ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 10:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ΓΝΩΣΗ δε φέρνει ΣΟΦΙΑ και κάποιοι από δω μέσα φαίνεται ότι είναι ζωντανά παραδείγματα (προς αποφυγή) για του λόγου το αληθές...

Επίσης τη ΓΝΩΣΗ μπορεί να την αγοράσεις αλλά τη ΣΟΦΙΑ πρέπει να δουλέψεις πολύ σκληρά για να την αποχτήσεις...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 10:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Spiral δεν είναι θεμιτό να επεκτείνουμε άλλο τη συζήτηση για τους Ιωαννίτες αφού άλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα μας αλλά για να κλείσουμε εδώ να σου πω ότι η εν λόγω πανοπλία είχε σκηνές από τη ζωή των ιπποτών και συνειρμικά υπέθεσα ότι η "σκηνή" που είδα αφορούσε ιππότες.

Οσο για το:

quote:
Εκτός από τις παραπάνω λοιπόν ερμηνείες για το σταυρό με τις οκτώ αιχμές, οι σοφοί μιλάνε και για άλλους γεωμετρικούς συμβολισμούς:


δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ότι έχεις δίκιο...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 11:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H ΓΝΩΣΗ δε φέρνει ΣΟΦΙΑ και κάποιοι από δω μέσα φαίνεται ότι είναι ζωντανά παραδείγματα (προς αποφυγή) για του λόγου το αληθές...

Ποιοί είναι αυτοί οι οποίοι είναι παράδειγμα προς αποφυγή αγαπητή Avallon ;

quote:
Επίσης τη ΓΝΩΣΗ μπορεί να την αγοράσεις αλλά τη ΣΟΦΙΑ πρέπει να δουλέψεις πολύ σκληρά για να την αποχτήσεις...

Εσύ καλή μας φίλη τι απο τα δύο έχεις ;
Γνώση ή Σοφία ;

Just questions !!!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 12:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Spiral δεν είναι θεμιτό να επεκτείνουμε άλλο τη συζήτηση για τους Ιωαννίτες αφού άλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα μας

Αγαπητή Avallon μήπως οι Ιωαννίτες έχουν σχέση με τους Ναΐτες και άρα είμαστε και εντός θέματος ;
Γνωρίζεις ποια σχέση είχαν μεταξύ τους ;

Ακόμα θα ήθελα να μας παραθέσεις τις σκέψεις σου για τον αποσυμβολισμό των δύο σχημάτων, δηλαδή αυτού που παρέθεσε ο spiral με αυτό που παρέθεσες εσύ.
Τι κοινά έχουν, τι μας δείχνουν και τι αποσυμβολισμό μπορούμε να κάνουμε.

Αν δε θέλεις να εμβαθύνεις κάνε μας έστω μια επιφανειακή ανάλυση.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 12:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ καλή μας φίλη τι απο τα δύο έχεις ;
Γνώση ή Σοφία ;
Just questions !!!

-Ποιοί είναι αυτοί που εδώ μέσα δεν μιλούν την ελληνική?
-Ποιοί είναι διάττοντες αστέρες? (το γιατί είναι διάττοντες και δεν παραμένουν όλοι το ξέρουμε αν αναλογιστούμε πόσες προσβολλές μπορεί να ανεχτεί ο καθένας μας...)
just questions !!!!

Ειλικρινά αγαπητέ Ramoglou νόμιζα ότι κάποια πράγματα τα είχαμε αφήσει πίσω μας αλλά απ'ότι φαίνεται εξακολουθούμε να τα κουβαλάμε πάνω μας...

Δυστυχώς είτε οι προσβολλές αυτές απευθύνονταν σε μένα (πράγμα που δε θα ήθελα να πιστέψω) είτε σε κάποιο άλλο "συνομιλητή" αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχει η πιθανότητα το όμορφο αυτό θέμα να χαλάσει και να εκφυλιστεί κάτι στο οποίο δε θα ήθελα να συμμετάσχω γι'αυτό και αποχωρώ εδώ...
Καλή συνέχεια...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 21:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Ποιοί είναι αυτοί που εδώ μέσα δεν μιλούν την ελληνική?
-Ποιοί είναι διάττοντες αστέρες? (το γιατί είναι διάττοντες και δεν παραμένουν όλοι το ξέρουμε αν αναλογιστούμε πόσες προσβολλές μπορεί να ανεχτεί ο καθένας μας...)
just questions !!!!

Ειλικρινά αγαπητέ Ramoglou νόμιζα ότι κάποια πράγματα τα είχαμε αφήσει πίσω μας αλλά απ'ότι φαίνεται εξακολουθούμε να τα κουβαλάμε πάνω μας...

Δυστυχώς είτε οι προσβολλές αυτές απευθύνονταν σε μένα (πράγμα που δε θα ήθελα να πιστέψω) είτε σε κάποιο άλλο "συνομιλητή" αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχει η πιθανότητα το όμορφο αυτό θέμα να χαλάσει και να εκφυλιστεί κάτι στο οποίο δε θα ήθελα να συμμετάσχω γι'αυτό και αποχωρώ εδώ...
Καλή συνέχεια...


Ας ξαναδούμε όλοι μαζί τί πραγματικά συνέβη στην προηγούμενη σελίδα (και αν ξαναχρειαστεί, θα πάμε και πιο πίσω). Τα κόκκινα έντονα γράμματα είναι δική μου επιλογή για να βοηθήσω όσους ξέχασαν τα γυαλιά τους:

Simon Templar:

quote:

Καλησπερίζω άπαντα τα μέλη μετά από πολύ καιρό απουσίας από τα φόρα. Στο μετξύ από τη τελευταία φορά που μπήκα είδα οτι το θέμα έχει προχωρήσει κατά αρκετες σελίδες. Επίσης είδα πως οι φίλτατοι Zadok, Oannes kai Ramoglou μου την έπεσαν άγαρμπα για τη γνωμη μου περί σαφής προέλευσης του Τεκτονικού Τάγματος από τους Ιππότες του Ναού. Δεν έχω διάθεση να λογομαχώ άνευ λόγου & αιτίας με κανέναν ουτε και να αλλαξω τη γνώμη κανενός. Η δική μου έρευνα με έχει οδηγήσει στην άποψη που εχω ήδη εκφράσει αλλά φυσικά είμαι ανοιχτός σε κάθε άλλη τεκμηριωμένη άποψη. Όταν πάντως το Τάγμα των Ιπποτών του Ναού διαλύθηκε μετά τις στημένες δίκες και τα ψευδεπίγραφα κατηγορητ΄ηρια οι τυπάδες κατέφυγαν κάπου αλλού. Πού αλλού από τις νεοσύστατες τότε Τεκτονικές Στοές. Βέβαια είτε από άγνοια είτε από προκατάληψη πολλοί Τέκτονες σημερινοί δεν θέλουν να παραδεχτούν την συνέχεια. Δεν πειράζει.
Μιας και μπήκαν και οι Ιωαννίτες στο τοπικ να πούμε ότι πρόκειτε για προδότες που κοίταξαν να σώσουν το τομαρι τους.
Θα επανέλθω σύντομα με στοιχεία για όλα όσα είπα.

Oannes:

quote:
Aγαπητέ Simon Templar από όλα όσα είπες, κρατώ το τελευταίο, προς το παρόν. Προσωπικώς, κι αφού όπως είπες, είμαι ένας εξ' αυτών που «στην έπεσαν άγαρμπα», θα περιμένω τα στοιχεία σου γιά όλα όσα είπες.

Spiral:

quote:
quote:

Καλησπερίζω άπαντα τα μέλη μετά από πολύ καιρό απουσίας από τα φόρα.


Ναι, καλησπέρισέ μας και κοίτα να εξαφανιστείς πάλι.
Τι τόπικ κι αυτό, ή εμφανίζονται όλοι μαζεμένοι ή το αντίθετο.


Zadok:

quote:
Δεν ξέρω τί σόι στοιχεία μπορεί να έχει κάποιος που μάλλον:

  • δε διάβασε ή/και δεν εννόησε τί έγραψαν όσοι του την "έπεσαν άγαρμπα",
  • ή δεν ομιλεί την ελληνική ώστε να διαβάσει και να εννοήσει,
  • ή/και αγνοεί την άποψη σοβαρών μελετητών, οι οποίοι και προαναφέρθηκαν και τους οποίους επίσης και να διαβάσει, μάλλον δε θα εννοήσει.

Άντε να δούμε τί άλλο θα διαβάσουμε από έχοντες γνώμη, αλλά "ανοιχτούς" διάττοντες αστέρες του θέματος...


Και γ@μώ τη διαίσθηση...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 18/02/2005 21:15:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 02:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Avallon.

Προσωπικά θα απαντήσω για ΜΙΑ ακόμη φορά πως δεν διακατέχομαι από καμία διάθεση ρεβανσισμού.

Αν δε θέλεις αυτό να το καταλάβεις ή να το εννοήσεις, δεν φταίω ούτε δύναμαι να αλλάξω τον τρόπο σκέψης σου.

Η δική σου τοποθέτηση δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις ξεπεράσει κάποια πράγματα και τα κουβαλάς ακόμα μαζί σου. Η καχυποψία δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος για έναν άνθρωπο, δε μπορείς από τη στιγμή που επιστρέφεις σ’ ένα χώρο να επικοινωνήσεις εποικοδομητικά όταν ψάχνεις να βρεις σκιές εκεί που δεν υπάρχουν.

Η τοποθέτηση μου ήταν σαφέστατη και ρώτησα κάποια πράγματα που γεννήθηκαν ως απορία διαβάζοντας το κείμενο σου.

Αν εσύ λοιπόν θεωρείς πως σώνει και καλά θέλεις να «την πεις» σε κάποιο μέλος και να καυτηριάσεις τη στάση του γιατί κατά το παρελθόν κλπ κλπ, τη στιγμή που το μέλος ΔΕΝ αναφέρεται σε σένα ( αν και προσφάτως προκλήθηκε απ’ ευθείας πάλι με άσχετη παρέμβασή σου ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ) είναι μια τακτική η οποία, πρώτον δε σε τιμά και δεύτερον, μάλλον καταστρέφει τη ροή του θέματος πράγμα που με δήλωση σου απεύχεσαι.

Η φυγή δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης των καταστάσεων, αυτή μόνο προσωρινές εντυπώσεις μπορεί να δημιουργήσει και τίποτε άλλο. Καταδεικνύει όμως κατά την γνώμη μου αδυναμία αντιμετώπισης και καταστάσεων και προσωπικών παθών.

Δε θα συνεχίσω άλλο και ζητώ συγνώμη από το φίλτατο μου spiral για την παρένθεση που έκανα.

Θα περιμένω λοιπόν να συνεχίσουμε την διερεύνηση μας και θα ήθελα να μου απαντήσεις στο ερώτημα μου :

«Αγαπητή Avallon μήπως οι Ιωαννίτες έχουν σχέση με τους Ναΐτες και άρα είμαστε και εντός θέματος ;
Γνωρίζεις ποια σχέση είχαν μεταξύ τους ;

Ακόμα θα ήθελα να μας παραθέσεις τις σκέψεις σου για τον αποσυμβολισμό των δύο σχημάτων, δηλαδή αυτού που παρέθεσε ο spiral με αυτό που παρέθεσες εσύ.
Τι κοινά έχουν, τι μας δείχνουν και τι αποσυμβολισμό μπορούμε να κάνουμε.

Αν δε θέλεις να εμβαθύνεις κάνε μας έστω μια επιφανειακή ανάλυση.»





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 03:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, δεν παίζω, κάνετε ζαβολιές.

Από τη μια έχω χάσει για τα καλά τη μούσα μου τη Zadok και μάταια την ανακαλώ, πλην όμως εκείνη μόλις βλέπει Simon Templar ξετρυπώνει. Zadok, θες να σου κάνω σκηνή τώρα;

Από την άλλη, η Avallon στενοχωριέται και δηλώνει ότι αποχωρεί. Μα δεν είναι πράγματα αυτά, το κόλπο είναι να αποχωρήσει κανείς χωρίς να το δηλώσει, και μάλιστα εκεί που οι άλλοι περιμένουν την απάντησή του.

Κορίτσια, για συγκεντρωθείτε. Μια κουβέντα κάνουμε, δεν νομίζω ότι δίνουμε εξετάσεις γνώσης και σοφίας (γιατί τότε θα πρέπει να το βάλω στα πόδια).

Φίλτατε Ramoglou, γιατί μου ζητάς συγγνώμη; Δεν μπορώ να σχολιάσω επί του θέματος, πάντως η ιωαννιτική συζήτηση θα με κάνει να ανατρέξω σε ένα ωραίο βιβλίο που μας είχε προτείνει προ καιρού η Zadok με τίτλο «Ο 3ος Μάγιστρος». Της είμαι επιπλέον υποχρεωμένος γιατί πρόσφατα μου έμαθε ότι αυτό το μυστήριο το Montsegur (θέλει και τόνο;) προφέρεται Μονσεγκύρ!

(Ρεζίλι κόντεψα να γίνω, πάλι Μονσεζύρ είχα γράψει. Ευτυχώς που πρόλαβα το edit.)

Edited by - Spiral on 19/02/2005 03:59:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 05:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Spiral,

τί να κάνω η πτωχή πλην τιμία; Παίζω το "έργο" σε επανάληψη κι ευελπιστώ... Δε μου μένει τίποτε άλλο! Έχεις δίκιο περί του "3ου Μαγίστρου" και την αληθινή ιστορία των Ιωαννιτών. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Πάμε πάλι στη σελίδα 26:


Simon Templar:

quote:
Επειδή είμαι από εκείνους που υποστηριζουν τη θεωρία πως ο Τεκτονισμός προέρχεται καθαρά από τους Ιππότες του Ναού (και όλα αυτά περί οικοδόμων τα θεωρώ αστειότητες)

Zadok:

quote:

Γειά σου, Simon Templar και καλώς ήλθες!

Δεν ξέρω αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλες τις σελίδες του παρόντος θέματος, γιατί έχουμε ήδη αναφερθεί στο ζήτημα το οποίο θέτεις.

Λυπάμαι αν σε απογοητεύω, αλλά δεν αποδεικνύεται ιστορικά ότι ο Τεκτονισμός είναι απ' ευθείας απόγονος των Ναϊτών.

Επιρροές υπάρχουν φυσικά και κοινά αποκρυφιστικά στοιχεία πολλά...

Πρόσεξε, αγαπητέ μου!
Είναι τελείως διαφορετικό να λέμε ότι το μεν προέρχεται από το δε, με το ότι υπάρχουν κοινά στοιχεία, όπως υπάρχουν και με τους Αλχημιστές και με τους Ροδόσταυρους κλπ.


Και συνεχίζει:

quote:

Για να σε διευκολύνω στην αναζήτησή σου, αγαπητέ Simon Templar, να σε παραπέμψω στη σελίδα 19 του παρόντος θέματος, όπου είχε αναφερθεί:

quote:
Το 1737, ο Α Μ. Ramsay (Σκώτος στην καταγωγή, παιδαγωγός των υιών του Ιακώβου ΙΙΙ Στιούαρτ και Μέγας Διδάσκαλος της Μεγάλης Στοάς του Παρισιού), επηρεασμένος από τους Ιησουίτες του Κλερμόν και τους Ιακωβίτες, υποστήριξε, ενώπιον της Μεγάλης Στοάς της Γαλλίας, την καινοφανή θεωρία περί Ναϊτικής καταγωγής του Ελευθεροτεκτονισμού μέσω του Σκώτου Βασιλέα Ρόμπερτ Μπρους, προστάτη των εξορισθέντων υπό του Πάπα Ναϊτών.

Σύμφωνα με το Ramsay, ο Βασιλέας της Σκωτίας Μπρους ίδρυσε την 24η Ιουνίου 1314 (όπως αναφέρει το απόσπασμα το οποίο παρέθεσε ο demo), μετά από τη νίκη του στη μάχη του Μπάννοκμπαρν κατά των Άγγλων, το Τάγμα των Χαροντίμ.

Η εβραϊκή λέξη Χαροντίμ αναφέρεται στους "ανώτερους" ή στους "δυνατούς" και συγκεκριμένα, στους επιστάτες των οικοδομών του Ναού του Σολομώντος.

Υποτίθεται ότι το Τάγμα αυτό, αποτελούμενο από τους Ναΐτες, οι οποίοι είχαν καταφύγει στην Σκωτία μετά από το διωγμό τους στη Γαλλία, βοήθησαν τον Μπρους στον πόλεμο κατά των Άγγλων.

Αργότερα, το 1754, ο Ιππότης de Bonneville, βασισμένος στο Ramsay, ίδρυσε τον Τύπο της Τελειοποιήσεως με 25 Βαθμούς, Ναϊτική ιδεολογία και έδρα το Κολλέγιο των Ιησουιτών του Κλερμόν. Ο Τύπος αυτός μεταλαμπαδεύτηκε από τον Σ. Μορίν στις ΗΠΑ και συστηματοποιήθηκε - αναδιοργανώθηκε ως Σκωτικός Τύπος (έχοντας πλέον 33 Βαθμούς) από τον γνωστό μας Albert Pike (έχουμε ήδη αναφερθεί στο φίλτατο).

Αυτά για την ιστορία...



Να συμπληρώσω τα εξής:

Σύμφωνα με την αρκετά δημοφιλή θεωρία, η οποία τεκμαίρεται πως ο Τεκτονισμός είναι σύγχρονος απ' ευθείας απόγονος των μεσαιωνικών Ιπποτών Ναϊτών, μετά από τη διάλυση του Τάγματος των Ιπποτών Ναϊτών από τον Πάπα και την εκτέλεση του τελευταίου Μαγίστρου των Ναϊτών, του Ιακώβου ντε Μολαί, κάποιοι Ιππότες Ναΐτες κατέφυγαν στην Σκωτία και συγκεντρώθηκαν στο μυστηριώδες όρος Χέρεντομ κοντά στο Κιλγουίννινγκ, όπου, για να προστατεύσουν τα μυστικά τους και για να προστατευθούν από τους διωγμούς, μετέβαλλαν τους εαυτούς τους σε Ελευθεροτέκτονες.

Ένα βασικό πρόβλημα με αυτήν τη θεωρία είναι, ότι στην Σκωτία δε διώχθηκαν ποτέ οι Ναΐτες και συνεπώς, δεν είχαν λόγο να κρυφτούν και να επανεμφανισθούν ως κάποια άλλη οργάνωση.
Μάλιστα, ο Ηγούμενος του Τόρπιτσεν, ο πρώτος ιεραρχικώς Ναΐτης της Σκωτίας, παρέμεινε μέλος της Σκωτικής Κυβέρνησης λόγω της Ναϊτικής του ιδιότητας μέχρι την εποχή της Προτεσταντικής Μεταρρύθμισης.

Συνεπώς, ο Τεκτονισμός (ιδίως ο Σκωτικός Τύπος) απλά ενσωμάτωσε Γνωστικές διδασκαλίες, θεματοφύλακες των οποίων υπήρξαν οι Ναΐτες.


Τα ανωτέρω στοιχεία είναι μία περίληψη από την ακόλουθη βιβλιογραφία:

  • Α Χ. Ριζόπουλος, Ελληνικό Τεκτονικό Εγχειρίδιο, Αθήνα: εκδ. Τετρακτύς, 2002,
  • Κ.Β. Jackson, Beyond the Craft, Lewis Masonic Books, 1998,
  • E Saunier, Encyclopedie de la Francmaçonnerie, Paris, 2000,
  • A E Waite, The Secret Tradition of Freemasonry,
  • A E Waite, The New Encyclopedia of Freemasonry, Gramercy Books,
  • Ν.Κ. Λάος, Άνθρωπος - Το Μέγα Σύμβολο του Μυστικισμού, Αθήνα: εκδ. Παρασκήνιο, 2003,
  • W.L. Wilmshurst, The Masonic Initiation, William Rider & Sons Ltd.,
  • W.L. Wilmshurst, The Meaning of Masonry, Gramercy Books,
  • Α Pike, Morals and Dogma of the Ancient and Accepted Scottish Rite of Freemasonry, Kessinger Publishing, 2002,
  • R.F. Gould, History of Freemasonry, Grand Lodge of Scotland Year Book 1996,
  • J. Hamill, The Craft: A History of English Freemasonry, Inner Traditions International, 1987 & Lewis Masonic, 1994,
  • A Mackey, The History of Freemasonry, Gramercy Books, 1996.

Στη συνέχεια, το μέλος Simon Templar επανέρχεται ξανά και ξανά χωρίς να εννοεί τη διαφορά του ρήματος ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ από το ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ (ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ) ΣΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ.

Zadok:

quote:

Αγαπητέ Simon Templar,

έχεις κάποιο λόγο που έχεις "κόλλημα" με το συγκέκριμένο θέμα;

Εν πάσει περιπτώσει, κανείς δεν είπε ότι οι Τέκτονες και οι Ναΐτες δεν έχουν καμμία σχέση.

Αυτό το οποίο ξεκαθαρίσαμε και μάλιστα με στοιχεία είναι ότι οι Τέκτονες δεν προέρχονται απ' τους Ναΐτες.
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.


Και τώρα το μέλος Simon Templar επανέρχεται εκ νέου, θιγόμενο και αναγγέλει την προσκόμιση στοιχείων!!

Επί ποίου ισχυρισμού άραγε Του ανασκευασμένου

Γράφει:

quote:
Όταν πάντως το Τάγμα των Ιπποτών του Ναού διαλύθηκε μετά τις στημένες δίκες και τα ψευδεπίγραφα κατηγορητ΄ηρια οι τυπάδες κατέφυγαν κάπου αλλού. Πού αλλού από τις νεοσύστατες τότε Τεκτονικές Στοές. Βέβαια είτε από άγνοια είτε από προκατάληψη πολλοί Τέκτονες σημερινοί δεν θέλουν να παραδεχτούν την συνέχεια.

Στην τωρινή του παρέμβαση εμφανώς δέχεται ότι ο Τεκτονισμός υπήρχε ήδη, όταν σε κάποιες περιοχές κατέφυγαν σε αυτόν οι καταδιωκόμενοι Ναΐτες.

Για ποιό ζήτημα λοιπόν, θα προσκομίσει στοιχεία

Για το ότι Ναΐτες και Τέκτονες σχετίστηκαν ΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

Αντίθετα, είχε γραφτεί στη σελίδα 16:

quote:
Λέγεται, ότι αυτοί μετέφεραν από την Ανατολή στη Δύση τους τεχνίτες, οι οποίοι, στα πρότυπα των Διονυσιακών προγόνων τους, περιόδευαν στην Ευρώπη χτίζοντας τους γοτθικούς καθεδρικούς.

Σύμφωνα με μία παράδοση, οι τεχνίτες χάθηκαν όταν οι Ιππότες έπαψαν να υπάρχουν και από τότε, δεν οικοδομήθηκαν πια άλλοι μεγάλοι καθεδρικοί.

Λέει λοιπόν, ο Raoul Vergez στο έργο του "Les Tours Inachevées":

"Λίγο πριν την ημέρα της Αναλήψεως του Χριστού το 1314, κάποιοι μυστηριώδεις ιππείς σταματούσαν δίπλα στους πρόναους των ανεγειρομένων καθεδρικών ναών. Λίγες μέρες μετά από τις επισκέψεις αυτές, οι καλύτεροι εργάτες εξαφανίστηκαν από τις οικοδομές.
Μόνο μερικοί γέροι παρέμειναν για να δουλέψουν, χωρίς όμως ιδιαίτερη διάθεση.
Όλοι εξεπλάγησαν, από τον τρόπο με τον οποίο οι Τέκτονες εγκατέλειψαν το έργο τους χωρίς κάποια φανερή αιτία και έφυγαν προς άγνωστη κατεύθυνση παίρνοντας όλα τα εργαλεία τους.
Ταξείδευαν σε μικρές ομάδες. Μερικοί πήγαν προς το Νότο, παίρνοντας μαζί τους όσους συναντούσαν από εκείνους, οι οποίοι δεν είχαν λάβει ακόμη εντολές.
Αυτή η άγνωστη αδελφότητα παρουσίασε με τούτη την ενέργειά της μία άγνωστη σε όλους δύναμη.
Δύσκολα κάποιος θα τολμούσε να αντισταθεί στις διαταγές των αγγελιοφόρων.
Σε λίγες εβδομάδες, οι καλύτεροι εργάτες της πέτρας, του ξύλου και του γυαλιού είχαν εγκαταλείψει τις περιοχές, όπου οικοδομούνταν ναοί.
Όλοι σχεδόν, οι καθεδρικοί και οι άλλες εκκλησίες που χτίζονταν, έγιναν έρημοι τόποι και μόνο ο ήχος του ανέμου, σα μακρόσυρτος θρήνος, είχε μείνει".

Όλες αυτές οι παραδόσεις βρήκαν έδαφος για να επιβιώσουν στην Κεντρική Ευρώπη και τα Βρεταννικά Νησιά, αφήνοντας τον απόηχό τους και στην προφορική τεκτονική παράδοση.


I rest my case...

Y -Γ. Ορίστε πώς γράφεται το Μονσεγκύρ: Montségur. (Εννοείται ότι θέλει τόνο. Τί είν' αυτό; Στο πηγάδι κατούρησε; )

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/02/2005 05:29:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 16:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τη Zadok!

Ζήτω το Montségur,
Ζήτω η Rennes-le-Château.
Οι σημαντικοί τόποι τονίζονται (αρκεί να μην τους υπερτονίζουμε).

Κάπου αλλού το έγραφα, διάβασα ένα βιβλίο από αυτά τα ιστορικο – μυθιστορηματικά που λέγεται «Το μυστικό του Μονσεγκύρ» (με γκ), το έχει γράψει ο Arnaud Delalande, μπράβο του, εκδόσεις Bell, μπράβο τους, και πραγματεύεται (το ιστόρημα) όλα τα δεινά που υπέστησαν οι Καθαροί κάποτε, μέχρι να εξοντωθούν τελείως και ο κλασικού τύπου Χριστιανισμός να θριαμβεύσει. Μπράβο του. Το ιστόρημα, με διπλωματικό τρόπο, αναφέρεται και σε γνωστά μυστικά.
Αλήθεια, υπάρχουν Καθαροί σήμερα; Μάλλον έγινε πλήρης εκκαθάριση.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι ένα μεγάλο μέρος της εντυπωσιακής ατμόσφαιρας που περιβάλλει όλες αυτές τις ιστορίες, οφείλεται στο συναίσθημα που κλείνουν. Κυνηγοί, κυνηγημένοι, μυστικότητες, καταδιώξεις και μέσα από αυτά η αφοσίωση στην αναζήτηση, η πίστη μέχρι το θάνατο, χμ.

Η μυστικότητα λοιπόν δεν μας έχει αφήσει επαρκή ιστορικά στοιχεία κι έτσι σήμερα από τη μια κεντρίζεται η περιέργειά μας και θέλουμε να μάθουμε, από την άλλη μοιραία ταλαντευόμαστε ανάμεσα σε λογικές ή αυθαίρετες υποθέσεις.

Θα αποτολμήσω όμως να κάνω ένα διάγραμμα και παρακαλώ διορθώστε με. Λοιπόν, τω καιρώ εκείνω:


  • Στην Ευρώπη, υπό τη ρωμαιοκαθολική πίεση, είτε κάποιοι διατηρούν τις θρησκευτικές τους παραδόσεις, είτε αναζητούν την αλήθεια που αποκρύπτει (;) η ρωμαιοκαθολική εκκλησία. Ή και τα δύο μαζί.

  • Επί τούτου, οι Ναΐτες εξαπολύονται on the spot για να βγάλουν άκρες. Εκεί, συγχρωτίζονται με τοπικές κουλτούρες και τελικά κάνουν ένα δικό τους mix που περιέχει λίγο απ’ όλα. Όχι κι άσχημα. Δυστυχώς, δεν ξέρουμε ποια ακριβώς ήταν η εσώτερή τους φιλοσοφία.

  • Ενώ στην Ευρώπη η μυστική αναζήτηση συνεχίζεται, οι Ναΐτες προοδεύουν (φιλοσοφικά εννοώ, το μέρος των business –αν και άκρως σημαντικό– δεν το αγγίζω επί του παρόντος) και μάλλον στη φάση αυτή γίνεται μια εξαγωγή ναϊτικών ιδεών, που επηρεάζει στη διαμόρφωση του εσωτεριστικού ρεύματος στην Ευρώπη.

Εδώ ήρθαμε.


Νομίζω λοιπόν ότι τα αρχικά ψήγματα του Τεκτονισμού (μα ποιοι ξαπέστειλαν τους Ναΐτες;) υπήρχαν ήδη, μετά ήρθαν και οι Ναΐτες στη Σκοτία κι έδεσαν. Αλληλοεπιρροή; Πιθανώς.
Και γιατί αυτό συνέβη στη Σκοτία και όχι στην Πορτογαλία, ας πούμε;
Ίσως γιατί η Σκοτία ήταν πιο απομακρυσμένο μετερίζι και επιπλέον είχε περισσότερη λαχτάρα να αποτινάξει διάφορους ζυγούς.
Υποθέσεις κάνω, δεν παριστάνω τον ιστορικό, εντάξει;

Ωραία, μετά ακολούθησε η εξέλιξη των ιδεών και τα λοιπά και τα λοιπά, που οδήγησε σε διάφορους σχηματισμούς.
Δεν έχουμε όμως το μετά, έχουμε και το πριν και το κατά. Υπήρχαν και άλλες αδελφότητες που είτε έμεναν επιμελώς κρυμμένες είτε δεν είχαν τόσο μεγάλη εμβέλεια ώστε να γίνουν ευρύτερα γνωστές. Σκόρπιες πληροφορίες υπάρχουν μόνο. Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν η έννοια «Ροδοσταυρισμός» (με την όποια της διατύπωση) σήμαινε γενικότερα τους εσωτερικά αναζητούντες και όχι μια συγκεκριμένη ομάδα. Αναφέρομαι βέβαια στην προγενέστερη εποχή και όχι στην αλχημιστική και κατοπινή περίοδο, με το φίλο μου το Γιόχαν Βαλεντίν και τους άλλους.

Φρονώ ότι όλα αυτά τα σχήματα ήταν κάτι σαν τη Δημιουργία. Άμορφα αρχικά, υπάρχοντα στο αχανές, κάπου διασταυρώθηκαν, συμπλέχθηκαν, ανασχηματίσθηκαν και πήραν μορφή μετά από ζυμώσεις στις οποίες οι Ναΐτες έδρασαν ως βακτηρίδια.

Α, έχουμε και τους Ιωαννίτες. Να δείτε που αυτοί είναι η κλεις του μυστηρίου. Οι Ναΐτες, πιο μπρουτάλ και με ισχυρή αυτοπεποίθηση, βγήκαν μπροστά μέχρι που έσπασαν τα μούτρα τους στον τοίχο. Οι Ιωαννίτες για πιο σιγανοπαπαδιές μου κάνουν, έχουν μια κομψή δολιότητα, δεν μένει παρά να περιμένουμε την επόμενη έκλαμψη του Simon Templar που θα μας πει περισσότερα.

Σήμερα δε, οι μυστικοί πληροφοριοδότες μου, μου ψιθύρισαν διακριτικά για τους Chevaliers Bienfaisant de la Cité Sainte. Για να έχουν αξάν ενδιαφέροντες θα είναι, από εκείνες τις περιφερειακές υποποικιλίες που χρησιμεύουν ως ιστορικό ντεκόρ αλλά έκαναν και λίγη δουλίτσα.

Σας ζάλισα, αλλά μαθημένοι είστε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 18:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς τη Zadok!

Γειά σου, Σπείρε!

Επέτρεψέ μου κάποια σχόλια:

quote:

Νομίζω λοιπόν ότι τα αρχικά ψήγματα του Τεκτονισμού (μα ποιοι ξαπέστειλαν τους Ναΐτες;)

Δεν ξέρουμε αν αυτά ήταν "αρχικά" ή καν αν ήταν "ψήγματα", αλλά ας το δεχθούμε μια δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Τί υπονοείς όμως με το εντός παρενθέσεως ερώτημα

Συνεχίζουμε...

quote:
(...)
υπήρχαν ήδη, μετά ήρθαν και οι Ναΐτες στη Σκοτία κι έδεσαν. Αλληλοεπιρροή; Πιθανώς.
Και γιατί αυτό συνέβη στη Σκοτία και όχι στην Πορτογαλία, ας πούμε;
Ίσως γιατί η Σκοτία ήταν πιο απομακρυσμένο μετερίζι και επιπλέον είχε περισσότερη λαχτάρα να αποτινάξει διάφορους ζυγούς.
Υποθέσεις κάνω, δεν παριστάνω τον ιστορικό, εντάξει;

Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν, ότι "αλληλοεπιρροή" υπήρξε ΠΑΝΤΟΥ. Δηλ. και στην Πορτογαλία.

Απλά, όπου ήταν απαγορευμένη η δράση των Ναϊτών, αυτοί ενσωματώθηκαν με άλλα σχήματα.

Όπου δεν ήταν απογερευμένη η δράση τους, ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

quote:
Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν η έννοια «Ροδοσταυρισμός» (με την όποια της διατύπωση) σήμαινε γενικότερα τους εσωτερικά αναζητούντες και όχι μια συγκεκριμένη ομάδα.
Αναφέρομαι βέβαια στην προγενέστερη εποχή και όχι στην αλχημιστική και κατοπινή περίοδο, με το φίλο μου το Γιόχαν Βαλεντίν και τους άλλους.

Ήταν και παραμένει σαφέστατα συγκεκριμένη ομάδα, πέραν των όποιων προεκτάσεων ή προγενέστερων αναφορών.

quote:

Φρονώ ότι όλα αυτά τα σχήματα ήταν κάτι σαν τη Δημιουργία. Άμορφα αρχικά, υπάρχοντα στο αχανές, κάπου διασταυρώθηκαν, συμπλέχθηκαν, ανασχηματίσθηκαν και πήραν μορφή μετά από ζυμώσεις στις οποίες οι Ναΐτες έδρασαν ως βακτηρίδια.


Περίπου... Γλαφυρή διατύπωση βέβαια και αρκούντως ρομαντική, οπότε προσωπικά, μ' αρέσει και την κρατάω...

quote:

Σήμερα δε, οι μυστικοί πληροφοριοδότες μου, μου ψιθύρισαν διακριτικά για τους Chevaliers Bienfaisant de la Cité Sainte. Για να έχουν αξάν ενδιαφέροντες θα είναι, από εκείνες τις περιφερειακές υποποικιλίες που χρησιμεύουν ως ιστορικό ντεκόρ αλλά έκαναν και λίγη δουλίτσα.

Έχουμε πει γι' αυτά στη σελίδα 20. Δεν ξέρω αν έχεις κάτι άλλο να προσθέσεις...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/02/2005 18:41:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 02:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρε Zadok, χαίρεσθε αγαπητές και αγαπητοί,

quote:

Δεν ξέρουμε αν αυτά ήταν "αρχικά" ή καν αν ήταν "ψήγματα", αλλά ας το δεχθούμε μια δεν είναι αυτό το θέμα μας.


Ε, από κάπου και κάπως θα ξεκίνησαν οι φίλοι μου οι Τέκτονες. Θα άρχισε σιγά-σιγά να δημιουργείται μια κεντρική ιδέα, μέχρι να πλαστεί το όλο σύστημα.
Ελλείψει επαρκών στοιχείων, μερικές φορές αναρωτιέμαι αν οι Τέκτονες και οι Ναΐτες είχαν την ίδια πηγή. Δεν εννοώ ότι συνέπιπταν, αν και η μοίρα τους επεφύλασσε μια συνάντηση μετά.

Με το ερώτημα "Ποιοι έστειλαν τους Ναΐτες" εννοώ... ποιοι έστειλαν τους Ναΐτες. Πέρα από τα γνωστά πρόσωπα (Βενεδικτίνοι και συντροφία). Κάνω μια υπόθεση, μήπως κάποιοι ψαγμένοι από τη μια επεξεργάζονταν τον εσωτερισμό στην Ευρώπη και από την άλλη έστειλαν τους Ναΐτες να ψάξουν στους τόπους της παράδοσης.

Ως προς τη συνέχεια των Ναϊτών: Ναι, συνέχισαν να υπάρχουν αλλά διακριτικά πια. Στη Σκοτία φαίνεται ότι υπήρξε μια πιο ηρωική -ας το πω έτσι- συνέχεια.

Για τους Ροδόσταυρους το έχουμε ξανακουβεντιάσει νομίζω. Σαφέστατη ομάδα παραμένει από τον "Εμπρός-Αντρέα-για μια Ευρώπη νέα" και μετά, με τα μανιφέστα και τα λοιπά. (Αν και το "σαφέστατη" συζητείται, γιατί σήμερα πια υπάρχουν διάφορα σχήματα που αυτοαποκαλούνται ροδοσταυρικά και that's all, folks.) Πριν όμως, πολύ πριν, η έννοια "Ροδόσταυρος" κυκλοφορούσε ακαθόριστα χωρίς να έχουμε περισσότερα στοιχεία αν επρόκειτο για θρύλο ή για πραγματικότητα. Στους πριν αναφέρομαι.

Τους CBCS οφείλω να πω ότι τους μπέρδεψα με τους Αδελφούς της Ανατολής (άλλοι ανεξιχνίαστοι), ενώ οι CBCS είναι μεταγενέστεροι. Ουπς!

Μα τι μνήμη είναι αυτή που έχεις;

Η σελίδα 20 είναι εξαιρετική. Ξαναδιάβασα και για τους Ρεκτιφιέ και ενθουσιάστηκα. Εσύ δε, Zadok μας, έχεις δώσει ρεσιτάλ. Αν συγκεντρώναμε όλα αυτά που έχουμε γράψει θα φτιάχναμε ένα βιβλιαράκι (τι βιβλιαράκι δηλαδή, βαρέων βαρών!) θαύμα!

Τώρα συγχίστηκα όμως διότι το αδελφόν τόπικ έχει πάθει τεχνολογική βλάβη και αναρωτιέμαι αν θα βρεθεί καμιά διαχοιρίστρια να το επιδιορθώσει. Με έχετε δει ποτέ να ορύομαι; Ε, μου φαίνεται πως θα με δείτε!

Ιδού και ένα εικονίδιον που συνδυάζει δυο ρομαντικές εποχές, για να ξεδώσω:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 05:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαίρε Zadok, χαίρεσθε αγαπητές και αγαπητοί,

Σπείρε, είχα δεν είχα... κατάφερα να σ' έχω αποκλειστικά δικό μου και πάλι.

(Έλεος... μην το πάρει κάποιος/α στα σοβαρά...)


quote:

Ε, από κάπου και κάπως θα ξεκίνησαν οι φίλοι μου οι Τέκτονες. Θα άρχισε σιγά-σιγά να δημιουργείται μια κεντρική ιδέα, μέχρι να πλαστεί το όλο σύστημα.


Τεράστιο ζήτημα αυτό και ειλικρινά, δε νομίζω ότι μπορούμε να το πραγματευτούμε εδώ.

"Πασαλείμματα" και προχειρολογίες σε τέτοια θέματα είναι ιεροσυλία...

quote:

Ελλείψει επαρκών στοιχείων, μερικές φορές αναρωτιέμαι αν οι Τέκτονες και οι Ναΐτες είχαν την ίδια πηγή. Δεν εννοώ ότι συνέπιπταν, αν και η μοίρα τους επεφύλασσε μια συνάντηση μετά.

Άμα το πας έτσι: ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ.

quote:

Με το ερώτημα "Ποιοι έστειλαν τους Ναΐτες" εννοώ... ποιοι έστειλαν τους Ναΐτες. Πέρα από τα γνωστά πρόσωπα (Βενεδικτίνοι και συντροφία). Κάνω μια υπόθεση, μήπως κάποιοι ψαγμένοι από τη μια επεξεργάζονταν τον εσωτερισμό στην Ευρώπη και από την άλλη έστειλαν τους Ναΐτες να ψάξουν στους τόπους της παράδοσης.

Δεν έχω αυτή την αίσθηση, αλλά όλα είναι πιθανά...

quote:

Ως προς τη συνέχεια των Ναϊτών: Ναι, συνέχισαν να υπάρχουν αλλά διακριτικά πια. Στη Σκοτία φαίνεται ότι υπήρξε μια πιο ηρωική -ας το πω έτσι- συνέχεια.

Για τους Ροδόσταυρους το έχουμε ξανακουβεντιάσει νομίζω. Σαφέστατη ομάδα παραμένει από τον "Εμπρός-Αντρέα-για μια Ευρώπη νέα" και μετά, με τα μανιφέστα και τα λοιπά. (Αν και το "σαφέστατη" συζητείται, γιατί σήμερα πια υπάρχουν διάφορα σχήματα που αυτοαποκαλούνται ροδοσταυρικά και that's all, folks.) Πριν όμως, πολύ πριν, η έννοια "Ροδόσταυρος" κυκλοφορούσε ακαθόριστα χωρίς να έχουμε περισσότερα στοιχεία αν επρόκειτο για θρύλο ή για πραγματικότητα. Στους πριν αναφέρομαι.


Κοίτα... Εξωτερικά τίποτε δεν καθορίζεται. Αυτά τα ζητήματα, μόνο εκ των έσω προσεγγίζονται και πάλι, χρειάζεται ιδιαίτερη ενασχόληση...

quote:

Τους CBCS οφείλω να πω ότι τους μπέρδεψα με τους Αδελφούς της Ανατολής (άλλοι ανεξιχνίαστοι), ενώ οι CBCS είναι μεταγενέστεροι. Ουπς!

Μα τι μνήμη είναι αυτή που έχεις;


quote:

Η σελίδα 20 είναι εξαιρετική. Ξαναδιάβασα και για τους Ρεκτιφιέ και ενθουσιάστηκα. Εσύ δε, Zadok μας, έχεις δώσει ρεσιτάλ. Αν συγκεντρώναμε όλα αυτά που έχουμε γράψει θα φτιάχναμε ένα βιβλιαράκι (τι βιβλιαράκι δηλαδή, βαρέων βαρών!) θαύμα!

Μήπως να το σκεφτούμε σοβαρά;

Όλα είναι θέμα έμπνευσης...

quote:

Τώρα συγχίστηκα όμως διότι το αδελφόν τόπικ έχει πάθει τεχνολογική βλάβη και αναρωτιέμαι αν θα βρεθεί καμιά διαχοιρίστρια να το επιδιορθώσει. Με έχετε δει ποτέ να ορύομαι; Ε, μου φαίνεται πως θα με δείτε!

Το πρόσεξα!

Μα αυτοί οι αχαρακτήριστοι διαχειρισταί, δεν έχουν προβλέψει ένα 166, 100, 199, 911, έστω 4711 να καλούμε και τσουπ... να εμφανίζονται.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 17:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ax, Zadok, επιτέλους μόνοι!

quote:

Τεράστιο ζήτημα αυτό και ειλικρινά, δε νομίζω ότι μπορούμε να το πραγματευτούμε εδώ.
"Πασαλείμματα" και προχειρολογίες σε τέτοια θέματα είναι ιεροσυλία...

Συμφωνώ. Άλλωστε, όπως έχω ξαναγράψει, η γοητεία πολλών θεμάτων είναι στα μυστικά που τα περιβάλλουν.
Το να παρασυρόμαστε και να ψάχνουμε πάντως, δεν σημαίνει επιπολαιότητα. Μπορεί και να σημαίνει ενδιαφέρον, σεβασμό και θαυμασμό.

Μια διεύθυνση με πολλά καλούδια για όσους επιθυμούν λεπτομερέστερα στοιχεία:

http://www.ordotempli.org/



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 22:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://weekly.ahram.org.eg/2005/730/he1.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 12:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Early examinations and studies carried out in situ revealed that the newly discovered books could include more information about how early Christians performed their rituals!!!..."
Mα που πάει και τα βρίσκει αυτό το παιδί...

Ζadok έχεις απόλυτο δίκιο... με μια δεύτερη ματιά είδα και γω τις αντιφάσεις όμως ο τρόπος αντιμετώπισής σου δεν είναι και ο καλύτερος γι'αυτό και απείχα και ΘΑ απέχω από τη συζήτηση αν και θα το παρακολουθώ...

Ξέρετε σκέφτηκα αρχικά να το εκτυπώσω αλλά επειδή το ένα και μοναδικό θέμα που κάποτε εκτύπωσα (Ρόδόσταυροι) κλειδώθηκε μετά από λίγες μέρες δε θέλω να γρουσουζέψω και αυτό
Καλή συνέχεια στο όμορφο αυτό θέμα.


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 14:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πίνακας τον οποίον επαινούν περισσότερο από δέκα τοις εκατό θεατές, αξίζει να καεί.
Μπ. Σω

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 15:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο πίνακας τον οποίον επαινούν περισσότερο από δέκα τοις εκατό θεατές, αξίζει να καεί.


Zήτω που καήκαμε!

quote:

γι'αυτό και απείχα και ΘΑ απέχω από τη συζήτηση αν και θα το παρακολουθώ...


Mιας και δεν απέχεις ακόμα αλλά μας παρακολουθείς, άρα θα διαβάσεις αυτό που σου γράφω, τι θα πει "θα απέχω"; Και με κεφαλαία μάλιστα; Από ποιον πήρες άδεια; Εμάς, μας ρώτησες; Μείνε εδώ πριν σε αλυσοδέσω, όπως έκαναν στους Ναΐτες στο φινάλε, και γράφε κατά βούληση. Άλλωστε θα χάσεις το καλύτερο, όπου νάναι θα εμφανιστεί και ο Simon Templar!

Δεν ξέρω αν οι σχέσεις σου με κάποια μέλη του τόπικ (πολύ μου αρέσει το "μέλη") δεν είναι υπεράριστες αλλά είναι απλώς άριστες, αυτά είναι προσωπικά σας και δεν υπεισέρχομαι. Μπορείτε όμως να κάνετε ότι δεν είδατε ο ένας τον άλλον. Μέλη - γάλα.

Μαζί σου δεν έχω αλληλογραφήσει ιδιαίτερα, όμως το μέλος Zadok αν και μας συνηθίζει σε ψυχρολουσίες, κατά τα άλλα είναι γλύκα! Εγγυημένα.

Άντε, αφήστε με τώρα να συγκεντρωθώ γιατί ψάχνω στοιχεία για το εξής φλέγον (το έχει η ημέρα) ερώτημα: Ήταν ή όχι οι Ναΐτες εξωγήινοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 01:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επειδή –όσο αντέχουμε– παραμένουμε παιδιά, σας παραπέμπω για μια σχετική νοσταλγία και γνώση εδώ:

http://www.sacred-texts.com/neu/frr/index.htm

…και μη χανόμαστε, εντάξει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 03:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχαίες παραδόσεις αλλά και αδελφότητες της Ευρώπης ταυτίζονται στην περιγραφή της πορείας, την οποία ακολούθησε η ιερή Τέχνη για να φτάσει στην Ευρώπη: Ναός Ιερουσαλήμ, Μεγάλη Ελλάδα και Νότια Γαλλία.

Συμφωνούν επίσης, ως προς την εποχή κατά την οποία η Τέχνη αποκτά τον πρώτο προστάτη της στην Ευρώπη.

Στο Réglements sur Les Arts et Métiers de Paris (Κανόνες για τις Τέχνες και τα Επαγγέλματα των Παρισίων), έγγραφο το οποίο συντάχθηκε με εντολή του Λουδοβίκου του Θ' το 1258, αναφέρονται μεταξύ άλλων και κανόνες "τους οποίους οι επόπτες της αδελφότητας επαναλαμβάνουν από την εποχή του Κάρολου Μαρτέλου".

Ο Κάρολος Μαρτέλος (668-741) ένωσε κάτω από την εξουσία του τους άρχοντες των κρατιδίων, τα οποία τότε αποτελούσαν τη σημερινή Γαλλία και τους οδήγησε σε συντριπτική νίκη κατά των Αράβων στη μάχη του Πουατιέ το 732.
Έτσι, οι Άραβες περιορίστηκαν οριστικά στην Ισπανία και σε ένα τμήμα της Προβηγκίας, ενώ ο Κάρολος Μαρτέλος, αν και ποτέ δεν στέφθηκε βασιλιάς, έγινε ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης τους. Έθεσε τέλος στους Μεροβιγγείους Βασιλείς ιδρύοντας την Καρολίγγεια Δυναστεία και δημιούργησε ουσιαστικά το Φραγκικό Κράτος. Αργότερα, ο εγγονός του Καρλομάγνος έθεσε τα θεμέλια της σύγχρονης Ευρώπης.

Ο Κάρολος Μαρτέλος θεωρείται από τα περισσότερα αρχαία χειρόγραφα προστάτης της Αρχιτεκτονικής Τέχνης και σύμφωνα με πολλά από αυτά, την γνώρισε και μυήθηκε σε αυτή από τον Naymous Graecus, τον άνθρωπο ο οποίος θεωρείται ότι την εισήγαγε στη Γαλλία. Σε όλα τα χειρόγραφα το όνομα του Naymous Graecus συνοδεύει πάντα την μνεία της τεκτονικής ιδιότητας του Κάρολου Μαρτέλου.

Για πρώτη φορά συναντάμε το όνομα αυτό στο Grand Lodge Manuscript No 1. Εμφανίζεται επίσης, σε πολλά αρχαία χειρόγραφα (Lansdowne του 1600, Kilwinning του 1600, Sloane του 1646, Dowland του 1815 κ.ά ) σε διαφορετικές παραλλαγές: Namas Grecius, Naymus Graecus, Maymus Grecus, Mimus Graecus, Mannon Grecus, Namus Grecus ή απλά, Grecus. Αυτό το τελευταίο, είναι και το μόνο, το οποίο παραμένει σταθερό, επειδή προφανώς υποδηλώνει καταγωγή ή, σύμφωνα με την ερμηνεία του Gould, τουλάχιστον κάποιον, ο οποίος έφερε ΕΛΛΗΝΙΚΟ όνομα.

Συνεχίζεται...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 12:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok, τι καταπληκτικά είναι αυτά;
Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια!

Πάντως διαπιστώνω και μερικά στοιχειώδη φαινόμενα συγχρονιστικότητας: Σήμερα, περνώντας από το περίπτερο της ενορίας μου, πέφτει το βλέμμα μου σε ένα καινούργιο περιοδικό που λέγεται «Crypto» και με δελεάζει με το κύριο θέμα του: «Άγιο Δισκοπότηρο». Τι να κάνω κι εγώ, είμαι άνθρωπος που ενδίδει. Παίρνω ένα τεύχος, το ανοίγω, συναντώ το εικονίδιο του αγγέλου με το Δισκοπότηρο, το οποίο (εικονίδιο) έχω ενθέσει παραπάνω. Πέραν τούτου, διαβάζω και μια παρουσίαση για την ταινία «The Sineater» (ο αμαρτοβόρος, ωραίο πράγμα) που προβλήθηκε, λέει, στας ΗΠΑ με τίτλο «Τhe Order». Και στα δικά μας. Η ταινία, ξαναλέει, αναφέρεται στο «ολιγομελές, φθίνον και άκρως παραδοσιακό τάγμα της Καθολικής Εκκλησίας, το Τάγμα των Καρολίγγειων, του οποίου τα μέλη –άντε πάλι τα μέλη, που μου αρέσουν– ειδικεύονται στους εξορκισμούς».

Βρε, τους Καρολίγγειους. Zadok, περιμένω τη συνέχεια είπα!

Το περιοδικό τώρα, μιας και το φέρνει η κουβέντα, μια χαρά είναι, εντός και επί τα αυτά. Είναι φροντισμένο, έχει ωραίες γραμματοσειρές και είναι τόσο Crypto που κανείς δεν το έχει πάρει είδηση να του δώσει διαφήμιση. Πώς θα επιβιώσει; Του εύχομαι ιπποτικότατα καλή συνέχεια.

http://www.theordermovie.com/

Και περιμένω συνέχεια Zadok, επαναλαμβάνω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 13:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως επίσης:

"Οκτώ αιώνες μύθων και ιστορίας διατρέχει η έκθεση «Σταυροφορίες: Μύθος και πραγματικότητα», που εγκαινιάστηκε τη Δευτέρα στο πολιτιστικό κέντρο «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, στην οδό Πειραιώς, από τον υφυπουργό Πολιτισμού Πέτρο Τατούλη.

Ο επιμελητής της έκθεσης Γιάννης Τουμαζής σχεδίασε μια εντυπωσιακή καστροπολιτεία, εμπνευσμένη από μεσαιωνικά πρότυπα, όπου παρουσιάζονται 200 εκθέματα από 21 μουσεία και ιδιωτικές συλλογές.

Πρόκειται για μια περιοδεύουσα έκθεση που έρχεται από την Κύπρο και θα συνεχίσει το ταξίδι της μετά την Ελλάδα στην Ιταλία και τη Μάλτα, συνδιοργανώτριες χώρες μαζί με το Ίδρυμα Πιερίδη της Κύπρου και το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού (ΙΜΕ), στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος «Πολιτισμός 2000».

Εκκλησιαστικές εικόνες και τοιχογραφίες από την Κύπρο και τη Ρόδο, όπλα των ιπποτών, προσωπογραφίες των Μεγάλων Μαγίστρων του νοσοκομείου των ιπποτών του τάγματος του Αγίου Ιωάννη και ισλαμικά αντικείμενα που μαρτυρούν την πολιτισμική σχέση Ανατολής - Δύσης είναι μερικά από τα εκθέματα.

Η έκθεση εστιάζει στην επίδραση των σταυροφοριών στους πολιτισμούς της Μεσογείου, ξεκινώντας από τον 11ο αιώνα και καταλήγοντας τη χρονιά της κατάργησης του τάγματος των ιπποτών του Αγίου Ιωάννη, το 1798.

Συμπληρωματικά λειτουργεί και έκθεμα πολυμέσων, που ανέπτυξε για λογαριασμό της έκθεσης το ΙΜΕ, με ψηφιακές εικόνες πραγματικών αντικειμένων, ψηφιακούς χάρτες, κείμενα και άλλα δισδιάστατα στοιχεία.

Επαινώντας την προσπάθεια και το έργο του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, ο κ. Τατούλης χαιρέτισε την έκθεση και για τη «νέα μουσειακή αντίληψη» με την οποία έχει στηθεί, αλλά και τονίζοντας ότι η περίοδος των σταυροφοριών «είναι ουσιαστικά άγνωστη στη χώρα μας» και πώς πρόκειται για μια περίοδο που «έχει ουσιαστικά βασανίσει τους ιστορικούς, και ιδιαίτερα τους Ευρωπαίους πολίτες»".

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=603435

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 04:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις τώρα Σπείρε μου, που σιγά-σιγά θα καταδειχθεί ότι πολλοί διάσημοι συγγραφείς, τους οποίους έχουμε ακριβοπληρώσει ουκ ολίγες φορές, απλά μας πούλαγαν "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" και νομίζω ότι θα καταλάβεις πολύ καλά σε ποιούς αναφέρομαι...

Η κατ' επανάληψη αναφορά - και μάλιστα από τόσο παλιά - του ονόματος αυτού, αν και παραφθαρμένου, οδήγησε ερευνητές όπως ο W. Speth και ο W. Papworth να υποστηρίξουν πως πρόκειται πάντα για το ίδιο πρόσωπο και πως οι παραφθορές του ονόματος οφείλονται στο ότι ο θρύλος γύρω από το πρόσωπο αυτό χάνεται στα βάθη του χρόνου και διαδόθηκε κυρίως μέσα από την προφορική παράδοση.

Σύμφωνα με απόσπασμα του χειρογράφου Dowland, η μυθική ιστορία του έχει ως εξής:

"Ήταν γνωστό πως υπήρχε ένας πολυπράγμων Τέκτονας, ο σπουδαίος Maymus Grecus, ο οποίος πήρε μέρος στην κατασκευή του Ναού του Σολομώντα και ήρθε στη Γαλλία και εκεί, δίδαξε την επιστήμη της Τεκτονικής.
Και εκεί ζούσε ένας απόγονος της βασιλικής γενιάς των Γάλλων, ο περίφημος Κάρολος Μαρτέλος.
Και ήταν άνδρας που αγάπησε τόσο την επιστήμη και ένοιωσε τέτοια έλξη προς αυτήν από τον Maymus Grecus, τον οποίο αναφέραμε προηγουμένως και διδάχθηκε από αυτόν την επιστήμη και θεσμοθέτησε γι' αυτήν τα έθιμα και τους κανόνες.
Και ύστερα, με τη Χάρη του Θεού, επελέγη να είναι Βασιλεύς των Γάλλων.
Και όταν ανέλαβε την εξουσία, πήρε Τέκτονες και τους βοήθησε να κάνουν και άλλους άνδρες Τέκτονες.
Και τους ανέθεσε να διεξάγουν έργα και θέσπισε καθήκοντα και έθιμα και σωστές αμοιβές, όπως είχε διδαχθεί από άλλους Τέκτονες.
Και επικύρωσε τον Καταστατικό Χάρτη τους, ώστε να συγκαλούν ετήσιες συνελεύσεις όπου αυτοί θέλουν.
Και τους περιέβαλλε με ιδιαίτερη φροντίδα. Και έτσι, ήρθε η επιστήμη στη Γαλλία."

Αυτός λοιπόν, ο φιλοπερίεργος, πολυπράγμονας, περίεργος ("curious" χαρακτηρίζεται από όλα σχεδόν τα αρχαία κείμενα) Τέκτονας, ο οποίος συμμετείχε στην ανέγερση του Ναού του Σολομώντα, φαίνεται πως εισήγαγε τον Τεκτονισμό στην Ευρώπη ή τουλάχιστον, το όνομά του είναι το μοναδικό, το οποίο διασώζεται και αναφέρεται ιστορικά σε αρχαία χειρόγραφα.

Επανέρχομαι μετ' ολίγον δια τα περαιτέρω...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 08:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να αποπροσανατολίσω απο την συζήτηση, θέλω να συνεχίσω την αφιέρωση μου στον φίλο μου τον Σπείρο, μια και δείχνει οτι "τα ψάχνει" τα πραγματα.
Φίλε Σπείρο Λέοντος συνέχεια......
Παρουσιάζει την "πυρηνική" δύναμη της εποχής, το καλύτερο σώμα ιππέων που κύριο χαρακτηριστικό τους ήταν (αντίθετα με τους Δυτικούς) οτι ήταν ευέλικτοι και συνιθισμένοι σε όλους τους τύπους μάχης, ακόμα και να τοξεύουν καταφορτωμένοι και κινούμενοι σε κινούμενο στόχο (λίγο απο Leopard για όσους ξέρουν!)
Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου......

Οπλισμός ιππέων στους Ρωμαίους
Τους δε ιππείς κατ' αυτόν τον τρόπο εξόπλιζαν οι μεν ασπίδες των καταφράκτων ήσαν επιμήκεις, μήκους 4,5 σπιθαμών, τα δε δόρατα οκτώ πήχεων και είχαν μικρούς επισείοντες (φλαμουλίσκια) και αιχμές σπιθαμιαίες, και επίσης θώρακες τέλειους αλυσιδωτούς, πού έφθαναν μέχρι τους αστραγάλους, ανασυρόμενοι δε με λουρίδες και με κρίκους, ή θώρακες σιδερένιους ή κατασκευασμένους από κεράτινη ύλη ή και μακρούς χιτώνες βαμβακερούς και με κάλυμμα κεφαλής πού έφορούντο πάνω από τους θώρακες, καί ο'ι όποιοι (χιτώνες) είχαν σχισίματα στους πήχεις (για να εξέρχονται τα χέρια), όπως πιο πάνω είπαμε, έπανωθωράκια διαθέτοντα πέραν των άλλων και λοφία (τουφία) τους μετέπειτα λιβέλους στους ώμους έκρέμοντο δε από τους ώμους τους και αμφίστομα ξίφη τα όποια είχαν μέγεθος τεσσάρων σπιθαμών χωρίς την λαδή, τα δε μικρότερα μέγεθος τεσσάρων σπιθαμών μαζί με την λαβή καί άλλα μονόστομα ξίφη, του ιδίου μήκους με τα αμφίστομα, είχαν ζωσθή οι ίδιοι, τα όποια ονομάζονται καί παραμήρια. Καί τα μεν χέρια προστατεύονταν με τίς περιχειρίδες (χειρόψελλα), τα δε πόδια, με τίς περικνημίδες (τα ονομαζόμενα ποδόψελλα). Καί αυτές (δηλαδή οι περιχειρίδες καί οι περικνημίδες) ήσαν σιδερένιες ή ξύλινες ή από κατεργασμένο δέρμα βοδιού. Στίς σέλλες των Ίππων είχαν όλοι ρόπαλα (δαρδούκια), οιδηροραύδια (σιδερένιες ράδδους) καί πέραν τούτων θήκες (σελοπούγγια, μαροίππια) με δύο ή καί τρία παξιμάδια στην καθεμία ή αλεσμένο κεχρί, όπως αναλυτικότερα αναφέραμε περί αυτού στο εικοστό κεφάλαιο. Στα κεφάλια φορούσαν ωσαύτως τέλεια σιδηρά κράνη σεσαμιωμένα, τα όποια είχαν στο πάνω μέρος λοφία έφεραν δε καί θήκες βελών, καθεμία από τίς όποιες χωρούσε τριάντα ή σαράντα βέλη, μήκους όχι μικρότερου των εννέα παλαμών, καί τόξα ευλύγιστα μήκους 16 παλαμών ή το ελάχιστο 15 παλαμών μαζί με τίς θήκες τους είχε δε καθένας οτίς ζώνες των θηκών (κουκουρων) καί δέρμα (ρινον) καί οουβλί καί μαχαίρια καί κόλλα καί αλλά τέτοια απαραίτητα. ΟΙ δε Ίπποι αυτών προστατεύονταν με προμετωπίδια καί περιστήθια καί κατανώτια (σκεπάσματα στα νώτα) ή λωρίκια καί κλιβάνια καί αυτά σιδερένια ή από πλέγμα κεράτων. Ώπλίζοντο δε καί οι δορυφόροι με όμοια σχεδόν όπλα με τους καταφράκτους ιππεϊς, ελαφρότερα όμως εν συγκρίσει με αυτά καί λιγότερο στεγανά, καί οι Ίπποι, εν αντιθέσει με αυτούς, ήσαν άοπλοι (δηλαδή χωρίς προστατευτικά ή άλλα καλύμματα) για να μπορούν να έπελαύνουν ευκολότερα ή αντιστοίχως να υποχωρούν. Καί αυτά μεν περί τούτων όσον αφορά στους ονομαζόμενους ψιλούς (ελαφρούς) Ιππείς, οι μεν ακοντιστές ανά δύο ή καί τρεις, καθένας έφερε ακόντια μήκους δώδεκα σπιθαμών, καί προς τούτοις δόρυ μήκους οκτώ πήχεων καί επιμήκη ασπίδα μεγέθους σχεδόν τεσσάρων σπιθαμών ή καί περιφερή (κυκλική) ασπίδα μεγέθους τριών σπιθαμών καί κράνη γυμνά. ΟΙ τοξότες έφεραν καί κούκουρά (θήκες) καί ευλύγιστα τόξα καί για την εύκολη μεταφορά τους καί για μεγαλύτερη ευστοχία ως καί παραμήριά καί κράνη, καί μαρσίππια καί κρεμασμένα από τίς ζώνες των θηκών ώρισμένα απαραίτητα πράγματα, όπως αναφέραμε καί στο κεφάλαιο περί των καταφράκτων Ιππέων.


Ενα παραμήριο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 10:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[brown]"Ήταν γνωστό πως υπήρχε ένας πολυπράγμων Τέκτονας, ο σπουδαίος Maymus Grecus, ο οποίος πήρε μέρος στην κατασκευή του Ναού του Σολομώντα και ήρθε στη Γαλλία και εκεί, δίδαξε την επιστήμη της Τεκτονικής.

Xα!
Τι ψάχνετε να βρείτε?
Από το όνομα καταλαβαίνετε πόσο "μαϊμού" ήταν ο τύπος.
Sorry... ξέρω... υποσχέθηκα να μην ξαναγράψω αλλά με αυτό που είδα δεν κρατήθηκα...

Υ.Γ. Το μόνο που αξίζει στην προκειμένη να ερευνηθεί είναι το ΠΟΣΟ "μαϊμού" ήταν ο "Ελληνας"


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 12:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σιγά-σιγά θα καταδειχθεί ότι πολλοί διάσημοι συγγραφείς, τους οποίους έχουμε ακριβοπληρώσει ουκ ολίγες φορές, απλά μας πούλαγαν "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" και νομίζω ότι θα καταλάβεις πολύ καλά σε ποιούς αναφέρομαι...


Ουδεμία αντίρρησις. Συχνάκις όμως αγοράζουμε τα βιβλία αυτών των συγγραφέων για τέρψη, όπως θα αγοράζαμε ένα μυθιστόρημα.

quote:

Ήταν γνωστό πως υπήρχε ένας πολυπράγμων Τέκτονας, ο σπουδαίος Maymus Grecus, ο οποίος πήρε μέρος στην κατασκευή του Ναού του Σολομώντα και ήρθε στη Γαλλία και εκεί, δίδαξε την επιστήμη της Τεκτονικής.


Εδώ μπερδεύω τις ημερομηνίες. Πότε χτίστηκε ο ναός και πότε δίδαξε ο πολυώνυμος συμπατριώτης (;) μας στη Γαλλία; Αν και, νομίζω ότι έτσι ο θρύλος γίνεται γοητευτικότερος, άχρονος.

Δεν μπορώ, δεν μπορώ, μπαίνω στον πειρασμό, θα μεταφέρω το αυθεντικό απόσπασμα του Dowland Manuscript το οποίο είναι πανέμορφο:

«Curious craftsmen walked about full wide into divers countryes, some because of learninge more craft and cunninge, and some to teach them that had but little conynge. And soe it befell that there was one curious Mason that height Maymus Crecus, that had been at the making of Solomon's Temple, and he came into France, that height Charles martell; and he was a man that loved well such a science, and drew to this Maymus Grecus that is above said, and learned of him the science, and tooke upon him the charges and manners; and afterwards, by the ggrace of God, he was elect to be the Kinge of France. And when he was in his estate he tooke Masons, and did helpe to make men Masons that were none; and set them to worke, and gave them both the charge and the manners and good paie as he had learned of other Masons; and confirmed them a Chartor from yeare to yeare, to hold their semble wher they would; and cherished them right much; And thus came the science into France.»

Με κάτι τέτοια θυμάμαι και το αγαπημένο μου Regius Poem, άλλο διαμαντάκι.

Χίλια ευχαριστώ, Zadok! Περιμένουμε και τα άλλα που μας υπόσχεσαι!

quote:

Στίς σέλλες των Ίππων είχαν όλοι ρόπαλα (δαρδούκια), οιδηροραύδια (σιδερένιες ράδδους) καί πέραν τούτων θήκες (σελοπούγγια, μαροίππια) με δύο ή καί τρία παξιμάδια στην καθεμία ή αλεσμένο κεχρί



Φίλτατες και φίλτατοι, συχνά-πυκνά διαβάζοντας τα ιπποτικά μου, αναλογίζομαι το πώς πολεμούσαν εκείνοι οι άνθρωποι. Σήμερα μας φαίνονται όλα αυτά πολύ μακρινά έως παραμυθένια, αν μεταφερθούμε όμως με τη σκέψη σε τέτοιες σκηνές… ωχ!
Διάβαζα πρόσφατα ένα μυθιστόρημα από εκείνα που είναι εμπλουτισμένα με πολλά ιστορικά στοιχεία. Πολλή αγριάδα, όχι μόνο στις μάχες αλλά και στις τεχνικές τιμωρίας μέχρι και αθώων. Ας τα αφήσω όμως αυτά.

quote:

Από το όνομα καταλαβαίνετε πόσο "μαϊμού" ήταν ο τύπος


Βρε μαϊμουδίτσα, γιατί τον σχολιάζεις τον άνθρωπο; Βέβαια, σε μια από τις εκδοχές του, το όνομα είναι γουστόζικο. Εμείς όμως δεν στεκόμαστε σε αυτά.
Η ουσιαστική πληροφορία είναι ότι κάποιος –ελληνικής προέλευσης– μετέφερε την «επιστήμη της Τεκτονικής» στην Ευρώπη (η Γαλλία κατά διάφορες έννοιες ταυτιζόταν με την Ευρώπη). Maymus Grecus ή όπως αλλιώς και αν γράφεται, μπορεί να ήταν και κάτι σαν «κωδικό» όνομα. Avallon, ψάξε να βρεις την ετυμολογία και να πεις και σε εμάς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar face
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 14:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα από http://users.1st.net/fischer/MacEncN.HTM που καταλήγει στον Πυθαγόρα!!!!!!

/-----------------------------------------------------------------/
NAYMUS GRECUS

The curiously puzzling problem of Naymus Grecus which is discussed on page 700 is in a sense a Rosetta Stone for the archeology of early Masonic Manuscripts, therefore the large amount of time devoted to it by Masonic scholars has not been out of proportion. Robert I. Clegg's penetrating suggestion in that article that Naymus Wrecks was Magna Graecza is respected as one of the reasonable solutions. On page 94 of his History of Freemasonry Mackey refused to commit himself except to reject Krause's theory that Naymus had been Nannon, a Greek scholar of the period of Charles the Bold. Edmund H. Dring contributed to Ars Quatuor Coronatorum, Vol. XVIII., page 178, a treatise in which he brought his great erudition to bear to prove that Naym?~s Grecus was a corruption of the name Alcuin. R. F. Gould had proposed the theory that Naymus meant "some one with a Greek name." Wm. E. Upton believed that Grecus was a genuine surname. Wyatt Papworth enumerated eight possible derivations. Howard advocated the theory that a Greek colony in France named Nemausus or Nismes was referred to; and with this W. J. Hughan agreed. Sidney Klein took Naymus Grecus to be an anagram of Simon Grynaeus, a 15th century editor of Euclid. Russell Forbes took Naymus to have been an architect who worked under Charlemagne. Speth and Yarker identified him with Marcus Graecus. (The data immediately above are collected from the discussions appended to Dring's treatise.)

To these may be added yet another suggestion. Jewish scholars who divide the history, religion, and literature of the Jews into the three periods of Eebraic, Israelitish, and Judaic, begin the third period at the time when the Jews enlarged their own culture to include, first, Hellenic culture, with its Greek language and dialects, and (at a somewhat later period) Arabic culture. Mohammed received most of what little education he possessed from Jewish teachers in his home community, and it is certain that his Allah was his own theological presentation of Moses Jehovah, a pure monotheism; when Mohammedanism swept through the Near East and into North Africa and Spain it carried with it a saturation of Old Testament and Talmudic lore.
During the long period when the regnant culture in North Africa, Egypt, Arabia, the Near East, and some of Greece was an amalgam of Jewish, Hellenic, and Mohammedan elements the word naymus was everywhere in use by it. In Greece a naysus was a law-giver, or teacher, or great scholar. In the Talmud he was a prophet, the term being taken to denote an orator, leader, scholarly reformer, etc. Among Arabs a naymus was a "cryer out," or prophet or teacher; Mohammed himself was called a naytnus. Perhaps in that whole culture (of which 80 much infiltrated into Europe from Greece, Sicily, Spain, and from the Crusades) the most famous Greek naymus was Pythagoras; and since he is in the Old Manuseripts connected with Euclid, Naymus Grecus could easily have referred to Pythagoras as the Greel; "Naymus." This is not to suggest that the author of the Old Charges intended Naymus Grecus to be Pythagoras; rather it is to suggest that originally Naymus Grecus had been a title, but that the author of the 0ld Charges took this title to be a name; and it may be that it originally had been a title used of Pythagoras.

Edited by - scar face on 24/02/2005 15:25:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 14:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χωρίς να θέλω να αποπροσανατολίσω απο την συζήτηση, θέλω να συνεχίσω την αφιέρωση μου στον φίλο μου τον Σπείρο, μια και δείχνει οτι "τα ψάχνει" τα πραγματα.

Αγαπητέ και πάντα ευγενικέ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ,

κανένας αποπροσανατολισμός. Συνεχίζουμε παράλληλα και μάλλον είμαστε περισσότερο κοντά απ' όσο φαντάζεσαι...

quote:
Εδώ μπερδεύω τις ημερομηνίες. Πότε χτίστηκε ο ναός και πότε δίδαξε ο πολυώνυμος συμπατριώτης (;) μας στη Γαλλία; Αν και, νομίζω ότι έτσι ο θρύλος γίνεται γοητευτικότερος, άχρονος.

Μα ακριβώς επ' αυτού θα διαλογισθούμε μετ' ολίγον, αλλά ας δούμε εν τω μεταξύ πόσο "μαϊμού" ήταν ο εν λόγω:

Ο Mackey στο The History of Freemasonry προτείνει σχετικά με την ακρίβεια του ονόματος την ακόλουθη εκδοχή. Γνωρίζουμε ότι πολλές παραδόσεις προέρχονται από την Ηπειρωτική Ευρώπη και πέρασαν αργότερα στα Βρετανικά Νησιά.

Αν λοιπόν, το πρωτότυπο κείμενο ήταν γερμανικό, πιθανόν θα έγραφε "ein Maurer Namens Grecus", δηλαδή ένας Τέκτονας τον οποίο ονόμαζαν Έλληνα. Ο Άγγλος συντάκτης του πρώτου χειρογράφου θεώρησε αυτή την έκφραση όνομα στο σύνολό της και έτσι "δημιουργήθηκε" ο Τέκτονας Naymous Graecus. Άλλωστε, τέτοιου είδους λάθη είναι πολύ συνηθισμένα στα μεσαιωνικά χειρόγραφα.

Οι πληροφορίες, οι οποίες περιέχονται στο The Greek Origin Of Freemasonry του J.N. Casavis είναι επίσης ενδιαφέρουσες.

"Ο Marcus Graecus, από τον οποίο ο Roger Bacon πήρε πιθανόν τις γνώσεις του για την πυρίτιδα, δεν ήταν άλλος από τον Naymous Graecus", γράφει και προσθέτει πως την ίδια άποψη υποστηρίζει και ο Major R.H. Murdoch στο Memoirs Historical and Biographical.

"Ούτε ο Bacon, ούτε ο Schwartz εφηύραν την πυρίτιδα", συνεχίζει.
"Μοναχοί και οι δύο, ανακάλυψαν τις οδηγίες από την περγαμηνή του Marcus ή Mamus Grecus. Είναι αξιοσημείωτο ότι οι Ελευθεροτέκτονες επίσης άντλησαν στοιχεία για τη θέσπιση των κανόνων τους και τις γνώσεις τους πάνω στα μυστήρια της φύσης και των επιστημών από τις αρχαίες περγαμηνές του Maymus ή Naymus Grecus.
Οι Γάλλοι, οι οποίοι ήταν κυρίως οπλουργοί, καθώς και οι Άγγλοι, οι οποίοι είχαν μεγάλες επιδόσεις κυρίως στη μηχανική, θεωρούσαν επίσης τον Marcus Grecus πρώτο διδάξαντα των τεχνών τους.
Ο Speth συμπληρώνει: «Είναι πιθανόν να συνδέσουμε, με σχεδόν απόλυτη βεβαιότητα, το δικό μας "τεκτονικό" Naymous Graecus με τον αλχημιστή Marcus Graecus, εφευρέτη της πυρίτιδας, ο οποίος έζησε περίπου από το 689 μέχρι το 741 και ήταν σύγχρονος του Κάρολο Μαρτέλου»".

Συνεχίζεται...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 21:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταπληκτικά όλα αυτά.

Zadok, Scar face (καλώς όρισες), ευχαριστώ πολύ. Αυτό μόνο, δεν θέλω να διακόψω. Για πρώτη φορά στην καριέρα μου στο τόπικ αισθάνομαι την επιθυμία να σοβαρέψω. Μερικές φορές κάποια πράγματα εμφανίζονται και την κατάλληλη στιγμή! Και πάλι ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 02:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπάθησα να βρω περισσότερα στοιχεία γι' αυτόν τον Έλληνα αλχημιστή.

Στο The Twelfth Book of Natural Magick του Gianbattista della Porta (1537 - 1615, πρωτότυπος τίτλος Magiae Naturalis, Neapoli, 1558) περιλαμβάνονται πολλές μέθοδοι αλχημιστών. Στο δέκατο κεφάλαιο, με τίτλο Of diverse compositions for fire, περιγράφονται μέθοδοι κατασκευής εκρηκτικών, οι οποίοι βασίζονται στα κείμενα του Marcus Graecus.
Μάλιστα, στην εισαγωγή του αναφέρεται ότι ο Marcus Gracchus ήταν ο εφευρέτης τους.
Το όνομα αποδίδεται ως Marcus Gracchus αντί Marcus Graecus, ένα ακόμη κλασικό παράδειγμα λάθους αντιγραφέα, το οποίο επισημαίνεται και από τον επιμελητή της συγκεκριμένης έκδοσης.

Πρωτότυπο χειρόγραφο του Marcus Graecus βρίσκεται στην Εθνική Βιβλιοθήκη του Παρισιού και μπορεί να αναζητηθεί με τα στοιχεία: 2163. Paris, Bibliothèque Nationale MS. 7156. Parchment. Folio. 14th Century. Περιλαμβάνει δε τα:

  • Liber utilitatis [alchemical treatise.]
  • Albertus Magnus. De mineralibus libri quinque.
  • Nomina lapidum pretiosorum.
  • Interpretationes vocum Arabicarum in alchymia usurpatarum.
  • Alpharabius. Liber de alchymia.
  • [Unidentified alchemical treatise.]
  • De materia salis.
  • Liber de tribus verbis.
  • Rhazes. Lumen luminum.
  • Marcus Graecus. Liber ignium as comburendos hostes.

Σε Γερμανικές βιβλιοθήκες φυλάσσονται κείμενα κάποιου Magister Balcorinus Graecus et Constantinopolitanus, με αντικείμενο την αλχημεία.
Παράλληλα, στο Magiae Naturalis, ο Marcus Graecus περιγράφει ένα γεγονός, το οποίο συνέβη στη Μυσία, δηλαδή την ασιατική ακτή απέναντι από την Κωνσταντινούπολη.
Ίσως αυτό να σχετίζεται με το επίθετο Constantinopolitanus.
Όπως είδαμε επίσης, ο Mackey πιθανολογεί πως η καταγωγή του Grecus συνδέεται με τη Γερμανία.

Υπάρχει ένα ακόμη κείμενο, το οποίο στον κατάλογο εμφανίζεται με το ίδιο όνομα του συγγραφέα (Μ. Balcorinus) και με τον ίδιο τίτλο.

Λεπτομέρειες για αυτά τα κείμενα όποιος ενδιαφέρεται περισσότερο, μπορεί να βρει στο βιβλίο "Τα Αρχαία Τεκτονικά Χειρόγραφα" του J.P. Craftson.

Ελπίζω να μη σας κούρασα so far, αλλά νομίζω ότι χρειαζόταν να αναφέρω αρκετά στοιχεία, ώστε να δυνηθούμε να εξάγουμε κάποια συμπεράσματα.

Συνεχίζεται λοιπόν...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy