ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 21:56:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

zip

quote:
Zip μου είσαι ένας "ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΣ" και ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ ΑΘΕΟΣ, αλλά ΔΕΝ ΑΝΚΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΩ ΑΘΕΟΥΣ ΤΟΥ FORUM ΜΑΣ.

"Άθεοι του forum μας" για εμένα είναι προφανώς όσα μέλη έτυχε να μου δηλώσουν άθεοι μέχρι εκείνη τη στιγμή που έγραφα το πρώτο ποστ μου και όχι ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ!!!!!!!

Κάποια ονόματα ενδεικτικά: macedon, Σωτήρης, Αίολος, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Άθεος(nick), Γιαπέτ...


Δηλ. το θέμα το άνοιξες μόνο γι' αυτούς που αναφέρεις ;


Ναι zip!
Ήταν τόση η εκπληξή μου που βρήκα στο φόρουμ τόσα άθεα μέλη που να έχουν τόσο διαφορετικά στοιχεία από τις προσωπικές παρατηρήσεις που είχα κάνει εγώ για τα χαρακτηριστικά των αθέων όπου άνοιξα thread για να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει...

quote:

quote:
Αν δεν σου κάνει κόπο ΣΥΓΚΡΙΝΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ από "άθεα μέλη του forum μας" και τα ξαναλέμε...

Ρε PanosT, τι να συγκρίνω και γιατί να το συγκρίνω ; Άνοιξες ένα θέμα [ εγώ νόμισα πως το άνοιξες για όλους ], σου είπα την άποψή μου, από 'κει κι έπειτα, αν θες να κουβεντιάσουμε πάνω σ' αυτά που σου είπα, κανένα πρόβλημα.


Εσένα δεν σε ιντριγκάρει πως ένας συν-άθεος βλέπει τόσο διαφορετικά το θέμα θρησκείας, πιστών κτλ?

Μήπως θες να το τραβήξουμε όπως το έκανα εγώ σ'αυτό το thread και να μας πουν οι μεν και οι δε τι θα πρέπει να γίνει με τους πιστούς των θρησκειών ώσυε να πάψουν να αποτελούν τροχοπέδη στην ανέλιξη της ανθρωπότητας.

Μόνο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ απάντησε και είπε για λοβοτομή που υποπτεύομαι ότι θα ήταν το πιο light που θα είχε ακουστεί αν είχαν τα άντερα να απαντήσουν και οι υπόλοιποι των "αθέων του forum μας"...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 22:11:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

zip,

quote:
Μπορείς να μου δείξεις ένα δεύτερο βιβλίο τέτοιου ύφους γραμμένο από άλλο άθεο συγγραφέα?

Όχι, δεν ξέρω να σου δείξω. Αυτό δεν σημαίνει όμως και ότι δεν υπάρχει. Απλά, εγώ δεν ξέρω να σου πω.


Όλη αυτή η ομάδα θεωρεί "ταφόπλακα του Ελληνικού έθνους τον Χριστιανισμό".

Από εκεί πηγάζουν όλα τα κίνητρα και όλες οι "αποδείξεις" του βιβλίου και όχι από τη δηλωμένη αθεία.

Αυτό ήθελα να καταδείξω. Ότι η αθεία για κάποιους είναι απλά το πρόσχημα.

quote:

quote:
Αν δεν γράψει άλλο τέτοιου είδους βιβλίο για άλλη θρησκεία πως θα χαρακτήριζες το συγγραφέα?

Σου είπα : δεν ξέρω εγώ να σου πω αν υπάρχει άλλο τέτοιου είδους βιβλίο για άλλη θρησκεία. Εγώ τον Κώστα, στο forum τον γνώρισα, έγραψε ένα βιβλίο, πήγα το αγόρασα και το διάβασα. Τι πως θα χαρακτήριζα τον συγγραφέα ; Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου, συγνώμη.


Η ερώτηση είναι σημαντική πάντως. Αν ο Κώστας δεν γράψει άλλο βιβλίο π.χ η απάτη του Κορανίου, και μείνει μόνο σ'αυτό, πως θα τον χαρακτήριζες σ'αυτή την περίπτωση?

quote:

quote:
Πλάκα μου κάνεις?
Για θαύμασε την "από τις σοβαρότερες παρουσίες" εδώ.

Το θέμα σου είναι ο macedon ; Για να ξέρω δηλ... Γιατί εμένα δεν είναι.


Βρε διάβασε για να ξεκαρδιστείς με τη "σοβαρή παρουσία" του macedon σου λέω...

quote:

quote:
Είναι και κάτι μαθηματικά στατιστικής/πιθανοτήτων που εκκρεμούν εκεί και θα χαρώ πολύ να μας δείξεις τους υπολογισμούς σου καθώς φαίνεται να κατέχεις το θέμα...

Ε, τώρα με πας σε άλλο θέμα. Ένα ένα, δεν μπορώ να τα προλάβω όλα. Δυο μάτια έχω. Αργότερα ίσως ...


Στο ίδιο θέμα είναι καλέ....

quote:

quote:
Τι ε, και?
Άθεους του forum μας δεν ζήτησες?

Εγώ ζήτησα άθεους του forum μας ; Εγώ σου είπα πως συγκρίνεις μια μερίδα ανθρώπων που γνωρίζεις με μία άλλη που δεν γνωρίζεις. Δεν ξέρω εγώ αν όλοι αυτοί που λες εδώ μέσα είναι άθεοι ή όχι. Ε, 'ντάξει, με μερικούς έχω κουβεντιάσει κατά καιρούς αλλά για άλλα θέματα, απ' ότι θυμάμαι.


Οι ίδιοι μου το δήλωσαν zip...

quote:

quote:
Χάρηκα πολύ που ανήκεις στην "καλή"/τυπική κατηγορία των αθέων όπου μπορούμε να συζητήσουμε, αν θες...

Εγώ θέλω, δεν έχω πρόβλημα. Αν είναι να κουβεντιάζουμε όμως για τον macedon, τι νόημα έχει ... ;


Μη σε απασχολεί ο macedon.
Έκανε ένα πολύ ωραίο ποστάρισμα εδώ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11379&whichpage=8&ARCHIVE=

και εξαφανίστηκε...

Διάβασε από εκεί και κάτω μέχρι την επάνοδό μας με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σου!


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 23:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

quote:
Ναι zip!
Ήταν τόση η εκπληξή μου που βρήκα στο φόρουμ τόσα άθεα μέλη που να έχουν τόσο διαφορετικά στοιχεία από τις προσωπικές παρατηρήσεις που είχα κάνει εγώ για τα χαρακτηριστικά των αθέων όπου άνοιξα thread για να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει...

Σου είπα, με αυτούς που αναφέρεις έχω συνομιλήσει κατά καιρούς και πάνω κάτω ξέρω ποια είναι η στάση τους περί αθεϊας. Όμως σου εξήγησα πως για να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα θα πρέπει να μπορέσεις να κουβεντιάσεις με τον καθένα τους ξεχωριστά. Όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν την ίδια άποψη πάνω σε ένα θέμα ή τουλάχιστον ακόμη και να έχουν, διαφοροποιούνται σε κάποια σημεία τους αυτές οι απόψεις. Είναι διαφορετικοί άνθρωποι.

quote:
Εσένα δεν σε ιντριγκάρει πως ένας συν-άθεος βλέπει τόσο διαφορετικά το θέμα θρησκείας, πιστών κτλ?

Σου απαντώ παραπάνω.

quote:
Μήπως θες να το τραβήξουμε όπως το έκανα εγώ σ'αυτό το thread και να μας πουν οι μεν και οι δε τι θα πρέπει να γίνει με τους πιστούς των θρησκειών ώσυε να πάψουν να αποτελούν τροχοπέδη στην ανέλιξη της ανθρωπότητας.

Τι να σου πω ; δεν ξέρω ...

quote:
Όλη αυτή η ομάδα θεωρεί "ταφόπλακα του Ελληνικού έθνους τον Χριστιανισμό".

Από εκεί πηγάζουν όλα τα κίνητρα και όλες οι "αποδείξεις" του βιβλίου και όχι από τη δηλωμένη αθεία.

Αυτό ήθελα να καταδείξω. Ότι η αθεία για κάποιους είναι απλά το πρόσχημα.


Δεν διαφωνώ με την τελευταία σου πρόταση. Όντως η αθεϊα για κάποιους είναι απλά το πρόσχημα. Τώρα, αν αυτό ισχύει γι' αυτήν την ομάδα που λες ... τι να σου πω ; δεν ξέρω. Εδώ είναι πάντως και μπορούν να σου απαντήσουν.

quote:
Η ερώτηση είναι σημαντική πάντως. Αν ο Κώστας δεν γράψει άλλο βιβλίο π.χ η απάτη του Κορανίου, και μείνει μόνο σ'αυτό, πως θα τον χαρακτήριζες σ'αυτή την περίπτωση?

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά απ' όσο ξέρω, ο Κώστας δεν είναι Θεολόγος, ούτε έχει κάνει θεολογικές σπουδές. Αυτό που λες, θα μπορούσε να ισχύει [ και όντως να μπορούσε να δωθεί ένας χαρακτηρισμός ] στην περίπτωση που ο συγγραφέας ήταν και θεολόγος. Τότε, ναι, θα μπορούσε κάποιος να πει πως αυτός ο θεολόγος ασχολείται μόνον με μία θρησκεία.

quote:
Βρε διάβασε για να ξεκαρδιστείς με τη "σοβαρή παρουσία" του macedon σου λέω...

Στο ίδιο θέμα είναι καλέ....


Άλλη φορά ...

quote:
Οι ίδιοι μου το δήλωσαν zip...

Οk.

quote:
Μη σε απασχολεί ο macedon.
Έκανε ένα πολύ ωραίο ποστάρισμα εδώ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11379&whichpage=8&ARCHIVE=

και εξαφανίστηκε...

Διάβασε από εκεί και κάτω μέχρι την επάνοδό μας με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ.


Εμένα δεν με απασχολεί.

Anyway, θέλεις κάτι να κουβεντιάσουμε σ' αυτά που είπα ; Έχεις κάποια απορία ; θέλεις κάποια διευκρίνηση ; Την άποψή μου για το θέμα, σου την είπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 23:31:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
P;anow
Όλη αυτή η ομάδα θεωρεί "ταφόπλακα του Ελληνικού έθνους τον Χριστιανισμό".

Τελικά πόσα θέλεις,να μας τρελάνεις όλους?
Να κάνουμε έρανο,να σου τα δώσουμε και να ησυχάσουμε!!!

Αυτη η ομάδα Πάνο,θεωρεί ΟΛΕΣ τις θρησκείες υπεύθυνες για την ταφόπλακα του πολιτισμού και της εξέλιξης.Ειδικά για το κομάτι γής που λέγεται Ελλάς,υπεύθυνος είναι ο χριστιανισμός.Για κάποιο άλλο κομάτι,είναι κάποια άλλη θρησκεία.
Φαίνεται είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι,άθεος δεν σημαίνει μη χριστιανός μόνο,αλλά μη θρησκευόμενος γενικά!!!

Και ποιός σου είπε εσένα και μου αρέσει που συμφωνεί και ο Ζιπ μαζί σου,ότι οι άθεοι έχουν χαρακτηριστικά?

Οτι κατατάσονται σε κατηγορίες και διαχωρίζονται σε ομάδες soft και stronge ?

quote:
Πάνος
Αυτό ήθελα να καταδείξω. Ότι η αθεία για κάποιους είναι απλά το πρόσχημα.

Να προσθέσουμε και ένα τσουβάλι χρυσάφι στον έρανο?

Για ποιούς κάποιους είναι προσχημα και γιατι?

Ο άθεος δεν είναι λίγο η πολύ άθεος.Είναι μόνο άθεος.
Δεν είναι σαν τον χριστιανό λίγο-πολύ,όπου τον συμφέρει,ή τον μουσουλμάνο όπου τον εξυπηρετεί.

Κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια?
Κλασσικό παράδειγμα ξερόλα!!

Εγώ είμαι άθεος και αρνούμαι κατηγορηματικά ότι υπάρχει κάτι που με χαρακτηρίζει,με διαφοροποιεί,με προσχηματίζει,κ.λ.π

Σου είπα σε άλλο πόστ πώς νομίζω οτι ο Γιαχβέ,είναι σαύρα.
Τι είδους άθεο,με χαρακτηρίζει αυτό,σύμφωνα με την "έρευνά" σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 28/06/2012 23:36:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 07:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

quote:
Και ποιός σου είπε εσένα και μου αρέσει που συμφωνεί και ο Ζιπ μαζί σου,ότι οι άθεοι έχουν χαρακτηριστικά?

Όλοι οι άνθρωποι έχουν χαρακτηριστικά. Είτε είναι άθεοι, είτε όχι.

quote:
Οτι κατατάσονται σε κατηγορίες και διαχωρίζονται σε ομάδες soft και stronge ?

Δεν νομίζω πως ο PanosT εννοεί κάτι τέτοιο. Απ' όσα είπε, κατάλαβα πως του έκανε εντύπωση η στάση κάποιων στο forum που δηλώνουν άθεοι σε σχέση με κάποιους άλλους άθεους που έχει γνωρίσει αυτός. Αυτό είναι όλο.

Τώρα, αν πάρουμε π.χ την δική σου στάση σαν άθεος, λογικό ήταν να του κάνει εντύπωση. Αλλά όσον αφορά εσένα, οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος θα απορούσε. Κι όχι μόνο δηλ. στο θέμα περί αθεϊας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 08:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Δεν σκεφτομαι ποτε το Θεό,
δεν ξέρω αν είμαι Αθεος, μα δεν έχω να πω κάτι εντατιον η υπερ, αν φυσικα υπάρχει.
Δεν με απασχολεί, δεν έχω σκέψεις να του αφιέρωσω,και όσες φορές το έκανα, με έβλεπα σαν πωλητή, και ακόμα χειρωτερα, σαν υπολογιστή των συμφερόντων μου.
Όταν λες πιστεύω, στην ουσία ζητάς. Προστασία, καλυτέρευση ζωής, συγχωρεση, παραδεισο, κλπ κλπ.

Υπάρχει θεός γιατι υπάρχει ο πιστός, η υπάρχει θεός ανεξάρτητα απο το αν υπάρχει η όχι ο πιστός?

Στην πρώτη περίπτωση, είναι θέμα Του μυαλού του καθενός, έτσι και ο θεός είναι κατασκεύασμα του. Είναι δημιούργημα προπαντός του πιστού. Που να αποφανθεί ένα τέτοιο μυαλο, αν όχι στην προέκταση της ελπίδας του?

Τώρα αν υπάρχει θεός ανεξάρτητα απο τον πιστό, είναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

Γιατι?

Γιατι ο κανονικός πιστός είναι όπως ένας παπας, δεν μπορει να ερευνήσει στο τι υπάρχει η όχι,, (για να το κάνει, χρειάζεται να είναι ελεύθερος απο το γνωστο Θεό της πίστης)

Έτσι η οποία προσπάθεια περι αθεειας, μελων η όχι, δεν είναι σοβαρή, απο τι στιγη που γίνεται απο μέλος που πιστεύει, και απαντάτε απο μέλη που υποστηρίζουν πως δεν πιστεύουν,

Η σοβαρότητα της συζήτησης υπάρχει, απο τη στιγμη που βάζεται στην άκρη τα πιστεύω και τα δεν πιστεύω...(γιατι αυτα είναι η διαμόρφωση του μυαλου σας)

Μα αν πραγματικα βάλεις στην άκρη αυτη τη διαμόρφωση, δεν θα βλέπατε με νέα ματια το Θεό η την ανυπαρξία του?

Μόνο τότε θα έχετε απάντηση, διαφορετικα θα έχετε μόνο γνώμη...

Και οι γνώμες ως γνωστο αλλάζουν. Μια μέρα είναι χριστιανικές, μια μέρα βουδιστικες, μια Μαρξιστικες...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 29/06/2012 08:09:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 09:36:45  Εμφάνιση Προφίλ
-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ;
-Ας δώσει κάποιος που πιστεύει στο Θεό, τον ορισμό.
-Το ίδιο ας κάνει και ένας Ά-θεος.
-Κατά καιρούς έκανα αυτή την ερώτηση χωρίς να πάρω απάντηση. Δεν θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε , τι εννοούν οι πιστοί όταν δηλώνουν ότι πιστεύουν στον Θεό και αντίστοιχα τι εννοούν οι Α-θεοι όταν λένε ότι δεν υπάρχει Θεός;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 10:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:
Το ότι η σκέψη καβαλάει ένα σκεπτόνιο και ταξιδεύει σ' άλλη γη, σ' άλλα μέρη ;


quote:
"Άθεοι του forum μας" για εμένα είναι προφανώς όσα μέλη έτυχε να μου δηλώσουν άθεοι μέχρι εκείνη τη στιγμή που έγραφα το πρώτο ποστ μου

Στρατευμένοι άθεοι ίσως να ήταν ακριβέστερος χαρακτηρισμός, για να αποδεσμευτεί και το forum !)
Τώρα αν εσύ μπορείς να διακρίνεις την παντιέρα μη νομίζεις ότι έχουν αυτή την ικανότητα και οι ακόλουθοι τους, είναι πολύ απασχολημένοι να φωνασκούν.
quote:
-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ;

Ζωή με κάθε ανάσα!


Edited by - Osmosis on 29/06/2012 10:07:56

Edited by - Osmosis on 29/06/2012 10:08:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 10:08:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάποια ονόματα ενδεικτικά: macedon, Σωτήρης, Αίολος, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Άθεος(nick), Γιαπέτ...
Μα εγώ βρε Πανούλη ΟΥΔΕΠΟΤΕ δήλωσα άθεος!
Μην μπερδεύεις τα ούμπαλα με τις αμυγδαλές.
Το ότι δεν παίρνω σοβαρά τις ιουδαϊκές ασυναρτησίες δεν με καθιστά άθεο.
Ενθεος είμαι, ΓΝΩΡΙΖΩ τον θεό μου και μπορώ να στον συστήσω, ενώ εσύ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.
Υποστηρίζεις ανοησίες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 12:12:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Κάποια ονόματα ενδεικτικά: macedon, Σωτήρης, Αίολος, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Άθεος(nick), Γιαπέτ...
Μα εγώ βρε Πανούλη ΟΥΔΕΠΟΤΕ δήλωσα άθεος!
Μην μπερδεύεις τα ούμπαλα με τις αμυγδαλές.
Το ότι δεν παίρνω σοβαρά τις ιουδαϊκές ασυναρτησίες δεν με καθιστά άθεο.
Ενθεος είμαι, ΓΝΩΡΙΖΩ τον θεό μου και μπορώ να στον συστήσω, ενώ εσύ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.
Υποστηρίζεις ανοησίες...

Αίολε σου ζητώ συγγνώμη αλλά ειλικρινά είχα την εντύπωση ότι είχες δηλώσει άθεος.

Σίγουρα δεν κρατάω μπλοκάκι με τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός αλλά ότι θυμάμαι από μνήμης.

Η στάση πάντως των ένθεων που αντιτάσσονται στους "υπόλοιπους" θεούς Τριαδικό Θεό/Αλλάχ/Δία κτλ είναι απολύτως έντιμη και θεμιτή και πεδίο για συζήτηση.

Θα ήθελα πολύ (σε άλλο thread) να μου συστήσεις το θεό σου!

Εγώ όντως δεν μπορώ να σου συστήσω το δικό μου Θεό διότι ούτως ή άλλως δε σου είναι άγνωστος.

Ο δικός μου ο Θεός αυτοσυστήνεται στον κάθε ένα προσωπικά και μοναδικά μόνο στην περίπτωση που αυτοί "ψάχνουν" ή "ψάχνονται" με καλή προαίρεση.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 12:30:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

zip,
Anyway, θέλεις κάτι να κουβεντιάσουμε σ' αυτά που είπα ; Έχεις κάποια απορία ; θέλεις κάποια διευκρίνηση ; Την άποψή μου για το θέμα, σου την είπα.

Όχι zip ήσουν κατανοητός και ειλικρινά χαίρω ιδιαιτέρως διότι από τις απαντήσεις σου κατάλαβα ότι και εγώ έγινα κατανοητός σε εσένα!

Απλά θα ήθελα όντως την άποψή σου αν η Αναλυτική Σκέψη ή κάποιο άλλο εργαλείο της Λογικής αν μπορεί να προσεγγίσει/αποδείξει/καταρρίψει το Θείο.
Και επιπλέον αν σε φιλοσοφικό επίπεδο (ξέχνα θρησκείες/θεούς κτλ) η αδυναμία κατάκτησης της πλήρους Γνώσης/Αλήθειας (όπως αυτή προσδιορίζεται και από την Αρχή της Απροσδιοριστίας) σε έχει κάνει ως άθεο να αλλάξεις την Κοσμοθεωρία/Κοσμοαντίληψη/Κοσμοθέαση σου.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 12:32:43  Εμφάνιση Προφίλ
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Με κάλυψε ο zip απόλυτα στην απάντηση που σου έδωσε.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 13:11:19  Εμφάνιση Προφίλ
@ Πλάτωνας

Είσαι άλλο ένα παράδειγμα "υγειούς" και "τυπικού" άθεου όπου μπορούμε να συζητάμε με τις ώρες...

Πάμε στην ουσία.

Ο πιστός ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε κάτι ότι υπάρχει και ο άθεος ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι αυτό το ίδιο δεν υπάρχει.

Ουδείς δεν μπορεί να αποδείξει στον άλλο οριστικά και πέραν πάσης αμφιβολίας το πιστεύω του.

Και καλά να δεχτούμε ότι ο πιστός δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη ενός ΥΠΕΡΟΝΤΟΣ που ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΙΚΗ αν κάτσουμε και το σκεφτούμε "λογικά".

Αλλά να μη μπορεί ο άθεος να αποδείξει το πιστεύω του με όλες τις πιθανότητες υπέρ του είναι κάτι που προβληματίζει...

Τέσπα.

Πέρα από το θέμα πιστός-Θεός και ποίος είναι κατασκεύασμα ποίου υπάρχει και ένα Σύμπαν αγνώστων διαστάσεων αγνώστου προέλευσης όπου επικρατούν άγνωστες διεργασίες και ίσως και άγνωστοι Φυσικοί νόμοι μιας ηλικίας 4,5 δισεκατομμυρίων ετών που ξεφεύγει από το λογικό loop πιστός-Θεός.

Ακόμη και με τη θεωρία του Big Bang οι υπολογισμένες πιθανότητες αυτή η έκρηξη να οδηγούσε σε ένα "λειτουργικό" σύμπαν το οποίο θα "επιβίωνε" ήταν απειροελάχιστες.

Ας μη συζητήσουμε καν ποια ήταν η πιθανότητα να δημιουργηθούμε εμείς σ'αυτό το Σύμπαν...

Σ'αυτά θα ήθελα τη γνώμη σου Πλάτωνα όπως και σε αυτά που ζήτησα και από τον zip δηλαδή:

"
Απλά θα ήθελα όντως την άποψή σου αν η Αναλυτική Σκέψη ή κάποιο άλλο εργαλείο της Λογικής αν μπορεί να προσεγγίσει/αποδείξει/καταρρίψει το Θείο.
Και επιπλέον αν σε φιλοσοφικό επίπεδο (ξέχνα θρησκείες/θεούς κτλ) η αδυναμία κατάκτησης της πλήρους Γνώσης/Αλήθειας (όπως αυτή προσδιορίζεται και από την Αρχή της Απροσδιοριστίας) σε έχει κάνει ως άθεο να αλλάξεις την Κοσμοθεωρία/Κοσμοαντίληψη/Κοσμοθέαση σου.
"

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Notirk

-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ;
-Ας δώσει κάποιος που πιστεύει στο Θεό, τον ορισμό.
-Το ίδιο ας κάνει και ένας Ά-θεος.
-Κατά καιρούς έκανα αυτή την ερώτηση χωρίς να πάρω απάντηση. Δεν θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε , τι εννοούν οι πιστοί όταν δηλώνουν ότι πιστεύουν στον Θεό και αντίστοιχα τι εννοούν οι Α-θεοι όταν λένε ότι δεν υπάρχει Θεός;


Εν το παν, και εξ ενός πολλά και εκ πολλών το εν,

ή

Πανταχού Παρών και τα Πάντα Πληρών.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 13:29:15  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Ο πιστός ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε κάτι ότι υπάρχει και ο άθεος ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι αυτό το ίδιο δεν υπάρχει.

Λάθος! Ο πιστός ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε κάτι ενώ ο άθεος ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

Το παραπάνω σόφισμα περί "πιστευόντων άθεων" είναι μια ανόητη προσπάθεια των πιστών να δείξουν πως κι ο άθεος είναι ένα είδος πιστού και ως εκ τούτου υπόκειται στους ίδιους λογικούς ακροβατισμούς που υπόκειται και το μέλος του οποιουδήποτε θρησκευτικού μαντριού.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 13:56:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολε σου ζητώ συγγνώμη αλλά ειλικρινά είχα την εντύπωση ότι είχες δηλώσει άθεος.
Παρακαλώ, αλλά δεν είναι και προσβολή να σε λένε άθεο.
Λάθος έκανες, δεν με προσέβαλλες!
quote:
Θα ήθελα πολύ (σε άλλο thread θέμα) να μου συστήσεις το θεό σου!
Τώρα που γνωρίζεις την αντίστοιχη ελληνική λέξη, ελπίζω να μην ξαναχρησιμοποιήσεις μια βάρβαρη γλώσσα.
Εκνευρίζομαι πολύ και δεν με θέλεις εκνευρισμένο...
Ευχαρίστως. Μόλις μου το υποδείξεις.
quote:
Εγώ όντως δεν μπορώ να σου συστήσω το δικό μου Θεό διότι ούτως ή άλλως δε, σου είναι άγνωστος.
Το ίδιο και σ' εσένα, μιας και δεν μπορείς να μου τον ΔΕΙΞΕΙΣ.
quote:
Ο δικός μου ο Θεός αυτοσυστήνεται στον κάθε ένα προσωπικά και μοναδικά μόνο στην περίπτωση που αυτοί "ψάχνουν" ή "ψάχνονται" με καλή προαίρεση.
Ο δικός σου θεός "αυτοσυστήνεται" στην φαντασία του καθενός.
Ο δικός μου συστήνεται σε όλους κάθε ημέρα και είναι το ίδιο αντιληπτός από όλους, αλλά δεν του δίνουν σημασία διότι δίνουν σημασία στις φαντασιώσεις του κάθε σχιζοφρενή φίλε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 14:03:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εν το παν, και εξ ενός πολλά και εκ πολλών το εν,

ή

Πανταχού Παρών και τα Πάντα Πληρών.


Ελα τώρα βρε Πάνο...
Αυτά είναι λόγια κενά. Κλισέ.
Λόγια του αέρα. Δεν στηρίζονται πουθενά.
Επεα πτερόεντα!
Θέλω να πω, ότι, ούτε εσύ, όπως και πολλοί άλλοι, δεν μπορείς να μας εξηγήσεις πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα, χωρίς να καταλήξης ανόητος.
Δεν θέλω να πιστέυω ότι παπαγαλίζεις...

Edited by - Αίολος on 29/06/2012 14:12:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 14:07:25  Εμφάνιση Προφίλ
Α! κσέχασα... ΠΣΚ!
τα λέμε την Δευτέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 14:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

quote:
Απλά θα ήθελα όντως την άποψή σου αν η Αναλυτική Σκέψη ή κάποιο άλλο εργαλείο της Λογικής αν μπορεί να προσεγγίσει/αποδείξει/καταρρίψει το Θείο.

Χρησιμοποιείς τρεις διαφορετικές έννοιες στο τέλος της πρότασής σου (προσεγγίζω, αποδεικνύω και καταρρίπτω), όμως η άποψή μου είναι πως η αναλυτική σκέψη δεν μπορεί να κάνει τίποτε από τα τρία που λες σχετικά με το Θείο. Κι αυτό οφείλεται στην έννοια που αποδίδουν οι άνθρωποι στο Θείο. Θέλω να πω δηλ. πως οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν στο Θείο, δεν το γνωρίζουν. Η αναλυτική σκέψη (και οποιοδήποτε δηλ. άλλο εργαλείο της λογικής) έχει να κάνει με την γνώση, όχι με την πίστη. Η πίστη δεν είναι λογική. Θέλω να πω δηλ. πως μπορεί κάποιος να πιστεύει σε κάτι που είναι εντελώς πέρα από την λογική, παράλογο δηλ. Ωστόσο, μπορεί να το πιστεύει.

Προσωπικά, επειδή η γνώση μου για την έννοια του Θεού είναι περισσότερο ... εσωτερική ας πούμε και αποκτήθηκε όχι μέσω της λογικής μου ή της αναλυτικής μου σκέψης, δεν μπορώ να σου πω ούτε ότι προσεγγίσθηκε, ούτε ότι αποδείχθηκε αλλά ούτε ότι καταρίφθηκε από αυτή. Θεωρώ όμως πως η αναλυτική σκέψη και τα εργαλεία της λογικής, βοηθάνε [ με διαφορετικό τρόπο στον κάθε άνθρωπο ] στο να διαμορφωθεί ένα συμπέρασμα από τον καθένα σχετικά με την έννοια του Θείου.

quote:
Και επιπλέον αν σε φιλοσοφικό επίπεδο (ξέχνα θρησκείες/θεούς κτλ) η αδυναμία κατάκτησης της πλήρους Γνώσης/Αλήθειας (όπως αυτή προσδιορίζεται και από την Αρχή της Απροσδιοριστίας) σε έχει κάνει ως άθεο να αλλάξεις την Κοσμοθεωρία/Κοσμοαντίληψη/Κοσμοθέαση σου.

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία / κοσμοαντίληψη ή κοσμοθέαση. Η επαφή με την Φυσική μέσα από τις σπουδές μου, με έκανε περισσότερο ... χύμα τύπο, αύξησε την εντροπία μου δηλ. ( ) και με έμαθε να μην είμαι ποτέ απόλυτα σίγουρος για τίποτε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάνος
quote:
zip,
Anyway, θέλεις κάτι να κουβεντιάσουμε σ' αυτά που είπα ; Έχεις κάποια απορία ; θέλεις κάποια διευκρίνηση ; Την άποψή μου για το θέμα, σου την είπα.

Όχι zip ήσουν κατανοητός και ειλικρινά χαίρω ιδιαιτέρως διότι από τις απαντήσεις σου κατάλαβα ότι και εγώ έγινα κατανοητός σε εσένα!


Χέρι-χέρι με τον Καρατζαφέρη!!!

Δεν ξέρω τι σου ετοιμάζει ο Ζιπ,αλλά δεν θα εκπλαγώ.Αντίθετα,θα το διασκεδάσω!!

Πάντως για την ώρα ο Ζιπ,είναι ο μόνος που σε καταλαβαίνει.
Μπράβο του.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 14:51:18  Εμφάνιση Προφίλ
Ας δούμε καλύτερα την "αλληλοκατανόηση" Πάνου-Ζιπ.

Πάνος:<< Ναι zip!
Ήταν τόση η εκπληξή μου που βρήκα στο φόρουμ τόσα άθεα μέλη που να έχουν τόσο διαφορετικά στοιχεία από τις προσωπικές παρατηρήσεις που είχα κάνει εγώ για τα χαρακτηριστικά των αθέων όπου άνοιξα thread για να καταλάβω καλύτερα τι συμβαίνει.

Εδώ ο Πάνος μιλάει για τα χαρακτηριστικά των άθεων!!!

Σε σχετική ερώτησή μου ο Ζιπ απαντα:<< Όλοι οι άνθρωποι έχουν χαρακτηριστικά. Είτε είναι άθεοι, είτε όχι. >>

Ναι φυσικά και έχουν,αλλά δεν είπε αυτο ο Πάνος!!!
Και δεν ρώτησα αυτο εγώ!!!!


quote:
Πάνος
Μόνο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ απάντησε και είπε για λοβοτομή που υποπτεύομαι ότι θα ήταν το πιο light που θα είχε ακουστεί αν είχαν τα άντερα να απαντήσουν και οι υπόλοιποι των "αθέων του forum μας"...

Σε σχετική ερώτησή μου για αυτο το light,ο Ζιπ λέει:<< Δεν νομίζω πως ο PanosT εννοεί κάτι τέτοιο. Απ' όσα είπε, κατάλαβα πως του έκανε εντύπωση η στάση κάποιων στο forum που δηλώνουν άθεοι σε σχέση με κάποιους άλλους άθεους που έχει γνωρίσει αυτός. Αυτό είναι όλο. >>.


Και μετα έρχεται ο Πανούλης και μας λέει:<< Νικόμαχε,Με κάλυψε ο zip απόλυτα στην απάντηση που σου έδωσε>>

Και εγώ έχω κατουρηθεί απο τα...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 15:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Το αντίθετο του πιστού είναι ο άπιστος και το αντίθετο του άθεου είναι ο ένθεος. Πιστός και άθεος δεν είναι αντίθετες έννοιες.

Πιστός = 1. αυτός που παραμένει σταθερός, αφοσιωμένος σε κάτι ή κάποιον 2. αυτός που δείχνει απόλυτη εμπιστοσύνη προς κάποιον ή κάτι και 3. ολόιδιος, ακριβής [ από Βικιλεξικό ]

Άθεος = 1. αυτός που είναι χωρίς θεό / θεούς (without gods) 2. αυτός που αρνείται ή περιφρονεί τον θεο / τους θεούς (κυρίως τους επικυρωμένους θεούς) (denying or disdaining the gods (especially officially sanctioned gods) 3. γενικά (κοσμικός) (generally: godless, secular) 4. αυτός που εγκαταλείφθηκε από τους θεούς (abandoned by the gods) και 5. (lexicography) not derived from a theonym [από Βικιλεξικό ]

quote:
από http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B8%CE%B5%CF%8A%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Αθεϊσμός ή Αθεΐα ονομάζεται η οντολογική θέση που απορρίπτει την ύπαρξη του Θεού.[1] Αντίκειται στον θεϊσμό και περιλαμβάνει τόσο τις απόψεις εκείνων που δεν έχουν πίστη στην ύπαρξη θεοτήτων (αρνητικός αθεϊσμός) όσο κι εκείνων που πιστεύουν ρητά στη μη ύπαρξη τέτοιων οντοτήτων (θετικός αθεϊσμός)[2]. Κατά την Αρχαιότητα, ο επικουρισμός περιέκλειε αθεϊστικές αντιλήψεις, αλλά εξαφανίστηκε από την ελληνορωμαϊκή φιλοσοφική παράδοση καθώς αυξανόταν η επιρροή του νεοπλατωνισμού.

Πολλοί διανοητές έχουν προβληματιστεί με το πώς μπορεί να περιγραφεί καλύτερα ο αθεϊσμός: μεγάλο μέρος της σχετικής λογοτεχνίας εμπεριέχει ή προκαλεί σύγχυση.

Μεταξύ των σύγχρονων αθεϊστών, ο αθεϊσμός γίνεται ευρύτερα αντιληπτός με την έννοια του "χωρίς (ή, επιθετικά, "ελεύθερος από") θεϊστικές πεποιθήσεις". Αυτός ο πολύ ευρύς ορισμός δικαιολογείται με αναφορά στην ετυμολογία της λέξης καθώς και στη συνέπειά του με τη χρήση του όρου που κάνουν οι αθεϊστές.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 15:42:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Α! κσέχασα... ΠΣΚ!
τα λέμε την Δευτέρα!


Όχι ακόμα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 15:50:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολος

quote:
Αίολε σου ζητώ συγγνώμη αλλά ειλικρινά είχα την εντύπωση ότι είχες δηλώσει άθεος.

Παρακαλώ, αλλά δεν είναι και προσβολή να σε λένε άθεο.
Λάθος έκανες, δεν με προσέβαλλες!

Το συγγνώμη πήγαινε για τη λάθος κατηγοριοποίηση σ'έναν ευαίσθητο τομέα.
Και σαφώς δεν είναι προσβολή να είσαι άθεος ή να πιστεύεις όπου θέλεις.


quote:

quote:
Εγώ όντως δεν μπορώ να σου συστήσω το δικό μου Θεό διότι ούτως ή άλλως δε, σου είναι άγνωστος.
Το ίδιο και σ' εσένα, μιας και δεν μπορείς να μου τον ΔΕΙΞΕΙΣ.

Βρε συ αν ήθελα κόμα στο "δε" θα το έβαζα και εγώ...

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ

quote:

quote:
Ο δικός μου ο Θεός αυτοσυστήνεται στον κάθε ένα προσωπικά και μοναδικά μόνο στην περίπτωση που αυτοί "ψάχνουν" ή "ψάχνονται" με καλή προαίρεση.
Ο δικός σου θεός "αυτοσυστήνεται" στην φαντασία του καθενός.
Ο δικός μου συστήνεται σε όλους κάθε ημέρα και είναι το ίδιο αντιληπτός από όλους, αλλά δεν του δίνουν σημασία διότι δίνουν σημασία στις φαντασιώσεις του κάθε σχιζοφρενή φίλε μου.

Με έχεις ιντριγκάρει πάντως Αίολε...

Αν θες άνοιξε ένα νέο ΘΕΜΑ (ήρεμος έτσι...χεχεχε) για να συζητήσουμε...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 16:02:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon
Λάθος! Ο πιστός ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε κάτι ενώ ο άθεος ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

Το παραπάνω σόφισμα περί "πιστευόντων άθεων" είναι μια ανόητη προσπάθεια των πιστών να δείξουν πως κι ο άθεος είναι ένα είδος πιστού και ως εκ τούτου υπόκειται στους ίδιους λογικούς ακροβατισμούς που υπόκειται και το μέλος του οποιουδήποτε θρησκευτικού μαντριού.


Το μόνο σόφισμα είναι το δικό σου macedon για να αποφύγεις τη βάσανο της ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ της μη-ύπαρξης θεού/θεών.

Ο άθεος ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ στην ύπαρξη θεού/θεών ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ (ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΑΛΙΣΤΑ) στη μη-ύπαρξη θεού/θεών.

Το σόφισμά σου ότι το default είναι η μη-ύπαρξη θεού άρα δεν έχεις λόγο δήθεν να κάνεις καμμία απόδειξη στερείται Λογικής.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΛΑ...

Εσύ macedon υπόκεισαι σε τέτοιους λογικούς ακροβατισμούς όπου ακόμα και εγώ μπορώ να σου κάνω πλάκα και να εξαφανιστείς απ'όλα τα θέματα περί θρησκείας....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 16:39:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

zip,

quote:
Απλά θα ήθελα όντως την άποψή σου αν η Αναλυτική Σκέψη ή κάποιο άλλο εργαλείο της Λογικής αν μπορεί να προσεγγίσει/αποδείξει/καταρρίψει το Θείο.

Χρησιμοποιείς τρεις διαφορετικές έννοιες στο τέλος της πρότασής σου (προσεγγίζω, αποδεικνύω και καταρρίπτω), όμως η άποψή μου είναι πως η αναλυτική σκέψη δεν μπορεί να κάνει τίποτε από τα τρία που λες σχετικά με το Θείο. Κι αυτό οφείλεται στην έννοια που αποδίδουν οι άνθρωποι στο Θείο. Θέλω να πω δηλ. πως οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν στο Θείο, δεν το γνωρίζουν. Η αναλυτική σκέψη (και οποιοδήποτε δηλ. άλλο εργαλείο της λογικής) έχει να κάνει με την γνώση, όχι με την πίστη. Η πίστη δεν είναι λογική. Θέλω να πω δηλ. πως μπορεί κάποιος να πιστεύει σε κάτι που είναι εντελώς πέρα από την λογική, παράλογο δηλ. Ωστόσο, μπορεί να το πιστεύει.


Αυτά έχω γράψει και εγώ και αυτά πιστεύω ότι ισχύουν. Βέβαια οι επιστήμονες του Science μας λένε ότι όσοι κατέχουν την Αναλυτική Σκέψη απομακρύνονται από το "Θείο" γι'αυτό και ξεκίνησε όλη αυτή η κουβέντα...

quote:

Προσωπικά, επειδή η γνώση μου για την έννοια του Θεού είναι περισσότερο ... εσωτερική ας πούμε και αποκτήθηκε όχι μέσω της λογικής μου ή της αναλυτικής μου σκέψης, δεν μπορώ να σου πω ούτε ότι προσεγγίσθηκε, ούτε ότι αποδείχθηκε αλλά ούτε ότι καταρίφθηκε από αυτή.

Zip έτσι λειτουργεί το σύστημα ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και σαφώς ο καθένας ελεύθερα επιλέγει πως θα διαχειριστεί τον εσωτερισμό του και ποιον δρόμο θα ακολουθήσει ως προς το Θείο/μη Θείο

quote:

Θεωρώ όμως πως η αναλυτική σκέψη και τα εργαλεία της λογικής, βοηθάνε [ με διαφορετικό τρόπο στον κάθε άνθρωπο ] στο να διαμορφωθεί ένα συμπέρασμα από τον καθένα σχετικά με την έννοια του Θείου.

Συμφωνώ.

quote:

quote:
Και επιπλέον αν σε φιλοσοφικό επίπεδο (ξέχνα θρησκείες/θεούς κτλ) η αδυναμία κατάκτησης της πλήρους Γνώσης/Αλήθειας (όπως αυτή προσδιορίζεται και από την Αρχή της Απροσδιοριστίας) σε έχει κάνει ως άθεο να αλλάξεις την Κοσμοθεωρία/Κοσμοαντίληψη/Κοσμοθέαση σου.

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία / κοσμοαντίληψη ή κοσμοθέαση. Η επαφή με την Φυσική μέσα από τις σπουδές μου, με έκανε περισσότερο ... χύμα τύπο, αύξησε την εντροπία μου δηλ. ( ) και με έμαθε να μην είμαι ποτέ απόλυτα σίγουρος για τίποτε.


Αν και καταλαβαίνω τι λες διότι και σε εμένα πάνω-κάτω μια τέτοια επίδραση είχε η Φυσική αλλά εμένα με οδήγησε ακόμα πιο κοντά στο Χριστιανισμό ενώ εσένα όχι παρ'όλα αυτά υπάρχει ένα κενό.

Όλοι μας αναζητάμε την Αλήθεια. Προς αυτή την αναζήτηση φτιάχνουμε ένα πλαίσιο για το Σύμπαν, τον πλησίον μας κτλ. Γνωρίζοντας ότι είναι άπειρη για τα "κυβικά" μας απλά αφήνουμε το χρόνο να κυλήσει περιμένοντας ως Ανθρωπότητα από τις Επιστήμες να μαθαίνουμε όλο και κάτι περισσότερο κάθε μέρα.

Τι συμβαίνει λοιπόν σ'αυτό το πλαίσιο όταν π.χ ένας άθεος ανακαλύπτει ότι την Αλήθεια δεν μπορεί να την κατακτήσει ούτε καν στο υλικό πεδίο (πόσο μάλλον σε πνευματικό πεδίο αν και εφόσον αυτό υπάρχει) μη-γνωρίζοντας για παράδειγμα κάτι ανώδυνο όπως είναι η θέση και η ορμή ενός στοιχειώδους σωματιδίου?

Για εμάς τους Χριστιανούς όσον αφορά την Αλήθεια τα έχουμε ξεκαθαρίσει εδώ και αιώνες και δεν πολυσκοτιζόμαστε

Ιω Ιδ‐6 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἐγώ εἰμι ἡ ὁδὸς καὶ ἡ ἀλήθεια καὶ ἡ ζωή·

α) Αυτό μπορεί να το πει είτε ένας ΘΕΟΣ είτε ένας ψυχασθενής!

β) Η Αλήθεια είναι Άπειρη και δεν πρόκειται να κατακτηθεί ΠΟΤΕ από τον Άνθρωπο

γ) Μόνο αυτοί που είναι σε αρμονία με τον ΕΝ Δημιουργό του Σύμπαντος μπορούν να γνωρίσουν την αρμονία του Σύμπαντος και να τους αποκαλυφθούν τμήματα της Αλήθειας με "εσωτερικό/υπερβατικό" τρόπο πέρα και πάνω από τις Αρχές και τους Φυσικούς Νόμους.

δ) Όσοι αρνούνται αυτές τις "πραγματικότητες" θα έχουν να απαντήσουν σε απλά και ανώδυνα ερωτήματα της "Φυσικής πραγματικότητας" και δεν θα μπορούν να αρθρώσουν ουδέν...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 16:47:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολος

PanosT

quote:
Εν το παν, και εξ ενός πολλά και εκ πολλών το εν,

ή

Πανταχού Παρών και τα Πάντα Πληρών.


Ελα τώρα βρε Πάνο...
Αυτά είναι λόγια κενά. Κλισέ.
Λόγια του αέρα. Δεν στηρίζονται πουθενά.
Επεα πτερόεντα!
Θέλω να πω, ότι, ούτε εσύ, όπως και πολλοί άλλοι, δεν μπορείς να μας εξηγήσεις πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα, χωρίς να καταλήξης ανόητος.
Δεν θέλω να πιστέυω ότι παπαγαλίζεις...


Όσο δεν δίνεις νόημα σε κάτι είναι έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις.

Για παράδειγμα ένας άθεος μπορεί να το έγραφε πιο εύκολα το παραπάνω απότι εσύ που είσαι ένθεος...

Δηλαδή για το δικό σου "θεό" δεν ισχύουν τα παραπάνω?

Θεωρώ πως βεβαίως και ισχύουν διότι ο "θεός" που αποδέχθηκες σου νοημάτισε όλα τα προηγούμενα για εσένα.

Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 19:15:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πάνος
Αν και καταλαβαίνω τι λες διότι και σε εμένα πάνω-κάτω μια τέτοια επίδραση είχε η Φυσική αλλά εμένα με οδήγησε ακόμα πιο κοντά στο Χριστιανισμό ενώ εσένα όχι παρ'όλα αυτά υπάρχει ένα κενό.

Ναι ένα τεράστιο κενο.Η...σκοτεινή ύλη!!!

quote:
Πάνος πρός Αίολο
Θεωρώ πως βεβαίως και ισχύουν διότι ο "θεός" που αποδέχθηκες σου νοημάτισε όλα τα προηγούμενα για εσένα.

Αίολε...σκάσε!
Τα γέλια σου ακούγονται!!

quote:
Πάνος
δ) Όσοι αρνούνται αυτές τις "πραγματικότητες" θα έχουν να απαντήσουν σε απλά και ανώδυνα ερωτήματα της "Φυσικής πραγματικότητας" και δεν θα μπορούν να αρθρώσουν ουδέν.

Ενώ οι πιστοί είναι λαλίστατοι!
Και ξερόλες!
Επι παντός επιστητού!

quote:
Πάνος προς macedon
Ο άθεος ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ στην ύπαρξη θεού/θεών ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ (ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΑΛΙΣΤΑ) στη μη-ύπαρξη θεού/θεών.

Το σόφισμά σου ότι το default είναι η μη-ύπαρξη θεού άρα δεν έχεις λόγο δήθεν να κάνεις καμμία απόδειξη στερείται Λογικής.


Σκάσε κι εσυ macedon.
Είναι απίστευτος ο διαβλητός χριστιανικός τρόπος,εκτροπής μιας λογικής πρότασης,σε αντίβαρο, ώστε ο χριστιανός να νομίζει ότι είναι ψηλότερος,πνευματικά απο εσένα.

Δηλαδή μας λέει ο Πάνος,εμείς οι άθεοι,δεν πιστεύουμε μέν στο θεό,αλλά ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ στην μη ύπαρξή του!!Φανταστική λογική!!


quote:
Πάνος
μη-γνωρίζοντας για παράδειγμα κάτι ανώδυνο όπως είναι η θέση και η ορμή ενός στοιχειώδους σωματιδίου?

Δηλαδή αν ήταν επώδυνο,θα το γνώριζες?
Αν σου αρέσει τόσο πολύ η αλήθεια-πόνος,πήγαινε σε εναν επιταχυντή και θα το γνωρίσεις!!

Είδες τι όμορφα τα διαστρεβλώνουμε και εμείς οι άθεοι,τα νοήματα μιας πρότασης?Ακριβώς όπως κι εσυ!!!


Πανο σου πρότεινα κάτι παλαιότερα:
Ξεδιαλυνε σε παρακαλώ τις V2n2Rr2,εγκέφαλό σου επειδή υπάρχει άμεσος κίνδυνος πρόκλησης ανατροπής της t=0,693/λ,στον δικό μας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 21:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
PanosT,

quote:
Τι συμβαίνει λοιπόν σ'αυτό το πλαίσιο όταν π.χ ένας άθεος ανακαλύπτει ότι την Αλήθεια δεν μπορεί να την κατακτήσει ούτε καν στο υλικό πεδίο (πόσο μάλλον σε πνευματικό πεδίο αν και εφόσον αυτό υπάρχει) μη-γνωρίζοντας για παράδειγμα κάτι ανώδυνο όπως είναι η θέση και η ορμή ενός στοιχειώδους σωματιδίου?

Το ότι δεν γνωρίζουμε ορισμένα πράγματα, δεν σημαίνει κάτι το τρομερό. Ίσως αυτό που ονομάζεις "Αλήθεια" να εμπεριέχει στο σύνολό του και την άγνοιά μας. Θέλω να πω δηλ. πως η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι ένα μέρος αυτού που ονομάζεις "Αλήθεια".

Προσωπικά, δεν νομίζω πως συμβαίνει και κάτι τρομερό. Σε μια προηγούμενη διατύπωσή σου, χρησιμοποίησες την έννοια της απαγόρευσης. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πως η φύση μας απαγορεύει κάτι. Απλά, όπως έλεγε ο Ηράκλειτος, νομίζω πως η φύση αρέσκεται στο να μας κρύβει κάποια πράγματα. Πάντως, όχι να μας τα απαγορεύει. Μπορούμε να τα προσεγγίσουμε, ίσως όχι μέσα από εξισώσεις και ολοκληρώματα αλλά αν στρέψουμε λίγο περισσότερο την προσοχή μας στον ίδιο μας τον εαυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 23:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Έτσι είναι Ζιπ, σε ένα άλλο σημείο πάλι λέει πως όλοι μπορουν να γνωρίσουν τον εαυτο τους, και να μην υπερβούν τα όρια. Η φύση δεν απαγορεύει, μα έχει όρια που μπορείς να εξερευνήσεις και να γνωρίσεις.

Τώρα για ότι με και μας ρωτά ο φίλος Πάνος, αφορα αυτο που υπερβαίνει τα όρια μας, και σε μένα αρέσει να μιλω μέσα στα όρια κάθοτι μας δίνεται η ευκαιρία και η δυνατότητα να τα γνωρίσουμε. Αν είσαι απλός, φτάνει και περισσεύει, αν είσαι πολύπλοκος, ε δεν σου φτάνει ότι και να συζητηθεί, φυσικο η μεταφυσικο, ετσι, γνωρίζοντας τον εαυτό σου, σε αναλογο βαθμο διαλύονται τα σύννεφα απο μεγάλο μέρος άγνοιας, που είμαστε προικησμενοι.

Να θυμόμαστε, πως η φιλοσοφική εκδοχή του ignorante (αυτου που δεν γνωρίζει) δεν είναι κάποιου που δεν έχει γνώσεις, μα αυτου που δεν γνωρίζει τον εαυτο του!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy