ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Στις 21 Δεκεμβρίου του 2012 δεν εμφανίστηκε τελικά ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 00:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα πλέον δεν υφίσταται νομίζω. Εξ ου και η διακωμώδηση.
Ο θεματοθέτης από τον πλήρη παρωπιδισμό πέρασε σε μία πιο go-with-the-flow κατάσταση (εφόσον ηρθε το 14 και άφαντος ο αντικράιστ).
Ως Χ.Ο και η ιδια πιστεύω στη δευτέρα παρουσία, όχι όμως ετσι βρε Χριστιανε. Τα χωρία της ΚΔ εχουν καθαρά συμβολικό χαρακτήρα. Μην προσπαθεις να εκλογικεύσεις τα μηνύματα της, και σε καμία περίπτωση μην πας να χωρέσεις αριθμοσυνομωσιομπουρδολογιες στις Γραφες. Κάποια συνεχως επαναλαμβανόμενα νουμερα, ισως σημαίνουν κάτι, αλλά αμφιβάλλω οτι είμαστε σε θέση εσυ και εγώ να τα κατανοήσουμε.
Όσον αφορα την ψηφοφορία που έθεσε ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ, ομολογω πως κονταροχτυπιεται ο Νικόμαχος(από όσα έχω διαβασει εδώ μεσα, ειλικρινα τον σκιάζομαι) με τον Τσιπρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ6
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 00:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ6  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και η ΨΕΥΤΡΑ amalia μου διέγραψε τα μηνύματα και ο ΑtheroVamon δεν λεεί το όνομα από το δηθεν κανονικο μου acc θα τον αποκαλώ ΠΟΥΣΤΡΑΚΙ οπως κανονίσαμε,βαζω εδω με copypaste τα διαγραμμενα μηνυματα,σβηστε τα οσες φορες θέλετε θα φτασω το ονομα ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ μεχρι το 3000


ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ_ - Απεστάλη: 16/02/2014, 21:37:22
__________________________________________________
Άρα amalia καταλαβαίνεις καί εσυ οτι ο λόγος της διαγραφής μου είναι εντέλως για γέλια,όποιος διαβάσει τον λόγο που παρεθεσες στο νεο σου μηνυμα θα σκάσει στα γέλια,αφού προηγουμένος παρέθεσες σαν δικαιολογία διαγραφής λόγια που τα έβγαλες απο το μυαλό σου(λέμε τώρα)
Έτσι όπως το πας θα μείνεις εδώ να γράφεις με τον ΧΡΗΣΤΟ ΕΛ και τον Χ.Ο που πλάκα πλάκα μια χαρά παιδί είναι αυτός

ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ3 - Απεστάλη: 16/02/2014, 22:38:45
__________________________________________________
AitheroVamon πολύ μαγκιά να σχολιάζεις κάποιν που δεν μπορει να σου απαντήσει.Μάθε λοιπόν οτι το σχόλιο στις 20.58 έγινε γιατί η Amalia σαν ψέυτρα που είναι εγραψε σαν αιτία απενεργοποιησης λογια που ποτέ δεν εγραψα.Άλλα που να το καταλάβεις εσύ αφου οπως είπαμε εισαι απο τους τύπους που και βαλσαμωμένο πουλί να τους δώσεις να κρατήσουν θα σου φύγεο.
gewkwn
Επειδή είσαι απο τα λιγα σοβαρά ατομα εδώ μέσα μην τους κάνεις την τιμή να γράφεις στο γελείο τους forum.

ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ4 - Απεστάλη: 16/02/2014, 22:57:47
__________________________________________________
Μιας και με χαρακτηρίζεις troll θα κάνω και εγώ το ιδιο
Αγάμητε και πανίβλακα AitheroVamon
μιας και υπονοείς ότι εχω και αλλο λιγαριασμό σε προκαλώ αν φοράς παντελόνια να γράψεις ποιος είναι,αλλιώς είσαι ενα ακομα πουστράκι

ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ5 - Απεστάλη: 16/02/2014, 23:51:54
__________________________________________________
Γαμώ τα αδειάσματα εκανε η ΨΕΥΤΡΑ amalia στο ΠΟΥΣΤΡΑΚΙ AirheroVamon
Χαχαχαχαχαζαχ το forum σας είναι εντελώς για γέλια,,απορώ αν θα υπάρξει σοβαρός άνθρωπος που θα συνεχίσει να γράφει εδώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 10:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα πλέον δεν υφίσταται νομίζω. Εξ ου και η διακωμώδηση.
Ο θεματοθέτης από τον πλήρη παρωπιδισμό πέρασε σε μία πιο go-with-the-flow κατάσταση (εφόσον ηρθε το 14 και άφαντος ο αντικράιστ).
Ως Χ.Ο και η ιδια πιστεύω στη δευτέρα παρουσία, όχι όμως ετσι βρε Χριστιανε. Τα χωρία της ΚΔ εχουν καθαρά συμβολικό χαρακτήρα. Μην προσπαθεις να εκλογικεύσεις τα μηνύματα της, και σε καμία περίπτωση μην πας να χωρέσεις αριθμοσυνομωσιομπουρδολογιες στις Γραφες. Κάποια συνεχως επαναλαμβανόμενα νουμερα, ισως σημαίνουν κάτι, αλλά αμφιβάλλω οτι είμαστε σε θέση εσυ και εγώ να τα κατανοήσουμε.
Όσον αφορα την ψηφοφορία που έθεσε ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ, ομολογω πως κονταροχτυπιεται ο Νικόμαχος(από όσα έχω διαβασει εδώ μεσα, ειλικρινα τον σκιάζομαι) με τον Τσιπρα.



Συμβολικό χαρακτήρα όπως το λες όχι. Ίσα ίσα κομμάτι της ΚΔ καταδικάζει όσους βλέπουν σ'αυτά συμβολικό μόνο χαρακτήρα. Είναι ίσως συμβολικά που αντικατοπρίζουν κάτι που ίσως δεν καταλαβαίνουμε καλά. Η επιστροφή του Ιησού είναι υπόσχεση του Ιησού. Οι ταραχές και οι αντίχριστοι κτλ είναι μόνο σημαδια της επιστροφής και δεν νομίζω να έχουν αξία πέρα από αυτό. Σίγουρα οι χριστιανοί δεν έχουν λόγο να θέλουν να... εμποδίσουν τον Αντίχριστο (αφού αν δεν έρθει δεν έρχεται κι ο Χριστός!) Αυτό δε σημαίνει ότι η φάση με τον Αντίχριστο είναι ευπρόσδεκτη, απλά ότι δεν έχει νόημα να ταραζόμαστε αφού ο Ιησούς είπε "μη φοβάστε, όλα αυτά πρέπει να γίνουν" ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 16:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χ.Ο ψήνεσαι να πάμε να μονάσουμε στο Άγιο Όρος και να αναμένουμε από εκεί τον Γ´ΠΠ και τον ερχομό του Αντί.Μόλις εμφανιστεί την κάνουμε και πάμε μαζί του να φάμε καλά και μόλις αρχίσει τα δικά του ξανά πίσω.Τι λες;



Kοιτα να δεις,το είχα σκεφτεί παλαίοτερα (πολύ παλιά) να πάω να μονάσω,αλλα η αλήθεια είναι οτι δεν με ελκύει η μοναχική και ασκητική ζωή....Είμαι απο τους χριστιανούς εκείνους που ''ζορίζονται'' να κάνουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα,δεν τα κάνουν με χαρά και αγαλλίαση,όχι σε καμία περίπτωση....Συμφωνω με τα περισσότερα απ'οσα είπε ο Χριστός,αλλα στην ασκητική ζωή βγάζω ''σπυράκια''!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 18:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά

Θέλω

να

συμβάλλω

να

φτάσει

αυτό

το

θέμα

στις

50

σελίδες

επειδη

όπως

ξέρετε

πολύ

καλά

μου

αρέσουν

πολύ

αυτού

του

τύπου

τα

θέματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 19:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσεχε όμως... κάτι τέτοια κάνουν και τα troll
και ξέρεις την κατάληξη τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 19:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρόσεχε όμως... κάτι τέτοια κάνουν και τα troll
και ξέρεις την κατάληξη τους



And that's EXACTLY how you feed the trolls φίλτατε συντονιστή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 19:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρόσεχε όμως... κάτι τέτοια κάνουν και τα troll
και ξέρεις την κατάληξη τους


Αυτό το θέμα είναι Τρολλικό απ' τη φύση του όμως, ας μην το ξεχνάμε αυτό φίλε Αιθεροβαμών.
Τον δεν Χ.Ο. τον έχουν "εξαφανίσει" σε όσα άλλα φόρουμ έχει προσπαθήσει να κάνει αυτή την εκτεταμένη διαφήμιση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 20:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος
Την "διαφήμιση" την έχει σταματήσει.
Οι απόψεις του όμως σεβαστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ANTIXPISTOS
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 20:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTIXPISTOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλύτερο troll απο τον πουστράκο τον AitheroVamon δεν υπάρχει.
Ακόμα περιμένω να μου πείς το κανονικό acc που είπες χτες οτι έχω,αλλά μούγγα τώρα πουστράκο.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 20:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Αντίχριστε, ξεκόλα με τα μπινελίκια.

Φτιάξε έναν καινούριο λογαριασμό και έλα να μιλάμε όμορφα.

Ο AitheroVamon είναι ΟΚ, βασικά όλοι οι διαχειριστές δείχνουν υπερβολική ελαστικότητα σε κακοηθέστατα άτομα, αλλά δεν καταλαβαίνουν απο καλή συμπεριφορά ορισμένοι.

Αν συνεχίσεις πάντως σε αυτό το μοτίβο, εγώ δεν σου ξαναμιλάω.
Κάνε την αυτοκριτική σου και τα λέμε.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTIXRISTOS
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 20:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTIXRISTOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith
Τα μπινελίκια τα άρχισα όταν μου κλειδωσαν το λογαριασμό για τον πιο αστείο λογο που εχει υπαρξει ποτέ.Διάβασε στο θεμα ´Αντι Επιλόγου ´ το λόγο ππου επικαλέστηκε η amalia και αν μου πείς οτι εχει δίκιο σου δινω το λογο μου δεν θα ξαναμπώ να βρίσω ουτε να γραψω τιποτε.
Ο AitheroVamon είπε χτες οτι εχω και "κανονικο" λογαριασμό,τον προκάλεσα απο χτες να πει ποιος είναι αλλα μουγγα,όσο δεν λεει θα μπαινω με καινουργιους λογαριασμούς καθε φορα και θα τα κανω ολα τα θέματα μπουρδέλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 21:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντίχριστε, το έχω πει και σε προηγούμενο ποστ:

Δικό τους το μαγαζί, δικές τους και οι αποφάσεις.

Εγώ θεωρώ οτι έχουν αδικηθεί χρήστες που ΔΕΝ έπρεπε να διαγραφούν αλλά διεγράφησαν, όπως επίσης υπάρχουν χρήστες που ΘΑ έπρεπε να διαγραφούν αλλά ΔΕΝ διεγράφησαν εγκαίρως ή ΔΕΝ διεγράφησαν ΠΟΤΕ!

Όλα είναι θέμα επιλογών, βασικά προσωπικών επιλογών.
Όταν έχεις ένα μαγαζί, πρέπει να αποφασίσεις, τι κόσμο θέλεις να έχει το μαγαζί σου.
Θέλεις καλό κόσμο? Θέλεις μέτριο κόσμο? Θέλεις σαβούρα κόσμο?
Πάντως ένα είναι σίγουρο, ΔΕΝ μπορείς να μαζέψεις όλο τον κόσμο γιατί αργά ή γρήγορα θα έχεις μεγάλες συγγρούσεις μεταξύ των κόσμων.

Εγώ προσωπικά, όταν βλέπω ένα μέλος όπως ο Χρίστος Ελ, να έχει τη δύναμη να κάνει κουβάρι ένα ολόκληρο φόρουμ και χρόνων μέλη αξιόλογα να μπαίνουν σε "καραντίνα" εξ' αιτίας του, στεναχωριέμαι.

Τι είχε να προσφέρει ο Χρήστος Ελ? Όλο βλακείες έγραφε!!!!!
Γιατί λοιπόν ένας διαχειρηστής να ανέχεται τέτοια μέλη, που αποσυντονίζουν μια ομαλή διεξαγωγή συζητήσεων, γράφοντας βλακείες?!

Τώρα θα μου πεις κύριε διαχειρηστή, κάθε ένας έχει την άποψή του, ναι εντάξει, σύμφωνοι αλλά εδώ υπάρχει μια μικρή λεπτομέρια:
Όταν κάποιος δείχνει μια "άποψη" που δεν πιστεύει ούτε ο ίδιος, τότε αυτό τι είναι? Συνήθως λέγεται τρολάρισμα.

Για να το πω ποιό απλά, εγώ ας πούμε είμαι νεο-απολογητής και θέλω να τρολάρω σε ένα φόρουμ, τι κάνω?
Ανοίγω 300 θέματα, γράφω μεσαιωνικές κοτσάνες και λιδορώ τα μέλη ενός φόρουμ που θεωρώ αποστάτες της θρησκείας μου.

Αυτό κάνει ο Χρήστος Ελ και ο κάθε Χρήστος Ελ.
Είναι σωστό αυτό? Έτσι μπορούν να γίνουν επικοδομητικές συζητήσεις?

Το φιλτράρισμα τέτοιων χρηστών είναι αποκλειστική δουλειά των διαχειριστών, αλλά όπως είπα και πριν ΟΛΑ είναι θέμα επιλογών.

Σε ότι αφορά εσένα Αντίχριστε, με τα μπινελίκια δεν θα κερδίσεις τίποτα, Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α, γιατί πολές φορές μπορεί να έχουμε κάποιο δίκιο, αλλά ο τρόπος που το ζητάμε μας κάνει να έχουμε άδικο.

Θα μπορούσες να ζητήσεις χρόνο για να τοποθετηθείς αναλόγως, με ευγενικό τρόπο και καλά επιχειρήματα, το έκανες? Δεν το έκανες.

Γι' αυτό τώρα έχεις 2 βασικές επιλογές:
1)Αυτοκαλιμπράρεσαι, βρίσκοντας τα λάθη σου και διορθόνωντάς τα.
2)Ξεχνάς οτι υπάρχει το φόρουμ αυτό και συνεχίζεις το δρόμο σου.

Ένα πράγμμα θα σου πω και κλείνω, ο καλύτερος δρόμος δεν είναι η τιμωρία, ούτε η ατιμωρησία, ο καλύτερος δρόμος είναι ο καθ' ένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να διορθώνει τα λάθη του.

"Αυτοβελτίωση"!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 21:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστιανός Ορθόδοξος
Kοιτα να δεις,το είχα σκεφτεί παλαίοτερα (πολύ παλιά) να πάω να μονάσω,αλλα η αλήθεια είναι οτι δεν με ελκύει η μοναχική και ασκητική ζωή....Είμαι απο τους χριστιανούς εκείνους που ''ζορίζονται'' να κάνουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα,δεν τα κάνουν με χαρά και αγαλλίαση,όχι σε καμία περίπτωση....Συμφωνω με τα περισσότερα απ'οσα είπε ο Χριστός,αλλα στην ασκητική ζωή βγάζω ''σπυράκια''!!!

Και πολύ καλά κάνεις φίλε Χ.Ο.. Ο μοναχισμός δεν προσφέρει τίποτε απολύτως στην κοινωνία, αντίθετα την επιβαρύνει γιατί οι μοναχοί (τρώγοντες, πίνοντες και όκνοντες όπως τους χαρακτηρίζει ο Κοραής), ενώ δεν έχουν προσφέρει μισθοδοτούνται με την κατώτερη αγροτική σύνταξη. Καθένας που νοιώθει την ανάγκη να προσευχηθή μπορεί να το κάνη και στο σπίτι του, ενώ παράλληλα μπορεί να δημιουργήση οικογένεια και να προσφέρει και στο κοινωνικό σύνολο. Σου παραθέτω πιο κάτω ένα σχετικό απόσπασμα από τους "Στοχασμούς" του συμπατριώτη μου και ιδιότυπου χριστιανού Α. Λασκαράτου.

-Δεν είναι αμφιβολία. Ο Θεός έκαμε όλα τα καλά· ο Διάολος έκαμε όλα τα κακά. Ο Θεός έκαμε τις ευκολίες· ο Διάολος έκαμε τες δυσκολίες. Ο Θεός έκαμε τα φαγητά· ο Διάολος έκαμε τες νηστείες. Ο Θεός έδειξε τον γάμον· ο Διάολος έβαλε τα ’μπόδια στον γάμον. Ο Θεός έδωσε το Ορθό Λογικό· ο Διάολος έμπηξε τες πρόληψες. Ο Θεός είπε, «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε»· ο Διάολος είπε, «γενόσθενε καλόγηροι και κλειόσθενε». Ο Θεός έκαμε την Παράδεισο· ο Διάολος έκαμε την Κόλαση. Ο Θεός έκαμε την Εκκλησία· ο Διάολος έκαμε τους Παπάδες.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 21:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Δεν είναι αμφιβολία. Ο Θεός έκαμε όλα τα καλά· ο Διάολος έκαμε όλα τα κακά. Ο Θεός έκαμε τις ευκολίες· ο Διάολος έκαμε τες δυσκολίες. Ο Θεός έκαμε τα φαγητά· ο Διάολος έκαμε τες νηστείες. Ο Θεός έδειξε τον γάμον· ο Διάολος έβαλε τα ’μπόδια στον γάμον. Ο Θεός έδωσε το Ορθό Λογικό· ο Διάολος έμπηξε τες πρόληψες. Ο Θεός είπε, «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε»· ο Διάολος είπε, «γενόσθενε καλόγηροι και κλειόσθενε». Ο Θεός έκαμε την Παράδεισο· ο Διάολος έκαμε την Κόλαση. Ο Θεός έκαμε την Εκκλησία· ο Διάολος έκαμε τους Παπάδες.

Eντάξει,παρατραβηγμένο....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 00:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon
Πύρινος Την "διαφήμιση" την έχει σταματήσει.

Σε αυτό συμφωνώ.
Αυτός την έχει σταματήσει. Εμείς τη συνεχίζουμε (εδώ και καιρό).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 10:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....-Δεν είναι αμφιβολία. Ο Θεός έκαμε όλα τα καλά· ο Διάολος έκαμε όλα τα κακά. Ο Θεός έκαμε τις ευκολίες· ο Διάολος έκαμε τες δυσκολίες. Ο Θεός έκαμε τα φαγητά· ο Διάολος έκαμε τες νηστείες. Ο Θεός έδειξε τον γάμον· ο Διάολος έβαλε τα ’μπόδια στον γάμον. Ο Θεός έδωσε το Ορθό Λογικό· ο Διάολος έμπηξε τες πρόληψες. Ο Θεός είπε, «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε»· ο Διάολος είπε, «γενόσθενε καλόγηροι και κλειόσθενε». Ο Θεός έκαμε την Παράδεισο· ο Διάολος έκαμε την Κόλαση. Ο Θεός έκαμε την Εκκλησία· ο Διάολος έκαμε τους Παπάδες. ...
Τα'χεις ολίγον στραβά και αδικείς το πράγμα. Ξεκινάς από λάθος παραδοχές και βέβαια καταλήγεις κάπου που δεν έχει σχέση με τα γεγονότα (όπως τα εξετάζει η εσωτερική λογική του θέματος.)
Ο Θεός τα έκανε όλα και τα έκανε καλά. Ακόμα και το - λεγόμενο σήμερα - "διάβολο" που επέλεξε (εκείνος, όχι ο Θεός) να γίνει διάβολος. Ο Διάολος έκαμε όλα τα κακά, με τη δημιουργική έννοια, αλλά εκφράζει μια θέση που είναι το κακό... πράττει το "κακό" κι έτσι του δίνει μια κάποια υπόσταση. Ο Θεός έκαμε τις ευκολίες· αλλά ο Διάολος δεν έκαμε τες δυσκολίες, έσπρωξε τους ανρθώπους να το κάνουν. Ο Θεός έκαμε τα φαγητά· ο Θεός έκαμε και τες νηστείες (φάτε απ'όλα εκτός από εκείνο). κτλ. κτλ.. Ο Θεός έδωσε το Ορθό Λογικό· ο Διάολος έμπηξε τες πρόληψες. Ο Θεός είπε, «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε»· αλλά η... καλογερική δεν είναι του διαβόλου αλλά μια επιλογή.... Ο Θεός έκαμε την Παράδεισο· ο Διάολος δεν έκαμε καμιά Κόλαση. Η Κόλαση (ως κατάσταση μάλλον παρά ως "τόπος") είναι ο προορισμός του. Ο Θεός έκαμε την Εκκλησία· ο Διάολος (ως ηθικός αυτουργός) έκαμε την ανάγκη για τους Παπάδες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 10:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντίχριστε, το έχω πει και σε προηγούμενο ποστ:

Δικό τους το μαγαζί, δικές τους και οι αποφάσεις.

Εγώ θεωρώ οτι έχουν αδικηθεί χρήστες που ΔΕΝ έπρεπε να διαγραφούν αλλά διεγράφησαν, όπως επίσης υπάρχουν χρήστες που ΘΑ έπρεπε να διαγραφούν αλλά ΔΕΝ διεγράφησαν εγκαίρως ή ΔΕΝ διεγράφησαν ΠΟΤΕ!....


Α... η ιστορία της ζωής...
"Μany that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death ..." (Gandalf - JRR Tolkien)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ7
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 11:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam
Θα ειδοποιήσω τον Λασκαράτο να σου απαντήσει.

AirheroVamon
Γιατί κρύβεσαι μωρή κότα λυράτη και δεν αποκαλύπτεις τον πραγματικό μου acc όπως είπες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 14:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Τα'χεις ολίγον στραβά και αδικείς το πράγμα. Ξεκινάς από λάθος παραδοχές και βέβαια καταλήγεις κάπου που δεν έχει σχέση με τα γεγονότα (όπως τα εξετάζει η εσωτερική λογική του θέματος.)
Ο Θεός τα έκανε όλα και τα έκανε καλά. Ακόμα και το - λεγόμενο σήμερα - "διάβολο" που επέλεξε (εκείνος, όχι ο Θεός) να γίνει διάβολος. Ο Διάολος έκαμε όλα τα κακά, με τη δημιουργική έννοια, αλλά εκφράζει μια θέση που είναι το κακό... πράττει το "κακό" κι έτσι του δίνει μια κάποια υπόσταση. Ο Θεός έκαμε τις ευκολίες· αλλά ο Διάολος δεν έκαμε τες δυσκολίες, έσπρωξε τους ανρθώπους να το κάνουν. Ο Θεός έκαμε τα φαγητά· ο Θεός έκαμε και τες νηστείες (φάτε απ'όλα εκτός από εκείνο). κτλ. κτλ.. Ο Θεός έδωσε το Ορθό Λογικό· ο Διάολος έμπηξε τες πρόληψες. Ο Θεός είπε, «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε»· αλλά η... καλογερική δεν είναι του διαβόλου αλλά μια επιλογή.... Ο Θεός έκαμε την Παράδεισο· ο Διάολος δεν έκαμε καμιά Κόλαση. Η Κόλαση (ως κατάσταση μάλλον παρά ως "τόπος") είναι ο προορισμός του. Ο Θεός έκαμε την Εκκλησία· ο Διάολος (ως ηθικός αυτουργός) έκαμε την ανάγκη για τους Παπάδες.

Εγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα! Το απόσπασμα αυτό είναι από τους "ΣΤΟΧΑΣΜΟΥΣ" του Α. Λασκαράτου. Επομένως τις όποιες ενστάσεις σου θα έπρεπε κανονικά να τις απευθύνης σ' αυτόν, αν ζούσε.Όσο για την καλογερική, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στην κοινωνία. Άχθος αρούρης όπως έλεγε και η αείμνηστη καθηγήτριά μου των αρχαίων.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 15:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam,999 μηνύματα!Ελα,ένα ακόμη και τα χίλιασες!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 15:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Τα'χεις ολίγον στραβά και αδικείς το πράγμα. Ξεκινάς από λάθος παραδοχές και βέβαια καταλήγεις κάπου που δεν έχει σχέση με τα γεγονότα (όπως τα εξετάζει η εσωτερική λογική του θέματος.)
Ο Θεός τα έκανε όλα και τα έκανε καλά. Ακόμα και το - λεγόμενο σήμερα - "διάβολο" που επέλεξε (εκείνος, όχι ο Θεός) να γίνει διάβολος. Ο Διάολος έκαμε όλα τα κακά, με τη δημιουργική έννοια, αλλά εκφράζει μια θέση που είναι το κακό... πράττει το "κακό" κι έτσι του δίνει μια κάποια υπόσταση. Ο Θεός έκαμε τις ευκολίες· αλλά ο Διάολος δεν έκαμε τες δυσκολίες, έσπρωξε τους ανρθώπους να το κάνουν. Ο Θεός έκαμε τα φαγητά· ο Θεός έκαμε και τες νηστείες (φάτε απ'όλα εκτός από εκείνο). κτλ. κτλ.. Ο Θεός έδωσε το Ορθό Λογικό· ο Διάολος έμπηξε τες πρόληψες. Ο Θεός είπε, «αυξάνεσθε και πληθύνεσθε»· αλλά η... καλογερική δεν είναι του διαβόλου αλλά μια επιλογή.... Ο Θεός έκαμε την Παράδεισο· ο Διάολος δεν έκαμε καμιά Κόλαση. Η Κόλαση (ως κατάσταση μάλλον παρά ως "τόπος") είναι ο προορισμός του. Ο Θεός έκαμε την Εκκλησία· ο Διάολος (ως ηθικός αυτουργός) έκαμε την ανάγκη για τους Παπάδες.

Εγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα! Το απόσπασμα αυτό είναι από τους "ΣΤΟΧΑΣΜΟΥΣ" του Α. Λασκαράτου. Επομένως τις όποιες ενστάσεις σου θα έπρεπε κανονικά να τις απευθύνης σ' αυτόν, αν ζούσε.Όσο για την καλογερική, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στην κοινωνία. Άχθος αρούρης όπως έλεγε και η αείμνηστη καθηγήτριά μου των αρχαίων.

*


Το Λασκαράτο τον συμπαθώ πολύ και ο λόγος του είναι σαφής, αλλά όχι πάντοτε ή αναγκαστικά επίκαιρος. Αν αυτά έγραφε το 1850 αναφερόμενος στο πως εισέπραττε κάποια πράγματα δεν σημαίνει ότι και το 2014 αυτά που έλεγε είναι σχετικά με το τώρα ή με εμάς. Αυτά που έγραψα - ως σχόλια για λόγια του Λασκαράτου έτσω μένουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2014, 18:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α... η ιστορία της ζωής...
"Μany that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death ..." (Gandalf - JRR Tolkien)

Δε φαντάζεσαι πόσο μου τη δίνει στα νεύρα ο απατεώνας ο Tolkien και η σταχτομπούτα Gandalf.

Όλο εξυπνάδες και βλακείες.....

Κάνε μου τη χάρη και μη τους αντιγράφεις φίλε μου.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 12:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Α... η ιστορία της ζωής...
"Μany that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death ..." (Gandalf - JRR Tolkien)

Δε φαντάζεσαι πόσο μου τη δίνει στα νεύρα ο απατεώνας ο Tolkien και η σταχτομπούτα Gandalf.

Όλο εξυπνάδες και βλακείες.....

Κάνε μου τη χάρη και μη τους αντιγράφεις φίλε μου.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


Εγώ τους αντιγράφω ή όποιος έγραψε
quote:

...Εγώ θεωρώ οτι έχουν αδικηθεί χρήστες που ΔΕΝ έπρεπε να διαγραφούν αλλά διεγράφησαν, όπως επίσης υπάρχουν χρήστες που ΘΑ έπρεπε να διαγραφούν αλλά ΔΕΝ διεγράφησαν εγκαίρως ή ΔΕΝ διεγράφησαν ΠΟΤΕ!

...


;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 12:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam,999 μηνύματα!Ελα,ένα ακόμη και τα χίλιασες!!!



Χιλιάστικαν (μη γυρίσει κανείς ανάποδα το 999!) και καμία σχέση με χιλιαστές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 17:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα δε μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημά σου.


Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2014, 20:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι απίστευτο,δικαιώνεται ο πατέρας Μάξιμος,πάμε για ενθρόνιση μέσα στο καλοκαίρι!

Είναι επίσημη πληροφορία.
Ο πρίγκηπας Κάρολος συμφωνεί με την βασίλισα η οποία θέλει( η οποία θα παραιτηθεί μέχρι το καλοκαίρι) για επόμενο βασιλιά της Αγγλίας τον Ουίλλιαμ και βασίλισα την γυναίκα του Κέιτ.Έτσι ο Κάρολος παραχωρεί τη θέση του στον γιο του Ουίλλιαμ.

http://www.viral-news.net/prince-charles-agrees-queen-elizabeth-prince-william-kate-middleton-next-king-queen-camilla-parker-bowles-goes-insane/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2014, 22:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eίναι απίστευτο,δικαιώνεται ο πατέρας Μάξιμος,πάμε για ενθρόνιση μέσα στο καλοκαίρι!

Είναι επίσημη πληροφορία.
Ο πρίγκηπας Κάρολος συμφωνεί με την βασίλισα η οποία θέλει( η οποία θα παραιτηθεί μέχρι το καλοκαίρι) για επόμενο βασιλιά της Αγγλίας τον Ουίλλιαμ και βασίλισα την γυναίκα του Κέιτ.Έτσι ο Κάρολος παραχωρεί τη θέση του στον γιο του Ουίλλιαμ.

http://www.viral-news.net/prince-charles-agrees-queen-elizabeth-prince-william-kate-middleton-next-king-queen-camilla-parker-bowles-goes-insane/



Μη τσιμπάς

http://media.novinky.cz/837/318373-gallery1-ynq79.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2014, 16:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι απίστευτο αυτο που συμβαίνει,ο πατέρας Μάξιμος έβγαλε βιβλίο για τον Ουίλλιαμ ώς Αντίχριστο,είπε οτι θα ενθρονιστεί τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο,και να τώρα που δικαιώνεται απόλυτα!Ειναι πραγματικα incredible,δεν έχω λέξεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2014, 02:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι πραγματικα incredible,δεν έχω λέξεις!

Δεν έχεις λέξεις αλλά γράφεις αράδες.

Πάντως για διαφημιστής δεν κάνεις, βρες άλλη δουλειά.

Αλήθεια για κλειδαράς τι λες? Σου αρέσει σαν ιδέα?

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy