ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 19:14:49  Εμφάνιση Προφίλ
@Industrial_Angel

Για τα mechanism και process σου έχω τα εξής:

κατά τα γνωστά από berkeley

http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/IIIMechanisms.shtml

αλλά και από Douglas Futuyma (μου τον πρότεινες και εσύ). Εδώ από συνέντευξη και όχι από το σχετικό βιβλίο του

http://www.actionbioscience.org/evolution/futuyma.html

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 20:18:41  Εμφάνιση Προφίλ
Πανούλη ξαναρωτάω:

Ποια η διαφορά μηχανισμού και αιτίου;
Έχεις βρει πουθενά γραμμένους τους ορισμούς;

quote:
αλλά και από Douglas Futuyma (μου τον πρότεινες και εσύ). Εδώ από συνέντευξη και όχι από το σχετικό βιβλίο του

http://www.actionbioscience.org/evolution/futuyma.html


Natural selection leads to evolutionary change when individuals with certain characteristics have a greater survival or reproductive rate than other individuals in a population and pass on these inheritable genetic characteristics to their offspring.
...

The reason that natural selection is important is that it’s the central idea, stemming from Charles Darwin and Alfred Russel Wallace, that explains design in nature. It is the one process that is responsible for the evolution of adaptations of organisms to their environment.


Ας μιλήσουμε με τους όρους που τους όρους που χρησιμοποιεί ο φίλος Douglas


Εξηγεί την έννοια του "σχεδίου" στη φύση;
Είναι υπεύθυνη για τις προσαρμογές;
ΟΔΗΓΕΙ σε εξελικτική μεταβολή;


Ποια η άποψη σου και πώς τεκμηριώνεται;


it is a very simple natural mechanism that explains the appearance of design in living things. Before Darwin, the adaptations and exquisite complexity of organisms were ascribed to creation by an omnipotent, beneficent designer, namely God, and indeed were among the major arguments for the existence of such a designer. Darwin’s (and Wallace’s) concept of natural selection made this “argument from design” completely superfluous. It accomplished for biology what Newton and his successors had accomplished in physics: it provided a purely natural explanation for order and the appearance of design.


Κοίτα κάτι πράγματα ρε συ! Τελικά δεν κομίζω γλαύκες!


Τι σχολιάζεις πάνω σε αυτό; Επιβεβαιώνει τα λεγόμενά μου;

Edited by - IndustrialAngel on 20/09/2012 20:20:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 22:15:14  Εμφάνιση Προφίλ
Βιομηχανικέ υπονοείς ότι ο μηχανισμός και το αίτιο είναι το ίδιο πράγμα???

Αν δεν μπορείς να μου φέρεις ΤΟ ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης φέρε μου έστω κάτι που να δείχνει ότι ο μηχανισμός είναι το ίδιο με το αίτιο στις φυσικές επιστήμες.

Σημειώνω ότι με το ζόρι σε ανάγκασα

α) από ΤΟ ΑΙΤΙΟ (ενικός αριθμός) της Εξελικτικής Θεωρίας να ανασκευάσεις σε ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης ως φαινομένου

β) από ΤΟ ΑΙΤΙΟ να ανασκευάσεις σε ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ

γ) και από το ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ να ανασκευάσεις σε ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ διότι υπάρχουν και άλλοι ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΣΕΣ

Όλα αυτά δείχνουν την παρωχημένη και ξεπερασμένη αντίληψη που είχες για τη Θεωρία της Εξέλιξης καθώς είχες μείνει σε ορολογία Δαρβίνου στην καλύτερη περίπτωση.

Πάμε και στη ταμπακιέρα.

Αυτό που διάλεξες ως αγνωστικιστής να κάνεις είναι να παραμένεις "safe" πίσω από την Επιστημονική Γνώση.

Καλά κάνεις, αλλά αυτό που πρέπει να μάθεις είναι ότι αν κάποιοι ξέρουν πως δουλεύει το "εν λόγω μαγαζί" δεν μπορείς να ξεφύγεις πίσω από την όποια Θεωρία.

Εγώ από την άλλη διάλεξα το δύσκολο δρόμο της ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Μου ζητάς βλακωδώς τεκμηρίωση και αποδείξεις λες και υπάρχουν ΔΥΟ "Θεωρίες" κάθε φορά.

Αυτό που κάνω κάθε φορά όταν έχω απέναντί μου ένα Φυσικό ή ένα Βιολόγο ή ένα θεολόγο που γνωρίζει το αντικείμενό του είναι να του θέτω ερωτήσεις στα big issues που κάθε καλός Επιστήμονας τα αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι είτε μιλάει σε συνέδριο είτε με άλλους σύνεδρους π.χ στο εστιατόριο.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν έχω μια αποδεδειγμένη εναλλακτική Θεωρία κάθε φορά (π.χ εξέλιξης) να πασάρω στον οποιοδήποτε συνάδελφο επιστήμονα αλλά ερωτήσεις πάνω στα big issues που φέρνουν στα όριά τους ακόμα και over-arching θεωρίες.

Σ'αυτές τις περιπτώσεις ο άλλος επιστήμονας έχει δύο επιλογές

α) Τα ήξεις αφίξεις
και
β) να αποδεχθεί την ανεπάρκεια της θεωρίας σε θέματα όπου ΕΠΡΕΠΕ να είχε απαντήσεις

Ο Ροδάκης ανήκει στη δεύτερη κατηγορία γι'αυτό και τον αποκάλεσα παμέγιστο.

Από καθαρή διαστροφή, τέτοιου είδους ερωτήσεις θέτω και σε εσάς εδώ. Το πρόβλημα βέβαια ξεκινά από το γεγονός ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ σε ποια σημεία είναι ανεπαρκής η όποια θεωρία ως μη σχετικοί με το αντικείμενο επιστήμονες και αρχίζετε να λέτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι για να μη φανεί ότι δεν έχετε κάτι να πείτε και μου ζητάτε επιστημονικές αποδείξεις και papers.

Εσύ Βιομηχανικέ αμφιβάλλω αν ήξερες ότι big issue για την Εξέλιξη είναι ΚΑΙ η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ (όπου και αν εμφανίζεται, απλά στον Άνθρωπο κάνει party) καθώς με ρώτησες κάτι άσχετο ως συνήθως.

Πιο συγκεκριμένα ο Vassilis_1 στο ποστ του που έφερνε επιστήμονες να ξύνουν τις πληγές των big issues έγραψε αυτό

quote:
Vassilis_1

Harry Rubin (καθηγητής μοριακής βιολογίας και ερευνητής βακτηριολόγος στο Βακτηριολογικό Εργαστήριο στο Πανεπιστήμιο Μπέρκλεϊ και κάτοχος πολλών βραβείων): «Η ζωή, ακόμα και στα βακτήρια, παραείναι πολύπλοκη για να έχει συμβεί από σύμπτωση.»


Μη καταλαβαίνοντας τι εννούσε ο Rubin ανταπάντησες στο Βασίλη

quote:
Industrial_Angel

Μόνο που η θεωρία της εξέλιξης δεν απαντάει στο ερώτημα πώς ξεκίνησε η ζωή. Απαντάει στο ερώτημα, πώς αυτή μεταβάλλεται από τη στιγμή που υπάρχει. Δεν έχει καμία σχέση ούτε με τη θεωρία της αβιογένεσης ούτε το Big Bang.


Αν και ο Βασίλης σου έγραψε την ειδικότητα του Rubin εσύ θεώρησες ότι έπιασε κουβεντούλα για ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Για πάρε μάτι εδώ.

http://mcb.berkeley.edu/index.php?option=com_mcbfaculty&name=rubinh

Στο είπε και ο Ροδάκης για την πολυπλοκότητα στο βίντεο που έφερε ο Earendil αλλά και πάλι δεν κατάλαβες τι εννοούσε.

Όταν ανέφερα εγώ την πολυπλοκότητα μου ζήτησες να στην...ορίσω επιστημονικά προφανώς από άγνοια.

Από τις άλλες αναφορές του Βασίλη γίνεται λόγος και για άλλα big issues όπως το pace of evolution (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIAPaceevolution.shtml), το trend of evolution (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIDTrends.shtml), και το diversity in clades (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIBDiversityclades.shtml) αλλά εσύ ως γνήσιος Δον Κιχώτης τις ξεπάστρεψες όλες τις αιρετικές απόψεις που "σπίλωναν" την Θεωρία της Εξέλιξης.

Εύγε Industrial_Angel!

Τέσπα!
Ένα από αυτά τα big issues είναι τόσο πιθανό να ανατρέψει την over-arching theory της Εξέλιξης όσο πιθανό είναι να απαντηθεί στο μέλλον μέσα από ένα καινούριο refinement (sic!) της Εξελικτικής Θεωρίας όπως θα τρέξετε όλοι να μου ποστάρετε.

Είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες τίποτα απ'όσα έγραψα και θα πλακωθείς σε ΑΣΧΕΤΑ quotes αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 22:21:30  Εμφάνιση Προφίλ
Vassilis_1 και Notirk δεν σας ξέχασα αλλά αν με αφήσει ο Βιομηχανικός θα απαντήσω και στα δικά σας ποστς που με ενδιαφέρουν πολύ!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 22:31:00  Εμφάνιση Προφίλ
Α, Βιομηχανικέ ξέχασα να σου προτείνω (αν δεν τα έχεις δει) τα φοβερά ποστς του Κηφέα για τη Δημιουργία Συμπάντων (και όχι μόνον) εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=5&TOPIC_ID=11512

(δες και την επόμενη σελίδα)

Αυτά τα ποστς σε πάνε πριν την ισχύ της θεωρίας της εξέλιξης (?).

Αναγνωρίζεις κάποιο παρόμοιο trend μ'αυτά που έχουμε "συζητήσει" (λέμε τώρα) ΚΑΙ με τη θεωρία της εξέλιξης όσον αφορά το Complexity?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 22:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
Πάνο, αυτά τα τρία ερωτήματα των οποίων έχεις βάλει τα λινκς, επειδή είναι δύσκολο να απαντηθούν, δεν σημαίνει οτι δείχνουν οτι η θεωρία της εξέλιξης χωλαίνει.. Τα λινκς αυτά γράφουν τις διάφορες υποθέσεις που μπορούν να εξηγήσουν το τι πραγματικά μπορεί να έχει συμβεί. Και αν το σκεφτείς, μπορεί σε μία εξελικτική γραμμή να έχει συμβεί το ένα μπορεί και το άλλο, ή ακόμα και ένας συνδυασμός αυτών. Π.χ τα έντομα το πιο πιθανό είναι ότι έδωσαν τόσο μεγάλο αριθμό ειδών, λόγω της υποτάξης των πτερυγωτών τα οποία είχαν και έχουν ένα σαφές εξελικτικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων.

Σχετικά με το αίτιο της εξέλιξης και μπλα μπλα μπλα, γενικά νομίζω οτι η επιστήμη ως αίτια, έχει ορισμένους μηχανισμούς που οδηγούν σε ορισμένα φαινόμενα. Γιατί η επιστήμη αναζητά τις αιτίες στις ιδιότητες της ύλης. Οπότε πάει κυκλικά. Μηχανισμός -> φαινόμενο -> μηχανισμός -> φαινόμενο, κλπ.

Τέλος πάντων.. θα μπορούσατε να προσπαθήσετε και οι δύο να ρίξετε λίγο τους τόνους.. Μοιάζετε και οι δύο να έχετε άρνηση για το τι θα πει ο άλλος και απλά να αναζητά να αποκρούσει αυτό που του έρχεται. Δεν μοιάζει εποικοδομητικό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2012, 23:31:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βιομηχανικέ υπονοείς ότι ο μηχανισμός και το αίτιο είναι το ίδιο πράγμα???
Αν δεν μπορείς να μου φέρεις ΤΟ ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης φέρε μου έστω κάτι που να δείχνει ότι ο μηχανισμός είναι το ίδιο με το αίτιο στις φυσικές επιστήμες.




Δεν υπονόω τίποτα. Δώσε τους ορισμούς σύμφωνα με έγκυρη βιβλιογραφία και δείξε μου ποια είναι η διαφορά τους.

quote:
Σημειώνω ότι με το ζόρι σε ανάγκασα

α) από ΤΟ ΑΙΤΙΟ (ενικός αριθμός) της Εξελικτικής Θεωρίας να ανασκευάσεις σε ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης ως φαινομένου

β) από ΤΟ ΑΙΤΙΟ να ανασκευάσεις σε ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ

γ) και από το ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ να ανασκευάσεις σε ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ διότι υπάρχουν και άλλοι ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΣΕΣ

Όλα αυτά δείχνουν την παρωχημένη και ξεπερασμένη αντίληψη που είχες για τη Θεωρία της Εξέλιξης καθώς είχες μείνει σε ορολογία Δαρβίνου στην καλύτερη περίπτωση.


1) Όπως είπε και στη συνέντευξη του o Futuyma παίζει ΚΕΝΤΡΙΚΟ ρόλο. Συγγνώμη που δε συνόψισα τις 800 σελίδες του βιβλίου σε μία πρόταση με όλες τις λεπτομέρειες.

2)Αποφεύγεις να εξηγήσεις τη διαφορά που έχει ο ένας όρος από τον άλλο.

3)Όχι δεν αγνοούσα ΚΑΘΟΛΟΥ τους μηχανισμούς, ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ να τους αναφέρω εν γνώσει μου.

4) Τι υπονοείς; Ότι έχω διαβάσει μόνο το βιβλίο του 1859; Μα καλά τόσο υποερολικός


quote:
Πάμε και στη ταμπακιέρα.

Αυτό που διάλεξες ως αγνωστικιστής να κάνεις είναι να παραμένεις "safe" πίσω από την Επιστημονική Γνώση.

Καλά κάνεις, αλλά αυτό που πρέπει να μάθεις είναι ότι αν κάποιοι ξέρουν πως δουλεύει το "εν λόγω μαγαζί" δεν μπορείς να ξεφύγεις πίσω από την όποια Θεωρία.

Εγώ από την άλλη διάλεξα το δύσκολο δρόμο της ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.



Δε χρειάζεται να κρυφτώ καθόλου. Αυτό που θέλω είναι να μην επικαλείσαι εσύ και ο κάθε ΨΕΥΔΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ αυτό το μαγαζί. Και το κατάφερα μια χαρά μέχρι τώρα. Από τότε που εμφανίστηκα στη συζήτηση το γύρισες από οπαδός της ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ και της βαρβάτης επιστήμης στην επίκληση χωρίων από την Α.Γ., την αρχαία μυθολογία (!!!) και στην δήθεν «κριτική» στάση απέναντι στην επιστήμη.


Εδώ ΟΜΟΛΟΓΕΙΣ ότι είσαι ΕΚΤΟΣ επιστήμης. Γιατί δεν εννοείς την υγιή κριτική που υπάρχει και που οφείλει να έχει κάθε επιστήμονας αλλά υπονοείς άλλου είδους κριτική.

quote:
Μου ζητάς βλακωδώς τεκμηρίωση και αποδείξεις λες και υπάρχουν ΔΥΟ "Θεωρίες" κάθε φορά.

Εσύ δεν έχεις πει για παρεμβατικών ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ; Αυτό αγορίνα μου είναι ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ που κάνει την απόπειρα να εξηγήσει τα ίδια φαινόμενα. Και παλιότερα είχες πει ότι δέχεσαι ως φυσικός μόνο ότι μπορεί να σου αποδείξει ο άλλος.


Ας τα συνδυάσουμε όλα αυτά: Πιστεύεις σε μια θεωρία (παρεμβατικών οντοτήτων) που δεν υπάρχει (όπως είπες, γιατί δεν υπάρχουν 2 θεωρίες κάθε φορά) και για την οποία δεν έχεις στοιχεία και τεκμηρίωση όπως ομολογείς.

Ρητορικό ερώτημα: Ποιος είναι ο βλάκας;


quote:
Αυτό που κάνω κάθε φορά όταν έχω απέναντί μου ένα Φυσικό ή ένα Βιολόγο ή ένα θεολόγο που γνωρίζει το αντικείμενό του είναι να του θέτω ερωτήσεις στα big issues που κάθε καλός Επιστήμονας τα αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι είτε μιλάει σε συνέδριο είτε με άλλους σύνεδρους π.χ στο εστιατόριο.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν έχω μια αποδεδειγμένη εναλλακτική Θεωρία κάθε φορά (π.χ εξέλιξης) να πασάρω στον οποιοδήποτε συνάδελφο επιστήμονα αλλά ερωτήσεις πάνω στα big issues που φέρνουν στα όριά τους ακόμα και over-arching θεωρίες.


Η θεωρία που έχεις παρουσιάσει είναι η εξής:


Ο Άνθρωπος κατά το υλικό του σώμα μετέχει σ'όλες τις διαδικασίες της Εξέλιξης όπως αυτές ισχύουν για όλα τα είδη. Απλά ο άνθρωπος ΔΕΝ προέρχεται από την εξέλιξη κάποιου άλλου είδους ούτε έχει κοινό πρόγονο με κανένα άλλο είδος.


""
Ο Άνθρωπος είναι "φυτευτός" στο πτωτικό Πρώτο επίπεδο Δημιουργίας (δηλ. δεν ανήκουμε εδώ, είμαστε περαστικοί) και γι'αυτό η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ του (με τη Βιολογική έννοια του όρου) και η ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του σε α) Ποικιλία Συναισθήματων και β) Ευφυίας φαίνεται να μην ακολουθούν τους μηχανισμούς της Εξέλιξης.

""

ΔΗΛΑΔΗ: Τώρα ομολογείς ότι αυτά που έλεγες δεν είναι θεωρία; Αερολογούσες;


Τα big issues που λες είναι ΛΑΪΚΙΣΤΙΚΕΣ ερωτήσεις χωρίς νόημα.


quote:
Σ'αυτές τις περιπτώσεις ο άλλος επιστήμονας έχει δύο επιλογές

α) Τα ήξεις αφίξεις
και
β) να αποδεχθεί την ανεπάρκεια της θεωρίας σε θέματα όπου ΕΠΡΕΠΕ να είχε απαντήσεις

Ο Ροδάκης ανήκει στη δεύτερη κατηγορία γι'αυτό και τον αποκάλεσα παμέγιστο.


Θα ΕΠΡΕΠΕ η θεωρία να έχει απαντήσεις στο γελοίο ερώτημα που είχες θέσ

""
Αν συναντήσεις τον υπερμέγιστο Ροδάκη πες του να σου πει με νούμερο πόση πιθανότητα δίνει αν ξαναγίνει το ΙΔΙΟ Big Bang και σχηματιστεί το ίδιο σύμπαν η ίδια Γη κτλ να εμφανιστεί ΞΑΝΑ το ένα και μοναδικό ευφυές πλάσμα στο πλανήτη μας.
""

Θα έπρεπε να έχει απαντήσεις σε κάτι τέτοιο μια θεωρία;


quote:
Εσύ Βιομηχανικέ αμφιβάλλω αν ήξερες ότι big issue για την Εξέλιξη είναι ΚΑΙ η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ (όπου και αν εμφανίζεται, απλά στον Άνθρωπο κάνει party) καθώς με ρώτησες κάτι άσχετο ως συνήθως.

Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις τα αγγλικά ε;

Σε ξαναρωτάω, θα σχολιάσεις τα κομμάτια της συνέντευξης του Futuyma που σημείωσα; Απαντούν στα περί ΣΧΕΔΙΟΥ και ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑΣ;


Πάρε ένα άρθρο που έχει γράψει καθηγητής βιολογίας (και δηλωμένος Καθολικός)

http://www.millerandlevine.com/km/evol/design2/article.html

Και κάνε μου τα σχόλιά σου περί περί πολυπλοκότητας

quote:
Μη καταλαβαίνοντας τι εννούσε ο Rubin ανταπάντησες στο Βασίλη

Αν και ο Βασίλης σου έγραψε την ειδικότητα του Rubin εσύ θεώρησες ότι έπιασε κουβεντούλα για ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.




Να σου πω που την έπιασε την κουβέντα
Η ατάκα αυτή είναι :

"Life, even in bacteria, is too complex to have occurred by chance." (Rubin, Harry, "Life, Even in Bacteria, Is Too Complex to Have Occurred by Chance" in Margenau and Varghese (eds.), Cosmos, Bios, Theos, p. 203)

http://www.amazon.com/Cosmos-Bios-Theos-Scientists-Universe/dp/0812691865


Αυτό σου φαίνεται να είναι επιστημονικό βιβλίο; Ρε παπατζολόγε, τέτοια βιβλία διαβάζεις και το παίζεις επιστήμονας;

Ξέρεις τι λέει στον πρόλογο αυτό το βιβλίο;


Cosmos, Bios, Theos makes no pretension of being a statistically significant survey of the religious beliefs of modern scientists. The scientists interviewed for this anthology are, for the most part, known to be theistic or at least sympathetic to a religious view of reality

Και ξαναλέω ότι η άποψη αυτή αφορά στην ΕΜΦΑΝΙΣΗ της ζωής ΟΧΙ την προέλευση των ειδών. Μάθε να μεταφαζεις σωστά και να καταλαβαίνεις προτάσεις σωστά.


Και τέλος να τονίσω το εξής. ΠΟΥ υπάρχει γραμμένο ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στο ΤΥΧΑΙΟ; Η φυσική επιλογή είναι ένας σχεδόν ντετερμινιστικός νόμος που επενεργεί στις ΤΥΧΑΙΕΣ μεταλλάξεις. Ο συνδυασμός αυτών των δύο ΔΕΝ είναι τυχαίος. Υπάρχουν ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ όχι τυχαιότητα.

quote:
Όταν ανέφερα εγώ την πολυπλοκότητα μου ζήτησες να στην...ορίσω επιστημονικά προφανώς από άγνοια.


Όχι από άγνοια. Έχω μελετήσει σε βάθος τη βιβλιογραφία του δημιουργισμού και του ευφυούς σχεδίου (αυτού που πουλάς εσύ αν δεν το έχεις καταλάβει) και γνωρίζω κάθε πτυχή της διαλεκτικής τους και τον αντίλογο. Δεν κομίζω γλαύκες, μεταφέρω τον αντίλογο έγκριτων επιστημόνων.Και εσύ ως γνήσιος παπατζολόγος και εγωιστής τη βάφτισες άγνοια.


Όλοι εσείς και οι απατεώνες (όπως ο Behe ) και οι πιο αγνοί που απλά φιλοσοφούν πάνω στο ζήτημα του Θεού (όπως ο Rubin) ΔΕΝ μπορείτε να ορίσετε επιστημονικά την πολυπλοκότητα ΟΥΤΕ και να καθορίσετε μονάδες μέτρησης για αυτήν.


Και το πιο σημαντικό: ΔΕΝ μπορείτε να αποδείξετε ότι αυτή η πολυπλοκότητα ΔΕΝ θα μπορούσε να έχει προκύψει μέσω της φυσικής επιλογής και των υπόλοιπων μηχανισμών. Εκεί είναι η ταμπακιέρα.


quote:
πό τις άλλες αναφορές του Βασίλη γίνεται λόγος και για άλλα big issues όπως το pace of evolution (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIAPaceevolution.shtml), το trend of evolution (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIDTrends.shtml), και το diversity in clades (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIBDiversityclades.shtml) αλλά εσύ ως γνήσιος Δον Κιχώτης τις ξεπάστρεψες όλες τις αιρετικές απόψεις που "σπίλωναν" την Θεωρία της Εξέλιξης.


Πώς ακριβώς αυτά διαψεύδουν την εξέλιξη; Καλά ρε δεν μπορείς να καταλάβεις ένα απλό κείμενο;

quote:

Εύγε Industrial_Angel!

Τέσπα!
Ένα από αυτά τα big issues είναι τόσο πιθανό να ανατρέψει την over-arching theory της Εξέλιξης όσο πιθανό είναι να απαντηθεί στο μέλλον μέσα από ένα καινούριο refinement (sic!) της Εξελικτικής Θεωρίας όπως θα τρέξετε όλοι να μου ποστάρετε.

Είμαι σίγουρος ότι δεν κατάλαβες τίποτα απ'όσα έγραψα και θα πλακωθείς σε ΑΣΧΕΤΑ quotes αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό...



Το εύγε πάει σε σένα, παπατζολόγε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 00:58:27  Εμφάνιση Προφίλ
Δύο ακόμα θεματάκια:

1) Ποια είναι η κριτική στάση απέναντι στη θεώρηση της πολυπλοκότητας;


2) Στα σοβαρά κάνουμε διάλογο για τος ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ενός φαινομένου που δεν αποδέχεσαι ότι συμβαίνει; ΤΟΣΟ παπατζολόγος;


Μου λές να συζητήσουμε για το "γιατί τα σώματα πέφτουν" ενώ δεν έχεις συμφωνήσει ΚΑΝ στο αν ΟΝΤΩΣ πέφτουν τα σώματα (κάνω παραλληλισμό με τη βαρύτητα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:17:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δύο ακόμα θεματάκια:

1) Ποια είναι η κριτική στάση απέναντι στη θεώρηση της πολυπλοκότητας;



Πράγματι καλή ερώτηση.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:18:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βιομηχανικέ υπονοείς ότι ο μηχανισμός και το αίτιο είναι το ίδιο πράγμα???

Αλλά εδώ που τα λέμε, και αυτή η ερώτηση καλή είναι

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:20:36  Εμφάνιση Προφίλ
Αναμένουμε σε αναμμένα κάρβουνα τις απαντήσεις σας


http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:27:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τέλος πάντων.. θα μπορούσατε να προσπαθήσετε και οι δύο να ρίξετε λίγο τους τόνους.. Μοιάζετε και οι δύο να έχετε άρνηση για το τι θα πει ο άλλος και απλά να αναζητά να αποκρούσει αυτό που του έρχεται. Δεν μοιάζει εποικοδομητικό..

Earendil μην τρολλάρεις το θέμα.. έλεος..


http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:33:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Π.χ τα έντομα το πιο πιθανό είναι ότι έδωσαν τόσο μεγάλο αριθμό ειδών, λόγω της υποτάξης των πτερυγωτών τα οποία είχαν και έχουν ένα σαφές εξελικτικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων.

Ναι, τα πτερυγωτά, ακριβώς.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:35:52  Εμφάνιση Προφίλ
Άρθρο για την ανθρώπινη εξέλιξη

Human evolution

Human evolution is the lengthy process of change by which people originated from apelike ancestors. Scientific evidence shows that the physical and behavioral traits shared by all people originated from apelike ancestors and evolved over a period of approximately six million years.

One of the earliest defining human traits, bipedalism -- the ability to walk on two legs -- evolved over 4 million years ago. Other important human characteristics -- such as a large and complex brain, the ability to make and use tools, and the capacity for language -- developed more recently. Many advanced traits -- including complex symbolic expression, art, and elaborate cultural diversity -- emerged mainly during the past 100,000 years.

Humans are primates. Physical and genetic similarities show that the modern human species, Homo sapiens, has a very close relationship to another group of primate species, the apes. Humans and the great apes (large apes) of Africa -- chimpanzees (including bonobos, or so-called “pygmy chimpanzees”) and gorillas -- share a common ancestor that lived between 8 and 6 million years ago. Humans first evolved in Africa, and much of human evolution occurred on that continent. The fossils of early humans who lived between 6 and 2 million years ago come entirely from Africa.

Most scientists currently recognize some 15 to 20 different species of early humans. Scientists do not all agree, however, about how these species are related or which ones simply died out. Many early human species -- certainly the majority of them – left no living descendants. Scientists also debate over how to identify and classify particular species of early humans, and about what factors influenced the evolution and extinction of each species.

Early humans first migrated out of Africa into Asia probably between 2 million and 1.8 million years ago. They entered Europe somewhat later, between 1.5 million and 1 million years. Species of modern humans populated many parts of the world much later. For instance, people first came to Australia probably within the past 60,000 years and to the Americas within the past 30,000 years or so. The beginnings of agriculture and the rise of the first civilizations occurred within the past 12,000 years.

Paleoanthropology

Paleoanthropology is the scientific study of human evolution. Paleoanthropology is a subfield of anthropology, the study of human culture, society, and biology. The field involves an understanding of the similarities and differences between humans and other species in their genes, body form, physiology, and behavior. Paleoanthropologists search for the roots of human physical traits and behavior. They seek to discover how evolution has shaped the potentials, tendencies, and limitations of all people. For many people, paleoanthropology is an exciting scientific field because it investigates the origin, over millions of years, of the universal and defining traits of our species. However, some people find the concept of human evolution troubling because it can seem not to fit with religious and other traditional beliefs about how people, other living things, and the world came to be. Nevertheless, many people have come to reconcile their beliefs with the scientific evidence.

Early human fossils and archeological remains offer the most important clues about this ancient past. These remains include bones, tools and any other evidence (such as footprints, evidence of hearths, or butchery marks on animal bones) left by earlier people. Usually, the remains were buried and preserved naturally. They are then found either on the surface (exposed by rain, rivers, and wind erosion) or by digging in the ground. By studying fossilized bones, scientists learn about the physical appearance of earlier humans and how it changed. Bone size, shape, and markings left by muscles tell us how those predecessors moved around, held tools, and how the size of their brains changed over a long time. Archeological evidence refers to the things earlier people made and the places where scientists find them. By studying this type of evidence, archeologists can understand how early humans made and used tools and lived in their environments.

The process of evolution

The process of evolution involves a series of natural changes that cause species (populations of different organisms) to arise, adapt to the environment, and become extinct. All species or organisms have originated through the process of biological evolution. In animals that reproduce sexually, including humans, the term species refers to a group whose adult members regularly interbreed, resulting in fertile offspring -- that is, offspring themselves capable of reproducing. Scientists classify each species with a unique, two-part scientific name. In this system, modern humans are classified as Homo sapiens.

Evolution occurs when there is change in the genetic material -- the chemical molecule, DNA -- which is inherited from the parents, and especially in the proportions of different genes in a population. Genes represent the segments of DNA that provide the chemical code for producing proteins. Information contained in the DNA can change by a process known as mutation. The way particular genes are expressed – that is, how they influence the body or behavior of an organism -- can also change. Genes affect how the body and behavior of an organism develop during its life, and this is why genetically inherited characteristics can influence the likelihood of an organism’s survival and reproduction.

Evolution does not change any single individual. Instead, it changes the inherited means of growth and development that typify a population (a group of individuals of the same species living in a particular habitat). Parents pass adaptive genetic changes to their offspring, and ultimately these changes become common throughout a population. As a result, the offspring inherit those genetic characteristics that enhance their chances of survival and ability to give birth, which may work well until the environment changes. Over time, genetic change can alter a species' overall way of life, such as what it eats, how it grows, and where it can live. Human evolution took place as new genetic variations in early ancestor populations favored new abilities to adapt to environmental change and so altered the human way of life.
Πηγή: http://humanorigins.si.edu/resources/intro-human-evolution

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:38:22  Εμφάνιση Προφίλ
The short-haired human!

While other primates are furry, human skin is exposed to the elements. It’s not that we’re ‘naked’ – our hair is just really short over much of our bodies. In the warm places where our ancestors lived, evaporation of sweat from exposed skin was a great benefit in cooling our entire bodies. Our brain runs so ‘hot’, in fact, that sweating and cooling proved vital for evolving our big brain.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:39:53  Εμφάνιση Προφίλ
Why do we get goose bumps?

The body hair of all mammals automatically stands up when cold, creating a fluffy layer of warmth. When we’re cold, the muscles around the hair follicles contract – a reflex left over from when our ancestors had long body hair. But since we don’t have much body hair, all we see are the goose bumps on our skin.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:40:54  Εμφάνιση Προφίλ
Our eyes say it!

Compared to other primates, humans have huge ‘whites of the eyes’, or sclera. This means that humans can easily read each other’s gaze. In experiments, great ape infants usually follow a gaze only when the experimenter also turns his head. But human infants follow the gaze when the experimenter moves only his eyes. The whites of our eyes may help a lot in communicating with one another.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:41:57  Εμφάνιση Προφίλ
Όλα τα παραπάνω απο εδώ: http://humanorigins.si.edu/resources/intro-human-evolution

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:44:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μετάφραση των παραπάνω κειμένων:

Ανθρώπινη εξέλιξη

Η ανθρώπινη εξέλιξη είναι η χρονοβόρα διαδικασία της αλλαγής με την οποία οι άνθρωποι προήλθαν από τους προγόνους πιθηκοειδών. Επιστημονικά στοιχεία δείχνουν ότι τα φυσικά χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς και μοιράζονται όλοι οι άνθρωποι προήλθαν από τους προγόνους πιθηκοειδών και εξελίχθηκε σε μια περίοδο περίπου έξι εκατομμύρια χρόνια.

Ένα από τα πρώτα που ορίζει τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά, bipedalism - η ικανότητα να περπατήσει στα δύο πόδια - εξελίχθηκε πάνω από 4 εκατομμύρια χρόνια πριν. Άλλα σημαντικά ανθρώπινα χαρακτηριστικά - όπως ένα μεγάλο και πολύπλοκο εγκέφαλο, την ικανότητα να κάνουν και χρήση εργαλείων, καθώς και την ικανότητα για τη γλώσσα - ανέπτυξαν πιο πρόσφατα. Πολλά προηγμένα χαρακτηριστικά - όπως συγκρότημα συμβολική έκφραση, την τέχνη, και περίτεχνα πολιτιστική πολυμορφία - προέκυψε κυρίως κατά τα τελευταία 100.000 χρόνια.

Οι άνθρωποι είναι πρωτεύοντα. Φυσικές και γενετικές ομοιότητες δείχνουν ότι οι σύγχρονες ανθρώπινο είδος, Homo sapiens, έχει μια πολύ στενή σχέση με άλλη ομάδα πρωτευόντων ειδών, οι πίθηκοι. Οι άνθρωποι και οι μεγάλοι πίθηκοι (μεγάλες πιθήκων) της Αφρικής - χιμπατζήδες (μπονόμπο συμπεριλαμβανομένων, ή των λεγόμενων «πυγμαίος χιμπατζήδες») και γορίλες - μοιράζονται έναν κοινό πρόγονο που έζησε μεταξύ 8 και 6 εκατομμύρια χρόνια πριν. Οι πρώτοι άνθρωποι εξελίχθηκαν στην Αφρική, και ένα μεγάλο μέρος της ανθρώπινης εξέλιξης συνέβη σε αυτή την ήπειρο. Τα απολιθώματα των πρώτων ανθρώπων που έζησαν μεταξύ 6 και 2 εκατομμύρια χρόνια πριν έρθει εξ 'ολοκλήρου από την Αφρική.

Οι περισσότεροι επιστήμονες αναγνωρίζουν σήμερα περίπου 15 με 20 διαφορετικά είδη των πρώτων ανθρώπων. Οι επιστήμονες δεν συμφωνούν όλοι, όμως, για το πώς τα είδη αυτά σχετίζονται ή ποιες απλά εξαφανίστηκαν. Πολλοί νωρίς ανθρώπινο είδος - σίγουρα η πλειοψηφία τους - δεν άφησε απογόνους διαβίωσης. Οι επιστήμονες, επίσης, συζήτηση για το πώς να αναγνωρίσουν και να ταξινομήσουν συγκεκριμένο είδος των πρώτων ανθρώπων, και για το ποιοι παράγοντες επηρέασαν την εξέλιξη και την εξαφάνιση κάθε είδους.

Νωρίς οι πρώτοι άνθρωποι μετανάστευσαν από την Αφρική στην Ασία κατά πάσα πιθανότητα μεταξύ 2 εκατ. ευρώ και 1,8 εκατομμύρια χρόνια πριν. Μπήκαν Ευρώπη λίγο αργότερα, μεταξύ 1,5 εκατ. και 1 εκατ. χρόνια. Είδη των σύγχρονων ανθρώπων κατοικείται πολλά μέρη του κόσμου, πολύ αργότερα. Για παράδειγμα, οι άνθρωποι για πρώτη φορά στην Αυστραλία, πιθανώς κατά τα τελευταία 60.000 χρόνια και στην Αμερική κατά τα τελευταία 30.000 χρόνια ή έτσι. Οι απαρχές της γεωργίας και την αύξηση από τους πρώτους πολιτισμούς σημειώθηκε κατά τα τελευταία 12.000 χρόνια.

Παλαιοανθρωπολογία

Παλαιοανθρωπολογίας είναι η επιστημονική μελέτη της ανθρώπινης εξέλιξης. Παλαιοανθρωπολογίας είναι ένα υποπεδίο της ανθρωπολογίας, η μελέτη του ανθρώπινου πολιτισμού, της κοινωνίας των πολιτών, και τη βιολογία. Το πεδίο περιλαμβάνει μια κατανόηση των ομοιοτήτων και των διαφορών μεταξύ των ανθρώπων και άλλων ειδών στα γονίδιά τους, τη μορφή του σώματος, την φυσιολογία, και την συμπεριφορά. Παλαιοανθρωπολόγοι αναζήτηση για τις ρίζες του ανθρώπινου φυσικά χαρακτηριστικά και τη συμπεριφορά. Επιδιώκουν να ανακαλύψετε πώς η εξέλιξη έχει διαμορφώσει τις δυνατότητες, τις κλίσεις, και τους περιορισμούς όλων των ανθρώπων. Για πολλούς ανθρώπους, Παλαιοανθρωπολογία είναι ένα συναρπαστικό επιστημονικό πεδίο, διότι ερευνά την προέλευση, τη διάρκεια εκατομμυρίων ετών, από τις οικουμενικές και τον καθορισμό των χαρακτηριστικών του είδους μας. Ωστόσο, μερικοί άνθρωποι βρίσκουν την ιδέα της ανθρώπινης εξέλιξης ανησυχητικό γιατί μπορεί να φαίνεται να μην ταιριάζει με τις θρησκευτικές και άλλες παραδοσιακές πεποιθήσεις σχετικά με το πώς οι άνθρωποι, άλλα έμβια όντα, και ο κόσμος ήρθε να είναι. Παρ 'όλα αυτά, πολλοί άνθρωποι έχουν έρθει να συμβιβάσουν τις πεποιθήσεις τους με τα επιστημονικά στοιχεία.

Νωρίς τα ανθρώπινα απολιθώματα και αρχαιολογικά ερείπια προσφέρουν τις πιο σημαντικές ενδείξεις σχετικά με αυτό το αρχαίο παρελθόν. Αυτά τα λείψανα περιλαμβάνουν οστά, εργαλεία και οποιαδήποτε άλλα στοιχεία (όπως αποτυπώματα, στοιχεία εστίες, κρεοπωλείο ή σημάδια στα οστά ζώων) που άφησε η προηγούμενη ανθρώπους. Συνήθως, τα ερείπια θάφτηκαν και διατηρούνται φυσικά. Στη συνέχεια βρίσκονται είτε στην επιφάνεια (που εκτίθενται από τη βροχή, τα ποτάμια, και αιολική διάβρωση) ή με το σκάψιμο του εδάφους. Με τη μελέτη απολιθωμένα οστά, οι επιστήμονες να μάθουν για τη φυσική εμφάνιση των προηγούμενων ανθρώπων και πώς θα αλλάξει. Το μέγεθος των οστών, το σχήμα και οι σημάνσεις που άφησε τους μυς μας πείτε πώς αυτές οι προκάτοχοί μετακινούνται, που πραγματοποιήθηκε εργαλεία, και πως το μέγεθος του εγκεφάλου τους άλλαξε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αρχαιολογικό αναφέρεται σε στοιχεία τα πράγματα γίνονται νωρίτερα οι άνθρωποι και τους τόπους όπου οι επιστήμονες τους βρείτε. Με τη μελέτη αυτού του είδους των αποδεικτικών στοιχείων, οι αρχαιολόγοι μπορούν να καταλάβουν πώς γίνονται οι πρώτοι άνθρωποι που χρησιμοποιούνται και τα εργαλεία και έζησε στο περιβάλλον τους.

Η διαδικασία της εξέλιξης

Η διαδικασία της εξέλιξης περιλαμβάνει μια σειρά από φυσικές αλλαγές που προκαλούν τα είδη (πληθυσμοί των διαφόρων οργανισμών) να προκύψουν, να προσαρμοστούν στο περιβάλλον, και εξαφανιστεί. Όλα τα είδη ή οργανισμών που έχει δημιουργηθεί μέσα από τη διαδικασία της βιολογικής εξέλιξης. Σε ζώα που αναπαράγονται σεξουαλικά, συμπεριλαμβανομένων των ανθρώπων, ο όρος είδος αναφέρεται σε μια ομάδα της οποίας ενήλικα μέλη τακτικά διασταυρωθούν, καταλήγοντας σε γόνιμους απογόνους - δηλαδή, οι απόγονοι οι ίδιοι σε θέση να αναπαράγει. Οι επιστήμονες κατατάσσουν κάθε είδος με ένα μοναδικό, δύο τμήματα επιστημονική ονομασία. Σε αυτό το σύστημα, οι σύγχρονοι άνθρωποι έχουν ταξινομηθεί ως Homo sapiens.

Εξέλιξη εμφανίζεται όταν υπάρχει αλλαγή στο γενετικό υλικό - το χημικό μόριο, το DNA - η οποία κληρονομείται από τους γονείς, και ειδικά στις αναλογίες των διαφορετικών γονιδίων σε έναν πληθυσμό. Γονίδια αντιπροσωπεύουν τα τμήματα του DNA που παρέχουν τον κώδικα χημικό για την παραγωγή πρωτεϊνών. Οι πληροφορίες που περιέχονται στο DNA μπορεί να αλλάξει με μια διαδικασία γνωστή ως μετάλλαξη. Ο τρόπος με τον οποίο εκφράζονται συγκεκριμένα γονίδια - ότι είναι, πώς θα επηρεάσει το σώμα ή τη συμπεριφορά ενός οργανισμού - μπορεί επίσης να αλλάξει. Γονίδια επηρεάζουν τον τρόπο με το σώμα και τη συμπεριφορά ενός οργανισμού αναπτύσσεται κατά τη διάρκεια ζωής του, και αυτός είναι ο λόγος γενετικά κληρονομική χαρακτηριστικά μπορούν να επηρεάσουν την πιθανότητα επιβίωσης και αναπαραγωγής ενός οργανισμού.

Εξέλιξη δεν αλλάζει κανένα μεμονωμένο άτομο. Αντ 'αυτού, αλλάζει το κληρονόμησε μέσα από την ανάπτυξη και την ανάπτυξη που χαρακτηρίζουν ένα πληθυσμό (μια ομάδα ατόμων του ίδιου είδους που ζουν σε ένα ενδιαίτημα). Οι γονείς περνούν προσαρμοστικές γενετικές αλλαγές στους απογόνους τους, και τελικά αυτές οι αλλαγές γίνονται κοινά σε όλο το πληθυσμό. Ως αποτέλεσμα, οι απόγονοι κληρονομούν αυτά τα γενετικά χαρακτηριστικά που ενισχύουν τις πιθανότητες επιβίωσής τους και την ικανότητα να γεννήσει, η οποία μπορεί να λειτουργήσει καλά μέχρι να αλλάξει περιβάλλον. Την πάροδο του χρόνου, η γενετική αλλαγή μπορεί να αλλάξει συνολικά τον τρόπο ένα είδος «της ζωής, όπως τι τρώει, πώς μεγαλώνει, και όπου μπορούν να ζήσουν. Ανθρώπινη εξέλιξη έλαβε χώρα ως νέες γενετικές παραλλαγές στις αρχές του πληθυσμού πρόγονος ευνοούνται νέες δυνατότητες για την προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή και έτσι μεταβάλλεται το ανθρώπινο τρόπο ζωής.

Πηγή: http://humanorigins.si.edu/resources/intro-human-evolution

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:45:57  Εμφάνιση Προφίλ
Η σύντομη μαλλιά του ανθρώπου!

Ενώ άλλα πρωτεύοντα θηλαστικά είναι γούνινο, ανθρώπινο δέρμα εκτίθεται στα στοιχεία. Δεν είναι ότι είμαστε «γυμνές» - τα μαλλιά μας είναι ακριβώς πραγματικά πολύ σύντομο πάνω από το σώμα μας. Στα ζεστά μέρη όπου ζούσαν οι πρόγονοι μας, η εξάτμιση του ιδρώτα από το δέρμα εκτεθεί ήταν ένα μεγάλο όφελος στην ψύξη ολόκληρο το σώμα μας. Ο εγκέφαλός μας λειτουργεί τόσο «καυτό», στην πραγματικότητα, ότι η εφίδρωση και ψύξη αποδείχθηκε ζωτικής σημασίας για την εξέλιξη του εγκεφάλου μας μεγάλη.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:47:15  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί να ανατριχιάσετε;

Η τριχοφυΐα στο σώμα του όλα τα θηλαστικά ξεχωρίζει αυτόματα όταν κρύο, δημιουργώντας ένα αφράτο στρώμα της ζεστασιάς. Όταν είμαστε κρύο, οι μύες γύρω από την θύλακες των τριχών σύμβαση - ένα αντανακλαστικό που έχει απομείνει από όταν οι πρόγονοί μας είχαν μακριά μαλλιά σώμα. Αλλά επειδή δεν έχουμε πολύ τα μαλλιά σώμα, το μόνο που βλέπουμε είναι οι χήνα ανωμαλίες στο δέρμα μας.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:48:25  Εμφάνιση Προφίλ
Τα μάτια μας το πει!

Σε σύγκριση με άλλα πρωτεύοντα θηλαστικά, οι άνθρωποι έχουν τεράστια «λευκά του μάτια», ή σκληρό χιτώνα. Αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι μπορούν να διαβάσουν εύκολα το βλέμμα του άλλου. Σε πειράματα, μεγάλη βρέφη πιθήκων ακολουθούν συνήθως ένα βλέμμα μόνο όταν ο πειραματιστής γυρίζει το κεφάλι του επίσης. Αλλά τα ανθρώπινα βρέφη ακολουθούν το βλέμμα, όταν ο πειραματιστής κινείται μόνο τα μάτια του. Τα λευκά των ματιών μας μπορεί να βοηθήσει πολύ στην επικοινωνία μεταξύ τους.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:51:36  Εμφάνιση Προφίλ
Bigger Brains: Complex Brains for a Complex World

Endocasts of Homo erectus, (left) and Homo sapiens (right) Endocasts of Homo erectus (left) and Homo sapiens (right) illustrate rapid increase in brain size. As early humans faced new environmental challenges and evolved bigger bodies, they evolved larger and more complex brains.

Large, complex brains can process and store a lot of information. That was a big advantage to early humans in their social interactions and encounters with unfamiliar habitats.

Over the course of human evolution, brain size tripled. The modern human brain is the largest and most complex of any primate.

Brain size increases slowly

From 6–2 million years ago

During this time period, early humans began to walk upright and make simple tools. Brain size increased, but only slightly.

Brain and body size increase

From 2 million–800,000 years ago

During this time period early humans spread around the globe, encountering many new environments on different continents. These challenges, along with an increase in body size, led to an increase in brain size.

Brain size increases rapidly

From 800,000–200,000 years ago

Human brain size evolved most rapidly during a time of dramatic climate change. Larger, more complex brains enabled early humans of this time period to interact with each other and with their surroundings in new and different ways. As the environment became more unpredictable, bigger brains helped our ancestors survive.

Why the sudden increase in brain size?

Graphs showing changes in climate and changes in braincase volume. Graphs showing changes in climate and changes in braincase volume. Courtesty of Karen Carr Studios The top graph shows how Earth’s climate has fluctuated over the past 3 million years. Notice how much the fluctuations increased between 800,000 and 200,000 years ago. To construct this graph, scientists studied fossils of tiny organisms found in ocean sediment cores.

The bottom graph shows how brain size increased over the past 3 million years—especially between 800,000 and 200,000 years ago. A large brain capable of processing new information was a big advantage during times of dramatic climate change. To construct this graph, scientists measured the brain cavities of more than 160 early human skulls.

Evidence of ancient brains

Endocasts are replicas of the insides of early and modern human braincases. They represent the size and shape of the brains that once occupied the braincases.

How are endocasts made?

Brains do not fossilize. They deteriorate, leaving a cavity inside the braincase.

Sometimes sediments fill the cavity and harden, making a natural endocast. Scientists also make artificial endocasts to study, like the ones above.

To obtain an accurate measure of brain size, scientists remove an endocast from the braincase and record its volume, or use CT scanning to measure the inside of the braincase.

Compare Your Brain with a Chimpanzee’s

Humans are primates, and chimpanzees are our closest living relatives.

The brains of the earliest humans were similar in size to those of chimpanzees. But over time, human and chimpanzee brains evolved in several different and important ways.

Speed of Growth

chart of Chimpanzee brain growth rapidly before birth. Chimpanzee brains grow rapidly before birth. Growth levels off very soon after birth. Image courtesy of Karen Carr Studio.

chart of Human brain growth showing growth rapidly before birth through the first year and into childhood Human brains grow rapidly before birth through the first year and into childhood. Image courtesy of Karen Carr Studios


Connections

A chimpanzee’s temporal cortex has less white matter, reflecting fewer connections between nerve cells.

Humans have far more white matter in the temporal cortex, reflecting more connections between nerve cells and a greater ability to process information.

Size

Average weight of adult chimpanzee brain: 384 g (0.85 lb)

Average weight of modern human brain: 1,352 g (2.98 lb)

Benefits and Costs of a Big Brain

graphic of silhouettes of two men and text: Brain Size 2% and Brain's Energy Needs 20% Brain weight versus energy requirements. Image courtesy of Karen Carr Studios

Benefits

The modern human brain can:

- store many decades worth of information;

- collect and process information, then deliver output, in split seconds;

- solve problems and create abstract ideas and images.

It can also do much more.


Costs

- A big brain gobbles up energy. Your brain is 2 percent of your body’s weight but uses 20 percent of your oxygen supply and gets 20 percent of your blood flow.

- Large brains mean large heads, making childbirth more difficult and painful for human mothers than for other primates.

Πηγή: http://humanorigins.si.edu/human-characteristics/brains

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:52:44  Εμφάνιση Προφίλ
Μετάφραση:

Μεγαλύτερη Εγκέφαλοι: Συγκρότημα Εγκέφαλοι για ένα πολύπλοκο κόσμο

Endocasts του Homo erectus, (αριστερά) και ο Homo sapiens (δεξιά) Endocasts του Homo erectus (αριστερά) και ο Homo sapiens (δεξιά) παρουσιάζουν ταχεία αύξηση του μεγέθους του εγκεφάλου. Ήδη οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν νέες περιβαλλοντικές προκλήσεις και εξελίχθηκε μεγαλύτερα σώματα, που εξελίχθηκε μεγαλύτερα και πιο πολύπλοκα μυαλά.

Μεγάλη, συγκρότημα εγκέφαλοι μπορεί να επεξεργαστεί και να αποθηκεύσει πολλές πληροφορίες. Αυτό ήταν ένα μεγάλο πλεονέκτημα για τους πρώτους ανθρώπους σε κοινωνικές αλληλεπιδράσεις και τις συναντήσεις τους με άγνωστα οικοτόπων.

Κατά τη διάρκεια της ανθρώπινης εξέλιξης, το μέγεθος του εγκεφάλου τριπλασιάστηκε. Ο σύγχρονος ανθρώπινος εγκέφαλος είναι το μεγαλύτερο και πιο περίπλοκο από κάθε πρωτεύον.

Το μέγεθος του εγκεφάλου αυξάνεται αργά

Από 6 έως 2.000.000 χρόνια πριν

Κατά τη διάρκεια αυτής της χρονικής περιόδου, οι πρώτοι άνθρωποι άρχισαν να περπατούν σε όρθια θέση και να κάνει απλά εργαλεία. Το μέγεθος του εγκεφάλου αυξάνεται, αλλά μόνο ελαφρά.

Εγκέφαλος και αύξηση του μεγέθους του σώματος

Από 2 εκατομμύρια-800, 000 χρόνια πριν

Κατά τη διάρκεια αυτής της χρονικής περιόδου οι πρώτοι άνθρωποι εξαπλωθεί σε όλο τον κόσμο, αντιμετωπίζουν πολλά νέα περιβάλλοντα σε διαφορετικές ηπείρους. Αυτές οι προκλήσεις, μαζί με μια αύξηση στο μέγεθος του σώματος, οδήγησε σε αύξηση του μεγέθους του εγκεφάλου.

Το μέγεθος του εγκεφάλου αυξάνεται ραγδαία

Από 800,000-200,000 χρόνια πριν

Ανθρώπινα μέγεθος του εγκεφάλου πιο γρήγορα εξελίχθηκε σε μια εποχή δραματική αλλαγή του κλίματος. Μεγαλύτερα, πιο πολύπλοκες εγκέφαλοι επέτρεψε πρώτους ανθρώπους αυτής της χρονικής περιόδου για να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και με το περιβάλλον τους με νέους και διαφορετικούς τρόπους. Δεδομένου ότι το περιβάλλον έγινε πιο απρόβλεπτος, μεγαλύτερους εγκεφάλους βοήθησε τους προγόνους μας να επιβιώσουν.

Γιατί η ξαφνική αύξηση του μεγέθους του εγκεφάλου;

Τα γραφήματα που δείχνουν τις αλλαγές στο κλίμα και οι αλλαγές στον όγκο κρανίου. Τα γραφήματα που δείχνουν τις αλλαγές στο κλίμα και οι αλλαγές στον όγκο κρανίου. Courtesty της Karen Carr Studios Το άνω διάγραμμα δείχνει πως το κλίμα της Γης έχει παρουσιάσει διακυμάνσεις κατά τα τελευταία 3 εκατομμύρια χρόνια. Παρατηρήστε πόσο αυξήθηκαν οι διακυμάνσεις μεταξύ 800.000 και 200.000 χρόνια πριν. Για την κατασκευή αυτού του γραφήματος, οι επιστήμονες μελέτησαν απολιθώματα από μικροσκοπικούς οργανισμούς που βρέθηκαν σε πυρήνες ιζημάτων ωκεανό.

Το γράφημα δείχνει πώς κάτω το μέγεθος του εγκεφάλου αυξάνεται κατά την τελευταία 3 εκατομμύρια χρόνια-ιδιαίτερα μεταξύ 800.000 και 200.000 χρόνια πριν. Ένα μεγάλο εγκεφάλου μπορεί να επεξεργαστεί νέες πληροφορίες ήταν ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε περιόδους δραματική αλλαγή του κλίματος. Για την κατασκευή αυτού του γραφήματος, οι επιστήμονες μέτρησαν τις κοιλότητες του εγκεφάλου του πάνω από 160 νωρίς ανθρώπινα κρανία.

Αποδεικτικά στοιχεία της αρχαίας εγκεφάλους

Endocasts είναι αντίγραφα από το εσωτερικό του νωρίς και του σύγχρονου ανθρώπου braincases. Αντιπροσωπεύουν το μέγεθος και το σχήμα του εγκεφάλου που κατέλαβαν μια φορά τα braincases.

Πώς endocasts γίνει;

Εγκέφαλοι δεν απολιθώνονται. Θα επιδεινωθεί, αφήνοντας μια κοιλότητα στο εσωτερικό του κρανίου.

Μερικές φορές ιζήματα γεμίζουν την κοιλότητα και να σκληρύνει, κάνοντας ένα φυσικό endocast. Οι επιστήμονες, επίσης, κάνει τεχνητή endocasts να μελετήσει, όπως αυτές παραπάνω.

Για να λάβετε μια ακριβή μέτρηση του μεγέθους του εγκεφάλου, οι επιστήμονες αφαιρέσετε ένα endocast από την κρανίου και να καταγράψει τον όγκο του, ή να χρησιμοποιήσετε αξονική τομογραφία για τη μέτρηση της εσωτερικό του κρανίου.

Συγκρίνετε τον εγκέφαλό σας με ένα χιμπατζή

Οι άνθρωποι είναι τα πρωτεύοντα θηλαστικά, οι χιμπατζήδες και οι πιο στενοί συγγενείς μας ζωής.

Οι εγκέφαλοι από τα πρώτα ανθρώπων ήταν παρόμοια σε μέγεθος με εκείνα των χιμπατζήδων. Αλλά με την πάροδο του χρόνου, του ανθρώπου και χιμπαντζή εγκέφαλοι εξελιχθεί με διάφορους τρόπους και σημαντικές.

Ταχύτητα της ανάπτυξης

διάγραμμα της ανάπτυξης του εγκεφάλου χιμπατζήδες γρήγορα πριν από τη γέννηση. Χιμπατζής εγκεφάλους μεγαλώνουν γρήγορα πριν από τη γέννηση. Επίπεδα ανάπτυξης off πολύ σύντομα μετά τη γέννηση. Χορηγία εικόνας από Karen Carr Studio.

διάγραμμα του Ανθρώπου ανάπτυξη του εγκεφάλου δείχνει ραγδαία ανάπτυξη πριν από τη γέννηση μέχρι το πρώτο έτος και σε παιδική ηλικία ανθρώπινοι εγκέφαλοι αναπτύσσονται γρήγορα πριν τη γέννηση μέχρι το πρώτο έτος και σε παιδική ηλικία. Χορηγία εικόνας από Karen Carr Studios


Συνδέσεις

Κροταφικό φλοιό ενός χιμπατζή έχει λιγότερο λευκή ουσία, αντανακλώντας λιγότερες συνδέσεις μεταξύ των νευρικών κυττάρων.

Οι άνθρωποι έχουν πολύ πιο λευκή ουσία στον κροταφικό φλοιό, αντανακλώντας περισσότερες συνδέσεις μεταξύ των νευρικών κυττάρων και μια μεγαλύτερη ικανότητα να επεξεργάζονται πληροφορίες.

Μέγεθος

Μέσο βάρος εγκεφάλου ενήλικου χιμπατζή: 384 g (£ 0,85)

Μέσο βάρος του σύγχρονου ανθρώπινου εγκεφάλου: 1.352 g (2,98 lb)

Οφέλη και κόστος του Big Brain

γραφικά των σιλουέτες των δύο ανδρών και κείμενο: το μέγεθος του εγκεφάλου και 2% της ενέργειας του εγκεφάλου του 20% των αναγκών σε βάρος του εγκεφάλου σε σχέση με τις ενεργειακές απαιτήσεις. Χορηγία εικόνας από Karen Carr Studios

Οφέλη

Ο σύγχρονος ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να:

- Την αποθήκευση και πολλές δεκαετίες αξίας των πληροφοριών?

- Συλλογή και επεξεργασία πληροφοριών, στη συνέχεια να παραδώσει παραγωγή, σε δέκατα του δευτερολέπτου?

- Την επίλυση προβλημάτων και τη δημιουργία αφηρημένων ιδεών και εικόνων.

Μπορεί επίσης να κάνει πολύ περισσότερα.


Δικαστικά έξοδα

- Ένα μεγάλο εγκέφαλο καταπίνει ενέργειας. Ο εγκέφαλός σας είναι 2 τοις εκατό του βάρους του σώματός σας, αλλά καταναλώνει το 20 τοις εκατό της παροχής οξυγόνου σας και να παίρνει το 20 τοις εκατό της ροής του αίματος σας.

- Μεγάλα μυαλά σημαίνει μεγάλα κεφάλια, κάνοντας τον τοκετό πιο δύσκολο και επώδυνο για την ανθρώπινη μητέρες από ό, τι για τα άλλα πρωτεύοντα θηλαστικά.

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:54:37  Εμφάνιση Προφίλ
Group Survival

silhouette of mother holding a baby Social bonds helped ensure humans' survival.

Sharing food, caring for infants, and building social networks helped our ancestors meet the daily challenges of their environments.

Over time, early humans began to gather at hearths and shelters to eat and socialize. As brains became larger and more complex, growing up took longer—requiring more parental care and the protective environment of a home. Expanding social networks led, eventually, to the complex social lives of modern humans.

Sharing resources

Beginning 2.6–1.8 million years ago

Some groups of early humans began collecting tools and food from a variety of places and bringing them to favored resting and eating spots. Sharing vital resources with other members of the group led to stronger social bonds and enhanced the group’s chances of survival.

Evidence from Kanjera, Kenya

About 2 million years ago, early humans transported stone up to 12 km (7 mi) to a site at Kanjera, Kenya. There they made stone tools for butchering animals. Smithsonian scientists, working at Kanjera with colleagues from Kenya and the United States, have excavated stone tools and butchered animal bones.

How Do We Know Tools Were Transported?

Different rock types have different chemical compositions. Stone tools excavated from Kanjera chemically match rocks found at natural sources up to 12 km (7 mi) away. Early humans carried the tools from these distant places, probably stopping and using them along the way.

Burned flint, Gesher Benot Ya'aquov, Israel. Burned flint from the 790,000 year old site of Gesher Benot Ya'aquov, Israel. Gathering at the hearth

Beginning 800,000 years ago

During this time period, at Gesher Benot Ya’aqov in Israel, early humans gathered around campfires that they made and controlled. Why did they come together at these early hearths? -Perhaps to socialize, to find comfort and warmth, to share food and information, and to find safety from predators.

A close look at the tiny pieces of flint in this photograph reveals that the flint has been deformed by fire—evidence of fire-making at Gesher Benot Ya’aqov 790,000 years ago.

How Do We Know These Were Hearths?

Scientists found debris from stone tool-making that had been scorched by fire at Gesher Benot-Ya’aqov. Close by were concentrations of burned seeds and wood, marking the location of early hearths. More than a dozen hearths, dating back 790,000 years, have been found at the excavation site.

More time to grow

Beginning 500,000–160,000 years ago

By this time, early humans had evolved much larger brains. Infants were born with small brains, enabling the head to pass through the birth canal. The brain continued to grow throughout a long childhood. During adolescence, youngsters continued to prepare for the challenges of adulthood.

Two Roads to Adulthood

Humans are unique among primates in having long, distinct periods of childhood and adolescence. These stages enable us to learn, play, socialize, and absorb important experiences prior to adulthood.

During childhood, human children depend on adults for food and care. During adolescence, a growth spurt occurs, and male and female body features develop.

How Do We Know How Long It Took to Grow Up?

As teeth develop, new enamel layers form daily. Scientists used CT-scanning to count the enamel layers on teeth of a Homo sapiens child who lived in northern Africa 160,000 years ago.

The layers show that the teeth were growing and erupting at the same rate as those of seven- to eight-year-old children today, telling us that this fossil human child was growing at the same rate as living humans.

A microscope photo showed scientists the enamel layers on one of the teeth. By counting them, they calculated the length of this individual’s childhood.

Explore one of the Earliest-known Human Shelters

Reconstruction illustration of 400,000-year-old shelter from Terra Amata, France Reconstruction illustration of 400,000-year-old shelter from Terra Amata, France This 400,000-year-old shelter at Terra Amata, France, provided protection for an early human family or social group. Scientists found post holes and other evidence of multiple shelters at this site. Some shelters were as long as 14.9 m (49 ft.).

Scientists also found fossil human feces here. They contain pollen from plants that blossom in late spring and early summer, indicating when humans occupied the shelters.

Building Social Networks

Beginning 130,000 years ago

Over time, humans began interacting with social groups located far from their own. By 130,000 years ago, groups who lived 300 km (186 mi) apart were exchanging resources. Social networks continued to expand and become more complex. Today, people from around the globe rely on one another for information and goods.

How many groups do you belong to?

Modern humans are part of many communities that encourage sharing and cooperation, sometimes among people who have never even met. These alliances enrich our lives and enable us to share expertise and the risks of survival. They can also pose serious conflicts among people of different communities.

Shell beads; Grotte des Pigeons, Taforalt, Morocco Nassarius gibbosulus/ shell beads found at Grotte des Pigeons, Taforalt, Morocco, about 82,000 years old, transported more than 40 km (25 mi). Early Trade Routes?

These and other shells and shell beads were discovered far from the seas where they originated. By 40,000 years ago, humans were transporting decorative shells—and perhaps trading them—over areas of more than 500 km (310 mi).

Through expanded social networks like these, humans increased their access to resources and thus their ability to survive.

Growing Up

These two young children, born about 3 million years apart, grew up at very different rates.

As childhood lengthened, parents devoted more time and energy to caring for the young.

Image of Australopithecus afarensis; Dikika 1, skull and partial skeleton Australopithecus afarensis; Dikika 1, skull and partial skeleton Three-year-old Australopithecus afarensis

3.3 million years old

A CT-scan showed small canine teeth forming in the skull, telling us this individual was female. Her baby teeth had erupted in a pattern similar to a three-year-old chimpanzee’s. But her brain size indicates that a human growth rate was evolving.

Two-year-old Neanderthal

70,000-50,000 years old

The leg bones of this child are about the same length as those of a modern two-year-old, indicating that this young Neanderthal was growing at a modern human rate, with a long childhood.

Scientists found this skeleton of a two-year-old Neanderthal lying on its back in a deep burial pit inside a cave, with a slab of limestone at the top of the head.

Πηγή: http://humanorigins.si.edu/human-characteristics/social

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:55:49  Εμφάνιση Προφίλ
Μετάφραση:

Επιβίωση Ομάδα

σιλουέτα της μητέρας που κρατά ένα μωρό κοινωνικοί δεσμοί βοήθησαν να διασφαλιστεί η επιβίωση των ανθρώπων.

Κοινή χρήση των τροφίμων, τη φροντίδα για τα βρέφη, και την οικοδόμηση κοινωνικών δικτύων βοήθησε τους προγόνους μας να πληρούν τις καθημερινές προκλήσεις του περιβάλλοντός τους.

Την πάροδο του χρόνου, οι πρώτοι άνθρωποι άρχισαν να συγκεντρώνονται σε εστίες και καταφύγια για να φάει και να κοινωνικοποιηθούν. Ως εγκέφαλοι έγινε μεγαλύτερη και πιο σύνθετη, μεγαλώνοντας πήρε περισσότερο χρόνο-που απαιτούν περισσότερο τη γονική μέριμνα και το προστατευτικό περιβάλλον ενός σπιτιού. Επέκταση των κοινωνικών δικτύων οδήγησε, τελικά, να τα πολύπλοκα κοινωνική ζωή του σύγχρονου ανθρώπου.

Κοινή χρήση των πόρων

Ξεκινώντας 2,6 με 1.800.000 χρόνια πριν

Ορισμένες ομάδες ανθρώπων νωρίς άρχισε να συλλέγει εργαλεία και τα τρόφιμα από μια ποικιλία των θέσεων και η προσαγωγή τους σε ευνοούμενες σημεία ανάπαυσης και φαγητό. Κοινή ζωτικούς πόρους με άλλα μέλη της ομάδας οδήγησε σε ισχυρότερη κοινωνικούς δεσμούς και να ενισχυθεί πιθανότητες της ομάδας του επιβίωση.

Τα στοιχεία από Kanjera, Κένυα

Περίπου 2 εκατομμύρια χρόνια πριν, οι πρώτοι άνθρωποι μεταφέρονται πέτρα έως 12 χλμ (7 μίλια) σε μια τοποθεσία στο Kanjera, Κένυα. Εκεί έκανε λίθινα εργαλεία για τη σφαγή των ζώων. Smithsonian επιστήμονες, που εργάζονται στο Kanjera με τους συναδέλφους από την Κένυα και τις Ηνωμένες Πολιτείες, έχουν ανασκαφεί λίθινα εργαλεία και οστά ζώων κρεοπωλειου.

Πώς ξέρουμε Εργαλεία μεταφέρθηκαν;

Διαφορετικοί τύποι πετρωμάτων έχουν διαφορετικές χημικές συνθέσεις. Λίθινα εργαλεία ανασκάφηκε από Kanjera ταιριάζει με χημικά βρέθηκαν σε βράχους φυσικές πηγές έως 12 χλμ (7 μίλια) μακριά. Οι πρώτοι άνθρωποι που τα εργαλεία από αυτά τα μακρινά μέρη, πιθανώς η στάση και η χρήση τους κατά μήκος του τρόπου.

Καμένη πυριτόλιθο, Gesher Benot Ya'aquov, Ισραήλ. Καμένη πυρόλιθο από το 790.000 χρόνια παλιό site του Gesher Benot Ya'aquov, Ισραήλ. Συγκέντρωση στο τζάκι

Ξεκινώντας από 800.000 χρόνια πριν

Κατά τη διάρκεια αυτής της χρονικής περιόδου, σε Gesher Benot Ya'aqov στο Ισραήλ, οι πρώτοι άνθρωποι συγκεντρώθηκαν γύρω από φωτιές που πραγματοποιούνται και ελέγχονται. Γιατί έρχονται μαζί σε αυτές τις πρώτες εστίες; -Ίσως να κοινωνικοποιηθούν, να βρείτε την άνεση και την ζεστασιά, να μοιράζονται τα τρόφιμα και τις πληροφορίες, και για να βρουν ασφάλεια από τα αρπακτικά ζώα.

Μια προσεκτική ματιά στα μικροσκοπικά κομμάτια από πυριτόλιθο σε αυτή την φωτογραφία αποκαλύπτει ότι το πυρόλιθο έχει παραμορφωθεί από τη φωτιά-απόδειξη της φωτιάς αποφάσεων σε Gesher Benot Ya'aqov 790.000 χρόνια πριν.

Πώς ξέρουμε αυτά ήταν Εστίες;

Οι επιστήμονες βρήκαν τα συντρίμμια από πέτρα εργαλείο λήψης αποφάσεων που είχαν καεί από πυρκαγιά σε Gesher Benot-Ya'aqov. Σε κοντινή απόσταση ήταν οι συγκεντρώσεις των καμένων σπόρων και ξύλο, σηματοδοτώντας τη θέση της πρόωρης εστίες. Πάνω από μια ντουζίνα εστίες, που χρονολογείται από 790.000 χρόνια, έχουν βρεθεί κατά τις ανασκαφές.

Περισσότερος χρόνος για να αναπτυχθούν

Ξεκινώντας 500,000-160,000 χρόνια πριν

Με αυτή τη φορά, οι πρώτοι άνθρωποι είχαν εξελιχθεί πολύ μεγαλύτερο εγκέφαλο. Τα βρέφη που γεννήθηκαν με μικρό εγκέφαλο, ώστε το κεφάλι να περάσει μέσα από το κανάλι γέννησης. Ο εγκέφαλος συνέχισε να αυξάνεται σε όλη μια μακρά παιδική ηλικία. Κατά τη διάρκεια της εφηβείας, οι νέοι συνέχισαν να προετοιμαστούν για τις προκλήσεις της ενηλικίωσης.

Δύο δρόμοι για την ενηλικίωση

Οι άνθρωποι είναι το μοναδικό ανάμεσα στα πρωτεύοντα έχοντας μακρά, διακριτές περιόδους της παιδικής και εφηβικής ηλικίας. Τα στάδια αυτά θα μας επιτρέψουν να μάθουν, να παίξουν, να κοινωνικοποιηθούν, και απορροφούν σημαντικές εμπειρίες πριν από την ενηλικίωση.

Κατά τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας, τα ανθρώπινα παιδιά εξαρτώνται από τους ενήλικες για τροφή και φροντίδα. Κατά τη διάρκεια της εφηβείας, μια έκρηξη ανάπτυξης συμβεί, και αρσενικά και θηλυκά χαρακτηριστικά του σώματος ανάπτυξη.

Πώς ξέρουμε πόσο καιρό πήρε να μεγαλώσει;

Όπως τα δόντια ανάπτυξη, νέα στρώματα σμάλτο αποτελούν καθημερινά. Οι επιστήμονες που χρησιμοποιούνται CT-σάρωσης για να μετρήσει τα επίπεδα σμάλτο των δοντιών του παιδιού Homo sapiens που ζούσαν στη βόρεια Αφρική πριν από 160.000 χρόνια.

Τα στρώματα δείχνουν ότι τα δόντια μεγάλωναν και εκρήγνυται με τον ίδιο ρυθμό όπως τα επτά έως οκτώ ετών τα παιδιά σήμερα, μας λένε ότι αυτό το απολίθωμα ανθρώπου παιδί αναπτύσσεται με τον ίδιο ρυθμό όπως ζουν οι άνθρωποι.

Μια φωτογραφία μικροσκοπίου έδειξε επιστήμονες τα σμάλτο στρώματα σε ένα από τα δόντια. Με την καταμέτρηση τους, υπολόγισαν το μήκος της παιδικής ηλικίας αυτού του ατόμου.

Εξερευνήστε ένα από τα πιο παλιά γνωστά ανθρώπινα Καταφύγια

Ανασυγκρότηση εικόνα του 400.000-year-old καταφύγιο από την Terra Amata, Γαλλία Ανασυγκρότησης απεικόνιση 400.000-year-old καταφύγιο από την Terra Amata, Γαλλία Αυτό 400.000-year-old καταφύγιο στο Terra Amata, Γαλλία, υπό τον όρο προστασίας για πρόωρη ανθρώπινη οικογένεια ή την κοινωνική ομάδα. Οι επιστήμονες βρήκαν πασσαλότρυπες και άλλα στοιχεία των πολλαπλών κέντρων σε αυτό το site. Μερικά καταφύγια ήταν όσο 14.9 μ (49 πόδια).

Οι επιστήμονες βρήκαν επίσης ορυκτά ανθρώπινα περιττώματα εδώ. Περιέχουν γύρη από τα φυτά που ανθίζουν στα τέλη της άνοιξης και στις αρχές του καλοκαιριού, όταν οι άνθρωποι δείχνουν κατέλαβαν τα καταφύγια.

Κτίριο Κοινωνικά Δίκτυα

Ξεκινώντας από 130.000 χρόνια πριν

Την πάροδο του χρόνου, οι άνθρωποι άρχισαν να αλληλεπιδρά με κοινωνικές ομάδες που βρίσκονται μακριά από τη δική τους. Με 130.000 χρόνια πριν, οι ομάδες που έζησε 300 χιλιόμετρα (186 mi) χώρια αντάλλασσαν πόρους. Τα κοινωνικά δίκτυα συνέχισαν να επεκταθεί και να γίνει πιο περίπλοκη. Σήμερα, άνθρωποι από όλο τον κόσμο βασίζονται σε ένα από το άλλο για την ενημέρωση και αγαθών.

Πόσες ομάδες ανήκετε;

Οι σύγχρονοι άνθρωποι είναι μέρος πολλών κοινοτήτων που ενθαρρύνουν την ανταλλαγή και τη συνεργασία, μερικές φορές μεταξύ των ανθρώπων που δεν έχουν ακόμη εκπληρωθεί. Οι συμμαχίες αυτές εμπλουτίζουν τη ζωή μας και να μας δώσει τη δυνατότητα να μοιραστούν την εμπειρία και τους κινδύνους για την επιβίωση. Μπορούν επίσης να δημιουργήσει σοβαρές συγκρούσεις μεταξύ των ανθρώπων από διαφορετικές κοινότητες.

Χάντρες Shell? Grotte des Περιστέρια, Taforalt, Μαρόκο Nassarius gibbosulus / κέλυφος χάντρες βρέθηκαν στο Grotte des Περιστέρια, Taforalt, Μαρόκο, περίπου 82.000 χρόνια παλιά, μεταφέρονται περισσότερα από 40 χιλιόμετρα (25 μίλια). Πρόωρη Διαδρομές Εμπορίου;

Αυτά και άλλα κοχύλια και χάντρες κοχυλιών βρέθηκαν μακριά από τις θάλασσες όπου προήλθε. Με 40.000 χρόνια πριν, οι άνθρωποι μετέφεραν διακοσμητικά όστρακα-και ίσως εμπορία τους-σε περιοχές πάνω από 500 χιλιόμετρα (310 μίλια).

Μέσα από εκτεταμένη κοινωνικά δίκτυα όπως αυτά, οι άνθρωποι αυξημένη πρόσβαση σε πόρους τους και κατά συνέπεια η ικανότητά τους να επιβιώσουν.

Growing Up

Αυτά τα δύο μικρά παιδιά, που γεννήθηκαν περίπου 3 εκατομμύρια χρόνια εκτός, μεγάλωσε σε πολύ διαφορετικούς ρυθμούς.

Όπως επιμηκυνθεί παιδική ηλικία, οι γονείς αφιέρωσε περισσότερο χρόνο και ενέργεια για τη φροντίδα για τους νέους.

Εικόνα του Australopithecus afarensis? Dikika 1, μερική κρανίο και σκελετό Australopithecus afarensis? Dikika 1, μερική κρανίο και σκελετό τριών ετών Australopithecus afarensis

3,3 εκατομμύρια χρόνια παλιά

Μια αξονική τομογραφία έδειξε μικρό κυνόδοντες που σχηματίζουν στο κρανίο, μας λέει το άτομο αυτό ήταν θηλυκό. Δόντια του μωρού της είχε ξεσπάσει σε ένα μοτίβο παρόμοιο με ένα τριών ετών χιμπατζή. Αλλά το μέγεθος του εγκεφάλου της, δείχνει ότι ένας άνθρωπος ρυθμός ανάπτυξης εξελίσσεται.

Δύο-year-old Νεάντερταλ

70,000-50,000 ετών

Τα οστά πόδι του αυτό το παιδί είναι περίπου το ίδιο μήκος με εκείνες ενός σύγχρονου δύο ετών, δείχνει ότι αυτός ο νεαρός Νεάντερταλ είχε αυξάνεται με ρυθμό σύγχρονο άνθρωπο, με μια μακρά παιδική ηλικία.

Οι επιστήμονες βρήκαν αυτό το σκελετό των δύο ετών Νεάντερταλ που βρίσκεται στην πλάτη του σε μια βαθιά τάφρο ταφή μέσα σε μια σπηλιά, με μια πλάκα από ασβεστόλιθο στην κορυφή του κεφαλιο

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 14:57:07  Εμφάνιση Προφίλ
Σύντομα, θα μπουμε σε ένα άλλο σημαντικό κεφάλαιο της εξέλιξης

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 15:57:24  Εμφάνιση Προφίλ
Είσαι άρρωστος...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 16:18:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είσαι άρρωστος...

Αν το έλεγε κάποιος άλλος δε θα με ένοιαζε, αλλά καταλαβαίνω οτι τόσο καιρό στη Χρυσή Αυγή, πρέπει να 'χεις μεγάλη πείρα στη τρέλα. Μεγαλύτερη απο οποιονδήποτε άλλο στο φόρουμ, ενδεχομένως. Επομένως θα λάβω σοβαρά υπόψη μου τη παρατήρησή σου.

Αν και, δε καταλαβαίνω, τι είναι πιο άρρωστο, να γεμίζει κάποιος μια σελίδα κουράδες, ή να γεμίζει δέκα; Γιατί εγώ ανέχομαι εδώ και δέκα σελίδες τις απαίσιες βρομερές δύσοσμες κουράδες των άλλων... επομένως δε καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να θεωρήσω αυτό το θέμα, κάτι άλλο εκτός απο μια λεκάνη τοαλέτας.

Επομένως οι κουράδες θα συνεχίσουν, μέχρι να βγούν όλες.
Non-stop!


http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/09/2012 16:19:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 18:01:58  Εμφάνιση Προφίλ
doctor

quote:
Επομένως οι κουράδες θα συνεχίσουν, μέχρι να βγούν όλες.

Α, συγνώμη... Δεν είχα καταλάβει πως αυτές αποτελούν το κύριο πνευματικό σου προϊόν. Οπότε, συνέχισε ακάθεκτος. Άλλωστε ο καθένας προσφέρει στο φόρουμ αυτό που έχει.

Χαίρομαι πάντως που επιτέλους οπτικοποίησες το πνευματικό σου προϊόν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3242188
Maintained by Digital Alchemy