ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 22:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ormus (what is this)

Πραγματικά χειμαρρώδης ο Spiral (as always). Τώρα για τους Ormus μας ρωτάς λες και δεν ξέρεις πονηρούλη Anyway, καθ' ότι φίλος των A.O.M.P.S. συμπληρώνω ότι το "Ormus" ήταν άλλο ένα όνομα για το Τάγμα της Σιών. Ενδιαφέρον (αν και όχι παράξενο πλέον) είναι το σύμβολο που υιοθέτησαν, το αστρολογικό σύμβολο της Παρθένου με δύο τελείες σε κάθε σκέλος. It looks like this Πιθανότατα άλλη μία παραπομπή στη λατρεία της Μεγάλης Θεάς σε "sub rosa" version.

Επίσης έχει σχέση με τον πρώϊμο (και τον μόνο αληθή) χριστιανισμό, καθώς Ormus λεγόταν ο αρχηγός ενός μυστικιστικού τάγματος που αναπτύχθηκε στα μέσα του 1ου μ.Χ. αιώνα. Το τάγμα αυτό διδάχθηκε από τον Μάρκο, τον μαθητή του Ιησού και ενσωματώνει γνωστικές, ερμητικές και λοιπές αποκρυφιστικές διδασκαλίες. Θέλετε να μάθετε ποιό ήταν το αναγνωριστικό τους σύμβολο; Yyyeepp you've guessed it! Ο ΙΣΟΣΚΕΛΗΣ ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ...

quote:
Υπήρξε λοιπόν αυτό το είδος που λέγεται Ιωαννιτική Παράδοση ή είναι μύθος και αυτό; Και υπήρξαν οι Ναΐτες ο συνδετικός κρίκος μεταξύ Γνωστικών (τώρα όταν λέμε Γνωστικοί εννοούμε μια μεγάααλη και απροσδιόριστη κατηγορία που περιλαμβάνει πολλές και διάφορες υποκατηγορίες), Παγανιστών και λοιπών γνωστών και μη εξαιρετέων αλλοθρήσκων, μέχρι και Βουδιστών άμα λάχει, μέχρι και παλαιών (μα πολύ παλαιών) παραδοσιακών λατρειών;

Πιστεύω πως οι Ναϊτες υιοθέτησαν και ανέπτυξαν μια ιδεολογία βαθύτατα επηρεασμένη από τον αρχέγονο χριστιανισμό και εκεί ο Ιωάννης έπαιξε σημαντικό (αν όχι πρωταγωνιστικό) ρόλο. Λογικό το βλέπω, μέσα από τα φίλτρα που έθεσαν αι Ναϊται να ξεχώρισαν ιδιαιτέρως τον Ιωάννη.

quote:
Αρχικά το Τάγμα των Ναϊτών ήταν αφιερωμένο στον Άγιο Ιωάννη, n'est-ce pas?

mmm, no I don't think so.

quote:
Αυτοαποκαλέστηκαν οι Ναΐτες "Frères Maçons", "Αδελφοί Τεχνίτες" ας πούμε (το οποίο στην παραφθορά του έγινε Free Masons, Eλευθεροτέκτονες) για να υποδηλώσουν κάτι; Ονειρεύτηκαν την εξισορρόπηση των πραγμάτων και την παγκόσμια κυριαρχία; Το κατάφεραν;

Τότε όχι, έδωσαν όμως μαζί με άλλους τα ερείσματα για κάτι τέτοιο. Ψηφίζω ναι στην εξισορρόπηση των πραγμάτων. Ψηφίζω όχι στην παγκόσμια κυριαρχία.

quote:
Φαίνεται πως οι Ναΐτες έπαιζαν σε δυο ταμπλώ (ή και temples, αν θέλετε). Η μυστική τους δοξασία στηριζόταν στη Μυστική Εκκλησία του Ιωάννη του Ευαγγελιστή, ενώ για τον πολύ κόσμο ήταν ρωμαιοκαθολικοί. Να κρατάμε και τα προσχήματα. Έχουμε ξαναγράψει ότι δεν ήταν όλοι οι Ναΐτες υποψιασμένοι, ειδικά όταν έγιναν πολλοί, και όλα αυτά τα μυστικά αφορούσαν τον εσώτερο κύκλο του Τάγματος.

Το βρίσκω αναγκαίο αν ήθελαν να έχουν μέλλον. Και προφανώς είχαν...

quote:
Είναι όμως οι Ναΐτες παρελθόν;
Ή είναι παρόν και μέλλον;

Όπως έλεγε και ο Vilhelm Reich ένα κόμα (εδώ τάγμα) μπορεί να ισχυριστεί ότι κυβερνά (εδώ υπάρχει) όσο μπορεί να ονομάσει αυτούς που θα πάρουν τα ηνία. Εδώ όμως τα πράγματα είναι ολίγον δύσκολα, καθώς οι νεοναϊτες εμφανίζονται στο σύνολό τους γραφικοί, ντυμένοι με στολές εκείνης της εποχής και κρατώντας σπαθιά νομίζουν ότι βρίσκονται κάτω από τον Ναό και σκάβουν... Πιστεύω πως η Ναϊτική ιδεολογία είναι κάτι το εγκεφαλικό, μια σύλληψη και οργάνωση ιδεολογιών που στόχο έχουν για άλλη μια φορά την προσέγγιση του Θείου. Αν μη τι άλλο προσέδωσαν πολλά στον εσωτερισμό και μέσα από το πέπλο μυστηρίου που τους περιβάλλει έδωσαν στους σύγχρονούς μας το έναυσμα να ψάξουμε κι εμείς "μαζί" τους. Σε αυτά τα πλάισια και όσο θα ζει η εν λόγω προσέγγιση του Θείου, ναι οι Ναϊτες έχουν μέλλον, κάτι το οποίο νομίζω πως αποδεικνύουμε κι εμείς με αυτή την αρκετά ευρεία και καλοπρoαίρετη προσέγγιση του θέματος στο forum.


sub rosa

Edited by - Oculatis Abis on 29/08/2004 23:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 23:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φορτσάτος κι ο αγαπητός ιππότης Oculatis Abis.

Ας γράψουμε και κάτι για τους φίλους μας τους Οφίτες:

Οφίτες ή Ναχασιανοί (εξ αιτίας της λανθασμένης μετάφρασης της λέξης Ναχάς από τη Βίβλο)

Γνωστικό σύστημα, κράμα της Ελληνικής Μυθολογίας και του Ιουδαϊσμού. Λάτρευαν το Λόγο με τη μορφή ενός Όφεως, ο οποίος έφερε φωτοστέφανο (2ος αιώνας).

Άσχετο; Ίσως...

Κατά τους Οφίτες, μία αίρεση των Γνωστικών λοιπόν (αίρεση της αίρεσης ένα πράμα), υπήρχαν επτά κατώτερα πνεύματα - κατώτερα του Ιαλνταμπαώτ (Ιαδαλβαώθ), του Δημιουργού - ο Μι(κ)χαέλ, ο Σουριέλ, ο Ραφαέλ (Ραφαήλ), ο Γ(κ)αμπριέλ(Γαβριήλ), ο Τ(θ)αουταμπαώτ, ο Εραταώτ και ο Ετανιέλ, τα πνεύματα των αστέρων, τα οποία ονομάζονταν ο Ταύρος, ο Κύων, ο Λέων, η Άρκτος, ο Όφις, ο Αετός και ο Όνος (Ass), τα οποία παλαιότερα υπήρχαν στον αστερισμό του Καρκίνου και συμβολίζονταν με αυτά τα ζώα.
Όπως ακριβώς ο Ιαλνταμπαώτ, ο Ιαώ, ο Αντωνάι, ο Ελοΐ, ο Οράι και ο Ασταφάι ήταν τα πνεύματα του Κρόνου, της Σελήνης, του Ηλίου, του Διός, της Αφροδίτης και του Ερμού αντίστοιχα.

_____________________________________________

Νομίζω όμως, ότι πρέπει να προσέξουμε λίγο περισσότερο τον αγαπητό Βασιλείδη, του οποίου ιδέα ήταν ο Αβραξάς:

Ο Βασιλείδης έδρασε περίπου το 150. Η Διδασκαλία του έλεγε ότι από το Πλήρωμα της Θεότητος απέρρευσαν 365 Αιώνες ή Ουρανοί, από τους οποίους ο δικός μας (ο υποσελήνιος) είναι ο κατώτερος και κυβερνάται από το δημιουργό θεό της Παλαιάς Διαθήκης.
Ο θεός του κόσμου μας είναι κατώτερος θεός, ενώ ο αγαθός Θεός παραμένει άγνωστος στον άνθρωπο.
Η λύτρωση του ανθρώπου συνίσταται στην ενεργοποίηση του νου του, για να γνωρίσει τον Λυτρωτή και να επιτύχει την επιστροφή των πνευματικών στοιχείων του στο Πλήρωμα της Θεότητος. Η σωτηρία αναφέρεται μόνον στις ψυχές, γιατί τα σώματα είναι φθαρτά και θνητά.
Ο αγαθός Θεός έστειλε τον πρωτογενή Αιώνα-Νου, τον επονομασθέντα Χριστό, για να λυτρώσει τους ανθρώπους από την εξουσία του θεού του Ιουδαϊσμού.
Ο Χριστός παρουσιάστηκε φαινομενικά με ανθρώπινη μορφή, φαινομενικά έπαθε και φαινομενικά σταυρώθηκε.
Στην πραγματικότητα, σταυρώθηκε ο Σίμων ο Κυρηναίος, στον οποίο ο Χριστός προσέδωσε τη μορφή του, ενώ ο Χριστός επέστρεψε στο Πλήρωμα.
Όσοι πιστεύουν στον Εσταυρωμένο Χριστό είναι δούλοι των Δυνάμεων, οι οποίοι δημιούργησαν τον υλικό κόσμο, ενώ όσοι αναγνωρίζουν στον Χριστό τη Λύτρωση από το θεό της Παλαιάς Διαθήκης αποκτούν τη λυτρωτική γνώση.
Οι οπαδοί του Βασιλείδου έδρασαν στη Συρία, την Αίγυπτο και τη Ρώμη, ασκούσαν αυστηρή εγκράτεια για να φθείρουν το σώμα, απέρριπταν το γάμο κι εφάρμοζαν θεουργικές τελετές.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 30/08/2004 00:04:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 02:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτάτη Zadok,

Ευχαριστώ για τη συνεισφορά σου με τα παραπάνω (και κατ' επέκταση ευχαριστώ και τα αγαπητά αναφερόμενα μέλη).

Σήμερα (μάλλον χθες, 29 Αυγούστου) γιορτάζουμε τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη, στις 7 Ιανουαρίου είναι άλλη γιορτή. Γιατί γιορτάζουμε αποκεφαλισμούς είναι μια παιδική μου απορία που δεν έχει απαντηθεί ακόμα, υποθέτω ότι δεν τους γιορτάζουμε ακριβώς αλλά είναι ημέρα μνήμης. Οι πιο ψαγμένοι ξέρουν ότι 29 Αυγούστου είναι και νηστεία.

Eντυπωσιακά πάντα τα περί Καθαρών, Τροβαδούρων και γοτθικών ναών. Επιφυλάσσομαι...

Στο μεταξύ, σκέπτομαι να ζητήσω από τους συντονιστές του Esoterica επίδομα ανθυγιεινής απασχόλησης: οι σελίδες του τόπικ καλύπτουν μερικά χιλιόμετρα και πιάνεται το δάχτυλό μου στο καρούλι του κομπιουτεροπόντικα μέχρι να φτάσω κάτω-κάτω. Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Θέλει κανείς να διαβάσει και του πιάνεται η ψυχή, μεταναστεύει σε άλλο τόπικ. Επιτέλους, αλλάξαμε σελίδα.

Επίσης, ανέτρεξα σε διάφορα ερμηνευτικά περί Qadosh (ή και Kadosh), νομίζω ότι η αστρονομία είναι πιο κατανοητή από το να ψάχνεις για ερμηνείες φιλοσοφικοθρησκευτικών παραδόσεων. Πάντως συνέλεξα τα ακόλουθα:

H λέξη Kadesh (που σημαίνει "αγνός", "φωτεινός", "νεαρός", "που πρόκειται να αγιοποιηθεί ή να χειροτονηθεί") είναι η ρίζα για τις λέξεις Kadeshah και Kadeshim οι οποίες σημαίνουν "πρόστυχος" και "σοδομίτης" (γκουχ).

Για να παρηγορηθούμε όμως (προσωρινά) υπάρχει κάτι καλύτερο: "Το πρώτο Ταλμούδ, το μόνον γνησίως καμπαλιστικόν, ήταν έργο του Rabbi ha Kadosh - Hanassi, το όνομα του οποίου σημαίνει "Yehudah Most Holy and Prince" (τώρα καταλάβαμε). Τέλος πάντων, οι χαρακτηρισμοί Kadosh και Prince δίνονταν στους μεγάλους μυημένους της Καμπαλά και διατηρήθηκαν και στον Τεκτονισμό και στο Ροδοσταυρισμό (πού να ξέρω τώρα εγώ από τέτοια καμπαλιστικά ιδεώδη, τέτοια βρήκα - τέτοια γράφω).

Για να ξεπαρηγορηθούμε ευθύς αμέσως, βρήκα και κάτι άλλο στο οποίο διακρίνω ένα τουριστικό ενδιαφέρον, αλλά όλα πια θα τα μεταφράζω; Παρακαλώ να αυτοεξυπηρετηθείτε:

"The mendicant-devotee or mystic, derweesh, soofee, mejzoob, was allowed to make water while walking along the road, without even returning to the side; and every man or youth he signaled was obliged to go behind a bush with him, expose his buttocks, and suffer holy penetration. The respectful way of greeting a soofee in many areas was by kissing him, first upon the mouth, then lifting his shaggy robe, upon the navel, the penis and scrotum, and the podex. This physical manner of devout salutation was also employed in the secret initiation of every proselyte who was made to endure the enervating caresses of the entire company, and, in turn, prove his boundless virility by retaining stiff erection throughout over a dozen climaxes in the revered rites of his brethren. Were a proselyte to go limp before all were justly honored by his intromissions, he was kicked and spat upon and summarily evicted from the venerable fraternity."
(Αυτό μου θυμίζει το γειτονικό τόπικ "Ινδοευρωπέη - πώς, γιατί και πότε".)

Μισό λεπτό τώρα γιατί ψάχνοντας τις πηγές μου, πετάχτηκε και ένα Serpent Rouge στη μέση, τι δουλειά έχει αυτό τώρα, ξουτ, λοιπόν (με δικά μου λόγια) η έννοια Qadosh εκφράζει μια πνευματική ολότητα (και άσε τον παλιόκοσμο να λέει). Εννοώ την πρωταρχική έννοια, όχι αυτήν που έγινε βαθμός.

Και η Παράδοση Qadosh, καλή της ώρα, συνδέεται με την Ιωαννιτική Γνωστική Παράδοση ως επίσης με αξιοπρεπείς ευρωπαϊκές δυναστείες (Σκώτους, Hohenstaufens, Merovingians) καθώς και με Πεφωτισμένους (Illuminati), Ελευθεροτέκτονες, Ροδόσταυρους (οι Ναΐτες εννοούνται) αλλά και με Memphis, Yarker, Kellner, Reuss, Papus και Crowley. Υπομονή, ο κατάλογος έχει κι άλλα: συνδέεται και με γνωστικές σέκτες της Μέσης Ανατολής που μετέδωσαν τις γνωστικές αντιλήψεις στην Ευρώπη μέσω Σταυροφόρων (και πήραν αμπάριζα οι Ναΐτες). Αν διαθέτουμε μάλιστα κι άλλη υπομονή ακόμα και πάμε προς τα πίσω, θα βρούμε τις πηγές της Καντοσιανής Παράδοσης στους Σοφούς των Σουμερίων, τους Apkallu. Κάπου εδώ σε πρώτη (;) εμφάνιση, λέει, και οι Ροδόσταυροι- όχι βέβαια αυτοί που ξέρουμε, αλλά οι άλλοι που δεν ξέρουμε, οι μυστικοί.

Το έργο έχει κι άλλα, έχει και μάγους, Χαλδαίους (μου αρέσουν αυτοί) και ένα σωρό άλλους τύπους και κυρίαρχες οντότητες όπως Masbotheans, Mughtasilahs, Haemerobaptists, Nazoreans, Nazaraeans, Nasoraeans, Sabaeans, Sabians, Sabeans, Yezidis, Johannites, Assassins, Isma'ili, Batini, Brethren of Purity, Qarmatians, Nusayria, Ansyreh, Nosairi, Nizari, Sufis, Sophis, Sophees, Sethian, Ophite, Barbelo-Gnostic, Phibionite, Secundian, Borborite, Coddian, Zacchaeuses, Dositheans, Elkesaites, Ebionites, Sampsaeans, Essenes, Naassenes, Nozrei-ha-Berith, Simonians, από όσους έμειναν εκτός λίστας ζητώ συγγνώμη. Λίγο ως πολύ μια μυστηριακή πανδαισία ή ένας εσωτεριστικός πολιτισμός (μόνος μου την έγραψα αυτήν την τελευταία φράση, ωραία δεν είναι;).

Τι να πρωτογράψω τώρα, εδώ υπάρχουν σελίδες ολόκληρες. Θα κλείσω με τη συναρπαστική υποψία ότι σε μια μονή του Mount Athos υπάρχουν, λέει, φοβερά και τρομερά χειρόγραφα (των οποίων την αξία οι μοναχοί δεν γνωρίζουν) ικανά να συντρίψουν το Great Beast της Αποκάλυψης. Ποιο είναι αυτό πάλι; Είναι, λέει, η Εκκλησία της Ρώμης. Λέτε να έχουμε τέτοια κειμήλια στα χωρικά μας εδάφη; Προέρχονται (πάλι λέει, εγώ δεν λέω τίποτα, μπορώ όμως να κάνω μια υπόθεση γιατί μπαίνουν φωτιές στα μοναστήρια- έχουν έγγραφα για προσάναμα) από τη μονή του Παχώμιου στη Θηβαΐδα.

Και στο κρίσιμο αυτό σημείο, νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να επανεμφανιστεί ο Νικηφόρος Ουρανός.

***

Μέρος δεύτερον

Φίλτατε Oculatis Abis,

Για τους Ormus δεν ξεύρω και πολλά πράγματα, μάρτυρές μου οι Ροδόσταυροι (των οποίων, λέει, υπήρξε εμπνευστής). Πάντως θα ξανασημειώσω ότι εξαρτάται ποιες είναι αι πηγαί της πληροφόρησής μας. Αν θέλεις θα κοιτάξω τις πηγαί και θα σου γράψω περισσότερα.

Όσο για τα σύμβολα (ωραίο αυτό της Παρθένου) θα ματαπώ φιλοσοφικά την κλασσική επωδό: Οι Ναΐτες έχουν πάντα σχέση...

Αυτά έχουν σχέση επίσης και με Personal Illumination (μου έκανε καλή εντύπωση αγγλιστί), φώτιση σε ατομικό μέγεθος τέλος πάντων, και με Αλουμπράντος και με άλλους μυστήριους.

Καμμία αντίρρησις περί του Ιωάννη και μάλλον κακή δική μου διατύπωση, όχι λοιπόν αφιερωμένοι στον Ιωάννη οι Ναΐτες αλλά επηρεασμένοι από την Ιωαννιτική αντίληψη- άλλωστε το όνομα Ιωάννης έχει βαθιές παραδοσιακές σημασίες.

Για την παγκόσμια κυριαρχία κι εγώ θα ψήφιζα όχι- δεν θα ορκιζόμουν όμως ότι δεν επιτεύχθηκε. Άλλο θέμα αυτό, χωρίς να θέλω να περάσω στα όρια της συνωμοσιολογίας.

Ως προς το Βίλχελμ Ράιχ μάλιστα, πλην όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση πώς να ονομάσεις τους ηγέτες, αφού είναι μυστικοί; Αυτοί πάλι μπορεί να ονομάζονται μεταξύ τους, κάτι είναι κι αυτό, εμάς περιμένουν να τους ονομάσουμε;

Συμφωνώ απόλυτα με τη θέση σου για τη ναϊτική ιδεολογία.

Κάνω όμως μια διευκρίνιση για τα παρακάτω. Σε καμιά περίπτωση δεν θα αναφερόμουν στους αυτοαποκαλούμενους "Ναΐτες" ως συνεχιστές των original. Καλά τώρα, αυτά είναι στην καλύτερη περίπτωση ρομαντισμοί και στη χειρότερη γραφικότητες- όπως το λες. Θέλω να πιστεύω όμως ότι η ναϊτική ιδεολογία συνεχίζεται και σήμερα, όχι ως φολκλόρ αλλά ως εσωτερική βίωση. Και μπορώ να υποθέσω παράλληλα ότι μπορεί και να υπάρχουν αληθινοί συνεχιστές της αληθινής παράδοσης- φύλακες των μυστικών.

Ας κρατήσουν οι χοροί...

Αλλά ξαφνικά ανοίξαμε πολλά μέτωπα, ωραίοι και οι Qadosh, και οι Ormus, και ο Abraxas, και ο Βασιλείδης και όλοι οι Γνωστικοί (σας είπα ότι διάβασα ένα ωραίο βιβλίο της Elaine Pagels;). Πώς μπορούμε να τους βάλουμε σε μια σειρά;

Και το σήμα της Alfa Romeo; Και το όνομα της Fiat; Και της Lancia;
Πολύ απλό, οι εργοστασιάρχες είναι σαύρες. Γεια σου David Icke!

http://www.davidicke.net/symbolism/corporate/corporate1.html

http://bedoper.com/reptilian/archive2.htm

http://thebiggestsecretpict.online.fr/nwo.htm

Τώρα έχω μια βιαστική δουλειά, πρέπει να ανακαλύψω και τι σημαίνει "3 Άλφα". Να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού;



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 05:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα (μάλλον χθες, 29 Αυγούστου) γιορτάζουμε τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη, στις 7 Ιανουαρίου είναι άλλη γιορτή. Γιατί γιορτάζουμε αποκεφαλισμούς είναι μια παιδική μου απορία που δεν έχει απαντηθεί ακόμα, υποθέτω ότι δεν τους γιορτάζουμε ακριβώς αλλά είναι ημέρα μνήμης. Οι πιο ψαγμένοι ξέρουν ότι 29 Αυγούστου είναι και νηστεία.

Ευχαριστώ, φίλε Spiral για την ενημέρωση. Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα.
Ίσως, γιατί θεωρώ ότι ο εορτασμός έχει "τοποθετηθεί" λάθος ή είναι επουσιώδης.

Εν πάσει περιπτώσει, θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι υπάρχει τόπικ: Αρχαίος Χριστιανικός Γνωστικισμός (Σειρά Γνώσης), όπου υπάρχουν ενδιαφέροντα στοιχεία για όσους θέλουν να ερευνήσουν περισσότερο.

Μεταξύ άλλων:

quote:
3ο. Μια θηλυκή εκπόρευση του Θεού συνδέεται με την κοσμική δημιουργία (αν και με έναν περισσότερο θετικό ρόλο από τον επικεφαλής Δημιουργό)(MATRIX;;;).

Αλήθεια, είχα την αίσθηση ότι χτυπάγαμε το κουδούνι στην είσοδο της βαθύτερης προσέγγισης.
Πάλι γυρίσαμε στα συνωμοσιολογικά; Εγώ δεν έβαλα γι' αυτό τη φωτό της Alfa Romeo.

Μήπως να πάω για καφεδάκι ή για ένα πιάτο φακές 3 Άλφα και όταν είναι... με φωνάζετε;

Εν τω μεταξύ δείτε κι αυτό, από το τόπικ Σταυρος

quote:
Ο ΣΤΑΥΡΟΣ, Χ ήταν το Σύμβολο της Δημιουργικής Σοφίας ή του Λόγου, του Υιού του Θεού.

Ο Πλάτων λέγει ("Τίμαιος", Κεφ.VΙΙΙ, §36C), "τον εκδήλωσε επί του σύμπαντος δια του σημείου του γράμματος Χ. Η αμέσως επόμενη Δύναμη μετά τον Υπέρτατο Θεό είχε τοποθετηθεί χιαστί με τη μορφή ενός Σταυρού επί του σύμπαντος".

Ο Μίθρας σημάδευε τους στρατιώτες του στο μέτωπο με έναν Σταυρό.

Ο Σταυρός Χ αντιστοιχεί με το 600, τον αριθμό του μυστηριώδους κύκλου των Ενσαρκώσεων.

Βλέπουμε συνεχώς το Ταυ και το Ρες ενωμένα κατά τον εξής τρόπο:

Αυτά τα δύο γράμματα, στην παλαιά Σαμαρειτική (όπου η απεικόνισή τους είναι αντίστοιχα: και ), όπως συναντάται στον Άρειο, αντιπροσωπεύουν σύμφωνα με τον πίνακα: THE NUMERICAL VALUES OF THE HEBREW, GREEK, AND SAMARITAN ALPHABETS, το μεν πρώτο το 400, το δε δεύτερο το 200, σύνολο 600.

Αυτό είναι επίσης, η Αρχιερατική Ράβδος του Οσίριδος και το μονόγραμμά του, το οποίο υιοθετήθηκε από τους Χριστιανούς ως Σημείο.

Στο μετάλλιο του Κωνσταντίνου βρίσκεται ως: , με την επιγραφή "Εν τούτω Νίκα" και στο Duomo του Μιλάνου ως εξής: "Χet ΡChristiNominaSanctaTenet •" (X • Ρ • του Χριστού • Ονόματα • Ιερά • Κατέχει).

Οι Αιγύπτιοι χρησιμοποιούσαν ως Σημείο του θεού τους Άνουβι είτε ένα T, είτε ένα .

Οι Βαϊσνάβα των Ινδιών είχαν επίσης το ίδιο Ιερό Ταυ, το οποίο επίσης σημείωναν με Σταυρούς κατ' αυτόν τον τρόπο και με τρίγωνα κατ' αυτόν τον τρόπο .

Τα άμφια των ιερέων του Ώρου ήταν καλυμμένα με αυτούς τους Σταυρούς , όπως επίσης και το ένδυμα των Λάμα του Θιβέτ.

Τα χαρακτηριστικά Εμβλήματα της θρησκευτικής ομάδος των Ζαϊνιστών είναι .

Το χαρακτηριστικό έμβλημα της Ιαπωνικής θρησκευτικής ομάδος Xac (Ζακ) είναι .
Είναι το Σημείο του Fo-Hi (Φο-Χι), το οποίο ομοιάζει με τον Σταυρό του Χριστού.




3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 30/08/2004 05:27:24

Edited by - Zadok on 30/08/2004 05:33:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 14:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινήσουμε από το Alfa.

Αλήθεια, υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που κυκλοφορούν γύρω μας και επειδή τα έχουμε συνηθίσει δεν τα προσέχουμε. Όπως το σήμα της Alfa Romeo, αγαπητή μας Zadok. Η συνωμοσιολογία είναι διασκεδαστική και τι να κάνουμε τώρα, αν μόνο οι συνωμοσιολόγοι ασχολήθηκαν με τον αποσυμβολισμό του σήματος. Η ίδια η εταιρία δεν εξηγεί τίποτα στους φιλομαθείς, ας πρόσεχε. Πιο πολύ στέκομαι στην ερμηνεία ότι τα σύμβολα είναι τα παραδοσιακά της οικογένειας των ιδρυτών της εταιρίας (αλλά και πάλι τι σήμαιναν;) παρά στις σαύρες, διότι στο κάτω-κάτω είμαι φιλόζωος.


Δεν ξέρω πόσα από τα σήματα / σύμβολα που μας περικυκλώνουν θέλουν πραγματικά κάτι να δηλώσουν ή είναι τυχαία και γίνονται βορά των ευφάνταστων ερμηνευτών, πάντως τα σύμβολα γενικώς είναι κάτι το ωραίον και η νεώτερη επισήμανσή σου, με τους σταυρούς κλπ. έρχεται να το επιβεβαιώσει. Τα σύμβολα είναι μια διαχρονική και παγκόσμια επικοινωνία, ναι;

Και ιδού και ο συγχρονισμός. Συμπτωματικά, στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών (όπου μεταξύ των άλλων αναπαραστάθηκαν και οι φωτιές του Άι-Γιάννη, που λέγαμε) ξαναείδαμε έθιμα που συνεχίζουν απτόητα την πορεία τους στο χρόνο μέσα από τους λαϊκούς πολιτισμούς. Δεν θα γράψω βέβαια κάτι καινούργιο, αλλά πόσο ο Χριστιανισμός έχει αποδεχθεί όσα δεν μπόρεσε να καταργήσει, εκδηλώσεις καθαρά παγανιστικές που τις βαπτίζουμε "λαϊκή παράδοση" και έτσι ξεπερνάμε το θέμα ανώδυνα. Πλην όμως είμαστε έτοιμοι να κατακεραυνώσουμε όλους τους εναλλακτικούς (στους Γνωστικούς αναφέρομαι) που ενδεχομένως υιοθετούν και ορισμένους τύπους που δεν συνάδουν με τα χρηστά ήθη. Ουαί υμίν υποκριταί.

Για το Γνωστικισμό ακόμα και οι ίδιοι οι εξειδικευμένοι μελετητές του ομολογούν αδυναμία στη συνολική του ερμηνεία. Τι να πω τώρα, να δεχτώ τη ρομαντική άποψη ότι ο Γνωστικισμός (εν γένει) είναι "καθαρός Χριστιανισμός" όπως αυτός διατηρήθηκε στην πηγή του, χωρίς να περάσει από συμπληγάδες στη διαδρομή του προς τη Δύση, ή να δεχτώ τη... συνωμοσιολογική άποψη ότι ο Γνωστικισμός κάνει ζημιά στον αμιγή Χριστιανισμό; Και πώς θα μπορούσα να πω ότι είμαι φίλος με τον Aleister, αφού η κοινωνία θα με κατακρίνει;

Αυτές οι Σύνοδοι μας έκαναν ζημιά τελικά, μανία που έχουν οι άνθρωποι να προσαρμόζουν τα πράγματα στα μέτρα τους. Και πώς ξέρουμε αν ήταν δίκαιες οι αποφάσεις εκείνων των κεκοιμημένων πατέρων; Πώς ξέρουμε αν αυτοί δεν ήταν κεκοιμημένοι από τότε, ύπνε που παίρνεις τα παιδιά και τα λοιπά και τα λοιπά; Μια ψήφος μπορεί να έκρινε την τελική έκβαση, αυτό συμβαίνει και στις καλύτερες ψηφοφορίες.

Τέλος πάντων. Προβληματισμοί αναπάντητοι.

Κάνω ένα μικρό γκελ στα ιστορικά των Ναϊτών. Βρίσκω εξόχως συναρπαστική την περίπτωση των μαστόρων που άφησαν ημιτελή τα έργα τους, που σημάδεψαν με το δικό τους τρόπο εκείνα που πρόλαβαν να ολοκληρώσουν, που δένονταν μεταξύ τους με αφοσίωση και εκφράζονταν με συμβολικούς τρόπους... (Βρίσκομαι ακόμα υπό την επιρροή του Νικόλα Μπετζ.) Άντε, με σύμβολα ξεκίνησα και με σύμβολα καταλήγω.

Σπείρος



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 01:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι που αφορά την ιστορική μας πληροφόρηση:

Jacques de Molay and his predecessors signed documents over the title Magister Templi, Master of the Temple. And that temple, taking its name from the Temple of Solomon, certainly was left unfinished upon the murder of its masters, who also had been tortured to reveal their secrets by three assassins who ultimately destroyed them. Not Jubela, Jubelo, and Jubelum, but Philip the Fair of France, Pope Clement V, and the order of the Knights of the Hospital of St. John of Jerusalem.

What the secret society needed was men who would affirm their belief in God, with a desire for brotherhood strong enough to accept any man's personal religious persuasion as secondary to their principal goal of survival.

- John J. Robinson, Born in Blood

The formation of the the Illuminati by Freemasons and the instigation of the French Revolution and anti-papacy movements in the eighteen century have been seen as a fulfilment of Templar revenge.

The Templars, or Poor Fellow-Soldiery of the Holy House of the Temple, intended to be re-built, took as their models, in the Bible, the Warrior-Masons of Zorobabel, who worked, holding the sword in one hand and the trowel in the other.

Therefore it was that the Sword and the Trowel were the insignia of the Templars, who subsequently, as will be seen, concealed themselves under the name of Brethren Masons. [This name, Freres Maçons in the French, adopted by way of secret reference to the Builders of the Second Temple, was corrupted in English into Free-Masons].

- General Albert Pike, Morals and Dogma

***

Tίποτα δεν είναι σίγουρο, θα επαναλάβω, και όλα εξαρτώνται από τις εκτιμήσεις του κάθε ερευνητή και από τη δική μας διάθεση να τις πιστέψουμε.

Έτσι λοιπόν, ας μεταφέρω και μια άλλη εκδοχή: Ότι οι Ναΐτες δεν έκαναν αυθαιρεσίες, βάζοντας στο μίξερ κάθε θρησκευτική άποψη που έβρισκαν μπροστά τους, αλλά στόχευαν στο να διαφυλάξουν τη μία και αληθινή παράδοση, όπως αυτή εκφράστηκε τελικά μέσα από το Χριστιανισμό. (Ελπίζω να το έγραψα σωστά.)

Και πού να ξέρω τώρα εγώ ποια είναι η εσωτερική παράδοση της δικής μας Εκκλησίας; Και μάλιστα, πού να ξέρω αν υπάρχει;

Εν πάση περιπτώσει, αφού αναφερθήκαμε και στους Ormus, πάω λιγάκι και στους φίλους μας τους Ροδόσταυρους για να μην τους αφήνουμε παραπονεμένους.

Μεταφράζω κάπως πρόχειρα μερικά από όσα έγραψε ένας καλός άνθρωπος:*

"Το έμβλημα των πρώτων Ναϊτών ήταν ένα κόκκινο ρόδο σε ένα σταυρό, που το υιοθέτησαν επειδή το χρησιμοποίησαν οι Εσσαίοι.

Ο εσώτερος κύκλος της Χριστιανικής Εκκλησίας επίσης σχηματιζόταν σαν μια στρατιωτική οργάνωση για τη διαφύλαξη του ιερού συμβόλου, του Σταυρού, και αργότερα υιοθέτησε ένα όνομα που στα λατινικά ήταν Militia Crucifera Evangelista.

Αυτή η στρατιωτική οργάνωση, που περιλάμβανε εκείνους που επιλέγονταν σε κάθε χώρα για να να την αντιπροσωπεύουν, προστάτευε το ιερό έμβλημά της από την αυθαίρετη χρήση του από άλλες οργανώσεις- και ειδικότερα το προστάτευε από κακή χρήση και παραποίηση σύμφωνα με τις χριστιανικές αρχές.

Το στρατιωτικό τάγμα τελικά περιέλαβε και τους Νοσοκόμους (Hospitaliers), τους Ιππότες του Σταυρού και παρεμφερείς οργανώσεις. Για πολλούς αιώνες η οργάνωση παρέμενε ένα πολύ μυστικό και ελάχιστα γνωστό σώμα αποτελούμενο από μερικές εκατοντάδες ανθρώπων, διευθύνοντας τις δραστηριότητες ενός αριθμού προσκείμενων οργανώσεων κατά τη διάρκεια των Σταυροφοριών, που έγιναν για την απαλλαγή των Αγίων Τόπων από τον έλεγχο των απίστων και των ειδωλολατρών (pagans).

Tα ροδοσταυρικά αρχεία σε ξένες χώρες περιελάμβαναν καταγραφές των Εσσαίων, των Ναζαρηνών και των Ναζαριτών καθώς και της Μεγάλης Λευκής Αδελφότητας στο Θιβέτ, στην Ινδία και στην Αίγυπτο. Από εκεί προέρχονται αυτές οι πληροφορίες. Οι παλαιές καταγραφές της Μεγάλης Λευκής Αδελφότητας και άλλες, δείχνουν καθαρά ότι αφού ο Ιησούς επέστρεψε στη μονή του Καρμήλου, έζησε για πολλά χρόνια και είχε μυστικές συναντήσεις με τους Αποστόλους του. Ο ίδιος αφοσιώθηκε μέσω διαλογισμού και προσευχής σε δοξασίες και διδασκαλίες που οι Απόστολοί του έπρεπε να μεταδώσουν στον κόσμο."

Προσωπικά δεν γνωρίζω - δεν απαντώ και δεν είμαι της γνώμης πως όσα βρίσκουμε τα αποδεχόμαστε, πλήν όμως τα έχουμε υπόψη.

Σπείρος

___________________

* The Mystical Life of Jesus by H. Spencer Lewis



"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 20:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε και μία άλλη οπτική για τους όμορφους πίνακες, τους οποίους μας είχε παραθέσει ο φίλος Oculatis Abis και τη συζήτηση, η οποία έγινε σχετικά με το γράμμα Μ, από το τόπικ: ΑΘΗΝΑ 2004~Τα δρωμενα-Αποσυμβολισμος (Α Ω)

quote:
Η ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΙΣ-Η ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ λες συνταξειδιώτισσα.

Το Α και το Ω.

Και ο φίλος μας Δημήτρης μας δείχνει τη Νύμφη.

Τη Νύμφη η οποία υπήρχε και στις δύο τελετές με άλλη μορφή.

Νύμφη = η πραγματικά φωτεινή γυναίκα, που είναι έτοιμη να γεννήσει. Η γυναίκα δηλ. που έφτασε σε ηλικία έργων γάμοιο. Νυ= πραγματικά, Μ= σχήμα, στάση γυναίκας κατά την στιγμή της γέννας, Φ= φωτεινός. ("Μινω-μυκηναικός Διόνυσος", Στάθης Βάλλας, εκδόσεις Νέα Σύνορα, ΑΑ Λιβάνη)

Κατ' αυτήν την ερμηνεία η νύμφη είναι και εκείνη που είναι έτοιμη να γεννήσει (εδώ "κολλάνε" και τα καβουράκια με την κυρία καβουρίνα - Καρκίνος, το ζώδιο της γέννησης), αλλά και εκείνη που είναι έτοιμη να νυμφευθεί, η νύφη.

Στην περίπτωση της νύφης λείπει μόνον το γράμμα Μ...

Και ποιές λέμε νύμφες;

Μήπως τις χρυσαλλίδες και τις πεταλούδες;

Και τί μας διδάσκουν οι χρυσαλλίδες και οι πεταλούδες για τον ψυχικό μας κόσμο,

η κάμπια που κλείνεται μέσα στο κέλυφος και εκεί μεταβάλλει μορφή και σχήμα.
Η χρυσόχρους κάμπια των Ψυχών;

Και τί σχέση έχουν τα στάχια, αυτά που κρατούσαν οι Αθηναίοι στα Ελευσίνια Μυστήρια, τις γιορτές της θεάς Δήμητρας (της Μάνας Γης);

Κάποιες σκέψεις και θα επανέλθουμε...



3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 31/08/2004 20:26:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 13:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαι και εγω στην ευγενη συγκεντρωση των καλων μελων αυτης της συζητησης.
Πολυ ωραια τα οσα λεγονται και περισσοτερο θελω να δηλωσω την συμετοχη μου παρα να προσθεσω κατι καινουργιο σε αυτα.
Να ειστε ολοι καλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΡΟΔΟ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 18:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΡΟΔΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς ZADOK
Ψαχνω το έγγραφο Q,αν κρίνω απο τον Θυραιό της φωτογραφίας ίσως ξέρεις τον κάτοχο του αντίγραφου (?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 20:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν, θα ήθελα να συστήσω ένα ενδιαφέρον βιβλίο στους φίλους/ες του τόπικ:

(clickable)

Η ΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ
ΜΑΙΡΗ ΛΕΦΚΟΒΙΤΣ

Εκδόσεις: ΚΑΚΤΟΣ
Σελίδες: 256

Η ΜΑΥΡΗ ΑΘΗΝΑ
Ανασκευή των επιχειρημάτων του λεγόμενου Αφροκεντρισμού, θαρραλέα και τεκμηριωμένη αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας όσον αφορά τη σχέση και την αλληλεπίδραση του πολιτισμού της αρχαίας Ελλάδας με τους γειτονικούς πολιτισμούς της Εγγύς Ανατολής και της Αιγύπτου.


Εν συνεχεία, καλωσορίζω το νέο μέλος ΡΟΔΟ!

Αγαπητέ μου, γιατί το ψάχνεις; Γνωρίζεις τί αναζητάς;

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 15:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπό τότε που είδα εκείνο το σπιράλ στην τελετή λήξης των Ολυμπιακών, έχω περιπέσει σε έκσταση.

Τι λέγαμε λοιπόν; Ήταν μια φορά κι έναν καιρό οι Ναΐτες, ήμασταν μια φορά κι έναν καιρό κι εμείς, ο καθένας με τα δικά του μυστικά. Ο χρόνος κυλά, οι αξίες παραμένουν σαν βότσαλα στην κοίτη ενός ποταμού που, όσο ο καιρός περνάει, γίνονται πιο λεία, πιο στιλπνά, πιο όμορφα. Και, μερικές φορές συμβαίνει και το νερό επιστρέφει στις πηγές του.

Η συνέχεια σε μια άλλη οθόνη...

Σπείρος




"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 00:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συνέχεια σε μια άλλη οθόνη...

Απ' ότι καταλαβαίνω το topic κάπου εδώ κλείνει. Πιστεύω ότι εδόθησαν αρκετές πληροφορίες προς όλες τις κατευθύνσεις, αλλά και αρκετό υλικό προς περαιτέρω έρευνα. Σίγουρα ένα τόσο μεγάλο θέμα δεν κλείνει εδώ. Όπως είπε και ο φίλος Spiral η συνέχεια σε άλλη οθόνη (ή καλύτερα σε άλλο thread).

Φιλικά, Oculatis Abis, signing off (μάλλον...)

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2004, 13:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν και για εμένα καπου εδω κλεινει ενας κυκλος.
Παίρνω long vacation απο το esoterica.
Εαν και οταν δω οτι μπορω να ξανασυμετάσχω σε συζητήσεις θα το κάνω.
Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους πήραν μέρος σε αυτή την συζήτηση, την οποία θεωρώ την καλύτερη που έχω λάβει μέρος.
Ειδικά θέλω να χαιρετίσω τους (όπως μου έρχονται στο νου)Kynikos, Zadok, Oculatis Abis και φυσικά τον Σπείρο (που με τίμησε και τον ευχαριστώ).


ΜΝΑΜ ΕΜΙ ΠΥΡΡΙΑΔΑ
ΟΣ ΟΥΚ ΗΠΙΣΤΑΤΟ ΦΕΥΓΕΙΝ
ΑΛΛ ΑΥΘΕ ΠΕΡ ΓΑΣ ΤΑΣΔΕ
ΠΟΛΛΩΝ ΑΡΙΣΤΕΥΩΝ ΕΘΑΝΕ.

ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΜΝΗΜΑ ΤΟΥ ΠΥΡΡΙΑΔΗ
Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΖΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ
ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΖΗΣΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ
ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΑΦΟΥ ΑΡΙΣΤΕΥΣΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

takvra
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 12:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους takvra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikosgr διαβάσε το Εκρεμές του Φουκό απο τον Ουμπέρτο Εκο :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 14:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

nikosgr διαβάσε το Εκρεμές του Φουκό απο τον Ουμπέρτο Εκο :)




Καλώς τον/ην takvra!

Εσύ διάβασες τις 17 δελίδες του θέματος ή ακόμα είσαι στο "Εκκρεμές του Φουκώ";


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 15:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙΤΕΣ ΙΠΠΟΤΕΣ
Πάνω απο 200 χρόνια απ'τις σημαντικότερες δυνάμεις της εποχής του. Θεματοφύλακες του ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΥΣΤΙΚΟΥ το οποίο δέν έχει ακόμα ανεξιχνιαστεί!!
Δέν θα αναφέρω τα γεγονότα της ίδρυσης τους γιατί αυτά είναι γνωστά. Η ζωή τους ήταν εξαιρετικά σκληρή συνδυασμός μοναστικής & σκληρής Στρατιωτικής. Τα νέα μέλη τους υποβάλλονταν σε πλήθος Σωματικών & Ψυχολογικών διαδικασιών, ώστε άν ανταπεξέλθουν επιτυχώς θα είναι νέα μέλη της Ναίτικης κοινότητας!! Όλα δέ τα περιουσιακά τους στοιχεία παραχωρούντο στην Κοινότητα, κατατίθοντας παράλληλα & Όρκους φτώχειας. Αξιοσημείωτο βέβαια είναι το γεγονός του ταχύτατου πλουτισμού τους. Σε αυτό υπάρχουν πολλές εξηγήσεις. Εφάρμοσαν πρώτοι την παροχή Τραπεζικών Υπηρεσιών. Οι προσκυνητές κατέθεταν χρυσαφικά, πολύτιμα αντικείμενα σε κάποιο φυλάκιο λαμβάνοντας ταυτόχρονα επιστολή οτι θα μπορέσουν να τα πληρωθούν απο άλλο φυλάκιο. Οι δύσκολες όμως Τοπικές συνθήκες είχαν ως Αποτέλεσμα τον θάνατο πολλών προσκυνητών, οπότε δέν εξαργυρώνονταν & η περιουσία τους παρέμενε στους Ναίτες!! Παραχωρούσαν ποσά σε Ευγενείς ή χρεωκοπημένους Βασιλιάδες με ανταλλάγματα Εκτάσεις Γής & Τόκους!! Υπο τις συνθήκες αυτές η ταχύτατη συγκέντρωση μεγάλων περιουσιών θεωρείτο πολύ λογική. Μετά την πτώση των Αγίων Τόπων μεταφέρθηκαν κατα πλειοψηφία στην Γαλλία. Ο Βασιλιάς Φίλιππος ο Δ' ο οποίος δέν μπορούσε να αντισταθεί στο πολυθρύλητο μυστικό τους στις 13/10/1307, διέταξε την διάλυση & την σύλληψη τους!! Οι Ναίτες & ο Μέγας Μάγιστρος τους Jacques de Molay, κατηγορήθηκαν με ανύπαρκτα στοιχεία απο τον βασιλία ως Αιρετικοί, Ειδωλολάτρες, & ομοφυλόφιλοι!! Με φρικτά βασανιστήρια προσπαθούσαν να τους αποσπάσουν ομολογίες όσον αφορά το Μεγάλο Μυστικό τους!! Η αντίδραση του Πάπα ΚΛΗΜΗ V (στον οποίο είχαν δώσει οι Ναίτες όρκο πίστης & λατρείας) ήταν αρχικά οργισμένη, αλλά τελικά αποκαλύφθηκε οτι ήταν προσυννενοημένος με τον Φίλιππο!! Η επιχείρηση εκκαθάρισης Ναιτών σε άλλες χώρες εκτός Γαλλίας απέτυχε γιατί παντού αθωώνονταν. Στην Γαλλία όσοι ομολόγησαν κάποια μυστικά & μεταννόησαν φυλακίστηκαν αρχικά & στην συνέχεια οδηγήθηκαν σε Κατήχηση. Οι υπόλοιποι (υπ'αριθμό 54) καταδικάσθηκαν ως Αιρετικοί & οδηγήθηκαν στην ΠΥΡΑ στο Παρίσι στις 12/5/1310. Η Σύνοδος της Βιέννης (16/10/1311), αποφάσισε την νομιμότητα & μή Αιρετικότητα του Τάγματος αλλά ο Πάπας πιεζόμενος απο τον Γάλλο Βασιλιά το διέλυσε(22/3/1312). Η περιουσία τους παραχωρήθηκε στους Ιωαννίτες Ιππότες & τα μέλη τα εκτός Γαλλίας εισήλθαν σε Μοναστικά ή Τεκτονικά Σωματεία. Τέλος στις 19/3/1314, οδηγήθηκε στην πυρά & ο Μέγας Μάγιστρος Jacques de Molay. Μέσα στην φωτιά καταράστηκε τον Βασιλιά Φίλιππο & τον Πάπα να βρεθούν μπροστά στο Δικαστήριο του Θεού πρίν φθάσει η Ώρα τους!! Η κατάρα του επαληθεύτηκε γιατί εντός ολίγου χρόνου πέθαναν & οι 2!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 15:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... Συνεχίζω με τους Ναίτες όσον αφορά για τις όποιες αποκαλύψεις σχετικά με το Μεγάλο Μυστικό τους!! Κατα μερικούς λέγεται οτι είχαν βρεί στον Ναό του Σολωμόντα πάνω στον οποίο είχαν εγκατασταθεί την ΚΙΒΩΤΟ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ!! Η Κιβωτός μεταφέρθηκε στο Παρίσι κατά τον ερχομό των Ναιτών στην Γαλλία, ενώ λίγο πρίν την σύλληψη τους φυγαδεύτηκε. Κατ'άλλους είχαν βρεί το ΑΓΙΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ!! Κατά τους περισσότερους το Μεγάλο Μυστικό είχε σχέση με την καταγωγή τους:
Η ΜΑΡΙΑ ΜΑΓΔΑΛΙΝΗ είχε σαρκικές επαφές με τον Ιησού Χριστό, έμεινε έγκυος & κατέφυγε στην Γαλατία!! Εκεί γέννησε την ΣΑΡΑ, ενώ απ'ευθείας απόγονοι τους ήταν οι 1οι Βασιλείς της Γαλλίας: Oι ΜΕΡΟΒΙΓΓΙΟΙ (5ος-8ος αι. μ.χ.). Οι Μεροβίγγιοι αναφέρονται σάν "Ιερή Γενιά όλων των Βασιλέων". Γενάρχης τους ήταν ο Μερόβιος ο Δασύτριχος(5ος αι. μ.χ.). Οι Μεροβίγγιοι ξέπεσαν λόγω της πολύ ακόλαστης ζωής τους, ανατράπηκαν απο τους Καρολίδες & κλείσθηκαν σε Μοναστήρια!!
Απόγονοι τους αναφέρονται οι 1οι Ναίτες Ιππότες που επισκέφθηκαν τα Ιεροσόλυμα (1118) στην 1η Σταυροφορία με ηγέτη τον Γάλλο Ιππότη Hugues de Payens, & οι 8 σύντροφοι του!! Είχαν την Επωνυμία "Φτωχοί Ιππότες του Ναού & του Χριστού"!!
Σάν απόδειξη αναφέρουν την ΙΕΡΑ ΣΙΝΔΟΝΗ ΤΟΥ ΤΟΡΙΝΟΥ η οποία ήταν κομμάτι υφάσματος το οποίο υποστήριζαν οτι είναι Σάβανο του Ιησού Χριστού!! Το παρουσίασε στον Λαό (1357), η Οικογένεια του Ιππότη Geoffrey de Charney που κάηκε μαζί με τον De Mοlay. Την εξέθεσαν σε Λαικό Προσκύνημα, αφότου δέν θα είχε πλέον κανένα νόημα η συνέχιση της διατήρησης του Μυστικού!!
Η χρονολόγηση όμως της Σινδόνης με ΑΝΘΡΑΚΑ 14, απογοήτευσε & διέψευσε τις Κασσάνδρες διότι απέδωσε την Κατασκευή της στα μέσα του 13ου αιώνα τότε που κάηκε ο Geoffrey. Δηλαδή αποδείχτηκε Απάτη!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 16:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα να μην ξαναγράψω γιατί το topic έδειχνε να έχει κλείσει αλλά βλέπω ότι κάποιος το ξαναζωντάνεψε. Βρε demo αυτά που μας γράφεις είναι ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΑ! Please γράψε κάτι εφόσον έχεις να προσθέσεις κάτι καινούργιο στο topic. Όχι τίοπτε άλλο αλλά μαζεύτηκαν ήδη 17 σελίδες και το download αργεί πανάθεμά το!

Μέχρι τότε εγώ

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 16:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε demo αυτά που μας γράφεις είναι ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΑ! Please γράψε κάτι εφόσον έχεις να προσθέσεις κάτι καινούργιο στο topic. Όχι τίοπτε άλλο αλλά μαζεύτηκαν ήδη 17 σελίδες και το download αργεί πανάθεμά το!

Ε, ναι...

Επίσης, όταν αντιγράφουμε κάτι, καλό είναι ν' αναφέρουμε και την πηγή.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 18:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είπα να μην ξαναγράψω γιατί το topic έδειχνε να έχει κλείσει αλλά βλέπω ότι κάποιος το ξαναζωντάνεψε. Βρε demo αυτά που μας γράφεις είναι ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΑ! Please γράψε κάτι εφόσον έχεις να προσθέσεις κάτι καινούργιο στο topic. Όχι τίοπτε άλλο αλλά μαζεύτηκαν ήδη 17 σελίδες και το download αργεί πανάθεμά το!


Οτι έγραψα είναι το Α & το Ω για τους Ναίτες!!
Τελικά θέλω να μάθω κι'Εγώ τι Έγινε!!
Βρέθηκε καμία λύση στο Μυστήριο με τους Ναίτες ή υπόθεση ΑΠΕΤΥΧΕ;;;;
Είναι οι Ναίτες οι εξ'αίματος Απόγονοι του Ιησού Χριστού;;;
Το θέμα της ΣΕΝΔΟΝΗΣ του ΤΟΡΙΝΟΥ δέν διάβασα να αναφέρεται!!
Ούτε οι πετυχημένες κατάρες του De Molay!!
Tέλος πάντων ... άν θέλετε να το κλείσετε καμία αντίρρηση!!
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 20:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτι έγραψα είναι το Α & το Ω για τους Ναίτες!!

Κοίτα, και ο Ναπολέων να γράψεις ότι είσαι, δε θα σου το αρνηθούμε.


quote:
Τελικά θέλω να μάθω κι'Εγώ τι Έγινε!!

Αφού ότι έγραψες ήταν το Α και το Ω, άρα τα ξέρεις ήδη όλα, μην είσαι τόσο μετριόφρων!!!

quote:
Βρέθηκε καμία λύση στο Μυστήριο με τους Ναίτες ή υπόθεση ΑΠΕΤΥΧΕ;;;;

Περιμέναμε εσένα να εμφανιστείς.

quote:
Είναι οι Ναίτες οι εξ'αίματος Απόγονοι του Ιησού Χριστού;;;

Αφού ξέρεις, τί ρωτάς;

quote:
Το θέμα της ΣΕΝΔΟΝΗΣ του ΤΟΡΙΝΟΥ δέν διάβασα να αναφέρεται!!

Τί λες βρε παιδί μου!!!

quote:
Ούτε οι πετυχημένες κατάρες του De Molay!!

Κι εγώ που νόμιζα ότι είχαμε συζητήσει γι' αυτό στην πρώτη σελίδα του θέματος...

quote:
Tέλος πάντων ... άν θέλετε να το κλείσετε καμία αντίρρηση!!
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Όνειρα γλυκά!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 22:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη Zadok για την επέμβαση μου, αλλά νόμιζα οτι το θέμα υπάρχει ακόμα & έγραψα την άποψη μου!! Αυτό δέν είναι υποχρέωση του καθένα στο Esoterica;;; Άσχετα άν οτι έγραψα τα έκανα copy-paste (δέν θυμάμαι απο πού)!! Απο στραβωμάρα μου δέν είδα οτι ο Occulatis Aris κάπου είπε οτι εξαντλήθηκε!! Άν το έβλεπα δέν θα έγραφα τίποτα!!Έγκλημα έκανα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 22:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και δεν είναι έγκλημα να γράφεις τη δική σου άποψη σε ένα θέμα το οποίο είναι ανοιχτό. Εξάλλου αν δεν ήταν, δε θα είχες αυτή τη δυνατότητα.

Όμως:

Αφού αντέγραψες την άποψη κάποιου και την οικειοποιήθηκες, σαφώς δεν είναι δικαίωμά σου να την παρουσιάζεις σαν "το Α και το Ω", ενώ κάποιοι επί 17 σελίδες έχουν πασχίσει να ερευνήσουν ουσιαστικά το ζήτημα.

Επίσης, σαφώς δεν είναι θέμα δικαιώματος το να επαναλαμβάνεις απόψεις, οι οποίες έχουν ήδη καταγραφεί.

Τώρα, αν το πρόβλημα είναι απλά "στραβωμάρα", δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 02:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ας προσθέσω εγώ, είδα κόσμο και μπήκα.

Ο φίλος μας ο Demo έκανε μια ανακεφαλαίωση των 17 σελίδων, γιατί όχι; Και αν θέλει να μάθει, γιατί να μην του απαντήσουμε; (Εμείς πια που τα ξέρουμε όλα!)

Φίλε Demo, για τους Ναΐτες πόσα άλλα να αποκαλυφθούν πια; Μόνο που εμείς θέλουμε πάντα να κεντρίζει τη φαντασία μας κάποιο μυστικό και δεν εννοούμε να δεχθούμε τα όσα έχουν φανερωθεί.

Ε, όλο και κάποια στοιχεία θα παραμένουν άγνωστα, εδώ που τα λέμε, για να τροφοδοτούν την περιέργειά μας. Και όλο και κάποιες εικασίες θα προστίθενται για να αναζωπυρώνουν το θέμα!

Ο φίλος μου ο αρχι-Ναΐτης θεωρούσε πως ήταν απόγονος των Μεροβίγγειων και λίγο ως πολύ ονειρευόταν το θρόνο της Γαλλίας (τουλάχιστον). Αν μάλιστα μπορούσε και να τεκμηριωθεί ότι οι Μεροβίγγειοι ήταν απόγονοι του Ιησού, τόσο το καλύτερο! Ακόμα έχουμε μείνει όμως με την απορία...

Η Σινδόνη του Τορίνο είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία. Οι ευφάνταστοι ερευνητές τη συσχέτισαν με το Ζακ ντε Μολαί και έγραψαν ολόκληρη πραγματεία επ' αυτού, χρησιμοποιώντας (ως συνήθως) όσα στοιχεία τους συνέφεραν. Άλλοι πάλι θεώρησαν ότι ήταν ένα τεχνούργημα του φίλου μου του ντα Βίντσι, ο οποίος είναι πολύ εκνευρισμένος με όσα του σούρνουν αυθαίρετα τώρα τελευταία.

Κι αν σου πω ότι η Σινδόνη του Τορίνο παραπέμπει στην αυθεντική σινδόνη του Ιησού;

Zadok και Oculatis Abis, χάρηκα που σας ξαναείδα! Πάνω που έλεγα ότι το τόπικ μας τελείωσε... Για ανοίξτε λοιπόν τα χαρτιά σας!

Σπείρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 03:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φίλος μας ο Demo έκανε μια ανακεφαλαίωση των 17 σελίδων, γιατί όχι; Και αν θέλει να μάθει, γιατί να μην του απαντήσουμε; (Εμείς πια που τα ξέρουμε όλα!)


Φίλε Σπείρο, καλώς επανήλθες και ανανεωμένος βλέπω...!

Πού την είδες την ανακεφαλαίωση;
Εδώ μας την "είπαν" κιόλας, γιατί δεν γράψαμε όλα τα "γράμματα της αλφαβήτας"...

Αν σκοπεύουμε να συνεχίσουμε τις φαντασιώσεις περί Μεροβίγγειων κλπ., πάω... γιατί έχω αφήσει φακές στη φωτιά, θα ξυπνήσει ο πατέρας και θα χάσω τα πρωτοτόκια!!!

Όταν επιστρέψουμε στο "μυστικό", τα λέμε...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 05:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Zadok:
www.e-telescope.gr/gr/cat05/art05_040215.htm
Επειδή δέν θέλω να αφήνεις άσχημες σκιές & υποψίες για μένα σου λέω απο πού έκανα την ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 06:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρόν θέμα μετονομάστηκε, επί το ελληνικότερον, σε "Το μυστικό των Ναϊτών" από "to mustiko twn naitwn" για διευκόλυνση της πλοήγησης και της αναζήτησης.

Παρακαλώ να εκκλείψουν οι ειρωνικές διαθέσεις καθώς και, κατά το δυνατόν, οι τάσεις για "μεγαλόσχημες" εκφράσεις σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον, κατά τ'άλλα, Θέμα Συζήτησης.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 13:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε, Admin, για τη μεταγλώττιση!

Για τους φίλους μας τους Μεροβίγγειους τώρα… Φιλτάτη Zadok, άσε τις φακές να σιγοβράζουν, μην τις βγάλεις τελείως αλλά ούτε και να αφοσιωθείς αποκλειστικά σε αυτές.

Στο πλαίσιο της ανακεφαλαίωσης, να θυμίσω ότι οι Μεροβίγγειοι εκφράζουν μια μυθολογία στενά διαπλεκόμενη με τη ναϊτική. Τι να τους κάνουμε τώρα τους καημένους, να τους απορρίψουμε αβασάνιστα;

Εκ πρώτης όψεως μπορεί να μοιάζει ότι οι Μεροβίγγειοι εντάσσονται στα «εξωτερικά» των Ναϊτών τα οποία, ως σοβαροί ερευνητές, αποτασσόμαστε μετά βδελυγμίας. Έχω όμως την εντύπωση ότι οι Ναΐτες είχαν πάρει τους Μεροβίγγειους στα σοβαρά (ενδεχομένως και τούμπαλιν) και αυτό δίνει μια άλλη διάσταση στο θέμα και προσθέτει ένα άλλο, πολιτικό, μυστικό.

Λέγεται ότι ο φίλος μου ο Godfroi de Bouillon είχε βιολογική σχέση με τους Μεροβίγγειους, ή τέλος πάντων έτσι θεωρούσε. Και αν το θεωρούσε, τι να κάνουμε πάλι εμείς, να του στερήσουμε τη χαρά;

Άσχετα αν εμείς οι ρομαντικοί θέλουμε να βλέπουμε το Τάγμα των Ναϊτών ως ένα ευαγές ίδρυμα που ασχολούταν με την εσωτεριστική κουλτούρα, δεν αποκλείεται οι σκοποί του να ήταν πολύ πιο ρεαλιστικοί. Το πιθανότερο, εικάζω, οι Ναΐτες ήταν λίγο απ’ όλα. Και ναι μεν εκείνο που μας ενδιαφέρει, επαναλαμβάνω, είναι η φιλοσοφία τους, όμως το να έχουμε υπόψη και τις άλλες πτυχές τους μας βοηθάει να τους αντιλαμβανόμαστε καλύτερα.

Αν λοιπόν η υποστήριξη της μεροβιγγειανής ιδέας ήταν για τους Ναΐτες μια ισχυρή πεποίθηση (για τους πιο ευφάνταστους ερευνητές αυτή η πεποίθηση προϋπήρχε των Ναϊτών αλλά και συνεχίζεται σήμερα), ας μην τη διαγράψουμε έναντι πινακίου φακής. Γιατί δεν πρόκειται πια για μυθολογία, αλλά για ιδεολογία.

Θα γράψω και πάλι ότι αν οι Ναΐτες δεν περιβάλλονταν από όλα αυτά τα εξωτερικά μυστήρια, τι θα ήταν; Μια μπανάλ μυστικοπαθής οργάνωση όπως τόσες και τόσες άλλες.

Σπείρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 13:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προς Zadok:
www.e-telescope.gr/gr/cat05/art05_040215.htm
Επειδή δέν θέλω να αφήνεις άσχημες σκιές & υποψίες για μένα σου λέω απο πού έκανα την ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ!!




Κατ' αρχήν, δεν άφησα καμμία σκια ή υποψία για σένα, ήμουν σαφέστατη.

Κατά δεύτερον, σ' ευχαριστώ για την παράθεση του συνδέσμου.

Αν παρατηρήσεις, τις αναφορές και παραπομπές του δημιουργού αυτού του άρθρου, θα δεις ότι είναι από συνδέσμους τους οποίους έχουμε αναφέρει και στο παρόν θέμα.


quote:
Παρακαλώ να εκκλείψουν οι ειρωνικές διαθέσεις καθώς και, κατά το δυνατόν, οι τάσεις για "μεγαλόσχημες" εκφράσεις σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον, κατά τ'άλλα, Θέμα Συζήτησης.


"Εδώ ο κόσμος χάνεται, βαρκούλες αρμενίζουν", λέει η λαϊκή θυμοσοφία.

Ο Admin εμφανίζεται από το πουθενά, ενώ επί 17 σελίδες τον αναζητούσαμε, να διορθώσει σβησίματα, λάθη στην εμφάνιση της σελίδας κλπ., αλλά δε μας είχε τιμήσει και τώρα αποφάσισε ότι υπάρχει "ειρωνική διάθεση" και "μεγαλόσχημες" εκφράσεις και ενεφανίσθη, ενώ γύρω-γύρω το Φόρουμ θυμίζει κάτι από λιμάνι με τους λιμενεργάτες σε ώρα φόρτου εργασίας!!!
Μήπως να συνεχίσουμε;

Φίλτατε Spiral, δε διαφωνώ με την τοποθέτησή σου, όμως νομίζω ότι αρκετά καταπιαστήκαμε επί 17 σελίδες με την καταγραφή όλων των ιστοριών, μυθικών ή μη, περί του θέματος. Προσωπικά, θα ήθελα να δούμε τί σημαίνουν για μας όλα αυτά και θα χαρώ να διαβάσω και την άποψη του demo ή όποιου άλλου θελήσει, επ' αυτού.

Πάω να ρυθμίσω τη φωτιά...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 13:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι συγκεκριμένες θεωρίες προφανώς βγήκαν στην επιφάνεια μετά την διάλυση του Τάγματος. Όταν είχαν σβηστεί απο τον χάρτη οι Ναίτες!!
Δέν τις διαλαλούσαν όσο υπήρχαν προφανώς ούτε ο Geoffrey είπε κάτι τέτοιο!! Το κρατούσαν σάν μυστικό με νύχια & με δόντια!!
Δέν πρέπει να αποκλείουμε Τίποτα!!
Ανασκαφες που έγιναν στη νεκρά θάλασσα τις δεκαετίες του 40 και 50 έφεραν στο φως μερικους πάπυρους που προς μεγάλη έκπληξη των αρχαιολόγων ήταν μερικά απο τα ευαγγέλια που δεν συμπεριλαμβάνονται στη βιβλο (περίπου 80 ευαγγέλια ηταν ΄υποψηφια΄). Οι πάπυροι περιέχουν ευαγγέλια γραμμένα απο την Μαρία την Μαγδαληνή καθως και ένα ημερολόγιο γραμμένο απο τον ίδιο το Χριστό! Το 1955-56 το πανεπιστήμιο του Μάνστεστερ κατάφερε να μεταφράσει τα ευαγγέλια. Το τι αποκαλύφθηκε είναι το εξης:
- O Xριστός ήταν παντρεμένος με την Μαρία την Μαγδαληνή.
- Οι απογόνοι του Χριστού υπάρχουν μέχρι σήμερα στην μορφή της σχεδόν νεκρής δυναστίας των Merovingians (τι είναι στα Ελληνικα;; Μεροβιγγιοι!!! ), που κάποτε ήταν επικεφαλής του θρόνου της Γαλλιάς
Αναφέρομαι & σε έναν Πίνακα του Λεονάρντο ντα Βίντσι με τίτλο "Ο Μυστικός Δείπνος" Ο Καλλιτέχνης είναι γνωστός για τον Μυστικισμό του!! Το πρόσωπο δεξιά του Χριστού είναι η ΜΑΡΙΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ, ενώ το Μαχαίρι που απεικονίζονται συμβολίζει την έχθρα των Αποστόλων προς αυτήν!!

Το μυστικό τους προφανώς θα έχει σχέση με τον εύκολο πλουτισμό τους ο οποίος δέν μπορεί να εξηγηθεί μόνο με τα μεγάλα δάνεια!!
Με τον καιρο η δυναμη τους αυξανοταν ολο και περισσοτερο οπου εφτασαν στο σημειο οικονομικα να εχουν τοση δυναμη ωστε να παιζουν το ρολο του δανειστη. Οι ναιτες πιστευαν στον μονοθεισμο,πως ολες οι θρησκεις ο χρηστιανισμος ο μουσουλμανισμος και ο ιουδαισμος ηταν μια θρησκεια. Πολλοι ειναι αυτοι που πιστευουν πως το ταγμα των Ναιτων ηταν η βαση για τον επερχομενο τεκτονισμο με τον οποιο εχει πολλα κοινα στοιχεια. Αυτη τους η δυναμη κυριως στον οικονομικο τομεα ενοχλεισαι πολους ισχυρους της εποχης των κατι που ειχε ως αποτελεσμα τη δαιμονοποιηση των λογω βεβαια των αντιχριστιανικων τους αρχων και της ειδωλολατριας στην οποια πιστευαν και που στο τελος οδηγησαν στον διωγμο τους.
Ο Τεκτονισμός έχει σχέση με δυνάμεις που αντιστέκονται σφοδρά στον Χριστιανισμό!! Τέτοιες θεωρίες οδηγούν σίγουρα προς την κατεύθυνση ανατροπής της Χριστιανικής θρησκείας γι'αυτό πολλές φορές οι Τέκτονες ταυτίστηκαν με τον Σατανά!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy