ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 18:53:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολος προς Αλεξ
Ασχετος είσαι, βλακείες λες.

Συμφωνώ.
Η πιο επιεικής απάντηση νεαρέ Αλεξ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 19:47:55  Εμφάνιση Προφίλ
...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 19:49:20  Εμφάνιση Προφίλ
!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 19:50:49  Εμφάνιση Προφίλ
;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 19:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Συμφωνώ.
Η πιο επιεικής απάντηση νεαρέ Αλεξ!!!

Βλέπω απο επιχειρήματα σκίζεις.Όπως είπα,μόνο να ειρωνευτείς μπορείς.Συνέχισε έτσι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 20:20:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΑΛΕΞ
Βλέπω απο επιχειρήματα σκίζεις.Όπως είπα,μόνο να ειρωνευτείς μπορείς.Συνέχισε έτσι.

Κύριε Πελεγκρίνο,το κατάλληλο εικονίδιο σε παρακαλώ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 20:26:41  Εμφάνιση Προφίλ
alex22,
quote:
δεν θα είναι μια εγληματική πράξη που κάποιος έκανε στο παιδί σου,αλλα θα είναι η εκδήλωση μια εγκληματικής πράξης που άφησες εσύ να γίνει

Επειδή ξέρω να διαβάζω,αυτό που έγραψες μεταβιβάζει σαφέστατα την ευθύνη από τον βιαστή στον γονέα.

Το να γράψεις κάτι και να εννοείς κάτι άλλο,συγχωρείται,το να εμμένεις σε αυτό, και να εγκαλείς από πάνω τον άλλο που σου το επισημαίνει, ότι δε ξέρει τι διαβάζει,καταντά απαράδεκτο.

Λυπάμαι για το χρόνο μου που σου αφιέρωσα με τις απαντήσεις μου.Προφανώς δεν θες ή δεν μπορείς να βελτιώσεις τη συλλογιστική σου, διαμέσου της συζήτησης.Δεν πειράζει,δεν είσαι ο μόνος.Λάθος μου προφανώς που διέκρινα κάτι πολύ καλύτερο σε σένα.

ΥΣ: Ο μόνος λόγος που σου απαντώ,έστω για τελευταία δόση είναι για να μη μείνεις με την ψευδαίσθηση ότι όντως δεν υπάρχει επιχείρημα για την αντίδραση που επέφερε αυτό που έγραψες,όπως απάντησες στον Νικόμαχο.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 22:08:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολος
quote:
Κοίταξε, εγώ δεν είμαι υπερ της θανατικής ποινής... αλλά νομίζω οτι καταλαβαίνεις οτι όταν σε φυλακές που χωράνε 2000 άτομα, διαμένουν 8000... οι παιδόφιλοι και διάφοροι άλλοι, δεν επιβιώνουν για πολύ καιρό... οι ίδιοι οι φυλακισμένοι βλέπεις, φροντίζουν για τον υπερπληθυσμό..
Ασχετος είσαι, βλακείες λες.


quote:
Υπάρχει η φυλακή της Τρίπολης όπου εκτίουν τις ποινές τους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνον όλοι αυτοί και καλοπερνάνε.

Μπράβο Αίολε, έτσι είναι. Καλοπερνάνε. Μια χάρα περνάνε. Λίγο τέννις λίγο ποδοσφαίρο, ενίοτε και μια βουτιά στην κοντινότερη παραλία. Ακόμα ο καφές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 22:13:03  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν Αίολε, μόλις βγει η Χρυσή Αυγή εξουσία, και επαναφέρει την θανατική ποινή, μπορείς να προτείνεις να αναλάβεις τις εκτελέσεις. Έτσι θα μπορείς να σκοτώσεις με τα ίδια σου τα χέρια όλους αυτούς τους αισχρούς ανθρώπους. Τι λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 22:58:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:Όχι καλέ, τον βάζεις να μαζέψει καμιά δεκαριά άλλους παιδόφιλους, και να δημιουργήσει κόμμα. Μετά, επειδή απο μόνος του αποκλείεται να μπει στη βουλή, τον βάζεις να συμμετέχει ως συνιστώσα στο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τις άλλες τις ακροαριστερές, κομμουνιστικές και ακρο-φιλελέυθερες συνιστώσες. Και έτσι και αυτός σταματάει να βιάζει παιδάκια παρανόμως, αλλά το κάνει σαν πολιτική πράξη, και η παιδοφιλία αποκτάει ένα φιλελεύθερο πρόσωπο.

Εδώ ο φίλος μας λέει ΤΗΝ παπαριά, χωρίς να παίρνει θέση και ο αλομπαρ τον επικροτεί ως πανέκσυπνο και χρησιμότατο!!!

Χαααχαχα! Αδερφές πσυχές!


Εεεε Αιολος αν δεν καταλαβες ηταν ειρωνικο...

corgito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 00:47:55  Εμφάνιση Προφίλ
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Λές να υπάρχει περίπτωση ο Αλεξ με αυτό:


quote:

δεν θα είναι μια εγληματική πράξη που κάποιος έκανε στο παιδί σου,αλλα θα είναι η εκδήλωση μια εγκληματικής πράξης που άφησες εσύ να γίνει


να εννοεί,οτι άφησες μια εγκληματική πράξη να γίνει,επειδή δεν ψήφισες ΧΑ,που θα την τιμωρούσε με θανατική ποινή...??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 05:08:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τιμωρίστε τους όσο θέλετε,κόψτε τους το πουλί και κάντε τους όσα βασανιστίρια θέλετε.Η κοινωνία δεν θα πάψει να γεννάει και άλλους τέτοιους μόνο και μόνο επειδή τους τιμωρείτε.


Πας ενα στοίχημα οτι αν ψηφιστεί θανατική ποινη ή ευνουχισμος για τους παιδοφιλους, θα μειωθούν κατακόρυφα τα ποσοστά ; Και μετα όσους και να " γεννάει " η κοινωνία , να είσαι σίγουρος οτι θα περιορίζονται στις φαντασιώσεις τους και στη δουλεια του χεριού

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 08:33:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
quote:Όχι καλέ, τον βάζεις να μαζέψει καμιά δεκαριά άλλους παιδόφιλους, και να δημιουργήσει κόμμα. Μετά, επειδή απο μόνος του αποκλείεται να μπει στη βουλή, τον βάζεις να συμμετέχει ως συνιστώσα στο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τις άλλες τις ακροαριστερές, κομμουνιστικές και ακρο-φιλελέυθερες συνιστώσες. Και έτσι και αυτός σταματάει να βιάζει παιδάκια παρανόμως, αλλά το κάνει σαν πολιτική πράξη, και η παιδοφιλία αποκτάει ένα φιλελεύθερο πρόσωπο.

Εδώ ο φίλος μας λέει ΤΗΝ παπαριά, χωρίς να παίρνει θέση και ο αλομπαρ τον επικροτεί ως πανέκσυπνο και χρησιμότατο!!!

Χαααχαχα! Αδερφές πσυχές!


Εεεε Αιολος αν δεν καταλαβες ηταν ειρωνικο...


Ωπα φιλαράκο!
Δεν το κατάλαβα, σορυ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 08:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Ισοκράτης

quote:
Πας ενα στοίχημα οτι αν ψηφιστεί θανατική ποινη ή ευνουχισμος για τους παιδοφιλους, θα μειωθούν κατακόρυφα τα ποσοστά ; Και μετα όσους και να " γεννάει " η κοινωνία , να είσαι σίγουρος οτι θα περιορίζονται στις φαντασιώσεις τους και στη δουλεια του χεριού

Ο περιορισμός ενος προβλήματος,παραμένει περιορισμός,δεν είναι η θεραπεία.Μπορείς να τους περιορίσεις σε βαθμό να γίουν αόρατοι,κάποια στιγμή όμως,αυτή η ενέργεια που έχει συσσωρευτεί,θα εκραγεί.Στην τελική,είτε θα μεταφερθεί αλλού το πρόβλημα,ή θα αργήσει να εκδηλωθεί,αλλα όταν θα γίνει,θα είναι πιό έντονο απο ό,τι θα ήταν στην αρχή.


@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Επειδή ξέρω να διαβάζω,αυτό που έγραψες μεταβιβάζει σαφέστατα την ευθύνη από τον βιαστή στον γονέα.

Προφανώς ο τρόπος σκέψης μου δεν έγινε κατανοητός.

Το ζώο, είναι ζώο.Τι θα κάνει το ζώο? Δεν θα κυνηγήσει το θήραμά του? Αν του δοθεί η ευκαιρία, δεν θα το αρπάξει? Ετσι θα πράξει το ζώο γιατι έτσι είναι η φύση του.Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.Τώρα,ο βιαστής αμα έχει μια ευκαιρία να δράσει,εσύ τι λές? Δεν θα το κάνει? Θα το κάνει βεβαίως,γιατί αυή είναι η διεστραμμένη του φύση και δεν έχει άλλη επιλογή.Καταλαβαίνεις πώς το θέτω?

Με αυτήν την λογική,δεν έχει και κάποια ευθύνη ο γονιός? Εσύ τι λές, οτι είναι εντελώς αθώος? Ειναι δυνατόν κάτι τέτοιο?

Καταλαβαίνω οτι είσαι γονιός,για αυτό και έχεις μια ιδιαίτερη ευαισθησία πάνω στο θέμα.Απο την άλλη όμως αυτό σε κάνει και ποιό συναισθηματικό.

quote:
Λυπάμαι για το χρόνο μου που σου αφιέρωσα με τις απαντήσεις μου.Προφανώς δεν θες ή δεν μπορείς να βελτιώσεις τη συλλογιστική σου, διαμέσου της συζήτησης.Δεν πειράζει,δεν είσαι ο μόνος.Λάθος μου προφανώς που διέκρινα κάτι πολύ καλύτερο σε σένα.

No problem,δεν κρατάω κακίες.

Αυτή η άποψη που ανέφερα,είναι μια "πνευματική" άποψη. Οι άνθρωποι βλέπουμε συνήθως αυτό που θέλουμε να δούμε.Ετσι και μας πεί κάποιος οτι εμείς οι ίδιοι δημιουργούμε την πραγματικότητά μας με τις επιλογές που κάνουμε,τότε αυτόματα θα γίνει ο κακός της υπόθεσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 10:04:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε παιδιά, άλλο θέλει να πεί ο Alex...
Πάρτε για παράδειγμα τις χώρες οπου ισχύει η θανατική ποινή...
Σε αυτές έχει εξαλειφθεί το έγκλημα;;; Όχι φυσικά, γιατί ο εγκληματίας μέσα του πιστεύει πως ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ... δεν έχει να κάνει με την ποινή, αλλά με τα μυαλά που κουβαλάει μέσα του ο ανώμαλος...
Επίσης στις μουσουλμανικές χώρες, με ποινές του τύπου "έκλεψες, σου κόβουμε το χέρι", έχουν σταματήσει οι κλεψιές; Όχι...
Γιάυτό λέει πως η λύση είναι κατ'αρχήν η πρόληψη, και στη συνέχεια η πάταξη... αλλά ίσως να μην το διατύπωσε σωστά...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 10:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Stanfromgreece,όποιος κατάλαβε κατάλαβε,(ελπίζω να είμαι ο μόνος που με κατάλαβε,αν και το φοβάμαι αυτό).Σιγά μην κάτσω τώρα να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας.Το θέμα σε αυτό το τόπικ είναι η χρυση αυγή.Ο νικόμαχος,είναι ο νικόμαχος.Όσο για τον @ΑΜΕΙΝΙΑΣ,ας πιστεύει ό,τι θέλει για μένα.Μπορεί να πιστεύει αν θέλει οτι παίρνω το μέρος των βιαστών και τους στηρίζω.Δικό του πρόβλημα.

Edited by - alex22 on 05/07/2012 10:28:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 10:48:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αλλά ίσως να μην το διατύπωσε σωστά

Δεν υπέθεσα ούτε μια στιγμή ότι ο Αλεξ,ή όποιος άλλος εδώ μέσα θα μπορούσε να συνηγορεί υπέρ των παιδόφιλων.
Αυτό που του καταλόγισα είναι ότι όταν ,όπως είπες και συ stanfromgreece,δεν διατυπώνεις κάτι σωστά,και σου το επισημαίνουν,το παραδέχεσαι και δεν αμύνεσαι ηλιθιωδώς,λέγοντας στον άλλο να ξαναδιαβάσει την αστοχία που έγραψες.
Όπως βλέπεις και σε επόμενο του post που αναφέρεται στην απάντησή μου καταλήγει ότι είναι δικό μου πρόβλημα που δεν τον κατάλαβα.
Τη στιγμή που έχω αρκετές φορές εκθειάσει την καλή του πρόθεση,και το αγνό συναισθηματισμό του.
Αυτό δυστυχώς (η μη παραδοχή ενός σφάλματος) στερεί από τον συζητητή του τη δυνατότητα περαιτέρω ενασχόλησης.
Και καταλήγοντας τονίζω ότι το θέμα είναι σοβαρό και αυτός είναι ο μόνος λόγος που στέκομαι στη σωστή διατύπωση.Σε άλλη περίπτωση δεν θα πιανόμουν από μια πρόταση για να κριτικάρω τον όποιο φίλο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 11:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ,δεν μου αφήνεις άλλη επιλογή φίλε μου,αν και δεν το θέλω πρέπει να υπερασπιστώ την τιμή μου.


quote:
Αυτό που του καταλόγισα είναι ότι όταν ,όπως είπες και συ stanfromgreece,δεν διατυπώνεις κάτι σωστά,και σου το επισημαίνουν,το παραδέχεσαι και δεν αμύνεσαι ηλιθιωδώς,λέγοντας στον άλλο να ξαναδιαβάσει την αστοχία που έγραψες.

Λές οτι δεν διατυπώνω κάτι σωστά και μου το επισημαίνουν.Ας σου φέρω λοιπόν την επισήμανση όπως λές και εσύ,πρώτη "επισήμανση" απο τον νικόμαχο: Εγώ λυπάμαι πολύ παιδιά,που διαβάζω θέσεις νεαρών όπως ο Αλεξ!

Μπλά-μπλά-μπλά,αμπελοφιλοσοφία του καναπέ και της θολοκουλτούρας και απο έργα,πάλι μπλά-μπλά!!

Τι τον κάνεις τον βιαστή Αλεξ?
Τον υποχρεώνεις να βάζει προφυλακτικό και τον αμολάς στην κοινωνία,ή του κόβεις το πουλί και το κεφάλι αν χρειαστεί?

Σε ρωτάω,το θεωρείς επισήμανση αυτό? Ή μήπως είναι ειρωνικό σχόλιο που προέρχεται απο την λανθασμένη κατανόηση του νικόμαχου.Αντι να μου πεί,τί ακριβώς εννοείς? Γίνε λίγο πιο κατανοητός για την δεν κατάλαβα,ερχετε και λέει με αυθάδεια "Τον υποχρεώνεις να βάζει προφυλακτικό και τον αμολάς στην κοινωνία".

Δεύτερη "επισημανση" απο εσένα στο τέλος της πρότασής σου:Όπως καταλαβαίνεις βάσει αυτών, η θέση σου είναι επιεικώς απαράδεκτη.Σου ξαναλέω,καλός ο ιδεαλισμός σου,καλές και οι προθέσεις σου αλλά το αποτέλεσμα του συλλογισμού σου είναι παιδικό.

Αυτή είναι η επισήμανση φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑΣ??? Γιατί εμένα δεν μου φένεται για επισήμανση διατύπωσης, αλλα για συμπέρασμα και κριτική πάνω μου.Αφού έβγαλες το συμπέρασμα σου με έκρινες.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί είπα στον νικόμαχο να ξαναδιαβάσει αυτά που έγραψα? Γιατί πολύ απλά δεν τα κατάλαβε,όπως και εσύ.Δηλαδή βγαλατε συμπέρασμα χωρίς κάν να καταλάβετε,και προσωπικά εσύ μου την λές και απο πάνω επειδή είπα να ξαναδιαβάσετε. Η αλήθεια να λέγεται.


Ο λόγος της διαμάχης είναι αυτό το κείμενο που δημοσίευσα:

quote:
Το να συμβεί αυτό το γεγονός που αναφέρεις,δεν θα είναι μια εγληματική πράξη που κάποιος έκανε στο παιδί σου,αλλα θα είναι η εκδήλωση μια εγκληματικής πράξης που άφησες εσύ να γίνει.Ο,τι και να κάνεις το γεγονός δεν θα αλλάξει,γιατί πολύ απλά έγεινε προτού κάν το πάρεις χαμπάρι.Πώς έγεινε? Αιτίες όπως έλλειψη προσοχής, παραμέληση του παιδιού σου,δυσφορία για την φροντίδα του,μπορούν πολύ εύκολα να αποδυναμόσουν τις άμυνες και να επιτρέψουν στον εισβολέα να δράσει.

Αν επιλέξεις να τον σκοτώσεις θα είναι μια δικαιολογημένη πράξη,αλλα δεν θα είναι η λύση σε καμία πολύτως περίπτωση.


To οποίο παραδέχομαι οτι είναι λάθος διατυπωμένο για ανθρώπους που δεν κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος με εμένα.Γιατί εστιάζει περισσότερο στο πνευματικό στοιχείο.Λάθος μου,λοιπόν.Το παραδέχομαι,αλλα όχι και απευθείας επίθεση αντί για αίτηση διευκρίνησης.

Ο λόγος που νευρίασα με όλο αυτό,είναι γιατί δεν είχα καποια κακή πρόθεση,δεν ήθελα να θίξω κανέναν. Ερχετε όμως ο άλλος, ο πιό ειρωνικός άνθρωπος που πέρασε ποτέ απο το esoterica,και με προκαλεί.

Edited by - alex22 on 05/07/2012 11:25:59

Edited by - alex22 on 05/07/2012 11:29:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 11:42:11  Εμφάνιση Προφίλ
Το προηγούμενο post μου αφορούσε καθαρά το θέμα των παιδόφιλων.

Όσον αφορά τη Χ.Α έχω πιστεύω εκθέσει μέσω των post μου τη θέση μου,που περιληπτικά είναι η εξής:

Όσον αφορά τον εθνικισμό είμαι γενικά θετικός,αν και πρόσφατα άρχισα να τον μελετώ.Δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Όσον αφορά τις υπαρκτές εκφάνσεις του(που απ'ότι μπορώ να συμπεράνω από τη μέχρι στιγμής ενασχόλησή μου δεν ήταν καθαρές εφαρμογές του),κατέληξαν σε ολοκληρωτισμό και τραγικά αποτελέσματα.
Εξαιρώ την 4η Αυγούστου, που ενώ και αυτή εκμεταλεύτηκε την εξουσία για να περιορίσει στα σημεία την ελευθερία του πολίτη,εκτέλεσε πολλά δημόσια έργα και διευθέτησε πολλά σε επίπεδο κράτους σε μικρό σχετικά διάστημα και εν μέσω πολύ δύσκολων καιρών.
Αυτά τα ιστορικά παραδείγματα μου δείχνουν ένα πράγμα.

Όσο πιο πολύ ένα κίνημα ή μια ιδεολογία (πείτε το όπως θέλετε),δείνει εφόδια και εξουσίες στον αρχηγό του αντιστοίχου πολιτεύματος,τόσο πιο εύκολα μπορεί να κάνει μεταρρυθμίσεις και γενικά θετικά έργα για το έθνος και τους πολίτες.

Από την άλλη όμως τόσο μεγαλύτερη είναι η ευθύνη για τον ηγέτη αυτόν και την κυβέρνησή του,και άλλη τόση είναι η ευθύνη για το λαό που θα τον επιλέξει.(ακριβώς επειδή η υπερεξουσία χρειάζεται συνετό,τίμιο και καταρτισμένο ηγέτη ώστε να μην καταλήξει ολοκληρωτισμός).

Αυτόν τον ηγέτη δεν τον βλέπω στο Ελληνικό τοπίο,και ούτε στις τάξεις της Χ.Α.
Άν τον έβλεπα θα τον υποστήριζα με όλη μου τη δύναμη.

Με την ίδια λογική μια γενική εθνικιστική θέση που γενικά συμφωνώ,όπως π.χ. ότι οι λαθρομετανάστες πνίγουν την Ελλάδα αυτή τη στιγμή,θα μπορούσε να εφαρμοστεί αυστηρά μεν,αλλά όσο το δυνατόν ανθρωπιστικά,από μια συνετή εθνικιστική κυβέρνηση,ή να καταλήξει σε "φούρνους" από κατώτερου επιπέδου ανθρώπους που θα μεθούσαν με την εξουσία.
Με το να λέω ότι η σημερινή Χ.Α. σε επίπεδο υψηλών στελεχών της δε μου γεμίζει το μάτι,δε σημαίνει ότι πιστεύω ότι θα έφτιαχναν φούρνους.Αυτές οι περιπτώσεις ανθρώπων που κάνουν τέτοια εγκλήματα δεν είναι απλώς ανεπαρκείς όπως πιστεύω για την ηγεσία της Χ.Α.,είναι και ψυχασθενείς.
Θεωρώ για να καταλήξω, ότι αν ποτέ δούμε στο άμεσο μέλλον έναν αγνό πολιτικό άνδρα,στο σκηνικό της χώρας, θα μας οδηγήσει σε θετικό δρόμο,αν αυτός κιόλας ανήκει στον εθνικιστικό χώρο θα πραγματοποιηθεί αυτό (η θετική πορεία δηλαδή)με ταχύτερα βήματα μεν και πιο αξιοπρεπή δε.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:19:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλεξ
Το να συμβεί αυτό το γεγονός που αναφέρεις,δεν θα είναι μια εγληματική πράξη που κάποιος έκανε στο παιδί σου,αλλα θα είναι η εκδήλωση μια εγκληματικής πράξης που άφησες εσύ να γίνει.Ο,τι και να κάνεις το γεγονός δεν θα αλλάξει,γιατί πολύ απλά έγεινε προτού κάν το πάρεις χαμπάρι.Πώς έγεινε? Αιτίες όπως έλλειψη προσοχής, παραμέληση του παιδιού σου,δυσφορία για την φροντίδα του,μπορούν πολύ εύκολα να αποδυναμόσουν τις άμυνες και να επιτρέψουν στον εισβολέα να δράσει.

Αν επιλέξεις να τον σκοτώσεις θα είναι μια δικαιολογημένη πράξη,αλλα δεν θα είναι η λύση σε καμία πολύτως περίπτωση.


Δεν είναι η διατύπωση.
Είναι πολύ σωστά διατυπωμένο,αλλά με εντελώς ανώριμη και ανόητη άποψη,η οποία εκφράζει άτομο,που χρησιμοποιεί κατά κόρον,την μεγαλύτερη και πιο χρηστική ανθρώπινη εφεύρεση.Τις...παρωπίδες!!!

Προσπαθεί να μετριάσει το 100% της ευθύνης του δράστη,μεταθέτοντας μέρος αυτής,σε μερίδα γονέων,που εκτελεί πλημελλώς τα καθήκοντά της.Τι γίνεται όμως με τους γονείς,οι οποίοι είναι άριστοι,αλλά τα παιδιά τους γίνονται θύματα βιαίως και όχι εκ παραπλάνησης?
Ακόμη και έτσι όμως [αδιάφοροι γονείς],κανείς δεν δικαιολογείται και κανένα ελαφρυντικό δεν υπάρχει,στην αποτρόπαια αυτή πράξη.

Αλεξ,κρύβεσαι πίσω απο τις λέξεις,για να απαλύνεις την γενική κατακραυγή,που ξεσήκωσε η τοποθέτησή σου.

Η μόνη διέξοδος που έχεις είναι,να παραδεχθείς ευθέως την άγνοιά σου,σε θέματα που καθάπτονται της αιτίας και του αιτιατού,ενός βιασμού παιδιού!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:19:52  Εμφάνιση Προφίλ
Άλεξ,

Επειδή βλέπω ότι στεναχωρήθηκες και δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου την αναιρώ προσωρινά τη απόφασή μου να διακόψω τη συζήτηση.
Τα όσα αναφέρεις για τον Νικόμαχο αφορούν εσάς τους δυο.Η θέση του Νικόμαχου στο συγκεκριμένο ζήτημα με βρίσκει σύμφωνο,ο τρόπος του καθενός να το καθιστά γνωστό ,είναι προσωπικός,εγώ αναφέρομαι στον δικό μου.
Η κριτική που έκανα αφορά μια συγκεκριμένη θέση σου,η οποία αφορά τη διατύπωση σου ότι δεν φταίει ο βιαστής αλλά ο γονέας.Αυτό όπως σου ξαναείπα (και το έχω ήδη στηρίξει),αποτελεί μια απαράδεκτη θέση-κατηγορείς χωρίς να το θέλεις,συνολικά,τους γονείς για εγκληματική πράξη-
Αυτή η διατύπωση εμπεριέχει τόσο βαριά κατηγορία που δικαιολογεί αντιστοίχως βαριά "επισήμανση".
Δεν έκανα κριτική συνολικά στο άτομό σου.Καυτηρίασα όσο μπορούσα περισσότερο την συγκεκριμένη θέση σου και το συγκεκριμένο αποτέλεσμα του συλλογισμού σου ως παιδικό.Το αποτέλεσμα του συλλογισμού σου με αυτή τη διατύπωση βγάζει τους γονείς εγκληματίες,ο χαρακτηρισμός παιδικό,είναι όντως επιεικής,και είναι τέτοιος εν γνώσει μου,διότι ο σκοπός μου δεν ήταν να σε πικάρω αλλά να σε ταρακουνήσω.Προφανώς δεν το πέτυχα, με τον τρόπο που ήθελα.
Όμως φίλε μου ακόμα και στο τελευταίο σου post :

quote:
To οποίο παραδέχομαι οτι είναι λάθος διατυπωμένο για ανθρώπους που δεν κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος με εμένα

πας να το παραδεχτείς μέχρι τη μέση της πρότασης και μετά νικά ο εγωισμός και αυτοδικαιολογήσαι και πάλι.
Η ελληνική γλώσσα έχει το ίδιο νόημα για τους ομιλούντες της ανεξαρτήτως "μήκους κύματος".Είναι θέμα συντακτικού και λεξιλογίου.Δεν είναι θέμα απόψεων,ιδεολογίας ή οτιδήποτε άλλου.

Επέτρεψέ μου αυτή τη συμβουλή μια που μπλέξαμε σε αυτήν την ακολουθία ανταπαντήσεων:
Το να παραδέχεσαι ένα σφάλμα δείχνει παντελόνια.Κάντο,όποτε συμβαίνει να καταλαβαίνεις ότι αστόχησες,(συμβαίνει σε όλους μας), και θα με θυμηθείς.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:22:40  Εμφάνιση Προφίλ
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ,ούτε συνεννοημένοι να είμασταν...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:28:30  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε,

αν το πιστεύεις και εσύ (εγώ το πιστεύω) ότι ο σκοπός του Άλεξ ήταν να σταματήσει το φαινόμενο του βιασμού(ανεξάρτητα με τις παρεξηγήσεις λόγω προφανούς απειρίας χειρισμού),πίστωσέ του το.
Μην φτάσουμε στο ανάποδο και μείνει έστω και μία στο εκατομμύριο εντύπωση ότι εννοούμε κακή πρόθεση από μέρους του.
"Λήξε" το όμορφα,Νικ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:31:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ,ούτε συνεννοημένοι να είμασταν...

Ότι συμφωνούμε είναι προφανές.
Μου 'ριξες 13 δευτερόλεπτα,τώρα που το βλέπω.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 05/07/2012 12:37:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:47:16  Εμφάνιση Προφίλ
Αμεινία

Δεν βλέπω κακή πρόθεση εκ μέρους του Αλεξ.Ούτε καν το σκέφθηκα.
Ανωριμότητα βλέπω,έλειψη σεβασμού της πλειοψηφίας και αδυναμία παραδοχής σφάλματος.

Δεν πειράζει,θα διορθωθεί σε μερικά...χρόνια,που θα γίνει πάτερ-φαμίλιας!

Εχω ξανασυζητήσει με τον Αλεξ και σε άλλα θέματα.
Δεν είναι καθόλου κακό παιδί.Λίγο εγωϊστής,όπως είμασταν κι εμείς.Θυμάσαι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Δεν είναι η διατύπωση.
Είναι πολύ σωστά διατυπωμένο,αλλά με εντελώς ανώριμη και ανόητη άποψη,η οποία εκφράζει άτομο,που χρησιμοποιεί κατά κόρον,την μεγαλύτερη και πιο χρηστική ανθρώπινη εφεύρεση.Τις...παρωπίδες!!!

Εσύ είσαι αυτός που φοράει τις παρωπίδες.

quote:
Προσπαθεί να μετριάσει το 100% της ευθύνης του δράστη,μεταθέτοντας μέρος αυτής,σε μερίδα γονέων,που εκτελεί πλημελλώς τα καθήκοντά της.Τι γίνεται όμως με τους γονείς,οι οποίοι είναι άριστοι,αλλά τα παιδιά τους γίνονται θύματα βιαίως και όχι εκ παραπλάνησης?
Ακόμη και έτσι όμως [αδιάφοροι γονείς],κανείς δεν δικαιολογείται και κανένα ελαφρυντικό δεν υπάρχει,στην αποτρόπαια αυτή πράξη.

Δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό για αυτήν την πράξη,δεν διαφωνώ με αυτό.Λάθος υποθέτεις οτι προσπαθώ να μετριάσω τους δράστες.

quote:
Αλεξ,κρύβεσαι πίσω απο τις λέξεις,για να απαλύνεις την γενική κατακραυγή,που ξεσήκωσε η τοποθέτησή σου.

Η μόνη διέξοδος που έχεις είναι,να παραδεχθείς ευθέως την άγνοιά σου,σε θέματα που καθάπτονται της αιτίας και του αιτιατού,ενός βιασμού παιδιού!!!


Αυτό πιστεύεις εσύ.


@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Η κριτική που έκανα αφορά μια συγκεκριμένη θέση σου,η οποία αφορά τη διατύπωση σου ότι δεν φταίει ο βιαστής αλλά ο γονέας.

Αυτό το διευκρίνησα λέγοντας οτι ο βιαστής είναι βιαστής,με την ίδια λογική που το ζώο είναι ζώο,ακούει λοιπόν την φύση του, και στην προκειμένου περίπτωση την αρρωστημένη φύση του.Δεν σου φτάνει αυτό για να καταλάβεις τι μερίδιο ευθύνης ρίχνω στον βιαστή? Είναι τετοιο το μερίδιο ευθύνης που δεν τον βλέπω κάν σαν άνθρωπο για να τον κρίνω.


quote:
πας να το παραδεχτείς μέχρι τη μέση της πρότασης και μετά νικά ο εγωισμός και αυτοδικαιολογήσαι και πάλι.
Η ελληνική γλώσσα έχει το ίδιο νόημα για τους ομιλούντες της ανεξαρτήτως "μήκους κύματος".Είναι θέμα συντακτικού και λεξιλογίου.Δεν είναι θέμα απόψεων,ιδεολογίας ή οτιδήποτε άλλου.

Επέτρεψέ μου αυτή τη συμβουλή μια που μπλέξαμε σε αυτήν την ακολουθία ανταπαντήσεων:
Το να παραδέχεσαι ένα σφάλμα δείχνει παντελόνια.Κάντο,όποτε συμβαίνει να καταλαβαίνεις ότι αστόχησες,(συμβαίνει σε όλους μας), και θα με θυμηθείς.


Σε διαβεβαιώνω οτι έχω παραδεχτεί πολλές φορές τα λάθη μου,μπορεί να σε βεβαιώσει για αυτό ακόμα και ο νικόμαχος.Πίστεψέ με δεν είναι θέμα εγωισμού.

Πάντως χαίρομαι που έχεις καλή πρόθεση.Σε αντίθεση με κάποιους άλλους.Ονόματα δεν λέω...νικόμαχε

Καλύτερα να το λήξουμε γιατί ξεφύγαμε πολύ.

Edited by - alex22 on 05/07/2012 12:49:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Αμεινία

Δεν βλέπω κακή πρόθεση εκ μέρους του Αλεξ.Ούτε καν το σκέφθηκα.
Ανωριμότητα βλέπω,έλειψη σεβασμού της πλειοψηφίας και αδυναμία παραδοχής σφάλματος.

Δεν πειράζει,θα διορθωθεί σε μερικά...χρόνια,που θα γίνει πάτερ-φαμίλιας!

Εχω ξανασυζητήσει με τον Αλεξ και σε άλλα θέματα.
Δεν είναι καθόλου κακό παιδί.Λίγο εγωϊστής,όπως είμασταν κι εμείς.Θυμάσαι?


Τελικά μου φένεται οτι βλέπουμε τον εγωισμό στον άλλον και ποτέ στον εαυτό μας.Δεν θεωρώ οτι είμαι εγωιστής,αλλα για να το λέει κάποιος τρίτος,θα το λέει για κάποιο λόγο σωστά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 12:57:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θυμάσαι?

Θυμάμαι,γι'αυτό καταντάω να μιλάω τόσο περιφραστικά και διαλλακτικά αδερφέ.Για μένα το επιμέρους θέμα θεωρείται λήξαν.

Πες μου όμως κάτι μια που σε έχω εδώ.
Γιατί ρε φίλε δε σχολιάζει κανείς σας τα post μου που αφορούν τη Χ.Α.?
Θα με πιάσει το παράπονο.
Και δεν εννοώ μόνο το παραπάνω,αλλά και τα προηγούμενα.Περιμένω,και το λέω ευθέως και στον macedon,μια που μιλάμε τώρα,μια άποψή του για τη θέση μου όσον αφορά το επίπεδο της ηγεσίας της Χ.Α.
Πραγματικά με ενδιαφέρει,το έχω πει κανα δυο φορές σε σημείο που ίσως καταλήγει φορτικό.Τι κάνω λάθος?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 13:00:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τελικά μου φένεται οτι βλέπουμε τον εγωισμό στον άλλον και ποτέ στον εαυτό μας.Δεν θεωρώ οτι είμαι εγωιστής,αλλα για να το λέει κάποιος τρίτος,θα το λέει για κάποιο λόγο σωστά?

Μπράβο αδερφέ.Τώρα πια δε μετανοιώνω για την κουβέντα μας.Καλή συνέχεια.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2012, 13:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Καλή συνέχεια και σε εσένα,παρεπιπτόντως διάβασα το ποστ σου για την χ.α και τον εθνικισμό και με βρίσκει σύμφωνο στο μεγαλύτερο μέρος του,λογικότατη στάση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy