ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 δεν εμφανίστηκε τελικά ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2013, 22:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιθηρ
Εχω την αίσθηση οτι για κάποιο λόγο (αν και τον αγνοώ)
τοποθετείς τον εαυτό σου στο απυρόβλητο
ή για τον ίδιο ανεξήγητο λόγο, επιδιώκεις μια χρονική απενεργοποίηση.

Τίποτα απο τα δύο.
Απλά, δεν ανέχομαι, να με περνάνε για βλάκα.

Και προς πίστωσιν των ανωτέρω, λαμβάνω ένα 10ημερο, απενεργοποίησης, απο την...σημαία.
Λόγω απρεπούς συμπεριφοράς, φυσικά!

Θα επανέλθω στις 14-12-2013 και ώραν 22:06

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2013, 22:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Και η ξεφτίλα δεν έχει τέλος...

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ατελείωτη...ξεφτίλα!

Εδωσε ο Χριστος Ελ τον κωδικό του στον Αλέξανδρο και ο μόνος που συνεχίζει απτόητος, είναι ο Σωτήρης.

Sesostris πως ανέχεσαι την προσβολή της νοημοσύνης σου, απο τους...ξέρεις ποιούς?



Φίλοι DSM και ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Ο καθ' ένας μας χαρακτηρίζεται από την σοβαρότητα αυτών που γράφει, και πιστεύω ότι η πλειοψηφία αυτών που μας διαβάζει, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, έχει κρίση και κρίνει την σοβαρότητα των επιχειρημάτων εκάστου εξ ημών. Οπότε στην προκειμένη περίπτωση δεν νομίζω πως υποβιβάστηκε η δική μου νοημοσύνη από τους αναγνώστες μας, όπως δεν αμφισβητήθηκε και η νοημοσύνη του Κηφέα στο θέμα της περιστροφής της Γης.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2013, 22:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός τούτου αν δεν απαντούσα κι εγώ στα όσα ανιστόρητα και ασύστατα δημοσιεύονται εδώ μέσα, το θέμα θα καταντούσε μονόλογος μεταξύ των φανατικών χριστιανών όπως έγινε μερικές σελίδες πριν, και σελίδα προπαγάνδας της ΟΟΔΕ, σε όσους αγνοούν την ιστορική πραγματικότητα.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2013, 23:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δηλαδή αγαπητέ Σωτήρη, μετά από αυτό:

quote:
Χρίστος Έλ 04/12/2013, 20:34:29
Γιατί η δουλειά του αληθινού χριστιανού απολογητή είναι να τσακίζει το ψέμα που αποπροσανατολίζει, δεν είναι να δικαιολογεί τα δήθεν αδικαιολόγητα.

τί ακριβώς περισσότερο έχεις να προσθέσεις?

Υ.Γ. Οι εντάσεις δικές μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 07:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκτός τούτου αν δεν απαντούσα κι εγώ στα όσα ανιστόρητα και ασύστατα δημοσιεύονται εδώ μέσα, το θέμα θα καταντούσε μονόλογος μεταξύ των φανατικών χριστιανών όπως έγινε μερικές σελίδες πριν, και σελίδα προπαγάνδας της ΟΟΔΕ, σε όσους αγνοούν την ιστορική πραγματικότητα.

*



Σέσοστρι, περιμένω ακόμη την απάντηση στα όσα "ασύστατα" είπα για τον Δανιήλ έως τώρα(με αιτιολόγηση).

Διαβάζω και την σελίδα αυτού του αθεϊστή που μου έστειλες(failure of Daniel's prophecies)και θα απαντήσω σύντομα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 07:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αιθηρ
Εχω την αίσθηση οτι για κάποιο λόγο (αν και τον αγνοώ)
τοποθετείς τον εαυτό σου στο απυρόβλητο
ή για τον ίδιο ανεξήγητο λόγο, επιδιώκεις μια χρονική απενεργοποίηση.

Τίποτα απο τα δύο.
Απλά, δεν ανέχομαι, να με περνάνε για βλάκα.

Και προς πίστωσιν των ανωτέρω, λαμβάνω ένα 10ημερο, απενεργοποίησης, απο την...σημαία.
Λόγω απρεπούς συμπεριφοράς, φυσικά!

Θα επανέλθω στις 14-12-2013 και ώραν 22:06

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Για την ακρίβεια κανείς δεν σε πέρασε για βλάκα. Μόνος σου κόλλησες αυτήν την ετικέτα πάνω σου με την ανούσια υποψία σου.

Και στο κάτω-κάτω ας υποθέσουμε πως η ανούσια υποψία σου ήταν αληθής, γιατί δεν πρόκειται να σου περάσει από το μυαλό πως ίσως κάνεις λάθος. Το θέμα δεν είναι ΠΟΙΟΣ είμαι(η Κου Κλουξ Κλαν, η ΟΟΔΕ, η CIA, ο Ζορό, ο Μπάτμαν), το θέμα είναι ΤΙ λέω. Και περιμένω απάντηση στα ΟΣΑ λέω.

Ελπίζω η επανεμφάνισή σου να είναι συγκλονιστική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 07:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και δηλαδή αγαπητέ Σωτήρη, μετά από αυτό:

quote:
Χρίστος Έλ 04/12/2013, 20:34:29
Γιατί η δουλειά του αληθινού χριστιανού απολογητή είναι να τσακίζει το ψέμα που αποπροσανατολίζει, δεν είναι να δικαιολογεί τα δήθεν αδικαιολόγητα.

τί ακριβώς περισσότερο έχεις να προσθέσεις?

Υ.Γ. Οι εντάσεις δικές μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Που είναι το κακό στα κόκκινα γράμματα; Είναι κακό να υπερασπίζεται κανείς ένα βιβλίο που αγαπάει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 07:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α μάλιστα! Το κακό είναι η λέξη "δουλειά".

Πράγματι, κοπανάω κάθε μήνα 1000 ευρουλάκια από τον λογαριασμό τραπέζης που έχω καταθέσει στον εργοδότη μου από την ΟΟΔΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 07:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε σεις αφήστε ποια αυτή την λέξη "νοημοσύνη". θα αρχίσω να σας κολλάω επίθετα στο τέλος.

Είπαμε, απαντάμε στο επιχείρημα. Τί σόι τακτική είναι αυτή; Δηλαδή την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια και ξευτιλίζουμε το επιχείρημα του συνομιλητή με μια φράση; Όταν το επιχείρημα είναι μπροστά σου δεν μπορείς να το αποφύγεις με φράσεις "η νοημοσύνη του συνομιλητή πάσχει"...

Μόνο χαζοί πείθονται από την υπεκφυγή στην "αυθεντία"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 10:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκτός τούτου αν δεν απαντούσα κι εγώ στα όσα ανιστόρητα και ασύστατα δημοσιεύονται εδώ μέσα, το θέμα θα καταντούσε μονόλογος μεταξύ των φανατικών χριστιανών όπως έγινε μερικές σελίδες πριν, και σελίδα προπαγάνδας της ΟΟΔΕ, σε όσους αγνοούν την ιστορική πραγματικότητα.
...
Η "ιστορική πραγματικότητα" που θέλεις να σερβίρεις (το γιατί εσύ το ξέρεις) είναι μια διαστροφή των γεγονότων - ότι "ανιστόρητα και ασύστατα" μπορείς να τα δείξεις αντί να τσιρίζεις "ανιστόρητα και ασύστατα" -

Για μένα τώρα ημερομηνίες "εμφάνισης αντίχριστου", "τέλους κόσμου" και θεωρίες "η γή είναι επίπεδη" μάλλον έντεχνα αποπροσανατολίζουν από την ουσία που είναι το ζωντανό βίωμα σχέση με ένα ζωντανό Θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 14:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1η παρατήρηση

Σέσοστρι, ο Sandoval γράφει για τον Αντίοχο τον Επιφανή στην σελίδα που έδωσες: He not only desecrated the Jerusalem Temple and outlawed Judaism, but even neglected Apollo, his family's patron god, to promote the cult of Zeus Olympios.

Lol. Ας δούμε τί γράφουν και τα σχετικά εδάφια στον Δανιήλ.

Δανιήλ 11ο κεφάλαιο
37 Και δεν θέλει φροντίζει περί των θεών των πατέρων αυτού ουδέ περί επιθυμίας γυναικών ουδέ θέλει φροντίζει περί ουδενός θεού, διότι θέλει μεγαλυνθή υπεράνω πάντων.
38 Τον δε θεόν Μαουζείμ θέλει δοξάσει επί του τόπου αυτού· και θεόν, τον οποίον οι πατέρες αυτού δεν εγνώρισαν, θέλει τιμήσει με χρυσόν και άργυρον και με πολυτίμους λίθους και με πράγματα επιθυμητά.
39 Ούτω θέλει κάμει εις τα οχυρώματα Μαουζείμ μετά θεού αλλοτρίου· όσοι γνωρίσωσιν αυτόν, εις αυτούς θέλει πληθύνει δόξαν και θέλει κάμει αυτούς να εξουσιάσωσιν επί πολλών, και την γην θέλει διαμοιράσει με τιμήν.

Είναι αστεία αυτή η άποψη του κυρίου που έγραψε το άρθρο. Όταν το εδάφιο μιλάει για "θεούς των πατέρων του", δεν εννοεί κάποιον θεό που είναι προσωπικά προσφιλής στους γονιούς του, μιλάει για τους ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ του γενικά, τους Έλληνες. Εξάλλου λέει "ΘΕΟΥΣ των πατέρων του", δεν λέει "ΘΕΟ των πατέρων του". Ο Απόλλων δηλαδή είναι των Ελλήνων και ο Δίας όχι;

Περιμένω τοποθέτηση πάνω σε αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 14:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλωστε οι βασιλιάδες σχετίζονται με τον Δία, με τον Απόλλωνα σχετίζονται οι αοιδοί, προφήτες, μάντεις κτλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 14:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σημειώσω ένα λάθος που έκανα. Ναι, μιλάει για τους θεούς των προγόνων του, του έθνους του δηλαδή, αλλά αυτός δεν είναι ο Αντίοχος και οι Έλληνες.

Ελπίζω να μην φθάσει κάποιος στο σημείο να πει πως ο Αντίοχος δεν φρόντισε για την λατρεία του Δία.

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 16:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι Εβραίοι της εποχής των Μακκαβαίων ή και αργότερα θεώρησαν τον Αντίοχο τον Επιφανή ως τον Αντίχριστο του Δανιήλ 11, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Το ίδιο το κείμενο του Δανιήλ θα καθορίσει αν έχουν δίκιο ή όχι.

Ή μήπως ξεχνάνε την ρήση του Ιησού για το βδέλυγμα της ερημώσεως;

Στον Δανιήλ 11, τα εδάφια 21-45 αναφέρονται σε ΕΝΑΝ βασιλιά του Βορρά. Στο 21 διαβάζουμε πως έρχεται κάποιος απ' έξω(μη συγγενής) και καταλαμβάνει το βασίλειο με κολακείες, χωρίς να είναι κληρονόμος. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΟΧΟ ΤΟΝ ΕΠΙΦΑΝΗ, ο οποίος έλαβε νόμιμα το βασιλικό αξίωμα όταν πέθανε ο αδελφός του Σέλευκος Δ'. Στο 23 λέει πάλι πως υπερισχύει μετά ολίγου λαού. Πάλι καμμιά σχέση με τον Αντίοχο. Ή μήπως έχει σχέση με τα εδάφια που λένε πως δεν φροντίζει για κανένα Θεό ούτε εκείνους τους θεούς των πατέρων του;

Αν οι κριτικοί θεωρούν πως το βιβλίο του Δανιήλ ανήκει πια στο παρελθόν, με περασμένες δήθεν προφητείες και αποτυχίες, θα πρέπει να μας πουν γιατί.

Αν πιστεύουν πάλι πως δεν υπάρχουν πια άμαξες, άλογα, πλοία, πύργοι, βασιλιάδες που πολεμούν και διαχρονικές αξίες στην Βίβλο, τότε θα πρέπει επίσης να δώσουν μια εξήγηση για αυτήν την μοδάτη και επιφανειακή άποψή τους. Νιώθουν αυτοί διαχρονικοί;

Και στο κάτω-κάτω αν δεν πιστεύουν, καλό θα ήταν να μην αναλώνουν το χρόνο τους με κάτι που θεωρούν "παλιομοδίτικο" και "ξεπερασμένο". Ας διαβάσουν τους προφήτες της νέας εποχής και επιστημονικά περιοδικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 16:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι έχουμε βγει προ πολλου off-topic!Σε αυτο το νήμα διαπραγματευομαστε την έλευση του Αντιχρίστου μέσα στο 2013,αν θέλετε να μιλήσετε για το βιβλίο του Δανιήλ και΄΄ποσο έγκυρο είναι,ανοιξτε καινούργιο θέμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 21:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOΣ
Ατελείωτη...ξεφτίλα!

Εδωσε ο Χριστος Ελ τον κωδικό του στον Αλέξανδρο και ο μόνος που συνεχίζει απτόητος, είναι ο Σωτήρης.

Sesostris πως ανέχεσαι την προσβολή της νοημοσύνης σου, απο τους...ξέρεις ποιούς?


Χρίστος Ελ (κυρίως) Χριστιανός Ορθόδοξος (με ημερομηνία λήξης) και panpam (δευτερευόντως) είστε οι μόνοι που απομείνατε και δίνετε άθελα σας τροφή για να κάνουν οι γνωστοί καρπαζωμένοι, ξεβρακωμένοι και τσαλακωμένοι πανταχόθεν προπαγάνδα εναντίον του Χριστού, του Χριστιανισμού και των Χριστιανών στο Μύθος και Θρησκεία.

Ελπίζω να το συνειδητοποιήσετε και να κατεβάσετε τα ρολλά στο παραμάγαζο του Ρασιά...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 22:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Γιατί η δουλειά του αληθινού χριστιανού απολογητή είναι να τσακίζει το ψέμα που αποπροσανατολίζει, δεν είναι να δικαιολογεί τα δήθεν αδικαιολόγητα.

DSM
Και δηλαδή αγαπητέ Σωτήρη, μετά από αυτό:
τί ακριβώς περισσότερο έχεις να προσθέσεις?



Και το κερασάκι στην τούρτα του εσχάτως αρειμάνιου Χρίστου, το (We take no prisoners.).
Κατανοώ την ευαισθησία σου φίλε Μάνο, αλλά αυτά δεν είναι καινούργια για μένα, πρώτον γιατί όπως πιστεύω είναι ο απόηχος από τις πάλαι πότε βιβλιοπυρές, το κολαστήριο της Σκυθοπόλεως, τις βεβηλώσεις και τις κατεδαφίσεις των αρχαίων ιερών κλπ. Αν αναβίωνε το θεοκρατικό Βυζάντιο όπως ονειρεύονται οι ρασοφόροι, το λιγότερο που θα παθαίναμε εμείς θα ήταν να μας έστελναν σιδηροδέσμιους στα ορυχεία. Και δεύτερον γιατί στο παρελθόν έχουν γραφεί πολύ χειρότερα πράγματα εδώ μέσα από ακραίους χριστιανούς.

Όμως επειδή από την άλλη δεν θέλω να αδικήσω και τον Χρίστο, κατά τη γνώμη μου αυτά που γράφει τελευταία δεν ταιριάζουν με το συνηθισμένο ύφος γραφής του. Με τις τελευταίες του αναρτήσεις, μου δίνει την εντύπωση ότι προσπαθεί ανεπιτυχώς να μιμιθή το ύφος των γνωστών και μη εξαιρετέων ηρώων του, που τους θαυμάζει και τους θεωρεί μάρτυρες και θύματα των διωγμών από τους "αντιχριστιανούς" διαχειριστές.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 22:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ave Soter. Morituri te salutant.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 22:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Νομίζω οτι έχουμε βγει προ πολλου off-topic!Σε αυτο το νήμα διαπραγματευομαστε την έλευση του Αντιχρίστου μέσα στο 2013,αν θέλετε να μιλήσετε για το βιβλίο του Δανιήλ και΄΄ποσο έγκυρο είναι,ανοιξτε καινούργιο θέμα!

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε σ' αυτά που επισημαίνεις. Ίσως πρέπει οι διαχειριστές να ξεμπλοκάρουν το προσωρινά απενεργοποιημένο θέμα "Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια", για να συζητήσουμε εκεί τα περί προφητών, (προφητών), και προφητειών.


*

Edited by - Sesostris on 05/12/2013 22:38:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2013, 23:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Η "ιστορική πραγματικότητα" που θέλεις να σερβίρεις (το γιατί εσύ το ξέρεις) είναι μια διαστροφή των γεγονότων

Αυτό άστο να το κρίνουν αγαπητέ panpam αυτοί που μας διαβάζουν.
quote:
panpam
ότι "ανιστόρητα και ασύστατα" μπορείς να τα δείξεις αντί να τσιρίζεις "ανιστόρητα και ασύστατα" -

Τα έχω γράψει αρκετές φορές αλλά απευθύνονται σε ώτα μη ακουόντων. Όσο για το τσίριγμα, νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο στον τρόπο της απάντησής σου.
quote:
panpam
Για μένα τώρα ημερομηνίες "εμφάνισης αντίχριστου", "τέλους κόσμου" και θεωρίες "η γή είναι επίπεδη" μάλλον έντεχνα αποπροσανατολίζουν από την ουσία που είναι το ζωντανό βίωμα σχέση με ένα ζωντανό Θεό.

Συμφωνώ. Ακριβώς πως το γράφεις! Για σένα και για όσους βιώνουν στην εικονική πραγματικότητα που έχουν δημιουργήσει τα ιερατεία. Όμως για μας τους υπόλοιπους υπάρχει η καταγεγραμμένη ιστορία που δεν μπορούν, όσο κι αν προσπαθούν να την χαλκεύσουν.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2013, 09:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλέξανδρε έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Κάθε φορά που ανοίγει ένα θέμα για τον Χριστό και την Βίβλο, ορμάνε οι περισσότεροι από τους μη χριστιανούς για να βγάλουν το άχτι τους έναντι σε αυτό που μισούν θανάσιμα. Σκυλιάζουν, γαυγίζουν, φτύνουν και εν τέλει δεν ανέχονται να βλέπουν στους χώρους που συχνάζουν θέματα που προσβάλλουν τα πιστεύω τους.

Από την άλλη όμως, δεν νομίζω πως γίνεται κάπου συγκεκριμένα προπαγάνδα κατά του Χριστού.ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΚΛΥΣΤΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, από προπαγάνδα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση τα τελευταία χρόνια είναι το ανυπόκριτο μίσος με το οποίο μιλάνε για τον Ιησού τελευταία πολιτικοί, πανεπιστημιακοί, ερευνητές, επιστήμονες.Κάποιοι το βαφτίζουν αυτό ελευθερία από την σκλαβιά της λογοκρισίας και του κλήρου. Όταν όμως ΠΑΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Η ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΦΑΣΙΣΜΟ. Τον Χριστό ξέρουν όμως να τον υβρίζουν απερίφραστα. Και εγώ σε απάντηση τους λέω πως είναι όλοι τους ρομποτάκια μασώνοι και ΣΚΥΛΙΑ της Νέας Τάξης Πραγμάτων. Γιατί έχουν όλα αφέντη.

Εν τέλει δεν νομίζω οι αναγνώστες να είναι τόσο χαζοί ώστε να μην μπορούν να κρίνουν από τα λεγόμενα του καθενός. Εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα αυτήν την εξυπνάδα, αλλά αναγκάζομαι να το κάνω γιατί κάποιοι μη Χριστιανοί αντί να φέρουν αντιεπιχειρήματα μου πετάνε αυτό, ότι δηλαδή οι αναγνώστες θα κρίνουν. ΦΕΡΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ εκτός από το να αναπαράγετε αυτή την φράση.


Τώρα. Σέσοστρι, δεν νομίζω πως είναι κακό να πάρω 2-3 φράσεις που μου αρέσανε από τον Αλέξανδρο. Εξάλλου η δυναμική υπεράσπιση των Γραφών δεν έχει copyright. Δεν είναι κακό κάποιος να αποφασίσει να είναι πιο αποφασιστικός και να χειρίζεται καλύτερα τις επιθέσεις εναντίον του.

Το "take no prisoners" το είπα μεταφορικά. Δεν νομίζω δηλαδή πως αν έστελνα και μια εικόνα Γραφής σε σχήμα όπλου να νόμιζες πως είμαι δολοφόνος. Να μου πεις δεν το πιστεύεις. ΟΚ, και εγώ δεν πιστεύω πως κάποιοι μη Χριστιανοί δεν θα χρησιμοποιούσαν βία ενάντια στους Χριστιανούς. Είμαι σίγουρος πως έχουν τις ίδιες διαθέσεις για τις οποίες μας κατηγορείτε, ταυτίζοντάς μας με βασανιστές, ιεροεξεταστές κτλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2013, 15:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Νομίζω οτι έχουμε βγει προ πολλου off-topic!Σε αυτο το νήμα διαπραγματευομαστε την έλευση του Αντιχρίστου μέσα στο 2013,αν θέλετε να μιλήσετε για το βιβλίο του Δανιήλ και΄΄ποσο έγκυρο είναι,ανοιξτε καινούργιο θέμα!

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε σ' αυτά που επισημαίνεις. Ίσως πρέπει οι διαχειριστές να ξεμπλοκάρουν το προσωρινά απενεργοποιημένο θέμα "Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια", για να συζητήσουμε εκεί τα περί προφητών, (προφητών), και προφητειών.


*

Edited by - Sesostris on 05/12/2013 22:38:44


Sesostris,
αυτο λέω και εγω,ενεργοποιηστε το άλλο νήμα,ή ανοιξτε καινουργιο,μην τα γράφετε εδώ γιατι αλλοιωνεται το περιεχόμενο του νήματος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2013, 23:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Αλέξανδρε έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Κάθε φορά που ανοίγει ένα θέμα για τον Χριστό και την Βίβλο, ορμάνε οι περισσότεροι από τους μη χριστιανούς για να βγάλουν το άχτι τους έναντι σε αυτό που μισούν θανάσιμα. Σκυλιάζουν, γαυγίζουν, φτύνουν και εν τέλει δεν ανέχονται να βλέπουν στους χώρους που συχνάζουν θέματα που προσβάλλουν τα πιστεύω τους.

Δηλαδή φίλε Χρίστο δεν επιτρέπεται η κριτική και η διαφορετική άποψη; Δεν πρέπει να αντιπαραβάλλονται τα όσα ανιστόρητα προβάλλονται μέσα στα ιερά κείμενα του χριστιανισμού με την καταγεγραμμένη ιστορική πραγματικότητα; Πρέπει να εμπεδώσης ότι το esoterica είναι ένας χώρος ελεύθερη έκφρασης, διακίνησης ιδεών και ανταλλαγής απόψεων, και δεν λογοκρίνει τις απαντήσεις των μελών του παρά μόνο στην περίπτωση που αυτές υπερβαίνουν τα όρια της ευπρέπειας. Αν εσύ και ο κάθε Αλέξανδρος επιθυμείτε μια σελίδα δίχως κρίσεις σ΄ αυτά που γράφετε, υπάρχουν ένα σωρό χριστιανικές σελίδες όπου μπορείτε να γράφετε τις απόψεις σας, να συμφωνείτε όλοι μεταξύ σας, και να ζείτε ευτυχισμένοι μέσα στην εικονική σας πραγματικότητα.
quote:
Χρίστος Έλ
Από την άλλη όμως, δεν νομίζω πως γίνεται κάπου συγκεκριμένα προπαγάνδα κατά του Χριστού.

Τελικά φίλε μου πρέπει να αποφασίσης. Γίνεται προπαγάνδα, ή δεν γίνεται. Γιατί παρακάτω γράφεις άλλα.
quote:
Χρίστος Έλ
Κάποιοι το βαφτίζουν αυτό ελευθερία από την σκλαβιά της λογοκρισίας και του κλήρου.

Γιατί, δεν είναι;; Πριν μερικές δεκαετίες το 1979, ο Θωμάς Μαράς καταδικάστηκε σε φυλάκιση επειδή εξέδωσε το βιβλίο του “ΟΙ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ”. Όταν προβλήθηκε τον Οκτώβριο του 1988 στη χώρα μας η ταινία "Ο Τελευταίος Πειρασμός” του Ν. Καζαντζάκη, έγιναν βανδαλισμοί και καταστροφές στους κινηματογράφους που την πρόβαλλαν, και τελικά χρειάστηκε η προστασία της αστυνομίας για να συνεχιστή η προβολή της. Ευτυχώς μετά που άλλαξαν τα πράγματα, ο Μίμης Ανδρουλάκης τη γλύτωσε μόνο με κάψιμο του βιβλίου του “Μ εις την ν” από τους φανατικούς χριστιανούς.
quote:
Χρίστος Έλ
Όταν όμως ΠΑΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Η ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΦΑΣΙΣΜΟ.

Φυσικά! Μπορεί να γίνεται κριτική στην εβραϊκή κυβέρνηση για τους ανεπίτρεπτους πολιτικούς χειρισμούς της, ή στην Παλαιά Διαθήκη για τα όσα γράφει, όμως δεν μας φταίει ο κάθε φουκαράς Εβραίος για την σταύρωση ενός φανταστικού προσώπου, που οι αιρετικοί συμπατριώτες του αρχικά και οι υπόλοιποι αργότερα με την βοήθεια των αυτοκρατόρων ανακήρυξαν σε Μεσσία και τον έκαναν αρχηγό θρησκείας.
quote:
Χρίστος Έλ
Τον Χριστό ξέρουν όμως να τον υβρίζουν απερίφραστα.

Άλλα έγραψες πιο πάνω.
quote:
Χρίστος Έλ
Και εγώ σε απάντηση τους λέω πως είναι όλοι τους ρομποτάκια μασώνοι και ΣΚΥΛΙΑ της Νέας Τάξης Πραγμάτων. Γιατί έχουν όλα αφέντη.

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω φίλε Χρίστο, ότι δεν είμαι ούτε μασόνος, πολύ δε περισσότερο ρομπότ. Γαβ γαβ γαβ (καλή σου νύχτα).

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2013, 00:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Χριστιανέ Ορθόδοξε σ' αυτά που επισημαίνεις. Ίσως πρέπει οι διαχειριστές να ξεμπλοκάρουν το προσωρινά απενεργοποιημένο θέμα "Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια", για να συζητήσουμε εκεί τα περί προφητών, (προφητών), και προφητειών.
..Για να μην βρομίσει αυτό το σοβαρό θέμα εννοείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2013, 15:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή φίλε Χρίστο δεν επιτρέπεται η κριτική και η διαφορετική άποψη; Δεν πρέπει να αντιπαραβάλλονται τα όσα ανιστόρητα προβάλλονται μέσα στα ιερά κείμενα του χριστιανισμού με την καταγεγραμμένη ιστορική πραγματικότητα; Πρέπει να εμπεδώσης ότι το esoterica είναι ένας χώρος ελεύθερη έκφρασης, διακίνησης ιδεών και ανταλλαγής απόψεων, και δεν λογοκρίνει τις απαντήσεις των μελών του παρά μόνο στην περίπτωση που αυτές υπερβαίνουν τα όρια της ευπρέπειας. Αν εσύ και ο κάθε Αλέξανδρος επιθυμείτε μια σελίδα δίχως κρίσεις σ΄ αυτά που γράφετε, υπάρχουν ένα σωρό χριστιανικές σελίδες όπου μπορείτε να γράφετε τις απόψεις σας, να συμφωνείτε όλοι μεταξύ σας, και να ζείτε ευτυχισμένοι μέσα στην εικονική σας πραγματικότητα.

Αν θυμάσαι εγώ άνοιξα το θέμα Βιβλικές Αμφισβητήσεις, οπότε εγώ έδωσα ευκαιρία στην αμφισβήτηση να εκφραστεί. Άλλο είναι να βγάζεις το άχτι σου στο πρόσωπο του Χριστού και άλλο να έχεις απορίες ή διαφωνίες πάνω σε θέματα της Γραφής. Επί την ευκαιρία, ξεκινάς πάντα με την δήλωση πως η Γραφή αντιτίθεται στην ιστορική πραγματικότητα. Δεν έχω πρόβλημα με τις σελίδες που στέλνεις, καλό είναι να δούμε τί γράφουν και οι άθεοι και να βρίσκουμε απαντήσεις σε αυτά που λένε, αλλά από εκεί και πέρα μια συζήτηση απαιτεί να τοποθετείσαι κιόλας. Να λες τί πιστεύεις και γιατί.

quote:

Γιατί, δεν είναι;; Πριν μερικές δεκαετίες το 1979, ο Θωμάς Μαράς καταδικάστηκε σε φυλάκιση επειδή εξέδωσε το βιβλίο του “ΟΙ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ”. Όταν προβλήθηκε τον Οκτώβριο του 1988 στη χώρα μας η ταινία "Ο Τελευταίος Πειρασμός” του Ν. Καζαντζάκη, έγιναν βανδαλισμοί και καταστροφές στους κινηματογράφους που την πρόβαλλαν, και τελικά χρειάστηκε η προστασία της αστυνομίας για να συνεχιστή η προβολή της. Ευτυχώς μετά που άλλαξαν τα πράγματα, ο Μίμης Ανδρουλάκης τη γλύτωσε μόνο με κάψιμο του βιβλίου του “Μ εις την ν” από τους φανατικούς χριστιανούς.

Όμως γνωρίζεις ότι πίσω από την προστασία της ελεύθερης έκφρασης κρύβονται και φασιστικά συμφέροντα, έτσι δεν είναι; Και νομίζω πως η ελεύθερη έκφραση που θα προωθηθεί και θα δημοσιευτεί είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα τους, είναι αυτό που θέλουν. Δεν προωθούν οτιδήποτε, αλλά αυτό που θα τους εξυπηρετήσει.


quote:

Φυσικά! Μπορεί να γίνεται κριτική στην εβραϊκή κυβέρνηση για τους ανεπίτρεπτους πολιτικούς χειρισμούς της, ή στην Παλαιά Διαθήκη για τα όσα γράφει, όμως δεν μας φταίει ο κάθε φουκαράς Εβραίος για την σταύρωση ενός φανταστικού προσώπου, που οι αιρετικοί συμπατριώτες του αρχικά και οι υπόλοιποι αργότερα με την βοήθεια των αυτοκρατόρων ανακήρυξαν σε Μεσσία και τον έκαναν αρχηγό θρησκείας.

Καλά, τί είπες τώρα; Μα και εγώ όταν βρίζω τους Εβραίους δεν αναφέρομαι σε όποιον είναι Εβραίος, αναφέρομαι στα καθίκια που κυβερνούν και βασανίζουν την ανθρωπότητα. Από εκεί και πέρα όποιος Εβραίος εκφραστεί με μίσος ενάντια στον Ιησού και το παρακάνει, θα με εξοργίσει. Προτιμώ να μην διαβάζω τί λένε γενικά, γιατί τσατίζομαι από το μίσος των διάφορων φασισταριών Τούρκων, Εβραίων, Βαλκανίων κτλ.

quote:

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω φίλε Χρίστο, ότι δεν είμαι ούτε μασόνος, πολύ δε περισσότερο ρομπότ. Γαβ γαβ γαβ (καλή σου νύχτα).

Μπορεί όμως να τους υποστηρίξεις αν αντιταχθούν στην θρησκεία του Χριστού. Το γαβ γαβ τί σημαίνει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2013, 15:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γράφω άλλα άσχετα στο παρόν θέμα γιατί έχουμε καταστρέψει το θέμα του Χριστιανού Ορθόδοξου. Το τέλος του κόσμου και η έλευση του Χριστού και του Αντίχριστου είναι πολύ κρίσιμα θέματα.

Αν αποφασίσει κάποιος να ξεκλειδώσει το θέμα για την Βίβλο θα συνεχίσουμε εκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2013, 21:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν γράφω άλλα άσχετα στο παρόν θέμα γιατί έχουμε καταστρέψει το θέμα του Χριστιανού Ορθόδοξου. Το τέλος του κόσμου και η έλευση του Χριστού και του Αντίχριστου είναι πολύ κρίσιμα θέματα.

Αν αποφασίσει κάποιος να ξεκλειδώσει το θέμα για την Βίβλο θα συνεχίσουμε εκεί.



Eγω απλά να πω ότι εμειναν μόλις 24 μέρες πριν την λήξη και το τέλος της θεωρείας του πατρός Μαξίμου....Το 2013 φεύγει και μαζί με αυτό κάθε ελπίδα εμφάνισης του Αντιχρίστου.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2013, 06:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν γράφω άλλα άσχετα στο παρόν θέμα γιατί έχουμε καταστρέψει το θέμα του Χριστιανού Ορθόδοξου. Το τέλος του κόσμου και η έλευση του Χριστού και του Αντίχριστου είναι πολύ κρίσιμα θέματα.

Αν αποφασίσει κάποιος να ξεκλειδώσει το θέμα για την Βίβλο θα συνεχίσουμε εκεί.



Eγω απλά να πω ότι εμειναν μόλις 24 μέρες πριν την λήξη και το τέλος της θεωρείας του πατρός Μαξίμου....Το 2013 φεύγει και μαζί με αυτό κάθε ελπίδα εμφάνισης του Αντιχρίστου.....



Τελικά με έχεις μπερδέψει φίλε Ορθόδοξε. Δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς πιστεύεις.

Αν δεν εκπληρωθεί η εκδοχή του Μαξίμου φεύγει και ΚΑΘΕ ΕΛΠΙΔΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ; Γιατί προηγούμενως είπες πως απλώς δεν θα ξέρεις το πότε. Τώρα πιστεύεις πως δεν πρόκειται να εμφανιστεί καθόλου;

Θα σου συνιστούσα να μην δείχνεις λιποψυχία και να μην δίνεις ευκαιρία σε κάποια άτομα, που νομίζουν ότι είναι πολύ σοφά, να κοροϊδεύουν περισσότερο τον Χριστιανισμό.

Κάποιοι εδώ μέσα δεν πρόκειται να κατανοήσουν ΠΟΤΕ τίποτα σχετικά με τον Χριστιανισμό, αλλά όπως και να ΄χει ας μην τους δίνουμε την ευκαιρία να κάνουν προπαγάνδα. Γιατί εκείνος που δεν γνωρίζει, θα δει την ενδεχόμενη αποτυχία της εκδοχής του Μαξίμου σε συνδυασμό με τα πικρόχολα σχόλιά τους και δεν θα δώσει ποτέ ευκαιρία στην Βίβλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2013, 06:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί για να τελειώνουμε μια και καλή, ΜΠΑΣ λέω ΜΠΑΣ και το χωνέψει κανείς.

ΑΛΛΟ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ, ΑΛΛΟ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕΝΑΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.

Στην προφητεία, έρχεται κάποιος σε ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΓΡΑΦΕΙ Ή ΔΙΑΚΗΡΥΣΣΕΙ ΤΊ ΕΙΔΕ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ. ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ. ΠΟΛΛΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΥΧΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΕΤΣΙ ΑΥΤΟΑΝΑΚΗΡΥΣΣΟΝΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΣΕ ΠΡΟΦΗΤΕΣ(ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΕΣ).

Σχετικά με τον Μάξιμο δεν έχω ιδέα, αν θεωρεί πως το σενάριό του είναι μια ΠΙΘΑΝΗ εκδοχή ή κάτι ΣΙΓΟΥΡΟ. Αν το δεύτερο, φοβάμαι πως θα απογοητευτεί.

Όπως και να' χει πρέπει να σταματήσει πια αυτό το αλαλούμ. Όταν είναι κάποιος σε εγρήγορση δεν είναι ανάγκη να ξέρει και την ακριβή ώρα λεπτομερώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2013, 07:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αυτό εξήγησέ μου Χριστιανέ Ορθόδοξε αυτό που είπες για την άγνοια.

Αν έχεις σημεία γύρω σου και νιώθεις πως τα πράγματα βαδίζουν σε κάποια εκπλήρωση, αλλά δεν ξέρεις την ΑΚΡΙΒΗ ώρα, βρίσκεσαι σε ΑΓΝΟΙΑ;

Δεν νομίζω. Το μόνο που δεν ξέρεις είναι η ακριβής ώρα. Τέτοια γνώση θεωρώ πως είναι περιττή και ανήκει μόνο στον Θεό. Τα σημεία και η ΥΠΟΜΟΝΗ είναι αρκετά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy