ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 14:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επ, σε τσάκωσα, Oculatis Abis!

quote:
...για να θυμηθούμε και το τι έκαναν οι Ναϊτες κάτω από τον Ναό


Τί έκαναν δηλαδή και μας κλείνεις και το μάτι;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 16:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μόλις ψήφισα και back again!

Φίλη μου καλή, καλή μου φίλη Zadok. Ως γνωστόν οι Ναϊτες είχαν εγκατασταθεί στα υπόγεια του Ναού του Σολομώντα κι έκαναν ανασκαφές για να βρούνε διάφορα έγγραφα (γεννεαλογικά δέντρα από την εποχή του Ιησού) και πολύτιμα κειμήλια. Ο υπόγειος χώρος του Ναού θεωρούνταν προστατευόμενος ως μέρος όπου έμεναν οι Ναϊτες. Έτσι έκαναν ανασκαφές ανενόχλητοι...

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 17:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααα... είπα κι εγώ...

Σ' ευχαριστώ, καλέ μου!


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 21:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok,

Τέτοια υπονοούμενα από σεμνό άτομο σαν εσένα... τς, τς, τς

Φίλε, Occulatis Abis. Γιατί να βλέπουμε πάντα το πιο φανταστικό, και όχι το πιο λογικό. Ναι, οι Ναΐτες εγκαταστάθηκαν στο τζαμι του Θόλου του Βράχου (πρωιν Ναο του Σολωμόντα). Και όχι, παρεπιμπτόντως, στα υπόγειά του! Ηταν ευγενείς στο κάτω-κάτω, σιγα μην τους βάζαν στο μπουντρούμι...

Πιθανότατα να θέλαν να κάνουν κάτι τα πρώτα εννιά χρόνια της υπαρξής τους, εφόσον δεν επιστράτευσαν και άλλα μέλη, καί εννιά νομάτοι όσο γεροί και να είναι δεν θα μπορούσαν να προστατέψουν ΟΛΟΥΣ τους δρόμους προς τους Αγίους Τόπους (που ήταν ο δηλωμένος σκοπός των Ναΐτων)

Λέγεται οτι ψάχναν την «Κιβωτό της Διαθήκης». Και γιατί όχι; Μέσα στην θρησκοληψία και την άγνοια της εποχής, γιατί να μήν ψάχναν το "συμβόλαιο" που έκανε ο "θεός" (και γραπτώς μάλιστα) με τους Ισραηλίτες οτι αυτοί (και κατα συνέπεια η Χριστιανοσύνη) ήταν ο εκλεκτός λαός;

Ήταν εποχή που τα κειμήλια είχαν μεγάλη πέραση... Όταν κάναν πλιάτσικο πρώτα παίρναν τα κειμήλια απο τις εκκλησίες, και μετά το χρυσάφι!
Πίστευαν - ασυζητητί - στις μαγικές ιδιότητες των λειψάνων των αγίων, κλπ.
Θά επανέρθω σε αυτό το θέμα γιατί νομίζω οτι η "εκδοτική βιοτεχνία" το εκμεταλεύεται ραγδαία. (Βασιζόμενη στην σημερινή μας θέληση να πιστέψουμε σε "μαγικά" ιερά λείψανα, κλπ).

Γιατί να μην δούμε τους πρώτους Ναΐτες απλά σαν μια ομάδα ψιλοψωνισμένων καλοπροαίρετων, που ψάχναν να βρουν καναν πάπυρο με την τζίφρα του Ύψιστου... «Ναι παιδιά μου, εσείς είστε η εκλεκτοί μου, Δηλώνω υπευθύνως, signed 500πχ, Θεός»

Αργότερα είδαν οτι έχαναν το χρόνο τους, και η υπόθεση είχε περισσότερο ψωμί αλλού, και πράξαν ανάλογα (και πολύ πιο αποτελεσματικά) με συνέπεια την εξάπλωση και κυριαρχία του τάγματος.

Τί το παράλογο σε αυτήν την υπόθεση; Γιατί σώνει και καλά να βλέπουμε "μυστήρια" παντού;

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 22:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ναι, ξέρω...

Ψάχναν την ΚΙΒΩΤΟ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
δηλαδή την ΚΙΒΩΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (in short)
μεταφράζοντας: ΚΙΒΩΤΟΣ = ΑRΚ , ΘΕΟΣ = DIEUS
άρα ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ = ARK de DIUES

δηλαδή στα αλήθεια γύρευαν την ΑΡΚΑΔΙΑ!

Αν όντως είναι έτσι, βέβαια, είχαν πάει κατά λάθος 1200 χιλιόμετρα πιο νοτιοανατολικά απ'οτι θέλαν!

Κ

(Καλά Zadok, μην βαράς... που να το φανταστώ οτ η Αρκαδία ήταν στα Ιεροσώλημα;! Είναι και ο φίλος "ΠΛΑΤΩΝΑΣ" από την Αρκαδία, που να ακούσει τώρα οτι είναι και επίτιμος Ναΐτης!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 01:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις, φίλε μου kynikos: κι εγώ από την Αρκαδία!!!

Λοιπόν, η εμπειρία μου έχει δείξει ότι ποτέ δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά, όμως...

επίσης η εμπειρία μου λέει ότι σε τέτοια ζητήματα κάποιοι μαθαίνουν κάποιο στοιχείο, το οποίο είναι πραγματικό και μετά, νομίζοντας ότι απ' αυτό το στοιχείο θα σχηματοποιήσουν μία ολόκληρη αλήθεια, κατασκευάζουν μία ιστορία. Ε, όταν μπαίνει και το εμπόριο στη μέση, τότε αυτή η ιστορία τείνει να μην έχει και καμμία τελικά σχέση με το αρχικό πραγματικό στοιχείο.

Επειδή, πολλά από όσα διαβάζουμε γύρω απ' αυτό το θέμα κρύβουν ψήγματα αλήθειας, αλλά τελικά έχουν παραμορφωθεί αρκετά μέσα στα πλαίσια ενός "σεναρίου", αναρωτιέμαι:

αν ερχόταν κάποιος και μας έλεγε την αληθινή ιστορία, η οποία πιθανά δεν είναι τόσο φανταχτερή, αλλά είναι ουσιαστική, θα τον πιστεύαμε;

Η πραγματικότητα για τους Ναΐτες μου φαίνεται ότι είναι μπροστά στα μάτια μας κι εμείς κοιτάμε αλλού...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 02:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μυστήρια, Κυνικέ μας, μυστήρια!
Πολύ σωστά τα γράφεις, αλλά επίτρεψέ μου μια λεπτομέρεια: Όταν κατέφθασαν στην Ιερουσαλήμ εκείνοι οι πρώτοι, την ευγένειά τους την είχαν αφήσει στη Γαλλία. Δεν ήταν πια παρά "φτωχοί ιππότες" και μοναχούληδες. Πώς λοιπόν ο βασιλιάς της Ιερουσαλήμ τους δέχτηκε μετά τιμής μεγάλης; Άρα, κάτι παιζόταν... υπογείως.
Αργότερα (στο μεταξύ είχαν περάσει και κάμποσα χρόνια) πέραν του ψωμιού που υπήρχε αλλού, μπορεί να είχαν πια εκπληρώσει τον όποιο προορισμό τους.
Ark υπάρχει και στη Γαλλία, εκεί όπου θα όφειλε να υπήρχε, ενώ η ελληνικής κατασκευής Αρκαδία λειτουργεί σημειολογικά και αλληγορικά.

Αγαπητέ Oculatis Abis, εννοείται ότι εμείς είμαστε από τους ανήσυχους τύπους που δεν στεκόμαστε στις εύπεπτες επιφανειακές πληροφορίες, αλλά σκάβουμε παρακάτω. :)
Για τους Ναΐτες δεν υπάρχουν τόσο αντικρουόμενες πληροφορίες για το έργο τους, όσο για το πριν και το μετά, καθώς και για το... παραδίπλα.
Φαίνεται ότι η πρώτη Σταυροφορία, που άρχισε με κίνητρα "απ' όλα για όλους" (θρησκευτικά, πολιτικά, επεκτατικά, λαφυραγωγικά κλπ.) και κατέληξε με θρίαμβο των χριστιανών επί των χριστιανών, έδειξε σε κάποιους ότι στους Άγιους Τόπους υπήρχαν και άλλα ενδιαφέροντα πέραν των επιφανειακών που λέγαμε. Βάλθηκαν λοιπόν να τα αναζητήσουν.
Κατά κοινή, σχεδόν, παραδοχή, οι Ναΐτες ήταν απεσταλμένοι κάποιων άλλων- από τους οποίους άλλους, ένας, τουλάχιστον, συμμετείχε στην αρχική ομάδα των 9. Φαίνεται λοιπόν πως οι αναζητήσεις των αρχικών 9 ευοδώθηκαν. Τι βρήκαν όμως; Αυτό δεν έγινε γνωστό ποτέ και αφήνει τη φαντασία να οργιάζει.
Δεν μου αρέσει να διαγράφω αβασάνιστα τη φαντασία ή έστω την προσπάθεια των ερευνητών, συχνά-πυκνά όμως αισθάνομαι ότι μερικοί θέλουν να επιβάλουν τη δική τους "ανακάλυψη" (για λόγους δόξας και πωλήσεων) κόβοντας και ράβοντας τα δεδομένα στα δικά τους μέτρα.

Τους Ναίτες και τα μάτια μας, Zadok!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 04:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Occulatis Abbis,

Μου φαίνεται οτι βιάζεσαι λίγο όταν λες

quote:
Φίλε μου, αν δεν ήταν αυτή η εκδοτική βιοτεχνία, ακόμα θα ζούσαμε στα σκοτάδια του Μεσαίωνα. Πόσες "έγκυρες" εκδόσεις έχετε διαβάσει όπου αναφέρεται ένας κρυφός ρόλος των Ναϊτών Ιπποτών; Not a single one...

Επειδή κάτι είναι απλά και μόνο τυπωμένο, δεν σημαίνει οτι έχει καθ'αυτώ αξία, ή οτι είναι έγκυρο ή οφέλιμο. Ο καθένας θα μπορούσε να γράψει αύριο ένα βιβλίο, οτι, π.χ., οι Ναΐτες σκάψαν μυστικές σύρραγες κάτω από τον Ναό, που τους έβγαζαν κατ'ευθειαν στην Ελληνική Αρκαδία σε μόνο μιά μέρα, και απόδειξη τα Φράγγικα κάστρα του Μωριά. Εκεί επικοινωνούσαν και με τον Χθούλου, που είναι η πραγματική κεφαλή του Bafomet, πράγμα που λύνει και το μυστήριο της "κεφαλής" που "λατρευαν" οι Ναΐτες!

Και το θλιβερό ξέρεις πιο είναι; - Οτι θα υπήρχε κόσμος που θα το αγόραζε, και ακόμα που θα το "πίστευε", αφού το έλεγε και το βιβλίο.

Πολύ φοβάμαι οτι τα πιο φανταστικά βιβλία αυτού του χώρου είναι ΑΚΡΙΒΩΣ εκείνα που μας επιστρέφουν στα σκοτάδια του Μεσαίωνα!

Θυμάμαι μια γνωστή μου, Γαλλίδα, που κάποτε (προ δεκαετίας) μου είχε πεί: "Όταν ο κόσμος λέει οτι πιστεύει στην Νέα Εποχή, πιο συχνά εννοεί οτι πιστεύει στον Μεσσαίωνα..."
πόσο προφητικά έχουν αποδειχθεί αυτά τα λόγια.

Ανέφερα λοιπόν (στο διπλανό) δύο βιβλία που ενώ δεν προβαίνουν σε τρελλές υποθέσεις, παρ'ολα αυτά δίνουν μια καθαρή εικώνα για την επιρροή των Ναΐτων, και τους διάφορους θρύλους που τους πλαισιώνουν.
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=4118#117934

Χωρίς να περιορίζονται στην στεγνή ιστορία, δίνουν (όπως θάπρεπε) μια σφαιρική εικώνα και αφήνουν τον αναγνώσττη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

===========

Αγαπητή Zadok,

Πολύ σωστά λες οτι ο αληθινός ερευνητής πρέπει να εξετάζει κάθε σημείο καπνού για φωτιά, και να τηρεί πλήρως ανοιχτό νου, αλλά παράλληλα πιστεύω οτί πρέπει να σκεί την διάκρισή του, και να διαλυει ανελέητα την βλακεία, όπου αυτή εμφανίζεται. Είναι οι αρχές της Επιοίκειας και της Αυστηρότητας, εργαζόμενες εν αρμονία, θα αντιλάμβάνεσαι τί εννοώ. Όσο ανοιχτόμυαλοι, αλλά και όσο αμείληκτοι όσο ο Sherlock Holmes, λοιπον.

Για εμένα στην υπόθεση των Ναΐτων, υπάρχει ένα σχετικά απλό κριτήριο, το οποίο, εξ άλλου, ισχύει και σε πολλές άλλες περιπώσεις οπου χρειάζεται παρόμοια κρίση:

Οδηγεί το παραμύθι σε κυριολεκτική ερμηνεία κάποιου μύθου; Μας ζητάει να πιστέψουμε στην "πραγματική" ύπαρξη και δύναμη κάποιων αντικειμένων; Δηλαδή μασ ζητάει να πιστέψουμε σε μαγικές δυνάμεις είτε κειμηλείων, είτε λειψάνων, είτε άλλων μαγικών αντικειμένων;

Τότε η φύση του είναι φουνταμενταλιστική, όπως κάθε κυριολεκτική ερμηνεία.
Για εμένα, όσοι πιστεύουν οτι οι Ναΐτες βρήκαν κάποιο "μαγικό" αντικείμενο, ή την "αλήθεια" για κάποια γεγονότα, και οτι αυτό κάπως επιρέασε την πορεία του κόσμου (δεν αναφέρομαι σε αληθινό θησαυρό, βέβαια ) διαφέρουν ελάχιστα από αυτούς που ψάχνουν για την Κιβωτό του Νώε στο Αραράτ, ή από αυτούς που πιστεύουν οτι ο Ησίοδος μας είπε οτι ο Δίας ήταν Μέγας Τσοπάνης της Θεσαλίας...

Τώρα, αν είναι να μιλήσουμε για σοφία, άλλη υπόθεση. Θα πρέπει όμως πρώτα να πετάξουμε στα σκουπίδια τα οστεοφυλάκια, τα ακόντια, και τις ασημένιες κούπες.

Ίσως και την ιδέα της αποκλειστηκότητας των Ναΐτων στην μεταφορά των όποιων γνώσεων προς την Δύση. Δεν ήταν οι μόνοι που κατέβηκαν εκεί κάτω, you know...

====

Πάντως δέχομαι να συζητήσω με οποιονδήποτε και να ακούσω οποιεσδήποτε ιδέες για το τί κάναν οι πρώτοι εννια τα πρώτα εννια χρόνια, γιατί πράγματι δεν υπάρχει obvious εξήγηση, όπως επισημαίνει και ο Spiral.

Φιλικά,
K


Edited by - kynikos on 14/06/2004 04:49:26

Edited by - kynikos on 14/06/2004 05:08:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 16:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Kynikos. Λες:
quote:
Λέγεται οτι ψάχναν την «Κιβωτό της Διαθήκης». Και γιατί όχι; Μέσα στην θρησκοληψία και την άγνοια της εποχής, γιατί να μήν ψάχναν το "συμβόλαιο" που έκανε ο "θεός" (και γραπτώς μάλιστα) με τους Ισραηλίτες οτι αυτοί (και κατα συνέπεια η Χριστιανοσύνη) ήταν ο εκλεκτός λαός;

Ήταν εποχή που τα κειμήλια είχαν μεγάλη πέραση...


και πιο κάτω:

quote:
Γιατί να μην δούμε τους πρώτους Ναΐτες απλά σαν μια ομάδα ψιλοψωνισμένων καλοπροαίρετων, που ψάχναν να βρουν καναν πάπυρο με την τζίφρα του Ύψιστου... «Ναι παιδιά μου, εσείς είστε η εκλεκτοί μου, Δηλώνω υπευθύνως, signed 500πχ, Θεός»

Αργότερα είδαν οτι έχαναν το χρόνο τους, και η υπόθεση είχε περισσότερο ψωμί αλλού, και πράξαν ανάλογα (και πολύ πιο αποτελεσματικά) με συνέπεια την εξάπλωση και κυριαρχία του τάγματος.

Τί το παράλογο σε αυτήν την υπόθεση; Γιατί σώνει και καλά να βλέπουμε "μυστήρια" παντού;


Αν όντως εκείνη την εποχή ήταν τόσο κοινότυπο το να ψάχνεις για ιερά κειμήλια ή κάτι σχετικό έτσι για να περνά η ώρα, μπορείς να μου δώσεις μερικά ακόμα παραδείγματα ομάδων εκτός των Ναϊτών που έκαναν κάτι ανάλογο; Μία αυθαίρετη και ανοργάνωτη ομάδα από 9 άτομα δεν θα ξεκινούσε τέτοιο εγχείρημα αν οι σκοποί δεν ήταν σημαντικοί. Η οργάνωση "Priory of Sion" που δημιούργησε τους Ναϊτες σίγουρα δεν είχε παρασυρθεί από το όποιο θρησκευτικό ρεύμα της εποχής, ούτε η δημιουργία των Ναϊτών ήταν μια απόφαση που πάρθηκε στον απογευματινό καφέ. Υπήρχαν σίγουρα σαφείς στόχοι και επδιώξεις. Σας δίνω λοιπόν ένα στοιχείο: Οικογένειες "Rex Deus"...

quote:
Ναι, οι Ναΐτες εγκαταστάθηκαν στο τζαμι του Θόλου του Βράχου (πρωιν Ναο του Σολωμόντα). Και όχι, παρεπιμπτόντως, στα υπόγειά του! Ηταν ευγενείς στο κάτω-κάτω, σιγα μην τους βάζαν στο μπουντρούμι...


Κι όμως είχαν εγκαταστεθεί στα υπόγεια του Ναού και μάλιστα στους σταύλους! Έτσι είχαν οριζόντια πρόσβαση στο χώρο που ήθελαν να σκάψουν και τα υπόγεια τους παρείχαν την απαραίτητη κάλυψη από τα μάτια των περιέργων.

Φίλε Spiral λες:

quote:
Δεν ήταν πια παρά "φτωχοί ιππότες" και μοναχούληδες. Πώς λοιπόν ο βασιλιάς της Ιερουσαλήμ τους δέχτηκε μετά τιμής μεγάλης; Άρα, κάτι παιζόταν... υπογείως.


Όντως ο πρώτος βασιλιάς, ο Baldwin I ήταν αντίθετος με την πρόταση των Hugues de Payen Hugh και de Champagne να σκάψουν οι 9 ιππότες τα θεμέλια του Ναού. Ήταν αντίθετος όχι γιατί τον ενδιέφερε ιδιαίτερα το τι θα έβρισκαν, αλλά γιατί δεν ήθελε να κινήσει υποψίες προς το Βατικανό (αυτοί παντού χώνονται...).

Η ιδέα για τη δημιουργία του τάγματος προήλθε από το ρόλο των Ιωαννιτών Ιπποτών που είχαν αναλάβει την προστασία ενός νοσοκομείου που χτίστηκε στην Ιερουσαλήμ κατά την Α' σταυροφορία. Έτσι οι Ναϊτες θα προστάτευαν τους προσκυνητές, έχοντας ανάλογο ρόλο με τους Ιωαννίτες. Όταν αυτή η ιδέα παρουσιάστηκε από τους δύο ιππότες στον τότε βασιλιά Baldwin I, εκείνος πάλι αρνήθηκε. Όμως το 1118 ο Baldwin I πέθανε και τη θέση του πήρε ο ξάδελφός του, ο Baldwin II που είχε πιο νέες ιδέες και ο οποίος δέχτηκε τη δημιουργία του τάγματος και την εγκατάστασή του στα υπόγεια του Ναού.

Επίσης γράφεις:

quote:
Τι βρήκαν όμως; Αυτό δεν έγινε γνωστό ποτέ και αφήνει τη φαντασία να οργιάζει.

Βρήκαν ιερά κειμήλια και πάπυρους με γεννεαλογικά δέντρα των αρχιερέων του Ναού που έφταναν μέχρι την εποχή του Δαϋίδ και του Ααρών.

Τέλος ο Kynikos λέει:

quote:
Πάντως δέχομαι να συζητήσω με οποιονδήποτε και να ακούσω οποιεσδήποτε ιδέες για το τί κάναν οι πρώτοι εννια τα πρώτα εννια χρόνια, γιατί πράγματι δεν υπάρχει obvious εξήγηση, όπως επισημαίνει και ο Spiral

Όπως εξήγησα πιο πάνω περίμεναν τις κατάλληλες συνθήκες (αλλαγή βασιλιά) για να ξεκινήσουν τις ανασκαφές στα ερείπια του Ναού.

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 23:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Oculatis Abis,

Ένα από τα κύρια θέματα που παρουσιάζεται, είναι για ποιόν λόγο να πιστέψουμε μία από τις 1002 εκδοχές που παρουσιάζονται στον χώρο των ατεκμηρίωτων "Ναΐτικων" ισχυρισμών.

Πχ, δίνεις το παράδειγμα της Priory of Sion. Όμως, απ' ο'τι ξέρω, αυτή πρωτοεμφανίζεατι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΝΕΝΑ σαν "μυστική" Γαλλική οργάνωση, μόνο το 1956. Οι ισχυρισμοί της, βέβαια, είναι πολλοί, αλλά γιατί να τους δώσουμε περισσότερη σημασία από οποιουσδήποτε άλλους;;

Ίσως και εγώ, αν είχα διαβάσει κάποια βιβλία σε μια εποχή που ήμουν πιο ευκολόπιστος, να ασπαζόμουνα κάποιες παρόμοιες ιδέες σαν να ήταν η Απόλυτη Αλήθεια. Έχοντας δει, όμως, μέσα απο πολλά χρόνια, πόσο εύκολα μπορούν οι κάθε λογής επιτήδειοι να σκαρώσουν μια μυθοπλασία, βασιζόμενοι αφ'ενός μεν σε κάποια ψεγάδια αλήθειας και αφ'εταίρου στην τεράστια ανάγκη του ανθρώπου να πιστέψει σε κάτι πιο γοητευτικό απο την καθημερινότητά του... συνιστώ, χμ, προσοχή!

Μυθολογίες ολόκληρες γεμίζουν χιλιάδες σελιδες, σε τέτοιο βαθμο που να κάνει εμάς τους κοινους θνητούς να απορούμε που στο καλό βρήκαν οι συγγραφείς τους την δύναμη να τα αραδιάσουν όλα αυτά... Και όμως, δεν είναι τίποτα παραπάνω από τα προϊόντα ενός παραγωγικού μυθιστοριογράφου - με το μόνο κακό οτι έχουν παρεισφρύσει στον κόσμο της πραγματικότητας, και διεκδικούν δικαιώματα....

Προτείνω το ακόλουθο τέστ, για τέτοιου είδους ισχυρισμούς:
«Και ΤΙ με αυτό;»
Αν εφαρμόσουμε αυτήν την ερώτηση με επιμέλεια στον κάθε ισχυρισμό, και τα επακόλουθά του, νομίζω οτι θα βρούμε σχετικά γρήγορα που είναι το "ζουμί" της κάθε υπόθεσης...
Εγώ, τουλάχιστον, ως τώρα, το έχω βρει σαν πολύ αποτελεσματικό τρόπο αντιμετώπισης ακρέων και φουνταμενταλιστικών θέσεων.

Έτσι, όταν ακούω οτι κάποιος οίκος ευγενών, ή ακόμα κάποια βασιλική γραμμή ισχυρίζεται καταγωγή από κάποιους "αρχαίους", ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, εφαρμόζω το ώς άνω τεστ.
Καί απ'οτι βλέπω, το μόνο που προκύπτει, είναι η απόπειρα σύνδεσης της πνευματικής αξιοπιστίας με την κληρονομικότητα, καθιστώντας κάποιους - λόγω γενησιμιού τους - φύλακες κάποιας υποτιθέμενης γνώσης.

Πρέπει εδώ να σου πώ, οτι αν και αρκετά ανοιχτόμυαλος ωστε να μην απορρίπτω τίποτα, αυτό το σενάριο μου φαίνεται χιλιάδες φορές πιο απίθανο από την απλή υπερλειτουργία της φαντασίας, και τον σκοπό του εντυπωσιασμού και της εκμετάλευσης στην δημιουργία τέτοιων ιστοριών.

Η όλη πορεία της Ανθρωπότητας σε σχέση με την πνευματική της εξέλιξη αφορά την συνεχή διεύρυνση των έννοιων της Ελευθερίας και της Αλήθειας, και η συνομοσιολογική ιδέα οτι κάποιοι "φυλακες" της γνώσης μεσα από κάποια σκοτεινά υποειάκεια τους κινούν τα πράγματα είναι, στην καλύτερη περίπτωση, αστεία.

Άλλες εκδοχές, όπως τα περι Μεροβιγγιανών, παρουσιάζουν ακόμα πιο πολά προβλήματα. Όχι μόνο επιδιώκουν αυθαίρετα να συσχετίσουν πνευματική αξία με Ευρωπαϊκούς βασιλικους οίκους (γνωστό Μεσαιωνικό κατάλοιπο), όχι μόνο προσπαθούν να φοβίσουν με την δήθεν κρυφή δύναμη των δήθεν απογόνων του Ιησου όπως ο .... Γ.Μπούς!!!, αλλά και βυθίζοντας την όλη υπόθεση σε τόσο βαθειά δεισιδαιμονία, απομακρύνουν από οποιαδήποτε διδαχή ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ της ύλης και των υλικών συνθηκών του κάθε ατόμου, και συνεπώς από την πνευματική έννοια της ελευθερίας!

Αντί για ελευθερία και ανεξαρτησία και εφαρμογή του Πνεύματος στο Εδώ και Τώρα, δημιουργείται μια δέσμευση στα υποτιθέμενα μυστικά και την ιεραρχία της κάθε οργάνωσης που καπηλεύεται το όνομα των Ναΐτων.

===

Βρήκαν λοιπόν οι Ναΐτες το Γενεολογικό δένδρο κάποιων ευγενών "Rex Deus"
- Και τι με αυτό;
Παντρεύτηκε ο Ιησούς τη Μαγδαληνή, και με τον καιρό κάναν παιδάκια και δυσέγγονα μέχρι τον Κωσταντίνο, τον τέως τον δικό μας;
- Και τι με αυτό;
Δεν πέθανε, αλλά ουτε αναστήθηκε ο Χριστός;
- Και τι με αυτό; Να ακυρώσουμε την ανάσταση;
Βρήκαν οι Σταυροφόροι το ακόντιο του Λογγινου στην Αντιοχεία;
- Και τι με αυτό; Σαν να άρχισαν να ζαλίζονται τα ... καλά, ξέρετε...
Βρήκε ο Γάλος παππάς των θησαυρό των Ναΐτων;
- Και τι με αυτό; Θα τον μοιραστούμε;
Η μήπως ήταν των Καθαρών;
- You get the picture...

Αυτή, λοιπόν νομίζω οτι πρέπει να είναι η προσέγγισή μας στο θέμα των Ναΐτων, και της όποιας κληρονομιάς που μπορεί να μας έχουν αφήσει...

Γιατί ούτως ή άλλως κάποια κληρονομιά υπάρχει, αλλά αν δεν είναι πνευματικής, δηλαδή λυτρωτικής φύσης, τότε καλύτερα να την αγνοήσουμε εντελώς, και να ασχοληθούμε με κάτι πιο προσοδοφόρο...

Και αν είναι πνευματικής φύσης, τότε πραγματι θα αξίζει!

Κ

Edited by - kynikos on 15/06/2004 00:04:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 02:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Κατ’ αρχήν το μυστικό των Ναϊτών το υπαινίχθηκε (;) η Zadok λίγο πιο πριν. Είναι μπροστά στα μάτια μας, ήταν… και θα είναι.

Φίλε Oculatis Abis, πόθεν η πληροφορία ότι βρήκαν παπύρους;
Πάντως είναι πιο πιστευτή από το ότι βρήκαν οτιδήποτε άλλο, γιατί το οποιοδήποτε άλλο πιο φαντασμαγορικό τι στο καλό, δεν θα το παρουσίαζαν μετά χαράς μεγάλης αλλά θα το έκρυβαν σε έγκατα ακόμα βαθύτερα από τα υπόγεια του Ναού του Σολομώντα; Και από την άλλη, αν υπήρχαν κειμήλια αξίας, οι κατακτητές θα τα είχαν αφήσει να περιμένουν τους Ναΐτες; Μπα!

Φίλε Kynikos, μην ταράζεσαι. Έχεις απόλυτο δίκιο βέβαια, αλλά η όλη ιστορία έχει ιπποτική γοητεία και αστυνομικό μυστήριο, συνεπώς πουλάει- και το ότι πουλάει είναι μια από τις αναντίρρητες αλήθειες μέσα στην ομίχλη που σκεπάζει το θέμα.

Το πολύ σικάτο Ηγουμενείο της Σιών, που κατάφερε να διαφύγει από το σουπερμαρκετικό στυλ άλλων οργανώσεων, συγκεντρώνει είτε το θαυμασμό γι’ αυτό το λόγο είτε τη δυσπιστία (πάλι γι’ αυτό το λόγο). Όπως συμβαίνει και με τις καλύτερες οργανώσεις, έχει φανατικούς φίλους και φανατικούς αντιπάλους.

Μην ξεχνάμε ότι γνωστές και μη εξαιρετέες νεώτερες οργανώσεις (όταν λέμε νεώτερες, μπορεί να εννοούμε και 1500) δανείστηκαν την ονομασία τους από παλαιότερες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είχαν και ιδιαίτερη σχέση με τις πρωταρχικές. Αν λοιπόν η τεκμηρίωση για το Prieuré de Sion ξεκινάει από το 1956, αυτό δεν αναιρεί την προΰπαρξη ενός ομώνυμου τάγματος (αλλά ούτε φυσικά και την επιβεβαιώνει).

Οι Ναΐτες όντως υπήρξαν ιμιτασιόν των Ιωαννιτών και συνετρίβησαν στο τελικό crash test (ή ήταν κόλπο κι αυτό;).

Αλλά ας δούμε και την εκδοχή υπ’ αριθμόν 1003. Αυτή λέει ότι οι Ναΐτες ήταν πιο «δικοί μας» από ότι νομίζουμε, ας ξεχάσουμε τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα Ηγουμενεία και ας πάμε κατά Βυζάντιο μεριά…

(Και τι μ’ αυτό;)

Αγαπητέ Kynikos, ηθελημένα ή από σπόντα, οι Ναΐτες άφησαν (και) πνευματική κληρονομιά. Δεν θα λύσουμε τα αινίγματά τους εδώ, μπορούμε όμως να μιλήσουμε για τα υπέρ και τα κατά, για τα πριν και τα μετά…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 03:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθέσω μόνο τα εξής, στα τόσα ωραία που γράψατε καλοί μου φίλοι:

  • Η μέθοδος τσεκαρίσματος που μας υπέδειξε ο αγαπητός kynikos είναι πολύ καλή, κατά την γνώμη μου, διότι η αληθινή ιστορία περί των Ναϊτών απαντά ικανοποιητικότατα στο ερώτημα και δε θα μπορούσε να ήταν αλλιώς,
  • Οι "φύλακες" των όποιων μυστικών έχουν φροντίσει να διαφυλαχτούν αυτά ακόμα κι όταν εκείνοι δεν υπάρχουν (;) και η αλήθεια αποκαλύπτεται πάντοτε σταδιακά κομματάκι-κομματάκι,
  • Η τελευταία προσπάθεια ενώσεως των κομματιών του παζλ ήταν η πιο πετυχημένη μέχρι στιγμής, είναι η αλήθεια, αλλά μέσω αυτής απλά ενώθηκαν τα διαθέσιμα κομμάτια που ταίριαζαν, χωρίς να έχει ελεγχθεί η ποιότητα του αποτελέσματος σε σχέση με την εικόνα, η οποία πρέπει ν' αποκαλυφθεί και η οποία, όμως, δεν είναι γνωστή (;) ή κάποιοι θολώνουν τα νερά εσκεμμένα. Κατά την άποψή μου, με αυτή τη μέθοδο μάλλον προέκυψε άσχετη εικόνα τελείως συμπτωματικά!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/06/2004 04:40:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 04:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spiral
quote:
Κατ’ αρχήν το μυστικό των Ναϊτών το υπαινίχθηκε (;) η Zadok λίγο πιο πριν. Είναι μπροστά στα μάτια μας, ήταν… και θα είναι.

Έ, άιντε ντε, πείτε μου λοιπόν πιο είναι, να ξέρω και εγώ που πάσχω από στραβομάρα...
quote:
Μην ξεχνάμε ότι γνωστές και μη εξαιρετέες νεώτερες οργανώσεις [...] δανείστηκαν την ονομασία τους από παλαιότερες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είχαν και ιδιαίτερη σχέση με τις πρωταρχικές.

Χαίρομαι ιδιαιτέρως που προσέξατε αυτό το σημείον. Παρακαλώ, προχωρήστε στο επόμενον. (Apologies to Harry Klynn)
quote:
Οι Ναΐτες όντως υπήρξαν ιμιτασιόν των Ιωαννιτών και συνετρίβησαν στο τελικό crash test

Ποιο crash test ακριβώς, ήταν αυτό πάλι;
quote:
Αλλά ας δούμε και την εκδοχή υπ’ αριθμόν 1003. Αυτή λέει ότι οι Ναΐτες ήταν πιο «δικοί μας» από ότι νομίζουμε, ας ξεχάσουμε τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα Ηγουμενεία και ας πάμε κατά Βυζάντιο μεριά…

Ας την δούμε, γιατί όχι;
Έχει κάποια σχέση με τους Καταλάνους του Roger de Flor, or is it nothing that exciting?

Όλος αυτιά, που λέμε,
Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 04:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η τελευταία προσπάθεια ενώσεως των κομματιών του παζλ ήταν η πιο πετυχημένη μέχρι στιγμής,

Σε ποιά προσπάθεια αναφέρεσαι καλή μας Zadok;

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 04:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου kynikos,

συγχωρέστε με που εν τη ρήμη του λόγου μου δεν ήμουν αρκούντως σαφής:

αναφερόμουν στην πιο πρόσφατη (νομίζω) εξιστόρηση, η οποία είναι κοντά σε όσα μας αναφέρει ο αγαπητός Oculatis Abis και μιλά για τη γενεαλογία του Ιησού, την Prieure de Sion, τους Μεροβίγγειους και τη Rennes-le-Château... (καλέ μου Spiral, τον τόνο τον έκανα copy-paste από το word - νομίζω ότι δε γίνεται αλλιώς )


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/06/2004 04:38:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 12:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω για το μυστήριο των Ναΐτων, αλλά όσο για το μυστήριο των τόνων, είναι εύκολο, δεν χρειάζεται "Word", γίνεται με συνδυασμο ALT-xxxx.
Κρατάς πατημένο το ALT, και πατάς στην συνέχεια 4 αριθμούς...
(Πρέπει να εχεις το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά)

à ALT-0224 / á ALT-0225 / â ALT-0226 / ã ALT-0227
è ALT-0232 / é ALT-0233 / ê ALT-0234 / ë ALT-0235
ì ALT-0236 ....
ò ALT-0242 ....
ù ALT-0249 ....

Το πρόγραμμα CHARMAP (on all Windows systems) δίνει όλα τα νούμερα, συμεριλαμβανομένων των ©, ç, ñ, æ, ø και άλλων πολλών.

Ελπίζω αυτό να συμβάλει στην ιπποτική μας κουλτούρα...

=====

Θα επανέλθω, περιμένω εναγωνίως την απάντηση του spiral περι Βυζαντίου...

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 13:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, εδώ αποκαλύπτονται φοβερά μυστικά που κατ’ αρχήν έχουν να κάνουν με την τεχνολογία. Rennes-le-Château, Rennes-le-Château, θα το γράψω πολλές φορές για να το ευχαριστηθώ, ευχαριστώ Zadok και Kynikos για την πληροφορία!

Όντως, η εκδοχή (ποιο νούμερο είναι αυτή;) περί Rennes-le-Château (αααχ! δεν χορταίνω τον τόνο) με όλα τα συμπαρομαρτούντα (και με όλες τις παραλλαγές) είναι η πιο ολοκληρωμένη- λογικά τουλάχιστον ως υπόθεση. Στα γρήγορα να θυμίσω ότι επεκτείνεται και σε αστρονομικά – γεωφυσικά δεδομένα, σε δραματικά γεγονότα του 2ου παγκόσμιου πολέμου που θυμίζουν σφαγές των Καθαρών (σας λέει κάτι το Oradour-sur-Glane;) στη στάση γνωστών πολιτικών της νεώτερης ιστορίας… και άλλα.

Όμως, πραγματικά

«Η τελευταία προσπάθεια ενώσεως των κομματιών του παζλ ήταν η πιο πετυχημένη μέχρι στιγμής, είναι η αλήθεια, αλλά μέσω αυτής απλά ενώθηκαν τα διαθέσιμα κομμάτια που ταίριαζαν, χωρίς να έχει ελεγχθεί η ποιότητα του αποτελέσματος σε σχέση με την εικόνα, η οποία πρέπει ν' αποκαλυφθεί και η οποία, όμως, δεν είναι γνωστή (;) ή κάποιοι θολώνουν τα νερά εσκεμμένα. Κατά την άποψή μου, με αυτή τη μέθοδο μάλλον προέκυψε άσχετη εικόνα τελείως συμπτωματικά!»

Εδώ λοιπόν έχουμε ένα καλειδοσκόπιο: κομματάκια – κομματάκια που αν τα ανακατέψεις, κάθε φορά δημιουργείς μια καινούργια εικόνα.

Νομίζω πάντως ότι δεν είναι ακριβώς η τελευταία προσπάθεια. Οι πρώτες υποψίες κατατέθηκαν κάπου στα 1956 (θρυλική χρονολογία!) και μετά «πήραν φωτιά» με πιο φλογερή δάδα εκείνη των Baigent, Leigh και Lincoln. Φωτιά που μας ανάψατε!

Kynikos, αν ξεφύγεις λίγο από τα δισκοπότηρα και τα άλλα είδη κρυσταλλερί, θα δεις ότι πρόκειται για την κυριαρχία του κόσμου… Η οποία βεβαίως επετεύχθη… αλλά –για να δανειστώ και να παραλλάξω μια φράση της Zadok– «χωρίς να ελεγχθεί η ποσότητα (καλά, και η ποιότητα) του αποτελέσματος σε σχέση με την πρόθεση».

Οι Ιωαννίτες ή Μαλτέζοι (άλλο αίνιγμα, χμ…) προϋπήρξαν των Ναϊτών ως εθελοντές θεράποντες, παρέμειναν σχετικά αλώβητοι και η τελική συντριβή των Ναϊτών έχει σχέση μαζί τους. Ανέκαθεν μεταξύ Ιωαννιτών και Ναϊτών υπέβοσκε ένας ιπποτικότατος ανταγωνισμός, στο τέλος πια ο σκορδόπιστος βασιλέας Φιλίπ ο Ωραίος (η ομορφιά μας μάρανε) είπε στους Ναΐτες, «Ή συγχωνεύεστε με τους Ιωαννίτες ή κακό του κεφαλιού σας» (γαλλικά το είπε, αλλά βαριέμαι να βάζω τόνους). Εκείνοι πάλι εντελώς αγέρωχα αρνήθηκαν και το αποτέλεσμα το ξέρουμε. Το περίεργο είναι ότι κάμποσοι από τους Ναΐτες που επέζησαν, εκ των υστέρων εντάχθηκαν στους Ιωαννίτες. Για τους οποίους οι κακές γλώσσες λένε ότι δεν είναι τα καλύτερα παιδιά, όμως άλλο θέμα αυτό- ας βρει το τόπικ του.

Δεν εννοούσα το Roger de Flor ακριβώς, φίλε Κυνικέ (ίσως αυτή να είναι η εκδοχή υπ’ αριθμόν 998) αλλά κάποιους άλλους εξ Ανατολής, ίσως τελικά όχι τόσο άσχετους μαζί τους. Αλλά δεν μπορώ να βγάλω όλα τα ιερά και όσια στη φόρα!

Rennes-le-Château, Rennes-le-Château, αγαλλίαση με τόνο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 14:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Spiral,

Που να φανταστώ οτι ο τόνος θα σου δημιουργούσε τέτοια αγαλίαση, θα στό'λεγα νωρίτερα...

quote:
Kynikos, αν ξεφύγεις λίγο από τα δισκοπότηρα και τα άλλα είδη κρυσταλλερί, θα δεις ότι πρόκειται για την κυριαρχία του κόσμου…

Πώς να ξεφύγω, φίλε Spiral, όταν ξέρω οτί η κατοχή του εν λόγω κρυστάλινου σετ (6 ποτήρια, δίσκος και ένα φανταστικό μπώλ στο κέντρο) θα μου παρέχει (επιτέλους) την κυριαρχία του κόσμου... Ααα,
quote:
Η οποία βεβαίως επετεύχθη

Πότε, ρε παιδιά,.. από ποιούς; Να ξέρω να υποβάλω και αίτηση για το πόστο του Προθυπουργού. Θα έκανα καλόν προθυπουργώ, εγώ, όπως και όλοι οι κυνικοί..
quote:
… αλλά –για να δανειστώ και να παραλλάξω μια φράση της Zadok– «χωρίς να ελεγχθεί η ποσότητα (καλά, και η ποιότητα) του αποτελέσματος σε σχέση με την πρόθεση».

Λίγο πιο λιανά, παρακαλώ... Δηλαδή, ποιοι νίκησαν οι καλοί ή οι κακοί;
Η θες να πεις οτι ήταν οι καλοί αλλά σκάρτεψαν;
quote:
Οι Ιωαννίτες ή Μαλτέζοι (άλλο αίνιγμα, χμ…)

Τούς ανέφερα ήδη - δεν με ενδιαφέρουν - εγώ με τους Ναΐτες, δαγκωτό, και ας κάνουν αταξιούλες που και που.
quote:
Δεν εννοούσα το Roger de Flor ακριβώς, φίλε Κυνικέ (ίσως αυτή να είναι η εκδοχή υπ’ αριθμόν 998) αλλά κάποιους άλλους εξ Ανατολής, ίσως τελικά όχι τόσο άσχετους μαζί τους.

Ποιούς, ρε παιδί μου; Τους Ασσασίνους; Τους Μογγόλους; Τους Αρμένηδες; Τσι Τούρκοι; Μίλα...
Από την μιά ακούμε οτι η απάντηση είναι μπροστά στα μάτια μας, απο την άλλη οτι είναι βαθύ απόκρυφο, ιερό και όσιο, και ..τζιζ.. δεν το λέμε.

Πολύ μπέρδεμα, πολύ μπέρδεμα,

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 20:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κρατήσουμε το πνεύμα των Ναϊτών, τουτέστιν το πνεύμα της μυστικοπάθειας, και ας μην τα πούμε όλα μαζεμένα. Άλλωστε αν απλώσουμε όλες τις πληροφορίες –σοβαρές ή όχι– θέλουμε αρκετό χρόνο!

Φίλε Kynikos, οι μυστικά φιλοσοφούντες υπήρχαν ήδη προ Ναϊτών, υπήρχαν σε Δύση και Ανατολή. Και όταν λέμε Ανατολή, δεν εννοούμε μόνο Κωνσταντινούπολη και Σάκη Ρουβά, αλλά και επέκεινα και άλλα ονόματα. Πιθανότατα να υπήρχαν και διασυνδέσεις. Άρα μπορεί οι Ναΐτες να είχαν και άλλες επιρροές πέρα από αυτές για τις οποίες με βεβαιότητα είμαστε αβέβαιοι.

Φυσικά, όλες οι απόψεις έχουν και μια χαριτωμένη νότα αυθαιρεσίας. Διάβαζα προηγουμένως για μια πολύ φανερή μυστική εταιρία, ο ιδρυτής της, λέει, ήταν ο Αδάμ αυτοπροσώπως. Εντάξει παιδιά, ότι πείτε, αλλά μην ξεχνάμε και τα βασικά: εταιρία με ένα μέλος δεν νοείται. Μάλλον γι’ αυτό το λόγο ο καλός Θεός έπλασε και την Εύα.

Διάβαζα επίσης –είπα να φρεσκάρω το θέμα– ότι η Γαλλία είναι γεμάτη ναϊτικούς τόπους και ναϊτικούς θησαυρούς. Τόσο πολλούς που δεν ξέρουν πια τι να τους κάνουν, τους πουλάνε στα καταστήματα με τα σουβενίρ. Πάντως, για να πάμε σε μια πληροφορία πολύ πιο πεζή, το 1943, λέει –εγώ δεν λέω τίποτα– στο Ζισόρ (μια σεσημασμένη ναϊτική περιοχή) βρέθηκαν, μετά από ανασκαφές σε ένα υπόγειο εκκλησάκι, αγάλματα καθώς και 19 σαρκοφάγοι και 30 φέρετρα αγνώστων (στο ευρύ κοινό) λοιπών στοιχείων. Με τον καιρό η είδηση ξεχάστηκε αλλά 20 χρόνια αργότερα, ο τότε υπουργός πολιτισμού Αντρέ Μαλρώ έστειλε στρατιωτικούς να ξανακάνουν ανασκαφές, το αποτέλεσμα των οποίων κρίθηκε άκρως απόρρητο. (Όλο κάτι τέτοια μας λένε και πάνω που πάμε να ηρεμήσουμε, ξανακεντριζόμαστε.) Ωστόσο, διέρρευσε η πληροφορία ότι βρέθηκαν 4 (τουλάχιστον) πολύ μεγάλα φέρετρα, γεμάτα με χρυσάφι. Τι απέγιναν; Πάλι κάποιες φήμες λένε ότι ο στρατηγός ντε Γκωλ χρησιμοποίησε το χρυσάφι για να εξοφλήσει χρέη της Γαλλίας προς τις ΗΠΑ. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου…

Εδώ που τα λέμε, το ότι οι Ναΐτες είχαν συγκεντρώσει μεγάλη περιουσία δεν το αμφισβητεί κανείς. Το ερώτημα είναι πώς τη συγκέντρωσαν.

Οι Ιωαννίτες – Μαλτέζοι (μα είναι δυνατόν να θέλεις να κάνεις μυστική καριέρα και να λέγεσαι Ιππότης της Μάλτας; δεν λέει, ενώ τέλος πάντων να λέγεσαι Ναΐτης έχει μια αρχοντιά) δεν με συγκινούν ούτε εμένα. Πάντως και αυτοί και οι άλλοι –οι άλλοι, ντε!– έχουν μεγάλη σχέση με τη διάλυση των Ναϊτών και, τέλος πάντων, ποιος κυβερνάει αυτόν τον κόσμο; Το Opus Dei; Ας λένε…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 23:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά όσο για το μυστήριο των τόνων, είναι εύκολο, δεν χρειάζεται "Word", γίνεται με συνδυασμο ALT-xxxx.

It 's good to know, καλέ μου, αλλά πού να θυμόμαστε τόσους κωδικούς;;;


Αγαπητοί μου φίλοι,

έχω έναν πολύ καλό - αδερφικό - φίλο, ο οποίος έχει μεγάλο ψώνιο με όλα αυτά τα ζητήματα.

Έχει γράψει και βιβλία, τα οποία έχουν βραβευτεί ακριβώς γιατί ψάχνει την ιστορική αλήθεια (έχει ταξειδέψει πάρα πολύ γι' αυτό τον σκοπό) πίσω από τα όποια μυθικά στοιχεία.

Έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία σχετικά με την ύπαρξη των ιπποτών στη Μάλτα.
Θα επικοινωνήσω μαζί του και ενδεχομένως θα καταγράψουμε κάποια στοιχεία εδώ...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/06/2004 23:14:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 12:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατη Zadok λοιπόν,
[Ανέσπερε Φοίνικα, ως ευ παρέστης.]
Δεν παίζω, είσαι χειρότερη από μένα. Πετάς λόγια και δεν τα εξηγείς. Ποιος είναι ο φίλος σου, ή τέλος πάντων ποια είναι τα βιβλία του, να τα διαβάσουμε κι εμείς; Αφού ξέρεις ότι ενθουσιαζόμαστε με κάτι τέτοια.
Γράφεις για την ύπαρξη των Ιπποτών της Μάλτας αλλά εννοείς τότε ή τώρα; Γιατί και τώρα υπάρχουν, είναι ακμαιότατοι και έχουν μεγαλοπρεπέστατα sites. Είναι πολύ δημοφιλείς στους συνωμοσιολόγους, οι οποίοι τους θεωρούν ως εκτελεστικά όργανα των ραδιουργιών της Καθολικής Εκκλησίας. Έξοχα.
Συνεπώς, να σημειώσουμε ότι και Ναΐτες υπάρχουν την σήμερον ημέραν, σε διάφορες παραλλαγές, η επιλογή είναι θέμα γούστου. Όπως επίσης υπάρχουν και όλοι οι "κλασσικοί" αλλά και οι προκλασσικοί και οι νέας εσοδείας.
Εδώ λοιπόν προκύπτει ένας φιλοσοφικός στοχασμός, τι νόημα έχουν οι Ναΐτες (και λοιποί) νέας γενιάς; Εξυπηρετούν μια ρομαντική διάθεση και υπηρετούν μια ευγενική -όπως διατυπώνεται- ιδέα, αλλά, όπως λέει και ο φίλτατος Kynikos, και τι μ' αυτό; Αν δεν έχεις το Σαρακηνό απέναντί σου, να του κάνεις "μπου-ου-ου", ή αν δεν έχεις πού να σκάψεις γιατί αν σκάψεις θα βγεις στο από κάτω διαμέρισμα, ξενερώνεις.
Επιστρέφω λοιπόν στους αρχέτυπους Ναΐτες.
Όλη αυτή η μυθολογία δεν περιβάλλει μόνο τους Ναΐτες, αλλά και όλα τα πρόσωπα ή τις ομάδες που παραμένουν διαχρονικοί σταρ. Νομίζω ότι αν δεν υπήρχε ο υπερβάλλων ζήλος των "ερευνητών", θα μέναμε στα σαφή ιστορικά δεδομένα χωρίς άλλες απορίες.
Τώρα όμως έχουμε τσιμπήσει το δόλωμα και αφού μπήκαμε στο χορό, ας χορέψουμε.
Ένα βασικό ερώτημα είναι το εξής: Ναι μεν οι Ναΐτες έκαναν πράγματα (όσα ξέρουμε, όσα δεν ξέρουμε, όσα υποθέτουμε) αλλά είχαν από την αρχή την πρόθεση να τα κάνουν ή βρήκαν την ευκαιρία καθ' οδόν;
Υπήρχε σχέδιο; Και αν υπήρχε, εφαρμόστηκε με συνέπεια ή με παρεκκλίσεις;
Ποιος ξέρει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 20:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, καλησπέρα!

Ανέσπερος Φοίνιξ, καλώς ήλθες στο χώρο!

Καλέ μου Spiral, έχεις δίκιο: πάλι ήμουν ελλιπής στην τοποθέτησή μου.

Ο αδερφικός φίλος έχει ασχοληθεί με την παράδοση των ιπποτών, συνεπώς όταν έγραφα για την ύπαρξη των ιπποτών στη Μάλτα, εννοούσα την αρχική τους εμφάνιση (εάν και΄εφόσον υπήρξαν) και την εξέλιξή τους.

Λοιπόν, επιφυλάσσομαι να έχω σύντομα νέα...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 22:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας κρατήσουμε το πνεύμα των Ναϊτών, τουτέστιν το πνεύμα της μυστικοπάθειας,

Εγώ, λέω όχι, ας μην το κρατήσουμε, αυτό είναι που έχει δημιουργήσει τα προβλήματα, to start with.
Εξ άλλου στη εποχή μας, φίλοι, τα "μυστικά" μπορούν πια να λέγονται, προστατεύονται από μόνα τους, έτσι

Όποιος έχει κάτι να πεί ας το πει! Όποιος δεν θέλει να πει τίποτα, ποτέ δεν θα το μάθουμε! Αρκετά όμως με τα υπονοούμενα, και τα δήθεν ρε παιδιά, άστε τα στους Φουράκηδες...
Ήρθε η Ωρα της Κρίσης...
Για να δούμε, ΤΙ αντέχει στο φώς της ημέρας και των αναγνωστών του esoterica.gr -

τα άλλα είναι για τις εφημεςριδές τύπου National Enquirer (US), Sunday Sport (UK), και το όποιο Εληηνικό αντίστοιχο.

Αγαπητή Zadok,

Μελετώντας εσωτερισμό, τόσους κώδικες έχουμε μάθει , σε δυό αριθμούς θα κολ*σουμε; Εγω έγραψα αυτούς που χρειάζομαι συχνά σε ένα από αυτά τα αυτοκόλλητα κίτρινα post-it, και ησήχασα. Μετα από λίγο (όπως όλα) τα μαθαίνεις με την επανάληψη.

Κ

"Ναΐτες Ιππότες απήγαγαν δημόσιο υπάλληλο με διαστημόπλοιο, και τον μετέτρεψαν σε χαλβά. Ουδείς αντιλήφθηκε την διαφορά"

Edited by - kynikos on 16/06/2004 22:18:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 22:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spiral
quote:
Φίλε Kynikos, οι μυστικά φιλοσοφούντες υπήρχαν ήδη προ Ναϊτών, υπήρχαν σε Δύση και Ανατολή.

Σίγουρα, ελάχιστοι το αμφισβητούν, και αυτούς μπορούμε να τους αγνοήσουμε, γιατί είναι αγριοψωνάρες.
Δεχόμενοι όμως οτι οι Ναΐτες μπορεί να έφεραν κάποιες μυστικές Ανατολικές διδασκαλίες στην Δύση, βλέπουμε οτι δεν θα ήταν και οι μόνοι, ένας ακόμα λόγος να ΜΗΝ τους βλεπουμε σαν κάτι special.

Παρεπιμπτόντως, αυτη η μυστική εταιρία με τον Αδάμ και την Έυα για ιδρυτές καλή ακούγεται, θα πρέπει να είχαν και πολύ σεξ... μήπως είχε τα αρχικά "Α.Ν.Θ.Ρ.Ω.Π.Ο.Τ.Ι.Σ.";

quote:
Διάβαζα επίσης –είπα να φρεσκάρω το θέμα– ότι η Γαλλία είναι γεμάτη ναϊτικούς τόπους και ναϊτικούς θησαυρούς.
Oradour-sur-Glane, κλπ.

Αν το θέμα ήταν μόνο η "φυσικοι" θησαυροί, αποθέματα χρυσού, πολύτιμοι λίθοι, κλπ, το θέμα μπορεί να μην το συζητάγαμε καν στο esoterica.gr.
Θα πηγαίναμε στα φόρουμ ανιχνευτών θησαυρών...
Απλά η γοητεία υποτιθέμενων θησαυρών, όπως του Rennes-le-Château, βάζει λάδι στην φωτιά της φαντασιοπληξίας. Ακόμα και αν υπήρξαν κάποια ευρήματα (που παραδόξως, μετά από τόσα χρόνια κανείς ακόμα δεν έχει δεί) θα πώ πάλι - "και τί μ'αυτό;".
- Φέρτε τα να τα δούμε, να δούμε αν έχουν κανα ενδιαφέρον σύμβολο, αλλοιως μόκο.
Baigent & Leigh, πείτε αλεύρι... ο Lobsang Rampa you know...

quote:
Εδώ που τα λέμε, το ότι οι Ναΐτες είχαν συγκεντρώσει μεγάλη περιουσία δεν το αμφισβητεί κανείς. Το ερώτημα είναι πώς τη συγκέντρωσαν.

Τώρα που το λες, παραδόξως, σε κάποιους κύκλους που κινούμαι το αμφισβητούν πολλοι...

Ναι, οι Ναΐτες είχαν τεράστιες περιουσίες σε ακίνητα, κυρίως γιατί ξέραν και να ξοδεύουν τα λεφτουδάκια τους, και ξόδευαν ΠΟΛΥ για επέκταση, ναούς, κλπ. Πάντως δεν είναι αδιανόητο οτι ΔΕΝ είχαν τεράστια αποθέματα χρυσσύ, κλπ.

Μα πώς, θα πείτε... Ο λόγος είναι οτι οι Ναΐτες ήταν από τους πρώτους να εφεύρουν κάτι σαν το σύγχρονο τραπεζικό σύστημα, οπου η βάση των χρημάτων ήταν ο λόγος της τιμής τους και το κύρος τους, και όχι απαραίτητα οποιοδήποτε αντίκρυσμα μπορεί να υπήρχε (ή να μήν υπήρχε).

Οι κακές γλώσσες θα λέγαν οτι εισέπρατταν τόκους δανείζοντας λεφτά που δεν είχαν - ακριβώς όπως κάνουν οι τράπεζες σήμερα. Δεν θα σχολιάσω εδώ αν αυτό είναι σωστό ή όχι.
Σκεφθήτε όμως οτι για κάποιον πολεμόχαρο, σπάταλο, και όχι τόσο αξιαγάπητο ηγεμόνα της Μεσαιωνικής Ερώπης, ο πιο καλός του φίλος είναι αυτός που μπορεί να του δανείζει για να συνεχίζει το χαβα του.

ΠΟΛΛΑ τα λεφτά δεν λες τίποτα. Μάλιστα, αν βρείς τρόπο να παίξεις τέτοιο παιχνίδι παύεις αμέσως τα κηνηγητά των "Θησαυρών" γιατι είναι "ψειρες" και χάσιμο χρόνου, εκει που μπορείς να κλείνεις μεγάλα deal για δάνεια. Σας φαίνεται υπερβολικό; Αν κάποιος ψάξει τα υπόγεια των μεγάλων σημερινών Τραπεζών, που στο κάτω-κάτω πρέπει να έχουν όλων τον πλόυτο του κόσμου, θα βρουν έστω το αντίκρυσμα για τα τρισεκατομύρια $ που χρωστάν οι ΗΠΑ; Ναί, πώς! Άλλο τόσο θα βρούν και της οδηγίες του Σολωμόντα για να χτήσεις διαστημόπλοιο!
- Τί; Δάνεισαν οι τράπεζες χωρίς αντίκρυσμα... κακές τράπεζες, άταχτες τράπεζες!

Έτσι όμως είχαν κάνει και οι Ναΐτες. Για να δώ τώρα... από πού απέκτησαν τον πλούτο τους; Χμ, μυστήριο... θα βρήκαν τίποτα στα μπουντρούμια του Ναού...

Κynikos - Σαν τον McArthur...
(I'll be back)

Edited by - kynikos on 16/06/2004 23:04:30

Edited by - kynikos on 17/06/2004 00:53:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 23:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΛΛΑ τα λεφτά δεν λες τίποτα. Μάλιστα, αν βρείς τρόπο να παίξεις τέτοιο παιχνίδι παύεις αμέσως τα κηνηγητά των "Θησαυρών" γιατι είναι "ψειρες" και χάσιμο χρόνου, εκει που μπορείς να κλείνεις μεγάλα deal για δάνεια. Σας φαίνεται υπερβολικό; Αν κάποιος ψάξει τα υπόγεια των μεγάλων σημερινών Τραπεζών, που στο κάτω-κάτω πρέπει να έχουν όλων τον πλόυτο του κόσμου, θα βρουν έστω το αντίκρυσμα για τα τρισεκατομύρια $ που χρωστάν οι ΗΠΑq Ναί, πώς! Άλλο τόσο θα βρούν και της οδηγίες του Σολωμόντα για να χτήσεις διαστημόπλοιο!
- Τί; Δάνεισαν οι τράπεζες χωρίς αντίκρυσμα... κακές τράπεζες, άταχτες τράπεζες!

Και λίγα λες kynikos. Ο τζίρος που γίνεται στις τράπεζες και στα χρηματιστήρια ξεπερνά κατά πολλές φορές τον τζίρο της πραγματικής οικονομίας (προϊόντα και υπηρεσίες). Το χρήμα έχει γίνει άυλο και ευκίνητο. Διαπερνά τα πάντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 00:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το χρήμα έχει γίνει άυλο και ευκίνητο. Διαπερνά τα πάντα.

Γειά σου Δημήτρη,
Ναι, πράγματι, δεν θα'ταν ενδιαφέρον θεματάκι να ανοίξει κάποια στιγμή; Δεδομένης μιας τόσης δα επιρροής που έχει πάνω στην ζωή μας...

=====

Πάσει περιπτώσει, τώρα που... ξεμπερδέψαμε με τον υλικό θησαυρό των Ναΐτων, ας στραφούμε και στον πνευματικό.

Δύο περιπτώσεις εξετάσζουμε:
1) Οι Ναΐτες απέκτησαν κάποιο ξόρκι, μαγικό, τζου-τζου, θείο συμβόλαιο, αντικείμενο κρυσταλερί, ή άλλο "μαγικό κόλπο", που τους έδωσε (ή θα τους έδινε) την κυριαρχία του κόσμου...

2) Οι Ναΐτες απέκτησαν κάποια σοφία που τους έδωσε την κυριαρχία του έσω κόσμου.

Ας αρχίσουμε με το πρώτο μιά που είναι πιό διασκεδαστικό...
Λοιπόν η πιο διασκεδαστική εκδοχη από της Μαγικές είναι οτι οι Ναϊτες βρήκαν την κληροννομική γραμμή του Ιησού.
(Πού όλως μυστηρίως, κοιτα να δείς κάτι συμπτώσεις, ρε παιδί μου! οδηγούσε στις βασιλικές οικογένειες, και ακόμα και στον George Bush)

Εδώ πρέπει να θυμώμαστε οτι ο μύθος οτι ο Ιησούς μετά από την ανάσταση συνέχισε να ζει και πιθανώς με σύζηγο την Μαγδαληνή, δεν ανήκει μόνο στο πλαίσιο της σύγχρονης Ναΐτικής μυθοπλασίας. Μέ άλλα λόγια, τό'παν κι άλλοι, αρά ουδεν αποκλειστικό εκεί.

Παρεπιμπτόντως, μερικά από τα πιο, χμ, πολιτικά αμφιλεγόμενα πλαίσια παραγωγής αυτής της γραμματείας θέλουν τον Ιησού να μην είχε πεθάνει στο σταυρό. Πώς αλλοιώς θα παντρευόταν την Μάγδαληνή, σου λένε... Γιατί, κύριοι, αν δεχθούμε αυτη την εκδοχή δεν θα μπορούσε να παντρευτει μετα της αναστάσεως; Θα αισθανόταν και πιο φρέσκος - new man, που λέμε...

Τό θέμα είναι οτι εστιάζοντας την έμφαση σε ΚΛΗΡΟΝΟΠΜΙΚΕΣ γραμμές, πετάγεται η έννοια της πνευματικότητας από το παράθυρο, εφόσον δίνεται σημασία στο "σώμα" μεγαλύτερη απο ότι στο πνεύμα.
Και εκει το πρόβλημμα. Η ιδέα οτι για να διατηρηθεί ή να δομηθεί η πνευματικότητα στον πλανήτη μας, πρέπει να εξασφαλισθεί η επιβίωση κάποιας οικογένειας, κάποιας γραμμής, κάποιων ΑΤΟΜΩΝ. Και όλα αυτά είναι πολύ μυστικά βέβαια....σσσσς, μας ακούνε.

Δεν θά μπορούσε δηλαδή ένας πάνσοφος να ενσαρκωθεί σε έναν Σωκράτη, σε έναν σκλάβο, σε έναν γυμνοσοφιστή, έχει ανάγκη τους κοπρίτες τών Μεσαιωνικών αυλών!
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως δεν πείθωμαι. Ιδίως με τον Georgy Bush σαν δις-τρις-έγγονο του Ιησού και της Μάγδας. Κάπου χάλασε η συνταγή... Αυτά για τους Ντεους Ρεξ και σια.

Παρακάτω - Για σχετικούς μυθους για μαγικά ακόντια, μαγικά κρυσταλερί κλπ, δεν θα ασχοληθώ πολύ. Όποιος φίλος θέλει να τα πιστεύει, με γειά του. Δεν νομίζω να είναι εδώ αυτό το ζητούμενο.

Ο φίλος Oculatis Abis με είχε ρωτήσει πως συμπεραίνω οτι το κυνήγι των κειμηλίων ήταν μεγάλο χόμπυ στον Μεσαίωνα...
Αρκει να θυμηθούμε οτι η Ευρώπη κόντεψε να γίνει... Σαχάρα από όλα τα δένδρα που κόπηκαν για να γίνουν κομμάτια του Τίμιου Σταυρού, τί άλλο να πώ; Φίλε ΟΑ η δεισιδαιμονία ήταν »Η« απασχόληση του κόσμου εκείνη την εποχή, δεν υπηρχέ τηλεόραση. Ένα καλό μαγικό άξιζε περισσότερο από τα τηλεοπτικά δικαιώματα για το Euro 2004, περισσότερο από την φιλοξενία των Ολυμπιακών. Για αυτά ΜΟΝΟ ζούσε ο κοσμάκης, δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ άλλο να τον συνεπάρει... Ούτε επιστήμη, ούτε ψυχαγωγία, η θρησκεία και η μεταφυσική (έ, και κανάς πόλεμος) ήταν ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

kynikos - Σαν τον McArthur

(Μας μένει λοιπόν το θέμα του πνευματικού πλούτου)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 02:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadok, οι Ιππότες της Μάλτας δεν ήταν φαντασίωση, υπήρξαν και εξακολουθούν να υπάρχουν κλωνοποιημένοι.

Φίλε Ανέσπερε Φοίνικα, είσαι ο γνωστός Φοίνιξ με τις σιωπές;
Renault Vidi Tace.

Φίλε Kynikos, σιγά-σιγά, να σε προλαβαίνουμε.

Όσο υπερβολικές και αν ακούγονται οι δεισιδαιμονίες του αυθεντικού Μεσαίωνα ή οι αυθαιρεσίες του σημερινού, μπορεί και κάτι να σημαίνουν. Άρα, ας μην απορρίψουμε αβασάνιστα την πρώτη περίπτωση και ας προσθέσουμε και την τρίτη (την επαναλαμβάνω): Οι Ναΐτες απέκτησαν σοφία που τους έδωσε την κυριαρχία του έξω κόσμου.

(A, η Εταιρία για την οποία αναρωτήθηκες δεν είναι όποια κι όποια… μα καθόλου όποια κι όποια! Έχει και άμεση σχέση με το θέμα μας.)

Ας start with «Ιβανόης», το must μυθιστόρημα για τον καθένα που συγκινείται από το ιπποτικό πνεύμα.

Ο (σερ) Γουόλτερ Σκοττ που το συνέγραψε –ήταν και μελετημένος ο άνθρωπος– δίνει με πολύ γλαφυρό τρόπο όλη την ατμόσφαιρα της εποχής και σκιαγραφεί χαρακτηριστικά τους (Ναΐτες και μη) ιππότες. Όμως δεν κάνει καμιά αναφορά σε τίποτα το «περίεργο», αν και θα είχε κάθε δικαίωμα –είτε ως συγγραφέας είτε ως γνώστης– να αφήσει τη φαντασία του και την πένα του πιο ελεύθερες.
Γιατί ακόμα τότε, την εποχή που γράφτηκε το μυθιστόρημα, δεν είχαν εμφανιστεί όλοι αυτοί οι υπέροχοι ερευνητές που μας οδηγούν αλλού. Κι έτσι μέσα από τις σελίδες του αναδύονται στοιχεία γενναιότητας, σκληρότητας, πειθαρχίας και ρομαντισμού- όλα δηλαδή εκείνα που διέπνεαν το Τάγμα.

Είναι δεδομένο ότι οι Ναΐτες είχαν αναπτύξει μια δική τους κουλτούρα, όχι μόνο συνδυασμό στρατιωτικής και μοναστικής αντίληψης. Οι φήμες λένε ότι οι Ναΐτες είχαν πιο ανοιχτή θρησκευτική σκέψη και επεδίωξαν να ενσωματώσουν αρχές από τη χριστιανική, την ιουδαϊκή και την ισλαμική θρησκεία σε μια κοινή προσέγγιση και –με σεβασμό και στις αρετές της ιπποσύνης– να αποτελούν «πολεμιστές του πνεύματος».

Μην ξεχνάμε ότι ακριβώς γι’ αυτό κατηγορήθηκαν μετέπειτα, από εκείνους που δεν μπορούσαν ή δεν ήθελαν να καταλάβουν.

“Ye Are a Temple of the Living God”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 02:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kynikos, τώρα το πρόσεξα: υστερόγραφο, λοιπόν.

Την κληρονομική γραμμή του Ιησού δεν την ανακάλυψαν οι Ναΐτες, αλλά οι σύγχρονοι συγγραφείς. Οι οποίοι έχουν ανακαλύψει (φυσικά, κατά Rennes-le-Château μεριά – ευκαιρία να βάλω και τόνο) και τον τάφο του Ιησού και της Μαρίας Μαγδαληνής (σπορ διθέσιο). Όλα αυτά, εννοείται, δεν επιδέχονται καμιά αμφιβολία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 02:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ, λέω όχι, ας μην το κρατήσουμε, αυτό είναι που έχει δημιουργήσει τα προβλήματα, to start with.
Εξ άλλου στη εποχή μας, φίλοι, τα "μυστικά" μπορούν πια να λέγονται, προστατεύονται από μόνα τους, έτσι

Όποιος έχει κάτι να πεί ας το πει! Όποιος δεν θέλει να πει τίποτα, ποτέ δεν θα το μάθουμε! Αρκετά όμως με τα υπονοούμενα, και τα δήθεν ρε παιδιά, άστε τα στους Φουράκηδες...
Ήρθε η Ωρα της Κρίσης...
Για να δούμε, ΤΙ αντέχει στο φώς της ημέρας και των αναγνωστών του esoterica.gr -

τα άλλα είναι για τις εφημεςριδές τύπου National Enquirer (US), Sunday Sport (UK), και το όποιο Εληηνικό αντίστοιχο.

Αγαπητή Zadok,

Μελετώντας εσωτερισμό, τόσους κώδικες έχουμε μάθει , σε δυό αριθμούς θα κολ*σουμε; Εγω έγραψα αυτούς που χρειάζομαι συχνά σε ένα από αυτά τα αυτοκόλλητα κίτρινα post-it, και ησήχασα. Μετα από λίγο (όπως όλα) τα μαθαίνεις με την επανάληψη.

Κ

"Ναΐτες Ιππότες απήγαγαν δημόσιο υπάλληλο με διαστημόπλοιο, και τον μετέτρεψαν σε χαλβά. Ουδείς αντιλήφθηκε την διαφορά"



Καλέ μου, είχα θέσει ένα ερώτημα πιο πάνω και μάλλον δεν το πρόσεξες.

Αν έρθει κάποιος και σου πει χωρίς πολλές "τζιριτζάντζουλες": "Ορίστε, κύριε kynikos, voilà το περίφημο μυστικό", θα τον πιστέψεις;

Παρεπιμπτόντως, στο δικό μου υπολογιστή δε δουλεύει το σύστημα για τους τόνους!

Μ' έκανες και γέλασα πάντως και σ' ευχαριστώ!


quote:
Αγαπητή Zadok, οι Ιππότες της Μάλτας δεν ήταν φαντασίωση, υπήρξαν και εξακολουθούν να υπάρχουν κλωνοποιημένοι.

Χμμμ... Δεν είπα ότι ήταν φαντασίωση. Υπάρχει όμως, κάποια "ιδιαιτερότητα" στην ύπαρξή τους...

Εν πάσει περιπτώσει, οδεύομεν...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 17/06/2004 02:51:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 03:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΟΡΤΑΖΩ!!

Μάλιστα, έφτασα και εγώ επι τέλους στον Μαγικό Αριθμό.

Διαβάστε αυτό ο μύνημα πολύ προσεκτικά, γιατί δεν ξέρω καν αν θα υπάρξει άλλο. Που να χαλάσω τέτοια Τελειότητα...

=====

Spiral,

quote:
Όσο υπερβολικές και αν ακούγονται οι δεισιδαιμονίες του αυθεντικού Μεσαίωνα ή οι αυθαιρεσίες του σημερινού, μπορεί και κάτι να σημαίνουν. Άρα, ας μην απορρίψουμε αβασάνιστα την πρώτη περίπτωση
(kynikos: να βρήκαν κάποιο μαγικό κρύσταλ-set)

Διαφωνώ ριζικά.
Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να απορρίψουμε αυτήν την περίπτωση.
Νομίζω οτι καταλαβαίνεις γιατί.
Εξ άλλου, δεν δεσμευόμαστε, πάντα μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη και να την επανυιοθετήσουμε.
Αλλά πρώτα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΟΥΜΕ.

quote:
και ας προσθέσουμε και την τρίτη (την επαναλαμβάνω): Οι Ναΐτες απέκτησαν σοφία που τους έδωσε την κυριαρχία του έξω κόσμου.

Συμφωνα με τους υπολογισμούς μου, captain, αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει μόνο σαν απόρρεια του (2), δηλαδη σαν αποτέλεσμα της εσωτερικής σοφίας. Γιατί αλλοιώς δεν μιλάμε για σοφία, μιλάμε για instructions κομπίνας.

quote:
(A, η Εταιρία για την οποία αναρωτήθηκες δεν είναι όποια κι όποια… μα καθόλου όποια κι όποια! Έχει και άμεση σχέση με το θέμα μας.)

Σου είπα, αν έχει ωραίες γυναίκες, ενδιαφέρομαι...

===

Zadok,

quote:
Αν έρθει κάποιος και σου πει χωρίς πολλές "τζιριτζάντζουλες": "Ορίστε, κύριε kynikos, voilà το περίφημο μυστικό", θα τον πιστέψεις;

If it works, sure, why not?
Στην οποία περίπτωση, θα το βάλω αμέσως και σε εφαρμογή, με όλα τα δυνατά μου. Αν πρόκειται για σαχλαμάρα θα φανεί στη στιγμή, δεν νομίζεις;
Τόχουμε ξανασυζητήσει, αγαπητη Zadok, πρέπει να δουλεύει και πρακτικά, n'est-ce pas?

quote:
Παρεπιμπτόντως, στο δικό μου υπολογιστή δε δουλεύει το σύστημα για τους τόνους!

Αυτό κι αν είναι μυστήριο... είσαι σίγουρη οτι το πληκτρολόγιο ήταν ΕΝ όταν δοκίμασες;

Είχα ακούσει κάποτε οτι κοντά στους μεγάλους μάγους οι ηλεκτρονικές συσκευές ποτέ δεν δουλεύουν σώστα.

Για εμένα, ως τώρα, πάντα δουλευαν ρολόι.

Ελπίζω τώρα που έφτασα το 666 όλα αυτά να αλλάξουν!

Κ.
THE Beast της Aποκάλυψης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy