ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 20:57:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κηφέας :

Ειλικρινά , αγαπητέ PanosT, με εκπλήσσει η ερώτησή σου.

Εμένα ρωτάς για την ιδιότητα του Dawkins ;
Ψάξε, βρες το, και πάρε μόνος σου θέση για την αξιοπιστία ή μη, των αναγραφομένων του όσον αφορά την ερμηνεία των θέσεων του Einstein.



Δεν έγινα κατανοητός αγαπητέ Κηφέα.
Δεν σε ρώτησα για την ιδιότητα του Dawkins που την αναφέρεις άλλωστε στο αρχικό σου ποστ, αλλά με ποια ιδιότητα ή με ποια "εξουσιοδότηση" θεωρείς εσύ ότι μπορεί ένας επιστήμονας να ερμηνεύει έναν άλλο επιστήμονα και μάλιστα διαφορετικού επιστημονικού πεδίου που έζησαν και εντελώς διαφορετικές εποχές.

Ερμηνείες δεν δέχομαι ούτε στα Ευαγγέλια όταν έχω τα πρωτότυπα κείμενα των Ευαγγελιστών πόσο μάλλον σε αδιάφορες προσωπικές ρήσεις ενός επιστήμονα.

quote:
Κηφεύς :

Όχι δεν θα σου απαντήσω. Ούτε αισθάνομαι την ανάγκη να σου καταθέσω τις Πανεπιστημιακές μου περγαμηνές. Στο κάτω κάτω τα έχω αναφέρει αυτά παλαιότερα . Αν σε ενδιαφέρουν ψάξε, πάλι, και βρες τα.


Το δέχομαι αλλά δεν ζήτησα τις Πανεπιστημιακές σου περγαμηνές. Μόνο αν έχεις κάποια σχέση με τη Φυσική ώστε αν μου απαντούσες σ'αυτά που ρωτάω και τον Agnostic να είχα κάποια δεδομένα παραπάνω.

Για τον Agnostic για παράδειγμα έγραψε από εχθές ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ότι δεν έχει σχέση με τη Φυσική γι'αυτό και δεν το ρώτησα κάτι αντίστοιχο.

Θεώρησε δεδομένο ότι δεν πρόκειται να ψάξω για κάτι για το οποίο πολύ εύλογα δεν θες να μου πεις.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 20:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
quote:
PanosT :

Στο quote μου το σημαντικό πάντως, ήταν η υπαρκτή παρεξήγηση με το Bohr και η πασίγνωστη λαθεμένη αντίληψη του Einstein για την ορθότητα της Κβαντομηχανικής θεωρίας.


Για να δούμε κάπως λεπτομερέστερα την "διαμάχη Bohr – Αϊνστάιν" .

Ο Αϊνστάιν δεν μπορούσε να δεχτεί την αρχή της απροσδιοριστίας ως θεμελιακό δεδομένο της φύσης .

Προτιμούσε να πιστεύει ότι η κβαντική μηχανική ήταν στην πραγματικότητα μια μαθηματική συνταγή για να προβλέπονται με στατιστικό τρόπο τα αποτελέσματα πολλών πειραμάτων , αντί να είναι η καλύτερη δυνατή έκφραση ενός μεμονωμένου πειράματος .

Αυτό οδήγησε στην περίφημη διαμάχη τον Αϊνστάιν με τον Bohr σχετικά με τα θεμέλια της κβαντικής μηχανικής , διαμάχη που σημάδεψε τη ζωή και των δύο .

Σε κάποια ευκαιρία , στο Έκτο Συνέδριο του Solvay στις Βρυξέλλες , το 1930 , ο Αϊνστάιν ανακοίνωσε ένα Gedankenexperiment, ένα νοητικό πείραμα , αντί για κάποιο που διεξάγεται στο εργαστήριο . Το σχεδίασε με τέτοιο διαβολεμένο τρόπο ώστε να αντιφάσκει προς τη σχέση απροσδιοριστίας που συνέδεε την ενέργεια με το χρόνο .

Αφού αγρύπνησε όλη τη νύχτα ο Bohr κατάφερε να το αντιμετωπίσει επιτυχώς με τη βοήθεια μιας από τις σπουδαιότερες ανακαλύψεις του Αϊνστάιν , τη σχετικότητα .

Το τέλος της ιστορίας όμως ήταν ακόμη πολύ μακριά : Όταν πέθανε ο Bohr , το 1962 , βρέθηκε πάνω στο μαυροπίνακά του ένα σκίτσο του Gedankenexperiment του Αϊνστάιν από το 1930 .

Φαίνεται ότι ο Bohr πάλευε με τις ιδέες του Αϊνστάιν ως το τέλος .

Ο Αϊνστάιν πίστευε εξαρχής ότι η νέα κβαντική θεωρία ήταν απλώς εσφαλμένη (επειδή δεν ήταν συνεπής).

Όμως οι επανειλημμένες ανεπιτυχείς αψιμαχίες του με τον Bohr τελικά τον έπεισαν να αλλάξει την επικριτική επιθετική γραμμή του : κατέληξε να θεωρεί την κβαντική θεωρία όχι εσφαλμένη , αλλά μάλλον μη πλήρη .

Οι αντιρρήσεις του άρχισαν να στηρίζονται πιο στέρεα πάνω στη φαινόμενη έλλειψη αιτιότητας στη θεωρία και τη συμπαρομαρτούσα ασυμβατότητά της με τις αρχές της σχετικότητας .

Όμως , παρά τον αμοιβαίο ακλόνητο σεβασμό τους , ο Αϊνστάιν δεν κατάφερε ποτέ να πείσει τον Bohr για την ισχύ των επιχειρημάτων του .

Η διαμάχη βασάνισε και τους δύο άνδρες . Ένας συνάδελφός τους , ο Abraham Pais περιέγραψε την ψυχική οδύνη του Bohr , όταν κάποτε βρέθηκε στο Ινστιτούτο Ανωτέρων Σπουδών στο Πρίνστον :

“(Ο Bohr) βρισκόταν σε μια κατάσταση θυμού και απόγνωσης και έλεγε συνεχώς : “Έχω σιχαθεί τον εαυτό μου” … Ως συνήθως , είχαν μπλεχτεί σε μια διαμάχη για το νόημα της κβαντικής μηχανικής , και , όπως παρέμεινε η κατάσταση ως το τέλος , ο Bohr δεν στάθηκε ικανός να πείσει τον Αϊνστάιν για τις απόψεις του” .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 21:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
Να προσθέσω και κάτι άλλο στο προηγούμενο μήνυμά μου :

Αυτή η έντονη διαμάχη – με τον Αϊνστάιν στο ρόλο του γέρου αντιδραστικού – έχει πολλά στοιχεία ειρωνείας .

Όντας απομονωμένος ο Αϊνστάιν στις αρχές του 20ου αιώνα , εμπιστευόταν απολύτως τη δική του προσέγγιση στη φυσική , ακόμα και όταν ερχόταν σε πλήρη αντίθεση με την καθιερωμένη νευτώνεια σκέψη .

Με την ερμηνεία που έδωσε στο φωτοηλεκτρικό φαινόμενο άνοιξε το δρόμο για την κβαντική θεωρία . Όταν όμως εισέβαλε η νέα μηχανική , στα μέσα της δεκαετίας του 1920 , ο Αϊνστάιν δεν ήταν πια στην πρωτοπορία .

Η όλη δομή της θεωρίας ήταν εντελώς αντίθετη της σκέψης του .

Πιστός ως το τέλος στις πεποιθήσεις του , ο άνθρωπος που έκανε τόσο πολλά φέρνοντας τη θεωρία αυτή στον κόσμο , παρέμεινε σε απόσταση από τα μεγάλα άλματα στη σύγχρονη φυσική που ήταν απόρροια της ανακάλυψής της .

Όπως επισημαίνει ο Pais , η οπτική του για την κβαντική θεωρία "άλλαξε την ιδιαιτερότητα του Αϊνστάιν : από μορφή που βρισκόταν πολύ πιο μπροστά από την εποχή του , έγινε μορφή περιθωρίου" .

Ίσως σήμερα ο Αϊνστάιν παίρνει την εκδίκησή του , επειδή συνεχώς περισσότεροι φυσικοί είναι έτοιμοι να αμφισβητήσουν τα θεμέλια της κβαντικής θεωρίας .

Πολλά πρωτοκλασάτα μυαλά , έχοντας απομακρυνθεί περισσότερο από μια γενιά από τους πατέρες – θεμελιωτές και προπαγανδιστές της κβαντικής μηχανικής , ίσως δεν διατίθενται πλέον να αποδέχονται απλώς το παραδοσιακό δόγμα που τους είχε παραδοθεί αφ’ υψηλού .

Και κάποιοι από τους ενδοιασμούς τους έχουν σχέση με την ανάγκη μιας κατάλληλης και επαρκούς κατανόησης του ρόλου του χρόνου στις φυσικές διαδικασίες .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 21:23:29  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία την οποία τη θυμόμουνα λιγο διαφορετικά.

Το "άγχος" για παράδειγμα το είχε ο Einstein διότι το Νόμπελ του για το Φωτοηλεκτρικό φαινόμενο το πήρε χρησιμοποιώντας τη σωματιδιακή φύση του φωτός που αποτελεί μια κβαντική ιδιότητα.

Για τη δική του θεωρία (της Σχετικότητας) είχε εισπράξει τη δυσφορία των Φυσικών διαφόρων κλάδων αφού δεν μπορούσε έκεινη την εποχή να αποδειχθεί καμμία πτυχή της πειραματικά.

Λίγη σημασία έχει αυτό πάντως αφού όλα αυτά ανήκουν στην Ιστορία πλέον.

Η καρδιά όμως του όλου προβλήματος ήταν είναι και θα είναι ακριβώς εδώ.

quote:
Κηφεύς :

Ο Αϊνστάιν δεν μπορούσε να δεχτεί την αρχή της απροσδιοριστίας ως θεμελιακό δεδομένο της φύσης .


Μέχρι αυτή η Αρχή να καταριφθεί θα στοιχειώνει ολόκληρη τη Επιστημονική Κοινότητα καθώς δεν θα μπορούμε να μάθουμε ούτε από που ήρθαμε, ούτε που είμαστε αυτή τη στιγμή, ούτε που πάμε.
Η γνώση μας για τη Δημιουργία, ακόμα και στο πιο χειροπιαστό υλικό πεδίο, θα είναι για πάντα εγγενώς ελλειπής.

Εκτός αν καταριφθεί η εν λόγω Αρχή...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 21:26:45  Εμφάνιση Προφίλ
Σημείωση.
Το τελευταίο μου ποστ γράφτηκε με βάση το προτελευταίο ποστ του Κηφέα και όχι το τελευταίο καθώς γράφαμε ταυτόχρονα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 21:28:01  Εμφάνιση Προφίλ
Βαρέθηκα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 21:42:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κηφεύς
Πολλά πρωτοκλασάτα μυαλά , έχοντας απομακρυνθεί περισσότερο από μια γενιά από τους πατέρες – θεμελιωτές και προπαγανδιστές της κβαντικής μηχανικής , ίσως δεν διατίθενται πλέον να αποδέχονται απλώς το παραδοσιακό δόγμα που τους είχε παραδοθεί αφ’ υψηλού .

Και κάποιοι από τους ενδοιασμούς τους έχουν σχέση με την ανάγκη μιας κατάλληλης και επαρκούς κατανόησης του ρόλου του χρόνου στις φυσικές διαδικασίες .


Αναμένουμε λοιπόν να βρεθεί ο Τελεστής του Χρόνου για να αποκτήσουν νόημα οι παραπάνω αιτιάσεις...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2012, 02:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
PanosT

Σε ρωτώ λοιπόν.
Αυτό το γεγονός, ότι η Φύση δηλαδή, μας βάζει ένα ανυπέρβλητο ταβάνι γνώσης (έστω μέχρι να καταριφθεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας) σημαίνει κάτι για την κοσμοθεώρησή σου ή όχι?
Το αισθάνεσαι σαν ένα αγκάθι στα πλευρά σου ή δεν σημαίνει τίποτα για εσένα.


Ως ένα ελαφρύ τσιμπιματάκι μόνο Πάνο, για να το πω αλληγορικά.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2012, 14:17:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
PanosT

Σε ρωτώ λοιπόν.
Αυτό το γεγονός, ότι η Φύση δηλαδή, μας βάζει ένα ανυπέρβλητο ταβάνι γνώσης (έστω μέχρι να καταριφθεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας) σημαίνει κάτι για την κοσμοθεώρησή σου ή όχι?
Το αισθάνεσαι σαν ένα αγκάθι στα πλευρά σου ή δεν σημαίνει τίποτα για εσένα.


Ως ένα ελαφρύ τσιμπιματάκι μόνο Πάνο, για να το πω αλληγορικά.



Ok Agnostic!

Απλά, για να μην παρεξηγηθώ από τη δυτικόφερτη έκφραση "το αγκάθι στα πλευρά" (thorn in the side) να επισημάνω ότι πήγαινε στις όποιες "αλλαγές" ήσουν "αναγκασμένος" να κάνεις (αν είχες κάνει κάποια/ες) στις Φιλοσοφικές προέκτασεις που συνεπάγεται η εν λόγω Αρχή πάνω στην προυπάρχουσα Κοσμοθεώρησή σου.

Περιμένω με ειλικρινή αγωνία τις απαντήσεις και των άλλων μελών όπου κατά δήλωσή τους η Αναλυτική Σκέψη (ή η Λογική ή η Επιστημονική Έρευνα) είναι αυτή που τους καθορίζει τι είναι Αλήθεια και τι όχι για τον Κόσμο που μας περιβάλλει.

Υ.Γ Επαναλαμβάνω ότι σε καμμία περίπτωη δεν θέλω τις θρησκευτικες/θρησκειολογικές αλλά ΜΟΝΟ τις φιλοσοφικές προεκτάσεις που τυχόν έχει η εν λόγω Αρχή.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 11/05/2012 14:23:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 20:02:03  Εμφάνιση Προφίλ
Η πρόταση στο τελευταίο μου μήνυμα φαίνεται να έπεσε στο κενό.

"
Περιμένω με ειλικρινή αγωνία τις απαντήσεις και των άλλων μελών όπου κατά δήλωσή τους η Αναλυτική Σκέψη (ή η Λογική ή η Επιστημονική Έρευνα) είναι αυτή που τους καθορίζει τι είναι Αλήθεια και τι όχι για τον Κόσμο που μας περιβάλλει.
"

Τέσπα, σήμερα που τελείωσε η αυτοτιμωρία του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ ελπίζω να ποστάρει από ΕΓΚΥΡΑ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΤΑ sites και βιβλία στοιχεία που να συμφωνούν με τις παρακάτω θέσεις του ώστε να ξαναζωντανέψει η συζήτηση στο topic...

"
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Οχι φίλε μου κι εδώ πάλι λάθος το αντιλαμβάνεσαι.
Μπορούμε ανα πάσα στιγμη να γνωρίζουμε την ταχύτητα και την θέση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Αρκεί μόνο να τα παρατηρούμε!!!
Αν δεν τα παρατηρούμε,τότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε,που ακριβώς και με τι ταχύτητα κινούντο,πρίν τα παρατηρήσουμε.Λογικότατο είναι Πάνο μας αυτό.
"

Μπορείς να πάρεις βοήθεια από όποιο ή όποια μέλη θέλεις ΝΙΚΟΜΑΧΕ χωρίς παρεξήγηση εκ μέρους μου.

Y.Γ Άφαντος ο macedon απ'όπου υπάρχει ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 25/06/2012 20:05:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 21:41:05  Εμφάνιση Προφίλ
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω φίλτατε Πάνο.

Δεν έχω την υπομονή του macedon,ώστε να σου εξηγώ λεπτομερώς πράγματα, που η ίδια η πρόταση περιλαμβάνει,αρκούντως εκλαϊκευμένα.

Και η ανωτέρω πρότασή μου,την οποία επιμελώς περιφέρεις απο τόπικ σε τόπικ,είναι άκρως επεξηγηματική.Οχι μόνο για τους κατέχοντες την σχετική γνώση,αλλά και για τους έξυπνους αναγνώστες.

Αν δεν ανήκεις σε κάποια,απο τις δυο κατηγορίες,λυπάμαι,αλλά δεν σκοπεύω να αναλώνομαι σε ανούσια συζήτηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2012, 22:55:41  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Άφαντος ο macedon απ'όπου υπάρχει ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά προτιμώ να διαβάζω τα θέματα που συμμετέχεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 12:31:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω φίλτατε Πάνο.

Δεν έχω την υπομονή του macedon,ώστε να σου εξηγώ λεπτομερώς πράγματα, που η ίδια η πρόταση περιλαμβάνει,αρκούντως εκλαϊκευμένα.

Και η ανωτέρω πρότασή μου,την οποία επιμελώς περιφέρεις απο τόπικ σε τόπικ,είναι άκρως επεξηγηματική.Οχι μόνο για τους κατέχοντες την σχετική γνώση,αλλά και για τους έξυπνους αναγνώστες.

Αν δεν ανήκεις σε κάποια,απο τις δυο κατηγορίες,λυπάμαι,αλλά δεν σκοπεύω να αναλώνομαι σε ανούσια συζήτηση.


Δεν θέλω να μου εξηγήσεις τίποτα περί Φυσικής.

Αυτό που θέλω είναι σοβαρά (κατ'εσέ) links από επιστημονικά sites από επιστημονικά βιβλία κτλ που να επιβεβαιώνουν τα γραφόμενα σου περί Φυσικής.

Δεν πιστεύω να σου είναι τόσο δύσκολη ή τόσο βαρετή η απλή παράθεση ΕΝΟΣ ΕΣΤΩ link...

Άλλωστε μας έχεις αποδείξει ότι φοράς παντελόνια!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 12:37:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

PanosT

quote:
Άφαντος ο macedon απ'όπου υπάρχει ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά προτιμώ να διαβάζω τα θέματα που συμμετέχεις.


Έεεεεεετσι. Αυτό θα είναι το επίπεδο συμμετοχής σου στo esoterica από εδώ και στο εξής και ελπίζω να σου αρέσει!

Υ.Γ Ειλικρινά, όταν έκανα εγγραφή στο esoterica δεν ήξερα ότι θα έφτανες τόσο γρήγορα τόσο χαμηλά Έλληνα φασιστοναζιστάκο macedon...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 13:37:48  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Ειλικρινά, όταν έκανα εγγραφή στο esoterica δεν ήξερα ότι θα έφτανες τόσο γρήγορα τόσο χαμηλά Έλληνα φασιστοναζιστάκο macedon...

Δηλαδή ... έκανες εγγραφή στο esoterica ... μόνο για μένα; Ουάου!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 14:59:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάνος
Δεν πιστεύω να σου είναι τόσο δύσκολη ή τόσο βαρετή η απλή παράθεση ΕΝΟΣ ΕΣΤΩ link...

Δεν είναι καθόλου δύσκολη.
Βαρετή και ανούσια,είναι.

Σαν να σου ζητώ να μου δώσεις ενα λινκ,που να λέει οτι υπάρχει χριστιανισμός!!!!!

Φυσικά,άν εσύ νομίζεις ότι λέω...αρλούμπες,δεν έχεις παρά να καταθέσεις τις...σωστές απόψεις!!!

Ετσι δεν είναι καλέ μου φίλε,φυσικομαθηματικοηλεκτρονικονανοτεχνικονομικοθεολογοοικονομιλόγε...???

Αμαλία,θέλω αναγνώριση ρεκόρ.
Εγραψα την μεγαλύτερη λέξη στο esoterica!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 26/06/2012 15:00:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 15:04:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Δηλαδή ... έκανες εγγραφή στο esoterica ... μόνο για μένα; Ουάου!

Αυτό είναι ηλίου φαεινότερον!!
Και όσο πάει,διογκώνεται με αποτέλεσμα οι στεματικές εκλάμψεις,να καίνε...ασφάλειες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 16:02:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:
Ειλικρινά, όταν έκανα εγγραφή στο esoterica δεν ήξερα ότι θα έφτανες τόσο γρήγορα τόσο χαμηλά Έλληνα φασιστοναζιστάκο macedon...

Δηλαδή ... έκανες εγγραφή στο esoterica ... μόνο για μένα; Ουάου!


macedon, τόοοοοση ηδονή στο "εγώ" μου σε μια ημέρα δεν μπορώ να τη διαχειριστώ...

Και επειδή πόσταρες σε ένα thread που κάνει τζιζ από τότε που ψέλλισες κάτι περί Αναλυτικής Σκέψης για κατέθεσε και τη πιο σοβαρή άποψη που έχεις επί του θέματος και δεν τη θεωρείς "κρυφή" για τους υπόλοιπους συνομιλητές σου...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 16:24:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
PanosT
Δεν πιστεύω να σου είναι τόσο δύσκολη ή τόσο βαρετή η απλή παράθεση ΕΝΟΣ ΕΣΤΩ link...

Δεν είναι καθόλου δύσκολη.
Βαρετή και ανούσια,είναι.


Εγώ ξέρω ότι έστω και λίιιιιιγο μ'αγαπάς και θα μου την κάνεις τη χάρη!

quote:

Σαν να σου ζητώ να μου δώσεις ενα λινκ,που να λέει οτι υπάρχει χριστιανισμός!!!!!

Τι θες τώρα, να πέσει ο server του esoterica από τα links????

quote:

Φυσικά,άν εσύ νομίζεις ότι λέω...αρλούμπες,δεν έχεις παρά να καταθέσεις τις...σωστές απόψεις!!!

Μα ήδη το έχω κάνει καλέ μου ΝΙΚΟΜΑΧΕ από ένα αρθράκι που το θεώρησες ασήμαντο και μηδαμινό και το οποίο είναι αυτό

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231111807

Εγώ εμμένω σ'αυτό το ταπεινό αρθράκι και περιμένω να μου το καταρρίψεις με ότι πιο Επιστημονικό μπορείς να μου αντιπαραθέσεις.

Το αρθράκι αυτό έχει σωστές απόψεις κατ'εμέ έρχεται σε αντίθεση με τις δικές σου απόψεις και περιμένω ένα ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (site, blog, βιβλίο) που να επιβεβαιώνει τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ θέσεις περί Κβαντομηχανικής.

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό?

quote:

Ετσι δεν είναι καλέ μου φίλε,φυσικομαθηματικοηλεκτρονικονανοτεχνικονομικοθεολογοοικονομιλόγε...???

Είσαι εμπαθής.
Ξέχασες, ντεμέκ κατά λάθος, το "ιστορικός", "Αγγλικής φιλολογίας", "πολιτικός αναλυτής", "κοινωνιολόγος" και ένα κάρο άλλες ειδικότητες που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή αλλά κάλλιστα μπορεί να σε συνδράμει ο macedon...

quote:

Αμαλία,θέλω αναγνώριση ρεκόρ.
Εγραψα την μεγαλύτερη λέξη στο esoterica!!

Αμαλία, μη του δίνεις τίποτα διότι αν και μπορούσε να γράψει μεγαλύτερη θέλει να μειώσει την προσωπικότητά μου και τις γνώσεις μου...

Υ.Γ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ειλικρινά κατέχεις ξεχωριστή θέση στην εκτίμησή μου προς τα διαδικτυακά άτομα που έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2012, 19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Οχι φίλε μου κι εδώ πάλι λάθος το αντιλαμβάνεσαι.
Μπορούμε ανα πάσα στιγμη να γνωρίζουμε την ταχύτητα και την θέση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Αρκεί μόνο να τα παρατηρούμε!!!
Αν δεν τα παρατηρούμε,τότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε,που ακριβώς και με τι ταχύτητα κινούντο,πρίν τα παρατηρήσουμε.Λογικότατο είναι Πάνο μας αυτό.

Αυτο λοιπόν το "κόκκινο" πανί,που πόσταρα και περιφέρεται,είναι η αιτία της διαμάχης μας Πανούλη!

Σε παλμό αντίκρουσης του ανωτέρω κειμένου,μου παραθέτεις ένα άρθο απο ενα ειδησιογραφικό blog,του οποίου άρθρου την σχετικότητα με το κείμενό μου,δεν έλεγξες.

Στην φυσική Πάνο μας,τα πράγματα δεν είναι όπως στα κουτσομπολιά των χριστιανικών σελίδων.Γενικόλογα και αόριστα!

Εγω μιλώ για στοιχειώδη σωματίδια και το άρθρο σου για το φωτόνιο.Καμμία σχέση έτσι?

Τα στοιχειώδησωματίδια είναι τα λεπτόνιακαι τα κουάρκ.
Δηλαδή τα ηλεκτρόνιο,μιόνιο,ταυ,νετρίνο ηλεκτρονίου,νετρίνο μιονίου,νετρίνο ταυ,.Τα κουάρκ είναι ανω,κάτω,ψηλό,χαμηλό,χαριτωμένο,παράξενο.

Δεν βλέπω πουθενά το φωτόνιο του άρθρου που παραθέτεις.Και σε αυτο το άρθρο,το φωτόνιο είναι το μόνο σωματίδιο που δοκιμάσθηκε απο την γνωστή ομάδα καθηγητών του Τορόντο.Και δεν διαφωνώ καθόλου με την έρευνά τους.

Και ξέρεις γιατι δεν διαφωνώ?
Επειδή καταλαβαίνω ακριβώς τι έκαναν!!!!

Ομως εγω ανέφερα στοιχειώδη σωματίδια και όχι τα φωτόνια.
Στοιχειώδη σωματίδια είναι γεμάτο το σύμπαν και όντως δεν γνωρίζουμε,θέση και ταχύτητα που ευρίσκοντο αυτά,πρίν αρχίσουμε να τα παρατηρούμε!!

Επίσης μπορούμε να τα παρατηρήσουμε εν τη γεννέσει τους έως τον "θάνατό" τους στα πειραματικά μας εργαστήρια.[επιταχυντές].

Σειρά σου τώρα να αναγνωρίσεις την γκάφα σου.

Τον macedon φοβόσουν,απο άλλον την...βρήκες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 08:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Πως γίνεται ένα θέμα που έχει τίτλο " Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?" να καταλήγει σε μία παρωδία παραπληροφόρησης σχετικά με την σωματιδιακή Φυσική, αυτό μόνο οι παντογνώστες - φωστήρες - ξερόλες του esoterica.gr το ξέρουν.

Τα στοιχειώδη σωματίδια χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες : α) Τα σωματίδια δομής, δηλ. τα σωματίδια αυτά που συμμετέχουν στην δομή της ύλης και β) τα σωματίδια φορείς δηλ. τα σωματίδια αυτά που είναι φορείς των δυνάμεων. Ένα τέτοιο σωματίδιο, στοιχειώδες σωματίδιο δηλ. είναι και το φωτόνιο.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τα στοιχειώδη σωματίδια είναι τα λεπτόνια και τα κουάρκ.


Αυτά που αναφέρεις, είναι στοιχειώδη σωματίδια δομής.

Υπάρχουν όμως και στοιχειώδη σωματίδια φορείς. Ένα τέτοιο είναι και το φωτόνιο αλλά και το πολύ γνωστό σου [ αν και υποθετικό ] βαρυτόνιο, δηλ. το σωματίδιο φορέας της βαρυτικής δύναμης [ αν υπάρχει δηλ. τέτοιο ].

Επιεδή τα στοιχειώδη σωματίδια δομής συμμετέχουν στην δομή της ύλης, θεωρούμε [ διάβασε πολύ καλά την πρόταση γιατί σίγουρα θα δυσκολευτείς να την αντιληφθείς ], θεωρούμε πως αυτά είναι τα [ πρόσεξε τα εισαγωγικά ] "πραγματικά" στοιχειώδη σωματίδια. Στοιχειώδες σωματίδιο όμως είναι και το φωτόνιο. Απλά το φωτόνιο δεν συμμετέχει στην δομή της ύλης, αλλά είναι φορέας της ηλεκτρομαγνητικής δύναμης.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Εγω μιλώ για στοιχειώδη σωματίδια και το άρθρο σου για το φωτόνιο. Καμμία σχέση έτσι?


Ναι, ασφαλώς. Για κάποιον που δεν ξέρει ότι στοιχειώδη σωματίδια είναι και τα σωματίδια φορείς των δυνάμεων όπως είναι το φωτόνιο, σαφώς, δεν υπάρχει καμία σχέση. NIΚΟΜΑΧΕ, εσύ απλώς έγραψες "στοιχειώδη" χωρίς να γνωρίζεις τίποτε από σωματιδιακή Φυσική. Στο έχω ξαναπεί : Κάποιος που ασχολείται με την Φυσική, δεν σημαίνει πως είναι Φυσικός. Ορισμένα πράγματα πρέπει να βρεθείς εντός του Πανεπιστημίου για να τα μάθεις.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Στην φυσική [...],τα πράγματα δεν είναι όπως στα κουτσομπολιά των χριστιανικών σελίδων.Γενικόλογα και αόριστα!


Ακριβώς.

Συνεπώς, έτσι και μας πεις ποια είναι η εσωτερική δομή ενός φωτονίου, τότε εμείς ως επιστήμονες θα πάψουμε να το θεωρούμε "στοιχειώδες". Μέχρι τότε, το φωτόνιο [ για μας και για όλον τον Πλανήτη ] είναι ένα στοιχειώδες σωματίδιο - φορέας της ηλεκτρομαγνητικής δύναμης.


Edited by - zip on 27/06/2012 09:32:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 09:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Δεν έχω καταλάβει επίσης [ τόοοσα χρόνια εδώ μέσα ] την ... μανία να πω ; εμμονή να πω ; ορισμένων να μπερδεύουν και να αναμειγνύουν σε ένα μπωλ την Χαλκίδα με την Χαλκιδική.

Το φωτόνιο συμπεριφέρεται ΚΑΙ ως κύμα αλλά ΚΑΙ ως σωματίδιο και το πείραμα της Διπλής Σχισμής μας το αποδεικνύει αυτό περίτρανα. Όπως όμως αναφέρει το άρθρο που παρέθεσε ο PanosT,

quote:
από http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231111807

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό, ωστόσο οι ίδιοι ερευνητές επισημαίνουν ότι το πείραμα δεν παραβιάζει την αρχή της απροσδιοριστίας.


Σαφώς

quote:
«δεν είναι απαραίτητο να ερμηνεύουμε την αρχή της απροσδιοριστίας τόσο αυστηρά όσο συχνά διδασκόμαστε να κάνουμε».

Συμφωνώ απολύτως και

quote:
η μελέτη θα μπορούσε «να μας βοηθήσει να σκεφτόμαστε με νέους τρόπους»

Ακριβώς.

Το ότι κάποιος ή κάποιοι κάνουν ένα πείραμα [ χρησιμοποιώντας όλο και πιο σύγχρονα μέσα ή χρησιμοποιώντας σύγχρονες και διαφορετικές μεθόδους ή μέσα που δεν υπήρχαν παλαιότερα ] και καταλήγουν σε ένα συμπέρασμα ... "νέο" δεν σημαίνει πως μεμιάς διαγράφουμε όλα όσα γνωρίζουμε μέχρι τότε.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, αυτό εδώ που λες :

quote:
η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι αντίθετη με την Σχετιστική θεωρία.

είναι ... τι να σου πω ; οτιδήποτε άλλο εκτός από μια σοβαρή επιστημονική άποψη. Κανένας σοβαρός άνθρωπος και επιστήμονας δεν θα ισχυριζόταν τέτοιο πράγμα. Κοίταξε πόσο προσεχτικά διατυπώνεται αυτό από την σελίδα που παραθέτεις : "Οι συνέπειες της απροσδιοριστίας του Heisenberg στη Σχετικότητα". Άλλο πράγμα είναι να λες "οι συνέπειες" κι άλλο πράγμα είναι να το γενικεύεις λέγοντας "είναι αντίθετη". Σε μια Επιστήμη έχει πολύ μεγάλη σημασία το πως εκφράζεται κάποιος.

Η Αρχή της Απροσδιοριστίας δεν είναι αντίθετη με την Σχετικότητα, όμως οι συνέπειες που έχει η πρώτη [ μιλώντας πάντα για ένα σωματίδιο όπως είναι το φωτόνιο και για την ταχύτητα του φωτός, ενός ορίου δηλ. ] μας κάνουν να συμπεραίνουμε πως στη Σχετικιστική Κβαντομηχανική οι συντεταγμένες των σωματιδίων δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως δυναμικές μεταβλητές, δεν έχει νόημα δηλ. η φράση "η θέση του φωτονίου". Αυτό δεν σημαίνει όμως πως η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι αντίθετη με την Σχετικότητα. Που το είδες εσύ αυτό έτσι διατυπωμένο ; Να ξέρουμε τι λέμε, φίλε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 10:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
PanosT

Σύμφωνα με την Αρχή της Απροσδιοριστίας του Heisenberg η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ μας βγάζει τη ΓΛΩΣΣΑ και μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ και ΕΜΑΣ (ως Ανθρωπότητα) και την ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ (ως ΛΟΓΙΚΑ ΟΝΤΑ) ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΑΣ να μάθουμε κάτι φαινομενικά απλό και εύκολο το οποίο όμως θα μας άνοιγε το δρόμο για να μάθουμε ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.

τα bold δικά μου


Η Φύση δεν σου απαγορεύει τίποτε. Οι όποιοι περιορισμοί υπάρχουν, υπάρχουν αφ' ενός για κάποιον λόγο, αφ' ετέρου δεν είναι περιορισμοί που βάζει η ίδια η Φύση αλλά είναι περιορισμοί που προέρχονται από τις αδυναμίες των ανθρώπων (είτε αυτές οι αδυναμίες είναι αντιληπτικές αδυναμίες, είτε οφείλονται στην ανυπαρξία κάποιων τεχνικών μέσων).

Η Αρχή της Απροσδιοριστίας δεν είναι απαγόρευση. Είναι εργαλείο για να κατανοήσουμε καλύτερα την Φύση. Και την φύση ως περιβάλλοντα χώρο δηλ. ως σύμπαν αλλά και την ίδια την φύση των πραγμάτων και του εαυτού μας.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ απολύτως με αυτό :

quote:
Agmostic

Γενικά θεωρώ άστοχη οποιαδήποτε προσπάθεια να "τεκμηριώσουμε" την παρουσία Θεού μέσα από ιδιομορφίες του φυσικού κόσμου. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τυποποιημένους θεούς θρησκειών (και όχι μιας ασαφούς ανώτερης δύναμης που θα μπορούσε να επικαλεστεί κάποιος) οι οποίοι είναι τίγκα στους ανθρωπομορφισμούς (θυμώνουν, τιμωρούν, επιβραβεύουν, σπλαχνίζονται κλπ, κλπ.)δημιουργώντας εύλογες υποψίες ότι αποτέλεσαν προϊόντα ανθρώπινης επινοήσεως.


και η παραπάνω άποψη με καλύπτει.

Αλλά ας αφήσουμε κάποιους να μιλάνε για την διαμάχη Bohr - Einstein. Tο συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ ... σχετικό με αυτήν.

Edited by - zip on 27/06/2012 10:42:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 11:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

Με αυτήν την εικόνα :

τι ακριβώς αποδεικνύεις ; [ sorry, που σε ρωτάω αλλά δεν κατάλαβα ]

Λες επίσης στην 1η σελίδα του θέματος, το εξής :

quote:
PanosT

Αποτελούν τα παραπάνω σημεία χαρακτηριστικά των αθέων ή το στατιστικό μου δείγμα αν και μεγάλο δεν ήταν αντιπροσωπευτικό?


Σε ποιο στατιστικό δείγμα αναφέρεσαι ;

Edited by - zip on 27/06/2012 11:18:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 14:04:55  Εμφάνιση Προφίλ
A ρε ζιπ

Επρεπε να κάτσω να εξηγήσω στον Πάνο περί δομικών σωματιδίων και σωματιδίων φορέων?

Θέλεις πάλι να αρχίσουμε επική διαμάχη?

Κάθισες και έγραψες ένα σεντόνι για να μας πεις Τι?

Δεν είδα πουθενά να αναιρείς αυτα που λέω:

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Οχι φίλε μου κι εδώ πάλι λάθος το αντιλαμβάνεσαι.
Μπορούμε ανα πάσα στιγμη να γνωρίζουμε την ταχύτητα και την θέση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Αρκεί μόνο να τα παρατηρούμε!!!
Αν δεν τα παρατηρούμε,τότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε,που ακριβώς και με τι ταχύτητα κινούντο,πρίν τα παρατηρήσουμε.Λογικότατο είναι Πάνο μας αυτό.


Η όλη διαφωνία μου με τον Πάνο άρχισε απο αυτο ακριβώς το quote.

Χαίρομαι πάντως που θα έχω εσένα αντίπαλο και όχι κάποιον που δεν καταλαβαίνει.
οσο και να προσπαθείς να μειώσεις την παρουσία μου,αναφερόμενος σε πανεπιστήμια και πτυχία που λές ότι δεν κατέχω,στα π@π@ρια μου φίλτατε Ζιπ.

Εχω δηλώσει πώς είμαι απόφοιτος Δημοτικού.
Λέγε λοιπόν ότι θέλεις για την εσωτερική και εξωτερική πλευρά των πανεπιστημίων!!

Στο θέμα πάλι.

Το κείμενο που έγραψα,σαφώς και δεν έχει καμμία σχέση με το φωτόνιο-φορέα της ηλεκτρομαγνητικής δύναμης,ούτε με το πείραμα της Διπλής Σχισμής.

Τα στοιχειώδη σωματίδια-φορείς,είναι φορείς των δυνάμεων που αυτά αντιπροσωπεύουν.Δηλαδή την ηλεκτρομαγνητικη,ασθενή,ισχυρη καιβαρυτική.

Τα σωματίδια-δομής

Δεν αλληλεπιδρούν μεταξύ τους Ζιπάκο.Χρειάζονται τα σωματίδια-φορείς και στο συγκεκριμένο θέμα μας,[την παρουσίαση του άρθρου],την κάνει το φωτόνιο,ώς εκφραστής της ηλεκτρομαγνητικής δύναμης!!!

Εχεις ακουστά Ζιπ την Θεωρία των Ομάδων,ή την ξέχασες μόλις βγήκες απο το Πανεπιστήμιο και έγινες...τελωνειακός????

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στις έρευνες των J. Schwinger και Tomonaga και αφού τις...ξαναθυμηθείς,να μας πείς και εμάς τους άσχετους,για τις ηλεκτρομαγνητικές αλληλεπιδράσεις των στοιχειωδών σωματιδίων,καθώς και το άν όλα αυτα που έγραψες,συνάδουν ή όχι με το κείμενό μου στο quote.

Πρόσεξε καλά την ορολογία:Ηλεκτρομαγνητικές αλληλεπιδράσεις στοιχειωδών σωματιδίων.
Απαιτείται όπως κι εσύ λές,ακρίβεια στην χρήση λέξεων και νοημάτων.

quote:
Ζιπ
είναι ... τι να σου πω ; οτιδήποτε άλλο εκτός από μια σοβαρή επιστημονική άποψη. Κανένας σοβαρός άνθρωπος και επιστήμονας δεν θα ισχυριζόταν τέτοιο πράγμα. Κοίταξε πόσο προσεχτικά διατυπώνεται αυτό από την σελίδα που παραθέτεις : "Οι συνέπειες της απροσδιοριστίας του Heisenberg στη Σχετικότητα". Άλλο πράγμα είναι να λες "οι συνέπειες" κι άλλο πράγμα είναι να το γενικεύεις λέγοντας "είναι αντίθετη". Σε μια Επιστήμη έχει πολύ μεγάλη σημασία το πως εκφράζεται κάποιος.


Εδώ δίνω τα...ρέστα μου!!!
Εφ όσον έχει συνέπειες βρε...αθεόφοβε,δεν αντιτίθεται?
Δεν αμφισβητεί,ένα τμήμα του συνόλου?

Που έχεις μείνει στη φυσική?
Στα τελευταία 15 χρόνια έχουν γίνει άλματα Ζιπάκο.

Η Ειδική Θεωρία της Σχετκότητας,απαγορεύει την μετάδοση πληροφορίας με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός!
Εσυ τι λές ισχύει αυτο σήμερα?

Αφου μου απαντήσεις θα συνεχίσουμε.
Και μην το κάνεις σαν την άλλη φορά,να αποφεύγεις την απάντηση σε γκάφες που κάνεις!
Θυμάσαι για τον χρόνο ημι-ζωής ενός σωματιδίου,που λέγαμε κάποτε?
Ακόμα δεν έχεις απαντήσει.

Αντε να ανέβει η...τηλεθέαση!!

Επι τη ευκαιρία ανέλυσέ μας και το νόημα της κάτωθι εξίσωσης και πές μας αν έχει σχέση με το δικό μου quote!!

E=2mec2=2(9,1x1031kg)(
3x108m/sec)2=1,64x1013J=
1,02MeV.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 27/06/2012 14:13:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 15:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τα στοιχειώδη σωματίδια-φορείς,είναι φορείς των δυνάμεων που αυτά αντιπροσωπεύουν.Δηλαδή την ηλεκτρομαγνητικη,ασθενή,ισχυρη καιβαρυτική.


Είναι στοιχειώδη ; Είναι. Συνεπώς, για ποιο λόγο διαφωνείς με το άρθρο που παρέθεσε ο PanosT ;

Εσύ, διαφωνείς με το άρθρο που παρέθεσε ο PanosT και λες συγκεκριμένα :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ομως εγω ανέφερα στοιχειώδη σωματίδια και όχι τα φωτόνια.


Μα και τα φωτόνια, στοιχειώδη σωματίδια είναι. Αυτό σου λέω. Απλά δεν συμμετέχουν στη δομή της ύλης, είναι φορείς δύναμης. Στοιχείωδη σωματίδια όμως είναι. Καταλαβαίνεις Ελληνικά ; Εκτός αν εσύ θεωρείς "στοιχειώδες σωματίδιο" μόνον εκείνο που συμμετέχει στη δομή της ύλης, δηλ. μόνον τα φερμιόνια. Αν θεωρείς μόνον αυτά, κάνεις λάθος. So simple ...

Μάθε να εκφράζεσαι σωστά! Όταν λες :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Μπορούμε ανα πάσα στιγμη να γνωρίζουμε την ταχύτητα και την θέση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Αρκεί μόνο να τα παρατηρούμε!!!


μιλάς γενικά για τα στοιχειώδη σωματίδια. Ο άλλος που σε διαβάζει δεν μπορεί να καταλάβει αν εσύ εννοείς μόνον τα φερμιόνια, δηλ. μόνον τα στοιχειώδη σωματίδια δομής. Στοιχειώδες σωματίδιο είναι και το φωτόνιο. Μπορείς "ανά πάσα στιγμή" να γνωρίζεις την ταχύτητα και την θέση του ; Άμα μπορείς να το κάνεις αυτό, τι κάθεσαι και το λες στο esoterica ρε επιστημονάρα μου ; Μπες στην καταλογάρα του 11880 να σε βρει το CERN και να πας να δουλέψεις εκεί.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Εφ όσον έχει συνέπειες βρε...αθεόφοβε,δεν αντιτίθεται?
Δεν αμφισβητεί,ένα τμήμα του συνόλου?


Θα μου πεις που ακριβώς το έχεις βρει αυτό διατυπωμένο έτσι ; Το έχεις βρει πουθενά ή ... απλώς το λες από μόνος σου ; Γιατί πολύ απλά, αν το λες εσύ, σου λέω πως η διατύπωσή σου είναι για τα πανηγύρια.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Η Ειδική Θεωρία της Σχετκότητας,απαγορεύει την μετάδοση πληροφορίας με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός!
Εσυ τι λές ισχύει αυτο σήμερα?


Σημέρα που υπάρχεις εσύ ; Όχι, δεν ισχύει. Το έχεις καταρρίψει εσύ με την ... "έρευνά" σου στο θέμα "ΘΕΩΡΙΑ ΧΟΡΔΩΝ-ΜΠΟΖΟΝΙΟ Ζ-ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ" [ βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10962&whichpage=1&ARCHIVE= ] PanosT, σου συνιστώ αυτό το θέμα να το διαβάσεις ... Θα μείνεις Προκόπης.

Edited by - zip on 27/06/2012 16:22:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 16:16:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Zip
Εκτός αν εσύ θεωρείς "στοιχειώδες σωματίδιο" μόνον εκείνο που συμμετέχει στη δομή της ύλης, δηλ. μόνον τα φερμιόνια. Αν θεωρείς μόνον αυτά, κάνεις λάθος. So simple .

Οχι ζιπ,δεν κάνω λάθος.Δεν θεωρώ μόνο τα φερμιόνια στοιχειώδη.Αλλά και οι φορείς είναι στοιχειώδη.

Διαφώνησα με το άρθρο που παρέθεσε ο Πάνος,σε αντίκρουση του:

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Μπορούμε ανα πάσα στιγμη να γνωρίζουμε την ταχύτητα και την θέση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Αρκεί μόνο να τα παρατηρούμε!!!


Το συγκεκριμένο άρθρο,δεν αντικρούει το ανωτέρω.

Κοίτα ζιπ την διαφορά που υπάρχει μεταξύ των δομικών και των σωματιδίων φορέων.Τα πρώτα δύνανται να υπάρχουν και χωρίς τα δεύτερα.
Τα δεύτερα δεν μπορούν να υπάρξουν χωρίς τα πρώτα.Αρα τα φερμιόνια έχουν ένα "προβάδισμα",ας το πούμε έτσι,έναντι των φορέων.

Η εξίσωση πιο πάνω,μας δείχνει την διάσπαση ενός σωματιδίου-φορέα,[μποζόνιο]κάτι που δεν μπορεί να συμβεί σε ένα φερμιόνιο,επειδή είναι δομικό.Δεν διασπάται σε άλλα σωματίδια.[βέβαια ας μη βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά για αυτό.έχει μέλλον ακόμη η φυσική στοιχειωδών σωματιδίων].

Το Καθιερωμένο Μοντέλο περιέχει,όπως ξέρεις 12 ζεύγη σωματιδίων.
Υπάρχουν φυσικοί που θεωρούν στοιχειώδη και τα αδρόνια,άλλοι θεωρούν τα μποζόνια βαθμίδας.Πάντως όλοι,ανεξαρτήτως επι μέρους θεωριών[και υπάρχουν πολλές],θεωρούν τα φερμιόνια βασικά στοιχειώδη σωματίδια,όπως ανέλυσα στον Πάνο,ποιά είναι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 16:41:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ζιπ
Θα μου πεις που ακριβώς το έχεις βρει αυτό διατυπωμένο έτσι ; Το έχεις βρει πουθενά ή ... απλώς το λες από μόνος σου ; Γιατί πολύ απλά, αν το λες εσύ, σου λέω πως η διατύπωσή σου είναι για τα πανηγύρια.

Αν το λέω εγώ είναι για τα πανηγύρια.
Αν το λέει κάποιος άλλος ή είναι διατυπωμένο κάπου,δεν είναι!!!

Ωοο!!
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα τι εννοώ και φυσικά θα καταλάβεις.

Πώς μπορείς να έχεις ακριβείς πληροφορίες για ένα αντικείμενο (ή σωματίδιο) τη στιγμή που η αρχή της αβεβαιότητας στο απαγορεύει; Κι όμως μπορείς... με την περιπλοκή!
Η περιπλοκή είναι ένας θεωρητικός τρόπος χρησιμοποίησης της κβαντικής μηχανικής για να παρακαμφθουν οι περιορισμοί της αρχής της αβεβαιότητας, χωρίς όμως να παραβιαστεί η ίδια.Για να μην μακρυγορώ θα ξέρεις το παράδειγμα με τα ζάρια.
Επομένως,πραγματοποιώντας την περιπλοκή,δεν έχει σημασία άν παραβιάζουμε ή όχι την Αρχή της Απροσδιοριστίας,σε κάποιο χρονικό σημείο όμως είμαστε σε αντίθεση μαζί της.

Εσυ καταλαβαίνεις τι λέω.Λυπάμαι που δεν το αναλύω περισσότερο γιατι θα χρειαστώ τρία "σεντόνια".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 16:52:00  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά Ζιπ

Συνεχίζεις τα edit!

Τραγούδα μόνος σου.

Ο Πάνος θα το διαβάσει το λινκ που του παραθέτεις,αλλά αν θα μείνει Προκόπης,επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω.Είναι λίγο...χαζούλης,αλλά όχι περισσότερο απο...άλλους!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 16:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Πώς μπορείς να έχεις ακριβείς πληροφορίες για ένα αντικείμενο (ή σωματίδιο) τη στιγμή που η αρχή της αβεβαιότητας στο απαγορεύει; Κι όμως μπορείς... με την περιπλοκή! Η περιπλοκή είναι ένας θεωρητικός τρόπος χρησιμοποίησης της κβαντικής μηχανικής για να παρακαμφθουν οι περιορισμοί της αρχής της αβεβαιότητας, χωρίς όμως να παραβιαστεί η ίδια.

quote:
από http://www.artofwise.gr/html/categories_content/epistimes/kvantikifysikh.html

Πώς μπορείς να έχεις ακριβείς πληροφορίες για ένα αντικείμενο (ή σωματίδιο) τη στιγμή που η αρχή της αβεβαιότητας στο απαγορεύει; Κι όμως μπορείς... με την περιπλοκή! Η περιπλοκή είναι ένα «τέχνασμα», ένας θεωρητικός τρόπος χρησιμοποίησης της κβαντικής μηχανικής για να παρακαμφθουν οι περιορισμοί της αρχής της αβεβαιότητας, χωρίς όμως να παραβιαστεί η ίδια.


Α, ρε NIKOMAXE ... Από τον ... Johnny ενημερώνεσαι, ε ;

quote:
Αν το λέω εγώ είναι για τα πανηγύρια.

Προφανώς. Αν μάλιστα χρησιμοποιείς "πηγές" όπως το artofwise.gr [βλ. H Τέχνη των Σοφών, μην ξεχνιόμαστε δηλ. ], τότε ... προφανέστατα! Πολύ copy-paste ... Σου λέω : Καταλογάρα 11880! Μπούκα τώρα!

quote:
Αν το λέει κάποιος άλλος ή είναι διατυπωμένο κάπου,δεν είναι!!!

Εξαρτάται ποιος το λέει.

Edited by - zip on 27/06/2012 17:18:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy