ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:06:56  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό που με ανησυχει admin είναι ότι δεν βλέπω "δημοκρατικές" ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ με επιχειρήματα.
Κραυγές βλέπω...

Edited by - Αίολος on 12/06/2012 12:13:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@Admin

Δύο ερωτήσεις αν μου επιτρέπεις...

1) Γιατί ενοχλεί η Χρυσή Αυγή και όχι το ΚΚΕ ?

2) Ποιά η άποψή σου για την φράση πρωτοκλασάτου στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ (εν δυνάμη κόμμα εξουσίας) περί "ιερής σκυτάλης τους συντάγματος των Κορυσχάδων"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
KERRY KING:
"Τελειώνοντας, θα ήτανε πιο δίκαιο το quote που κάνατε στο σχόλιο μου να το βάζατε ολόκληρο."

Θα ήταν σίγουρα πληρέστερο.
Ωραίο να μιλάς για δικαιοσύνη KERRY KING, όμως δεν απάντησες σχεδόν καθόλου(αν εξαιρέσουμε το περί του μηνύματος του Αίολου) σε αυτά που σε ρώτησα και που έχουν την αφορμή τους στο μήνυμα σου της "12/06/2012, 10:43:46"

Να παραθέσω ξανά:
"Δηλαδή εσύ KERRY KING εκθέτεις πλήρως, δικαίως και αληθοεπώς όλη την πραγματικότητα που αφορά το εν λόγω μήνυμά σου, την παρέμβαση και τις επεμβάσεις μας (και για τα δύο μηνύματα, όχι μόνον το δικό σου αλλά και του Αίολος), για το αν παρέχουμε τη δυνατότητα σε οποιονδήποτε θέλει να διαβάσει και τα δύο μηνύματα κ.ο.κ. ;;

Δηλαδή ισχύουν αυτά που λες και υπονοείς σαφώς, περί του ότι το μήνυμα το δικό σου (και θα προσθέσω ξανά: και του Αίολος) δεν βρίσκεται σε κοινή θέα και ότι "κάποιος που δεν το έχει διαβάσει μπορεί να υποθέσει το οτιδήποτε" γι'αυτά που έχεις γράψει;"

Αν δεν θέλεις πάντως να απαντήσεις, θα σε παρακαλούσα να το πεις ευθαρσώς.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:16:49  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]
@Notirk

Επιχειρήματα έχουμε ή θα αρκεστούμε σε αμπελοφιλοσοφίες ???

Εγώ έχω το σθένος να εκτεθώ και να υποστηρίξω τις θέσεις μου και τις απόψεις μου. Κάτι άλλο έχεις να παραθέσεις πέρα από το κατά τ'άλλα όμορφο και εμπνευσμένο ποιητικό σου ποστ ???
-----------------------------------------------------
-Ένα και μοναδικό επιχείρημα.
- Μια ολόκληρη ζωή, έχτισα την κοινωνική μου συνείδηση στο καμίνι της καπιταλιστικής παραγωγής και στην αναζήτηση της Αλήθειας.

-Αμπελοφιλοσοφίες είναι τα όμορφα τα λόγια τα μεγάλα , που η έμπνευσή τους έρχεται διαβάζοντας βιβλία,απολαμβάνοντας την σιγουριά ενός καναπέ,μακριά από την πραγματική ζωή και τον αγώνα για επιβίωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:26:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χάχα...γλώσσα λανθάνουσα....

Η φήμη σας αποκαταστάθηκε sir !


Μερσι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@Αdmin

Πες με ανόητο, όμως δεν καταλαβαίνω πλήρως την ερώτησή σου....

Κάποιος που θα διαβάζει τις αντιπαραθέσεις μας, κάποια στιγμή θα δει ένα μύνημα να έχει αποκοπεί με την αιτιολογία (παρακάτω) ότι είναι σεξιστικό. ΑΝ δεν μπει στον κόπο να το αναζητήσει στην ΣΑΛΑΤΑ, θα βγάλει το οποιοδήποτε συμπέρασμα για το πρόσωπό μου θεωρώντας ότι έγραψα κάτι προσβλητικό. Ειδικά σε ένα θέμα που τα ποστ πέφτουνε βροχή, λίγοι θα μπούνε στον κόπο να ψάχνουν τέτοιες λεπτομέρειες. Μένει όμως η εντύπωση - και είναι λάθος. Δεν έχω πρόβλημα να με χαρακτηρίσει οποιοσδήποτε εδώ μέσα ως "σκατοφασίστα" από την στιγμή που έχουμε την εν λόγο αντιπαράθεση. Είναι άδικο όμως να με χαρακτηρίσει σεξιστή - το γιατί το ανάλυσα...

Και επαναλαμβάνω : ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΧΟΡΟ ΤΗΣ ΣΑΛΑΤΑΣ (τον χαρακτηρισμό δεν δέχομαι).

Δεν μου απαντάτε όμως, τα χυδαία μυνήματα με τους χαρακτηρισμούς γιατί δεν τα μεταφέρετε και τα αφήνετε σε κοινή θέα ??? Τιμωρείτε τους συγγραφείς τους μήπως ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@ Notirk

quote:
Μια ολόκληρη ζωή, έχτισα την κοινωνική μου συνείδηση στο καμίνι της καπιταλιστικής παραγωγής και στην αναζήτηση της Αλήθειας

Έτσι νοιώθω και εγώ.....
Απλά αντιδράσαμε διαφορετικά κάποιοι...
Είναι θέμα ηλικίας, βιωμάτων, εμπειριών....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Προσωπικά με ενοχλεί σχεδόν στον ίδιο βαθμό το κλείσιμο των λιμανιών από το ΚΚΕ με το κυνήγι των μεταναστών από τη ΧΑ.Βαράνε και οι δύο το σαμάρι, βλέπεις το σαμάρι δεν ανταποδίδει…
Να σας πω και κάτι, όσο πιο πολύ απέχουν τα άκρα τόσο μεγαλύτερη η κοιλιά στο ενδιάμεσο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αίολος:
quote:

Αυτό που με ανησυχει admin είναι ότι δεν βλέπω "δημοκρατικές" ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ με επιχειρήματα.
Κραυγές βλέπω...

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά σε τι αναφέρεσαι...
Νομίζω ότι η Συζήτηση είναι για την Χ.Α. και την πρόσφατη εκλογική της επιτυχία. "Προτάσεις με επιχειρήματα" πάνω σε τι;;

Και αυτό περί "κραυγών" σε ποιον/ους απευθύνεται; Στους συμμετέχοντες στο Θέμα συνολικά, σε μένα (εφόσον σε εμένα "μιλάς"), σε κάτι άλλο; Πάντως υπάρχουν αρκετές τεκμηριωμένες και φιλοσοφημένες απόψεις σ'αυτό το θέμα που μάλλον δεν σε δικαιοδοτούν να μιλάς περί κραυγών. Εκτός εάν θέλεις να δημιουργήσεις "κλίμα".

----------------
KERRY KING απαντώ εν συντομία στα ερωτήματά σου:

1) Γιατί ενοχλεί η Χρυσή Αυγή και όχι το ΚΚΕ ?

Απ. Αν ρωτάς προσωπικά, έχω τοποθετηθεί εμμέσως πλην σαφώς και στο παρόν θέμα μιλώντας για παράδειγμα για "μαύρο και κόκκινο ολοκληρωτισμό". Εμένα το ΚΚΕ "με ενοχλεί" επίσης και νομίζω πως υπάρχουν τεράστιες ομοιότητες και άλλες αναλογίες με την Χ.Α. που υπερτερούν κατά πολύ των οποιονδήποτε -όντως υπαρχόντων- διαφορών.

Και εδώ όμως, στο ζήτημα του ΚΚΕ, θα πρέπει να κάνουμε σαφή διαχωρισμό ανάμεσα στους ψηφοφόρους του κόματος, στους συμπαθούντες το κόμα, και στα ίδια τα Μέλη του Κόματος.
Απαντώντας και στη συνολική εκδοχή του ερωτήματος, και το ΚΚΕ είναι ουσιαστικά εχθρικό προς την Κοινοβουλευτική Δημοκρατία (και γενικά προς τη Δημοκρατία) αν και μάλλον πολλοί -και κάποια Μέλη ακόμη του Κόματος- πιστεύουν ακράδαντα το αντίθετο. Λανθασμένα βέβαια και αυτοί...


2) Ποιά η άποψή σου για την φράση πρωτοκλασάτου στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ (εν δυνάμη κόμμα εξουσίας) περί "ιερής σκυτάλης τους συντάγματος των Κορυσχάδων"

Απ. Δεν έχω διαμορφώσει ιδιαίτερη προσωπική άποψη πάνω σ'αυτό καθώς δεν γνωρίζω και όλα τα στοιχεία. Είναι πάντως πασίγνωστο και περισσότερο από εμφανές στη συνολική δημόσια παρουσία του κόματος αυτού, ότι περιέχει και συνίστωσες απόψεις και στάσεις ακραίες. Μερικές φορές ιδιαίτερα ακραίες... που όμως είναι σαφώς μειοψηφίες αν και φέρουν διάφορες επικινδυνότητες.

Η Φιλοσοφική μου άποψη πάνω σε διάφορα παρόμοια θέματα είναι πως είναι κάτι πολύ διαφορετικό το να "Διδασκόμαστε" από την Ιστορία από το να νοσταλγούμε την "Αναβίωσή" της. Συνήθως το δεύτερο είναι δείγμα θλιβερών και παιδικόμορφων φαντασιώσεων.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@Admin

quote:
θα πρέπει να κάνουμε σαφή διαχωρισμό ανάμεσα στους ψηφοφόρους του κόματος, στους συμπαθούντες το κόμα, και στα ίδια τα Μέλη του Κόματος.

Εδώ τα είπες ΟΛΑ.

Θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω και τους συμπαθούντες την ιδεολογία και πιστεύω να πήραν πολλοί τις απαντήσεις τους εδώ μέσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 12:54:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αίολος:
quote:

Αυτό που με ανησυχει admin είναι ότι δεν βλέπω "δημοκρατικές" ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ με επιχειρήματα.
Κραυγές βλέπω...

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά σε τι αναφέρεσαι...
Νομίζω ότι η Συζήτηση είναι για την Χ.Α. και την πρόσφατη εκλογική της επιτυχία. "Προτάσεις με επιχειρήματα" πάνω σε τι;;

Και αυτό περί "κραυγών" σε ποιον/ους απευθύνεται; Στους συμμετέχοντες στο Θέμα συνολικά, σε μένα (εφόσον σε εμένα "μιλάς"), σε κάτι άλλο; Πάντως υπάρχουν αρκετές τεκμηριωμένες και φιλοσοφημένες απόψεις σ'αυτό το θέμα που μάλλον δεν σε δικαιοδοτούν να μιλάς περί κραυγών. Εκτός εάν θέλεις να δημιουργήσεις "κλίμα".


Κραυγές admin, εννοώ τις κρίσεις εναντίον κάποιου, χωρίς πρόταση για "δημοκρατική" εφικτή λύση.
Καί αναφέρομαι σε όσους μέμφονται και ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ.
Καταδεικνύουν το "κακό" χωρίς να προτείνουν κάτι καλλίτερο.
ΠΡΩΤΑ πρέπει κάποιος να προτείνει κάτι και μετά να μέμφεται τους άλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 13:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
KERRY KING:
quote:

@Admin

quote:
θα πρέπει να κάνουμε σαφή διαχωρισμό ανάμεσα στους ψηφοφόρους του κόματος, στους συμπαθούντες το κόμα, και στα ίδια τα Μέλη του Κόματος.

Εδώ τα είπες ΟΛΑ.

Θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω και τους συμπαθούντες την ιδεολογία και πιστεύω να πήραν πολλοί τις απαντήσεις τους εδώ μέσα.


Ναι, ωραία το συμπληρώνεις. Ελπίζω όμως να έγινα κατανοητός με τα προηγούμενα μηνύματα, στο ότι θεωρώ πως για να "συμπαθήσεις" ή να "αντιπαθήσεις" μία Ιδεολογία, για να "συμφωνήσεις" ή να "διαφωνήσεις" μαζί της, θα πρέπει πρώτα να την γνωρίσεις επαρκέστατα και σε πληρότητα και ότι αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την "εκπροσώπησή" της οφείλουν να κάνουν τα πάντα για να δώσουν πλήρη, δημόσια πρόσβαση σε όλα τα ιδεολογικά στοιχεία ταυτότητας του συστήματος σκέψης που ακολουθούν, ειδικά αν αυτό έχει και πολιτικού τύπου εκφράσεις.

Το παραπάνω κριτήριο της ανεμπόδιστης, πλήρους δημόσιας έκθεσης, ιστορικά ποτέ δεν το εκπληρώνουν τα διάφορα σχήματα ολοκληρωτικής ιδεολογίας, οποιουδήποτε χρωματισμού, εννοώ αυτά που έχουν σκοπιμότητες ένταξης Μελών ή προσέλκυσης συμπαθούντων/οπαδών.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 13:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αίολος:
quote:

Κραυγές admin, εννοώ τις κρίσεις εναντίον κάποιου, χωρίς πρόταση για "δημοκρατική" εφικτή λύση.
Καί αναφέρομαι σε όσους μέμφονται και ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ.
Καταδεικνύουν το "κακό" χωρίς να προτείνουν κάτι καλλίτερο.
ΠΡΩΤΑ πρέπει κάποιος να προτείνει κάτι και μετά να μέμφεται τους άλλους.

Αυτό αποτελεί ακόμη μία μορφή ενός συνηθισμένου "ιδεολογήματος" το οποίο συναντάται συχνά σε διαλογικές αντιπαραθέσεις -μία εύκολη λύση για την διαφυγή από "δύσκολες περιστάσεις". Νομίζω πως διασπείρεται πλέον και ως συνήθεια, ως κάτι υποτίθεται "έξυπνο", χωρίς οι άνθρωποι που το χρησιμοποιούν, να κάνουν καν τον κόπο να ελέγξουν την ακεραιότητά του ως ορθολογικό στοιχείο διαλόγου.

Δεν ισχύει βέβαια.
Σαφώς και είναι δεοντολογικά ορθό κάποιος να εκφέρει αξιολογικές κρίσεις για κάτι, για κάποιον, για κάποια συμπεριφορά, χωρίς να χρειαστεί να προτείνει κάτι για αντικατάσταση. Η ίδια η αρνητική κριτική αποτελεί εξάλλου και ένα είδος πρότασης: την αποφυγή αυτού που κατακρίνεται. Ας σκεφτούμε παραδείγματα όπως κρίσεις για τον φόνο, την κλοπή, την απάτη, το ψέμα κ.λπ.

Ακόμη πιο αχρείαστη είναι βέβαια και η οποιαδήποτε αντιπρόταση, εάν κάτι αποτιμάται λογικά, δηλαδή σε σχέση με την αλήθεια που φέρει. Αυτό που χρειάζεται σε αυτήν την περίπτωση είναι απλά ο ορθός συλλογισμός (με τα απαραίτητα τεκμήρια εάν αυτά χρειάζονται) κατάδειξης του σφάλματος της άποψης που είναι υπό κρίση.

------------------

Για χάρη πάντως της Συζήτησης, να πω ότι η '"δημοκρατική" εφικτή λύση' δεν είναι κάτι άλλο παρά η ίδια η προάσπιση της Δημοκρατίας και η υποβοήθησή της να Εξελιχθεί όσο περισσότερο γίνεται, προς όφελος των Κοινωνιών των Ανθρώπων και των ίδιων των Πολιτών ατομικά.

Και για να πω κι εγώ το "τσιτάτο" μου -το οποίο πιστεύω απόλυτα βέβαια: το να υποχωρεί κάποιος στις πρώτες ή στις οποιεσδήποτε δυσκολίες, ακόμη και αν αυτές είναι μεγάλες και επώδυνες, και να προδίδει την ιδέα της Δημοκρατίας που αποτελεί εξάλλου ένα καθαρό προϊόν του Ελληνικού πολιτισμού, είναι δείγμα λιποψυχίας αν όχι δειλίας απέναντι στο συλλογικό μας κοινωνικό "καθήκον" και στο παγκόσμιο χρεός μας.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 13:38:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Και για να πω κι εγώ το "τσιτάτο" μου -το οποίο πιστεύω απόλυτα βέβαια: το να υποχωρεί κάποιος στις πρώτες ή στις οποιεσδήποτε δυσκολίες, ακόμη και αν αυτές είναι μεγάλες και επώδυνες, και να προδίδει την ιδέα της Δημοκρατίας που αποτελεί εξάλλου ένα καθαρό προϊόν του Ελληνικού πολιτισμού, είναι δείγμα λιποψυχίας αν όχι δειλίας απέναντι στο συλλογικό μας κοινωνικό "καθήκον" και στο παγκόσμιο χρεός μας.



Με την μόνη διαφορά, ότι η ιδέα της Δημοκρατίας είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετη με το "πολίτευμά" μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 13:49:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητοί συνδίκτυοι, πιστεύω ακράδαντα -και έχω ισχυρούς λόγους να το πιστεύω- στην ανωτερότητα της Ελληνικής φυλής. Πως σας φαίνεται αυτό μετά από την δεδηλωμένη αντιπάθεια μου για την Χ.Α.; Ασφαλώς σας φαίνεται αντιφατικό!! Δεν είναι όμως.Αρκεί μόνο να συγκρίνει κανείς τις συμπεριφορές των χρυσαυγιτών και των ομογάλακτών τους ανά τον κόσμο, με τα περί αρετής του Σωκράτη, για να διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει αντίφαση μεταξύ της εχθρότητας μου για την χρυσή αυγή και της πεποίθησης μου για την ανωτερότητα της Ελληνικής φυλής.
Θεωρώ τους χρυσαυγίτες και τους ανά τον κόσμο ομογάλακτους τους , αιχμή του δόρατος του παγκόσμιου ανθελληνικού κατεστημένου. Με λίγα λόγια είναι προβοκάτορες, είναι ανθέλληνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 13:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Για χάρη πάντως της Συζήτησης, να πω ότι η '"δημοκρατική" εφικτή λύση' δεν είναι κάτι άλλο παρά η ίδια η προάσπιση της Δημοκρατίας και η υποβοήθησή της να Εξελιχθεί όσο περισσότερο γίνεται, προς όφελος των Κοινωνιών των Ανθρώπων και των ίδιων των Πολιτών ατομικά.

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ προϋποθέτει ανεξάρτητη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ - όχι τηλέφωνα μεταξύ εκδοτών και εισαγγελέων (Ελένη μου....)

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ προϋποθέτει ΙΣΟΝΟΜΙΑ
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ προϋποθέτει ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ προϋποθέτει (συμπληρώστε.....)

ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ??????

quote:
το να υποχωρεί κάποιος στις πρώτες ή στις οποιεσδήποτε δυσκολίες, ακόμη και αν αυτές είναι μεγάλες και επώδυνες, και να προδίδει την ιδέα της Δημοκρατίας που αποτελεί εξάλλου ένα καθαρό προϊόν του Ελληνικού πολιτισμού, είναι δείγμα λιποψυχίας αν όχι δειλίας απέναντι στο συλλογικό μας κοινωνικό "καθήκον" και στο παγκόσμιο χρεός μας.

Προσωπικά το παλεύω και την υπερασπιστικά ΜΕ ΣΘΕΝΟΣ από το 1991.
Δεν θεωρώ ότι έχω λιποψυχήσει....

Θέλει συθέμελο γκρέμισμα και χτίσιμο από την αρχή (το πολίτευμά μας).
Όσα μερεμέτια και να κάνουμε, πάντα το ελάττωμα θα φαίνεται...

Μια απόφαση είναι πάντα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:10:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και μιάς και μιλάτε για ναζισμούς και Χίτλερ και για να φύγουν λίγο τα γράσσα της προπαγάνδας από τους οφθαλμούς σας, ένα κουΐζ για "δημοκράτες": Ποίου ο πατέρας ήταν συνεργάτης των γερμανών στην κατοχή; Του Μιχαλολιάκου ή του προθυπουργού Πικραμένου;

Αν θέλετε, θα σας πω και γιά ΑΛΛΟΥΣ συνεργάτες των γερμανών από τα μεγάααλα τζάκια των πολιτικών μας που κυβέρνησαν μετά τον πόλεμο και οι απόγονοί τους μας κυβερνούν και σήμερα.
Ετσι για μαθαίνουν οι άσχετοι ποίοι κυβέρνησαν και κυβερνούν την χώρα. Για τους φασίστες δηλαδή...




quote:
Θεωρώ τους χρυσαυγίτες και τους ανά τον κόσμο ομογάλακτους τους , αιχμή του δόρατος του παγκόσμιου ανθελληνικού κατεστημένου. Με λίγα λόγια είναι προβοκάτορες, είναι ανθέλληνες.
Λέγοντας ανθέλληνες φίλε μου Notrik, εννοείς τον Μιχαλολιάκο ή τον Πικραμένο και τους ομοίους του;
Μπερδεύτηκα... Ο Πικραμένος δεν ανήκει στην ΧΑ.
ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΣ!
ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ! (από τα δικά μας λεφτά...)

Edited by - Αίολος on 12/06/2012 14:17:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:19:54  Εμφάνιση Προφίλ
Αιγυπτο - απορίες


http://tvxs.gr/news/ellada/kataggelia-meli-tis-xrysis-aygis-eisebalan-se-spiti-kai-traymatisan-sobara-aigyptio-meta

Μάλλον τους ενόχλησαν γιατί ροχάλιζαν στα Αιγυπτιακά.
Λες να το έκαναν μέλη της ΧΑ; θα δείξει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:21:27  Εμφάνιση Προφίλ
Υπέροχες αναρτήσεις...!!!
Φανταστικά όμορφα λόγια,υπερ της δημοκρατίας και της ελευθερίας.

βρε σείς,με κάνετε και αναλύομαι σε λυγμούς,με την παθιασμένη επιχειρηματολογία σας,δια την αποκατάσταση της "παρεξηγημένης" δημοκρατίας μας.

Αυτής της υπέροχης δημοκρατίας που:

Μου έκλεψε το "κομπόδεμα",με την κρατική απάτη του χρηματιστηρίου.
Μου επέβαλε το χαράτσι για να καλύψει τις απάτες των στελεχών της.
Μου επέβαλε στην συνείδησή μου,ότι οι πολιτικοί μένουν ατιμώρητοι και εγω πρέπει να τους ξαναψηφίζω να με ξανακλέβουν.

Επιτρέπει να με ψεκάζουν με χημικά.
Επιτρέπει στις ομάδες διαφωνούντων να καταστρέφουν το μαγαζί μου.
Επιστρέπει στις ομάδες καταστολής να κτυπούν τον παπού μου,που διαμαρτύρεται για την κλοπή της σύνταξής του.

Επιβάλλει την εκμάθηση της Τουρκικής γλώσσας στα παιδιά μου.
Επιβάλλει στο παιδί μου να ζήσει με 500 ευρώ τον μήνα πρώτο μισθό.
Επιβάλλει την αποδοχή των λαθρομεταναστών,παραβλέποντας τον κίνδυνο του φανατισμένου ισλαμισμού.

Απαγορεύει την καλλιέργεια σπόρων.
Απαγορεύει την διατήρησει παραγωγής τροφίμων στον ιδιωτικό μου κήπο.
Απαγορεύει την εκμετάλευση του φυσικού μου πλούτου.


Φορολογεί την μισθωτή εργασία,χειρότερα και απο φεουδάρχες.
Φορολογεί τον άστεγο.
Φορολογεί ακόμη και το νερό της βροχής.

Προστατεύει τους κλέφτες πολιτικούς και τραπεζίτες.
Προστατεύει δια νομοθεσίας,όλο το σύστημα έντεχνης κλοπής,μέσω τόκων.
Προστατεύει και φρουρεί,τους εκπροσώπους όλων των ανωτέρω.

Δεν εξαλείπτει το έγκλημα,ενω μπορεί.
Δεν εξαλείπτει την λαθρομετανάστευση ενω μπορεί.
Δεν εξαλείπτει την φτώχεια,ενω μπορεί.

Μετα απο όλα αυτα και άλλα ακόμη που βαρυέμαι να γράφω,να μου λείπει αυτη η δημοκρατία.
Δεν την θέλω,δεν την μπορώ.
Προσβάλλει την νοημοσύνη μου!!!

Υ.Γ
Οση έχω,εννοείται...!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:26:08  Εμφάνιση Προφίλ
!

...και το θαυμαστικό λάθος το έβαλα ο poustis

Edited by - Αίολος on 12/06/2012 14:28:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:33:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λες να το έκαναν μέλη της ΧΑ; θα δείξει.
Μπορεί κάποιος να ποσταρει στον φίλο μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ την φωτογραφία εκείνου που τον σκότωσαν για μια κάμερα;
Ναι ρε παιδιά: ήταν ή δεν ήταν λαθρομετανάστες; Εδειξε; Θα δείξει;
Αν έδειξε, γιατί έχει αυτή τη θέση;
Αν δεν έδειξε, γιατί δεν κατηγορούνται κι εκεί οι χρυσαυγίτες;

Edited by - Αίολος on 12/06/2012 14:34:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Υποκλίνομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:46:52  Εμφάνιση Προφίλ


[/quote]
Λέγοντας ανθέλληνες φίλε μου Notrik, εννοείς τον Μιχαλολιάκο ή τον Πικραμένο και τους ομοίους του;
Μπερδεύτηκα... Ο Πικραμένος δεν ανήκει στην ΧΑ.
ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΣ!
ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ! (από τα δικά μας λεφτά...)


Edited by - Αίολος on 12/06/2012 14:17:12
================================================

[/quote]Αίολος


Τους τελειώνουν οι πικραμένοι και οι κάθε πικραμένοι βγάζουν τις εφεδρείες με τις φαρμακερές αιχμές, Το ύστατο όπλο τους τη Χ.Α.
ΜΑΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΆΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΤΑΝΌΜΑΣΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:48:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Λες να το έκαναν μέλη της ΧΑ; θα δείξει.
Μπορεί κάποιος να ποσταρει στον φίλο μου ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ την φωτογραφία εκείνου που τον σκότωσαν για μια κάμερα;
Ναι ρε παιδιά: ήταν ή δεν ήταν λαθρομετανάστες; Εδειξε; Θα δείξει;
Αν έδειξε, γιατί έχει αυτή τη θέση;
Αν δεν έδειξε, γιατί δεν κατηγορούνται κι εκεί οι χρυσαυγίτες;

Edited by - Αίολος on 12/06/2012 14:34:36



Τα ίδια και τα ίδια. Αντί να καταδικάσουμε ένα γεγονός προβάλουμε ένα άλλο ως επιχείρημα για να δικαιολογήσουμε τις πράξεις κάποιων άλλων; Άκρα δηλαδή; Πλάκα μου κάνεις; Θα υπερασπιστώ τους δολοφόνους; τους όποιους! Τι να κάνω τώρα, να πω τα αυτονόητα; ωραία θα το πω <<Ναι! καταδικάζω τους αλλοδαπούς δολοφόνους του ανθρώπου που βρήκε τραγικό θάνατο για μια κάμερα και αν ήταν δικός μου άνθρωπος θα τους σκότωνα με τα ίδια μου τα χέρια!>> Εντάξει τώρα; ικανοποιήθηκες;

Κι εγώ έχω κινδυνέψει από παράνομους μετανάστες κοντά στην πλατεία Αττικής, τι να κάνω τώρα, να βγω με ένα Καλάσνικοφ και να θερίζω; να πάρω την παρέα μου και την Εθνική μου υπερηφάνεια και ανωτερότητα παραμάσχαλα και να μπαίνω σε όποιο σπίτι ή παράγκα μένουν μετανάστες και να τους αφαλοκόβω; Αν αυτή είναι η δική σου λογική, πήγαινε μετανάστης σε καμιά βόρεια χώρα να σε περιποιηθούν εκεί τα ξανθά και κάτασπρα καλόπαιδα, μόνο μην τους πεις πως είσαι Έλληνας κυρίως αυτή την περίοδο, άστο καλύτερα, απλά κάτσε να της φας και μην πεις κουβέντα. Δεν μετράει εκεί η Ελληνική....λεβεντιά.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/06/2012 14:50:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:57:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τα ίδια και τα ίδια. Αντί να καταδικάσουμε ένα γεγονός προβάλουμε ένα άλλο ως επιχείρημα για να δικαιολογήσουμε τις πράξεις κάποιων άλλων; Άκρα δηλαδή;
Λάθος φίλε μου.
Αν θέλεις να καταδικάσεις μια συμπεριφορά, να καταθέτεις ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ.
...κι επειδής δεν το κάνεις, σε συμπληρώνω.

Edited by - Αίολος on 12/06/2012 14:58:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:09:13  Εμφάνιση Προφίλ
Το κάνω, αλλά ο τίτλος του θέματος είναι η χρυσή αυγή και εκεί επικεντρώνομαι. Το έχω γράψει αρκετές φορές πως η βία και ο φασισμός δεν έχει παράταξη. Δεν θα το βάλω και στην υπογραφή μου. Πόσο μάλλον όταν ο συνομιλητής σου υποστηρίζει τη χρυσή αυγή κλπ κλπ, τι θες να κάνω; να μιλάω για τα περιστατικά βίας από το ΣΥΡΙΖΑ; αφού για άλλο πράγμα μιλάμε.

Τι να πω, ίσως φταίει το ότι έλειπα καιρό από τα φόρουμ και οι περισσότεροι δεν ξέρουν τις θέσεις και τις απόψεις μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Δεν έχει νόημα να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια.
Θα γίνουν πολλά γεγονότα τυφλής βίας.
Οτιδήποτε αφορά αλλοδαπούς, θα το χρεώνεται η Χρυσή Αυγή.
Το 85+ τοις εκατό του ελληνικού πλυθησμού, χαρακτηρίζει τους λαθρομετανάστες ανεπιθύμητους...
Οποισδήποτε γουστάρει, θα φοράει μία κουκούλα, θα βάλει μαύρη μπλούζα, θα μαζέψει και 5-6 φίλους και θα πάει να πλακωσει στο ξύλο αλλοδαπούς...
Για οποιαδήποτε λόγο.....
Γιατί δεν τους γουστάρουν οι φάτσες τους....
Γιατί δεν βρίσκουν δουλειά....
Γιατί τους γουστάρει η γκόμενά τους....
Για προβοκάτσια.....
Για πλάκα......
Για....για.....για.....

Θα τους χρεώνεται πάντα η Χρυσή Αυγή....
Ακόμα και να πιάσουν κανένα και αποδειχτεί ότι είναι κανένα αντιφά καλόπαιδο που στήνει προβοκάτσια, πάλι η Χρυσή Αυγή θα φταίει....
Γιατί το λέει απλά και ξεκάθαρα : ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ !!!

(Πάντως αν δεν απατώμαι, η Χρυσή Αυγή κάνει ότι κάνει ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ)

Οπότε μην μπαίνετε στον κόπο να ποστάρετε τέτοιες ειδήσεις.
Θα γίνει ότι έγινε στο θέμα με τους μετανάστες.

Δεν είναι λύση η βία, διέξοδος στην οργή είναι αλλά δεν θα λύσει το πρόβλημα.


Edited by - KERRY KING on 12/06/2012 15:18:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:16:39  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως να ξέρεις Kerry πως διαφωνώ σε αρκετά μαζί σου αλλά σίγουρα δεν διαφωνώ με ένα, το ψευδώνυμο σου. Έτσι κι αλλιώς θα τα πούμε κάποια στιγμή όλοι μας... south of heaven.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:18:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν έχει νόημα να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια.
Θα γίνουν πολλά γεγονότα τυφλής βίας.
Οτιδήποτε αφορά αλλοδαπούς, θα το χρεώνεται η Χρυσή Αυγή.
Το 85+ τοις εκατό του ελληνικού πλυθησμού, χαρακτηρίζει τους λαθρομετανάστες ανεπιθύμητους...
Οποισδήποτε γουστάρει, θα φοράει μία κουκούλα, θα βάλει μαύρη μπλούζα, θα μαζέψει και 5-6 φίλους και θα πάει να πλακωσει στο ξύλο αλλοδαπούς...
Για οποιαδήποτε λόγο.....
Γιατί δεν τους γουστάρουν οι φάτσες τους....
Γιατί δεν βρίσκουν δουλειά....
Γιατί τους γουστάρει η γκόμενά τους....
Για προβοκάτσια.....
Για πλάκα......
Για....για.....για.....

Θα τους χρεώνεται πάντα η Χρυσή Αυγή....
Ακόμα και να πιάσουν κανένα κξαι αποδειχτεί ότι είναι κανένα αντιφά καλόπαιδο που στήνει προβοκάτσια, πάλι η Χρυσή Αυγή θα φταίει....
Γιατί το λέει απλά και ξεκάθαρα : ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ !!!

Οπότε μην μπαίνετε στον κόπο να ποστάρετε τέτοιες ειδήσεις.
Θα γίνει ότι έγινε στο θέμα με τους μετανάστες.

Δεν είναι λύση η βία, διέξοδος στην οργή είναι αλλά δεν θα λύσει το πρόβλημα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
@ ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ - RESPECT !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2021484
Maintained by Digital Alchemy