ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Simon Templar
Νέο Μέλος

Israel
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 01:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simon Templar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι Oannes

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simon Templar
Νέο Μέλος

Israel
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 01:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simon Templar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή είμαι από εκείνους που υποστηριζουν τη θεωρία πως ο Τεκτονισμός προέρχεται καθαρά από τους Ιππότες του Ναού (και όλα αυτά περί οικοδόμων τα θεωρώ αστειότητες) ας μου εξηγήσει κάποιος πώς κολλάει το ξίφος σαν οικοδομικό εργαλείο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 01:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, Simon Templar και καλώς ήλθες!

Δεν ξέρω αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλες τις σελίδες του παρόντος θέματος, γιατί έχουμε ήδη αναφερθεί στο ζήτημα το οποίο θέτεις.

Λυπάμαι αν σε απογοητεύω, αλλά δεν αποδεικνύεται ιστορικά ότι ο Τεκτονισμός είναι απ' ευθείας απόγονος των Ναϊτών.

Επιρροές υπάρχουν φυσικά και κοινά αποκρυφιστικά στοιχεία πολλά...

Πρόσεξε, αγαπητέ μου!
Είναι τελείως διαφορετικό να λέμε ότι το μεν προέρχεται από το δε, με το ότι υπάρχουν κοινά στοιχεία, όπως υπάρχουν και με τους Αλχημιστές και με τους Ροδόσταυρους κλπ.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 02:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σε διευκολύνω στην αναζήτησή σου, αγαπητέ Simon Templar, να σε παραπέμψω στη σελίδα 19 του παρόντος θέματος, όπου είχε αναφερθεί:

quote:
Το 1737, ο Α Μ. Ramsay (Σκώτος στην καταγωγή, παιδαγωγός των υιών του Ιακώβου ΙΙΙ Στιούαρτ και Μέγας Διδάσκαλος της Μεγάλης Στοάς του Παρισιού), επηρεασμένος από τους Ιησουίτες του Κλερμόν και τους Ιακωβίτες, υποστήριξε, ενώπιον της Μεγάλης Στοάς της Γαλλίας, την καινοφανή θεωρία περί Ναϊτικής καταγωγής του Ελευθεροτεκτονισμού μέσω του Σκώτου Βασιλέα Ρόμπερτ Μπρους, προστάτη των εξορισθέντων υπό του Πάπα Ναϊτών.

Σύμφωνα με το Ramsay, ο Βασιλέας της Σκωτίας Μπρους ίδρυσε την 24η Ιουνίου 1314 (όπως αναφέρει το απόσπασμα το οποίο παρέθεσε ο demo), μετά από τη νίκη του στη μάχη του Μπάννοκμπαρν κατά των Άγγλων, το Τάγμα των Χαροντίμ.

Η εβραϊκή λέξη Χαροντίμ αναφέρεται στους "ανώτερους" ή στους "δυνατούς" και συγκεκριμένα, στους επιστάτες των οικοδομών του Ναού του Σολομώντος.

Υποτίθεται ότι το Τάγμα αυτό, αποτελούμενο από τους Ναΐτες, οι οποίοι είχαν καταφύγει στην Σκωτία μετά από το διωγμό τους στη Γαλλία, βοήθησαν τον Μπρους στον πόλεμο κατά των Άγγλων.

Αργότερα, το 1754, ο Ιππότης de Bonneville, βασισμένος στο Ramsay, ίδρυσε τον Τύπο της Τελειοποιήσεως με 25 Βαθμούς, Ναϊτική ιδεολογία και έδρα το Κολλέγιο των Ιησουιτών του Κλερμόν. Ο Τύπος αυτός μεταλαμπαδεύτηκε από τον Σ. Μορίν στις ΗΠΑ και συστηματοποιήθηκε - αναδιοργανώθηκε ως Σκωτικός Τύπος (έχοντας πλέον 33 Βαθμούς) από τον γνωστό μας Albert Pike (έχουμε ήδη αναφερθεί στο φίλτατο).

Αυτά για την ιστορία...



Να συμπληρώσω τα εξής:

Σύμφωνα με την αρκετά δημοφιλή θεωρία, η οποία τεκμαίρεται πως ο Τεκτονισμός είναι σύγχρονος απ' ευθείας απόγονος των μεσαιωνικών Ιπποτών Ναϊτών, μετά από τη διάλυση του Τάγματος των Ιπποτών Ναϊτών από τον Πάπα και την εκτέλεση του τελευταίου Μαγίστρου των Ναϊτών, του Ιακώβου ντε Μολαί, κάποιοι Ιππότες Ναΐτες κατέφυγαν στην Σκωτία και συγκεντρώθηκαν στο μυστηριώδες όρος Χέρεντομ κοντά στο Κιλγουίννινγκ, όπου, για να προστατεύσουν τα μυστικά τους και για να προστατευθούν από τους διωγμούς, μετέβαλλαν τους εαυτούς τους σε Ελευθεροτέκτονες.

Ένα βασικό πρόβλημα με αυτήν τη θεωρία είναι, ότι στην Σκωτία δε διώχθηκαν ποτέ οι Ναΐτες και συνεπώς, δεν είχαν λόγο να κρυφτούν και να επανεμφανισθούν ως κάποια άλλη οργάνωση.
Μάλιστα, ο Ηγούμενος του Τόρπιτσεν, ο πρώτος ιεραρχικώς Ναΐτης της Σκωτίας, παρέμεινε μέλος της Σκωτικής Κυβέρνησης λόγω της Ναϊτικής του ιδιότητας μέχρι την εποχή της Προτεσταντικής Μεταρρύθμισης.

Συνεπώς, ο Τεκτονισμός (ιδίως ο Σκωτικός Τύπος) απλά ενσωμάτωσε Γνωστικές διδασκαλίες, θεματοφύλακες των οποίων υπήρξαν οι Ναΐτες.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 02:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς!

Zadok, δεν έγραψα ότι ο πατέρας κλείνει την πόρτα! Άλλωστε δεν είμαι της θεωρίας του πατέρα - τιμωρού.

Oannes, πολύ ωραία τα κάλαντα. Πού όμως να πρωτογράψουμε...

Simon Templar, καλώς όρισες. Εμένα πάλι το nick σου μου θυμίζει Αρσέν Λουπέν... για άλλους μυστηριώδεις λόγους. Ίσως τα πούμε αυτά εν καιρώ.

Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου για το ξίφος. Πιστεύω κι εγώ ότι ο Τεκτονισμός έχει δεχθεί έντονη επιρροή από τους Ναΐτες (όπως όλες οι ευρωπαϊκές εταιρίες που ακολούθησαν) αλλά πραγματικά δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι αποτελεί συνέχειά τους.

Δεν ξέρω από πού ακριβώς προέρχονται οι παραδόσεις και τι πίστευαν εσωτερικά οι Ναΐτες για τους οικοδόμους τα οποία μπορεί να πέρασαν και στον Τεκτονισμό, εξωτερικά όμως είχαν αρκετή σχέση με τους λιθοδόμους. Το σπαθί πού κολλάει; Δεν θυμάμαι να το έχω δει ως ναϊτικό έμβλημα. Εννοείς την καθαρά πρακτική ή τη μυστικιστική του σημασία; Μπερδεύτηκα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 02:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς No 2:

Zadok, δεν σε πρόλαβα!

Να και μια καινοφανέστερη θεωρία: Αν ο Τεκτονισμός προϋπήρχε των Ναϊτών;

(Λέμε, τώρα...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 03:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουπς!

Zadok, δεν έγραψα ότι ο πατέρας κλείνει την πόρτα! Άλλωστε δεν είμαι της θεωρίας του πατέρα - τιμωρού.


Οκ, καλέ μου!

Κι εγώ υπέθεσα ότι έτσι πρέπει να είναι, αλλά τώρα το διευκρινίσαμε κιόλας.

quote:
Να και μια καινοφανέστερη θεωρία: Αν ο Τεκτονισμός προϋπήρχε των Ναϊτών;

(Λέμε, τώρα...)


Αυτό μάλλον είναι ελαφρώς πιθανότερο...
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 13:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λοιπόν, μπήκα στην περιέργεια να ερευνήσω τις ρίζες του Τεκτονισμού και ορίστε 12:

1. Από τους Πατριάρχες
2. Από τα παγανιστικά μυστήρια
3. Από την οικοδόμηση του Ναού του Σολομώντα
4. Από τις Σταυροφορίες
5. Από τους Ναΐτες (οι Ναΐτες πάντα έχουν σχέση)
6. Από τα Ρωμαϊκά Κολλέγια των Τεχνιτών
7. Από τους λιθοδόμους των μεσαιωνικών χρόνων
8. Από τους Ροδόσταυρους του 16ου αιώνα
9. Από τον Όλιβερ Κρόμγουελλ
10. Από τον Τσαρλς Στιουαρτ για πολιτικούς λόγους
11. Από τον Κρίστοφερ Ρεν (Wren) κατά την οικοδόμηση του Αγίου Παύλου
12. Από τον Ντεζαγκυλιέ και τους περί αυτόν το 1717.

Όπως όμως ορθώς παρατηρεί η φίλη μου* που αράδιασε αυτήν την εγκυκλοπαιδική λίστα, η απαρίθμηση είναι παραπλανητική διότι σημαίνει ότι μια από αυτές τις εκδοχές θα είναι η σωστή. Αλλά ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι ένα διττό σύστημα, μίγμα δυο διαφορετικών παραδόσεων: από τη μια των πραγματικών τεκτόνων (οικοδόμων, λιθοδόμων, τεχνιτών) και από την άλλη των θεωρητικών για τις μεγάλες αλήθειες της ζωής και του θανάτου.

Τέλος πάντων, η φίλη μου έχει πάρα πολλά να μας πει τα οποία τα βρίσκω ενδιαφέροντα και μάλιστα δεν τα βγάζει από το μυαλουδάκι της αλλά αναφέρεται σε εκείνους που τα είχαν πει και εκείνη τα συνέλεξε.

Αλλά πέρα από το 1717 -ή μάλλον πριν από αυτό- ο Τεκτονισμός υπήρχε, έστω "εμβρυακά".

Χωρίς να πάω πολύ πίσω, στέκομαι σε μια καταγραφή του Ελίας Άσμοουλ ο οποίος στο ημερολόγιό του, στις 16 Οκτωβρίου 1646 σημειώνει: "I was made a Freemason at Warrington in Lancashire with..." και αναφέρει τα ονόματα των μελών μιας Στοάς, το οποίον όλο μαζί σημαίνει ότι ήδη από τότε υπήρχαν και τέκτονες που δεν ήταν επαγγελματίες τεχνίτες αλλά θεωρητικοί.

Υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία και νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε μια ωραία συζήτηση, εκτός αν αυτά είναι πολύ γνωστά και μόνο σε μένα κάνουν εντύπωση.

Χωρίς να παριστάνω τον ειδικό, έχω να συμπληρώσω τα εξής:

quote:

Σύμφωνα με την αρκετά δημοφιλή θεωρία, η οποία τεκμαίρεται πως ο Τεκτονισμός είναι σύγχρονος απ' ευθείας απόγονος των μεσαιωνικών Ιπποτών Ναϊτών, μετά από τη διάλυση του Τάγματος των Ιπποτών Ναϊτών από τον Πάπα και την εκτέλεση του τελευταίου Μαγίστρου των Ναϊτών, του Ιακώβου ντε Μολαί, κάποιοι Ιππότες Ναΐτες κατέφυγαν στην Σκωτία και συγκεντρώθηκαν στο μυστηριώδες όρος Χέρεντομ κοντά στο Κιλγουίννινγκ, όπου, για να προστατεύσουν τα μυστικά τους και για να προστατευθούν από τους διωγμούς, μετέβαλλαν τους εαυτούς τους σε Ελευθεροτέκτονες.


Ακριβώς. Ναΐτες όμως κατέφυγαν και στην Πορτογαλία και στη Γερμανία, αν δεν απατώμαι, και στην Ιταλία, και σε άλλες περιοχές ολόγυρα οι οποίες ήταν ασφαλέστερες. Εκεί υπήρξε μια κατά κάποιο τρόπο σκιώδης συνέχειά τους, αφού το Τάγμα είχε διαλυθεί.
Στη Σκωτία όμως, είτε το έφεραν οι συγκυρίες είτε υπήρχαν λόγοι, η συνέχεια υπήρξε πιο ουσιαστική. Χωρίς να αστειεύομαι, θα χρησιμοποιήσω την έκφραση "Αν δεν ταιριάζαμε δεν θα συμπεθεριάζαμε".

quote:

Spiral: Να και μια καινοφανέστερη θεωρία: Αν ο Τεκτονισμός προϋπήρχε των Ναϊτών;

(Λέμε, τώρα...)

Zadok: Αυτό μάλλον είναι ελαφρώς πιθανότερο...


Τι συνέβαινε λοιπόν στη Σκωτία, ή τι είχε συμβεί εκεί και μάλιστα πριν την επίσημη ίδρυση του Τάγματος των Ναϊτών;

Έχω και ένα bonus για το Simon Templar, βρήκα τις σχέσεις Ναϊτών και Χιράμ αλλά και των μαιτρ-Ζακ...

________________________

* Nesta Webster, "Secret Societies"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 22:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, πάλι ξεφεύγεις...

Τέλος πάντων, να μη σε καταπιέζω... Αν θεωρείς ότι είναι καλό να αναφερθείς σε τέτοια ζητήματα και "βρήκες την σχέση", όπως λες χαρακτηριστικά, είδωμεν...
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 23:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν ξεφεύγω εγώ, ή αν οι Ναΐτες... είχαν ξεφύγει τελείως.

Πάντως νομίζω ότι μαθαίνοντας διάφορες πτυχές της ιστορίας καταλαβαίνει κανείς καλύτερα. Και προσπαθώ να στέκομαι σε πτυχές που δεν είναι τόσο αόριστες, αλλά κάπως βασίζονται.

Τέλος πάντων. Οι Ναΐτες που όποια πέτρα κι αν σήκωνες θα τους έβρισκες από κάτω, είχαν ανακαλύψει και το θρύλο του Χιράμ και τα λοιπά και τα λοιπά, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία που ίσως μάλιστα είναι και ευκόλως εννοούμενη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 04:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(...) είχαν ανακαλύψει και το θρύλο του Χιράμ (...)

Μα... ήταν χαμένος και τον ανακάλυψαν;
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 13:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, παιδί μου, πώς να χαθεί ο Χιράμ.

Αλλά νομίζω ότι ο Χιράμ αντιπροσώπευε μια παράδοση που δεν ήταν γνωστή τοις Ευρωπαίοις, την ανακάλυψαν λοιπόν οι Ναΐτες και την προσέθεσαν στη συλλογή τους- για να την παραλάβουν στη συνέχεια και οι άλλοι. Οι άλλοι, ντε!

Ενδιαφέρον, αν θυμηθούμε ότι οι Ναΐτες θεωρητικά (θεωρητικά, λέγω) λόγω προδιαγραφών δεν ήταν υποχρεωμένοι σε τέτοια προχωρημένη κουλτούρα.

Όλα τα ανακάλυπταν όμως, μέχρι και τον απολεσθέντα λόγο ανακάλυψαν. Είχαν ταλέντο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 16:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... Κάτι μου λέει ότι αναφέρεσαι στο Compagnonnage και τη Γαλλική παράδοση.

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά στην παράδοση του NAYMOUS GRAECUS.

Είναι χρήσιμη και για το άλλο θέμα μάλλον (της Αρκαδίας).

Θα συγκεντρώσω κάποια στοιχεία (αν δε με προλάβεις).
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Simon Templar
Νέο Μέλος

Israel
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 21:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simon Templar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτίστως να σας ευχαριστήσω για τις απαντησεις που μου δώσατε. δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν πολλές εκδοχές περι καταγωγης του Τεκτονισμού και το μόνο σίγουρο είναι ότι οι επίδοξοι ερευνητές δεν διακατέχονται απο αντικειμενικότητα. ομως θα ξαναπώ ότι ένα σύστημα ή τάγμα όπως ο Τεκτονισμός που διατείνεται ότι προέρχεται από τους λιθοξόους του μεσαίωνα χρησιμοποιεί κατά κόρον το ξίφος ως σύμβολο το οποίο δεν κολλάει με την οικοδομική τέχνη. το σφυρί ας πούμε που συναντάται στα κρυπτικά ναι. Το νήμα της σταθμης ναι. Η σμίλη ναι. Αλλα το ξίφος δεν έχει καμία σχέση με την οικοδομή. Είναι καθαρά ιπποτικό. ή μήπως όχι?
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simon Templar
Νέο Μέλος

Israel
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 21:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simon Templar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλα μήπως κι ο Χιραμ δεν είναι ο Molay?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 21:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Τεκτονισμός που διατείνεται ότι προέρχεται από τους λιθοξόους του μεσαίωνα χρησιμοποιεί κατά κόρον το ξίφος ως σύμβολο το οποίο δεν κολλάει με την οικοδομική τέχνη.

Αγαπητέ μου, επέτρεψέ μου να επαναλάβω τα γραπτά μου, τα οποία είναι διατυπωμένα σε άπταιστα και αρκούντως σαφή Ελληνικά:

quote:
(...) ο Τεκτονισμός (ιδίως ο Σκωτικός Τύπος) απλά ενσωμάτωσε Γνωστικές διδασκαλίες, θεματοφύλακες των οποίων υπήρξαν οι Ναΐτες.

Εάν μπορείς και θέλεις, ερεύνησε το συμβολισμό και την χρήση του ξίφους στον Τεκτονισμό.

Τα ερωτήματά σου θα απαντηθούν...

quote:
Αλλα μήπως κι ο Χιραμ δεν είναι ο Molay?

Αυτό πάλι από πού προέκυψε

Αγαπητέ φίλε, εάν η πηγή σου (όπως υποψιάζομαι) είναι το αντίστοιχο βιβλίο των Christopher Knight & Robert Lomas, θα πρέπει να λάβεις πολλά περισσότερα υπ' όψιν σου, πριν προβείς σε εξαγωγή τέτοιου είδους συμπερασμάτων.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/01/2005 21:52:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 22:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, φιλτάτη Zadok, αναφέρομαι στο Compagnonnage και στα περί αυτώ. Άσε που μου ξετρυπώνουν και κάτι Ασσασσίνοι στη μέση και δεν ξέρω πού να τους βολέψω, θα τους αφήσω στο waiting list. Εμφανίζεται και ο Λαρμένιους με τους αφορισμούς του, πολύ στενόχωρη η κατάσταση (αναφορά του Manuel des Chevaliers de l'Ordre du Temple).

To Naymous Graecus θα το χειριστείς καλύτερα από μένα, άρα μπαίνω κι εγώ στο waiting list του τόπικ.

Ας (αντι)γράψω όμως κάτι άλλο για να παρηγορηθώ στο μεταξύ:

"Εκτός από μοναχοί, στρατιώτες και τραπεζίτες, οι Ναΐτες ήταν και φοβεροί αλχημιστές. Όχι μόνο μετέτρεπαν το σίδηρο σε χρυσό, το λινάρι σε μετάξι και τα χαλίκια σε διαμάντια [Σημείωση δική μου: ό,τι πείτε.] αλλά και στο όνομα του Θεού και με τη βοήθειά του αφιερώνονταν σε πρακτικές εσωτερισμού προωθώντας την άνοδο του ανθρώπου και την ηθική και πνευματική του τελειοποίηση, μιμητές του βιβλικού Σολομώντα και του αρχιτέκτονά του Χιράμ, του μυθικού ιδρυτή της Μασονίας."

(Από το "Η καταραμένη αδελφότητα" του Roberto Gervaso. Όμως η Nesta τα γράφει καλύτερα.)

quote:

Αγαπητέ μου, επέτρεψέ μου να επαναλάβω τα γραπτά μου, τα οποία είναι διατυπωμένα σε άπταιστα και αρκούντως σαφή Ελληνικά:


Δεν χωρεί αμφιβολία περί τούτου, αλλά περί ξίφους δεν βλέπω τίποτα.

quote:

quote:Αλλα μήπως κι ο Χιραμ δεν είναι ο Molay?

Αυτό πάλι από πού προέκυψε?


Frère Jacques,
Frère Jacques,
Dormez vous?
Dormez vous?
Sonnez les matines,
Sonnez les matines,
Din, din, don!
Din, din, don!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 23:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα! Έχω homework να κάνω...


quote:
...αλλά περί ξίφους δεν βλέπω τίποτα.

Δηλαδή, σαν τί να δεις, καλέ μου;

quote:
quote:Αλλα μήπως κι ο Χιραμ δεν είναι ο Molay?

Αυτό πάλι από πού προέκυψε?
----------------------------------
Frère Jacques,
Frère Jacques,
Dormez vous?
Dormez vous?
Sonnez les matines,
Sonnez les matines,
Din, din, don!
Din, din, don!



Ό,τι πείτε εσείς οι άντρες...
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 04:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
il Mestiere delle Armi...και bonus!
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 17:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λοιπόν. Ο φίλος μας ο Simon Templar μπερδεύει το ξίφος με τα άλλα εργαλεία και κατόπιν τούτου θα πρέπει κάποια να του εξηγήσει σε άπταιστα και αρκούντως σαφή ελληνικά, ότι το ξίφος εντάσσεται σε άλλη μυστικιστική εργαλειοθήκη και δεν έχει σχέση με την οικοδομική τέχνη αυτήν καθαυτήν. Αυτό προσπαθώ να πω αλλά δεν είμαι και τόσο καλός στις ερμηνείες, γι' αυτό ζητείται κάποιος/κάποια που να προσφέρει εθελοντική εργασία και να τα πει καλύτερα.

Καλή μου Zadok, τι άλλες αλληγορικές φράσεις να χρησιμοποιήσω, ούτε από τη Rennes le Chateau να ήμουν. (Οι τόνοι άλλοι φορά, όταν χρησιμοποιήσω το κατάλληλο πρόγραμμα!) Τι Jacques γράφω, τι din-din-don γράφω για να χτυπήσω καμπανάκια, ούτε παραγγελία να το είχα κάνει το ασματίδιον. Τέλος πάντων, θα το πω με απλοϊκά δικά μου λόγια: Μια παραλλαγή του μύθου του Hiram Abiff στη θέση του Hiram χρησιμοποιεί το Maitre Jacques (οι τόνοι, είπαμε, άλλη φορά). Όταν συνέβη το αποτρόπαιο με το Ζακ ντε Μολαί, καθώς τα ονόματα έτυχε να συμπίπτουν, οι Ναΐτες κατά κάποιο τρόπο ανήγαγαν τον ντε Μολαί στη θέση του παραδοσιακού μαιτρ Ζακ. Ο οποίος Ζακ ντε Μολαί, ούτως ειπείν, έγινε ο νέος Ζακ - σύμβολο θυσίας αλλά και κατ' επέκταση σύμβολο της θυσίας του Τάγματος.

Έτσι λοιπόν ο Χιράμ δεν είναι ο ντε Μολαί, φίλε Simon Templar, αλλά αντίστροφα ο ντε Μολαί είναι σαν (προσοχή στο "σαν") ένας Χιράμ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, ας τα πάρουμε ένα-ένα, για να μην έχεις και τη λανθασμένη αίσθηση ότι σε αποπαίρνω (όπως χαρακτηριστικά έγραψες σε άλλο θέμα):

quote:
Ο φίλος μας ο Simon Templar μπερδεύει το ξίφος με τα άλλα εργαλεία και κατόπιν τούτου θα πρέπει κάποια να του εξηγήσει σε άπταιστα και αρκούντως σαφή ελληνικά, ότι το ξίφος εντάσσεται σε άλλη μυστικιστική εργαλειοθήκη και δεν έχει σχέση με την οικοδομική τέχνη αυτήν καθαυτήν. Αυτό προσπαθώ να πω αλλά δεν είμαι και τόσο καλός στις ερμηνείες, γι' αυτό ζητείται κάποιος/κάποια που να προσφέρει εθελοντική εργασία και να τα πει καλύτερα.

Το παρόν θέμα ονομάζεται "Το μυστικό των Ναϊτών" και ουχί "Το μυστικό σπαθί των Τεκτόνων".

Συνεπώς, αφού εξαντλήσαμε το ζήτημα της σχέσης των Ναϊτών με τους Τέκτονες και αποκλείσαμε την πιθανότητα οι δεύτεροι να προέρχονται από τους πρώτους, παρά τις ποικίλες αλληλεπιδράσεις, καλό θα ήταν όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες επί του Τεκτονισμού, ν' απευθυνθεί στα ανάλογα θέματα ή ακόμα καλύτερα, στις σχετικές πηγές πληροφόρησης.

Τώρα, αφού επιμένετε να το πω με περισσότερα λόγια, ορίστε:
Ευκόλως εννοούμενο είναι, ότι η διατύπωση "το ξίφος είναι εργαλείο για τους τέκτονες" είναι απολύτως λανθασμένη.
Το ξίφος δεν είναι οικοδομικό εργαλείο και δε θα μπορούσε να είναι άλλωστε.
Τα οικοδομικά εργαλεία ή απλά εργαλεία του τέκτονος αναφέρονται ρητά σε σχετική βιβλιογραφία και είναι τα γνωστά οικοδομικά εργαλεία.
Από κει και πέρα, το αν έχει θέση το ξίφος στην τεκτονική πρακτική και με ποιόν τρόπο, είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο".
Εάν έχει θέση, μπορεί να είναι Ναϊτικό κατάλοιπο, αλλά μπορεί και όχι, αφού αποτελεί πανάρχαιο πολεμικό εφόδιο.

quote:
Καλή μου Zadok, τι άλλες αλληγορικές φράσεις να χρησιμοποιήσω, ούτε από τη Rennes le Chateau να ήμουν. (Οι τόνοι άλλοι φορά, όταν χρησιμοποιήσω το κατάλληλο πρόγραμμα!) Τι Jacques γράφω, τι din-din-don γράφω για να χτυπήσω καμπανάκια, ούτε παραγγελία να το είχα κάνει το ασματίδιον. Τέλος πάντων, θα το πω με απλοϊκά δικά μου λόγια: Μια παραλλαγή του μύθου του Hiram Abiff στη θέση του Hiram χρησιμοποιεί το Maitre Jacques (οι τόνοι, είπαμε, άλλη φορά). Όταν συνέβη το αποτρόπαιο με το Ζακ ντε Μολαί, καθώς τα ονόματα έτυχε να συμπίπτουν, οι Ναΐτες κατά κάποιο τρόπο ανήγαγαν τον ντε Μολαί στη θέση του παραδοσιακού μαιτρ Ζακ. Ο οποίος Ζακ ντε Μολαί, ούτως ειπείν, έγινε ο νέος Ζακ - σύμβολο θυσίας αλλά και κατ' επέκταση σύμβολο της θυσίας του Τάγματος.

Έτσι λοιπόν ο Χιράμ δεν είναι ο ντε Μολαί, φίλε Simon Templar, αλλά αντίστροφα ο ντε Μολαί είναι σαν (προσοχή στο "σαν") ένας Χιράμ.


Καλέ μου Σπείρε, εδώ θα μου επιτρέψεις να σου θυμήσω, ότι παρ' ότι αυτός ο συσχετισμός είναι αρκετά διαδεδομένος και σωστά τον μεταφέρεις, προσωπικά τον θεωρώ αρκετά επιφανειακό.
Ο μεν μύθος με το δε θρύλο έχουν ποικίλες και ουσιαστικές διαφορές και η μελέτη τους αποτελεί δύσκολο πόνημα ετών για πολλούς αποκρυφιστές.
Η δε εμφάνιση του Compagnonnage στη Μεσαιωνική Γαλλία και ο περίφημος Μαître Jacques δεν είναι σαφές το πόσο σχετίζονται με το λεγόμενο θεωρητικό τεκτονισμό, αν και μπορεί να επέδρασαν αργότερα στη λεγόμενη Γαλλική παράδοση.
Άρα, είναι ιστορικός αναχρονισμός να θεωρούμε ότι το μεν συνδέει το δε.

Ελπίζω να σε κάλυψα αρκετά, αγαπητέ μου ιππότη.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 08/01/2005 22:09:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκου να σου πω, Zadok, θα πάψεις να βάζεις τόνους και να με κομπλάρεις; Ορίστε λοιπόν, Maître, Château, Bérenger Saunière… Ουφ!

Για τα σπαθιά τώρα, δεν αμφέβαλλα ότι θα τα έγραφες τόσο ωραία όσο τα έγραψες, γι’ αυτό και σου έτεινα το λόγο. (Και ποιο είναι το σύμβολο του λόγου;) Νομίζω ότι αφ’ ενός το τόπικ έχει ευρείς θεματολογικούς ορίζοντες και αφ’ ετέρου εδώ κουβεντιάζουμε πιο ήρεμα. (Σss… μη μας πάρουν είδηση.)

Για το Μαître Jacques συμφωνώ μαζί σου, τουλάχιστον όμως να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν συμπίπτει με το Jacques de Molay.

Και μιας και γράφω σε πολυτονικό, θα ήθελα κάποτε να συζητήσουμε για τον Arsène Lupin… ή ίσως στο κατάλληλο τόπικ, να κρατάμε και τους τύπους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 03:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Και ποιο είναι το σύμβολο του λόγου;)

Αχ, please... Ας μην την κάνουμε πάλι "Χριστιανική" την κουβέντα.

quote:
Νομίζω ότι αφ’ ενός το τόπικ έχει ευρείς θεματολογικούς ορίζοντες και αφ’ ετέρου εδώ κουβεντιάζουμε πιο ήρεμα. (Σss… μη μας πάρουν είδηση.)

Η ευρύτητα μας έφαγε.

Τέλος πάντων, σταματώ την γκρίνια γιατί θα μας ακούσουν!

Πάω για ψυχολογική αναβάθμιση...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 09/01/2005 03:53:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 16:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού την είδες τη χριστιανική κουβέντα, χριστιανή μου;

Για το Ζορρό έγραφα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 16:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι γνώμες του καθενός, πάνω στο θέμα της Ιστορίας, του Βίου και της Διαδοχής των Ναϊτών, παρουσιάζουν τα ίδια ‘συμπτώματα’ με τους ισχυρισμούς εκείνων που δηλώνουν ό,τι έχουν στην κατοχή τους ένα κομματάκι από τον Τίμιο Σταυρό. Εάν συγκεντρώναμε όλα αυτά τα κομματάκια και ανακατασκευάζαμε τον Σταυρό, θα φθάναμε στο συμπέρασμα ό,τι το μήκος του ήταν γύρω στα 8 χιλιόμετρα και το ύψος του Ιησού ανάλογο. Τελικό συμπέρασμα; ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

Μελετώντας την Ιστορία των Ναϊτών, ο καθένας θα βγάλει το δικό του, μοναδικό και πολύ διαφορετικό συμπέρασμα από αυτά των υπολοίπων. Άλλοι θα συγκινηθούν, άλλοι θα τρομάξουν, άλλοι θα ερωτευτούν, άλλοι θα σιχαθούν, άλλοι θα σεβαστούν, άλλοι θα κλέψουν, άλλοι θα αδιαφορήσουν και γιατί όχι, κάποιοι θα θυμηθούν...δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω κανέναν από όσους ισχυρίζονται κάτι τέτοιο, αρκεί να έχουν βρεί συνειδητά τη χρυσή τομή ανάμεσα στη φαντασίωση και την ανάμνηση.

Όπως και να ‘χει, οι Ναϊτες παρήλθαν και άφησαν πίσω τους ένα τεράστιο Έργο, άσχετα αν για κάποιους ήταν θετικό και για κάποιους άλλους αρνητικό. Σημασία έχει το Έργο που παράγουμε Εμείς Σήμερα. Πιστεύω πως αν ήταν αρκετά αξιόλογο δεν θα εμμέναμε στις διαμάχες του παρελθόντος, αλλά θα ‘πεθαίναμε’ στις μάχες του σήμερα.

Μη θέλοντας να αφήσω το στίγμα της σκληρής κριτικής και της εναντίωσης στα λόγια μου, σας παραθέτω την ‘Ιστορία των Ναϊτών και των υπόλοιπων Ιπποτών του Σταυρού’, όπως την είδαν και τα ματάκια μου μέσα από τις γκραβούρες του Gustave Dore. Χαμογελάστε, δακρύστε, αδιαφορήστε, φαντασιωθείτε, θυμηθείτε...όπως εσείς νομίζετε.


"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 17:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, εδώ είναι παραδεισένια ήσυχα
Φτού-φτού

Να προσθέσω κι εγώ για τα εργαλεία του τέκτονος,αυτά παρουσιάζονται κανονικά στη μύηση του κάθε βαθμού στον μυούμενο και σε αυτά δεν συμπεριλαμβάνεται το ξίφος.
Ο συμβολισμός του είναι άλλος.

Δεν καταλαβαίνω επίσης,γιατί να γίνει συσχετισμός του Molay (υπαρκτό πρόσωπο ίσως), με τον Χιράμ,υπαρκτό πρόσωπο μεν αλλά τίποτε απ' ό,τι ο τεκτονισμός αναφέρει γι αυτόν δε συνέβει.
Και αν υποθέσουμε πως και οι δύο "θυσιάστηκαν" κατά κάποιον τρόπο,(συμβολικά το βλέπουμε τώρα),δεν βρίσκω πολλά κοινά στην μία ιστορία και στην άλλη εκτός από το πτώμα .

(Πάντως θα προτιμούσα να τον λέγαμε Χιράμ Αββί ή Αβί ή τελος πάντων Χιράμ.Το Hiram Abbif ή Abiff,εκτός του ότι είναι κάκιστη μεταφορά του εβραικού ονόματος και που ακόμα και τέκτονες χρησιμοποιούν,μου θυμίζει Corned Beef)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 01:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Prince of Pentacles καλώς ήρθες από τα μέρη μας.

Εξαιρετική η ιδέα σου για τα χαρακτικά του Doré, αλλά προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο αυτά που έγραψες.

Φίλτατε Gothic, ο συσχετισμός Χιράμ – ντε Μολαί έγινε, στο πλαίσιο των διασταυρούμενων παραδόσεων. Για το Χιράμ δεν μπορούμε να γνωρίζουμε βέβαια την πλήρη πραγματικότητα. Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την εκδοχή να υπήρξε αληθινά, ούτως ή άλλως πάντως έχει κάνει πολλή δουλειά και ο (ωραίος) μύθος. Για τον ντε Μολαί όμως, γιατί αναρωτιέσαι αν ήταν υπαρκτό πρόσωπο; Τόσα και τόσα έχουν γραφεί, μέχρι σινδόνη τον έκαναν…

quote:

Πάντως θα προτιμούσα να τον λέγαμε Χιράμ Αββί ή Αβί ή τελος πάντων Χιράμ.


Τώρα που γνωριστήκαμε, ας τον λέμε Χιράμ.

[Α, δεν σας είπα, κατέβασα το Mozilla Firefox και διασκεδάζω. Καινούργιο κοσκινάκι μου. Είναι σχεδόν τόσο καλό όσο και το Netscape.]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 10:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Spiral ούτε για τον Molay ούτε για τον Χιράμ αμφιβάλλω εγώ.Απλά επειδή κάποιοι άλλοι αμφιβάλλουν το εξέφρασα έτσι.

Το Mozilla είναι υπέροχο.Το χρησιμοποιώ πολύ καιρό.
Θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 11:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τυχόν ενδιαφερόμενους, σημειώνω ότι λέμε μερικά διδακτικά πραγματάκια και εδώ:


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1074&whichpage=4&ARCHIVE=


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1072&whichpage=8&ARCHIVE=

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simon Templar
Νέο Μέλος

Israel
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 22:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simon Templar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω άπαντα τα μέλη του forum και ιδιαιτέρως τους γράφοντες στο παρόν τόπικ.

'Οσοι εξ υμών είδαν την ταινία NATIONAL TREASURE είμαι βέβαιος οτι θα κατάλαβαν την στενή σχέση Ναιτών>>>Τεκτόνων. Ευτυχώς στις ΗΠΑ, ακόμα και μέσα από ταινίες, τα πράγματα λέγονται με το όνομά τους.

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy