ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 11:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-Όπως βλέπεις sesostris!..............φαίνεται καθαρά το πόσο τους κάλεσαν τους Γότθους για να σκωτώσουν τους Έλληνες!
-Φαίνεται ολοκάθερα η σπίλωση της και παραμόρφωση της ιστορίας που κάποιοι που τάχα κόβονται για τη γνήσια ιστορία! δεν κάνουν παρά να πλστογραφούν νοήματα και γεγονότα!

-Με την ευκαιρία δες και λίγο από Χρυσόστομο! (ούτε καν μπήκαν στον κόπο κάποιοι να σκεφτούν ...ότι δε μπορεί για να τον πουν Χρυσόστομο κάτι θα ήξεραν! όμως ...........είναι είναι ενάντια στους <<σκοτεινούς στόχους>> η παρουσίαση των γεγονότων όπως είναι!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 08:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την πλειοψηφία των πιστευόντων σε Θεό,
είναι μάλλον απόλυτο το νούμερο, γιατί είπαμε άλλο άθρησκος,
άλλο άθεος, άλλο υλιστής κι άλλο κάποιος που πραγματικά
δεν πιστεύει ότι υπάρχει Θεός…
Αυτή η τελευταία κατηγορία θεωρείτε τόσο αμελητέα,
ώστε να λέμε ότι όλοι σχεδόν οι άνθρωποι πιστεύουν στον Θεό…
Έτσι δεν είναι ;…

Όχι.

quote:
Φυσικά και δεν πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι επι της γής
έχουν την ίδια άποψη με μένα για το αν επιβλήθηκε ή όχι ο χριστιανισμός, αλλά πρόκειται πάλι για μια τόσο μικρή
κατηγορία που είναι αμελητέα, αν σκεφτείς ότι οι μεν
μουσουλμάνοι πιστεύουν στην επιβολή και με αυτούς μας μπερδεύει
εμας τους χριστιανούς το θέμα
, ενώ οι υπόλοιποι θέλω να πιστεύω
κι από όσο ξέρω, δεν έχουν θέση, για να κυριολεκτούμε επι της επιβολής, οπότε το θέμα αφορά μια άλλη τόσο ασήμαντη
μειονότητα όσο αυτή που πιστεύει ότι δεν υπάρχει Θεός…
Συμφωνείς;…

Πάλι όχι.

Όσο για το 'α πρόσωπο πληθυντικού αριθμού, εννοείς τους Χριστιανούς επί της Γης, σωστά;

Επειδή το ένστικτο της αυτοσυντήρησης αρχίζει να μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, κλείνω εδώ το θέμα...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 10:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus το μόνο που λέω είναι ότι οι μαζικοί
αφορισμοί δείχνουν μουχλίλα τουλάχιστον…
Δεύτερον ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου φέρεις τη
γνώμη των αντιχριστιανών ως αντικειμενική, γιατί το λέει
μόνη της η λέξη είναι ενάντια στον χριστιανισμό και οι
θέσεις τους θα εμφορούνται από διαβολές κι υπερβολές…

Έλα ρε φίλε, τόσο πολύ σου είναι να δεχτείς ότι δεν
ίναι ο χριστιανισμός η χειρότερη θρησκεία επί της γης,
όπως κάποιος ( έξυπνο ο ενικός ,ε;) πάει να το περάσει…
Πιστεύεις ότιείναι πολλοί αυτοί που πιστεύουν ότι δεν
υπάρχει Θεός; Όχι τι Θεός, αλλά ότι δεν υπάρχει Θεός…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 22:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://uk.youtube.com/watch?v=v3XA7VSq06Y

Χωρίς σχόλια... )(Προσέξτε λογική "ελεύθερου" ανθρώπου).


Αυτό έχει πλάκα σαν τον εμφύλιο που παρακολουθούμε, εδώ στο φορουμ.

http://uk.youtube.com/watch?v=V7dq4htwVn8&feature=related

Τι θα μπορούσε να πει κανείς;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 00:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
http://uk.youtube.com/watch?v=v3XA7VSq06Y

Χωρίς σχόλια... )(Προσέξτε λογική "ελεύθερου" ανθρώπου).


Αυτό έχει πλάκα σαν τον εμφύλιο που παρακολουθούμε, εδώ στο φορουμ.

http://uk.youtube.com/watch?v=V7dq4htwVn8&feature=related

Τι θα μπορούσε να πει κανείς;;;



-Ότι είσαι κουτσομπόλης!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 10:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ συμφωνώ με το λόγο του πάτερ, καθώς είμαστε όντως
δούλοι της
Ευρώπης , η οποία έχει δικό της σύνταγμα και νόμους που πλέον ακούμε…

Αυτό είναι κατάκτηση, είτε το θες είτε όχι φίλε Γιάπετ…
Σε λίγο που θα μας λένε και τι να κάνουμε , θα το καταλάβεις καλύτερα…
Αλλά θα μου πεις εσύ είσαι σε θέση…να σου αρέσει κιόλας…
Φτάνει Να μην είναι ελληνικό – χριστιανικό…
Μιλάμε ΓΙΑ ΤΟ μίσος…
Όταν μου φέρνεις τους κανίβαλους του “Alter” σαν παράδειγμα
και τις θέσεις τους, το μόνο που έχω να πω είναι ότι
έχεις πολύ ανάγκη βοηθείας…Απελπισμένα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 17:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Εγώ συμφωνώ με το λόγο του πάτερ, καθώς είμαστε όντως
δούλοι της
Ευρώπης , η οποία έχει δικό της σύνταγμα και νόμους που πλέον ακούμε…

Είναι δικαίωμά σου να προτιμάς το τούρκικο φέσι...

Αποκαλύπτεσαι σιγά σιγά και ξεκαθαρίζει ο ρόλος σου.

Όχι πως περίμενα κάτι άλλο, αλλά να το επιβεβαιώνεις κιόλας δείχνεις το μέγεθος της αλλοτρίωσης που έχεις υποστεί.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 21:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φίλε μου Γιάπετ, χωρίς φέσι ευρωπαικό ή τουρκικό
δεν γίνεται; Μιλάμε με στέλνεις αδιάβαστο, πραγματικά…
Πίστευα ότι έχεις τουλάχιστον την αξιοπρέπεια να μην
δείχνεις ότι θέλεις να είσαι σκλάβος με το ζόρι κάπου…
Ο παπάς λέει ότι κι η Ευρώπη κάποια σκλαβιά επαγγέλεται,
εσύ πιστεύεις ότι είναι λάθος να μην θέλεις να είσαι
σκλάβος πουθενά;…
Σου το έχω πει πολλές φορές…
Μην βγάζεις συμπεράσματα για άλλους, εδώ δεν μπορείς
να βγάλεις για σένα, γιατί να …χαντακώνεις και
τους άλλους;
Πάντως ο χριστιανισμός έχει γίνει για σένα αιτία
παντός κακού... μήπως, λέω,μήπως είσαι κάπως προκατελειμένος;
Τι λες να με κάνει να το πιστεύω αυτό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 22:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "πάτερ", μεταξύ άλλων, λέει ότι η σκλαβιά ΑΡΧΙΣΕ το 1821 και ότι οι "πατέρες" θα ΑΠΕΤΡΕΠΑΝ (όπως προσπάθησαν άλλωστε), την έναρξη της επανάστασης, "διότι καλλίτερα τούρκικο φέσι... κλπ" προκειμένου να διαφυλαχθεί η πίστη του.

Μιλάει για προτίμησή του στην σκλαβιά, το καταλαβαίνει αυτό το κεφάλι σου ή το μόνο που έχει μέσα είναι "χαιρετισμοί";

Για σκλαβιά σε όλο της το μεγαλείο και χωρίς προσωπεία. ούτε πολιτική ούτε οικονομική αλλά για κανονική σκλαβιά, κατάλαβες;

Κι εσύ που συμφωνείς μ' αυτήν την κατάπτυστη, ανθελλινική και αντιανθρώπινη τοποθέτηση, πρέπει να ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ, περισσότερο απ' αυτόν που είναι επαγγελματίας (με την προϋπόθεση ότι δεν είσαι κι εσύ) και να αναλογιστείς πόσο σ' έχει υποδουλώσει η "ελευθερία" της πίστης σου και πόσο γελοίο σ' έχει κάνει, που προτιμάς την πίστη σου στο απυρόβλητο παρά το έθνος σου και την πατρίδα σου.

Λυπάμαι τους ανθρώπους που εξαρτώνται από εσένα και τους διαποτίζεις με τα "ιδεώδη' σου.

Για να δω τι θα πει ο ευρωπαίος για την άποψή σου, που απ' ότι φαίνεται έχει φιλότιμο και ντρέπεται για λογαριασμό άλλων, γι' αυτό και δεν μιλάει.

Τι να πεί;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 23:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, τώρα έγινες πατριώτης, σα να λέμε;
Δεν έχει σημασία ποια μάσκα φοράς κάθε φορά,
το όλο θέμα έχει να κάνει με την διαφωνία σου με
τον χριστιανισμό και ότι και να λές είναι καλυμμένο
με την αντιπαλότητα που σε διέπει…
Φίλε, οι παπάδες οι σωστοί λένε για την σκλαβιά ότι
είναι σκλαβιά όποια και να’ ναι, αν εσύ περιμένεις
να διαλέξεις σκλαβιά, διάλεξε μια με …βούλες…
Εγώ δεν θέλω καμιά και φυσικά μου τη «σπάνε» πιο
πολύ οι κεκαλυμμένες, αν εννοείς τι λέω…
Πήγαινε να γίνεις μέντιουμ αφου καταλαβαίνεις πράγματα
που ο άλλος δεν λέει… Γιατί φυσικά όπως είπα έχω αλλεργία
στην όποια σκλαβιά.
Με τα …κοπλιμέντα, δεν πετυχαίνεις τίποτα…Προβοκατόρικα
μιλούσες, προβοκατόρικα μιλάς, άλλαξε λίγο το δίσκο,
βαρέθηκα τις επαναλήψεις…Διαίρει και βασίλευε είναι
το ρητό σου;
Ο κάθε Europaios2 και απλός Έλληνας, ποτέ δεν θα πίστευε
ότι οι παπάδες εννοούν σκλαβιά από τους Τούρκους καλύτερη,
μόνο εσύ θέλεις να το παίζεις ο καλυτερότερος…
Να υποθέσω ότι σου τελειώσανε τα πυρομαχικά;…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 23:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά φίλε γιαπετ, δεν μπορώ να καταλάβω την έκπληξή σου για τα λεγόμενα του κυρίου Ζήση και των υποστηριχτών του εδώ μέσα. Ο Ζήσης δεν έκανε τίποτε άλλο παρά να εκφράσει την επίσημη θέση της ορθοδοξίας σχετικά με την επανάσταση του '21.

Από τον αφορισμό και την επικήρυξη των κειμένων του Ρήγα από το Γρηγόριο τον Ε΄ το 1798, την "Πατρική διδασκαλία" του πατριάρχη Ανθιμου, τη "χριστιανική απολογία" του Πάριου, τον αφορισμό των κλεφτών από τον Καλλίνικο το 1805, τον αφορισμό της επανάστασης το 1821 μέχρι το σημερινό τουρκόδουλο Βαρθολομαίο, η γραμμή των ορθοδόξων ήταν η ίδια.

Εδώ δεν ντράπηκε ο πατριάρχης Αγαθάγγελος να ζητήσει από τους (ελεύθερους πλέον) Ελληνες να επιστρέψουν στη σκλαβιά του Σουλτάνου το 1828, υποσχόμενος "συγχώρεση" και "έναν δίκαιο βεζύρη" να τους κυβερνά, στο Ζήση κόλλησες;

ΥΓ: Προς φίλους Χριστιανούς.
Αν σας φέρουν τα βήματά σας προς το Πατριαρχείο, και είναι η μέρα 31 Αυγούστου, μην πάτε. Θα το βρείτε κλειστό. Το Πατριαρχείο εκείνη τη μέρα τιμάει τον Κεμάλ Ατατούρκ και την καταστροφή της Σμύρνης μαζί με τους υπόλοιπους Τούρκους. Είναι "η μέρα του Αρχιστρατήγου" - μεγάλη γιορτή για τους Τούρκους... και τους υπηρέτες τους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 23:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειάσου ρε αρχι...Έλληνα Μακεδόν,σε ζυγαριά αν βάλεις
τον πατριωτισμό, σίγουρα ο δικός σου θα είναι μερικά
κιλά βαρύτερος...
Σοβαρά μιλάς τώρα; Πιστεύει ότι συκοφαντώντας δείχνεις
πειστικός, η ωραίος;
Είδες Γιάπετ, τι σου είναι οι φίλοι;
Μόλις είπα ότι σου τελειώσανε τα πυρομαχικά,
ήρθε ασθμαίνοντας να σε βοηθήσει, έστω με ότι
βρήκε μπροστά του... Ξύλα,πέτρες,το κάτιτις, ρε παιδι μου,
έτσι να σου συμπαρασταθεί...
Σοβαρή συζήτηση μπορούμε να κάνουμε;Χωρίς να συζητάμε για
το πόσο πατριώτης είναι ο καθένας;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 00:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Όπως βλέπεις sesostris!..............φαίνεται καθαρά το πόσο τους κάλεσαν τους Γότθους για να σκωτώσουν τους Έλληνες!


Ήθελα να'ξερα πανηγυριτζή του Forum , από θρησκοληψία ή απλά από αγραμματοσύνη δεν μπορείς να καταλάβης την έννοια των γραφομένων στην σελίδα 80 της δικής μου εκδόσεως του "ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ" όπου σαφώς αναφέρεται ότι:

[Ο Θεοδόσιος λοιπόν , έχοντας τους Γότθους φοιδεράτους , δηλαδή συμμάχους , είχε τη δύναμη να επιβάλλει τη θέλησή του και να εφαρμόση το πρόγραμμά του . Μάλιστα έστειλε και στη Μικρασία πολλούς από αυτούς να φυλάνε τα σύνορα . Το πολιτικό πρόγραμμα του Θεοδόσιου ήταν από τη μιά μεριά να εξοντώσει τους αιρετικούς και τους ειδωλολάτρεςκαι από την άλλη να μαζεύει χρήμα με τις φορολογίες για να πληρώση τους Γότθους , που τους χρησιμοποιούσε σαν εκτελεστικά όργανα στην πολιτική του] .

Αυτό το τελευταίο ιδίως τι σημαίνει ; ότι τους έβαλε ο Χατζηπετρής να εξοντώσουν τους αιρετικούς και τους ειδωλολάτρες ; Και αν δεν γνωρίζεις την έννοια της λέξεως "εξοντώνω" άνοιξε ένα λεξικό να την μάθης .

Στή σελίδα 56 του βιβλίου σου που μου παραθέτεις δεν κατάλαβες τη σημασιά του ότι :

[Οι καλόγεροι τους υποδέχονταν (τους Γότθους) παντού και τους έβαζαν να χαλνούν τα αρχαία μνημεία .][/b]

Τί ήταν αυτοί οι καλόγεροι ;;; Θιβετιανοί μοναχοί ήταν , η αφιονισμένοι χριστιανοί σαν την αφεντιά σου οι οποίοι καθοδηγούσαν τους Γότθους στο να εφαρμόσουν καλύτερα την πολιτική του Θεοδόσιου;;;

Όσο για την διαφθορά των αυτοκρατόρων και της άρχουσας τάξης αυτή υπήρξε διαχρονική στο Βυζάντιο και η αναφορά σου σ' αυτή δεν έχει καμία σχέση με τα εγκλήματα των Γότθων στον τόπο μας κατ ' εντολήν του Θεοδόσιου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 00:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα..., δεν έδειξες ότι "απεχθάνεσαι" κάθε είδους σκλαβιά.

Και είναι δικαιολογημένο, διότι βρίσκεσαι σε πνευματική σκλαβιά, κάτι που φαίνεται απ' τον τρόπο που εκφράζεσαι και απ' το περιεχόμενο των λόγων σου.

Αντίθετα, δηλώνεις ευθαρσώς και προς ντροπή σου, ότι συμφωνείς με τις διαχρονικές απόψεις των εθνικών αποβλήτων ιεραρχών, του σκοταδισμού που θεωρείς θρησκεία, για την Ελληνική επανάσταση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 02:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Σοβαρά μιλάς τώρα; Πιστεύει ότι συκοφαντώντας δείχνεις
πειστικός, η ωραίος;

Δυστυχώς για σένα, όλα όσα ανάφερα είναι και πραγματικά και καταγεγραμμένα σε εγκυκλίους του πατριαρχείου και μπορεί ο καθένας να τα δει.

Και, μια και είσαι σίγουρος πως μέσα σε ένα εξάμηνο θα μας δώσουν την Κωνσταντινούπολη, μετά τον πόλεμο αυτού του καλοκαιριού, όπως υποστηρίζεις, δεν κοιτάζεις να αγοράσεις και κανα οικοπεδάκι εκεί κοντά στο πατριαρχείο των Ρωμαίων, να γιορτάζετε μαζί τον Κεμάλ;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 02:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Για να δω τι θα πει ο ευρωπαίος για την άποψή σου, που απ' ότι φαίνεται έχει φιλότιμο και ντρέπεται για λογαριασμό άλλων, γι' αυτό και δεν μιλάει. Τι να πεί;

-Δεν ήξερα ότι πρέπει να κλειστώ στο σπίτι για να απαντάω συνεχώς σε μυνήματα!
-Όταν πήγα στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα είδα ότι υπήρχε ένα βιντεάκι! Πολύ απλά δεν το πάτησα γιατί δε με ενδιαφέρει τίποτα άλλο παρά η επίσημη θέση της εκκλησίας για να μπορώ να σχολιάσω εκ του ασφαλούς, και φυσικά τα γραπτά των ευαγγελίων!

-Δεν κατάλαβα θα απολογιθούμε για τον κάθε παπά?

-Η δική μου η θέση είναι γνωστή! Είμαι αντιΣημήτης, αντιΑμερικάνος και εχθρόΤουρκος! φίλοι μου είναι οι φίλοι της Ελλάδας και εχθροί μου οι εχθροί της!

quote:
Sesostris:
Ήθελα να'ξερα πανηγυριτζή του Forum , από θρησκοληψία ή απλά από αγραμματοσύνη δεν μπορείς να καταλάβης την έννοια των γραφομένων στην σελίδα 80 της δικής μου εκδόσεως του "ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ" όπου σαφώς αναφέρεται ότι:

[Ο Θεοδόσιος λοιπόν , έχοντας τους Γότθους φοιδεράτους , δηλαδή συμμάχους , είχε τη δύναμη να επιβάλλει τη θέλησή του και να εφαρμόση το πρόγραμμά του . Μάλιστα έστειλε και στη Μικρασία πολλούς από αυτούς να φυλάνε τα σύνορα . Το πολιτικό πρόγραμμα του Θεοδόσιου ήταν από τη μιά μεριά να εξοντώσει τους αιρετικούς και τους ειδωλολάτρεςκαι από την άλλη να μαζεύει χρήμα με τις φορολογίες για να πληρώση τους Γότθους , που τους χρησιμοποιούσε σαν εκτελεστικά όργανα στην πολιτική του] .

Αυτό το τελευταίο ιδίως τι σημαίνει ; ότι τους έβαλε ο Χατζηπετρής να εξοντώσουν τους αιρετικούς και τους ειδωλολάτρες ; Και αν δεν γνωρίζεις την έννοια της λέξεως "εξοντώνω" άνοιξε ένα λεξικό να την μάθης .

Στή σελίδα 56 του βιβλίου σου που μου παραθέτεις δεν κατάλαβες τη σημασιά του ότι :

[Οι καλόγεροι τους υποδέχονταν (τους Γότθους) παντού και τους έβαζαν να χαλνούν τα αρχαία μνημεία .]

Τί ήταν αυτοί οι καλόγεροι ;;; Θιβετιανοί μοναχοί ήταν , η αφιονισμένοι χριστιανοί σαν την αφεντιά σου οι οποίοι καθοδηγούσαν τους Γότθους στο να εφαρμόσουν καλύτερα την πολιτική του Θεοδόσιου;;;

Όσο για την διαφθορά των αυτοκρατόρων και της άρχουσας τάξης αυτή υπήρξε διαχρονική στο Βυζάντιο και η αναφορά σου σ' αυτή δεν έχει καμία σχέση με τα εγκλήματα των Γότθων στον τόπο μας κατ ' εντολήν του Θεοδόσιου .


-? Πολιτικό πρόγραμμα λέει! δε λέει θρησκευτικό πρόγραμμα! Έχω πολάκις φορές γράψει ότι οι διωγμοί γίναν για πολιτκούς και όχι θρησκευτικούς λόγους! Η πολιτική του Θεοδοσίου αλλά και όλων των αυτοκρατώρων της Αν. Ρωμαικής αυτοκρατορίας και κυρίως όταν ήταν στη μεγάλη έκτασή της, ήταν η συνοχή της. Για τη συνοχή, απαραίτητα στοιχεία ήταν η κοινή γλώσσα αλλά και η κοινή θρησκεία. Για αυτό βάλαν ως κύρια την Ελληνική! γιατί οι περισσότεροι ήσαν Έλλληνες αλλά και λόγω της Ελληνιστικής περιόδου! μιλούσαν παντού την Ελληνικήν. Ο Χριστιανιμσός λόγω της μεγάλης αποδοχής του από τις λαϊκές μάζες, έγινε κύρια θρησκεία και για αυτό και Ο Θεοδόσιος προσπάθησε να την επιβάλει.
-Σε αυτά που γράφεις δε φαίνεται ο Θεοδόσιος να καταφέρεται εναντίων των Ελλήνων όπως <<υποστηρίζετε οι Χριστιανομάχοι!>> κάτι που ολόκληρες σελίδες υποστηρίζω, .........αλλά οι αιρετικοί και οι ειδολολάτρες. Και αυτό για ποιο λόγο? Για τη συνοχή της αυτοκρατορίας και όχι για θρησκευτικούς λόγους. Και να στο κάνω και ποιο λιανά! Αν η πλειοψηφία ήσαν οι ειδολολάτρες! θα κυνηγούσε τους Χριστιανούς και τους αιρετικούς. Αν η πλειοψηφία ήσαν οι αιρετικοί θα κυνηγούσε τους Χριστιανούς και τους ειδολολάτρες!
- σελ.56 (ακμή και παρακμή του Βυζαντίου)<<......Πολλόι αγρότες τούτα τα χρόνια, μη μπορώντας να πληρώσουν τους φόρους και μην αντέχοντας τις καταπιέσεις, παρατούσαν τα χτήματά τους και πήγαιναν στα Μοναστήρια. Έτσι πλήθαιναν οι καλόγεροι. Από όλες αυτές τις αιτίες στη Μικρά Ασία, στη Συρία, την Αίγυπτο και τη Βαλκανική το λαϊκό καζάνι έβραζε.>>
-Δεν ξέρεις να διαβάζεις? ολόκληρη σελίδα και με μεγάλα γράμματα! Τη σημασία την κατάλαβα, εσύ? τα μοναστήρια γέμισαν με φτωχούς αγρότες! όταν ήρθαν οι Γότθοι, ακάλεστοι! όπως μπορεί κάποιος να διαβάσει, οι αγρότες-καλόγεροι! άρπαξαν την ευκαρία και μαζί με τους Γότθους λεηλατούσαν τους ναούς! Τι νά έκαναν? να τους έστρεφαν εναντίων των σπιτιών τους?

-σελίδα 56: ......<<Στην αρχή οι Γότθοι βαδίσανε κατά της πρωτεύουσας μα, για μια ακόμη φορά το κάστρο την έσωσε. Γι' αυτό λοξοδρόμησαν, πέρασαν στη Μακεδονία κατέβηκαν στη Θεσσαλία και έφτασαν ως την Πελοπόννησο. Οι καλόγεροι τους υποδέχονταν παντού και τους έβαζαν να χαλούν τα μνημεία. Μόνο στη Θήβα και στην Αθήνα δεν μπήκαν.
-Για να μη βρουν όμως καμία αντίσταση φαίνεται πως οι κόλόνοι, οι δούλοι και οι αγρότες τους δέχονταν ως απελευθερωτές, μην ξέρωντας πως αυτοί ήσαν γδάρτες και καταπιεστές.>>

Ενώ σου έγραψα ότι εμφάνισες τη μισή σελίδα και σου εμφανίζω τη σελίδα ολόκληρη! πάλι κάνεις το χαζό!

-Για να γράψω και τις 2 παργράφους που προηγούνται από τους <<φοιδεράτους Γότθους>>

ΣΕΛΙΔΑ 52....<<Οι Γότθοι τράβηξαν για την πόλη, μα το κάστρο της την έσωσε. Άλλαξαν δρόμο, πέρσαν τη Μακεδονία και κατέβηκαν στη Θεσσαλία.
Ο αυτοκράτορας Θεοδόδιος Ά (379-395), μη μπορώντας να τους αντιμετωπίσει δυναμικά, ακολούθησε άλλη πολιτική. Τους καλόπιασε με δώρα και δωσίματα και τους παραχώρησε κιόλας μεγάλες περιοχές να καλλιεργούν με τη συμφωνία όμως να παίρνουν το τρίτο της παραγωγής και να φυλάνε τα σύνορα.>>

Πολιτική έκανε ο Θεοδόσιος για τη διατήρηση της αυτοκρατορίας και του θρόνου του.
Όμως το <<άλλα ακούνε τα αυτιά μου και άλλα η καρδιά μου>> είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα όλων των Χριστιανομάχων.

......σελ.44 <<...Εξάλου η πολυεθνική σύνθεση της Ανατολικής αυτοκρατορίας εκείνα τα χρόνια χρειαζόταν κάποιο ιδεολογικό σύνδεσμο για να μείνουν πειθαρχικές οι διάφορες φυλές κάτω από το ζυγό της. Και μια που η χριστιανική ιδεολογία ήταν η ισχυρότερη ιδολογική δύναμη σε όλη τη χώρα, η πλειοψηφία της άρχουσας τάξης είχε συμφέρον να εγκολπωθεί το ορθόδοξο δόγμα, που ένωνε τις 3 εξουσίες.
Γι αυτό καταδίωξε τους αντιφρονούντες για να επιτύχη την εσωρερική ενότητα της Αυτοκρατορίας πάνω σε θρησκευτική βάση, αφού το παλιό διάταγμα του Καρακάλα (212) που χορηγούσε τον τίτλο του ρωμαίου πολίτη στους λαούς της Ανατολής δεν έφερε το ποθούμενο αποτέλεσμα.
Αντίθετα η ιδιότητα του Χριστιανού ανεξάρτητα από θρησκευτικές διαφορές ένωνε τους πιστούς της νέας θρησκείας και δημιουργούσε ανάμεσά τους αδιάσπαστο σύνδεσμο.
Μα για να υπάρχει αυτός ο σύνδεσμος έπρεπε να μην υπάρχουν οι αιρέσεις που διασπούν την ενότητα των Χριστιανών, που στα κατοπινά (μετά τον Δ΄αιώνα)χρόνια αποτελούσαν την πλειοψιφία του πληθυσμού της Ανατ.Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.
Από όλες λοιπόν αυτές τις αιρέσεις το δόγμα της Ορθοδοξίας χρησίμευε ως ενωτικός κρίκος στους λαούς του Βυζαντίου, που ανήκανε σε πολλές
εθνότητες και εξασφάλισε ως ένα σημείο την εσωτερική του συνοχή.[/b]

quote:
Sesostris:
Ήθελα να'ξερα πανηγυριτζή του Forum , από θρησκοληψία ή απλά από αγραμματοσύνη δεν μπορείς να καταλάβης την έννοια των γραφομένων στην σελίδα 80 της δικής μου εκδόσεως του "ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ" όπου σαφώς αναφέρεται ότι:

-To ποις είναι για τα πανυγύρια φαίνεται ξεκάθαρα!

macedon! για πες αλεύρι! η http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=17&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8429 σε γυρεύει!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 06/04/2008 03:01:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 02:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίος

quote:
-Δεν ήξερα ότι πρέπει να κλειστώ στο σπίτι για να απαντάω συνεχώς σε μυνήματα!
-Όταν πήγα στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα είδα ότι υπήρχε ένα βιντεάκι! Πολύ απλά δεν το πάτησα γιατί δε με ενδιαφέρει τίποτα άλλο παρά η επίσημη θέση της εκκλησίας για να μπορώ να σχολιάσω εκ του ασφαλούς, και φυσικά τα γραπτά των ευαγγελίων!

Αν ήταν διαφορετικά θα είχες κατεβάσει το μισό "απολογητή", αλλά σε καταλαβαίνω.

Το είδες, το είδες, διότι δεν χρειάζεται να πατήσεις κάτι, ανοίγει μόνο του.

Αν όμως το "πατούσες' θα έβλεπες ότι ο παπάς εκφράζει τις επίσημες θέσεις της εκκλησίας, αφού αυτές καθορίζονται απ' το ιεραρχείο και αυτό ήταν υπέρ της σκλαβιάς προκειμένου να διαφυλάξει την πίστη.

Θα πρέπει να μπερδεύεσαι σε κάτι τέτοιες στιγμές, αλλά είναι το τίμημα της πίστης αυτό, τι να κάνουμε...

Άρα δε στέκει η υπεκφυγή...

quote:
-Η δική μου η θέση είναι γνωστή! Είμαι αντιΣημήτης, αντιΑμερικάνος και εχθρόΤουρκος! φίλοι μου είναι οι φίλοι της Ελλάδας και εχθροί μου οι εχθροί της!

Συμφωνούμε απόλυτα σ' αυτό και χαίρομαι που ένας πιστός, σαν κι εσένα, στηλιτεύει τις μεθόδους του ιερατείου (έστω και έμμεσα, αλλά σαφώς), που προτιμούσε τον κατακτητή και δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται τον αναπολεί ακόμη, μέσω κάποιων εκφραστών του.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 02:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ευρωπαίε2

Το ότι οι ομοϊδεάτες σου δεν σου λένε ποιες ακριβώς πηγές χρησιμοποιούν, ώστε να μπορείς να παπαγαλίζεις, δεν είναι δικό μου σφάλμα.

Είπαμε ότι είσαι για τα πανηγύρια, δεν χρειάζεται να το επιβεβαιώνεις σε κάθε σου μήνυμα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 03:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Αν ήταν διαφορετικά θα είχες κατεβάσει το μισό "απολογητή", αλλά σε καταλαβαίνω.

Το είδες, το είδες, διότι δεν χρειάζεται να πατήσεις κάτι, ανοίγει μόνο του.

Αν όμως το "πατούσες' θα έβλεπες ότι ο παπάς εκφράζει τις επίσημες θέσεις της εκκλησίας, αφού αυτές καθορίζονται απ' το ιεραρχείο και αυτό ήταν υπέρ της σκλαβιάς προκειμένου να διαφυλάξει την πίστη.

Θα πρέπει να μπερδεύεσαι σε κάτι τέτοιες στιγμές, αλλά είναι το τίμημα της πίστης αυτό, τι να κάνουμε...

Άρα δε στέκει η υπεκφυγή...


-Πρώτα από όλα κολούσε!....προχώραγε λίγο και κόλαγε! αλλά δεν έβαλα καθόλου βάση! δεν το θεώρησα <<άξιο προσοχής>> και βγήκα! Είναι σα να βάλω έγώ ένα βιντεάκι με ένα παπά να λέει αυτά που μου αρέσουν! και τι με αυτό?..................? Eίναι αρχή μου να μην υπεκφεύγω. Αλλά σου επαναλαμβάων δεν είναι απολογητής κανενός παπά!

quote:
γιαπετ:
.Συμφωνούμε απόλυτα σ' αυτό και χαίρομαι που ένας πιστός, σαν κι εσένα, στηλιτεύει τις μεθόδους του ιερατείου (έστω και έμμεσα, αλλά σαφώς), που προτιμούσε τον κατακτητή και δυστυχώς, απ' ότι φαίνεται τον αναπολεί ακόμη, μέσω κάποιων εκφραστών του.

-Προδότες υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού! και μέσα ακόμη στην εκκλησία! αυτό όμως δε σημαίνει ούτε γενίκευση ούτε κανόνα. Και σου αναφέρω τον όρκο του Υψιλάντη στους <<σφαγμένους ιερείς και πατριάρχες.............ξέρεις αυτό με τον φίλο τον macedon!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8429&whichpage=17
quote:
macedon:
Αγαπητέ ευρωπαίε2

Το ότι οι ομοϊδεάτες σου δεν σου λένε ποιες ακριβώς πηγές χρησιμοποιούν, ώστε να μπορείς να παπαγαλίζεις, δεν είναι δικό μου σφάλμα.

Είπαμε ότι είσαι για τα πανηγύρια, δεν χρειάζεται να το επιβεβαιώνεις σε κάθε σου μήνυμα



Για σου maceodon! παλιόφιλε! ...

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 21:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίε, τελικά τι έκανες;

Το πρώτο ή το δεύτερο, απ' αυτά που είπες;

quote:
-Πρώτα από όλα κολούσε!....προχώραγε λίγο και κόλαγε! αλλά δεν έβαλα καθόλου βάση! δεν το θεώρησα <<άξιο προσοχής>> και βγήκα!

quote:
-Όταν πήγα στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα είδα ότι υπήρχε ένα βιντεάκι! Πολύ απλά δεν το πάτησα γιατί δε με ενδιαφέρει

Εσύ που κόβεσαι για την πατρίδα και τα τουφέκια, τι λες για τον τρόπο που έβγαλαν οι χριστιανοί έξω το στρατηγό, που διαμαρτυρήθηκε γι' αυτά που άκουγε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 23:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ:
quote:
ευρωπαίε, τελικά τι έκανες;

Το πρώτο ή το δεύτερο, απ' αυτά που είπες;


europaios2:
-Πρώτα από όλα κολούσε!....προχώραγε λίγο και κόλαγε! αλλά δεν έβαλα καθόλου βάση! δεν το θεώρησα <<άξιο προσοχής>> και βγήκα!

europaios2:
-Όταν πήγα στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα είδα ότι υπήρχε ένα βιντεάκι! Πολύ απλά δεν το πάτησα γιατί δε με ενδιαφέρει

γιαπετ:
Εσύ που κόβεσαι για την πατρίδα και τα τουφέκια, τι λες για τον τρόπο που έβγαλαν οι χριστιανοί έξω το στρατηγό, που διαμαρτυρήθηκε γι' αυτά που άκουγε;



-Πηγάινοντας στην ιστοσελίδα είδα έναν παπά και το βίντεο.
Αν υποθέσουμε ότι ήταν μιας αποστάσεως 100 μέτρων, (η διάρκειά του) εκάνε από μόνο του ένα μέτρο και σταμάτησε και πάλι το ίδιο. Παράλληλα ανεβοκατεβάζα τη σελίδα να δω αν περιέχει κάτι που θα με διέφερε ή που θα είχε ενδεχομένος το θέμα σου, δεν είδα τίποτα που θα μου κέντριζε την προσοχή και έτσι κοίτξα πάλι το βίντεο να κάνει πάλι ένα μέτρο! προχωρούσε πολύ αργά. Σκέφτηκα να του πατήσω από κάτω το play μήπως και τρέξει! μετά όμως σκέφτηκα ότι για να με παραπέμπεις εκεί! καμιά κοτσάνα θα λέγε ο παπάς! άρα δεν έχω κανένα λόγο να κάνω το δικηγόρο κανενός.
-Αν είπε καλά πράγματα γιαπετ για την πατρίδα για την οποία και νοιάζομαι είμαι μαζί του, αν όχι είμαι εναντίον του! Αν πάλι το βίντεο αυτό είναι κομμένο και ραμένο αποσπασματικά (δεν το έχω δει καθόλου και φυσικά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη!)μόνο και μόνο για τη δημιουργία πλαστών εντυπώσεων! τότε είμαι εναντίον αυτών που το διέπραξαν.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 23:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Μακεδόν, καλά δεν πρόκειται να αφήσετε το φτυάρι
και σύ κι ο φίλος σου ο Γιάπετ, ότι και να γίνει;…
Αλήθεια κολλάτε βαριά ένσημα όπως οι οικοδόμοι;
Τι να σου πω φίλε μου, κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβεις
ότι με την άρνηση δείχνεις ότι δεν έχεις τίποτε να
προτείνεις και φυσικά το μίσος σου για τον χριστιανισμό,
δεν αποτελεί ιδεολογία… πόσο άλλον αν προέρχεσαι από
οικογένεια ιερέα όπως διατείνεσαι…

Γιάπετ, αγόρι μου, τι να κάνουμε σε απογοητεύω,
άλλα οι χριστιανοί είναι πιο κοντά στο ιδανικό σου,
όποτε θέλεις μπορείς να ξαναγυρίσεις, δεν υπάρχει απαγορευτικό…
Ελευθερία σαν αυτή του χριστιανισμού, δεν θα βρεις πουθενά…
Είναι αυτή του πνεύματος, που εσύ δεν γνωρίζεις.
Η ελευθερία της ψυχής που εσύ δεν αναγνωρίζεις, αλλά το να προσπαθείς να πεις τον άλλο και τι είναι, έ! κάτι από φασισμό,
δεν νομίζεις; Έχεις αρχίσει να χάνεις την ψυχραιμία σου πάλι,
μαζί με τα επιχειρήματα σου…
Αυτά που λέει ο europaios2 είναι οι ιδέες κάθε χριστιανού,
εσείς προσπαθείτε να μας βγάλετε ανθέλληνες, όταν είστε
εσείς που προσβάλετε το 98% του ελληνικού πληθυσμού… όπως
έχουμε ξαναπεί…
Εμένα πάντως με εντυπωσιάζει που έργο σας έχει γίνει η
συκοφάντηση του ελληνικού πληθυσμού και είστε μέσα
στην Ελλάδα!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 09:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ D Incubus το μόνο που λέω είναι ότι οι μαζικοί
αφορισμοί δείχνουν μουχλίλα τουλάχιστον…

Συμφωνώ, αγαπητέ trexagireve.
Κι οι μαζικοί αφορισμοί, κι οι μαζικές γενικεύσεις κι απαξιώσεις δείχνουν το ίδιο πράγμα.
Αδυναμία αποκόλλησης από συγκεκριμένα νοητικά καλούπια...

quote:
Έλα ρε φίλε, τόσο πολύ σου είναι να δεχτείς ότι δεν
ίναι ο χριστιανισμός η χειρότερη θρησκεία επί της γης,
όπως κάποιος ( έξυπνο ο ενικός ,ε;) πάει να το περάσει…
Πιστεύεις ότιείναι πολλοί αυτοί που πιστεύουν ότι δεν
υπάρχει Θεός; Όχι τι Θεός, αλλά ότι δεν υπάρχει Θεός…

Δεν πιστεύω ότι ο Χριστιανισμός είναι η χειρότερη θρησκεία, δεν ανέφερα πουθενά κάτι τέτοιο.
Καμία θρησκεία δεν είναι χειρότερη από την άλλη, όλες έχουν δυνητικά την ίδια χρησιμότητα για έναν άνθρωπο εάν μπορέσει να δει συνθετικά τα πράγματα.
Το πρόβλημα δημιουργείται όταν μια θρησκεία χρησιμοποιείται για την κάλυψη ιδίων αναγκών εις βάρος κάποιου συνανθρώπου μας και για την προώθηση ταπεινών συμφερόντων μας.

Δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που δεν πιστεύουν ότι υπάρχει Θεός, άλλωστε δε με ενδιαφέρει τόσο να αναφέρω ή να ακούσω ένα νούμερο.
Υπάρχουν σίγουρα πολλοί συνάνθρωποι μας που δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού, υπάρχουν πολλοί Βουδιστές, πολλοί Χριστιανοί, πολλοί Μουσουλμάνοι κλπ.

Εσένα σου είναι δύσκολο να πιστέψεις ότι η κάθε θρησκεία μπορεί να οδηγήσει έναν πιστό στην εξέλιξη του εάν έχει την ειλικρινή διάθεση να ωφεληθεί;
Ο Θεός είναι ένας κι οι θρησκείες πολλές.
Ποιός μπορεί να καταδικάσει και να ορίσει κάποια ως καλύτερη κι αληθινή και τις άλλες ως χειρότερες και ψεύτικες;
Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει και να αναιρέσει την ωφέλεια που κάποιος αποκομίζει από τα θρησκευτικά του πιστεύω, όποια κι αν είναι αυτά;
Τα πάντα είναι όψεις της Αλήθειας, δεν έχει νόημα η προσκόλληση σε μια όψη κι η απόρριψη των άλλων αλλά η προσπάθεια σύνθεσης τους για να μπορέσει ο άνθρωπος να εξελιχθεί και να Γνωρίσει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 11:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Ο "πάτερ", μεταξύ άλλων, λέει ότι η σκλαβιά ΑΡΧΙΣΕ το 1821 και ότι οι "πατέρες" θα ΑΠΕΤΡΕΠΑΝ (όπως προσπάθησαν άλλωστε), την έναρξη της επανάστασης, "διότι καλλίτερα τούρκικο φέσι... κλπ" προκειμένου να διαφυλαχθεί η πίστη του.

Αχ ρε γιαπετ, πότε θα αρχίσεις να ακούς αυτά που λένε οι άλλοι και όχι αυτά που θέλεις εσύ να ακούς;

Ο Πάτερ μιλάει για πραγματική άλωση της πνευματικής ελευθερίας που έχει αρχίσει σταδιακά από το 1821.
Λέει, πως ενώ αποκτήσαμε την πολιτική μας ελευθερία, η προσάρτησή μας στη Δύση, σιγά-σιγά μας διέβρωσε, πράγμα που είναι η αλήθεια, ή μήπως αμφιβάλλεις;


Ο Πάτερ λέει επί λέξει "θα το απέτρεπαν και θα το ηρνούντο αυτό οι Άγιοι Πατέρες μας". Τι θα απέτρεπαν; Μα φυσικά αυτό που λέει παραπάνω.
Τη σταδιακή άλωση που οδήγησε στην διάβρωση των πάντων σήμερα.

Που στην ευχή είδες εσύ να λέει για την έναρξη της επανάστασης;
Η επανάσταση γεννήθηκε και ζυμώθηκε στους κόλπους της Εκκλησίας.

Γιατί δεν άφησαν το βίντεο να παίξει για να δούμε πάνω σε τι λέει ο Πάτερ ότι οι Άγιοι Πατέρες θα "ηρνούντο", παρά έφτιαξε το ΕΧΤΡΑ, σε γραπτό κείμενο, την ερώτηση, στην οποία υποτίθεται, πως απαντούσε ο Πάτερ;

Έχουμε γεμίσει με γενίτσαρους και χριστιανομάχους που σκορπούν μηνύματα μίσους και διχασμού. Ως πότε θα συνεχίζεται αυτό το κακό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 21:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η επανάσταση γεννήθηκε και ζυμώθηκε στους κόλπους της Εκκλησίας.
Καλα να το λες αλλα να θελεις να το πιστεψουμε κιολας παει πολυ .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 21:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Η επανάσταση γεννήθηκε και ζυμώθηκε στους κόλπους της Εκκλησίας.
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Καλα να το λες αλλα να θελεις να το πιστεψουμε κιολας παει πολυ .

-Eδώ θεωρούν ψηλε! τον Κοσμά τον Αιτωλό πράκτορα των Τούρκων!...

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 22:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Η επανάσταση γεννήθηκε και ζυμώθηκε στους κόλπους της Εκκλησίας.

Αυτό είναι από τα πλέον απίθανα αστεία που μπορεί να ακούσει κανείς. Πως η επανάσταση ξεκίνησε και ζυμώθηκε από τους παπάδες και πατριάρχες που είχαν το βαθμό του πασά και γενίτσαρους για προσωπική φρουρά, που μαζεύανε και καίγανε τα κείμενα του Ρήγα, που τυπώνανε βιβλία για το πόσο "του διαβόλου είναι τα κυρήγματα της ελευθερίας" που αφορίζανε τον Υψηλάντη και τους κλέφτες και που στο τέλος, όταν δεν τους πέρασε και ελευθερώθηκε η Ελλάδα, ζητούσαν από τους Ελληνες να επιστρέψουν στο Σουλτάνο.

Δεν ξέρω αν αυτά τα λές Ψηλέ για να πείσεις τον εαυτό σου ή κάποιον ανιστόρητο αφελή.

Οσο για τον Κοσμά τον Αιτωλό, που υποστήριζε επίσημα τη θέση του πατριαρχείου περί "θεόσταλτης σκλαβιάς", το ότι το επίσημο θεοκρατικό ελλαδικό κράτος τον ονόμασε "πατριώτη" δε σημαίνει τίποτε. Η βασική διαφορά του ανθελληνισμού του με εκείνου του πατριάρχη ήταν ότι ο Πατριάρχης ήταν επαγγελματίας ανθέλληνας, ο Κοσμάς το έκανε τζάμπα.

Αλλωστε το δήλωνε ο ίδιος. "Χριστιανός, όχι Ελληνας". Ευτυχώς στην επανάσταση επικρατήσανε οι Ελληνες και όχι οι "Χριστιανοί Τουρκίζοντες", όπως έλεγε και ο Κοραής.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 23:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Αυτό είναι από τα πλέον απίθανα αστεία που μπορεί να ακούσει κανείς. Πως η επανάσταση ξεκίνησε και ζυμώθηκε από τους παπάδες και πατριάρχες που είχαν το βαθμό του πασά και γενίτσαρους για προσωπική φρουρά, που μαζεύανε και καίγανε τα κείμενα του Ρήγα, που τυπώνανε βιβλία για το πόσο "του διαβόλου είναι τα κυρήγματα της ελευθερίας" που αφορίζανε τον Υψηλάντη και τους κλέφτες και που στο τέλος, όταν δεν τους πέρασε και ελευθερώθηκε η Ελλάδα, ζητούσαν από τους Ελληνες να επιστρέψουν στο Σουλτάνο.

Δεν ξέρω αν αυτά τα λές Ψηλέ για να πείσεις τον εαυτό σου ή κάποιον ανιστόρητο αφελή.

Οσο για τον Κοσμά τον Αιτωλό, που υποστήριζε επίσημα τη θέση του πατριαρχείου περί "θεόσταλτης σκλαβιάς", το ότι το επίσημο θεοκρατικό ελλαδικό κράτος τον ονόμασε "πατριώτη" δε σημαίνει τίποτε. Η βασική διαφορά του ανθελληνισμού του με εκείνου του πατριάρχη ήταν ότι ο Πατριάρχης ήταν επαγγελματίας ανθέλληνας, ο Κοσμάς το έκανε τζάμπα.

Αλλωστε το δήλωνε ο ίδιος. "Χριστιανός, όχι Ελληνας". Ευτυχώς στην επανάσταση επικρατήσανε οι Ελληνες και όχι οι "Χριστιανοί



-Σου αρέσουν οι επαναλήψεις!
<<Το 1743 πηγαίνει στην Αθωνιάδα Σχολή του Αγίου Όρους (μονή Βατοπεδίου), όπου ο Μέγας Δάσκαλος Ευγένιος Βούλγαρης τον μύησε στα μεγάλα σχέδια του προς απελευθέρωση του Έθνους. >>

« Δεν βλέπετε πώς αγρίεψε το Γένος μας από την αμάθειαν και εγινήκαμεν ωσάν τα θηρία;»

Αυτή τη φράση είπε ο Πατροκοσμάς βλέποντας την αγραμματοσύνη και την έλλειψη οργανωμένης παιδείας που επικρατούσε τον 18ο αιώνα και μάστιζε τον υπόδουλο Ελληνισμό.

«Καλύτερα αδελφέ να έχεις σχολείον Ελληνικόν, παρά βρύσες και ποτάμια, γιατί η βρύση ποτίζει το σώμα, το δε σχολείον ποτίζει την ψυχή».

Και αλλού θα συμπληρώσει: "Επειδή το Γένος μας έπεσεν εις αμάθειαν, είπα: Ας χάση ο Χριστός εμένα, ένα πρόβατον, και ας κερδίση τα άλλα. Ίσως η ευσπλαγχνία του Θεού και η ευχή σας σώση και εμένα".

Στις 24 Αυγούστου 1779, όταν ήταν 65 ετών, οι Τουρκαλβανοί κρέμασαν τον πατρο-Κοσμά στο Καλικόντασι της Βορείου Ηπείρου, με την κατηγορία ότι ξεσήκωνε τους Έλληνες κατά των Τούρκων ν’ αποκτήσουν την ελευθερία τους.
-Όταν είσαι φιλότουρκος (επί Τουρκοκρατίας) σε κρεμάνε?
-Παίρνεις σβάρνα τα χωριά για να μιλήσεις για μόρφωση και σχολεία?
-Μιλάς για προφητείες που διαμελίζουν την Τουρκια? και αναζωογονούν το Εθνικό αίσθημα? ή απλά αδιαφορείς?

Να κάποιες προφητείες του <<Φιλότουρκου>> Πάτερ Κοσμά, που ενθαρύνουν το γένος:

"Αν το κυπαρίσσι αυτό ξεραθή από την κορυφή, η Ελλάς θα ελευθερωθή· αν ξεραθή από κάτω, δεν θα ελευθερωθή".

(Ελέχθη εν Ζελενίτσα (Πρασιά) της Ευρυτανίας).

"Με δυσκολία θάρθη".

"Όταν θα ιδήτε το χιλιάρμενο στην Άσπρη θάλλασα, θάρθη το ποθούμενον".

"Όταν θα ιδήτε το χιλιάρμενο στα ελληνικά νερά, τότε θάρθη".

"Όταν θα ιδήτε το χιλιάρμενον στα ελληνικά ύδατα, τότε θα λυθή το ζήτημα της Πολης" .

"Οι αντίχριστοι θα φύγουν, αλλά θάρθουν πάλι· έπειτα θα τούς κυνηγήσετε έως την Κοκκινη Μηλιά "

"Οι Τούρκοι θα φύγουν, αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φθάσουν ως τα Εξαμίλια. Στο τέλος θα τούς διώξουν εις Κοκκινη Μηλιά. Από τούς Τούρκους το 1/3 θα σκοτωθή, το άλλο τρίτο θα βαπτισθή και μονάχα το 1/3 θα πάη στην Κοκκινη Μηλιά" .

"Θα έρθη καιρός που μια γυναίκα θα διώχνη δέκα Τούρκους με τη ρόκα".

"Θα δήτε στον κάμπο αμάξι χωρίς άλογα να τρέχη γρηγορώτερα από τον λαγό".(άσχετο αλλά δείγμα των ικανοτήτων του)

"Θαρθή καιρός που θα ζωσθή ο τόπος με μια κλωστή".(το ίδιο)

"Όταν θα πέση ο κλώνος (που είνε στημένος ο Σταυρός), θα γίνη μεγάλο κακόν, που θα έλθη από το μέρος όπου θα δείξη ο κλώνος· και όταν θα πέση το δένδρον, θα γίνη ένα μεγαλύτερον κακόν".(το ίδιο)

(Ελέχθη εις χωρίον Τσιράκι (σήμερον Άγιος Κοσμάς) Γρεβενών. Πράγματι τω 1940 έπεσεν ο κλώνος και ο Σταυρός προς το μέρος της Αλβανίας, όθεν επετέθησαν οι Ιταλοί, και τω 1947 το δένδρον, ότε η περιοχή κατεστράφη εντελώς από τον συμμοριτοπόλεμον).

Όσο για τον Υψηλάντη που ήξερε το ρόλο του Πατριάρχη όρκισε στο όνομά του τους στρατιώτες του σελ.17 του παρόν θέματος.http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8429&whichpage=17

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 23:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus, παλιότερα θα έβλεπα δυνητικά αυτό
που λες, αλλά σήμερα οι καιροί είναι πονηροί και η
κάθε θρησκεία πλέον οδηγεί σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις…
Οι όψεις της αλήθειας είναι πραγματικά πολλές, αλλά αυτό
το ξέρει ο μέγας απατεώνας που προσπαθεί να ξεγελάσει
τον άνθρωπο, δίνοντας του φλούδες, που θέλει να περάσει
ως περιεχόμενο…
Μπορείς να πεις ότι αυτά που λέω τα λέω επειδή
έχω φτάσει σε κάποιο επίπεδο όπου οι εμπειρίες
δεν είναι πια απαραίτητες… φτάνουν όσες έχω, σχεδόν.
Αλλά πιστεύω ότι ζούμε μια εποχή όπου χρειάζεται μυαλό
κοφτερό σαν ξυράφι κι μάλιστα σε σημείο να κόβει ότι
βρίσκει μπροστά του. Κι όμως έχω την αίσθηση ότι οι
περισσότεροι άνθρωποι σήμερα είναι σαν ώριμα φρούτα,
έτοιμοι να πέσουν…

Φίλε Ψηλέ, αυτό που είναι πιο στενάχωρο απ’όλα
είναι ότι άτομα σαν τον Γιάπετ, δεν μπορούν να
συνειδητοποιήσουν ποσο στείροι είναι αφού απλά
πολεμάνε την αλήθεια…
Γοητεύεται ο άνθρωπος από την ψευτιά, όπως κάποιοι
που έχουν αρχίσει και κλέβουν παγκάρια εκκλησιών…

κάποιος βέβαια θα επι ότι κλέβουν οι εκκλησίες,
αλλά κανένα έγκλημα δεν δικαιολογεί ένα άλλο…
Ξέρουν , θέλω να πω ότι έχεις δίκαιο, απλά τους τη σπάει
που το καλό το έχει η εκκλησία…
Πως τους περάσαν τέτοιο μίσος;

Φίλε Μακεδόν, τι θέλεις και μιλάς; Ο Αθανάσιος Διάκος, ο Παπαφλέσσας, ο γέρο Σαμουήλ στο Κούγκι, ο Παλαιών Πατρών
Γερμανός και τόσοι άλλοι παπάδες, κατά λάθος λες να
μπλέχτηκαν στην επανάσταση; Περαστικοί ήταν, είδαν
φως και μπήκαν;
Μα τόσο μίσος σας ποτίσαν ρε παιδί μου ή
τόση ανευθυνότητα κρίσης;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 00:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην προσπάθειά μου να επαναφέρω το θέμα στον αρχικό του σκοπό , από τον οποίο γίνεται προσπάθεια να ξεστρατίση και να έλθει στα μέτρα των πάσης φύσεως απολογητών , θα ήθελα φίλε macedon με την άδειά σου πριν προχωρήσεις περεταίρω την έρευνά σου να σταθώ για λίγο στην εποχή του Ιουστινιανού , του αυτοκράτορα που κάποιοι τον χαρακτήρισαν και όχι άδικα σαν την μάστιγα του Ελληνισμού , και να αναφερθώ στους διωγμούς και τα εγκλήματα που διαπράχτηκαν όχι μόνο εναντίον των Ελλήνων αλλά και εναντίον όλων των μη Ορθοδόξων της αυτοκρατορίας του .

Από τους πρώτους μήνες λοιπόν της βασιλείας του , ο Ιουστινιανός άρχισε να εκδίδη διατάγματα στρεφόμενα εναντίον όλων των αποκαλουμένων «αιρέσεων» και εναντίον της πατροπαράδοτης αρχαίας θρησκείας , εναντίον των Ελλήνων και εναντίον των καθ’ οιονδήποτε τρόπο ελληνιζόντων .

Πιστεύοντας ο ίδιος στην αρχήν της «ελέω Θεού εξουσίας» και θεωρώντας τον εαυτό του αντιπρόσωπο του Θεού επί της γης , τον έθετε πάνω από τους νόμους και απέβλεπε στην , με οποιαδήποτε μέσα , επιβολή του ενός και μοναδικού θρησκευτικού δόγματος σε όλους ανεξαίρετα τους υπηκόους του .

Με το πρώτο του διάταγμα , εναντίον όλων των «αιρετικών» , ήθελε να επιβάλλη δια της βίας τους κανόνες και τα δόγματα που καθιέρωσε η σύνοδος της Χαλκηδόνας . Με αυτό στρέφεται κατά των Μανιχαίων , των Μονοφυσιτών , των Μοντανιστών , των Σαμαρειτών , των Νεστοριανών , των Ελλήνων και των ελληνιζόντων , των Γνωστικών κλπ .

Για να μη μονοπωλούμε την περιγραφή των διώξεων μόνο κατά των Ελλήνων και των ελληνιζόντων το θρήσκευμα , θα αρχίσω την περιγραφή μου από τις διώξεις των άλλων θρησκειών , ή των «αιρέσεων» του ιδίου του χριστιανισμού και το ξεκαθάρισμα λογαριασμών μεταξύ της Ορθοδοξίας , και των άλλων δογμάτων της κατά τα άλλα «θρησκείας της αγάπης» προς τον συνάνθρωπο .


1ον Κατά Μονοφυσιτών .

Οι διώξεις των Μονοφυσιτών είχαν αρχίσει από την εποχή του Ιουστίνου όταν συμβασίλευε μαζί του ο Ιουστινιανός , με την επιβολή αυστηρών ποινών εναντίον τόσο των «αιρετικών» ιερέων αλλά και των λαϊκών ανεξαρτήτως ηλικίας .

[Περίπου σαράντα επίσκοποι οπαδοί του (πατριάρχη) Σευήρου , έχασαν τον θρόνο τους . Ο πατριάρχης Παύλος Β’ , έδιωξε τους μοναχούς από τα μοναστήρια , τους στυλίτες από τους στύλους , κυνήγησε ανθρώπους σαν τα άγρια ζώα στα βουνά και στα λαγκάδια , τους άφησε έρμαια του χιονιού , τους αφαίρεσε την τροφή , την ιδιοκτησία , έβαλε να τους εξορίσουν , να τους βασανίσουν , να τους σκοτώσουν .
Η οργή του έπληξε κληρικούς και λαϊκούς , άντρες και γυναίκες , ακόμη και παιδιά …]

Karlheinz Deschner . «Η εγκληματική ιστορία του Χριστιανισμού» εκδ. Κάκτος τομ.Β’
σελ 513

Σύμφωνα με τον ανωτέρω πάλι , από εξιστορήσεις Μονοφυσιτών μαθαίνουμε ότι οι Ορθόδοξοι επίσκοποι έριξαν Μονοφυσίτες στην πυρά και τους έκαψαν , ενώ άλλους τους βασάνισαν μέχρι θανάτου .
Όπως γράφει ο Ευάγριος στην «Εκκλησιαστική ιστορία» , εκτός από την καθαίρεση ο Ιουστινιανός αναθεμάτισε με νόμο τους Σευήρο και Άνθιμο μαζί με άλλους , και όρισε αυστηρές ποινές για τους Μονοφυσίτες .

[ Γέγραπται δ’ουν Ιουστινιανώ νομοθεσία εν ή τον Σευήρον και Άνθιμον συν ετέροις αναθεμάτησεν , ποινές τε μεγίσταις υποτέθεικε τους τα εκείνων πρεσβεύοντας δόγματα . ]

Σύμφωνα πάλι με τον Γ. Κορδάτο στο «Ακμή και παρακμή του Βυζαντίου» σελ.135-136 , όταν το 530 δημοσιεύτηκε στην Αντιόχεια το διάταγμα του Ιουστινιανού που επέβαλε τον απόλυτο σεβασμό στις αποφάσεις της συνόδου της Χαλκηδόνας , απειλώντας εξορίες φυλακίσεις , και εκτοπισμούς στους αντιφρονούντες , ξέσπασε μεγάλη εξέγερση με πολλά θύματα και ιδιαίτερα στην Αλεξάνδρεια που πατριάρχης ήταν ο εκλεκτός της Θεοδώρας Θεοδόσιος , χρειάστηκε η επέμβαση του στρατού για να σταματήσουν οι ταραχές . Έγιναν οδομαχίες με το μανιασμένο πλήθος , και ο διοικητής μη μπορώντας να τα βγάλη πέρα αποφάσισε να πυρπολήση την πολιτεία .

Η Θεοδώρα η οποία ήταν Μονοφυσίτισσα και τον επηρέαζε , προσπαθούσε να τον πείση να αλλάξη πολιτική κατά των μονοφυσιτών και με τα πολλά κατάφερε να σταματήσουν οι διωγμοί εναντίον τους .
Δεν μπόρεσα να βρω κανένα στοιχείο για το πώς ήταν η σχέσεις Ιουστινιανού - Θεοδώρας πάνω σε θρησκευτικά θέματα , όμως την εποχή εκείνη ήταν συνηθισμένο φαινόμενο ακόμα και μέσα σε οικογένειες να υπάρχουν άτομα με διαφορετικό δόγμα και να ξεσπούν ομηρικοί τσακωμοί .

Τους ίδιους και χειρότερους διωγμούς με τους Μονοφυσίτες υπέστησαν και οι Αρειανοί , των οποίων οι διωγμοί είχαν αρχίσει διακόσια χρόνια πριν , από την σύνοδο της Νίκαιας , και συνεχίστηκαν από τον Ιουστινιανό στην προσπάθειά του να τους εξοντώση με την ίδια ένταση . Μόνο που αυτοί δεν είχαν την Θεοδώρα να τους προστατεύση .

Θα συνεχίσω με τους διωγμούς κατά των Μανιχαίων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy