ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 10:07:53  Εμφάνιση Προφίλ
{quote} Panos

Μόνο αυτοί που είναι σε αρμονία με τον ΕΝ Δημιουργό του Σύμπαντος μπορούν να γνωρίσουν την αρμονία του Σύμπαντος και να τους αποκαλυφθούν τμήματα της Αλήθειας με "εσωτερικό/υπερβατικό" τρόπο πέρα και πάνω από τις Αρχές και τους Φυσικούς Νόμους.
===========================================================
-Συμφωνώ από εμπειρία/ες.

-Θα ήθελα όμως να έχω κάποια επιστημονική εξήγηση .
- Πιστεύω ότι η επιστήμη και η επιστημονική έρευνα είναι ένα από τα δύο βασικά στοιχεία/ μέσα που διαθέτει ο άνθρωπος ,στην αγωνιώδη του προσπάθεια να γνωρίσει αυτό που του λείπει και που -μάλλον λαθεμένα- το ονομάσαμε Θεό.

-Το άλλο στοιχείο είναι η υπερβατική εμπειρία.

- Στην ατελεύτητη διαμάχη έν-θεων,ά-θεων , διαβλέπω ότι υπάρχει κάποιος χαμένος κρίκος πού πρέπει να βρεθεί, για να ενώσει την επιστήμη της φύσης με αυτό που λέμε υπερφυσικό/υπερβατικό. Φαντάζομαι μελλοντικά μια υπερβατική φυσική.

Υ.Γ.: -Αισθάνομαι σαν παραφωνία ανάμεσα σε ''ιερά τέρατα της επιστήμης’’, κάθε φορά που παραθέτω την άποψη μου σε τόσο σοβαρά και υπό έρευνα ακόμη θέματα όπως αυτό που πραγματεύεστε εδώ. Άραγε έχει λόγο στο περί θεισμού/αθεισμού θέμα ένας ‘’αμόρφωτος ναυτιλλόμενος’’ πρώην Ά-θεος όπως η αφεντιά μου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 13:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Έτσι είναι Ζιπ, σε ένα άλλο σημείο πάλι λέει πως όλοι μπορουν να γνωρίσουν τον εαυτο τους, και να μην υπερβούν τα όρια. Η φύση δεν απαγορεύει, μα έχει όρια που μπορείς να εξερευνήσεις και να γνωρίσεις.

Τώρα για ότι με και μας ρωτά ο φίλος Πάνος, αφορα αυτο που υπερβαίνει τα όρια μας, και σε μένα αρέσει να μιλω μέσα στα όρια κάθοτι μας δίνεται η ευκαιρία και η δυνατότητα να τα γνωρίσουμε. Αν είσαι απλός, φτάνει και περισσεύει, αν είσαι πολύπλοκος, ε δεν σου φτάνει ότι και να συζητηθεί, φυσικο η μεταφυσικο, ετσι, γνωρίζοντας τον εαυτό σου, σε αναλογο βαθμο διαλύονται τα σύννεφα απο μεγάλο μέρος άγνοιας, που είμαστε προικησμενοι.

Να θυμόμαστε, πως η φιλοσοφική εκδοχή του ignorante (αυτου που δεν γνωρίζει) δεν είναι κάποιου που δεν έχει γνώσεις, μα αυτου που δεν γνωρίζει τον εαυτο του!


quote:
Notirk :

Θα ήθελα όμως να έχω κάποια επιστημονική εξήγηση .

- Πιστεύω ότι η επιστήμη και η επιστημονική έρευνα είναι ένα από τα δύο βασικά στοιχεία/ μέσα που διαθέτει ο άνθρωπος ,στην αγωνιώδη του προσπάθεια να γνωρίσει αυτό που του λείπει και που -μάλλον λαθεμένα- το ονομάσαμε Θεό.

-Το άλλο στοιχείο είναι η υπερβατική εμπειρία.

- Στην ατελεύτητη διαμάχη έν-θεων,ά-θεων , διαβλέπω ότι υπάρχει κάποιος χαμένος κρίκος πού πρέπει να βρεθεί, για να ενώσει την επιστήμη της φύσης με αυτό που λέμε υπερφυσικό/υπερβατικό. Φαντάζομαι μελλοντικά μια υπερβατική φυσική .


Θα αναφερθώ, με λιγα λόγια, για μία ακόμη φορά, στην αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg :

Σύμφωνα με την περίφημη αυτή αρχή της απροσδιοριστίας του 1927 , υπάρχει κάποιο όριο στην ακρίβεια των μετρήσεων , ένα όριο ενσωματωμένο στη φύση .

Ας φαντστουμε ένα αντικείμενο , όπως ένα ηλεκτρόνιο που κινείται μέσα στο χώρο . Κατά την κλασική φυσική έχει θέση και ορμή , που μπορούμε να τις μετρήσουμε και τις δύο ταυτόχρονα .

Απλουστευμένη , η αρχή του Heisenberg λέει ότι είναι αδύνατο στο υποατομικό βασίλειο να γνωρίζει κανείς ταυτόχρονα και με ακρίβεια τη θέση και την ορμή του ηλεκτρονίου . Αν επιθυμεί να μετρήσει την ακριβή θέση κάποια στιγμή , τότε η ορμή του ηλεκτρονίου (ή , πράγμα ισοδύναμο , η ταχύτητά του) δεν μπορεί να γίνει γνωστή με οποιαδήποτε βεβαιότητα . Και αντιστρόφως .

Η αρχή αποτελεί αντανάκλαση του παράδοξου της δυαδικότητας κύμα – σωματίδιο : η θέση είναι σε μεγάλο βαθμό σωματιδιακή ιδιότητα , ενώ τα κύματα δεν έχουν ακριβή εντοπισμό . Όσο περισσότερα γίνονται γνωστά για τον κυματικό χαρακτήρα τόσο λιγότερα μπορούν να ειπωθούν για τις σωματιδιακές ιδιότητες .

Για να το αντιληφθούμε , ας φανταστούμε τι συμβαίνει όταν προσδιορίζεται η θέση του ηλεκτρονίου . Θα μπορούσαμε να κάνουμε τη μέτρηση αφήνοντας ένα φωτόνιο να συγκρουστεί μαζί του . Ενώ όμως θα μπορούσαμε να συναγάγουμε με κάποια βεβαιότητα τη θέση του ηλεκτρονίου από την τροχιά του φωτονίου που θα προκύψει , με τη διαδικασία αυτή μεταδώσαμε άγνωστη ποσότητα ορμής από το φωτόνιο στο ηλεκτρόνιο .

Ορισμένα κάπως ανάλογα φαινόμενα του καθημερινού κόσμου μας είναι οικεία : η ίδια πράξη μέτρησης της πίεσης ενός λαστίχου αφήνει λίγο αέρα να διαφύγει , οπότε αλλάζει η πίεση .

Η αρχή της απροσδιοριστίας σημαίνει , σε γενικούς όρους , ότι όσο ακριβέστερα γνωρίζουμε τη μετρηθείσα τιμή ενός μεγέθους , τόσο μεγαλύτερη είναι η αβεβαιότητα για ένα άλλο "συζυγές" μέγεθος .

Η σταθερά της αναλογίας που συνδέει τις δύο απροσδιοριστίες είναι ο παλιός μας φίλος , η σταθερά του Planck , που είναι τόσο μικρή , ώστε για αντικείμενα , όπως οι μπίλιες του μπιλιάρδου ή το μήλο του Νεύτωνα , είναι στην ουσία μηδέν . Συνεπώς , δεν υπάρχει περιορισμός στις ταυτόχρονες μετρήσεις θέσης και ταχύτητας για τα αντικείμενα που περιγράφει η νευτώνεια (και η σχετικιστική) μηχανική .

Η αρχή του Heisenberg έχει επιπτώσεις στη μέτρηση του χρόνου .

Ακριβώς όπως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ταυτόχρονα τη θέση και την ορμή ενός υποατομικού σωματιδίου με ακρίβεια , έτσι υπάρχει όριο και στην ακρίβεια με την οποία μπορούμε να μετρήσουμε την ενέργεια σε δεδομένο χρονικό διάστημα .

Η αρχή συνδέει αυτά τα δύο μεγέθη ακριβώς όπως συσχετίζει τις αμοιβαίες απροσδιοριστίες θέσης και ορμής .

Η ακριβής μέτρηση της ενέργειας ενός ατόμου σε μια ιδιαίτερη κβαντική κατάσταση μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο αν καταβληθεί το τίμημα της απροσδιοριστίας σχετικά με το χρόνο που παραμένει σ’ αυτήν την κατάσταση , μ’ άλλα λόγια το χρόνο (διάρκεια) ζωής του .

Αν όμως η διάρκεια ζωής του είναι με μεγάλη ακρίβεια γνωστή , τότε δεν μπορεί να υπάρξει καμιά βεβαιότητα στη γνώση της ενέργειάς του .

Η αρχή της απροσδιοριστίας ενέργειας – χρόνου έχει σοβαρό αντίκτυπο στην κοσμολογία . Μερικοί πιστεύουν ότι μπορεί να αποτελεί το κλειδί για το πώς πρωτοξεκίνησε το χτύπημα του ρολογιού του χρόνου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 15:28:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε συ αν ήθελα κόμα στο "δε" θα το έβαζα και εγώ...

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ


Επίτηδες το έβαλα για να σου δείξω ότι ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ όπως κι εσένα, μιας και δεν μπορείς να μου τον δείξεις, ούτε εσύ μπορείς να τον δεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 15:57:47  Εμφάνιση Προφίλ
Υπέροχα Κηφέα.Εχεις το κουράγιο και την υπομονή να εξηγείς γνωστά πράγματα,κάτι που εγω δεν έχω.

Αν έχεις κάποια στιγμή χρόνο,δώσε την περιγραφή σου στο εξής:

Σε έναν επιταχυντή,συγκρούονται δυο σωματίδια και παράγουν ένα ή περισσότερα φερμιόνια.Μπορούμε να καταγράψουμε ταυτόχρονα την θέση τους και την ορμή τους,απο την στιγμή της γέννεσης και για όσο διάστημα ζούν στον επιταχυντή?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 16:05:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν θες άνοιξε ένα νέο ΘΕΜΑ (ήρεμος έτσι...χεχεχε) για να συζητήσουμε...
Μην γίνεσαι κωλοτούμπας βρε!
Όποτε μου το ζητήσεις, όπου μου το ζητήσεις.
Δεν πρόκειται ν' ανοίξω θέμα γι' αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2012, 22:19:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Έτσι είναι Ζιπ, σε ένα άλλο σημείο πάλι λέει πως όλοι μπορουν να γνωρίσουν τον εαυτο τους, και να μην υπερβούν τα όρια. Η φύση δεν απαγορεύει, μα έχει όρια που μπορείς να εξερευνήσεις και να γνωρίσεις.

Τώρα για ότι με και μας ρωτά ο φίλος Πάνος, αφορα αυτο που υπερβαίνει τα όρια μας, και σε μένα αρέσει να μιλω μέσα στα όρια κάθοτι μας δίνεται η ευκαιρία και η δυνατότητα να τα γνωρίσουμε. Αν είσαι απλός, φτάνει και περισσεύει, αν είσαι πολύπλοκος, ε δεν σου φτάνει ότι και να συζητηθεί, φυσικο η μεταφυσικο, ετσι, γνωρίζοντας τον εαυτό σου, σε αναλογο βαθμο διαλύονται τα σύννεφα απο μεγάλο μέρος άγνοιας, που είμαστε προικησμενοι.

Να θυμόμαστε, πως η φιλοσοφική εκδοχή του ignorante (αυτου που δεν γνωρίζει) δεν είναι κάποιου που δεν έχει γνώσεις, μα αυτου που δεν γνωρίζει τον εαυτο του!


[quote]Notirk :

Θα ήθελα όμως να έχω κάποια επιστημονική εξήγηση .

- Πιστεύω ότι η επιστήμη και η επιστημονική έρευνα είναι ένα από τα δύο βασικά στοιχεία/ μέσα που διαθέτει ο άνθρωπος ,στην αγωνιώδη του προσπάθεια να γνωρίσει αυτό που του λείπει και που -μάλλον λαθεμένα- το ονομάσαμε Θεό.

-Το άλλο στοιχείο είναι η υπερβατική εμπειρία.

- Στην ατελεύτητη διαμάχη έν-θεων,ά-θεων , διαβλέπω ότι υπάρχει κάποιος χαμένος κρίκος πού πρέπει να βρεθεί, για να ενώσει την επιστήμη της φύσης με αυτό που λέμε υπερφυσικό/υπερβατικό. Φαντάζομαι μελλοντικά μια υπερβατική φυσική .


Θα αναφερθώ, με λιγα λόγια, για μία ακόμη φορά, στην αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg :

Σύμφωνα με την περίφημη αυτή αρχή της απροσδιοριστίας του 1927 , υπάρχει κάποιο όριο στην ακρίβεια των μετρήσεων , ένα όριο ενσωματωμένο στη φύση .

Ας φαντστουμε ένα αντικείμενο , όπως ένα ηλεκτρόνιο που κινείται μέσα στο χώρο . Κατά την κλασική φυσική έχει θέση και ορμή , που μπορούμε να τις μετρήσουμε και τις δύο ταυτόχρονα .

Απλουστευμένη , η αρχή του Heisenberg λέει ότι είναι αδύνατο στο υποατομικό βασίλειο να γνωρίζει κανείς ταυτόχρονα και με ακρίβεια τη θέση και την ορμή του ηλεκτρονίου . Αν επιθυμεί να μετρήσει την ακριβή θέση κάποια στιγμή , τότε η ορμή του ηλεκτρονίου (ή , πράγμα ισοδύναμο , η ταχύτητά του) δεν μπορεί να γίνει γνωστή με οποιαδήποτε βεβαιότητα . Και αντιστρόφως .

Η αρχή αποτελεί αντανάκλαση του παράδοξου της δυαδικότητας κύμα – σωματίδιο : η θέση είναι σε μεγάλο βαθμό σωματιδιακή ιδιότητα , ενώ τα κύματα δεν έχουν ακριβή εντοπισμό . Όσο περισσότερα γίνονται γνωστά για τον κυματικό χαρακτήρα τόσο λιγότερα μπορούν να ειπωθούν για τις σωματιδιακές ιδιότητες .

Για να το αντιληφθούμε , ας φανταστούμε τι συμβαίνει όταν προσδιορίζεται η θέση του ηλεκτρονίου . Θα μπορούσαμε να κάνουμε τη μέτρηση αφήνοντας ένα φωτόνιο να συγκρουστεί μαζί του . Ενώ όμως θα μπορούσαμε να συναγάγουμε με κάποια βεβαιότητα τη θέση του ηλεκτρονίου από την τροχιά του φωτονίου που θα προκύψει , με τη διαδικασία αυτή μεταδώσαμε άγνωστη ποσότητα ορμής από το φωτόνιο στο ηλεκτρόνιο .

Ορισμένα κάπως ανάλογα φαινόμενα του καθημερινού κόσμου μας είναι οικεία : η ίδια πράξη μέτρησης της πίεσης ενός λαστίχου αφήνει λίγο αέρα να διαφύγει , οπότε αλλάζει η πίεση .

Η αρχή της απροσδιοριστίας σημαίνει , σε γενικούς όρους , ότι όσο ακριβέστερα γνωρίζουμε τη μετρηθείσα τιμή ενός μεγέθους , τόσο μεγαλύτερη είναι η αβεβαιότητα για ένα άλλο "συζυγές" μέγεθος .

Η σταθερά της αναλογίας που συνδέει τις δύο απροσδιοριστίες είναι ο παλιός μας φίλος , η σταθερά του Planck , που είναι τόσο μικρή , ώστε για αντικείμενα , όπως οι μπίλιες του μπιλιάρδου ή το μήλο του Νεύτωνα , είναι στην ουσία μηδέν . Συνεπώς , δεν υπάρχει περιορισμός στις ταυτόχρονες μετρήσεις θέσης και ταχύτητας για τα αντικείμενα που περιγράφει η νευτώνεια (και η σχετικιστική) μηχανική .

Η αρχή του Heisenberg έχει επιπτώσεις στη μέτρηση του χρόνου .

Ακριβώς όπως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ταυτόχρονα τη θέση και την ορμή ενός υποατομικού σωματιδίου με ακρίβεια , έτσι υπάρχει όριο και στην ακρίβεια με την οποία μπορούμε να μετρήσουμε την ενέργεια σε δεδομένο χρονικό διάστημα .

Η αρχή συνδέει αυτά τα δύο μεγέθη ακριβώς όπως συσχετίζει τις αμοιβαίες απροσδιοριστίες θέσης και ορμής .

Η ακριβής μέτρηση της ενέργειας ενός ατόμου σε μια ιδιαίτερη κβαντική κατάσταση μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο αν καταβληθεί το τίμημα της απροσδιοριστίας σχετικά με το χρόνο που παραμένει σ’ αυτήν την κατάσταση , μ’ άλλα λόγια το χρόνο (διάρκεια) ζωής του .

Αν όμως η διάρκεια ζωής του είναι με μεγάλη ακρίβεια γνωστή , τότε δεν μπορεί να υπάρξει καμιά βεβαιότητα στη γνώση της ενέργειάς του .

Η αρχή της απροσδιοριστίας ενέργειας – χρόνου έχει σοβαρό αντίκτυπο στην κοσμολογία . Μερικοί πιστεύουν ότι μπορεί να αποτελεί το κλειδί για το πώς πρωτοξεκίνησε το χτύπημα του ρολογιού του χρόνου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά
------------------------------------------------------------

-Δύσκολα νοήματα. Τουλάχιστον για το μυαλό μου. Θα τολμήσω όμως να πω τι κατάλαβα βοηθώντας το μυαλό μου με την διαίσθηση μου.

Όσον αφορά την απροσδιοριστία ενέργειας-χρόνου. Αν θεωρήσουμε την σκέψη σαν ενέργεια και τον υλικό της φορέα τον εγκέφαλο, ύλη που αποτελείτε από υποατομικά σωματίδια και παρήγαγε την σκέψη ως υπόκειμενο στην επίδραση του χρόνου, τότε σύμφωνα με το νόμο της απροσδιοριστίας, τη μια θα θεωρούμε μια σκέψη σωστή και την άλλη στιγμή θα αμφιβάλουμε για την ορθότητα της. Άρα και ο νόμος της απροσδιοριστίας σαν προιόν εγκεφαλικής λειτουργίας υπόκειται στο νόμο της απροσδιοριστίας. Παράδοξο; Δεν ξέρουμε που παν τα τέσσερα;

Η σκέψεις μας, τα νοητικά μας συμπεράσματα, υπόκεινται στο νόμο της απροσδιοριστίας όπως και αυτός με τη σειρά του υπόκειται στις συνέπειες τις λειτουργίας του.

Άρα ότι σκεφτόμαστε βρίσκεται υπό αμφισβήτηση. Ο κόσμος όπως τον γνωρίζουμε βρίσκεται υπό αμφισβήτηση. Τα θεωρήματα με βάση τα οποία οικοδομήσαμε τον πολιτισμό μας άρα και ο πολιτισμός μας είναι υπό αμφισβήτηση. Η πίστη στην ύπαρξη του θεού αλλά και η μη πίστη βρίσκονται υπό αμφισβήτηση. Τότε τι; Να πάψουμε να σκεφτόμαστε; Να πάψουμε να ερευνάμε; Να πάψουμε να εξελισσόμαστε; Μη γένοιτο!!! που λέει και ο απόστολος Παύλος.

Η αρχή της απροσδιοριστίας σηματοδοτεί το όριο της ανθρώπινης διάνοιας πέρα από το οποίο δεν μπορεί να προχωρήσει αβοήθητη. Είναι το όριο πέρα από το οποίο η ελεύθερη βούληση έχει αξία μόνο σε σχέση με κάποια άλλη βούληση. Είναι το όριο πέρα από το οποίο ο άνθρωπος πρέπει για να προχωρήσει στην εξέλιξή του, να αντικαταστήσει την υπερηφάνεια του με την ταπεινότητα μπροστά σε αυτό που τον δημιούργησε. Μόνο έτσι θα μάθει τι είναι αυτό που τον δημιούργησε που μπορεί να είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που έχει μέχρι τώρα φανταστεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 14:56:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αιολος
PanosT
quote:
Αν θες άνοιξε ένα νέο ΘΕΜΑ (ήρεμος έτσι...χεχεχε) για να συζητήσουμε...
Μην γίνεσαι κωλοτούμπας βρε!
Όποτε μου το ζητήσεις, όπου μου το ζητήσεις.
Δεν πρόκειται ν' ανοίξω θέμα γι' αυτό.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με την κωλοτούμπα αλλά δεν έχω πρόβλημα να ανοίξω οποιοδήποτε thread.

Απλά έχω παρα-ανοίξει πολλά thread τους τελευταίους μήνες και συμμετέχω και σε κάποια άλλα...

Πάμε παρακάτω

quote:
Αιολος
PanosT
quote:
Βρε συ αν ήθελα κόμα στο "δε" θα το έβαζα και εγώ...

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ


Επίτηδες το έβαλα για να σου δείξω ότι ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ όπως κι εσένα, μιας και δεν μπορείς να μου τον δείξεις, ούτε εσύ μπορείς να τον δεις.



Α. οκ.

Πάντως ακόμα και έτσι, πάλι δεν σου έγινα κατανοητός.

Εννοείται πως δεν μπορώ να σου Τον δείξω αλλά εγώ Τον βλέπω από το πέταγμα μιας πεταλούδας, από το άνθισμα ενός λουλουδιού, τη γέννηση ενός μωρού κτλ κτλ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 15:29:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Νotirk

- Πιστεύω ότι η επιστήμη και η επιστημονική έρευνα είναι ένα από τα δύο βασικά στοιχεία/ μέσα που διαθέτει ο άνθρωπος ,στην αγωνιώδη του προσπάθεια να γνωρίσει αυτό που του λείπει και που -μάλλον λαθεμένα- το ονομάσαμε Θεό.


Με τον zip και τον Κηφέα μέσα σ'αυτό το θέμα μπορούμε να πάμε και στα πιο βαθειά φίλε Notirk.

Η Επιστήμη και η Επιστημονική έρευνα όπως τη "φαντασιώνονται" οι μη-Επιστήμονες αλλά και οι Επιστήμονες οι οποίοι ΔΕΝ είναι Φυσικοί ξεκίνησε στη Δύση με τον Καρτέσιο (που ξεχώρισε τη Μαγεία από την Επιστήμη) και τελείωσε με την Κβαντομηχανική στις αρχές του 20 αιώνα.

Τα δύο κύρια χαρακτηριστικά της Δυτικής Επιστήμης ήταν από τη μια η διεξαγωγή πειραμάτων/διενέργεια πειραματικών μετρήσεων/ανάλυση των πειραματικών μετρήσεων προς "δημιουργία" θεωρίων και μαθηματικού φορμαλισμού, και από την άλλη η επαναληψιμότητα των πειραματικών αποτελεσμάτων και άρα "επιβεβαίωση"/"διόρθωση"/"επέκταση" από οποιοδήποτε άλλο επιστήμονα σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ αυτά χαρακτηριστικά μπήκε ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ από την Κβαντομηχανική.

Με άλλα λόγια (πιο "λαικά" και ζητώντας συγγνώμη από τους zip και Κηφέα).

Στο μακρόκοσμο που ζούμε και αντιλαμβανόμαστε με τις πέντε αισθήσεις μας η ανθρωπότητα μέσω της Δυτικής Επιστήμης μπορεί να "παίξει μπαλλίτσα" και να αμφισβητήσει και θεούληδες ακόμα...

Στο μικρόκοσμο και στο μεγάκοσμο έχουμε ΗΔΗ κατανοήσει ότι αυτά για τα οποία είμασταν υπερήφανοι για κάποια λίγα χρόνια θα πρέπει να τα γυρίσουμε προς το πιο "σεμνό και ταπεινό" και σε αρμονία με το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" αλλά και το "γνώθι σ'αυτόν".

Το ενσωματωμένο όριο στην ακρίβεια των μετρήσεων όπως ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΑ λέει ο Κηφέας έχει κατά τη γνώμη μου ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ...

Η συνέχεια με βάση το επόμενό σου ποστ Νotirk που είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 15:33:53  Εμφάνιση Προφίλ
Γενικώς, για ό,τι καλό και όμορφο συμβαίνει σ' αυτόν τον πλανήτη, υπεύθυνος είναι ο θεός.
Για όλα τα άλλα υπάρχει η mastercard.

Την έχω καιρό την απορία: Ο θεός είναι μόνο στο πέταγμα της πεταλούδας, όχι στον ιστό της αράχνης ή στο περπάτημα της κατσαρίδας; Είναι στο λουλούδι που ανθίζει, όχι στην κάμπια που του τρώει τα φύλλα ή στο παράσιτο; Είναι παρών στην γέννηση του μωρού, αλλά στο χέσιμό του απουσιάζει;

Τί σόι «πανταχού παρών» είναι τότε;

Και αφού συμμετέχει στο βιαστικό και αγχωμένο βάδισμα της κατσαρίδας, στην λαιμαργία του παράσιτου και στα σκατά του μωρού, γιατί όλες αυτές οι περιγραφές απουσιάζουν μονίμως από τις θρησκευτικές διαλέξεις;

Μήπως απλώς επειδή δεν είναι όμορφες...;

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 16:07:13  Εμφάνιση Προφίλ
@Κηφέα
Όσον αφορά την απροσδιοριστία ενέργειας-χρόνου.

Όλοι οι Ανατολίτες "γιογκι" όταν προσπαθούν να μειώσουν με διάφορες τεχνικές τη ροή του χρόνου πάνω στο σώμα τους (μείωση των καρδιακών παλμών, μείωση της αρτηριακής πίεσης, "ύπνωσης" του εγκεφάλου ακόμα και με χρήση ουσιών) είναι για να μπορέσουν να συντονισθούν με το "υπερβατικό χώρο" και να δεχτούν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη "κοσμική ενέργεια" από αυτόν.

Πάμε και στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ποστ του Notirk που βρίσκεται σε άμεση συνάφεια.

quote:
Notirk

Όσον αφορά την απροσδιοριστία ενέργειας-χρόνου. Αν θεωρήσουμε την σκέψη σαν ενέργεια (...)



Σωστό. Η σκέψη είναι ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

quote:

και τον υλικό της φορέα τον εγκέφαλο, (...)

Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Είναι τελικά ο εγκέφαλος ο φορέας ή καλύτερα ο δημιουργός της σκέψης???

Αν η απάντηση είναι ναι τότε έχουμε να αντιμετωπίσουμε όοοοοοολα τα παράδοξα που αναφέρει ο Νotirk.

δηλαδή

quote:

ύλη που αποτελείτε από υποατομικά σωματίδια και παρήγαγε την σκέψη ως υπόκειμενο στην επίδραση του χρόνου, τότε σύμφωνα με το νόμο της απροσδιοριστίας, τη μια θα θεωρούμε μια σκέψη σωστή και την άλλη στιγμή θα αμφιβάλουμε για την ορθότητα της. Άρα και ο νόμος της απροσδιοριστίας σαν προιόν εγκεφαλικής λειτουργίας υπόκειται στο νόμο της απροσδιοριστίας. Παράδοξο; Δεν ξέρουμε που παν τα τέσσερα;

Η σκέψεις μας, τα νοητικά μας συμπεράσματα, υπόκεινται στο νόμο της απροσδιοριστίας όπως και αυτός με τη σειρά του υπόκειται στις συνέπειες τις λειτουργίας του.

Άρα ότι σκεφτόμαστε βρίσκεται υπό αμφισβήτηση. Ο κόσμος όπως τον γνωρίζουμε βρίσκεται υπό αμφισβήτηση. Τα θεωρήματα με βάση τα οποία οικοδομήσαμε τον πολιτισμό μας άρα και ο πολιτισμός μας είναι υπό αμφισβήτηση.


Αυτά πως μπορούμε να αντικρούσουμε????
Δύσκολα...

Για να δούμε και τη συνέχεια του ποστ.

quote:

Η πίστη στην ύπαρξη του θεού αλλά και η μη πίστη βρίσκονται υπό αμφισβήτηση.

Μια στάση εδώ!
Η πίστη στην ύπαρξη του Θεού, κατανοητό φίλε Notirk μετά από τόση κοροιδία και χλευασμό από "τα επιπεδάτα και ξεμάντρωτα" μέλη μας, ξεφεύγει από τις διαδικασίες της Σκέψης, της Λογικής, της Αναλυτικής Σκέψης κτλ και μας ψέγουν ιδιαιτέρως και δηκτικώς επ'αυτού.

Άρα η Πίστη ΔΕΝ υπόκειται ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ από τη βιολογική Σκέψη μέσω του εγκεφάλου.

Για τη μη πίστη εξαρτάται από που προέρχεται.
Είναι δηλαδή αποτέλεσμα βιολογικής σκέψης ή όντως μη πίστης σε κάτι ή πίστη σε μη ύπαρξης του κάτι...
Δεν συνεχίζω προς στιγμήν για να μη χαθούμε.

Πάμε παρακάτω

quote:

Τότε τι; Να πάψουμε να σκεφτόμαστε; Να πάψουμε να ερευνάμε; Να πάψουμε να εξελισσόμαστε; Μη γένοιτο!!! που λέει και ο απόστολος Παύλος.

Αμ, ΓΕΝΟΙΤΟ και παραΓΕΝΟΙΤΟ για όσους θεωρούν τη Σκέψη προιόν εγκεφαλικής λειτουργίας διότι πολύ απλά ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

quote:

Η αρχή της απροσδιοριστίας σηματοδοτεί το όριο της ανθρώπινης διάνοιας πέρα από το οποίο δεν μπορεί να προχωρήσει αβοήθητη. Είναι το όριο πέρα από το οποίο η ελεύθερη βούληση έχει αξία μόνο σε σχέση με κάποια άλλη βούληση. Είναι το όριο πέρα από το οποίο ο άνθρωπος πρέπει για να προχωρήσει στην εξέλιξή του, να αντικαταστήσει την υπερηφάνεια του με την ταπεινότητα μπροστά σε αυτό που τον δημιούργησε. Μόνο έτσι θα μάθει τι είναι αυτό που τον δημιούργησε που μπορεί να είναι κάτι πολύ διαφορετικό από αυτό που έχει μέχρι τώρα φανταστεί.

Αν και είναι σίγουρο ότι εμείς δύο ξεκινώντας ΑΚΡΙΒΩΣ από τη παραπάνω θέση έχουμε φθάσει σε διαφορετικούς προορισμούς, είναι αυτή ακριβώς η θέση που πιστεύω και εγώ και η οποία θέτει τα ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ για τα οποία μίλησα στο προηγούμενό μου ποστ...

Χωρίς να έχω κάποια επιστημονική απόδειξη ή κάποια επιστημονική ομάδα που να ξέρω ότι ισχυρίζεται το ίδιο και όσον αφορά τη Σκέψη (αλλά και τη Μνήμη) η εντελώς υποκειμενική μου άποψη είναι ότι αποτελεί Ψυχοπνευματική και όχι εγκεφαλική/σωματική/υλική/σωματιδιακή λειτουργία...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 16:23:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γενικώς, για ό,τι καλό και όμορφο συμβαίνει σ' αυτόν τον πλανήτη, υπεύθυνος είναι ο θεός.
Για όλα τα άλλα υπάρχει η mastercard.

Την έχω καιρό την απορία: Ο θεός είναι μόνο στο πέταγμα της πεταλούδας, όχι στον ιστό της αράχνης ή στο περπάτημα της κατσαρίδας; Είναι στο λουλούδι που ανθίζει, όχι στην κάμπια που του τρώει τα φύλλα ή στο παράσιτο; Είναι παρών στην γέννηση του μωρού, αλλά στο χέσιμό του απουσιάζει;

Τί σόι «πανταχού παρών» είναι τότε;

Και αφού συμμετέχει στο βιαστικό και αγχωμένο βάδισμα της κατσαρίδας, στην λαιμαργία του παράσιτου και στα σκατά του μωρού, γιατί όλες αυτές οι περιγραφές απουσιάζουν μονίμως από τις θρησκευτικές διαλέξεις;

Μήπως απλώς επειδή δεν είναι όμορφες...;


Φίλε kondoras ο Θεός είναι ΠΑΝΤΟΥ.

Και στο αγχωμένο βάδισμα της κατσαρίδας διότι η κατσαρίδα δεν θα επιβίωνε αλλιώς για να τελέσει την ισορροπία του οικοσυστήματος που της αναλογεί, και στην λαιμαργία του παράσιτου διότι δεν θα επιβίωνε αλλιώς για να τελέσει την ισορροπία του οικοσυστήματος που του αναλογεί και στα σκατά του μωρού διότι δεν θα επιβίωνε αλλιώς για να τελέσει την αποστολή που του έχει ανατεθεί.

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να ξεκινήσει να βλέπει το Θεό απ'όπου θέλει και του αρέσει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 21:00:57  Εμφάνιση Προφίλ
...και όταν ο θεός είναι εκεί που δεν του αρέσει, απλώς κάνει την πάπια.

Φίλε Πάνο. Βλέπεις την ομορφιά και αμέσως σκέφτεσαι «τί ωραία που τον έπλασε τον κόσμο ο θεός», λουλούδια, πεταλούδες κλπ.
Σεισμοί, τσουνάμι, ξηρασίες, καταποντισμοί, είναι πράγματα που ξεχνάς να αποδώσεις στον θεό.

Την επόμενη φορά λοιπόν, πρωτοτύπησε και μίλα για τον θεό χωρίς την διαφημιστική εικόνα (που τόσες φορές έχουμε δει στα φυλλάδια των ΜτΙ) με την ανθισμένη φύση. Πες ότι βλέπεις τον θεό σε όλες τις φυσικές καταστροφές και σε όλα τα αντιπαθητικά πλάσματα του πλανήτη.
Αλλιώς αποδεικνύεις ότι δεν λατρεύεις τον θεό, αλλά το όμορφο.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 23:54:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ενσωματωμένο όριο στην ακρίβεια των μετρήσεων όπως ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΑ λέει ο Κηφέας έχει κατά τη γνώμη μου ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ...


Τρίχες ΠάνοςΤ... Το ότι κατάλαβες 5-10 πράγματα από κβαντομηχανική (και αυτό παίζεται) δε σε καθιστά γνώστη ζητημάτων φιλοσοφίας και ειδικά φιλοσοφίας της επιστήμης.


Πρώτα πρώτα, η συλλογιστική η ίδια είναι ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΗ. Ακριβώς στη μέση της αλυσίδας των συλλογισμών λείπουν στοιχεία.

quote:
Η Επιστήμη και η Επιστημονική έρευνα όπως τη "φαντασιώνονται" οι μη-Επιστήμονες αλλά και οι Επιστήμονες οι οποίοι ΔΕΝ είναι Φυσικοί ξεκίνησε στη Δύση με τον Καρτέσιο (που ξεχώρισε τη Μαγεία από την Επιστήμη) και τελείωσε με την Κβαντομηχανική στις αρχές του 20 αιώνα.



Σύμφωνα με ποιον; Με εσένα;


quote:
Τα δύο κύρια χαρακτηριστικά της Δυτικής Επιστήμης ήταν από τη μια η διεξαγωγή πειραμάτων/διενέργεια πειραματικών μετρήσεων/ανάλυση των πειραματικών μετρήσεων προς "δημιουργία" θεωρίων και μαθηματικού φορμαλισμού, και από την άλλη η επαναληψιμότητα των πειραματικών αποτελεσμάτων και άρα "επιβεβαίωση"/"διόρθωση"/"επέκταση" από οποιοδήποτε άλλο επιστήμονα σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ αυτά χαρακτηριστικά μπήκε ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ από την Κβαντομηχανική.


Μάλιστα. Να σε ρωτήσω. Ξέρεις με τι νόμους έστειλαν τον άνθρωπο στο Φεγγάρι οι Αμερικάνοι;


quote:
Στο μακρόκοσμο που ζούμε και αντιλαμβανόμαστε με τις πέντε αισθήσεις μας η ανθρωπότητα μέσω της Δυτικής Επιστήμης μπορεί να "παίξει μπαλλίτσα" και να αμφισβητήσει και θεούληδες ακόμα...

Οι 5 αισθήσεις μας έχουν προ πολλού ξεπεραστεί από την επιστήμη. Ξέρουμε ότι υπάρχει ένας τεράστιος κόσμος γύρω μας που δεν μπορούμε να τον αισθανθούμε με αυτές. Για παράδειγμα, από το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα μπορούμε να δούμε μόνο ένα μικρό ποσοστό του, το λεγόμενο ορατό φάσμα. Υπάρχουν ευτυχώς άλλοι τρόποι να καλύψουμε αυτήν την αδυναμία μας.


Βέβαια εδώ εμφανίζεται η πρώτη αντίφαση σε αυτά που λες. Γιατί ο άνθρωπος που τον έφτιαξε κοτζάμ Θεός, χειροποίητο κιόλας, έχει χειρότερη όσφρηση από το σκύλο; Υμνούμε τις αισθήσεις του ανθρώπου, μιλάμε για το "δώρο της όρασης" για παράδειγμα αλλά συχνά όταν χρειάζεται να *δούμε* χρησιμοποιούμε συσκευές για να το πετύχουμε, από απλές όπως τα κυάλια μέχρι σύνθετες όπως ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.


quote:
Στο μικρόκοσμο και στο μεγάκοσμο έχουμε ΗΔΗ κατανοήσει ότι αυτά για τα οποία είμασταν υπερήφανοι για κάποια λίγα χρόνια θα πρέπει να τα γυρίσουμε προς το πιο "σεμνό και ταπεινό" και σε αρμονία με το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" αλλά και το "γνώθι σ'αυτόν".


Λάθος. Έχουμε κατανοήσει ότι ισχύουν άλλοι νόμοι.Και; Άρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 23:56:35  Εμφάνιση Προφίλ
Είδα μια φωτογραφία με κάτι παιδάκια σκελετωμένα απο την πείνα,με τις μύγες να φτερουγίζουν γύρω τους.
Κοιτώντας την,διέκρινα τον Θεό!


Είδα μια άλλη φωτογραφία,με κάτι χονδρούς τραπεζίτες σε ένα πλούσιο τραπέζι,να ταϊζουν με φιλέτα τα πεκινουά τους.
Κοιτώντας διέκρινα τον Θεό.

Ο θεός είναι παντού σκέφθηκα!Περίτρανη απόδειξη,οι φωτογραφίες!


Μετά ξανακοίταξα πιο προσεκτικά τις φωτογραφίες.
Δεν μπορεί,σκέφθηκα, ο Θεός να είναι,ούτε στην μία,ούτε στην άλλη.

Και τότε,το βρήκα!!!!

Ο Θεός κατοικεί,μόνον σε κρανία,που δεν έχουν...εγκέφαλο!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 10:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
PanosT
quote:
Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Είναι τελικά ο εγκέφαλος ο φορέας ή καλύτερα ο δημιουργός της σκέψης???

Αν η απάντηση είναι ναι τότε έχουμε να αντιμετωπίσουμε όοοοοοολα τα παράδοξα που αναφέρει ο Νotirk.


Βασικά όπως γνωρίζουμε, όλα είναι ενέργεια,η πιό λεπτή ενέργεια που υπάρχει,η πιό αρχαία αν θές,δημιουργεί την συνείδηση και εκείνη με την σειρά της δημιουργεί τον νού και τέλος ο νούς δημιουργεί τον εγκέφαλο.Υπάρχει μια διαδικασία απο το λεπτότερο στο πυκνότερο,απο την υψηλότερη συχνότητα στη μικρότερη συχνότητα.Ο εγκέφαλος μας είναι το τελευταίο στάδιο αυτής της διαδικασίας.Ο δημιουργός της σκέψης είναι ο νούς.

quote:
Φίλε kondoras ο Θεός είναι ΠΑΝΤΟΥ.

Και στο αγχωμένο βάδισμα της κατσαρίδας διότι η κατσαρίδα δεν θα επιβίωνε αλλιώς για να τελέσει την ισορροπία του οικοσυστήματος που της αναλογεί, και στην λαιμαργία του παράσιτου διότι δεν θα επιβίωνε αλλιώς για να τελέσει την ισορροπία του οικοσυστήματος που του αναλογεί και στα σκατά του μωρού διότι δεν θα επιβίωνε αλλιώς για να τελέσει την αποστολή που του έχει ανατεθεί.

Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να ξεκινήσει να βλέπει το Θεό απ'όπου θέλει και του αρέσει...


Σωστά, ο θεός είνα παντού και πάντα,αλλα δεν είναι κάποιο πρόσωπο,αλλα μια συλλογική δύναμη.Συχνά υπάρχει παρανόηση εδώ πέρα,είναι σαν να έχουμε ένα δέντρο και τα φύλλα του να είμαστε εμείς,ο θεός δεν είναι μόνο στα φύλλα ούτε μόνο στα κλαδιά και φυσικά όχι μόνο στον κορμό και στις ρίζες,είναι ΟΛΟ το δέντρο.Οταν απομονώνουμε την συνείδησή μας λόγω εγωισμού,τότε τον θεό δεν τον βλέπουμε πουθενά,ούτε κάν στον ίδιο μας τον εαυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 17:45:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kondoras
Σεισμοί, τσουνάμι, ξηρασίες, καταποντισμοί, είναι πράγματα που ξεχνάς να αποδώσεις στον θεό.

Όποτε κάποιος θρησκευόμενος "αποδίδει στο Θεό" τέτοιες καταστροφές τότε τον κοροιδεύετε και τον χλευάζετε και του μιλάτε για Επιστήμη και Φυσικά Φαινόμενα.
Αποφασίστε επιτέλους!

quote:

Πες ότι βλέπεις τον θεό σε όλες τις φυσικές καταστροφές και σε όλα τα αντιπαθητικά πλάσματα του πλανήτη.
Αλλιώς αποδεικνύεις ότι δεν λατρεύεις τον θεό, αλλά το όμορφο.

Ποια είναι τα αντιπαθητικά πλάσματα του πλανήτη???

Sorry αλλά για ακόμα μια φορά δεν μπορούμε να συννενοηθούμε ούτε κατ'ελάχιστο...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 18:26:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Industrial_Angel

PanosT

quote:
Το ενσωματωμένο όριο στην ακρίβεια των μετρήσεων όπως ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΑ λέει ο Κηφέας έχει κατά τη γνώμη μου ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ...


Τρίχες ΠάνοςΤ... Το ότι κατάλαβες 5-10 πράγματα από κβαντομηχανική (και αυτό παίζεται) (...)


Ποιος το λέει αυτό?
Εσύ????

Σε ξέρει κάποιος στη Διεθνή Επιστημονική Κοινότητα????

Έχεις κάποιες δημοσιεύσεις σε ξένα περιοδικά σοβαρού impact factor????

Έχεις μιλήσει σε διεθνή συνέδρια Φυσικής???

Έχεις εργαστεί σε εταιρίες world leader στο χωρο τους και στο επιστημονικό σου πεδίο????

Έχεις μιλήσει με κορυφαίους Φυσικούς για τα ίδια θέματα που συζητάς στο esoterica???

Τεσπα. Πάμε παρακάτω.

quote:

(...) δε σε καθιστά γνώστη ζητημάτων φιλοσοφίας και ειδικά φιλοσοφίας της επιστήμης.

Βρε πες μας την επίδραση που είχε η Κβαντομηχανική στο ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΡΕΥΜΑ του ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟΥ και άσε τις ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ.
(είσαι και εσύ ψηφοφόρος της Χρυσής Αυγής?)

quote:

Πρώτα πρώτα, η συλλογιστική η ίδια είναι ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΗ. Ακριβώς στη μέση της αλυσίδας των συλλογισμών λείπουν στοιχεία.

Καλά, πες μας για το ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟ καθώς και τις επιστημονικές περγαμηνές σου και αν δω κάτι το αξιόλογο μπορεί και να συνεχίσω τη κουβεντούλα μας.
(πάντως μόλις απολύεσαι από το Στρατό όντως είσαι κάπως...)

quote:

quote:
Η Επιστήμη και η Επιστημονική έρευνα όπως τη "φαντασιώνονται" οι μη-Επιστήμονες αλλά και οι Επιστήμονες οι οποίοι ΔΕΝ είναι Φυσικοί ξεκίνησε στη Δύση με τον Καρτέσιο (που ξεχώρισε τη Μαγεία από την Επιστήμη) και τελείωσε με την Κβαντομηχανική στις αρχές του 20 αιώνα.



Σύμφωνα με ποιον; Με εσένα;


Σύμφωνα με τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ που περιγράφω αμέσως παρακάτω και τα έβαλες σε άλλο quote δείχνοντας ότι δεν κατάλαβες ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό δείχνει και η αστεία ερώτηση περί φεγγαριού που κάνεις...

quote:

quote:
Τα δύο κύρια χαρακτηριστικά της Δυτικής Επιστήμης ήταν από τη μια η διεξαγωγή πειραμάτων/διενέργεια πειραματικών μετρήσεων/ανάλυση των πειραματικών μετρήσεων προς "δημιουργία" θεωρίων και μαθηματικού φορμαλισμού, και από την άλλη η επαναληψιμότητα των πειραματικών αποτελεσμάτων και άρα "επιβεβαίωση"/"διόρθωση"/"επέκταση" από οποιοδήποτε άλλο επιστήμονα σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου.

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ αυτά χαρακτηριστικά μπήκε ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ από την Κβαντομηχανική.


Μάλιστα. Να σε ρωτήσω. Ξέρεις με τι νόμους έστειλαν τον άνθρωπο στο Φεγγάρι οι Αμερικάνοι;


Μιλώντας για Φυσικούς Νόμους και ταξίδι ανθρώπων στο Φεγγάρι για πάρε το παρακάτω link να μου πεις τι καταλαβαίνεις.

http://spacemedicineassociation.org/timeline/1959/30090631-1.pdf

Αν δεν είσαι Φυσικός σε παρακαλώ μη σπαταλάς το χρόνο μου...

quote:

quote:
Στο μακρόκοσμο που ζούμε και αντιλαμβανόμαστε με τις πέντε αισθήσεις μας η ανθρωπότητα μέσω της Δυτικής Επιστήμης μπορεί να "παίξει μπαλλίτσα" και να αμφισβητήσει και θεούληδες ακόμα...

Οι 5 αισθήσεις μας έχουν προ πολλού ξεπεραστεί από την επιστήμη. Ξέρουμε ότι υπάρχει ένας τεράστιος κόσμος γύρω μας που δεν μπορούμε να τον αισθανθούμε με αυτές. Για παράδειγμα, από το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα μπορούμε να δούμε μόνο ένα μικρό ποσοστό του, το λεγόμενο ορατό φάσμα. Υπάρχουν ευτυχώς άλλοι τρόποι να καλύψουμε αυτήν την αδυναμία μας.


Όχι ρε συ!!!!
Έχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία???

Καλά, ιδέα δεν έχεις πάρει απ'αυτά που έχω γράψει...

quote:

Βέβαια εδώ εμφανίζεται η πρώτη αντίφαση σε αυτά που λες. Γιατί ο άνθρωπος που τον έφτιαξε κοτζάμ Θεός, χειροποίητο κιόλας, έχει χειρότερη όσφρηση από το σκύλο; Υμνούμε τις αισθήσεις του ανθρώπου, μιλάμε για το "δώρο της όρασης" για παράδειγμα αλλά συχνά όταν χρειάζεται να *δούμε* χρησιμοποιούμε συσκευές για να το πετύχουμε, από απλές όπως τα κυάλια μέχρι σύνθετες όπως ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.

Άρα ο σκύλος ή ο αετός (που βλέπει καλύτερα) θα έπρεπε να είχε καλύτερα επιστημονικά επιτεύγματα από τον άνθρωπο που κοτζάμ θεός αν και χειροποίητο τον έφτιαξε ατελέστερο των ζώων...

Ελπίζω να είσαι υπό την επήρεια του Απολυτηρίου Στρατού και να μας τα γράφεις έτσι...γλαφυρά!

quote:

quote:
Στο μικρόκοσμο και στο μεγάκοσμο έχουμε ΗΔΗ κατανοήσει ότι αυτά για τα οποία είμασταν υπερήφανοι για κάποια λίγα χρόνια θα πρέπει να τα γυρίσουμε προς το πιο "σεμνό και ταπεινό" και σε αρμονία με το "εν οίδα ότι ουδέν οίδα" αλλά και το "γνώθι σ'αυτόν".


Λάθος. Έχουμε κατανοήσει ότι ισχύουν άλλοι νόμοι.Και; Άρα;


Άστο, μην ασχολείσαι!

Κράτα καλά τη Ροζαλία μη σου πέσει από τα χέρια και έχεις κανένα πρόβλημα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 18:34:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
alex 22
Ο δημιουργός της σκέψης είναι ο νούς.

Πες μου τι ορίζεις ως "νου" σε παρακαλώ.


quote:

Σωστά, ο θεός είνα παντού και πάντα,αλλα δεν είναι κάποιο πρόσωπο,αλλα μια συλλογική δύναμη.Συχνά υπάρχει παρανόηση εδώ πέρα,είναι σαν να έχουμε ένα δέντρο και τα φύλλα του να είμαστε εμείς,ο θεός δεν είναι μόνο στα φύλλα ούτε μόνο στα κλαδιά και φυσικά όχι μόνο στον κορμό και στις ρίζες,είναι ΟΛΟ το δέντρο.Οταν απομονώνουμε την συνείδησή μας λόγω εγωισμού,τότε τον θεό δεν τον βλέπουμε πουθενά,ούτε κάν στον ίδιο μας τον εαυτό.


Συμφωνώ απόλυτα!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 19:28:17  Εμφάνιση Προφίλ
πΏ-ΠΏ!!!

Βιομηχανικός vs Πανος Τ.!!
Σκεπτικισμός vs ...τρεχαγύρευε τι!!

Πρώτη θέση πίστα,να σας βλέπω.


quote:
Πάνος Τ
Αν δεν είσαι Φυσικός σε παρακαλώ μη σπαταλάς το χρόνο μου...

Δεν μας γ...ς ρε Πάνο άλλη μια φορά,επειδή η προηγούμενη δεν μας εφθανε!!

Σε ρωτάει κάτι ο Βιομηχανικός.Γιατι δεν απαντάς?
Με τι νόμους πήγε ο άνθρωπος στη Σελήνη.
Δεν σου ζήτησε λίνκ και πτυχία,για να του απαντήσεις.

Απλή ερώτηση και απλή απάντηση.Γιατι το παίζεις εξυπνάκιας?

Είναι η τρίτη φορά,που αντι για απάντηση σε ερώτηση,φέρνεις στο προσκήνιο τίτλους σπουδών και περιαυτολογείς.

Ε λοιπόν,αδιάφοροι οι τίτλοι σου.Εδω μέσα δεν περνάνε.Πήγαινε να κάνεις διαλέξεις και διεθνή φόρα και βάλε και ένα σμόκιν,μην τυχόν και δώσουν το Νομπέλ ξαφνικά.Δικός τους είσαι.Εβραιοχριστιανός.Απαραίτητη προϋπόθεση για Νομπέλ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 20:02:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ποιος το λέει αυτό?
Εσύ????

Σε ξέρει κάποιος στη Διεθνή Επιστημονική Κοινότητα????

Έχεις κάποιες δημοσιεύσεις σε ξένα περιοδικά σοβαρού impact factor????

Έχεις μιλήσει σε διεθνή συνέδρια Φυσικής???

Έχεις εργαστεί σε εταιρίες world leader στο χωρο τους και στο επιστημονικό σου πεδίο????

Έχεις μιλήσει με κορυφαίους Φυσικούς για τα ίδια θέματα που συζητάς στο esoterica???

Τεσπα. Πάμε παρακάτω.


Υπαινίσσεσαι ότι τα έχεις κάνει όλα αυτά εσύ; Και πώς φαίνεται αυτό; Από το ότι έχεις του κωδικούς από το noc; Και εγώ έχω αλλά είμαι φοιτητής :P .

Το Impact Factor που ξέρω εγώ αναφέρεται σε δημοσιεύσεις ξεχωριστά όχι συνολικά σε Journals, αλλά μπορεί να το έχουν αλλιώς οι φυσικοί. Για πες μας, πόσα citations άλλων αναφέρονται στα papers σου; Με απλά λόγια,πόσοι άλλοι χρησιμοποιούν τη γνώση που έφτιαξες εσύ;


quote:
Βρε πες μας την επίδραση που είχε η Κβαντομηχανική στο ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΡΕΥΜΑ του ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟΥ και άσε τις ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ.
(είσαι και εσύ ψηφοφόρος της Χρυσής Αυγής?)


Δεν είναι προσωπική επίθεση το να διαχωρίζεις το φυσικό επιστήμονα από το φιλόσοφο, ή μήπως είσαι και εσύ από τη γνωστή συνομοταξία, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω που συχνάζει στα ΜΜΕ; Και επιμένω να λέω ότι τσαλαβουτάς άτσαλα στη ρηχά της φιλοσοφίας αγνοώντας τα βασικά της φιλοσοφίας της επιστήμης.


Οι πολιτικές μου απόψεις είναι γνωστές και δηλωμένες στο φόρουμ. Είμαι αναρχοαριστερός.


quote:

Καλά, πες μας για το ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟ καθώς και τις επιστημονικές περγαμηνές σου και αν δω κάτι το αξιόλογο μπορεί και να συνεχίσω τη κουβεντούλα μας.
(πάντως μόλις απολύεσαι από το Στρατό όντως είσαι κάπως...)


Το αν εγώ τα λέω σωστά δεν είναι συνάρτηση των πτυχίων μου αλλά της σκέψης και των επιχειρημάτων μου.


Για πες μας φυσικέ, σε ένα ΜΗ-ΝΤΕΡΜΙΝΙΣΤΙΚΟ κόσμο, υπάρχει χώρος για ελεύθερη βούληση; Αυτή που φέρεται να μας δώρισε ο Θεός;

Για πες μας ρε μάστορα, οι θεολόγοι δεν παρουσίαζαν τον ντετερμινιστικό κόσμο ως ένα απείρως περίπλοκο καλοκουρδισμένο ρολόι ενός υπερφυσικού ωρολογοποιού, που αποκαλούμε *Θεό*; Για παράδειγμα η ουράνια μηχανική δεν αποτελούσε παράδειγμα εξαιρετικής "ρύθμισης" από το Θεό; Τώρα άλλαξε το τροπάριο; Ο Θεός δε χωράει στο ντετερμινιστικό κόσμο αλλά χωράει στο ΜΗ-ντετερμινιστικό; Πώς ακριβώς;


quote:
Σύμφωνα με τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ που περιγράφω αμέσως παρακάτω και τα έβαλες σε άλλο quote δείχνοντας ότι δεν κατάλαβες ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό δείχνει και η αστεία ερώτηση περί φεγγαριού που κάνεις...


Καλά βρε ερευνητή, δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις αλλά ηλίθιες απαντήσεις; Ή μάλλον ξέρεις για αυτό και αποφεύγεις να απαντήσεις γιατί πιθανότατα θα δώσεις μια τέτοια απάντηση

quote:
Μιλώντας για Φυσικούς Νόμους και ταξίδι ανθρώπων στο Φεγγάρι για πάρε το παρακάτω link να μου πεις τι καταλαβαίνεις.

http://spacemedicineassociation.org/timeline/1959/30090631-1.pdf

Αν δεν είσαι Φυσικός σε παρακαλώ μη σπαταλάς το χρόνο μου...


Συγγνώμη καλέ κύριε που τολμήσαμε να μιλήσουμε.

Θα επιμείνω να κάνω την ίδια ερώτηση, μήπως και καταλάβεις πού το πάω.

Τον άνθρωπο τον έστειλαν στο φεγγάρι με κβαντομηχανική ή με κλασσική φυσική και γιατί; Η θέση του φεγγαριού χαρακτηρίζεται από απροσδιοριστία;

Ή να το θέσω αλλιώς, ένα μπαλάκι του πιγκ πογκ έχει κυματική φύση;


quote:
Όχι ρε συ!!!!
Έχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία???

Καλά, ιδέα δεν έχεις πάρει απ'αυτά που έχω γράψει...


Ή έχω καταλάβει περισσότερα από όσα νομίζεις.


quote:
Άρα ο σκύλος ή ο αετός (που βλέπει καλύτερα) θα έπρεπε να είχε καλύτερα επιστημονικά επιτεύγματα από τον άνθρωπο που κοτζάμ θεός αν και χειροποίητο τον έφτιαξε ατελέστερο των ζώων...

Ελπίζω να είσαι υπό την επήρεια του Απολυτηρίου Στρατού και να μας τα γράφεις έτσι...γλαφυρά!



Δεν απαντάς επί της ουσίας.

quote:
Άστο, μην ασχολείσαι!

Κράτα καλά τη Ροζαλία μη σου πέσει από τα χέρια και έχεις κανένα πρόβλημα...


Είναι απλά τα πράγματα

Η συλλογιστική "Υπάρχει απροσδιοριστία (που; σε ατομική και κάτω κλίμακα) άρα υπάρχει Θεός" πάσχει ΤΡΑΓΙΚΑ. Αν θες να επεκταθείς και να το υποστηρίξεις έχει καλώς. Αν δε θες, πάλι έχει καλώς.

Edited by - IndustrialAngel on 03/07/2012 20:03:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 20:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
kondoras

quote:

Σεισμοί, τσουνάμι, ξηρασίες, καταποντισμοί, είναι πράγματα που ξεχνάς να αποδώσεις στον θεό.

Ο θεός δεν έχει να κάνει με αυτά.Δεν τα δημιούργησε εκείνος, αλλα εμείς.Ο πλανήτης είναι ζωντανός και έχει ψυχή,εχει δικό του ενεργειακό πεδίο και φυσικά έχει και αυτός συναισθήματα και σκέψη,όχι όμως όπως τα φανταζόμαστε εμείς.Κάθε κίνηση του επηρεάζει όλα τα όντα πάνω του αλλα συμβαίνει επίσης και το αντίστροφο,κάθε δική μας κίνηση επηρεάζει αυτόν.Οι σεισμοί τα τσουνάμι και οι καταστροφές είναι το συλλογικό κάρμα που πληρώνει κάποιος λαός.

Πάνος

quote:
Πες μου τι ορίζεις ως "νου" σε παρακαλώ.

Νού, ορίζω ένα πολλυδιάστατο εργαλείο που χρησημοποιεί η συνείδη-πνεύμα για να εκδηλωθεί στα διάφορα επίπεδα πραγματικότητας.Για την συνείδηση ο νούς είναι ότι είναι για κάποιον αστροναύτη η στολή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 22:01:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Υπαινίσσεσαι ότι τα έχεις κάνει όλα αυτά εσύ;

Ευθέως στο λέω, άσχετα αν δεν το καταλαβαίνεις...


quote:

Και πώς φαίνεται αυτό;

Από το ότι δεν μου απάντησες σε ΤΙΠΟΤΑ από το προηγούμενο μου ποστ.
Ούτε για Ντετερμινισμό ούτε για το paper περί των διαστημικών ταξιδιών ούτε στα σχόλια μου επί των δικών σου σχολίων κτλ

quote:

Από το ότι έχεις του κωδικούς από το noc;

Είπα εγώ κάτι τέτοιο???

quote:

Και εγώ έχω αλλά είμαι φοιτητής :P .

Κάτσε λοιπόν ήσυχος στην ακρούλα σου και όλο και κάτι μπορεί να μάθεις...

quote:

Το Impact Factor που ξέρω εγώ αναφέρεται σε δημοσιεύσεις ξεχωριστά όχι συνολικά σε Journals, αλλά μπορεί να το έχουν αλλιώς οι φυσικοί.

Για δώσε κανένα λινκ που να φαίνεται αυτό που λες?

Για όλα τα Journals και όχι μόνο της Φυσικής κάνε ένα απλό search στο internet και τα λέμε...

Για το background κοίτα εδώ
http://www.cmaj.ca/content/161/8/979

quote:

Για πες μας, πόσα citations άλλων αναφέρονται στα papers σου; Με απλά λόγια,πόσοι άλλοι χρησιμοποιούν τη γνώση που έφτιαξες εσύ;

Ποιος είναι αυτός που ενδιαφέρεται???

quote:

quote:
Βρε πες μας την επίδραση που είχε η Κβαντομηχανική στο ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΡΕΥΜΑ του ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟΥ και άσε τις ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ.
(είσαι και εσύ ψηφοφόρος της Χρυσής Αυγής?)


Δεν είναι προσωπική επίθεση το να διαχωρίζεις το φυσικό επιστήμονα από το φιλόσοφο, ή μήπως είσαι και εσύ από τη γνωστή συνομοταξία, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω που συχνάζει στα ΜΜΕ; Και επιμένω να λέω ότι τσαλαβουτάς άτσαλα στη ρηχά της φιλοσοφίας αγνοώντας τα βασικά της φιλοσοφίας της επιστήμης.


Και εγώ σου λέω.

Πες μας τι συνέβη στο Φιλοσοφικό ρεύμα του Ντετερμινισμού από τη Κβαντομηχανική.

(Το όλο ύφος της απάντησής σου αποτελούσε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ όσο και αν πας να το στρογγυλέψεις...)

quote:

Οι πολιτικές μου απόψεις είναι γνωστές και δηλωμένες στο φόρουμ. Είμαι αναρχοαριστερός.

Όταν δέρνονται αναρχικοί με αριστερούς με ποιους είσαι δηλαδή?

quote:

quote:

Καλά, πες μας για το ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΜΟ καθώς και τις επιστημονικές περγαμηνές σου και αν δω κάτι το αξιόλογο μπορεί και να συνεχίσω τη κουβεντούλα μας.
(πάντως μόλις απολύεσαι από το Στρατό όντως είσαι κάπως...)


Το αν εγώ τα λέω σωστά δεν είναι συνάρτηση των πτυχίων μου αλλά της σκέψης και των επιχειρημάτων μου.


Βρε πες μας για το Ντετερμινισμό με όποια ιδιότητα σε βολεύει...

quote:

Για πες μας φυσικέ, σε ένα ΜΗ-ΝΤΕΡΜΙΝΙΣΤΙΚΟ κόσμο, υπάρχει χώρος για ελεύθερη βούληση; Αυτή που φέρεται να μας δώρισε ο Θεός;

Μήπως θες να διορθώσεις κάτι στο παραπάνω που γράφεις διότι ΕΞ¨ΟΡΙΣΜΟΥ η Ελευθερη Βούληση σ'ένα ΜΗ ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΤΙΚΟ σύμπαν μπορεί να εννοηθεί...

Αν όλα ήταν προδιαγεγραμμένα, αντίο ελεύθερη βούληση.

quote:

Για πες μας ρε μάστορα, οι θεολόγοι δεν παρουσίαζαν τον ντετερμινιστικό κόσμο ως ένα απείρως περίπλοκο καλοκουρδισμένο ρολόι ενός υπερφυσικού ωρολογοποιού, που αποκαλούμε *Θεό*; Για παράδειγμα η ουράνια μηχανική δεν αποτελούσε παράδειγμα εξαιρετικής "ρύθμισης" από το Θεό; Τώρα άλλαξε το τροπάριο; Ο Θεός δε χωράει στο ντετερμινιστικό κόσμο αλλά χωράει στο ΜΗ-ντετερμινιστικό; Πώς ακριβώς;

Αν δεν έχεις καταλάβει τίποτα από την Ορθόδοξη θεολογία δεν φταίω εγώ.

Το καλοκουρδισμένο σύμπαν είναι εκεί έξω και είναι άσχετο με το αν αυτό είναι ντετερμινιστικό ή μη-ντετερμινιστικό κατά την ανθρώπινη σκέψη.

Υπήρχε πολύ πριν από αυτή άλλωστε, αλλά δε θέλω να σε ανησυχήσω βραδυάτικα...

quote:

quote:
Σύμφωνα με τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ που περιγράφω αμέσως παρακάτω και τα έβαλες σε άλλο quote δείχνοντας ότι δεν κατάλαβες ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτό δείχνει και η αστεία ερώτηση περί φεγγαριού που κάνεις...


Καλά βρε ερευνητή, δεν ξέρεις ότι δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις αλλά ηλίθιες απαντήσεις; Ή μάλλον ξέρεις για αυτό και αποφεύγεις να απαντήσεις γιατί πιθανότατα θα δώσεις μια τέτοια απάντηση


Αυτούς τους εσωτερικούς μονολόγους να τους προσέξεις μεγαλώνοντας και ιδίως μετά το Στρατό...

quote:

quote:
Μιλώντας για Φυσικούς Νόμους και ταξίδι ανθρώπων στο Φεγγάρι για πάρε το παρακάτω link να μου πεις τι καταλαβαίνεις.

http://spacemedicineassociation.org/timeline/1959/30090631-1.pdf

Αν δεν είσαι Φυσικός σε παρακαλώ μη σπαταλάς το χρόνο μου...


Συγγνώμη καλέ κύριε που τολμήσαμε να μιλήσουμε.

Θα επιμείνω να κάνω την ίδια ερώτηση, μήπως και καταλάβεις πού το πάω.

Τον άνθρωπο τον έστειλαν στο φεγγάρι με κβαντομηχανική ή με κλασσική φυσική και γιατί; Η θέση του φεγγαριού χαρακτηρίζεται από απροσδιοριστία;


Δεν πήρες μυρωδιά τι έγραφε το paper...

Ελπίζω ο Κηφέας ή ο zip να σου το εξηγήσουν...

quote:

quote:
Όχι ρε συ!!!!
Έχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία???

Καλά, ιδέα δεν έχεις πάρει απ'αυτά που έχω γράψει...


Ή έχω καταλάβει περισσότερα από όσα νομίζεις.


Σε παρακαλώ μου λες και το άλλο με τον Τοτό που μου αρέσει???

quote:

quote:
Άρα ο σκύλος ή ο αετός (που βλέπει καλύτερα) θα έπρεπε να είχε καλύτερα επιστημονικά επιτεύγματα από τον άνθρωπο που κοτζάμ θεός αν και χειροποίητο τον έφτιαξε ατελέστερο των ζώων...

Ελπίζω να είσαι υπό την επήρεια του Απολυτηρίου Στρατού και να μας τα γράφεις έτσι...γλαφυρά!



Δεν απαντάς επί της ουσίας.


Αυτή είναι η προέκταση του δικού σου σχολίου διότι ξεκινώ την πρότασή μου με το "Άρα" και συνεπώς ΕΣΥ είσαι αυτός που δεν συνεχίζεις την ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ σου...

Πόσο πιο πολύ επί της ουσίας θα μπορούσα να απαντήσω???


quote:

quote:
Άστο, μην ασχολείσαι!

Κράτα καλά τη Ροζαλία μη σου πέσει από τα χέρια και έχεις κανένα πρόβλημα...


Είναι απλά τα πράγματα

Η συλλογιστική "Υπάρχει απροσδιοριστία (που; σε ατομική και κάτω κλίμακα) άρα υπάρχει Θεός" πάσχει ΤΡΑΓΙΚΑ. Αν θες να επεκταθείς και να το υποστηρίξεις έχει καλώς. Αν δε θες, πάλι έχει καλώς.


Ωπα-ώπα.
Δείξε μου ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΤΟ ESOTERICA ΟΛΟΚΛΗΡΟ που να γράφω ή να υποννοώ ότι
"Υπάρχει απροσδιοριστία άρα υπάρχει Θεός"

Κάτι τέτοια μου έλεγε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ αλλά δεν μου έφερε κάποιο ποστ μου.

Εσύ ως φοιτητής του ΕΜΠ μπορεί να έχεις καλύτερη τύχη...

Αν δε το φέρεις τι να υποθέσω για την αντιληπτική σου ικανότητα στο γραπτό λόγο φοιτητή του ΕΜΠ???


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2012, 23:33:44  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT
quote:

quote:
kondoras
Σεισμοί, τσουνάμι, ξηρασίες, καταποντισμοί, είναι πράγματα που ξεχνάς να αποδώσεις στον θεό.

Όποτε κάποιος θρησκευόμενος "αποδίδει στο Θεό" τέτοιες καταστροφές τότε τον κοροιδεύετε και τον χλευάζετε και του μιλάτε για Επιστήμη και Φυσικά Φαινόμενα.
Αποφασίστε επιτέλους!



Ωπα-ώπα.
Δείξε μου ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΤΟ ESOTERICA ΟΛΟΚΛΗΡΟ που να κορόιδεψα ή να χλεύασα τον θρησκευόμενο που «απέδωσε στον θεό» τέτοιες καταστροφές.

quote:

Ποια είναι τα αντιπαθητικά πλάσματα του πλανήτη???

Δεν πάει καθόλου το μυαλό σου; Θες να πεις ότι σε ολόκληρο τον περίγυρό σου, δεν υπάρχει κανείς που να φοβάται ή να σιχαίνεται:
- τα ποντίκια
- τις κατσαρίδες
- τις αράχνες
- τα φίδια (μεταμορφωμένα ή μή )
- τις σαρανταποδαρούσες
- τις γάτες
- τους σκύλους
- τους ανθρώπους
κλπ, κλπ.

Για τον καθένα μπορεί να υπάρχει κάτι διαφορετικό. Άλλος αντιπαθεί τους άθεους δασκάλους χρυσαυγίτες ομιλητές, άλλος τους χριστιανούς ορθόδοξους φυσικούς διεθνούς φήμης, άλλος την πεθερά του και άλλος αυτόν που δεν μπορεί να τον καταλάβει...

quote:
Sorry αλλά για ακόμα μια φορά δεν μπορούμε να συννενοηθούμε ούτε κατ'ελάχιστο...

alex22

quote:

kondoras

quote:

Σεισμοί, τσουνάμι, ξηρασίες, καταποντισμοί, είναι πράγματα που ξεχνάς να αποδώσεις στον θεό.

Ο θεός δεν έχει να κάνει με αυτά.Δεν τα δημιούργησε εκείνος, αλλά εμείς.Ο πλανήτης είναι ζωντανός και έχει ψυχή, έχει δικό του ενεργειακό πεδίο και φυσικά έχει και αυτός συναισθήματα και σκέψη, όχι όμως όπως τα φανταζόμαστε εμείς. Κάθε κίνηση του επηρεάζει όλα τα όντα πάνω του, αλλά συμβαίνει επίσης και το αντίστροφο, κάθε δική μας κίνηση επηρεάζει αυτόν. Οι σεισμοί τα τσουνάμι και οι καταστροφές είναι το συλλογικό κάρμα που πληρώνει κάποιος λαός.


Μου αρέσει η απάντησή σου, διότι περιλαμβάνει σεβασμό. Και είναι μια θεωρία που μπορεί να βελτιώσει την ανθρωπότητα, είτε ισχύει είτε όχι.
Παρ'όλα αυτά, η απορία παραμένει: Αν όλες τις καταστροφές τις πράττει ο άνθρωπος (έστω και εν αγνοία του), αλλά προφανώς και όλα τα καλά, ποιά είναι η χρησιμότητα του θεού σήμερα;

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 00:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
kondoras

Αν όλες τις καταστροφές τις πράττει ο άνθρωπος (έστω και εν αγνοία του), αλλά προφανώς και όλα τα καλά, ποιά είναι η χρησιμότητα του θεού σήμερα;


Αυτή η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί με μια γενική και καθολική απάντηση. Για κάποιους ανθρώπους [ που δεν πιστεύουν στον/στους Θεό/Θεούς ] η έννοια του Θεού είναι άχρηστη. Για κάποιους άλλους, χρήσιμη. Σ' αυτούς, η χρησιμότητά της εξαρτάται κάθε φορά από την έννοια που αποδίδουν οι ίδιοι στον Θεό/Θεούς [ εννοείται, οι άνθρωποι που πιστεύουν στον/στους Θεό/Θεούς ].

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 01:14:11  Εμφάνιση Προφίλ
Βρέθηκε ο σημερινός συγγενής των προπατόρων των χριστιανών.

Πληροφορίες: εδώ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 01:41:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ευθέως στο λέω, άσχετα αν δεν το καταλαβαίνεις...


Ακόμα και αν έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο, αυτό δε σημαίνει ότι τα λες σωστά. Εδώ ολόκληρος Einstein δεν κατάλαβε καλά την κβαντομηχανική. Ή οι γεωλόγοι των ΗΠΑ θεωρούν ότι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή. Ή ο καθηγητής Behe άλλαξε τον ορισμό της επιστήμης για να υποστηρίξει το δημιουργισμό με αποτέλεσμα ο ορισμός του να περιλαμβάνει και την...αστρολογία ως επιστήμη.

Αν έχεις απορία ποιος είναι ο Behe

http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Behe


quote:
Για δώσε κανένα λινκ που να φαίνεται αυτό που λες?

Για όλα τα Journals και όχι μόνο της Φυσικής κάνε ένα απλό search στο internet και τα λέμε...

Για το background κοίτα εδώ
http://www.cmaj.ca/content/161/8/979


Ναι, οκ, το δέχομαι ότι το impact factor αφορά και συνολικά στα περιοδικά. Λοιπόν εσύ που δημοσιεύεις; Elsevier, Science, ΙΕΕΕ ή New Zeland Journal of Paparology;


quote:
Ποιος είναι αυτός που ενδιαφέρεται???

Θες να με γνωρίσεις; Έλα από το κυλικείο των ηλεκτρολόγων να σε κεράσω καφεδάκι


quote:
Και εγώ σου λέω.

Πες μας τι συνέβη στο Φιλοσοφικό ρεύμα του Ντετερμινισμού από τη Κβαντομηχανική.

(Το όλο ύφος της απάντησής σου αποτελούσε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ όσο και αν πας να το στρογγυλέψεις...)



Προσωπική επίθεση; Είσαι ένας φυσικός που λέει τρίχες για τη φιλοσοφία. Ακόμα και αν θεωρηθεί ότι σου επιτέθηκα, μάλλον σου άξιζε.


To φιλοσφικό ρεύμα δέχτηκε ένα πλήγμα αλλά εξακολουθεί να υπάρχει δημιουργώντας την έννοια του μικρο-ντερμινισμού και του μάκρο-ντετερμινισμού.

quote:
Όταν δέρνονται αναρχικοί με αριστερούς με ποιους είσαι δηλαδή?


Είναι δικαίωμα σου να είσαι πολιτικά αμαθής και απαίδευτος. Σου συστήνω όμως να μη το διαφημίζεις αυτό. Ήδη γίνεσαι ρεζίλι με τη φιλοσοφία της πλάκας που προσπαθείς να πλασάρεις, δε χρειάζεται να γίνεις ρεζίλι και για την πολιτική που δεν κατέχεις


quote:
Μήπως θες να διορθώσεις κάτι στο παραπάνω που γράφεις διότι ΕΞ¨ΟΡΙΣΜΟΥ η Ελευθερη Βούληση σ'ένα ΜΗ ΝΤΕΤΕΡΜΙΝΙΣΤΙΚΟ σύμπαν μπορεί να εννοηθεί...

Αν όλα ήταν προδιαγεγραμμένα, αντίο ελεύθερη βούληση.


Ναι ε; Και αυτό που λένε ότι ο άνθρωπος πρέπει να έρθει αντιμέτωπος με τις συνέπειες των πράξεών του; Αν το Α δε φέρνει κατ'ανάγκην Β τότε για τι θα κριθεί ο άνθρωπος; Για το δυναμικό του προς το Β;


Βασικά, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν 2 ρεύματα στη φιλοσοφία, το ένα θεωρεί το ντετερμινισμό συμβατό με την ελεύθερη βούληση και το άλλο ασύμβατο. Το καταπληκτικό με τη φιλοσοφία είναι ότι και τα 2 είναι εξίσου έγκυρα. O Hume υποστήριζε ότι ο ντερμινισμός είναι απολύτως αναγκαία συνθήκη για την ανάπτυξη ελεύθερης βούλησης. Βέβαια εσύ που αντιλαμβάνεσαι μονοδιάστατα τα πράγματα, τα θεωρείς ασύμβατα. Ασφαλώς και χρειάζεται να υπογραμμίσω ότι ένας φυσικός είναι απαράδεκτο να αντιλαμβάνεται έτσι τον κόσμο.


quote:
Αν δεν έχεις καταλάβει τίποτα από την Ορθόδοξη θεολογία δεν φταίω εγώ.

Το καλοκουρδισμένο σύμπαν είναι εκεί έξω και είναι άσχετο με το αν αυτό είναι ντετερμινιστικό ή μη-ντετερμινιστικό κατά την ανθρώπινη σκέψη.

Υπήρχε πολύ πριν από αυτή άλλωστε, αλλά δε θέλω να σε ανησυχήσω βραδυάτικα...



ΠάνοςΤ, δεν μπορεί να είσαι τόσο μορφωμένος όσο λες και να μην καταλαβαίνεις τη λογική πλάνη στην οποία πέφτεις.Πώς είναι το μη ντερμινιστικό να είναι ταυτόχρονα καλορυθμισμένο; Πώς γίνεται το πιθανοτικό να είναι ακριβές, αφού εξορισμού ορίζεται σε ΔΙΑΣΤΗΜΑ και όχι σημείο;


Τελικά ρε Πάνο, παίζει ζάρια ο Θεός με το σύμπαν ή δεν παίζει; Και αν παίζει, πόσο ΚΑΚΟΣ ωρολογοποιός είναι;

quote:
Αυτούς τους εσωτερικούς μονολόγους να τους προσέξεις μεγαλώνοντας και ιδίως μετά το Στρατό...


Δεν κατάλαβα την ειρωνεία για το Στρατό. Έχω όπως κάθε υγιής Έλληνας την υποχρέωση αυτή, τι σχέση έχει αυτό με αυτά που λέω. Εσύ Πάνο υπηρέτησες;


quote:

Δεν πήρες μυρωδιά τι έγραφε το paper...

Ελπίζω ο Κηφέας ή ο zip να σου το εξηγήσουν...


Για νιοστή φορά ξαναρωτάω.


Το μπαλάκι του πιγκ πόγκ έχει κυματική φύση;
Το φεγγάρι το σημαδέψαμε καλά με την κλασσική φυσική ή αστοχήσαμε λόγω απροσδιοριστίας της θέσης;


quote:
Αυτή είναι η προέκταση του δικού σου σχολίου διότι ξεκινώ την πρότασή μου με το "Άρα" και συνεπώς ΕΣΥ είσαι αυτός που δεν συνεχίζεις την ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ σου...

Πόσο πιο πολύ επί της ουσίας θα μπορούσα να απαντήσω???



Σε ρωτάω, όταν προσεύχεσαι στο Θεό, τον ευχαριστείς για τις αισθήσεις σου; Για αυτά τα ατελή εργαλεία πρόσληψης πληροφορίας για τον εξωτερικό κόσμο; Τον ευχαριστείς;


quote:
Ωπα-ώπα.
Δείξε μου ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΣΤΟ ESOTERICA ΟΛΟΚΛΗΡΟ που να γράφω ή να υποννοώ ότι
"Υπάρχει απροσδιοριστία άρα υπάρχει Θεός"

Κάτι τέτοια μου έλεγε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ αλλά δεν μου έφερε κάποιο ποστ μου.

Εσύ ως φοιτητής του ΕΜΠ μπορεί να έχεις καλύτερη τύχη...

Αν δε το φέρεις τι να υποθέσω για την αντιληπτική σου ικανότητα στο γραπτό λόγο φοιτητή του ΕΜΠ???



Έστω ότι δεν κατάλαβα. Μπορείς σε παρακαλώ σε λίγες γραμμές, μεστά και περιεκτικά, όπως αρμόζει σε ένα θετικό επιστήμονα να εκθέσεις ποια είναι η θέση σου και ποιος ο κύριος άξονας της επιχειρηματολογίας σου;

Ερωτήσεις.

Τι είναι ο επιστημονικός νατουραλισμός και ποιες οι διαφορές του από το φιλοσοφικό ματεριαλισμό;
Τι είναι επιστημονική μέθοδος;
Ποια είναι τα 2 βασικά επιστημονικά αξιώματα πάνω στα οποία δομείται η επιστήμη;
Εσύ ώς άνθρωπος ΠανοςΤ έχεις αποδεχθεί το ΤΥΧΑΙΟ και το ρόλο που παίζει αυτό στη ζωή μας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 10:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Παρ'όλα αυτά, η απορία παραμένει: Αν όλες τις καταστροφές τις πράττει ο άνθρωπος (έστω και εν αγνοία του), αλλά προφανώς και όλα τα καλά, ποιά είναι η χρησιμότητα του θεού σήμερα;

Ανάλογα με την έννοια που δίνουμε στην λέξη θεός όπως λέει και ο zip,θα είναι και η χρησημότητά του.Η έννοια για παράδειγμα οτι ο θεός,ο άνθρωπος τα ζώα και γενικότερα τα πάντα στο σύμπαν είναι ΕΝΑ είναι πολύ χρήσιμη.Μέσα σε αυτήν την ενότητα υπάρχουν νόμοι,οχι όμως για να περιορίσουν την ελευθερία σου,αλλα για να την διατηρήσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 10:22:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε Πάνο. Βλέπεις την ομορφιά και αμέσως σκέφτεσαι «τί ωραία που τον έπλασε τον κόσμο ο θεός», λουλούδια, πεταλούδες κλπ.
Σεισμοί, τσουνάμι, ξηρασίες, καταποντισμοί, είναι πράγματα που ξεχνάς να αποδώσεις στον θεό.

Την επόμενη φορά λοιπόν, πρωτοτύπησε και μίλα για τον θεό χωρίς την διαφημιστική εικόνα (που τόσες φορές έχουμε δει στα φυλλάδια των ΜτΙ) με την ανθισμένη φύση. Πες ότι βλέπεις τον θεό σε όλες τις φυσικές καταστροφές και σε όλα τα αντιπαθητικά πλάσματα του πλανήτη.
Αλλιώς αποδεικνύεις ότι δεν λατρεύεις τον θεό, αλλά το όμορφο.



Ενα από τα λίγα άξια λόγου.

Τέλειο φίλε Κονδωρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 13:37:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το μπαλάκι του πιγκ πόγκ έχει κυματική φύση;
Το φεγγάρι το σημαδέψαμε καλά με την κλασσική φυσική ή αστοχήσαμε λόγω απροσδιοριστίας της θέσης;

Πονηρέ Βιομηχανικέ!!!
Μου αρέσεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2012, 15:00:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
NIKOMAΧΟΣ
πΏ-ΠΏ!!!

Βιομηχανικός vs Πανος Τ.!!
Σκεπτικισμός vs ...τρεχαγύρευε τι!!

Πρώτη θέση πίστα,να σας βλέπω.


Κάτσε να το απολαύσεις όπως με macedon, Σβάμπε και λοιπούς συγγενείς...

quote:

quote:
Πάνος Τ
Αν δεν είσαι Φυσικός σε παρακαλώ μη σπαταλάς το χρόνο μου...

Δεν μας γ...ς ρε Πάνο άλλη μια φορά,επειδή η προηγούμενη δεν μας εφθανε!!


Θα έλεγα να το προσέξεις αυτό μην σου εξελιχθεί...

quote:

Σε ρωτάει κάτι ο Βιομηχανικός.Γιατι δεν απαντάς?
Με τι νόμους πήγε ο άνθρωπος στη Σελήνη.
Δεν σου ζήτησε λίνκ και πτυχία,για να του απαντήσεις.

Απλή ερώτηση και απλή απάντηση.Γιατι το παίζεις εξυπνάκιας?


Πήγα να του ανοίξω τα ματάκια αλλά δεν...

Αλήθεια ΝΙΚΟΜΑΧΕ θεωρείς ότι πήγαμε στο Φεγγάρι???

quote:

Είναι η τρίτη φορά,που αντι για απάντηση σε ερώτηση,φέρνεις στο προσκήνιο τίτλους σπουδών και περιαυτολογείς.

Σε παρακαλώ και σε ΠΡΟΚΑΛΩ ΑΜΕΣΑ να μου τις φέρεις ΚΑΙ τις ΤΡΕΙΣ περιπτώσεις (ερώτηση κάποιου μέλους και απάντηση δική μου)

Ελπίζω να φανείς συνεπής...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy