ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 20:15:30  Εμφάνιση Προφίλ
Pano βλέπεις γιατι λέω ότι χρειάζεται λοβοτομή?

Ο Σκαρτάδος είναι σαφέστατος και ξεκάθαρος.
Γιατι πρέπει να επανέλθει για να δευτερολογήσει?

Ο εκατόνταρχος είπε ότι θα πάθουν τα ίδια με αυτα που έχουν κάνει.
Εχει σημασία απο ποιόν και πότε?
Τα θύματα των χριστιανών,μουσουλμάνων,ιουδαίων,ήξεραν τι θα τους βρεί απο πριν?

Εσυ γιατί θέλεις να ξέρεις?
Φοβάσαι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 20:24:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σοφή κουβέντα Doc διότι είναι και ρήση του Ιησού άλλωστε, αλλά το θέμα είναι άλλο.


Χεχε... όλα τα αρνητικά πράγματα που κάνουμε θα τα πάθουμε... καλό είναι να το έχουμε στον νου μας αυτό... όλοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 21:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Καλοί μου φίλοι και εγώ συμφωνώ μαζί σας!!!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το "μη-Χριστιανός" δεν σημαίνει Άθεος.
Τον όρο "μη-" τον χρησιμοποίησα με την καθαρά μαθηματική του έννοια.

Το "μη-Χριστιανά μέλη" αναφέρθηκε για να συμπεριλάβει τους πάντες (ένθεους, άθεους, 12αθειστές, σκεπτικιστές κτλ).

Το "περί Αθεΐας" αναφέρονταν στον τίτλο του thread και όχι στο ποιοι είναι οι "επιτραμένοι" να ποστάρουν και ποιοι όχι...

Αλλοίμονο!


Φίλε PanosT, χαίρομαι που το διευκρίνησες διότι ορισμένες φορές συγχέεται από αρκετούς ανθρώπους το περιεχόμενο των εννοιών "άθρησκος" & "άθεος".
Απλώς με μπέρδεψες με το σχόλιο που είχες κάνει και στο οποίο στάθηκα στο προηγούμενο μήνυμα μου, ότι δηλαδή στο συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσε ένας μη Χριστιανός να παραθέσει τις όποιες θρησκευτικές του πεποιθήσεις, δεδομένου ότι μπορεί να είναι ένθεος και άθρησκος οπότε και να μη βλέπει κάποιο λόγο να παραθέσει τις πεποιθήσεις του σε ένα θέμα που εξετάζει την αθεΐα.

Γενικότερα, τα θρησκευτικά ζητήματα είναι πολύ σημαντικά για τον άνθρωπο και για πολλούς ανθρώπους είναι ένα θέμα που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ενώ πολλές φορές ο διάλογος μπορεί να φτάσει μέχρι ενός σημείου.
Μετά από αυτό το σημείο, βλέπεις να υψώνεται ένας "τοίχος", ο οποίος είναι απλώς μια ψυχολογική(;) άμυνα απέναντι σε αυτό που απειλεί να κλονίσει τα θεμέλια της θρησκευτικής πίστης.

Δε μπορώ όμως να καταλάβω το λόγο που ένας άνθρωπος (και μιλάω με βάση ένα σημαντικό ποσοστό ανθρώπων τους οποίους έχω γνωρίσει στη ζωή μου) επιλέγει το δρόμο της μάχης, της αντιπαράθεσης και της σύγκρουσης για να υπερασπιστεί τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις και να υπονομεύσει αυτές των συνανθρώπων του.
Για εμένα, η έννοια του θρησκευτικού συναισθήματος - υπό την ευρεία του έννοια - επιφέρει μια γαλήνη στον άνθρωπο και του καλύπτει κάποια ερωτήματα.
Δεν είμαι πιστός καμίας θρησκείας εδώ και πάρα πολλά χρόνια και θεωρώ ότι η κάθε θρησκεία έχει κάτι να προσφέρει εάν αναλυθεί από κοινωνική σκοπιά, αλλά δε νιώθω την ανάγκη να έρθω σε σφοδρή αντιπαράθεση με κάποιον για να υπερασπιστώ τις πεποιθήσεις μου.
Τις έχω ενστερνιστεί και προχωρώ παραπέρα στη ζωή μου.
Το να έρχομαι σε σφοδρή αντιπαράθεση συνεχώς με έναν πιστό μιας συγκεκριμένης θρησκείας, μου φαίνεται πολύ ψυχοφθόρο, άσκοπο και συνάμα άδικο.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 21:39:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Pano βλέπεις γιατι λέω ότι χρειάζεται λοβοτομή?

Ο Σκαρτάδος είναι σαφέστατος και ξεκάθαρος.
Γιατι πρέπει να επανέλθει για να δευτερολογήσει?

Ο εκατόνταρχος είπε ότι θα πάθουν τα ίδια με αυτα που έχουν κάνει.
Εχει σημασία απο ποιόν και πότε?
Τα θύματα των χριστιανών,μουσουλμάνων,ιουδαίων,ήξεραν τι θα τους βρεί απο πριν?

Εσυ γιατί θέλεις να ξέρεις?
Φοβάσαι?


Καλέ μου Νικόμαχε δεν έχω πρόβλημα με τη θέση του skartados που την κατανόησα μια χαρά και συμφωνώ και απόλυτα μάλιστα αφού όπως προείπα είναι ρήση του "ανύπαρκτου" ή (αν τυχόν αποδειχθεί υπαρκτός) "ψυχασθενή" Ιησού.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως δένει αυτή η θέση του skartados σαν απάντηση στο ερώτημα τι θα πρέπει να γίνει ώστε τα δισεκατομμύρια των πιστών να μην αποτελούν πρόβλημα στην Ανέλιξη και Εξέλιξη της Ανθρωπότητας.

Η δικιά σου θέση (περί λοβοτομής) ήταν κατανοητή ως απάντηση στο παραπάνω ερώτημα και είδες ότι δεν επανήλθα.

Για τη θέση του skartados ως απάντηση στο εν λόγω ερώτημα εσύ τι κατάλαβες δηλαδή?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 22:05:11  Εμφάνιση Προφίλ
@Dying_Incubus

Όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί των "εννοιών" θρήσκος/άθρησκος και ένθεος/άθεος είναι πιθανοί και τους έχω συναντήσει στο διάβα της ζωής μου.

Σου επαναλαμβάνω ότι μερικοί από τους καλύτερους μου φίλους ή πολύ καλούς γνωστούς μου που μπορώ να στηριχθώ και να ζητήσω βοήθεια είναι άθεοι (θρήσκοι και άθρησκοι) όπως και σκεπτικιστές.

Για τις αντιπαραθέσεις θα σου επαναλάβω ότι όσον αφορά το άτομό μου αυτό που με θίγει και αντιδρώ έτσι είναι ο άκρατος ρατσισμός από κάποια μερίδα μη-Χριστανών (με τη μαθηματική έννοια πάλι) περί πνευματικής κατωτερότητας των Χριστιανών η οποία συνδυάζεται ΠΑΝΤΑ με κακή προαίρεση.

Ας μη ξεφεύγουμε όμως.

Αλήθεια πες μου Dying_Incubus τη γνώμη σου στο ερώτημά μου, αν φυσικά θεωρείς ότι οι πιστοί (κυρίως των τριών μονοθειστικών θρησκειών) αποτελούν τροχοπέδη στην Πρόοδο της Ανθρωπότητας.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 22:33:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πανος
Για τη θέση του skartados ως απάντηση στο εν λόγω ερώτημα εσύ τι κατάλαβες δηλαδή?

Μα το προφανές!
πρέπει κι αυτοί να πάθουν τα ίδια με αυτα που έκαναν.
Ασχέτως άν ο Σκαρτάδος το αφήνει σε αόριστο χρόνο και σε άγνωστο θύτη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 00:43:27  Εμφάνιση Προφίλ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 12:43:57  Εμφάνιση Προφίλ
Όλοι πρέπει να πάθουν αυτά που έκαναν στους άλλους ΝΙΚΟΜΑΧΕ... όχι κάποιοι... όλοι... και οι έλληνες άθρησκοι, και οι έλληνες παλαιόθρησκοι, και οι έλληνες άθεοι, όλοι... δεν συμφωνείς Νικόμαχε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 14:03:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όλοι πρέπει να πάθουν αυτά που έκαναν στους άλλους ΝΙΚΟΜΑΧΕ... όχι κάποιοι... όλοι... και οι έλληνες άθρησκοι, και οι έλληνες παλαιόθρησκοι, και οι έλληνες άθεοι, όλοι... δεν συμφωνείς Νικόμαχε;

Ναι Ντοτόρο συμφωνώ.
Δεν εξαιρώ κανέναν απο τον νόμο: << κάνε στούς άλλους,ότι θα ήθελες να κάνουν σε σένα>> !!!

Και αυτο δεν έχει να κάνει με καμμία θρησκεία.Είναι άποψη.

Ομως υπάρχει μια διαφορά που σε καλύπτει,στο να πράξεις τα χείριστα.
Και αυτή είναι η άμυνα.
Στην επίθεση εναντίον σου θα αμυνθείς και θα σκοτώσεις.
Ναι μεν δεν πειράζεις κανέναν,αλλά όταν σε πειράζουν πρέπει να εξαλείψεις τον κίνδυνο ζωής και ακεραιότητος σε βάρος σου.

Συμφωνείς Ντοτόρο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 17:03:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Πανος
Για τη θέση του skartados ως απάντηση στο εν λόγω ερώτημα εσύ τι κατάλαβες δηλαδή?

Μα το προφανές!
πρέπει κι αυτοί να πάθουν τα ίδια με αυτα που έκαναν.
Ασχέτως άν ο Σκαρτάδος το αφήνει σε αόριστο χρόνο και σε άγνωστο θύτη!


Ποιο προφανές καλέ μου Νικόμαχε?

Ας υποθέσουμε λοιπόν, ότι κάποια στιγμή ΤΕΛΙΚΑ, πάθουν ΟΛΟΙ οι πιστοί τα ίδια με αυτά που έκαναν στους ΑΛΛΟΥΣ πιστούς (είτε με θύτη πιστούς άλλης θρησκείας είτε με θύτη α-πίστους με τη μαθηματική έννοια πάντα), και μάλιστα μέσα σε μια ΙΔΕΑΤΗ τέλεια ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ όπου κάνενας δεν θα έχει την αίσθηση ότι "έφαγε περισσότερες απ'όσες πρόλαβε να ρίξει" ανά τους αιώνες.

ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΕΣ ΠΙΣΤΟΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΡΟΧΟΠΕΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ???

ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?

α) Όντας λιγότεροι σε αριθμό?
β) Έχοντας βάλει "μυαλό" ότι οι θρησκευτικές συγκρούσεις δεν οδηγούν πουθενά?

Αυτό θέλω να μου εξηγήσεις.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 19:08:02  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου σου έδειξα απλά τι λέει ο Σκαρτάδος.

Δεν είπα ότι είναι δική μου άποψη.

Επομένως για τις ιδεατές λεπτομέρειες στον...Σκαρτάδο!

Η δική μου άποψη Πάνο,δεν είναι αποδεκτή είπες.
Το μνημείο της Georgia είναι?Τα ίδια λέει κι όμως είναι ακόμη εκεί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 19:14:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Όλοι πρέπει να πάθουν αυτά που έκαναν στους άλλους ΝΙΚΟΜΑΧΕ... όχι κάποιοι... όλοι... και οι έλληνες άθρησκοι, και οι έλληνες παλαιόθρησκοι, και οι έλληνες άθεοι, όλοι... δεν συμφωνείς Νικόμαχε;

Ναι Ντοτόρο συμφωνώ.
Δεν εξαιρώ κανέναν απο τον νόμο: << κάνε στούς άλλους,ότι θα ήθελες να κάνουν σε σένα>> !!!



Δεν είπες αυτό, άλλο πράγμα είπες:
quote:
πρέπει κι αυτοί να πάθουν τα ίδια με αυτα που έκαναν.

Αυτό ισχύει για όλους τους έλληνες σωστά; Αν κάποιο έσφαξε π.χ. χωρίς λόγο,(χωρίς να είναι σε αυτοάμυνα) πρέπει να το πάθει και πάλι χωρίς λόγο. Ναι;

quote:
Δεν εξαιρώ κανέναν απο τον νόμο: << κάνε στούς άλλους,ότι θα ήθελες να κάνουν σε σένα>> !!!
(...)
Συμφωνείς Ντοτόρο?

Όχι δεν συμφωνώ, γιατί το τι θες εσύ είναι αδιάφορο, σημασία έχει τι θέλει ο άλλος. Αν αυτό που θέλει ο άλλος συμβαδίζει επακριβώς με αυτό που θες εσύ, οκ μπορείς να το κάνεις. Και πάλι δεχόμενος τις όποιες συνέπειες.
Δεν μπορείς όμως αυθαίρετα να κάνεις στον άλλο, ότι θέλεις εσύ, ακόμα και αν θα 'θελε να το πάθεις ο ίδιος.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/04/2012 19:28:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 23:39:42  Εμφάνιση Προφίλ
Ντοτόρο τώρα μπέρδεψες τα πάντα.
ξεδιάλυνέ τα.

Αλλά άστο καλύτερα.

οτι πείς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 09:44:17  Εμφάνιση Προφίλ
Μια χαρά ξεκάθαρα είναι τα πράγματα από μόνα τους...
Ο καθένας λαμβάνει ο,τι έχει πράξει. (π.χ. Αν έχει πράξει θάνατο, θάνατο θα λάβει) και κανένας δεν κάνει τίποτα στους άλλους απλά επειδή είναι δικό του θέλημα. Απλά πράγματα Νικόμαχε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 12:29:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μια χαρά ξεκάθαρα είναι τα πράγματα από μόνα τους...
Ο καθένας λαμβάνει ο,τι έχει πράξει. (π.χ. Αν έχει πράξει θάνατο, θάνατο θα λάβει) και κανένας δεν κάνει τίποτα στους άλλους απλά επειδή είναι δικό του θέλημα. Απλά πράγματα Νικόμαχε.


Δηλαδή θέλεις να πεις ότι δεν κατάλαβες αυτο που είπα πιο πάνω.

<< Κάνε στους άλλους,ότι θα ήθελες να κάνουν οι άλλοι σε σένα >>.

Παρερμηνεύεις επίτηδες το ανωτέρω,έτσι για να γίνεται "χαβαλές"!

μην προσβάλλεις την νοημοσύνη μας Ντοτόρο,σε παρακαλώ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 12:45:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ο,τι νομίζεις ΝικόμαχεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 20:24:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου σου έδειξα απλά τι λέει ο Σκαρτάδος.

Δεν είπα ότι είναι δική μου άποψη.

Επομένως για τις ιδεατές λεπτομέρειες στον...Σκαρτάδο!

Η δική μου άποψη Πάνο,δεν είναι αποδεκτή είπες.
Το μνημείο της Georgia είναι?Τα ίδια λέει κι όμως είναι ακόμη εκεί!!!


Άρα περιμένουμε τον skartados να απαντήσει οπότε οι εξυπνάδες περί λοβοτομής έπεσαν στο κενό...

Για το μνημείο της Georgia πες μου ότι δεν είσαι τόσο μισάνθρωπος και απλά κάνεις πλάκα...

Πάντως πρόσεξε μην αρχίσουν από εσάς οι εμπνευστές των πλακών της Georgia...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 20:48:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Panos
Για το μνημείο της Georgia πες μου ότι δεν είσαι τόσο μισάνθρωπος και απλά κάνεις πλάκα...

Πας καλά Πάνο ή να φωνάξω γιατρό?

Φυσικά και είναι κατάπτυστο το μνημείο.μνημείο του κώλου είναι!

Δεν είπα αυτό βρε.

Δε νογας ντι κι συ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 20:54:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ok, ΝΙΚΟΜΑΧΕ!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 16:24:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν σε απασχολεί φίλε μου ότι η Αλήθεια, ξέχωρα από τις θρησκείες, είναι εκεί έξω ΠΡΙΝ από την εμφάνιση του Άνθρωπου και όσο την κατακτούμε ως Ανθρωπότητα τόσο συνειδητοποιούμε την Απεραντοσύνη της από την μια και τη Μηδαμινότητά μας από την άλλη?

Αυτή είναι η αυθαίρετη Εβραιοχριστιανική αντίληψη του κόσμου, όπου με τον αφηρημένο και πρωτόγονο πνευματικό της λόγο, υποτιμά και μηδενίζει διαρκώς τον άνθρωπο και την νοημοσύνη του.
Η Θεολογία θα χρειάζεται πάντα, μια μηδαμινή ανθρωπότητα, ώστε να δικαιολογεί την (δήθεν) ανωτερότητά της και για να επιβιώνει έτσι, παρασιτικά και πάντα εις βάρος της, στο μέλλον.
Η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική.
Η συμπαντική νοημοσύνη (όπως τουλάχιστον την ξέρουμε στη γη) είναι αυτή που πραγματικά μας δείχνει την απεραντοσύνη της, καθώς δημιουργεί τα πραγματικά "θαύματα", τα οποία και είναι ορατά στον καθένα.
Κάθε φορά που βλέπουμε ένα αεροπλάνο να διασχίζει τον ουρανό, για παράδειγμα, βλέπουμε ένα πραγματικό "θαύμα" της «μηδαμινής» συμπαντικής νοημοσύνης.
Η ανθρώπινη νοημοσύνη έχει την δυνατότητα να εξελίσσεται απεριόριστα και με τέτοια δυναμική, που και η φαντασία μας, μόνο το κοντινό μέλλον μπορεί -και μέχρι ένα σημείο- να υποψιαστεί.
Δεν υπάρχει καμιά ένδειξη ότι η ανθρώπινη νοημοσύνη έχει όρια.
Αντίθετα, πάντα μας εκπλήσσει και σταθερά μας επιβεβαιώνει, ότι η εξέλιξη είναι η «Βίβλος» του Σύμπαντος.
Και όσο διαπιστώνουμε ότι η εξέλιξη είναι «αυτοσκοπός» του πολύπλοκου κόσμου μας, τόσο περισσότερο ενισχύεται η υποψία, ότι στην θεμελιώδη του αρχή, ίσως τελικά να είναι και απρόσμενα απλός.
Ίσως, με τον ίδιο τρόπο, που και ο πολύπλοκος ηλεκτρονικός υπολογιστής που έχουμε στο σπίτι μας (ο οποίος κι αυτός διαρκώς εξελίσσεται και γίνεται όλο και πολυπλοκότερος) στην θεμελιώδη του αρχή, δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο από το συμβατικό σύστημα, ένα και μηδέν.
Στον κόσμο μας, μια πληροφορία είναι χρήσιμη, όταν αυτή μπορεί να εξελιχθεί και να παράγει ένα πιο εξελιγμένο αποτέλεσμα.
Σε πλήρη αντίθεση δηλαδή, με τον αφηρημένο πνευματικό λόγο της Εβραϊκής κοσμοαντίληψης, όπου στα δυο χιλιάδες χρόνια θρησκευτικής φλυαρίας, δεν έχει να μας παρουσιάσει καμιά εξέλιξη και τίποτα καινούργιο.
Αυτά που έλεγε η Θεολογία πριν από δυο χιλιάδες χρόνια, τα ίδια λέει και στην εποχή μας, τα ίδια θα λέει και στους αιώνες των αιώνων.


Edited by - Συνοδινός.1 on 06/04/2012 16:31:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
Μια απλή ερώτηση Συνοδινός.1 αφήνοντας στην άκρη τη Θεολογία.

Η Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία έχει εξελιχθεί καθόλου (από νεότερους Φιλοσόφους εννοείται) όοοολους αυτούς τους αιώνες???

Ή αν θες, αισθάνεσαι ότι έχει την ανάγκη να εξελιχθεί σε κάτι ανώτερο/πολυπλοκότερο/καλύτερο???


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 20:41:09  Εμφάνιση Προφίλ
Πιθανόν να μήν καταλαβαίνω καλά τί εννοείς με την φράση «εξέλιξη της φιλοσοφίας». Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

Για αρχή πάντως, διάβασε Νίτσε.

Για να απαντήσω και στην αρχική τοποθέτηση, τα πέντε γνωρίσματα του άθεου συμφωνούν με την δική μου αντιμετώπιση των θρησκειών. Όλα εκτός από το πρώτο, την «εμβάθυνση σε κάποια θρησκεία». Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και ο κοινωνικός περίγυρος (μας) επέβαλλε ουσιαστικά την «εμβάθυνση» μίας συγκεκριμένης θρησκείας και το μίσος προς ορισμένες από τις υπόλοιπες (δωδεκάθεο, ισλαμισμό και τις αποκαλούμενες αιρέσεις του καθολικισμού και των «μαρτύρων του Ιεχωβά»᾿ αυτές που θεωρούνταν δυνάμει «επικίνδυνες» για τον ορθόδοξο χριστιανισμό).
Αφενός η δράση πολλές φορές φέρνει αντίδραση. Άλλες φορές ίση, άλλες πολλαπλάσια, στο βαθμό που ένα καθεστώς θρησκευτικής κατήχησης στηρίζεται στην επιβολή δια νόμου.
Αφετέρου όταν αποκαλύπτεται μια αλήθεια ή όταν καταρρέει ένα ψέμα, είναι λογικό για κάθε νοήμονα άνθρωπο να προσπαθήσει να μεταλαμπαδεύσει την καινούρια γνώση και στους υπόλοιπους. Μία αλήθεια που γνωρίζω μόνο εγώ και δεν την μοιράζομαι με τους υπόλοιπους, είναι μία αλήθεια άχρηστη.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:34:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ή αν θες, αισθάνεσαι ότι έχει την ανάγκη (η φιλοσοφία) να εξελιχθεί σε κάτι ανώτερο/πολυπλοκότερο/καλύτερο???

Ακόμη δεν έχεις καταλάβει ότι η επιστήμη είναι η εξέλιξη της φιλοσοφίας..;
Εσύ PanosT, θα περιμένεις ακόμη να εξελιχθεί η φιλοσοφία..;
Η επιστήμη λοιπόν, είναι ο μηχανισμός εκείνος που προέκυψε από την ανθρώπινη ανάγkη να δώσει σαφής απαντήσεις στα φιλοσοφικά ερωτήματα του παρελθόντoς και συνεχίζοντας από το σημείο εκείνο που η φιλοσοφία έφτανε στα όριά της.

quote:
Η Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία έχει εξελιχθεί καθόλου (από νεότερους Φιλοσόφους εννοείται) όοοολους αυτούς τους αιώνες???

Πες μου εσύ, το όνομα του τελευταίου φιλόσοφου που γνωρίζεις, ο οποίος και να δίνει απαντήσεις, "για την φύση αυτού του κόσμου", και να απαντά -με σαφή και όχι αφηρημένο τρόπο- στο ερώτημα: "Γιατί υπάρχει αυτός ο κόσμος, γιατί υπάρχουμε εμείς..;". Ίσως έτσι διαπιστώσουμε μέχρι ποιό σημείο και σε ποιό βάθος χρόνου έχει εξελιχθεί η φιλοσοφία.

quote:
Μια απλή ερώτηση Συνοδινός.1 αφήνοντας στην άκρη τη Θεολογία.

Θεολογία και φιλοσοφία αποτελούν στάδια της ανθρώπινης εξέλιξης. Οι πληροφορίες του παρελθόντoς έχουν περάσει από το κόσκινο της επιστήμης.
Στο σχολείο, αυτό δεν μαθαίνουμε, έστω με πολύ θολό τρόπο για να μην θιχτεί το θρησκευτικό αίσθημα;
Την εξέλιξη της ανθρώπινης αντίληψης με την σειρά: Μυθολογία - θρησκεία (οι αυθαίρετες υποθέσεις) από όπου προέκυψε η φιλοσοφία (η προσπάθεια λογικών υποθέσεων) και από την οποία προέκυψε η επιστήμη (όπως την ξέρουμε σήμερα) και η οποία έχει την δυνατότητα να αυτοεξελίσσεται.
Σε ό,τι αφορά πάντως, υπαρξιακά ζητήματα (κι αυτό είναι προσωπική άποψη) η επιστημονική φαντασία και μέχρι ενός σημείου, ίσως μπορεί να θεωρηθεί η "φιλοσοφία" της εποχής μας.


Edited by - Συνοδινός.1 on 06/04/2012 21:52:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:58:43  Εμφάνιση Προφίλ
@Συνοδινός.1

Οκ. Κατάλαβα το σκεπτικό σου και εννοείται πως διαφωνώ.

Αν έχεις δίκιο τότε όλοι οι "σύγχρονοι" Φιλόσοφοι τι είναι???
Είναι "άπειροι το πλήθος" Συνοδινός.1 και ειλικρινά δεν είχα ξανακούσει ότι η Φιλοσοφία μετεξελίχθηκε σε Επιστήμη...

Αυτό που με ρωτάς για τον "τελευταίο φιλόσοφο" εννοείται πως ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΥΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΔΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ.

Όλοι μαζί οι Φιλόσοφοι μας έδωσαν κομματάκια του παζλ (διότι δεν μπορούσαν ούτε και κανένας άλλος μπορεί να δει την πλήρη εικόνα).

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΕΞΗΓΟΥΝ ΤΟ "ΠΩΣ" ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ "ΓΙΑΤΙ" ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ...

Η μόνη αναλλοίωτη σταθερά ανά τους αιώνες είναι αυτή:
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 22:08:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kondoras
Πιθανόν να μήν καταλαβαίνω καλά τί εννοείς με την φράση «εξέλιξη της φιλοσοφίας». Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

Για αρχή πάντως, διάβασε Νίτσε.


Εννοώ αν ειπώθηκε κάτι καινούριο από την εποχή των Ελλήνων Φιλοσόφων.

Έχω διαβάσει και Νίτσε και δεν έχω δει κανέναν ούτε και τον ίδιο το Νίτσε να περνάει τη γνωστή γέφυρα...
Όποιος πήγε ακόμη και να το προσπαθήσει απλά κατέληξε στο τρελλοκομείο όπως και ο Νίτσε άλλωστε...

quote:
kondoras
Για να απαντήσω και στην αρχική τοποθέτηση, τα πέντε γνωρίσματα του άθεου συμφωνούν με την δική μου αντιμετώπιση των θρησκειών. Όλα εκτός από το πρώτο, την «εμβάθυνση σε κάποια θρησκεία».

Όχι καλέ μου kondoras το εμβάθυνση πήγαινε στην πραγματική εμβάθυνση που έχουν κάνει αρκετοί τύποι σαν το macedon χωρίς πρακτικό αποτέλεσμα βέβαια...

Δεν έχω συναντήσει στη ζωή μου άθεο όπου να γνωρίζει π.χ ότι ο Σιναιτικός και ο Βατικανός κώδικας δεν έχουν το εδάφιο του Ιωάννη για τη μοιχαλίδα (ενώ όλοι οι υπόλοιποι μικρογράμματοι αλλά και μεγαλογράμματοι το έχουν κανονικά).
Αυτό το γνωρίζουν μόνο θεολόγοι/ιερείς με όρεξη και θέρμη (και όχι τυχοδιώκτες και "αποτυχημένοι" φιλόλογοι και νομικοί), Χριστομάχοι και κυνηγοί Χριστομάχων...

Αυτά που διδάσκεσαι στο σχολείο ή από τον κοινωνικό σου περίγυρο είναι σίγουρα μονομερή υπέρ της Ορθοδοξίας (και ειλικρινά κακώς κατά τη γνώμη μου) αλλά απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν εμβάθυνση...

Άρα συμφωνούμε και στα πέντε μάλλον...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 06/04/2012 22:19:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 01:06:22  Εμφάνιση Προφίλ
Συνοδινός.1
quote:
Δεν υπάρχει καμιά ένδειξη ότι η ανθρώπινη νοημοσύνη έχει όρια.
Θα 'θελες να μην έχει όρια...
quote:
Στον κόσμο μας, μια πληροφορία είναι χρήσιμη, όταν αυτή μπορεί να εξελιχθεί και να παράγει ένα πιο εξελιγμένο αποτέλεσμα.
Πολύ σωστά. Επομένως η εξέλιξη δεν έρχεται μέσα απο την πληροφορία, αλλά απο την αξιοποίηση της πληροφορίας.
quote:
Σε πλήρη αντίθεση δηλαδή, με τον αφηρημένο πνευματικό λόγο της Εβραϊκής κοσμοαντίληψης, όπου στα δυο χιλιάδες χρόνια θρησκευτικής φλυαρίας, δεν έχει να μας παρουσιάσει καμιά εξέλιξη και τίποτα καινούργιο.
Έχει κάποια εξέλιξη, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Τι νόημα έχει να εξελιχτεί η θρησκεία, όταν δεν εξελίσσεται ο άνθρωπος; Η θρησκεία είναι λογικό να εξελιχτει όταν εξελιχτεί και ο άνθρωπος. Ο άνθρωπος εξελίχτηκε; Έχει μαι ανώτερη συνείδηση και μια ανώτερη οπτική των πραγμάτων; π.χ. οι άνθρωποι σήμερα, αν έχουν δυό χιτώνες, δίνουν τον έναν σε αυτόν που τον έχει ανάγκη; Οι άνθρωποι σήμερα αλληλοαγαπιούνται(;) και δεν ξεκινάνε πολέμους για κανένα λόγο; Οι άνθρωποι σήμερα αγαπάνε ακόμα και τον εχθρό τους;
Όταν σαν ανθρωπότητα είμαστε ακόμα στο επίπεδο των ζώων που το ένα τρώει το άλλο, για ποια εξέλιξη μιλάς; Εξέλιξη της τεχνολογίας; Μου είναι αδιάφορη.
quote:
Οι πληροφορίες του παρελθόντoς έχουν περάσει από το κόσκινο της επιστήμης.
Για αυτό η επιστήμη τώρα αρχίζει και επαληθεύει, αυτά που λέγανε τα μυστικιστικά κείμενα πριν ακόμα η επιστήμη υπάρξει σαν έννοια; Επειδή έχει εντριφίσει σε αυτά; Είναι και αυτό μια λογική.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/04/2012 01:09:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 22:27:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Doc

quote:
Συνοδινός.1
Σε πλήρη αντίθεση δηλαδή, με τον αφηρημένο πνευματικό λόγο της Εβραϊκής κοσμοαντίληψης, όπου στα δυο χιλιάδες χρόνια θρησκευτικής φλυαρίας, δεν έχει να μας παρουσιάσει καμιά εξέλιξη και τίποτα καινούργιο.
Έχει κάποια εξέλιξη, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Τι νόημα έχει να εξελιχτεί η θρησκεία, όταν δεν εξελίσσεται ο άνθρωπος; Η θρησκεία είναι λογικό να εξελιχτει όταν εξελιχτεί και ο άνθρωπος. Ο άνθρωπος εξελίχτηκε; Έχει μαι ανώτερη συνείδηση και μια ανώτερη οπτική των πραγμάτων; π.χ. οι άνθρωποι σήμερα, αν έχουν δυό χιτώνες, δίνουν τον έναν σε αυτόν που τον έχει ανάγκη; Οι άνθρωποι σήμερα αλληλοαγαπιούνται(;) και δεν ξεκινάνε πολέμους για κανένα λόγο; Οι άνθρωποι σήμερα αγαπάνε ακόμα και τον εχθρό τους;
Όταν σαν ανθρωπότητα είμαστε ακόμα στο επίπεδο των ζώων που το ένα τρώει το άλλο, για ποια εξέλιξη μιλάς; Εξέλιξη της τεχνολογίας; Μου είναι αδιάφορη.

Κατ'ευθείαν στην καρδιά του θέματος ο Doc και μακάρι να ανταπαντήσει ο Συνοδινός.1 διότι θεωρώ ότι είναι ωραία συζήτηση αυτή...

Respect από εμένα Doc!!!!

Κατά τ'άλλα, γιατί τα υπόλοιπα μέλη που δηλώνουν μη-Χριστιανοί (με τη μαθηματική έννοια) δεν τοποθετούνται ως προς το τι πρέπει να γίνει με τους "πιστούς" ώστε να πάψουν να αποτελούν τροχοπέδη για την Ανέλιξη της Ανθρωπότητας?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 00:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
PanosT
Κατά τ'άλλα, γιατί τα υπόλοιπα μέλη που δηλώνουν μη-Χριστιανοί (με τη μαθηματική έννοια) δεν τοποθετούνται ως προς το τι πρέπει να γίνει με τους "πιστούς" ώστε να πάψουν να αποτελούν τροχοπέδη για την Ανέλιξη της Ανθρωπότητας?

Φίλε Pano αυτοί που αποτελούν τροχοπέδη στην ανέλιξη της ανθρωπότητας δεν είναι οι πιστοί , αλλά τα ιερατεία με τις πάσης φύσεως παρασκηνιακές επεμβάσεις και τις διαπλοκές τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 00:29:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Sesostris

Φίλε Pano αυτοί που αποτελούν τροχοπέδη στην ανέλιξη της ανθρωπότητας δεν είναι οι πιστοί , αλλά τα ιερατεία με τις πάσης φύσεως παρασκηνιακές επεμβάσεις και τις διαπλοκές τους .



Λίαν αγαπητέ Sesostris,θα είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου.

οι πιστοί είναι οι κύριοι υπεύθυνοι,επειδή μη χρησιμοποιώντας την λογική τους,εκτελούν τις καταστροφικές επιθυμίες των ιερατείων.Δεν είναι μόνον τα θέματα της πίστης,αλλά και ότι αυτά έχουν επιρροή σε κάθε ενέργειά τους στην ζωή τους,είτε σε οικογενειακό,είτε σε κοινωνικό επίπεδο.

και μια σημείωση-άποψη,προσωπική.Τα ιερατεία χωρίς πιστούς,θα ήταν...απλές οδοντόκρεμες.

Μη με μαλώσεις που διεφώνησα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2012, 11:59:26  Εμφάνιση Προφίλ
@ Σωτήρης και ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ας θεωρήσουμε ότι έχετε και οι δύο δίκιο.
Φταίνε τα ιερατεία που λειτουργούν με δόλο και διαπλοκή αλλά και οι πιστοί που "τσιμπάνε" και ακολουθούν.

Με δεδομένη αυτήν την κατάσταση λοιπόν τι κάνουμε με τα ιερατεία και με τους πιστούς που πλανήθηκαν από αυτά.

Πως αναστρέφουμε αυτήν την κατάσταση προς όφελος της Ανθρωπότητας?

Αν το 100% της Λογικής του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ σταματάει στη λοβοτομή που έχει προτείνει τότε δεν βλέπω να έχει πολλές πιθανότητες η Ανθρωπότητα για Ανέλιξη...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy