ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 δεν εμφανίστηκε τελικά ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 17:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μα είναι φυσικό,οι 200 εκατομμύρια θα βρεθούν απο απλούς πολίτες της Κίνας ή άλλων χωρών της Ανατολής,και όχι απο στρατιωτικό προσωπικό,θα γίνει παγκόσμια επιστράτευση...Άρα,μόνο για εντυπωσιασμό δεν γράφτηκε αυτό το νούμερο στην Αποκάλυψη....

Με τα μόνα που μπορούν να τους εξοπλίσουν είναι τα σφυροδρέπανα (αν και τοσα δεν υπαρχουν σε ολη τη γη)
Φίλε Χριστιανός Ορθόδοξος το κάθε κράτος δεν εχει όπλα για όλους τους πολίτες του, παρε για παράδειγμα το ΑΚ-47 (το δημοφιλέστερο όλων των εποχών), απο το 1950 που ξεκίνησε η παραγωγή του μεχρι σήμερα, έχουν κατασκευαστεί "μονο" 75 εκ. τεμάχια...


Απο τον Α'ΠΠ οι κανόνες εμπλοκής έχουν αλλάξει κατα πολύ
το "γιουρούσι" έχει αντικατασταθεί με "σιδερένια πουλιά" και "κουμπάκια"

Για την ιστορία, ο Ελληνικός Στρατός διαθέτει μόνο 3.500 με 4.000 ετοιμοπόλεμο προσωπικό στο σύνολο 230.000+ σε γενική επιστράτευση...
(αλλά όπλα για αυτους μονο 20 με 30.000 )



not asked to learn how deep the secrets ... there are no


Τι να σου πω,δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες απο αυτές που γράφει η Αποκάλυψη.Το 200 εκατομμύρια πρέπει να ληφθεί ως κυριολεκτικό νούμερο και οχι ώς συμβολικό.Τωρα,λέει για ''ιππους''.Τι σοι θα είναι αυτοί οι ίπποι δεν το γνωρίζω,μένει να δούμε την εκπλήρωση αυτής της προφητείας στον επερχόμενο σε λίγο καιρό,3ο παγκόσμιο πόλεμο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2013, 21:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χ.Ο μιλάς για το ιππικό των αγγέλων στο 9ο κεφάλαιο μετά τις ακρίδες;

Αν ναι, τότε αυτοί μαζί με τις ακρίδες είναι στην υπηρεσία του Θεού για να βασανίσουν με το άγγελμά τους, τους κατοίκους της Γης που δεν μετανοούν. Ο Απολλύων - Απόλλων είναι ο Ιησούς.

Πες πως κάνω λάθος. Όπως και να έχει, δεν βλέπω καμμιά συσχέτιση με το κεφάλαιο 14 - έκτη σάλπιγγα που αναφέρεται στον Αρμαγεδώννα. Οι στρατοί στο κεφάλαιο 14 είναι ενάντια στον Ιησού και όχι στους αμαρτωλούς. Είναι η παγκόσμια κατάσταση εναντίωσης κατά του ερχόμενου Ιησού. Η μεγάλη ημέρα του Κυρίου.

Έχεις σκεφθεί να ερμηνεύσεις την Αποκάλυψη συμβολικά; Πιστεύω πως δεν αναφέρεται κυριολεκτικά στον Ευφράτη. Ο Ευφράτης, η Βαβυλώνα κτλ. είναι σύμβολα.



Όχι,μιλάω για την έκτη σάλπιγγα,(όχι την έκτη φιάλη),όπου θα θανατωθεί το 1/3 των ανθρώπων όπως είναι γραμμένο.
καὶ ὁ ἀριθμὸς τῶν στρατευμάτων τοῦ ἵππου δύο μυριάδες μυριάδων· ἤκουσα τὸν ἀριθμὸν αὐτῶν καὶ οὕτως εἶδον τοὺς ἵππους ἐν τῇ ὁράσει καὶ τοὺς καθημένους ἐπ᾿ αὐτῶν, ἔχοντας θώρακας πυρίνους καὶ ὑακινθίνους καὶ θειώδεις· καὶ αἱ κεφαλαὶ τῶν ἵππων ὡς κεφαλαὶ λεόντων, καὶ ἐκ τῶν στομάτων αὐτῶν ἐκπορεύεται πῦρ καὶ καπνὸς καὶ θεῖον(Αποκ.9,17)

Η έκτη φιάλη είναι ο Αρμαγεδδώνας,που έρχεται στο τέλος του κόσμου,και είναι ο πόλεμος που διεξάγει ο Αντίχριστος εναντίον του Θεού και Χριστού.Είναι δύο πόλεμοι,διαφορετικοί ο ένας με τον άλλον,αυτός της 6ης σάλπιγγας με αυτόν της 6ης φιάλης,δεν είναι ο ίδιος.




Δεν το είχα φανταστεί ποτέ έτσι. Δηλαδή ποιος άλλος πόλεμος πέρα από τον Αρμαγεδώννα και εκείνον στο ουράνιο βασίλειο με τον Σατανά, υπάρχει στην Αποκάλυψη; Δεν βλέπω κάποια μάχη στο 9ο κεφάλαιο.

Σχετικά με τους ίππους... πολλοί θα πουν πως δεν γίνονται πια μάχες με άλογα, οπότε περιμένουμε κάτι που έπρεπε να έχει γίνει όσο οι μάχες γίνονταν ακόμη με άλογα. Ή μπορεί να πουν πως βασιλιάδες δεν υπάρχουν πια.

Εδώ πέρα θα πρέπει να γελάσω, διότι αν και η τεχνολογία αλλάζει, οι όροι μένουν ουσιαστικά οι ίδιοι - αμάξι/άμαξα, πολιτικός/βασιλιάς, τανκς/άρμα, ίππος/μοτοσυκλέτα. Οι όροι μένουν ίδιοι, το εξωτερικό περίβλυμα αλλάζει.

Επίσης οι όροι είναι ευρύτεροι απ' αυτό που νομίζουμε. Μάλιστα ο Ήλιος έχει μάτια και άρμα με άλογα, ενώ η Σελήνη έχει άρμα από ταύρους. Οι αρχαίοι το εννούσαν κυριολεκτικά. Γιατί το μάτι και το άρμα δεν είναι μόνο αυτό που νομίζουμε.

Μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα με τις ερμηνείες σου, αλλά καλά κάνεις και πιστεύεις πως η Αποκάλυψη δεν πέρασε αλλά τώρα φτάνει το αποκορύφωμά της. Αυτοί που διαφωνούν έχουν εγκλωβίσει την σκέψη τους στον εκάστοτε χωροχρόνο, με αποτέλεσμα να νομίζουν πως η Αποκάλυψη ανήκει στο παρελθόν. Η Αποκάλυψη κρύβει αιώνιες αλήθειες. Η μάχη του Φωτός με το Σκότος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 02:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Χ.Ο.

quote:
Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της ερώτησής σου...

Εννοείται πως δεν το καταλαβαίνεις, διότι ΑΝ το καταλάβαινες θα μπορούσες να εντοπίσεις το "έσχατο θηρίο" και να το "σκοτώσεις", επειδή όμως η στενοκεφαλιά του ταλιμπανά ΔΕΝ θεραπεύεται με τίποτα, θα έχουμε διαρκώς ένα αόρατο θηρίο πάνω απο τα κεφάλια μας το οποίο θα εδραιώνεται στον κόσμο μας κάθε δευτερόλεπτο που περνάει.

Αυτά και καλή σας μέρα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 22:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα με τις ερμηνείες σου, αλλά καλά κάνεις και πιστεύεις πως η Αποκάλυψη δεν πέρασε αλλά τώρα φτάνει το αποκορύφωμά της. Αυτοί που διαφωνούν έχουν εγκλωβίσει την σκέψη τους στον εκάστοτε χωροχρόνο, με αποτέλεσμα να νομίζουν πως η Αποκάλυψη ανήκει στο παρελθόν. Η Αποκάλυψη κρύβει αιώνιες αλήθειες. Η μάχη του Φωτός με το Σκότος.

Σαφώς και δεν έχει περάσει,αλλα μέχρι τώρα έχουν συμβεί όλα απο την αρχή μέχρι και την 5η σάλπιγγα.Μας μένει η 6η και η 7η,δηλαδή τα γεγονότα του τέλους...Αυτά,συμφωνα με την εκτίμηση που έχω κάνει,θα διαρκέσουν 3,5 χρόνια...Αρα,αφου απομένουν 4 χρόνια και 8 μήνες για το τέλος,το πολύ σε 1 χρόνο και 2 μήνες θα ξεκινήσουν τα γεγονότα...Είμαστε πολύ κοντά!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 00:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Και κάτι ακόμη Χριστιανέ Ορθόδοξε που το λέω με Αρετή και Τόλμη.

Όσο έχω στην καρδιά μου τον Θεό, δεν φοβάμαι κανένα σιχαμένο θηρίο γιατί απλά δεν μπορεί να μου κάνει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α !!!!!!!!!!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2013, 13:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα.

Και κάτι ακόμη Χριστιανέ Ορθόδοξε που το λέω με Αρετή και Τόλμη.

Όσο έχω στην καρδιά μου τον Θεό, δεν φοβάμαι κανένα σιχαμένο θηρίο γιατί απλά δεν μπορεί να μου κάνει Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α !!!!!!!!!!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Μπράβο!Ετσι να σκέφτεσαι και θα αποφύγεις το χάραγμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2013, 15:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να σου πω,δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες απο αυτές που γράφει η Αποκάλυψη.Το 200 εκατομμύρια πρέπει να ληφθεί ως κυριολεκτικό νούμερο και οχι ώς συμβολικό.Τωρα,λέει για ''ιππους''.Τι σοι θα είναι αυτοί οι ίπποι δεν το γνωρίζω

Το γνωρίζω εγώ. Πρόκειται περί 200 εκατομμυρίων trojan horses («δούρειοι ίπποι») που πρόκειται να εγκατασταθούν στα pc των χριστιανών που περιμένουν τον αρμαγεδδώνα. Οι υπόλοιποι έχουν το χάραγμα (aka antivirus).

Μπορεί όμως και να αναφέρεται στη διανομή 200 εκατομμυρίων προφυλακτικών trojan, υποτίθεται για την καταπολέμηση της εξάπλωσης του AIDS (στην πραγματικότητα όμως για τον έλεγχο γεννήσεων στις χώρες του τρίτου κόσμου).

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2013, 22:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε,ναι,με μια αρκετα μεγάλη δόση φαντασίας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2013, 14:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτάσαμε λοιπόν!1 χρόνος ακριβώς έμεινε ακόμα μέχρι την ενθρόνιση του Αντιχρίστου στις 29 Ιουλίου του 2014,29 Ιουλίου του 2013 σήμερα!Αυτός ο χρόνος όμως που έρχεται,θα είναι ένας καταπληκτικός χρόνος!Θα είναι η πρώτη περίοδος του Αντιχρίστου,όπου θα δείξει το κάλο του πρόσωπο σε όλο τον πλανήτη,χαρίζοντας απλόχερα είρήνη,ασφάλεια και ευημερία για το σύνολό του!Τέρμα η οικονομική κρίση απο σήμερα,τέρμα τα οικονομικά προβλήματα,τέρμα η φτώχεια και η δυστυχία!Για έναν χρόνο,θα ζήσουμε σε έναν επίγειο παράδεισο που όμως θα έχει την φάκα του κάπου παρακάτω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2013, 16:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ τον χαβά σου!!!

Βάλε βρε παιδί μου ένα αλουμινόχαρτο στην εσωτερική πλευρά ενός κασκέτου και φόρα το συνεχώς.

Θα περιορίσει τις εγκεφαλικές...ασυνέχειες που σε ταλανίζουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2013, 18:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσυ τον χαβά σου!!!

Βάλε βρε παιδί μου ένα αλουμινόχαρτο στην εσωτερική πλευρά ενός κασκέτου και φόρα το συνεχώς.

Θα περιορίσει τις εγκεφαλικές...ασυνέχειες που σε ταλανίζουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


O χαβάς μου είναι η αλήθεια και μόνο η αλήθεια!Προσπαθώ να σας ξυπνήσω απο το βαθυ λήθαργο που έχετε πέσει και νομίζετε οτι όλα οσα συμβαίνουν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια είναι τυχαία!Όχι,τίποτα δεν είναι τυχαίο,όλα είναι προσχεδιασμένα και προβλεπόμενα πολύ καλά!Ολα γίνονται για τον Αντίχριστο και μόνο για αυτόν....Αν ο κόσμος βρισκότανε σε ευημερία πριν την έλευση του Αντί,κανείς δεν θα τον δεχότανε και όλοι θα τον απορρίπτανε...Ετσι λοιπόν έπρεπε να πέσει σε ένδεια κατα κάποιον τρόπο ώστε να γίνει μετά πιο εύκολα αποδεκτός και αυτός και οι λύσεις που θα προτείνει...Ολα ήταν ένα σκηνοθετημένο καλά έργο και απ'οτι φαίνεται πολύ λίγοι το πήρανε χαμπάρι.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 03:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Τέρμα η οικονομική κρίση απο σήμερα,τέρμα τα οικονομικά προβλήματα,τέρμα η φτώχεια και η δυστυχία!Για έναν χρόνο,θα ζήσουμε σε έναν επίγειο παράδεισο...

Δηλαδή αν με πάρουν αύριο απο την τράπεζα να τους πω:
"μα καλά που ζείτε ? δεν τα μάθατε τα νεα? απο σήμερα θα πληρώνει ο εξω απο'δω, μην με ξανα ενοχλήσετε, ειμαι σε διακοπές για τον επόμενο χρόνο στον ...παράδεισο "
quote:
νομίζετε οτι όλα οσα συμβαίνουν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια είναι τυχαία!Όχι,τίποτα δεν είναι τυχαίο,όλα είναι προσχεδιασμένα και προβλεπόμενα πολύ καλά!Ολα γίνονται για τον Αντίχριστο και μόνο για αυτόν....

Αντε παλι η Ελλάδα το κέντρο του κόσμου...

Βρε Χριστιανός Ορθόδοξος στο εχω ξανά πει, δεν με ενοχλούν αυτα που λες... αλλα πραγματικά θλίβομαι στην ιδέα και μόνο οτι τα πιστεύεις...
Εχεις "κατεβάσει ρολά" και περιμένεις να σου λύσει τα οικονομικά προβλήματα "κάποιος" (στην ανάγκη ας είναι και ο αντίχριστος)
και μετά, ως "ευνοημένος" να παρουσιαστείς στον Κύριο και να διεκδικήσεις μια θέση δίπλα Του (μαζι με τον Μαξιμο) ο οποίος, ποτε δεν κατάλαβα, τι σοι Χριστιανός είναι , οταν (απο πέρσι) "απέχει" της Θείας Κοινωνίας ... εχεις υποψην σου τι σημαίνει στον Χριστιανισμό (για τον οποίο φέρεστε να κόπτεστε) να αρνείσαι την Θεία Κοινωνία ?

Ερωτηματικά δε, εξακολουθεί να δημιουργεί αυτή η "αντισατανο-μανια"...



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 15:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon,
αυτο που λέω είναι οτι ο χρόνος που μπαίνει όπου και αναμένεται στα σίγουρα η εμφάνιση του Αντιχρίστου,θα τελειώσει την οικονομική κρίση του πλανήτη,θα έχουμε μια θεαματική στροφή προς την ανάκαμψη και ανάπτυξη για όλα τα κράτη του κόσμου,συμπεριλαμβανόμενης και της Ελλάδας,όπου πλήττεται περισσότερο.Αυτο θα γίνει άμεσα,στους αμέσως επόμενους μήνες,και σίγουρα μέχρι τέλους του έτους,θα έχει ήδη αρχίσει η ανάκαμψη....
Ο πατέρας Μάξιμος δεν διεκοψε την Θεία Κοινωνία,αλλά αποτειχίστηκε απο τους κόλπους της διοικούσας Εκκλησίας,επειδη αυτή πλέον συντάσσεται ολοφάνερα με τον Οικουμενισμό.Τέτοια προδοσία,ο μοναχός δεν θα την άντεχε,και καλά έκανε....Μακάρι να είχαμε το θάρρος να το κάναμε όλοι μας.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 16:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστο Ελ,
τα νούμερα τελειώνουν στις 31/12/2013.Μετά,αν παρέλθει αυτό το διάστημα και ο Αντί δεν έχει εμφανιστεί,τότε όντως ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ξέρει τον χρόνο της Δευτέρας Παρουσίας,θα είναι εντελώς άγνωστος για όλους!Αρα,υπομονή,5 μήνες έμειναν να δουμε και εμείς αν βρισκόμαστε σε πλάνη ή όχι,αν τώρα είναι η ώρα του Αντιχρίστου,ή όχι...Εγω πλέον,και το έχω ξαναδηλώσει,δεν είμαι σίγουρος 100% οτι θα εμφανιστεί μέσα στο 2013 ο Αντί..Ελπίζω οτι θα εμφανιστεί,αλλα σίγουρος δεν είμαι,δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά...Αρα,περιμένω και εγω όπως και ο πατέρας Μάξιμος και τόσοι άλλοι την επαλήθευση η την απόρριψη αυτής της θεωρείας.....



quote:

Εdward Joseph Snowden (born June 21, 1983) προσοχή μην πλανηθούμε είναι ο υπαριθμών 1 ύποπτος. Αδέλφιά μου η ώρα έφτασε είναι Ιούλιος του 2013 και ο Αντίχριστος ο υιός της απωλείας έκανε την δειλή και ταπεινή εμφάνισή του. Ο Edward Joseph Snowden ο υποτιθέμενος εραστής της παγκόσμιας ελευθερίας του λόγου και του δικαιώματος της ιδιωτικότητας δεν είναι άλλος από τον τέλειο συνεργάτου του διαβόλου, ο οποίος έχει ήδη αποκτήσει αρκετή φήμη και σε μερικά μέρη της υδρογείου κάνουν διαδηλώσεις υπέρ του. Προσέχτε μην πλανηθούμε από το αθώο, ταπεινό και δίκαιο παρουσιαστικό του. Θυμηθείτε σύντομα θα γίνει όλο και πιο γνωστό. Προς το παρόν οι ΗΠΑ τον έχουν επικηρύξει και προσπαθεί να βρει πολιτικό άσυλο, ενώ τα κράτη δεν του δίνουν. Μην εκπλαγείτε εάν του το δώσει τελικά το Βατικανό ή το Φανάρι. Οπότε και θα φανεί ποιος θα είναι και ο ψευδοπροφήτης. Σύντομα θα τον κυνηγήσουν και ή θα τον σκοτώσουν και θα "αναστηθεί" ή θα πληγωθεί και θα επιβιώσει. Τα μάτια μας ανοιχτά και να παρακολουθούμε την εξέλιξή του. Γεννήθηκε το 1983 και τώρα τον Ιούνιο που έγινε 30 ετών άρχισε να γίνεται γνωστός σε όλον τον κόσμο. Από το Χονγκ-Κονγκ μέχρι την Λατινική Αμερική και την Ευρώπη-Ρωσία. Επαναλαμβάνω τα μάτια μας ανοιχτά η ώρα έφτασε. Τελευταία πνευματική προσπάθεια διότι ο πόλεμος έφτασε. Διαδώστε το όσο πιο πολύ μπορείτε, έχουμε χρέος να τους ενημερώσουμε όλους και να τον έχουμε σε στενή παρακολούθηση.


quote:

12 μήνες έμειναν μέχρι την ενθρόνιση,στις 29 Ιουλίου του 2014...Μεσα σε αυτό το διάστημα,θα πρέπει να έχει εμφανιστεί και ο μελλοντικός παγκόσμιος κυβερνήτης,δεν έχει άλλο χρονικό περιθώρειο,ήδη ο ένας χρόνος που απομένει είναι πολύ λίγος...

Edited by - Χριστιανός Ορθόδοξος on 20/07/2013 18:41:03


βασικα ο Ιουλιος τελειωνει οποτε
εμειναν μονο 5/12 του χρονου για να
ΥΠΟΧΡΕΩΘΕΙΣ να ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ οτι εισαι εκτος...

αλλα τι Βλεπω ;


Μια μας μιλουσες για τις 21/12/12
Μετα το εκανες πρωτους μηνες του 13
(οπως εγραφες στο θεμα με την "21-12-12")
Μετα πηρες ολο το 13'

Και τωρα μας γραφεις για τις 29 Ιουλιου του 14...
Εβαλες τωρα τον Snowden ...

Ο "κ".Μαχιμος( μεντορας σου και "σκηνοθετης")
τι λεει σχετικα για τον Snowden;


Ρε αγορι μου αμα θελεις να καταστραφει ο κοσμος
κια μιας που εχεις μιας προδιαθεση στην
"κατασκοπια" πανε δες καποια ταινια του "007| ή την πρωτη του
"πρακτορα ΧΧΧ" που εχει και οπλα μαζικης καταστροφης.

ΥΣ : θελω την αποψη του κ.Μαχιμου σχετικα και σου γραφω οτι
θα συνεχισω να μετραω αναποδα ....


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 22:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn,
δεν έχει αλλάξει τίποτα,5 μήνες έμειναν για να κάνει την εμφάνισή του ο Αντίχριστος,ο οποίος δεν έχει εμφανιστεί ακόμα....Η 31/12 είναι το οριστικό deadline για αυτήν την θεωρεία...Τον Σνόουντεν τον έβαλα ως έναν πιθανό υποψήφιο να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά,δεν πιστεύω εγώ προσωπικα οτι είναι αυτός,καθώς το όνομά του δεν βγάζει 666....
Το τέλος του κόσμου έρχεται σύντομα,είτε το θέλουμε είτε όχι,αυτό δεν αλλάζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 02:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gewkwn,
δεν έχει αλλάξει τίποτα,5 μήνες έμειναν για να κάνει την εμφάνισή του ο Αντίχριστος,ο οποίος δεν έχει εμφανιστεί ακόμα....Η 31/12 είναι το οριστικό deadline για αυτήν την θεωρεία...Τον Σνόουντεν τον έβαλα ως έναν πιθανό υποψήφιο να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά,δεν πιστεύω εγώ προσωπικα οτι είναι αυτός,καθώς το όνομά του δεν βγάζει 666....
Το τέλος του κόσμου έρχεται σύντομα,είτε το θέλουμε είτε όχι,αυτό δεν αλλάζει...



Ετσι λοιπον σε δουλεια να βρισκομαστε με τον Σνοουντεν....

ρε συ,ρε συ ...

Πιο πιθανο ειναι να παρει το πρωταθλημα
ο Αρης ( εαν ασχολησαι)
( 4500/1)
Παρα να σκασει μυτη ο "αντι-προσωπος"

Παιξε κανα 5ευρω τι αξια εχει ;
μπορει να σου κατσει ετσι να εχεις και λιγο χρημα
στα μεσα του 14'.



__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 13:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι πιθανότητες να εμφανιστεί ο Αντίχριστος μέσα στο 2013,είναι όσες και ο Ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο να πάρει πρωτάθλημα!Τόσο σίγουρο!Αλλα έλα που ως Χριστιανός Ορθόδοξος δεν παίζω τζόγο και τυχερά παιχνίδια,είναι ενάντια στην διδασκαλία του Χριστού...Αν έπαιζα όμως,θα πόνταρα στο 2013 με κλειστά τα μάτια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 14:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλα έλα που ως Χριστιανός Ορθόδοξος δεν παίζω τζόγο και τυχερά παιχνίδια,είναι ενάντια στην διδασκαλία του Χριστού...

Χριστιανός Ορθόδοξος ο σοφός λαός λέει: "ή παπάς παπάς ή ζευγάς ζευγάς", δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να έχετε αποχωρίσει απο την Ελληνορθόδοξη Εκκλησία για διάφορους λόγους, σωστοί/λάθος δεν έχει σημασία (και βέβαια κάνω λόγο για την απόσχιση απο την Ελληνορθοδοξη Εκκλησία του Βαρβαρή (το οποίου είσαι οπαδός, και ακόλουθος)
Απο τη στιγμή που "φεύγεις" απο κάπου, σημαίνει οτι δεν σε εκφράζει, επόμενο ειναι να μην το επικαλείσαι, μπορείς να είσαι οτι αλλο θέλεις ( δικαίωμα σου) αλλα οχι ΧΟ...
Τα λεω ολα αυτα (με υπερβάλλον ζήλο ίσως) αλλα δεν μπορω να ακούω απο διάφορους να δηλώνουν ΧΟ, να κάνουν και κήρυγμα,
αλλα απο την δική τους "οπτική"
Δε γίνονται αυτα! αυτο ειναι το Δόγμα, το δέχεστε ή δεν το δέχεστε!
κατηγορείται κατα καιρούς τα Ιερατεία, αλλα τα σφάλματα των "πιστων", δεν τα βλέπετε...



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 14:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος σου είπε οτι εγω αποτειχίστηκα;Ο πατέρας Μάξιμος αποτειχίστηκε,όχι εγω!Μην τα μπερδεύεις...Οτι συμμερίζομαι τις απόψεις του για τα εσχατολογικά,δεν σημαίνει οτι θα αποτειχιστώ και εγώ!Θα το κάνω μονο αμα εμφανιστει ο Αντίχριστος και η Επίσημη Εκκλησία δεν τον αναγνωρίσει ώς τέτοιο...Εκεί,ναι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 15:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος σου είπε οτι εγω αποτειχίστηκα;Ο πατέρας Μάξιμος αποτειχίστηκε,όχι εγω!Μην τα μπερδεύεις...Οτι συμμερίζομαι τις απόψεις του για τα εσχατολογικά,δεν σημαίνει οτι θα αποτειχιστώ και εγώ!Θα το κάνω μονο αμα εμφανιστει ο Αντίχριστος και η Επίσημη Εκκλησία δεν τον αναγνωρίσει ώς τέτοιο...Εκεί,ναι....




Χ.Ο. οταν εχεις θεσεις
που η επισιμη σου εκλησια
(μια που δεν εχεις αποκλεινει )
τις εχει Αντιμετωπισει σαν "ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ"
μεσα απο την επιτροπη για αιρεσεις
και πιο συγκεκριμενα για το αρχικο βιβλιο

"Ο Αντι-προσωπος ηλθεν 1983, 2013"

*Απο http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/holysynod.asp?id=974&what_sub=d_typou)

Δ. Ἡ Δ.Ι.Σ. κατόπιν σχετικών Γνωμοδοτήσεων των Συνοδικών Επιτροπών Δογματικών και Νομοκανονικών Ζητημάτων και επί των Αιρέσεων, σχετικά με το εκδοθέν βιβλίο του φερομένου ως μοναχού κ. Μαξίμου Βαρβαρή, με τον τίτλο: «Ο Αντίχριστος ήλθεν 1983-2013 », ενημερώνει ότι το εν λόγω βιβλίο γέμει κακοδοξιών, δεν εκφράζει την Ορθόδοξη Θεολογία και Πίστη και συνιστά στους πιστούς να είναι προσεκτικοί σε κείμενα και λόγους που δεν στηρίζονται στην Αγία Γραφή και την Παράδοση της Εκκλησίας μας. Επί των κανονικών προβλημάτων σχετικά με την αποπομπή του ανωτέρω από την Ιερά Μητρόπολη Κορίνθου, η Δ.Ι.Σ. απεφάνθη ότι ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κορίνθου κ. Διονύσιος ορθώς έπραξε.

Σου αρεσει ή οχι ετσι ειναι τα πραγματα

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 15:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Χριστιανέ Ορθόδοξε, περίμενε όσο θες, ο αντί δεν θα εμφανιστεί ποτέ, γιατί να το κάνει άλλωστε, χαζός είναι, ήδη ο κόσμος του ανήκει.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 16:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Oι πιθανότητες να εμφανιστεί ο Αντίχριστος μέσα στο 2013,είναι όσες και ο Ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο να πάρει πρωτάθλημα!Τόσο σίγουρο!Αλλα έλα που ως Χριστιανός Ορθόδοξος δεν παίζω τζόγο και τυχερά παιχνίδια,είναι ενάντια στην διδασκαλία του Χριστού...Αν έπαιζα όμως,θα πόνταρα στο 2013 με κλειστά τα μάτια!




Ευτηχως δεν υπαρχει τετοιο στοιχημα
γιατι οι χρηστιανοι( κατα Μαξιμο)
θα χανανε τα παντα στις 22-12-12...

α και κατι αλλο αμμα εισαι σιογυρος για τον Ολυμπιακο
παιξε μονο 1.21/1 νομιζω δινει...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 21:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει πάντως πολλά ενδιαφέροντα άρθρα ο Μάξιμος. Να ένα.

http://www.agioskosmas.gr/eshatologika.asp?isue=103&artid=4018

Αναρωτιέμαι γιατί οι εχθροί του δεν έρχονται σε συζήτηση μαζί του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 22:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn,
H Ιερά Σύνοδος στο συγκεκριμένο έχει υποπέσει σε σφάλμα,γιατί δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πότε ή πότε δεν θα έρθει ο Αντίχριστος.Οπότε,αν δεν ξέρεις,το πιο σοφό είναι να σιωπάς,και να μην καταδικάζεις απο αμάθεια...Φανταστείτε όμως ο μοναχός να έχει πέσει μέσα,πόσο ''ρόμπα'' θα έχει γίνει η Σύνοδος,και πόσες ψυχές θα έχει πλανήσει με την στάση της...Φανταστείτε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 14:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gewkwn,
H Ιερά Σύνοδος στο συγκεκριμένο έχει υποπέσει σε σφάλμα,γιατί δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πότε ή πότε δεν θα έρθει ο Αντίχριστος.Οπότε,αν δεν ξέρεις,το πιο σοφό είναι να σιωπάς,και να μην καταδικάζεις απο αμάθεια...Φανταστείτε όμως ο μοναχός να έχει πέσει μέσα,πόσο ''ρόμπα'' θα έχει γίνει η Σύνοδος,και πόσες ψυχές θα έχει πλανήσει με την στάση της...Φανταστείτε!




Χριστιανέ Ορθόδοξε, στην αρχή συμπάθησα τον Μάξιμο διαβάζοντας κείμενά του, όμως έχω ένα παράπονο.

Είναι δογματικός, όπως και οι περισσότεροι Χριστιανοί. Επιτίθεται με σφοδρότητα στους Μάρτυρες του Ιεχωβά, την στιγμή που υιοθετεί ακριβώς την ίδια μέθοδο με αυτούς στην βιβλική ερμηνεία. Δεν μου αρέσει να επιτίθεμαι σε άλλους χριστιανούς αν έχουν διαφορετικές ερμηνείες.

Όλοι(ορθόδοξοι, μάρτυρες του Ιεχωβά, καθολικοί κτλ) λένε πως εκείνοι και μόνο εκείνοι μπορούν να ερμηνεύσουν σωστά την Βίβλο. Λένε πως "αυτό λέει η Βίβλος". Γιατί δεν αφήνουν αυτήν την αποκλειστικότητα; Είναι κουραστικό...

Κανείς άνθρωπος δεν πρέπει να εξυψωθεί, γι' αυτό πιστεύω πως ο Θεός δεν αφήνει κανέναν από αυτούς να δικαιωθούν, λόγω της αλαζονείας τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 14:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xρίστο Ελ,
τι σχέση έχει ο πατέρας Μάξιμος με τους μαρτυρες του Ιεχωβά;Επειδή και οι δύο δίνουν ημερομηνίες τέλους,να τους ταυτίσουμε δηλαδή;Πορτοκάλια,λεμόνια,στο ίδιο καλάθι;Ο πατέρας Μάξιμος δεν είναι δογματικός,είναι ευσυνείδητος χριστιανός ορθόδοξος και αγωνιστής κατα των αιρέσεων χρόνια πολλά τώρα.Πολλοι λένε οτι ασχολήθηκε με τον Αντίχριστο για να γίνει διάσημος.Δεν είνα όμως έτσι,διότι και πριν το 2006 ήταν πασίγνωστος σε όλη την Ελλάδα,μέσα απο τις εκπομπές του και τις εκπομπές άλλων καναλιών,τον ήξεραν όλοι...Αρα,δεν το έκανε για την διασημότητα,το έκανε διότι το πίστευε πραγματικά.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 17:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

gewkwn,
H Ιερά Σύνοδος στο συγκεκριμένο έχει υποπέσει σε σφάλμα,γιατί δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πότε ή πότε δεν θα έρθει ο Αντίχριστος.Οπότε,αν δεν ξέρεις,το πιο σοφό είναι να σιωπάς,και να μην καταδικάζεις απο αμάθεια...Φανταστείτε όμως ο μοναχός να έχει πέσει μέσα,πόσο ''ρόμπα'' θα έχει γίνει η Σύνοδος,και πόσες ψυχές θα έχει πλανήσει με την στάση της...Φανταστείτε!

Η λογικη σου οτι η ιερα συνοδος δεν ξερει
ειναι χαζομαρα .

Ο λογος που σου γραφω αυτο ειναι οτι για
αντιμετωπισουν τον κ.Μαξιμο σαν Αιρετικο
με αφορμη το πειοχωμενο του βιβλιου του
θα πρεπει να εχει εξεταστει το περιωχομενο
του ,αρα εινια λογικο νεα εεχει ερθει στην
γνωση τους η λογικη που αναπτυσεται μεσα .

Οπως βλεπεις δεν γινεται να υποστιριζεις
οτι εχετε μονο εσεις την γνωση σχετικα.

Τετοιες αποψεις ειχαν κυκλοφορησει και το 2000
με εκεινη την "τρελαμαρα " που ειχε πιασει τον κοσμο
και παντα αυτο ειναι το κλειδι...

Ασχετα το εαν δεχεσαι την αποφαση σαν σωστη
ή λαθος , εινια δεδομενο οτι το ποιος
χαρακτιριζεται Αιρετικος Χρηστιανος ειναι
καθαρα επιλογη της Επισιμης θρησκειας σου
που εκπροσωπιται μεσα απο την Δ.Ι.Σ.

Αρα εαν αυτη (Δ.Ι.Σ.) θεωρει τον κ.Μαξιμο
αιρετικο , λογικα οι Ακολουθοι της "αποψης του"
ειναι και αυτοι αντιστοιχα αιρετικοι.

Πριν απο αυτην την αποφαση( κατα κ.Μαξιμου)
θεωρουσες αντιστοιχα τους χιλιαστες αιρετικους
γιατι εχουν μια διαφορετικη αποψη , οπως αντιστοιχα
και τους αλλους "Αιρετικους" τωρα ομως θεωρεις
την αποφαση λαθος της ΔΙΣ λαθος...

Εαν λοιπον μπαινεις στην διαδικασια να αποδεχεσαι
τις αποφασεις γιααλλοους ειναι λογικο να πρεπει να
αποδεχτεις και την αποφσαη που σε εντασει στους "χαμενους"
οσο αφορα τον σωστο δρομο της πιστης σας.

Σε μια πιο καλη αναλυση της σκεψης μου
(τουλαχιστον θα προσπαθησω)
ολοι οι αλλοι αιρετικοι για την Επισιμη εκλησια
υπαρχει πιθανοτητα να γνωριζαν κατι που η Δ.Ι.Σ.
δεν ηξερε ή ενδεχωμενος δεν ηθελε να παραδεχτει
( εα ντο θελεςι ετσι) , μιας που κανεις λογο οτι
θα επρεπε να σιωπησει.
Αλλα λογικα εσυ πριν τον κ.Μαξιμο αυτους θα του χαρακτιριζες Αιρετικους μιας που η αποφαση ειναι απο την επισιμη εκλησια.

Εαν συνεχιζεις να βλεπεις τους αιρετικους ( αλλους)
σαν αιρετικους και θεωρεις μονο την αποφση για τον κ.Μαξιμο
λαθος εχεις επιλεκτικη ματια .,

Εδω θα πρεπει να σου γραψω οτι η μονη ματια που σου απομενει
ειναι να δεχεσαι τα παντα (ολες τις αποψεις) ειδικα των αιρετικων κατα την Επσιμη εκλησια μιας που μπορει καλιστα να εχει κανει λαθος
και εκει .

Μια ομως αποδοχη των γραφων συνφωνα με την αποψη του καθενος ειναι
απογορευτικη για πρακτικους λογους γιατι θα παρηγαγε πιστους
κατα περιπτωση .
Οπως για παραδειγμα την "κατα επιλογη " (τι με συνφερει να πιστευω )
πιστη των συνχρονων Χριστιανων με την αυθερετη παραδοχη ποιων κοματιων ειναι αυθεντικα και ποια οχι γιατι ετσι τους βολευει , και την αντοιστιχη ΧΑΛΑΡΗ ΣΤΑΣΗ απο πλευρς εκλησιας για μην φανει η ουσιας του προβληματος επειδη ειναι απολυτα αυτα που γραφει η
θρησκεια παρολες τις αντιφασεις της.

Λυπαμαι φιλε μου εαν πιστευεις τα λεγομενα του κ.Μαξιμου
θα πρεπει να αποδεχτεις το επιθετο που σου εχει δωσει η
Εκλησια σου (επισιμη ).
Εκτος εαν δεν πιστευεις τα λεγομενα του κ.Μξιμου οποτε θεωρεςι
τον κ.Μαξιμο αιρετικο οπως αποφσισε η εκλησια.

Υσ: ειπα να μην το γραψω ...
θα το γραψω ομως ...
Εαν θελεις να Αυτοπροδιοριζεσαι Χ.Ο.
θα πρεπει να πηγαινεις με την λογικη της
λεξης που σημαινει πιστευεις οτι εχει αποφασισει
για το δογμα σου τα οργανα της εκλησιας σου, και επειδη αυτοι εχουν το δικαιομα να χαρακτιριζουν αιρετικους ολους οσους εχουν αποκλιση στο ιδιο δογμα θα πρεπει να δεχεσαι και ολικα τις αποφασεις τους.









__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 19:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xρίστο Ελ,
τι σχέση έχει ο πατέρας Μάξιμος με τους μαρτυρες του Ιεχωβά;Επειδή και οι δύο δίνουν ημερομηνίες τέλους,να τους ταυτίσουμε δηλαδή;Πορτοκάλια,λεμόνια,στο ίδιο καλάθι;Ο πατέρας Μάξιμος δεν είναι δογματικός,είναι ευσυνείδητος χριστιανός ορθόδοξος και αγωνιστής κατα των αιρέσεων χρόνια πολλά τώρα.Πολλοι λένε οτι ασχολήθηκε με τον Αντίχριστο για να γίνει διάσημος.Δεν είνα όμως έτσι,διότι και πριν το 2006 ήταν πασίγνωστος σε όλη την Ελλάδα,μέσα απο τις εκπομπές του και τις εκπομπές άλλων καναλιών,τον ήξεραν όλοι...Αρα,δεν το έκανε για την διασημότητα,το έκανε διότι το πίστευε πραγματικά.....



Να είναι καλά ο άνθρωπος αλλά γίνεται να μην είναι δογματικός και ταυτόχρονα να είναι κατά των αιρέσεων; Το ίδιο είναι και οι περισσότεροι Μάρτυρες του Ιεχωβά, δεν λέω. Αν αμφισβητήσεις κάτι, σε κοιτούν στραβά. Όλοι είναι οι εκλεκτοί του Θεού και οι άλλοι πέρα από αυτούς είναι αιρετικοί...Αυτό με ενοχλεί φίλε Χ.Ο

Ο Μάξιμος τους κατηγορούσε πως αρνούμενοι την Τριάδα αρνούνται την θεότητα του Ιησού. Γνωρίζω πως δεν το κάνουν αυτό, πιστεύουν πως ο Χριστός είναι θεός, απλώς διαφορετικός από τον Πατέρα. Οπότε ο Μάξιμος κάνει λάθος εδώ.

Έπειτα γιατί να κάνουν δόγμα την Τριάδα και να χυθεί τόσο αίμα την στιγμή που η Βίβλος δεν λέει ούτε μια κουβέντα για αυτήν; Αλλά δεν λέω να καταδικάσουμε τους ανθρώπους που βλέπουν Τριάδα στην Γραφή. Να υπάρχει ανεκτικότητα, είναι τόσο τραγικό το θέμα; Γιατί να μην υπήρχαν στην ίδια εκκλησία τριδιαστές και μη τριαδιστές; Γνωρίζω πως όλοι - τριαδιστές και μη, αγαπάνε τον Υιό και τον Πατέρα, γιατί να τρώγονται για την φύση Τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 21:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gewkwn,
η Ιερά Σύνοδος ποτέ δεν χαρακτήρισε τον πατέρα Μάξιμο ως αιρετικό,αυτό που είπε είναι οτι το βιβλίο του ''γέμει κακοδοξιών'' και οτι δεν εκφράζει την Ορθόδοξη θεολογία και πίστη.Αλλο λοιπον ''κακόδοξος'',αλλο ''αιρετικός'',μην τα μπερδεύουμε τα πραγματα.Καθ'οτι δεν είναι αίρεση το να δίνεις ημερομηνίες για τον Αντίχριστο και την Δευτερα Παρουσία,καθώς αυτό δεν αντιστρατεύεται στο δόγμα.Ρωτα όποιον ιεράρχη θέλεις,τα ίδια θα σου πει...Η χειρότερη μομφή που μπορείς να του προσάψεις είναι ''πλανεμένος'' αλλά σε καμία περίπτωση ''αιρετικός''.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 21:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστο Ελ,τι λες;Οποιος αρνείται την Τριάδα,είναι αιρετικός,τελεία και παύλα!Πώς θες να υπάρχουν τριαδιστές και μη τριαδιστές στην ίδια Εκκλησία,είναι δυνατόν αυτό;Ολα να τα κάνουμε δηλαδή έναν αχταρμά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy