ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 02:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ελληνικό ΙΝΒΙ κατά σύμπτωση ταιριάζει οπτικά με το λατινικό INRI.

Για τις ερμηνείες του λατινικού, η δική μου ερμηνεία είναι παλιότερα άρεσαν τα φιλολογικά ευφυολογήματα και οι άνθρωποι έπαιζαν με τις λέξεις. Κάτι σχετικό γράφω και στο "Arcadia" (να υποστηρίξουμε και αυτό το τόπικ, που δεν πατάει ψυχή).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 03:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε νομίζω βασικά ότι βγαίνει άκρη.

Η αληθεια να λεγεται...Αλλα, ο μονος τροπος να ανακαλυψουμε κατι...ειναι να το κατανοησουμε εξ αρχης.
Αν βρω κατι θα το αναφερω.

quote:
Το ελληνικό ΙΝΒΙ κατά σύμπτωση ταιριάζει οπτικά με το λατινικό INRI.

Θα μελετησω και θα πω...τωρα ειμαι αδιαβαστος.

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 12:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Σταύρωσις, Ι.Μ. Φιλοθέου, 'Αγιον Όρος 16ος αιώνας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 14:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι ζόρι τραβάει κι αυτό το Εσοτέρικα!

Πρόσφατα απενεργοποιήθηκε το τόπικ «Ιλλουμινάτι» (τι είχες Αμαλία, τι είχα πάντα) επειδή προφανώς του έλειπε η σοβαροφάνεια. Και όμως, αν υπήρχαν ανοιχτά μάτια θα έβλεπαν ότι ήταν ένα τόπικ ίσως μοναδικό αφού είχε καταφέρει να δημιουργήσει ένα κλίμα συνολικής καλής διάθεσης χωρίς να ξεφεύγει από την ευπρέπεια. Άλλωστε, όπως συμβαίνει και στις πραγματικού τόπου και χρόνου συζητήσεις, θα γίνουν και τα ανάλαφρα διαλείμματα και μετά η συζήτηση θα συνεχιστεί.

Θα πω τα γνωστά. Η προσφιλής γλώσσα του Εσοτέρικα είναι η binelicus-binelicus η οποία, κατά τεκμήριο, θεωρείται βαρύγδουπη και αρμόζουσα με τον εσωτερισμό και τον αχλαδοτυρισμό. Θα ήθελα λοιπόν να ξέρω ποια είναι τα τόπικ με την πλήρη σοβαρότητα (στο περιεχόμενο ή/και στο ύφος) και γιατί δεν γίνεται κλείδωμα σε σαφώς προκλητικά τόπικ τα οποία συνεχίζουν ακάθεκτα την καριέρα τους. Πού ήταν οι διαχειρίστριες όταν και εγώ προσωπικά και άλλα μέλη δεχόμασταν προσβλητικές επιθέσεις σε άλλο τόπικ; Ή να θεωρήσω έλεγχο τις υποκριτικές «διαγραφές» μηνυμάτων που αφήνουν όμως ξεκάθαρα να διαβάζεται το κείμενο; Ή να θεωρήσω… σοβαρή έμφαση την εμφάνιση μηνυμάτων με τεράστια γράμματα και αμέτρητα quotes επί quotes;

Δεν είμαι ο πρώτος που θα το γράψει, το Εσοτέρικα στοχεύει σε ένα σοβαροφανή χαβαλέ και that’s all, folks. Λυπάμαι.

Τι ωραία, έγραψα και κάτι με το οποίο οι Ναΐτες δεν έχουν σχέση. Απενεργοποιώ λοιπόν ο ίδιος το λογαριασμό μου, αποχαιρετώ από το αγαπημένο μου μετερίζι τις φίλες και τους φίλους με τους οποίους μοιραστήκαμε ωραίες σκέψεις και πάω για Καθαρή Δευτέρα… από όλες τις απόψεις.

Κάνε κλικ!

Spiral

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 16:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι ο πρώτος που θα το γράψει, το Εσοτέρικα στοχεύει σε ένα σοβαροφανή χαβαλέ και that’s all, folks. Λυπάμαι.

Τι ωραία, έγραψα και κάτι με το οποίο οι Ναΐτες δεν έχουν σχέση. Απενεργοποιώ λοιπόν ο ίδιος το λογαριασμό μου, αποχαιρετώ από το αγαπημένο μου μετερίζι τις φίλες και τους φίλους με τους οποίους μοιραστήκαμε ωραίες σκέψεις και πάω για Καθαρή Δευτέρα… από όλες τις απόψεις.

Κάνε κλικ!

Spiral


Καθε φορα αυτο γινεται...οσοι αξιζουν φευγουν.

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 01:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήσουν πολύ καλός για να παραμείνεις φίλε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arhtos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 12:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arhtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απενεργοποιώ λοιπόν ο ίδιος το λογαριασμό μου, αποχαιρετώ από το αγαπημένο μου μετερίζι τις φίλες και τους φίλους με τους οποίους μοιραστήκαμε ωραίες σκέψεις
quote:
Ήσουν πολύ καλός για να παραμείνεις φίλε...
θα λείψεις φίλε...!!!

όντως δεν κατανόησα ούτε εγώ τον λόγο που έκλεισε το τόπικ «Ιλλουμινάτι»
θα μπορούσε να μεταφερθεί αλλού... ήταν πολύ καλό για να μείνει? διαφορετικό? και όμως... δεν κατανοήθηκε..

ΥΓ-Ύστατη προσπάθεια.. μείνε...

γι'αυτό λέω συνέχεια πως:

----
Δυστυχώς και η Γη με δικά μας έξοδα γυρίζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 09:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταθείτε ρε παιδιά
Ο άνθρωπος είπε οτι πάει για Καθαρή Δευτέρα.
Άρα "I 'll be back" που είπε και ο Σβαρτς
Ετσι δεν είναι ρε Σπείρο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 09:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υποπτευθώ όμως οτι την έκανε για τα καλά,
Μου φαίνεται θα ακολουθήσω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

La_bolas Glasya
Νέο Μέλος

Ethiopia
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 15:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους La_bolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εγινε ρε αιμοσταγεις iΠΠΟΤΕΣ?

Που εξαφανιστικατε?

Ειναι 1 τοπικ που εχω τυποσει. Γιατι δε συνεχιζετε? *

ΤΟΝ ΠΥΡΙΝΟ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕ ΛΥΓΑ ΠΟΤΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stab
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 00:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stab  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGapitoi ipotes hi xexexexex
eimai rodo kai tin exo di ipotis kai etsi xaxaxaxax
einai poli omorfo to nisi kai exo girisi oli tin palia poli me ta podia exo ksepodoriasti edo i iwanites ipotes exoun ftiaksi wrea ktiria a kai se ena simio tis palias polis exei kai merika poli kala spitakia opos stin filis xaxaxaxax mpourdelo ta exoun kanei i simerini koinonia
ektos poli exei kai alla kastra pou exo skopo na ta giriso :)))
lete na tin do san to vivlio tou kodika davintsi kai na arxiso na tin psaxno xaaxaxaxaxaxa
na vro tin valsamomeni kefali tou iisou i to iero diskopotiro i kana apogono tou iisou i akoma kai ton thisauro ton naiton ipoton xaxaxaxaxa
lete o iakovos mole prin ton kapsoun na edose tin teleutea entoli na erthi edo o thisauros ton naiton. me ton etsi den ton thimame kiolas prepei na ksananikso to vivlio gia na do poios eitan kai kala autos pou peire tis galeres me tous thisaurous ton naiton me entoli tou iakovou mole
alla apo oti grafete xoristikan se dio kateuthinsis
lete i mia na eitan edo ?
plaka exoume vlepo :))))
tha arxiso apo ton ataviro na tin psaxno kai tha katevo mexri tin paralia xaxaxaxaxa
ante vre kali anazitisi exo akoma pisteuo 100 xronia zwis axaxaxaxaxaxaxaxaxax
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 23:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stab δεν κατανοώ το πνεύμα σου...θα ήθελες να μας πεις πόσο χρονών είσαι;

Όπως επίσης θα ήταν καλύτερα να έκανες μία προσπάθεια να γράφεις ελληνικά και όχι greeklish,διότι είναι πολύ κουραστικό.

Καλώς ήλθες πάντως...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 20:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνομιλητές

Μόλις προ ολίγου ανακάλυψα την σχετική σελίδα με το τόσο σημαντικό θέμα των Ναϊτών χάρις στην (ή στον)Zadoc που μου έστειλε ένα μήνυμα. Ήταν βέβαια πολύ δύσκολο σε λίγο χρόνο να μελετήσω όλες τις σελίδες αλλά τουλάχιστον πήρα μια καλή εικόνα. Επιτρέψτε μου να τονίσω κάτι που το έχω ξαναπεί. Ελάχιστα από όλα τα γραφόμενα έχουν σχέση με το θέμα. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι που έχουν πολύ ικανοποιητική γνώση και στον αντίποδα κάποιοι άλλοι που εξεφτελίζουν την όλη προσπάθεια. Αν και νέος θα ήθελα να παρακαλέσω αυτούς να πάνε σε κανένα μπαράκι και να αφήσουν όλους τους υπόλοιπους να ασχοληθούν με το θέμα.
Απλά λοιπόν να σας ενημερώσω με πολύ λίγα λόγια για ορισμένα ιστορικά στοιχεία και αν κάοιοι ενδιαφέρονται τότε μπορούμε να κάνουμε μια κουβέντα απαλλαγμένη βέβαια από γελοιότητες.
Το Τάγμα των Ναϊτών μετά το 1314 με την δολοφνία του Μεγάλου Μαγίστρου Ζακ ντε Μολαί και του Πρεσέπτορος της Νορμανδίας Τξέφρεϋ ντε Σαρνέ, δεν διαλύθηκε. Όσοι Ιππότες διασώθηκαν κατέφυγαν σε άλλες χώρες πλην της Γαλλίας όπου ίδρυσαν μικρά Ναϊτικά Τάγματα πολλές φορές κάτω από άλλη ονομασία για ευνοήτους λόγους και έτσι το Τάγμα συνέχισε την ύπαρξή του ως το 1804 όπου επανιδρύθηκε στην Γαλλία από τον Μπερνάρ Φαμπρέ Παλαπράτ και το 1853 αναγνωρίστηκε επίσημα από τον Ναπολέοντα τον τρίτο. Μέχρι σήμερα συνεχίζει την ύπαρξη του έχοντας μετεξελιχθεί σε κοινωνική και φιλανθρωπική μη κυβερνητική οργάνωση και το 2002 αναγνωρίστηκε υπό ειδικό καθεστώς από τον ΟΗΕ έχοντας έκτοτε 20μελή μόνιμη αντιπροσωπεία στα Ηνωμένα Έθνη. Δεν έχει καμμία σχέση με τον Τεκτονισμό και ιδιαίτερα με το κομμάτι των Τεκτόνων Ναϊτών τους οποίους και δεν αναγνωρίζει. Είναι διεθνής οργάνωση και έχει Διοικήσεις σε 45 χώρες τα δε μέλη του είναι όλοι Χριστιανοί.
Αυτά τα ολίγα προς το παρών και όποιος επιθυμεί μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Φιλικά
ΠύθωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά τα ολίγα προς το παρών και όποιος επιθυμεί μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Αγαπητέ Python54,

χαίρομαι που σε βλέπω κι εδώ.

Νομίζω όμως, ότι για να "συνεχίσουμε" τη συζήτηση, θα πρέπει να διαβάσεις τα προηγούμενα, ώστε να μην επαναλαμβανόμαστε...

Από κει και πέρα, το ποιά οργάνωση είναι σωστή κι αυθεντική, το ποιά αναγνωρίζει ποιά, τί ρόλο παίζει η κάθε μία με τα ποικίλα Ναϊτικά ονόματα, το ποιά ενδιαφέρεται για τη "φιλανθρωπία", ποιά για πολιτική και το κυριότερο: ποιά ενδιαφέρει αναζητητές του χώρου του εσωτερισμού, κατά την άποψή μου δε δύνασαι να το γνωρίζεις, πόσο μάλλον να το προεξοφλείς.

Ο καθένας δικαιούται βέβαια, να έχει την γνώμη του. Ειδικά όταν δηλώνει ότι είναι ενταγμένος κάπου ήδη, είναι αναμενόμενο να "χρωματίζει" κάπως αυτή την γνώμη. Ευχαρίστως να εξετάσουμε και αυτή την όψη λοιπόν, αφού μας το προτείνεις...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 01/04/2005 23:43:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διδαξε μας Δάσκαλε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arhtos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arhtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τύπωσα 650 σελίδες και ακόμη διαβάζω...
και ήρθε και νεος δάσκαλος?
άλλες 650 δλδ???

----
"Ναι ο πόνος υπάρχει..Είναι οι αποτυχίες..κανένας δεν ξεφεύγει απο αυτές. Γι αυτό αξίζει να χάσεις μερικές μάχες για τα όνειρά σου παρά να νικηθείς χωρίς να ξέρεις γιατί αγωνίζεσαι.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Arhtos δεν έχεις καταλάβει ακόμη ότι οι γνώστες είναι πιο πολλοί από την γνώση;...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arhtos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arhtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δλδ αν πετάξω πέτρα σε μια πλατεία θα χτυπήσω πρόεδρο ή γνώστη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 00:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου βάζεις δύσκολα τώρα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 00:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας είμεθα πάντως ταπεινοί και ευγνώμωνες που ευρέθη κάποιος να μας βγάλει από την πλάνη μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arhtos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 00:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arhtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα χωρίς να διαβάσει τα πριν???
εγώ δλδ που το κάνω είμαι μη γνώστης ή άγνωστος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 00:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "Άγνωστος Στρατιώτης" εεε..."Ιππότης".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 09:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα μια τεράστια χάρη...

όταν τελειώσει "η Διδασκαλία" , σας παρακαλώ τυπώστε μου ένα αντίγραφο...

διαγράψτε κανονικά, τα άσχετα με το θέμα,

τις επαναλήψεις,

τους "εμπρησμούς",

και ό,τι τέλος πάντων δεν έχει κανένα νόημα...

πόσο θα βγει?

3 - 4 σελίδες?

μετά μου τις στέλνετε σπίτι παρακαλώ?


Galadriel


1899 αλήθειες + 1 ψέμμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 16:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Επιτρέψτε μου πρώτα να απαντήσω προσωπικά σε κάποιους:
ZADOC: Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα. Και βέβαια διάβασα τα γραφόμενα αλλά κάπου παρανόησες. Έγραψα μια μικρή ιστορική αναδρομή του αληθινού Τάγματος από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Είναι γεγονός ότι σύμφωνα με τα αρχεία του τάγματος πολλές ομάδες Ναϊτών έχουν ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό και τις μυστικές διδασκαλίες (όπως το λέγαν τότε) αλλά σήμερα με μεγάλη δυσκολία μπορούμε να οδηγηθούμε στα όσα τότε γνώριζαν μια που ένα μεγάλο μέρος χάθηκε με την καταστροφή του 1314.Επίσης πρέπει να πω ότι σήμερα υπάρχουν πολλές ομάδες ανθρώπων που χρησιμοποιούν το "πιασιάρικο" από πολλές πλευρές όνομα των Ναϊτων. Πολλοί γιατί επιδιώκουν να οφεληθούν με χρήματα από τους αδαείς, άλλοι γιατί θέλουν κάτι το σημαντικό αλλά και καλυμένο από μια αχλύ μυστηρίου για να τους καλύψει μια που είναι μάλλον ασήμαντοι, άλλοι γιατί προσπαθούν όντως να εισχωρήσουν στα μυστικά της εσωτερικής φιλοσοφίας των Ναϊτών από διάφορους δρόμους. κ.λ.π. Το σημερινό Τάγμα όπως αυτό αναγνωρίζεται (και πρέπει να πω ότι για διαφόρους εσωτερικούς λόγους δεν είναι ένα αλλά τουλάχιστον 4 αναγνωρισμένα Τάγματα που έχουν το δικαίωμα της χρήσης του ονόματος, έναντι περίπου 100 ομάδων που το χρησιμοποιούν παρανόμως) δεν ασχολείται με τον εσωτερισμό.
Βέβαια οιΤέκτονες Ναϊτες που ναι μεν δεν είναι επισήμως αποδεκτοί ως Ναϊτικό Τάγμα αλλά ως βαθμός στη μέση της κλίμακας του Τεκτονισμού σε πολλές χώρες ασχολούνται. Σε παραπέμπω στο βιβλίο: ΣΥΜΒΟΛΉ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΉ ΓΝΏΣΗ ΤΗΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑΣ ένα εξαίρετο έργο για να αρχίσει κανείς. Πάντως με πολύ χαρά θα ήθελα να μιλήσουμε με πιο πολλές λεπτομέρειες και αν θέλεις και από κοντά.
GOTHIC & ARHTOS: Δεν είμαι δάσκαλος. Απλά ένας μύστης (???) που σε όλη του τη ζωή προσπάθησε και προσπαθεί να ανακαλύψει κάτι περισσότερο.
GALADRIEL: Πολλές σελίδες λες. Το πολύ 1 - 2 σελίδες είναι αυτά που αξίζουν σε όλο αυτό τον συρφετό μηνυμάτων. Έκανα μια στατιστική ανάλυση και διαπίστωσα ότι το 90% των τοποθετήσεων είναι ασχετο με το θέμα. Το 5% κάτι έχουν διαβάσει κάποτε αλλά ποτέ δεν εμβάθυναν και έτσι απλά αναμασούν πληροφορίες που πέρασαν από τα μάτια τους αλλά δεν μπήκαν στο μυαλό τους. Κα τέλος το υπόλοιπο 5% μπορώ να πω ότι έχουν μια σοβαρότερη αντιμετώπιση του θέματος.

Αγαπητοί μου. Η ιστορία των Ναϊτών παρά τα όσα έχουν γραφεί χρειάζεται ακόμη πολύ ψάξιμο. Μακάρι σύντομα να βρεθούν και άλλα στοιχεία και να βοηθήσουν όλους όσους ενδιαφέρονται και προβληματίζονται να κάνουν ένα βήμα παραπέρα.
Ακόμη όμως πρέπει ο καθένας να μπορέσει να ξεχωρίσει ποιά βιβλία θα διαβάσει γιατί με όσα κυκλοφορούν σήμερα περισσότερο μπλέξιμο προκαλούν παρά βοήθεια. Επι παραδείγματι βιβλία όπως "Ο Κώδικας Νταβίντσι" και άλλα παρεμφερή ενώ από πλευράς ανάγνωσης είναι πολύ ωραία και επιτυχημένα μυθιστορήματα, η ιστορική τους ακρίβεια είναι εφάμιλη με τον Χαρυ Πότερ.
Από την άλλη και τα ΜΜΕ πολλές φορές εσκεμμένα ή από άγνοια δημιουργούν σύγχιση. Επι παραδείγματι.Ασχοληθήκατε εδώ επί πολύ για ένα δημοσίευμα της Λαρισαϊκής εφημερίδας Ελευθερία. Δεν θα αναφερθώ στην σοβαρότητα της σχετικής εφημερίδος που και εγώ την θεωρώ εξαιρετική. Ο δημοσιογράφος ήθελε απλά να αναφέρει ότι κάποια αξιόλογα μέλη της Λαρισαϊκής κοινωνίας είναι μέλη του Ναϊτικού Τάγματος αλλά λόγω προχειρότητας από μέρους του τελικά πέρασε μια είδηση ότι κάποιοι Λαρισαίοι φτιάξαν ένα φιλανθρωπικό σωματείο με το όνομα των Ναϊτών. Καταλαβαίνετε σε τι κυκεώνα παραπληροφόρησης βρισκόμαστε.
Νομίζω ότι πολλά είπα. Σας χαιρετώ προς το παρόν

ΠύθωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 19:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Python54
quote:
Το Τάγμα των Ναϊτών μετά το 1314 με την δολοφνία του Μεγάλου Μαγίστρου Ζακ ντε Μολαί και του Πρεσέπτορος της Νορμανδίας Τξέφρεϋ ντε Σαρνέ, δεν διαλύθηκε.
Αλήθεια; Πώς το ξέρουμε αυτό;
quote:
Όσοι Ιππότες διασώθηκαν κατέφυγαν σε άλλες χώρες πλην της Γαλλίας όπου ίδρυσαν μικρά Ναϊτικά Τάγματα πολλές φορές κάτω από άλλη ονομασία για ευνοήτους λόγους και έτσι το Τάγμα συνέχισε την ύπαρξή του
Δεν νομίζω οτι αυτό στέκει ακριβώς!
Αν π.χ. διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ (λέμε ένα όνομα) και ξαναεμφανιστεί σαν μικρες αυτόνομες ομάδες, μπορούμε να πούμε οτι ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ;
quote:
ως το 1804 όπου επανιδρύθηκε στην Γαλλία από τον Μπερνάρ Φαμπρέ Παλαπράτ
Εφόσον "επανιδρύθηκε" τί μας λέει οτι δεν ήταν προϊον της καλοπροαίρετης φανατσίας του m. Palaparat;
quote:
και το 1853 αναγνωρίστηκε επίσημα από τον Ναπολέοντα τον τρίτο. Μέχρι σήμερα συνεχίζει την ύπαρξη του έχοντας μετεξελιχθεί σε κοινωνική και φιλανθρωπική μη κυβερνητική οργάνωση
Καμμία αντίρηση εδώ, αφού βλέπουμε οτι το μόνο του αξίωμα είναι σαν NGO που υπήρχε από το 1853...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 21:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Python54, ίσως υπήρξα λίγο ειρώνικός αλλά για ένα θέμα που όπως πολύ σωστά λες είναι γεμάτο θρύλους μύθους
και παραπληροφόριση, εμφανίζεσαι εσύ,ως σίγουρος μυημένος του ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΥ ΝΑΙΤΙΚΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ,απολύτως δε σίγουρος ότι δεν είσαι κι εσύ ένα ακόμη θύμα αυτού του συρφετού.

Αλήθεια τι σε κάνει να το νομίζεις αυτό;

Θα ακούσω ευχαρίστως τη θέση σου όπως άκουσα και όλων των άλλων αλλά επειδή κι εγώ τοποθετώ τον εαυτό μου ως αναζητητή και μόνον,σε τοποθετώ στην ίδια κλίμακα με τους άλλους.

Όλα τα ναιτικά τάγματα που ειναι πολυ πανω των 100,λένε ότι είναι αυθεντικά.
Αρκέσου να είσαι ένα από αυτα.

Και πάλι συγγνώμη αλλά είμαι απόλυτος με τους απόλυτους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 21:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kynikos πολύ σωστά έχεις απορίες στις οποίες μπορώ να δώσω τις εξής απαντήσεις:
1. Από τη φυλακή ακόμη ο Ζακ ντε Μολαί σύμφωνα με πολλούς μελεητές είχε μεταβιβάσει την αρχηγία του Τάγματος στον Ζαν Μαρκ Λαρμένιους ο οποίος υπήρξε και ο επόμενος Μάγιστρος για την Γαλλία από το 1313 έως το 1324. Βέβαια το Γαλλικό Τάγμα συνέχισε να υπάρχει σε απόλυτη μυστικότητα για τους γνωστούς λόγους. Έτσι υπάρχει η χάρτα με την επωνυμία "the Larmenius Charter" όπου αναφέρονται όλοι οι Γάλλοι Μάγιστροι μέχρι το 1805 που ανέλαβε ο Παλαπράτ ο οποίος λόγω του στενού συνδέσμου που είχε με τον Μέγα Ναπολέοντα χρησιμοποίησε το μέσον αυτό για να "επανιδρύσει" δηλαδή να επανεμφανίσει επίσημα το Τάγμα. Αυτό απαντά και στην τρίτη σου ερώτηση. Την ίδια περίοδο (δηλαδή από το 1312 και μετά)το Τάγμα ανεπτύχθη πολύ στην Καταλανία όπου υπάρει επίσημα η λίστα των Μαγίστρων με πρώτο τον Μπαρτολομαί ντε Μπελβίς (1312 - 1318). Αντίστοιχα οι διαφυγόντες στη Σκωτία Ιπότες βρήκαν απόλυτη στήριξη από τον Πρεσέπτορα της Σκωτίας γιατί εκεί το Τάγμα δεν ήταν υπό διωγμό. Έτσι οι ισχυρές Κλαν των Σινκλαίρ, των Στούαρτ και των Κάμπελ που ήταν επί γενεές μέλη του Τάγματος διετέλεσαν Μάγιστροι και μάλιστα σήμερα ο Προκαθήμενος της Σκωτίας ανήκει στην Κλαν των Κάμπελ.
2. Σωστά λες ότι αν διαλυθεί σήμερα ένα κόμα τα κομάτια που θα μείνουν δεν θα είναι το ίδιο. Μα εδώ δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο. Το Τάγμα διαλύθηκε βίαια οπότε αυτό ενίσχυσε την πίστη των διασωθέντων αλλά και εκείνων που διέμεναν σε χώρες που δεν είχαν πρόβλημα για την διαώνιση του. Από την άλλη μεριά δεν μιλάμε για ένα κόμα αλλά ια ένα Τάγμα Ιπποτικό Μοναστικό αι Στρατιωτικό, δηλαδή ένα τρόπο ζωής. Σκέψου και παραλλήλισε με τους διωγμούς των πρώτων Χριστιανών αλλά και μετέπειτα όταν διώχθηκαν θρησκείες δεν χαθηκαν αλλά ανδρώθηκαν πολύ περισσότερο. Για τους Ναίτες το Τάγμα ήταν θρησκεία.
3. Φυσικά σήμερα η ύπαρξη ενός Ιπποτικού Τάγματος δεν μπορεί να είναι η ίδια με ότι πριν 800 και πλέον χρόνια. Έτσι η μετεξέλιξή του είναι απόλυτα φυσική αν και εσωτερικά τηρούνται όλοι οι κανόνες και τα έθιμα του αρχαίου Τάγματος και η απονομή του τίτλου του Ιππότη είναι ιδιδαίτερα μεγάλη τιμή που αναγνωρίζεται αντίστοιχα σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες όπου οι τίτλοι εξακολουθούν να είναι ισχυροί και κομμάτι της ζωής τους ανεξάρτητα από τοΠολιτειακό καθεστώς κάθε χώρας. Στην Ελλάδα ίσως ξενίζει λίγο γιατί ποτέ δεν υπήρξε αντιστοιχία στην ιστορία της μια που η Τουρκική κατοχή ουσιαστικά κατέστρεψε τις γέφυρες με το Βυζάντιο και την φυσιολογική εξέλιξη της ιστορίας όπως στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επισκεφτείς το: www.osmth.org
είναι η επίσημη ιστοσελίδα του Τάγματος.
Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Πύθων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arhtos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 22:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arhtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ήταν ειρωνία, απλά με μια αναγνωσούλα που είπε πως έκανε τα έβγαλε όλα λάθος...δεν είδε, ή ήθελε να προκαλέσει.. πάντως οι παλιοί γνώστες του θέματος δεν μένουν πια εδώ... και δεν αναφέρομαι σε μένα αφού δεν είμαι γνώστης, απλά παρατηρητής...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 22:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από τη φυλακή ακόμη ο Ζακ ντε Μολαί σύμφωνα με πολλούς μελεητές είχε μεταβιβάσει την αρχηγία του Τάγματος στον Ζαν Μαρκ Λαρμένιους

Αν και θα ήταν καλύτερα να μας έλεγες και ποιοί είναι αυτοί ονομαστικά,το "πολλούς δε σημαίνει ούτε "περισσότερους" ούτε "όλους".


Edited by - Gothic on 02/04/2005 22:15:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 02:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινώ από τα προσωπικά και συνεχίζω αναλυτικά προσπαθώντας να αποφύγω επαναλήψεις:

quote:
ZADOC: Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.

Παρακαλώ.

quote:

Και βέβαια διάβασα τα γραφόμενα αλλά κάπου παρανόησες.

Ο τρόπος που συνεχίζεις να εκθέτεις την άποψή σου, δείχνει ότι ΔΕΝ παρενόησα καθόλου.

Αν επιμένεις ότι έχεις διαβάσει όλες τις σελίδες (το οποίο δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω), τότε με το να επαναλαμβάνεις θέματα τα οποία έχουν ήδη συζητηθεί και αναλυθεί, ενώ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, μήπως δείχνει έλλειψη σεβασμού;;

quote:

Έγραψα μια μικρή ιστορική αναδρομή του αληθινού Τάγματος από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Μέχρι στιγμής δε μας έχεις αποδείξει ότι γνωρίζεις τί είναι αληθινό και τί όχι.

quote:

Είναι γεγονός ότι σύμφωνα με τα αρχεία του τάγματος πολλές ομάδες Ναϊτών έχουν ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό και τις μυστικές διδασκαλίες (όπως το λέγαν τότε) αλλά σήμερα με μεγάλη δυσκολία μπορούμε να οδηγηθούμε στα όσα τότε γνώριζαν μια που ένα μεγάλο μέρος χάθηκε με την καταστροφή του 1314.

Αυτά π.χ. τα έχουμε προ-γράψει.

quote:
Επίσης πρέπει να πω ότι σήμερα υπάρχουν πολλές ομάδες ανθρώπων που χρησιμοποιούν το "πιασιάρικο" από πολλές πλευρές όνομα των Ναϊτων.

Επίσης τα 'χουμε ξαναγράψει αυτά.

quote:
Πολλοί γιατί επιδιώκουν να οφεληθούν με χρήματα από τους αδαείς, άλλοι γιατί θέλουν κάτι το σημαντικό αλλά και καλυμένο από μια αχλύ μυστηρίου για να τους καλύψει μια που είναι μάλλον ασήμαντοι, άλλοι γιατί προσπαθούν όντως να εισχωρήσουν στα μυστικά της εσωτερικής φιλοσοφίας των Ναϊτών από διάφορους δρόμους. κ.λ.π.

Μάλιστα. Κι αυτά τα 'χουμε γράψει.

quote:

Το σημερινό Τάγμα όπως αυτό αναγνωρίζεται (και πρέπει να πω ότι για διαφόρους εσωτερικούς λόγους δεν είναι ένα αλλά τουλάχιστον 4 αναγνωρισμένα Τάγματα που έχουν το δικαίωμα της χρήσης του ονόματος, έναντι περίπου 100 ομάδων που το χρησιμοποιούν παρανόμως) δεν ασχολείται με τον εσωτερισμό.

(Τα κόκκινα γράμματα από εμένα)

Με συγχωρείς, αγαπητέ μου, αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις. Ή υπάρχει εσωτερικότητα ή δεν υπάρχει. Διάλεξε...

Και πέραν τούτου, σου επαναλαμβάνω και σε ξαναρωτώ (όπως βλέπω ότι το έχει κάνει και ο φίλτατος Gothic) ευελπιστώντας να λάβω μία σοβαρή απάντηση:

Ποιός αναγνωρίζει ποιόν και με ποιά ιδιότητα;;;;

Πώς κρίνεται η ορθότητα της όποιας αναγνώρισης;;;

quote:

Βέβαια οιΤέκτονες Ναϊτες που ναι μεν δεν είναι επισήμως αποδεκτοί ως Ναϊτικό Τάγμα αλλά ως βαθμός στη μέση της κλίμακας του Τεκτονισμού σε πολλές χώρες ασχολούνται.

Κι αυτά τα ξαναγράψαμε.

Επίσης γράψαμε ποιά Τεκτονικά Ναϊτικά Τάγματα αναγνωρίζονται (και δε μιλώ για το βαθμό στον οποίο αναφέρεσαι).

Το ότι εσύ δε συμφωνείς με αυτή την άποψη, προσωπικά επέτρεψέ μου να σου πω ότι δε μου λέει κάτι.

Επανερχόμεθα φυσικά στα προηγούμενα:

Ποιός αναγνωρίζει ποιόν και με ποιά ιδιότητα;;;;

Πώς κρίνεται η ορθότητα της όποιας αναγνώρισης;;;

quote:
Σε παραπέμπω στο βιβλίο: ΣΥΜΒΟΛΉ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΉ ΓΝΏΣΗ ΤΗΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΑΣ ένα εξαίρετο έργο για να αρχίσει κανείς.

Στις προηγούμενες σελίδες έχει αναφερθεί τεράστια αξιόλογη βιβλιογραφία, η οποία αποδεικνύει ότι στο συγκεκριμένο ισχυρισμό δίνεις ανακριβείς πληροφορίες και την οποία μάλλον θα πρέπει να μελετήσεις.

Πριν με παραπέμψεις λοιπόν, καλό θα ήταν να διάβαζες προσεκτικότερα.

quote:

Πάντως με πολύ χαρά θα ήθελα να μιλήσουμε με πιο πολλές λεπτομέρειες και αν θέλεις και από κοντά.

Ευχαρίστως, αλλά επειδή δεν τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση στο σημερινό Τάγμα το οποίο εκπροσωπείς εδώ (για λόγους τους οποίους επιφυλάσσομαι να αναπτύξω), ας είσαι καλύτερα προετοιμασμένος...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy