ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 18:31:19  Εμφάνιση Προφίλ
Για αυτό μ'αρέσεις Macedon.. γιατί τσιμπάς αμέσωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 19:01:26  Εμφάνιση Προφίλ
Αξιαγάπητοι συμπολίτες.

Μετα τις κουράδες του γιατρού και την απ'ευθείας αναγνώρισή τους απο τον macedon,ώς προϊόν εγκεφαλικής διεργασίας,θα φωνάξω πάλι στο τραπέζι τους Panos T και Industrial.

Ο ένας επιμένει ακατάδεχτος,ότι ο άνθρωπος είναι προϊόν θεϊκής θέλησης.
Ο άλλος επιμένει ότι ο άνθρωπος είναι προϊόν φυσικής επιλογής.

Είναι και οι δύο,αντράνταχτοι στις θέσεις τους και "κονταροκτυπιούνται",σαν μεσσαιωνικοί ιππότες.

Για δείτε και μια τρίτη επιλογή:

http://www.invisiblelycans.gr/2012/09/14/%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B1%CF%81/

Πόσο επι % δίνεται πιθανότητες να είναι αληθινό αυτό?

Προσωπικά δίνω 100%,επειδή το ερεύνησα απο όλες τις πλευρές.
Τι μας δείχνει αυτη η ανακάλυψη?

Την αλήθεια των γραπτών των Σουμεριακών Επών.
Οι Αννουνάκι δημιούργησαν την Μαύρη φυλή κατ"εικόνα και ομοίωσιν,για σκλάβους στα ορυχεία χρυσού.

Για την Λευκή και την Κίτρινη,καθώς και την Κόκκινη αναμένουμε στοιχεία,που θα αποδείξουν ή όχι τους λεγόμενους "μύθους" των φυλών αυτών.

Οπως ακριβώς αποδεικνύεται και ο "μύθος" προέλευσης της Μαύρης Φυλής,απο την ανακάλυψη αυτή.Φυσικά εννοούμε ότι αποδεικνύεται μόνο άν κάποιος διαθέτει ενεργή σκέψη και ανάλυση εισερχομένων πληροφοριών.

Για φανατικούς θρησκειών και υπόδουλους του ακαδημαϊκού κατεστημένου,όλα αυτά που αναφέρονται στο άρθρο είναι απλά προϊόντα του εγκεφάλου του DR JEKYL σερβιρισμένα όπως στην υπογραφή του!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 19:03:50  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει με την λέξη υπογραφή.Δεν την υπογράμμισα εγω.Μάλλον λάθος.Πρός στιγμή ήταν υπογεγραμμένη και παρέπεμπε σε σελίδα με iphone.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 21/09/2012 19:05:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 19:33:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ntoctor

Επομένως οι κουράδες θα συνεχίσουν, μέχρι να βγούν όλες.
Non-stop!


Επιβεβαιώνεις την άποψή μου περί μεταλλαγμένης σκατόμυγας, επιδεικνύοντας με καμάρι το καθημερινό μενού σου?

Ο.Κ έγινες αρκετά κατανοητός !!!
Φτάνει

quote:
Nικομαχος

Προσωπικά δίνω 100%,επειδή το ερεύνησα απο όλες τις πλευρές.



Εγώ -100%

Μεταλλαγμένοι....... πίθηκοι είμαστε!!!
Εξέτασε ποιο προσεκτικά τα ευρήματα της παλαιοντολογίας και θα το διαπιστώσεις 100%

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 21:41:17  Εμφάνιση Προφίλ
Επιτέλους το φόρουμ απέκτησε πάλι ζωή

Με το που πέσαν οι κουράδες.. εμφανίστηκε και η αλογόμυγα. Τυχαίο Νικόμαχε; Δεν νομίζω

(Λίγο λίπασμα θέλει και τα φυτά ανθίζουν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 21:46:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μεταλλαγμένοι....... πίθηκοι είμαστε!!!

Ακούς Panos; Έχουμε μεταλλαγμένους πίθηκους στο φόρουμ μας.

quote:
Είναι και οι δύο,αντράνταχτοι στις θέσεις τους και "κονταροκτυπιούνται",σαν μεσσαιωνικοί ιππότες.

Για δείτε και μια τρίτη επιλογή:

http://www.invisiblelycans.gr/2012/09/14/%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B1%CF%81/

Πόσο επι % δίνεται πιθανότητες να είναι αληθινό αυτό?

Προσωπικά δίνω 100%,επειδή το ερεύνησα απο όλες τις πλευρές.



Και το.. έλεγα. Οτι θα συνεχίζουν να πέφτουν κουράδεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 22:17:26  Εμφάνιση Προφίλ
Κουραδόπληκτε Ντοτόρο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 22:54:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

quote:
Βιομηχανικέ υπονοείς ότι ο μηχανισμός και το αίτιο είναι το ίδιο πράγμα???
Αν δεν μπορείς να μου φέρεις ΤΟ ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης φέρε μου έστω κάτι που να δείχνει ότι ο μηχανισμός είναι το ίδιο με το αίτιο στις φυσικές επιστήμες.




Δεν υπονόω τίποτα. Δώσε τους ορισμούς σύμφωνα με έγκυρη βιβλιογραφία και δείξε μου ποια είναι η διαφορά τους.


Έλα ρε συ? Έχεις και άλλες παραγγελιές προκειμένου να μην απαντήσεις???

Είσαι υπέρμαχος (και καλά κάνεις γιατί αυτό είναι το σωστό) της αυστηρής επιστημονικής ορολογίας.

Έγραψες ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΤΙΟ (ΕΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ) ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ (άντε ως φαινομένου διοτι ως θεωρίας αρκετά γέλασε όλο το forum μαζί σου).

Μετά το γύρισες σε ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ μετά σε έναν από τους ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ και τώρα θες να σου φέρω ΕΓΩ στοιχεία για τη διαφορά τους.

Έχεις δύο επιλογές.

α) Μας φέρνεις ένα quote από ένα έγκριτο επιστημονικό βιβλίο που να λέει " ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ"

β) ή μας φέρνεις ένα quote από ένα έγκριτο επιστημονικό βιβλίο που να λέει ότι ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ταυτίζεται με το ΑΙΤΙΟ.

Εσύ διαφοροποιήθηκες από την αρχική σου θέση και όχι εγώ. Μπορεις να την ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ αυτή τη διαφοροποίηση ή ΟΧΙ????

Αν δεν μπορείς έχεις μόνο την α) επιλογή. Απλά πραγματάκια φοιτητάκο!


quote:

quote:
Σημειώνω ότι με το ζόρι σε ανάγκασα

α) από ΤΟ ΑΙΤΙΟ (ενικός αριθμός) της Εξελικτικής Θεωρίας να ανασκευάσεις σε ΑΙΤΙΟ της Εξέλιξης ως φαινομένου

β) από ΤΟ ΑΙΤΙΟ να ανασκευάσεις σε ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ

γ) και από το ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ να ανασκευάσεις σε ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ διότι υπάρχουν και άλλοι ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΣΕΣ

Όλα αυτά δείχνουν την παρωχημένη και ξεπερασμένη αντίληψη που είχες για τη Θεωρία της Εξέλιξης καθώς είχες μείνει σε ορολογία Δαρβίνου στην καλύτερη περίπτωση.


1) Όπως είπε και στη συνέντευξη του o Futuyma παίζει ΚΕΝΤΡΙΚΟ ρόλο. Συγγνώμη που δε συνόψισα τις 800 σελίδες του βιβλίου σε μία πρόταση με όλες τις λεπτομέρειες.


Αυτά τα κλαψουρίσματα αλλού!

Όταν γράφεις ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΤ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΛΑΘΟΣ ενώ είσαι υπέρμαχος της αυστηρής επιστημονικής ορολογίας και αυτόκλητος υποστηρικτής της Εξελικτικής Θεωρίας ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

quote:

2)Αποφεύγεις να εξηγήσεις τη διαφορά που έχει ο ένας όρος από τον άλλο.

Φέρε μας εσύ ότι ταυτίζονται αυτοί οι δύο όροι στις Φυσικές Επιστήμες και εδώ είμαστε εμείς...

quote:

3)Όχι δεν αγνοούσα ΚΑΘΟΛΟΥ τους μηχανισμούς, ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ να τους αναφέρω εν γνώσει μου.

Με ποια ιδιότητα πήρες αυτή την πρωτοβουλία?

quote:

4) Τι υπονοείς; Ότι έχω διαβάσει μόνο το βιβλίο του 1859; Μα καλά τόσο υποερολικός

Ότι και να έχεις διαβάσει από εμένα τα μαθαίνεις τα θεματάκια τελικά (τι είναι τα impact factors, ότι η θεωρία της Εξέλιξης είναι over-arching θεωρία κτλ)

quote:

quote:
Πάμε και στη ταμπακιέρα.

Αυτό που διάλεξες ως αγνωστικιστής να κάνεις είναι να παραμένεις "safe" πίσω από την Επιστημονική Γνώση.

Καλά κάνεις, αλλά αυτό που πρέπει να μάθεις είναι ότι αν κάποιοι ξέρουν πως δουλεύει το "εν λόγω μαγαζί" δεν μπορείς να ξεφύγεις πίσω από την όποια Θεωρία.

Εγώ από την άλλη διάλεξα το δύσκολο δρόμο της ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.



Δε χρειάζεται να κρυφτώ καθόλου. Αυτό που θέλω είναι να μην επικαλείσαι εσύ και ο κάθε ΨΕΥΔΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ αυτό το μαγαζί.


Με ποια ιδιότητα ομιλείς?

Μ'αυτή του ΦΟΙΤΗΤΑΚΟΥ???

quote:

Και το κατάφερα μια χαρά μέχρι τώρα. Από τότε που εμφανίστηκα στη συζήτηση το γύρισες από οπαδός της ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ και της βαρβάτης επιστήμης στην επίκληση χωρίων από την Α.Γ., την αρχαία μυθολογία (!!!) και στην δήθεν «κριτική» στάση απέναντι στην επιστήμη.

Ωπα ρε μεγάλε!!!

Αν θυμάμαι καλά στην Κβαντομηχανική έπιασες ΠΑΤΟ.

Το ερώτημα μου ήταν σαφές.

"Ποιες οι συνέπειες της Αρχής της Απροσδιοριστίας στην κοσμοθεώρηση των αθεο/αγνωστικιστών περί παντοδύναμης Ανθρώπινης Λογικής που μπορεί να κατακτήσει τη Γνώση/Αλήθεια μόνο μέσα από την Επιστήμη"

Δεν θυμάμαι να απάντησε ΚΑΝΕΝΑΣ αθεο/αγνωστικιστής μέχρι που εμφανίστηκε ο joker των αγνωστικιστών.

Για αρχή μου τα έκενες τσουρέκια ότι η Αρχή της Απροσδιοριστίας δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του Θεού. Πέρασαν πάμπολλα ποστς μέχρι να πάρεις μυρωδιά ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπονόησα κάτι τέτοιο. Εκεί κατάλαβα αμέσως τι I.Q κουβαλούσες.

Όταν τελικά δεν μπορεσες να βρεις ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ που να ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο άρχισες να τα στρίβεις λέγοντας κάτι του τύπου ότι "πήγαμε στο φεγγάρι με τη Κλασική Μηχανική)" και η Αρχή της Απροσδιοριστίας δεν μας εμπόδισε και ότι η επιστήμη βρίσκει shortcuts όταν συναντά τέτοια ζητήματα.

Εκεί πλέον κατάλαβα ότι θα πέσει πολύ γέλιο μαζί σου στο forum. Καθώς σε έπαιζα με την Αρχή της Απροσδιοριστίας έφερες τη ρήση του Feynman λέγοντας ότι αποτελεί ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ για την εξήγηση του κόσμου.

Από τότε ακόμα δεν έχεις επαναλάβει την ίδια άποψη και να την υποστηρίξεις όσο και να πίεσα. Σου θυμίζει κάτι αυτή η συμπεριφορά?

Για να αποφύγεις μάλιστα την πίεση περί ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ έγραψες ότι οποιοσδήποτε ξέρει ΑΡΚΕΤΗ Φυσική θα συμφωνούσε με το Feynman.
Από τότε σε ρωτάω ΠΟΙΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ πρέπει να γνωρίζει κάποιος ΑΡΚΕΤΑ ώστε να συμβεί αυτό ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. Αυτό μήπως σου θυμίζει κάτι???

Ξέροντας ότι θα τσιμπήσεις σα χάνος (μοναδικός από τους αγνωστικιστές) έθετα ερωτήσεις του τι σημαίνει αδυναμία γνώσης για τον Ανθρωπο. Από εκεί οδηγήθηκες μέσω Tyson και Linden στη φράση ότι "Ο Ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ΑΤΕΛΕΣΤΑΤΟΣ κατασκευαστικά"

Από τότε μου χρωστάς απαντήσεις

α) στο πως ταιριάζει η άποψη του Dawkins ότι αν κάτι δεν ξέρει η Επιστήμη δεν το αποδίδουμε στο Θεό αλλά μπαίνουμε στο εργαστήριο και κάνουμε καλύτερη Επιστήμη (όπως εσύ την πόσταρες) με τον ΑΤΕΛΕΣΤΑΤΟ κατασκευαστικά εγκέφαλο.

β) Τι ποσοστό εμπιστοσύνης δίνεις στην Επιστήμη ως πνευματικό έργο τέτοιων εγκεφάλων

Και ακόμα περιμένω...

Για να αποφύγεις και αυτή την πίεση το γύρισες στη θεωρία της Εξέλιξης όπου και εκεί έδωσες το γνωστό show ημιμάθειας και σε κάποια σημεία παντελούς άγνοιας.

Τώρα για να αποφύγεις την πίεση από τα big issues έχεις ξεκινήσει τα καραγκιοζιλίκια της δημιουργίας εντυπώσεων ψευδόμενος για το παρελθόν στο εν λόγω thread, κατηγορώντας με ότι φέρνω χωρία της Α.Γ αν και δήλωσα από το πρώρτο μου ποστ Χριστιανός Ορθόδοξος κτλ.

quote:

Εδώ ΟΜΟΛΟΓΕΙΣ ότι είσαι ΕΚΤΟΣ επιστήμης.

Σώωωωωωωπα!!!!
Πως το'πιασες ρε ατσίδα αμέσως...
Ούτε 30 σελίδες δε σου πήρε...

quote:

Γιατί δεν εννοείς την υγιή κριτική που υπάρχει και που οφείλει να έχει κάθε επιστήμονας αλλά υπονοείς άλλου είδους κριτική.

Με ποια ιδιότητα το λες αυτό Φοιτητάκο?

Άσε είδαμε και τους επιστήμονες που σου έφερε ο Βασίλης πως τους αξιολόγησες ταλαίπωρε φοιτητάκο και "χαλασμένο" παπαγαλάκι επιστημονικών θεωριών.

quote:

quote:
Μου ζητάς βλακωδώς τεκμηρίωση και αποδείξεις λες και υπάρχουν ΔΥΟ "Θεωρίες" κάθε φορά.

Εσύ δεν έχεις πει για παρεμβατικών ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ; Αυτό αγορίνα μου είναι ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ που κάνει την απόπειρα να εξηγήσει τα ίδια φαινόμενα.


Ούτε εγώ δεν τόλμησα να αποκαλέσω την προσωπική μου άποψη/πιστεύω σε επιστημονική Θεωρία. Ίσως επειδή ξέρω εδώ και πολλά χρόνια τι σημαίνει επιστημονική θεωρία ενώ εσύ την έμαθες μόλις χτες από εμένα και δεν μου είπες ούτε ένα ευχαριστώ (όπως και για τα impact factors)...

Η δική μου άποψη/πιστεύω έρχεται να καλύψει τα απαράδεκτα κενά που αφήνει η Θεωρία της Εξέλιξης και τα ονομάζει big issues και αφήνει την διασαφήνισή τους για το μέλλον σαν τις καφετζούδες ενώ έπρεπε ήδη να έχει απαντήσεις για τα θέματα που θίγω.

Δεν είμαι ενάντια στα big issues, αλλά όταν έχεις "ανακαλύψει" τον κοινό πρόγονο ανθρώπων χιμπατζήδων, ε κάτι βρε αδερφέ θα πρέπει να μπορείς να πεις για τη χαοτική διαφορά σε πολυπλοκότητα, ευφυία, γκάμα συναισθημάτων κτλ του ανθρώπου σε σχέση με το χιμπατζή αλλά και με τα υπόλοιπα είδη.

quote:

Και παλιότερα είχες πει ότι δέχεσαι ως φυσικός μόνο ότι μπορεί να σου αποδείξει ο άλλος.

Τι λέγαμε για το IQ???

Στο ξαναλέω για πολλοστή φορά ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ 'Η ΜΕ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ (όπως εσύ και αρκετοί άλλοι από εδώ μέσα) ΑΠΑΙΤΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ

Για κάνε ένα κόπο ρε μεγάλε και πες μου ΣΕ ΠΟΣΑ ΠΟΣΤΣ ΣΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ...

quote:

Ας τα συνδυάσουμε όλα αυτά: Πιστεύεις σε μια θεωρία (παρεμβατικών οντοτήτων) που δεν υπάρχει (όπως είπες, γιατί δεν υπάρχουν 2 θεωρίες κάθε φορά) και για την οποία δεν έχεις στοιχεία και τεκμηρίωση όπως ομολογείς.

Ρητορικό ερώτημα: Ποιος είναι ο βλάκας;


Αυτός που περίμενε την Επιστημονική κοινότητα κάπου στα τέλη του 20 ου αιώνα (!!!!) για να αποδεχθεί ότι οι αρχαίοι του πρόγονοι είχαν απίστευτες γνώσεις Αστρονομίας αν και είχαν κοινό πρόγονο τον χιμπατζή!!!!!

Καμμιά ερώτηση δεν είναι ντροπή αιωνόβιε φοιτητάκο!

quote:

Η θεωρία που έχεις παρουσιάσει είναι η εξής:


Ο Άνθρωπος κατά το υλικό του σώμα μετέχει σ'όλες τις διαδικασίες της Εξέλιξης όπως αυτές ισχύουν για όλα τα είδη. Απλά ο άνθρωπος ΔΕΝ προέρχεται από την εξέλιξη κάποιου άλλου είδους ούτε έχει κοινό πρόγονο με κανένα άλλο είδος.


""
Ο Άνθρωπος είναι "φυτευτός" στο πτωτικό Πρώτο επίπεδο Δημιουργίας (δηλ. δεν ανήκουμε εδώ, είμαστε περαστικοί) και γι'αυτό η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ του (με τη Βιολογική έννοια του όρου) και η ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του σε α) Ποικιλία Συναισθήματων και β) Ευφυίας φαίνεται να μην ακολουθούν τους μηχανισμούς της Εξέλιξης.

""

ΔΗΛΑΔΗ: Τώρα ομολογείς ότι αυτά που έλεγες δεν είναι θεωρία; Αερολογούσες;


Ακριβώς! Όπως αερολογούσαν και κάποιοι άλλοι από "εμάς" όταν έλεγαν σε κάποιους άλλους από "εσάς" για τις αστρονομικές γνώσεις των Αρχαίων Ελλήνων.

Δε λες πάλι καλά που το αποδέχθηκε στα χρονια σου (ε, μετά από τόσους αιώνες καιρός ήταν) η Επιστημονική κοινότητα και έχουμε τη χαρά και την τιμή να είσαι στο "στρατόπεδό" μας???

quote:

Τα big issues που λες είναι ΛΑΪΚΙΣΤΙΚΕΣ ερωτήσεις χωρίς νόημα.

Το Berkeley έκανε τη "παπάτζα" εξ'αρχής που δε σε ρώτησε και τα δημοσίευσε έτσι αυτοβούλως...


quote:

Θα ΕΠΡΕΠΕ η θεωρία να έχει απαντήσεις στο γελοίο ερώτημα που είχες θέσ

""
Αν συναντήσεις τον υπερμέγιστο Ροδάκη πες του να σου πει με νούμερο πόση πιθανότητα δίνει αν ξαναγίνει το ΙΔΙΟ Big Bang και σχηματιστεί το ίδιο σύμπαν η ίδια Γη κτλ να εμφανιστεί ΞΑΝΑ το ένα και μοναδικό ευφυές πλάσμα στο πλανήτη μας.
""

Θα έπρεπε να έχει απαντήσεις σε κάτι τέτοιο μια θεωρία;


Ασχετάκο το παραπάνω ερώτημα ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (πρακτικά μηδενική πιθανότητα).

Από Douglas Futuyma που τον θυμάσαι κατά περίσταση και δεν κατανοείς τα όσα διαβάζεις...

Το λινκ εδώ (αν και το έχω ξαναδώσει αλλά είπαμε θέλεις το χρόνο σου...)

http://www.actionbioscience.org/evolution/futuyma.html

Διπλό το χτύπημα στην Εξελικτική Θεωρία όσον αφορά τον άνθρωπο λοιπόν. Και είναι απίθανο να ξαναεμφανιστεί αν γυρίσει πίσω το βίντεο του Χρόνου και δεν έχει αποδειχθεί ότι οι μηχανισμοί της Εξέλιξης μπορεί να οδηγήσουν σε μια τέτοια Πολυπλοκότητα.

Γι'αυτό φοιτητάκο και θεωρείται Big Issue (όσον αφορά το complexity) αλλά μην ασχολείσαι με ...λαικίστικα θεματάκια του Berkeley.

Αλήθεια στη συναυλία του Φοίβου θα πας???

quote:

quote:
Εσύ Βιομηχανικέ αμφιβάλλω αν ήξερες ότι big issue για την Εξέλιξη είναι ΚΑΙ η ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ (όπου και αν εμφανίζεται, απλά στον Άνθρωπο κάνει party) καθώς με ρώτησες κάτι άσχετο ως συνήθως.

Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις τα αγγλικά ε;

Σε ξαναρωτάω, θα σχολιάσεις τα κομμάτια της συνέντευξης του Futuyma που σημείωσα; Απαντούν στα περί ΣΧΕΔΙΟΥ και ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑΣ;


Πάρε ένα άρθρο που έχει γράψει καθηγητής βιολογίας (και δηλωμένος Καθολικός)

http://www.millerandlevine.com/km/evol/design2/article.html

Και κάνε μου τα σχόλιά σου περί περί πολυπλοκότητας


Ακόμα και εσύ θεωρείς ότι η πολυπλοκότητα στην οποία αναφέρομαι εγώ (Berkeley, Ροδάκης, Rubin) έχει καμία σχέση με τη βιοχημική πολυπλοκότητα του παραπάνω άρθρου???


quote:

quote:
Μη καταλαβαίνοντας τι εννούσε ο Rubin ανταπάντησες στο Βασίλη

Αν και ο Βασίλης σου έγραψε την ειδικότητα του Rubin εσύ θεώρησες ότι έπιασε κουβεντούλα για ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.




Να σου πω που την έπιασε την κουβέντα
Η ατάκα αυτή είναι :

"Life, even in bacteria, is too complex to have occurred by chance." (Rubin, Harry, "Life, Even in Bacteria, Is Too Complex to Have Occurred by Chance" in Margenau and Varghese (eds.), Cosmos, Bios, Theos, p. 203)

http://www.amazon.com/Cosmos-Bios-Theos-Scientists-Universe/dp/0812691865


Αυτό σου φαίνεται να είναι επιστημονικό βιβλίο; Ρε παπατζολόγε, τέτοια βιβλία διαβάζεις και το παίζεις επιστήμονας;


Δεν καταλαβαίνω την επίθεση που κάνεις στο εν λόγω βιβλίο.

Μήπως είναι οι Επιστήμονες αυτοί τίποτα τυχαίοι και δεν είναι του επιπέδου σου???

Ήμαρτον ρε φοιτητάκο που κρίνεις τέτοιους Επιστήμονες.

Αλλά για πάμε να δούμε και τα Επιστημονικά αλάθητα κριτήρια που χρησιμοποιείς.

quote:

Ξέρεις τι λέει στον πρόλογο αυτό το βιβλίο;


Cosmos, Bios, Theos makes no pretension of being a statistically significant survey of the religious beliefs of modern scientists. The scientists interviewed for this anthology are, for the most part, known to be theistic or at least sympathetic to a religious view of reality


Έτσι μπράβο!

Tyson, Dawkins, Linden, και το σημερινό φρούτο ο Miller έχουν όλοι έναν κοινό παρονομαστή. Στα βιβλία/εκπομπές/διαλέξεις δεν ΞΕΧΝΑΝΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΣΟΥΖΕΙ. Θρησκεία και Θεός.

Είσαι επιστήμονας "επιπέδου" και αισθάνεσαι την ανάγκη να αφήσεις το επιστημονικό σου πεδίο και να κάνεις προεκτάσεις στη...θρησκεία???

Γιατί?
Για ποιο λόγο?

Κάνε την έρευνά σου, βγάλε τα πορίσματά σου επικοινώνησετα και στον κόσμο (μετά από την επιστημονική κοινότητα) και όποιος δει φως στα λεγόμενά σου (κατά ορολογία Doc) είδε.

Γιατί πάντα υπάρχει ένα chapter ή και ολόκληρο βιβλίο για την επίδραση που έχει η επιστομονική τους ανακάλυψη στη θρησκεία?

Η επίθεση στη θρησκεία και στο Θεό (εννοειται τον Τριαδικό γιατί για τους άλλους δεν τρέχει κάστανο για την "επιστημονική κοινότητα") είναι το βασικό σου κριτήριο αξιολόγησης ενός επιστήμονα "χαλασμένο παπαγαλάκι" επιστημονικών θεωριών και γι'αυτό θα μυρίζεις φοιτητίλα ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΜΑΘΑΝ, μια ζωή...

quote:

Και ξαναλέω ότι η άποψη αυτή αφορά στην ΕΜΦΑΝΙΣΗ της ζωής ΟΧΙ την προέλευση των ειδών. Μάθε να μεταφαζεις σωστά και να καταλαβαίνεις προτάσεις σωστά.

Μη μου πεις ότι αυτό δε σε τσούζει περισσότερο!!!!

quote:

Και τέλος να τονίσω το εξής.

ΗΣΥΧΙΑ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Ο ΑΙΩΝΟΒΙΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ INDUSTRIAL_ANGEL ΘΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΒΑΡΥΣΗΜΑΝΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

quote:

ΠΟΥ υπάρχει γραμμένο ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στο ΤΥΧΑΙΟ;

ΟΤΑΝ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΣΧΕΤΟ, ΦΟΙΤΗΤΑΚΟ, ΧΑΜΗΛΟΥ IQ ΚΑΙ "ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ" ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ 'Η ΑΔΙΚΟ???

Κράτα την απάντησή σου για λίγο σε παρακαλώ.

quote:

Η φυσική επιλογή είναι ένας σχεδόν ντετερμινιστικός νόμος που επενεργεί στις ΤΥΧΑΙΕΣ μεταλλάξεις.

ΟΛΟΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ (με τη σημείωση ότι έμπλεξες δύο μηχανισμούς Εξέλιξης αλλά μικρό το κακό)

quote:

Ο συνδυασμός αυτών των δύο ΔΕΝ είναι τυχαίος.

Καλά αυτό από που το εξάγεις?

Άστο δεν έχει σημασία!

quote:

Υπάρχουν ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ όχι τυχαιότητα.

Ε, ΜΑ ΠΑΡΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΟΥ Douglas Futuyma!

http://www.actionbioscience.org/evolution/futuyma.html

quote:

quote:
Όταν ανέφερα εγώ την πολυπλοκότητα μου ζήτησες να στην...ορίσω επιστημονικά προφανώς από άγνοια.


Όχι από άγνοια. Έχω μελετήσει σε βάθος τη βιβλιογραφία του δημιουργισμού και του ευφυούς σχεδίου (αυτού που πουλάς εσύ αν δεν το έχεις καταλάβει) και γνωρίζω κάθε πτυχή της διαλεκτικής τους και τον αντίλογο. Δεν κομίζω γλαύκες, μεταφέρω τον αντίλογο έγκριτων επιστημόνων.


ΜΕ ΠΟΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ?

ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΑΠΑΤΖΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΛΟ ΑΝΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΕΙΣ???

Αλήθεια όλοι αυτοί οι έγκριτοι (με τη σφραγίδα από έναν απλό φοιτητάκο με σοβαρό πρόβλημα στην κατανόηση του γραπτού κειμένου) είσαι σίγουρος ότι θέλουν να τους εκπροσωπείς???

quote:

Και εσύ ως γνήσιος παπατζολόγος και εγωιστής τη βάφτισες άγνοια.

Είδες τι κακούλης είμαι καμιά φορά???

Αλλά από βαφτίσια δεν έχεις παράπονο ε????

Χριστιανικά Ορθόδοξα για τον καλύτερο πελατάκο που είχα ever σε επιστημονικά θέματα.

Αν δεν ήσουν φοιτητής ρε γμτ θα το διαφήμιζα κιόλας αλλά τώρα ντρέπομαι και να το πω στον κύκλο μου...

quote:

Όλοι εσείς και οι απατεώνες (όπως ο Behe ) και οι πιο αγνοί που απλά φιλοσοφούν πάνω στο ζήτημα του Θεού (όπως ο Rubin) ΔΕΝ μπορείτε να ορίσετε επιστημονικά την πολυπλοκότητα ΟΥΤΕ και να καθορίσετε μονάδες μέτρησης για αυτήν.

Όσο υπάρχουν τύποι σαν και του λόγου σου ακόμα και εγώ δυσκολεύομαι να κρίνω διαφορά στην πολυπλοκότητα με τους χιμπατζήδες...

Ρε λες να έχετε δίκιο όλοι εσείς οι μη-απατεώνες (κατά αλάθητη κρίση Βιομηχανικού) επιστήμονες τελικά???

quote:

Και το πιο σημαντικό: ΔΕΝ μπορείτε να αποδείξετε ότι αυτή η πολυπλοκότητα ΔΕΝ θα μπορούσε να έχει προκύψει μέσω της φυσικής επιλογής και των υπόλοιπων μηχανισμών. Εκεί είναι η ταμπακιέρα.

Όχι φοιτητάκο.

Με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΙΔΟΣ ΝΑ ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ (ΟΧΙ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΑΣΧΕΤΕ ΜΕ ΤΟ 98,5% ΤΟΥ DNA ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΖΩΑ) ΕΥΦΥΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ σ'εσάς πέφτει το βαρύ φορτίο της ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ για να κλείσει ένα από τα big issues της Εξελικτικής θεωρίας.

Εμείς απλά...φιλοσοφούμε και σας κάνουμε πλακίτσα!

quote:

quote:
πό τις άλλες αναφορές του Βασίλη γίνεται λόγος και για άλλα big issues όπως το pace of evolution (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIAPaceevolution.shtml), το trend of evolution (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIDTrends.shtml), και το diversity in clades (http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIBDiversityclades.shtml) αλλά εσύ ως γνήσιος Δον Κιχώτης τις ξεπάστρεψες όλες τις αιρετικές απόψεις που "σπίλωναν" την Θεωρία της Εξέλιξης.


Πώς ακριβώς αυτά διαψεύδουν την εξέλιξη; Καλά ρε δεν μπορείς να καταλάβεις ένα απλό κείμενο;



Πως το είπες αυτό???

Ξαναπάρε το Highlight σου για Σήμερα

Industrial_Angel ΕΓΡΑΨΕ:

ΠΟΥ υπάρχει γραμμένο ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στο ΤΥΧΑΙΟ;

Κάποιος τυχαίος Douglas Futuyma τόλμησε να ψελλίσει

Εσείς αγαπητοί συμφουρίτες ποιον εμπιστεύεστε???

Α, ρε joker των αγνωστικιστών που μου θες και επιστημονική συζήτηση...

quote:

Το εύγε πάει σε σένα, παπατζολόγε.

ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΠΑΠΑΤΖΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΦΛΟΜΩΣΕΙ!!!!

RUN LOLA, RUN...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 23:11:22  Εμφάνιση Προφίλ
@Doc

Γεώργιος Σουρής

ΜΥΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΙΧΟΙ

Τίποτε δεν απόμεινε στον κόσμο πια για μένα,
όλα βρωμούν τριγύρω μου και φαίνονται χεσμένα.
Όλα σκατά γενήκανε και ο δικός μου κώλος
σκατά εγίνηκε κι αυτός, σκατά ο κόσμος όλος.

Μόνο σκατά φυτρώνουνε στον τόπο αυτό τον άγονο
κι όλοι χεσμένοι είμαστε, σκατάδες στο τετράγωνο.
Μας έρχεται κάθε σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
μα μόλις φύγει βλέπομε πως αποσκατωθήκαμε.

Σκατά βρωμάει τούτος δω, σκατά βρωμά κι εκείνος,
σκατά βρωμάει το σκατό, σκατά βρωμά κι ο κρίνος.
Σκατά κι εγώ, μες στα σκατά, και με χαρτί χεσμένο
ό,τι κι αν γράψω σαν σκατό προβάλλει σκατωμένο.

Σκατά τα πάντα θεωρώ και χωρίς πια να απορώ,
σκατά μασώ, σκατά ρουφώ, σκατά πάω να χέσω,
απ’ τα σκατά θα σηκωθώ και στα σκατά θα πέσω.

Όταν πεθάνω χέστε με, τα κόλλυβά μου φάτε.
Και πάλι ξαναχέστε με και πάλι ξαναφάτε,
μα απ’ τα γέλια τα πολλά κοντεύω ν’ αρρωστήσω
και δεν μπορώ να κρατηθώ, μου φεύγουν από πίσω.

Σκατά ο μεν, σκατά ο δε, σκατά ο κόσμος όλος
κι απ’ το πολύ το χέσιμο μου πόνεσε ο κώλος!

Y.Γ Sorry ρε Doc αλλά έχω μια αδυναμία στους "επιπεδάτους επιστημονολάγνους" και τους "ξεμάντρωτους" που όλο γύρω από το μαντρί τριγυρνάνε ενώ όλος ο υπόλοιπος κόσμος είναι εκεί έξω και τους περιμένει..

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 23:46:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Y.Γ Sorry ρε Doc αλλά έχω μια αδυναμία στους "επιπεδάτους επιστημονολάγνους" και τους "ξεμάντρωτους" που όλο γύρω από το μαντρί τριγυρνάνε ενώ όλος ο υπόλοιπος κόσμος είναι εκεί έξω και τους περιμένει..


..Σε νιώθω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 23:48:10  Εμφάνιση Προφίλ
...Άλλα δες τη θετική πλευρά των πραγμάτων, προστέθηκε ένας μεταλλαγμένος πίθηκος στην παρέα μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2012, 23:52:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

@Doc

Γεώργιος Σουρής

ΜΥΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΙΧΟΙ

Τίποτε δεν απόμεινε στον κόσμο πια για μένα,
όλα βρωμούν τριγύρω μου και φαίνονται χεσμένα.
Όλα σκατά γενήκανε και ο δικός μου κώλος
σκατά εγίνηκε κι αυτός, σκατά ο κόσμος όλος.

Μόνο σκατά φυτρώνουνε στον τόπο αυτό τον άγονο
κι όλοι χεσμένοι είμαστε, σκατάδες στο τετράγωνο.
Μας έρχεται κάθε σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
μα μόλις φύγει βλέπομε πως αποσκατωθήκαμε.

Σκατά βρωμάει τούτος δω, σκατά βρωμά κι εκείνος,
σκατά βρωμάει το σκατό, σκατά βρωμά κι ο κρίνος.
Σκατά κι εγώ, μες στα σκατά, και με χαρτί χεσμένο
ό,τι κι αν γράψω σαν σκατό προβάλλει σκατωμένο.

Σκατά τα πάντα θεωρώ και χωρίς πια να απορώ,
σκατά μασώ, σκατά ρουφώ, σκατά πάω να χέσω,
απ’ τα σκατά θα σηκωθώ και στα σκατά θα πέσω.

Όταν πεθάνω χέστε με, τα κόλλυβά μου φάτε.
Και πάλι ξαναχέστε με και πάλι ξαναφάτε,
μα απ’ τα γέλια τα πολλά κοντεύω ν’ αρρωστήσω
και δεν μπορώ να κρατηθώ, μου φεύγουν από πίσω.

Σκατά ο μεν, σκατά ο δε, σκατά ο κόσμος όλος
κι απ’ το πολύ το χέσιμο μου πόνεσε ο κώλος!


Επιτέλους μια ρομαντική αφιέρωση...
...Για να βλέπεις Giannis να μαθαίνεις..

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 00:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv
quote:

@Doc

Γεώργιος Σουρής

ΜΥΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΙΧΟΙ

Τίποτε δεν απόμεινε στον κόσμο πια για μένα,
όλα βρωμούν τριγύρω μου και φαίνονται χεσμένα.
Όλα σκατά γενήκανε και ο δικός μου κώλος
σκατά εγίνηκε κι αυτός, σκατά ο κόσμος όλος.

Μόνο σκατά φυτρώνουνε στον τόπο αυτό τον άγονο
κι όλοι χεσμένοι είμαστε, σκατάδες στο τετράγωνο.
Μας έρχεται κάθε σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
μα μόλις φύγει βλέπομε πως αποσκατωθήκαμε.

Σκατά βρωμάει τούτος δω, σκατά βρωμά κι εκείνος,
σκατά βρωμάει το σκατό, σκατά βρωμά κι ο κρίνος.
Σκατά κι εγώ, μες στα σκατά, και με χαρτί χεσμένο
ό,τι κι αν γράψω σαν σκατό προβάλλει σκατωμένο.

Σκατά τα πάντα θεωρώ και χωρίς πια να απορώ,
σκατά μασώ, σκατά ρουφώ, σκατά πάω να χέσω,
απ’ τα σκατά θα σηκωθώ και στα σκατά θα πέσω.

Όταν πεθάνω χέστε με, τα κόλλυβά μου φάτε.
Και πάλι ξαναχέστε με και πάλι ξαναφάτε,
μα απ’ τα γέλια τα πολλά κοντεύω ν’ αρρωστήσω
και δεν μπορώ να κρατηθώ, μου φεύγουν από πίσω.

Σκατά ο μεν, σκατά ο δε, σκατά ο κόσμος όλος
κι απ’ το πολύ το χέσιμο μου πόνεσε ο κώλος!

Y.Γ Sorry ρε Doc αλλά έχω μια αδυναμία στους "επιπεδάτους επιστημονολάγνους" και τους "ξεμάντρωτους" που όλο γύρω από το μαντρί τριγυρνάνε ενώ όλος ο υπόλοιπος κόσμος είναι εκεί έξω και τους περιμένει..

Ερευνάτε τας Γραφάς


« …ΕΣΥ Συνέχιζε να πηγαίνεις κόντρα στην ¨ροη του κοπαδιού¨ και η δικαίωση ΣΟΥ είναι θέμα ελάχιστου χρόνου!».

η συνεχεια.....πηγη

http://revealedtheninthwave.blogspot.gr/2012/09/blog-post_273.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 01:36:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
α) στο πως ταιριάζει η άποψη του Dawkins ότι αν κάτι δεν ξέρει η Επιστήμη δεν το αποδίδουμε στο Θεό αλλά μπαίνουμε στο εργαστήριο και κάνουμε καλύτερη Επιστήμη (όπως εσύ την πόσταρες) με τον ΑΤΕΛΕΣΤΑΤΟ κατασκευαστικά εγκέφαλο.


Κολλάει στο ότι η επιστήμη προοδεύει ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ τα προβλήματά και τα λάθη της. Δεν είναι δόγμα.


quote:
β) Τι ποσοστό εμπιστοσύνης δίνεις στην Επιστήμη ως πνευματικό έργο τέτοιων εγκεφάλων


Το ίδιο που δίνει ο μέσος άνθρωπος που ανεβαίνει στο αεροπλάνο ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ στο ότι δε θα πέσει.

Το ίδιο που δίνει το θύμα της Χιροσίμα στην ατομική θεωρία (που είναι και αυτή μια ακόμη θεωρία, με big issues)


quote:
Τώρα για να αποφύγεις την πίεση από τα big issues έχεις ξεκινήσει τα καραγκιοζιλίκια της δημιουργίας εντυπώσεων ψευδόμενος για το παρελθόν στο εν λόγω thread, κατηγορώντας με ότι φέρνω χωρία της Α.Γ αν και δήλωσα από το πρώρτο μου ποστ Χριστιανός Ορθόδοξος κτλ.


Ναι αλλά δεν ένιωσες την ανάγκη να υπερασπιστείς τις απόψεις σου μέσω της Α.Γ.


quote:
Σώωωωωωωπα!!!!
Πως το'πιασες ρε ατσίδα αμέσως...
Ούτε 30 σελίδες δε σου πήρε...


Το είχες δηλώσει ξεκάθαρα; Ότι ότι υποστηρίζεις είναι ΕΚΤΟΣ επιστήμης;


quote:
Με ποια ιδιότητα το λες αυτό Φοιτητάκο?

Άσε είδαμε και τους επιστήμονες που σου έφερε ο Βασίλης πως τους αξιολόγησες ταλαίπωρε φοιτητάκο και "χαλασμένο" παπαγαλάκι επιστημονικών θεωριών.



Έδωσα συγκεκριμένες απαντήσεις, κάποια ήταν misquoting, κάποια μιλούσαν για ΑΛΛΑ θέματα και κάποια ήταν κάποιον επιστημόνων από 100 χροια πριν. Και κάποια είχαν όντως σχετικές τοποθετήσεις αλλά ήταν σε επίπεδο ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ και όχι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ. ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς που έφερε δεν έχει καταφέρει να δημοσιεύσει στα σοβαρά τέτοιες απόψεις.

quote:
Ούτε εγώ δεν τόλμησα να αποκαλέσω την προσωπική μου άποψη/πιστεύω σε επιστημονική Θεωρία. Ίσως επειδή ξέρω εδώ και πολλά χρόνια τι σημαίνει επιστημονική θεωρία ενώ εσύ την έμαθες μόλις χτες από εμένα και δεν μου είπες ούτε ένα ευχαριστώ (όπως και για τα impact factors)...


Το έγραψες αυτό ξεκάθαρα; ´Εγραψες πουθενά ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ, ή ΜΑΛΛΟΝ; Ή ότι δεν είναι ΚΑΝ στο επίπεδο της άλλης θεωρίας;

Αποδέχεσαι ότι αν βάλουμε τις 2 θεωρίες απέναντι για να δούμε ποια "φτουράει" η θεωρία της εξέλιξης (παρά τις υποτιθέμενες ανεπάρκειες) είναι ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΗ, υποστηρίζεται από περισσότερα στοιχεία, την σχεδόν καθολική ομοφωνία της επιστημονικής κοινότητας και το κυριότερο ΕΞΗΓΕΙ καλύτερα το φυσικό κόσμο;


quote:
Η δική μου άποψη/πιστεύω έρχεται να καλύψει τα απαράδεκτα κενά που αφήνει η Θεωρία της Εξέλιξης και τα ονομάζει big issues και αφήνει την διασαφήνισή τους για το μέλλον σαν τις καφετζούδες ενώ έπρεπε ήδη να έχει απαντήσεις για τα θέματα που θίγω.

Τα big issues που θέτεις εσύ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτά που γράφει το Berkeley. Καθώς η πολυπλοκότητα που περιγράφεις εσύ ΔΕΝ είναι βιοχημική (ή πολύ περισσότερο ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ, με βάση τα παραδείγματα που δίνουν). Αυτά που ρωτάς εσύ έχουν απαντηθεί εδώ και 150 χρόνια και απαντιούνται ξανά και ξανά.

Τα big issues του Berkeley μπορεί να αναφέρονται στην άγνοια μηχανισμών της φύσης που θα πρέπει να εξετάσουμε αν υπάρχουν. Μπορεί πχ να υπάρχει ένας φυσικός μηχανισμός που να δημιουργεί trends στην εξέλιξη. Να τον βρούμε και να τον συμπεριλάβουμε στην αρχική θεωρία.


quote:
Δεν είμαι ενάντια στα big issues, αλλά όταν έχεις "ανακαλύψει" τον κοινό πρόγονο ανθρώπων χιμπατζήδων, ε κάτι βρε αδερφέ θα πρέπει να μπορείς να πεις για τη χαοτική διαφορά σε πολυπλοκότητα, ευφυία, γκάμα συναισθημάτων κτλ του ανθρώπου σε σχέση με το χιμπατζή αλλά και με τα υπόλοιπα είδη.



Πού οφείλεται η διαφορά; Άσε το πώς προέκυψε για την ώρα! Πού οφείλεται; Μήπως σε ένα βιολογικό όργανο που λέγεται εγκέφαλος ή σε μια αόρατη, αόριστη, άυλη, άοσμη (και όλα τα υπόλοιπα α-) μορφή ενέργειας που αποκαλούν ψυχή;


quote:
Τι λέγαμε για το IQ???

Στο ξαναλέω για πολλοστή φορά ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ 'Η ΜΕ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ (όπως εσύ και αρκετοί άλλοι από εδώ μέσα) ΑΠΑΙΤΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ

Για κάνε ένα κόπο ρε μεγάλε και πες μου ΣΕ ΠΟΣΑ ΠΟΣΤΣ ΣΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ...



Και η επιστημονικές αποδείξεις του Rubin είναι οι....

Τώρα περιμένω να με ταπώσεις.

quote:
Αυτός που περίμενε την Επιστημονική κοινότητα κάπου στα τέλη του 20 ου αιώνα (!!!!) για να αποδεχθεί ότι οι αρχαίοι του πρόγονοι είχαν απίστευτες γνώσεις Αστρονομίας αν και είχαν κοινό πρόγονο τον χιμπατζή!!!!!

Καμμιά ερώτηση δεν είναι ντροπή αιωνόβιε φοιτητάκο!



Ενώ από την άλλη έχουμε έναν κάτοχο διδακτορικού που δε δέχεται τη θεμελιωμένη γνώση 150 ετών.


Αυτή είναι η διαφορά μας. Εγώ αποδέχομαι μόνο αυτά που έχουν αποδειχθεί με ισχυρά τεκμήρια ενώ εσύ έχεις έτοιμα τα συμπεράσματα, δέχεσαι τις έωλες ψευδοθεωρίες ως αληθείς και απορρίπτεις τη θεμελιωμένη γνώση.


quote:
Ακριβώς! Όπως αερολογούσαν και κάποιοι άλλοι από "εμάς" όταν έλεγαν σε κάποιους άλλους από "εσάς" για τις αστρονομικές γνώσεις των Αρχαίων Ελλήνων.

Δε λες πάλι καλά που το αποδέχθηκε στα χρονια σου (ε, μετά από τόσους αιώνες καιρός ήταν) η Επιστημονική κοινότητα και έχουμε τη χαρά και την τιμή να είσαι στο "στρατόπεδό" μας???


Τους παραλληλισμούς άστους. Σου έχω πει. Σε ότι λες ΔΕΝ καινοτομείς. Υπερασπίζεσαι την ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΗ θεωρία που έχει ΗΔΗ απορριφθεί.


Εγώ κρατάω τη δημόσια ομολογία σου ότι αερολογείς. Δεν ήξερα ότι χρειάζεται διδακτορικό για κάτι τέτοιο.


quote:
Το Berkeley έκανε τη "παπάτζα" εξ'αρχής που δε σε ρώτησε και τα δημοσίευσε έτσι αυτοβούλως...


Αναφερόμουν σε αυτά που έγραφες περί πολυπλοκότητας που δεν αναφέρονται πουθενά στο σάιτ (γιατί άραγε;)


quote:
Ασχετάκο το παραπάνω ερώτημα ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (πρακτικά μηδενική πιθανότητα).

Από Douglas Futuyma που τον θυμάσαι κατά περίσταση και δεν κατανοείς τα όσα διαβάζεις...



Δεν υπάρχουν απαντήσεις από τη μεριά της ΘΕΩΡΙΑΣ σε ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ερωτήματα. Ο Futuyma δίνει την εκτιμησή του και καλά κάνει και συμφωνώ. Το θέμα είναι ότι η θεωρία έχει ΑΛΛΟ ρόλο. Να ΕΞΗΓΕΙ το φυσικό κόσμο. Όχι να απαντάει στο ερώτημα "what if". Αν έχεις βρει καμιά θεωρία τέτοια να μου την πεις και μένα.

"WHat if". Θα είχε γίνει Β' παγκόσμιος πόλεμος αν οι Γερμανοί δεν είχαν ψηφίσει το Χίτλερ; Αν η Ιστορία δεν μπορεί να δώσει απάντηση σε αυτό τότε δε δέχομαι την ιστορική μέθοδο και εντάσσω το ερώτημα στα big issues της επιστήμης

quote:
Διπλό το χτύπημα στην Εξελικτική Θεωρία όσον αφορά τον άνθρωπο λοιπόν. Και είναι απίθανο να ξαναεμφανιστεί αν γυρίσει πίσω το βίντεο του Χρόνου και δεν έχει αποδειχθεί ότι οι μηχανισμοί της Εξέλιξης μπορεί να οδηγήσουν σε μια τέτοια Πολυπλοκότητα.


Αυτό το είπε ο Futuyma;

Καλά είσαι ΤΟΣΟ παπατζολόγος;
Διάβασες το κομμάτι που σημείωσα μετά; Γιατί δεν το σχολιάζεις;


quote:
Ακόμα και εσύ θεωρείς ότι η πολυπλοκότητα στην οποία αναφέρομαι εγώ (Berkeley, Ροδάκης, Rubin) έχει καμία σχέση με τη βιοχημική πολυπλοκότητα του παραπάνω άρθρου???



Ώπα. Πού έγραψε το Berkeley για πολυπλοκότητα;

ΚΑΝΕΝΑΣ σας δεν την έχει ορίσει επιστημονικά, ΚΑΝΕΝΑΣ σας δεν έχει ορίσει μονάδες μέτρησης και τρόπο αξιολόγησης ή πειράματα.

Τι είναι ο εγκέφαλος αν όχι ένα βιοχημικό «μηχάνημα»; Και γιατί η βιοχημική πολυπλοκότητα δεν ισχύει για αυτόν;


Μετά την παραδοχή σου ότι αερολογείς και ότι είσαι εκτός επιστήμης ας ακούσουμε και την απάντηση σε αυτό:


Που εδράζεται η σκέψη στον άνθρωπο; Στον εγκέφαλο(δλδ σε ένα όργανο του σώματος) ή σε μια αόρατη «δύναμη» που λέγεται ψυχή;

Και αν εδράζεται στον εγκέφαλο γιατί δεν ισχύουν οι εξελικτικοί και οι βιοχημικοί μηχανισμοί που γνωρίζουμε ότι ισχύουν για όλα τα άλλα όργανα;


quote:
Δεν καταλαβαίνω την επίθεση που κάνεις στο εν λόγω βιβλίο.

Μήπως είναι οι Επιστήμονες αυτοί τίποτα τυχαίοι και δεν είναι του επιπέδου σου???

Ήμαρτον ρε φοιτητάκο που κρίνεις τέτοιους Επιστήμονες.

Αλλά για πάμε να δούμε και τα Επιστημονικά αλάθητα κριτήρια που χρησιμοποιείς.


Δεν κάνω καμία επίθεση. Δεν είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ βιβλίο. Είναι ένα βιβλίο που τιτλοφορείται Κόσμος Βιος Θεός και καταθέτει φιλοσοφικές απόψεις ένθεων επιστημόνων. Μαγκιά τους και δικαιωμά τους.


Θα το έβαζες ποτέ σε βιβλιογραφία αυτό το βιβλίο;


quote:
Έτσι μπράβο!

Tyson, Dawkins, Linden, και το σημερινό φρούτο ο Miller έχουν όλοι έναν κοινό παρονομαστή. Στα βιβλία/εκπομπές/διαλέξεις δεν ΞΕΧΝΑΝΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΣΟΥΖΕΙ. Θρησκεία και Θεός.

Είσαι επιστήμονας "επιπέδου" και αισθάνεσαι την ανάγκη να αφήσεις το επιστημονικό σου πεδίο και να κάνεις προεκτάσεις στη...θρησκεία???

Γιατί?
Για ποιο λόγο?

Κάνε την έρευνά σου, βγάλε τα πορίσματά σου επικοινώνησετα και στον κόσμο (μετά από την επιστημονική κοινότητα) και όποιος δει φως στα λεγόμενά σου (κατά ορολογία Doc) είδε.

Γιατί πάντα υπάρχει ένα chapter ή και ολόκληρο βιβλίο για την επίδραση που έχει η επιστομονική τους ανακάλυψη στη θρησκεία?

Η επίθεση στη θρησκεία και στο Θεό (εννοειται τον Τριαδικό γιατί για τους άλλους δεν τρέχει κάστανο για την "επιστημονική κοινότητα") είναι το βασικό σου κριτήριο αξιολόγησης ενός επιστήμονα "χαλασμένο παπαγαλάκι" επιστημονικών θεωριών και γι'αυτό θα μυρίζεις φοιτητίλα ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΜΑΘΑΝ, μια ζωή...


Ήπιες πάλι; Η φράση που έγραψα είναι από τον ΠΡΟΛΟΓΟ του ίδιου του βιβλίου στο amazon. Όλα αυτά που γράφεις τι σχέση έχουν;


quote:
Μη μου πεις ότι αυτό δε σε τσούζει περισσότερο!!!!


Είναι αντικείμενο ΑΛΛΗΣ θεωρίας και ΑΛΛΗΣ επιστήμης (αστροβιολογίας όχι εξελικτικής βιολογίας). Η εξέλιξη έχει τόση σχέση με την εμφάνιση της ζωής όση η κβαντομηχανική με το Big Bang. Μελετάνε ΑΛΛΑ πράγματα.

quote:
ΟΛΟΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ (με τη σημείωση ότι έμπλεξες δύο μηχανισμούς Εξέλιξης αλλά μικρό το κακό)



Και οι υπόλοιποι μηχανισμοί είναι είτε τυχαίοι είτε (σχεδόν) ντετερμινιστικοί

Η σεξουαλική επιλογή λειτουργεί ντερμενιστικά
Η συγγενική επιλογή το ίδιο.
To genetic drift είναι τυχαίο

quote:
Καλά αυτό από που το εξάγεις?

Άστο δεν έχει σημασία!


Ώπα. Δεν ξέρεις πώς προκύπτει αυτό;


Άσε τι δεν έχει σημασία.

Έστω υποθετικό φαινόμενο Α
Έχουμε 2 μηχανισμούς που επιδρούν στο Α. Ο ένας τυχαίος ο άλλος ντετερμινιστικός. Το αποτέλεσμα είναι απολύτως τυχαίο;


Θέλω τη δημόσια τοποθέτησή σου εδώ

quote:
Ε, ΜΑ ΠΑΡΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...



Απατεώνα γκαιμπελίσκο

Λέει ξανά και ξανά INVOLVES. Δέχομαι το τυχαίο περιέχεται και είπα ήδη ότι το τυχαίο υπάρχει στις μεταλλάξεις αλλά δεν είναι το ΜΟΝΟ.

quote:
ΜΕ ΠΟΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ?

ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΑΠΑΤΖΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΛΟ ΑΝΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΕΙΣ???

Αλήθεια όλοι αυτοί οι έγκριτοι (με τη σφραγίδα από έναν απλό φοιτητάκο με σοβαρό πρόβλημα στην κατανόηση του γραπτού κειμένου) είσαι σίγουρος ότι θέλουν να τους εκπροσωπείς???



Η προσωπική επίθεση είναι αποπροσανατολιστική. Σου εξηγώ ποιος είναι ο αντίλογος και σου λέω ότι δεν είναι δικός μου. Δεν έχεις απάντηση σε αυτό, σωστά; Παραδέξου σαν άντρας ότι δεν έχεις και πάμε παρακάτω

quote:
Όχι φοιτητάκο.

Με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΙΔΟΣ ΝΑ ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΣΕ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ (ΟΧΙ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΑΣΧΕΤΕ ΜΕ ΤΟ 98,5% ΤΟΥ DNA ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΖΩΑ) ΕΥΦΥΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ σ'εσάς πέφτει το βαρύ φορτίο της ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ για να κλείσει ένα από τα big issues της Εξελικτικής θεωρίας.

Εμείς απλά...φιλοσοφούμε και σας κάνουμε πλακίτσα!


Σε τι πολυπλοκότητα; Κάτσε κάτσε πρώτα πρώτα ο Rubin μίλησε για την πολυπλοκότητα της ζωής σε κάθε της μορφή.

Η ευφυία και το συναίσθημα που αναφέρεις που εδράζεται; Και γιατί δεν το διέπουν φυσικοί νόμοι;

Και ποιος είπε ότι ο χιμπατζής είναι «απλός» και όχι «πολύπλοκος»;


quote:
Πως το είπες αυτό???

Ξαναπάρε το Highlight σου για Σήμερα

Industrial_Angel ΕΓΡΑΨΕ:

ΠΟΥ υπάρχει γραμμένο ότι η θεωρία της εξέλιξης βασίζεται στο ΤΥΧΑΙΟ;

Κάποιος τυχαίος Douglas Futuyma τόλμησε να ψελλίσει



ψευδεπιστήμονα γρασαδόρε

ΠΡΙΝ ο ΙΔΙΟΣ άνθρωπος είπε ότι η φυσική επιλογή (που δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ τυχαία) παίζει ΚΕΝΤΡΙΚΟ ρόλο


Σε ρωτάω δημόσια:

Από όσα έχεις διαβάσει και από αυτά που κατάλαβες, ισχυρίζεσαι ότι η εξελικτική θεωρία ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στο τυχαίο;


ΠΡΟΣΟΧΗ στο ρήμα. Όχι περιέχει τυχαίους μηχανισμούς.

Edited by - IndustrialAngel on 22/09/2012 01:41:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 01:44:30  Εμφάνιση Προφίλ
Κοίτα να δεις τι γρασαδόρος είσαι:

Στο σάιτ του Berkeley, μιλάνε για ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ:

και λένε:
http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIICComplexity.shtml


Life is full of grand complications, such as aerodynamic wings, multi-part organs like eyes, and intricate chemical pathways. When faced with such complexity, both opponents and proponents of evolution, Darwin included, have asked the question: how could it evolve?

Μιλάει ή δε μιλάει για τη χημική και την ανατομική πολυπλοκότητα από την οποία διαχώρισες τη θέση σου;

Για κοίτα και εδώ τι λέει:
http://evolution.berkeley.edu/evosite/evo101/VIIDTrends.shtml

The problem is that we humans are hung up on ourselves. We often define progress in a way that hinges on our view of ourselves, a way that relies on intellect, culture, or emotion. But that definition is anthropocentric.

It is tempting to see evolution as a grand progressive ladder with Homo sapiens emerging at the top. But evolution produces a tree, not a ladder—and we are just one of many leaves on the tree.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 10:27:50  Εμφάνιση Προφίλ

Squirrels belong to a large family of small or medium-sized rodents called the Sciuridae. The family includes tree squirrels, ground squirrels, chipmunks, marmots (including woodchucks), flying squirrels, and prairie dogs. Squirrels are indigenous to the Americas, Eurasia, and Africa, and have been introduced to Australia. The earliest known squirrels date from the Eocene and are most closely related to the mountain beaver and to the dormouse among living species.

The word "squirrel", first specified in 1327, comes from Anglo-Norman esquirel from the Old French escurel, the reflex of a Latin word sciurus. This Latin word was borrowed from the Ancient Greek word σκίουρος, skiouros, which means shadow-tailed, referring to the bushy appendage possessed by many of its members.[1][2]

The native Old English word, ācweorna, survived only into Middle English (as aquerne) before being replaced.[3] The Old English word is of Common Germanic origin, with cognates such as German Eichhorn, Norwegian ekorn, Dutch eekhoorn, Swedish ekorre and Danish egern.

Squirrels are generally small animals, ranging in size from the African pygmy squirrel at 7–10 cm (2.8–3.9 in) in length and just 10 g (0.35 oz) in weight, to the Alpine marmot which is 53–73 cm (21–29 in) long and weighs from 5 to 8 kg (11 to 18 lb). Squirrels typically have slender bodies with bushy tails and large eyes. Their fur is generally soft and silky, although much thicker in some species than others. The color of squirrels is highly variable between—and often even within—species.[4]

The hind limbs are generally longer than the fore limbs, and they have four or five toes on each foot. Their paws on their fore feet include a thumb, although this is often poorly developed. The feet also have soft pads on the undersides.[5]

Squirrels live in almost every habitat from tropical rainforest to semiarid desert, avoiding only the high polar regions and the driest of deserts. They are predominantly herbivorous, subsisting on seeds and nuts, but many will eat insects and even small vertebrates.[6]

As their large eyes indicate, squirrels generally have an excellent sense of vision, which is especially important for tree-dwelling species. They also have very versatile and sturdy claws for grasping and climbing.[7] Many also have a good sense of touch, with vibrissae on their heads and limbs.[5]

The teeth of sciurids follow the typical rodent pattern, with large gnawing incisors that grow throughout life, and grinding cheek teeth set back behind a wide gap, or diastema. The typical dental formula for sciurids is Upper: 1.0.1.3, lower: 1.0.1.3[citation needed]

The life span of the Gray squirrel is approximately six years. Most urban squirrels do not reach their first birthday. This is due not to predators, but rather to automobiles. Compare this to its rural counterpart, which often perishes from lack of food.

Behavior

Squirrels breed once or twice a year and give birth to a varying number of young after three to six weeks, depending on species. The young are born naked, toothless, and blind. In most species of squirrel, only the female looks after the young, which are weaned at around six to ten weeks of age and become sexually mature at the end of their first year. Ground-dwelling species are generally social animals, often living in well-developed colonies, but the tree-dwelling species are more solitary.[5]

Ground and tree squirrels are typically diurnal or crepuscular,[9] while flying squirrels tend to be nocturnal—except for lactating flying squirrels and their offspring, which have a period of diurnality during the summer.[10]
Feeding
Squirrel eating a peanut
The Indian palm squirrel is the most common type of squirrel found in India.

Squirrels cannot digest cellulose, so must rely on foods rich in protein, carbohydrates, and fats. In temperate regions, early spring is the hardest time of year for squirrels, because buried nuts begin to sprout and are no longer available for the squirrel to eat, and new food sources have not become available yet. During these times, squirrels rely heavily on the buds of trees. Squirrels' diets consist primarily of a wide variety of plants, including nuts, seeds, conifer cones, fruits, fungi and green vegetation. However, some squirrels also consume meat, especially when faced with hunger.[6] Squirrels have been known to eat insects, eggs, small birds, young snakes and smaller rodents. Indeed, some tropical species have shifted almost entirely to a diet of insects.[11]

Predatory behavior has been noted by various species of ground squirrels, particularly the thirteen-lined ground squirrel.[12] For example, Bailey, a scientist in the 1920s, observed a thirteen-lined ground squirrel preying upon a young chicken.[13] Wistrand reported seeing this same species eating a freshly killed snake.[14] Whitaker examined the stomachs of 139 thirteen-lined ground squirrels and found bird flesh in four of the specimens and the remains of a short-tailed shrew in one;[15] Bradley, examining white-tailed antelope squirrels' stomachs, found at least 10% of his 609 specimens' stomachs contained some type of vertebrate, mostly lizards and rodents.[16] Morgart observed a white-tailed antelope squirrel capturing and eating a silky pocket mouse.[17]

The living squirrels are divided into five subfamilies, with about 58 genera and some 285 species.[18] The oldest squirrel fossil, Hesperopetes, dates back to the Chadronian (late Eocene, about 40–35 million years ago) and is similar to modern flying squirrels.[19]

A variety of fossil squirrels, from the latest Eocene to the Miocene, could not be assigned with certainty to any living lineage. At least some of these probably were variants of the oldest basal "protosquirrels" (in the sense that they lacked the full range of living squirrels' autapomorphies). The distribution and diversity of such ancient and ancestral forms suggest the squirrels as a group may have originated in North America.[20]

Apart from these sometimes little-known fossil forms, the phylogeny of the living squirrels is fairly straightforward. The three main lineages are the Ratufinae (Oriental giant squirrels), Sciurillinae and all other subfamilies. The Ratufinae contain a mere handful of living species in tropical Asia. The neotropical pygmy squirrel of tropical South America is the sole living member of the Sciurillinae. The third lineage, by far the largest, has a near-cosmopolitan distribution. This further supports the hypothesis that the common ancestor of all squirrels, living and fossil, lived in North America, as these three most ancient lineages seem to have radiated from there; if squirrels had originated in Eurasia, for example, one would expect quite ancient lineages in Africa, but African squirrels seem to be of more recent origin.[20]

The main group of squirrels also can be split into three subgroups, which yield the remaining subfamilies. The Sciurinae contains the flying squirrels (Pteromyini) and the Sciurini, which among others contains the American tree squirrels; the former have often been considered a separate subfamily, but are now seen as a tribe of the Sciurinae. The pine squirrels (Tamiasciurus), on the other hand, are usually included with the main tree squirrel lineage, but appear to be about as distinct as the flying squirrels; hence, they are sometimes considered a distinct tribe, Tamiasciurini.[21]
Eastern gray squirrel in a Tree

Two of the three subfamilies are of about equal size, containing between nearly 70 and 80 species each; the third is about twice as large. The Sciurinae contains arboreal (tree-living) squirrels, mainly of the Americas and to a lesser extent Eurasia. The Callosciurinae is most diverse in tropical Asia and contains squirrels which are also arboreal, but have a markedly different habitus and appear more "elegant", an effect enhanced by their often very colorful fur. The Xerinae—the largest subfamily—are made up from the mainly terrestrial (ground-living) forms and include the large marmots and the popular prairie dogs, among others, as well as the tree squirrels of Africa; they tend to be more gregarious than other squirrels, which do not usually live together in close-knit groups.[20]

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Squirrel

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 10:31:58  Εμφάνιση Προφίλ
Agamidae

Agamids, lizards of the family Agamidae, include more than 300 species in Africa, Asia, Australia, and a few in Southern Europe. Many species are commonly called dragons or dragon lizards.

Overview

Phylogenetically they may be sister to the Iguanidae, and have a similar appearance. Agamids usually have well-developed, strong legs. Their tails cannot be shed and regenerated like those of geckoes, though a certain amount of regeneration is observed in some.[1][2] Many agamid species are capable of limited change of their colours to regulate their body temperature.[3] In some species, males are more brightly coloured than females[4] and colours play a part in signaling and reproductive behaviours.[5] Although agamids generally inhabit warm environments, ranging from hot deserts to tropical rainforests, at least one species, the Mountain Dragon, is found in cooler regions.

This group of lizards includes some more popularly known, such as the domesticated bearded dragon and the uromastyx.

One of the key distinguishing features of the agamids is their teeth, which are borne on the outer rim of the mouth (acrodont), rather than on the inner side of the jaws (pleurodont). This feature is shared with the chameleons, but is otherwise unusual among lizards. Agamid lizards are generally diurnal, with good vision, and include a number of arboreal species, in addition to ground and rock-dwellers. They generally feed on insects and other arthropods (such as spiders), although some larger species may include small reptiles or mammals, nestling birds, flowers or other vegetable matter in their diets.[6] The great majority of agamid species are oviparous.[7]
Systematics and distribution
Fan-throated Lizard Sitana ponticeriana from the Agaminae


There have been very few studies of the Agamidae. The first comprehensive assessment was by Moody (1980) followed by a more inclusive assessment by Frost and Etheridge (1989).[9] Subsequent studies were based on mitochondrial DNA loci by Macey et al. (2000)[10] and Honda et al. (2000)[11] and also by sampling across the Agamidae by Joger (1991).[12] Few other studies focused on clades within the family, but the Agamidae have not been as well investigated as the Iguanidae.

The agamids show a curious distribution. They are found over much of the Old World, including continental Africa, Australia, Southern Asia and sparsely in warmer regions of Europe. They are however absent from Madagascar and from the New World. The distribution is the opposite of that of the iguanids, who are found in just these areas but absent in areas where agamids are found. A similar faunal divide is found in between the boas and pythons.[citation needed]
Subfamilies

Among the Agamidae, six subfamilies are generally recognized:[13][verification needed]

Agaminae (Africa, Asia and Australia)
Amphibolurinae (Australia and New Guinea)
Draconinae (South and Southeast Asia)
Hydrosaurinae (Hydrosaurus, Papua New Guinea, Philippines, and Indonesia)
Leiolepidinae (Leiolepis, Southeast Asia)
Uromasticinae (Saara and Uromastyx, Africa and south Asia)

The chameleons of the sister family Chamaeleonidae are sometimes discussed as subfamily Chamaeleoninae and subfamily Agaminae (referring to Agamidae, not the Agaminae mentioned above).[citation needed]

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/09/2012 10:33:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 10:37:26  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτα για τώρα

http://imageshack.us/a/img26/8238/ericdoeringer.jpg" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 14:26:28  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.talkorigins.org/faqs/faq-misconceptions.html

http://www.pbs.org/wgbh/evolution/change/grand/index.html

http://www.pbs.org/wgbh/evolution/library/faq/cat01.html

Έτσι για αρχή γρασαδόρε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 19:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Dr Jekyll Mr Hyde, οι φωτογραφίες που είχες παραθέσει σε κάποια μηνύματα σου στις τελευταίες σελίδες έχουν αφαιρεθεί, καθώς το περιεχόμενό τους είναι ακραίο, άκρως προκλητικό και σοκαριστικό.
Το ίδιο συνέβη και με τη φωτογραφία που είχες επιλέξει ως ψηφιακή υπογραφή, καθώς δεν γίνεται κάποιος να επιλέξει μια υπογραφή με τέτοιο περιεχόμενο...
Δεν καταλαβαίνουμε το λόγο για τον οποίο επέλεξες να επιδείξεις αυτή τη συμπεριφορά, λίαν συντόμως, όμως, θα εξετάσουμε προσεκτικά τα τεκταινόμενα των τελευταίων σελίδων ώστε να κατανοήσουμε αυτήν την - ομολογουμένως - αλλόκοτη συμπεριφορά από την πλευρά σου...







In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 21:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
Μάλλον ήθελε να μας δείξει οτι ξαλάφρωσε, μα δε νομίζω οτι το πέτυχε, να ξαλαφρώσει οχι να μας το δείξει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2012, 23:12:31  Εμφάνιση Προφίλ
Dying_Incubus
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde, οι φωτογραφίες που είχες παραθέσει σε κάποια μηνύματα σου στις τελευταίες σελίδες έχουν αφαιρεθεί, καθώς το περιεχόμενό τους είναι ακραίο, άκρως προκλητικό και σοκαριστικό.
Το ίδιο συνέβη και με τη φωτογραφία που είχες επιλέξει ως ψηφιακή υπογραφή, καθώς δεν γίνεται κάποιος να επιλέξει μια υπογραφή με τέτοιο περιεχόμενο...
Δεν καταλαβαίνουμε το λόγο για τον οποίο επέλεξες να επιδείξεις αυτή τη συμπεριφορά, λίαν συντόμως, όμως, θα εξετάσουμε προσεκτικά τα τεκταινόμενα των τελευταίων σελίδων ώστε να κατανοήσουμε αυτήν την - ομολογουμένως - αλλόκοτη συμπεριφορά από την πλευρά σου...

Καλώς, νο πρόμπλεμ απ' τη μεριά μου, ο,τι απόφαση πάρετε δεκτή.

Πράγματι η συμπεριφορά ήταν ακραία. Ως προς την αιτία, όπως νομίζω είπα έμμεσα πλην ξεκάθαρα στο τελευταίο μου μήνυμα στη περασμένη σελίδα, ήθελα να δείξω πώς είναι, να γεμίζει κάποιος το φόρουμ με σκουπίδια.
Αν θέλετε τη γνώμη μου, όσο αξίζουν να διαγραφούν αυτές οι φωτογραφίες, το ίδιο αξίζει να διαγραφούν και πολλά άλλα (εκτός θέματος) μηνύματα που γράφτηκαν στο φόρουμ λόγω λογομαχιών πιστών-άθεων-ειδωλολατρών κλπ. Συμπεριλαμβανομένων και αυτών μεταξύ Πάνος-Ιντάστριαλ (αν και το ίδιο το θέμα είναι πολύ περίεργο σαν θέμα).
Αντιλαμβάνομαι, οτι η διαχείριση σε τέτοιες περιπτώσεις, "ημι-πολιτισμένου" διαλόγου, όπως σε αυτή τη περίπτωση, που ο ένας φωνάζει τον άλλο γκαιμπελιστή, είναι δύσκολο να παρεμβει γιατί δεν παραβιάζονται καταφανώς κανόνες του φόρουμ. Εντούτοις, νομίζω, οτι όλοι οι υπόλοιποι έχουμε το δικαίωμα να εκφράσουμε την αηδία μας για αυτή τη κατάσταση και το επίπεδο του διαλόγου και το περιεχόμενό του (που στην προκειμενή περίπτωση είναι κ εκτός θέματος).
Απο την άλλη και η διαχείρηση έχει το δικαίωμα να παρέμβει στον
τρόπο που εκφράζει κάποιος τη αηδία του -ειδικά αν αυτός παραβιάζει κανόνες του φόρουμ- και να δράσει με όποιο τρόπο θεωρεί σωστό.

Αυτά απο μένα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 22/09/2012 23:53:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 08:22:37  Εμφάνιση Προφίλ
Να διαγραφούν και οι κουτσουλιές σου, ναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 08:43:49  Εμφάνιση Προφίλ

Πλήρωμα ιπταμένου δίσκου δέχθηκε επίθεση από συμμορία με μαύρες μπλούζες.
Τα 666 μέλη του πληρώματος σοβαρά τραυματισμένα και κακοποιημένα δήλωσαν πως προσγειώθηκαν αναγκαστικά μετά από μηχανική βλάβη στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονα.
Η συμμορία με μαύρες μπλούζες διέλυσαν επίσης τους πάγκους των εξωγήινων στους οποίους πωλούσαν χωρίς άδεια μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ιπταμένων δίσκων.
Σε αντίδραση για την απαράδεκτη αυτή ενέργεια πραγματοποιείται ήδη διαδήλωση διαμαρτυρίας από φιλήσυχα μέλη από τα αστρικά συστήματα Zeta Reticuli , Beta Reticuli, και Alfa Reticuli. Και ήδη συγκρούονται με μέλη της ομάδος Epsilon (E).

Η κυβέρνηση θορυβημένη από την επικίνδυνη εξέλιξη των γεγονότων δήλωσε «Το ποτήρι ξεχείλισε. Δεν θα αφήσουμε την συμμορία με τις μαύρες μπλούζες να βάζει σε κίνδυνο την Γαλαξιακή συμμαχία».

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 11:10:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Να διαγραφούν και οι κουτσουλιές σου, ναι;


Εντάξει, θα πω να σε διαγράψουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 11:34:54  Εμφάνιση Προφίλ
Eumenis μόνο ο Λιακόπουλος τα κάνει αυτά που γράφεις. Οι δημοσιογράφοι διαφέρουν στο οτι δεν αναφέρουν τους ιπτάμενους δίσκους Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 13:32:29  Εμφάνιση Προφίλ
http://achilles.sourceforge.net/

Πάρε ένα προγραμματάκι να παίζεις Πανούλη.


http://sci.waikato.ac.nz/bioblog/2008/03/is-evolution-a-random-process.shtml

Διάβασε προσεκτικά αυτό το κείμενο και πες μου τι καταλαβαίνεις.

quote:
Αντιλαμβάνομαι, οτι η διαχείριση σε τέτοιες περιπτώσεις, "ημι-πολιτισμένου" διαλόγου, όπως σε αυτή τη περίπτωση, που ο ένας φωνάζει τον άλλο γκαιμπελιστή, είναι δύσκολο να παρεμβει γιατί δεν παραβιάζονται καταφανώς κανόνες του φόρουμ. Εντούτοις, νομίζω, οτι όλοι οι υπόλοιποι έχουμε το δικαίωμα να εκφράσουμε την αηδία μας για αυτή τη κατάσταση και το επίπεδο του διαλόγου και το περιεχόμενό του (που στην προκειμενή περίπτωση είναι κ εκτός θέματος).


Γκαιμπελίσκος όχι γκαιμπελιστής.

Πώς αλλιώς μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιον που απομονώνει OUT OF CONTEXT φράσεις ανθρώπων που δέχονται απόλυτα μια θεωρία, διαστρεβλώνοντας το νόημα τους ώστε να υποστηρίξει την άρνησή της;

Πώς μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιον που αποφεύγει να ορίσει σαφώς την ορολογία (αν και συμφωνεί με το να ζητάμε έγκυρους ορισμούς (;;;)) που χρησιμοποιεί; Ακόμα δε και όταν του αναφέρω ότι οι ορισμοί αυτοί αποτελούν big issue στην κριτική τη θεωρίας ενώ ακριβώς πριν έχει στηλητεύσει τη συμπεριφορά "αποφεύγω τα big issues";


Πώς αλλιώς μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιον που φέρνει μια πηγή που θεωρεί πολυπλοκότητα την ανατομική και βιοχημική πολυπλόκοτηα ως "big issue", του φέρνεις πηγή που διαψεύδει το δόγμα αυτό και μετά διαχωρίζει τη θέση του από αυτήν τη πολυπλοκότητα ως μη σχετική, με το θράσος να ξανα-επικαλείται την αρχή πηγή;

Πώς αλλιώς να τον χαρακτηρίσεις έναν επιστήμονα που ΠΡΟΦΑΝΩΣ γνωρίζει αλλά αποφεύγει να δηλώσει τη βασική αρχή της επιστήμης στον τρόπο που εξηγεί το φυσικό κόσμο;


Σε κάλυψα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2012, 14:35:12  Εμφάνιση Προφίλ
...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2012, 12:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
"On the fifth day God polymerized ATP, GTP, UTP, and CTP and created ribonucleic acid and God saw that is was good. On the sixth day the Lord said it was not good for RNA to be alone and He caused a deep sleep to fall upon RNA and He took a rib out of (rib)onucleic acid and made DNA from it, and RNA and DNA were both naked but they were not ashamed.

On the seventh day God rested and that's when all trouble started."

Ephraim Racker (1976). A New Look at Mechanisms in Bioenergetics. Academic Press, New YorkΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2012, 13:51:00  Εμφάνιση Προφίλ
@ Dying Incubus

Ο Doc δεν φταίει. Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη.

Έχω γράψει σε όλους του τόνους ότι μου αρέσει η "σοβαρή πλακίτσα" σε μια συγκεκριμένη συνομοταξία μελών, εξέχων μέλος της οποίας αποδείχθηκε ότι αποτελεί και ο Industrial_Angel.

Καταλαβαίνεις ότι, όταν διαβλέπω ένα τέτοιο μέλος το οποίο επιπροσθέτως τολμάει να με "απειλεί" δημόσια (τρομάρα του) ότι πρώτα θα με ξεφτιλίσει και ύστερα θα γράψει τη διπλωματική του για να πάρει το πτυχίο του, δεν μπορώ να αντισταθώ σ'αυτό το "challenge ξεφτιλίσματος"...

Το αποτέλεσμα βέβαια έχει ευθύ αντίκτυπο και στην "ποιότητα" του thread.
Ήταν όμως συνειδητή επιλογή μου να "θυσιάσω" το εν λόγω thread αφού ούτως ή άλλως τα πραγματικά σοβαρά μέλη της αθεο/αγνωστικιστικής πλευράς δεν ήθελαν να τοποθετηθούν στην ενδιαφέρουσα τροπή που είχε πάρει το θέμα περί Κβαντομηχανικής και Αναλυτικής Σκέψης/Ανθρώπινης Λογικής κτλ.

Ακόμα και ο θιγόμενος Βιομηχανικός αντιλήφθηκε το "αποτέλεσμα" αλλά του ξέφυγαν εντελώς τα αίτια και τα κίνητρα καθώς μου έγραψε

quote:
Industrial_Angel
Από τότε που εμφανίστηκα στη συζήτηση το γύρισες από οπαδός της ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ και της βαρβάτης επιστήμης στην επίκληση χωρίων από την Α.Γ., την αρχαία μυθολογία (!!!) και στην δήθεν «κριτική» στάση απέναντι στην επιστήμη.

Επειδή εγώ αισθάνομαι ότι έχω πάρει από το Βιομηχανικό και με το παραπάνω οποιαδήποτε άποψη/quote/θέση/ατάκα επιθυμούσα εξ'αρχής, το σταματώ εδώ (αφού ούτως ή άλλως έχω αναφερθεί πάμπολλες φορές στην έλλειψη επικοινωνίας που υπήρχε μεταξύ μας) ΑΛΛΑ...

θεωρώντας τη θεωρία της Εξέλιξης αρκετά ενδιαφέρον θέμα και ξαναγυρνώντας στη "βαρβάτη επιστήμη" (κατά Βιομηχανικό) θα ήθελα να "αλλάξουμε" επίπεδο και να τοποθετηθούν μέλη τα οποία δύνανται να μπορούν να το κάνουν.

Για να μην "ξανακύλισει" προς τη "σοβαρή πλακίτσα" η συζήτηση υπόσχομαι δημόσια να μην ανταπαντήσω στα όποια γραφόμενα του Industrial_Angel.

Και εγώ με τη σειρά μου δίνω το ελεύθερο στη διαχειριστική ομάδα να χειριστεί όπως θέλει τις προηγούμενες σελίδες ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ Σ'ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ.

Σας ευχαριστώ πολύ, ζητώ συγγνώμη σε όποια μέλη "έδιωξα" από την παρακολούθηση του thread και ελπίζω σ'ένα νέο ξεκίνημα!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2773438
Maintained by Digital Alchemy