ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geraki10
Νέο Μέλος

Italy
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 18:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geraki10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φέτος το χειμώνα παρουσιάστηκε στην "Εθνική Πινακοθήκη - Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου" της Αθήνας, σε συνεργασία με το «Ίδρυμα Λόνγκι» της Φλωρεντίας και στα πλαίσια της Πολιτιστικής Ολυμπιάδας, η έκθεση: "Το Φως του Απόλλωνα – Ιταλική Αναγέννηση και Ελλάδα".

Είχα την τιμή να παρακολουθήσω μία ξενάγηση από την υπεύθυνη της Εθνικής Πινακοθήκης και συνδιοργανώτρια της εν λόγω εκθέσεως κα Μαρίνα Λαμπράκη - Πλάκα, όπου με χαρά διαπίστωσα ότι μέσα από τα στοιχεία της Τέχνης της περιόδου 1400-1550 μπορούμε να μάθουμε πολλά (τα οποία νομίζουμε ότι είναι άγνωστα) σχετικά με τη μυστικιστική παράδοση στο Βυζάντιο και πώς αυτή διοχετεύτηκε στην Ιταλία, όταν πλέον η πτώση ήταν "ορατή"...

Αν μπορέσετε, προμηθευτείτε το βιβλίο από την Εθνική Πινακοθήκη, εκείνο το οποίο συνόδευε τη διοργάνωση της έκθεσης και το οποίο επιμελήθηκε η κα Λαμπράκη - Πλάκα. Θα βρείτε ενδιαφέροντα στοιχεία και πληθώρα συμβολισμών σε διάφορα έργα της εποχής (μεταξύ των οποίων και το πρώτο νόμισμα όπου εμφανίζεται ο περίφημος "Φοίνιξ").

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)




αδερφε zantok αλλα ρωτησα αλλα απαντησες...
με καπουτσινο καλογερο λογιο του 1650 μου κανεις, εκεινοι ηταν μανουλες στην μπερδεψοδουλεια :ΡΡΡΡΡΡΡΡ
τι θα γινει θα μου απαντησετε που βρικατε τους ροδοσταυρους στην greece την εποχη του βιζαντιου "καψερε" αδερφε:-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 21:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αδερφε zantok αλλα ρωτησα αλλα απαντησες...
με καπουτσινο καλογερο λογιο του 1650 μου κανεις, εκεινοι ηταν μανουλες στην μπερδεψοδουλεια :ΡΡΡΡΡΡΡΡ


Υποσχέθηκα ν' απαντάω στα ερωτήματά σου;

Ε, μη με ξεσυνερίζεσαι... Μετά από 354 και κάτι χρόνια πού να θυμάμαι...


Πάντως απ' ότι βλέπω, ο καλός μας Spiral είχε μιλήσει για τους Ροδόσταυρους και έχει απαντήσει στο ερώτημά σου.
Δε σε κάλυψε;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geraki10
Νέο Μέλος

Italy
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 23:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geraki10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sorry αδερφε zadok.
Εχεις κανει στρατο, ξερεις απο στραβαδη χα,χα,χα.
ε και ο αλλος κατι απο μαλτα κουβαλα...:-)
Νεος εδω μωρε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 00:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geraki, θα σου πω μια ιστορία για να μπεις στο νόημα (όπως λέμε «για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι»). Όταν λοιπόν είχε πρωτοκυκλοφορήσει στην Ελλάδα περιοδικό με παιδικά κόμικς, είχε φαρδύ-πλατύ τον τίτλο «Μίκυ Μάους» από το όνομα του πρωταγωνιστή της εικονογραφημένης ιστορίας. Από τότε, καθιερώθηκε τα παιδικά εικονογραφημένα να λέγονται Μίκυ Μάους, κι ας μην είχαν ήρωα αυτόν.
Κάπως έτσι και με τους Ροδόσταυρους, ίσως ελλείψει κατάλληλης ορολογίας τω καιρώ εκείνω, να καθιερώθηκε να αποκαλούνται έτσι όλοι οι εσωτεριστές. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όσοι αποκαλούνται Ροδόσταυροι είναι Μίκυ Μάους.
Αν έχεις ακόμα απορίες, μια μηχανή αναζήτησης θα σου τις λύσει. Κάνε την αναζήτησή σου στα ελληνικά για να μην πελαγώσεις.
«Καλός πολίτης!» (Δεν εννοώ από την Κωνσταντινούπολη.)

Αδερφέ Zadok,
Δεν θέλω να αδικήσω ούτε τους Τούρκους, ούτε τους Βενετούς. Το σχόλιο δεν αφορούσε φυλετικές διακρίσεις, αλλά διαφορές αντίληψης και άλλα πρακτικά εμπόδια.
Όχι, δεν νομίζω πως θα μπορούσαμε να αντέξουμε την αλήθεια- τη στιγμή τουλάχιστον που ο βιομοριακός μας προγραμματισμός βρίσκεται συντονισμένος σε άλλες συχνότητες!

quote:

Μέχρι τώρα απλά βρίσκαμε κομμάτια της αλήθειας (όπως λέει κι ο μύθος του Πλούταρχου) και κάθε φορά πανηγυρίζαμε φωνάζοντας "εύρηκα", και... και τί μ' αυτό;

Θα γίνω απαισιόδοξος. Ίσως να βρίσκουμε απλά αντανακλάσεις της αλήθειας, ούτε καν κομμάτια της.
Όμως δεν θα συμφωνήσω για το «Και τι μ’ αυτό». Ίσα-ίσα, το θεωρώ πολύ σημαντικό να βρίσκουμε έστω και ένα ψήγμα αλήθειας.
(Πώς όμως ξέρουμε ότι η αλήθεια που βρήκαμε είναι αληθινή; Εδώ σε θέλω!)

Καλά το εννοείς ότι

quote:

Ίσως καλούμεθα να βρούμε αυτή την αλήθεια, η οποία θα πρέπει να απαντά στα δικά μας ερωτήματα.

αλλά, με το συμπάθειο, νομίζω ότι η διατύπωση δεν είναι επαρκής. Από ατομικές «αλήθειες» είμαστε χορτασμένοι… Με τις άλλες τι γίνεται.
Θα έλεγα, «…την αλήθεια που να απαντά *και* στα δικά μας ερωτήματα». Η αλήθεια πρέπει να είναι συλλογική, πανανθρώπινη, διότι «πάντων μέτρον άνθρωπος»… και τα λοιπά. (Πανανθρώπινη γράφω, όχι παγκόσμια!)

quote:

Πάντως κάποια στιγμή θα πρέπει να προσεγγίσουμε την αλήθεια και να μείνουμε πιστοί...


Αν καταφέρουμε να την προσεγγίσουμε, γιατί να μη μείνουμε πιστοί;

Αδερφός Spiral
(παλιοσειρά)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 00:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδερφέ παλιοσειρά,

νομίζω ότι ορθότατα συμπλήρωσες τις καταγεγραμμένες σκέψεις μου.

Να διευκρινίσω μόνο ότι επ' ουδενί δεν υπαινισσόμουν ότι εκδήλωνες κάποιας μορφής ρατσισμό. Πώς θα μπορούσες άλλωστε, αφού το μήνυμα είναι "πανανθρώπινο".

Το "και τί μ' αυτό" υπονοούσε το γεγονός ότι όποτε ο άνθρωπος νόμιζε ότι έβρισκε κομμάτι της αλήθειας, τελικά απογοητευόταν χωρίς να διδάσκεται ικανοποιητικά από τη ματαιότητα των προσπαθειών του.

Νομίζω ότι η νέα εποχή μας καλεί ν' απαντήσουμε στο διπλό ερώτημα "τί ...μιλά μέσα μας;" και "τί αφορά σε ολόκληρη την ανθρωπότητα;" ταυτόχρονα.

Είναι μία πρόκληση... πολύ βοηθητική στο να γνωρίζουμε ότι όντως βρήκαμε "αλήθεια" κι όχι κάποια αντανάκλαση.

Υ -Γ. Η πίστη φιλοσοφικά είναι πολύ παρεξηγημένη νομίζω, γιατί της έχει δοθεί αποκλειστικά θρησκευτική σημασία κι ίσως της αξίζει επανεκτίμηση...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 12:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανακεφαλαίωση.

Έστω ότι η αλήθεια μπορεί να είναι τόσο απλή και απίστευτη όσο το ότι οι Ναΐτες δεν ήταν τίποτα περισσότερο από αυτό που ήταν: μια στρατιωτική - μοναστική οργάνωση που τα κατάφερε να εξελιχθεί σε βαθμό που να αποτελέσει επικίνδυνο αντίπαλο, οπότε εξολοθρεύτηκαν.
Στο πλαίσιο αυτό, αφού οι πρωτο-Ναΐτες βρέθηκαν σε ένα γεωγραφικό χώρο φορτισμένο με παραδόσεις και αφού και οι ίδιοι είχαν μοναστική - θρησκευτική αντίληψη, θα ήταν πολύ λογικό να ψαχτούν και λιγάκι. Μόνο που οι διαδόσεις γιγάντωσαν αυτές τις αναζητήσεις και τους έδωσαν τη μυθική διάσταση που γνωρίζουμε.

Αληθοφανές σενάριο, μόνο που κάτι δεν κολλάει καλά: Πώς μια χούφτα άνθρωποι ξεκίνησαν να τα βάλουν με ληστές καριέρας, και πόσους δρόμους πια μπορούσαν να φυλάξουν;
Η απάντηση εδώ θα ήταν ότι είχαν δει το θέμα με τόσο πάθος που δεν τους σταματούσε τίποτα. Άλλωστε εκείνα τα χρόνια η θρησκευτική πίστη και η ιπποτική τιμή βρίσκονταν σε έξαρση.

Φυσικά, δεν είμαστε εμείς που θα δώσουμε απάντηση στο θέμα. Εδώ δεν το απάντησαν τόσοι και τόσοι... Μπορούμε όμως να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας και, κατά τη Zadok, να γυρέψουμε ένα μερίδιο αλήθειας.

Διότι, πάλι κατά την αγαπητή Zadok, η αλήθεια μπορεί να είναι μπροστά μας.

Ή, καλή μας φίλη, για να παραφράσω αυτά που γράφεις, στο συλλογικό ασυνείδητο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 13:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είχα την τιμή να παρακολουθήσω μία ξενάγηση από την υπεύθυνη της Εθνικής Πινακοθήκης και συνδιοργανώτρια της εν λόγω εκθέσεως κα Μαρίνα Λαμπράκη - Πλάκα, όπου με χαρά διαπίστωσα ότι μέσα από τα στοιχεία της Τέχνης της περιόδου 1400-1550 μπορούμε να μάθουμε πολλά (τα οποία νομίζουμε ότι είναι άγνωστα) σχετικά με τη μυστικιστική παράδοση στο Βυζάντιο και πώς αυτή διοχετεύτηκε στην Ιταλία, όταν πλέον η πτώση ήταν "ορατή"...



Πάντα ένας από τους καλύτερους οδηγούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 15:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tao, οποία ευχάριστη έκπληξη!

Μου είχε πει λοιπόν ο φίλος μου Theodor Reuss κάπου στα 1917, ότι οι παλαιοί Τέκτονες, οι ορίτζιναλ Ροδόσταυροι και οι αγαπητοί «αιρετικοί» Ναΐτες συνδέονταν με τη γνώση ενός κοινού μυστικού, το οποίο αφορούσε το βαθύτερο, ιερό νόημα της θείας λειτουργίας.
Όσο αμφιλεγόμενη προσωπικότητα και αν ήταν ο Theodor, για να το πει κάτι θα ήξερε.
Αυτό το βαθύτερο νόημα το γνώριζαν μόνο αυτές οι παλιοπαρέες και οι ενδότεροι του Βατικανού, ενώ σκόπιμα στην ευρεία κατανάλωση δινόταν μια διαφορετική ερμηνεία- ούτε και οι ανυποψίαστοι κληρικοί είχαν ιδέα περί του στο βάθος κήπος.

Αυτά λοιπόν λέγονταν σχεδόν ένα αιώνα πριν, και στα χρόνια που πέρασαν τα κρυμμένα μυστικά πήγαν ακόμα πιο βαθιά- ή χάθηκαν;

Πάντως, για να βγάζουμε και κάποιες άκρες, οι καλοί μας Ναΐτες (τουλάχιστον ως προς το hard core) δεν ήταν ούτε στρατιωτάκια στη σειρά, ούτε διαστημάνθρωποι, ούτε Ιντιάνα Τζόουνς της εποχής τους. (Πού είναι ο φίλος μας ο Kynikos που ενδιαφέρεται;)

Θα αντιγράψω και κάτι που έγραψε ο φίλος μου ο Francis Rolt-Wheeler:

«Από μια άποψη, οι Ιππότες του Τάγματος των Ναϊτών, εκτός από το στρατιωτικό ζήλο τους, το μοναχικό χαρακτήρα τους, τη θρησκευτική ιπποσύνη, τη μυητική τους αφιέρωση, τη διοικητική τους ικανότητα και την οικονομική τους δύναμη, ήταν ενάντια στη φθορά και τη στατική ορθοδοξία [σημείωση δική μου: κυριολεκτικά και όχι με την έννοια της Ορθόδοξης Εκκλησίας] και αψηφούσαν τους αυτοκράτορες, τους βασιλιάδες και τους πάπες. Είχαν ένα στόχο, ένα ιδανικό, μια πίστη και ένα όραμα του Θείου Κάλλους και του Φωτός, που τους καθιστούσε ύποπτους στους κληρικούς που ήταν φυλακισμένοι στα σχολαστικά τους δόγματα.
Το Κάλλος και το Φως ήταν τα δυο εκείνα πράγματα που καθαρά και σταθερά μισούσε η Εκκλησία του Μεσαίωνα. Η Εκκλησία δίδασκε την ασχήμια και το σκοτάδι, την ταπείνωση και τη νηστεία, την αυτομαστίγωση και το θρήνο, το ντύσιμο με τρίχινους σάκους και αυστηρότητα, μίσος και κυνήγι των αιρετικών κάτω από την απειλή ενός τρομερού Καθαρτηρίου ή της χειρότερης Κόλασης. Η Θρησκεία του Μίσους ικανοποιόταν με αφορισμούς και απαγορεύσεις και η Ιερά Εξέταση ήταν το αγαπημένο της τέκνο.
Οι κεραυνοί του αναθέματος ήταν πιο άγριοι όταν κατευθύνονταν ενάντια στις «Θρησκείες του Φωτός»: ενάντια στους Αλβιγηνούς, τους Καθαρούς, τους Βογομίλους, τους Φτωχούς της Λυόν, τους «Πιστούς της Αγάπης», τους Γιους της Ανάστασης και τους Ναΐτες ιππότες. Η θανάσιμη αμαρτία τους –στα μάτια της Εκκλησίας– ήταν ότι μιλούσαν για τον Ουρανό μάλλον, παρά για την Κόλαση• λάτρευαν τον Αναστημένο Χριστό και όχι τον Εσταυρωμένο• υποστήριζαν την αγιότητα της ζωής ακόμα και ανάμεσα στον κλήρο• βεβαίωναν ότι το Έλεος και η Χάρη προέρχονταν από το Θεό και δεν ήταν προϊόντα που μπορούσε να αγοράσει κανείς στο μονοπώλιο της Εκκλησίας• και τέλος υποστήριζαν ότι το σύμβολο του Ακτινοβόλου Φωτός ήταν το αληθινότερο σύμβολο του Χριστού από το Σταυρό. Γι’ αυτό τους το αμάρτημα, σύμφωνα με τον Πάπα Κλημέντιο Ε', “το κάψιμο στην πυρά ήταν πολύ καλό”.» (Από το «Η Αδελφότητα της Στρογγυλής Τραπέζης και το Άγιο Δισκοπότηρο»)

Zadok, ο 3ος Μάγιστρος κατέφθασε και σε χαιρετά. Μου άρεσε η φωτογραφία του στο οπισθόφυλλο.

(Γιατί οι άνω τελείες εμφανίζονται ως κουκίδες; Εσείς άνω τελείες να τις βλέπετε!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 15:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, δεν νομίζω πως θα μπορούσαμε να αντέξουμε την αλήθεια- τη στιγμή τουλάχιστον που ο βιομοριακός μας προγραμματισμός βρίσκεται συντονισμένος σε άλλες συχνότητες!

The truth?! - You want the truth?
YOU CAN'T HANDLE THE TRUTH!!

Σὀρρυ, αγαπητοί σύντροφοι καραβανάδες, αλλά δεν άντεξα στον πειρασμό!
Τουλάχιστον, όμως, πιστεύω να καταλαβαίνετε το πνεύμα μου...

Κάποια στιγμή θα επανέλθω πιο αναλυτικά, αν και εδώ που το σκέφτωμαι, ο Τζακ τα λέει όλα.

(Και ο'τι ξέχασε, μου φαίνεται ο τα συμπλήρωσε ο λοχαγός Zadok)

====

Κάτι άλλο (επειδή το βιβλίο θα αργήσω να το αποκτήσω). Ξέρει κανείς γιατί ο Μάγιστρος αποκαλέιται τρίτος; Όλες οι αναζητήσεις που έκανα τον βγάζουν έκτο.

Later

K

(Spiral, δεν σε αγνοώ, ακόμα διαβάζω τα γραφόμενά σου.)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 22:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας βρήκες, αγαπητή ΤΑΟ!


Φίλτατε Spiral, μ' άρεσε ο Francis Rolt-Wheeler!

Καλέ μας kynikos, με την αναφορά σου στον Τζακ μου θύμισες το εξής:

Οι ιππότες γενικά θα έκαναν τα πάντα για... να "λάμπει" η αλήθεια.

Μάλλον, γι' αυτό ακριβώς την "έκρυβαν"... εκεί που ποτέ δε θα πιστεύαμε ότι είναι.

Θα φέρω ένα παράδειγμα (χωρίς να υπαινίσσομαι κάτι):

Κατά την γνώμη μου, ο ισχυρισμός των Knight & Lomas (των "βιοτεχνών", you know...) ότι οι Ναΐτες μετέφεραν γνώση μέσα από την τράπουλα Ταρώ, όταν κατάλαβαν ότι το τέλος πλησιάζει, δεν είναι καθόλου άστοχος. Είναι ένα αληθές στοιχείο μεταξύ άλλων...


Αν θυμάμαι καλά, το θέμα του "3ου... Μάγιστρου" εξηγείται μέσα στο βιβλίο.
Αν και έχω την παλιά έκδοση, θα το κοιτάξω πάλι...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geraki10
Νέο Μέλος

Italy
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 22:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geraki10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
spiral να σου εχει πει την αληθεια αραγε ο φιλος σου ο theodor, τετοιος μωρε γιατι;
μολις καποιος γινει χτιστης, αρχιζει να γινετε νευρικος, εριστικος αγχωδης και εχει την τρελλα (λοξα) οτι παντα καποιος τον κυνηγαει :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
ξερεις πολλοι χτιστες εφτασαν στην αυτοκτονια αλλοι παλι πεθαναν παπτωχοι και ξεχασμενοι :-)
τι να θελει να πει ο theodor Reuss :PPPPPPPPPPPP οπ μπερδεψα ο ποιητης χαχαχα...
ιδιχθεν λες το εγκλημα;
alis :-)
magna greca

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 01:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Geraki, αν δεν μου εξηγήσεις τι είναι αυτά τα ΡΡΡ θα περιπέσω σε βαθιά μελαγχολία.

Ο Theodor δεν ήταν μόνο χτίστης, ήταν και τεμπλαδόρος και είχε και άλλα ταλέντα, κηρύχθηκε μάλιστα και άγιος (όχι βέβαια από τις ευρείας διάδοσης εκκλησίες). Τώρα για το τι ήθελε να πει, μη με ρωτάς. Κανείς από όλη αυτήν την παρέα των μεγάλων σταρ του εσωτερισμού δεν ήξερε τι έλεγε, πώς να ξέρω εγώ;

Kynikos, πολύ εύστοχη η παραπομπή στον Τζακ. Να και κάποιος που είπε κάτι σωστό.

Πάμε λοιπόν και σε άλλους που είπαν. Μια μέρα που έπινα καφέ με τους φίλους μου Michael Baigent και Richard Leigh* μου εξήγησαν:

"Απ' τη στιγμή κιόλας της πρώτης τους εμφάνισης οι Ναΐτες ενδύθηκαν το μύθο, επένδυσαν στο μύθο, εκμεταλλεύτηκαν το μύθο. Το πυκνό σκοτάδι και το μυστήριο που κάλυπτε την καταγωγή τους, τους επέτρεπε να τυλιχθούν μέσα σ' ένα κλίμα έντονου μυστικισμού... Ήταν πολύ εύκολο οι Ναΐτες να εμφανίζονται στα μάτια των συγχρόνων τους σαν "ζωντανοί θρύλοι" και βέβαια, δεν έκαναν τίποτα για να διαλύσουν αυτήν την εντύπωση. Αντίθετα, την ενθάρρυναν ενεργά...
Οι Ναΐτες, λοιπόν, όσο ζούσαν, ήταν τυλιγμένοι στο μύθο και στο θρύλο. Η καταστροφή τους γέννησε νέους μύθους και θρύλους που κάποιοι άλλοι τους μετέτρεψαν αργότερα σε "ιστορικά γεγονότα". Ισχυρή δύναμη προς αυτήν την κατεύθυνση ήταν ο Ελευθεροτεκτονισμός..."

Στο σημείο αυτό με έπιασε ένας δυνατός τσιγαρόβηχας και η συζήτηση διακόπηκε, πάντως η άποψη των περί ων ο λόγος είχε διατυπωθεί. Πώς να το κάνουμε, είναι κι αυτή μια άποψη. Και μάλιστα έχει πολλή λογική.

Να υπαινίσσεσσαι, αγαπητή Zadok, να υπαινίσσεσσαι. Και τα Tarot υποτίθεται ότι ήταν κώδικες των Ναϊτών, και τα τραγούδια των Τροβαδούρων επίσης (και χώρια οι Τροβαδούροι αυτοπροσώπως). Πλήρες οπτικοακουστικό σύστημα σε εποχές όπου δεν υπήρχε τεχνολογία για να προσφέρει περισσότερα.

Για να σκεφθούμε όμως τι γοητευτικός μανδύας (ωχ! τι τους ήθελα τώρα τους μανδύες) περιέβαλλε και περιβάλλει τους Ναΐτες: Ακόμα και σήμερα, ποιος δεν συγκινείται από την ιπποτική ιδέα; Ακόμα και σήμερα, σε high-tech εποχές (και πού είμαστε ακόμα), γιατί το ιπποτικό υπόβαθρο κυριαρχεί, ακόμα και σε ταινίες φαντασίας; Ο ηρωισμός, ο ρομαντισμός, οι έρωτες και οι προδοσίες, τα πάθη, τα ξίφη, τα δρακοκτόνα, τα ξόρκια και όλα τούτα, έχουν τα θέλγητρά τους. Συν τα αναπάντητα ερωτηματικά... Συν το τραγικό δράμα... Συν τα μυστήρια που καλύπτουν το "τέλος"... Ε, πώς να μην εντυπωσιαζόμαστε από τους Ναΐτες, που είτε θετικά είτε αρνητικά, δεν αφήνουν κανέναν ασυγκίνητο! Ενώ οι Ιωαννιτο-Ροδο-Κυπρο-Μαλτέζοι, παρά τα όσα παράξενα λέγονται και γι' αυτούς, συναντούν τη σχεδόν παγερή αδιαφορία.

Μα πού πήγε ο Νικηφόρος Ουρανός; Μήπως για να τον ξαναδούμε πρέπει να επιστρέψουμε στις σταυροφορίες;

________________________

* Michal Baigent - Richard Leigh, "Ο Ναός και η Στοά", εκδόσεις Γκοβόστη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 02:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kynikos, πολύ εύστοχη η παραπομπή στον Τζακ. Να και κάποιος που είπε κάτι σωστό.

Όμως, ο Τζακ όταν το είπε (βλ. A Few Good Men), πίστευε οτι αυτός μόνο κατείχε την αλήθεια, και οτι όλοι οι άλλοι δεν τον καταλάβαιναν, ενώ στην πραγματικότητα συνέβαινε το αντίθετο. Και η αλήθεια δεν ήταν καθόλου (μα καθόλου) ρομαντική...

Για αυτο αναγκάζόμαι πάλι να κάνω τον κακό και να σου πώ οτι οι φίλοι σου B&L δεν έχουν (κατα τη γνώμη μου) απολύτως κανέναν λόγο να λένε

quote:
"Απ' τη στιγμή κιόλας της πρώτης τους εμφάνισης οι Ναΐτες ενδύθηκαν το μύθο, επένδυσαν στο μύθο, εκμεταλλεύτηκαν το μύθο. Το πυκνό σκοτάδι και το μυστήριο που κάλυπτε την καταγωγή τους, τους επέτρεπε να τυλιχθούν μέσα σ' ένα κλίμα έντονου μυστικισμού... Ήταν πολύ εύκολο οι Ναΐτες να εμφανίζονται στα μάτια των συγχρόνων τους σαν "ζωντανοί θρύλοι" και βέβαια, δεν έκαναν τίποτα για να διαλύσουν αυτήν την εντύπωση. Αντίθετα, την ενθάρρυναν ενεργά...

Μάλλον για τους εαυτούς τους θα μίλαγαν, χωρις να το καταλαβαίνουν. (Η μήπως και το καταλάβαιναν... μυστήριο, μπρ...)

Πώς τους κατέβηκε αυτό στην γκλάβα τους;
Ήξεραν και το κουτσομπολιό της εποχής; Τεμκηριώνουν αυτό το σχόλιό τους; Ή απλά είναι επιτίδειοι στην τέχνη του εντυπωσιασμού και ξέρουν τί τραβάει την προσοχή των αφελών;

Εγώ μπορώ εξ ίσου να πώ οτι ο κόσμος έγραφε στα απ'αυτά του τί κάναν οι Ναΐτες. Τους έννοιαζε να πάρουν τους Άγιους Τόπους και τίποτα άλλο. Αρκεί να ήταν γεροί και μάχιμοι, δεν πα να κάναν ο'τι θέλαν.

Για αυτό δεν δέχωμαι κι όλας την ιδέα οτι βρήκαν κάποια γνώση με την οποία πήγαν να εκβιάσουν της ἁρχές. Σιγά μη σκωτίστηκε ο Πάπας να του χαλάσουν οι Ναΐτες την μπίζνες. Αφου στο κάτω-κάτω δικοί του ήταν - οι μπράβοι του.

Και επίσης στό κάτω-κάτω τους έκαιγε όποτε ήθελε, όπως και έκανε.
Ο de Molay, τί ρόλο έπαιζε δηλαδή; τους αποσπούσε την προσοχή για να προλάβουν οι Αληθινοί Ναΐτες™ ® να κρυφτούν;

Έχω ακόμα μερικά εξαιρετικά οικόπεδα στο Βαλτονέρι με άριστες προοπτικές τουριστικής ανάπτυξης...

===

Zadok,

Αυτο που είπες για το ταροτ το ψάχνω, αλλά δεν περιμένω και πολλά...
Τι B&L, τί K&L... βιοτεχνιούλες είναι, τίποτα άλλο, κατ'εμέ, πάντα.

Βρέ παιδιά, άλλο είναι να λέμε, "ναι, είχαν κάποιες ωραίες φανταστικές ιδέες και υποθέσεις" και άλλο να τους αποκαλούμε ερευνητές. Για να είσαι ερευνητής. πρέπει να κάνεις και καμμιά έρευνα, πώς να το κάνουμε δηλαδή;

K

ΥΓ

Άντε, για να μην αναγκαστούμε να δούμε τί λέει η ιστορία για αυτούς τους κοπρίτες τους Μεροβιγγιανούς (αποτυχυμένους πρώτους βασιλείς των Φράγκων) πρίν τους δείξει ο Καρλομάγνος πώς γίνεται η σωστή δουλειά.

Η όλη υπόθεση μου μυρίζει για το Γαλλικό αντίστοιχο της "αρχαιολατρείας". Και οι πρωπάτορες Ambelain και Priory de Sion, απλά οι Φουράκηδες και Κεραμυδάδες της εποχής τους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 04:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε kynikos,

έχεις δίκιο όσον αφορά τον Τζακ, γι' αυτό και έγραψα ότι έγραψα πιο πάνω.

Όμως, δεν έχω καταλάβει καλά, πού ακριβώς διαφωνείς με το απόσπασμα που παρέθεσε ο καλός μας Spiral.

Είχα την εντύπωση ότι έχουμε συμφωνήσει (ή έχουμε δεχθεί αξιωματικά, αν προτιμάς), πως κανένα βιβλίο δεν είναι απόλυτα για τα σκουπίδια, όπως και κανένα δεν κατέχει την πλήρη και απόλυτη αλήθεια.
Θα ήθελα πολύ να σε κατανοήσω λοιπόν, για χάριν της ουσιαστικής έρευνας...

Τώρα, σχετικά με την αναφορά μου στην Ταρώ, η οποία σημειώνω ότι θεωρείται πως ονομάστηκε έτσι από αναγραμματισμό της Τορά (της Εβραϊκής Πεντατεύχου - Παλαιάς Διαθήκης για τους Χριστιανούς), δεν ξέρω τί περιμένεις να βρεις...

Η Ίσις αποκεκαλυμμένη, αγαπητέ μου...

Το χαρτί της τράπουλας το οποίο αντιστοιχεί:

και μία σφραγίδα των Ναϊτών ιπποτών (1303):



No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 24/06/2004 05:46:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 04:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι άλλη μία
(που θα μπορούσε να είναι και σε άλλο topic)

Αυπνίες βλέπω


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 05:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι άλλη μία
(που θα μπορούσε να είναι και σε άλλο topic)

...

Αυπνίες βλέπω



Σωστό κι αυτό!


(...πάλι ξημερώθηκα!)


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 06:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έχεις δίκιο όσον αφορά τον Τζακ, γι' αυτό και έγραψα ότι έγραψα πιο πάνω.

Δεν μου διέφυγε το σχόλιό σου, γι αυτό και είπα οτι ο'τι παρέλειψε ο Τζακ το κάλλυψες εσύ...
quote:
Όμως, δεν έχω καταλάβει καλά, πού ακριβώς διαφωνείς με το απόσπασμα που παρέθεσε ο καλός μας Spiral.

Ας το δούμε γραμμή-γραμμή:

- Απ' τη στιγμή κιόλας της πρώτης τους εμφάνισης οι Ναΐτες ενδύθηκαν το μύθο,
Τρίχες, ποιος το λέει αυτό, και γιατί;

- επένδυσαν στο μύθο,
Μπά, αγόρασαν και μετοχές;

- εκμεταλλεύτηκαν το μύθο.
Τους αισχρούς! Χριστιανοί άνθρωποι να εκμεταλεύονται έτσι...

- Το πυκνό σκοτάδι και το μυστήριο που κάλυπτε την καταγωγή τους,
Το πυκνό σκοτάδι καλύπτει μόνο τους αναγνώστες των Baigent, Leigh, Knight & Lomas

- τους επέτρεπε να τυλιχθούν μέσα σ' ένα κλίμα έντονου μυστικισμού...
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ πυκνό σκοτάδι για να τυλιχθείς σε κλίμα έντονου μυστικισμού!

- Ήταν πολύ εύκολο οι Ναΐτες να εμφανίζονται στα μάτια των συγχρόνων τους σαν "ζωντανοί θρύλοι"
Μαγκιά τους! Αλλά ο λόγος ήταν η μαχιμότητα τους, όχι οι κοτσάνες των BLKL

- και βέβαια, δεν έκαναν τίποτα για να διαλύσουν αυτήν την εντύπωση.
Σαν τί να κάναν; Συνέντευξη τύπου;

- Αντίθετα, την ενθάρρυναν ενεργά...
Ναί, γράφαν και κάτι ημι-μυθιστορηματικά βιβλία...

Καλά, δεν βλέπετε οτι το μόνο που παίζει σ'αυτά τα βιβλία είναι "κίτρινος τύπος";

quote:
Είχα την εντύπωση ότι έχουμε συμφωνήσει (ή έχουμε δεχθεί αξιωματικά, αν προτιμάς), πως κανένα βιβλίο δεν είναι απόλυτα για τα σκουπίδια,

Έ, ναι, το συγκεκριμμένο μπορεί να χρησημεύσει για βαρύδι, για doorstop, για προσάναμα... να μην συνεχίσω και γίνω χυδαίος...

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 06:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Oannes, που την βρήκες την σφραγιδούλα;

BTW, ήθελα να σου πώ:

Μάλλον θα τον δημιουργήσουμε, όσο περνάει ο καιρός, βλέπω τις πιθανότητες να τον βρούμε να χλωμαίνουν....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 06:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok,

Ωραία η Ίσιδα αποκεκαλυμμένη, θέλω και εγώ μία.
Πώς το λένε πάλι αυτό που κάνει με την στάμνα;

Στο μεταξύ, ψάχνοντας, μπόρεσα να βρὠ μόνο αυτό. Φτωχό υποκατάστατο αλλά δεν βαριέσε. Τι σου είναι η ζωη...

Συγνώμη που δεν προλαβαίνω να το μεταφράσω. Feel free.
Ακούω σχόλια...

quote:
"The true version of the history of Jesus, and the early Christianity was imparted to Hugh de Payens, by the Grand-Pontiff of the Order of the Temple (of the Nazarene or Johannite sect), one named Theocletes, after which it was learned by some Knights in Palestine, from the higher and more intellectual members of the St. John sect, where were initiated into its mysteries. Freedom of intellectual thought and the restoration of one and universal religion was their secret object. Sworn to the vow of obedience, poverty, and chastity, they were at first the true Knights of John the Baptist, crying in the wilderness and living on wild honey and locusts. Such is the tradition and the true kabalistic version."

- Η.P.Blavatsky, Isis Unveiled



Εκτός από την Μπλαβάτσκυ, αναφέρει κανένας άλλος αυτόν τον Θεοκλήτη;;

K

Edited by - kynikos on 24/06/2004 06:33:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 09:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ δεν έφυγα.
Το θέμα είναι ενδιαφέρον.Απλά δεν έχω την πολυτέλεια του ξενιχτιού...και το ομολογω, περιμενα λιγο να κυλισει η συζητηση.
Τώρα όσον αφορά το θέμα αιρέσεων δεν πιστεύω να χρειάζεται κάποιος ορισμός, αλλά έτσι ουδέτερα να πω οτι αιρεση μπορούμε να χαρακτηρίσουμε σαν οτιδήποτε δεν κολλάει στις θρησκευτικές πεποιθήσεις της πλειοψηφίας ενός κοινωνικού συνόλου, μια δεδομένη χρονική περίοδο (με τον φόβο αυτό που έγραψα να μην ειναι απολυτα σωστό η και λάθος).
Και επίσης Zadok να σε ρωτήσω για την εκθεση που παρακολούθησες, τι στοιχεία μυστικισμού υπηρχαν κρυμμενα στην βυζαντινή τεχνη, εστω με λιγα λογια, διοτι ξερεις δεν ειμαστε ολοι κατοικοι του λεκανοπεδιου και κατι τετοια τις περισσότερες φορες τα χανουμε δυστυχώς.....!
Γιατί οπως ειπα και πριν πιστευω οτι οι Βυζαντινοί ειχαν την πεποιθηση και την αυτογνωσια την ιδια στιγμη οτι ηταν οι συνεχιστες της αρχαίας σοφιας και απο οτι φαινεται στα ιστορικα βιβλια δεν ειχαν προβλημα να το δείξουν...
Αναμενω και σε ευχαριστω προκαταβολικα.
Φιλε Κυνικέ κανε δεξι κλικ στην εικονα να δεις απο τις ιδιότητες το URL της εικονας και να πας στο site. Ελπιζω να θυμαμαι σωστα...
Με τις σταυροφοριες δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση (η και κολλημα οπως θελετε πειτε το),προτιμηση εχω στις ιστορικες περιοδους οπου οι ανθρωποι ειχαν αξιες και ιδανικα (σημερα ;;;).Και οι αξιες φαινονται στις δυσκολες στιγμες τους. Θυμιζω
Οι αρχαιοι Ελληνες εψαλλαν τον παιανα και επεφταν στη μαχη
Οι Βυζαντινοι Ελληνες κοινωνουσαν, και με την ιαχη "Κυριε Ελεησον" επεφταν στη μαχη.
Οι επαναστάτες Έλληνες φωναζαν "Ελευθερια η Θανατος" και επεφταν στη μαχη.
Οι νεωτεροι Ελληνες (1940) φωναζαν "αερα" και επεφταν στη μαχη.
Απλα ακομα δεν εχω αποσαφηνισει ποια ηταν τα ιδανικα των Ναιτων και διατηρω ακομα τις πολλες αμφιβολιες μου....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 12:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου kynikos,

σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Καταλαβαίνω ότι σ' ενοχλεί η κάπως "ποιητική" διάθεση των εν λόγω... Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι ο φίλος Spiral κάτι άλλο ήθελε να καταδείξει, θα μας διαφωτίσει ενδεχομένως ο ίδιος...


quote:
Ωραία η Ίσιδα αποκεκαλυμμένη, θέλω και εγώ μία.

Το 'ξερα ότι θα σ' αρέσει!!! Δωράκι... (στρουμφάκι έχω καταντήσει!)


Επίσης, ήξερα ότι θα βρεις το συγκεκριμένο απόσπασμα.

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής (χωρίς να έχω ερευνήσει ακόμη πραγματικά το θέμα του όποιου Θεοκλήτη):

Αν πραγματικά ήταν ιστορικό πρόσωπο, αλλά η μοναδική του "συνεισφορά" στην ανθρώπινη ιστορία ήταν αυτή, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα είχε καταγραφεί από ιστορικούς;

Θα ήθελα να επισημάνω ότι ειδικά η Μπλαβάτσκυ δε φημίζεται για συνομωσιολογίες κι ότι υπάρχει πληθώρα γεγονότων, τα οποία αφορούν μυστικιστικά θέματα, έχουν επηρεάσει ιστορικά γεγονότα και οι ιστορικοί τα αγνοούν ή τα παρερμηνεύουν...


Καλέ μου ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ,

όταν ρώτησα "τί σημαίνει αιρετικές τάσεις", ήθελα να μάθω τη δική σου άποψη, για να καταλάβω τί εννοούσες, οπότε και σε ευχαριστώ για την εξήγηση.

Τώρα σχετικά με την έκθεση:

Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν σου δοθεί ευκαιρία προμηθεύσου έστω το βιβλίο, το οποίο τη συνόδευε (από το κατάστημα στην Εθνική Πινακοθήκη).

Να διευκρινίσω μόνο το εξής:

Η έκθεση δεν είχε τόσο έργα βυζαντινής τεχνοτροπίας, όσο έργα τα οποία δημιουργήθηκαν στην Ιταλία, σηματοδότησαν την περίοδο της Αναγέννησης και η έμπνευσή τους βασίστηκε σε στοιχεία τα οποία είχαν μεταλαμπαδευτεί από τη Βυζαντινή τότε Ελλάδα.

Θεωρώ πολύ σημαντικό το στοιχείο αυτό, γιατί τουλάχιστον από την ιστορία του σχολείου είχαμε μία κάπως διαφορετική εικόνα.

Ας σκεφτούμε ότι τότε... ενώθηκε η Κλασική Αρχαιότητα με την παράδοση των Γνωστικών και των Νεο-Πλατωνικών κι έγινε σαφές ότι υπήρχε συσχετισμός.

Ας σκεφτούμε ότι τα Τάγματα των Ιπποτών ήταν χρονικά ανάμεσα...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 13:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Oannes, η σφραγίδα που μας παραθέτεις λέει πολλά. Παραπέμπει στον Abraxas, μια θεότητα των Γνωστικών, και ενδεχομένως να σημαίνει τη σχέση Ναϊτών - Γνωστικών ή έστω την επιρροή των δεύτερων στους πρώτους.
Παραθέτω την αντίστοιχη σφραγιδοαπεικόνιση του Abraxas για τις συγκρίσεις.

***

H πιο χαρακτηριστική σφραγίδα των Ναϊτών ήταν εκείνη που τους απεικονίζει δύο μαζί στο ίδιο άλογο.

Η επικρατέστερη ερμηνεία είναι ότι έτσι εκφράζεται η πενία των Ναϊτών, που δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να έχουν από ένα άλογο ο καθένας.
Όμως, από την άλλη πλευρά, η σφραγίδα αυτή καθιερώθηκε από το μεγάλο μάγιστρο Bertrand De Blanchfort για προσωπική του χρήση, το 1168, εποχή όπου οι Ναΐτες δεν ήταν πια οι φτωχούληδες του Θεού.
Άρα ίσως ο συμβολισμός να παραπέμπει στην παράδοση ή στη συντροφικότητα.

***

Και αυτή είναι η αντίστροφη όψη της σφραγίδας. Όπως μου είχε εξηγήσει ο φίλος μου ο Μπερτράν, απεικονίζει το Ναό του Σολομώντα όχι όμως κατά τη βιβλική του περιγραφή αλλά κατά την εμφάνισή του τον καιρό των Ναϊτών ("Ναός του Βράχου").

***


(Έπεται συνέχεια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 13:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok σε ευχαριστώ θερμά.
Πιστεύω οτι κατανόησα και θα προμηθευτώ το βιβλίο απο την Πινακοθήκη.
Και για να ελαφρύνω λιγάκι το θέμα και χωρις να θέλω να θίξω κανεναν, δανειζόμενος λιγη απο την κυνικότητα του Κυνικού την οποία και του επιστρέφω αμέσως, παραθέτω κατι ακομα απο σφραγιδες.



Α και φυσικα τα εξης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 18:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κυνικέ, πόσες φορές η αλήθεια είναι ρομαντική;

Λοιπόν, περίμενε. Θα ξαναγράψω ότι δεν θα βρούμε την αλήθεια –δυστυχώς– στη συζήτησή μας εδώ τη στιγμή που δεν τη βρήκαν τόσοι και τόσοι. Όταν αναφερόμαστε όμως στους τόσους και τόσους που ασχολήθηκαν, είναι για να θυμηθούμε τις απόψεις τους, που άλλες δείχνουν συγκράτηση και άλλες εκφράζουν ακραία ναϊτικά φαινόμενα.

Η άποψη για τη «γνώση – τζιζ» ξεκινάει από την αρχή, ο ντε Μολαί ήταν στο τέλος. Στο πλαίσιο λοιπόν της συνωμοσιολογίας κυκλοφορεί πολύ το σενάριο ότι η χριστιανική θρησκεία που γνωρίζουμε είναι παραποιημένη και ότι η αυθεντική βρισκόταν διατηρημένη σε εκείνη την παλιά γειτονιά όπου εγκαταστάθηκαν οι Ναΐτες. Στο σενάριο αυτό εμφανίζεται ένας αξιόλογος θίασος τηρητών της θεωρούμενης αυθεντικότητας, με πρωταγωνιστές τους φίλους μου τους Γνωστικούς των οποίων οι μετοχές έχουν ανέβει θεαματικά εκ των υστέρων. Μια από τις πλοκές του σεναρίου είναι και η προσφιλής «γραμμή αίματος» του Ιησού (εδώ βγαίνουν πίσω από τις κουΐντες οι Μεροβίγγειοι, πέφτει χειροκρότημα) την οποία, υποτίθεται, οι Ναΐτες ως γνώστες θέλησαν να υπηρετήσουν.

Εν πάση περιπτώσει, η διάδοση μιας τέτοιας αλήθειας (;) είναι σαφές ότι θα ανέτρεπε πολλά δεδομένα, θα προκαλούσε στους Χριστιανούς διχασμό προσωπικότητας και, το χειρότερο, θα υποβάθμιζε τον πάπα στη βήτα εθνική, ίσως και παρακάτω. Για τους υποστηρικτές λοιπόν αυτής της άποψης, αυτό ήταν το μυστικό (ή ένα από τα μυστικά, διαλέχτε) των Ναϊτών και αυτός ήταν και ο λόγος της εξολόθρευσής τους η οποία άργησε 200 χρόνια, αλλά το καλό πράγμα αργεί να έρθει.

Υπάρχει και η πιο λάιτ βερσιόν αυτού του σεναρίου, χωρίς Μεροβίγγειους (κατάλληλη για ανηλίκους, χωρίς περίεργες ερωτικές δραστηριότητες).

Υπάρχει επίσης και άλλη παραλλαγή, ότι οι Ναΐτες, επηρεασμένοι από τους Μανδαίους και τους Ιωαννίτες (δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι) θεωρούσαν τον Ιησού ως ψευδοπροφήτη και αναγνώριζαν ως αληθινό Μεσσία τον Ιωάννη. Εξ ου και η ονομασία του άλλου τάγματος και η όλη προσήλωση στην προσωπικότητα του Ιωάννη. Υπομονή, σε λίγο βγαίνει στη σκηνή ο Θεόκλητος.

Για το Βαλτονέρι θα σου πω άλλη φορά, δεν το άφησα απαρατήρητο.

Δεν μπορούμε να πούμε ότι οι ερευνητές δεν ερεύνησαν, φίλε Κυνικέ. Όπως μου είπαν ο Μάικλ και ο Ρίτσαρντ, ένα σωρό ταξίδια έκαναν στη Σκωτία, χώρια ολόκληρα μηνιάτικα που ξόδεψαν σε γραμματόσημα και σε φύλλα χαρτιού αλληλογραφώντας με τους επαΐοντες. Και βρήκαν στοιχεία, αυτό να λέγεται. Τώρα, το πώς χειρίστηκαν αυτά τα στοιχεία –και οι συγκεκριμένοι και οι άλλοι– δεν ξέρω, εγώ είμαι από χωριό.

Ως προς αυτά που γράφουν περί επενδύσεων σε μύθους και τα λοιπά… Μα, δεν πέρασαν απαρατήρητοι οι Ναΐτες, ευθύς εξ αρχής. Και ο βασιλέας της Ιερουσαλήμ τους καλοδέχτηκε, και μια εικοσαετία περίπου αργότερα ο Μπερνάρ ντε Κλαιρβώ τους έπλεξε το εγκώμιο και τους ανέβασε την ακροαματικότητα στα ύψη, και παπικές βούλες ακολούθησαν (άλλοι καιροί, άλλοι πάπες). Πώς λοιπόν η κοινή γνώμη να μην αναρωτηθεί τι στην ευχή έκαναν αυτοί οι μυστήριοι εκεί πέρα;

Αυτά που γράφει η μαντάμ υποστηρίζουν το σενάριο που αναφέρω παραπάνω: την αποκάλυψη μιας μυστικής αλήθειας. Ο πατριάρχης Θεόκλητος (που ήταν, λέει, 67ης γενιάς απόγονος του Ιωάννη του Ευαγγελιστή και ναζαρηνής προέλευσης) την αποκάλυψε στον Υγκ ντε Παιν και στον Γκοντφρουά ντε Σαιν Ομέρ, ιδρυτή και συνιδρυτή του Τάγματος. Το γεγονός αυτό μου το επιβεβαίωσε και ο Φράνσις Μπέικον, τον οποίο έσπευσα να ρωτήσω για να μη γράφω αυθαιρεσίες. Με την ευκαιρία, οι ιππότες έδωσαν και τους χαρακτηριστικούς όρκους περί αγνότητας, πενίας και υπακοής και υποσχέθηκαν την προστασία των προσκυνητών από εκείνους τους απολίτιστους. Ο Γκιγιώμ ντε Τυρ, μου έγραψε στα γρήγορα σε ένα post-it την ακόλουθη φράση, χωρίς να προλάβει να την εξηγήσει: «Ut vias et itinera, ad salutum perigrinorum contra latronum et incursantium insidias, pro viribus conservarent». Νομίζω όμως ότι πρόκειται για την υπόσχεση.

Οι όρκοι είχαν και την πρακτική τους εφαρμογή, αρχικά από τους Ιωαννίτες που είχαν προηγηθεί των Ναϊτών και οι οποίοι «θρηνούσαν στην ερημιά όπου ζούσαν τρεφόμενοι με wild honey και locusts». Απαίσιος συνδυασμός, και ποιος δεν θα θρηνούσε αν δεν είχε να φάει κάτι άλλο.

Εκτός από την Μπλαβάτσκυ, ο Θεόκλητος αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται και στην τεκτονική ιστορία- εκτός αν οι Τέκτονες πήραν την πληροφορία από την Μπλαβάτσκυ, δεν γνωρίζω – δεν απαντώ.

Φίλε Νικηφόρε Ουρανέ, φυσικά και να διατηρείς αμφιβολίες. Εν ολίγοις (μπορούμε να τα δούμε διεξοδικότερα στη συνέχεια) τα ιδανικά των Ναϊτών εκφράζονται με τον όρκο και την αποστολή τους (βλέπε παραπάνω) και με μια γενικότερη αντίληψη των αρετών της ιπποσύνης και της αφοσίωσης στην πίστη (ποιας πίστης όμως από όλες;).

Εδώ θα ξαναγράψω ότι οι Ναΐτες διεύρυναν τους θρησκευτικούς τους ορίζοντες. Περισσότερα όμως άλλη φορά, για να έχουμε να λέμε!

(Α, τα εσώρουχα και λοιπά καλά έκανες και τα παρέθεσες και προσωπικά χαμογέλασα μεν, δεν γέλασα όμως. Άλλη μια απόδειξη ότι ο εσωτερισμός «πουλάει»…)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 20:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια στριγκακια φορανε οι ναιτες. Τετοια φορουσαν και οταν αιματοκυλουσαν τον κοσμο? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 01:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Labolas Glasya,

Δεν μπορώ να καταλάβω τί πρόβλημμα ακριβώς έχεις με τις αιματοκυλυσίες, μια και τις έχεις ξαναναφέρει σχετικά με τους Ναΐτες.

Η εποχή τότε ήταν εντελιώς αλλοιώτικη, και τα μέτρα που έχουμε σήμερα (προϊόντα 1000 χρόνων συνειδησιακής εξάλιξης) απλά δεν ίσχυαν.

Είναι άκρως αφέλες, κατα την γνώμη μου, να συγκρίνεις κατα αυτόν τον τρόπο.
Ναι, ήταν σκληρές εποχές, άλλα έτσι είχαν τα πράγματα...
Αν διαβάσεις λίγο ιστορία θα δείς οτι η σκληρότητα του κοσμού επεκτεινόταν πολύ πέραν από την σφαγή στην μάχη, που στο κάτω-κάτω ήταν το επάγγελμα των Ναΐτων, για τους οποίους ο θάνατος στο πεδίο της μάχης ήταν ευλογία, και εγγύηση του Παραδείσου - όπως και για κάθε πολεμική κουλτούρα.

Είναι μάλλον άσκοπο να εφαρμόζουμε τα δικά μας γλυκανάλατα στάνταρ "πολιτικής ορθότητας" σε αυτές τις περασμένες εποχές...

Κ.

Εξ άλλου, σαν δαίμωνας τις έριδας και του φόνου, δεν φανταζόμουνα οτι η ιδέα θε σε πείραζε και τόσο πολύ


Edited by - kynikos on 25/06/2004 01:13:50

Edited by - kynikos on 25/06/2004 09:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 09:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο Spiral. Καλώς χαμογέλασες.
Ας δούμε λιγο τα πράγματα και απο αυτή την οπτική.
Συδεοντας με αυτα που ειπα πριν περι αξιων και ιδανικων ιδου το νεο ιδανικο της εποχης μας, η εμπορευματοποίηση.
Πες μου τι πιστευεις να στο πουλησω (ακομα και σε στριγκακι!!)
Για περαστε κοσμε! Ολα τα ξεπουλαμε και σε τιμες κοστους!!
Εδω ο καλος ερωτας, η αληθινη πιστη, μονο εμεις διαθετουμε την πραγματικη αγαπη στην πατριδα, σε τιμες κοστους και ο ανθρωπισμος!!!
Για περαστε, για περαστε!!!!
Τιποτα δεν εχει ξεφυγει δυστυχως
Ψαχνεσαι εσωτερικα; Δεν θα μου γλιτωσεις!!Θα στο πουλησω και αυτο.
Και πολλοι καταληγουν ρακοι ψυχολογικα, εσωτερικα, οικονομικα.
Και να κλεισω παλι με μια ερωτηση
Πόσο εμπορευματοποιημένοι να ήταν άραγε οι Ναιτες στην εποχή τους;
Καθε αποψη σεβαστή


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 10:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω ένα-δύο σχόλια λίγο βιαστικά -

Δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με την ιδέα να είχε συναντήσει ο Ντε Παϋέν κάποιους αντιπροσώπους διαφόρων τοπικών αιρέσεων. Τώρα αν ανάμεσα τους ήταν και ο υποτιθέμενος Θεοκλήτης ή Θεόκλητος της ντόπιας "Ιωαννιτικής" αίρεσης, δεν έχει και τόσο σημασία, όπως είπε και η Zadok, ιδίως όταν δεν μπορούμε να επικυρώσουμε την πληροφορία, η οποία μπορεί να είναι μόνο Τεκτονική μυθοπλασία.

Είπα, οτι κατα την γνώμη μου, να ΜΗΝ είχε υπαρξει τέτοια αλληλεπίδραση μεταξύ Σταυροφόρων (και όχι μόνο Ναΐτων) θα ήταν το πραγματικά παράξενο. Ας θυμηθούμε οτι οι ιστορικές καταγραφές της εποχής μας δείχνουν τους ιππότες να έχουν "εξανατολιστεί" τα μάλλα, γοητευμένοι από τον πλούτο και την πολυτέλεια ενός πολιτισμού πολύ διαφορετικό από αυτόν που είχαν αφήσει πίσω στην Φραγγιά. (Ο Βαλδούινος καθόταν χάμω σταυροπόδι, α λα Αραβικά, μαζί με τους αυλικούς του, και γενικά όλοι προτιμούσαν να φορούν τουρμπάνια, και μπουρνούσια για άνεση.)

Έστω, λοιπόν, οτι ο Ντε Παϋέν, ή οποιοσδήποτε άλλος απέκτησε κάποιο Μεγα Μυστικό (μπρ...), και όχι μια απλά διαφορετική διδασκαλία.

Καταλαβαίνετε οτι μιλάω κάτι Πολυ Σπουδαίο, έτσι, κάτι αντάξιο των ταλέντων μάρκετιγκ της εταιρίας των κκ. Knight & Lomas. Άντε λοιπόν, το γνωστοποιούν και στους κυρίους τους, στην Δύση, τον Άγιο Βερνάρδο και τον Πάπα, και όλοι μαζί ξεκιναν να κυριαρχίσουν τον κόσμο, με το Μέγα Μυστικό.
Γιατί να μην είχαν ήδη κυριαρχίσει τον κόσμο οι προκάτοχοι του... Μυστικού, άλλη υπόθεση. Ας αφήσουμε τα δύσκολα για αργότερα

Μόνο που, βρε παιδί μου, έτσι για ξεκάρφωμα, ό Βερνάρδος συνεχίζει το Χριστιανικό χαβά του, νηστείες, λόγους, και ο πάπας δεν προφταίνει να βγάζει βούλες υπερ των Ναΐτων, τι καλά παιδιά που είναι, και να τους συστήνει στην κάθε βασιλική αυλή. Γιατί άραγε; Ήταν μέσα στο κόλπο και ήθελε στα αλήθεια να διαλύσει την Καθολική Εκκλησία; Ο Πάπας; χμ...

Οι Ναΐτες, παρά την Μεγάλη Μυστική Γνώση, συνεχίζουν την αυστηρή Χριστιανική άσκησή τους, 26 "Πάτερ Υμων" με το που ξύπναγαν, 48 ωσπού να φάνε το πρωϊνό τους, και αντε αλλα 150 κατα την διάρκεια της ημέρας. Αυτά είναι καταγραμμένα, έτσι, δεν είναι φούμαρα των Baigent-Leigh. Γιά κάντε ένα πείραμα, να πείτε 200 "Πάτερ Υμων" μέσα σε μία μέρα (περίπου ένα κάθε 5 λεπτά), να δώ πόσος χρόνος θα σας μείνει για να κυριαρχήσετε τον κόσμο.

Επίσης οι Ναΐτες στην μάχη πάντα ψέλναν θρησκευτικούς ύμνους, Νικηφόρε Ουρανέ, μια που το ανέφερες, "Οχι σε έμας, όχι σε εμάς η Δόξα Κύριε αλλά σε Εσένα", και ένα σωρό άλλα ωραία Χριστιανικά. Αυτά επι διακόσια χρόνια. Για ξεκάρφωμα το κάναν και αυτό;

Απ'την άλλη, μπορει να πείτε οτι ίσως να ΜΗΝ μοιράστηκαν το περιβόητο μυστικό τους με τον Βερνάρδο (ΧΑΧΑ, ας γελάσω ισπανιστί), και τα υπόλοιπα boys back home, αλλά άρχισαν να κυριεύουν τον κόσμο έτσι μόνοι τους. Φυσικά δεν το είπαν ουτε στους χαμηλόβαθμούς Ναΐτες, μόνο η ηγεσία το ήξερε, και το ηγουμενίο της Σιών (ΧΑΧΑ ΧΑΧΑ(ισπανιστί, ή μάλλον γαλλιστί, δις)). Καί ήταν τόσο μαλάκας ο Βερνάρδος, ο γάτος, που κρεμμόταν όλη η Ευρώπη από την κάθε του κουβέντα. Το ίδιο και ο κάθε Πάπας, έτσι, που η μόνη δουλειά που ήξεραν ήταν το παιγνίδι της εξουσίας, ναι, ήταν τόσο χαζοι που δεν κατάλαβαν τίποτα, και για διακόσια χρονια παρείχαν στους Ναΐτες κάθε διευκόλυνση, κάθε κομφόρ, κάθε κονέ, και κάθε απαλλαγή από ανιαρές θρησκευτικές επιβαρύνσεις!

Τώρα, για πείτε μου, αν υπάρχει λοιπόν αυτό το Μέγα Πια Μυστικό, πιο θεωρείτε πιο πιθανό;

- Να ήταν και ο Βερνάρδος και ο κάθε Πάπας μέσα στο κόλπο, ή
- Να καορόιδευαν οι Ναΐτες τους πάντες, όλες τις διάνοιες της εποχής τους,
μέχρι να τους πάρει πρέφα ο μπουμπούνας, ο Φίλλιπος ο Ωραίος;

Ρωτάω, γιατί όπως καταλαβαίνετε, και τα δύο σενάρια μου φαίνονται κομματάκι απίθανα.

Κ.

Edited by - kynikos on 25/06/2004 11:10:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 11:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικηφόρε,

Δεν πιστεύω οτι οι Ναΐτες ήταν "εμπορευματοποιημένοι" με τον τρόπο που λες, γιατί την εποχή εκείνη δεν υπήρχε "καταναλωτική" κοινωνία.

Το κύριο καταναλωτικό προϊόν, ήταν η θρησκεία, και αντί για καταναλωτισμό, ο κόσμος είχε τη θρησκοληψία. Είναι, βέβαια, κι αυτό ένα είδος καταναλωτισμού.... και πιο κατάλληλος για την φτώχεια, αφού η άρνηση των αγαθών θεωρείται καλό πράγμα!
Εξαιρούνται, φυσικά, τα κειμήλια, αλλά αυτά παράγωνται εύκολα, και πολούνται ακριβά - πράγμα καλό για την "οικονομία".

Πάντως, αυτό που είναι αρκετά σίγουρο, είναι οτι οι Ναΐτες - καλώς ή κακώς - "εδημιούργησαν πλούτο" με οικονομικά ταχυδακτυλουργικά κόλπα, και έτσι ήταν, κατα κάποιο τρόπο, οι προπάτωρες του καπιταλισμού...

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 11:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, φίλε Κυνικέ,
"Πάντως, αυτό που είναι αρκετά σίγουρο, είναι οτι οι Ναΐτες - καλώς ή κακώς - "εδημιούργησαν πλούτο" με οικονομικά ταχυδακτυλουργικά κόλπα, και έτσι ήταν, κατα κάποιο τρόπο, οι προπάτωρες του καπιταλισμού..."
Κατι τετοιο ειχα κι εγω κατα νου......
Διοτι αλλο να ορμας στη μαχη ψελλοντας και ξερωντας οτι αν επιζησεις μπορει να καταληξεις ζαμπλουτος......
και αλλο να ψαλλεις τον παιανα και να ορμας στη μαχη ξεροντας οτι προστατευεις οικογενεια , δημοκρατια, τροπο ζωης, και αδιαφορωντας αν αυριο εισαι νεκρος και χωρις υλικες απολαβες...
Α, και ισως προδομενος απο την ιδια σου την πατριδα (Θ.Κολοκοτρώνης)!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy