ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stl
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 12:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

8elw kapios na mou stilei email sto rollout@mail.gr tin olh diadikasia k merikes simboules. Pragmatika 8a to ektimousa.

ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, Η ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ.. ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.. ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ. ΛΟΙΠΟΝ, ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ", ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ & ΑΥΤΗ, ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ". ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ? ΜΗΠΩΣ ΑΠΛΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ", "ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ" Κ.Τ.Λ. ΑΠΛΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΕΙ ΚΑΤΑΛΑΓΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ? , ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΝΟΙΧΤΑ? ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ, ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ", ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ(Π.Χ. ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ Κ.Τ.Λ)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 16:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος είναι αυτός που γνωρίζει τόσο καλά τον αόρατο κόσμο και όλες αυτές τις υπάρξεις απο τις οποίες αποτελείτε ώστε να μπορέσει να σας πει τους σωστούς τρόπους να προφυλαχτείτε;
Και πως μπορείτε εσείς να βασιστείτε στις προφυλάξεις που οι άγνωστοι Χ θα σας επισυμάνουν;
Και πως γνωρίζετε ότι οι εμπειρίες των άλλων θα είναι ίδια με την δική σας; το ίδιο πνεύμα καλείτε όλοι;

Δηλαδή αν βάλουμε ζώνη ασφαλείας και πάρουμε και έναν δάσκαλο οδήγησης συνοδηγό, εντάξει το δέσαμε ότι το γλυτώσαμε το τροχαίο.

Φίλε RipeN,

τι σε κάνει να νομίζεις ότι έχεις όλες τις προφυλάξεις; Τις πήρες συγκεκριμένα απο κάπου για το συγκεκριμένο πλάσμα, πνεύμα που θα καλέσεις;

Φίλε stl,

απο την μια λες πως πιθανόν να παρακεινούντε 17χρονα σ΄αυτή την διαδικασία και απο την άλλη παρακινείς να πουν ανοιχτά την όλη διαδικασία. Δηλαδή όχι μόνο να τα παρακεινίσουμε αλλά να τους πούμε και τον τρόπο που θα το κάνουν. Πολή καλά κάνουν όλοι αυτοί οι φίλοι και δεν μιλούν ανοιχτά και δεν δείνουν τέτιου είδους πληροφορίες.
Ας είναι ο καθένας, βάση του μυαλού του, ο μόνος υπεύθυνος για τις πράξεις του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 16:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

8elw kapios na mou stilei email sto rollout@mail.gr tin olh diadikasia k merikes simboules. Pragmatika 8a to ektimousa.

ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, Η ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?


το τελευταιο μηνυμα που εγραψε το ποτηρακι ηταν τρεις φορες "μπητλτζους"...

quote:

ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΝΟΙΧΤΑ?


με θιγεις!


εγω προτεινα ξεκαθαρα ποτηρακι της ρακης (με το μπουκαλι και τον αναλογο μεζε)

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stl
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 08:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απο την μια λες πως πιθανόν να παρακεινούντε 17χρονα σ΄αυτή την διαδικασία και απο την άλλη παρακινείς να πουν ανοιχτά την όλη διαδικασία. Δηλαδή όχι μόνο να τα παρακεινίσουμε αλλά να τους πούμε και τον τρόπο που θα το κάνουν.


ΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ "ΨΑΧΝΕΤΑΙ", ΒΡΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE, ΞΟΔΕΨΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ SEARCH ΣΤΟ NET ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ -ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΛΑΘΟΣ- ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΔΟΞΟΙ "ΠΟΤΗΡΑΚΗΔΕΣ" ΛΑΘΗ. ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΝ & ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΞΕΚΑθΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΛΕΧΘΗΚΑΝ ΕΔΩ). ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 13:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΑΘΟΣ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΑΡΧΗΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ? ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΌΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΣΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?

Η ΜΑΓΕΙΑ, Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΣ, ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ-ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΔΥΣΠΕΠΤΑ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ -ΤΟ ΠΙΟ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΤΡΟ- ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stl
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 13:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΜΑΓΕΙΑ, Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΣ, ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ.

ΟΚ ΠΑΩ ΠΑΣΟ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΕΤΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΕΘΕΣΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 14:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η ΜΑΓΕΙΑ, Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΣ, ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ.

ΟΚ ΠΑΩ ΠΑΣΟ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΕΤΕ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΕΘΕΣΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ


Ξέρεις τι μπορεί να πάθει κάποιος από τέτοιου είδους «παιχνιδάκια»? Εγώ δεν σου λέω να «πετύχει» και να έρθει το πνεύμα. Μην το πιάσουμε έτσι, άλλωστε δεν ξέρω να σου πω…
Σου λέω, να μην πετύχει, αλλά μόνο και μόνο από την φοβερή ένταση και φόβο που θα έχει κάποιος, ό,τι βλέπει, ακούει, νιώθει θα το θεωρεί πνεύμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Όπως, καταλαβαίνεις, δεν θέλει και πολύ να πάθει ανακοπή. Και για πες μου, τότε, όταν οι γονείς θα ψάξουν τους υπεύθυνους και θα καταλήξουν εδώ, και θα δουν κάποιον να δίνει οδηγίες για την διαδικασία, τι θα γίνει μετά?
Περιπτώσεις έχουμε ακούσει στα media.
Θυμάστε μία περίπτωση που κάποιο παιδί αυτοκτόνησε ακολουθώντας οδηγίες που του έδωσε κάποιος στο ιντερνετ?
Ε…δεν θέλει και πολύ να πούνε ότι κάποιο παιδί πέθανε ακολουθώντας τις σατανιστικές (!) οδηγίες του τάδε στο εσωτέρικα.
Για το λόγο αυτό θέλει προσοχή. Επειδή, το εσωτέρικα, από τη φύση του, δεν μπορεί να αποκλείσει κανέναν, ανεξαρτήτου ηλικίας (και IQ γενικότερα), θα πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να είναι λίγο προσεχτικοί με τις πληροφορίες που δίνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stl
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 15:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΧ
ΠΑΡΑΛΗΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΟ ESOTERICA ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΑΛΛΟ????

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ. ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 16:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ...


Μα και εγώ δεν σου είπα ότι είναι αλήθεια! Ούτε κι εγώ ξέρω. Πιστεύω όμως πάρα πολύ στην αυθυποβολή του ατόμου και θεωρώ πιθανό να πεθάνει κάποιος από το φόβο του. Κυριολεκτικά το εννοώ, αν και είναι σπάνιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 00:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ να σε χαιρετίσω και εγώ από την πλευρά μου (μα τι τετριμένος που είμαι τελικά, oh, well…)…

Αν και το πιο πιθανό είναι να μην μου απαντήσεις, και δεν χειάζεται εξάλλου, παρόλα ταύτα έννοιωσα να το πω, την παρόρμιση?, να γράψω «δυο-τρεις» σειρές ως «πρόσθεση» σε αυτά που έχεις γράψει μιας και προσωπικά αποφεύγω να γράφω σε τέτοια θέματα για τους ευνόητους λόγους με τους δικούς σου:

- Καταρχήν, ίσως να αναρωτιέσαι γιατί αναφέρομαι σε εσένα συγκεκριμένα
- Ο λόγος είναι πως, με βάση τα λεγόμενά σου, δείχνεις ο πιο «σοβαρά» προχωρημένος από όλους αυτούς που έχουν γράψει ως τώρα εδώ μέσα στο συγκεκριμένο θέμα, σόρρυ παιδιά αλλά η αλήθεια να λέγεται (ΚΑΙ ΌΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΊΖΩ ΈΞΥΠΝΟΣ, για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις πάσης φύσεως...), εγώ απλός μία παχουλή, βδελυρί και πεθαμεναντζίδικη σκατόμυγα είμαι και τίποτε περισσότερο...
- Θα πει κάποιος...εσύ ρε μάγκα έχεις εμπειρία και εκφράζεις και άποψη?: αν και δεν συνηθίζω να ομολογώ εύκολα κάτι τέτοιο, η απάντηση είναι πως ναι... (και μην μου ζητηθεί τώρα να περιγράψω πράγματα και «θαύματα» μιας και το θέμα θα καταντήσει τελείως τετριμένο (και το μένος όλων των υπόλοιπων μελών θα πέφτει πάνω μου με την ορμή των κεραυνών του Δία, oh, well…))
- Από κει και πέρα, αν δεν με απατά η μνήμη μου, είπες πως «για να... θα πρέπει να του πεις όλη την αλήθεια...», τέλος πάντων κάτι τέτοιο
- Δεν αντιλέγω, αλλά μήπως αμπίδεισες κάποια στάδεια, του λεγόμενου μύστη χαμηλότερου βαθμού, και πήγες απευθείας στο ρεζουμέ φίλε μου ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (λέω ρε παιδί μου, κουβέντα να γίνεται...)
- Ή πως, μέχρι να είναι έτοιμος ο άνθρωπος, του την αποκρύπτεις μέχρι το σημείο να είναι έτοιμος? (και μην πεταχτεί κανείς και αναφερθεί σε θέματα πέρι ποδίτσες κτλ...)
- Επίσης δίνεις μία γενική γραμμή αλλά θα έλεγα πως για ευνόειτους λόγους αφίνεις τα ψιλά γράμματα απ’ έξω (και με βρίσκεις σύμφωνο σε αυτό)
- Αναλογίστηκες μήπως, πως κάποιον που, ας μου επιτραπεί η έκφραση (χωρίς να καταφύγουν σε περεταίρω σχόλεια από πλευράς υπολοίπων μελών), που ζει στο σκοτάδι, αντί να του τραβίξεις την κουρτίνα λάο-λάο εσύ τον «χτύπησες» κατάματα με προβολής υψηλότατης επίδοσης (απορρία το έχω ρε παιδί μου)?
- Ναι δεν αντιλέγω με τα όσα λες
- Θα πρέπει να παραδεχτούμε πως τρόπος επίκλησης δεν είναι μόνο ένας αλλά υπάρχουνε και διάφορες άλλες παραλλαγές (κάτι που έχει ήδη υποθεί εδώ μέσα...)

- Μήπως, ρίχνοντας τον κόσμο έτσι στα βαθιά παράλληλα τους ωθείς και προς μία κατεύθυνση «ψαξίματος»? (διότι:
Α) για να βοηθήσεις κάποιον θα πρέπει να το θέλει και ο ίδιος
Β) θα πρέπει να διαθέτει μία Χ ορημότητα (διότι υπήρχανε δυστηχώς και απόψεις, σε κάποιο άλλο θέμα, τύπου «έτσι, ώστε να μου λυθεί η περιέργεια»...)
Γ) συμφωνώ στο ότι το φόρουμ έχει ως σκοπό να διαφωτίσει το άγνωστο, αλλά θα πρέπει να αναλογιζόμαστε και την ευθύνη που αυτό φέρνει μαζί του, πχ... στο τι μπορεί να συμβεί σε κάποιον αν ακολουθίσει κάτι που υπόθηκε εδώ μέσα (θα μου πείτε εμείς τους προιδοποιήσαμε ή δεν τους αναγκάσαμε να κάνουν κάτι... γνώμες ανταλλάξαμε– και πολλοί πράγματι το κάνατε και είμαι μαζί σας – αλλά αν πεις σε ένα παιδί μην βάζεις το δάχτυλο στη φωτιά δεν θα το βάλει? Και συγκεκριμένα εδώ αναφέρομαι σε κάτι ανόριμα τυπάκια που σου ζαλίζουν τον έρωτα και όχι στις άλλες σοβαρές γνώμες και τους σοβαρούς αναζητητές (που ευτυχός αποτελούν την πλειοψηφεία...) – φαντάζομαι πως καταλαβαίνεται τι θέλω να πω με αυτό....

- Ναι ρίσκο έχουνε, και ένα παιδί κατανοεί τι εστί ρίσκος αλλά δεν τον αναλύει όπως ένας μεγαλύτερος άνθρωπος (βλέπεις, υπάρχει κάποιο «χάσμα αντιλήψεων»)
- Ότι μήπως έτσι παρεμβένεις στην ουσία στην ελεύθερη βούληση τους (φίλε ΨΗΛΑΦΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις τι ενοοώ ή υπονοώ (όπως θέλεις πάρτω) μιας και από τα γραφούμενά σου δείνεις να καταλάβει κανείς πως έχεις φτάσει σε ένα επίπεδο αναζήτησης που μόνο ρηχό δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί)
- Μήπως θα έπρεπε να έδεινες κάποια ερεθίσματα και μετά να το άφηνες στην κρίση του καθενώς να αποφασήσει και να δράσει βάση όπως πολύ σωστά το έθεσες: γνώσης, αντίληψης, νόησης κτλ...?
- Μήπως, μιας και ίσως γίνει κατανοειτό από κάποιους εδώ μέσα, σε ποιες «μεταφυσικές επιστήμες αναφέρεσαι» κατά αυτό τον τρόπο εκθέτεις κάποιους ή κάτι που δεν θα έπρεπε (προσωπικά, δεν θέλω να πιστεύω πως το έκανες σκοπίμως...)

Που θέλω να καταλήξω με όλα αυτά που έγραφα τόση ώρα... Μιας και όπως δείχνεις κατέχεις κάποια πράγματα και γνώσεις, ίσως σε μεγάλο βάθος κιόλας, για αυτό εξάλλου αναφέρωμαι και συγκεκριμένα σε σένα και σε κανένα άλλο, πως οι απαντήσεις σου πρέπει να προσαρμόζονται ανάλογα με την «κατάσταση»... το λεγόμενο τακτ και φινέτσα που απαιτείται για να... ώστε... και για... και πάλι είμαι σίγουρος πως έχεις πιάσει το νόημα...

Όπως και να έχει το θέμα, σκοπό δεν είχα να σε κριτικάρο, να το παίξω δήθεν, ή να αμφισβητίσω κανένα εδώ μέσα απλά τα έθεσα σαν ερωτήματα και πήρα εσένα για παράδειγμα μιας και μου άρεσε το αυστηρό σου ύφος (αυτό πάρτω ως κομπλιμέντο και όχι σαν ειρωνία)...

Με εκτίμηση πάντα σε όλους,


nobody

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 00:46:50

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 00:49:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 15:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

με θιγεις!


εγω προτεινα ξεκαθαρα ποτηρακι της ρακης (με το μπουκαλι και τον αναλογο μεζε)


quote:
ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΕΘΕΣΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ

τελικα ολοι βρισκουν κατι που να ταιριαζει στο ποτηρακι!


αγαπητε stl αν θες συνταγη για ντολμαδακια εχω!


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 21:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
είμαι καινούργια στο φορουμ, αλλά το παρακολουθώ ποτε ποτε κτλ κτλ κτλ

Γράφω γιατί κάποια άτομα έχουν τη περιέργεια, να μάθουν, να δουν να ακούσουν. Και σίγουρα όχι με οπτικοακουστική μέθοδο στυλ linguaphone. Προσωπικά εγώ δεν παρακινώ. Έχω κάποια εμπειρία πάνω σε αυτά τα θέματα. Δεν έχει νόημα όμως να μιλήσω για αυτό. Δεν είμαι εγώ το άτομο που θα πω για τις εμπειρίες μου, υπάρχουν πολλοι σημαντικότεροι από εμένα μέσα εδώ που μπορούν να πουν τις δικές τους αν το θέλουν.
Πραγματικά, αυτό που πιο συχνά συναντούμε είναι το κακό, το καλό σπανίως έρχεται. Το κακό γυρνάει για να παρασύρει, να φοβήσει και να τραφεί από αυτό το φόβο. Για να καλέσεις κάτι καλό είναι πολύ δύσκολο. Χρειάζεται σημαντική ψυχική προετοιμασία και πολύ φως και σίγουρα δεν μπορεί να γίνει μέσα σε λίγο καιρό. Βέβαια έχω τύχει να μου έρθει κάτι πολύ καλό από κει που δεν το περίμενα και δεν μπορούσα να φανταστώ εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα που ήταν και τα γενέθλιά μου να έχω καλύτερο δώρο. Όπως μου έχει έρθει και κάτι πολύ κακό που το ένιωθα λες και πήγαινε να με αρπάξει, ή να μπει μέσα μου και ... έχετε δει την Θάνου σε εκκίνηση? έτσι έτρεχα. Αλλά το θέμα μας από ότι κατάλαβα εγώ είναι ότι θέλετε να κατευθύνετε τις επικλήσεις, δηλαδή ποιον να καλείτε. Αυτό είναι πολύ δύσκολο. Και άντε να το καλέσεις, οκ, πες ότι τα καταφέρνει κάποιος. Και νομίζεις ότι είναι καλό. Είναι όμως? Και αν δεν είναι? Εδώ μπαίνει η διαίσθηση. Πρέπει κάποιος να έχει ανεπτυγμένη τη διαίσθηση και να μπορεί να ξεχωρίζει τι είναι κακό και τι καλό. Και αν τελικά σου έρθει κακό και νομίζεις ότι είναι καλό και καταφέρνει έτσι να σε ξεγελάσει, και το καλείς, είσαι προφυλαγμένος σωστά εκείνη τη στιγμή? Μετά ξέρεις πως να το διώξεις? Εκεί είναι τα δύσκολα.
Nobody5001. Πως τα έγραψες όλα αυτά βρε παιδί μου? Χαράς το κουράγιο σου. Για την ωριμότητα που λες είναι πολύ σωστό. Πρέπει ο καθένας να ξέρει τις σκέψεις του,να έχει σωστή κρίση, να διαβάζει, να διαβάζει και ξανά να διαβάζει. Να μη παίρνει σαν τίποτα σίγουρο, και βέβαιο, παρα μόνο να εμπιστεύεται τον εαυτό του και να έχει αναπτύξει πάρα πολύ, ή όσο το δυνατόν περισσότερο τη διαίσθηση του. Φυσικά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Ελπίζω όμως (χωρίς να παρεξηγηθώ) να καταλαβαίνουν κάποια παιδιά ότι αυτά δεν είναι παιχνιδια, όπως βέβαια καταλαβαίνω και γω τη περιέργειά τους. Και να σκεφτεί ότι δεν είναι μόνος του σε αυτή τη κοινωνία, έχει δικά του άτομα από το περιβάλλον του, που μπορεί αυτά που θα κάνει να τα επηρεάσουν. Θα πρέπει να σκεφτεί και αυτά τα άτομα. Σε τελική ανάλυση θα πρέπει να καταλάβουν ότι όλοι εμείς οι άγνωστοι που δεν τους γνωρίζουμε και προσπαθούμε να τους αποτρέψουμε από τέτοια πράγματα δεν έχουμε και κανένα όφελος.
Εγώ αυτά είχα να πω. Ειλικρινά με όλα τα παραπάνω δεν κρίνω κανένα. Δεν έχω το δικαίωμα να το κάνω.
Ευχαριστώ πολύ για τη κατανόησή σας και την υπομονή σας.

Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό

Edited by - another star on 15/02/2006 21:21:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

johnvfc
Νέο Μέλος

United Kingdom
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 22:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους johnvfc  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίζει ρόλο αν το ποτήρι είναι πλαστικό η γυάλινο, μικρό ή μεγάλο; Επειδή δέν έχω ρακοπότηρα αν βάλω φλυτζάνι του καφέ κάνει;

VFCFS-JK/SK
LondonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 05:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η another star σε χαιρετώ,

quote:

Nobody5001. Πως τα έγραψες όλα αυτά βρε παιδί μου? Χαράς το κουράγιο σου.

Και εγω την ίδια απορρία έχω...

Σε ευχαριστώ για την παρέμβασή σου και τα σχόλεια, με βρίσκεις σύμφωνο σε αυτά που γράφεις...

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kanivalos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 19:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kanivalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο λεπτά ρε παιδιά! Δεν είναι κάποιος αρκετά ώριμος γιατί μπορεί να προσπαθήσει να ακολουθήσει τα βήματα που θα παραθέσετε εδώ; Και προσπαθείτε να τον αποτρέψετε από κάτι "κακό". Δηλαδή ώριμος θα ήταν αυτός που δεν θα το επιχειρούσε καθόλου. Εσείς που το έχετε κάνει επαναλελημένα τι είστε; Θα σας παρακαλούσα να προσαρτήσετε σαφείς οδηγίες και προτάσεις για το πως θα ήταν ασφαλέστερο το επιχείρημα. Άλλωστε μπορεί σε αυτό το βαθμό κάποιος να προσπαθήσει να το δοκιμάσει ακολουθόντας ασάφειες και οδηγίες γεμάτες κενά. Και να φάι το κεφάλι του. Γιατί όποιος έχει σκοπό να το δοκιμάσει, θα το κάνει. Τουλάχιστον συμβουλέψτε τον να το κάνει "σωστά". [οτι και αν σημαίνει αυτό].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelkiss
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 15:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelkiss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνωμη με 2 ατομα δεν γινεται?ιδιαιτερα αν ο ενας εχει μεγαλη ψυχικη δυναμη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kanivalos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 02:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kanivalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕιά σου ρε angelkiss με την μεγάλη ψυχική δύναμη!
Εγώ θα το προσπαθήσω μόνος μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 03:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.
Δεν ξέρω αν αυτή είναι μιά κλειστή συζήτηση μεταξύ σας, οποτε ζητώ προκαταβολικά συγνώμην που θα επέμβω.
Θέλω να πω στον φίλο που προτίθεται να πραγματοποιήσει το πείραμα, οτι θα ήταν συνετό να πάρει κάποιες βασικές προφυλάξεις.
α) να καθαρισθεί.
β) να καθ-ιερώσει τον χώρο και τα σύνεργά του.
γ) να εγκαθιδρίσει, ένα απλό έστω, σχήμα προστασίας.
δ)το να καλείς το κάθε τι τυχαίο, είναι τουλάχιστον αφελές. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εφιάλτης
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 19:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εφιάλτης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Εφιάλτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και σε ολους και ολες!

Παιδια εγω ειμαι 19 χρονων και καιρο προσπαθω εγω και ενας φιλος μου να πεισουμε μερικα ατομα να "παιξουμε" ποτηρακι (απλα για την εμπειρια)!!


Το θεμα ειναι οτι δεν το εχουμε κανει ακομα γιατι κανεις αλλος δεν θελει!

Τωρα να το κανουμε μονο δυο ατομα ειναι απιθανο (νομιζω) και αμα ισχυει και δεν ειναι απλα μια παρεσθηση που δημιουργειτε εκεινη την στιγμη λογο υποβολης!!

Δεν λεω οτι δεν μπωρει να γινει ή να εχει γινει αλλα οχι οτι μπορει να το κανει ο καθενας και μαλιστα μονος του!

Βασικα οποιος μπορει να βρει πληροφοριες για την πρωτη φορα και πως δημιουργηθικε το "παιχνιδι" θα ηταν καλα για ολους μας πιστευω!


Ευχαριστω που με ακουσατε!

"Regnado,Regno,Regnavi,Sum Sine Regno"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 19:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συμβουλεύω να ριξεις μια ματία πρώτα σε αυτό:

http://skepdic.com/ouija.html

και http://skepdic.com/ideomotor.html

Αν δεν μιλάς καλα Αγγλικά υπάρχουν στα ελληνικά τα εξης αρθρα:

H πνευματιστικη Δέλτος (ouija board)

:http://www.skepdic.gr/Entries/Pi/ouijaboard.htm

Το ιδεοκινητικό φαινόμενο:

http://www.skepdic.gr/Entries/Iota/ideomotoreffect.htm


http://www.skepdic.gr/Entries/Iota/ideomotoreffect.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

see and believe
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 14:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους see and believe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα κάποιος , αν είναι εύκολο φυσικά να μου στείλει λεπτομέρειες για το ποτηράκι .
οδηγίεσ ή οτιδηποτε αλλο που χρειαζεται!!!!!!! το e-mail μου ειναι
andreasxatzakis@yahoo.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 15:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί δεν κάνεις μια παραγγελία στο :

811 666 666 666

Να το παραγγείλεις και όπως θες ,και να μην έχεις ανάγκη κανέναν

ΝΑ'ΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...ΤΑ ΛΕΜΕ !!

ΣτράτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 20:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνοντας στο google για το ιδεοκινητικό φαινόμενο (να το λέω ΙΦ για ευκολία; "να το λές, wendigo!") βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα για κάτι που είχα ακούσει αλλά δεν γνώριζα λεπτομερώς.
Υπάρχουν, όμως, και πολλά ασαφή σημεία που δεν βοηθούν το δικό μας θέμα.
Κάποιοι το αναφέρουν ως την απόλυτη εξήγηση για τα φαινόμενα της ραβδομαντείας και του ouija. Αλλού αναφέρεται ως μια πιθανή εξήγηση που προτείνει η επιστήμη για αυτά τα φαινόμενα.
Το ΙΦ είναι ένα αληθινά εντυπωσιακό φαινόμενο και μπορεί να βάλει ψύλλους στ'αυτιά σε κάθε οπαδό της "υπερφυσικής" θεωρίας (αρκεί να μην έχει απωλέσει πλήρως την ικανότητα σκέψης!). Από αυτό το σημείο, όμως, μέχρι του να θεωρηθεί πραγματικά μια ολοκληρωτική εξήγηση του θέματος που συζητάμε, νομίζω πως υπάρχει κάποια απόσταση.
Ας πούμε πως με την ίδια λογική που κάποιοι επιστήμονες παρατήρησαν τις μικρές, ασυνείδητες και αθέλητες κινήσεις που κάνουμε έτσι κι εγώ παρατήρησα τα μικρά προδοτικά σημάδια που δείχνουν τα εξής:

1. Αναφέρονται "πολλά πειράματα" αλλά μπόρεσα να εντοπίσω περιγραφή μόνο του πειράματος του Φάρανταιη (που χρονολογείται από το 1853). Τα σχετικά άρθρα σε site τύπου scepdic ανακυκλώνουν 1-2 άρθρα επιστημόνων (το πληρέστερο είναι το "How people are fooled by ideomotor action" του Ray Hyman). Άρθρα συνοπτικά, σύντομα και μάλλον αφοριστικά.

2. Όπου υπάρχει νύξη για άλλη εξήγηση πέραν του ΙΦ, αυτή αφορά αποκλειστικά απάτη και ταχυδακτυλουργία. Η κρατούσα άποψη μοιάζει να είναι η εξής: Αφού κάποια πειράματα δείχνουν πως υπάρχει το ΙΦ και αφού έχουν ξεσκεπαστεί αρκετοί απατεώνες στον χώρο του "πνευματισμού" τότε όλη η ιστορία με το τραπεζάκι είναι αυτόματα απάτη ή ΙΦ.
Άποψη που, με το συμπάθειο, είναι σκεπτικιστική προς μια κατεύθυνση αλλά συγχωρεί στον εαυτό της κάποια λογικά σφάλματα προς την άλλη κατεύθυνση.

3. Όταν αναφέρεται επιστήμονας που είναι υπέρ της εξήγησης μέσω ΙΦ δεν εκφράζεται καμιά αμφιβολία για την ισχύ των παρατηρήσεών του. Όταν αναφερθεί κάποιος που δεν τον έπεισε απόλυτα το ΙΦ τότε αυτόματα εκφράζεται αμφιβολία για την κριτική του σκέψη.
Παράδειγμα από το άρθρο του Hyman:
Ο Φάρανταιη έκανε τα πειράματά του με "πολύ έντιμους ανθρώπους" ως υποκείμενα. Ο Γουάλας (συνεμπνευστής μαζί με τον Δαρβίνο της Θεωρίας για την Εξέλιξη των Ειδών) που δεν συμφώνησε με την εξήγηση του Φάρανταιη "ξεγελάστηκε από απατεώνες μέντιουμ και τους συνεργούς τους". Ο Χαίηρ (επιφανής χημικός της εποχής) παρότι αποκλείει απάτη στις δικές του παρατηρήσεις, "προφανώς δε σκέφτηκε πως δεν θα ανακάλυπτε απάτη ούτε και στις μεθόδους των ταχυδακτυλουργών" και "κακώς πιστεύει στον καλό χαρακτήρα" των ανθρώπων που μελέτησε!
Δεν βρήκα καμία αναφορά στα ιδιαίτερα αυστηρά (στο δικό μου, ομολογουμένως μη-ταχυδακτυλουργικό μάτι) πειράματα του Κρουκς πάνω σε κάποια μέντιουμ που δεν του άφησαν αμφιβολία για το υπερφυσικό των συμβάντων.
Δεν τάσσομαι υπέρ της "υπερφυσικής" εξήγησης των πραγμάτων.
Απλά παρατηρώ πως -ακριβώς όπως κάνουν και πολλοί εύπιστοι- αρκετοί σκεπτικιστές (και, ενίοτε, επιστήμονες) καταπίνουν τα στοιχεία που εξυπηρετούν τις απόψεις τους και γίνονται απότομα δύσπιστοι σε ό,τι μπορεί να μην τις υποστηρίζει. Εκφράζονται απόλυτα, ανακαλύπτουν πως "προφανώς" η αντίθετη άποψη προβάλλεται μόνο από αφελείς, που "δυστυχώς" οι καημένοι δεν κατάλαβαν την ξεκάθαρη αλήθεια.
Μια καλή βιβλιογραφία -που θα ψάξει ένας στους χίλιους- και η αναφορά στο Ph.D τους -που μπορεί να είναι σε παντελώς άσχετο γνωστικό αντικείμενο- είναι αρκετή για να αποθαρυνθεί ο κάθε μη-ειδικός.
Για κάποιο μεταφυσικό λόγο, που μου διαφεύγει, αναφερόμαστε συνολικά στους επιστήμονες ως εκφραστές του "ορθού λόγου" σε κάθε έκφανση της ζωής λες και δεν έχουν τα γνωστά, πανανθρώπινα κουσούρια...

Προσωπικά θα συνεχίσω το ψάξιμο. Έχει ενδιαφέρον και μπορεί και να βρεθεί κάτι πιο ζουμερό.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tabard
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 22:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tabard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους και ολες.

Εχω διαβασει με ενδιαφερον την ολη συζητηση σχετικα με αυτη την "πραξη" (οχι παιχνιδι οπως κακως αποκαλειται) με το ποτηρι.
Μετα τις πρωτες μερικες σελιδες και τι εξαιρετικες κατα την αποψη μου συνεισφορες του/της φιλου/ης Yngwie και μερικων αλλων, με εκπληξη και λυπη ταυτοχρονα, βλεπω στις τελευταιες σελιδες να επαναλαμβανεται ολο και πιο συχνα η επιμονη μερικων (προφανως νεαρων ατομων) να ζητουν λεπτομερειες για την διαδικασια, με σκοπο βεβαια να το κανουν.

Ανκαι προσωπικα ειμαι ανθρωπος των επιστημων πιστευω οτι υπαρχει κατι περα απο αυτες. Υπαρχουν απειρες ενδειξεις γιαυτο.
Η ιδια η επιστημη εχει αρχισει απο ενδειξεις. Ομως οσον και αν εχει προχωρησει, ηδη βρισκομαστε μπροστα σε αδιεξοδα, οπου βλεπομε να μην ισχυουν ακομα και οι ιδιοι οι φυσικοι νομοι μεσα στην ιδια την φυση. (κβαντομηχανικη).
Δεν λεω οτι λυση σε αυτα ειναι ο εσωτερισμος. Ακομα και αυτος εχει τα ορια του, και δεν ειναι ευκολα προσιτος στον καθενα. Απλα αξιζει τον κοπο οσο μπορουμε να μαθαινομε και να προχωρουμε τοσον επιστημονικα οσο και πνευματικα.

Εν πασει περιπτωσει δεν μπορω να ισχυριστω οτι εχω ιδιαιτερες γνωσες ή εμειριες για το θεμα της συζητησης και λυπουμαι που προφανως ο φιλος ή φιλη Yngwie φαινεται να εχει εγκαταλειψει το φορουμ. Ειχα πολλες ερωτησεις που θα ηθελα την υπευθυνη απαντηση του/ης.

Με τις λιγες γνωσεις που εχω μπορω μονο να πω σε αυτους που ενδιαφερονται τοοοσον πολυ να κανουν αυτη την πραξη με το ποτηρι οτι αυτο που παγιδευουν εκει, δεν κατι το "ανωτερο" αλλα κατι το πολυ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ακομα και απο τον ιδιο τον ανθρωπο. Δεν ειναι τυχαιο το οτι γαυγιζουν τα σκυλια που ειναι γυρω. Ειναι διοτι αισθανονται υπαρξεις παρομοιες με τις δικες τους με ενστικτα ζωωδη, υποτυπωδη, και απειλητικα. Δεν ειναι τυχαιο που ο Χριστός εδιωξε τα δαιμονια απο τον δαιμονισμενο και τα εριξε στους χοιρους, και τους ειπε πηγαινετε εκει οπου ανηκετε!

Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι η πραξη με το ποτηρι μπορει να γινει.
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΑΙΔΙΑ!

Μια απλη μονο ερωτηση σε οσους ασχοληθηκαν με αυτο. Γιατι συνεχως ρωτατε "το πνευμα"? Γιατι δεν ανοιγει θεμα απο μονο του, γιατι δεν κανει εκεινο ερωτησεις? Γιατι δεν λεει τα συναισθηματα του, την χαρα του, την λυπη του, την βαριεστημαρα του? Γιατι δεν λεει ποτέ "κουραστηκα θελω να φυγω". Γιατι δεν λεει που ζει, τι κανει, σε ποια κατασταση βρισκεται, ποιο ειναι το περιβαλλον του, με ποιους βρισκεται σε επαφη στην κατασταση που βρισκεται? Για σκεφτειτε τα ολα αυτα.

Ακουω εδω να λενε μα εσπασε τζαμια, εσπασε τασακια, ανοιγοκλεισε τις πορτες, εσβησε τα φωτα κλπ κλπ. Μα ρε παιδια ειλικρινα, πιστευετε στην ανωτερωτητα αυτου "του πνευματος" επειδη τα εκανε αυτα? Ο ανθρωπος δεν μπορει να τα κανει? Απλα το πνευμα τα κανει με τροπο ανεξηγητο για μας αλλα αυτο δεν σημαινει απολυτως τιποτα, περαν του οτι απλα βρισκεται και δρα μεσα απο μια αλλη διασταση. Και οι δυνατοτητες τους ακομα και απο αυτη την διασταση ειναι παρα παρα πολυ περιορισμενες. Συγκεκριμενα μιλουμε για ζωωδεις καταστασεις σε θεματα σεξ και γενικα σαρκικων απολαυσεων (ναρκωτικα αλκοολ κλπ), οπως και κατωτερων συναισθηματων κυριως φοβου, εκδικητηκοτητας και επιθεσης.
(Μιλω παντα συγκεκριμενα για το ειδος των πνευματων που μπορουν να ερθουν με το ποτηρι.)

Μιλω παντα για το ειδος των πνευματων που παγιδευονται με το ποτηρι. Οπως εξηγησαν αρκετοι φιλοι προηγουμενως αυτα τα πνευματα ειναι του κατωτατου αστρικου επιπεδου, και συνηθως βρισκονται σε μια συγχισμενη κατασταση ως προς την προηγουμενη υλικη τους υπαρξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymoy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 15:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anonymoy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια εχετε πεσει σε απιστευτη πλανη πολλοι απο σας.ΔΕΝ ειναι ανθρωποι που βρηκαν τραγικο θανατο ολα αυτα τα πνευματα που τα δωσατε δικαιωμα με το ενδιαφερον σας να ερθουν και να σας πειραξουν.Ειναι ακαθαρτα πνευματα,αποστατες!Μπορειτε να το συνειδητοποιησετε?Εισαστε σε θεση χωρις να ειρωνευτειτε αυτην την αληθεια να ξεκαθαρισετε πεντε πραγματα?Δωσατε δικαιωμα με την περιεργεια σας και με το γεγονος οτι και σεις μοιαζεστε ως ενα σημειο με αυτα(απο την αποψη οτι ζειτε την ζωη σας ανεξαρτητοι χωρις να δινετε σημασια στον Θεο,χωρις να συμμετεχε στα μυστηρια με τα οποια επανεσυνδεεστε με το Πνευμα το Αγιο,με τον Θεο δηλαδη πνευματων και ανθρωπων)και τα καλεσατε(πιο σωστα επετρεψε ο Θεος να τα καλεσε αφου εσεις το θελησατε).Και το τελευταιο ακαθαρτο πνευμα αν το θελει μπορει να σας οδηγησει στην τρελα,στην τυφλωση(οπως επαθε ευτυχως προσωρινα μια κοπελια μετα απο την εμφαιση ενος τετοιου πνευματος υστερα απο οτι εκανε με την παρεας της).
Ενα χριστος και παναγια να πει καποιος απο τηντ ρομαρα του εκεινη την ωρα και το μεχρι τοτε"καλο"πνευμα ειναι σε θεση να διαλυσει το δωματιο,αν οχι και τους συμμετεχοντες.Εχει γινει και τετοια περιπτωση.Ειναι πνευματα αλαζονειας υπερηφανειας και ψευδους(σε αντιθεση με τον Δημιουργο που ειναι πνευμα απολυτης ταπεινωσης,σε φατνη γεννηθηκε ο δημιουργος των παντων!).Γνωριζουν το παρελθον αψογα,δεν γνωριζουν ομως τιποτα απο το μελλον παρα μονο απο την πειρα που εχουν με οσα εχουν δει τοσο καιρο υποψιαζονται την καταληξη καποιων γεγονοτων.Ελαχιστα γνωριζουν απο το μελλον οσα ο Θεος τους επιτρεπει.
Δινουν την ψευδαισθηση σε καποιους οτι μπορουν και τα ελεγχουν!Εμφανιζονται ως αγαθα πνευματα ω ς"αγγελοι φωτος".Ειναι πνευματα πλανης.Δινουν τετοια ψευδαισθηση για να σας παγιδευσουν στην αιωνια πλανη και στην αιωνια απωλεια της ψυχης.Προκειμενου να μην βγειτε απο αυτο το λουκι(καποια στιγμη ομως θα τους δειτε και απο την αναποδη και τοτε θα αναρωτιεστε μηπως επεσα σε κακο πνευμα!Οποια πλανη!)και αν γινεται να παρασυρεστε και αλλους μαζι.Ολες αυτες οι τεχνικες δοθηκαν απο τον Αρχηγο των αποστατων σε ατομα που ειχε υπο την κυριαρχια του.Μην ασχολειστεμε το πως θα καλεσετε καλα πνευματα και πεφτετε σε λουκι προκαλωντας αφθονα γελια σε αυτους.Κατανοειστε το,δεν μπορειτε να τα βαλετε με τον πατερα του ψευδους.Σκεφτειτε την ψυχη που κουβαλατε και ειναι αιωνια.Με οσα κανετε εξοργιζετε τον Θεο.Δεν προσπαθω να προσυλητισω,παρεθεσα τα παραπανω απο την εμπειρια μου χωρις ωραιοποιησεις και φτιασιδια λεκτικα και τα παρεθεσα ωμα οπως ακριβως ειναι.Ειναι απολυτα γιατι απολυτη ειναι η αληθεια.Οποιος σας δινει πληροφοριες και συμβουλες "πειρας"για σιγουρα αποτελεσματα χωρις κακες καταληξεις ειναι οχημα του αποστατη,ειναι βαθια πλανεμενος(συνειδητα η ασυνειδητα)και παρασυρει και αλλες ψυχες μαζι του.Ακριβως αυτος ειναι ο σκοπος του πονηρου πνευματος πισω ακριβως απο αυτοντον αφελη ανθρωπο.Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ερθει σε επαφη με αγαθα πνευματα?Ασφαλως και υπαρχουν και στις μερες μας.Μονο που δεν υπαρχουν στην περιπτωση αυτη ουτε τεχνικες,ουτε κολπα.Ενα ειναι το μεγαλο μυστικο!η υπακοη.Υπακοη στο θελημα ανθρωπων(αγαπων η οχι),η συντριβη του εγωισμου τοτε μοναχα ο Θεος επιτρεπει την επαφη με τα αγαθα πνευματα στον "αγωνιστη"ανθρωπο.Εχετε ακουσει κατα καιρους τετοιους ανθρωπους Πορφυριος,παισιος κτλ,υπαρχουν και αλλοι(εναν απο αυτους τους αγνωστους ιερεις γνωρισα και εγω και απο χλευαστης εγινα πιστος),δεν θα τους δειτε εν ζωη ουτε σε καναλια ουτε πουθενα ειναι ταπεινοι ανθρωποι,βεβαια η χαρι δνε κρυβεται και καμποσοι τους επισκεφτονται και υπαρχουν και αμρτυριες για τα χαρισματα τους εν ζωη.Αυτα ειναι ολα.Και κατι ακομα οποιος εχασε συγγενη και επιθυμει με σατανικες τεχνικες να συζητησει μαζι του,να γνωριζει οτι συζητα με αντιθετο πνευμα.Δεν επιτρεπει σε κανεναν πεθαμενο την επικοινωνια με τους ζωντανους ο Θεος παρα μονο στους αγιους.
Αυτα και ελπιζω μια μερα να επιστρεψετε και εσεις στα μυστηρια που αγιαζει το Αγιο πνευμα μεσα στην εκκλησια τα οποια αν και καθολου φανταχτερα και εντυπωσιακα ευλογουν την ψυχη και κυριως σας προστατευουν απο ολους αυτους που με τοση αμελεια ζητατε επικοινωνια.Καλυτερα τα ταπεινα μυστηρια του Δημιουργου παρα σατανικες φανταχτερες και τρομερα επικινδυνες τεχνικες ενος κατωτερου πεσμενου ακαθαρτου πλασματος.
Ισως ξενιζει καποιος το απολυτο του λογου μου.Ετσι ειναι ομως τι να κανω?εχω πιστη που μου δοθηκε αν και δεν μου αξιζε απο τυχη απο συμπτωση μεσα απο εμπειριες.Εσεις ομως μην περιμενετε εμπειριες για να πειστειτε γιατι εγω δεν επιζητουσα τετοιες απλα προεκυψαν,ειναι πιθανον να πεσετε σε μια απο τις πλανες του αντιθετου.Να εχετε αδολη πιστη,μην περιμενετε σημεια γιατι ισως ποτε να μην ερθουν!αυτα και συγχωρειστε μου το υφος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anonymoy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 15:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anonymoy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως φαινεται ο αποστατης βαζει πολυ καπνο(τσαρλατανους,ψευτες μεντιουμ)για να μην πιστευσουν στην υπαρξη ενος αλλου κοσμου οι ανθρωποι στην εποχη της λογικης στην οποια βρισκομαστε(σηκωνει συζητηση αυτο),αλλα απο την αλλη για οσους εχουν διαθεση η την περιεργεια να πειραματιστουν με επικινδυνα πραγματα σνα αυτο που συζητατε σε αυτους δεν εχει προβλημα να επιδεικνυεται με κινησεις εντυπωσιασμου προκειμενου και στην μια και στην αλλη περιπτωση να παρασυρει οσο δυνατον περισσοτερους στην απωλεια.
Εκμεταλλευεται με αυτο τον τροπο το δωρο(ελευθερια δικαιωμα στην επιλογη,σεβασμο στα παραπανω)που εδωσε ο Θεος στα πλασματα του.Γνωριζει οτι ειναι λιγες οι μερες του ομως...
Κυκλοφορουν στην αγορα βιβλια που μιλανε για την πραγαμτικη προελευση ολων αυτων των καταστασεων,με εμπειριες κτλ(σεραφειμ ροουζ π.χ και αλλα πολλα)καντε το κοπο και μπειτε σε ενα ορθοδοξο βιβλιοπωλειο και μην ντρεπεστε,ψαξτε και θα βρειτε,εχουν μιλησει οι γεροντες και οι αγιοι πολυ και κατατοπιστικα σχετικα.ΑΚομα και στο δικτυο θα τα βρειτε.Τελος παντων εγω παιδια δεν ειμαι φιλολογος και βλεπετε οτι ο λογος μου καθε αλλο παρα χαρη ρητορικη εχει(Αλλωστε δνε το επιδιωκω αυτο),απλα απο την εμπειρια μου σας μιλαω.Μακρυα παιδια,μακρυα.Και μονο οτι μπλεκετε με τα ακαθαρτα πνευματα και οργιζετε τον Θεο φτανει.Μακρυα πριν κοπει το νημα της ζωης σας προωρα και ειναι πια αργα.

υς: παλια συνηθιζα να πιστευω τις αριστοτεχνικα γραμμενες και απολυτα λογικοφανεις ιδεες των προτυπων μου(richard feynman,νιτσε κτλ)πλεον που γνωριζω ποσο απατηλα ψευδεις και παραπλανητικες υπηρξαν οι αποψεις τους με πιανει τρομος στην σκεψη ποσες ψυχες παρεσυραν μαζι τους.Μην ζητατε εμπειριες για να πιστεψετε(συμμετεχετε καλοπροαιρετα στα μυστηρια τηε εκκλησιας,καντε το καλο και. .ριξτε το στο γυαλο που λεει και ο λαος),διοτι ακομα και αν δεν σας πλανεψει ο αντιθετος παρουσιαζοντας τες,ακομα δηλαδη αν και στην σπανια περιπτωση(αδυνατη)που ο Θεος επιτρεψει ενα θαυμα για να διατρανωσει την π[ιστη σας,αυτο θα αλαλξει ολη την ζωη σας και θα ζειτε για παντα με τον τρομο,τον τρομο της κρισης.Τι να πω ο Θεος να σας φυλαει κυριολεκτικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 15:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να γράψω τη δική μου εμπειρία πάνω στο ποτηράκι. Εγώ και κάτι φίλοι μου μετά από ένα πάρτυ μαζευτήκαμε σπίτι μου και εγώ τους λέω να παίξουμε το ποτηράκι (επειδή και η γιαγιά μου ασχολείται με τις επικλήσεις πνευμάτων). Συμφώνησαν όλοι και έτσι εγώ άρχισα την επίκληση και αφού τέλειωσα ρώτησε ένας απ’τα παιδια "πνέυμα αν είσαι εδώ σήκω το κερί", το κερί ξαφνικά σηκώθηκε και απ’το φόβο μας όλοι αρχίσαμε να τρέχουμε,βγήκαμε έξω απ’το σπίτι τρέχοντας, τελικά όμως γυρίσαμε αφού τα πράγματα ηρέμησαν τα παιδιά έφυγαν και όλα εντάξει. Το επόμενο βράδυ 2 βάζα που είχα μες στο σπίτι έσπασαν με ένα περίεργο τρόπο, φοβήθηκα παίρω το ΚΤΕΛ και πάω στη γιαγιά μου αυτή άρχιζε και φώναζε "πώς τόλμησες να επιτρέψεις να μπουν στο σπίτι σου πνεύματα, κανένα κακό πνέυμα δεν μπορεί να μπει σε σπίτι με ανθρώπους και καλώντας το άφησες το σπίτι απροστάτευτο από άλλα πνευματα και επιπλέον το κάλεσες χωρίς ένα κύκλο με αλάτι να προστατευτείς σε περίπτωση που σε βλάψει " μου είπε και πήγαμε μαζί σπίτι και ανάβοντας λιβάνι άρχισε να λέει κάτι από μέσα της και μετά μου είπε ότι ξαναδημιούργησε τον προστατευτικό κύκλο του σπιτιου και από τότε δεν με ενόχλησε κανένα πνεύμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 16:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε Gonzalez, που πας ξυπόλητος στα αγκάθια???
και όχι τίποτα άλλο, έχεις και την γιαγιά σου που ασχολείται με αυτά.

σίγουρα ο κύκλος είναι απαραίτητος όταν καλείς, είτε κιμωλία, είτε αλάτι, είτε αλεύρι, αλλά απαραίτητος. ΄Οπως έχουμε ξαναπεί όμως, πρέπει να ξέρεις και πως να το διώξεις. Και τα βάζα που σπάσαν μόνο, καλά ήταν, αφού δεν πάθατε και τίποτα άλλο.

Απλά εγώ δεν κατάλαβα, αφού είχε προστασία το σπίτι, πως ήρθαν, δεν ξέρω πως λειτουργεί στον χώρο, και αφού είχε προστασία όμως γιατί έπρεπε να μπείτε και σε άλλον κύκλο?

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ilaos
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 20:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ilaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια αληθεια σας λεω πιστευω σε εξωγηινους , σε αγρογλυφικα , στο πειραμα της φιλαδελφειας και σε 100νταδες ανεξηγητα φαινομενα και γεγονοτα...Αλλα σας παρακαλω μην το παρατραβαμε...Δε πιστευω πως κατι τετοιο μπορει να συμβει και παρακαλω ας μου στειλει καποιος ενα πληρη οδηγο για το τροπο παιχνιδιου αυτου του παιχνιδιου.Πραγματικα ειμαι παρα πολυ περιεργος να το δοκιμασω μια μερα.....μια νυχτα καλυτερα με τους φιλους μου!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria28
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 21:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maria28  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος maria28  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι φιλοι,
λεγετε οτι καποιοι φοιτητες ειχαν δει το φυλακα αγγελο τους τι εχετε να πειτε γι αυτο?
εχει κανεις παρομοια εμπειρια?
φιλια


μαρια 28

mariaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy