ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 12:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και καλώς σας βρήκα!Αν και δεν έχω παίξει ποτέ το 'ποτηράκι' έχω ακούσει και διαβάσε πολλές ιστορίες παρώμιες με τις δικές σας και έχω δεί να πωλείτε και στα καταστήματα ολόκληρος ο εξοπλισμός για το "παιχνίδι" αυτό.Πάντως για τον sansationf που ρώτησε για το αν μπορεί κανείς να συγκρατήσει σε ασφαλή απόσταση τα πνεύματα ένας τρόπος που δίνεται σε διάφορα βιβλία μαγείας και της σολωμονικής είναι οι γνωστοί κύκλοι προστασίας με τις εντολές που γράφονται σε συγκεκριμένα σημεία του κύκλου κτλ κτλ γύρω απο αυτούς που καλούν τα πνεύματα πολλοί υποστιρίζουν οτι ένας κύκλος απο αλάτι σε προστατεύει δεν θέλω όμως να σας πάρω στον λαιμό μου.
Η σολωμονική ξέρουμε όλλοι τι είναι και ίσως η χρήση συμβόλων της να έχει καταστροφικές συνέπειες οσο για τον κύκλο απο αλάτι τι να πω όπως είπα δεν έχω δοκιμάσει να καλέσω πνέυματα και συνεπώς δεν ξέρω αν λειτουργεί μην σας πάρω και στο λαιμό μου.Αλλά νομίζω πως εφόσον το πνέυμα επικεντρώνεται αρχικά τουλάχιστον στο ποτηράκι οπου πρέπει να αγγίζουν όλοι αυτοί που το καλούν ένας τέτοιος κύκλος είναι αυτονόηο το γιατί,δεν θα άφηνε το όλο σκηνικό να λειτουργήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 10:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άλλος γνωστός έκανε το ποτηράκι, κουνήθηκε απλά η λάμπα και το επόμενο πρωί ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ ΣΚΑΤΑ!!!!!!!!! μετά φώναξαν τον παπά για τα επακόλουθα...
Δηλαδή ο γνωστός σου είδε λίγο τη λάμπα να κουνιέται και χέστηκε;

(αστειάκι)

quote:
Τι να πω ρε παιδιά..
Μόνο εγώ είμαι τόσο κότα που δεν εχω καμία διάθεση να δοκιμάσω τίποτα απ όλα αυτά?!
Μέχρι στιγμής κότες είμαστε εσύ, εγώ και... ο φίλος του Γιάννακα...

Πάντως, πέρα από την διάθεση να αναζητήσετε πειραματικά τους νόμους που διέπουν τον... άλλο κόσμο, καλό θα ήταν να διαβάσετε -όσοι δεν το έχουν ήδη κάνει- τα αρχικά posts στο θέμα. Είναι εξαιρετικά ψυχαγωγικά και επιμορφωτικά.



Βάλτε στο «κοτέτσι» και εμένα ;).

..Στα αρχές της προηγούμενης δεκαετίας είχα στην τάξη έναν συμμαθητή πωρωμένο με τους πίνακες γουϊτζη, τις επικλήσεις πνευμάτων και άλλα τέτοια πράγματα. Σε ένα διάλειμμα λοιπόν όταν η αίθουσα ήταν άδεια αποφασίσαμε (δηλαδή αποφάσισε για να είμαι ειλικρινής) να κάνει μια επίκληση πνευμάτων (τώρα τι πνεύμα θα ερχότανε ούτε ο ίδιος δεν ήξερε αλλά.. τέλος πάντων). Σχεδίασε στον πίνακα και σε μια παιδική Αγ. Γραφή κάποια σύμβολα και είπε κάτι σε στυλ «είσαι εδώ;» (έχουν περάσει πολλά χρόνια για να θυμάμαι το «τελετουργικό τυπικό»). Ε! λοιπόν μετά από λίγο συνέβησαν απίστευτα πράγματα.. καταρχήν η ατμόσφαιρα στην αίθουσα ψυχράθηκε απότομα, ενώ το πόμολο της βαριάς μεταλλική πόρτας της τάξης άρχισε να γυρίζει μόνο του προς τα κάτω και να ανοίγει! (Αυτό δεν μπορώ να το χωνέψω μέχρι σήμερα!!) Μόνος μου έκλεισα την πόρτα δυο φορές και μπροστά στα μάτια μου το πόμολο γύριζε και άνοιγε! Ο συμμαθητής «λούφαξε» διότι δεν περίμενε να συμβεί κάτι τέτοιο (μπορεί να το έκανε στην αρχή για πλάκα ώστε να με τρομάξει αλλά τώρα τα πράγματα είχαν πάρει διαφορετική τροπή). Τελικά το φαινόμενα μετά από λίγα λεπτά σταμάτησε..

Έκτοτε όποτε ακούω για επικλήσεις πνευμάτων, οιουδήποτε είδους (ποτηράκι, κλειδιά κοκ..), κρατάω μεγάλες αποστάσεις από τέτοια σκηνικά .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

basilis69
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 23:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους basilis69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gia sas eimai enas poli anisixos efibos poy anti na psaxnei ores ateleiotes sto inernet gia tsontes protima na diabazei gia to aneksigito to aporito ktl molis egina melos k exo minei ekpliktos me ola ayta poy exo akoysei (diabasei) ego ksero kati poli aplo enan tropo me 6 molibia pisteyo ton kserete oyte epikliseis me pneymata ktl episis ksero gia epiklisi me 1 kleidi k 1 egomia den ksero ean ine tixeo alla mia mera prin kano mia epiklisi me ton proanaferomeno tropo toy egomioy i fili moy poy to eixe idi kanei polles fores k tha to kaname mazi epathe krisi tin ora tis gimnastikis k pige sto nosokomio k ide oti exei ogo stin koilia k kati mitrika problimata (18 xronon) isos na ine k tixeo pantos ayto me to potiri tha to kano mias k den fobame tipota perissotero apo ton idio ton anthropo poy gia mena ine to pio dinamiko on isos k parapano apo tis <> isos...................

bielive and liveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

basilis69
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 00:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους basilis69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gia sas eimai enas poli anisixos efibos poy anti na psaxnei ores ateleiotes sto inernet gia tsontes protima na diabazei gia to aneksigito to aporito ktl molis egina melos k exo minei ekpliktos me ola ayta poy exo akoysei (diabasei) ego ksero kati poli aplo enan tropo me 6 molibia pisteyo ton kserete oyte epikliseis me pneymata ktl episis ksero gia epiklisi me 1 kleidi k 1 egomia den ksero ean ine tixeo alla mia mera prin kano mia epiklisi me ton proanaferomeno tropo toy egomioy i fili moy poy to eixe idi kanei polles fores k tha to kaname mazi epathe krisi tin ora tis gimnastikis k pige sto nosokomio k ide oti exei ogo stin koilia k kati mitrika problimata (18 xronon) isos na ine k tixeo pantos ayto me to potiri tha to kano mias k den fobame tipota perissotero apo ton idio ton anthropo poy gia mena ine to pio dinamiko on isos k parapano apo tis <> isos...................

bielive and live


parapano tis psixes i ton Theo isos.........

bielive and liveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

basilis69
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 16:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους basilis69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alithia ayto ginete me ena atomo?

bielive and liveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasilis458
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 14:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasilis458  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paides xerete!!!!!

Diabazw toso kairo osa grafete kai exo aganaktisei.Kaneis den leei akribeis odigies gia to pws "paizetai" to potiraki! Kai min erthei kaneis kai moy pei ta gnwsta: den xereis pou pas na blexeis... k.t.l
Sto katw katw apo tin stigmi pou kapoios benei se auto to tripaki den yparxei periptosi na min to dokimasei. Akoma kribontas tis odigies enisxiete outo pou leme "perirgia gia to agnwsto" Kai megalopoieite kati pou isws na min simbenei kan!O kathenas einai ypefthinos gia tis praxeis tou!!! Den einai swsto na afinete anthrwpous sto skotadi!

Eimai poly periergos gia ola auta pou simbainoun gyrw mou kai pisteuw pws to potiraki(an ola pane kala) tha einai i apodeixi oti ontos kati simbenei kai to enausma exereuniseis tis alitheias!

Please opiws exei plirofories kai odigies gia to pws pezete na dwsei apantisi!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2005, 16:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γίνεται με ένα άτομο αν αυτό είναι που ζητάς να μάθεις.

3-4 είναι το ιδανικό και άνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
basilis69
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 12:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους basilis69  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OPOS anafere k o sinonomatos vasilis tha htan kalo na mas anaferete to pos tha ginei ayto k esto oxi dimosia alla prive dld me kapoio e-mail h kapoio pm

bielive and liveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν διαβάσετε από την αρχή το θέμα,σας λέει επακριβώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simella
Νέο Μέλος

Sweden
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 14:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OSO SKALIZIS TA... TOSO VROMANE... (SIGNOMI GIA TA....)
EXO AKOUSI POLES ISTORIES PERI THEMATOS,,,, ALLES TIS PISTEVO KE ALLES OXI... AFTO POU ME IPANE OLI OSI TO DOKIMASAN INE OTI TO POTIRI DEN SPAH SXEDON POTE. TO POTIRI META TIN XRISI SPANIA
SPAH KE GIA AFTO KE TO THABOUNE SE ENA MEROS TO OPIO INE ERIMO..
TO POTIRI DEN INE PEXNIDI APLA... INE MIA DINAMI (APOPSI DIKI MOU)
GIA NA PEKSIS PREPI NA TO PISTEVIS..AN OXI KALITERA NA SIKOTHIS KE NA FIGIS APO TIN PAREA POU THA "PEKSI"
DEN INE ASTIO PEDIA KE AFTO EXI DINAMI KALI-KAKI I PERIERGIA POLES FORES AN OXI OLES ´VGENI SE KAKO.....ISTORIES KSERO POLES ALLA
ORISMENA PRAGMATA KALA INE NA MIN TA THIMASE.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 14:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη simella καλως ήλθες

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτε από ό,τι είπες.Θα προσθέσω μάλιστα ότι "πιστεύεις δεν πιστεύεις" τοκαλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φύγεις.
Επικλήσεις του είδους αυτού,προσελκύουν πνεύματα χαμηλού επιπέδου,κυριολεκτικά χαμένα που αναζητούν να γατζωθούν από κάπου,μη μπορώντας να αποκόψουν το δεσμό τους με αυτό το πεδίο και να βρούν το δρόμο τους.
Ουσιαστικά η μέθοδος αυτή δεν είναι ακριβώς επίκληση.Είναι εδώ τριγύρω μας συνέχεια,μόνο που με αυτό τον τρόπο τους δίνουμε την "άδεια" θα λέγαμε να εκδηλωθούν.
Όχι μόνο δεν τα βοηθάμε έτσι,όχι μόνον καθόλου έγκυρες γνώσεις δεν λαμβάνουμε αλλά τους δίνουμε και την "άδεια" να..."παίξουν".

Όποιος ενδιαφέρεται για πνευματισμό καλό είναι να ξεκινήσει αλλιώς και να αποκτήσει πρώτα γνώσεις.

Άποψή μου

Edited by - Gothic on 16/01/2005 14:42:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasilis458
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 20:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasilis458  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file gothic exw diabasei tis selides kai exw prospathisi simfona me tis odigies pou dinode alla tipota! An sou einai eukolo steile mou tis akribeis odigies sto e-mail mou : anas5@otenet.gr

Euxaristo ek twn proterwn!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 00:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα τους διαλόγους για τις επικλήσεις με το ποτηράκι, το κλειδί, για τον πίνακα γουίτζερ, κλπ . Εδώ πρέπει να ομολογήσω ότι από ένα σημείο και μετά η ανάγνωση των σελίδων ήταν επί τροχάδην. Η διάθεση κάποιων φίλων να προστατέψουν κάποιους που πιθανός να έπαιρναν επιπόλαια την υπόθεση επίκληση θα ήθελα να τους πω, πως αν θέλεις να προστατέψεις κάποιον από οτιδήποτε δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να τους πεις όλη την αλήθεια γι’ αυτό που σε ρωτούν. Αυτός που θέλει να κάνει κάτι, ή τώρα ή λίγο αργότερα θα το κάνει.
Αν και συνήθως αποφεύγω να γράφω, για λόγους που δεν θα αναφέρω στο παρών μήνυμα μου, αλλά σίγουρα δεν είναι ένας από αυτούς το ότι φοβάμαι να πω αυτά που σκέφτομαι.
Επιτρέψατε μου να ταξινομήσω με τον δικό μου τρόπο τα θέματα που θα αναφερθώ.
Πρώτα από όλα οι επικλήσεις κάθε μορφής και κύριος με εργαλεία ή μέσα όπως το ποτηράκι, το κλειδί, ή ο πίνακας γουίτζερ δεν είναι παιχνίδι. Και σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ως τέτοιο. Γιατί αφενός δεν θα έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα, και αφετέρου κινδυνεύουμε να έχουμε πολλές ανεπιθύμητες παρενέργειες με κυριολεκτικά πολλές φορές απρόβλεπτες προεκτάσεις.
Για αυτό θα ήταν καλό πριν να επιχειρήσουμε κάτι από όλα αυτά, να φροντίσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε να ενημερωθούμε για το εγχείρημα. Η μόνη πραγματική δύναμη είναι η γνώση.
Φίλε evil. Δεν ξέρω αν η εμπειρία που περιγράφεις είναι αληθινή ή όχι, αλλά δε με νοιάζει κιόλας αν την έχεις ζήσει εσύ ή όχι. Το σίγουρο είναι πώς είναι δυνατόν να συμβεί. Όσο με αφορά, σε πιστεύω, γιατί δεν έχω και κάποιον λόγο να μην το κάνω. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αυτό που περιγράφεις δεν είναι τίποτα με αυτό που θα μπορούσες να μας περιγράφεις ή ακόμα χειρότερά που δεν θα είχες την δυνατότητα να μας περιγράψεις.
Αν τελικά κάποιος θέλει οπωσδήποτε να ασχοληθεί χρησιμοποιώντας κάποια από τις παραπάνω μεθόδους εγώ θα του πρότεινα ως ασφαλέστερη τον πίνακα γουίτζερ.
1. ο πίνακας γουίτζερ αν και είναι σχετικά εύκολο να προμηθευτούμε κάποιον ή και να φτιάξουμε έναν, όμως θα πρέπει να ξέρουμε ότι υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία κατασκευής μέσα από ένα τελετουργικό αρκετά δύσκολο, με αυστηρά χρονοδιαγράμματα ώστε την ημέρα ενεργοποίησης του πίνακα στον επιλεγμένο χώρο και χρόνο να έχουμε τον επιθυμητό αστρολογικό γενέθλιο χάρτη που έχουμε προεπιλέξει για τον πίνακα μας. Βέβαια εδώ θα ήθελα να επισημάνω ακόμα μια φορά το αυστηρότατο τελετουργικό της κατασκευής του πίνακα.
2. κάθε τελετή επίκλησης θέλει συγκεκριμένη προετοιμασία που διαφέρει κατά περίπτωση. Αυτή η προετοιμασία αφορά τον χώρο, τον χρόνο καθώς και τους συμμετέχοντες. Μια τελετή κάθαρσης θα την θεωρούσα απαραίτητη.
3. ο πίνακας γουίτζερ μπορεί να έχει οποιοδήποτε αλφάβητο, ελληνικό ή λατινικό ή όποιο άλλο. Άλλωστε το αλφάβητο που χρησιμοποιούμε είναι για να κατανοούμε εμείς τον καλεσμένο μας και όχι αυτός εμάς. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι τύποι γραφής και συμβόλων που εξυπηρετούν καλύτερα και ευκολότερα αλλά για ειδικές καταστάσεις και τελετές. Επίσης η χρήση αυτών των ειδικών συμβόλων είναι αυτή που θα μας βοηθήσει στο να διακόψουμε την επικοινωνία με τον καλεσμένο μας την στιγμή που θέλουμε και χωρίς απρόβλεπτα.
4. ο κύκλος δεν είναι απαραίτητος παρά μόνο σε ώρες και μέρες που κυριαρχεί ο Άρης, ή όταν νιώθουμε ανασφαλείς για οποιοδήποτε λόγο, ή έχουμε μαζί μας άτομα που μπορεί να χάσουν την αυτοκυριαρχία τους. Σε αυτήν την περίπτωση μας προστατεύει από τυχόν παράπλευρες παρουσίες, και παρεμβολές. Επίσης επειδή το σύνολο της τελετής γίνεται σε προκαθορισμένο χώρο θα μας βοηθήσει στον καλύτερο προσδιορισμό του χώρου κάθαρση-εξορκισμού σε περίπτωση προβλημάτων. Χρήσιμη θα ήταν και η τεχνική των πολλαπλών εσωτερικών κύκλων όπως αυτές περιγράφετε στο νουνμεν.
5. οι δυνατότητες ενός πίνακα --- δεν είναι μόνο οι ευρέως γνωστές και πολυσυζητημένες αλλά πολύ περισσότερες. Επίσης από την φύση τους οι γυναίκες είναι πολύ πιο αποτελεσματικές ως κυρίαρχη παρουσία κατά την επίκληση. Και ακόμα περισσότερο στις περιπτώσεις που θα χρησιμοποιήσουμε τον πίνακα ως πύλη. Επίσης θα πρέπει να επισημάνουμε εδώ κάτι πολύ σημαντικό. Καμιά γυναίκα δεν επιτρέπεται να λάβει μέρος σε οποιαδήποτε τέτοια τελετή κατά τις ημέρες της εμμηνόρροιας.
6. ο αριθμός των συμμετοχόντων δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο μόνο κάτω από ορισμένες συνθήκες και για ορισμένες τελετές χρειάζεται συγκεκριμένος αριθμός. Πάντως αποφύγετε τους αριθμούς, 3 6 9. καλού κακού.
7. η ιεραρχία των πνευμάτων είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση. Καθώς και αν μπορούμε να καλέσουμε κάποιο καλό ή κακό πνεύμα. Επίσης, οι ερωτήσεις και αυτό είναι μια δύσκολη υπόθεση που δεν αναλύεται σε λίγες γραμμές.
8. δεν παίζει κανέναν ρόλο αν πιστεύεις σε θεό ή ποιανού δόγματος οπαδός είσαι.
9. είναι καλό να μην υπάρχουν γύρο μεταλλικά και αιχμηρά αντικείμενα.
10. σε περίπτωση που θα χρησιμοποιηθούν κεριά αυστηρά με χρωματική επιλογή σύμφωνα με τις επικρατούντες αστρονομικές-αστρολογικές συνθήκες. Αν αυτό είναι δύσκολο το άσπρο χρώμα ενδυκνίετε. Αποφύγετε πάλι τους αριθμούς που προαναφέραμε.
11. επίσης ορισμένες κατηγορίες από τάλισμαν προκαλούν συγκεκριμένες ομάδες πνευμάτων και άλλες τις εξοργίζουν. Για αυτό θα ήταν καλό να ξέρουμε τον τομέα αυτόν.
12. επειδή κάποιοι πολύτιμοι λίθοι μέταλλα ή κοσμήματα μπορούν να μας δημιουργήσουν επίσης προβλήματα θα ήταν καλύτερα οι συμμετέχοντες να μη φορούν κάτι τέτοιο.
13. ένας θα πρέπει να κάνει τις ερωτήσεις, ο κυρίαρχος της τελετής.
14. τα πνεύματα είναι ανορθόγραφα, αγενή, και φοβισμένα τουλάχιστον αρχικά. Ενοχλούνται από τις επαναλήψεις, ερεθίζονται από τον φόβο και γίνονται πολύ πιο επικίνδυνα όταν αντιληφτούν αρνητικές σκέψεις για αυτά.

Aν θέλεις να κάνεις κάτι, κάντο. Μάθε πρώτα, για να το κάνεις σωστά. Η ημιμάθεια δεν συγχωρείται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 09:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήλθες φίλε

Νομίζω πως για τους ενδιαφερόμενους,ο φίλος ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ήταν ενημερωτικός υπέρ του δέοντος

Όπως βλέπετε αγαπητοί φίλοι απαιτεί αρκετές γνώσεις αν θέλετε να το κάνετε σωστά και με ασφάλεια.
Αρχίστε τη μελέτη λοιπόν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simella
Νέο Μέλος

Sweden
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 12:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File Gothic simfono me osa egrapses..
simfono me tin apopsi diki sou..
ke simfono gi to oti yparxoun ke ali tropoi
na epikinonisis me ton pnevmatismo..
poli omos den kseroun ke den mporoune na katalavoun
tis sinepies... ke oute pou tis skeftonde..
kala ine na enimerothoun oli osi ine periergi gia afto to "pexnidi"
prin kanoun ton kiklo sto trapezi..
thx!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 12:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω την αγωνία σου Simella διότι την έχω ζήσει κι εγώ.

Εύχομαι κι εγώ να ακούσουν,να μελετήσουν πρώτα και να μην βιαστούν για τίποτε αλλά βέβαια ο καθένας όπως νομίζει θα πράξει.
Κι εγώ ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XRHSTOS-Gr
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 12:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRHSTOS-Gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομιζω να παει καπιος ναι "παιξει" το ποτηρακι αν δεν ξερει τη προκειτε να γινει η τη του επιφυλασει μετα η καθε ενεργεια που κανει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 12:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς αγαπητέ,από προσωπική μου εμπειρία,το έκαναν και το κάνουν πολλοί.
Ακόμα και για πλάκα όπως λένε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 00:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ E-MAIL ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ:
1)ΝΑΙ, ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΟΥΝ.
2)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ-ΤΕΛΕΤΗ.
3)ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΛΗΣΗ.
4)ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ. ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
5)ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΗΚΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟ, ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ, ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ "ΠΡΕΠΕΙ" ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΙΩΝ, ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ, ΑΠΛΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ, ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΡΙΣΚΟ. ΑΚΟΜΑ, ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΕΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΔΙΑΣΧΙΣΕΙΣ.ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΣ, ΚΥΝΔΙΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΠΝΙΓΕΙΣ. ΚΙ ΟΜΩΣ, ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ, ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΜΕ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ.ΑΥΤΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΜΑΣ,ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ.ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΡΕΑΣ ΣΤΟ ΤΣΙΓΚΕΛΙ ΤΟΥ ΧΑΣΑΠΗ.ΜΗΝ ΣΕ "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝΕ", ΞΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΠΡΕΠΙΣΜΟ" ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΒΓΕΣ ΣΤΟ ΣΤΙΒΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΞΩ. ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ, ΦΙΛΕ ΜΟΥ! Η ΙΘΑΚΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ. ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ...ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2006, 22:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε SilverLegend,
η απαντησή μου άργησε μια μέρα, καθότι χτές, και ενώ εγραφα επι μία ώρα, στην τελευταία μου φράση έχασα το μύνημα που έγραφα και δεν είχα το κουράγιο να το ξαναγράψω. Να με σαμπόταραν τα πνευματάκια που θες να καλέσεις ; Δεν ξέρω.

Λοιπόν θα ήθελα να ξεκινήσω πρώτα απο την πρόταση σου ότι γνωρίζεις κάτι για το μεταφυσικό. Πιθανόν να γνωρίζεις απο αυτά που έχεις διαβάσει ή έχεις ακούσει, μέσα σου όμως, στο εσώτερο εγώ σου δεν υπάρχει η γνώση αυτή ως έννοια ή ως εμπειρία, γιατί αν υπήρχε θα γνώριζες τους νόμους που σου επιβάλει και δεν θα τους παραβίαζες παρα μόνο αν είχες όρεξη για σκοτεινές διαδρομές.

Η επίκλυση πνευμάτων τις περισσότερες φορές γίνεται με την βοήθεια σκοτεινών δυνάμεων και είναι πολύ δύσκολο εως ακατόρθωτο να καλέσεις θετικό πνεύμα. Κάποιος φίλος σε συμβούλεψε να έχεις θετικότητα πριν το καλέσεις, υπάρχει όμως ένας παράγοντας που δεν μπορείς να ελέγξεις, ο φόβος εσένα και των φίλων σου για το τι πρόκειτε να συμβεί. Ο φόβος απο μόνος του είναι ένας αρνητικός παράγωντας που προκαλεί αρνητική ατμόσφαιρα και προδιαθέτει αρνητικές παρουσίες . Μπορεί να πιστεύεις πως εσυ είσαι κυρίαρχος του παιχνιδιού, το πνεύμα όμως που θα έρθει, δεν θα έρθει γιατί έτσι σου την κάρφωσε εσένα, θα έρθει εκμεταλευόμενο την περιεργιά σου για να εκτελέσει τους δικούς του σκοπούς.
Όλα αυτά με την προιπόθεση ότι θα καταφέρεις να το καλέσεις και θα καταφέρεις να το καλέσεις αν αυτό εξυπηρετήτε απο το καλεσμά σου.
Όταν αυτό λοιπόν αποφασίσει να έρθει θα δημιουργήσει ακόμα περισσότερο φόβο κάνοντας την ατμόσφαιρα πιο αρνητική και πιο προσιτή του. Πιο είναι το λιγότερο που μπορείτε να πάθετε; σοκ, αυπνίες και φοβίες για την υπόλιπη ζωή σας. Τι επίπτωση έχει τώρα αυτό εκτός του ψυχολογικού παράγοντα, ότι πέφτοντας στο κρεβατάκι σας με όλη την αρνητικότητα του φόβου της εμπειρίας σας πολύ πιθανόν να προσελκίσετε και άλλες αρνητικές παρουσίες που δεν θα το έχετε σκοπό. Τα χειρότερα που μπορείτε να πάθετε δεν θέλεις να τα ξέρεις και δεν θα τα αναφέρω θα σου πω όμως για έναν γνωστό μου που κάποτε το έκανε. Δεν ξέρω ούτε πως το κανε, ούτε τι ακρίβώς συναίβει κατά την διάρκεια του συμβάν, εκείνο που ξέρω είναι ότι ο άνθρωπος αυτός ποτέ δεν μπόρεσε να κάνει φίλους και ποτέ να κρατήσει κοπέλα. Ο λόγος; ότι το προσωπό του κάποιες φορές παραμορφωνόταν σε κάτι άλλο. Δεν μπορούσε να το καταλάβει ο ίδιος όταν συναίβενε παρά μόνο απο τον τρόμο στα μάτια των άλλων που φυσικά στην συνέχεια εξαφανιζόντουσαν απο την ζωή του. Κάπως έτσι τον είδα κι εγώ ένα βράδυ και σοκαρισμένη αποχώρισα απο δίπλα του. Κάπως έτσι με είδε την επόμενη μέρα, με την φυσιολογική του φάτσα, και κλαίγοντας με παρακαλούσε να μην εξαφανιστώ και πάνω εκεί τον ρώτησα πως γινόταν αυτό, τι είχε συμβεί; και μου είπε την ιστορία της επίκλησης. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες, δεν τον ξανάδα ποτέ.

Ανέφερες σε κάποιο σημείο ότι θα το κάνετε το τριήμερο σε κάποιο ξενοδοχείο. Γιατί στο ξενοδοχείο; Πιθανόν γιατί πιστεύετε ότι κλείνοντας την πόρτα του δωματίου και φεύγοντας απο εκεί θα τα έχετε αφήσει όλα πίσω σας. Να θυμάστε όμως κάτι, πως δεν είναι η πόρτα ενός ξένου δωματίου που θα ανοίξετε αλλά η πόρτα του εαυτού σας σε κάτι που δεν γνωρίζετε, κι αυτή την ανοιχτή πόρτα στο σκοτεινό άγνωστο, όπου και να πάτε, θα την πάρετε μαζί σας.

Ας πάρουμε τώρα την εκδοχή πως εσείς καταφέρνετε να καλέσετε ένα καλό πνεύμα, που για μένα αυτό είναι αδύνατο, ποιοι πιστεύευε πως είστε που μπορείτε να ταράξετε έναν ξένο χώρο, γνωρίζετε αν το εξαναγκάζετε να κάνει κάτι που σε τελευταία ανάλυση δεν θα θελε να κάνει;, γνωρίζετε ποιες είναι οι επιπτώσεις για αυτό;, γνωρίζετε αν θα μπορέσει να επιστρέψει απο εκεί που ήρθε; ή στο όνομα της περιέργιας δεν σας απασχολεί. Συνήθως όμως ότι δεν σεβόμαστε δεν μας σέβετε στην πορεία και αυτό.
Αν ένα πνεύμα ήθελε οικιοθελός να σας μιλούσε θα το έκανε χωρίς εσεις να μπένατε στην διαδικασία αυτή, έχουν τον τρόπο τους και την ώρα τους να το κάνουν.
Αν υπάρχουν πράγματα που θα θέλατε να μάθετε και που θα έπρεπε να μάθετε θα μπορούσατε να το πετύχετε ερχόμενοι σε επαφή με το δικό σας πνεύμα, κι αν υπάρχουν πράγματα που δεν θα έπρεπε να μάθετε δεν θα τα μαθαίνατε που να καλέσετε ένα λόχο απο αυτά, γιατί και αυτά έχουν νόμους που δεν μπορούν να παραβιάσουν και η αλήθειες δεν είναι προσιτές στον καθένα και κάποιες απο αυτές δεν είναι προσιτές σε κανέναν. Το σύμπαν όλο διακατέχετε απο απαραβίαστους νόμους στον άυλο κόσμο.

Σου ζητώ συγνώμη αν φάνηκα λίγο επιθετική αλλά τυχαίνει να γνωρίζω κάποια πράγματα που ούτε μπορώ ούτε και θέλω να αποκαλύψω και να θεωρώ υποχρεωσή μου να σας βάλω σε κάποια σκέψη.

Η απόφαση είναι πάντα δική σας, να θυμάστε όμως ότι μερικές πόρτες που ανοίγονται πάνω σε μια απερισκεψία πολλές φορές δεν κλείνουν ποτέ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 01:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά ,δεν θα μπορούσα να πω οτι έχω 100% πίστη σε ύπαρξη τέτοιων η παραπλήσιων θεμάτων (βλέπε : Πνεύματα, μαγεία,κτλ κτλ) ,τείνω να είμα περισσότερο των "θετικών επιστημών" και ευτυχώς ή δυστηχώς να ζητάω σκληρά δεδομένα ως "αποδεικτική".

Πέραν αυτού όμως,με την ευκαιρία και ελαφρώς εκτός θέματος έχω μια ερώτηση. Διαβάζωντας θέματα "pop μεταφυσικής"* διέκρινα ώς κεντρική καθολικά αποδεκτή άποψη οτι τέτοιες μέθοδοι (ας τις πουμε "ευκολες) καλούν "κατώτερα πνευματα" ,"κακά" ,"μη χρήσιμα ή καταστροφικά μακροπρόθεσμα" ενώ άλλες τεχνικές (που δεν περιλαμβάνωνται στην pop μεταφυσική) θεωρούντε δόκιμες για επίτευξη "ανώτερων" μονοπατιων.

Γιατί συμβαίνει αυτό ,αν συμβαίνει ,και αν δεν συμβαίνει γιατί υπάρχει αυτή η θεώρηση? Γιατί αυτή η "αποκλειστικότητα" κακών πνευμάτων με αυτές τις μεθόδους? Μήπως παίζει ρόλο και η βασική ανθρώπινη ψυχολογία μέσα στην όλη θεώρηση ,που μας λέει νέτα σκέτα οτι "Οι δικοί μου κόποι ανέλιξης,το χύσιμο του ιδρώτα μου , μου έδωσαν καρπούς που δεν θα ήθελα να πιστεψω οτι θα μπορούσαν να παοκτηθούν τόσο απλά ακόμα και απο άτομα που δεν κόπιασαν" ? Αυτή ηθεώρηση,η ενδόμυχη παραδοχή, υπάρχει σε πάρα πολλά θέματα και εκ φύσεως δεν είναι "κακή".Δείχνει απλά την δίψα του ανθρώπου να κρατήσει ότι με κόπο κατέκτησε και να νιώθει δικαιωμένος στο οτι ο κόπος ήταν απαραίτητος για να το αποχτήσει.


* "Pop μεταφυσική" : Το αντίστοιχο της "pop επιστήμης" αλλα σε μεταφυσικό επίπεδο αλλιώς "μεταφυσική κουζίνας". Δυστηχώς ο όρος "pop" (δημοφιλής) πολλές φορές όταν προστίθετε σε κάποιον όρο ρίχνει την ποιότητά του επειδή αναφέρεται σε εύκολη,δημοφιλη εκδοχή του όρου που χαρακτηρίζει. Εδώ δηλαδή στο θέμα μας pop μεταφυσική είναι οι "Σολωμωνικές" που κυκλοφορουν στην αγορά μαζί με παραπλήσια βιβλία μαγείας, τυποποιημένα Ouja board (απο παιχνιδάδικα!) και ποτηράκια, "παιχνιδάκια" με κεριά και καθρεύτες, και ένα σωρό πράξεις που....επιεικώς χαρακτηρίζωνται παιχνιδίσματα.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 02:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω φιλε Xotchipilli2. Κι εγώ κάτι τέτοια παιχνιδάκια με "πνευματα" τα θεωρώ παραλογισμούς και απάτες που όμως ερεθίζουν τη φαντασία αρκετών, ιδιαίτερα νεων. Αλλά είπαμε... Το να βγάζουν μερικοί βιβλία "μεταφυσικής", "μαγείας", και των σχετικών δοξασιών είναι πολύ απλά άλλος ένας τρόπος για συμπληρωματικά έσοδα ορισμένων. Ολα τα άλλα τα ακούω βερεσε. Και πρέπει πριν ερευνήσουμε ένα "παραφυσικό" ή "ανεξήγητο" φαινόμενο, πρώτα να βεβαιωθούμε ότι όντος συμβαίνει και να μην παίρνουμε τις μετρητοίς κάθε ιστοριούλα που ακούμε απο δω κι απο κει...ειδικά μέσω του διαδικτύου που δεν ξέρουμε τι καπνό φουμάρει ο καθένας. Η επιστήμη είναι η καλύτερη μέθοδος που μας δίνει γνώση για τον κόσμο.

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 08:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


αν θυμαμαι καλα, καπου μεσα στις σελιδες αυτου του τοπικ ανεφερα το πειραμα μιας ομαδας επιστημονων με το ποτηρακι.


σαν επιστημονες ηταν αμφισβητιες και με παιγνιωδη διαθεση, οπότε θελησαν να δημιουργησουν οι ιδιοι το "πνευμα" και τα χαρακτηριστικα του και το καταφεραν.


το πειραμα ηταν εντυπωσιακο εφοσον παρατηρηθηκαν πολλες μετακινησεις αντικειμενων, αλλα το "πνευμα" εκανε και ελεγε ο,τι απο πριν ειχε προαποφασισει η ομαδα (πχ το ονομα του το επελεξαν την προηγουμενη μερα και την επομενη το ποτηρακι το εγραψε στον πινακα).


οταν η ομαδα σταματησε τα πειραματα εξαφανιστηκε και το "πνευμα".


αυτοι ομως δεν πιστευαν στα πνευματα και ηταν φυσικο να συμβει αυτο.


αν το ιδιο το εκαναν ευπιστα ατομα και μαλιστα προκατειλλημενα ως προς την σκοτεινη φυση αυτου που καλουν, ποιο θαταν το αποτελεσμα?


.

ισως καταλαβετε απο την ιστορια ενος Γερμανου που πηγε στο Θιβετ (πριν το καταλαβουν οι Κινεζοι) και ζουσε σε ενα μοναστηρι για χρονια.


μια ασκηση της συγκεντρωσης για τους προχωρημενους μοναχους ειναι η κατασκευη μιας τουλπα, μιας σκεπτομορφης που υλοποιειται κατα καποιο τροπο.


ο Γερμανος δεν ηταν αυτου του επιπεδου, αλλα προσπαθησε να φτιαξει μια τουλπα και το καταφερε.

δεν μπορουσε να την ελεγξει ομως και φρικαρησε - ετσι γυρισε στην Γερμανια.


αλλα η τουλπα την ακολουθησε (φυσικο ηταν αφου αυτος την δημιουργουσε) και αναγκαστηκε να ξαναπαει στο Θιβετ και να ομολογησει την μλκ του για να τον βοηθησουν.


.

αυτα, και μια συμβουλη: οταν παιζετε με το μυαλο σας να φορατε καφε παντελονια!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2006, 00:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι έχω μια πολύ μεγάλη καλοπροαίρετη απορία (και να μην ληφθεί καθόλου ως ειρωνική) είναι πραγματικά απορία μου.
Άνθρωποι που έχουν επιλέξει πως τους ταιριάζει περισσότερο η εκδοχή της επιστήμης και που τέλως πάντων έχουν μια πιο τετράγωνη λογική τι ακριβώς κανουν σε ένα forum που αναλώνεται περισσότερο με το μεταφυσικό; Εγώ παραδείγματος χάρη δεν θα έμπαινα ποτέ σε ένα επιστημονικό forum το θεωρώ πολύ βαρετό για τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα, συμφωνώ μέχρι ένα σημείο ότι κάποια πράγματα έχουν επιστημονική εξήγηση, διαφωνώ όμως πλήρως ότι όλες οι απαντήσεις μπορούν να δωθούν απο τους επιστήμονες, γιατί είναι κι αυτοί άνθρωποι και αρνούμε να κάνω την επιστήμη θεό μου και γιατί χρόνο με το χρόνο η κάθε επιστημονική ανακάλυψη αναιρεί μια προιγούμενη.
Και μια άλλη ερώτηση, είναι δυνατόν όλοι αυτοί που πιστεύουν σε αυτά, έχουν βιώσει κάποια απο αυτά και που σε πολλές περιπτώσεις οι αφηγήσεις ή οι εμπειρίες έχουν πολλά κοινά στοιχεία μεταξύ τους σε διαφορετικούς χρόνους, χώρους κ.λ.π. να είναι όλοι φαντασιοπληκτοι και να ζουν μάλιστα τις ίδιες φαντασιόπληκτες ιστορίες. Η κοινωνία η ίδια έχει γεμίσει τόσο πλήρως την ζωή μας που δεν μένει και πολύ χρόνος που να μην ξέρεις τι να τον κάνεις και να προσπαθείς να τον γεμίσεις φτιάχνοντας ιστορίες και ο καταναλοτισμός στα υλικά είδη είναι πολύ πιο επικερδής απο τα βιβλία και ότι άλλο βγάλει κάποιος για όλα αυτά, αρα το συμφέρον είναι να μένουμε υλιστές.

Απλά σαν σκέψη τα έθεσα όλα αυτά κατα τα άλλα οι απόψεις σας περί επιστήμης είναι πλήρως σεβαστές και αποδεκτές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2006, 01:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα φόρουμ Εσωτερισμού και μεταφυσικής έχει πολλές πλευρές για τις οποίες θα μπορούσε να ενδιαφερθεί ένας τον θετικών επιστημών. Καταρχήν πολλές πρακτικές που χρησιμοποιούνται (πχ βλέπε διαλογισμός) μπορούν να μελετηθούν και με επιστημονικά μέσα,βοηθάει επίσης και η προσωπική επαφή όπως και επαφή με άτομα που τις εξασκούν.

Αναλόγως την επιστήμη μπορεί κάποιος να συλλέξει στοιχεία.Πχ μπορεί να μάθει ιστορικά στοιχεία απο περιγραφές περι γεγονότων οτυ παρελθόντος, μπορεί να συλλέξει στοιχεία για την σύγκριση πεποιθήσεων ,ακόμα και να συλλέξει και εθνοβοτανολογικά δεδομένα (οι λεγόμενες Μάγισσες,ιδίως της παλιάς σχολής είναι τρομερές εμπειρικές φυτογνώστριες!)

Τέλος,υπάρχει πάντα και η ανθρώπινη περιέργια.Μην ξεχνάς οτι ίσως πολλά άτομα εδώ μέσα να ενδιαφέρωνται επίσης και να μετρήσουν με μεθοδολογία θετικής επιστήμης κάποια πράματα που καταχωρούνται στον "Εσωτερισμό"-"Μεταφυσικοί". Όχι δεν είναι όλοι οι επιστήμονες "κακά παιδάκια" που προσπαθούν να χαλάσουν την ζαχαρένια άλλων παιδιών. Εδώ θα σου πρότεινα να μάθεις πως δουλεύουν οι επιστήμες...Δεν είναι μια κατάσταση στην οποία "ανακαλύψεις του χτες ακυρώνωνται απο ανακαλύψεις του σήμερα" αρα αβάσιμη ή πρόσκαιρη.Όποιος μελετήσει επιστήμες θα καταλάβει οτι έχουν σαφέσταστη μεθοδολογία,προσβάσιμη σε όλους , οι οποία αποτελείτε απο επιμέρους στάδια(πχ δες το πως αναπτύσετε μια θεωρία...Γνωρίζεις οτι υπάρχει μεθοδολογία και για αυτό?) και επίσης θα γνωρίσει και τον αυστηρό έλεγχο στον οποίο υπόκειτε. Αυτή η "pop" άποψη για την επιστήμη,οτι δηλαδή είναι κάτι αβέβαιο και οτι κάνει εύκολα λάθος, είναι εσφαλμένη...

Είδαμε τι έχει να πάρει ένας θετικών επιστημών απο εδώ.Μπορεί να δώσει ? Μπορεί να βοηθήσει? Φυσικά!

Πάμε να πούμε αυτό που λέω συχνα "Προ της Μεταφυσικής η Φυσική","Προ της Παραψυχολογίας η Ψυχολογία".

Κοινώς πρωτού κατατάξουμε ένα φαινόμενο στην μεταφυσική καλό είναι να τσεκάρουμε αν ανο΄ικει στη νφυσική αν υπάρχει εξήγηση για αυτό η κάποια θεωρία που αξίζει να ελεγχθεί. Αν όχι τότε ,και μόνο τότε, μπορούμε να το εντάξουμε στην μεταφυσική.Και πάλι, εδώ μπορεί να εφαρμοστεί επιστημονική μέθοδος πχ η πλήρη μεθοδολογία του πειράματος για να διελευκανθεί ώς έναν βαθμό.

Αυτός που έχει σπουδάσει θετικές επιστήμες λοιπόν μπορεί να προσφέρει το παραπάνω.Επίσης μπορεί ευγενικά αλλα σταθερά να υπενθιμίζει στους συνομιλητές του να είναι πιο κριτικοί και πιο ψαχτήρια με της θεωρίες που αγκαλιάζουν. Ο "των θετικών επιστημών" είναι ο τύπος που πρωτού σε αφήσει να γοητευτείς με το "βλέπω αύρες" θα σου υποδείξει τον τρόπο να ελεξεις αν είναι κάποιο γνωστό φαινόμενο είτε βιολογικό είτε καθαρά οπτικής.Επίσης πρωτού βρείς "σχέσεις σύνδεσης" μέσα στα γεγονότα θα σου υπενθυμήσει μερικούς βασικούς κανόνες της ψυχολογίας όπως της αυθυποβολής ή της επιλεκτικής προσοχής/συσχέτισης γεγονότων. Μπορεί μερικές φορές να μην πετάει στα ουράνια,αλλα μπορεί να φροντίσει τα φτερά για το ταξίδι σε κόσμους πέραν του "ευρέως γνωστού" να μην είναι με κέρινα φτερά βούρ για τον ήλιο αλλα κάτι πιο σταθερό.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 00:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Hotcipilli2,

με κατατόπισες πλήρως θα έλεγα. Γνωρίζω τα βασικά περι επιστήμης, γνωρίζω και πως αυτή εμπλέκετε και εξετάζει το θέμα περι μεταφυσικής.
Σίγουρα έχεις δίκιο πως δεν πρέπει το κάθε πράγμα ανεξήγητο προς στιγμήν στον εγκεφαλό μας τα το μεταθέτουμε στην παραψυχολογία, σιγουρα όμως και η επιστήμη δεν έχει την απάντηση σε όλα αν και κάνει απίστευτες προσπάθειες θα έλεγα για να έχει. Μου έχει τύχει να εξετάσω την επιστημονική άποψη περι κάποιου βιωματός μου, δεν με κάλυψε όμως καθόλου, γιατί γνώριζα πολύ καλά πως το βίωσα, εξέτασα τα σημεία που ανέφερε η επιστήμη και δεν κόλλαγαν, έκανα μέχρι κι εγώ η ίδια πειράματα στον εαυτό μου και πάλι η επιστήμη δεν με κάλυψε. Όχι πως δεν έχει ανακαλύψει σημαντικά πράγματα ούτε και πως όλα τα ανεξήγητα είναι πράγματι ανεξήγητα. Απλά όλοι όσοι ασχολούνται με το μεταφυσικό δεν βράζουν σε ένα καζάνι. Δεν είναι όλοι φαντασιώπλικτοι με κέρινα φτεράκια. Κάποιοι το έχουν ψάξει πολύ βαθύτερα και χωρίς παροπίδες και εύκολες εξηγήσεις.
Εκείνο που ήθελα να πω είναι πως ο κόσμος δεν αποτελείτε απο ένα πράγμα για να εξειγείτε απο ένα κλάδο. Προσωπικά μου αρέσουν οι ανθρώποι που κρατάν ισορροπίες ανάμεσα στις αισθήσεις τους και στον εγκεφαλό τους. Εκείνοι που η οπτική γωνία τους είναι ευρέου φάσματος.
Χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για σένα προσωπικά, δεν σε γνωρίζω, δεν ξέρω πια είναι η ιδεολογία σου και φυσικά δεν σε κρίνω, κι ακόμα κι αν σε γνώριζα κι ακόμα κι αν η ιδεολογία σου ήταν το άκρος αντίθετο απο την δική μου πάλι δεν θα σ΄ έκρινα. Ο καθένας έχει τις πλήρη σεβαστές απόψεις του. Απλά το είχα πολύ καιρό απορία αυτό και η αλήθεια είναι πως δεν είναι δύσκολο να το σκεφτώ και απο μόνη μου αλλά μέσα απο την άποψη του άλλου πάντα πέρνεις κάτι παραπάνω απο αύτό που σκέφτηκες μονος σου.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση και για το ότι δεν παρεξήγησες τις προθέσεις μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 16:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serenite σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Πραγματικά νομίζω οτι θα μου φανούν χρήσιμες και μιας και έχω διαβάσει τόσες ιστορίες δεν νομίζω να το κάνω με την ίδια ευκολία όπως θα το έκανα πριν.Αν και εγώ προτιμώ τις εξηγήσεις των θετικών επιστημών τα τελευταία χρόνια τείνουν να καταριφθούν πολλά πράγματα τα οποία κάποτε τα θεωρούσαμε στάνταρ και να πάρουν την θέση τοθς κάποια καινούργια(πχ θεωρία χορδών,παράλληλα σύμπαντα,καμπύλωση χώρου)

silverlegend

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RipeN
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 05:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RipeN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gia sas.
Eimai kainourios stin parea, panta pisteua se yperfysika/theo k exw skopo na asxoli8w. Diavasa sxedon oles tis selides tou sigekrimenou topic. Aurio 8a to dokimasw me kati gnwstous k nomizw pos exw oles tis profilaxeis.
8elw kapios na mou stilei email sto rollout@mail.gr tin olh diadikasia k merikes simboules. Pragmatika 8a to ektimousa.
Filika
Kwstas.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 15:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, φίλε RipeN και καλώς ήρθες στο esoterica!
Θα ήθελα να σε συμβουλεύσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες προκειμένου να μας είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 19:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν αρκετά χρόνια είχα μια ίδια εμπειρία με αυτή που περιγράφεται εδώ.Αυτός που έκανε την επίκληση ήταν έμπειρος. είχε στο τραπεζάκι μόνο το χαρτόνι με γράμματα και αριθμούς,το ποτηράκι (το μικρό του τσίπουρου) και ένα λευκό κερί.Κάτι μουρμούρισε και έγινε αισθητή η παρουσία πνεύματος.Κάτι σαν ρεύμα αέρος και ανέμισε η κουρτίνα. Το κάλεσε με όνομα. Όταν κουνήθηκε το ποτήρι έψαχνα κάτω από το τραπεζάκι για το σκοινί και το μαγνήτη που το κινούσε...νόμιζα δηλ.Από τιος ερωτήσεις που του έγιναν, αρκετές όλες για το μέλλον, 2-3 επαληθεύτηκαν.Ο ένας ρώτησε πότε θα φύγει(ωαυτικός) και με ποια εταιρεία. Αρχικά επαληθεύτηκε μόνο η ημερομηνία και γέλαγα για την σύμπτωση...Όταν μας είπε τα γράμματα στο φουγάρο( είχε αγορασθεί πρόσφατα και δεν τα είχαν αλλάξει)τρελλαθήκαμε...Δεν θα το δοκίμαζα πάλι χωρίς κάποιον έμπειρο κοντά....Και έφαγα και το χέσιμο (με το συμπάθειο) της ζωής μου από τον πνευματικό μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2197266
Maintained by Digital Alchemy