφωνο σε όλα τα σημεία.

quote:
Δε μπορώ να δω την Χ.Α. ως καθαρό εθνικιστικό κόμμα, και φταίνε και οι ίδιοι γι'αυτό.

Ίσως να μην έχεις άδικο. Για μένα υπάρχουν δύο αιτίες για το γεγονός που αναφέρεις. Το ένα είναι αυτό που διαπιστώνεις. Μπορεί να μην υπάρχει σε τέτοιο βαθμό αλλά με τη βοήθεια των ΜΜΕ, η εικόνα αλλοιώνεται αρκετά εύκολα, ειδικά όταν υπάρχουν άνθρωποι πρόθυμοι να πιστέψουν. Πάντως, το γεγονός που επισημαίνεις, όντως υπάρχει, έστω και σε μικρότερο (απ'αυτόν που παρουσιάζεται) βαθμό.

Το άλλο είναι η αίσθηση ότι υπάρχει μια θολή εικόνα για τον εθνικισμό και το ότι ο κάθε ένας τον ερμηνεύει όπως θέλει, με αποτέλεσμα όχι μόνον να μην τον γνωρίζει αλλά και να ανάγει στοιχεία του εθνικισμού ως βασικά σημεία της ιδεολογίας του ή τον ίδιο τον πυρήνα της ιδεολογίας του. Για παράδειγμα, στα μάτια πολλών Ελλήνων, ο εθνικισμός είναι ο πατριωτισμός. Αυτό είναι λάθος! Ο πατριωτισμός, από μόνος του, δεν αποτελεί παρά ένα στοιχείο του εθνικισμού. Όταν ανάγεται σε κυρίαρχη ιδεολογία, τότε δεν αποτελεί παρά το καταφύγιο του κάθε απατεώνα, που δεν έχει καμία ιδεολογία (π.χ. χούντα) ή η ιδεολογία του συγκρούεται με τον πατριωτισμό (π.χ. Στάλιν) και απευθύνεται στο φυσικό συναίσθημα των ανθρώπων προκειμένου να τους εκμεταλλευτεί.

Ο εθνικισμός είναι κυρίως "σοσιαλισμός στο πλαίσιο του έθνους" με κάθετη οργάνωση του κράτους (το οποίο θεωρεί απλά σαν το κέλυφος του έθνους και όχι σαν πρωταρχική ιδέα). Με την έννοια αυτή δεν είναι κρατισμός (σε αντίθεση με το φασισμό που θεοποιεί το κράτος, πλησιάζοντας πολύ κοντά στις θεωριες του Λένιν).

Το βασικό του στοιχείο και ζητούμενο είναι η επιβίωση και προαγωγή του έθνους.

quote:
Και ναι, χρειάστηκε πολύ παραπάνω από τον "γιόντα" για να πάρει η πλειοψηφία των πολιτών χαμπάρι το μέγεθος της κοροιδίας που συντελέσθηκε στην ελληνική βουλή (και συνεχίζει να συντελείται),οπότε καλύτερα να μην βιάζεται κανείς να ερμηνεύσει τα υπόλοιπα φαινόμενα της εποχής.

Αμφιβάλλω αν η πλειοψηφία των πολιτών έχει πάρει χαμπάρι οτιδήποτε. Αν είχε "πάρει χαμπάρι", τότε θα έπρεπε ΟΛΟΙ όσοι μεταπολιτευτικά συμμετείχαν στη λεηλασία της χώρας να βρίσκονται ήδη στη φυλακή και τα κόμματά τους, αν δεν είχαν εξαφανιστεί, να μην συγκέντρωναν πάνω από 0,5% (που θα εκπροσωπούσε τους τραπεζίτες και τους εργολάβους που ωφελήθηκαν από την λεηλασία αυτή). Αντί γι'αυτό όμως, οι ίδιοι που χρεωκόπησαν την Ελλάδα βγαίνουν αναιδώς και ζητάνε την ψήφο του ελληνικού λαού και ένα 30-35% του ελληνικού λαού τους στηρίζει.

Και, φυσικά, όποιος λαός δεν γνωρίζει την ιστορία του, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει.

macedon

Edited by - macedon on 03/06/2012 15:00:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 15:05:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οι μόνοι που είναι επικίνδυνοι για την Ελλάδα αλλά και για το ανθρώπινο είδος είναι οι βλάκες.

Να...αγιάσει το στόμα σου Κώστα!!


Αλεξ
Τι στο καλό έπαθες κι εσυ?Χάλασες?
Παρασύρεσαι απο ιδεολογίες και δεν βλέπεις την πραγματικότητα?

Αυτα που σου έγραψε ο macedon,είναι ακριβώς τα γεγονότα όπως συνέβησαν.
Γιατι φέρεσαι σαν μαθητούδι κακομαθημένο?

Στέλεχος της ΧΑ,προχθές κατηγόρησε ανοικτά και ευθέως τον Καψή,ώς φερέφωνο και δούλο του κατεστημένου των ΜΜΕ.
και αυτός αντί να υπερασπίσει τον εαυτό του,απλά έκλεισε το μικρόφωνο του στελέχους.Δημοκρατικότατα έτσι?
Ξέρεις τι εντύπωση δίνει αυτο σε ένα σκεπτόμενο άτομο?
Οτι το στέλεχος είχε δίκιο και ο δημοσιογράφος φοβήθηκε την συνέχεια!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 03/06/2012 15:05:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 15:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
quote:
τονίζω ότι όταν κάποιος απαντάει με αυτόν τον τρόπο σε ένα συγκεκριμένο θέμα χωρίς επιχειρήματα,πετυχαίνει το αντίθετο από αυτό που νομίζει.
Η έλλειψη επιχειρημάτων στην υποστήριξη μιας θέσης κάνει το εγχείρημα αστείο και ανόητο.

Χρειάζεσαι επιχειρήματα για να πειστείς οτι η οργάνωση της χρυσής αυγής είναι επικίνδυνη?

Macedon

quote:

Δεν δικαιολογώ τίποτε. Ανασκευάζω τα ψέματά σου και τις συκοφαντίες σου.

Εγώ απλά υπέδειξα ένα λίνκ,δεν έβγαλα εγώ την είδηση.Εντάξει όμως,μην κλάψεις επειδή σου έθιξα την αγάπη σου.


quote:
Δεν είπα τίποτε για "στημένο" επεισόδιο. Είπα για συνειδητή προσπάθεια του συστήματος να κατηγορηθεί η Χ.Α. για οτιδήποτε συμβαίνει σε κάποιον μετανάστη.

Το φονικό στην Πάτρα δεν το ανάφεραν καν τα κανάλια. Κανένα(!) εκτός από το EXTRA3. Βλέπεις, εκεί σκοτώθηκε Έλληνας. Το αναφέρανε 2 μέρες μετά, όταν ξεσηκώθηκε ο κόσμος.


Οκ,τι μας λές τώρα? Οτι η χ.α. δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως,δεν έχει χτυπήσει ποτέ μετανάστη? Δεν έχει αφαιρέσει ποτέ κάποια ζώη λόγω του χρώματος? Για να σε δώ.Γιατί στην τελική αυτό είναι που μετράει.

quote:
Οι μόνοι που είναι επικίνδυνοι για την Ελλάδα αλλά και για το ανθρώπινο είδος είναι οι βλάκες.

Δεν το συζητώ,οι βλάκες είναι κοιμισμένοι και συνένοχοι του κακού λόγω της αδράνειάς τους,λόγω της έλειψης κατανόησης.Οι πραγματικά όμως επικίνδυνοι,είναι οι σατανιστές.Και όταν λέω σατανιστές δεν εννοώ απαραίτητα αυτούς που κάνουν θυσίες,αλλα και αυτούς που δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή και θεωρούν ανώτερη την φυλή τους κλπ.Αλλα μην ανησυχείς,εσύ δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία.


quote:
Δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν και ειδικότερα εσένα. Από την άλλη βέβαια, δεν μπορώ να σου επιτρέψω να συκοφαντείς και να ψεύδεσαι, προσπαθώντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

Ναι μωρέ,εγώ είμαι αυτός που λέει ψέματα,έχω το ψέμα στο αίμα μου βλέπεις και δεν μπορώ να ζήσω χωρίς να πώ ψέματα.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Αλεξ
Τι στο καλό έπαθες κι εσυ?Χάλασες?
Παρασύρεσαι απο ιδεολογίες και δεν βλέπεις την πραγματικότητα?

Αυτα που σου έγραψε ο macedon,είναι ακριβώς τα γεγονότα όπως συνέβησαν.
Γιατι φέρεσαι σαν μαθητούδι κακομαθημένο?


Βασικά είμαι λίγο πιό νέος απο σάς και βράζει λίγο το αίμα μου,sorry κιόλας.

quote:
Στέλεχος της ΧΑ,προχθές κατηγόρησε ανοικτά και ευθέως τον Καψή,ώς φερέφωνο και δούλο του κατεστημένου των ΜΜΕ.
και αυτός αντί να υπερασπίσει τον εαυτό του,απλά έκλεισε το μικρόφωνο του στελέχους.Δημοκρατικότατα έτσι?
Ξέρεις τι εντύπωση δίνει αυτο σε ένα σκεπτόμενο άτομο?
Οτι το στέλεχος είχε δίκιο και ο δημοσιογράφος φοβήθηκε την συνέχεια!!

Δεν μπορείς να τον κρίνεις έτσι απλά.

Edited by - alex22 on 03/06/2012 15:57:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 19:16:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χρειάζεσαι επιχειρήματα για να πειστείς οτι η οργάνωση της χρυσής αυγής είναι επικίνδυνη?

Ναι.

quote:
Δεν μπορείς να τον κρίνεις έτσι απλά.

Γιατί? Ανήκει στο απυρόβλητο ο Καψής?

Από νέα παιδιά που βράζει το αίμα τους,έχουμε ανάγκη μεγάλη,αρκεί να μην περνάνε την λεπτή θερμοκρασιακή γραμμή που βράζει και το μυαλό.

Η Χ.Α. πλέον εκτίθεται στην κοινή γνώμη ενώ πριν ήταν στην αφάνεια,και μάλιστα από εχθρικά ΜΜΕ.
Αν δούμε κάτι πραγματικά κατακριτέο,συμφωνώ ότι πρέπει να το αναδείξουμε.
Όχι όμως μεμονωμένα περιστατικά.Τραμπούκους έχουν όλα τα κόμματα,δεν θεώρησε ποτέ ο ελληνικός λαός ότι αυτό ήταν αρκετό για να χαρακτηρίσουμε όλα τα κόμματα αντιδημοκρατικά.(καλώς ή κακώς)

Καταληκτικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Χ.Α. ,ανεξάρτητα από το ποιόν της, είναι το τελευταίο πρόβλημα(εάν είναι τέτοιο)που θα έπρεπε να απασχολεί το έθνος αυτή την εποχή.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 19:22:28  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon,
quote:
Αν γνωρίσεις τον εθνικισμό, πιστεύω πως θα σε βρει σύμφωνο σε όλα τα σημεία.

Να είσαι σίγουρος ότι το μελετώ.Εξ'άλλου πριν τη μελέτη ενός θέματος δεν παίρνω θέση,είμαι βέβαιος ότι το έχεις καταλάβει αυτό.

quote:
Και, φυσικά, όποιος λαός δεν γνωρίζει την ιστορία του, είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει.

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Αν και το πιθανότερο είναι να ξαναζήσει τις μελανές σελίδες...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 20:03:27  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Εγώ απλά υπέδειξα ένα λίνκ,δεν έβγαλα εγώ την είδηση.

Όχι, δεν έκανες αυτό. Μίλησες για "περιστατικά βίας που αναπαράγει η Χρυσή Αυγή", βγάζοντας όχι μόνον ετυμηγορία για το γεγονός αλλά καταδικάζοντας και τα άτομα. Αυτά δεν υπάρχουν μέσα στο link.

quote:
Οκ,τι μας λές τώρα? Οτι η χ.α. δεν έχει κάνει τίποτα απολύτως,δεν έχει χτυπήσει ποτέ μετανάστη?

Εγώ δεν γνωρίζω κάτι παρόμοιο. Αν γνωρίζεις εσύ, να πας στον εισαγγελέα με τα στοιχεία που έχεις.

quote:
Δεν έχει αφαιρέσει ποτέ κάποια ζώη λόγω του χρώματος?

Φυσικά όχι. Εσύ πού το άκουσες αυτό; Η δολοφονία είναι κακούργημα και εξ όσων γνωρίζω, δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Ποτέ!

Παρεμπιπτόντως, αυτά που λες χωρίς στοιχεία και μάλιστα για τόσο σοβαρά περιστατικά, γνωρίζεις ότι αποτελούν ποινικά αδικήματα, ναι; Στην προκειμένη περίπτωση, εσύ είσαι που παρανομείς και όχι η Χρυσή Αυγή.

quote:
Οι πραγματικά όμως επικίνδυνοι,είναι οι σατανιστές.

Καθόλου. Αλήθεια, ποιος είναι σατανιστής;

quote:
Και όταν λέω σατανιστές δεν εννοώ απαραίτητα αυτούς που κάνουν θυσίες,αλλα και αυτούς που δεν σέβονται την ανθρώπινη ζωή και θεωρούν ανώτερη την φυλή τους κλπ.

Έχεις τεράστιο πρόβλημα με την ορολογία. Αυτοί που θεωρούν τη φυλή τους ανώτερη λέγονται "ρατσιστές" ή "φυλετιστές" όχι "σατανιστές".

Σατανιστές λέγονται αυτοί που λατρεύουν το Σατανά (ας είναι δοξασμένο το όνομά Του).

quote:
Ναι μωρέ,εγώ είμαι αυτός που λέει ψέματα,έχω το ψέμα στο αίμα μου βλέπεις και δεν μπορώ να ζήσω χωρίς να πώ ψέματα.

Όχι μόνο λες ψέματα, αλλά συκοφαντείς ασυστόλως, σπιλώνεις υπολήψεις και αποδίδεις κακουργηματικές κατηγορίες σε ανθρώπους χωρίς να έχεις ούτε μια ένδειξη...

quote:
Βασικά είμαι λίγο πιό νέος απο σάς και βράζει λίγο το αίμα μου,sorry κιόλας.

Το "βράσιμο" αυτό εξαντλείται στο να συκοφαντείς και μάλιστα ανώνυμα; (γιατί, ξέρεις, επώνυμα θα ήταν δύσκολα τα πράγματα... Θα σε καλούσαν μάλλον να υποστηρίξεις αυτά που λες. Αν και αυτές οι κατηγορίες, επειδή ακριβώς αφορούν κακουργήματα, τις εξετάζει ο εισαγγελέας αυτεπάγγελτα. Λες να ζητήσει από τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος τη βοήθειά τους για να σε βρεί;)


macedon

Edited by - macedon on 03/06/2012 20:21:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 20:20:36  Εμφάνιση Προφίλ
Και, φυσικά, το παρακάτω έγκλημα κατά 78χρονου από δύο Αλβανούς (κατά μαρτυρία του), δεν ακούστηκε στις ειδήσεις...

Βλέπεις, οι Έλληνες δεν έχουν τόση αξία για μερικούς, όση έχουν οι μετανάστες από το Μπαγκλαντές και το Αφγανιστάν.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 21:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
macedon

quote:
Όχι, δεν έκανες αυτό. Μίλησες για "περιστατικά βίας που αναπαράγει η Χρυσή Αυγή", βγάζοντας όχι μόνον ετυμηγορία για το γεγονός αλλά καταδικάζοντας και τα άτομα. Αυτά δεν υπάρχουν μέσα στο link.

Οκ,δεκτό.

quote:
Εγώ δεν γνωρίζω κάτι παρόμοιο. Αν γνωρίζεις εσύ, να πας στον εισαγγελέα με τα στοιχεία που έχεις.

Αυτό είναι το πρόβλημα με σένα,τα στοιχεία.Εδω πάς να βγάλεις άκυρο το ολοκαύτομα απο την έλλειψη στοιχείων,εδώ θα κολλούσες.


quote:
Φυσικά όχι. Εσύ πού το άκουσες αυτό; Η δολοφονία είναι κακούργημα και εξ όσων γνωρίζω, δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Ποτέ!

Παρεμπιπτόντως, αυτά που λες χωρίς στοιχεία και μάλιστα για τόσο σοβαρά περιστατικά, γνωρίζεις ότι αποτελούν ποινικά αδικήματα, ναι; Στην προκειμένη περίπτωση, εσύ είσαι που παρανομείς και όχι η Χρυσή Αυγή.


Ναι, κάτσε τώρα να μεταμορφοθώ σε Σέρλοκ Χόλμς και να σου φέρω όλα τα στοιχεία που χρειάζονται.

quote:
Καθόλου. Αλήθεια, ποιος είναι σατανιστής;

Εσύ.

quote:
Έχεις τεράστιο πρόβλημα με την ορολογία. Αυτοί που θεωρούν τη φυλή τους ανώτερη λέγονται "ρατσιστές" ή "φυλετιστές" όχι "σατανιστές".

Σατανιστές λέγονται αυτοί που λατρεύουν το Σατανά (ας είναι δοξασμένο το όνομά Του)χαχαχα


Ενα πρόβλημα δυσλεξίας πάντα το είχα.Πάντως,στην συγκεκριμμένη περίπτωση ο όρος για μένα αφορά την συνείδηση και όχι την ετυμολογία του.Παράδειγμα,το καλό και το κακό,ο χριστός και ο αντίχριστος.

quote:
Όχι μόνο λες ψέματα, αλλά συκοφαντείς ασυστόλως, σπιλώνεις υπολήψεις και αποδίδεις κακουργηματικές κατηγορίες σε ανθρώπους χωρίς να έχεις ούτε μια ένδειξη...

Με την ίδια λογική σου,και ο χίτλερ αθώος ήταν.

quote:
Το "βράσιμο" αυτό εξαντλείται στο να συκοφαντείς και μάλιστα ανώνυμα; (γιατί, ξέρεις, επώνυμα θα ήταν δύσκολα τα πράγματα... Θα σε καλούσαν μάλλον να υποστηρίξεις αυτά που λες. Αν και αυτές οι κατηγορίες, επειδή ακριβώς αφορούν κακουργήματα, τις εξετάζει ο εισαγγελέας αυτεπάγγελτα. Λες να ζητήσει από τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος τη βοήθειά τους για να σε βρεί;)

Αν είχα τα στοιχεία στα χέρια μου,ευχαρίστως θα πήγαινα στον εισαγγελέα.

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ


quote:
Γιατί? Ανήκει στο απυρόβλητο ο Καψής?

Δεν ανήκει στο απυρόβλητο.Απλά ο νικόμαχος είπε οτι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος θα υπέθετε οτι φοβόταν να μιλήσει με τον βουλευτή της χρυσής αυγής για το θέμα επειδή έφταιγε,αλλα αυτό δεν το ξέρουμε.Θα μπορούσε απλά να υποτιμάει τον βουλευτή ή να του δείχνει την σιωπή του η οποία για αυτόν ήταν χρυσός,λέω γω.Ο σπασίκλας ο macedon θα ζητουσε στοιχεία εδω πέρα,και θα σε έβγαζε τρελό που υποθέτεις ότι υποθέτεις,λέμε τώρα.


quote:
Η Χ.Α. πλέον εκτίθεται στην κοινή γνώμη ενώ πριν ήταν στην αφάνεια,και μάλιστα από εχθρικά ΜΜΕ.
Αν δούμε κάτι πραγματικά κατακριτέο,συμφωνώ ότι πρέπει να το αναδείξουμε.

Δεν συμφωνώ με το να περιμένω για κάτι που ξέρω οτι θα συμβεί.

Ελευθερία βούλησης πρέπει πάντα να υπάρχει,ας λέει ο macedon όλα αυτά που πιστεύει,πρέπει να τα σεβαστώ ακόμα και αν μου φένονται τελείως λάθος.Είναι δύσκολο να μην αντιδράω,ίσως γιατί έχω τελείως διαφορετική άποψη για την χρυσή αυγή απο ότι έχει αυτός.Εμένα μου φένονται σαν νεοναζί,σαν άτομα που δεν έχουν κανένα σεβασμό για την ζωή και την ελευθερία των άλλων.Δεν μπορώ να καταλάβω πώς τους βλέπετε εσείς που τους υποστηρίζετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 21:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Και, φυσικά, το παρακάτω έγκλημα κατά 78χρονου από δύο Αλβανούς (κατά μαρτυρία του), δεν ακούστηκε στις ειδήσεις...

Βλέπεις, οι Έλληνες δεν έχουν τόση αξία για μερικούς, όση έχουν οι μετανάστες από το Μπαγκλαντές και το Αφγανιστάν.


Απόλυτα καταδικαστέο,τί περιμένεις τώρα? Να πάρω το μέρος των δολοφόνων?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 21:09:20  Εμφάνιση Προφίλ
Ελπίζω μόνο αυτές τις μαγκιές η Χρυσή Αυγή να μην τις κάνει και μέσα στο κοινοβούλιο,γιατί έχει να φάει πολλές σφαίρες απο το παρακρατικό ΠΑΣΟΚ..!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 21:30:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ελπίζω μόνο αυτές τις μαγκιές η Χρυσή Αυγή να μην τις κάνει και μέσα στο κοινοβούλιο,γιατί έχει να φάει πολλές σφαίρες απο το παρακρατικό ΠΑΣΟΚ..!!



Και να τις ανταποδώσει.
να τα λές όλα μπρέ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 22:00:36  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Αυτό είναι το πρόβλημα με σένα,τα στοιχεία. Εδω πάς να βγάλεις άκυρο το ολοκαύτομα απο την έλλειψη στοιχείων,εδώ θα κολλούσες.

Στην Ιστορία, η έλλειψη στοιχείων παράγει μυθολογίες. Στη νομική, η έλλειψη στοιχείων παράγει συκοφαντίες. Στο φόρουμ η έλλειψη τεκμηρίωσης παράγει συνήθως γελοιότητες.

quote:
Ναι, κάτσε τώρα να μεταμορφοθώ σε Σέρλοκ Χόλμς και να σου φέρω όλα τα στοιχεία που χρειάζονται.

Περίεργο. Με τη σιγουριά που μίλησες θα έλεγε κανείς ότι τα ξέρεις, όχι ότι τα φαντάζεσαι...

quote:
Πάντως,στην συγκεκριμμένη περίπτωση ο όρος για μένα αφορά την συνείδηση και όχι την ετυμολογία του.Παράδειγμα,το καλό και το κακό,ο χριστός και ο αντίχριστος.

Και ποιος σου είπε ότι ο "Χριστός" είναι το καλό; Κι εδώ λείπουν τα στοιχεία. Για την ακρίβεια: όλα τα στοιχεία δείχνουν το αντίθετο.

quote:
Με την ίδια λογική σου,και ο χίτλερ αθώος ήταν.

Δεν είναι δική μου η λογική αλλά όλων των ανθρώπων. Λέγεται "κοινή λογική". Αν δεν έχεις στοιχεία, δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον.

quote:
Αν είχα τα στοιχεία στα χέρια μου,ευχαρίστως θα πήγαινα στον εισαγγελέα.

Κι αν δεν ήσουν ένα φοβισμένο παιδάκι που κάνει τον άντρα κρυμμένο στην κρυψώνα του, θα έβαζες και το όνομά σου κάτω από τις συκοφαντίες σου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 22:06:46  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ δεν ειστε καλα εδω μεσα μερικοι

Πάντως η ΕΛΑΣ με ανακοίνωσή της αναφέρει: "Ομάδα ατόμων, που φορούσαν κράνη και συμμετείχα σε μηχανοκίνητη πορεία, η οποία ξεκίνησε από τα γραφεία συγκεκριμένου πολιτικού χώρου, επιτέθηκαν και τραυμάτισαν 31χρονο αλλοδαπό υπήκκο Πακιστάν, ο οποίος διερχόταν από το σημείο".

Οχι δεν ηταν η ΧΑ.ΟΧΙ!!!!!!!!Τα παιδια αυτα ειναι αθωα.Δεν ακουν βια ποτε.Ολα τα λυνουν με το διαλογο.Σε λιγο θα μας πειτε οτι βοηθανε τους πακιστανους.1 εκατομμυριο βιντεο υπαρχουν να δειχνουν χρυσαυγιτες να δερνουν μεταναστες ΑΛΛΑ δεν εχουν κανει ποτε τιποτα.

corgito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 22:21:18  Εμφάνιση Προφίλ
Για να γελάσουμε λίγο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 09:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Macedon,ο ποιό τετράγωνος άνθρωπος του φόρουμ.Καλή σου μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 15:37:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οχι δεν ηταν η ΧΑ.ΟΧΙ!!!!!!!!Τα παιδια αυτα ειναι αθωα.Δεν ακουν βια ποτε.Ολα τα λυνουν με το διαλογο

Λοιπόν για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...

Προφανώς τα "λεβεντόπαιδα" του Μιχαλολιάκου δεν καλογυμνάζουν μπράτσα απλώς και μόνο για να τα δείξουν το καλοκαίρι σε καμιά Μύκονο ή για να τους καμαρώνει η γκομενίτσα τους και η μαμακα τους...
ούτε επειδή το πήραν πατριωτικά και κατά γράμμα το αρχαίο ...εν σώματι υγιεί.

Μ'αλλα λόγια αν παραστεί η ανάγκη "ρίχνουμε και κάνα φαπίδι" αμά λάχει να 'ούμε. (όπως περίπου ο καθένας από όλους αυτούς που μαθαίνουν πολεμικές τέχνες, κλπ, "για ώρα ανάγκης", αυτοπροστασία και τα συναφή).

Δηλαδή "η βία" δεν αποκηρύσσεται. Για την ακρίβεια δεν αποκυρήχτηκε ποτέ και από κανέναν πραγματικά και επί της ουσίας. Μέρος του κόλπου και του συστήματος είναι και αυτή.
Ακόμα και η οπτική που βλέπουμε και χαρακτηρίζουμε τη βία ποικίλει, αναλόγως της "γωνίας" και με ποιανού το μέρος είμαστε. Αν η βία είναι εναντίον του εαυτού μας ή των συμφερόντων μας είναι "κακή".
Αν είναι εναντίον άλλων που μας επιβουλεύονται όμως είναι "καλή".

Να φέρω ένα πολύ γνωστό παράδειγμα: Αλέκος Παναγούλης.
Γιατί τον θεωρούμε πχ ήρωα? τι έκανε το άτομο? (ή καλύτερα τι πήγαινε να κάνει?) Απάντηση: ΝΑ ΑΣΚΗΣΕΙ ΒΙΑ (να καθαρίσει τον δικτάτορα Παπαδόπουλο...)

Γι'αυτό το πράγμα όμως τιμάται ως ήρωας (αφού υποτίθεται πήρε "προσωπικά" το θέμα του "ατιμασμού" της Δημοκρατίας -την είδε ας πούμε ότι αυτή ήταν η ύψιστη αξία κάτι σαν την τιμή της γυναίκας του ή της κόρης του, και είπε ο άνθρωπος να "καθαρίσει" τον βιαστή/σφετεριστή Παπαδόπουλο, όπως θα έκαναν οι περισσότεροι από μας (αν επρόκειτο για τις γυναίκες μας...).

Άρα η βία σκέτη δε λέει τίποτα. Ενδεχομένως δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή. Σημασία έχει το περιβάλλον, η περιρρέουσα ατμόσφαιρα, η "γνώμη του κοινού", κάποιες "αξίες", οι ορισμοί και οι συνθήκες όλων αυτών.

Λένε πχ. ότι η Χρυσή Αυγή πήρε ένα σεβαστό ποσοστό από ψηφοφόρους της Αττικής στους οποίους "εμπέδωσε" ένα αίσθημα ασφάλειας. Συνόδευε γιαγιάδες στα ΑΤΜ, εν είδει άμισθου σεκιουριτά -του καλού παιδιού της γειτονιάς, κλπ. Ή άμα κανας μαυριδερός πείραζε καμιά "δικιά μας" κοπελίτσα μπορεί να γινόταν ακόμα περισσότερο μαυριδερός (και όχι μόνο από την έκθεση στον Αττικό ήλιο...), και διάφορα τέτοια τινά...

Αυτά δεν είναι άσχημα πράγματα, και αγκαλιαστήκανε από το κοινό. Σου λέει αμα έχω ανίκανη Αστυνομία και ανύπαρκτο κράτος, τότε γιατί να μην αποδεχτώ τις "υπηρεσίες" του Καιάδα του Γερμενη και του Κασιδιάρη...έστω κι αν με χαλάει λίγο το λουκ τους?

Επίσης αν ο "στόχος" φαίνεται να έχει και κάποια ευρύτερη στήριξη "δικαίου" (το κοινό περί δικαίου αίσθημα) πού το πρόβλημα?

Είναι περίπου το ίδιο στόρυ με τον κάθε έναν "ιδεολόγο" των μεν που οι δε αποκαλούν "τραμπούκο" ή "τρομοκράτη", βλέπε πχ. 17 Νοέμβρη (όταν είχε ας πούμε στόχους "ευρύτερης" αποδοχής πχ. πρακτορες CIA, βασανιστές χούντας,κλπ).

Και μερικά ερωτήματα έτσι για περαιτέρω ...στοχασμό επί του θέματος.

Αν, λέμε τώρα, κατά σύμπτωση πέρναγε κάνα γκρουπ Χρυσαυγιτών το μοιραίο βράδι που κάτι Αφγανοί λαθραίοι μαχαιρώνανε τον Καντάρη για μια κάμερα, και τους είχε αρχίσει στις γρήγορες πριν προλάβουν να πουν Καμπούλ, τι θα λέγαμε για τα παιδιά?

Πάμε στα πιο δύσκολα τώρα....Αν, λέμε πάλι, καμιά ομάδα από παρόμοια "λεβεντόπαιδα" είχε στήσει καρτέρι σε καναν ΓΑΠ ή κάναν Καραμανλή ή Αλογοσκούφια, ή Παπακωνσταντίνου, ή Πάγκαλο ή Άκη (πριν μπει μέσα) ..ή ..ή... και του ξηγιότανε "Παναγουλέικα", τι θα ήταν?
Δράστης του κοινού ποινικού ???

Τα όρια όπως βλέπετε είναι δυσδιάκριτα
(και γι'αυτό πρέπει να υπάρχει ένα ΣΟΒΑΡΟ και ΔΙΚΑΙΟ κράτος, και μια αληθινή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και ΙΣΟΝΟΜΙΑ, ώστε να μη το κάνουμε Αμέρικαν Μπαρ και Φάρ-Ουέστ και αρχίζει και παίρνει ο καθένας το νόμο στα χέρια του...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 16:47:42  Εμφάνιση Προφίλ
Το μονο που μπορουμε να συμφωνησουμε παντως,ειναι οτι το "δικιο" στα ακρα (και δεξια και αριστερα_ το εδωσε το ξεφτιλισμενο κρατος.

corgito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 17:16:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραία ανάλυση PY8AGORAS!
Αρκετά πράγματα λέγονται στη σωστή τους διάσταση.
Δίνει αφορμή για περαιτέρω ουσιαστικούς στοχασμούς.

quote:
Τα όρια όπως βλέπετε είναι δυσδιάκριτα
(και γι'αυτό πρέπει να υπάρχει ένα ΣΟΒΑΡΟ και ΔΙΚΑΙΟ κράτος, και μια αληθινή ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και ΙΣΟΝΟΜΙΑ, ώστε να μη το κάνουμε Αμέρικαν Μπαρ και Φάρ-Ουέστ και αρχίζει και παίρνει ο καθένας το νόμο στα χέρια του...)
Έτσι είναι όπως το επισημαίνεις και στα τονισμένα γράμματα[μπήκαν σε bold απο εμένα].
Ακριβώς επειδή είναι δυσδιάκριτα τα όρια, γι'αυτό χρειάζεται προσοχή σε αυτοπαγιδεύσεις που μπορεί να κάνουν την εμφάνιση τους παντού, σ'όλους τους χώρους ανεξαιρέτως και σ'όλες τις περιόδους.
Κι οι αυτοπαγιδεύσεις ξεκινάνε πρώτα απ'όλα απ'το δικό μας μυαλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 18:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/139021/dikazetai-o-voyleytis-tis-hrysis-aygis--ilias-kasidiaris

Να υποθέσω οτι οι αυτόπτες μάρτυρες ήταν στημένοι?
Που είσαι macedon να παίξεις τον αγαπημένο σου ρόλο,να κάνεις τον συνήγορο του διαβόλου.

Edited by - alex22 on 05/06/2012 18:36:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 18:44:46  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Να υποθέσω οτι οι αυτόπτες μάρτυρες ήταν στημένοι?

Σχετικά με την υπόθεση αυτή, μπορείς να υποθέσεις ό,τι θέλεις. Δεν κάνει μεγάλη διαφορά.

Πάντως, αυτό που μπορείς να υποθέσεις με σιγουριά είναι πως οι καταγγελίες σου για δολοφονίες από μέλη της Χρυσής Αυγής, διαβιβάστηκαν ήδη στον αρμόδιο εισαγγελέα ο οποίος μάλλον θα σου είναι ευγνώμων για τη συμβολή σου στη διελεύκανση των εγκλημάτων που γνωρίζεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 19:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Σχετικά με την υπόθεση αυτή, μπορείς να υποθέσεις ό,τι θέλεις. Δεν κάνει μεγάλη διαφορά.

Θα ήθελα ωστόσο να ακούσω την δική εκδοχή απο καθαρή περιέργεια.


quote:
Πάντως, αυτό που μπορείς να υποθέσεις με σιγουριά είναι πως οι καταγγελίες σου για δολοφονίες από μέλη της Χρυσής Αυγής, διαβιβάστηκαν ήδη στον αρμόδιο εισαγγελέα ο οποίος μάλλον θα σου είναι ευγνώμων για τη συμβολή σου στη διελεύκανση των εγκλημάτων που γνωρίζεις.

Είπαμε δεν έχω στοιχεία.

Edited by - alex22 on 05/06/2012 19:04:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 19:28:23  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Θα ήθελα ωστόσο να ακούσω την δική εκδοχή απο καθαρή περιέργεια.

Η δική μου εκδοχή λέει απλά: Όλοι είναι αθώοι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι ένοχοι.

Λέει επίσης ότι όποιος καταδικάζει ανθρώπους με βάση τις πολιτικές τους πεποιθήσεις, είναι οπαδός του ολοκληρωτισμού.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 19:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Η δική μου εκδοχή λέει απλά: Όλοι είναι αθώοι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι ένοχοι.

Εμ,εδώ είναι το πρόβλημα,υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που ο κατηγορούμενος την γλυτώνει λόγω έλλειψης στοιχείων.Δεν παύει όμως στην συνείδηση να είναι εγκληματίας.Στα δικαστήρια χρειάζονται τα στοιχεία,στην ζωή όμως? Εγω εκεί εστιάζω.

quote:
Λέει επίσης ότι όποιος καταδικάζει ανθρώπους με βάση τις πολιτικές τους πεποιθήσεις, είναι οπαδός του ολοκληρωτισμού.

Γενικότερα το να κρίνουμε τον οποιονδήποτε για το οτιδήποτε είναι λάθος. Δεν έπρεπε να κρίνω τους χρυσαυγίτες,αλλα τις θέσεις που υποστηρίζουν.Αυτή η γραμμή είναι πολύ λεπτή και συχνά κάνουμε λάθος και παρασυρόμαστε.Μην πείς όμως οτι εσύ δεν το κάνεις αυτό.Εχεις βάλει σκοπό σου στο φόρουμ να υποβαθμίσεις όσο περισσότερο γίνεται τους χριστιανούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 19:51:56  Εμφάνιση Προφίλ
PY8AGORAS

Διάβασα με μεγάλη προσοχή το προηγούμενο σχόλιό σου και ομολογώ ότι τα είπες όλα. Θίγεις ένα ζήτημα στον πυρήνα του, εκεί που διαμορφώνεται: Το φαινόμενο "βία" και η ερμηνεία του ανάλογα με την οπτική γωνία ή τους παραμορφωτικούς φακούς του κρίνοντος.

Με βάση αυτά που γράφεις (και που ουσιαστικά είναι αυτό που επιβεβαιώνεται από την καθημερινότητα και τα εμπειρικά δεδομένα) είναι πως υπάρχει "καλή βία" και "κακή βία", ανάλογα με το ποιός την ασκεί, προς ποιο υποκείμενο και ποια η θέση του υποκειμένου στην επίσημη πολιτική σκηνή της χώρας.

Μάλιστα, αυτά τα δύο είδη βίας, μπορούν εύκολα να αλλάξουν χαρακτηρισμό αν αλλάξει η μεταβλητή της πολιτικής. Αυτό π.χ. που σε δεδομένο στιγμή αποτελούσε "τρομοκρατική ενέργεια", σε μια άλλη χρονική στιγμή μπορεί να χαρακτηριστεί ως "ηρωική ενέργεια", "αντιστασιακή ενέργεια", ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο, και το αντίθετο.

Τα όρια, όπως ορθά επισημαίνεις, είναι πολύ δυσδιάκριτα και το ίδιο πρόβλημα σωστής θεώρησης των φαινομένων αυτών αντιμετωπίζει και η ίδια η νομοθεσία της χώρας. Τι θα γίνει για παράδειγμα, αν ένας οπλισμένος ληστής μπει μέσα στο σπίτι μου με σκοπό να με ληστέψει ή/και να βλάψει την οικογένειά μου και γω του αδειάσω την καραμπίνα στο κεφάλι του προκειμένου να προστατέψω τη ζωή μου και τη ζωή των μελών της οικογένειάς μου;

Στο αμερικανικό δίκαιο τα πράγματα είναι σαφή. Μπήκες σε ξένο σπίτι, ο ένοικος έχει το δικαίωμα να σε πυροβολήσει. Απλά πράγματα. Σου είπε η αστυνομία να σταματήσεις και δεν σταμάτησες, σε πυροβολάει. Επίσης απλά πράγματα.

Στο ελληνικό δίκαιο ο νομοθέτης, εκφράζοντας πιθανώς την "προοδευτικότητα" λέει πως θα πρέπει να τον αντιμετωπίσεις με ίση βία απ' αυτήν που ενδεχομένως έχει σκοπό να ασκήσει αυτός, διαφορετικά μπορείς να κατηγορηθείς για "φόνο από πρόθεση".

Έτσι, μπαίνοντας ένας ληστής στο σπίτι μου, και έχοντας εγώ στα χέρια μου π.χ. ένα όπλο, θα πρέπει να τον ρωτήσω:

- Συγνώμη, τι είδους βία σκοπεύεις να ασκήσεις πάνω μας;
- Μμμμ..., βία με μαχαίρι.
- Α, οκ τότε. Μισό λεπτό ν' αφήσω το όπλο να πάω να φέρω ένα μαχαίρι ώστε να έχουμε το ίδιο.

Τέλος πάντων PY8AGORA, πάω από το ένα θέμα στο άλλο αλλά η αφορμή που έδωσες σηκώνει πάρα πολύ συζήτηση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2012, 19:59:58  Εμφάνιση Προφίλ
alex22

quote:
Δεν παύει όμως στην συνείδηση να είναι εγκληματίας.

Στη συνείδηση ποιού; Τη δικιά σου;

quote:
Στα δικαστήρια χρειάζονται τα στοιχεία,στην ζωή όμως? Εγω εκεί εστιάζω.

Τα στοιχεία χρειάζονται παντού. Διαφορετικά, η έλλειψή τους δημιουργεί και αναπαράγει συκοφαντίες. Ειδικότερα, όταν εμπλέκονται αυτόκλητοι υπέρτατοι κριτές, όπως εσύ, για παράδειγμα.

quote:
Γενικότερα το να κρίνουμε τον οποιονδήποτε για το οτιδήποτε είναι λάθος.

Τότε μην το κάνεις.

quote:
Δεν έπρεπε να κρίνω τους χρυσαυγίτες,αλλα τις θέσεις που υποστηρίζουν.

Αν τις γνωρίζεις, μπορείς να τις κρίνεις ελεύθερα. Άλλωστε, γι'αυτό είναι οι θέσεις. Για να κρίνονται από τους ανθρώπους και από την Ιστορία. Το ίδιο και οι πράξεις.

quote:
Αυτή η γραμμή είναι πολύ λεπτή και συχνά κάνουμε λάθος και παρασυρόμαστε.

Ε, δεν προσπαθείτε και πολύ ώστε να μην παρασύρεστε...

quote:
Μην πείς όμως οτι εσύ δεν το κάνεις αυτό.

Αποφεύγω να κρίνω τους ανθρώπους ή τα φρονήματά τους. Οι ιδέες τους με βρίσκουν απέναντι, όχι οι άνθρωποι. Εκτός βέβαια από την περίπτωση που οι εν λόγω άνθρωποι ξεκινούν προσωπικές επιθέσεις.

quote:
Εχεις βάλει σκοπό σου στο φόρουμ να υποβαθμίσεις όσο περισσότερο γίνεται τους χριστιανούς.

Οι χριστιανοί στους οποίους αναφέρεσαι, τα καταφέρνουν θαυμάσια να υποβιβάζονται μόνοι τους και δεν έχουν ανάγκη από τη δική μου βοήθεια για να το επιτύχουν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy