ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 15:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα,

Αυτός ο… ενδυματολογικός εσωτερισμός μου θύμισε μια λεπτομέρεια: Ένα από τα ενοχοποιητικά στοιχεία κατά των «αιρετικών» Ναϊτών ήταν, λέει, και το ότι ένας από αυτούς είχε το Σταυρό ραμμένο στον… καβάλο του εσωρούχου του. (Μπορεί να ήταν και μπάλωμα.) Σκεφθείτε αυτοί οι κατήγοροι να έβλεπαν τα σύμβολα στην… εμπροσθοφυλακή των σημερινών εσωρούχων.

Με αφορμή όμως αυτή τη λεπτομέρεια, και όπως γράφεις φίλε Κυνικέ, υπάρχουν πολλά «ψιλά γράμματα» από την ιστορία των Ναϊτών που τα «ερευνητικά» βιβλία τα ξεπερνούν ελαφρά τη καρδία, απλούστατα γιατί αυτά τα στοιχεία δεν είναι πιασάρικα.

Έτσι λοιπόν, παράλληλα με την εκδοτική βιομηχανία, όπως βλέπουμε, υπάρχει και μια ευρύτερη βιομηχανία διαφόρων ειδών. Το κακό είναι ότι ακόμα και αξιοπρεπείς οργανώσεις τα διαλαλούν στην οικεία ενότητα των sites τους και ο μυστικισμός πάει περίπατο. Διότι, άλλο να κρατάς βαθιά στα φυλλοκάρδια σου την όποια εσωτερική σου πίστη και άλλο να την κάνεις αντικείμενο επίδειξης εκ του ασφαλούς, σε εποχές όπου δεν υπάρχει κανένα ρίσκο και είναι μάλιστα και «επιπέδου» το να ανήκεις σε ένα μυστικιστικό όχι πια τάγμα, αλλά club. Όμως αυτό είναι ένα άλλο θέμα, ας επιστρέψω στους Ναΐτες.

Περί μυστικών… Θα γράψω πάλι, δεν υπάρχει πλήρης «δημοσιογραφική» κάλυψη των γεγονότων, αλλά σκόρπιες (όχι λίγες, αλλά όχι και ευκρινείς) πληροφορίες.
Υπάρχει ένα παλιό (1154, το πρώτο μέρος του στα ελληνικά) έγγραφο που αποκαλείται «Καταστατικό του Larmenius» ή κάπως έτσι, το οποίο δίνει στοιχεία διαδοχής των Μαγίστρων και άλλα. Σύμφωνα λοιπόν με αυτό, οι πρώτοι Ναΐτες μυήθηκαν στις ιδέες μιας μυστικής – μυστικιστικής ομάδας Γνωστικών Χριστιανών, με επικεφαλής το φίλο μας τον πατριάρχη Θεόκλητο. Ο Θ. μύησε τον Υγκ ντε Παϋέν στα της αποστολικής διαδοχής του Ιωάννη. Τουτέστιν, το έγγραφο αναφέρει ένα μυστικό θρύλο διαδοχής του Ιησού, ξεκινώντας από το Μωϋσή ο οποίος είχε μυηθεί στα Γνωστικά από τους Μάγους της Αιγύπτου, μετέδωσε αυτή τη γνώση στους Εσσαίους, εκείνοι τη μετέδωσαν στον Ιησού και εκείνος στους μαθητές του, οργανώνοντάς τους σε ομάδες με τον Ιωάννη ως πατριάρχη. Και πάει λέγοντας… Ο Υγκ λοιπόν, έγινε διάδοχος αυτής της σειράς, με θρησκευτικές και ιστορικές απόψεις κάπως διαφορετικές από τις «επίσημες» της παπικής εκκλησίας.

Εδώ λοιπόν παρουσιάζονται και οι Εσσαίοι αλλά και οι Μανδαίοι, κάπως περιθωριοποιημένες χριστιανικές ομάδες οι οποίες δεν ταυτίζονταν εντελώς με τα παπικά δόγματα και οι οποίες σήμερα, μετά από κάτι Ναγκ Χαμμαντί και άλλα τέτοια εξωτικά, συγκεντρώνουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Άρα ο Υγκ και η παρέα του, καλώς ή κακώς παρέκλιναν από τα παπικά δόγματα –έξω οι Ναΐτες από το ΝΑΤΟ– και καθιέρωσαν «τα δικά τους». Η προσήλωση στον Ιωάννη –τον οποίο θεωρούσαν μυητή του Ιησού– ήταν πολύ μεγάλη, γι’ αυτό και η λατρεία μιας «κεφαλής» (παραπομπή στον αποκεφαλισμό του Βαπτιστή) την οποία λατρεία στο τέλος οι ιεροεξεταστές θέλησαν να ερμηνεύσουν ως λατρεία σε ένα φρικιό, είτε Μπαφομέ λεγόταν, είτε Μοχάμετ λεγόταν, τέλος πάντων.

Το φοβερό μυστικό των Ναϊτών λοιπόν φίλε Κυνικέ στριφογυρίζει κάπου εδώ και μαζί του στριφογυρίζει και το ερώτημα: Πού είναι η αλήθεια; Στις παραδόσεις των Γνωστικών ή στην καθιερωμένη χριστιανική θρησκεία; Trexa gyreve. Οι Γνωστικοί είναι οι αδικημένοι της παρέας που σιγά-σιγά βλέπουν τις μετοχές τους να ανεβαίνουν, ή αυτό είναι κόλπο για να μπει η τρικλοποδιά της αμφιβολίας στους Χριστιανούς; Ο Θεός και η ψυχή μας- κυριολεκτικά.

Όσο για τις αλλαγές συμπεριφοράς των Ναϊτών, τα σταυροπόδια, τα οθωμανικά, τις ρομπ ντε σαμπρ και τα άλλα κουλέρ-λοκάλ, νομίζω, αγαπητέ φίλε, ότι είναι φυσικό για τον κάθε ξένο να υιοθετεί τις συνήθειες του περιβάλλοντος στο οποίο φιλοξενείται.

Ο γάτος δεν νομίζω να ήταν ανυποψίαστος, φίλε μου. Διατήρησε όμως το προφίλ της αθώας περιστεράς. Ούτε και ο φίλος μας ο Φιλίπ θα πρέπει να ήταν. Ποιος ξέρει τι παιχνίδια γίνονταν στα παρασκήνια.

Με την ευκαιρία αυτών που γράφεις, θα άξιζε κάποια στιγμή να αναφερθούμε και στο μοναχισμό της εποχής, στη σημασία του, στη μοναχιστική ταυτότητα των Ναϊτών… είναι κομμάτια που συμπληρώνουν το παζλ.

Με τη σειρά που τα γράφεις: Η εμπορευματοποίηση, που αναφέρει ο φίλος μας Νικηφόρος Ουρανός, πάει στη σημερινή εποχή και όχι στην τότε. Για τότε, φίλε Ν.Ο., δεν ξέρω αν υπήρχε το πνεύμα της πώλησης ενθυμημάτων (αν και, γενικότερα, νομίζω ότι από παλιά υπήρχε η ιδέα του να πωλούνται φυλαχτά και τίμια ξύλα και ιερά λείψανα, μόνο που αυτές οι αγοραπωλησίες δεν εκτείνονταν σε αρκουδάκια και κυπελλάκια).

Για τον πλούτο τους οι Ναΐτες πήραν το concept από τους Ιωαννίτες αλλά φάνηκαν πιο επιτήδειοι και το εξέλιξαν σε επιχείρηση.

Μια διευκρίνιση όμως, όταν μιλάμε είτε για παραδόσεις είτε για business μάλλον δεν πρέπει να παίρνουμε σβάρνα όλους τους Ναΐτες. Όταν παραμεγάλωσε το Τάγμα, πολλοί από αυτούς, στα εξώτερα, θα παρέμεναν πτωχοί συγγενείς.

Φιλτάτη Zadok, πού είσαι; Με τον 3ο Μάγιστρο έχω γίνει φιλαράκι, έχει τρομάξει το μάτι μου από σφαγές και βαναυσότητες. Τι εποχές κι εκείνες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 20:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με την ιδέα να είχε συναντήσει ο Ντε Παϋέν κάποιους αντιπροσώπους διαφόρων τοπικών αιρέσεων. Τώρα αν ανάμεσα τους ήταν και ο υποτιθέμενος Θεοκλήτης ή Θεόκλητος της ντόπιας "Ιωαννιτικής" αίρεσης, δεν έχει και τόσο σημασία, όπως είπε και η Zadok, ιδίως όταν δεν μπορούμε να επικυρώσουμε την πληροφορία, η οποία μπορεί να είναι μόνο Τεκτονική μυθοπλασία.


Φίλε μου kynikos,

σειρά σου τώρα να ερωτηθείς: "τοπικών αιρέσεων" λες. Αιρέσεων σε σχέση με ποιά τοπική πίστη;;;

Στην Ιερουσαλήμ υπάρχουν και υπήρχαν ανέκαθεν Εβραίοι, Μουσουλμάνοι, Χριστιανοί κυρίως παλαιοημερολογήτες, Χριστιανοί Καθολικοί, Κόπτες... Νομίζω μόνο Βουδιστές δεν υπάρχουν (εκτός αν μου διαφεύγει).

Ας σημειωθεί επίσης, ότι ουδείς Μύθος σε όποιο Μυστικιστικό ή Αποκρυφιστικό Τάγμα είναι δυνατό να μην αναφέρεται σε αλήθεια. Σ' εμάς εναπόκειται να την εντοπίσουμε...


quote:
(Ο Βαλδούινος καθόταν χάμω σταυροπόδι, α λα Αραβικά, μαζί με τους αυλικούς του, και γενικά όλοι προτιμούσαν να φορούν τουρμπάνια, και μπουρνούσια για άνεση.)

Δεν ξέρω αν έχει τύχει να ταξειδέψεις καθόλου προς τα εκεί, αλλά πίστεψέ με: καμμία σχέση με την Oxford Street!
Θέλω να πω μ' αυτό ότι οι συνθήκες (κλιματολογικές κυρίως) είναι τέτοιες που προσαρμόζεσαι θέλεις δε θέλεις...
Ε, δε σημαίνει κι ότι αλλαξοπίστησες κιόλας.

Ως εκ τούτου συμφωνώ με την άποψη του φίλτατου Spiral.

Συν τοις άλλοις, το σκεπτικό σου περί ύπαρξης μυστικού και παράλληλης συνέχισης της έντονης θρησκευτικότητας, νομίζω ότι εξηγείται αν αντιληφθούμε τί σημαίνει στρατιωτικο-αποκρυφιστικο-μυστικιστικό ιπποτικό Τάγμα...

Είμαι σίγουρη πάντως, ότι το όποιο μυστικό δεν το γνώριζαν οι πάντες.

quote:
Φιλτάτη Zadok, πού είσαι; Με τον 3ο Μάγιστρο έχω γίνει φιλαράκι, έχει τρομάξει το μάτι μου από σφαγές και βαναυσότητες. Τι εποχές κι εκείνες!

Οι ανάγκες επιβίωσης καλέ μου, με απομάκρυναν για λίγο...
Αναμένω σχόλια με την ολοκλήρωση της ανάγνωσης και συνεχίζουμε...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 25/06/2004 20:47:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 00:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok
quote:
σειρά σου τώρα να ερωτηθείς: "τοπικών αιρέσεων" λες. Αιρέσεων σε σχέση με ποιά τοπική πίστη;;;

Το έχω αναρωτηθεί συχνά. Αλλά εκεί κάτω χαμός γινόταν, Εβραιοι, Εσσαίοι, Ναζοραίοι, Μανδύες, Ζουρλομανδύες, Ζοροαστριανοί, Γεζίντιδες, Σούνιδες, Σί'ία, Ισμαϊλίτες (Ασσασίνοι), Μονοφυσίτες, και καμμιά δεκαριά άλλοι -τουλάχιστον - που σίγουρα ξεχνάω. Ακόμα και σήμερα να πας κατα κει (που δεν έχω πάει Zadok) λένε οτι δεν ξέρεις τι θα βρείς...

Δεν υπάρχει τίποτα που να μας λέει οτι οι Ναΐτες διατήρησαν ειδικές σχέσεις με μία απο αυτές τις αιρέσεις. Αν είχαν και πνευματική δίψα, όπως φαίνεται να νομίζετε, μπορεί κάλλιστα να τους είχαν γνωρίσει όλους και να μάθαιναν από όλους.

Γιατί να είχε κάτι σπέσιαλ ο κ.Θεοκλήτης και οι Μανδύες του;

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 03:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελες να τα κάνεις λίγο πιό λιανά Ανεσπερε Φοίνικα;

Τί είναι αυτές οι εικώνες, και γιατί τις παραθέτεις;

Το ποιηματάκι από που είναι και ποιά η σημασία του;

Και τί ακριβώς προσπαθεις να πεις με όλα αυτά;;;

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geraki10
Νέο Μέλος

Italy
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 08:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geraki10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαννης πινει γιαννης κερνα:ΡΡΡΡΡΡ
αφου πιρατε τον ανεταχτο κοσμο στο κηνυγη απο το εσωτερικα.τζαρ το παιζετε διπλοι και τριπλοι χτισταδες:-)
ασε την κακομοιρα την ψυχη που την εχουν απομουρλανει με τις χαζοκολακιες!
ωρε την κανατε χτιστρια:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
τι αλλο θα δουμε
μονο η γιαγια της σοφιας zezmperg και τα πολι ελαχιστα μελη των αλλων κατηγοριων του forum:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡ σας εχουν γραμμενους:-)
ολο τα ιδια και τα ιδια:ΡΡΡΡΡ
η ακακια σας ειναι γνωστη αλλα εσεις ωρε την εχετε ανταλαξει μονο με θανατο:-)
ξυπνιστε mωρε μην σας παρουνε με τις γιαουρτοτουρτες:-):ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
τι στο καλο χτισταδες εισαστε;
alis
magna greca
θα σας πω κιαλλα και τοτε που θα πατε να κριφτητε:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 12:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρέ Geraki, ξύπνησες με κέφια.

Κυνικέ, ο φίλος μας ο Ανέσπερος Φοίνιξ προσθέτει και λίγη μυστικιστική ποίηση (από κάθε άποψη) στη ζωή μας. Προσωπικά τον ευχαριστώ.

Ανέσπερε Φοίνικα, λες να είναι έτσι;

Κάτι λέγαμε για αιρέσεις... Και γιατί αιρέσεις, παρακαλώ; Αίρεση είναι ο χαρακτηρισμός των λίγων από τους πολλούς. Ο Πανιώνιος είναι αίρεση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 13:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spiral

Για τα ανατολίτικα ενδύματα, τουρμπάνια, κλπ, που είπα, ήθελα απλά να δείξω οτι υπήρχε μεγάλος βαθμός πάρε-δώσε μεταξύ ντόπιων και Φράγγων. Καμμιά φορά αυτό δεν είναι γενικά κατανοητό στον κόσμο, και διευκολύνει την "μυστηριοποίηση" της υπόθεσης. Δεν κατάλαβα γιατί εσύ και η Zadok, δώσατε τόση σημασία σ'αυτό το σημείο.

Το ίδιο και για την χρήση που έκανα της λέξης "αίρεση". Αυτή ωφείλεται ή στα φτωχά μου Ελληνικά, ή στην φτώχεια των Ελληνικών να αποδώσουν την έννοια, not sure which one. Στα Αγγλικά θα έλεγα "sect", που σημαίνει απλά μιά άλλη δοξασία, ή ποικιλία, ή παραλλαγή κάποιας θρησκείας. Δεν θα χρησιμοποίουσα την λέξη "heresy", ή οποία μάλλον αποδίδει την ΧΟ έννοια της λέξης. Ελληνικά, όμως, απ'οτι ξέρω και οι δύο λέξεις αποδίδονται σαν "αίρεση" (μάλλον κακώς). Αν κάνω λάθος διορθώστε με, άντε να μαθαίνω και λίγα Ελληνικά εδώ μέσα.

Άρα το άν ο Πανιώνιος είναι άιρεση ή όχι, εξαρτάται... που λέει και η Χαρούλα.

====

quote:
Arise Brethren, the time of the summoning has arrived and the long-standing thirst for revenge will be quenched in justice.

Tremble, oh Peter. With the help of Newton, thy famed dome will be thine eternal sepulchral vault.


«Σηκωθείτε Αδελφοί, έφτασε η ώρα του καλέσματος και η μακρόχρονη δίψα σας για εκδίκηση;;;; θα σβύσει μέσα στην δικαιωσύνη

Τρέμε, ω Πέτρο;;;;, Με την βοήθεια του Νεύτωνα;;;; ο φημισμένος θόλος σου θα γίνει ο αιώνιός σου τάφος»

Τί σόι μυστικιστική ποίηση είναι αυτή;
Ποιός ο ποιητής;
Γιατί δεν μας το μεταφράζει ο Α.Φ.; Έχει κι αυτός δυσκολίες με τα Ελληνικά;
Και καμμιά εξηγησούλα δεν θα έβλαπτε, όχι όλο γρίφους, έλεος.

====

Νικηφόρε Ουρανέ,

Ίσως να αδικείς λίγο τους Ναΐτες. Ενώ το τάγμα τους απέκτησε πολύ πλούτο, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο (ούτε απο τους χειρότερους εχθρούς τους) που να υπονοεί οτι καταχράστηκαν αυτόν τον πλούτο για προσωπικούς σκοπούς. Τα έξοδα τους ήταν πάντα για επέκταση (ναοί, μονές, κτήματα κλπ.) και για τα πολεμικό έξοπλισμό των Σταυροφοριών.

Για τους εαυτούς τους, ξόδευαν μόνο για όπλα, χιτώνες, άλογα κλπ.
και αυτά μάλιστα, τους εχωρηγούντο (δεν κρατούσαν ατομικό πουγκί, λόγω όρκου πενίας).

Δεν είχαν δικές τους οικογένειες γιατί έιχαν αφιερώσει τη ζωη τους στην προστασία άλλων, και στον Χριστό, όπως τον καταλάβαιναν - δίπλη θυσία, κατα τη γνώμη μου.

=====

geraki10,

Αν ο Ανέσπερος Φοίνιξ είναι δυσνόητος, εσύ είσαι σκέτη Πυθεία.
Τι ακριβώς προσπαθείς να πεις;
Και γιατί απευθύνεις μισοκαλυμένες κατηγορίες προς απροσδιόριστα μέλη;
Είσαι τόσο μικρός που σε ξαφνιάζει οτι κάποια άτομα σε μια συζήτηση για τους Ναΐτες μπορεί να είναι Τέκτονες;

Ή δεν σου έχει εξηγήσει κανείς ακόμα οτι αυτό (ω, αίσχος) δεν απαγορεύεται;
Στο κάτω-κάτω τι σε νοιάζει εσένα; Τί με νοιάζει εμένα;

Μού θυμίζεις το στύλ ενος άλλου μέλους, πιθανώς ξαδερφάκι σου (ας τον ονομάσουμε "Λαμπόγυαλο") που μπαίνει σε διάφορα τοπικ σαν να είναι chat-room, εναποθέτει την "προσφορά" του (ούτε ο Crawley να ήταν ρε παιδί μου), και γενικά δοκιμάζει τα όρια της ανεκτικότητας των άλλων μελών.

Αν έχεις κάτι συγκεκριμμένο να πείς, σε παρακαλώ πέστο, αλλοιώς διάβασε τους κανονισμούς του φόρουμ και μην μας ζαλίζεις... την ροή του θέματος, αρκετά δύσκολη είναι όπως έχει!

Μερσί.

Κ.

Edited by - kynikos on 26/06/2004 14:00:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 14:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κατάλαβα γιατί εσύ και η Zadok, δώσατε τόση σημασία σ'αυτό το σημείο.


Φίλε kynikos, δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά ήταν ένα πολύ καλό παράδειγμα για το πώς μπορεί να περερμηνευθούν κάποιες λεπτομέρειες και να οδηγήσουν συνδυαστικά -πιθανόν- σε λάθος συνειρμούς...

Νόμίζω ότι στο στάδιο έρευνας, στο οποίο βρισκόμαστε, προσπαθούμε να εντοπίσουμε ακριβώς αυτές τις λεπτομέρειες που αιώνες τώρα σκίαζαν την αλήθεια...

Τώρα, σχετικά με την απόδοση της λέξης "sect" στα ελληνικά, θα προτιμούσα τη λέξη "δόγμα", γιατί ακριβώς είναι ευρύτερη της αντίστοιχης κακώς παρεξηγημένης λέξης "αίρεση".


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 19:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε kynikos, δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά ήταν ένα πολύ καλό παράδειγμα για το πώς μπορεί να περερμηνευθούν κάποιες λεπτομέρειες και να οδηγήσουν συνδυαστικά -πιθανόν- σε λάθος συνειρμούς...

Δεν το κατάλαβα, μπορείς να εξηγήσεις περισσότερο;
Σαν σε τί συνειρμούς να οδηγήσουν;
Αυτό πού ήθελα να πώ εγώ, έιναι οτι η ιδέα δυο παράλληλων κουλτούρων, Φράγγικης και Λεβαντινής, ερμητικά σφραγισμένες η μιά απο την άλλη, είναι λάθος. Υπήρχε μεγἀλος βαθμός αλληλεπίδρασης. Γιατί να οδηγήσει αυτό σε λάθος συνειρμό;....

quote:
Τώρα, σχετικά με την απόδοση της λέξης "sect" στα ελληνικά, θα προτιμούσα τη λέξη "δόγμα", γιατί ακριβώς είναι ευρύτερη της αντίστοιχης κακώς παρεξηγημένης λέξης "αίρεση".

Zadok, δεν φαντάζομαι να είσαι... Ορθοδοξόφοβη!

Εγώ προτιμώ τη λέξη "αίρεση" γιατί μας αναγγάζει να σκεφθούμε τί ακριβώς σημαίνει, και, εξ άλλου, είναι πολύ πιο κοντα στην έννοια του sect: Συγγενεις λέξεις ειναι section, bisection, secant, δηλαδή τμήμα, διαίρεση, τέμνουσα, κλπ...

Ναί, ναί, αιρετικοί είμαστε όλοι μας, δαίμωνες, κολασμένοι...

Πάντως αν σου δημιουργεί πρόβλημα, δέχομαι και τη χρήση του "δόγματος", που ετυμολογικά νομίζω είναι πιο άκαμπτη.

===

Spiral, το σχόλιό σου οτι

quote:
υπάρχουν πολλά «ψιλά γράμματα» από την ιστορία των Ναϊτών που τα «ερευνητικά» βιβλία τα ξεπερνούν ελαφρά τη καρδία, απλούστατα γιατί αυτά τα στοιχεία δεν είναι πιασάρικα.

με βρίσκει, βέβαια, απόλυτα σύμφωνο, καί όχι μόνο γιατί τα στοιχεία δεν είναι πιασσάρικα, όπως λες, αλλά γιατί η μυθοπλασία δημιουργεί έναν δικό της (καπως διαστρευλωμμέμνο) ιστορικό πλαίσιο, που δεν κάθεται κα τόσο κάλα με την καθ'αυτώ ιστορία, που θα ανάγκαζε πιο σοβαρό προβληματισμό. Και εδώ που τα λέμε, τα γράμματα δεν είναι και τόσο ψιλα.

====

Για αυτό, θα ήθελα να ανφλερω πάλι τους Ασσασίνους, που ο Wasserman στο βιβλίο του δίνει μια αρκετά καλή ανάλυση των εννέα βαθμών των Μυήσεών τους.

(Σημειωτέον οτι η σχέση Ασσασίνων-Ναϊτών είναι τεκμηριωμένη, εφ'οσον οι Ναΐτες τους νίκησαν σε μία μεγάλη μάχη, και τους επέβαλαν έναν μεγάλο ετήσιο φόρο. Επίσης η γνώση των (μυστικών) μυήσεων των Ασσασίνων είναι αρκετά καλά τεκμηριωμένες από τον Wasserman, από καμμιά δεκαριά ξέχωρες πηγές)

Με κάτι τέτοιο υπ'΄οψιν, νομίζω οτι μπορούμε να σχηματίσουμε μια κάπως πιό πιστευτή εικώνα για την αλληλεπίδραση των διαφόρων δογμάτων (έτσι, Zadok;) από τα παραμύθια τύπου Indiana Jones and Raiders of the Lost Ark(μπρ..) που ενθουσιάζουν τους πιο ευκολόπιστους νεαρούς επαρχιώτες που υπηρετούν τις ένοπλες δυνάμεις (και όχι μόνο στην Ελλάδα).

Συνεχιζεται...

Edited by - kynikos on 26/06/2004 20:03:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 19:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Κυνικέ,
Δεν είναι τα τουρμπάνια αυτά καθαυτά στα οποία σταθήκαμε, είναι οι λεπτομέρειες που συγκροτούν τη φυσιογνωμία των Ναϊτών όπως διαμορφώθηκε. Αρκετές φορές βγαίνουν περισσότερα συμπεράσματα από τις λεπτομέρειες παρά από τα γενικά (τάδε έφη Zadok και συντάσσομαι).
Ως προς τις αιρέσεις, κανένα πρόβλημα ως προς τα ελληνικά... Ας πούμε ότι αίρεση είναι η μη "θεολογικά ορθή" άποψη, ενώ sect είναι η ομάδα που ασπάζεται αυτή τη "σχισματική" άποψη. Μερικές φορές τη λέμε και σέκτα (ή σέχτα) και στα ελληνικά και ξεμπερδεύουμε.

Ο φίλος μας ο Geraki μας έχει μπερδέψει με Τέκτονες που συνωμοτούν, όποιος είναι Τέκτων με γεια του και με χαρά του. Προσωπικά δηλώνω Masonic friendly, απλώς. Αλλά για τέτοιες συζητήσεις υπάρχουν και τα σχετικά τόπικ.

Ο φίλος μας ο Α.Φ. μου αρέσει, μου θυμίζει τροβαδούρο που περνάει διακριτικά μηνύματα και ο νοών νοείτω. Ναι, κι εγώ θα προτιμούσα να μας έγραφε λίγο πιο συγκεκριμένα, αλλά νομίζω ότι δεν είναι το στυλ του.
Ποιος είναι ο Πέτρος; Ο γνωστός μας απόστολος, και ο θόλος αναφέρεται σε κάποιον από τους ναούς του; Θα πέσει να μας πλακώσει; Το ρόλο του Νεύτωνα τον υποψιάζομαι, τα άλλα τα αντιλαμβάνομαι, αν θέλεις Α.Φ. εξήγησέ μας περί Πέτρου.

Περί των οικονομικών των Ναϊτών: Δεν υπάρχουν πουθενά αναφορές χλιδής φίλε Κυνικέ, αλλά εδώ το θέμα σηκώνει λίγη σκέψη... Έγιναν "τραπεζίτες", έκαναν μεγάλη περιουσία (έστω συλλογική, όχι ατομική), θα μπορούσαν όμως να είναι πιο συγκρατημένοι. Γιατί από φτωχοί στρατιώτες (κατά την αρχική ιδέα) εξελίχθηκαν πια σε μεγάλη διαχειριστική οργάνωση. Δεν ξέρω κατά πόσο οι αντιπρόσωποί τους σε διάφορα σημεία της Ευρώπης είχαν την ιδιότητα του γενναίου πολεμιστή ή ήταν απλώς... αντιπρόσωποι. Φοβάμαι ότι προς το τέλος η κατάσταση δεν είχε εκείνη την αρχική γοητεία... ή την είχε για λίγους.

Και λίγα φιλοσοφικά συμπεράσματα: Με Νεύτωνα ή χωρίς, οι Ναΐτες έχουν πάρει μια ιδιότυπη εκδίκηση. Σε όλη τη χρονική διαδρομή από την εξόντωσή τους μέχρι σήμερα, λίγοι είναι εναντίον και η πλειοψηφία είναι υπέρ. Ο βασιλέας Φιλίπ και εκείνος ο πάπας δεν θα πρέπει να αισθάνονται καθόλου καλά, αν βρίσκονται κάπου όπου αισθάνονται ακόμα.
Εντυπωσιάστηκα από ένα site που έχει αμέτρητες σελίδες και δεν ανήκει σε οργάνωση, το έχει φτιάξει ένας fan και λέω, κοίτα να δεις. Χώρια βέβαια όλα τα άλλα...

Κυριακή αύριο, μήπως πάμε μια βόλτα με τους Ναΐτες κατά Ελλάδα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 20:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Spiral, τα μυνήματα μας διασταυρόνωνται,
quote:
Ας πούμε ότι αίρεση είναι η μη "θεολογικά ορθή" άποψη

Σαν "Kynikos", βέβαια, δεν θα μπορούσα ποτέ των ποτών να το πώ αυτό.
Η "σχολή" μου δέχεται οτί όλες η "θεολογικές απόψεις" έχουν ένα σημείο από το οποίο φαίνονται "ορθές".
Ισχύει, βέβαια, και το άκριβώς αντίθετο.
Με αφορά πολύ περισσότερο η πράξη που εκπορεύεται σαν συνέχεια της άποψης.
quote:
Περί των οικονομικών των Ναϊτών: Δεν υπάρχουν πουθενά αναφορές χλιδής φίλε Κυνικέ, αλλά εδώ το θέμα σηκώνει λίγη σκέψη...
.....
Δεν ξέρω κατά πόσο οι αντιπρόσωποί τους σε διάφορα σημεία της Ευρώπης είχαν την ιδιότητα του γενναίου πολεμιστή ή ήταν απλώς... αντιπρόσωποι.

Οι ιστορικές αναφορές, μας δίνουν σαφώς την εικώνα οτι στα αργότερα στάδια ήταν οπωσδήποτε αντιπρόσωποι ...μοναχοί. Αν ζούσαν και σε κανα χωριουδάκι, τότε ήταν και σχεδόν ερημίτες. Αυτή ήταν και η διπλή φύση του τάγματος ιππότες-μοναχοί.


quote:
Κυριακή αύριο, μήπως πάμε μια βόλτα με τους Ναΐτες κατά Ελλάδα...

Και δεν πάτε; Από μεσημεράκι ελεύθερος...

===================================================

Και τώρα, για τους Ισμαϊλίτες-Ασσασίνους

Πρώτα, μέσα από "δύσκολες" ερωτήσεις, γινόταν κατανοητό στους υποψήφιους οτι η γνώση τους για το Κοράνι ήταν ανεπαρκής, και οτι είχαν ανάγκη διδαχής... Αφού έπαιρναν όρκο οτι δεν θα αποκαλύψουν ο'τι διδαχθούν και οτι θα είναι πιστοί στους δασκάλους, προχωρούσαν.

1ος Βαθμός
Διδασκόντουσαν οτι οι αποκαλύψεις στο Κοράνι είχαν μιάν ανώτερη εσωτερική σημασία (το μπατίν) η οποία μόνο μέσα από έναν εμπνευσμένο ερμηνευτή μπορούσε να αποκαλυφθεί.
Αυτό το στάδιο ήταν συνήθως και το πιό χρονοβόρο, γιατί έπρεπε να αντιμετωπισθουν τα προηγούμενα βιώματα του υποψήφιου...

2ος Βαθμός
Τού υποδεικνυωταν το λάθος της ορθόδοξης άποψης των Σούνι, και η ανεπάρκειά της να απαντήσει σε σημαντικούς πνευματικούς προβληματισμούς. Μάθαινε οτι έπρεπε να υποτάξει την κρίση του στον νταή του (τον δάσκαλό του) για να προχωρήσει, και να μην νομίζει οτι ξέρει καλύτερα. Εδώ σταμάταγαν οι περοσσσότεροι.

3ος Βαθμός
Μύηση στον αριθμό 7.
Διδαχή των επτά κόσμων, επτα δυνάμεων κλπ, καθώς και των επτά Δασκάλων, που τώρα μάθαινε πια και τα ονόματα τους. Διδαχή κάποιων ονομάτων δύναμης, καθως και κάποιων Καμπαλιστικών αρχών.
Σε αυτό το στάδιο ο μαθητής διαχωριζόταν πια οριστικά από την κυρίως κοινώτητα των Shi'ia, οι οποίοι πίστευαν σε 12 Ιμάμηδες (κάπως σαν τους αρχαιολάτρες, φαντάζομαι! )

Για τους υπόλοιπους 6 βαθμούς, θα επιστρέψω αργότερα...

Φιλικά
Κ.


Edited by - kynikos on 26/06/2004 20:59:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 23:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν το κατάλαβα, μπορείς να εξηγήσεις περισσότερο;
Σαν σε τί συνειρμούς να οδηγήσουν;
Αυτό πού ήθελα να πώ εγώ, έιναι οτι η ιδέα δυο παράλληλων κουλτούρων, Φράγγικης και Λεβαντινής, ερμητικά σφραγισμένες η μιά απο την άλλη, είναι λάθος. Υπήρχε μεγἀλος βαθμός αλληλεπίδρασης. Γιατί να οδηγήσει αυτό σε λάθος συνειρμό;....


Φίλε μου, δεν ξέρω πώς να στο εξηγήσω...

Οι λέξεις μερικές φορές δεν έχουν την ίδια σημασία για όλους. Εδώ ένα κόμμα αλλάζεις σε κάποιες προτάσεις και αλλάζει όλο το νόημα. Πολλές φορές όμως οι άνθρωποι για πολλά χρόνια έβλεπαν και βλέπουν τα θέματα μονοδιάστατα κι έτσι, δεν μπορούσαν να δουν όλη την εικόνα...

Απ' ότι βλέπω πάντως στη συνέχεια, δε διαφωνούμε στην έννοια που αποδίδουμε στις λέξεις που χρησιμοποιούμε εδώ.

quote:
Zadok, δεν φαντάζομαι να είσαι... Ορθοδοξόφοβη!

Είμαι ενάντια σε κάθε φανατισμό, ότι όνομα κι αν φέρει, καλέ μου. Έτσι, απλά.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 02:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητέ Ανέσπερος Φοίνιξ,

θα θέλατε να μας εξηγήσετε γιατί έχετε σβήσει τα προηγούμενα μηνύματά σας;

Νομίζω, ότι στοιχειώδης σεβασμός στην παρούσα συζήτηση, στην οποία συμμετέχετε και στους συν-γραφόμενούς σας, επιβάλλει τουλάχιστον να απαντήσετε.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 12:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Όταν έγραψα "να πάμε μια βόλτα με τους Ναΐτες στην Ελλάδα" κυριολεκτούσα, γιατί μια ιστορική παρένθεση στη συζήτηση θα ήταν και η παρουσία τους στη χώρα μας. Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να το αναβάλω γιατί τα πράγματα μας πάνε αλλού. Έτσι λοιπόν, αγαπητέ Κυνικέ, Βαλτονέρι προσεχώς.

Με αυτά που μας γράφεις για τους Ασσασσίνους, πάλι φαίνεται η αντίληψη και η ιδεολογία των ταγμάτων ή τέλος πάντων των οργανώσεων της εποχής. Δεν γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο για τυχόν συνδέσεις Ναϊτών - Ασσασσίνων. Και με αυτά όμως που συνέβαιναν στην Ελλάδα, συνάγεται το συμπέρασμα ότι προέκυπταν και απροσδόκητες συμμαχίες για την ισχυροποίηση των θέσεων (καθόλου μυστικιστικό αυτό, μας προσγειώνει στην πεζή πραγματικότητα).

Aγαπητέ Ανέσπερε Φοίνικα,

Δεν χρειάζεται να σβήνουμε πράγματα, όταν μάλιστα αυτά είναι ωραία.
Ρώτησα κάποιον* για την περίπτωσή σου (προ σβησίματος, αυτό σήμερα το διαπίστωσα) και μου είπε τα εξής:

"Στην πρώτη Χριστιανική Εκκλησία υπήρχε η άποψη ότι πρώτος πάπας δεν ήταν ο Άγιος Πέτρος αλλά η Αγία Μαρία η Μαγδαληνή, η οποία, σύμφωνα με τα Γνωστικά Ευαγγέλια, είχε λάβει την πνευματική της εξουσία απευθείας από τον Ιησού. Στο Ευαγγέλιο του Φιλίππου, περιγράφεται ως το πρόσωπο που ο Ιησούς αγαπούσε περισσότερο από όλους τους ακολούθους του. Το Ευαγγέλιο της Μαρίας μας πληροφορεί ότι είχε προορατικό χάρισμα ανώτερο του Πέτρου. Ένα άλλο κείμενο, με τίτλο Πίστις Σοφία, μας πληροφορεί ότι ο Πέτρος παραπονέθηκε ότι η Μαρία κυριαρχεί κατά τις συζητήσεις τους με τον Ιησού και παραβιάζει την πρωτοκαθεδρία του Πέτρου και των άλλων αρρένων αποστόλων. Ο Ιησούς όμως απέρριψε τις αιτιάσεις του Πέτρου. Η Μαρία η Μαγδαληνή όμως παραπονέθηκε στον Ιησού ότι ο Πέτρος μισεί τις γυναίκες και δεν την αφήνει να μιλάει, και ο Ιησούς της απάντησε ότι οποιονδήποτε εμπνέει το Πνεύμα το Άγιο, είτε άνδρας είναι είτε γυναίκα, έχει λάβει θεία χειροτονία να κηρύττει τον Λόγο του Θεού.

Η Εκκλησία της Ρώμης απέρριψε όλα τα Ευαγγέλια που αναφέρονταν στην ισότητα ανδρών και γυναικών ως Γνωστικά. Χίλια χρόνια, λοιπόν, μετά από τη Σύνοδο της Νίκαιας, το τελευταίο πράγμα που επιθυμούσε η Εκκλησία ήταν πληροφορίες που υπονόμευαν τον ισχυρισμό ότι ο Πάπας Ρώμης είχε την ανώτερη αποστολική διαδοχή μέσω του Πέτρου. Οι Ιππότες Ναΐτες αναμόχλευσαν αυτά τα ζητήματα, και είναι χαρακτηριστικό ότι, όπως μας πληροφορεί ο Ναΐτης Ηγούμενος Radulphus de Gisisco, η άφεση αμαρτιών δινόταν στα Γαλλικά και όχι στα Λατινικά με τα λόγια "προσεύχομαι στον Θεό για να συγχωρήσει τις αμαρτίες μας, όπως συγχώρησε την Αγία Μαρία τη Μαγδαληνή". Η Μαρία η Μαγδαληνή, η πόρνη που έγινε Αρχιέρεια του Ιησού, φαίνεται ότι έπαιζε σημαντικό ρόλο στους Ναΐτες, και πρόκειται για επιρροή από τους Καθαρούς και τους Γνωστικούς.

Οι διδασκαλίες των Καθαρών, των Γνωστικών και άλλων σχολών δεν χάθηκαν ολοσχερώς. Οι Ιππότες του Ναού διέτρεξαν επί δύο αιώνες την Ανατολή και, διά του συγχρωτισμού τους με τις σχολές εκείνες οι οποίες βρίσκονταν πλησιέστερα προς την κοιτίδα των Χριστιανικών παραδόσεων, και οι οποίες ήταν εμποτισμένες με την αρχαία παιδεία (κυρίως την Ερμητική και Νεοπλατωνική σκέψη) και προχωρημένες στην οδό του Γνωστικισμού, μπόρεσαν να αντλήσουν διδασκαλίες οι οποίες αποτέλεσαν το εσωτερικό περιεχόμενο του Τάγματος."

Θα ήθελα να γράψω και τη συνέχεια αλλά θα γίνω κουραστικός.

Το περιβόητο "μυστικό των Ναϊτών" λοιπόν είναι εντοπισμένο και λείπουν ορισμένα συνδετικά στοιχεία ή υπάρχουν ασάφειες. Για παράδειγμα, η ταυτότητα και ο ρόλος της Μαρίας Μαγδαληνής αντιμετωπίζονται διαφορετικά από διαφορετικούς ερευνητές. Ορισμένοι τη θέλουν να μην έχει καθόλου βεβαρημένο μητρώο αλλά, αντίθετα, να είναι εξαιρετικά ευγενικής καταγωγής.

Ένα flash back από την ίδια πηγή πληροφοριών, σχετικά με την κυρία με το κανάτι (ή τα κανάτια;):

"Οι Ιππότες Ναΐτες υπήρξαν αφενός οι θεματοφύλακες της Γνώσης και αφετέρου έλαβαν μυστικές πληροφορίες τόσο για την ιστορία της Εκκλησίας της Ιερουσαλήμ όσο και για την πραγματική ιστορία του Χριστιανισμού. Ο γνωστικός πλούτος των Ναϊτών αποθηκεύτηκε με κωδικοποιημένο τρόπο από τους ίδιους στις κάρτες Ταρό.
Όπως επισημαίνει ο σύγχρονος ερευνητής A. Douglas στο βιβλίο του "Το Ταρό", οι Ναΐτες παρέλαβαν την ιδέα της αποθήκευσης γνώσεων και ιστοριών σε κάρτες από τους Σαρακηνούς."

Α, και

quote:
Η "σχολή" μου δέχεται οτί όλες η "θεολογικές απόψεις" έχουν ένα σημείο από το οποίο φαίνονται "ορθές".

Αυτά να τα πεις σε μερικούς - μερικούς πεισματάρηδες... :)

____________________

* Από το βιβλίο "Άνθρωπος, το μέγα σύμβολο του μυστικισμού" του Νικ. Λάου, εκδόσεις Παρασκήνιο, το οποίο σας συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 15:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...το βιβλίο "Άνθρωπος, το μέγα σύμβολο του μυστικισμού" του Νικ. Λάου, εκδόσεις Παρασκήνιο, το οποίο σας συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Με πρόλαβες, αγαπητέ Spiral!

Για να μην μπερδευόμαστε όμως (το αιώνιο "κόλλημά" μου με τις λέξεις) κι εμφανιστούν οι "βιοτέχνες"-συγγραφείς να ζητούν πνευματικά δικαιώματα:

Το μυστικό λοιπόν, έχει να κάνει με στοιχεία εν γένει περί της πίστεως συμπεριλαμβανομένου του ρόλου της Μαρίας Μαγδαληνής.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 16:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μαρια η Μαγδαληνη πως δενει στην ιστορια? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 17:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Μαρια η Μαγδαληνη πως δενει στην ιστορια? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPG



Τί σε νοιάζει; Αφού "αιματοκύλισαν τον πλανήτη"!!! Κλασικά εικονογραφημένα.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geraki10
Νέο Μέλος

Italy
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 18:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geraki10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στα ελληνικα σεχτα!!!!!:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡρ
ελα ρε χιστη το καταλαβες:-)
αλλα γιατι γινεστε αδαεις σεχταριστες μου;
η δημιουργος ενεργη αρχη και η δημιουργος παθητικη αρχη:ΡΡΡΡΡΡΡΡ
ελα βρε στρατιωτη zadok παμε παρακατω για τους αδαεις σεχταριστες που μπορει να ειναι και κληρικοι . συνεχισε για τις δημιουργο αρχες
α καταλαβα:-)
μουσικος, ζωγραφος, μπακαλης, μαναβης, ψαρας, κ.τ.λ.
alis
magna greca
*
**
ρωτησες για τον λογο:ΡΡΡΡ
Jehovah
*
**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 18:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα εκεί είσαι, geraki10; Έμεινες στην ίδια τάξη, ε;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 19:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Labolas: Η Μαρια η Μαγδαληνη πως δενει στην ιστορια? *

Zadok: Τί σε νοιάζει; Αφού "αιματοκύλισαν τον πλανήτη"!!! Κλασικά εικονογραφημένα.



Zadok,

Όταν ο LG παρεκτρέπεται, του γίνεται παρατήρηση, αλλά όταν ρωτάει μιά γνήσια ερώτηση, δεν θά'πρεπε να πάρει και μιά αντίστοιχη απάντηση;

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 19:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήγαινε στο τόπικ: ILLUMINATI, δες τί έχει γράψει ακριβώς μετά από την αθώα του ερώτηση και αν θέλεις, απάντησέ του εσύ. Λυπάμαι, φίλε μου, αλλά υπάρχουν και όρια...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 19:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στα ελληνικα σεχτα!!!!!:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡρ
ελα ρε χιστη το καταλαβες:-)
αλλα γιατι γινεστε αδαεις σεχταριστες μου;
η δημιουργος ενεργη αρχη και η δημιουργος παθητικη αρχη:ΡΡΡΡΡΡΡΡ
ελα βρε στρατιωτη zadok παμε παρακατω για τους αδαεις σεχταριστες που μπορει να ειναι και κληρικοι . συνεχισε για τις δημιουργο αρχες
α καταλαβα:-)
μουσικος, ζωγραφος, μπακαλης, μαναβης, ψαρας, κ.τ.λ.

ΓΕΡΡΡΡΡΡΡΡΡΑΚΙ-ΔΕΚΑ,

Δεν καταλαβαίνω καθόλου τα μυνήματα σου.
Μήπως θα ήταν καλύτερά να τα στείλεις με e-mail σε αυτούς που φαίνεται να απευθύνεσαι;

Ή μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά, γιατί είχα την εντύπωση οτι εδώ είναι χώρος διαδυχτικής συζητήσης, και όχι εκτόνωσης για της όποιες διαφορές μπορεί να έχουν κάποια άτομα μεταξύ τους.

====

Προσωπικά, όσο συνεχίζουν να υπάρχουν τέτοιας φύσεως παράσιτα, τα οποία όχι μόνο χαμηλώνουν το signal-to-noise ratio, αλλά και καθαρά γελοιωποιούν της οποιες υποτιθέμενες αρχές λειτουργίας του χώρου, σας αφήνω να χαρείτε το σεναριάκι σας.

Καλό θα ήταν πάντως να θυμάστε που και που οτι αυτό το φόρουμ διαβάζεται και από άτομα εκτός Ελλάδας, ίσως για να υπενθυμίσουν στον εαυτό τους τους λόγους που παραμένουν εκτός Ελλάδας.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 23:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν, ας δώσουμε μια απάντηση στο L.G.

Η Μαρία η Μαγδαληνή κολλάει στην ιστορία με την έννοια ότι εντάσσεται σε μια θρησκευτική – ιστορική άποψη διαφορετική από αυτήν που δέχεται η καθιερωμένη θρησκεία. Αυτήν τη διαφορετική άποψη υποστήριζαν οι Ναΐτες και αυτό είναι που τους έκανε «αιρετικούς». Αν διαβάσεις το παραπάνω σημείωμά μου καθώς και τις προηγούμενες σελίδες για τους Μεροβίγγειους, θα καταλάβεις περισσότερα.

Ωρέ Geraki, δεν είμαι χτίστης, είπαμε. (Και τι μ’ αυτό;) Πρόσεξε καλά, αν συνεχίσεις αυτά τα ΡΡΡ δεν θέλω και πολύ να τα κολλήσω, σκάω στα γέλια κάθε φορά που τα βλέπω.
Την επόμενη φορά θα σου γράψω «Τζούμπελας, Τζούμπελος, Τζούμπελουμ» το οποίο είναι ξόρκι και το πληκτρολόγιό σου θα γράφει μόνο Ρ.
Αφού όμως έχεις αδυναμία στα χτισίματα, γράψε μας κάτι πιο εποικοδομητικό.

Ανέσπερε Φοίνικα, η σιωπή σου (ως συνήθως) προς απάντησή μας. Μπορείς να επαναφέρεις τις εικόνες σου; Κι εσύ πληκτρολόγιο έχεις και λαλιά δεν έχεις, θα μπορούσες να μας εξηγήσεις ποιον αντιπροσωπεύουν αυτοί οι αφορισμοί. Υποθέτω εκφράζουν ένα ευσεβή πόθο, ο οποίος λίγο ως πολύ πραγματοποιείται!

Κυνικέ, με βάζεις σε πειρασμό να γράψω «Spiral-to-noise ratio». Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος γι’ αυτά που γράφει και ανάλογα κρίνεται. Αν τα παιδιά αμφισβητούν ή διασκεδάζουν, ας εκφράζονται με το δικό τους τρόπο. Για να σου φτιάξω τη διάθεση θα σου γράψω λοιπόν για το Βαλτονέρι.

Από τα χρόνια εκείνα οι Φράγκοι (σήμερα θα τους λέγαμε Ευρωπαίους) είχαν τη συνήθεια να κάνουν αγροτουρισμό στην Ελλάδα και η άλωση της Πόλης τους επέτρεψε να εγκαθίστανται χωρίς ιδιαίτερες διατυπώσεις διαβατηρίων. Αμέσως μετά το 1204 εμφανίστηκαν οι Σιστερσιανοί και οι Ναΐτες, για να ακολουθήσουν οι Αυγουστινιανοί, οι Βενεδικτίνοι, οι Φραγκισκανοί και οι Δομινικανοί (από μοναστική άποψη) αλλά και οι Ιωαννίτες και οι Τεύτονες. Όλος ο καλός ο κόσμος.

Οι φίλοι μας οι Ναΐτες (αλλά και οι άλλοι) επωφελούνταν για αποκτήσουν περιοχές στο όνομά τους, τις έχαναν, τις ξανακέρδιζαν (όχι αναίμακτα), έφτιαχναν δουκάτα, έχτιζαν κάστρα… Σύμφωνα με στοιχεία, η παρουσία τους ήταν διάσπαρτη στην Ελλάδα (εδώ συμπεριλαμβάνεται και το Βαλτονέρι) ακόμα και στα νησιά της.
Δεν νομίζω πάντως ότι όλα αυτά περιείχαν μυστικισμό, μάλλον ήταν συνήθεις κατακτήσεις με όλα τα σχετικά που πλαισιώνουν μια τέτοια περίπτωση.

Σε περιοχές που ακόμα και μετά τον πόλεμο ήταν επικοινωνιακά αποκομμένες από την ηπειρωτική χώρα, τα κατάλοιπα της κουλτούρας της «Φραγκοκρατίας» ήταν πολύ έκδηλα.

Αυτά σαν κυριακάτικο bonus. Όμως έχουμε και το κανονικό μας πρόγραμμα.

quote:

Ως γνωστόν οι Ναϊτες είχαν εγκατασταθεί στα υπόγεια του Ναού του Σολομώντα κι έκαναν ανασκαφές για να βρούνε διάφορα έγγραφα (γεννεαλογικά δέντρα από την εποχή του Ιησού) και πολύτιμα κειμήλια. Ο υπόγειος χώρος του Ναού θεωρούνταν προστατευόμενος ως μέρος όπου έμεναν οι Ναϊτες. Έτσι έκαναν ανασκαφές ανενόχλητοι...

Αυτό με προβληματίζει. Δεν μου λέτε, κυρίες και κύριοι, τόσο άσχετοι ήταν οι κατακτητές και δεν φαντάζονταν –ή δεν τους το ψιθύρισε κανείς– ότι στα υπόγεια όλο και κάτι θα κρυβόταν;

Μυστήρια πράγματα… Sub Templum.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 04:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολυθέαμα CARMINA BURANA
από το συγκρότημα LA GUADRA DE SEVILLIA
Παραγωγή: ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ

Λυκαβηττός: Δευτέρα 28, Τρίτη 29 & Τετάρτη 30 Ιουνίου


Το Σάββατο 26 Ιουνίου το πρωτότυπο έργο του Karl Orff ακούστηκε στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού από την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, τη χορωδία "Φίλοι Μοντέρνας Μουσικής" και σολίστ τη σοπράνο Μαρία Μητσοπούλου, τον κόντρα τενόρο Άρη Χριστοφέλη και το βαρύτονο Τάση Χριστογιαννόπουλο.



Μέσα στον Ιούλιο, θα προβληθεί από το Star η ταινία "Ο τελευταίος πειρασμός" του Μάρτιν Σκορτσέζε - βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Νίκου Καζαντζάκη.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 28/06/2004 05:10:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 13:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για να δούμε,
Είπαμε οτι οι Ναιτες δεν ειχαν οι ιδιοι χρηματα και ο πολεμικος εξοπλισμος "τους εχωρηγουντο"
Απο ποιούς
Ποιος "εκανε ταμειο";
Σημειωνω για παραδειγμα οτι ο βυζαντινος στρατος μπορουσε να σηκωσει το οικονομικο βαρος δυο σειρων Κατάφρακτων και μιας σειρας Πρόμαχων.
Ο ιπποτης εχει αναλογη πανοπλια με αυτες και ισως ακομα πιο πολυεξοδη.
Ειχαν οικονομικη δυναμη- πλουτο.
Οικογενεια δεν ειχαν. Ωραια.
Καθενας διοχετευει τον πλουτο του εκει που νομιζει καλυτερα.
Αλλος στα παιδια του, αλλος σε φιλανθρωπια κ.λ.π.
Αυτοι απο οτι φαινεται τον διοχετευσαν στην δημιουργια και συνεχιση διαφορων,....... πως να το πω απαλα,.....ομαδων, οργανωσεων, (αντε φτανει καταλαβατε)
Και επειδη η ενασχοληση στην περιοδο ηταν οντως η θρησκεια σκεφτηκαν και δημιουργησαν μια αιρεση η οποια γεννησε και άλλες.
Θελετε πειτε το αιρεση, σεκτα, sect, heresy, cult, η οπως αλλιως.
Οι αιρεσεις αυτες εφτασαν ως τις μερες μας ενδεδυμενες με διαφορα πεπλα μυστηριου για να κρυβονται αφενος (ειτε απο τον Παπα-Ιερα Εξεταση ειτε απο την δικια μας Ιερα Συνοδο) και να προσελκυουν αφετερου.
Στις μερες μας δε δεν μπορεσαν να ξεφυγουν και απο την εμπορευματοποιηση (οπως και πολλα αλλα).
Οι δε αιρεσεις αυτες δεν βρηκαν προσφορο εδαφος στο Βυζαντιο για πολλους και διαφορους λογους.
Κανενα μυστηριο λοιπον.
Εκφραζω βεβαια προσωπικες αποψεις και δεν καλω κανεναν να τις ασπαστει, εαν δεν ειχε τις ιδιες απο πριν.
Και για να μην τους αδικησω (τους Ναιτες ) σιγουρα θα υπηρξαν καποιοι που επραξαν αυτα που πρεσβευαν, πλην ομως το αποτελεσμα ειναι αμφιλεγομενο.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 14:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ,

νομίζω ότι έχουμε κάνει κάποιο μοιραίο λάθος, το οποίο και πρέπει να διρθώσουμε πάρ' αυτα και πριν μπούμε σε άλλες λεπτομέρειες:

οι Ναΐτες ουδέποτε δημιούργησαν αίρεση ή δόγμα οποιασδήποτε πίστεως. Ήταν αναζητητές και μέσα από τα "ταξείδια" τους επηρεάστηκαν από διάφορα δόγματα, αλλά ουδέποτε αλλαξοπίστησαν.

Κάποια στιγμή νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μέσα μας ότι οι όποιοι ερευνητές μίας πίστης (οι ίδιοι οι επιστήμονες θεολόγοι) δεν είναι ιδρυτές αίρεσης.
Αυτό μπορεί να είναι αποτέλεσμα των ερευνών τους (αν και συνήθως οι σοβαροί αναζητητές δεν ενδιαφέρονται γι' αυτά), εφόσον προκύψει κάτι τελείως νέο, δημιουργηθούν νέα τυπικά λειτουργίας δόγματος και ιδρυθεί κάποιας μορφής εκκλησία.

Στην περίπτωση των Ναϊτών θα έλεγα ότι έχουμε να κάνουμε με κάτι μάλλον τελείως αντίθετο.

Οι Ναΐτες κατευθύνθηκαν προς την πηγή της πίστης. Προσπάθησαν λοιπόν, να εντοπίσουν τις ρίζες της πίστεως. Αυθεντικά στοιχεία.

Ας μην ξεχνάμε, ότι πολύ νωρίτερα είχε κάνει κάτι παρόμοιο η Βυζαντινή Αγία Ελένη, της οποίας οι απεσταλμένοι υποτίθεται ότι εντόπισαν το Γολγοθά, τον τάφο του Ιησού, το τίμιο ξύλο κλπ., ευρήματα τα οποία θεωρούνται αμφισβητούμενα!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 15:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρέ αδέρφια, ΡΡΡΡΡ
Το παιδί μίλησε!

Συμπαθάτε με για τον ενθουσιασμό, καλό ξεκίνημα της εβδομάδας, ο φίλος μας Α.Φ. φέρνει στη συζήτηση ένα θέμα – αφετηρία.

Φίλε Νικηφόρε Ουρανέ και στρατιώτη Zadok (κατά σειρά εμφάνισης) επιτρέψτε μου, θα κάνω παρεμβολή, παρά το ότι γράφετε σημαντικά πράγματα.

Όντως, η μοναστική αντίληψη είναι ένα από τα κλειδιά της ιστορίας των Ναϊτών, τόσο αυτή καθαυτή όσο και το σκηνικό που κουβαλάει μαζί της. Γιατί αυτοί οι σκληροτράχηλοι ενδύθηκαν το ράσο του μοναχού; Τι ρόλο έπαιζε ο Μπερνάρ του Κλαιρβώ; Τι εντύπωση θα σχηματίσει ο Geraki για τους Ναΐτες, όταν μάθει ότι μεταξύ των άλλων ήταν και χτίστες; Αληθεύει ότι αυτοί οι αινιγματικοί καθεδρικοί, όπως π.χ. ο θρυλικός της Σαρτρ, περιείχαν κωδικοποιημένα μηνύματα –παλιά μου τέχνη κόσκινο– όπως τα Ταρό;

Πολύ-πολύ γενικά και εισαγωγικά, τα μοναστήρια τω καιρώ εκείνω είχαν σύνθετες δραστηριότητες και ας θυμηθούμε ότι παράλληλα αποτελούσαν και σημαντικά πνευματικά κέντρα. Εκείνοι που κατατάσσονταν ως μοναχοί, το έκαναν είτε από θρησκευτικό ζήλο (ακόμα και ευγενείς εγκατέλειπαν τα εγκόσμια για το λόγο αυτό) είτε και για προσωπική ασφάλεια, για να αποφύγουν τις –τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα– διαρκείς πολεμικές συγκρούσεις.

Λέγεται όμως ότι πολλά μοναστήρια είχαν εξελιχθεί και σε… κέντρα καλοπέρασης, γι’ αυτό και ο ανήσυχος Μπερνάρ επανέφερε τη μοναστική ιδέα στην αυθεντική της εφαρμογή. Διαδέχθηκε το Ρόμπερτ του Μολέσμ στη μοναστική κοινότητα που εκείνος και κάποιοι αδιαπραγμάτευτοι Βενεδικτίνοι είχαν δημιουργήσει στην ερημική τοποθεσία Σιτώ, στη Γαλλία, εκτός σχεδίου πόλεως, όπου ασκήτευαν για τα καλά. Ούτω πως εξελίχθηκε το Σιστερσιανό Τάγμα, διαπνεόμενο υπό των αρχών της Charta Caritatis, με νηστεία, προσευχή, εργασιοθεραπεία και προσήλωση στο traditional μοναστικό έργο. Ένα «μοναστικό ιδεώδες» που τάραξε τα νερά, απέκτησε πολλούς οπαδούς και τα λοιπά και τα λοιπά.
Προτείνω να μείνουμε λίγο στο μοναχισμό γενικώς και ειδικώς, για να πάρουμε τους Ναΐτες από την αρχή (σχεδόν).

Σας επισυνάπτω και μια αναμνηστική φωτογραφία μου με το φίλο μου τον Μπερνάρ (έχω αφαιρέσει όμως το τμήμα της στο οποίο απεικονίζομαι, για να διατηρώ και λίγο μυστήριο).


Αυτό το λευκό ράσο, εκτός από διαφήμιση απορρυπαντικού, τι μας θυμίζει, τι μας θυμίζει….

Υστερόγραφο: Ποιος είπε ότι ξέρω γερμανικά;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 04:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάτω από το Ναό - Γνώρισε τον εαυτό σου!


ΤΟ ΡΟΣΛΙΝ
(clickable)


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 29/06/2004 04:45:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 12:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτω από ποιο Ναό; Και πόσο κάτω; Μιλάμε για πολύ βαθιά υπόγεια; Και για πολύ βαθιά εσώψυχα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 00:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O φίλος Νικηφόρος Ουρανός διερωτήθηκε για τα οικονομικά των Ναϊτών και παραθέτω τα εξής:*

"Το 1120, ο πανίσχυρος φεουδάρχης από την κεντρική Γαλλία, Φούλκων του Ανζού, μετέβη για προσκύνημα στους Αγίους Τόπους και κατατάχτηκε ως εταίρος των φτωχών στρατιωτών του Ιησού Χριστού. Φαίνεται ότι σχημάτισε πολύ καλή εντύπωση για τον μάγιστρό τους, τον Ούγο Πεν, και όταν επέστρεψε χρηματοδότησε το τάγμα με ένα τακτικό έσοδο. Πολλοί άλλοι Γάλλοι προύχοντες έκαναν το ίδιο."

Σύμφωνα με όσα αναφέρονται και παρακάτω, οι δωρεές αποτέλεσαν ένα σημαντικό πρόσοδο για το Τάγμα.

"Ο Ούγος του Ριγκό έλαβε δωρεές στην περιοχή Καρκασόν, ο Πέτρος από τη Ροβίρα στην Προβηγκία και ένας μελλοντικός μάγιστρος του Τάγματος, ο Εβεράρδος του Μπαρ, στη Βαρκελόνη. Οι δωρεές μπορεί να ήταν μικρές, μόλις ένα δηνάριο ή το ενοίκιο μιας μικρής έκτασης γης, ένα άλογο, ένα ξίφος, μια πανοπλία, πουκαμίσα με αλυσιδωτή θωράκιση, ακόμη και μια σκελέα, ή μπορούσαν να είναι μεγαλύτερες σε αξία όπως κομμάτια γης ή τα σημαντικά δικαιώματά τους της διατήρησης αγορών ή της λειτουργίας μύλων που τους προσέφεραν μεγαλοκτηματίες, όπως ο δούκας της Βρετάνης ή η Ελεονόρα της Ακουϊτανίας η οποία, επίσης, εξαίρεσε τους Ναΐτες από την πληρωμή λιμενικών τελών στο λιμάνι Λα Ροσέλ.

Στην Αγγλία... οι πιο μεγάλες δωρεές γης έγιναν στο Λίκολνσιρ και στο Γιόρκσιρ. Διέφεραν σε μέγεθος και οι Ναΐτες με διορατικότητα υπενοικίαζαν τις μικρότερες ιδιοκτησίες και κρατούσαν τις μεγαλύτερες και τις διαχειρίζονταν οι ίδιοι. Και στις δυο περιοχές το Τάγμα ακολούθησε το επικερδές παράδειγμα των Κιστερκιανών, δηλαδή της εκτροφής προβάτων, το έριο των οποίων προοριζόταν για εξαγωγή στα υφαντήρια της Φλάνδρας..."

Επιχειρηματικό πνεύμα.

__________________________

* Piers Paul Read "Οι Ναΐτες Ιππότες", Ενάλιος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy