ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 δεν εμφανίστηκε τελικά ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 11:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ήμουν απόλυτος,μέχρι και το 2011....Δεν έβλεπα μπροστά μου,ήμουν 1000% σίγουρος οτι ο μοναχός είναι σωστός,δεν το διαπραγματεύομουνα.Και μιλάμε για μια ιστορία που ξεκίνησε για μένα το 2007 έτσι;Τον πίστεψα απο την πρώτη στιγμή,δεν ξέρω πώς συνέβει αυτό αλλά τον πίστεψα!Χωρίς τα στοιχεία που προέκυψαν μετά και τον επαλήθευαν,χωρίς τίποτα!
Άρα,την προαίρεση να τελείωσει ο κόσμος την είχα απο την αρχή,το ήθελα πολύ,γι'άυτο δεν έβλεπα μπροστά μου....Σήμερα;Οι πιθανότητες είναι κατά μας:40-60,40% να εμφανιστεί,60% να μην εμφανιστεί,και όσο θα περνάνε οι μήνες το ποσοστό θα μειώνεται κατα 5%...Θα είναι μια πάρα πολύ μεγάλη απογοήτευση για μένα όλη αυτή η ιστορία να είναι πλάνη,θα αργήσω πολύ καιρό να συνέλθω...Προς το παρόν ελπίζω και πιστεύω...Όσο βρισκόμαστε μέσα στο 2013,η ελπίδα παραμένει ζωντανή,έστω και φθίνουσα......

Τελικά ο μάξιμος προξένησε πολύ μεγάλο κακό.
Ηθελα να δω την ημέρα που θα παραδεχτεί το λάθος - αν έχει τα κότσια να μετανοήσει.
Αλλά πάνω απ'όλα φταίνε όσοι του δίνουν σημασία.
Δικιά σου είναι η ευθύνη. Φρόντισε να απορρίψεις την πλάνη το γρηγορότερο γιατί μόνο δικιά σου είναι η χασούρα.




Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο iroa.
Παντως ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος,λεει για καποιον ψευδοπροφητη <<θα φυγει και δεν θα ξαναγυρισει>>

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 19:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Mάξιμος προξένησε μεγάλο κακό στην ζωή μου.Πιστεύοντας οτι το τέλος έρχεται σύντομα,εκανα και έλεγα τρέλες,για τις οποίες έχω μετανιώσει τώρα,αλλά είναι αργά.Μακάρι να τελείωσει γρήγορα αυτή η ιστορία και να προσπαθήσω να ξαναφτιάξω την ζωή μου απο την αρχή.Θα χρειαστώ βέβαια και την βοήθεια του Θεού,πολλή βοήθεια απο τον Θεό έτσι όπως είναι αυτή την στιγμή τα πράγματα.

Μέχρι στιγμής,μου έχει γυρίσει την πλάτη.Τελικά έχω καταλάβει οτι είναι ευλογημένος όποιος έχει την εύνοια του Θεού με το μέρος του...Πραγματικά,πολύ ευλογημένος.Εγω δεν την είχα,και αναγνωρίζω πόσο σημαντικό είναι για κάποιον να την έχει.Ελπίζω αυτό να αλλάξει στο μέλλον.Αν δεν γίνει πάλι,θα μιλάμε για ένα δράμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2013, 22:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
O Mάξιμος προξένησε μεγάλο κακό στην ζωή μου.Πιστεύοντας οτι το τέλος έρχεται σύντομα,εκανα και έλεγα τρέλες,για τις οποίες έχω μετανιώσει τώρα,αλλά είναι αργά.Μακάρι να τελείωσει γρήγορα αυτή η ιστορία και να προσπαθήσω να ξαναφτιάξω την ζωή μου απο την αρχή.Θα χρειαστώ βέβαια και την βοήθεια του Θεού,πολλή βοήθεια απο τον Θεό έτσι όπως είναι αυτή την στιγμή τα πράγματα.

Συν Αθηνά και χείρα κίνει φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε . Από 'σένα αποκλειστικά εξαρτάται το πως θα διορθώσης τα λάθη του παρελθόντος , και όχι από τον Θεό . Ελπίζω να πήρες το μάθημά σου και να μη ξαναπέσης στα νύχια άλλου ρασοφόρου απατεώνα στο μέλλον που πλουτίζει με την αφέλεια των πιστών .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iroas
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2013, 13:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iroas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο iroa.
Παντως ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος,λεει για καποιον ψευδοπροφητη <<θα φυγει και δεν θα ξαναγυρισει>>

bro???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2013, 16:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι,απ'οτι φαίνεται,το έκανε αποκλειστικά για τα κέρδη....και του έφερε πολλά το πρώτο του βιβλίο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2013, 12:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός Ορόδοξος
quote:

Μέχρι στιγμής,μου έχει γυρίσει την πλάτη.Τελικά έχω καταλάβει οτι είναι ευλογημένος όποιος έχει την εύνοια του Θεού με το μέρος του...Πραγματικά,πολύ ευλογημένος.Εγω δεν την είχα,και αναγνωρίζω πόσο σημαντικό είναι για κάποιον να την έχει.Ελπίζω αυτό να αλλάξει στο μέλλον.Αν δεν γίνει πάλι,θα μιλάμε για ένα δράμα.


Μην περιμένεις την εύννοια κανενός θεού . Ειδικά του εβραιοχριστιανικού θεού . Από ότι έδειξαν τα γεγονότα.........έχει περίεργες απόψεις για το πως αποκτάται η εύνοιά του και ......ακόμα πιο περίεργες αντιδράσεις απέναντι στους πιστούς του . Έστω και αν οι τελευταίοι κάνοπυν τα πάντα για να φανούν αρεστοί σ΄ αυτόν . Με άλλα λόγια ποτέ δεν είσαι σίγουρος........αν θα σε πάρει ο διάολος ή .......θα σε "κάψει" ο θεός........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2013, 13:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστιανός Ορόδοξος
quote:

Μέχρι στιγμής,μου έχει γυρίσει την πλάτη.Τελικά έχω καταλάβει οτι είναι ευλογημένος όποιος έχει την εύνοια του Θεού με το μέρος του...Πραγματικά,πολύ ευλογημένος.Εγω δεν την είχα,και αναγνωρίζω πόσο σημαντικό είναι για κάποιον να την έχει.Ελπίζω αυτό να αλλάξει στο μέλλον.Αν δεν γίνει πάλι,θα μιλάμε για ένα δράμα.


Μην περιμένεις την εύννοια κανενός θεού . Ειδικά του εβραιοχριστιανικού θεού . Από ότι έδειξαν τα γεγονότα.........έχει περίεργες απόψεις για το πως αποκτάται η εύνοιά του και ......ακόμα πιο περίεργες αντιδράσεις απέναντι στους πιστούς του . Έστω και αν οι τελευταίοι κάνοπυν τα πάντα για να φανούν αρεστοί σ΄ αυτόν . Με άλλα λόγια ποτέ δεν είσαι σίγουρος........αν θα σε πάρει ο διάολος ή .......θα σε "κάψει" ο θεός........

Σαν χριστιανός ορθόδοξος που είμαι,πιστεύω οτι οτιδήποτε γίνεται είναι είτε κατα θέλημα,είτε κατα παραχώρηση Θεού.Τίποτα δεν συμβαίνει αν δεν το θέλει ή αν δεν το επιτρέψει Εκείνος...Συνεπώς για να έχει πάρει τέτοια τροπή η ζωή μου,ο Θεός το επέτρεψε να συμβεί...Γι'αυτο και του ζητάω να αντιστρέψει την κατάσταση...Όλόκληρος παντοκράτορας είναι,δεν μπορεί;Ας βοηθήσει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2013, 13:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Σαν χριστιανός ορθόδοξος που είμαι,πιστεύω οτι οτιδήποτε γίνεται είναι είτε κατα θέλημα,είτε κατα παραχώρηση Θεού.Τίποτα δεν συμβαίνει αν δεν το θέλει ή αν δεν το επιτρέψει Εκείνος...Συνεπώς για να έχει πάρει τέτοια τροπή η ζωή μου,ο Θεός το επέτρεψε να συμβεί...Γι'αυτο και του ζητάω να αντιστρέψει την κατάσταση...Όλόκληρος παντοκράτορας είναι,δεν μπορεί;Ας βοηθήσει!

Κάτι δεν καταλαβαίνω εδώ. Η εμφάνιση του "αντίχριστου" αν θυμάμαι καλά είναι προϋπόθεση (έστω και ανεπιθύμητη) για την Δευτέρα Παρουσία που (επίσης αν θυμάμαι κι αν έχω καταλάβει καλά) δεν θα σηματοδοτεί κανενα 'τέλος του κόσμου' αλλά την αρχή ενός καλύτερου.
Και ο Χριστός είναι πει κάπου "μή φοβάστε, όλα αυτά πρέπει να γίνουν" - οπότε προς τι η ταραχή και οι αντιδράσεις για τυχόν 'εμφάνιση' του "αντίχριστου" - μπορεί να εμφανιστεί για κακό, αλλά κατά τα γραφάς, τελικά για καλό θα είναι.

ΥΓ. Είναι λίγο παλαβό, imo, να ανακατεύουμε προκολομβιανές 'καταληκτικές' ημερομηνίες (τύπου 2012) με τη χριστιανική εσχατολογία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2013, 14:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

...Σαν χριστιανός ορθόδοξος που είμαι,πιστεύω οτι οτιδήποτε γίνεται είναι είτε κατα θέλημα,είτε κατα παραχώρηση Θεού.Τίποτα δεν συμβαίνει αν δεν το θέλει ή αν δεν το επιτρέψει Εκείνος...Συνεπώς για να έχει πάρει τέτοια τροπή η ζωή μου,ο Θεός το επέτρεψε να συμβεί...Γι'αυτο και του ζητάω να αντιστρέψει την κατάσταση...Όλόκληρος παντοκράτορας είναι,δεν μπορεί;Ας βοηθήσει!

Κάτι δεν καταλαβαίνω εδώ. Η εμφάνιση του "αντίχριστου" αν θυμάμαι καλά είναι προϋπόθεση (έστω και ανεπιθύμητη) για την Δευτέρα Παρουσία που (επίσης αν θυμάμαι κι αν έχω καταλάβει καλά) δεν θα σηματοδοτεί κανενα 'τέλος του κόσμου' αλλά την αρχή ενός καλύτερου.
Και ο Χριστός είναι πει κάπου "μή φοβάστε, όλα αυτά πρέπει να γίνουν" - οπότε προς τι η ταραχή και οι αντιδράσεις για τυχόν 'εμφάνιση' του "αντίχριστου" - μπορεί να εμφανιστεί για κακό, αλλά κατά τα γραφάς, τελικά για καλό θα είναι.

ΥΓ. Είναι λίγο παλαβό, imo, να ανακατεύουμε προκολομβιανές 'καταληκτικές' ημερομηνίες (τύπου 2012) με τη χριστιανική εσχατολογία.


Ναι,είναι απαραίτητη προυπόθεση,η εμφάνιση του Αντιχρίστου,για να έρθει η Δευτέρα Παρουσία.Η αλλιώς,Δευτέρα Παρουσία χωρίς να έχει έρθει ο Αντίχριστος δεν γίνεται.Για κάκό βέβαια έρχεται,όχι για καλό,θα συμβούν ασύλληπτα πράγματα τα 3,5 χρόνια της βασιλείας του,όλος ο κόσμος θα πέσει σε μεγάλη θλίψη,που όμοιά της δεν έχει ξαναζήσει η ανθρωπότητα.Θα είναι πολύ δύσκολα χρόνια,ακόμα και γι'αυτούς που θα σφραγιστούν (για όσους αρνηθούν δεν το συζητώ-διωγμοί,βασανιστήρια,θάνατος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2013, 21:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίεργη ησυχία...

Ευτυχώς πάντως που ηρεμήσανε τα πνεύματα. Ειρήνη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2013, 16:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E,κάπου το θέμα εξαντλήθηκε,οι 7,5 μήνες για την εμφάνιση έμειναν τώρα...Εγω πιστεύω ακράδαντα οτι θα εμφανιστεί,δεν έχει άλλο περιθώρειο μπροστά του,καθως το 2014 θα πρέπει να ενθρονιστεί για να βγεί το 25/3/2018 αληθινό.Αρα,χρειάζεται και κάποιο διάστημα να έχει παρουσιαστεί πιο πριν,δεν μπορεί αμα την εμφανίση να έχουμε και την στέψη,είναι αντίθετο προς αυτά που μας έχουν αφήσει οι πατέρες γραμμένα για αυτόν,δηλαδή οτι θα προηγηθεί μια περίοδος η οποιά θα τον παρακαλούν να γίνει βασιλιάς και αυτός θα αρνείται......Και αυτή η περίοδος πρέπει οπωσδήποτε να είναι πριν τον Ιούλιο του 2014.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2013, 21:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι θα γίνει απο 1/1/2014 και αν δεν έχει εμφανιστεί ακόμα ο Αντίχριστος.Δεν ξέρω δηλαδή απο τώρα τι θα βγεί και θα πει ο μοναχός,πως θα δικαιολογηθεί.Ειλικρινά,δεν έχω ιδέα.Για μένα όμως προσωπικά (δεν γνωρίζω για τους άλλους),θα έχει τελειώσει αυτή η ιστορία.Δεν θα τίθεται πλέον θέμα εμφανισης το 2014,το 2015 κ.ο.κ.
Μετά έχω πει ποια θα είναι η στάση μου.''Περι δε της ημεράς και ώρα,ουδείς οίδεν''.Και πραγματικά,μετά δεν θα ξέρει κανένας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nediB
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
521 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2013, 19:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο iroa.
Παντως ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος,λεει για καποιον ψευδοπροφητη <<θα φυγει και δεν θα ξαναγυρισει>>

bro???




bro...
Ωραιο το ονομα που επελεξα;;;
Να το θυμασαι.Εγω το φωναζω χρονια αυτο το ονομα,αλλα δεν με ακουνε
Πολυ ωραια η σελιδα σου!!!

321Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iroas
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2013, 03:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iroas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
bro...
Ωραιο το ονομα που επελεξα;;;
Να το θυμασαι.Εγω το φωναζω χρονια αυτο το ονομα,αλλα δεν με ακουνε
Πολυ ωραια η σελιδα σου!!!

321



Ευχαριστώ.... τέτοια εισαγωγικά (<<) μόνο εσύ

Τζάμι το όνομα!!!


(...ραγισμένο )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2013, 21:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1 χρόνος έμεινε ακριβώς απο τις Ευρωεκλογές του 2014 (22-25 Μαίου) που θα αναδείξουν τον Αντίχριστο,Πρόεδρο της Ευρώπης!Όσο και αν ακούγετε απίστευτο αυτή την στιγμή,αυτόν που μας ετοιμάζουν να ψηφίσουμε,ακόμα και εμείς οι Έλληνες (όντας μέλη της ΕΕ) είναι ο αποτρόπαιος και βδελυρός ''άνθρωπος της απώλειας''!

Ξυπνάτε λοιπόν όσο είναι καιρός!Ο καιρός έφτασε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2013, 22:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1 χρόνος έμεινε ακριβώς απο τις Ευρωεκλογές του 2014 (22-25 Μαίου) που θα αναδείξουν τον Αντίχριστο,Πρόεδρο της Ευρώπης!Όσο και αν ακούγετε απίστευτο αυτή την στιγμή,αυτόν που μας ετοιμάζουν να ψηφίσουμε,ακόμα και εμείς οι Έλληνες (όντας μέλη της ΕΕ) είναι ο αποτρόπαιος και βδελυρός ''άνθρωπος της απώλειας''!

Ξυπνάτε λοιπόν όσο είναι καιρός!Ο καιρός έφτασε!




ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟς ΠΟΥ ΜΑς ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ! ΤΟΝ ΞΕΡΕΙς??????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2013, 10:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Ξυπνάτε λοιπόν όσο είναι καιρός!Ο καιρός έφτασε!

Πως εννοείς την 'αυφύπνηση' στην οποία καλείς (το ξύπνημα) ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2013, 10:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1 χρόνος έμεινε ακριβώς απο τις Ευρωεκλογές του 2014 (22-25 Μαίου) που θα αναδείξουν τον Αντίχριστο,Πρόεδρο της Ευρώπης!Όσο και αν ακούγετε απίστευτο αυτή την στιγμή,αυτόν που μας ετοιμάζουν να ψηφίσουμε,ακόμα και εμείς οι Έλληνες (όντας μέλη της ΕΕ) είναι ο αποτρόπαιος και βδελυρός ''άνθρωπος της απώλειας''!

Ξυπνάτε λοιπόν όσο είναι καιρός!Ο καιρός έφτασε!



Γεια σου Χριστιανέ Ορθόδοξε.

Από την πρώτη στιγμή που είδα τον τρόπο έκφρασής σου, πίστεψα πως δεν είσαι πράγματι χριστιανός αλλά παριστάνεις τον τύπο του χριστιανού που θέλουν οι περισσότεροι εδώ, με στόχο να σπάσεις πλάκα και να τους γελοιοποιήσεις περισσότερο.

Όμως ίσως κάνω λάθος και ζητώ συγγνώμη σε αυτή την περίπτωση.

Και εγώ πιστεύω πως από την επόμενη χρονιά θα συμβούν μεγάλα πράγματα. Αλλά δεν λέω πως αν δεν γίνει αυτό, τελείωσαν τα πάντα και πρέπει να πετάξουμε την πίστη μας στα σκουπίδια. Εσύ φάνηκε να το είπες αυτό σε ένα μήνυμα και γι' αυτό με έβαλες σε υποψίες.

Αν είσαι όντως Χριστιανός, καλά κάνεις και πιστεύεις ό,τι πιστεύεις. Καλά κάνεις και φωνάζεις την στιγμή που βλέπεις ο κόσμος να καταστρέφεται και κάποιοι να μην δίνουν σημασία, επιμένοντας πως αυτό που φταίει πάνω απ' όλα είναι ο Χριστιανισμός.

Καλή επιτυχία στο κήρυγμά σου, αλλά θα συνιστούσα να μην μιλάς για συγκεκριμένες ημερομηνίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2013, 19:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟς ΠΟΥ ΜΑς ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ! ΤΟΝ ΞΕΡΕΙς??????

Aν τον ήξερα,δεν θα σας τον είχα πει;Όχι,δεν έχει εμφανιστεί ακόμα,αναμένεται αυτό το έτος....

quote:
Πως εννοείς την 'αυφύπνηση' στην οποία καλείς (το ξύπνημα) ;

Εννοώ να με πιστέψετε και να ξεκινήσετε άμεσα πνευματικό αγώνα!Δεν έχουμε χρόνο,σε 1 χρόνο θα κληθούμε να λάβουμε μια πολύ σημαντική απόφαση:Αν θα κάνουμε παγκόσμιο βασιλιά τον Αντίχριστο με την ψήφο μας ή όχι!Και θα πρέπει ΟΛΟΙ να ψηφίσουμε ΟΧΙ!Κανένας ''ΝΑΙ''!

quote:
Καλή επιτυχία στο κήρυγμά σου, αλλά θα συνιστούσα να μην μιλάς για συγκεκριμένες ημερομηνίες.

Μιλάω με συγκεκριμένες ημερομηνίες,επειδή είμαι σίγουρος για τον χρονολογικό καδρο των γεγονότων που θα επακολουθήσουν.Ξέρω ακριβως πότε θα γίνουν τα πράγματα,και με την σειρά που θα γίνουν.Οποτε,δεν αναφέρομαι απλά και αόριστα στο μέλλον (θα μπορούσα να το κάνω),αλλά σε πολύ στενα χρονικα πλαίσια.
Πράγματι,αν δεν πίεζε ο χρόνος,δεν θα πίεζα και εγώ εσάς.Όμως πιέζει.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2013, 20:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ουσία είναι οτι δεν μας αφήνουν χρόνο...Τα πάντα θα γίνουν πολύ-πολυ γρήγορα,δεν θα τα καταλάβουμε καλα-καλά,θα γίνουν όλα ταχέως όπως περιγράφουν οι Πατέρες...Αν για παράδειγμα εμφανιστεί τέλος του έτους,θα έχουμε μόνο 4 μήνες!Αν εμφανιστεί καλοκαίρι,ίσως να έχουμε και 1 χρόνο...Σε κάθε περίπτωση,είναι λίγος ο χρόνος,και καταλυτικός ο τρόπος που θα μπει ξαφνικά στις ζωές μας,και θα απαιτήσει την ψήφο μας...Γι'αυτο συνιστώ εγρήγορση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2013, 20:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι'αυτο συνιστώ εγρήγορση....

Εγρήγορση για ποιον λογο Χριστιανός Ορθόδοξος
αφου είναι "γραμμένα" οπως λες,
θα μας τη ζητήσει την ψήφο κι εμείς θα του την δώσουμε
Απο την στιγμή που ειναι προαποφασισμένο
ο λογος και η κρίση μας περιττεύει...

Αντιθέτως θελει πολυ προσοχή απο άτομα που ενδεχομένως να πιστέψουν
(κι οταν λεω να πιστεψουν, το εννοω)
οτι το τέλος του κόσμου φτάνει (για μια ακόμα φορά)
και υποπέσουν σε "ατοπήματα" που θα τους στοιχίσουν στην υπόλοιπη ζωη τους.

Ευκολα καποιος που θα πιστεψει τους "πατερες"
θα γράψει/δωρίσει την περιουσία του, τα υπάρχοντα του τέλος πάντων
σε καμιά εκκλησία (ακομα και σε πραγματικά φτωχούς)
και θα ανεβει σε κανένα βουνό να περάσει τις τελευταίες μέρες του με νηστεία και προσευχή
(ο μόνος τρόπος να σώσει το τομάρι του, βάση δόγματος)
αλλα αν τα πράγματα δεν ειναι ετσι ?
... για σκέψου το

Απο την άλλη (λεω εγω ο καχύποπτος)
αφού αυτός είναι "ο σκοπός" ενός καλού πιστού (βαση δόγματος παλι)
γιατι δεν το είχες κάνει απο "χθες"
να δωρίσεις και το τελευταίο σου € σε ανθρώπους που πραγματικά το χρειάζονται και να πας να γίνεις ασκητής
περίμενες τον κάθε εκδοτοΠατερα να σου δώσει το σύνθημα για να το κάνεις ?
τέτοια διδάσκει ο Χριστιανισμός ?
"οταν δείτε τα σκούρα, νηστεία και προσευχή" ?
δεν νομίζω...

Εύχομαι να μην εχεις κανει κατι το "ανεπανόρθωτο"
γιατι σε πολλές αναρτήσεις σου τωρα τελευταία,
αυτο αφήνεις να υπονοηθεί.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2013, 21:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγρήγορση για ποιον λογο Χριστιανός Ορθόδοξος
αφου είναι "γραμμένα" οπως λες,
θα μας τη ζητήσει την ψήφο κι εμείς θα του την δώσουμε
Απο την στιγμή που ειναι προαποφασισμένο
ο λογος και η κρίση μας περιττεύει...

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες,οτι είναι ''προ-γραμμένο'' και ''προ-αποφασισμένο'' να πάρει την ψήφο της πλειοψηφείας,ώστε να βγεί,αλλά υπάρχει και κάτι άλλο εδώ,πολύ πιο σημαντικό απο την ψήφο:Το χάραγμα!Το οποίο θα επιβάλλει αμέσως μετά την αναδειξή του σε θέση εξουσίας τέτοια που θα του επιτρέπει να το κάνει.Υπάρχει λοιπόν λόγος και σε εμάς,να μην δεχτούμε το χαραγμά του,διότι τότε όπως λέει και η Αποκάλυψη θα χάσουμε τις αιώνιες ψυχές μας!Αρα,παρ'οτι θα κυβερνήσει,εμείς θα έχουμε τις αντιστάσεις μας και δεν θα του παραδοθούμε ολοκληρωτικά.

quote:
Αντιθέτως θελει πολυ προσοχή απο άτομα που ενδεχομένως να πιστέψουν
(κι οταν λεω να πιστεψουν, το εννοω)
οτι το τέλος του κόσμου φτάνει (για μια ακόμα φορά)
και υποπέσουν σε "ατοπήματα" που θα τους στοιχίσουν στην υπόλοιπη ζωη τους.

Ευκολα καποιος που θα πιστεψει τους "πατερες"
θα γράψει/δωρίσει την περιουσία του, τα υπάρχοντα του τέλος πάντων
σε καμιά εκκλησία (ακομα και σε πραγματικά φτωχούς)
και θα ανεβει σε κανένα βουνό να περάσει τις τελευταίες μέρες του με νηστεία και προσευχή
(ο μόνος τρόπος να σώσει το τομάρι του, βάση δόγματος)
αλλα αν τα πράγματα δεν ειναι ετσι ?
... για σκέψου το

Απο την άλλη (λεω εγω ο καχύποπτος)
αφού αυτός είναι "ο σκοπός" ενός καλού πιστού (βαση δόγματος παλι)
γιατι δεν το είχες κάνει απο "χθες"
να δωρίσεις και το τελευταίο σου € σε ανθρώπους που πραγματικά το χρειάζονται και να πας να γίνεις ασκητής
περίμενες τον κάθε εκδοτοΠατερα να σου δώσει το σύνθημα για να το κάνεις ?
τέτοια διδάσκει ο Χριστιανισμός ?
"οταν δείτε τα σκούρα, νηστεία και προσευχή" ?
δεν νομίζω...


Η ώρα που θα κληθούμε να αποφασίσουμε αν θα ζήσουμε μέσα στις οργανωμένες κοινωνίες με το χάραγμα (χωρίς αυτό δεν θα μπορείς να ζεις,καθότι δεν θα μπορείς να αγοράσεις η να πουλήσεις τίποτα) ή αν θα πάρουμε τις ερήμους και τα βουνά,δεν έχει έρθει ακόμα.
Σε κανέναν δεν συνιστώ απο τώρα να ξοδέψει την περιουσία του και να γίνει ασκητής,δεν έχει έρθει ακόμα αυτή η ώρα,του αποχωρισμού απο τις οργανωμένες κοινωνίες.
Μας λέει ο Χριστός ακριβώς το πότε πρέπει να το κάνουμε:Όταν θα δούμε τον Αντίχριστο να χτίζει τον 3ο Ναο του Σολωμόντα και να ενθρονίζεται βασιλιάς εκει μέσα,τότε θα είναι η ώρα.Οπότε,και έστω αυτό το λίγο διάστημα που μας απομένει,ας το ζήσουμε ψύχραιμα και πνευματικά,χωρίς άκαιρες υπερβολές.
Μέχρι τότε όμως (για κανα 1,5 χρόνο ακόμα δηλαδή)θα ζούμε όπως ζούσαμε,θα δουλεύουμε,θα σπουδάζουμε,θα φροντίζουμε την οικογένεια μας,θα ζούμε κανονικά!Μετά,όταν έρθει εκείνη η ώρα,τα παρατάμε όλα και αναχωρούμε...Τότε όμως,ΟΧΙ πιο πριν!

quote:
Εύχομαι να μην εχεις κανει κατι το "ανεπανόρθωτο"
γιατι σε πολλές αναρτήσεις σου τωρα τελευταία,
αυτο αφήνεις να υπονοηθεί.

Το έχω κάνει,που να μην το έκανα...Και αν βγω λάθος,θα πρέπει να ζήσω την υπόλοιπή μου την ζωή με αυτό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamponeros
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2013, 22:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Χ.Ο εγω παρατησα την πολυ επικερδη δουλεια μου που την εστηνα χρονια με πολυ κοπο και αιμα κυριολεκτικα,λογω των γεγονοτων που και εγω πιστευω οτι θα συμβουν πολυ συντομα,και πηρα τα βουνα...εδω και 2 χρονια...να συνηθιζουμε σιγα σιγα...
Σου γραφω για 2 λογους...
Πρωτα και κυρια γιατι σε προηγουμενα μηνυματα σου διεκρινα οτι σε περιπτωση που πεσεις εξω θα κατηγορησεις τον Μαξιμο και αυτο νομιζω οτι ειναι μεγα λαθος γιατι εμεις και μονο ειμαστε απολυτα υπευθυνοι για τις επιλογες μας λογω του ελευθερου και αυτεξουσιου.
Μου θυμιζει λιγο τον Αδαμ που δικαιολογηθηκε οτι η Ευα τον παρεσυρε...
Και δευτερον για να σου πω (αυτο που σου εχουν τονισει και αλλοι) οτι μπορει να εισαι και σωστος στις προβλεψεις σου αλλα μην εισαι και τοσο κολλημενος με τις συγκεκριμενες ημερομηνιες...
Δηλαδη εχε πιστη ακλονητη ανεξαρτητως ημερομηνιων...
Να εισαι παντα καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2013, 23:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lamponero,
καλωσήρθες καταρχάς στο φόρουμ!

Επειδή έχω γνωρίσει προσωπικά τον πατέρα Μάξιμο,και΄είχα πάει ουκ ολίγες φορές απο το γραφείο του,πρόκεται για εναν άνθρωπο απόλυτα πεπεισμένο οτι αυτά που λέει είναι σωστά.Τα έχει πιστέψει οτι είναι έτσι,δεν πρόκειται για απατεώνα που ήθελε απλώς να πλουτίσει απο αυτήν την ιστορία,δεν είναι άνθρωπος που τον ενδιαφέρουν τα χρήματα,και αυτά που έβγαλε για την οικογένεια του τα έδωσε,αφού αυτή τον χρηματοδότησε για να εκδοθούν.

Όμως αν κάνει λάθος,δεν μπορώ παρά να τον κατηγορήσω και να τον κυνηγήσω.Ο λόγος είναι οτι διακυβευεται η ψυχική μου υγεία και ισορροπία απο τον εαν το τέλος του κόσμου θα έρθει σύντομα ή όχι.Το οτι σκέφτομαι οτι ο κόσμος τελειώνει σε 5 χρόνια,αποτελεί βάλσαμο για τις πληγές μου,με κρατάει σε ισορροπια και λειτουργικότητα.Η ζωή μου έχει πάει κατα διάόλου μέχρι στιγμης,δεν βρίσκω δουλειά,παίρνω ψυχοφάρμακα,δεν μπορώ να παντρευτώ και να κάνω οικογένεια χωρίς λεφτά,είμαι παμφτωχος,η ζωή μου είναι κακής ποιότητας,δεν θέλω να ζώ αλλο,είμαι κατεστραμμένος.Αν αποδειχθεί οτι αυτή η ιστορία είναι πλάνη,τότε κινδυνεύω άμεσα με διάλυση.Ειμαι στα πρόθυρα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 14:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
14 μήνες μείνανε μέχρι την ενθρόνιση (29 Μαίου 2013-29 Ιουλίου 2014)του Αντιχρίστου στον Ναό του Σολωμόντα,14 μήνες...
Βασικά,μένουν 58 μήνες μέχρι το τέλος του κόσμου,χωρισμένοι σε 2 περιόδους:14 μήνες πριν και 44 μήνες μετά την ενθρόνιση.Συνεπώς μέσα σε αυτό το διάστημα του 1 χρόνου και 2 μηνών,θα πρέπει και να έχει εμφανιστεί ο Αντί,οπωσδήποτε,τα χρονικά όρια πιέζουν πολύ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iroas
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 21:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iroas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω φάει τα νύχια μου απ΄την αγωνία,σταμάτα ρε το παραμύθι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 22:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω φάει τα νύχια μου απ΄την αγωνία,σταμάτα ρε το παραμύθι.



Το παραμύθι που λες,είναι η πραγματικότητα,η αχαλίνωτη πραγματικότητα.Και θα το διαπιστώσεις πριν καν βγει το 2013.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who do you think you are
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 23:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχει ελεος ομως.Να δουμε τι θα πειτε οταν δεν θα γινει τπτ.


the load upon my shoulder give reasons to get olderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 23:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το σκεφτόμαστε αυτο το ενδεχόμενο...Θα ήταν καταστροφικό.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2013, 20:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

14 μήνες μείνανε μέχρι την ενθρόνιση (29 Μαίου 2013-29 Ιουλίου 2014)του Αντιχρίστου στον Ναό του Σολωμόντα,14 μήνες...
Βασικά,μένουν 58 μήνες μέχρι το τέλος του κόσμου,χωρισμένοι σε 2 περιόδους:14 μήνες πριν και 44 μήνες μετά την ενθρόνιση.Συνεπώς μέσα σε αυτό το διάστημα του 1 χρόνου και 2 μηνών,θα πρέπει και να έχει εμφανιστεί ο Αντί,οπωσδήποτε,τα χρονικά όρια πιέζουν πολύ....



Φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε, οι εποχές που διανύουμε ως ανθρωπότητα είναι αρκετά δύσκολες κι είμαι σίγουρος ότι προκαλούν θλίψη σε αρκετούς ανθρώπους.
Και δεν σου κρύβω ότι κι εγώ είμαι ένας απ' αυτούς τους ανθρώπους και θλίβομαι βαθύτατα και για τα δεινά του τόπου μου και για την κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει και για διάφορες προσωπικές δυσκολίες που αντιμετωπίζω κατά καιρούς, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι.
Από την άλλη όμως πιστεύω ακράδαντα ότι η κάθε μέρα, όσο ζοφερή και "μαύρη" κι αν μας φαίνεται έχει τη δική της ομορφιά.
Ίσως η ομορφιά αυτή να είναι βίαιη και να πρέπει να την ανακαλύψουμε αφού βλέπουμε πρώτα διάφορες ασχήμιες αλλά υπάρχει ομορφιά παντού γύρω μας, στο κάθετί στη Φύση, ομορφιά στους ανθρώπους και στην ίδια τη ζωή.
Αυτή η ομορφιά άλλοτε παραμένει καλύτερα κρυμμένη κι άλλοτε είναι πιο εμφανής όμως αυτό δεν την εξοστρακίζει από αυτόν τον κόσμο.
Δεν είμαι Χριστιανός, έχω πάψει συνειδητά να είμαι από την εφηβεία μου καθώς κατάλαβα ότι είναι ένα θρησκευτικό μόρφωμα το οποίο δεν ταιριάζει στη δική μου ιδιοσυγκρασία και τρόπο αντίληψης των πραγμάτων κι αυτού που ονομάζουμε Θείο.
Πιστεύω όμως ότι είναι αρκετά "βαρύ" φορτίο να θέλουμε ή να ευχόμαστε να γίνει σύντομα η εμφάνιση ενός Αντίχριστου ή μιας Δευτέρας Παρουσίας (όπως διδάσκει η χριστιανική θρησκεία) ώστε να τελειώσει ο κόσμος μας όπως τον ξέρουμε.
Είναι αυτός που είναι κι η ανθρωπότητα είναι ένα μέρος του για όσα χρόνια, αιώνες ή χιλιετίες ακόμα πρόκειται να είναι.
Δεν χρειάζεται να αναμένουμε με προσμονή να έρθει η Δευτέρα Παρουσία και να καταστραφεί ο κόσμος μας αλλά να ελπίζουμε και να προσπαθούμε να αναδείξουμε όλη την ομορφιά που αυτός κρύβει.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy