ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 δεν εμφανίστηκε τελικά ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2014, 17:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gewkwn,
δεν είναι καθόλου ανοήσία η συμπεριφορά μου,γιατί μπορεί έμενα κάτι να μου έχει διαφύγει και να το έχει στα υπόψιν του ο μοναχός,μπορεί το θέμα να πάρει παράταση και μέσα στο 2014,γιατι μπορεί να έχουν προκύψει ''εξτρα'' στοιχεία που να συνηγορούν σε κάτι τέτοιο!Πολλα είναι τα ''μπορεί'',οπότε ας κάνουμε υπομονή 10 μερούλες να μάθουμε και την θέση του Μάξιμου σε όλα αυτά και τότε θα βγαλουμε τα οριστικά συμπερασματά μας.....



Το θεμα ειναι οτι δηλωσες κατι και τωρα κανεις κουλουτουμπα!!!

Ξευτιλα φιλε ξευτιλα


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2014, 19:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κάνω καμία κώλοτούμπα,ισχύει ό,τι ίσχυε απο τις 1/1/2014!Αυτην την στιγμη,πιστεύω οτι η ιστορία του μοναχου είναι ΠΛΑΝΗ!Αυτή την στιγμή όμως,έ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2014, 20:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κάνω καμία κώλοτούμπα,ισχύει ό,τι ίσχυε απο τις 1/1/2014!Αυτην την στιγμη,πιστεύω οτι η ιστορία του μοναχου είναι ΠΛΑΝΗ!Αυτή την στιγμή όμως,έ;;;



χαχαχαχαχα

ενδιαφερον το γεγονος οτι εγραφες ΑΠΟΛΥΤΑ
για την 1-1-2014 κατι
σαν αυτο

Για μένα όμως δεν αλλάζει κάτι ο,τι και να πει,διότι έχω υποσχεθεί σε όλους οτι αμα ο Αντίχριστος δεν έχει εμφανιστεί μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2013,ο μοναχός βρίσκεται σε πλάνη,το 2013 για εμφάνιση και το 2018 για τέλος του κόσμου,αμφότερα δεν θα έχουν συμβεί....

ενω τωρα γραφεις οτι "μπορει "( λεμε τωρα μιας που εινια σιγουρο)
να του δωσεις και το 2014!!!!
ή εστω καποια περιοδο απ οτο τρεχον ετος ....

Οτι και να πει ετσι ;

ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΛΟΥΤΟΥΜΠΑΣ!!!!

Φορας και περικεφαλαια ...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 01:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανέ Ορθόδοξε, κάτι τέτοιες αποτυχίες ή πλάνες(όπως θες πες το), δημιουργούν την εντύπωση πως όλοι αυτοί οι οποίοι πιστεύουν στις προφητείες, είναι τεμπέληδες που δεν προσπαθούν να αλλάξουν τον κόσμο.

Δυστυχώς είναι μια λαθεμένη ιδέα η ταμπέλα του "τεμπέλη". Δεν "αράζει" κάποιος αν δεν προσπαθεί να αλλάξει τον κόσμο, μπορεί απλά να πιστεύει πως με τις δικές του δυνάμεις ή πως με όλα τα ανθρώπινα συστήματα, τούτο δεν είναι εφικτό. Και γι' αυτό εναποθέτει τις ελπίδες του σε κάποιον ανώτερο που δεν πάσχει από την θνητή φύση.

Αν τώρα κάποιος πιστεύει πως ο κόσμος μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο ή πως ήδη αυτό έχει ξεκινήσει, είναι και αυτό μια άποψη.

Εγώ πάντως βλέπω φασαρία, διχόνοια, παλαιά συστήματα να δίνουν την θέση τους σε νέα, έως ότου και αυτά να παλιώσουν και να δώσουν την θέση τους σε καινούργια. Είναι ένας κύκλος ματαιότητας, όπως περιγράφει ο Εκκλησιαστής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 14:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν κάνω καμία κώλοτούμπα,ισχύει ό,τι ίσχυε απο τις 1/1/2014!Αυτην την στιγμη,πιστεύω οτι η ιστορία του μοναχου είναι ΠΛΑΝΗ!Αυτή την στιγμή όμως,έ;;;



χαχαχαχαχα

ενδιαφερον το γεγονος οτι εγραφες ΑΠΟΛΥΤΑ
για την 1-1-2014 κατι
σαν αυτο

Για μένα όμως δεν αλλάζει κάτι ο,τι και να πει,διότι έχω υποσχεθεί σε όλους οτι αμα ο Αντίχριστος δεν έχει εμφανιστεί μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2013,ο μοναχός βρίσκεται σε πλάνη,το 2013 για εμφάνιση και το 2018 για τέλος του κόσμου,αμφότερα δεν θα έχουν συμβεί....

ενω τωρα γραφεις οτι "μπορει "( λεμε τωρα μιας που εινια σιγουρο)
να του δωσεις και το 2014!!!!
ή εστω καποια περιοδο απ οτο τρεχον ετος ....

Οτι και να πει ετσι ;

ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΛΟΥΤΟΥΜΠΑΣ!!!!

Φορας και περικεφαλαια ...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;


gewkwn,
λέω οτι απλώς είναι πολύ δύσκολο πλέον να του δώσω παράταση μέσα στο 2014,θα πρέπει πρώτα να με πείσει για την χρησιμότητα αυτής...Ετσι όπως το βλέπω,δύσκολο,πολυ δύσκολο να αλλάξει κάτι,αλλα δεν ξέρεις τι γίνεται καμια φορά.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 14:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστιανέ Ορθόδοξε, κάτι τέτοιες αποτυχίες ή πλάνες(όπως θες πες το), δημιουργούν την εντύπωση πως όλοι αυτοί οι οποίοι πιστεύουν στις προφητείες, είναι τεμπέληδες που δεν προσπαθούν να αλλάξουν τον κόσμο.

Δυστυχώς είναι μια λαθεμένη ιδέα η ταμπέλα του "τεμπέλη". Δεν "αράζει" κάποιος αν δεν προσπαθεί να αλλάξει τον κόσμο, μπορεί απλά να πιστεύει πως με τις δικές του δυνάμεις ή πως με όλα τα ανθρώπινα συστήματα, τούτο δεν είναι εφικτό. Και γι' αυτό εναποθέτει τις ελπίδες του σε κάποιον ανώτερο που δεν πάσχει από την θνητή φύση.

Αν τώρα κάποιος πιστεύει πως ο κόσμος μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο ή πως ήδη αυτό έχει ξεκινήσει, είναι και αυτό μια άποψη.

Εγώ πάντως βλέπω φασαρία, διχόνοια, παλαιά συστήματα να δίνουν την θέση τους σε νέα, έως ότου και αυτά να παλιώσουν και να δώσουν την θέση τους σε καινούργια. Είναι ένας κύκλος ματαιότητας, όπως περιγράφει ο Εκκλησιαστής.



Χριστο Ελ,
οι προφητείες,αν είναι αληθινές προφητείες,δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα και κανένα!Το πρόβλημα όμως ξέρεις ποιο είναι;Οτι η συντριπτική πλειοψηφεία αυτών (για να μην πω όλες...) είναι ψεύτικες,καλπικες,πλαστές!Δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα!Αυτο έχω καταλάβει για τις εσχατολογικου περιέχομένου προφητείες τόσο καιρό που ασχολούμαι με αυτές....Οπότε και η περίπτωση να έχω πλανηθεί απο αυτές είναι τεράστια.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 16:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Δεν κάνω καμία κώλοτούμπα,ισχύει ό,τι ίσχυε απο τις 1/1/2014!Αυτην την στιγμη,πιστεύω οτι η ιστορία του μοναχου είναι ΠΛΑΝΗ!Αυτή την στιγμή όμως,έ;;;



χαχαχαχαχα

ενδιαφερον το γεγονος οτι εγραφες ΑΠΟΛΥΤΑ
για την 1-1-2014 κατι
σαν αυτο

Για μένα όμως δεν αλλάζει κάτι ο,τι και να πει,διότι έχω υποσχεθεί σε όλους οτι αμα ο Αντίχριστος δεν έχει εμφανιστεί μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2013,ο μοναχός βρίσκεται σε πλάνη,το 2013 για εμφάνιση και το 2018 για τέλος του κόσμου,αμφότερα δεν θα έχουν συμβεί....

ενω τωρα γραφεις οτι "μπορει "( λεμε τωρα μιας που εινια σιγουρο)
να του δωσεις και το 2014!!!!
ή εστω καποια περιοδο απ οτο τρεχον ετος ....

Οτι και να πει ετσι ;

ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΛΟΥΤΟΥΜΠΑΣ!!!!

Φορας και περικεφαλαια ...


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;


gewkwn,
λέω οτι απλώς είναι πολύ δύσκολο πλέον να του δώσω παράταση μέσα στο 2014,θα πρέπει πρώτα να με πείσει για την χρησιμότητα αυτής...Ετσι όπως το βλέπω,δύσκολο,πολυ δύσκολο να αλλάξει κάτι,αλλα δεν ξέρεις τι γίνεται καμια φορά.....




εχεις υποσχεθει κατι φιλε μου ...

του εδωσες παραταση αχρικα τρεις μηνες μετα την 21-12-12
το εκανες ενα χρονο
εγραψες οτι δεν θα του δωσεις αλλο χρονο
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ
και τωρα συζητας αυτο το ενδεχωμενο;

ξερεις...
απο την μια χαιρομαι μιας πυο συνεχιζεις
να συμετεχεις στο φορουμ μιας που θεωρω
οτι θα εισαι οκ ατομο(οσο μπορω βεβαι λογο ανωνυμιας)
αλλα πρεπει σου τονισω οτι εισουν απολυτος επιτου
θεματος καιεβαζες και θεμα συμετωχης σου
στο φορουμ λογω "μη νοηματος" οπως εγραφες
χαρακτιριστικα .

Δεν θελωψ σε καμια περιπτωση να σταματησεις να συμετεχεις
απλα ΞΕΚΩΛΑ με τον Μαξιμο !!
Οκξ εκανες λαθος μπου θεωρησες οτι ξερει και τελος
η Ζωη σηνεχηζεται ουτε ο πρωτος εισια ουτε ο τελευταιος που κανει
λαθςο σε κατι !!!


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 16:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντίχρηστος:

quote:
Εμφανίστηκα τελικά Χ.Ο αλλά δεν το πήρες χαμπάρι.
Κοιμάσαι μου φαίνεται.

Έγραψες....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 16:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχεις υποσχεθει κατι φιλε μου ...

του εδωσες παραταση αχρικα τρεις μηνες μετα την 21-12-12
το εκανες ενα χρονο
εγραψες οτι δεν θα του δωσεις αλλο χρονο
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ
και τωρα συζητας αυτο το ενδεχωμενο;

ξερεις...
απο την μια χαιρομαι μιας πυο συνεχιζεις
να συμετεχεις στο φορουμ μιας που θεωρω
οτι θα εισαι οκ ατομο(οσο μπορω βεβαι λογο ανωνυμιας)
αλλα πρεπει σου τονισω οτι εισουν απολυτος επιτου
θεματος καιεβαζες και θεμα συμετωχης σου
στο φορουμ λογω "μη νοηματος" οπως εγραφες
χαρακτιριστικα .

Δεν θελωψ σε καμια περιπτωση να σταματησεις να συμετεχεις
απλα ΞΕΚΩΛΑ με τον Μαξιμο !!
Οκξ εκανες λαθος μπου θεωρησες οτι ξερει και τελος
η Ζωη σηνεχηζεται ουτε ο πρωτος εισια ουτε ο τελευταιος που κανει
λαθςο σε κατι !!!


Τι να κάνω όμως που έχει γίνει λάστιχο αυτη η θεωρεία και καλύπτει και τα έτη 2011 και 2014;;;Δεν είναι βλέπεις μόνο η διετία 2012-13,είναι και τα παράπλευρα έτη....Υπομονή,σε 9 μέρες θα ξέρουμε που να βαδίσουμε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2014, 21:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπομονή,σε 9 μέρες θα ξέρουμε που να βαδίσουμε....

Δηλαδή?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 13:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
εχεις υποσχεθει κατι φιλε μου ...

του εδωσες παραταση αχρικα τρεις μηνες μετα την 21-12-12
το εκανες ενα χρονο
εγραψες οτι δεν θα του δωσεις αλλο χρονο
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ
και τωρα συζητας αυτο το ενδεχωμενο;

ξερεις...
απο την μια χαιρομαι μιας πυο συνεχιζεις
να συμετεχεις στο φορουμ μιας που θεωρω
οτι θα εισαι οκ ατομο(οσο μπορω βεβαι λογο ανωνυμιας)
αλλα πρεπει σου τονισω οτι εισουν απολυτος επιτου
θεματος καιεβαζες και θεμα συμετωχης σου
στο φορουμ λογω "μη νοηματος" οπως εγραφες
χαρακτιριστικα .

Δεν θελωψ σε καμια περιπτωση να σταματησεις να συμετεχεις
απλα ΞΕΚΩΛΑ με τον Μαξιμο !!
Οκξ εκανες λαθος μπου θεωρησες οτι ξερει και τελος
η Ζωη σηνεχηζεται ουτε ο πρωτος εισια ουτε ο τελευταιος που κανει
λαθςο σε κατι !!!


Τι να κάνω όμως που έχει γίνει λάστιχο αυτη η θεωρεία και καλύπτει και τα έτη 2011 και 2014;;;Δεν είναι βλέπεις μόνο η διετία 2012-13,είναι και τα παράπλευρα έτη....Υπομονή,σε 9 μέρες θα ξέρουμε που να βαδίσουμε....



λυπαμαι πολυ για εσενα !!!
τωρα γραφεις οτι εχει περιθωριο και το 14';

Spam !!!!!!!!

αντε καλη υπομονη και το 14 , και το 15 και
οτι σου πασαρει ο "Καθεφτης"
(σου εχω γραψει παλιοτερα επι τουτου)

Κουλουτουμπα ,ξευτιλα ειναι αυτα που γραφεις

Ασε ρε την μοιρολατρεια ,
πιασε την ζωη ρε απο τα μαλλια και ασε τις
Χαζομαρες που τσαμπουνας εδω.

Το ξερεις οτι αυτα που γραφεις δειχνουν
ενα εγωιστη;

Ευτηχως ειναι η συζητηση γραπτως και μπορω να σου
φερω ακριβως τι εχεις γραψει αλλα και παλι
δεν θελεις να παραδεχτεις τι ακριβως εχεις
γραψει !!!!!!

Εισαι και Χ.Ο. τρομαρα σου...


Ξεκωλα ρε πραγματικα ξεκωλα!!!!


__________________________________________________
Εαν γινω καπου πιστος μου μενουν ολες οι κολασεις
εκτος απο μια . Ποσα κοματια να γινω για να τις προλαβω ολες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 14:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υπομονή,σε 9 μέρες θα ξέρουμε που να βαδίσουμε....

Δηλαδή?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Σε 8 μέρες θα μιλήσει ο πατερας Μάξιμος και θα απολογηθεί γιατί ο Αντίχριστος δεν εμφανίστηκε το 2012-13 που έλεγε οτι θα εμφανιζόταν.....Αυτο περιμένω και εγω για να καθορίσω την πορεία μου στα φόρουμς απο εδω και περα.....Θα μείνω ή θα φύγω;Εχει τελειώσει οριστικα αυτη η ιστορία ή θα έχει και συνέχεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 14:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
λυπαμαι πολυ για εσενα !!!
τωρα γραφεις οτι εχει περιθωριο και το 14';

Spam !!!!!!!!

αντε καλη υπομονη και το 14 , και το 15 και
οτι σου πασαρει ο "Καθεφτης"
(σου εχω γραψει παλιοτερα επι τουτου)

Κουλουτουμπα ,ξευτιλα ειναι αυτα που γραφεις

Ασε ρε την μοιρολατρεια ,
πιασε την ζωη ρε απο τα μαλλια και ασε τις
Χαζομαρες που τσαμπουνας εδω.

Το ξερεις οτι αυτα που γραφεις δειχνουν
ενα εγωιστη;

Ευτηχως ειναι η συζητηση γραπτως και μπορω να σου
φερω ακριβως τι εχεις γραψει αλλα και παλι
δεν θελεις να παραδεχτεις τι ακριβως εχεις
γραψει !!!!!!

Εισαι και Χ.Ο. τρομαρα σου...


Ξεκωλα ρε πραγματικα ξεκωλα!!!!


gewkwn,
αυτη την στιγμη είμαι πλήρως ακινητοποιημένος και δεν μπορώ να πιάσω τίποτα απο τα μαλλιά εφόσον για τον μοναχό και την θεωρεία του δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα και συνεχίζει κανονικά να την ενστερνίζεται και να πουλάει τα βιβλία του απο την ιστοσελίδα του!Μόλις την τελείωσει και αν το κάνει ο ιδιος σε 8 μέρες,τότε θα αποτελεί και για μένα παρελθόν.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 15:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξεκωλα ρε πραγματικα ξεκωλα!!!!

Τι ξέκωλα καλέ;
Για τι τον πέρασες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 15:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χ.Ο η γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να ξεκινήσουμε από άλλα θέματα για συζήτηση πρώτα. Ο κόσμος είναι πολύπλοκος, όλα είναι μπερδεμένα, υπάρχει μεγάλη απογοήτευση. Ένα μεγάλο ποσοστό δυστυχίας αποδίδεται στον Χριστιανισμό.

Το να μιλήσεις σε κάποιους, που έχουν μια πολύ αρνητική εικόνα για τους Χριστιανούς της Βίβλου, σχετικά με χριστιανικές προφητείες που θα συμβούν την τάδε μέρα, είναι πολύ δύσκολο να έχει αντίκρυσμα. Η πλειοψηφία τους θα οργιστεί ή θα σπάσει πλάκα. Διότι έχουν μια πολύ αρνητική εικόνα για την Βίβλο.

Πρέπει πρώτα να αναλύσουμε λίγο την κατάσταση, πως φθάσαμε εδώ, που βαδίζουμε, τί φταίει κτλ.

Όσο για τις μέρες που υπολείπονται για τον Μάξιμο, δεν χρειάζεται να δίνεις συνέχεια εξηγήσεις σε κάποιους. Εγώ δεν νομίζω πως χρειάζεται να απολογηθείς για κάτι σε αυτούς που χλευάζουν, έτσι κι αλλιώς από την αρχή δεν υπήρχε περίπτωση να σε πάρουν στα σοβαρά. Αλλά αν πιστεύεις πως πρέπει να ζητήσεις συγγνώμη από κάποιον άλλο, τότε καλά θα πράξεις πιστεύω.

Όμως μην νομίζεις πως χαλάει η εικόνα του Χριστιανισμού με αυτό που έκανες. Η εικόνα έχει χαλάσει προ πολλού και είναι τόσο μπερδεμένα τα πράγματα μέσα στο μυαλό των ανθρώπων, σχετικά με το αν ο Χριστιανισμός είναι κάτι αγαθό ή επιζήμιο. Τίποτα δεν είναι τέλειο και ξεκάθαρο. Κάποιος/κάποιοι έχουν φροντίσει ώστε να υπάρχει μεγάλο χάος και απογοήτευση.

Οπότε μην ανησυχείς, αν τυχόν έσφαλες δεν είναι η ευθύνη για το κακό πρόσωπο του Χριστιανισμού απόλυτα πάνω σου ή πάνω μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 15:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστο Ελ,΄
γιατι όμως να υπάρχει αυτό;Γιατι στα μάτια και στο μυαλό όλων να μην είναι ο Χριστιανισμός ''καλό'' πράγμα;Τι έφταιξε για να δημιουργηθεί αυτή η εικόνα;Όχι ο Χριστός πάντως....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2014, 19:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χριστο Ελ,΄
γιατι όμως να υπάρχει αυτό;Γιατι στα μάτια και στο μυαλό όλων να μην είναι ο Χριστιανισμός ''καλό'' πράγμα;Τι έφταιξε για να δημιουργηθεί αυτή η εικόνα;Όχι ο Χριστός πάντως....



Προσπάθησα έως τώρα να σκεφτώ και να δώσω λόγους, αλλά σε κάποιους τους αρέσει να με θεωρούν απεσταλμένο ξοφλημένων ιερατείων και πρόβατο σε στάνι.

Αν εγώ εκφράζω απόψεις ενάντια στην "Νέα Εποχή", είμαι το ίδιο αρνητικός για την "Παλιά Εποχή". Δεν επιθυμώ την επιστροφή κάποιας παλιάς δυναστείας αντί της νέας. Όλες οι εξουσίες που αποβλέπουν στην εκμετάλλευση των ανθρώπινων μαζών είναι εξίσου μισητές για εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2014, 01:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλες οι εξουσίες που αποβλέπουν στην εκμετάλλευση των ανθρώπινων μαζών είναι εξίσου μισητές για εμένα.

Είναι πολύ λεπτή η διαχωριστική γραμμή μεταξύ της συσπείρωσης των ανθρωπίνων μαζών και της εκμετάλευσής τους.
Γι' αυτό ο Διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες φίλε μου.

quote:
Σε 8 μέρες θα μιλήσει ο πατερας Μάξιμος και θα απολογηθεί γιατί ο Αντίχριστος δεν εμφανίστηκε το 2012-13 που έλεγε οτι θα εμφανιζόταν

Είμαι περίεργος να δω τι θα επικαλεστεί και πως θα τα κουκουλώσει, έτσι just for fun.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2014, 15:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι περίεργος να δω τι θα επικαλεστεί και πως θα τα κουκουλώσει, έτσι just for fun.

Aυτήν την....περιέργεια έχουμε όλοι μας!Θα δουμε,το αλλο Σαββατο είναι η ομιλία του και θα δούμε τι θα πει.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2014, 18:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αν ήμουν ο Αντίχρηστος θα προσπαθούσα να πείσω έναν ιερέα οτι θα εμφανιστώ "τότε", χωρίς όμως να εμφανιστώ τελικά, έτσι για να ξεφτυλίσω τους εκπροσώπους του Χριστιανισμού.

Οπότε.....πρόσεχε γιατί το κακό είναι πανέξυπνο φίλε μου, αν θες να βγείς εκτός εκλησίας ΟΚ, εγώ αυτό έκανα (ποιό πολύ για ιδεολογικές διαφωνίες), αλλά πρόσεχε να μην σε "τσακώσει" στο στρατόπεδό του ο άλλος όταν θα είσαι ευάλωτος.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2014, 22:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατι όμως να υπάρχει αυτό;Γιατι στα μάτια και στο μυαλό όλων να μην είναι ο Χριστιανισμός ''καλό'' πράγμα;
Τώρα θέτεις τα σωστά ερωτήματα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2014, 10:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
γιατι όμως να υπάρχει αυτό;Γιατι στα μάτια και στο μυαλό όλων να μην είναι ο Χριστιανισμός ''καλό'' πράγμα;
Τώρα θέτεις τα σωστά ερωτήματα..

Καλό είναι να αναρωτηθούμε εμείς οι "Ζηλωτές" Χριστιανοί(κοινώς πυρομανείς Ταλιμπανέζοι) για κάποια ζητήματα. Τί έχουν προσφέρει ας πούμε τα ιερατεία του Χριστιανισμού στην ανθρωπότητα;

Αλλά και οι άλλοι πρέπει να κάνουν το ίδιο.

Προφητείες λοιπόν γεμάτες οργή Κυρίου, αίμα, σφαγές, κοράκια που μαζεύονται. Κάποιος μπορεί να πει αμέσως, πως αυτά δεν ανήκουν στο Υπέρτατο Όν, αλλά είναι παιδαριώδεις στερημένες επιδιώξεις θνητών. Τελευταία είδα την γνώμη κάποιου(ίσως άθεου) να λέει, πως η Αποκάλυψη γράφτηκε από κάποιον φανατικό Εβραίο που προσχώρησε στον Χριστιανισμό. Έτσι κατά αυτόν δικαιολογείται γενικά η αντίθεση της Αποκάλυψης με το φιλειρηνικό κλίμα των Ευαγγελίων. Άλλος πάλι μπορεί να δει αντίφαση μεταξύ της άρνησης των βασιλείων του Σατανά(από τον Ιησού στην έρημο) και στην επιστροφή του Ιησού να κυριεύσει την Γη.

Όμως έχει αναρωτηθεί μήπως κάνει λάθος; Είναι άραγε όλα τα εσχατολογικά, επιδιώξεις θνητών που μπερδεύουν τον Θεό με τις ορέξεις τους; Είναι η "φωτιά που θα πέσει από τον ουρανό και θα σας κάψει αμαρτωλοί", ανόητο να υποτίθεται πως προέρχεται από το στόμα του Υπέρτατου Όντος;

Υπάρχει μια απάντηση. Για ποιον κάνει ο Θεός εκδίκηση; Για τον εαυτό του ή για αυτούς που υποφέρουν; Έχει ανάγκη ο Θεός να εκδικηθεί για πάρτη του, ή μήπως το κάνει για να αποκαταστήσει την ειρήνη στην Κτίση Του, έπειτα από το διάστημα στο οποίο έχει επιτρέψει την ανθρώπινη διακυβέρνηση; Αν είναι Θεός μας και Πηγή των Πάντων, δεν έχει το δικαίωμα κρίσης; Αν είναι δημιουργός του ανθρώπου, φυσικά και Τον ενδιαφέρει η άσχημη κατάσταση που επικρατεί.

Δεν αναρωτιούνται λοιπόν κάποιοι μήπως κάνουν λάθος. Είναι πολύ βιαστικοί στο να αποδώσουν στον Θεό του Χριστιανισμού ανθρώπινες αδυναμίες και πάθη. Φαντάζονται πως ο Θεός έρχεται να αρπάξει λίγα στρέμματα Γη, γιατί είναι θυμωμένος που δεν έχουμε κάνει ακόμη πρωτεύουσα την Ιερουσαλήμ και δεν δουλεύουν οι βασιλείς των εθνών στον μονάρχη Εβραίο Μεσσία. Αυτά μπορεί να τα φανταστεί ένας εθνικιστής Εβραίος, αλλά και κάποιος αντιΕβραίος που ωστόσο δεν πιστεύει στην Βίβλο.

Δεν είναι όμως απαραίτητα η αλήθεια, υπάρχουν και άλλες απαντήσεις, απλώς δεν θέλουν να αναρωτηθούν. Καταλήγουν σε βιαστικά συμπεράσματα.

Οι μάρτυρες στην Αποκάλυψη φωνάζουν, "έως πότε δεν θα εκδικήσαι για το αίμα ημών;" Δεν πρόκειται για καμμιά ιδιοτελή πράξη του Θεού, αλλά για απόδοση κρίσης και δικαιοσύνης.

Επομένως, οι προφητείες για τον Χριστό και τον Αντίχριστο, δεν είναι υποχρεωτικά παιδιάστικες αντιλήψεις εγωιστών θνητών. Είναι αναφορές σε μια αποκατάσταση του κόσμου μας, για την οποία κάποιοι πιστεύουν πως ο άνθρωπος δεν μπορεί να το πράξει αλλά χρειάζεται το χέρι του Θεού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2014, 15:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά,έχω καραμπερδευτεί,όταν σας λέω ότι είμαι καραμπερδεμένος,είμαι καραμπερδεμένος!Ο πατέρας Μάξιμος παρουσίασε σήμερα μέσα απο την ιστοσελίδα του ενα βιβλίο-αίνιγμα με τίτλο:Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΤΟΥ ΑΝΟΜΟΥ,ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΗΛΘΕ!
http://www.patrokosmas.gr/themata.asp?isue=76&artid=4646
Και σας ρωτάω εγω τώρα:Εμφανίστηκε ο Αντίχριστος και δεν το πήραμε χαμπάρι;;;;


Edited by - Χριστιανός Ορθόδοξος on 19/01/2014 15:50:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2014, 19:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός Ορθόδοξος κάπου εδω πρέπει να σταματήσει επιτελους η διαφήμιση των βιβλίων του ρασοφόρου!!!
Πίστευε ΟΤΙ θέλεις,
αλλά είναι η τελευταία φορά που διαφημίζεις βιβλία του κυρίου!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2014, 19:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2014, 03:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

quote:
Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΤΟΥ ΑΝΟΜΟΥ

Τα βλέπεις φίλε μου? Τα βλέπεις?
Λεφτουδάκια θέλει να βγάλει ο τύπος.
Άλλωστε ΑΝ λειτουργούσε ανιδιοτελώς ως όφειλε, θα το έδινε δωρεάν σε μορφή PDF για download.

Βλέπεις πως το "κακό" κάνει υπηρέτες του, ανθρώπους που υποτίθεται οτι υπηρετούν τον Ιησού?
Πες του να μην ανησυχεί, θα έχει όσα λεφτά θέλει, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να πληρώσει το τίμημα στο αφεντικό του.

Να ξέρεις οτι βαδίζεις σε δρόμους "περίεργους" όπου κατοικούν Δαίμονες υπό δωράν προβάτου, δεν είσαι χαζός, καταλαβαίνεις πολύ καλά τι σου λέω.....

quote:
είναι η τελευταία φορά που διαφημίζεις βιβλία του κυρίου!

Έχεις δίκιο να θυμώνεις, αν ήμουν 15 χρόνια μικρότερος απ' ότι είμαι να είσαι βέβαιος οτι το θέμα θα είχε γίνει American Bar.

Εσύ φίλε μου είδες πόσο ύπουλα το "κακό" σέρνεται κάτω απο τα πόδια μας και κάνει τη δουλίτσα του?
Για εμένα όλο αυτό το θέμα, είναι μάθημα.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2014, 16:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είμαι απογοητευμένος,είμαι πλήρως απογοητευμένος απο τον μοναχό....Δεν δίνει όνομα στο τελευταίο του βιβλίο και το πιο πιθανό είναι να μην δώσει όνομα και στην κοπη της πίτας το Σάββατο....Αυτο σημαίνει οτι η τελευταία έλπίδα που είχα κατεδαφίζεται,γκρεμοτσακίζεται,ισοπεδώνεται!Δεν έχουμε επαλήθευση της ''προφητείας'' του μοναχού,δεν έχουμε Αντίχριστο εμφανισμένο το 2014 και δεν έχουμε και Δευτέρα Παρουσία το 2018!Δεν έχουμε τίποτα απ'ολα αυτά και νοιώθω απείρως προδομένος απο τον Μάξιμο Βαρβαρή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2014, 16:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είμαι απογοητευμένος,είμαι πλήρως απογοητευμένος απο τον μοναχό....Δεν δίνει όνομα στο τελευταίο του βιβλίο και το πιο πιθανό είναι να μην δώσει όνομα και στην κοπη της πίτας το Σάββατο....Αυτο σημαίνει οτι η τελευταία έλπίδα που είχα κατεδαφίζεται,γκρεμοτσακίζεται,ισοπεδώνεται!Δεν έχουμε επαλήθευση της ''προφητείας'' του μοναχού,δεν έχουμε Αντίχριστο εμφανισμένο το 2014 και δεν έχουμε και Δευτέρα Παρουσία το 2018!Δεν έχουμε τίποτα απ'ολα αυτά και νοιώθω απείρως προδομένος απο τον Μάξιμο Βαρβαρή!



Αυτό ήταν δεδομένο από την αρχή. Αντί όμως να απογοητεύεσαι εξέτασε τον εαυτό σου για να βρεις τι σε έκανε να "γοητευτείς" από τέτοιες "προφητείες" - θα είναι χρησιμότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2014, 17:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είμαι απογοητευμένος,είμαι πλήρως απογοητευμένος απο τον μοναχό....Δεν δίνει όνομα στο τελευταίο του βιβλίο και το πιο πιθανό είναι να μην δώσει όνομα και στην κοπη της πίτας το Σάββατο....Αυτο σημαίνει οτι η τελευταία έλπίδα που είχα κατεδαφίζεται,γκρεμοτσακίζεται,ισοπεδώνεται!Δεν έχουμε επαλήθευση της ''προφητείας'' του μοναχού,δεν έχουμε Αντίχριστο εμφανισμένο το 2014 και δεν έχουμε και Δευτέρα Παρουσία το 2018!Δεν έχουμε τίποτα απ'ολα αυτά και νοιώθω απείρως προδομένος απο τον Μάξιμο Βαρβαρή!



Γιατί θέλεις να ξέρεις και το ακριβές όνομα του Αντίχριστου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2014, 18:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί θέλεις να ξέρεις και το ακριβές όνομα του Αντίχριστου;

Για να διασταυρώσω αν έχει εμφανιστεί μήπως;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy