ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 δεν εμφανίστηκε τελικά ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ονειροπαγίδα
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 21:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ονειροπαγίδα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήστος Ελ εγώ απλώς μια ερώτηση έκανα με προορισμό την συζήτηση χωρίς να ειρωνεύομαι κανέναν επλπίζω αυτή η απάντηση να μη ευθύνονταν σε εμένα γιατί πέρα από επβλητική ήταν και αγενής.
You are what you think not what people think about you so things can change ;)

Edited by - Ονειροπαγίδα on 02/02/2014 21:12:34

Edited by - Ονειροπαγίδα on 02/02/2014 21:13:06

Edited by - Ονειροπαγίδα on 02/02/2014 21:16:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 21:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν θεωρείς πως ένας φυσικός ή ένας γιατρός ή ένας πολιτικός αξίζει συζήτηση, προσοχή και περισσότερο σεβασμό από έναν άλλο

Καλύτερα να δώσεις προσοχή στο "δομημένη σκέψη" ,παρά στο ότι ανέφερα ότι είναι φυσικός.
Αυτό το τελευταίο το επισήμανα, διότι πολλά από τα θέματα που συμμετείχε, αφορούσαν και τη φυσική.Όπως κάνεις και συ αλλά χωρίς υποδομή.
Ούτε εγώ κατέχω πτυχίο φυσικής και μια χαρά αυτοσεβασμό έχω.
Απλά φροντίζω ,όταν κάποιος άλλος, διακρίνω ότι σε κάποιο θέμα διαθέτει γνώσεις περισσότερες από τις δικές μου, να μαθαίνω από αυτόν,αναγνωρίζοντας το γεγονός ότι η άποψή του -για το συγκεκριμένο θέμα που μπορεί να διαπραγματεύομαστε εκείνη τη στιγμή- είναι πιο βαρύνουσα.

Αυτό είναι που δεν διακρίνω σε σένα.Και στο έχω πει από την αρχή.
Δεν προσλαμβάνεις.Και γι' αυτό εκτίθεσαι.Επειδή είναι ολοφάνερο,στους περισσότερους.

Κανείς δεν σε ειρωνεύεται λόγω της πίστης σου.

Όσοι σε έχουν χλεύασει-μεταξύ αυτών και ο υποφαινόμενος-το έχουν κάνει λόγω της ανοησίας σου να μην αντιλαμβάνεσαι τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς και επαγωγικά αυτού,να μην ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙΣ τίποτα.

Γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις άραγε; (αλλά μόλις το εξήγησα αυτό ε;)

την καληνύχτα μου.

ΥΣ: τουλάχιστον μη μου ξαναπείς ότι δεν έχω κάνει προσπάθεια να σου απαντήσω σοβαρά.Απλά δεν μπορώ συνεχώς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 04:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
αν θεωρείς πως ένας φυσικός ή ένας γιατρός ή ένας πολιτικός αξίζει συζήτηση, προσοχή και περισσότερο σεβασμό από έναν άλλο

Καλύτερα να δώσεις προσοχή στο "δομημένη σκέψη" ,παρά στο ότι ανέφερα ότι είναι φυσικός.
Αυτό το τελευταίο το επισήμανα, διότι πολλά από τα θέματα που συμμετείχε, αφορούσαν και τη φυσική.Όπως κάνεις και συ αλλά χωρίς υποδομή.
Ούτε εγώ κατέχω πτυχίο φυσικής και μια χαρά αυτοσεβασμό έχω.
Απλά φροντίζω ,όταν κάποιος άλλος, διακρίνω ότι σε κάποιο θέμα διαθέτει γνώσεις περισσότερες από τις δικές μου, να μαθαίνω από αυτόν,αναγνωρίζοντας το γεγονός ότι η άποψή του -για το συγκεκριμένο θέμα που μπορεί να διαπραγματεύομαστε εκείνη τη στιγμή- είναι πιο βαρύνουσα.

Αυτό είναι που δεν διακρίνω σε σένα.Και στο έχω πει από την αρχή.
Δεν προσλαμβάνεις.Και γι' αυτό εκτίθεσαι.Επειδή είναι ολοφάνερο,στους περισσότερους.

Κανείς δεν σε ειρωνεύεται λόγω της πίστης σου.

Όσοι σε έχουν χλεύασει-μεταξύ αυτών και ο υποφαινόμενος-το έχουν κάνει λόγω της ανοησίας σου να μην αντιλαμβάνεσαι τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς και επαγωγικά αυτού,να μην ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙΣ τίποτα.

Γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις άραγε; (αλλά μόλις το εξήγησα αυτό ε;)

την καληνύχτα μου.

ΥΣ: τουλάχιστον μη μου ξαναπείς ότι δεν έχω κάνει προσπάθεια να σου απαντήσω σοβαρά.Απλά δεν μπορώ συνεχώς.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Έχεις παρανοήσει κάτι πολύ σημαντικό και θέλει οπωσδήποτε διευκρίνιση. Δώσε λίγη προσοχή.

Όταν λες "δεν αντιλαμβάνομαι τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς και δεν προσλαμβάνω τίποτα", μου φαίνεται να εννοείς το εξής:

ότι πρέπει να παραδεχτώ πως οι άλλοι έχουν δίκιο και εγώ άδικο, αλλιώς δεν τους σέβομαι. Ότι οι άλλοι δηλαδή γνωρίζουν πολύ καλά και αυτό που λένε έχει αποδειχθεί πέρα πάσης αμφιβολίας, οπότε εάν δεν το δεχθώ είμαι πεισματάρης πιστός που θέλω να νιώθω καλά μέσα στην άγνοια μου, έχοντας ευσεβείς πόθους και πιστεύοντας σε ψέμματα.

Ακριβώς το ίδιο είπε και ο Σέσοστρις. Λέει δηλαδή πως έχει αποδειχθεί πέρα πάσης αμφιβολίας ότι τα Ευαγγέλια είναι παραμυθάκια, οπότε εάν εμείς συνεχίζουμε να τα πιστεύουμε είμαστε ανόητοι που αγνοούμε την αλήθεια σκόπιμα.

Νομίζω ότι είναι λάθος αυτό που λες. Ο καθένας έχει την γνώμη του, το να απαιτήσει κάποιος η γνώμη του να γίνει καθολικά αποδεκτή, επειδή στηρίζεται τάχα σε αδιάσειστα αντικειμενικά κριτήρια, είναι υπερβολική υπεροψία. Πάλι να ισχυριστεί ότι έτσι δεν εισπράττει σεβασμό είναι εξίσου λάθος.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν πως επειδή δεν δέχομαι κάτι, ότι δεν σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις και το διάβασμα του άλλου. Νομίζω έχει συσχετιστεί λαθεμένα ο "σεβασμός" με την κατάθεση διαφορετικών απόψεων.

Αν ρίξουμε μια ματιά στην επιστημονική κοινότητα, θα δούμε ένα σωρό ανθρώπους με διαφορετικές κοσμοθεάσεις. Αν ισχύει αυτό που λες, τότε οι επιστήμονες που πιστεύουν στην δημιουργία και όχι στην εξέλιξη, στο γεωκεκτρικό και όχι στο ηλιοκεντρικό μοντέλο, στην ανάσταση και όχι στην μετενσάρκωση κτλ. δεν έχουν απολύτως κανένα σεβασμό προς εκείνους τους επιστήμονες με την αντίθετη άποψη, αν καθ' υπόθεση έχει αποδειχθεί πέρα πάσης αμφιβολίας ποια είναι η αλήθεια.

Αν ήταν έτσι θα υπήρχαν 2 είδη ανθρώπων. Εκείνοι που πράγματι γνωρίζουν και εκείνοι που δεν γνωρίζουν και δεν σέβονται αυτούς που γνωρίζουν, επειδή δεν τους ακούνε.

Θα μπορούσε όμως ξέρεις να γυρίσει ανάποδα το πράγμα, και να ισχυριστούν οι αντίπερα πως δεν εισπράττουν σεβασμό επειδή δεν γίνεται η άποψή τους δεκτή. Δηλαδή να πουν οι δημιουργιστές πως έχει αποδειχθεί η Δημιουργία, οπότε οι Εξελικτές δεν δείχνουν κανένα σεβασμό στους διαβασμένους Δημιουργιστές, αγνοώντας τα επιχειρήματά τους και πιστεύοντας σε ψεύδη. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως κάτι τέτοιο θα ήταν εξίσου λάθος.

Εγώ σε όλες μου τις συζητήσεις στο ίντερνετ έως τώρα, ΠΟΤΕ δεν είπα σε άθεο, εξελικτή κ.ά ότι είναι ηλίθιοι και δεν σέβονται εκείνον που ξέρει καλύτερα, επειδή δεν δέχονται απλά αυτά που πιστεύω και καταθέτω. Αν το έκανα, θα θεωρούσα τον εαυτό μου ένα νούμερο που θέλει παράσημα για τις γνώσεις του, και ότι γνωρίζει, θέλει να το χρησιμοποιεί απλώς για να την λέει στους αδαείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 04:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σημαντική σημείωση: το "ακούω" βέβαια δεν σημαίνει μοναχά "συμφωνώ", αλλά και "δίνω προσοχή".

Φυσικά και διαβάζω την αντίθετη άποψη(άλλο τώρα αν θα την δεχθώ ή όχι)! Έχω στους δίσκους μου ένα σωρό ολόκληρα σάιτ Εξελικτών, Αστρονόμων, Ηλιοκεντριστών κτλ.

Οπότε θεωρώ την άποψη του Σέσοστρι, που "τσουβαλοποιεί" όλους τους Χριστιανούς, λαθεμένη. Δεν κρύβονται όλοι οι Χριστιανοί πίσω από τους απολογητές τους. Εγώ προσωπικά προτιμώ να ακούω για την Εξέλιξη από πρώτο χέρι και όχι από δεύτερη πηγή, γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος διαστρέβλωσης. Άλλωστε οι πάντες ισχυρίζονται διαρκώς ότι άλλοι τους διαστρεβλώνουν, οπότε εάν σε νοιάζει η αλήθεια πρέπει να διαβάζεις την πηγή του κάθε ισχυρισμού.

Νομίζω έχω καλύψει κάθε απορία, και φυσικά δεν ζητώ η απαιτώ από κανέναν να δεχθεί αυτά που λέω. Ο καθένας έχει ελευθερία απόψεων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 04:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρήστος Ελ εγώ απλώς μια ερώτηση έκανα με προορισμό την συζήτηση χωρίς να ειρωνεύομαι κανέναν επλπίζω αυτή η απάντηση να μη ευθύνονταν σε εμένα γιατί πέρα από επβλητική ήταν και αγενής.
You are what you think not what people think about you so things can change ;)

Edited by - Ονειροπαγίδα on 02/02/2014 21:12:34

Edited by - Ονειροπαγίδα on 02/02/2014 21:13:06

Edited by - Ονειροπαγίδα on 02/02/2014 21:16:56


Όχι, δεν έχει σχέση με εσένα, μην ανησυχείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 10:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Έχεις δίκιο. Όλα τα μέλη έχουν φερθεί στον Χρίστο Ελ, τον PanosT, τον Alexandros, τον Χριστιανό Ορθόδοξο, τον Regulus, τον Panpam κ.ά

Πάντως δεν μπορώ να πω...
Τσουβαλιάζεις και αυτούς που θεωρείς "αντιπάλους"-στη συζήτηση εννοώ- και αυτούς που θεωρείς ότι συμπλέουν μαζί σου.
Σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό να μην τσουβαλιάζεις?

Κάντο βρε για δοκιμή.Σε καλό θα σου βγει.

Για παράδειγμα:
Αν παρακολουθεί ο PanosT και δει ότι τον τσουβαλιάζεις με τον Regulus θα του σηκωθεί η τρίχα.Και θα έχει δίκιο.
O PanosT είναι φυσικός και με δομημένη σκέψη.
Ο Regulus μας είχε καταθέσει "μαθηματική απόδειξη" για την ύπαρξη του θεού....
Δεν νοιώθεις τη διαφορά???
Λίγο διανοητικό έλεος ζητάμε.

Προσπάθησε να βάλεις μια τάξη στο μυαλό σου.Επιτέλους.
Σταμάτα να νομίζεις ότι οι περισσότεροι σε καταδιώκουν.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Γιατι δεν μπορείς να καταλάβεις άραγε;

Δεν φτιάχνω ομάδες, μάλλον ο φίλος σου ο gewkwn που μιλάει για ομάδες απολογητών της οοδε και συμβούλια. Οι χρήστες που παρουσίασα δέχονται χλευασμό επειδή πιστεύουν στον Βιβλικό Χριστιανισμό. Αυτό είναι που τους ενοποιεί. Η πίστη στην Βίβλο και η κοροιδία για τα πιστεύω τους.

Από εκεί και πέρα αν θεωρείς πως ένας φυσικός ή ένας γιατρός ή ένας πολιτικός αξίζει συζήτηση, προσοχή και περισσότερο σεβασμό από έναν άλλο, είναι προσωπική σου άποψη. Αλλά αυτό όμως δεν σημαίνει πως μπορείς να χλευάζεις εκείνους που δεν είναι πτυχιούχοι.

Αλλά μια και τους σέβεσαι περισσότερο

Ορίστε το mail ενός αναγνωρισμένου γεωκεντριστή φυσικού, με τον οποίο μπορείς να συζητήσεις σοβαρά για το ηλιοκεντρικό και γεωκεντρικό μοντέλο.

yrshaban@hotmail.com

Και ιδού η σελίδα του όπου μπορείς να βρεις τα πτυχία και τα βραβεία του, για να μην νομίζεις πως πρόκειται για τσαρλατάνους

http://www.versesofdeus.com/

Ελπίζω να σε κάλυψα και εσένα. Εύχομαι να έχετε επικοδομητικές συζητήσεις. Καλησπέρα.




χαχαχαχα

Εχεις θεμα μαζι μου δεν εξηγηται αλλιως...
λοιπον φιλε μνου ψαξε βρες μια κοπελα ...

Γραψε μου κατι ...

Εξηγησε μου ρε "μανιακε" μιας που με
κατηγωρεις για ομαδες και τα λοιπα
γιατι εβαλες μονος σου την Μαρια κα ιτην μυθηρα στην ομαδα
σου και ολους οσουν σου την λεγαν για τις βλακειες
περι γεωκεντρικου συστηματος
στην Αλλη;

Γραψε μου κατι βασικα ...
προσπαθεις να μας επιβαλεις την αποψη σου τελικα για το
γεωκεντρικο συστημα ;
Ενταξει ρε αγορι μου δεν το δεχωμαστε πως θα γινει τωρα;

Εχεις την αποψη σου , σεβαστη αλλα μεχρι εκει
Οσοι θελουν μπορουν να σου απαντησουν στο θεμα περι γεωκεντρικου
συστηματος .

Αλλα τι γραφω στην τελικη ;

εσυ δεν σεβεσαι οτι δεν συνφωνουμε μαζι σου στο
γαιοκεντρικο συστημα και το ξαναφερνεις συνεχεια στο προσκηνιο...

Παντως ειμαι σιγουρος τι αποκλειεται να εχεις για το προς το Ζην ...

Ειμαι σιγουρος οτι δεν εισαι Ναυτικος ....

μιας που ουτε ενα μιλι δεν θα εκανες με αυτα που γραφεις

Α μην ξεχασω ...

Η σελιδα που εκανες παραπομπη ειναι η ιδια που ειχες βαλει
παραπομπη στο θεμα με το γαιοκεντρικο Μοντελο ;

χαχαχαχαχα

αμαν ρε παιδια ( οχι εσυ Χρηστο Ελ)
αποδεχτητε επιτελους το Γαιοκεντρικο μοντελο
μιας που παει με την εκλησια ...

Σοβαρεψου ποια ρε Χρηστο ποσο εισαι ρε
10 χρονων ;


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 13:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Επαναλαμβάνω τί έχω ήδη γράψει για σένα Gewkwn, που λες τα εξής εντυπωσιακά - πως θέλω δηλαδή να επιβάλλω(!) τις απόψεις μου και δεν σέβομαι την γνώμη των άλλων(!).

"Εγώ σε όλες μου τις συζητήσεις στο ίντερνετ έως τώρα, ΠΟΤΕ δεν είπα σε άθεο, εξελικτή κ.ά ότι είναι ηλίθιοι και δεν σέβονται εκείνον που ξέρει καλύτερα, επειδή δεν δέχονται απλά αυτά που πιστεύω και καταθέτω. Αν το έκανα, θα θεωρούσα τον εαυτό μου ένα νούμερο που θέλει παράσημα για τις γνώσεις του, και ότι γνωρίζει, θέλει να το χρησιμοποιεί απλώς για να την λέει στους αδαείς."

Αν ξαναρωτήσεις το ίδιο, θα λάβεις την ίδια απάντηση.

2)Και στην ερώτησή σου για το λόγο που το έφερα στο προσκήνιο είναι η δήλωση του μέλους Αμεινίας για "φυσικούς με δομημένη σκέψη". Ορίστε λοιπόν ένας φυσικός, με τον οποίο μπορείς να συζητήσεις και να του την πεις για αυτά που πιστεύει. Δεν θα συζητήσεις με όποιον και όποιον, αλλά με αναγνωρισμένο διεθνώς πτυχιούχο και επιστήμονα.

3)Και εγώ έχω να σου κάνω μια ερώτηση, φέρνοντας σου ένα παράδειγμα.

Το μέλος Κηφέας έγραψε:
"Είχα αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμά μου (στις 16/01/2014) , ότι ο εγκέφαλος , που γεννά τη νόηση , είναι ένα πρωτοτυπικό πολύπλοκο σύστημα που , από την άποψη του τύπου οργάνωσής του , μοιάζει περισσότερο με ζούγκλα παρά με υπολογιστή . Ο εγκέφαλος όμως υπόκειται σε δύο διαδικασίες επιλογής , τη φυσική επιλογή και τη σωματική επιλογή , για να καταλήξω ότι το αποτέλεσμα είναι μια λεπτή και πολυεπίπεδη οντότητα , γεμάτη επίπεδα και βρόχους .


Από τα γονίδια στις πρωτεΐνες , από τα κύτταρα στην οργανωμένη ανάπτυξη , από την ηλεκτρική δραστηριότητα στην απελευθέρωση νευροδιαβιβαστών , από τις αισθητήριες στιβάδες στους χάρτες , από το σχήμα στη λειτουργία και τη συμπεριφορά , από την κοινωνική επικοινωνία σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω επίπεδα , ή σε όλα μαζί , βρισκόμαστε αντιμέτωποι με ένα σύστημα σωματικής επιλογής που υπόκειται συνεχώς σε φυσική επιλογή .

Υπό αυτές τις συνθήκες , δεν εκπλήσσει το γεγονός ότι οι φιλόσοφοι που στοχάζονταν τη νόηση χωρίς αυτή τη γνώση , έρχονταν στον πειρασμό να θεωρήσουν δεδομένη την ύπαρξη οντοτήτων, ότι οι φυσικοί έμπαιναν στον πειρασμό να υποθέτουν την ύπαρξη εξωτικών νέων υλικών πεδίων , και ότι όσοι ελπίζουν στην αθανασία συνεχίζουν να πιστεύουν στην ύπαρξη αιωνίων πνευμάτων .

Ίσως φαίνεται απογοητευτικό στους διανοητές αυτούς το ότι οι απαντήσεις σε πολλά από τα θεμελιώδη προβλήματα της νόησης θα προκύψουν από την ανάλυση της πολυπλοκότητας της οργάνωσής της , την οποία διέπουν νέες οργανωτικές αρχές ."

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι: Σε περίπτωση που εγώ έχω διαφορετική άποψη πάνω σε αυτά από τον χρήστη Κηφέα(για τον α' ή β' λόγο), αυτό σημαίνει πως δεν τον σέβομαι; Θα έπρεπε να δεχθώ αυτά που λέει, για να θεωρηθεί πως τον σέβομαι; Ας πούμε ένας άνθρωπος που έχει διαφορετική γνώμη από την Καθολική Εκκλησία, δεν την σέβεται και πρέπει να καεί στην πυρά;

Ή μήπως δείχνουμε σεβασμό, όταν επιτρέπουμε να υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 14:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.patrokosmas.gr/themata.asp?isue=76&artid=4651


Αυτη είναι λοιπόν η περίφημη ομιλία στην κοπή της πίτας...Είπε εν ολίγοις οτι μπορεί και να έχει κάνει λάθος,επιμέρους λάθη διότι και οι Άγιοι κάνανε λάθη,και οι Απόστολοι κανανε λάθη όποτε ποιος είναι αυτός που δεν θα κάνει λάθος,ενας ταπεινός και αμαρτωλός μοναχός είναι....Ωστόσο,η ουσία είναι σωστή και είναι απολύτως σίγουρος οτι η Δευτέρα Παρουσία θα γίνει στις 25 Μαρτίου του 2018 και αυτό δεν αλλάζει,αυτο που μπορεί να αλλάξει είναι το χρονοδιάγραμμα για να φτάσουμε εκεί.Εστίασε επίσης στο γεγονός οτι θα είναι πολύ δύσκολη η αναγνώριση του Αντιχρίστου και οτι κανένας δεν θα τον αντιληφθεί ακόμα και όταν θα τον ψηφίσουν για παγκόσμιο βασιλιά,ακόμα και οταν θα αρχίσει την δράση του σαν βασιλιάς,παρα μόνο ελάχιστοι που θα έχουν την γνώση περι αυτού και τόνισε ακόμα οτι οι περισσότεροι θα τον ειρωνευονται και θα τον περιγελούν για το όνομα που δίνει στην δημοσίοτητα,μη πιστεύοντας οτι είναι αυτός που καταδεικνύει το βιβλίο του.Αυτα τα πιο σημαντικά......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 15:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέει επίσης οτι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη του 2014 θα έχουμε την ενθρόνιση πλην συν κάποιους μήνες (σίγουρος δεν μπορεί να είναι για την ακρίβεια μηνός) για να μπούμε αισίως στα 3,5 τελευταία χρόνια της ανθρωπότητας που θα είναι τα τρομακτικότερα και φρικτότερα όλων των εποχών όπως μας διαβεβαιώνει ο Κύριος στο κατα Ματθαίον Ευαγγέλιο!

Δηλαδή,σύμφωνα με τον Μάξιμο,έχουμε ακόμα 7-8 ''χαλαρούς'' μηνες,πριν μπούμε στα χρόνια της Μεγάλης Θλίψης!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 15:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή συνοψίζοντας,
δεν μας (του) βγήκε το τέλος του κόσμου το 2012
δεν μας βγήκε η έλευση του Αντίχριστου το 2013

μετά τις παραπάνω επιτυχίες πάμε φουλ για το στανταράκι

Δευτέρα Παρουσία τον Μάρτιο του 2018 !!!

αν παίζαμε στοίχημα τις προβλέψεις του ρασοφόρου
θα είχαμε ήδη μείνει πανί με πανί

Χριστιανός Ορθόδοξος τώρα που άκουσες τι είπε ο ρασοφόρος
(παράξενο που δεν παραβρέθηκες)
για πες μου φίλε μου τι συμπέρασμα έβγαλες ?



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 15:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω,πάντως εμένα μου έδωσε πίσω ξανά την ελπίδα που είχα χάσει στις αρχές του χρόνου και είχα απογοητευτεί που δεν επαληθεύτηκε σε αυτα που είχε πει...Πάντως,για να είναι σωστός τώρα,πρέπει τα γεγονότα να τρέξουν με αστραπιαίες ταχύτητες,δηλαδή η ψήφιση απο ολους τους λαούς της γης,η ενθρονισή του σαν βασιλιάς,ο διωγμός,το χάραγμα,η Εκκλησία στην έρημο και φυσικά ο πόλεμος που θα ερημώσει τον κόσμο στα 2/3,όλα αυτά πρέπει να τρέξουν πολύ μα παρα πολύ γρήγορα στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα....

Edited by - Χριστιανός Ορθόδοξος on 03/02/2014 15:36:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 15:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...και φυσικά ο πόλεμος που θα ερημώσει τον κόσμο στα 2/3

Απο ωραία πράγματα αντλείς ελπίδα εσύ ...



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 16:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι,απο κάπου πρέπει να αντλήσω...Και ο μοναχός είναι το τελευταίο αποκούμπι μου αυτη την στιγμη.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 16:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι,απο κάπου πρέπει να αντλήσω...Και ο μοναχός είναι το τελευταίο αποκούμπι μου αυτη την στιγμη.....



Αβυσσος και έρεβος, η ψυχή του ανθρώπου.

Εκεί στην Τάκλα Μακάν, τι γνώμη έχουν για το θέμα Χριστιανέ ορθόδοξε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 16:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ναι,απο κάπου πρέπει να αντλήσω...Και ο μοναχός είναι το τελευταίο αποκούμπι μου αυτη την στιγμη.....



Αβυσσος και έρεβος, η ψυχή του ανθρώπου.

Εκεί στην Τάκλα Μακάν, τι γνώμη έχουν για το θέμα Χριστιανέ ορθόδοξε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Στην Τάκλα Μακάν;;;Ρωτα καλύτερα τον Λιακόπουλο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 16:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θέλω την δική σου άποψη.
Του λιακόπουλου την έχω απορρίψει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 16:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ θέλω την δική σου άποψη.
Του λιακόπουλου την έχω απορρίψει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Η δική μου άποψη είναι οτι ο μοναχός έχει πέσει έξω!Δεν μπορώ να λέω με 4 χρόνια και 2 μήνες να έχουν απομείνει,οτι είναι σωστός....Απλα δεν μπορώ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 16:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η δική μου άποψη είναι οτι ο μοναχός έχει πέσει έξω!Δεν μπορώ να λέω με 4 χρόνια και 2 μήνες να έχουν απομείνει,οτι είναι σωστός....Απλα δεν μπορώ....


@Χριστιανός Ορθόδοξος

δύο ερωτήματα έχω να σου κάνω μόνο
1. ο γέροντας σου τι άποψη έχει επί του θέματος;
2. πως μπορεί να είναι το αποκούμπι σου ο Μάξιμος και όχι ο Χριστός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 17:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η δική μου άποψη είναι οτι ο μοναχός έχει πέσει έξω!Δεν μπορώ να λέω με 4 χρόνια και 2 μήνες να έχουν απομείνει,οτι είναι σωστός....Απλα δεν μπορώ....


@Χριστιανός Ορθόδοξος

δύο ερωτήματα έχω να σου κάνω μόνο
1. ο γέροντας σου τι άποψη έχει επί του θέματος;
2. πως μπορεί να είναι το αποκούμπι σου ο Μάξιμος και όχι ο Χριστός;



1.Ο πρώην γεροντάς μου πίστευε στην αναλαμπή,είμαι στο ψάξιμο για άλλον
2.Το έχω πει δεκάδες φορές εδώ μέσα,το τέλος του κόσμου είναι για μένα η μοναδική λύση που βλέπω στον ορίζοντα,εξου και ο Μάξιμος....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 17:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1.Ο πρώην γεροντάς μου πίστευε στην αναλαμπή,είμαι στο ψάξιμο για άλλον
2.Το έχω πει δεκάδες φορές εδώ μέσα,το τέλος του κόσμου είναι για μένα η μοναδική λύση που βλέπω στον ορίζοντα,εξου και ο Μάξιμος....



Το ότι είπε ο π.Μάξιμος ότι μπορεί να έχει κάνει λάθος δεν σε βάζει σε σκέψεις (να είναι πλανημένος δηλαδή)αφού ισχυρίζεται ότι είχε Θεία αποκάλυψη;

Αντιφατικό επίσης δεν είναι για έναν Χριστιανό Ορθόδοξο να έχει εναποθέσει τις ελπίδες του σε άνθρωπο; η ακόμη χειρότερα στη εμφάνιση και ενθρόνιση του αντίχριστου;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 18:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧρίστοΕλ,

Οι συζητήσεις και τα επιχειρήματα εντός του Forum,συμβαίνουν μεταξύ των μελών.
Το να στέλνεις τον οποιονδήποτε(εμένα ή όποιον άλλο συνομιλητή σου να συζητήσει με τον Χ πτυχιούχο ή μη, δίνοντας απλά ένα link,είναι φαιδρό.Λυπάμαι αλλά θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις.
Για παράδειγμα:

Λες:

quote:
Σε περίπτωση που εγώ έχω διαφορετική άποψη πάνω σε αυτά από τον χρήστη Κηφέα(για τον α' ή β' λόγο), αυτό σημαίνει πως δεν τον σέβομαι;

Για να δούμε σοβαρά την δική σου διαφορετική άποψη, σε αντιδιαστολή με του Κηφέα,θα πρέπει να καταθέσεις τα δικά σου επιχειρήματα, που να αντικρούουν αυτά στα οποία αναφέρεται-εκτενώς και με σαφέστατο τρόπο,όπως συνηθίζει-ο Κηφέας.
Όταν δεν το κάνεις και αρκείσαι στο να διαφωνείς, δεν σέβεσαι τον κόπο του και την κατάθεση που κάνει κάθε φορά που αναρτά με δομημένο τρόπο την άποψή του.Τόσο απλά.

Τα υπόλοιπα είναι αστειότητες.

Δεν νομίζω ότι μπορώ να σε κάνω να εντάξεις τον εαυτό σου σε μια κλίμακα αξιολόγησης σε σχέση με τους άλλους.Θα έπρεπε να μπορείς α το κάνεις μόνος σου.Αν τα κατάφερνες, θα μάθαιναν από σένα αυτοί που σε ορισμένα θέματα, τυχόν έχουν λιγότερες από σένα, γνώσεις και θα μάθαινες εσύ από αυτούς που τυχόν, σε ξεπερνούν.
Η τελευταία ειδικά παράγραφος είναι γραμμένη με την καλύτερη των διαθέσεων,από μέρους μου.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
Καλή τύχη σε ότι κι αν κάνεις.Μπέσα,που λέει κι ο φίλος μου ο DSM.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 19:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

1.Ο πρώην γεροντάς μου πίστευε στην αναλαμπή,είμαι στο ψάξιμο για άλλον
2.Το έχω πει δεκάδες φορές εδώ μέσα,το τέλος του κόσμου είναι για μένα η μοναδική λύση που βλέπω στον ορίζοντα,εξου και ο Μάξιμος....



Το ότι είπε ο π.Μάξιμος ότι μπορεί να έχει κάνει λάθος δεν σε βάζει σε σκέψεις (να είναι πλανημένος δηλαδή)αφού ισχυρίζεται ότι είχε Θεία αποκάλυψη;

Αντιφατικό επίσης δεν είναι για έναν Χριστιανό Ορθόδοξο να έχει εναποθέσει τις ελπίδες του σε άνθρωπο; η ακόμη χειρότερα στη εμφάνιση και ενθρόνιση του αντίχριστου;





paroka,
o πατέρας Μάξιμος έχει ισχυριστεί ''θεία'' αποκάλυψη σε όλα αυτα που έγραψε απο το 2006 μέχρι σήμερα,σε όλα του τα βιβλία...Ωστόσο,βάζει και τον παράγοντα ''λάθος'' σε επιμέρους εκτιμήσεις του,όχι στο συνολικο έργο.Επίσης είπε οτι δεν είναι προφήτης γιατί δίνει δύο έτη αντι για ένα,δίνει διετίες π.χ 2012-13,2014-15,2018-19 ενω αν ήταν προφήτης θα έδινε μία και αυτή θα ίσχυε, και αυτο απαντάει σε αυτους που τον χαρακτηρίζουν ''προφήτη''....

Εχω αναλύσει πολλές φορές οτι το τέλος του κόσμου είναι μια διέξοδος για μένα στην πολύ δύσκολη κατάσταση που βρίσκομαι,θα με ''ξελάσπωνε''...Σε περίπτωση όμως που δεν γίνει θα προσπαθήσω να μην βάψω και εντελώς μαύρα και να παλέψω για την ζωή μου,να καλυτερεύσει....Αλλα καμια φορά οι άνθρωποι αναζητάμε την εύκολη λύση που έχουμε μπροστά μας και οχι τα δύσκολα και αγκανθώδη μονοπάτια..Ελάττωμα του χαρακτήρα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 21:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1)Επαναλαμβάνω τί έχω ήδη γράψει για σένα Gewkwn, που λες τα εξής εντυπωσιακά - πως θέλω δηλαδή να επιβάλλω(!) τις απόψεις μου και δεν σέβομαι την γνώμη των άλλων(!).

"Εγώ σε όλες μου τις συζητήσεις στο ίντερνετ έως τώρα, ΠΟΤΕ δεν είπα σε άθεο, εξελικτή κ.ά ότι είναι ηλίθιοι και δεν σέβονται εκείνον που ξέρει καλύτερα, επειδή δεν δέχονται απλά αυτά που πιστεύω και καταθέτω. Αν το έκανα, θα θεωρούσα τον εαυτό μου ένα νούμερο που θέλει παράσημα για τις γνώσεις του, και ότι γνωρίζει, θέλει να το χρησιμοποιεί απλώς για να την λέει στους αδαείς."

Αν ξαναρωτήσεις το ίδιο, θα λάβεις την ίδια απάντηση.

2)Και στην ερώτησή σου για το λόγο που το έφερα στο προσκήνιο είναι η δήλωση του μέλους Αμεινίας για "φυσικούς με δομημένη σκέψη". Ορίστε λοιπόν ένας φυσικός, με τον οποίο μπορείς να συζητήσεις και να του την πεις για αυτά που πιστεύει. Δεν θα συζητήσεις με όποιον και όποιον, αλλά με αναγνωρισμένο διεθνώς πτυχιούχο και επιστήμονα.

3)Και εγώ έχω να σου κάνω μια ερώτηση, φέρνοντας σου ένα παράδειγμα.

Το μέλος Κηφέας έγραψε:
"Είχα αναφέρει σε παλαιότερο μήνυμά μου (στις 16/01/2014) , ότι ο εγκέφαλος , που γεννά τη νόηση , είναι ένα πρωτοτυπικό πολύπλοκο σύστημα που , από την άποψη του τύπου οργάνωσής του , μοιάζει περισσότερο με ζούγκλα παρά με υπολογιστή . Ο εγκέφαλος όμως υπόκειται σε δύο διαδικασίες επιλογής , τη φυσική επιλογή και τη σωματική επιλογή , για να καταλήξω ότι το αποτέλεσμα είναι μια λεπτή και πολυεπίπεδη οντότητα , γεμάτη επίπεδα και βρόχους .


Από τα γονίδια στις πρωτεΐνες , από τα κύτταρα στην οργανωμένη ανάπτυξη , από την ηλεκτρική δραστηριότητα στην απελευθέρωση νευροδιαβιβαστών , από τις αισθητήριες στιβάδες στους χάρτες , από το σχήμα στη λειτουργία και τη συμπεριφορά , από την κοινωνική επικοινωνία σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω επίπεδα , ή σε όλα μαζί , βρισκόμαστε αντιμέτωποι με ένα σύστημα σωματικής επιλογής που υπόκειται συνεχώς σε φυσική επιλογή .

Υπό αυτές τις συνθήκες , δεν εκπλήσσει το γεγονός ότι οι φιλόσοφοι που στοχάζονταν τη νόηση χωρίς αυτή τη γνώση , έρχονταν στον πειρασμό να θεωρήσουν δεδομένη την ύπαρξη οντοτήτων, ότι οι φυσικοί έμπαιναν στον πειρασμό να υποθέτουν την ύπαρξη εξωτικών νέων υλικών πεδίων , και ότι όσοι ελπίζουν στην αθανασία συνεχίζουν να πιστεύουν στην ύπαρξη αιωνίων πνευμάτων .

Ίσως φαίνεται απογοητευτικό στους διανοητές αυτούς το ότι οι απαντήσεις σε πολλά από τα θεμελιώδη προβλήματα της νόησης θα προκύψουν από την ανάλυση της πολυπλοκότητας της οργάνωσής της , την οποία διέπουν νέες οργανωτικές αρχές ."

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι: Σε περίπτωση που εγώ έχω διαφορετική άποψη πάνω σε αυτά από τον χρήστη Κηφέα(για τον α' ή β' λόγο), αυτό σημαίνει πως δεν τον σέβομαι; Θα έπρεπε να δεχθώ αυτά που λέει, για να θεωρηθεί πως τον σέβομαι; Ας πούμε ένας άνθρωπος που έχει διαφορετική γνώμη από την Καθολική Εκκλησία, δεν την σέβεται και πρέπει να καεί στην πυρά;

Ή μήπως δείχνουμε σεβασμό, όταν επιτρέπουμε να υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις;





εχεις θεμα αγορι μου δεν εξηγηται
αλλιως...
η επιβολη αγορι μου γΙνεται οταν
δεν αποδεχεσαι
1) οταν σου γραφω οτι ειμαι πιστος
και εχεις την εντυπωση οτι μπορεις
να το αποδειξεις ,σου εγραφα οτι δνε ειμαι πιστος και εσυ
σον και καλα ηθελες να με κανεις πιστο ...
Δεν το θυμασαι αγορακι μου;
2) Οταν δεν δεχεσαι οτι την γαιοκεντρικη θεωρεια
δεν την αποδεχωμαστε και την γραφεις συνεχεια και παντου
τι προσπαθεις να κανεις ρε ;
να συζηταμε το ιδιο και το ιδιο ;
το ωραιο ειναι οτι βαζεις παραπομπη-σελιδα που ειχες
βαλει ΞΑΝΑ στο γαιοκεντρικο συστημα ...
σε αλλο θεμα !!!!

Τι νοημα εχει λοιπον μια επαναληψη των ιδιων και των ιδιων
τι στιγμη που δεν ειναι αποδεκτη η θεωρεια σου ;
Τι σεβασμο εχεις σε αλλη αποψη οταν επαναφερεις συνεχεια το ιδιο
θεμα οπου να ναι επειδη δεν μπορεις να δεχτεις οτι δεντο αποδεχωμαστε;
πως στην τελικη μπορει να χαρακτιριστει αυτη σου η εμμονη;

Πως εινια δυνατον να σεβεσαι την αποψη των αλλων ρε αγορακι μου
οταν εχεις αυτη την εμμονη ;
Μπορει να μην εχεςι τα κοτσια να χαρακτιρισεις τους αλλους ιλιθιους
η οτι αλλη λεξη θεωρεις εσυ , εγω σε εχω χαρακτιρισει λογο της συμπεριφορας σου και αυτο ειναι το προβλημα σου μιας που
σου γραφω και γιατι το κανω .

μου γραφεις οτι εαν σε ξαναρωτησω θα λαβω την ιδια απαντηση ;
χιχιχιχι

Λοιπνο εαν ξαναναφερςι το θεμα με το Γαιοκεντρικο μοντελο
σε ασχετο θεμα ΘΑ σε Ξαναρωτησησω.
Γενικα απελευθερωσου απο την εμμονη σου να αναφερεις σε ασχετα θεματα το γαιοκεντρικο μοντελο και θα τα "παμε καλα" ( οσο γινετια λογο των εμμονων σου)

Ετσι για την ιστορια εσυ ησουν αυτος που αναφερε παλι το γαιοκεντρικο μοντελο σε ενα ΑΣΧΕΤΟ ΘΕΜΑ.

Ο λογος που εφερς στο προσκηνιο αυτη την σελιδα δεν ειναι
επειδη εκανε λογο ο Αμεινίας για δομημενη σκεψη
επελεξες να φερεςι αυτη την σελιδα λογο της εμμονης σου σχετικα
μιας που δομημενη σκεψη εχει και η πλεονοτητα των Φυσικων
που θεωρει το Γαιοκεντρικο μντελο χαζομαρα

Αυτοι αγορακι μου δεν εχουν δομημενη σκεψη;
ο Δικος σου ομως εχει δομημενη....

Το γεγονος οτι το συνεχισες δειχνει ποσο εμμονη εχεις σχετικα

Η ερωτηση σου εχει πολυ πλακα ...

Σου εχω εξηγησει επανηλημενα γιατι δεν αποδεχεσαι Εσυ την διαφορετικη αποψη και με ρωτας Υπουλα το εαν θα πρεπει να καει το διαφορετικο;

ρε θα μας Τρελανεις ;

Το θεμα που γραφουμε τωρα εχει την συμπεριφορα μου
προς τον Χ.Ο. που παροτι εχει διαφορετικες θεσεις
εχει την εκτιμιση μου σαν "δυκτιακος χαρακτηρας"
ποτε δεν το "εκαψα" μαλιστα βασιζωμενος στις θεσεις
των οργανων της εκλησιας του που εδειξα γιατι πρεπει
να απομακρυνθει απο τον μαξιμο

Ενω καλιστα, συνφωνα παντα με την λογικη σου( εδω σηκωνει συζητηση)
Θα μπορουσα να μπω σε κοροιδιευτικα σχολια για το προσωπο
του Χ.Ο. πραγμα που δεν εκανα , γιατι σεβομαι την διαφορετικη αποψη

Οποτε Χρηστο πανε σε ενα καθευτη και κανε την ιδια ερωτηση
στον εαυτο σου.

Υσ: εαν παλι εισαι δυχασμενη προσοπικοτητα μηντο κανεις
ειναι δωρο -αδωρο...
Εαν το καταλαβες...



__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ονειροπαγίδα
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 21:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ονειροπαγίδα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σόρρυ που διακόπτω μια ξαναεμφανιζόμενη <<μάχη>> μεταξύ σας αλλά πάνω στην μάχη σας ξεχάσατε να απαντήσετε στο ερώτημά μου. Το ερώτημα είναι, υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανηστεί ο Ιησούς Χριστός έστω και αγνώριστος ή κρυφά;
Ευχαριστώ
whatever hurts you it only makes you stronger,so feel the truth about yourself and others...

Edited by - Ονειροπαγίδα on 03/02/2014 21:04:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 21:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σόρρυ που διακόπτω μια ξαναεμφανιζόμενη <<μάχη>> μεταξύ σας αλλά πάνω στην μάχη σας ξεχάσατε να απαντήσετε στο ερώτημά μου. Το ερώτημα είναι, υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανηστεί ο Ιησούς Χριστός έστω και αγνώριστος ή κρυφά;
Ευχαριστώ
whatever hurts you it only makes you stronger,so feel the truth about yourself and others...

Edited by - Ονειροπαγίδα on 03/02/2014 21:04:20


Θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος,ο οποιός θα περαστεί για τον Χριστό απο πολλους ανθρώπους...Έλεγε ένας γέροντας της Ορθοδοξίας:''Όταν ακουσετε οτι ξανάρθε ο Χριστός στην γη,να ξέρετε οτι αυτός είναι ο Αντίχριστος!!!''

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 22:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gewkwn μετά την παρέμβαση της Μύθηρα, είχα σκοπό να το ξανασκεφτώ και να συμμετάσχω σε συζητήσεις. Αλλά με τα τελευταία σου ποστ(εκείνα όπου επαναλάμβανες μετά μανίας το "εγωιστής"), αποφάσισα πως δεν θέλω.

Όχι, δεν θέλω να συζητήσω τίποτα με κανέναν, ούτε θέλω κανείς να δεχθεί αυτά που πιστεύω σε καμμιά περίπτωση. Με τίποτα. Ούτε πάλι με πειράζει τί πιστεύετε εσείς. Δεν έχω εμμονές, κανένα κόμπλεξ να στην πω, ούτε με πειράζει που με θεωρείς ηλίθιο. Δεν επηρεάζει την ζωή μου η γνώμη του καθενός για εμένα, δεν με ενδιαφέρουν τα πρόσωπα, δεν με ενδιαφέρει τίποτα.

Θέλω απλώς να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ασχοληθώ με πιο σημαντικά και κρίσιμα πράγματα, από το να τρώγομαι στα φόρουμ. Η γνώση δεν κερδίζεται έτσι.

Για την δημιουργία ομάδων, έχεις δίκιο. Δεν έχω καμμιά σχέση με την Μύθηρα, τον Panpam, τον PanosT, τον Χριστιανό Ορθόδοξο κ.ά. Είμαι μόνος, εντελώς μόνος, πραγματικά μόνος.

Δεν χρειάζομαι την συμπόνοια και την συμπαράσταση κανενός. Προτιμώ να απομονωθώ απ' όλους και να ησυχάσω.

Καλές συζητήσεις σας εύχομαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ονειροπαγίδα
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 22:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ονειροπαγίδα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Σόρρυ που διακόπτω μια ξαναεμφανιζόμενη <<μάχη>> μεταξύ σας αλλά πάνω στην μάχη σας ξεχάσατε να απαντήσετε στο ερώτημά μου. Το ερώτημα είναι, υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανηστεί ο Ιησούς Χριστός έστω και αγνώριστος ή κρυφά;
Ευχαριστώ
whatever hurts you it only makes you stronger,so feel the truth about yourself and others...

Edited by - Ονειροπαγίδα on 03/02/2014 21:04:20


Θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος,ο οποιός θα περαστεί για τον Χριστό απο πολλους ανθρώπους...Έλεγε ένας γέροντας της Ορθοδοξίας:''Όταν ακουσετε οτι ξανάρθε ο Χριστός στην γη,να ξέρετε οτι αυτός είναι ο Αντίχριστος!!!''




Ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα αλλά αυτό που είπες μου θυμίζει πολλά παρόμοια γεγονόντα και κάποιον συγκεκριμένα αν δεν κάνω λάθος...
Όσο αφορά εσένα Χρήστος Ελ ένα πράγμα να ξέρεις, δεν κατσουφιάζουμε κάθε φορά που μας την λένε, με όποιον τρόπο, και καλύτερα είναι να μην φύγεις από το φόρουμ γιατί σίγουρα υπάρχουν άτομα που θα εκτιμήσουν την άποψή σου και εννοείται πως θα έχουν καλή διάθεση να συζητήσουν μαζί σου αλλά και με άλλους που έχουν παρεμφερείς απόψεις. Γι αυτό σε παρακαλώ μην φύγεις. Δεν μ αρέσει να φεύγουν άτομα από το φόρουμ που είναι ανοιχτόμυαλα και επικοινωνιακά. Έχω ήδη μάλλον χάσει την CHARMED για τους ίδιους λόγους.Αυτή θα μπορούσε να με βοηθήσει σε ένα σημαντικό θέμα που με απασχολεί με τις σφαιρικές γνώσεις που έχει μην φεύγεις τώρα κ εσύ γιατί σίγουρα όλο και κάποιον θα μπορούσες να βοηθήσεις.
Ονειροπαγίδα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2014, 22:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Gewkwn μετά την παρέμβαση της Μύθηρα, είχα σκοπό να το ξανασκεφτώ και να συμμετάσχω σε συζητήσεις. Αλλά με τα τελευταία σου ποστ(εκείνα όπου επαναλάμβανες μετά μανίας το "εγωιστής"), αποφάσισα πως δεν θέλω.

Όχι, δεν θέλω να συζητήσω τίποτα με κανέναν, ούτε θέλω κανείς να δεχθεί αυτά που πιστεύω σε καμμιά περίπτωση. Με τίποτα. Ούτε πάλι με πειράζει τί πιστεύετε εσείς. Δεν έχω εμμονές, κανένα κόμπλεξ να στην πω, ούτε με πειράζει που με θεωρείς ηλίθιο. Δεν επηρεάζει την ζωή μου η γνώμη του καθενός για εμένα, δεν με ενδιαφέρουν τα πρόσωπα, δεν με ενδιαφέρει τίποτα.

Θέλω απλώς να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να ασχοληθώ με πιο σημαντικά και κρίσιμα πράγματα, από το να τρώγομαι στα φόρουμ. Η γνώση δεν κερδίζεται έτσι.

Για την δημιουργία ομάδων, έχεις δίκιο. Δεν έχω καμμιά σχέση με την Μύθηρα, τον Panpam, τον PanosT, τον Χριστιανό Ορθόδοξο κ.ά. Είμαι μόνος, εντελώς μόνος, πραγματικά μόνος.

Δεν χρειάζομαι την συμπόνοια και την συμπαράσταση κανενός. Προτιμώ να απομονωθώ απ' όλους και να ησυχάσω.

Καλές συζητήσεις σας εύχομαι.




Εγωιστη και ατομο με εμμονες σε χαρακτιρισα
και σου εξηγησα το γιατι πολυ συγκεκριμενα
για να αποφυγω την παραγωγη ασχετων συμπερασματων
απο μερους σου
βλεπω οτι η παραγωγη ασχετων συμπερασματων
συνεχιζει ακαθεκτη

Ρε συ Χρηστο Ελ εν σε χαρακτιρισα Ιλιθιο.
Που ακριβως το γραφω αυτο;


Αντε να δω ποσο θα κανεις να ξαναεναφανιστεις
εστω και με καινουριο username.

Και ετσι θα δεις ποσο "καθαρη" ειναι η προσεγκιση
σου καθαρα εσυ ,καθαρα για σκεψη ,
καθαρα για να δεις ποσο πραγματικα θελςι να συνεχισεις
να συμετεχεις σε ενα φορουμ "που σε εχει κουρασει"
κατα δικη σου δηλωση ...
Εκτος εαν την εχεις ξεχασει και θελεις να σου την θυμισω

Αντε λοιπον καλη ηρεμια ...
και προσεξε οτι στην περιπτωση σου υσχυει το "δις εξαρματιν
ουκ αντρος Σοφου" νομιζω μονο που θα ειναι "το τρις εξαρματιν..."

__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 00:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν χρειάζομαι την συμπόνοια και την συμπαράσταση κανενός. Προτιμώ να απομονωθώ απ' όλους και να ησυχάσω.

Καλές συζητήσεις σας εύχομαι.



Χρίστος Έλ λυπάμαι που το λέω αλλά μας εχεις κουράσει!
πάρε επιτελους μια απόφαση, ή μείνεις ή θα φύγεις!
μόνο μην περιφέρεσαι απο θέμα σε θέμα ως ένας σύγχρονος Βασιλάκης Καΐλας!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 01:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθέρα, δεν έχεις καταλάβει τίποτα μου φαίνεται.

Το παλικάρι δουλεύει για τη Wind. Όλο αυτό το πανηγύρι, είναι μέρος του concept της επόμενης διαφήμισης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy