ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 20:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μακεδονας

Δηλαδή μας λες ότι ήθελαν να σκοτώσουν τους φοιτητές μέσα στο Πολυτεχνείο κι αντί να τους πυροβολήσουν (πρωτότυπο, ε;) έβαλαν ένα τανκ να τους κυνηγάει μέσα στην αυλή για να τους ... πατήσει;

Λογικό, δε λέω!
...............

Πολυ λογικό μακεδονα, εκει κοντά ήμουν, (μαθητής)

ορισμένοι καθηγητές, έδιναν λεφτά και βοηθαγαμε όπως μπορούσαμε.

http://www.youtube.com/watch?v=MlFnpxn9oTk&feature=youtube_gdata_player

Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί.

http://www.youtube.com/watch?v=Rk2T6uNC8QA&feature=youtube_gdata_player

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/05/2012 20:46:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 21:19:31  Εμφάνιση Προφίλ
zip
Αντιγράφω, (απο το athenspress.gr)
συνέντευξη που είχε δώσει το 2003 στο ΒΗΜΑ, ο Α. Σκευοφύλαξ
quote:
Ο επικεφαλής των τεθωρακισμένων αρμάτων «Τσογλάνια, ρεζιλεύετε το στράτευμα!» και δίνει σήμα για την επέλαση του άρματος.

«Τότε ήρθε ο οδηγός εδάφους του άρματος και μου λέει: «Θα μπούμε μέσα, θα ρίξουμε την πύλη. Ετοιμάσου! Πήρα θέση και ξεκίνησα. Δεν έβλεπα πολλά πράγματα, δεν είχα καλό οπτικό πεδίο, γιατί κοιτούσα πλέον από τη θυρίδα του άρματος. Δέκα εκατοστά πριν από την πόρτα, σταμάτησα. Σταμάτησα σκόπιμα. Αυτό φαίνεται στο βίντεο της εποχής. Στο φρενάρισμα, οι φοιτητές τρομαγμένοι έφυγαν προς τα πίσω. Αν έμπαινα με ταχύτητα, θα σκότωνα δεκάδες άτομα που εκείνη τη στιγμή ήταν κρεμασμένα στα κάγκελα».

Λίγα λεπτά αργότερα ο A. Σκευοφύλαξ θα πάρει φόρα και ο προβολέας του τανκ σκοπεύει την πύλη.

«H καγκελόπορτα έπεσε αμέσως. Πίσω από τη σιδερένια πύλη ήταν σταθμευμένο το Μερσεντές το οποίο είχαν βάλει εκεί οι φοιτητές για να φράξουν την είσοδο. Το έκανα αλοιφή. H αριστερή ερπύστρια το έλιωσε. Με το που έπεσε η πύλη του Πολυτεχνείου εισέβαλαν οι αστυνομικοί για να συλλάβουν τους φοιτητές. Λίγο αργότερα κατέβηκα και εγώ από το άρμα και μπήκα στον χώρο του Πολυτεχνείου. Δεν υπήρχε νεκρός. Θα μπορούσε όμως και να υπάρχουν νεκροί».

Αστυνομικοί κυνηγούσαν και χτυπούσαν τους φοιτητές όπου τους έβρισκαν. Αν δεν ήταν οι ΛΟΚατζήδες να τους σταματήσουν – θυμάμαι ότι πολλές φορές πιάστηκαν στα χέρια μαζί τους – δεν ξέρω και γω τι θα γινόταν».



Στο παραπάνω αναφερόμουν...
και ξαναλέω, δεν υπερασπίζομαι
ουτε την Χούντα
ουτε τον Μιχαλολιάκο

Αλλα είμαι και απέναντι στην παραΙστορια που ακούω απο τότε
με δημιουργούς αυτά τα "τότε" αντιστασιακά "μυαλά"
(των μετέπειτα χειροτέρων της Χούντας)

λες και δεν ήξεραν τοτε τι ρόλο έπαιζε η Χούντα ?
λες οτι δεν ήξεραν τι παίζει με την Κύπρο ?
Τυχαία ολα αυτα έγιναν μεσα σε 7 μήνες ?
την ωρα δηλαδή που η Χουντα ειχε κάνει τη δουλειά της
και σειρά έπαιρναν οι "απελευθερωτές" ... μετέπειτα βουλευτές !

Ασε μην αρχισω τωρα !
ειμαι και "γλυκουλης" οπως ειπε και η αλλη σε αλλο θεμα
μη χαλάσω το image mου

(ps : welcome back)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 21:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Κάπου στο 8 και κάτι, Παπαδόπουλος προς εφοπλιστές.

Σας ανήκω, οπως και μου ανήκεται!

Άκουσον άκουσον!

Όπα! Τι λε ρε καρτντασι, πως και έτσι?

Μακεδονα, πες αλεύρι.

http://www.youtube.com/watch?v=cjusg4UCeDg&feature=youtube_gdata_player

Σε πειράσω φυσικά μπάς και κανας αέρας βοηθήσει, να γράψεις κανά βιβλίο και για το διαβολο! Το χρήμα ρε!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/05/2012 21:27:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 21:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
macedon,

quote:
3. Αντί λοιπόν να κάνουν ό,τι χρειάζεται ώστε να λήξει μια ώρα αρχίτερα αυτή η ιστορία και με το λιγότερο θόρυβο, οργανώνουν μια χολυγουντιανή επιχείρηση με τανκς, στρατιώτες, αστυνομικούς, αύρες (όσοι νεαροί δεν ξέρουν ας ρωτήσουν τι είναι αυτά) και με ζωντανή κάλυψη από τα ξένα ΜΜΕ.

Ο στρατός χρησιμοποιήθηκε ακριβώς γιατί χρειαζόταν μια πιο δυναμική επέμβαση λόγω της γενικευμένης έκτασης που είχε πάρει η εξέγερση των φοιτητών. Η αστυνομία αδυνατούσε να επέμβει [ θες γιατί δεν είχε τα μέσα, θες γιατί αριθμητικά δεν μπορούσε να καλύψει όλο το εύρος της δυναμικής των φοιτητών ] και η μόνη λύση ήταν ο στρατός.

Όσον αφορά τα ξένα ΜΜΕ, αυτά δεν βρέθηκαν εκεί την στιγμή που μπήκε το τανκ στο Πολυτεχνείο. Οι φοιτητές ήταν ήδη 3 μέρες μέσα στο Πολυτεχνείο. Λογικό είναι να ερχόντουσαν τα ΜΜΕ.

quote:
Κανείς δεν θα το θυμόταν μετά από 10 μέρες, όπως κανείς δεν αναφέρεται στα γεγονότα της Νομικής του ίδιου έτους. Γιατί; Γιατί δεν υπήρχε εικόνα.

Ποιος σου είπε πως κανείς δεν αναφέρεται στα γεγονότα της Νομικής ; Ασφαλώς και αναφέρονται. Απλά εκεί, δεν μπουκάρανε μέσα οι αστυνομικοί. Τριγύρω όμως, υπήρξαν και συλλήψεις και ασκήθηκε βία εναντίον των φοιτητών.

quote:

1. Θα απέκλεια το Πολυτεχνείο ώστε να μην μπορεί κανείς να πλησιάσει σε απόσταση 50 μέτρων. [ Δεν θα ήταν τόσο εύκολο. ]

2. Θα τους έκλεινα το ηλεκτρικό και το νερό. [ και ; ]

3. Θα έκανα παρεμβολές στο σταθμό τους και δεν θα είχε σήμα ούτε μέχρι την αυλή. [ Γινόντουσαν παρεμβολές ]

4. Θα τους άφηνα να βγουν μόνοι τους, όποτε το αποφάσιζαν. Πόσο λες να άντεχαν χωρίς νερό, φαί και ρεύμα; [ Πολύ. Είχαν βοήθεια απ' έξω, από τον κόσμο ]

5. Αν είχα διαβάσει και αρχαία ελληνική Ιστορία, θα εφάρμοζα τις τακτικές του Φίλιππου και θα είχα φροντίσει να έχουν παρεισφρύσει μερικοί πρακτορίσκοι ως φοιτητές που θα τους τσάκιζαν το ηθικό μια ώρα νωρίτερα. [ Χλωμό κι αυτό. Οι φοιτητές θα καταλάβαιναν τους πρακτορίσκους και θα τους είχαν στείλει απο 'κει που 'ρθαν. ]



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 23:13:55  Εμφάνιση Προφίλ
zip

Ρε συ zip, είπαμε τουλάχιστον να διαβάζουμε πριν απαντήσουμε.

quote:
1. Θα απέκλεια το Πολυτεχνείο ώστε να μην μπορεί κανείς να πλησιάσει σε απόσταση 50 μέτρων. [ Δεν θα ήταν τόσο εύκολο. ]

Δεν θα ήταν τόσο εύκολο να αποκλείσει η στρατιωτική κυβέρνηση ένα οικοδομικό τετράγωνο με οχήματα. Καλά.

quote:
2. Θα τους έκλεινα το ηλεκτρικό και το νερό. [ και ; ]

Τι και ρε zip? Ούτε για χέσιμο δεν θα μπορούσαν να πάνε...

quote:
3. Θα έκανα παρεμβολές στο σταθμό τους και δεν θα είχε σήμα ούτε μέχρι την αυλή. [ Γινόντουσαν παρεμβολές ]

Πάντως ο σταθμός ακουγόταν θαυμάσια στην Αθήνα.

quote:
4. Θα τους άφηνα να βγουν μόνοι τους, όποτε το αποφάσιζαν. Πόσο λες να άντεχαν χωρίς νερό, φαί και ρεύμα; [ Πολύ. Είχαν βοήθεια απ' έξω, από τον κόσμο ]

Δηλαδή θα τους έστελναν φαγητό ... με e-mail? Αφού θα ήταν αποκλεισμένο το τετράγωνο. Κανείς δεν θα μπορούσε να πλησιάσει. Ούτε τάπερ από τη μαμά ούτε τίποτε... Το' παμε προηγουμένως.

quote:
5. Αν είχα διαβάσει και αρχαία ελληνική Ιστορία, θα εφάρμοζα τις τακτικές του Φίλιππου και θα είχα φροντίσει να έχουν παρεισφρύσει μερικοί πρακτορίσκοι ως φοιτητές που θα τους τσάκιζαν το ηθικό μια ώρα νωρίτερα. [ Χλωμό κι αυτό. Οι φοιτητές θα καταλάβαιναν τους πρακτορίσκους και θα τους είχαν στείλει απο 'κει που 'ρθαν. ]

Καλά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 23:21:33  Εμφάνιση Προφίλ
KERRY KING

quote:
Μιας και καταπιαστήκαμε με το τόσο επίκαιρο θέμα του Πολυτεχνείου, να θυμίσω εδώ κάποια ονόματα....
Αγγελική Παπαθανασοπούλου - 32 χρονών ΕΓΚΥΟΣ
Βιβή Ζούλια - 35 χρονών
Νώντας Τσακάλης - 36 χρονών.

Τους θυμάστε άραγε ?????


Κοίταξε φίλε μου. Εφ' όσον δεν ήταν θύματα "φασιστών" ή "ναζιστών" δεν υπάρχει λόγος να τους θυμόμαστε. Ε, εντάξει, πέθαναν. Και; Τους έκαψαν οι παρακρατικοί της "δημοκρατίας". Και;

Και εφ' όσον κάηκαν ζωντανοί από "προοδευτικούς επαναστάτες", δεν χρειάζεται καν να τιμωρήσουμε τους ενόχους.

Βάζουμε την υπόθεση στο αρχείο και έχουμε καθαρίσει και μ'αυτό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2012, 23:26:09  Εμφάνιση Προφίλ
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Μακεδονα, πες αλεύρι.

Ούτε χουντικός είμαι φίλε μου, ούτε νοσταλγός της χούντας ούτε καν συμπαθών. Αντίθετα, είμαι φανατικός εχθρός τέτοιου είδους καταστάσεων.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα πρέπει να μασάω ό,τι κουτόχορτο μου σερβίρει η "δημοκρατία" απλά και μόνον επειδή είναι "δημοκρατικό".

Οπότε (για να μιλήσω και τη μητρική γλώσσα των δύο τελευταίων πρωθυπουργών) "you're barking at the wrong tree..."


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 00:40:43  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon φαντάσου τι παραμύθι και ιδιοφαντασίες,έχει φάει ο κόσμος,απο γεγονότα που συνέβησαν 200-300 χρόνια πριν.

Αφου στα 40,που οι περισσότεροι ήταν αυτόπτες ή αυτήκοοι μάρτυρες,λένε τόσες αρλούμπες,όσες και ο αριθμός τους!

Δεν εξαιρούνται όυτε αυτοί που η ιδεολογία τους ή η κοματική τους ταυτότητα, τους επιβάλλουν να λένε μπούρδες.

Σε 100 άτομα που έζησαν το Πολυτεχνείο,ακούς 100 διαφορετικές ιστορίες.

Γιατι λοιπόν το κουράζεις?

Δεν βλέπεις ότι,ο καθ'όλα συγκρατημένος,νηφάλιος συζητητής,πειθαρχημένος εγκέφαλος,ο Πλάτωνας,πώς εξάπτεται όταν ακούει απόψεις για το Πολυτεχνείο διαφορετικές απο τη δική του?

Ψυχολογία των μαζών.
Βίλχελμ Ραϊχ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 01:07:51  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτι ωραίο:

ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΩΝ

Έχουν ξυρισμένο κεφάλι, λόγω των εγκεφαλικών εγχειρήσεων στις οποίες υποβάλλονται για να πιστέψουν ότι πιστεύουν.

Χαιρετούν ναζιστικά, δηλαδή με το χέρι ψηλά σαν σημάδι της αποχής τους από την μαλ..... Βέβαια άμα σου μιλήσουν καταλαβαίνεις ότι δεν απείχαν για πολύ καιρό. Άλλη θεωρεία λέει ότι το κάνουν αυτό γιατί πολύ απλά δείχνουν τον πλανήτη τους.

Περπατάνε με βήμα παρέλασης, γιατί αν περπατήσουν διαφορετικά θα μπερδευτούν και θα πέσουν .

Δακρύζουν όταν βλέπουν την Ελληνική σημαία, γιατί τους φέρνει αναμνήσεις καθώς την έβλεπαν κάθε πρωί στο ίδρυμα Π.Τ.Ν.Κ (για Παιδιά με Τρομακτική Νοητική Καθυστέρηση).

Υστερούν τρομακτικά σε μαθηματικές πράξεις (πιστεύουν ότι το 0,29% είναι η πλειοψηφία των Ελλήνων)

Δεν ξέρει κανείς πώς είναι η πραγματική τους φωνή, καθώς δεν μιλάνε, μόνο φωνάζουν.

Είναι προσηλωμένοι στα ιδανικά του έθνους κι ας μην ξέρουν ποιά είναι αυτά.

Πιστεύουν ότι ο υπόγειος του Λονδίνου ήταν επαναστατικό κίνημα και είναι εναντίον του όπως και σε κάθε επαναστατικό κίνημα.

Οι θέσεις τους είναι σαφώς κατά του μαρξισμού και ειδικά κατά του Μαρξ και του Σπένσερ από τους οποίους και δεν διακρίνουν και μεγάλη διαφορά.

Θέλουν να κάνουν πόλεμο για τη δόξα της Ελλάδας, με την Τουρκία, τα Σκόπια, την Αλβανία, το Ισραήλ, τη Ρωσία, το Βέλγιο, τη Γκάνα, την Ιαπωνία, τις νήσους Ούα Χούκα, την χαμένη Ατλαντίδα, τον Γαλαξία της Ανδρομέδας κ.α

αΠΟ ΤΗΝ ΦΡΙΚΗΠΑΊΔΕΙΑ!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 07:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Κατα τ'άλλα, η Χρυσή Αυγή προσβάλει το κοινοβούλιο με την παρουσία της....

http://el-pontos.blogspot.com/2012/05/blog-post_19.html

Ο μέγας δημοκράτης Ανδρουλάκης, έχει κάτι να σχολιάσει άραγε ????

Edited by - KERRY KING on 19/05/2012 07:52:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 10:14:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψυχολογία των μαζών.
Βίλχελμ Ραϊχ.
Τι παθαίνει η ψυχολογία των μαζών όταν ξεβρακώνεις την "δημοκρατία" τους;
Τι κάνει κάποιος όταν του τραβήξεις το χαλάκι κάτω από τα πόδια;
Αν μείνει όρθιος, αρχίζει κι εξετάζει την καινούρια αίσθηση νηφάλια.
Αν πέσει και χτυπήσει, βάζει μοκέτα. Χάνει κάθε επαφή...

Πόσοι νομίζεις ότι μένουν όρθιου ΝΙΚ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 12:38:34  Εμφάνιση Προφίλ
Λίγοι Αίολε.
Πολύ λίγοι.
Πάρα πολύ λίγοι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 15:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Nikomaxos

Δεν βλέπεις ότι,ο καθ'όλα συγκρατημένος,νηφάλιος συζητητής,πειθαρχημένος εγκέφαλος,ο Πλάτωνας,πώς εξάπτεται όταν ακούει απόψεις για το Πολυτεχνείο διαφορετικές απο τη δική του?

Ψυχολογία των μαζών.
Βίλχελμ Ραϊχ.
...........

Δεν είναι διαφορετικές, μα όταν λένε πως ήταν παραμύθια, είναι σαν να λένε πως αυτα τα χρόνια ήσαν όλα μέλι γάλα.

Τώρα έχω κάτι αναμνήσεις, κάπου στα 14, μαζι με το σχολείο, έχουμε παρει άδεια και πάμε για δυο ώρες μπάσκετ σε ανοιχτό χώρο. (δεν έχει έρθει ο καθ.γυμναστικης, άρρωστος. Τη μπάλα μου την δίνουν, με ευθύνη δική μου. Κατα τις 3 το μεσημέρι, σταματά ένα περιπολικό, έρχεται ένας μπατσος, (πράγματι άλλο όνομα δεν μπορω να του αποδώσω, του λέει πως είμαστε απο το γυμνάσιο, και έχουμε άδεια, γελάει, περνει τη μπάλα, και λέει κατάσχεση. Γυρνάμε στο σχολείο, που είναι η μπάλα, την πειρε η αστυνομία, ο υπεύθυνος μου λέει να πάω να την φέρω πίσω, γιατι την πείρα εγω. Πάω στο τμήμα, τρία καλοπαιδα (το σωστο που αρμόζει ειναι κολοπαιδα) αρχίζουν να γελάνε, και με την πρώτη διαμαρτυρία, φτανει το πρώτο χαστούκι. Μπορει να είμαι 14 μα δεν φοβάμαι. Τους λέω πως δεν είναι σωστο ότι κάνουν, γιατι ειχαμε αδεια, και ένας απο αυτους τους θρασυδειλους, αρχίζει να με χτυπάει βάναυσα, ο άλλος να γράφει σε μια κολλά με κόκκινα γράμματα, και ο τρίτος να βρίζει και να γελάει κοροιδευτικα. Κατάλειξη, μετα απο λίγο με βαζουν και σε ένα κελί, με όμορφα άτομα, να με κοιτάζουν παράξενα. 
Τι έκανε ένα παιδι και είναι μαζι τους? 
μετα απο τρεις ώρες, άκουσα τη φωνή της μητέρας μου να λεει δεν ειναι δυνατον, έχει φρικιασει με ότι άκουγε απο το διοικητή της αστυνομίας για τον αλυτη το γιο της που ενοχλούσε τους φίλισυχους πολίτες απο τον μεσημεριανό τους ύπνο, που ήταν αυθαδης και αντιστάσιας με τις αρχές και το νομό!

Α και κάτι άλλο νικομαχε. Εγω τη ψυχολογία των μαζων, και σχεδίων όλα τα βιβλία του ραιχ, τα διάβασα στην ιταλια, γιατι εκείνα τα χρόνια η φίλο σωτηρία επανάσταση, είχε απαγορεύσει, (όπως και καθε βιβλίο) που δείχνει την φτώχεια που κατέχονται οι φορείς φίλο φασιστικων/ναζιστικων/χουντικων καθεστώτων.

Ντένεκεδες είναι, αυτοί και όσοι τους ακολουθούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 16:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Μιας και καταπιαστήκαμε με το τόσο επίκαιρο θέμα του Πολυτεχνείου, να θυμίσω εδώ κάποια ονόματα....

Αγγελική Παπαθανασοπούλου - 32 χρονών ΕΓΚΥΟΣ
Βιβή Ζούλια - 35 χρονών
Νώντας Τσακάλης - 36 χρονών.

Τους θυμάστε άραγε ?????
Δεν πάει πολύς καιρός, 2 χρόνια πριν θυσιάστηκαν....
5 Μαΐου 2010....
Θύματα κάποιων "επαναστατών"....

Έτσι για να θυμόμαατε και ποιοί είναι αυτοί που κλείνουνε το μάτι στους μπαχαλάκηδες κάθε φορά που καίνε την Αθήνα....


Κανείς δεν μπορεί να μην το καταδικάσει αυτό φίλε.Το ίδιο πράγμα είναι,είτε μιλάμε για τον χ είτε για τον ψ.Είτε μιλάμε για "επαναστάτες" "αναρχικούς" είτε μιλάμε για χουντικούς,όταν υπάρχει απώλεια αθώων ανθρώπων,τότε η ουσία δεν αλλάζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 16:01:47  Εμφάνιση Προφίλ
Αρα Πλάτωνα,πάνε περίπατο όλες οι φιλοσοφικές συζητήσεις που κάναμε?

Αφήνεις προσωπικά βιώματα να επηρεάζουν την ψυχοσύνθεσή σου?

Αλλα έλεγες Πλάτωνα και άλλα βλέπω τώρα.

Σύμφωνα με αυτα που λές,εγω θα έπρεπε απο την εμπειρία μου στην σπηλιά,σήμερα να είμαι ιερομόναχος,ιεροκήρυκας ή κάτι τέτοιο.

Αν τα προσωπικά βιώματα επηρεάζουν την ορθή κρίση,τότε όλα είναι "κουλουβάχατα' στην ψυχή!

Ο Περικλής έλεγε:

«Φιλοκαλούμεν τε γάρ μετ’ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας· ……»

Μη θυμώνεις πλάτωνα,υγιέστατο διάλογο κάνουμε.Σε καλό θα μας βγει ώς συνήθως!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 19:00:01  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχος, με το συμπάθιο κιόλας δίχως ειρωνίες με καλή διάθεση, δε το ξερα ότι έχεις κάνει κι ένα φεγγάρι άνθρωπος των σπηλαίων. Ενδιαφέρον να το διαβάζω τώρα. Σα τρίτο μάτι[] της κουβέντας φιλοσοφώντας στο μέρος που διάγω τη ζωή μου δίχως να χω πάει ποτέ σε σπηλιές, στο τελευταίο σου πόστ με τους υγιέστατους διαλόγους διακρίνονται κενά,απ'εκείνα που λέγαμε ένα φεγγάρι σ'ένα άλλο θέμα[δεν τα εξηγώ γιατί έχεις δυνατότητες να πιάνεις τα νοήματα ].

Edited by - YUGI-OH on 19/05/2012 19:04:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 21:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Νικομαχος
Αρα Πλάτωνα,πάνε περίπατο όλες οι φιλοσοφικές συζητήσεις που κάναμε?
Αφήνεις προσωπικά βιώματα να επηρεάζουν την ψυχοσύνθεσή σου?
...........

Τι κάνουν?  
Όλα τα βιώματα σου νικομαχε, τα θυμασαι η δεν τα θυμασαι, είναι μέρος αυτου που τωρα είσαι. 
Τώρα αν αντίδρας η όχι στις διάφορες καταστάσεις, έγκειται μόνο στο αν η (εξυπνάδα) είναι αρκετή, ώστε να βλέπει (και προλαβαίνει) την αντίδραση.

Νικομαχος
Αλλα έλεγες Πλάτωνα και άλλα βλέπω τώρα.
........

Σορρυ μα αμφιβάλλω αν έβλεπες τι ελεγα τοτε, και πολυ φοβαμαι και για το τι γραφω παραπανω τώρα.


Νικομαχος
Σύμφωνα με αυτα που λές,εγω θα έπρεπε απο την εμπειρία μου στην σπηλιά,σήμερα να είμαι ιερομόναχος,ιεροκήρυκας ή κάτι τέτοιο.
.........
Γιατι μια εμπειρία να κανονίζει τοσο τη ζωη? σ' εμένα το συμβάν με τους αστυνομικούς, υπάρχει σαν ανάμνηση, μα έχει και μια θετική πλευρά. Μαζι με αλλα δυο γεγονότα, βοήθησαν στην προσωπική απομόνωση, να δώ σε βάθος πως λειτουργει ο εαυτός μου. Το ότι γράφω πως είναι Ντένεκεδες, αλήθεια λέω, ΑΣΕ που στα ματια μου εμφανίζονται και αλλα φρούτα που κυκλοφορούν...

Νικομαχος
Αν τα προσωπικά βιώματα επηρεάζουν την ορθή κρίση,τότε όλα είναι "κουλουβάχατα' στην ψυχή!
.............

Διλαδη νικομαχε, έχουμε μια εμπειρία, ας πούμε πλησιάζουμε στη φωτιά το χέρι μας και καίγεται, δεν βοηθάει στην ορθή κρίση η εμπειρία που λέει μην βάζεις το χέρι στη φωτιά? το ίδιο είναι και οι ναζί, φασιστες, και οι χουντικοι. Μακρυα λέει η εμπειρία. Που βλέπεις τα κουλουβαχατα?

Νικομαχος.
Ο Περικλής έλεγε:

«Φιλοκαλούμεν τε γάρ μετ’ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας· ……»
.......
Ο Περικλης ήταν ένας καλός και πολύτιμος πολιτικός. Μακάρι να είχαμε ένα σαν αυτόν στην εποχή μας. Παρ αυτα, δεν ήταν φιλόσοφος.

Νικομαχος
Μη θυμώνεις πλάτωνα,υγιέστατο διάλογο κάνουμε.Σε καλό θα μας βγει ώς συνήθως!!
...........

Μαζι σου Νίκ δεν έχω πρόβλημα, όπως και με τους περισσότερους, ότι και να πιστεύουν. Άμα τους λέω Ντένεκεδες, μην με παρεξηγήσεις, μα καμία φορά ...πως το λένε, στη βραση κολλά το σίδερο, 

Καταλαβαίνεις...

Σου γράφω απο την ιταλική Assisi, (Άγιος φραγκισκος, και έχω για ξενοδοχείο ένα παλιό κελί με τοίχους μα και δεν έχω Ίντερνετ) μέχρι αύριο βράδυ. 

Μα θα τα ξαναπούμε.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/05/2012 21:03:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 21:39:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πλάτωνας
Διλαδη νικομαχε, έχουμε μια εμπειρία, ας πούμε πλησιάζουμε στη φωτιά το χέρι μας και καίγεται, δεν βοηθάει στην ορθή κρίση η εμπειρία που λέει μην βάζεις το χέρι στη φωτιά?

Και έχει κάποια σχέση αυτο που λές με αυτο που είπα εγω?

Δηλαδή επειδή έβαλες το χέρι σου στη φωτιά και κάηκες,αυτο σημαίνει ότι η φωτιά είναι κακή και δεν πρέπει να την χρησιμοποιούμε ποτέ?

κατάλαβες τώρα το νόημα?
Επειδή η χούντα έκανε μερικά πράγματα κακά,σημαίνει οτι δεν έκανε καλά?

Κάνε μια σύγκριση δημοκρατίας-χούντας και πες με αντικειμενικότητα,ποιός προσέφερε περισσότερα στον λαό!

Για αυτο είπα,οτι οι βιωματικές μας εμπειρίες δεν πρέπει να επηρεάζουν την ορθή κρίση.

Επειδή οι βιωματικές εμπειρίες μπορεί να κατακλύζονται απο προσωπικά συναισθήματα,τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με τα παγκόσμια events.

Εγω Πλάτωνα,που δεν είμαι ούτε δημοκράτης,ούτε χουντικός,βάζοντας σε σύγκριση αυτούς τους δύο τύπους διακυβέρνησης,αν ήμουν με το πιστόλι στον κρόταφο και έπρεπε να διαλέξω μια απο αυτες,θα διάλεγα την χούντα!!

Εσύ?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 21:46:47  Εμφάνιση Προφίλ
YUGI-OH
Ειλικρινά δεν σε "πιάνω".

μπερδεύομαι με αυτο που λές για το τελευταίο ποστ και τους υγιείς διαλόγους.

κάνε μια διευκρίνηση.

περιγραφη της εμπειρίας στην σπηλιά υπάρχει στο τόπικ Σοφία με επικεφαλίδα ΒΙΩΜΑΤΙΚΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

Υ.Γ
Δεν υπάρχει ποτε θέμα παρεξήγησης.Ελέυθερα και δίχως προκαταλήψεις θέλω να ακούω την άποψή σου.Δεν είμαι αλάνθαστος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 21:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

quote:
Πλάτωνας
Διλαδη νικομαχε, έχουμε μια εμπειρία, ας πούμε πλησιάζουμε στη φωτιά το χέρι μας και καίγεται, δεν βοηθάει στην ορθή κρίση η εμπειρία που λέει μην βάζεις το χέρι στη φωτιά?

Και έχει κάποια σχέση αυτο που λές με αυτο που είπα εγω?

Δηλαδή επειδή έβαλες το χέρι σου στη φωτιά και κάηκες,αυτο σημαίνει ότι η φωτιά είναι κακή και δεν πρέπει να την χρησιμοποιούμε ποτέ?

κατάλαβες τώρα το νόημα?
Επειδή η χούντα έκανε μερικά πράγματα κακά,σημαίνει οτι δεν έκανε καλά?

Κάνε μια σύγκριση δημοκρατίας-χούντας και πες με αντικειμενικότητα,ποιός προσέφερε περισσότερα στον λαό!

Για αυτο είπα,οτι οι βιωματικές μας εμπειρίες δεν πρέπει να επηρεάζουν την ορθή κρίση.

Επειδή οι βιωματικές εμπειρίες μπορεί να κατακλύζονται απο προσωπικά συναισθήματα,τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με τα παγκόσμια events.

Εγω Πλάτωνα,που δεν είμαι ούτε δημοκράτης,ούτε χουντικός,βάζοντας σε σύγκριση αυτούς τους δύο τύπους διακυβέρνησης,αν ήμουν με το πιστόλι στον κρόταφο και έπρεπε να διαλέξω μια απο αυτες,θα διάλεγα την χούντα!!

Εσύ?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


χμ................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 22:26:19  Εμφάνιση Προφίλ
Τι χμ.....Σταυρο μας?

Τι θα διάλεγες εσυ,απο τα δύο?

Σκέψου το σκηνικό που περιέγραψα.Δεν έχεις άλλη επιλογή.Ενα απο τα δυο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2012, 22:54:40  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε,
"Σκέψου το σκηνικό που περιέγραψα.Δεν έχεις άλλη επιλογή.Ενα απο τα δυο."
Πόσες σφαίρες έχει το πιστόλι?

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 00:55:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έτσι για να θυμόμαατε και ποιοί είναι αυτοί που κλείνουνε το μάτι στους μπαχαλάκηδες κάθε φορά που καίνε την Αθήνα....

επεκτείνοντας το παραπάνω,

η Αθήνα και η κάθε Αθήνα,
τα λιμάνια και τα κάθε λιμάνια
κλείνουν/καίγονται κάθε φορά, ελλείψει μιας ξεχασμένη
(ή παρεξηγημένης) έννοιας,
του στοιχειώδους πατριωτισμού,
αίσθημα το οποίο δαιμονοποιήθηκε στην σύγχρονη "αναρχία" της Δημοκρατίας.



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 01:34:16  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχος,
ευχαριστώ για τη πληροφορία, θα τo διαβάσω με ειλικρινές ενδιαφέρον στο τόπικ που αναφέρεις.

Αναφερόμουν σε γενικότερου φιλοσοφικού ενδιαφέροντος θέμα εξ αφορμής αυτών που είπες και δεν ήταν προσωπικού χαρακτήρα.
Διευκρινίζω ότι έκανα χρήση τρίτου πληθυντικού προσώπου "διακρίνονται κενά" με γενικότερο πνεύμα μέσα απ'αυτό που έγραψες, όχι ότι είναι κατ'ανάγκη αναφορά για σένα.
Η ορθή κρίση ως ζητούμενο χρειάζεται προσοχή να μην εξελίσσεται σε αρμονικό μοτίβο σκέψης ορθής κρίσης.
Κάθε μορφής αρμονία δύναται να εξελιχθεί σε κατάσταση ύψιστης αυτοπαγίδευσης του νού. Κι εκεί χρειάζεται ύψιστη προσοχή.

Edited by - YUGI-OH on 20/05/2012 01:36:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 01:52:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η ορθή κρίση ως ζητούμενο χρειάζεται προσοχή να μην εξελίσσεται σε αρμονικό μοτίβο σκέψης ορθής κρίσης.
Κάθε μορφής αρμονία δύναται να εξελιχθεί σε κατάσταση ύψιστης αυτοπαγίδευσης του νού. Κι εκεί χρειάζεται ύψιστη προσοχή.

Πολύ σωστό αυτο.
Πιστεύω οτι έχω καταφέρει να "παγώνω" την κρίση μου.
Δεν την αναμιγνύω με συναισθήματα και πίστεψέ με,αυτο θέλει πολύ προσπάθεια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDisComin
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 02:30:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 11:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
από http://www.xryshaygh.com/index.php/kinima

10) Πιστεύω πως σημασία έχει η κοινωνία, το σύνολο, η κοινότητα του Λαού κι’ όχι το άτομο. Το άτομο γίνεται πρόσωπο κι’ αποκτά μορφή, διαμορφώνει “Εγώ” μέσα στο “Εμείς” του συνόλου. Τα άτομα δεν έχουν ιστορική σημασία σε αντίθεση με τα πρόσωπα, τα οποία αποτελούν συμπυκνώσεις χωροχρονικές ιδιαίτερων ποιοτήτων του Λαού και του Έθνους. Πρόσωπο μπορεί να είναι μόνο ένα άτομο που ολοκληρώνεται από την κοινωνικοποίησή του, μέσα από την ικανότητα, σαν αρμονική σύνθεση των κοινωνικών και ατομικών αξιών. Αυτός ο ανώτερος τύπος ανθρώπου είναι το νέο είδος ανθρώπου που επιδιώκει να πραγματώσει ο Εθνικισμός.

[ τα bold δικά μου ]


Για την Χ.Α σημασία έχει η κοινωνία, το σύνολο. Όχι το άτομο. Το άτομο όμως γίνεται πρόσωπο και πρόσωπο μπορεί να είναι και ένα μόνο άτομο (!!!). Παρ' ότι λοιπόν σημασία έχει το σύνολο, στο πρόσωπο ενός και μόνο ατόμου, πλήρως κοινωνικοποιημένου, μπορούν να συνυπάρξουν (αρμονικά) όλες οι κοινωνικές και οι ατομικές αξίες. Με λίγα λόγια, η αποθέωση του "φαίνεσθαι" και όχι του "είναι".

Π.χ ο Αδόλφος Χίτλερ δεν αντιμετωπίζεται από τους Εθνικιστές σαν άτομο, δηλ. τα χαρακτηριστικά του (π.χ ιδεολογία, κρίση, σύγκριση, λογισμός, απόφαση και εν τέλει πράξη) δεν είναι ατομικά. Ο Χίτλερ αντιμετωπίζεται από τους Εθνικιστές σαν ένα πρόσωπο στο οποίο συγκεντρώνονται όλα τα ατομικά χαρακτηριστικά του συνόλου μιας κοινωνίας τα οποία συνυπάρχουν αρμονικά. Δηλ. στο πρόσωπο ενός ατόμου υπάρχει και "ζει" ένας απόλυτος "άρχοντας". Δεν ενδιαφέρει τους Εθνικιστές το "είναι" του Χίτλερ, η ουσία του Χίτλερ. Αυτός [ σαν άτομο ] μπορεί να είναι ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου. Δεν το εξετάζουν αυτό, δεν τους ενδιαφέρει. Τους ενδιαφέρει πως στο πρόσωπό του, στο "φαίνεσθαι" δηλ. συγκεντρώνονται όλα τα ατομικά χαρακτηριστικά του συνόλου μιας κοινωνίας. Αυτό βλέπουν αυτοί. Τίποτ' άλλο. Και με βάση αυτού, κρίνουν και τον Χίτλερ. Αυτό κατά τους Εθνικιστές είναι το νέο είδος ανθρώπου, ένας ανώτερος τύπος ανθρώπου.

Υπάρχει λοιπόν ένα τεράστιο θέμα σχετικά με τις πράξεις αυτού του προσώπου. Αυτές οι πράξεις κατευθύνονται μόνο από την - έστω και αρμονική - συλλογικότητα των ατομικών χαρακτηριστικών μιας κοινωνίας ; Δηλ. το πρόσωπο που πράττει, δεν συμμετέχει καθόλου σ' αυτές τις πράξεις ; Με απλά λόγια, δεν ήταν ο Χίτλερ αυτός που αιματοκύλησε την Ευρώπη, αλλά ήταν ο Γερμανικός λαός που στο πρόσωπο του Χίτλερ είδε κάποιον που θα μπορούσε να το κάνει ;

Αν ισχύει αυτό, τότε η ευθύνη σε μια περίπτωση παραβατικότητας, σε ποιον θα αποδωθεί ; Στο άτομο ή στο πρόσωπο που συγκεντρώνει όλα τα ατομικά χαρακτηστικά μιας κοινωνίας ; Στο άτομο ή στην κοινωνία ; Και η δικαιοσύνη πως θα δουλέψει ;

Και περιμένω ακόμη τον macedon να περιγράψει το πως εκφράζεται η διαφορετικότητα στην κρίση σ' ένα εθνικιστικό σύστημα. Γιατί η κρίση κατευθύνει την πράξη και θα ήθελα να δω, αν αυτή η πράξη θα μπορούσε εν τέλει να είναι και διαφορετική, όπως επίσης να δω και το ενδεχόμενο αποτέλεσμα αυτής της πράξης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 12:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:

Δηλ. στο πρόσωπο ενός ατόμου υπάρχει και "ζει" ένας απόλυτος "άρχοντας"

O "άρχοντας" είναι άρχοντας του λαού, ο λαός - άρχοντας δηλ. Αλλά ο λαός - άρχοντας ή η κοινωνία - άρχοντας βρίσκονται [ ή μπορεί να βρίσκονται ] όλα συγκεντρωμένα στο πρόσωπο ενός και μόνου ατόμου. Αυτό το άτομο είναι ένας νέος τύπος ανώτερου ανθρώπου.

Το ερώτημα είναι : Αυτός ο νέος τύπος ανθρώπου, ατομικά χαρακτηριστικά δεν έχει ; Δηλ. η ατομικότητά του, που βρίσκεται ; Χάνεται ; Εξαϋλώνεται ; Συμπυκνώνεται ;

quote:
διαμορφώνει “Εγώ” μέσα στο “Εμείς” του συνόλου.

Μπορεί να το κάνει αυτό ; Κι αν μπορεί, αυτό το "εγώ" πόσο ελεύθερο, πόσο ανεπηρρέαστο, πόσο διάφορο μπορεί να είναι, από το "εμείς" του συνόλου ;

quote:
Τα άτομα δεν έχουν ιστορική σημασία σε αντίθεση με τα πρόσωπα, τα οποία αποτελούν συμπυκνώσεις χωροχρονικές ιδιαίτερων ποιοτήτων του Λαού και του Έθνους.

Δηλ. ο Αδόλφος, σαν Ιστορικό πρόσωπο, είναι μια χωροχρονική συμπύκνωση της ιδιαίτερης ποιότητας του Γερμανικού λαού και του Γερμανικού Έθνους (!!!). Δηλ. όλη η ιδιαίτερη ποιότητα [ αλήθεια, ποια ακριβώς ποιότητα ; ] του Γερμανικού λαού και του Γερμανικού Έθνους συμπυκνώθηκε στο πρόσωπο του Χίτλερ. Απίστευτο κι όμως ... εθνικιστικό!

Edited by - zip on 20/05/2012 13:16:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 13:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3854 διατυπώνεται η εξής άποψη :

quote:

- γιαπετ : ο εθνικισμός εμπεριέχει τον κίνδυνο διαμόρφωσης αισθημάτων απαξίωσης ή και μίσους για άλλους λαούς

- macedon : Αυτό δεν ισχύει. Είναι αυθαίρετο και αποτελεί καθαρά προπαγανδιστικό πυροτέχνημα. Φυσικά, θα με ενδιέφερε η τεκμηρίωση του παραπάνω που ισχυρίζεσαι, την οποία δεν έχω δει.


Και η ... τεκμηρίωση :

quote:
macedon

Το ότι ο λαός μου είναι ανώτερος από άλλους λαούς μου το λέει η ιστορία. Φυσικά εσύ μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου ίδιο με όλους τους λαούς, δεν υπάρχει κάτι κακό σ'αυτό. Αν νιώθεις έτσι, πιθανότατα είσαι έτσι...

Ποιος είμαι εγώ που θα σε πείσω ότι δεν είσαι το ίδιο με τους Σάξωνες και τους Γότθους, τους Αβογιρίνους και τους Παπούα; Δικαίωμά σου να τοποθετείσαι εκεί που ανήκεις. Εσύ, άλλωστε, ξέρεις καλύτερα πού ανήκεις...


Η Ιστορία ασφαλώς και δεν μας λέει ποιος είναι ανώτερος λαός από ποιον. Η Ιστορία απλώς καταγράφει τα γεγονότα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2012, 13:48:09  Εμφάνιση Προφίλ
zip

Αυτού του είδους τα προπαγανδιστικά πυροτεχνήματα που παραθέτεις, δεν θεωρώ ότι συνάδουν με το επίπεδό σου.

Το ότι θεωρώ (με βάση τα επιτεύγματά της) ότι η ελληνική φυλή είναι ανώτερη και εν πάσει περιπτώσει διαφορετική από άλλες φυλές και το ότι θεωρώ εγώ τον εαυτό μου, σαν Έλληνα, πολύ ανώτερο από άλλους λαούς, δεν συνιστά "απαξίωση" των άλλων λαών και οπωσδήποτε δεν συνιστά την ύπαρξη "αισθημάτων μίσους" όπως ισχυρίζεται ο γιαπετ.

Είναι σα να μου λες ότι ο διευθυντής μιας δημόσιας υπηρεσίας, που βρίσκεται εκεί λόγω μεγαλύτερων προσόντων που έχει και είναι ιεραρχικά ανώτερος από τους υφισταμένους του, εκ της θέσης του απαξιώνει τους υφισταμένους του και τους μισεί.

Αυτά είναι απλά προπαγανδιστικά πυροτεχνήματα αυτών που θεωρούν πως όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι με την έννοια των ίσων δυνατοτήτων και ίδιων προσόντων και πως όλοι οι άνθρωποι είναι ικανοί για όλα. Εμ, δεν είναι έτσι, και το ξέρουμε. Οι θέσεις αυτές μετατρέπουν τον κάθε ξεχωριστό άνθρωπο σε μαζάνθρωπο, σε ισοδύναμο μέλος ενός ακαθόριστου κοινωνικού συνόλου, κάτι που τόσο η φύση όσο και η καθημερινή πρακτική μας αποδεικνύει πως δεν ισχύει.

Με απλά λόγια και όπως το έθεσε ένας κομμουνιστής: Όταν εμείς φτιάχναμε παρθενώνες, οι ευρωπαίοι έτρωγαν τις γυναίκες τους.

Ως εκ τούτου, μπορείς εσύ (και ο οποιοσδήποτε άλλος) να θεωρείς τον εαυτό σου ίδιας πολιτιστικής δυναμικότητας με τον κάθε Παπούα. Είναι δικαίωμά σου. Όπως είναι δικαίωμά μου να θεωρώ πως η δική μου φυλή, ο πολιτισμός και τα επιτεύγματα της οποίας διδάσκονται σε κάθε σοβαρό πανεπιστήμιο του κόσμου, είναι πολιτισμικά ανώτερη από οποιονδήποτε άλλον, χωρίς ούτε να τον απαξιώνω ούτε, πολύ περισσότερο, να τον μισώ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2109375
Maintained by Digital Alchemy