ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 15:43:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
για τους δικούς σκοπούς να επιλέγουν επίτηδες το κακόηχο (στα Ελληνικά αυτιά τουλάχιστον) Εβραικό "Γιαχβέ" και να επιμένουν ότι αυτό είναι και το Όνομά Του...


"אֲנִ֥י יְהוָ֖ה ה֣וּא שְׁמִ֑י" (Ανι Γιαχβέχ χου σεμι - "Είμαι ο Γιαχωβάς κι αυτό είναι το όνομά μου") (Ησαϊας 42:8)


macedon μου, τα έχουμε ξαναπεί για το ιδιο θέμα αλλά αφού επιμένεις...
Έχεις ένα θεματάκι όσον αφορά τις μεταφράσεις/αποδόσεις.
Τέσπα.

Ήταν συνηθισμένο όνομα στους Εβραίους?

Ναι όχι και γιατί.

Αν θες μας λες και το όνομα του Νονού Του καθώς και που βαπτίσθηκε για να το κλείσουμε απ'όλες τις πλευρές το ζήτημα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 16:03:52  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ παραθέτω τι λέει ο ίδιος ο Γιαχωβάς στους Εβραίους για το όνομά του, μέσα από το ιερό τους (σας) βιβλίο.

Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 16:28:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ παραθέτω τι λέει ο ίδιος ο Γιαχωβάς στους Εβραίους για το όνομά του, μέσα από το ιερό τους (σας) βιβλίο.

Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.


Επειδή το ειδικό σου βάρος είναι μεγαλύτερο από το να "παραθέτεις" απλά, έστω και από ξένα προς εσένα Ιερά Βιβλία, σε ξαναρωτάω.

Ήταν συνηθισμένο όνομα στους Εβραίους?
Ναι, όχι και γιατί?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 16:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Πιστευω,πως κατι τετοια ιστορικα θεματα,μπορουν να απαντηθουν μονο με βαση τη λογικη,τα γεγονοτα που ακολουθησαν,αλλα και με συγκριση με παρομοια παραδειγματα,παρα με το τι εγραψε καποιος,καπου,καποτε....


Εγω καταρχην πιστευω,πως εχει δοθει πολυ μεγαλυτερη εκταση στην απαρχη του χριστιανισμου απο την πραγματικη.Θελω να πω,πως οι ρωμαιοι ασχοληθηκαν πολυ λιγοτερο το πρωτο καιρο με τη θρησκεια αυτη,απο οτι γενικα πιστευεται...

Σιγουρο ειναι επισης,οτι δεν εχει βρεθει ρωμαικο διαταγμα που να ποινικοποιει το χριστιανισμο.Αν ειχε βρεθει,δεν θα γινοταν αυτη η συζητηση αλλωστε.

Ομως παρολο αυτα,καπου καπου,βρισκεται και κατι που να αφηνει μια υποψια,οτι καποιος,η,καποιοι διωχτηκαν λογω της χριστιανικης τους πιστης.Γιατι γινοταν αυτο;

Νομιζω πως η απαντηση ειναι ευκολη.Η σταση των πρωτων χριστιανων απεναντι στις παλαιοτερες θρησκειες αλλα και καποια κοινωνικα στανταρ,ηταν εχθρικη-παραβατικη.Αν αυτα που εκαναν οι χριστιανοι,τα ειχε κανει μια νεοεμφανισθεισα θρησκευτικη ομαδα στο βυζαντιο,το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εμενε ουτε ενα κεφαλι στη θεση του...

Πιστευω λοιπον,πως ναι μεν διωκοταν οποιος χριστιανος παρεβαινε το νομο για θρησκευτικους λογους,αλλα καποια στιγμη ο καθε χριστιανος θεωρουταν υποπτος και σιγουρα αυτο οδηγησε και σε αδικες ποινες με βαση την προκαταληψη που θα ειχε δημιουργηθει.Προκαταληψη τετοια ανα τους αιωνες ,υπηρχε ,υπαρχει,και θα υπαρχει για πολλες ομαδες ανθρωπων.Σπανια ομως ηταν αβασιμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 18:50:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σκαρταδος

O σημερινος ανθρωπος,ο χομο σαπιενς,ζει 120.000 χρονια συμφωνα με τα μεχρι τωρα ευρηματα.Πριν απο αυτον,οι προγονοι του ηταν αρκετα διαφορετικοι..


Διαφωνώ φίλτατε.
Πρόσφατα ανακαλύφθηκαν στην Κρήτη εργαλεία και άλλα διάφορα,που παραπέμπουν σε οργανωμένη κοινωνία,ηλικίας 700.000 ετών.
Τα 120.000 χρόνια σκεπτόμενου ανθρώπου,ούτως ή άλλως ήταν μύθος.
Και να περιμένεις σύντομα και ακόμη παλαιότερες ημερομηνίες.
Απλώς οι Δαρβινιστές αντέχουν γερά ακόμη...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 20:26:45  Εμφάνιση Προφίλ
Σκαρτάδος ας θυμηθούμε και τον Νέρωνα που κάηκε η Ρώμη και το φόρτωσε στους χριστιανούς. Το θέμα της προκατάληψης που λέγαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 21:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Σκαρτάδος ας θυμηθούμε και τον Νέρωνα που κάηκε η Ρώμη και το φόρτωσε στους χριστιανούς. Το θέμα της προκατάληψης που λέγαμε...


Στη περιπτωση αυτη,μαλλον το αντιθετο πρεπει να συνεβη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 21:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

quote:
Σκαρταδος

O σημερινος ανθρωπος,ο χομο σαπιενς,ζει 120.000 χρονια συμφωνα με τα μεχρι τωρα ευρηματα.Πριν απο αυτον,οι προγονοι του ηταν αρκετα διαφορετικοι..


Διαφωνώ φίλτατε.
Πρόσφατα ανακαλύφθηκαν στην Κρήτη εργαλεία και άλλα διάφορα,που παραπέμπουν σε οργανωμένη κοινωνία,ηλικίας 700.000 ετών.
Τα 120.000 χρόνια σκεπτόμενου ανθρώπου,ούτως ή άλλως ήταν μύθος.
Και να περιμένεις σύντομα και ακόμη παλαιότερες ημερομηνίες.
Απλώς οι Δαρβινιστές αντέχουν γερά ακόμη...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Οταν προκειται για το χριστιανισμο,ειστε φανατικοι ορθολογιστες,κανετε τακλιν και στα κουνουπια.Σε κατι τετοια ομως,φορατε το μανδυα της μη εξακριβωμενης αληθειας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 22:17:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Σκαρτάδος ας θυμηθούμε και τον Νέρωνα που κάηκε η Ρώμη και το φόρτωσε στους χριστιανούς. Το θέμα της προκατάληψης που λέγαμε...


Στη περιπτωση αυτη,μαλλον το αντιθετο πρεπει να συνεβη.


Χμμμ... τότε γιατί ο Νέρωνας την έβγαλε καθαρή και οι χριστιανοί όχι; (Βέβαια μετά δεν την έβγαλε καθαρή)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 22:20:40  Εμφάνιση Προφίλ
Μήπως γιατί οι "χριστιανοί" (που ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα, στη Ρώμη του 64) ομολόγησαν το έγκλημά τους;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2012, 22:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
Εδω ρε σεις μακεδων και ντοκτορ,εχουν παρουσιασει τον νερων να τραγουδαει κιολας εμπευσμενος απο τη φωτια,τη στιγμη που αποδεδειγμενα την ωρα της φωτιας απουσιαζε απο τη ρωμη.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2012, 13:52:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εδω ρε σεις μακεδων και ντοκτορ,εχουν παρουσιασει τον νερων να τραγουδαει κιολας εμπευσμενος απο τη φωτια,τη στιγμη που αποδεδειγμενα την ωρα της φωτιας απουσιαζε απο τη ρωμη.....


Φυσικά και τραγουδούσε, μάλιστα πάνω σε αυτό το γεγονός βγήκε και το εξής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2012, 14:27:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μήπως γιατί οι "χριστιανοί" (που ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα, στη Ρώμη του 64) ομολόγησαν το έγκλημά τους;
Μπορεί, ξέρω γω; Τότε ο κόσμος ομολουγούσε πολύ, λόγω της επικρατούσας δημοκρατικότητας των μεθόδωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2012, 19:06:40  Εμφάνιση Προφίλ
skartados

quote:
Εδω ρε σεις μακεδων και ντοκτορ,εχουν παρουσιασει τον νερων να τραγουδαει κιολας εμπευσμενος απο τη φωτια,τη στιγμη που αποδεδειγμενα την ωρα της φωτιας απουσιαζε απο τη ρωμη.....

Ε, καλά, συμβαίνουν αυτά. Και τον Παλαιών Πατρών Γερμανό τον έχουν να σηκώνει το λάβαρο στα Καλάβρυτα στις 25 Μαρτίου, όταν ο ίδιος λέει στα απομνημονεύματά του ότι εκείνη τη μέρα ήταν στην Πάτρα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 10:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μα κολλάς κι εσύ σε κάτι λεπτομέρειες, βρε macedon!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 13:29:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εδω ρε σεις μακεδων και ντοκτορ,εχουν παρουσιασει τον νερων να τραγουδαει κιολας εμπευσμενος απο τη φωτια,τη στιγμη που αποδεδειγμενα την ωρα της φωτιας απουσιαζε απο τη ρωμη.....

Φίλε skartados επειδή είσαι της έρευνας πρόσεχε τους urban myths γιατί την έχει πατήσει πολύς κόσμος.

Ο Δίωνας Κάσσιος, Ρωμαίος Ιστορικός και ουδεμία σχέση με Χριστιανούς και Χριστιανισμό κάνει δύο αναφορές επί του θέματος σ'ένα σχετικό εδάφιο.

α) ...τον γουν Πρίαμον και αυτός θαυμαστής εμακάριζεν ότι και την πατρίδα άμα και την αρχήν απολομένας είδε (LXII, 16,1)·

β) ...ο Νέρων ες τε το άκρον του παλατιού, όθεν μάλιστα σύνοπτα τα πολλά των καιομένων ην, ανήλθε, και την σκευήν την κιθαρωδικήν λαβών ήσεν άλωσιν, ως μεν αυτός έλεγεν, Ιλίου, ως δε εωράτο, Ρώμης (LXII, 18,1).

Ο Νέρωνας όντως ήταν στο Άντιο όταν ξεκίνησε η φωτιά αλλά έφτασε άμεσα στη Ρώμη όταν η φωτιά έφτανε στο "φτωχικό" του και είχε και την κιθαρίτσα παρούσα σαν το Σταμάτη Γαρδελη σε βιντεοταινίες των 80s...

Και στις δύο κολλητές προτάσεις τονίζει την περίπτωση του Πριάμου που έβλεπε να καίγεται η Τροία.

Τυχαίο?
Δε νομίζω...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 26/03/2012 13:47:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2012, 13:44:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μήπως γιατί οι "χριστιανοί" (που ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα, στη Ρώμη του 64) ομολόγησαν το έγκλημά τους;

Δυστυχώς για εσένα macedon, οι Χριστιανοί ούτε μετρημένοι στα δάκτυλα ήταν ούτε και έβαλαν φωτιά στη Ρώμη.

Και για τα δύο να διαβάσεις τον Τάκιτο και να μην απομονώνεις την πρότασή του περί ομολογίας ΜΟΝΟΝ.

Πάρτο και εδώ άλλη μια.

"

Όμως όλες οι ανθρώπινες προσπάθειες, όλα τα σπάταλα δώρα του αυτοκράτορα και οι εξιλαστήριες θυσίες στους θεούς δεν μπόρεσαν να κατασιγάσουν το σκάνδαλο και να σβήσουν την πεποίθηση ότι η πυρκαϊά ήταν αποτέλεσμα διαταγής. Έτσι για να απαλλαγεί απ' αυτήν την κατακραυγή ο Νέρων παρουσίασε σαν ενόχους και τιμώρησε με τα πιο περίτεχνα βασανιστήρια μια τάξη μισητή εξαιτίας των βδελυγμών τους, που καλούνται από το λαό Χριστιανοί.

Ο Χριστός, απ’ όπου παράγεται το όνομα τους, εκτελέστηκε από τον προκουράτορα Πόντιο Πιλάτο στα χρόνια του Τιβερίου.

Αφού αναχαιτίστηκε για λίγο αυτή η ολέθρια δεισιδαιμονία, ξέσπασε πάλι όχι μόνο στην Ιουδαία, την πηγή του κακού, αλλά ακόμη και στη Ρώμη, όπου βρίσκει το κέντρο του και αποκτάει οπαδούς κάθε τι χυδαίο και εξευτελιστικό από κάθε γωνιά της γης.

Έτσι λοιπόν, συνέλαβε πρώτα αυτούς που ομολόγησαν· έπειτα με τις πληροφορίες τους ένα τεράστιο πλήθος καταδικάστηκε, όχι τόσο με την κατηγορία τον εμπρησμού, όσο γιατί μισούσαν το ανθρώπινο γένος. Μετά την καταδίκη τους σε θάνατο τους χρησιμοποιούσαν σαν αντικείμενα διασκεδάσεως· τους έντυναν με δέρματα ζώων και τους έδιναν στα σκυλιά να τους κατασπαράξουν· άλλους τους σταύρωναν, άλλους τους έκαιγαν για να φωτίζουν τη νύχτα μετά το ηλιοβασίλεμα.

Ο Νέρων είχε ανοίξει τους κήπους του για το θέαμα και έκανε επίδειξη στον ιππόδρομο όπου ανακατώνονταν με το λαό φορώντας ρούχα αρματηλάτη ή τριγυρνούσε με το άρμα του.

Όλα αυτά δημιούργησαν ένα αίσθημα συμπόνιας ακόμη και για τους ανθρώπους που η ενοχή τους άξιζε την πιο παραδειγματική τιμωρία· γιατί έγινε αισθητό ότι εξοντώνονταν όχι για το δημόσιο καλό αλλά για να ευχαριστήσουν τη σκληρότητα ενός ατόμου

"
Η φωτιά ήταν θέμα "διαταγής" macedon όπως επίσης είναι έκδηλη η ανησυχία του Τάκιτου για την εξάπλωση των Χριστιανών.

Αν ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα δεν θα ασχολούνταν καν...

Όσο για την ομολογία των Χριστιανών, αν και στα είπε και ο Doc και εγώ 2000 χρόνια μετά θα ομολογούσα πως ήμουν ΕΚΕΙ με δύο πυρσούς μάλιστα...

Και επί Χούντας πολλοί Αριστεροί ομολόγησαν ε???
Τι κάνουμε μ'αυτούς???

Πάντως έχεις πλάκα macedon.

Οι Χριστιανοί που ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα έκαψαν την ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ κάτι που δεν κατάφαραν για αιώνες πριν αλλά και μετά από το συγκεκριμένο συμβάν ΟΡΔΕΣ ΒΑΡΒΑΡΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΟΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΣΤΡΑΤΟΙ...

Καλά, την Λογική την έχεις απορρίψει εντελώς, ας είχες και ένα ιστορικό ντοκουμέντο βρε αδερφέ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2012, 18:29:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

skartados

quote:
Εδω ρε σεις μακεδων και ντοκτορ,εχουν παρουσιασει τον νερων να τραγουδαει κιολας εμπευσμενος απο τη φωτια,τη στιγμη που αποδεδειγμενα την ωρα της φωτιας απουσιαζε απο τη ρωμη.....

Ε, καλά, συμβαίνουν αυτά. Και τον Παλαιών Πατρών Γερμανό τον έχουν να σηκώνει το λάβαρο στα Καλάβρυτα στις 25 Μαρτίου, όταν ο ίδιος λέει στα απομνημονεύματά του ότι εκείνη τη μέρα ήταν στην Πάτρα!


Oooops!!!!
Αυτό το μαργαριτάρι σου macedon πως μου είχε ξεφύγει???
Τέσπα.

Και εδώ ο macedon χρησιμοποιεί τη μέθοδο της ΜΙΣΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
Δηλαδή.

"Ο Παλαιών Πατρών Γερμανός, όπως γράφει στα απομνημονεύματά του εκείνη τη μέρα ήταν στην Πάτρα."

Αυτή από μόνη της είναι μια ολόσωστη πρόταση. Όμως, όπως τη θέτει ο macedon φαίνεται ότι ο Π.Π Γερμανός περί άλλων τύρβαζε στην Πάτρα...

Για ενημέρωσέ μας macedon (αν τολμάς φυσικά) τι έκανε εκείνη την ΙΣΤΟΡΙΚΗ ημέρα (25 Μαρτίου 1821) ο Π.Π Γερμανός στην Πάτρα ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ???

Σημείωση για...ξεχασιάρηδες.
Η σημερινή Πάτρα, όπου τότε λέγονταν Παλαιά Πάτρα διότι Νέα Πάτρα ονομαζόνταν η Υπάτη, αποτελούσε την Μητρόπολή του και όχι τα Καλάβρυτα.

Αφού μας απαντήσει ο macedon περί Πάτρας εγώ θα σας πω αν θέλετε τι έκανε λίγες μέρες πριν στην Αγία Λαύρα στα Καλάβρυτα

Άντε να σε δω...

Υ.Γ Τι βίτσιο είναι αυτό που έχουν τα μη-Χριστιανά μέλη του φόρουμ μας...
Ακόμα και σε ένα thread περί Αθεΐας, όπου θα μπορούσαν να εκφράσουν τις απόψεις τους και τα επιχειρήματά τους για τα "πιστεύω" τους και την "κοσμοαντίληψή" τους το γύρισαν πάλι στο Χριστιανισμό!!!!!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 30/03/2012 18:30:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 12:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Υ.Γ Τι βίτσιο είναι αυτό που έχουν τα μη-Χριστιανά μέλη του φόρουμ μας...
Ακόμα και σε ένα thread περί Αθεΐας, όπου θα μπορούσαν να εκφράσουν τις απόψεις τους και τα επιχειρήματά τους για τα "πιστεύω" τους και την "κοσμοαντίληψή" τους το γύρισαν πάλι στο Χριστιανισμό!!!!!

Αγαπητέ PanosT, αυτή σου η δήλωση μου φαίνεται ότι στηρίζεται σε λάθος συνισταμένες.
Το ότι ένας άνθρωπος δεν είναι Χριστιανός, δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άθεος.
Το ένα φυσικά και δε συνεπάγεται το άλλο.
Για παράδειγμα, εγώ δεν είμαι Χριστιανός αλλά δεν είμαι άθεος.
Οπότε γιατί να παραθέσω τις πεποιθήσεις μου στο παρόν θέμα, εφόσον δε με αντιπροσωπεύει;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 13:39:31  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT θα συμφωνήσω με τον Dying_Incubus, ότι δεν πρόκειται για μη-χριστιανούς, αλλά για αντι-χριστιανούς, είτε είναι άθεοι, ένθεοι κοκ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2012, 14:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Καλά σου λέει το παιδί βρε Κώστα . Τολμάς να τα γράψης όλα για τον Παλαιών Πατρών Γερμανό ; Όχι αν τολμάς γράψε ότι :


Από το βιβλίο του Γιάννη Σκαρίμπα “Το 21 και η Αλήθεια” σελ. 68 , 69 .

Κάτι τέτοιες ήταν οι ενασχολήσεις του Π.Π. Γερμανού , αλλά που να τολμήσης εσύ να γράψης για τις ανδραγαθίες του ηρωικού αυτού ρασοφόρου , που η πατρίς ευγνωμονούσα του έστησε ανδριάντες .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 18:47:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

quote:
PanosT

Υ.Γ Τι βίτσιο είναι αυτό που έχουν τα μη-Χριστιανά μέλη του φόρουμ μας...
Ακόμα και σε ένα thread περί Αθεΐας, όπου θα μπορούσαν να εκφράσουν τις απόψεις τους και τα επιχειρήματά τους για τα "πιστεύω" τους και την "κοσμοαντίληψή" τους το γύρισαν πάλι στο Χριστιανισμό!!!!!


Αγαπητέ PanosT, αυτή σου η δήλωση μου φαίνεται ότι στηρίζεται σε λάθος συνισταμένες.
Το ότι ένας άνθρωπος δεν είναι Χριστιανός, δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άθεος.
Το ένα φυσικά και δε συνεπάγεται το άλλο.
Για παράδειγμα, εγώ δεν είμαι Χριστιανός αλλά δεν είμαι άθεος.
Οπότε γιατί να παραθέσω τις πεποιθήσεις μου στο παρόν θέμα, εφόσον δε με αντιπροσωπεύει;


quote:
Doc

PanosT θα συμφωνήσω με τον Dying_Incubus, ότι δεν πρόκειται για μη-χριστιανούς, αλλά για αντι-χριστιανούς, είτε είναι άθεοι, ένθεοι κοκ.


Καλοί μου φίλοι και εγώ συμφωνώ μαζί σας!!!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως το "μη-Χριστιανός" δεν σημαίνει Άθεος.
Τον όρο "μη-" τον χρησιμοποίησα με την καθαρά μαθηματική του έννοια.

Το "μη-Χριστιανά μέλη" αναφέρθηκε για να συμπεριλάβει τους πάντες (ένθεους, άθεους, 12αθειστές, σκεπτικιστές κτλ).

Το "περί Αθεΐας" αναφέρονταν στον τίτλο του thread και όχι στο ποιοι είναι οι "επιτραμένοι" να ποστάρουν και ποιοι όχι...

Αλλοίμονο!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 19:22:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλά σου λέει το παιδί βρε Κώστα . Τολμάς να τα γράψης όλα για τον Παλαιών Πατρών Γερμανό ; Όχι αν τολμάς γράψε ότι :

(...)

Κάτι τέτοιες ήταν οι ενασχολήσεις του Π.Π. Γερμανού , αλλά που να τολμήσης εσύ να γράψης για τις ανδραγαθίες του ηρωικού αυτού ρασοφόρου , που η πατρίς ευγνωμονούσα του έστησε ανδριάντες .


Αγαπητέ μου Σωτήρη ο macedon αναφέρθηκε στα απομνημονεύματα του Π.Π Γερμανού και άρα τα θεωρεί γνήσια.

Η πρόκλησή μου (δηλ. το "τολμάς")ήταν ευθεία.
Ας μας πει από τα ΙΔΙΑ απομνημονεύματα (αφού τα θεωρεί γνήσια) ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο Π.Π. ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.

Αλλά δεν πρόκειται ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ (όπως και ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΩ ΖΗΤΗΣΕΙ).

Αν θες κάτι άλλο από Π.Π Γερμονό άνοιξε ένα άλλο thread και ας δούμε πως τον έβλεπε και ο Υψηλάντης, ο Κολοκοτρώνης κλπ.

Αλήθεια εσύ γιατί δεν μας είπες μέσα από τα απομνημονεύματά του τι μας λέει για εκείνη την ημέρα, ώστε να βγάλεις και τον macedon από τη δύσκολη θέση, αλλά άνοιξες άλλα ζητήματα σε ένα thread περί Αθεΐας????

Τέσπα.

Πάμε παρακάτω.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 19:25:28  Εμφάνιση Προφίλ
Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα και ξανακάνω την ίδια ερώτηση.

Τι πρέπει να γίνει σε παγκόσμιο (ή έστω σε τοπικό (π.χ στην Ελλάδα)) επίπεδο με τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων που πιστεύουν στις τρεις Μονοθειστικές θρησκείες (Χριστιανισμός, Ιουδαισμός, Μουσουλμανισμός) όπου σύμφωνα με την άποψη των περισσοτέρων μελών αποτελούν την τροχοπέδη για το ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας που πρέπει να φτάσουμε ως Ανθρωπότητα?


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 02/04/2012 20:09:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 19:56:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα και ξανακάνω την ίδια ερώτηση.

Τι πρέπει να γίνει σε παγκόσμιο (ή έστω σε τοπικό επίπεδο (π.χ στην Ελλάδα)) με τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων που πιστεύουν στις τρεις Μονοθειστικές θρησκείες (Χριστιανισμός, Ιουδαισμός, Μουσουλμανισμός) όπου σύμφωνα με την άποψη των περισσοτέρων μελών αποτελούν την τροχοπέδη για το ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας που πρέπει να φτάσουμε ως Ανθρωπότητα?


Ερευνάτε τας Γραφάς



ΛΟΒΟΤΟΜΗ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 20:06:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα και ξανακάνω την ίδια ερώτηση.

Τι πρέπει να γίνει σε παγκόσμιο (ή έστω σε τοπικό επίπεδο (π.χ στην Ελλάδα)) με τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων που πιστεύουν στις τρεις Μονοθειστικές θρησκείες (Χριστιανισμός, Ιουδαισμός, Μουσουλμανισμός) όπου σύμφωνα με την άποψη των περισσοτέρων μελών αποτελούν την τροχοπέδη για το ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας που πρέπει να φτάσουμε ως Ανθρωπότητα?


Ερευνάτε τας Γραφάς



ΛΟΒΟΤΟΜΗ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Δεκτόν (αφού χρησιμοποίησες και το 100% της λογικής σου) αλλά όχι και αποδεκτόν από εμένα όπως καταλαβαίνεις.

Πάντως, τίμια και τολμηρή η πρότασή σου ΝΙΚΟΜΑΧΕ και σε συγχαίρω για το θάρρος της γνώμης σου...

Για να δούμε και άλλες απόψεις.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 02/04/2012 20:07:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 23:08:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα και ξανακάνω την ίδια ερώτηση.

Τι πρέπει να γίνει σε παγκόσμιο (ή έστω σε τοπικό επίπεδο (π.χ στην Ελλάδα)) με τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων που πιστεύουν στις τρεις Μονοθειστικές θρησκείες (Χριστιανισμός, Ιουδαισμός, Μουσουλμανισμός) όπου σύμφωνα με την άποψη των περισσοτέρων μελών αποτελούν την τροχοπέδη για το ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας που πρέπει να φτάσουμε ως Ανθρωπότητα?


Ερευνάτε τας Γραφάς



ΛΟΒΟΤΟΜΗ!!!


Ο Νικόμαχος το δοκίμασε και μπορεί να εγγυηθεί για την επιτυχία του Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2012, 23:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados
quote:

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα και ξανακάνω την ίδια ερώτηση.

Τι πρέπει να γίνει σε παγκόσμιο (ή έστω σε τοπικό (π.χ στην Ελλάδα)) επίπεδο με τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων που πιστεύουν στις τρεις Μονοθειστικές θρησκείες (Χριστιανισμός, Ιουδαισμός, Μουσουλμανισμός) όπου σύμφωνα με την άποψη των περισσοτέρων μελών αποτελούν την τροχοπέδη για το ανώτερο επίπεδο συνειδητότητας που πρέπει να φτάσουμε ως Ανθρωπότητα?


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 02/04/2012 20:09:29



Καποια στιγμη,θα γινει και σε αυτους οτι εκαναν στους προηγουμενους οι ιδιοι.Σε αυτη τη ζωη,μαχαιρα εδωσες,μαχαιρα θα λαβεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 12:26:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καποια στιγμη,θα γινει και σε αυτους οτι εκαναν στους προηγουμενους οι ιδιοι.Σε αυτη τη ζωη,μαχαιρα εδωσες,μαχαιρα θα λαβεις.
Χεχε... σοφή κουβέντα Σκαρτάδο.. σοφή σουβέντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 17:26:00  Εμφάνιση Προφίλ
Σοφή κουβέντα Doc διότι είναι και ρήση του Ιησού άλλωστε, αλλά το θέμα είναι άλλο.

Ποιοι θα κινηθούν εναντίον ποιων δεν κατάλαβα και αν θέλει ο φίλος skartados ας γίνει πιο συγκεκριμένος.

Πάντως εγώ σε κάθε περίπτωση ρώτησα πως τα δισεκατομμύρια των πιστών σε όλο τον κόσμο θα πάψουν να αποτελούν τροχοπέδη για την επίτευξη του ανωτέρου επιπέδου συνειδητότητας της Ανθρωπότητας και την προσέγγιση της Αλήθειας και του Φωτός.

Εκτός αν εννοεί ο skartados ότι θα πρέπει να "αλληλοσφαχτούν" μεταξύ τους οι πιστοί των διαφόρων θρησκειών.

Τέσπα.
Θα μας το διευκρινίσει ο ίδιος.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 03/04/2012 17:47:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1723633
Maintained by Digital Alchemy