ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 23:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπππς!Εγώ μάλλον πάλι μπέρδεψα τα φύλα..

Όπως συχνά, πυκνά μπερδεύω άλλα φύλλα,με δυο λ αυτή τη φορά..
Άρα,και μετά την τελευταία απάντησή σου καταλήγουμε πως οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες στο να μας έρθει ένα πνευματάκι κακόβουλο...Κι εδώ είναι και η επικινδυνότητα...


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FALIRO
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 19:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FALIRO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιασας.
Ηθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε με το ποτηράκι, παρόλο που εγώ ασχολήθηκα πριν από 15 χρόνια περίπου.
Είχα χάσει μάννα και αδερφή και πιστεύω ότι με καταλαβαίνετε...
Οταν το άκουσα δεν μπορούσα να ησυχάσω. Η σκέψη της επικοινωνίας μαζί τους με τρέλλαινε.
Ευτυχώς δεν μας συνέβηκε τίποτα άσχημο. Ισως έπαιξε ρόλο ο σταυρός που πάντα είχαμε στον κύκλο.
Μας είχε γίνει συνήθεια, το ξεκινήσαμε σε σπίτι, και μετά αρχίσαμε να το κάνουμε ακόμα και στο γραφείο όταν βρίσκαμε ευκαιρία. Δεν ξέρω όμως αν κατάφερα να μιλήσω με τα πνεύματα που ήθελα. Δεν ξέρω μήπως κάνανε ότι ήταν αυτά. Υποτίθεται ότι μίλησα.
Θυμάμαι ότι η μαμά μου κάποια στιγμή έγραψε ¨ΖΗΤΩ ΔΕΗΣΕΙΣ.
Η φίλη μου μου είπε ότι ήθελε να της κάνω τρισάγιο.
Απαντούσανε σωστά σε όλα τα περασμένα.
Κάποια στιγμή, αφού το κάναμε κάθε μέρα, εμφανίστηκε ένα πνευματάκι το οποίο μας είπε ότι ήταν παιδάκι, (10) από την Ικαρία, το οποίο δεν έφευγε με τίποτα. Εγώ τσαντιζόμουνα λες και είχα να κάνω με άνθρωπο κανονικό, μας έλεγε να το σταματήσουμε αυτό ή μας πείραζε.
Μια φορά, θα γελάσετε το ξέρω,και θα σας φανεί απίστευτο, κάτι του είπαμε και η απάντηση ήταν ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ. Σοκαρίστηκα εκείνη τη στιγμή, όλες δηλαδή, δεν φανταζόμουνα ότι ένα πνεύμα μπορούσε να χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις. Αυτό συνεχίσθηκε σε σχεδόν καθημερινή βάση για τουλάχιστον δυο μήνες, είχαμε εθισθεί και κάποια στιγμή αποφασίσαμε ότι έπρεπε να σταματήσει αυτό. Από τότε δεν το ξαναδοκιμάσαμε και έχουμε πει ότι δεν θα τα ξανακάνουμε ποτέ. Είμασταν τυχερές δεν μας έτυχε τίποτα άσχημο και καλό είναι να μην πάει κανείς γυρεύοντας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 19:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε FALIRO καλωσήρθες!
Και τα περιστατικά που μας διηγήθηκες!!
Ειδικά αυτό το:<σιγά τα ωά>
Μου έκανε τρομερή εντυπώση.
΄Παιχνιδιάρικο πνευματάκι ή ψυχοκινητικό φαινόμενο?


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FALIRO
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 21:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FALIRO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ελευθερία νομίζω ότι ηταν μάλλον παιχνιδιάρικο πνευματάκι.
Εμεις μιλάγαμε με σεβασμό, προσέχαμε τις εκφράσεις που χρησιμοποιούσαμε όταν καλούσαμε πνεύματα, το πνευματάκι είχε αδυναμία στη φίλη μου και η φίλη μου του μίλαγε πολύ γλυκά σε αντίθεση με μένα που δεν είχαμε και τις καλύτερες σχέσεις. Η φίλη μου από κάποιο σημείο και μετά ακουμπούσε απλώς το δάχτυλό της στο ποτήρι (πλαστικό στο γραφείο) και ο ΚΩΣΤΑΣ εμφανιζόταν αμέσως. Μάλλον δεν έφευγε ποτέ από δίπλα της υποψιάζομαι.
Πάντως τώρα θα φοβόμασταν να το ξανακάνουμε.
Θέλω να σημειώσω ότι ποτέ δεν καλέσαμε πνεύμα άγνωστο. Πάντα κάποιος καλούσε κάποιον που ήξερε προσωπικά στη ζωή. Το παιδάκι εμφανίστηκε από μόνο του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LaStDrIvE
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 17:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LaStDrIvE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas, eimai neo melos sto forum sas.ean kai pote pote erxomouna san episkeptis:)

Mou sinebi kati pou den boro na to exigisw.Afto mu sinebei prin peripou 10 meres.mia fora oso hmouna xipnios kai mia tin wra pou koimomouna.eida san eikona brosta mu oti kapios milaei me tin psixi mou meso kapoiou board(ouija,physic circle).afto den diarkese gia poly san "orama" apla gia merika defterolepta.alla gia peripou 20 lepta katalabena oti athela mu edina apantisis se themata pou me rwtouse.to syberasma afto to ebgala otan epiasa ton eafto mu na skeftete kathe toso kai diaforetiko thema kai na dinw apantisis.kati paromio eniwsa kai sto ypno mou alla einai kati pou den borw na to perigrapsw.apla thymame oti eniwsa kati paromio.

afto pou tha ithela na rwtisw einai ean mporei kapios na erthei se epafi (mesw tou Board ) me tin psyxh kapoiou zwntanou anthropou.kai ean nai pws mporeis na prostateftis.poso eukolo 'h diskolo mporei na einai to kalesma.

me ektimisi
LaStDrIvE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΕ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΕΝΑ ΠΑΡΓΜΑ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΣ
ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ ΠΑΝΤΟΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΕΚΡΟ ΝΑ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΠΕΥΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΥ
ΙΣΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΝΕΚΡΩΝ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ...

ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΓΡΙΝΓΚΛΙΣ
ΟΥΠΣ ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΣΠΑΣΙΚΛΑ...

Edited by - Ε.μ.Α on 03/05/2004 18:27:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας! Αποφάσισα να πάρω και εγώ μέρος στο θέμα!
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

1)Το "παιχνίδι" αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο σου χωρίς την παρουσία
άλλων?
2)Μπορείς να καλέσεις το πνεύμα κάποιου φίλου σου την ώρα που κοιμάτε? Επειδή βρίσκεται στο αστρικό επίπεδο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 20:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

einai to kalesma.

me ektimisi
LaStDrIvE



mon bebe, δεν ειμουν εγω που σε καλουσα

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 10:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε Evil
Μου θύμισες την εμπειρία που είχα κάποτε και εγώ. Οχι τόσο αγρια βέβαια όπως η δικιά σου απλά και εμείς είχαμε σπασίματα στο σπίτι. Είμαι 35 χρονών και το έκανα στα 17. Το έκανα περισσότερο γιατί είχε πεθάνει ο αδελφός μου και το έβρισκα σαν λύση για να επικοινωνήσω μαζί του.. Μετά λοιπόν από τόσα χρόνια και μετά από πολλές συζητήσεις με άτομα που ήξεραν πέντε πράγματα παραπάνω από μένα κατέληξα στο εξής:ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.... ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΦΟΥ ΓΛΥΚΑΙΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ (εγώ τουλάχιστον έτσι την πάτησα)ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΑΤΙ ΟΠΟΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ.
Γνώμη μου έτσι;

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 15:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΤΑΛΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΧ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ???
ΦΙΛΙΑΚΑ Ε.μ.Α....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 16:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ε.μ.Α όπως είπε στην αρχή και ό φίλος που άνοιξε το θέμα.
Βάζοντας σε ένα τραπέζι στρογγυλό τα γράμματα της αλφαβήτου γύρω - γύρω μόνο που εμείς δεν είχαμε αριθμούς (τουλάχιστον δεν θυμάμαι) και μετά το γράμμα Μ είχαμε φτιάξει ένα χαρτονάκι με τη λέξη ΝΑΙ και στο τέλος μετά το Ω τη λέξη ΟΧΙ έτσι ώστε να είναι απέναντι το ένα από το άλλο.

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 16:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ???????????
ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΔΗ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΕΛΑΝΕ?
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΙΧΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΚΟΥΝΗΘΗΚΕ...
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΩ..
ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΛΑΓΑΝΕ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑΜΕ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΕΡΙΑ Η ΝΑ ΓΕΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΥΣΙΑ...???

ΑΑΑΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ

ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 16:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πληροφορώ καλή μου Ε.μ.Α. ότι παίζει ρόλο το γιατί οι άλλοι το κάνουν. Εμένα μου είχε τύχει (ήμασταν και εμείς γύρω στα 5-6 άτομα) να μην έχει κουνηθεί καθόλου το ποτήρι. Και υπήρχαν άτομα που κοροϊδευαν και ειδικά εμένα που βλέπαν πόσο πολύ πίστευα ότι θα επικοινωνήσω με τον αδελφό μου. Σε πληροφορώ ότι όταν το συγκεκριμένο άτομο είπε : "Βαρέθηκα, αυτές είναι βλακείες το είδατε και μόνοι σας και έφυγε από το σπίτι αμέσως το ποτήρι κουνήθηκε λες και ήταν εκεί τόσην ώρα και δεν ήθελε να μιλήσει. Αν θέλεις να το δοκιμάσεις (δεν είμαι σε θέση να σου πω εγώ αν πρέπει ή όχι) τόσε να σιγουρευτείς ότι δεν είναι άτομα μαζί σου που απλά επειδή δεν πιστεύουν ήρθαν από περιέργεια
Φιλικά

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 17:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 22:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΙΤΖΑ? ΙΔΟΥ...



ΦΙΛΙΚΑ Ε.Μ.Α...
ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΦΩΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 17:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜΑΘΑ?? ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΟΙ ΦΩΤΟ.....??????

Ε.Μ..Α

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 04:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΙ!!!!
ΒΡΕ Ε.Μ.Α. ΜΟΥ ΕΚΟΨΕΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ .... ΚΑΤΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!!!!

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fthanos
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 21:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fthanos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ouija board....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΑ ΒΡΙΣΚΩ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΞΕΝΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΔΙΚΙΆ ΜΟΥ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fthanos
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 22:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fthanos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
That's it...ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ" ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ...ΜΕ Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α...ΟΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΥΤΕ Η ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΟΥΤΕ Η ΠΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΓΕΝΝΗΘΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΝΙΩΘΩ.ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ,Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ,Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΟΤΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 15 ΧΡΟΝΩΝ...ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ...ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΩ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ! ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ Σ'ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΑΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΣΟ ΑΝΟΥΣΙΟ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ"...
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fthanos
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 00:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fthanos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά Ο YHVH!!! Πόσες φορές θα το πούμε???

quote:
ποτε μα ποτε δεν ερχεται καλο "πνευμα" αλλα παντα κακο

Ανακρίβεια. Απλά οι πιθανότητες να έρθει καλό είναι 1 στο 1.000.000. Βέβαια αν είσαι ικανός μπορείς να καλέσεις επίτηδες καλό. Πολλές φορές πρόκειται για μείγμα, ως επί το πλείστον κακόβουλο, αλλά όχι ΚΑΚΟ.
Ο λόγος είναι ότι επικοινωνούμε με το χαμηλότερο αστρικό, όπου:
1) Είναι το "κατακάθι" του αστρικού, εκεί πηγαίνουν τα κακά πνεύματα. Τα καλά είναι απλά στο δρόμο για το ανώτερο αστρικό.
2) Αυτά τα πνεύματα δεν έχουν γνωρίσει την μακαριότητα των υψηλότερων πεδίων, και έτσι λησμονούν το φυσικό πεδίο ή παίρνουν "εκδίκηση", γι'αυτό έλκονται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από το ποτήριον.
Καλό απόγευμα!

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula


ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΝΕΥΜΑ...ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ OUIJA BOARDS ΣΤΑ TOY STORES ΣΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΠΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ...ΣΥΝΙΣΤΩ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΠΟΦΥΓΗ


let the angel rise in you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
psa3ebres
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 07:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psa3ebres  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους. Είμαι καινούριο μέλος στο esoterica και εδώ και λίγες μέρες χάνομαι στις σελίδες του εξερευνώντας τα διάφορα topics που υπάρχουν. Θέλω να κάνω μια μικρή εισαγωγή για το άτομο μου ως αναφορά τον τρόπο σκέψης μου ώστε να προσπαθήσω να σας κάνω να καταλάβετε μέσω ποιου πρίσματος βλέπω και κρίνω πράγματα και καταστάσεις.
Γενικότερα λοιπόν είμαι αρκετά δύσπιστος άνθρωπος. Ακούω πολλά και πιστεύω πολύ λίγα. Η βασική μου θεωρία είναι πως άμα δεν το δεις, δεν το πιάσεις δεν το μυρίσεις δεν το γευτείς και δεν το ακούσεις δεν πρέπει να το πιστεύεις κιόλας. Έχω καταλήξει σε αυτό τον τρόπο σκέψης απλούστατα για το λόγο του ότι βλέπω γύρο μου πολλούς που με ελαφρά την καρδία ξεστομίζουν απίστευτες ανακρίβειες. Βλέπω άλλους που είτε λόγο έλλειψης υποτυπώδους ευφυΐας είτε συχνότερα λόγο επιπολαιότητας είναι ικανοί να καταπιούν σαν χάνοι οτιδήποτε τους παρουσιαστεί με όμορφο περιτύλιγμα, καθώς επίσης μου έχει τύχη ουκ ολίγες φορές να ακούσω την ίδια ιστορία από διαφορετικά άτομα των οποίων οι διηγήσεις να διαφέρουν όπως η μέρα με την νύχτα (σε αυτό το σημείο αναφέρομε σε συναισθήματα και εντυπώσεις που δημιουργούνται στο άτομο τα οποία συγχύζονται στο κεφάλι του με τα αντικειμενικά στοιχεία ως αποτέλεσμα η αναπαραγωγή που επιχειρεί να καταλήγει να είναι μια διαστρεβλωμένοι εκδοχή της πραγματικότητας). Συνεπώς καμία φορά μπορεί να λέμε «ψέματα» χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Τελειώνοντας την εισαγωγή να διευκρινίσω ότι όλα αυτά δεν θα μπω βέβαια στη διαδικασία να τα σκεφτώ εάν έχω μια συζητήσει με κάποιον που μου λέει για το πως πέρασε το βράδυ του Σαββάτου ή μου εξιστορεί μια περιπέτεια που είχε στο super market όταν πήγε κάποιο πρωινό για να ψωνίσει γάλα . Τα πράγματα αλλάζουν ώμος όταν μιλάμε για φαντάσματα, πνεύματα, θεούς και δαίμονες!
Εγώ λοιπόν προσωπικά δυσκολεύομε να πιστέψω στην ύπαρξη του θεού αυτού κάθε αυτού, πόσο μάλλον όταν ακούω για διάβολους και τριβόλους. Χωρίς αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα χλευάσω τα πιστεύω κάποιου άλλου φυσικά. Του εναντίον προσπαθώ να κρατάω όσο μπορώ ανοιχτό το μυαλό μου και να μην αφήνω τις προκαταλήψεις μου να περνούν τις αποφάσεις για μένα. Έκπληκτος λοιπόν διάβασα μεταξύ άλλων σε διάφορα postings ότι μπορεί κάποιος να καλέσει κάποιο πνεύμα τόσο εύκολα όσο να ανοίξει το ψυγείο του σπιτιού του και να πάρει μια μπίρα από μέσα! Περιττό ίσος να αναφέρω πως επαναστάτησε κάθε πτυχή της λογικής μου. Παρόλα ταύτα αντί να κλίσω τον browser επιτόπου που ήταν και η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό, κάθισα και υπομονετικά διάβασα και τις 11 σελίδες. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν τα postings του Yngwie. Η αλήθεια είναι πως αν και θεώρησα τα λεγόμενα του εντελώς εξωπραγματικά μου έδωσε την εντύπωση πως δεν πρόκειται για κάποιον φαντασμένο κοκορόμυαλο αλλά αντιθέτως για ενημερωμένο και διαβασμένο άνθρωπο που οι σκέψεις του έχουν συνοχή και λογική. Σε εσένα λοιπόν Yngwie θα ήθελα να απευθύνω κατά βάση κάποια ερωτήματα και θα εκτιμούσα πολλή μια απάντηση σου.

1. Καταρχήν αναρωτιέμαι για την ηλικία σου. Αυτό καθαρά από περιέργεια και τίποτα παραπέρα. Αν υπολογίζω σωστά πρέπει να ίσε λίγο πάνω από 30?
2. Για εμένα το να κάνω παραδείγματος χάριν μια επίκληση πνευμάτων και να είναι επιτυχής με την έννοια του να παρουσιαστεί όντως κάποιο πνεύμα θα σήμαινε αυτόματα ότι θα αναθεωρούσα ριζικά τις απόψεις μου επί θεμάτων πίστης. Μεγάλη υπόθεση για μένα. Από την άλλη σαφέστατα έχεις αναφέρει ότι κάτι τέτοιο είναι άκρος επικίνδυνο... Πόσο μάλλον και στη δική μου περίπτωση που εκτός από αδαής είμαι και άπιστος Θωμάς  Υπάρχει λοιπόν κάτι που θα μπορούσα να κάνω με ασφάλεια που θα μου παράσχει τις αποδείξεις που χρειάζομαι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 15:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Psa3ebres θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, και ας μην απευθύνεται το ερώτημά σου σε μένα προσωπικά.

Αναφέρεις ότι δεν πιστεύεις στον Θεό και ότι έχεις τις δικές σου απόψεις για τα πράγματα, και πολύ καλά κάνεις.

Ειλικρινά, για ποιον λόγο θα ήθελες να δοκιμάσεις επίκληση πνεύματος?

Υ.Γ. Η δική μου άποψη είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο με ασφάλεια, όπως λες.


* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 18:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ psa3ebres

Αν και τα ερωτηματα σου απεφθίνοντε στον Ynqwie νομιζω οτι δε θα εβλαπτε και η αποψη καποιου αλο.
Το καλυτερο για την ψυχηκη σου υγεια ειναι να ξεχάσεις το "ποτιρακι" γιατι πολυ ευκολα θα σου δημηουργισει προβληματα. Αυτό που εχεις να κανεις για να αντιλιφθεος την υπαξη του Θεου ειναι να κοιταξεις γυρο σου. Ειναι παντου ο Θεός. Απλά κοίτα και προβληματίσου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psa3ebres
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 19:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psa3ebres  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειρήνη:Αναφέρεις ότι δεν πιστεύεις στον Θεό και ότι έχεις τις δικές σου απόψεις για τα πράγματα, και πολύ καλά κάνεις.
Ειλικρινά, για ποιον λόγο θα ήθελες να δοκιμάσεις επίκληση πνεύματος?

Ειρήνη όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post, το να έχω μια προσωπική εμπειρία με κάποιο πνεύμα για παράδειγμα, θα με κάνει να αναθεωρήσω ριζικά τις απόψεις μου σε θέματα πίστης. Το οποίο θα είναι μεγάλη υπόθεση για μένα. Για να γίνω ποίο αντιληπτός, ποτέ στη ζωή μου δεν έτυχε να γίνει κάτι που να με κάνει να λάβω σοβαρά υπόψη μου την πιθανότητα της ύπαρξης πνευμάτων ή γενικότερα κάποιου παραφυσικού φαινομένου. Το να πέσει ένα κάδρο από τον τοίχο ή το να αισθανθώ μια ανατριχίλα την ώρα που παρακολουθώ τηλεόραση δεν θα με κάνει να πιστέψω πώς πέρασε κάποιο πνεύμα και το προκάλεσε! Γενικότερα όταν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε ένα φαινόμενο, καλύτερο είναι να μην επινοήσουμε κάποια εξήγηση. Για παράδειγμα ένα από τα ποίο συνηθισμένα επιχειρήματα που θα έχει ένας παπάς για την απόδειξη ύπαρξης του Κυρίου είναι ότι όπως ένα αυτοκίνητο έχει τον δημιουργό του, έτσι και ο κόσμος έχει τον δικό του δημιουργό. Και πως είναι δυνατόν αυτός ο δημιουργός να μην είναι μια πάνσοφη οντότητα εάν αναλογιστεί κανείς την «τελειότητα» του κόσμου... λογικό? Ναι! γιατί όχι άλλωστε? Αποδεδειγμένο? Όχι... κάθε άλλο μάλιστα. Μήπως όμως η ύπαρξη του θεού είναι μια ανθρώπινη επινόηση για να δώσει εξηγήσει στο ανεξήγητο? είναι και αρκετά βολικό αν το σκεφτεί κανείς. Από τι στιγμή που υπάρχει θεός όλα εξηγούνται. Μπορεί να μην καταλαβαίνω πως το κάνει αλλά ξέρω ότι το κάνει. Όπως Μπορεί να μην καταλαβαίνω πως λειτουργεί το τηλέφωνο όμως ξέρω ότι λειτουργεί γιατί βλέπω τα αποτελέσματα. Στην προκειμένη περίπτωση όμως το τηλέφωνο το έχεις μπροστά σου, το βλέπεις και το χρησιμοποιείς. Με τον θεό όμως είναι ποιο περίπλοκα τα πράγματα. Εκεί παίζεις λίγο κρυφτό. Ο θεός θα σου δώσει σημάδια.. Τα οποία όμως πρέπει να πιστεύεις για να τα μεταφράσεις. Να λοιπόν που κολλάει και το ζήτημα της πίστης. Στη θρησκεία όταν χρησιμοποιείτε ο όρος «πιστεύω» δεν σημαίνει ότι υπάρχουν στοιχεία και αποδείξεις αλλά ότι υπάρχει κάτι μέσα στον κάθε πιστό που του δίνει την ακλόνητη (ή μη) πεποίθηση ότι υπάρχει θεός, έχει τις δυνάμεις που υπαγορεύει η θρησκεία του και ότι έχουν γίνει αυτά που του λένε ότι έχουν γίνει και με τον τρόπο που του λένε ότι έχουν γίνει. Εγώ λοιπόν δεν είμαι πιστός. Όχι σε αυτόν τον τομέα τουλάχιστον. Όπως καταλαβαίνεις το παιδεύω πολύ το θέμα στο κεφάλι μου. Αλλά σκέψου να μου εμφανιστεί το πνεύμα του παππού μου, να μου δώσει μια μπάτσα στο μάγουλο και να μου πει γεια σου ρε Χρήστο τσίφτη και καραμπουζουκλη! Εκεί λοιπόν είναι που θα πω στον εαυτό μου.. Μεγάλε πίστευε και μην την ψάχνεις την δουλειά. Αυτά βέβαια είναι εξωπραγματικά σενάρια... Έλα όμως που εδώ μέσα λένε ότι αν κάτσεις σε ένα τραπέζι με άλλους 2 και πεις πνεύμα έλα. Τσουπ θα σου έρθει το πνευματάκι σαν να φωνάζεις το σκύλο σου... Μόνο που αυτός ο σκύλος δαγκώνει... Ε αν είναι τόσο απλό να μάθω πώς μπαίνει το φίμωτρο ή αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ποιο απλό και να λύσω έναν μεγάλο προβληματισμό της ζωής μου! (Άσε που δεν θα με χαλούσε να τα λέγαμε με τον παππού μου που αγαπούσα τόσο πολύ ;)).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 20:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά σκέψου να μου εμφανιστεί το πνεύμα του παππού μου, να μου δώσει μια μπάτσα στο μάγουλο και να μου πει γεια σου ρε Χρήστο τσίφτη και καραμπουζουκλη!

Αμε αμε...!

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ! Ειναι δυνατόν, να γνωριζεις ομως οτι δεν εχουν τετιες δυναμεις τα πνευματα στη Γη , δε θα σε χαστουκίσει ο παπούς σου. Ξέχνα ομως το "ποτιράκι"!!!
Δίαβασε το τοπικ "Αστρική προβολή" και αν αποφασίσεις οτι θές να τη μαθεις στειλε μου mail για να σου στείλω καποια μαθήματα. Φυσικα για να κανεις ΑΠ θελεις χρόνο δεν θα ειναι ΤΣΟΥΠ! οπως το "ποτιρακι" αλλα δε δαγκόνει... και εχει πολλές ομορφίες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 13:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου καλημέρα και πάλι.

Συμφωνώ σε όσα γράφεις στο θέμα Θεού και πίστης. Είναι κάτι εντελώς προσωπικό και εσύ απλά και μόνο εκφράζεις τις απόψεις σου (φυσικά κάνεις πολύ καλά). Όμως δεν θα μπω στην διαδικασία να κουβεντιάσουμε το θέμα αυτό εδώ, καθώς υπάρχουν αρκετά topics που έχουν καταθέσει οι συμμετέχοντες τις απόψεις τους για τα ΘΕΟ/ΠΙΣΤΗ.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι η σχέση ανάμεσα στην επίκληση πνεύματος και πίστης. Πως δηλαδή το να καλέσεις ένα πνεύμα και να το σου παρουσιαστεί, θα σε κάνει να πιστέψεις στον Θεό?!

Νομίζω ότι είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και προσωπικά εμένα, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα μ’ έκανε να πιστέψω στην ύπαρξη των πνευμάτων και όχι του Θεού. Εφόσον μάλιστα δηλώνεις μη-πιστός, δεν νομίζω ότι αυτό θα ήταν μια τρανταχτή απόδειξη για ‘σενα, απλά ίσως άλλο ένα σημάδι.

Όσο γι’ αυτό που αναφέρεις, σχετικά με το θέμα του παππού σου, έχω χάσει την μητέρα μου από πολύ μικρή και αν πράγματι ήταν έτσι «εύκολο» το να μιλήσω μαζί της θα το είχα κάνει ήδη. Άρα δεν πιστεύω πως σε μία επίκληση θα ερχόταν το πνεύμα αγαπημένων προσώπων μας. Το πολύ-πολύ, αν πιστέψουμε σ’ αυτή την διαδικασία να ερχόταν κάποιο πνεύμα που θα παρίστανε το δικό μας πρόσωπο.

Σχετικά μ’ αυτό που αναφέρει ο αγαπημένος μου φίλος Νίκος (crystal_tear) συμφωνώ, μόνο που για να καταφέρεις να συναντήσεις ένα δικό σου πρόσωπο που έχεις χάσει χρειάζονται χρόνια προσπάθειας ώστε ΙΣΩΣ να καταφέρεις ν’ «ανέβεις» σ’ αυτό το επίπεδο.

Πολύ φιλικά

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~

Edited by - oneiric1 on 20/05/2004 13:39:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 14:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'μαι κι εγώ!

Πρώτα απ'όλα, θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι στην περίπτωση που... και λοιπά, δεν υπάρχει μία περίπτωση στο εκατομύριο να μιλήσεις με τον παππού σου (εκτός αν πέθανε χθες), το πολύ πολύ με ό,τι έχει μείνει από την προσωπικότητά του.

Επίσης, επειδή έπεσαν κάποιες ανακρίβειες, ουσιαστικά με ποτηράκια και λοιπές μεθόδους τύπου "ανοίγω το ψυγείο μου" δεν καλείς καμία οντότητα, απλά βοηθάς και επιτρέπεις την είσοδο στο φυσικό πεδίο αυτών των οντοτήτων που έτσι κι αλλιώς είναι κοντά, οι οποίες ψοφάνε να έρθουν όσο πιο κοντά στη γη γίνεται. Έτσι, είναι αδύνατο με αυτές τις μεθόδους να επικοινωνήσεις με αυτό που θέλεις, είτε είναι κοιμισμένος φίλος, παππούς, δαίμονας, αρχάγγελος, άγγελος, εξάγγελος μας ήρθ' από μακριά γερμένος πάνω σ'ένα δεκανίκι κλπ.

Για να μην φλυαρώ αλλά να απαντήσω σε μια ερώτηση που προοριζόταν για άλλον (έχω την εντύπωση πως ο Yngwie δεν επισκέπτεται πια το φόρουμ), προχωρώ.

quote:
2. Για εμένα το να κάνω παραδείγματος χάριν μια επίκληση πνευμάτων και να είναι επιτυχής με την έννοια του να παρουσιαστεί όντως κάποιο πνεύμα θα σήμαινε αυτόματα ότι θα αναθεωρούσα ριζικά τις απόψεις μου επί θεμάτων πίστης. Μεγάλη υπόθεση για μένα. Από την άλλη σαφέστατα έχεις αναφέρει ότι κάτι τέτοιο είναι άκρος επικίνδυνο... Πόσο μάλλον και στη δική μου περίπτωση που εκτός από αδαής είμαι και άπιστος Θωμάς ? Υπάρχει λοιπόν κάτι που θα μπορούσα να κάνω με ασφάλεια που θα μου παράσχει τις αποδείξεις που χρειάζομαι?

Έλα, Αλέκο, τί θέλεις?

α) Απόδειξη του υπερφυσικού χωρίς να προϋπάρχει προσφορά ενέργειας & θέλησης μέσω της πίστης σε αυτό
β) Αυτή η απόδειξη να είναι εντελώς απτή και αντικειμενική, να μπορείς να την τραβήξεις βίντεο βρε αδελφέ
γ) Όλα αυτά με απόλυτη ασφάλεια
δ) ΚΑΙ χωρίς ΚΑΜΙΑ προηγούμενη εκπαίδευση

Τί θέλεις? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!!

Ας κάνουμε μια προσπάθεια, αλλά αφαιρώντας ΦΥΣΙΚΑ το (δ)
Έχεις 3 επιλογές:

1) Να αγοράσεις το βιβλίο Modern Magick του D.M. Kraig (αν δεν ξέρεις Αγγλικά, να μάθεις), να ακολουθήσεις με ιδιαίτερο ζήλο για έναν ολόκληρο χρόνο τις ασκήσεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, τρώγοντας εις την μάπαν και τα 11 μαθήματα, χωρίς να παραβλέψεις κανένα. Στο τελευταίο μάθημα διδάσκεται ένας τρόπος ΑΠ ο οποίος, αν έχεις κάνει σωστά ΟΛΑ τα υπόλοιπα και μόνον τότε, είναι εντυπωσιακά αποτελεσματικός. Μετά, προλαβαίνεις δηλαδή τον Αύγουστο του 2005 αν το αγοράσεις αύριο, θα ρωτήσεις εδώ πέρα πώς να κάνεις φουλ επίκληση στο φυσικό επίπεδο έχοντας ήδη αυτές τις ικανότητες. This is the easiest part. Μετά, θα καλέσεις ό,τι θέλεις στο φυσικό επίπεδο (ο αρχάγγελος Ραφαήλ είναι καλή επιλογή) και θα παίξεις μαζί του τάβλι, κάτι που μάλλον θα σε πείσει.

2) Θα κάνεις κάτι παρόμοιο.

3) Θα κάτσεις να δεις Fame Story και θα αφήσεις το υπερφυσικό στην ησυχία του.

Υ.Γ. Μην νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω τη θέση σου ή ότι την κοροιδεύω, και εγώ παλιά έτσι ήμουν. Αλλά δεν υπάρχει η εύκολη λύση!

Καλό μεσημέρι. Άαντε, πλησιάζουν και οι διακοπές...

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 04:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, όποιος δεν θάβεται κόβει συνέχεια βόλτες;


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ

Telxinas - ΦρουτεμπορικήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 16:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'όσο ξέρω, όχι, απλά η κηδεία επιταχύνει τη διαδικασία.
Όμως αν κάποιος ήταν κλινικά αλκοολικός, υπερβολικά κάθαρμα ή ιδιαίτερα δεμένος με την υλική ζωή, έχουν την τάση να μένουν "χαμηλά" για περισσότερο καιρό. Μερικών είναι η επιλογή τους λόγω υπερβολικής αγάπης για ζωντανό πρόσωπο, αλλά κάτι τέτοιο είναι πιο σπάνιο.

Αλλά αυτό που εμφανίζεται πιο συχνά σε "ποτηράκι" και άλλα είναι το εξής:
Έχεις δει ποτέ πύραυλο να εκτοξεύεται???
Για να ανέβει χρειάζεται να "αφήνει" πίσω του τα μεγαλύτερα, εξωτερικά κομμάτια με τα χρησιμοποιημένα καύσιμα. Όσο πιο ψηλά πηγαίνει τόσο περισσότερα αφήνει σε διαφορετικά ύψη.Έτσι πρίπου γίνεται και στον θάνατο, αφού η ψυχή "αφήνει" πίσω της τα ελαττώματά της, τα εγώ της, την προσωπικότητά της και άλλα.
Όπως φαντάζεσαι, στην περίπτωση δολοφώνων ή ανθρώπων που πέθαναν με τραυματικό τρόπο, πίσω αφήνεται "πολύ πράμα" το οποίο λόγω της πυκνότητάς του δεν διαλύεται βραχυπρόθεσμα αλλά κυκλοφορεί στο κατώτερο αστρικό. Έτσι, αυτό με το οποίο επικοινωνούμε είναι το χειρότερο κομμάτι ενός εκδικητηκού δολοφόνου. Χαριτωμένο, ε??

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cygor
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 21:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cygor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχας καλη σας εσπερα
(δεν τονιζω γιατι βαριεμαι)
νεος κι εγω με πολλα ερωτηματικα αλλα αρκετο θαρρος να τα διαγραψω. Εχω διαβασει ολες τις
σελιδες του θεματος και θελω να επισημανω μερικα πραγματα.
1ον με πεισατε για τις εμπειριες σας
2ον μου ανοιχτηκαν νεοι οριζοντες ερευνας
3ον με κανατε να παραγγειλω "το κλειδι του Σολομωντα"
(θα βρω τιποτα ενδιαφερον εκει μεσα)
Δεν θα ηθελα ακομα να ασχοληθω με ποτηρακια και κανατουλες, ισως αν εκανα μια
εμπεριστατωμένη ερευνα πρωτα και αφου ημουν σιγουρος για τον εαυτο μου αλλα και για
τα ατομα που θα συνδραμουν στη διεκπεραιωση της αποστολης με κωδικο ονομα
"ενα ποτηρι που το ελεγαν βαγγελη"(δηλαδη σε 5 χρονια και αν το βρισκω ακομα ενδιαφερον)
anyway καποια ερωτηματα
ποσο πιθανο ειναι να δεχτεις επιθεση οταν δεν εχεις καλεσει κανεναν απλα εχεις χε$tεi
απο το φόβο σου που τα διαβαζεις ολα αυτα που γραφετε 3 τη νυχτα μονος σου?

η αληθεια ειναι οτι στην αρχη φοβαμαι μετα καταννοω και μετα συνεχιζω

πολλα απο αυτα που εχουν γραφτει συγκρουονται μεταξυ τους
π.χ. ο ενας λεει οτι δεν ειναι τιποτα ο αλλος ειναι επικινδυνο
ο ενας καλεσα το σοι μου ο αλλος δεν γινετε
ακομα και με τις μεθοδους ενα μπερδεway γενικότερα

τεσπα δεν θελω να αρχισουν παλι οι μεν και οι δεν (ουτε το σηριαλ)
απλως απο που μπορω να ρουφηξω γνωση
το βιβλιο που παρηγγειλα θα βοηθησει α! (εκδοσεις διδυμοι)
αυτα κι απο μενα αν θελετε βοηθηστε με η μαλλον διαφωτιστε με

ευχαριστω για το χρονο σας
cygor

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy