ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 23:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟ E-MAIL MOY....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 01:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Παιχνίδι"... όσο παιχνίδι ειναι και ένα γεμάτο πιστόλι στο συρτάρι με τα παιδιά μόνα στο σπίτι...

Καλησπέρα και απο εμένα

Είχα σκοπό να απαντήσω πολύ νωρίτερα αλλα δεν το έκανα για πολλούς λόγους, κυρίως για το οτι δεν μπορούσα επειδή έμπαινα απο internet cafes και υπολογιστές φίλων, αλλα πιο πολύ γιατι το θέμα των επικλήσεων έχει συζητηθεί άπειρες φορές στο παρελθόν, και είναι ανούσιο να επαναλαμβάνομαι.

Δεν διάβασα όλα τα μυνήματα αλλα μπορώ να πώ οτι συμφωνώ με τα περισσότερα απο όσα λέτε στα οποία δεν έχω κάτι παραπάνω να προσθέσω. Κάθε είδους επίκληση είναι άκρως επικίνδυνη και, κατ'εμέ, δεν υπάρχει τρόπος 100% προφύλαξης άσχετα με όσα λένε πως "όταν ενα μέντιουμ/κάποιος που ασχολείται είναι παρών μπορείτε να νοιώθετε ασφαλής". Εκτός του οτι επικλήσεις σπάνια πετυχαίνουν, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σιγουρευτείτε για το τί καλέσατε, και κανένας τρόπος για να το διώξετε. Και δεν μιλάμε μόνο για πνεύματα...

Μπορεί να μου πεί κάποιος που έχει διαβάσει τι έχω πεί σε άλλα topics: "είσαι απόλυτος, και μπορεί να μιλάς χωρίς να ξέρεις". Ναί, είμαι απόλυτος, και ναί, μιλάω σχεδόν χωρίς να ξέρω καθώς δέν εχω βρεθεί μπροστά ούτε έχω πραγματοποιήσει ποτε επίκληση. Απο όσα έχω μάθει όμως, το παραφυσικό και γενικά τέτοια θέματα δεν είναι για παιχνίδι, δεν ελέγχεται, και το παραμικρό λάθος μπορεί να στοιχίσει πολύ ακριβα.

Ίστορικό και μερικές πληροφορίες (ΟΧΙ οδηγίες) για το ouija, στο οποίο βασίζεται το "ποτηράκι" θα βρείτε στο http://proteus.remalia.com/ouija.html αλλα και με ένα απλό search στο google.

Proteus Team: http://www.proteusteam.cjb.net
Greek Paranormal Webring: http://www.gpw.cjb.netΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sasa
Νέο Μέλος

United Kingdom
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 00:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sasa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα σε ολους,
1. Να ζητησω συγνωμη γιατι ως τωρα εγραφα στα αγγλικα
2. Δεν ασχοληθηκα ποτε με το ποτηρακι
3. Εχω διαβασει ολες τις απαντησεις,και αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι απο καποια βιβλια που εχω διαβασει(θρησκευτικα), δεν διαχωριζεται η λευκη απο την μαυρη μαγεια. Και τα δυο δεν παυουν να ειναι μαγεια, την οποια δεν αποδεχεται η Ορθοδοξη Χριστιανικη θρησκεια. Μπορει πολλοι να μην συμφωνειτε απλα αναφερω τι εχω διαβασει.

Φιλικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 13:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρώτα απ'όλα, ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει μαγεία και μαγεία. Τα χαιμάλια της κυρα-Ευθυμίας, τα ποτηράκια, η θεουργία, τα μάντρα και τα τάλισμαν δυστυχώς κατηγοριοποιούνται κάτω από την ίδια ομπρέλα, "μαγεία", κάτι το οποίο είναι πραγματικά λυπηρό. Εγώ προσωπικά θα έλεγα ότι η λειτουργία της ορθόδοξης εκκλησίας είναι μια καθαρά (λευκή) μαγική τελετουργία, πόσο μάλλον η προετοιμασία της Μετάληψης, αφού είναι μια επίκληση του Θεού με συγκεκριμένους σκοπούς. Με το πραγματικό νόημα της μαγείας έτσι πιστεύω πως είναι, αλλά λόγω αυτού του μπερδέματος με τις έννοιες θα ήταν μάλλον περίεργο το να ισχυριστεί κάποιος κάτι τέτοιο!
Όπως και να'χει, αυτό που είπες εξαρτάται από το κατα πόσο πιστεύει κάποιος ότι η εκκλησία είναι η σωστή συνέχεια της διδασκαλίας του Ιησού Χριστού.
Εγώ έχω σταματήσει από καιρό να πιστεύω κάτι τέτοιο.
Στην κηδεία της γιαγιάς μου πριν από μερικές εβδομάδες, οι ιερείς συζητούσαν ψιθυριστά την ώρα της λειτουργίας, μέσα στο ιερό γύρω από την αγία τράπεζα για το τελευταίο ματς του γα..ά του Ολυμπιακού! Ε, τί να πει κανείς??? Και μετά έχουμε κι εκείνον τον χείριστο ΠΟΛΙΤΙΚΟ, τον... Χριστόδουλο όνομα και πράμα, που μου θέλει να γίνει και πατριάρχης στη θέση του πατριάρχη! Ούτε ο Ιζνογκούντ!


ΥΓ: Ξέρετε το ΓΙΓΑΝΤΙΟ ποσοστό των Ελλήνων που υποστηρίζουν το Χριστόδουλο εναντίον του Βαρθολομαίου? Και μετά σου λέει ο άλλος "δεν είμαστε πρόβατα!"

Συγγνώμη για τα νεύρα μου, αλλά με αυτόν τον άνθρωπο τα παίρνω!

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 15:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ UFO ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ , ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΩΤΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΟ ΣΟΥ.
ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΕΛΟΣ…
ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΤΡΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ…
ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΩΤΙΝΟ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ…
ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ H DION FORTUNE : ΠΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΑΟΡΑΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal_tear ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΣΚΩΤΩΣΕ ΤΗ ΓΑΤΑ [ΑΛΛΑ ΕΙΚΑΝΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΗ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ]..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 15:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς σοβαρευτούμε... Δεν νομίζω ότι είναι σωστή σκέψη αυτή! Δηλαδή όλα αυτά που διάβασες εδώ σε έκαναν να θέλεις να δοκιμάσεις???
Αυτό μου θυμίζει "τη σιωπή των αμνών". Ο Χάνιμπαλ Λέκτερ λέει
"Με συγχωρείς, αλλά δεν έχω χρόνο. Θα έρθει ένας φίλος μου για δείπνο."

Δεν είναι ανάγκη να γίνεις ο φίλος.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ypokinitis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 23:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ypokinitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας…τα προηγουμενα ποστ δεν τα εχω διαβασει ακομα και γιαυτο θα απαντισω στην αρχικη ερωτηση για το ποτηρακι.
Ειχα μια κουβεντα με μια φιλη μου και μου ειπε πως η μητερα της ειχε κανει μια φορα επικληση πνευματων με αλλα 3 ατομα αμα θυμαμαι καλα. Μας ειπε πως οταν τελιωσε, μετα απο κατι ωρες αρχισε να ποναει το κεφαλι της..και οχι μονο αυτηνης αλλα και των αλλων. Μετα απο λιγο καιρο ειχε ερθει ενας ηλεκτρολογος για να επισκευασει κατι και η κουβεντα κατεληξε στην επικληση πνευματων(μην με ρωτατε δεν ξερω πως!!). Ο ηλεκτρολογος ειπε πως πρεπει να εχεις το χερι ακουμπιμενο πανω στο κεφαλι σου για να εμποδισεις το πνευμα να καταληψει το σωμα σου.


Μόνο όποιος δυστυχεί
σε μια χώρα που ευτυχεί
έχει ελπίδες να σωθείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 09:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι μου...

Μολις πριν λιγο γυρισα απο το λιγοημερο ταξιδι μου στην Αθηνα..
Μπορω να πω οτι δεν ειναι για μενα αυτη η πολη...

UFO μην παιζεις με την φωτια....Το να μαθεις ειναι καλο...αλλα μην ζητας πολλες λεπτομεριες γιατι αυτοματα θα μπεις στην σκεψη να διαπραξεις αυτο το επικινδυνο πραγμα...
Δεν μπορω να καταλαβω...δεν σου φτανουν τα οσα εχουμε πει στο θεμα?
Τι παραπανω θες να μαθεις?
Και γιατι το θες οπωσδηποτε στο mail σου...

Κοιταξτε..με αυτο το θεμα οπως εχουμε ξαναπει,προσπαθουμε να ενημερωσουμε ωστε να αποφυγουμε...και..να καταλαβουμε..
Μην παιζετε με πραγματα που δεν μπορειτε να "νοησετε" λογικα...
με πραγματα δηλαδη που υπερβαινουν την λογικη του ανθρωπου..
Μπορει να ειναι μοιραιο αν "χρησιμοποιηθει" λαθος...

Φιλτατε Ypokinitis πρωτη φορα ακουω γι'αυτο το οποιο μας αναφερεις...Δεν μπορω ουτε να το διαβεβαιωσω,ουτε και να το απορριψω..Καποιος που ξερει ας γραψει πανω σε αυτο το θεμα...

Καλη Χρονια και Χρονια Πολλα να εχετε ολοι...με υγεια,χαρα και τα ατομα που αγαπατε πανω απο ολα κοντα σας...

Χαρουμενο ρεβεγιον...

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...

Edited by - eViL on 31/12/2003 09:53:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 16:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλη Χρονια και Χρονια Πολλα να εχετε ολοι...με υγεια,χαρα και τα ατομα που αγαπατε πανω απο ολα κοντα σας...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ............................................................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 20:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελε....Χεχε...

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...

Edited by - eViL on 31/12/2003 20:26:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 04:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη χρονια να χουμε..αν και το βλεπω δυσκολο με τους Ολυμπιακους που 'ρχονται...

Who knows

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...

Edited by - eViL on 01/01/2004 04:49:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pappous_manowar
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 16:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pappous_manowar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
UFO stamata na gemizeis to forum me post "skoupidia" kapoia stigmh ginete ekneuristiko.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 16:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΒΗΣΕ...ΕΕΕΕΕΕΕ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UFO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 16:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους UFO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΒΗΣΑ...ΕΕΕΕΕΕΕ....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 04:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαλαρωστε...Παιδια μολις ειδα το The Ring...Μακρια...φοβος...

Χαιρετω..eViL one


...The eyes are the only truth...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
michaeldim
Νέο Μέλος

Malta
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 19:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους michaeldim  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος michaeldim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
de katalavainw giati merikoi theloun na kanoun epiklisi pneymatwn....

afou de tha exeis kapoio simferon apo ayto UFO oute tha kerdiseis kati, giati epimeneis;

twra tha peis apo periergia, alla periergia mporei na exeis ki gia tin metathanatia zwi, de simainei oti tha aytoktonisis....

kali xronia se olous....

Michail Dimitriou
http://www.dimitriou.tkΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα πω, αφου διαβασα περιπου το 40% των μηνυματων, οτι εντυπωσιαστηκα απο το ποσοι εχετε πειραματιστει με το συγκεκριμενο θεμα.
Επισης εντυπωσιακο ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν γνωριζετε ουτε καν τα στοιχειωδη για το τι ακριβως κανετε και μονον εκ των υστερων αναζητατε να μαθετε κατι παραπανω (αφου επιζησετε του πειραματισμου βεβαια..)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 16:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Οσοι δεν ξερετε θα σας πω λιγα λογια...Μαζευεστε νυχτα μια παρεα πανω απο 3-4 ατομα...Βαζετε στο τραπεζι γραμματα και αριθμους και σχηματιζετε ενα κυκλο.Στην μεση τοποθετειτε ενα ποτηρι γυρισμενο αναποδα

Αν το ποτηρακι ειναι μπύρας θα πιασει το κολπο?
Ρε δε ντρεπομαστε λιγακι!!!!
Οι συντονιστες που ειναι να τον κοψουνε?
Σας διαβαζουν και ανηλικοι ρε καραγκιοζηδες!!
Πες μας και για το Δημητροκαλη τον Κατσουλα, πως βιαζαν και σκοτωναν?
Μηπως εκμεταλλευονταν την ηλιθιοτητα ορισμενων για να περνανε καλα?
Μηπως και αυτοι ηταν βλαμμενοι?
Και αυτοι ρε ηλιθιοιαπο ποτηρακι ουζου ξεκινησαν!
Και υποψιν, δεν ειδα στην αρχικη σελιδα να αναφερεται πουθενα οτι η ιστοσελιδα αυτη απευθυνεται σε ενηλικους!
Παρακαλω πολυ να προσεχουμε με ποια θεματα διαπραγματευομαστε σε φορουμ με ανοιχτη προσβαση.
Κανενας δεν προκειται να σε σωσει!
Κανενας δεν εχει ματζουνια για να σε κανει ανθρωπο!
Κανεναν μην εμπιστευεσαι!



Προτείνω να ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΟΥΜΕ γιατί μάλλον αποσυντονιστήκαμε....
Αγαπητέ Κανένα, αυτή μου η παρατήρηση δεν έχει καμμία σχέση με το πρόσωπό σου, ούτε με το γεγονός ότι στο profile σου γράφεις ότι το hobby σου είναι το ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ, απλά πρόκειται για τους ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ κανόνες του φόρουμ, τους οποίους μάλιστα επικαλείσαι! (με ή χωρίς ποτηράκι...)
Αυτάααα...

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κανένας
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 17:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ρε καραγκιοζηδες, ρε ηλιθιοι , ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ

Ρε πατε καλα?
Απο ολο το κειμενο αυτο σας πειραξε?
Αυτο δε σας λεει τιποτα?

quote:
Οσοι δεν ξερετε θα σας πω λιγα λογια...Μαζευεστε νυχτα μια παρεα πανω απο 3-4 ατομα...Βαζετε στο τραπεζι γραμματα και αριθμους και σχηματιζετε ενα κυκλο.Στην μεση τοποθετειτε ενα ποτηρι γυρισμενο αναποδα

Αυτο μηπως?

quote:
Αυτο εγινε το καλοκαιρι του 2002
γ)Λειτουργει σε ολους..αρκει να ειναι νυχτα,κλειστα τα φωτα και πανω απο 3-4 ατομα...ΑΑΑ και ξεχασα να πω οτι καθως κανετε ερωτησεις πρεπει να εχετε ολοι ενα δαχτυλο του χεριου σας πανω στο ποτηρι...
δ)Οχι..Απλα να ροτησεις αν υπαρχει καποιο πνευμα εκει
ε)Δεν ξερω τι ακριβως φιλτρο ηταν φιλε μου...Η καμερα ηταν του φιλου που ειδε το πνευμα τον οποιο δεν ειχα ροτησει γιατι αυτο το θεμα δεν το ξανασυζητησαμε ποτε..
στ)Πρωτον ποτε μην ζητησετε να σας δειξει την δυναμη του...Εχει καταστροφικες συνεπειες μεχρι και θανατο..
Δευτερον μην ζητησετε πληροφοριες για το μελλον σας γιατι ισως αποβουν μοιραιες στην ψυχολογια σας..
Τριτον μην παιζετε μαζι του λεγοντας του να κανει πραγματα ασχημα διοτι γινονται παρα πολλα..
ζ)Ναι...να ευχεσαι να σου τυχει μονο καλο...αν και εκει πρεπει να προσεχεις...

ή αυτο?

quote:
ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ.............


Ρε που ειναι ενας συντονιστης μη τα παρω!!!

ΓΛΥΚΙΑ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΑΥΡΙΛΑ.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andrian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 15:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andrian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΣΕΒΑΣΤΟ ΚΥΡΙΟ "ΚΑΝΕΝΑ" ΟΤΙ:
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FOROUM ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ Κ ΑΝΗΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ..
ΟΜΩΣ ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ
ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ Κ ΑΠΛΑ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
Η΄ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΝ ΑΠΟ ΦΟΒΟ Κ ΑΥΤΟ ΘΑ ΝΑΙ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ FOROUM..
ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΤΟ FOROUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ FOROUM ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΙΚΥ ΜΕ ΤΗ ΜΙΝΙ Η΄ΤΙ ΚΑΡΟΤΑ ΜΑΣΑΕΙ Ο ΜΠΑΓΚΣ ΜΠΑΝΙ..
ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ ΣΕ "ΤΙ" ΣΕΛΙΔΑ ΤΑ ΛΕΜΕ..
ΤΕΛΟΣ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΤΣΙ?? ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ Κ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΟΛΑΚΕΥΕΙ ΕΙΤΕ ΕΜΕΝΑ ΕΙΤΕ ΤΟΝ EVIL (ΠΟΥ ΝΑΙ ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ) ΣΧΟΛΙΑ ΟΠΩΣ "ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ" ΚΑΙ
quote:
Πες μας και για το Δημητροκαλη τον Κατσουλα, πως βιαζαν και σκοτωναν?

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ Κ ΓΙΑΤΙ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΔΕ ΣΚΟΤΩΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕ ΒΙΑΣΑ ΚΑΜΙΑ,ΔΕ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΥΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΥΣ Κ ΚΥΡΙΩΣ.. ΔΕΝ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΗΚΑ ΤΟΝ 'ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΩ'
Κ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ FOROUM ΑΚΟΥΩ ΤΕΤΟΙΑ ΛΥΠΗΡΑ ΛΟΓΙΑ!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΛΑ ΦΙΛΙΚΑ ΑΣ ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

ΤΕΤΡΑΚΤΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 10:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΤΟ FOROUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ FOROUM ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΙΚΥ ΜΕ ΤΗ ΜΙΝΙ Η΄ΤΙ ΚΑΡΟΤΑ ΜΑΣΑΕΙ Ο ΜΠΑΓΚΣ ΜΠΑΝΙ..


Τι καροτα μασαει...?
Καποιο συγκεκριμενο ειδος...?!?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 10:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΜΕ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ ΣΕ "ΤΙ" ΣΕΛΙΔΑ ΤΑ ΛΕΜΕ..

Θα συμφωνησω μαζι σου!
Αν δεν μπορουμε να μιλησουμε για τετοια θεματα ουτε και εδω...

Στην Αφρικη θα παω με τους Massai

Edited by - scully on 10/01/2004 11:21:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andrian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 21:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andrian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Scully ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΚΑΡΟΤΑ Κ ΑΝ ΜΑΣΑΕΙ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙ ΕΔΩ Κ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΕΡΟΣ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΙΚΥ ΜΕ ΤΗ ΜΙΝΙ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΘΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ;)
ΑΝΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ Κ ΕΔΩ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΠΕΦΤΕΙ....

ΤΕΤΡΑΚΤΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κανένας.
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 22:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου λογοκρισια δεν εκανα ποτε σε κανεναν.
Πιστευα οτι βρισκομαστε στην ιστοσελιδα του εσωτερικα για μελετη του μεταφυσικου και του εσωτερισμου γενικοτερα.
Το θεμα της επικλησης πνευματων ειναι πολυ ενδιαφερον.
Το θεμα ομως ¨το επικινδυνο παιχνιδι Ποτηρακι¨ μπορουμε να το εκλαβουμε ως:
α) Ως ενα παιδικο παιχνιδι με καποιο ποτηρι, οποτε δεν εχει καμμια θεση στην ιστοσελιδα αυτη και αρα επρεπε να κλειδωθει ως ασχετο.
και β) ως τελετουργια επικλησης πνευματων μυητικου χαρακτηρα.
Τι σημαινει ομως μυηση? μηπως κανω λαθος?
Ας δουμε τι λεει γνωστη εγκυκλοπαιδεια:
"Ο ορος μυηση αναφερεται στην αποκαλυψη σε ενα ατομο η στην αποδοχη απο ενα ατομο της γνωσης απορρητων πραγματων, καθως και στην συμμετοχη του σε μυστικες πρακτικες. Η μυηση γινεται μεσω των μυητικων τελετουργιων."
Διαβαστε κι αυτο:


quote:
Αυτο εγινε το καλοκαιρι του 2002
γ)Λειτουργει σε ολους..αρκει να ειναι νυχτα,κλειστα τα φωτα και πανω απο 3-4 ατομα...ΑΑΑ και ξεχασα να πω οτι καθως κανετε ερωτησεις πρεπει να εχετε ολοι ενα δαχτυλο του χεριου σας πανω στο ποτηρι...
δ)Οχι..Απλα να ροτησεις αν υπαρχει καποιο πνευμα εκει
ε)Δεν ξερω τι ακριβως φιλτρο ηταν φιλε μου...Η καμερα ηταν του φιλου που ειδε το πνευμα τον οποιο δεν ειχα ροτησει γιατι αυτο το θεμα δεν το ξανασυζητησαμε ποτε..
στ)Πρωτον ποτε μην ζητησετε να σας δειξει την δυναμη του...Εχει καταστροφικες συνεπειες μεχρι και θανατο..
Δευτερον μην ζητησετε πληροφοριες για το μελλον σας γιατι ισως αποβουν μοιραιες στην ψυχολογια σας..
Τριτον μην παιζετε μαζι του λεγοντας του να κανει πραγματα ασχημα διοτι γινονται παρα πολλα..
ζ)Ναι...να ευχεσαι να σου τυχει μονο καλο...αν και εκει πρεπει να προσεχεις...

Η αποκαλυψη εγινε πιο πανω, για να ολοκληρωθει ο ορισμος μενει η πρακτικη......
Θελω να ρωτησω τους κυριους συντονιστες:

α) Θελετε να μυησετε ατομα , ισως και ανηλικους , στην τελετουργια επικλησης πνευματων?
β)Ποιο σκοπο εξυπηρετει η υπαρξη αυτου του θεματος στην ενδιαφερουσα ιστοσελιδα σας?
γ) Γιατι δεν εχει κλειδωθει το θεμα ως ΑΣΧΕΤΟΝ οπως αλλα?

Παρακαλω πολυ μην αγνοησετε για αλλη μια φορα το μηνυμα μου.
Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας με πολυ ενδιαφερον.

Φιλικα ....... Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 23:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κανένα", η σελίδα του Esoterica.gr είναι ενδιαφέρουσα γιατί μπορεί και κρατάει τις ισορροπίες σε αυτά τα ζητήματα.

Σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάστηκε, από ότι θυμάμαι, επισημάνθηκε ότι το Esoterica.gr παίρνει επίσημα αποστάσεις από αυτές τις απλοϊκές θεωρίες που μπορεί να δημιουργήσουν ψυχώσεις και έμμονες ιδέες στα νέα άτομα, ιδίως. Αλλά από την άλλη, εδώ είναι ένα ανοιχτό forum όπου κι εσύ και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να πει την άποψή του και έτσι να ακουστούν όλες οι απόψεις και τα επιχειρήματα υπέρ και κατά αυτών των πρακτικών.

Η λογοκρισία οδηγεί στην περιθωριοποίηση του φαινομένου και εκεί, στο περιθώριο, είναι πολύ εύκολη η παραπλάνηση και η αποπλάνηση. Αντίθετα εδώ στο forum μπορεί κάποιος να ακούσει όλες τις απόψεις και έτσι να μην πέσει στις παγίδες που στήνουν οι λογοκρισίες και οι αποκλεισμοί.

Ό,τι πούμε να το πούμε εδώ ανοιχτά, προτρέποντας στην διανοητική, γνωστιολογική αλλά και ψυχολογική προσέγγιση τέτοιων φαινομένων και πρακτικών.

Στο φως όλα και εκεί ας κρίνει ο καθένας.

Πιο πολύ ενοχλητική είναι σε εμένα προσωπικά η αγένεια σου και η αλαζονική σου συμπεριφορά ως προς τους υπόλοιπους συνομιλητές σου, από όσο έχω παρατηρήσει από τότε που γράφεις σε αυτό το forum. Για αυτήν την αγένειά σου μπορείς να κάνεις κάτι;

Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω την γνώμη σου με ιδιαίτερο ενδιαφέρον

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 11:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΙΚΥ ΜΕ ΤΗ ΜΙΝΙ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΘΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ;)


Ποτε δεν ξερεις...
Αν σκεφτεις οτι πισω απο το cd "η τρελλη στρουμφοπαρεα" ακουγονται σατανικα μηνυματα...δεν πρεπει να σου φαινεται περιεργο!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 17:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάστηκε, από ότι θυμάμαι, επισημάνθηκε ότι το Esoterica.gr παίρνει επίσημα αποστάσεις από αυτές τις απλοϊκές θεωρίες που μπορεί να δημιουργήσουν ψυχώσεις και έμμονες ιδέες στα νέα άτομα, ιδίως. Αλλά από την άλλη, εδώ είναι ένα ανοιχτό forum όπου κι εσύ και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να πει την άποψή του και έτσι να ακουστούν όλες οι απόψεις και τα επιχειρήματα υπέρ και κατά αυτών των πρακτικών.

Η λογοκρισία οδηγεί στην περιθωριοποίηση του φαινομένου και εκεί, στο περιθώριο, είναι πολύ εύκολη η παραπλάνηση και η αποπλάνηση. Αντίθετα εδώ στο forum μπορεί κάποιος να ακούσει όλες τις απόψεις και έτσι να μην πέσει στις παγίδες που στήνουν οι λογοκρισίες και οι αποκλεισμοί.


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο thoth.

Το ESOTERICA δεν προωθεί με κανέναν τρόπο πρακτικές, τελετουργίες, "μυήσεις" ή οτιδήποτε ξεφεύγει από το πνεύμα του φιλοσοφικού και πολιτισμένου διαλόγου πάνω στα Θέματα του Ενδιαφέροντος του Τόπου και της μοναδικής πρακτικής που ασπάζεται και επιβραβεύει: της εφαρμογής των πανανθρώπινων και αιώνιων ηθικών και πνευματικών αξιών!

Στο κείμενο που κάθε Μέλος διαβάζει(ή θα έπρεπε να κάνει...) και συμφωνεί πριν την εγγραφή του στο Forum γράφει:

Με το πάτημα του κουμπιού "Συμφωνώ!" δηλώνετε ότι έχετε την πλήρη και έννομη ευθύνη για τη συμμετοχή σας.

Εάν υπήρχε επιπλέον και κάποια δήλωση αποτροπής εισόδου σε ανήλικους αυτό θα ήταν άκρως πιο προβληματικό από την ύπαρξη κάποιων, ελάχιστων, μηνυμάτων Μελών που δεν είναι και τόσο προσεκτικοί με τις πληροφορίες που δίνουν(το πιθανότερο από άγνοια και όχι από πρόθεση...).

- Αυτόματα θα έθετε την ταμπέλα "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ" στην ευρύτερη θεματολογία των Συζητήσεων και θα δημιουργούσε μία αρνητική προδιάθεση για αυτά που αντιθέτως προσπαθούμε να "απενοχοποιήσουμε"...

- Είναι μαθηματικά σίγουρο ότι θα είχαμε αθρόα εισροή και ανηλίκων, αλλά και ατόμων που επιθυμούν το επικίνδυνο, το ακραίο, το γρήγορο, το εντυπωσιακό, το κίβδηλο... Ως γνωστόν, τα απαγορευμένα πράγματα ασκούν μία περίεργη και έντονη γοητεία και οι κάθε λογής απαγορεύσεις συνήθως έχουν το εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα. Είναι βασική γνώση Ψυχολογιάς! Επιλέγουμε συνειδητά τον άλλον δρόμο: αυτόν της υπόδειξης και προβολής της εσωτερικής ματιάς πάνω στα πράγματα, της προώθησης της ουσιαστικής και βαθιάς έρευνας και της μελέτης, εν ολίγοις της αλλαγής της στάσης απέναντι στα Εσωτερικά και Μεταφυσικά θέματα, την μεταλλαγή από την επιφανειακή θέαση προς την υγιή και φυσική εμβάθυνση.

Ελπίζω πως, με την συμβολή όλων όσων επιθυμούν τον θρίαμβο του Αληθινού και το Καλού πάνω στο ψεύτικο και "βρώμικο", θα αποφύγουμε ξανά μία επανάληψη προηγούμενων ιστορικών φάσεων όπου η Εσωτερική Φιλοσοφία υπήρξε Κολάσιμη και μία αιτία να δολοφονηθούν μελετητές, φιλόσοφοι, Δάσκαλοι...

Ζητούμε γι'αυτό την συμπαράσταση και την βοήθεια των Μελών των Forums, την "επαγρύπνησή" τους για επικίνδυνες καταστάσεις και την προσοχή τους στο να μελετούνται βαθιά και "επιστημονικά" τα Θέματα που μας ενδιαφέρουν και όχι να προβάλλονται πράγματα αμφιβόλου χρησιμότητας, ηθικής σκοπιμότητας και αισθητικής!

Νομίζω ότι όλοι οι Συζητητές αυτού του Χώρου το καταφέρνουμε μέρα με την μέρα όλο και καλύτερα!


Θα ήθελα να ενημερώσω τον Κανένα ότι το δεύτερο προφίλ Κανένας. - με τελεία - που δημιούργησε έχει απενεργοποιηθεί.

Εάν θέλει να συμβάλει στην κατάδειξη επικίνδυνων "μονοπατιών" ας το κάνει με τρόπο που να σέβεται τα χιλιάδες Μέλη και αναγνώστες των Forums και του Τόπου του ESOTERICA γενικότερα όπως του έχουμε εδώ και μέρες προτείνει στο θέμα περιοδικά και βιβλία όπου πάλι εκφράστηκε με αγένεια και προσβλητικό τρόπο απαντώντας σε λόγια που δεν είχαν σίγουρα κανέναν ίχνος προώθησης σε πρακτικές κ.λπ.

Παρά την προφανή εμμονή του στα "ούρα" (και στα δύο προφίλ του), θέλω να τον πληροφορήσω ότι εδώ δεν είναι ούτε "λιμνάζοντα ύδατα" ούτε "οχετός"...
Ας "σκεφτεί λοιπόν και ας ξεκαθαρίσει τον ακριβή λόγο για τον οποίο έχει εγγραφεί σε αυτήν τη Διαδικτυακή Κοινότητα" και ας απαντήσει και στην ερώτηση που του απευθύνει πιο πάνω ο thoth!

Έχω κι εγώ ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την απάντηση...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Livas_D
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 02:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Livas_D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα !!!!
Το Φορυμ σας αν και το ανακαλυψα τωρα...μου εχει τραβηξει πολυ την προσοχη ενα τετοιο φορυμ εψαχνα με παραφυσικα/εξωπραγματικα θεματα!!!! ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!
==============================
Στο Θεμα μας τωρα!!

καταρχην απο οσα εχω διαβασει μου εχει σηκωθει η τριχα...! αν και μου εχει τραβηξει πολυ το ενδιαφερον αυτο το "παιχνιδι" δεν θα ηθελα ΠΟΤΕ να το δοκιμασο!
αλλα εχω μερικες αποριες.μπορει να εχουν απαντηθει αλλα δεν μπορεσα να διαβασω ολα τα θεματα!

και ροταω τωρα :
α)αν σπασει ο κυκλος τι γινεται?
β)αν καταφερεις και τον κανεις να πει το ονομα του δεν γινεται "αδυναμος" μετα?
γ)αν δεν συμμετεχεις εσυ σε αυτο το "παιχνιδι" δεν εισαι δηλαδη μεσα στο κυκλο εσυ και απλα παρακολουθεις απο καμια αποσταση μπορεις να παθεις τιποτα???


αυτα ειναι εμενα οι αποριες μου...ειχα κι'αλλες φυσικα αλλα μου απαντηθηκαν!
τωρα οταν τελιεωσω να διαβαζω ολο τα υποσελιδα που εχει μπορει να μου διμηρουργηθουν και αλλα ερωτηματα!!!!!

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy