ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 21:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τί σχέση, λοιπόν, υπάρχει μεταξύ τους Ναΐτες και αυτό:

Κύριε, κύριε, να πω; (Αλλά αφού ρώτησες τη Zadok δεν λέω. Θα σου κάνω μούτρα.)


quote:

Διευκρυνίζω: Το κεντρικό σημείο στο οποίο εστιάζεται όλη αυτή η "παραφιλολογία-βιοτεχνία" είναι η υπόθεση οτι οι Ναΐτες ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ κάτι το οποίο τροποποιεί ουσιαστικά την αντίληψη μας για τον χριστιανισμό.

Δεν νομίζω ότι μόνο η παραφιλολογία εστιάζεται σε αυτό, η παραφιλολογία πάντως εστιάζεται με πιο εμπορικό τρόπο.
Η θεωρία με τις σαύρες κυκλοφορεί κι αυτή αλλά ας μην πάμε τόσο μακριά. (Για καλό και για κακό όμως ας κρατήσουμε τα σκόρδα.)


quote:

Ας υποθέσουμε λοιπόν, οτι οι Ναΐτες βρήκαν και την Κιβωτό της Διαθήκης, βρήκαν και την Λόγχη του Πεπρωμμένου, και τον Τίμιο Σταυρό

Δεν βρήκαν αυτά. Αυτά είναι για τους τουρίστες. Είπαμε τι βρήκαν.


quote:

Με τί τρόπο διαμορφώνουν αυτά την αντίληψη μας για τον Χριστιανισμο, στον οποίο (από ο'τι έχω καταλάβει ως τώρα) το κεντρικό μύνημα είναι η Πνευματική Ανάσταση μέσα από την Αγάπη

Αν έχεις καταλάβει αυτό, είσαι πολύ προχωρημένος και το λέω πολύ-πολύ σοβαρά.


quote:

Και να υπήρχε μυστική εταιρία με ιστορική συνέχεια, πάλι δεν της δίνεται αυτόματα το αλάηθτο του... Πάπα.

Ναι, αλλά... άντε να τους το πεις. (Και πολύ χειρότερα, άντε να το παραδεχτούν.)


[Τι είναι το ju-ju; Μου άρεσε. Μπορώ να αλλάξω το Spiral και να το κάνω ju-ju; Μπορείτε να με αποκαλείτε χαϊδευτικά ju-ju;]


quote:

Ήταν η γενιά του Δαυιδ, οι Ναΐτες, και ο V.Hugo και ο J.Cocteau τελικά εξωγήινοι κροκόδειλοι;

Όχι. Είπαμε, ήταν σαύρες.


quote:

Απλά θεωρώ οτι στον εσωτερισμό πρέπει να υπάρχει και αμείληκτη λογική

Εδώ να δεις πόσο προχωρημένος είσαι. Έχεις ήδη γίνει εξωγήινος.


Καλέ μας φίλε Κυνικέ, μπορεί να πεις ότι μιλάω με γρίφους. Όμως εδώ δεν ξεδιάλυναν το φοβερό μυστικό τόσοι και τόσοι, πώς (αλλά και γιατί) να το ξεδιαλύνουμε εμείς; Και αν πάψει να είναι μυστικό, τι γοητεία θα έχει;

Τι γοητεία θα είχε το τέρας της Λοχ Νες, αν έβγαινε και ποζάριζε να το φωτογραφίσουν;

Τι ενδιαφέρον θα είχαν τα ανάγλυφα που μας παρουσιάζεις, αν δεν μας τα έθετες ως αίνιγμα; (By the way, οι εικονιζόμενοι είναι πλούσιοι και έχουν από ένα αλογάκι ο καθένας, ενώ οι πτωχοί Ναΐτες είχαν διθέσια.)

Τελικά, τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιον είχαν πατέρα;

quote:

Αλλάζει τίποτα στο μύνημα της Αγάπης για τον συνάνθρωπό;

Μόνος σου τα γράφεις και μετά κάνεις πώς δεν τα ξέρεις, πονηρούτσικο.


Έχει αγώνα αύριο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 21:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με τί τρόπο διαμορφώνουν αυτά την αντίληψη μας για τον Χριστιανισμο, στον οποίο (από ο'τι έχω καταλάβει ως τώρα) το κεντρικό μύνημα είναι η Πνευματική Ανάσταση μέσα από την Αγάπη, και δη την Θυσιαστική Αγάπη.

Να συμπληρώσω ότι τέτοια μηνύματα δεν αποτελούν αποκλειστικό κεκτημένο του Χριστιανισμού. Μην ξεχνάς όμως πως το να χάσει τη θεϊκή του φύση ο Ιησούς ή με το να αποκαλυφθεί τελικά πως ο ρόλος της Μαγδαληνής ήταν καθοριστικός και ηγετικός δεν αντιμετωπίζεται ως πλήγμα στην αξιοπιστία του κλήρου, αλλά αποτελεί πραγματική αλλαγή πλεύσης ολόκληρου του δόγματος.

quote:
Έζησε λοιπόν ο Ιησούς με τη Μαγδαληνή; Ωραία. Αλλάζει τίποτα στο μύνημα της Αγάπης για τον συνάνθρωπό; Μήπως αναιρείται κανένα άλλο; Το "άφεται τους νεκρους θάψωσει εαυτούς νεκρούς"; Τα περι "πίστη ως κόκκος συνάπεως"; Καμμιά από τις παραβολές; - Ουτε και εγώ νόμιζα κάτι τέτοιο.
Ας πάμε στους "φεμινιστές". Τί έχετε καταλάβει από όλα αυτά; Οτι ο ρόλος της Μαγδαληνής σημαίνει οτι οι γυναίκες πρέπει να έχουν ρόλο στα πνευματικά ζητήματα; Οτι η παραδοσιακή στάση των εκκλησιών ήταν σαθρή; Μπράβο! Συμφωνώ απόλυτα, αλλά χρειαστήκατε τους Ναΐτες, ρε παιδί μου, για να το καταλάβετε αυτό;;; Η μήπως νομίζετε οτι μπορείτε να επικαλεστέιτε κάποια δήθεν φερεγγυότητα ενός αρχαίου Τάγματος για στηρίξετε μια σημερινή άποψη; Ελπίζω πως όχι, γιατι αλλοιώς δεν πατάτε σε γερό έδαφος.

Η προσπάθεια κατανόησης ενός δόγματος πρέπει να εμπεριέχει ένα σημαντικότατο εφόδιο: πως η πληροφόρηση σχετικά με το δόγμα κλπ θα είναι πλήρης και αληθινή. Έτσι θα έχουμε μπροστά μας κάθε απαραίτητο στοιχεία για την αξιολόγηση της κάθε θρησκείας. Όμως ο Χριστιανισμός είναι ίσως το πιο κραυγαλέο παράδειγμα έλλειψης τόσο στην πληρότητα των πληροφοριών, όσω και στην αντικειμενικότητα-αληθοφάνεια αυτών. Τώρα αν οι Ναϊτες υπήρξαν η αφορμή να δούμε άλλη μια πλευρά του Χριστιανισμού το βλέπω θετικό. Όχι όμως γιατί εμπλέκονται οι Ναϊτες, θα μπορούσε να είχε προκύψει από οποιοδήποτε άλλο τάγμα. Το ίδιο μου κάνει.

Σε προγενέστερο topic (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=528&whichpage=1&ARCHIVE=) σχετικά με τον υποτιθέμενο έγγαμο βίο του Ιησού έχω αναπτύξει πλήρως τις απόψεις μου, οπότε δε θα σας κουράσω εδώ.

quote:
Ποιός λοιπόν ο ρόλος όλων αυτών των κληρονομικών, ιερατείων. Είναι και αυτή η κληρονομικότητα "εσωτερική" και "συμβολική";
Οφείλουμε να έχουμε κάποια απάντηση.

Συμφωνώ πως η όποια "κληρονομικότητα" δεν οδηγεί σε κάτι καλύτερο, τουναντίον μάλιστα. Πάντως το θέμα της κληρονομικής διαδοχής έχει δώσει εκτενώς το παρόν του κυρίως στις βασιλικές οικογένειες. Αλλά εκεί πάλι θα μπλέξουμε με τα του βασιλικού αίματος, οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα (δε θα φτάσουν και τα σκόρδα...).

quote:
Ήταν η γενιά του Δαυιδ, οι Ναΐτες, και ο V.Hugo και ο J.Cocteau τελικά εξωγήινοι κροκόδειλοι; Η τελευταία ερώτηση απευθύνεται ειδικά στον φίλο Oculatis Abis, γιατι διαισθάνομαι οτι μόνο αυτός έχει επαρκεις γνώσεις για κάτι τόσο δύσκολο.

Αν και αντιλαμβάνομαι μια λανθάνουσα ειρωνεία, θα σου απαντήσω. Μάλλον αναφέρεσαι στον David Icke. Λυπάμαι για τους fans του αλλά τα βιβλία του δεν πείθουν. Ο τύπος ξεφεύγει επικίνδυνα στα συμπεράσματά του. Αν είναι να διαβάσουμε για συνομωσίες, καλύτερα δείτε το "Behold a pale horse" του William Cooper.

quote:
Απλά θεωρώ οτι στον εσωτερισμό πρέπει να υπάρχει και αμείληκτη λογική, και ειλικρινά θα ήθελα τα φώτα του Ο.Α. για την συνταγή που χρησημοποιει ο ίδιος να διακρύνει την αλήθεια απο την μπαρούφα.

Και πάλι συμφωνώ μαζίσου. Πέραν από τη συλλογή κάθε είδους πληροφοριών για ένα θέμα (βιβλία, ταινίες, κατ' ιδίαν έρευνα σε διαφόρους τόπους κλπ.), όλα τελικά τα φιλτράρουμε ο καθένας μέσα από τα δικά του φίλτρα λογικής. Είναι αυτό που λέμε "τι μας κάθεται καλά", Το τελευταίο μπορεί να προβεί από επικίνδυνο έως απόλυτα χρήσιμο, καθώς το φίλτρο μας διαμορφώνεται σταδιακά με την αυξανόμενη πείρα και γνώση σε κάθε αντικείμενο μελέτης.

Δυστυχώς φίλε (I mean that) kynikos, φαίνεται πως πάντα θα βρισκόμαστε σε έναν διαρκή αγώνα διαχωρισμού της αλήθειας από την μπαρούφα. Εδώ τα ζητήματα είναι τόσο λεπτά και σημαντικά που ίσως να αναγκαστούμε τελικά να υιοθετήσουμε την άποψη "το δέχομαι μέχρι νεωτέρας".

quote:
Ξέρω οτι θα με δοκιμάσει σκλήρα πριν με βρει άξιο για να μου παραχωρήσει το μυστικό του, αλλά δεν πτωούμαι... Είμαι ακούραστος κυνηγός της Γνώσης, εγώ.

Να είσαι σίγουρος πως όταν έχω κάποια πρόσθετη πληροφόριση πάντα τη διαθέτω δωρεάν. Δεν ακολουθώ τις πρακτικές των "πατέρων" της εκκλησίας. Νομίζω η στάση μου γενικότερα στο forum το έχει αποδείξει. Άρα και σε 'σένα το ίδιο θα κάνω. Δεν εξαιρείσαι ούτε και θα σε παιδέψω μέχρι να σου αποκαλύψω κάτι. Κι εγώ δεν κουράζομαι να κυνηγώ τη Γνώση και πιστεύω και ελπίζω πως ο κάθε ένας που ασχολείται με τέτοια θέματα δίνει κι ένα μικρό έστω κομμάτι αλήθειας και γνώσης προς τους άλλους.

btw, Zadok μπορείς να βγάλεις τα σκόρδα. Πιστεύω να κατάλαβες πως δεν χρειάζονται πλέον. Άσε που είναι Σάββατο βράδυ, έχουμε κανόνίσει "μυστικό δείπνο" με Smirnoff Blue ΠΑΓΩΜΕΝΗ! και δεν κάνει να μυρίζουμε σκόρδο!

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 22:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, ας πω κι εγώ την γνώμη μου τώρα που ξεσπάθωσε (!) ο αγαπητός kynikos:

quote:
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον φίλο Νικηφόρο Ουράνο στο σχόλιό του.
Και όχι μόνο αυτό αλλά επι πλέον νομίζω οτι το κεντρικό σημείο της διδαχής του Χριστιανισμού ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ αυτής της συζήτησης.

Σ' αυτό νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι και ιδιαίτερα οι Ναΐτες!


quote:
Διευκρυνίζω: Το κεντρικό σημείο στο οποίο εστιάζεται όλη αυτή η "παραφιλολογία-βιοτεχνία" είναι η υπόθεση οτι οι Ναΐτες ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ κάτι το οποίο τροποποιεί ουσιαστικά την αντίληψη μας για τον χριστιανισμό. Και αυτό δεν το λένε μόνο τα βιβλία, λιγο-πολύ το έχουν πει και πολλοί φίλοι εδώ μέσα. Με έναν τόσο ριζοσπαστικό ισχυρισμό, θα πρέπει να κοιτάξουμε να δούμε πως επιδρά πάνω μας, όχι μόνο όσο αφορά κάποια (υποτιθέμενα) γεγονότα του παρελθόντος, τα οπίοα στο κάτω-κάτω ανήκουν πια στα ισοτρικά βιβλία, αλλά και στα κεντρικά σημεία της πίστης και της άσκησής της στην καθημερινότητα.

Το όποιο μυστικό είμαι απόλυτα σίγουρη ότι επιδρά στη ζωή μας.

Εξάλλου, κανείς δε θα έκανε τόσο κόπο, τόσους αιώνες για το τίποτε... Σκέψου τί τράβηξε ο ντε Μωλαί...


quote:
Ας υποθέσουμε λοιπόν, οτι οι Ναΐτες βρήκαν και την Κιβωτό της Διαθήκης, βρήκαν και την Λόγχη του Πεπρωμμένου, και τον Τίμιο Σταυρό, και τα σλιπάκια της Μαγδαλήνής με κατάλοιπα DNA που αποδεικνύουν ακριβώς με ποιούς είχε σεξουαλικές σχέσεις, και ο'τι άλλο θέλετε.

Ας το υποθέσουμε, αν και συμφωνώ με το φίλτατο Spiral...


quote:
Με τί τρόπο διαμορφώνουν αυτά την αντίληψη μας για τον Χριστιανισμο, στον οποίο (από ο'τι έχω καταλάβει ως τώρα) το κεντρικό μύνημα είναι η Πνευματική Ανάσταση μέσα από την Αγάπη, και δη την Θυσιαστική Αγάπη. Δεν είμαι χριστιανός, και για αυτό ας μην με παρεξηγήσουν όποιοι χριστιανοί φίλοι αν έχω καταλάβει λάθος εδώ.

Πολύ καλά έχεις καταλάβει, κατά την γνώμη μου. Σκέψου μόνο αυτό το "Θυσιαστική"...

quote:
Θέλω να πώ, όταν τελειώσει το show του εντυπωσιασμού με τα περίφημα κρυσταλερί του φίλου Spiral, που ακριβώς έχει μείνει η υπόθεση;
Ρωτάω, γιατί όλο βλεπω να αναφέρονται οι "εσωτερικές" και οι "συμβολικές" έννοιες όλων των υποτιθέμενων ευρυμάτων, αλλά ποτέ δεν φαίνεται να λέγονται "έξω από τα δόντια", όλο "θα" και "θα" και "θα" που λέει και το τραγούδι.

Ότι δυνάμεθα να γνωρίζουμε γράφουμε, αγαπητέ μου. Η έννοια του συμβολισμού αυτή είναι...
Ότι δύναται ο καθείς, εννοεί. Πάντως με τον συμβολισμό όλοι κάτι εννοούν και είναι όλα κομμάτια της αλήθειας. Έτσι, είναι η ζωή...


quote:
Έζησε λοιπόν ο Ιησούς με τη Μαγδαληνή; Ωραία. Αλλάζει τίποτα στο μύνημα της Αγάπης για τον συνάνθρωπό; Μήπως αναιρείται κανένα άλλο; Το "άφεται τους νεκρους θάψωσει εαυτούς νεκρούς"; Τα περι "πίστη ως κόκκος συνάπεως"; Καμμιά από τις παραβολές; - Ουτε και εγώ νόμιζα κάτι τέτοιο.
Ας πάμε στους "φεμινιστές". Τί έχετε καταλάβει από όλα αυτά; Οτι ο ρόλος της Μαγδαληνής σημαίνει οτι οι γυναίκες πρέπει να έχουν ρόλο στα πνευματικά ζητήματα; Οτι η παραδοσιακή στάση των εκκλησιών ήταν σαθρή; Μπράβο! Συμφωνώ απόλυτα, αλλά χρειαστήκατε τους Ναΐτες, ρε παιδί μου, για να το καταλάβετε αυτό;;; Η μήπως νομίζετε οτι μπορείτε να επικαλεστέιτε κάποια δήθεν φερεγγυότητα ενός αρχαίου Τάγματος για στηρίξετε μια σημερινή άποψη; Ελπίζω πως όχι, γιατι αλλοιώς δεν πατάτε σε γερό έδαφος.

ΕΔΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ! Βλέπεις που κι εσύ δε συλλογίζεσαι το προφανές και σκέπτεσαι σαν τους "βιοτέχνες";

Επέτρεψέ μου να καταθέσω μία σκέψη, χωρίς να υπαινίσσομαι τίποτα περί μυστικού:

Αν ο Γιεσούα παντρεύτηκε τη Μαγδαληνή και την "έκανε" μ' ελαφρά πηδηματάκια σε άλλη γη και άλλα μέρη, για ποιά θυσιαστική αγάπη κοπτόμεθα;


quote:
Τί μενει λοιπόν για τους παραμυθάδες;
Να σας πώ:- Η ανάγκη να αποδειχθεί κάποια αλήθεια στηριζόμενοι στην συνέχεια που (πάλι δηθεν) έχουν προσφέρει κάποια μυστικά τάγματα, στοές, ηγουμενεία κλπ. τα οποία φυσικά δεν μπορούν να αποδειχθουν (μυστικά γαρ), αλλά με μερικά τρελλά άλματα φαντασἰας και εξωφρενικές διαστρεβλώσεις κοινών συμβόλων μας λένε οτι όχι μόνο αποκαλύπτονται, αλλά είναι και φώς-φανάρι.

Εμείς δίνουμε ζωή και αξία στους παραμυθάδες, αλλά όλα τα παραμύθια πάντα έκρυβαν αλήθειες.


quote:
Θα σας απογοητεύσω. Και να υπήρχε μυστική εταιρία με ιστορική συνέχεια, πάλι δεν της δίνεται αυτόματα το αλάηθτο του... Πάπα. Το πιο πιθανό, βέβαια, είναι οι διάφορες ποικιλίες Τεκτονικών στοών, λόγω σφοδρού ανταγωνισμού, να θέλουν να παρουσιάσουν τους εαυτούς τους ως "Γνησιους Κληρονόμους της Παράδωσης", και μπάινουν και σε αρκετό κόπο για αυτό. Όσο για τα άλλα, τα "μαγικά κολπάκια", τα "μυστηιρώδη ιερά ευρήματα", εκεί είναι που χρειάζεται η πιο μεγάλη προσοχή.

Δε νομίζω ότι δυνάμεθα να κρίνουμε τα όποια εσωτερικά Τάγματα.
Προφανώς κάνουν τη δουλειά τους και όσο είμεθα απ' έξω, "πολλά τραγούδια μπορεί να λέμε"... Στην τελική, έτσι πορεύονταν ανά τους αιώνες κι έτσι θα συνεχίσουν.
Εμείς τί κάνουμε είναι το θέμα...

Επέτρεψέ μου μόνο ένα σχόλιο: "τα εν οίκω μη εν δήμω" και ξέρεις τί σημαίνει αυτό;
Εμείς μπορεί να βλέπουμε μόνο τη φαγωμάρα. Τα άλλα είναι και θα παραμείνουν δικά τους ζητήματα... οπότε ίσως και να μπλοφάρουν.


quote:
Παραδόξως, όποτε πιέζονται οι παραμυθάδες το γυρνάνε, και παραδέχονται οτι "Δεν έχουν αξία αυτά, η αξία είναι εσωτερική" και αμέσως μετα το ξαναρίχνουν στην τρελλή, του τύπου "Μα μπορει ταυτόχρονα να βρήκαν και Μαγικά Αντικείμενα (μπρρρ) ".

ΟΧΙ, ΚΥΡΙΟΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. Έκτος και αν πιστεύετε στην ύπαρξη "Μαγικών Αντικειμένων", οπότε αλλάζει η συζήτηση. Αλλά επειδή για εμένα (και νομίζω για πολλούς) ή όλη γοητεία του Χριστιανισμού είναι οτι ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ, ελπἰζω να μην χρειαστεί να πάει κατα εκεί η συζήτηση. Στο κάτω-κάτω, ένα "Μαγικό Αντικείμενο (ΤΜ)", δεν είναι παρα άλλο ένα κειμήλιο, ένα ju-ju όπως των φυλών του Κογκό, μια κούκλα βουντού, μια μαγγανεία. Η νίκη του πνεύματος που αντιπροσωπεύει η Χρισιανική διδαχή, στον μικρό βαθμό που την έχω καταλάβει, αντιτίθεται σε τέτοιες μαγείες, και αν το Ναΐτικο παραμύθι έχει τέτοια στοιχεία, μάλλον δεν εμπλουτίζει, αλλά φτωχαίνει την διδαχή.



Ακόμα κι αν υπάρχουν "αντικείμενα", σημασία έχει το μήνυμα...
Ας αφήσουμε λοιπόν, τους παραμυθάδες κι ας δούμε τα στοιχεία.


quote:
Απλά θεωρώ οτι στον εσωτερισμό πρέπει να υπάρχει και αμείληκτη λογική,

Συμφωνούμε.

quote:
Ναι, αλλά... άντε να τους το πεις. (Και πολύ χειρότερα, άντε να το παραδεχτούν.)

Αγαπητέ μου Spiral, δε νομίζω ότι επέβαλλαν ποτέ κάτι τέτοιο. Όποιος θέλει, ακολουθεί... Ας μην είμαστε άδικοι.

quote:
Να συμπληρώσω ότι τέτοια μηνύματα δεν αποτελούν αποκλειστικό κεκτημένο του Χριστιανισμού. Μην ξεχνάς όμως πως το να χάσει τη θεϊκή του φύση ο Ιησούς ή με το να αποκαλυφθεί τελικά πως ο ρόλος της Μαγδαληνής ήταν καθοριστικός και ηγετικός δεν αντιμετωπίζεται ως πλήγμα στην αξιοπιστία του κλήρου, αλλά αποτελεί πραγματική αλλαγή πλεύσης ολόκληρου του δόγματος.

Εδώ συμφωνώ με τον καλό μας Oculatis Abis. Το θέμα δεν αφορά μόνον στον Χριστιανισμό.

Υ -Γ. Νομίζω ότι έπιασαν τα σκόρδα! Τα αφήνω, αλλά μην "γλείφεσαι" Oculatis Abis... Εξάλλου στο Δείπνο δε μας χρειάζονται, εκτός αν λανσάρουμε νέα μόδα με την Smirnoff blue...

Spiral και kynikos χρωστάτε εξηγήσεις για τα Ελγίνεια!


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 03/07/2004 22:52:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 22:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την ιστοσελίδα: Το Ελληνικό X-Files Site

Το επεισόδιο Amor Fati παρουσιάζει μεγάλες ομοιότητες με το βιβλίο του Νίκου Καζαντζάκη "Ο τελευταίος πειρασμός".

"Η ιδέα πίσω από τα όνειρα του Μώλντερ, αποτελεί σε μεγάλο βαθμό «δάνειο» από τα τελευταία 30 λεπτά της κινηματογραφικής ταινίας «Ο τελευταίος πειρασμός», που με τη σειρά της βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Νίκου Καζαντζάκη.

Στην ταινία, ο Ιησούς σώζεται από το σταυρό την τελευταία στιγμή, και του δίνεται η ευκαιρία να ζήσει φυσιολογικά. Παντρεύεται, κάνει παιδιά, και περνά μία μακρά και συνηθισμένη ζωή. Στα βαθιά του γεράματα, καθώς το τέλος πλησιάζει, τον επισκέπτεται ο --υποτίθεται νεκρός-- καλύτερός του φίλος, ο Ιούδας, που τον αποκαλεί προδότη, και του δείχνει ότι τα Ιεροσόλυμα φλέγονται επειδή Εκείνος δεν πέθανε για τις αμαρτίες μας. Ξαφνικά, ο Ιησούς ξυπνά από το όνειρο, και τον βλέπουμε να πεθαίνει πράγματι στο σταυρό.

Το Amor Fati έχει σχεδόν την ίδια υπόθεση. Ο Cancerman φαίνεται ότι «σώζει» το Μώλντερ, στον οποίο δίνεται η ευκαιρία να ζήσει μία φυσιολογική ζωή. Παντρεύεται, κάνει παιδιά και τη στιγμή που πεθαίνει, τον επισκέπτεται η --υποτίθεται νεκρή-- καλύτερή του φίλη, η Σκάλυ. Τον αποκαλεί προδότη, και του δείχνει ότι ο κόσμος φλέγεται επειδή εκείνος δεν ολοκλήρωσε την αποστολή του. Ξαφνικά, ο Μώλντερ ξυπνά πάνω σε ένα τραπέζι με σχήμα «Χ»"!


_______________________________


Η ταινία θα προβληθεί πρώτη φορά στην ελληνική τηλεόραση από το Star την Πέμπτη, 8 Ιουλίου 2004 στις 23:00', ενώ είχε απαγορευθεί να προβληθεί στις κινηματογραφικές αίθουσες.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 02:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νόμισα κι εγώ ότι το ανάγλυφο ήταν εκείνο το θρυλικό που δείχνει τους στρατιώτες του Τίτου να μεταφέρουν τα κειμήλια του Ναού στη Ρώμη (τι να περισσέψει μετά για τους Ναΐτες) αλλά ατύχησα.
Και τώρα, ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο;

Oculatis Abis, ενδιαφέρον το τόπικ στο οποίο μας παραπέμπεις και θα συνιστούσα στους φίλους να το κοιτάξουν.
Συμμερίζομαι και τα συναισθήματα που εκφράζεις.
Ως προς τα βιολογικά και τα οικογενειακά του Ιησού, είναι κάτι που προσωπικά με αφήνει αδιάφορο- άσχετα αν «το φέρνει η κουβέντα».
Η σημασία δεν βρίσκεται εκεί.
Η σημασία βρίσκεται στο νόημα.
Και το νόημα αυτό είναι το εσωτερικό «μυστικό των Ναϊτών». Ή και ανάποδα, το εσωτερικό «μυστικό των Ναϊτών» είναι ένα νόημα.

Κυνικέ, για να σου ανταποδώσω τα κουίζ, για μελέτησε μία προς μία τις λέξεις της ονομασίας του Τάγματος…

Pauperes Commilitones Christi Templique Solomonici


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 12:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα προς ένα τα πέπλα της Σαλώμης θα πέσουν, για να αποκαλυφθεί γυμνή... η αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 13:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως ο Ιησούς ΔΕΝ ήταν της γενιάς του Δαυιδ και του Σολωμώντα!
Άν θυμάμαι καλά το κατά Ματθαίον μου, ο Ιωσήφ (σύζηγος της Μαρίας) ήταν από αυτήν την γενιά, και αφού η Παναγία ήταν παρθένα, δεν θα μπορούσε ο Ιησούς να έχει γενητικά στοιχεία του πατριού του, του Ιωσήφ.

Ε ναι, αλλά είπαμε ότι του αποδίδουμε μόνο ανθρώπινα χαρακτηριστικά, και οι άνθρωποι τείνουν να χρησιμοποιούν λιγότερο πολιτικά ορθούς τρόπους από τον κρίνο για την αναπαραγωγή τους . Άλλωστε ξέρεις τι συμβαίνει με τη σχετική ιστορία... η μεγαλύτερη παρεξήγηση όλων των εποχών.

Σε ό,τι αφορά τον Κωδικό Da Vinci, τον διάβασα την προηγούμενη Δευτέρα. 160 σελίδες από τις 02:00 μέχρι τις 04:00 και όλο το υπόλοιπο από το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ. Φοβερό βιβλίο. Έτσι εξηγείται και η παρουσία μου σε αυτά τα λημέρια .

Παίρνοντας σαν παράδειγμα αυτό το βιβλίο, αλλά και το Εκκρεμές του Φουκώ, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
α) Τα σύμβολα παραδοσιακά είχαν πολλή δύναμη στον κόσμο των θρησκειών και των παραθρησκειών. Εδώ οι δικοί μας σφαχτήκανε για το ποιος θα μνημονεύεται πρώτος, οπότε δε μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να πιστέψω σε έναν διχιλιετή πόλεμο συμβόλων.
β) Από την άλλη, τα δύο αυτά βιβλία είναι πρωτίστως φανταστικά. Με την έννοια ότι αποτελούν ιδέες των συγγραφέων τους, θεμιτές πραγματικότητες στο phase space της ανθρώπινης ιστορίας, αλλά όχι ιδιαίτερα πιθανές. Ειδικά για τον Έκο, η κεντρική ιδέα του βιβλίου του είναι ότι τρεις φίλοι κατασκευάζουν μία universal θεωρία συνωμοσίας η οποία είναι τόσο καλή που αυτομάτως όλοι οι μασωνοναϊτογουικαερευνητές καταλαμβάνουν τις θέσεις που προβλέπει η θεωρία και την επαληθεύουν. Σαν κακός, παρατηρώ ότι κάτι αντίστοιχο συνέβη και με την ιστορία της Αμμώμου Συλλήψεως.

Γνώμη μου: υπάρχει μία ανεξιχνίαστη τάση στον άνθρωπο να βλέπει -ακριβέστερα: να φαντάζεται- τεράστια πράγματα ενώ η πραγματικότητα είναι πολύ πιο πεζή. Αν το καλοσκεφτείτε, κάθε σύμβολο είναι αυτό ακριβώς. Ένας σταυρός είναι δυο κάθετες γραμμές, αλλά υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους σημαίνει τα πάντα. Και άνθρωποι που μπορεί να σε δολοφονήσουν επειδή κατασκευάζεις σταυρούς με συμμετρικές κεραίες αντί για μεγαλύτερη την κατακόρυφη. Ή, αν πεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα σε δολοφονήσουν επειδή το λέει η Ουράνια Πεντάλφα του Σίμπα ΙΓ', διόλου δεν αποκλείεται να προκύψουν αυτοί οι άνθρωποι.

Επιπλέον όσο πιο ορθολογιστής είναι κάποιος, τόσο μεγαλύτερη γοητεία του προκαλούν όλα αυτά. Μια δίψα για σύμβολα θα έλεγα. Στη χειρότερη περίπτωση, το πιο ορθολογιστικό έθνος της ανθρωπότητας μπορεί να ακολουθήσει έναν μανιακό στο αιματοκύλισμα του κόσμου. Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε. Στην πιο συνηθισμένη περίπτωση όμως, αυτό που θα συμβεί είναι ότι καμιά 25αριά ευτραφείς κύριοι της Νέας Αγγλίας θα δώσουν λίγο χρώμα στη βαρετή ζωή τους ιδρύοντας μια Οργάνωση (με κεφαλαίο Ο) που θα φυλάττει ένα Μυστικό (με κεφαλαίο Μ) και στην οποία οι Μυημένοι θα έχουν πρόσβαση σε Τελετές. Wow! Δεν είμαστε πια αποτυχημένοι μικροαστοί, είμαστε μια Σέκτα!

Πιθανόν οι Ναϊτες να νόμιζαν ότι κάτι κάνανε. Πιθανόν οι από πάνω να τροφοδοτούσαν τη φαντασία των από κάτω με "μυστικά" που "έπρεπε" να μείνουν τέτοια κλπ. Δεν είναι υποχρεωτικό να υπήρχε κάποια συγκεκριμένη θέληση πίσω από όλα αυτά. Το Μεσαίωνα όλοι πίστευαν ό,τι να 'ναι, και πρώτοι απ' όλους τα υψηλά κλιμάκια.

Πολύ σωστό το ξεσπάθωμά σου Κυνικέ, συμφωνώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 19:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Ρωμαίος στρατιώτης που βίασε την Μαρία και την κατέστησε έγκυο στον Ιησού, τι γενιά ήταν;

Να κάνω μία ερώτησηηηη;

Μήπως ξέρουμε και τι ώρα έγινε αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 20:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O γυιος του Ιησού και της Μαρίας Μαγδαληνής ονομαζόταν John Martin. Συμπεραίνουμε ότι από τότε η Ευρώπη είχε μανία με τα αμερικάνικα ονόματα, θα μπορούσε κάλλιστα να ονομάζεται Jean- πάντως John μου τον είπαν. Ο φημολογούμενος δεύτερος γυιος είναι αγνώστων λοιπών στοιχείων.

Έχουμε λοιπόν δύο δεδομένα.

1. Κανείς από τους ερευνητές, βιοτέχνες και μη, δεν μπόρεσε πέρα από θεωρίες να αποδείξει κάτι. Ακόμα και οι σημερινοί αναβιωτές των Ναϊτών (όπως και όλων των λοιπών συγγενών) ξαναμασάνε την ίδια καραμέλλα.

2. Αν είχαν βρει κάτι οι Ναΐτες, τι στο καλό, τέτοια εσωστρέφεια πια; Δεν θα έκαναν έκθεση σε μια γκαλερί, δεν θα έσπευδαν να θριαμβολογήσουν για τη μεγάλη τους ανακάλυψη, να τους γράψει το βιβλίο Γκίνες;

quote:

Πιθανόν οι Ναϊτες να νόμιζαν ότι κάτι κάνανε. Πιθανόν οι από πάνω να τροφοδοτούσαν τη φαντασία των από κάτω με "μυστικά" που "έπρεπε" να μείνουν τέτοια κλπ.

Πιθανόν επίσης να μη νόμιζαν καθόλου, αλλά να ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν. Ποιος μιλούσε για σουπιές προηγουμένως;

Κι όμως, υπάρχει ένα μυστικό- που δεν το γνώριζαν ούτε οι ίδιοι. Αυτό που έχει αξία σήμερα, γιατί το μυστικό που γνώριζαν τότε ήταν πολύ-πολύ πεζό.

Για την ενημέρωσή μας,

μια διεύθυνση με σαύρες
http://www.soulinvitation.com/buehler/magdalene.html

και μια διεύθυνση χωρίς σαύρες (οικολογική)
http://www.revlu.com/grail.html

Καλή διασκέδαση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 22:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μου επιτρέψει ο αγαπητός junk95 να μην σχολιάσω το μήνυμά του, διότι:

- έχω την εντύπωση ότι δεν παρακολουθεί τη συζήτηση, αλλά απαντά στον αγαπητό kynikos και μόνον,
- η άποψη που διατυπώνει για τον αποκρυφισμό, δια της οποίας θεωρεί αριστούργημα το βιβλίο του Dan Brown, φερέγγυο τον Έκο και ουδένα άλλο, έχει ήδη απαντηθεί.

Εάν πάλι, όντως θεωρεί ότι τα συμπεράσματά του αποτελούν την αλήθεια και μόνον αυτή, μάλλον η συζήτηση γι' αυτόν τελειώνει εδώ, διότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο, το οποίο να μπορεί να γραφτεί.


quote:
Μήπως ξέρουμε και τι ώρα έγινε αυτό;

O Dan Brown μας παραμυθιάζει καλύτερα, ε;


quote:
O γυιος του Ιησού και της Μαρίας Μαγδαληνής ονομαζόταν John Martin. Συμπεραίνουμε ότι από τότε η Ευρώπη είχε μανία με τα αμερικάνικα ονόματα, θα μπορούσε κάλλιστα να ονομάζεται Jean- πάντως John μου τον είπαν. Ο φημολογούμενος δεύτερος γυιος είναι αγνώστων λοιπών στοιχείων.

Καλό κι αυτό, διότι έχω μία φίλη, η οποία ονομάζεται Μαγδαληνή Martin (σοβαρά μιλάω)... Μάλλον έχω τα "μέσα", ε;


quote:
1. Κανείς από τους ερευνητές, βιοτέχνες και μη, δεν μπόρεσε πέρα από θεωρίες να αποδείξει κάτι. Ακόμα και οι σημερινοί αναβιωτές των Ναϊτών (όπως και όλων των λοιπών συγγενών) ξαναμασάνε την ίδια καραμέλλα.

Και ποιός ισχυρίστηκε ότι προσπαθούν ν' αποκαλύψουν το μυστικό, το οποίο πιθανά δεν γνωρίζουν ή κι αν γνωρίζουν, μπορεί εσκεμμένα να δημιουργούν μυθοπλασίες;


quote:
2. Αν είχαν βρει κάτι οι Ναΐτες, τι στο καλό, τέτοια εσωστρέφεια πια; Δεν θα έκαναν έκθεση σε μια γκαλερί, δεν θα έσπευδαν να θριαμβολογήσουν για τη μεγάλη τους ανακάλυψη, να τους γράψει το βιβλίο Γκίνες;

Συγγνώμη φίλτατε, αλλά "τζάμπα καίει η λάμπα" 8 σελίδες τώρα μου φαίνεται!


quote:
Κι όμως, υπάρχει ένα μυστικό- που δεν το γνώριζαν ούτε οι ίδιοι. Αυτό που έχει αξία σήμερα, γιατί το μυστικό που γνώριζαν τότε ήταν πολύ-πολύ πεζό.

Ας το αποκαλύψουμε λοιπόν, να τους ανοίξουμε τα μάτια...

Πότε υπογράφουμε συμβόλαιο να σε μανατζάρω;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 12:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ'ὀλα συγχαρητήρια για την μεγάλη νίκη του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαιρικού Γκράαλ!

Άν και δεν είμαι άνθρωπος του ποδοσφαίρου (γενικά οι kyinikoi είναι άνθρωποι του rugby), είμαι της γνώμης οτι η νίκη είχε μεγάλη σημασία, όχι μόνο εν όψει των Ολυμπιακών, αλλά και σαν δείγμα του τί μπορεί να επιτευχθεί όταν το πνεύμα και ο ενθουσιασμός χαλιναγωγείται και με λίγο ορθολογισμό!... Από το πρώτο μάτς κι όλας (Πορτογαλία), άκομα και ένας ποδοσφαιρικά άσχετος σαν εμένα μπορούσε να δεί οτί δεν επρόκειτο για την "συνηθισμένη" Ελληνική ομάδα.

Έτσι χαίρομαι διπλά που βλέπω οτι όλοι μας συμφωνούμε για την ανάγκη της αμείληκτης εφαρμογής της λογικής στην προσέγγυση μας στο ζήτημα του τοπικ!

Σκεφτόμουνα, λοιπόν, πώς "το κύπελλο", αυτό το αρχαίο σύμβολο, έχει καταλήξει να είναι τόσο συχνά το τρόπαιο της αθλητικής νίκης. Και γιατί το κύπελλο, και όχι κάτι άλλο; Τόσο σύμβολα είχαμε στη διάθεση μας, και πολλά μάλιστα πολύ πιο "αρρενωπά". Γιατί όχι "το σκήπτρο", "η κορώνα", "η (μαγική) ράβδος", "το ρόπαλο", "οι δάφνες";

Αλλά όχι, έπρεπε να είναι το Κύπελλο, η κούπα, που και στην τράπουλα ακόμα συμβολίζεται με την καρδιά, όπως ακριβώς στην αποκρυφιστική παράδοση το Γκράαλ είναι η Καρδια. Δεν ξέρω πότε πρωτοάρχησε το έθιμο, και είπα να ψάξω, αλλά άντε να κάνεις αναζήτηση με "cup history" στο Google!!! Μπορεί να ήταν πίσω και απ'αυτό οι Ναΐτες (μπρρ), ή απλά το αλάνθαστο ανθρώπινο γούστο στην διαλογή συμβόλων; Τέλως πάντων αυτά σκεφτόμουνα, και θυμήθηκα τον Junk95, που έλεγε για τα σύμβολα και για πως όσο πιο ορθολογιστής είναι κανείς τόσο πιο πολύ τον γοητεύουν... Τί είπες φίλε Junk95.... τυχαίο το κύπελλο; Δεν νομίζω.

Ούτε συμφωνώ ακριβώς οτι ο ορθολογισμός κάνει τα σύμβολα γοητευτικά. Εγώ θα έλεγα οτι για τον προχωρημένο ορθολογιστή, τα σύμβολα είναι σαφώς "τυχαία", μέχρις ότου μιά φαεινή μέρα τυχαίνει, κάπως, να πετύχει μια ματιά - έστω και φευγαλέα - για την λειτουργία τους, και απο 'κει και πέρα την έχει πατήσει. Σαν τον καπνιστή που το έχει κόψει, το κάθε τί του είναι αποκάλυψη, κι αν τα καταφέρει να μην την ψωνίσει σε αυτό στάδιο, πιθανότατα να γίνει και εσωτεριστής.

Όλο λέω και όλο δεν το κάνω, να ανοίξω ένα νέο τοπικ στο esoterica, σχετικά με το πώς διακρίνουμε την αληθινή έννοια κάποιου συμβόλου και πως το ξεχωρίζουμε απο το παραμύθιασμα. Πάντως αυτό το τόπικ των Ναΐτων μου δίνει την ευκαιρία να κάνω μια αρχή.

Φίλε Junk95, όπως σίγουρα ήδη θα έχεις καταλάβει, το θέμα στον εσωτερισμό είναι η μεγάλη, τεράστια σημασία του "υποκειμενικού" κόσμου, που στην τελική ανάλυση δεν είναι μόνο αυτό που ο κόσμος εννοεί γενικά όταν λέει "υποκειμενικό" (δηλαδή κάτι σαν προσωπική γνώμη), αλλα το ίδιο το υπόβαθρο της κοινής ανθρώπινης σκέψης. Λέγεται οτι στην τελική ανάλυση ο υποκειμενικός κόσμος είναι ισοδύναμος, αν όχι ανώτερος, από τον αντικειμενικό, και πολλοί μάλιστα ισχυρίζονται οτι ο αντικειμενικός είναι εκπόρευση του υποκειμενικού.

Αυτή η άποψη δεν είναι μόνο μια αφηρμένη Πλατωνική/Νεοπλατωνική ιδέα, αλλά (λέγεται οτι) είναι το ίδιο το κέντρο της ύπαρξης του Μάγου, το κέντρο του κύκλου μέσα από το οποίο δρα, και η συγχώνευση του αντικειμενικού με τον υποκειμενικό κόσμο βασίζεται στην κεντρική ιδέα του εσωτερισμού οτι "Ολα είναι Ένα". Είναι λοιπόν ζήτημα βιώματος και όχι θεωρίας, και τελικά τα σύμβολα θα παραμενουν πάντα μόνο δείκτες μιας αλήθειας πέραν από τις λέξεις. Να συμπαθάτε τις υπεραπλοποιήσεις που κάνω.

Για αυτό καταλαβαίνω τον κάποιο εκνευρισμό της φίλης Zadok, οταν φαίνεται οτι κάποιος απλά καταρίπτει την όλη συζήτηση μέσα από "υλικό σκεπτικισμό", αν και σε ξέρω αρκετά για να γνωρίζω οτι αυτό δεν συμβαίνει. (Πρόσεχε όμως, φίλε Junk95, είσαι πολύ κοντά, και κινδυνεύεις άμεσα να την πατήσεις και να γίνεις εσωτεριστής . Μην πεις οτι δεν σε προειδοποίησα!).

Επειδή όμως το θέμα εδώ δεν είναι "Το Μυστικό του Εσωτερισμού", αλλά "Το Μυστικό των Ναΐτων" νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει καί χώρος για τις καλοσχηματισμένες γνώμες οτι δεν υπήρξε κανένα μυστικό των Ναΐτων, ή ακόμα οτι το μυστικό ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτά που έχουμε ως τώρα συζητήσει.

Για αυτό στο επόμενο ποστ μου, θα προσπαθήσω να συνοψίσω όλες τις απόψεις που έχουμε ώς τώρα, feel free να προσθέσετε αυτά που σίγουρα θα ξεχάσω. Νομίζω οτι ο αρχικός συγγραφέας του τοπικ έχει αποχωρήσει (παρντον αν κάνω λάθος), και έτσι είμαστε όλοι απο κοινού συντονιστες του τόπικ.

====

Φίλη Zadok,

Αυτό για τα Ελγίνεια και τους βασιλείς, δεν το εννοούσα ειρωνικά. Λάθος μου που δεν έβαλα κανα smiley στην ερώτηση, ή οποία είχε τον τόνο της φιλικής πρόκλησης!

Πάσει περιπτώσει, η επιλογή των εικόνων δεν έχει σχέση με την απάντηση. Πρὀσεξα βέβαια οτι ο κάθε καβαλλάρης είχε μόνο ένα άλογο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει Ελγίνειο με διθέσιο. Τότε να δεις "συνομοσία" που θα σου σκάρωνα. Ατύχησα.... Πάντως, αν δεν την έχεις βρεί ακόμα, ψάξε την απάντηση πιο κατα Ρόσλιν μεριά.

Φιλικά

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 13:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικέ, πώς τα καταφέρνουμε και συγχρονιζόμαστε στο δίκτυο; Έχω τύψεις ότι σε καπελώνω. Καλά, θα καθυστερήσω το post.

Πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη σου για το συμβολισμό του κυπέλλου.
Έκανα μια αναζήτηση και έπεσα πάνω σε κόκκινους σταυρούς και στον Άγιο Γεώργιο!
http://www.guardian.co.uk/arts/critic/feature/0,1169,752717,00.html
Μια αναζήτηση με τις λέξεις «football symbolism» δίνει απροσδόκητα αποτελέσματα, αν έχετε τη διάθεση να ψάξετε.

Ψάχνοντας, βρήκα και το εξής που δεν αντέχω να μην το γράψω, να σας φτιάξω την εβδομάδα:
Γιατροί από την Ρουμανία ανακάλυψαν φυτό να φυτρώνει μέσα στην μύτη ενός 4-χρονου αγοριού!!! Το νεαρό αγόρι, από το χωριό Vrancea, βρέθηκε στο ιατρείο για κάποια άλλη εξέταση αφού δεν είχε παραπονεθεί ποτέ για την φασολιά που φύτρωνε στην μύτη του. (http://www.inlarissa.gr/news/archives.php?p=629)

Βρήκα επίσης την πληροφορία ότι (αν και μορφές ποδοσφαίρου εμφανίζονται από πολύ παλιά) There is a legend recorded in a 17th century "Statistical Account of Scotland" that football "had its origins in the days of chivalry, when it is alleged that an Italian who came into Scotland challenged all the parishes in the neighbourhood of Scone.

Περί κυπέλλου, δεν βρήκα! Μήπως έπρεπε να δώσω «football (ή soccer) grail»;

Πάντως, δεν δίνεται πάντα κύπελλο ως βραβείο. Και επίσης, όπως γράφεις, ένα σύμβολο δεν γίνεται από μόνο του, είναι θέμα επιλογής. Ένα σύμβολο έχει άλλη (ή και καμμία) σημασία σε άλλους.

Δέσποινα (ελπίζω αυτή τη φορά να το έγραψα καλύτερα) Zadok, έχουμε και λέμε:

quote:

Εάν πάλι, όντως θεωρεί ότι τα συμπεράσματά του αποτελούν την αλήθεια και μόνον αυτή, μάλλον η συζήτηση γι' αυτόν τελειώνει εδώ, διότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο, το οποίο να μπορεί να γραφτεί.


Μπα, ας μπει και ο Junk95 στο χορό και να δεις πόσα τραγούδια θα έχει να μας πει!

Οι καλοπροαίρετοι αυτοί συγγραφείς – ερευνητές, που κοπιάζουν για να μας φανερώσουν την αλήθεια, ει μη τι άλλο προκαλούν το ενδιαφέρον της κοινής γνώμης και αυξάνουν τους fan των μυστηριωδών ομάδων. Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Έκανα και ένα τυπογραφικό λάθος προηγουμένως, ο υιός που λέγαμε ονομάζεται John Martinus. Σίγουρα όταν εξαντληθεί η φιλολογία για το ρομάντζο Ιησού – Μαρίας Μαγδαληνής, θα στραφεί και προς τους υιούς (αφήστε που μπορεί να ανακαλυφθούν και μερικοί υιοί αδήλωτοι) και πάει λέγοντας.

Εμείς πάλι, είναι ανάγκη να τα παίρνουμε όλα στα σοβαρά;

quote:

Ο Ρωμαίος στρατιώτης που βίασε την Μαρία και την κατέστησε έγκυο στον Ιησού, τι γενιά ήταν; Ή μήπως ήταν Εσσαίος....;


Υπάρχει και η πολυφορεμένη μπανάλ άποψη ότι ο Ιησούς ήταν υιός Θεού. Μήπως και ο Θεός ήταν Εσσαίος; Αλλά δεν έχουν σημασία τα γονίδια, σημασία έχει το περιβάλλον στο οποίο ο (ούτως ή άλλως άνθρωπος) Ιησούς γαλουχήθηκε.

quote:

Και ποιός ισχυρίστηκε ότι προσπαθούν ν' αποκαλύψουν το μυστικό, το οποίο πιθανά δεν γνωρίζουν ή κι αν γνωρίζουν, μπορεί εσκεμμένα να δημιουργούν μυθοπλασίες;


Μα, μόνοι τους ισχυρίζονται ότι έκαναν τις φοβερές ανακαλύψεις. Ένα εσκεμμένο είναι σίγουρο και λέγεται πωλήσεις. Αν υπάρχουν και άλλα, τι να πω, τι να πω…

Παιδί μου, δεν καίει τζάμπα η λάμπα (ή μήπως η επτάφωτος λυχνία;), μια ανακεφαλαίωση έκανα! Και βέβαια να με μανατζάρεις, δηλαδή οι άλλοι ήταν καλύτεροι από μένα που είχαν μάνατζερ τον Μπερνάρ ντε Κλαιρβώ; Να μη δικαιούμαι κι εγώ μια Zadok;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 16:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

- έχω την εντύπωση ότι δεν παρακολουθεί τη συζήτηση, αλλά απαντά στον αγαπητό kynikos και μόνον,
- η άποψη που διατυπώνει για τον αποκρυφισμό, δια της οποίας θεωρεί αριστούργημα το βιβλίο του Dan Brown, φερέγγυο τον Έκο και ουδένα άλλο, έχει ήδη απαντηθεί.

Εδώ θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω το σοφό ρητό: "άλλος την πίνει άλλη την ακούει" . Καλή μου Zadok, αν από αυτά που έγραψα κατάλαβες αυτά που έγραψες, τότε κάποιος από τους δυο μας έχει χάσει τη φόρμα του .

quote:

O Dan Brown μας παραμυθιάζει καλύτερα, ε;

Τουλάχιστον δεν υποκρίνεται ότι δε μας παραμυθιάζει. Όπως και ο Έκο. Αυτό ήταν το point μου.

Αυτό που με προβλημάτιζε πάντα σε όλη αυτή την αποκρυφιστική φιλολογία, είναι το ότι από όλους φαίνεται να διαφεύγει η λεπτομέρεια πως το γεγονός ότι κάτι γράφτηκε π.χ. το Μεσαίωνα ή τον 1ο αιώνα δεν το κάνει αυτόματα περισσότερο σωστό. Διόλου δεν αποκλείεται οι μισές από τις πηγές που παραθέσατε (έμμεσα ή άμεσα) να αποτελούν ένα είδος πρώιμης ...χμμ... "συνωμοσιολογικής φαντασίας" (δικός μου -νομίζω- ο όρος). Διόλου δεν αποκλείεται χίλια χρόνια από τώρα ο Dan Brown να θεωρείται Μέγας Μύστης του Κοινού της Θηλυκής Ιερουσαλήμ. Και κάτι μου λέει ότι δε χρειάζεται καν να περάσουν χίλια χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω πού διαφωνούμε. Στο κάτω-κάτω κι εσύ δυσκολεύεσαι να πιστέψεις τη... θηλυκή ερμηνεία των συμβολισμών του Da Vinci. Απλώς εγώ πάω δυο-τρία βήματα πιο πέρα την αμφισβήτηση. Μερικά πράγματα είναι μάλλον προφανή: το μπάσταρδο μιας Εβραίας και ενός Ρωμαίου στρατιώτη ενδεχομένως να έκανε καλή καριέρα ως ανθυποτσάτσος των Ρωμαίων σε κάποια δημοσιοϋπαλληλική θέση, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι θα βρίσκονταν έστω και πέντε Εβραίοι να τον ακολουθήσουν σε οτιδήποτε, με δεδομένο τον τότε εθνικισμό στο Ισραήλ. Προσωπικά δεν είμαι καν σίγουρος για την ύπαρξη του Ιησού ως ιστορικού προσώπου, αλλά γνωρίζω σχετικά καλά το ιστορικό πλαίσιο της εποχής του. Για να φτάσω στο σημείο να αναλύω αν ήταν προκλητικά ντυμένη η Μαρία ή μεθυσμένος ο στρατιώτης και κάθε πόσα δευτερόλεπτα είχε διαστολή κατά τη γέννα (η Μαρία), απαιτούνται (μη)λογικά άλματα που δεν είμαι σε καμία περίπτωση διατεθειμένος να πραγματοποιήσω.

Άλλα είναι λιγότερο προφανή, γιατί είναι διάχυτα παντού: όπως η τάση του ανθρώπου να πιστεύει με όλη του την καρδιά κυριολεκτικά σε ό,τι βλακεία κατεβάσει η κούτρα του. Ξαναλέω: το Μεσαίωνα ο καθένας πίστευε ό,τι να 'ναι. Προσθέτω: το Μεσαίωνα ο καθένας έλεγε ό,τι να 'ναι. Δεν είναι καν υποχρεωτικό να υπήρχε κάποιος κακόβουλος ή ιδιαίτερα έξυπνος νους πίσω από όλα αυτά. Απλώς οι άνθρωποι δεν αισθάνονταν την παραμικρή ανάγκη να τεκμηριώσουν την οποιαδήποτε άποψη. Που αποτελεί, εδώ που τα λέμε, και τη φυσιολογική κατάσταση λειτουργίας του ανθρώπινου εγκεφάλου. Ο ορθολογισμός είναι σχετικά νέα ανακάλυψη. Προφανώς σε μια τέτοια εποχή θα είχα καταλήξει ή μπριζόλα ή δυστυχισμένος (εκτός αν ήμουν τίποτα Πάπας, φαίνεται ότι αυτοί τα πέρναγαν πολύ ωραία). Αλλά αυτή η εποχή υπήρξε. Και απ' ό,τι φαίνεται κάνει δυναμικό come back κάθε λίγο και λιγάκι. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να την έχουμε υπόψη μας.

Το ότι πίσω από το "Μυστικό των Ναϊτών" ενδεχομένως κρύβεται το... απόλυτο τίποτα αν το δούμε αντικειμενικά, δεν καθιστά τη συζήτηση καθόλου τελειωμένη. Διότι το θέμα της συζήτησης -αν δεν κάνω λάθος- δεν είναι τόσο το τι υπήρχε αντικειμενικά, αλλά το τι πίστευαν οι Ναϊτες ότι υπήρχε. Και τι πίστευαν τα τελευταία 800 χρόνια όλοι οι άλλοι ότι πίστευαν οι Ναϊτες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 03:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να μου επιτρέψετε να σταθώ αναλυτικά σε όσα καταγράψατε, αγαπητοί συν-γραφόμενοι, αν και θα διακινδυνέψω να σας κουράσω όντας μακροσκελής:

quote:
Όλο λέω και όλο δεν το κάνω, να ανοίξω ένα νέο τοπικ στο esoterica, σχετικά με το πώς διακρίνουμε την αληθινή έννοια κάποιου συμβόλου και πως το ξεχωρίζουμε απο το παραμύθιασμα.

Αγαπητέ kynikos, αν θέλεις κάνε τον κόπο να μελετήσεις τα αρχέτυπα του Jung. Αν το έχεις ήδη κάνει (έχω την αίσθηση ότι είσαι ενημερωμένος στα περί ψυχολογίας), πάντα υπάρχει χώρος για ένα φρεσκάρισμα. Τουλάχιστον εμένα με έχει καλύψει.

Επίσης, κατάλληλος είναι και ο Mircea Eliade.

Θα ήθελα όμως εδώ να παρατηρήσω, ότι τα σύμβολα εξελίσσονται, χωρίς να ξεφεύγουν από τα αρχέτυπά τους, αλλιώς δε θα ήταν σύμβολα. Το μυστικό των Ναϊτών δεν έχει να κάνει με κάποιο σύμβολο. Είναι μία συγκεκριμένη αλήθεια.
Απλά, χρειάστηκε να ενδυθεί κάποιον συμβολισμό και τελικά να κρυφτεί πίσω από αλληγορίες.

Ανάλογα με την περίσταση, η κρυπτόμενη αλήθεια μπορεί να χρειαζόταν να ενδυθεί κι άλλο... ώσπου να καταλήξει ένα τεράστιο "κρεμμύδι", το οποίο θα χρειάζεται υπομονή και μέθοδο για να ξεγυμνωθεί...

Όσο ενδεδυμένη και να είναι η αλήθεια όμως, δεν έχει νόημα, αν κάποιοι δεν θα έχουν την ικανότητα να την αποκαλύψουν. Άρα κάπου υπάρχει ο μίτος της Αριάδνης... και όλα αυτά δεδομένου του ότι υπάρχει μυστικό.

quote:
νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει καί χώρος για τις καλοσχηματισμένες γνώμες οτι δεν υπήρξε κανένα μυστικό των Ναΐτων, ή ακόμα οτι το μυστικό ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτά που έχουμε ως τώρα συζητήσει.

Φυσικά και υπάρχει χώρος για τα πάντα μέσα σε κάποια κοινώς αποδεκτά πλαίσια.

Ο λόγος που δείχνω ενοχλημένη από τις όποιες απορριπτικές τοποθετήσεις, δεν έγκειται μόνον στο γεγονός ότι θεωρώ ότι υπάρχει μυστικό και δε μ' αρέσει να μου χαλάνε το "παραμύθι", αλλά και στο γεγονός ότι θα προτιμούσα να εξετάσουμε τα οποιαδήποτε στοιχεία και εάν τελικά κάποιοι καταλήξουμε να απορρίψουμε το όλο "σενάριο", κανένα πρόβλημα... Δε μου αρέσει όμως, προσωπικά, να απορρίπτω κάτι αβιάσθως, όπως δε μου αρέσουν και οι όποιοι "αφορισμοί"...


quote:
Φίλη Zadok,

Αυτό για τα Ελγίνεια και τους βασιλείς, δεν το εννοούσα ειρωνικά. Λάθος μου που δεν έβαλα κανα smiley στην ερώτηση, ή οποία είχε τον τόνο της φιλικής πρόκλησης!

Πάσει περιπτώσει, η επιλογή των εικόνων δεν έχει σχέση με την απάντηση. Πρὀσεξα βέβαια οτι ο κάθε καβαλλάρης είχε μόνο ένα άλογο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει Ελγίνειο με διθέσιο. Τότε να δεις "συνομοσία" που θα σου σκάρωνα. Ατύχησα.... Πάντως, αν δεν την έχεις βρεί ακόμα, ψάξε την απάντηση πιο κατα Ρόσλιν μεριά.



Ούτε εγώ υπέθεσα ότι ειρωνευόσουν, καλέ μου.

Σίγουρα δεν υπάρχει άλλη απεικόνιση με διθέσιο άλογο, πόσο μάλλον στα Ελγίνεια.

Επί τη ευκαιρία, το "αλογάκι" στο σκάκι θεωρείται ότι απεικονίζει έναν Ιππότη Ναΐτη κι ότι γενικότερα το σκάκι κρύβει πολλούς σχετικούς συμβολισμούς (όπως γράφαμε και για την Ταρώ).

Τώρα, Ναΐτες-Ρόσλιν-Ελγίνεια δεν ξέρω πώς μπορεί να συνδέονται, την στιγμή που και το Ρόσλιν με τους Ναΐτες συνδέεται έμμεσα και ουχί άμεσα. Δε γίνεται να το πάρει το ποτάμι;


(Κι εγώ νομίζω ότι ο δημιουργός του τόπικ μας έχει εγκαταλείψει.)


quote:
Μα, μόνοι τους ισχυρίζονται ότι έκαναν τις φοβερές ανακαλύψεις.

Οι συγγραφείς-"βιοτέχνες"; Με ποιά μέθοδο, αγαπητέ Spiral; Δε μας έχουν εξηγήσει.


quote:
Παιδί μου, δεν καίει τζάμπα η λάμπα (ή μήπως η επτάφωτος λυχνία;), μια ανακεφαλαίωση έκανα! Και βέβαια να με μανατζάρεις, δηλαδή οι άλλοι ήταν καλύτεροι από μένα που είχαν μάνατζερ τον Μπερνάρ ντε Κλαιρβώ; Να μη δικαιούμαι κι εγώ μια Zadok;


quote:
Καλή μου Zadok, αν από αυτά που έγραψα κατάλαβες αυτά που έγραψες, τότε κάποιος από τους δυο μας έχει χάσει τη φόρμα του .

Δεν αποκλείεται, αγαπητέ junk95, να ήταν μία ατυχής στιγμή εν πάσει περιπτώσει.

Επειδή προσωπικά εκτιμώ την οξυδέρκειά σου, θα ήθελα να σε εννοήσω πάντως, αν όντως σε παρεννόησα και σου ζητώ συγγνώμη γι' αυτό.

quote:
Τουλάχιστον δεν υποκρίνεται ότι δε μας παραμυθιάζει. Όπως και ο Έκο. Αυτό ήταν το point μου.

Να σου εξηγήσω πού διαφωνώ εδώ:

Η κάθε αποκρυφιστική οργάνωση δεν έχει περισσότερα ή λιγότερα συμφέροντα από τον οποιοδήποτε Dan Brown ή Έκο για να "πουλάει αλήθειες".
Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι ο καθένας δικαιούται να διαχειρίζεται τη δική του αλήθεια και μόνον αυτή. Να την πουλάει κι όποιος αγοράσει, να τη μοιράζει κι όποιος πάρει ή και να την κρατά για πάρτη του κ.ο κ.

Ως εκ τούτου, είναι δικαίωμα των Ναϊτών να ισχυρίζονται ότι κατέχουν μία αλήθεια και να τη θεωρούν ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Το να έρχεται όμως, ο καθένας και πάνω στην αλήθεια τους να παίζει τα δικά του παιγνίδια, είτε για ίδιον όφελος, είτε γιατί δεν έχει με τί άλλο να "παίξει", είτε γιατί δεν έχει δική του αλήθεια, το θεωρώ αν μη τι άλλο σύληση και ιδιοποίηση πνευματικής ιδιοκτησίας.

Ήρθε, φίλε μου, κανένας Ναΐτης να σου πουλήσει την αλήθεια του;
Ήρθε κάποιος με διθέσιο αλογάκι να σου επιβάλλει κάποια άποψη;

Όχι μόνον θεωρώ ότι δεν το έκαναν, αλλά τους κατηγορούμε κι από πάνω και τ' "ακούνε" κανονικά γιατί προτίμησαν να έχουν "μυστικό".

Ποιός είναι ο Dan Brown και ο κάθε τέτοιος που ισχυρίζεται ότι ξέρει τη δική τους αλήθεια; Έκανε έρευνες; Πού και πώς; Με ποιά ιδιότητα; Είναι ιστορικός; Αποκρυφιστής έστω;

quote:
Διόλου δεν αποκλείεται οι μισές από τις πηγές που παραθέσατε (έμμεσα ή άμεσα) να αποτελούν ένα είδος πρώιμης ...χμμ... "συνωμοσιολογικής φαντασίας" (δικός μου -νομίζω- ο όρος).

Μα δεν ισχυριστήκαμε το αντίθετο.


quote:
Διόλου δεν αποκλείεται χίλια χρόνια από τώρα ο Dan Brown να θεωρείται Μέγας Μύστης του Κοινού της Θηλυκής Ιερουσαλήμ. Και κάτι μου λέει ότι δε χρειάζεται καν να περάσουν χίλια χρόνια.

Δε νομίζω, αλλά αν η ανθρωπότητα του φορέσει αυτόν τον τίτλο, τότε αυτός θα της αξίζει.


quote:
Δεν καταλαβαίνω πού διαφωνούμε. Στο κάτω-κάτω κι εσύ δυσκολεύεσαι να πιστέψεις τη... θηλυκή ερμηνεία των συμβολισμών του Da Vinci. Απλώς εγώ πάω δυο-τρία βήματα πιο πέρα την αμφισβήτηση. Μερικά πράγματα είναι μάλλον προφανή: το μπάσταρδο μιας Εβραίας και ενός Ρωμαίου στρατιώτη ενδεχομένως να έκανε καλή καριέρα ως ανθυποτσάτσος των Ρωμαίων σε κάποια δημοσιοϋπαλληλική θέση, αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι θα βρίσκονταν έστω και πέντε Εβραίοι να τον ακολουθήσουν σε οτιδήποτε, με δεδομένο τον τότε εθνικισμό στο Ισραήλ. Προσωπικά δεν είμαι καν σίγουρος για την ύπαρξη του Ιησού ως ιστορικού προσώπου, αλλά γνωρίζω σχετικά καλά το ιστορικό πλαίσιο της εποχής του. Για να φτάσω στο σημείο να αναλύω αν ήταν προκλητικά ντυμένη η Μαρία ή μεθυσμένος ο στρατιώτης και κάθε πόσα δευτερόλεπτα είχε διαστολή κατά τη γέννα (η Μαρία), απαιτούνται (μη)λογικά άλματα που δεν είμαι σε καμία περίπτωση διατεθειμένος να πραγματοποιήσω.

Δε διαφωνούμε σ' αυτό. Απλά, δεν υποτιμώ τον αποκρυφισμό. Μπορεί κατ' εσέ να τον υπερεκτιμώ. Ίσως...


quote:
Απλώς οι άνθρωποι δεν αισθάνονταν την παραμικρή ανάγκη να τεκμηριώσουν την οποιαδήποτε άποψη.

Νομίζω ότι η εποχή του Μεσαίωνα είναι πολύ παρεξηγημένη, αλλά ίσως το συζητήσουμε σε άλλο τόπικ.

quote:
Το ότι πίσω από το "Μυστικό των Ναϊτών" ενδεχομένως κρύβεται το... απόλυτο τίποτα αν το δούμε αντικειμενικά, δεν καθιστά τη συζήτηση καθόλου τελειωμένη. Διότι το θέμα της συζήτησης -αν δεν κάνω λάθος- δεν είναι τόσο το τι υπήρχε αντικειμενικά, αλλά το τι πίστευαν οι Ναϊτες ότι υπήρχε. Και τι πίστευαν τα τελευταία 800 χρόνια όλοι οι άλλοι ότι πίστευαν οι Ναϊτες...

Θέλεις να πεις ότι υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρχει μυστικό, αλλά να μην έχει αξία;
Διότι διαφορετικά (αν δεχτούμε ότι δεν υπάρχει μυστικό) δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτής της αναζήτησης.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/07/2004 03:13:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 12:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μας Zadok, επίτρεψέ μου κάποια σχόλια.

Τα σύμβολα, αν διατηρούν την αρχέτυπη έννοιά τους, τη διατηρούν σε μεγάλα βάθη του DNA. Συχνά η αρχική έννοια παραλλάσσεται. Πανάρχαια σύμβολα έχουν μετεξελιχθεί σε θρησκευτικά ή πολιτικά (αντιλαμβάνεσθε). Κάπου χάνεται και η συνέχεια και δεν ξέρουμε πώς να ερμηνεύσουμε. Μην πάμε μακριά, οι δυο Ναΐτες εφ’ ενός αλόγου δεν ξέρουμε τι ακριβώς σημαίνουν, μόνο εικάζουμε.

Θα επανέλθω στους συγγράφοντες. Οι μυθιστοριογράφοι μεταχειρίζονται κατά βούληση τα διαθέσιμα στοιχεία για να υφάνουν την ιστορία τους. Αυτή τη συνταγή θα τη δούμε και σε άλλα μυθιστορήματα (π.χ. αστυνομικά) όπου ο συγγραφέας τεκμηριώνει τα γεγονότα της ιστορίας του αντί να τα παραθέτει ως γενικό πλαίσιο. Ο προσφιλής μου Michael Crichton κόντεψε να μας πείσει ότι μπορούμε να αναπαραγάγουμε δεινοσαύρους (Jurassic Park) ή να ταξιδέψουμε στο χρόνο διαχειριζόμενοι τους νόμους της κβαντικής φυσικής (Timeline, προβλήθηκε εφέτος και πέρασε απαρατήρητο αλλά το βιβλίο είναι υπέροχο).

Οι ερευνητές – βιοτέχνες δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν μας εξηγούν. Έχω ένα σωρό βιβλία τα οποία έχουν λύσει όλα τα μυστήρια (το καθένα βέβαια με τη δική του εκδοχή) και υπάρχει πλήρης εξήγηση. Το θέμα δεν είναι στην έλλειψη εξήγησης, αλλά στην ποιότητά της. Αποσιωπούμε ένα στοιχείο που δεν μας συμφέρει, αναβαθμίζουμε ένα ασήμαντο, τα βάζουμε όλα σε μια λογική σειρά και ιδού! Έτοιμο το αδιάσειστο πόρισμα. Εδώ που τα λέμε, αυτά τα βιβλία είναι πιο γοητευτικά από τα fiction, διότι διηγούνται παραμύθια με ένα αληθοφανή τρόπο και με όλη την τεκμηρίωση που λέγαμε.

Πού είναι αυτός ο θρίλλερ ο Κυνικός, τη μια μας πετάει μάρμαρα κατακέφαλα, την άλλη μας υπόσχεται συμπεράσματα, τίποτα δεν μας ξεκαθαρίζει. Ούτε ο Νταν Μπράουν να ήταν.

Διάλειμμα για να φιλοσοφήσουμε και επανέρχομαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 12:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή η Πορτογαλία παραμένει επίκαιρη, ας πούμε και κάτι πορτογαλικό.

Ξεύρετε ότι οι Ναΐτες άρχισαν την καριέρα τους κάνοντας πρεμιέρα στο Βυζάντιο; Όπου και επισημοποιήθηκαν πριν ακολουθήσουν οι παπικές βούλες και τα λοιπά;

Έχω κάποια στοιχεία αλλά επειδή είναι από αυτά που κυκλοφορούν off the records, έκρινα σκόπιμο να ρωτήσω το φίλο μας Albert Pike, ο οποίος μου επιβεβαίωσε ότι τω όντι το 1118 οι 9 αρχέτυποι Ναΐτες ορκίστηκαν ενώπιον του Πατριάρχη της Κωνσταντινούπολης. Ο όρκος αφορούσε το γνωστό, την προστασία των προσκυνητών, αλλά ο απώτερος σκοπός ήταν η ανασύσταση του Ναού του Σολομώντα, όπως το είχε προφητεύσει ο Ιεζεκιήλ.

(Αποκάλυψα σοβαρό μυστικό τώρα; Θέλω να πιστεύω όμως ότι ο Pike δεν είναι Brown.)

Στη διεύθυνση
http://www.theunjustmedia.com/The%20dark_history_of_the_templars.htm
θα διαβάσετε και άλλα ενδιαφέροντα, ψάχνοντας και στην προηγούμενη και στις επόμενες σελίδες.

Τι σημαίνει αυτό άραγε; Οι Ναΐτες –αν και ευρωπαϊκής κατασκευής– εμπιστεύθηκαν περισσότερο την Ορθοδοξία, ως πιστότερη στις παραδόσεις; Και πώς ο Πατριάρχης εμπιστεύθηκε από την πλευρά του 9 τύπους που καλά-καλά δεν ήξερε από πού κρατάει η σκούφια τους, ή τέλος πάντων ή περικεφαλαία τους;

Και πώς ήταν το ονοματάκι του Πατριάρχη; Θεόκλητος…

Φαίνεται μάλιστα ότι οι Ναΐτες, παρά το ότι απέκτησαν τον καθολικό μάνατζερ που ξέρουμε, δεν αποστασιοποιήθηκαν από τη σύνδεσή τους με την Ορθοδοξία.

Έχουμε και συνέχεια.

Το 1992, ένας ψαγμένος άνθρωπος, ο André Paraschi, ανασυστήνει το «παραδοσιακό» Ναϊτικό Τάγμα και το θέτει υπό την ευλογία Ορθόδοξων Πατριαρχών (Αλεξανδρείας και Αφρικής Παρθένιου ΙΙΙ, του Εξάρχου του Οικουμενικού Πατριαρχείου Κωνσταντινούπολης για τη Γαλλία και την Ιβηρική, του Αρχιεπισκόπου Μ. Βρεταννίας και Θυατείρων Γρηγορίου…)

Ναϊτικά τάγματα νέας εσοδείας υπάρχουν ουκ ολίγα. Όμως ο Paraschi, ο οποίος ζούσε στην Πορτογαλία (σημαντικό καταφύγιο των Ναϊτών μετά τη διάλυση του Τάγματος και χώρα με πλούσια και διατηρούμενη ναϊτική παράδοση) και επιπλέον ήταν ιστορικός ερευνητής, κάτι θα ήξερε και σεβάστηκε την ιστορία. Γιατί άραγε επεδίωξε την αναγνώριση Ορθοδόξων και τη σκέπη τους;

Δυστυχώς ο Paraschi και ο Παρθένιος έχουν αποδημήσει και το συσταθέν Ordem do Templo δείχνει να έχει ατονήσει. Τα πορτογαλικά μου είναι ανύπαρκτα, αν κάποιος μπορεί να καταλάβει ας κάνει μια βόλτα στην παρακάτω διεύθυνση και ας μας πει.

http://www.geocities.com/Paris/Maison/7700/RTemplo.html

Μυστήρια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 13:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα σύμβολα, αν διατηρούν την αρχέτυπη έννοιά τους, τη διατηρούν σε μεγάλα βάθη του DNA. Συχνά η αρχική έννοια παραλλάσσεται. Πανάρχαια σύμβολα έχουν μετεξελιχθεί σε θρησκευτικά ή πολιτικά (αντιλαμβάνεσθε). Κάπου χάνεται και η συνέχεια και δεν ξέρουμε πώς να ερμηνεύσουμε. Μην πάμε μακριά, οι δυο Ναΐτες εφ’ ενός αλόγου δεν ξέρουμε τι ακριβώς σημαίνουν, μόνο εικάζουμε.

Καλέ μου Spiral, επέτρεψέ μου καθόλου να μη συμφωνήσω σ' αυτό.

Τί σημαίνει αυτογνωσία; Είναι δυνατόν να υπάρχει κάτι στα βάθη του DNA μας και να μην το γνωρίζουμε ή να μην μπορούμε να το γνωρίσουμε;

Ποιό σύμβολο έχει αλλοιωθεί τόσο, που να έχει χάσει το νόημά του; Κανένα!

Ας αξιολογήσουμε μέσα μας λίγο τον αποκρυφισμό. Δεν είναι "σαλώνια, τσαγάκι, μέντιουμ, μπλέ ξεβαμμένο μαλλί, γενική ασχετοσύνη από την καθημερηνότητα του λαού," (όπως έγραψε ο αγαπητός kynikos σε κάποιο άλλο τόπικ). Αν εμμένουμε σε τέτοιες απόψεις, χαμένος πάντως δεν βγαίνει ο αποκρυφισμός.

Το σύμβολο των Ναϊτών τους ανήκει και εδώ δεν εξετάζουμε τα αρχέτυπα, αλλά την ερμηνεία την οποία εκείνοι του απέδιδαν.


quote:
Θα επανέλθω στους συγγράφοντες. Οι μυθιστοριογράφοι μεταχειρίζονται κατά βούληση τα διαθέσιμα στοιχεία για να υφάνουν την ιστορία τους.

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα.
(Η ταινία Timeline είναι επιεικώς απαράδεκτη)


quote:
Το θέμα δεν είναι στην έλλειψη εξήγησης, αλλά στην ποιότητά της.

Μα φυσικά συμφωνώ σε αυτό.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 14:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για να δουμε, μια μικρη αναζητηση στο google τι μας φερνει στο φως

"It is clear her work is influenced, if not sourced, in the work of Masonic demagogue General Albert Pike - the American South's Sovereign Grand Commander of the Supreme Council of the 33rd Degree of Scottish Rite Freemasonry, Civil War war criminal, and leading member of the Ku Klux Klan - who revealed Rosicrucian/Masonic doctrine and its "Aryan heritage" in his unpublished pamphlet Morals & Dogma (1871) that was distributed to Sublime Prince of the Royal Secret (32nd degree) Scottish Rite initiates."

Το κομματι ειναι αντιγραφφη απο εδω
http://www.kat.gr/kat/history/Mod/nv/BlavatskyHelena.htm

Αυτον τον Pike εννοεις spiral;
Ελπιζω πως οχι διοτι ο ανθρωπος φαινεται βιος και πολιτεια (και μελος της κλαν!!!)
Αν ειναι οντως αυτος απλως δεν θα σχολιασω τις πληροφοριες που μας δινει.
Τα ξαναλεμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 14:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ, υπάρχει πληθώρα αναφορών για τον Pike στο Διαδίκτυο.

Πολλές είναι και αρκετά αντιφατικές.

Αν θέλεις να σχηματίσεις δική σου άποψη, θα σου πρότεινα να διαβάσεις τον ίδιο και εάν διακρίνεις οπουδήποτε να υποστηρίζει απόψεις της Κου Κλουξ Κλαν, τότε αυτή θα είναι η αλήθεια.

Ας μην ξεχνάμε, ότι η Κου Κλουξ Κλαν θεωρείται από τους επικριτές του Τεκτονισμού, παρα-τεκτονική οργάνωση. Βέβαια, στην πραγματικότητα ουδεμία σχέση υπάρχει.

Αλήθεια, γνωρίζουμε ότι το όνομά της προέρχεται από τα Ελληνικά;

Μήπως φταίμε εμείς οι Έλληνες για τη δημιουργία της; Ήμαρτον πια!


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 15:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ, υπάρχει πληθώρα αναφορών για τον Pike στο Διαδίκτυο.

Πολλές είναι και αρκετά αντιφατικές.

Αν θέλεις να σχηματίσεις δική σου άποψη, θα σου πρότεινα να διαβάσεις τον ίδιο και εάν διακρίνεις οπουδήποτε να υποστηρίζει απόψεις της Κου Κλουξ Κλαν, τότε αυτή θα είναι η αλήθεια.



Όντως ο Albert Pike είναι αντιφατική προσωπικότητα. Ιδιαιτέρως έχει κατακριθεί για το ότι στο "Morals and Dogma", τη "βίβλο" (αν και όχι κατ' εμέ) των Τεκτόνων, σε διάφορα χωρία φέρεται να υμνεί τον Εωσφόρο, αποκαλύπτοντας έτσι το σύστημα πίστης των υψηλόβαθμων Τεκτόνων του εσωτερικού κύκλου. Έτσι το θέμα της ανάμιξής του ή όχι στην ΚΚΚ, μπροστά στον κεκρυμμένο ή μη Εωσφορισμό μοιάζει νομίζω επουσιώδες.

Πιστεύω ότι Pike έχει κάνει σημαντική δουλειά, δεν ξέρω όμως το γιατί μερικοί τον έχουν αναγάγει σε Νο1 Τέκτονα, καθιστώντας έτσι το Morals and Dogma σε Τεκτονικό ευαγγέλιο. Με την ευκαιρία μπορείτε να ρίξετε πολλές ματιές στο παρακάτω anti-masonic site: http://www.freemasonrywatch.org/siteindex.html. Είναι πολυδιάστατο στην πληροφόριση που προσφέρει.

Sub rosa


Edited by - Oculatis Abis on 06/07/2004 15:27:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 16:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όντως ο Albert Pike είναι αντιφατική προσωπικότητα. Ιδιαιτέρως έχει κατακριθεί για το ότι στο "Morals and Dogma", τη "βίβλο" (αν και όχι κατ' εμέ) των Τεκτόνων, σε διάφορα χωρία φέρεται να υμνεί τον Εωσφόρο, αποκαλύπτοντας έτσι το σύστημα πίστης των υψηλόβαθμων Τεκτόνων του εσωτερικού κύκλου. Έτσι το θέμα της ανάμιξής του ή όχι στην ΚΚΚ, μπροστά στον κεκρυμμένο ή μη Εωσφορισμό μοιάζει νομίζω επουσιώδες.

Αγαπητέ μου, ο Pike δεν είναι αντιφατική προσωπικότητα. Εμείς τον αντιμετωπίζουμε αντιφατικά.

Το βιβλίο "Morals and Dogma" κατά την γνώμη μου, δεν έχει καμμία σχέση με τα όσα αναφέρουν τα διάφορα sites, τα οποία επιλέγουν συνήθως αποσπάσματα και τα σχολιάζουν όπως τους "κόβει"...

Πουθενά δε διάβασα να υμνεί τον Εωσφόρο, αν και προσωπικά δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα υπάρχει με τον "Φέροντα το Φως", ούτε και θεωρώ ότι αποκάλυψε κανένα σύστημα πίστης, αφού ο Τεκτονισμός δεν είναι πίστη.

quote:
Πιστεύω ότι Pike έχει κάνει σημαντική δουλειά, δεν ξέρω όμως το γιατί μερικοί τον έχουν αναγάγει σε Νο1 Τέκτονα, καθιστώντας έτσι το Morals and Dogma σε Τεκτονικό ευαγγέλιο. Με την ευκαιρία μπορείτε να ρίξετε πολλές ματιές στο παρακάτω anti-masonic site: http://www.freemasonrywatch.org/siteindex.html. Είναι πολυδιάστατο στην πληροφόριση που προσφέρει.

Το site αυτό ειδικά, είναι τραγικά ανακριβές! Παρ' όλα αυτά είναι δικαίωμα του καθενός να το διαβάσει και να το ασπασθεί, εφόσον το επιθυμεί.

Με όσους γνώστες του αντικειμένου έχω συζητήσει, θεωρούν τον Pike πολύ σημαντική προσωπικότητα.
Εγώ προσωπικά, όσο δεν είχα διαβάσει το βιβλίο του, τους αντιμετώπιζα σκεπτικιστικά. Τώρα που το έχω διαβάσει κι έχω ίδιαν άποψη, καταλαβαίνω πόσο κακό στην γνώση κάνει η "παρα-φιλολογία"...

Τί λέτε; Να επιστρέψουμε στους Ναΐτες;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/07/2004 16:54:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 17:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ju-ju (The member formerly known as Spiral)

Εδὠ είμαι, πού να πάω; Αν σας κρατάω σε αγωνία είναι λόγω έλλειψης χρόνου, όχι τίποτα άλλο.

(Όχι σαν κάποιους άλλους που όλο κάτι υπονοούμενα λένε, αλλά μετά πρέπει να ελέγξουν με το αρχηγείο, να δουν αν επιτρέπεται )

Είχα γράψει και δυό σελίδες απάντηση, αλλά δεν την είχα κάνει save, χαζομάρα μου, φαίνεται δεν ήταν "ἐτοιμη" να "περάσει"(μπρρρ..), έγινε ένα πολύχρωμο crash! του λειτουργικού, και τώρα άντε ξανά-μανα. Ξέρετε πόσο ενοχλητικό είναι να πρέπει να τα γράφεις όλα δεὐτερη φορα!!

Ζητώ επιοικώς την υπομονή σας....

Κ

ΥΓ

quote:
Στη διεύθυνση
http://www.theunjustmedia.com/The%20dark_history_of_the_templars.htm
θα διαβάσετε και άλλα ενδιαφέροντα, ψάχνοντας και στην προηγούμενη και στις επόμενες σελίδες.

Ψώνιο site! Τούρκοι συντηριτικοί Μωαμεθανοί κατα του Τεκτωνισμού... Πάω στοίχημα οτι θα τους άρεσε η ιδέα προγραμματισμού κομπιούτερ στα Αραβικά (ο Junk95 κατάλαβε ποιον μου θυμίζουν!)
Ναΐτης και ο Reynald de Chatillon! Αυτός κι αν ήξερε μυστικά.


Edited by - kynikos on 06/07/2004 18:28:03

Edited by - kynikos on 06/07/2004 18:32:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 18:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζητώ επιοικώς την υπομονή σας....

Την έχεις, αγαπητέ kynikos, τουλάχιστον από εμένα...

Αλλά θα προτιμούσα να μην πετάμε τέτοιους υπαινιγμούς:

quote:
(Όχι σαν κάποιους άλλους που όλο κάτι υπονοούμενα λένε, αλλά μετά πρέπει να ελέγξουν με το αρχηγείο, να δουν αν επιτρέπεται )

χωρίς να είμαστε έτοιμοι να τους τεκμηριώσουμε, γιατί θα ήταν κρίμα να πικράνουμε τους συν-γραφόμενούς μας σ' αυτό το όμορφα έως τώρα εξελισσόμενο θέμα.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/07/2004 18:24:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 18:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω άποψη για τον Pike, έχω την άποψη όμως ότι για όλα τα σημαίνοντα πρόσωπα (ή ομάδες) υπάρχουν οι υπέρ και οι κατά. Εξαρτάται λοιπόν από την πηγή πληροφόρησης και… πηγή πληροφόρησης ξέρουμε τι σημαίνει.

Ναι, αυτόν τον Pike εννοούσα, Νικηφόρε Ουρανέ. Άλλωστε πάντα παίζει η πιθανότητα να ήταν σαύρα με μπλε ξεβαμμένο μαλλί.

Ως προς τα Εωσφορικά του συμφωνώ με τη Zadok (με την οποία εξακολουθώ να μη συμφωνώ για τα σύμβολα, αλλά ας μη μετατοπίσω τη συζήτηση).

Πάντως, καλός ή κακός, ο Pike δεν ήταν αδιάβαστος και η πληροφορία που μας δίνει (και δεν τη δίνει μόνο αυτός) για τους Ναΐτες –ας το προσέξουμε αυτό– δεν είναι φιλοσοφική, για να αρχίσουμε να προβληματιζόμαστε για την ορθότητά της, αλλά ιστορική.

Κυνικέ, κρίμα για το crash (τουλάχιστον ήταν πολύχρωμο!), θα μπορούσε να είχε συμβεί after save…

ju-ju

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 18:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…Μέχρι να διαβάσω το θέμα και να απαντήσω, τι να δω! Άλλες δυο απαντήσεις στο μεταξύ.

Ανέσπερε Φοίνικα με πρόλαβες, πολύ με πρόλαβες, χαλάλι σου. Σου (και σας) αφιερώνω λοιπόν κάτι, με φοινικικό τρόπο:

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους-
να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν’ αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ’ έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά-
σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει-
και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 18:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ανέσπερος Φοίνιξ,

θα ήθελα να σου αφιερώσω την αγαπημένη μου ιστοσελίδα: Η ΘΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ - Παρουσίαση Θόλου

Υπογραφή: Εις εκ των ανοήτων.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 07/07/2004 00:31:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 19:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πουθενά δε διάβασα να υμνεί τον Εωσφόρο, αν και προσωπικά δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα υπάρχει με τον "Φέροντα το Φως", ούτε και θεωρώ ότι αποκάλυψε κανένα σύστημα πίστης, αφού ο Τεκτονισμός δεν είναι πίστη.

Από το σχετικό βιβλίο:

"Lucifer, the Light-bearer! Strange and mysterious name to give to the Spirit of Darkness! Lucifer, the Son of the Morning! Is it he who bears the Light, and with its splendors intolerable, blinds feeble, sensual, or selfish souls? Doubt it not!" (σελ. 321, Βαθμός 19, Ο Μέγας Ποντίφηξ)

Επίσης στο εξώφυλλο του βιβλίου υπάρχει ο πραγματικός φοίνιξ (όχι ο Ανέσπερος ), αργότερα δικέφαλος αετός που στα πόδια του κρατά ένα μήνυμα: "Deus Meumque Jus" (God and my right, ο Θεός και το δίκαιό μου). Μικρό test: τι σημαίνει αυτή η φράση;

Τώρα σχετικά με το τι είναι ο Εωσφορισμός στην Τεκτονική του εκδοχή, σχετικά με την ανάμιξη ή όχι του Pike στην ΚΚΚ και σχετικά με το αν οι Τέκτονες ακολουθούν (σταδιακά με τους βαθμούς μύησης) ένα σύστημα πίστης, πρέπει να ξεκινήσουμε νέο topic (Ramoglou, Knight MIXAHΛ, Zadok, Fm, Den Ulv, come on lads its party time!!) γιατί σίγουρα εδώ θα είμαστε εκτός θέματος.

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 19:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανέσπερε ωραίος ο λουλουδάτος μυστικισμός σου, δεν λέω,

Αλλά έχει αυτός καμμία σχέση με τους Ναΐτες;

Ή μήπως μόνο με τους Ναΐτες που "δεν είναι αυτου του κόσμου";

Λέω, γιατί είχα την εντύπωση οτι εξετάζαμε και την γήινη υπόσταση αυτού του συμβόλου, όχι άιντε, κοτσάρουμε οτι συναισθηματική φαντασίωση / εικωνούλα μας συγκίνησε πρόσφατα, και την λέμε "Ναΐτες". Αλλά, νά, ξέχασα, αφού είμαστε ανόητοι....

========

Νικηφόρε, και όσοι άλλοι αναρωτήθηκαν για το Klan:

Στην πρώτη ενσάρκωσή του (1866-1869), αμέσως μετά τον Αμερικάνικο εμφύλιο, προοριζόταν για πενευματική οργάνωση, γιαυτό και ήταν "Οι ΙΠΠΟΤΕΣ του Κου Κλουξ Κλαν". Θέλαν κι αυτοί να ήταν Ναΐτες, γιατί όχι, εδώ κοντευε να γίνει και ο κάθε κουτσός ερυθρόδερμος.

Δυστυχώς, τα μεταπολεμικά επίπεδα μίσους ήταν τόσο ψηλά, που οι ιδρυτές του (Bedford Forest, Pike, κ.α.) αναγκάστηκαν να διαλύσουν την οργάνωση το 1869. Η σύγρονή "συμπαθής" μορφή του (λυντσαρίσματα, κλπ.) (επανα)συγκρωτήθηκε το 1919(1920?) και δεν είχε πια σχέση με την αρχική ιδέα.

====

Zadok,

Συμφωνώ οτι ο Jung δινει αποτελεί μια καλή αρχή για τα σύμβολα, αλλα και ο Freud είναι σημαντικός γιατί πρώτος επισήμανε τις ασυνείδητες αντιδράσεις!

Προσωπικά θα ήθελα να το δούμε και απο την άποψη της "ατομικής" ψυχολογίας, δηλαδή ποιά είναι η φύση αυτού που μας "αρέσει", αυτού που "κολλάει", που αποδεχομαστε... αλλα για το τελευταίο, δεν βιάζωμαι.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 19:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oculatis Abis,

1. Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο παραθέτεις το απόσπασμα αυτό από το βιβλίο. Αποδεικνύει κάτι;

2. Μίλησα πιο πάνω για σύληση πνευματικών δικαιωμάτων copyrighted αλήθειας. Βλέπω δε σε συγκίνησε.
Βρίσκεις ότι μπορεί ο οιοσδήποτε να συζητήσει το θέμα το οποίο προτείνεις σοβαρά;
Γιατί από εικασίες και ανεδαφικούς ισχυρισμούς πήξαμε πια!

Προσωπικά, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Αν έχεις αποδείξεις ότι ο Τεκτονισμός αποτελεί πίστη, δεν έχεις παρά να τις προσκομίσεις προς διερεύνησιν...


Επίσης, καλό θα ήταν, αφού βλέπω ότι κάποιοι επιμένουν ότι ο Pike σχετίζεται με τα πεπραγμένα της Ku Klux Klan, να μας δείξουν από που προκύπτει αυτό...
Ελπίζω να μην επικαλεστούμε πάλι κανέναν Icke και τους συναφείς!

Ας μάθουμε λοιπόν...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/07/2004 20:07:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 20:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ας (ξαν)αρχίσω,

Πραγματικά μυστήρια:-

- Η σφραγίδα με το διθέσιο. Συμφωνώ με τον ju-ju οτι έχει κάποια σημασία που δεν είναι ακόμα κατανοητή, δεν μού γεμίζει το μάτι το περί πενίας και μοιραζόμαστε τα άλογα. Αυτά ακούγονται σαν εκέινο το τραγουδάκι του Rolf Harris που ήταν 7 βδομάδες number#1 το 1969)

- Η άσκηση της Ναΐτικής επιρροής. Πώς επιβλήθηκαν στον Βερνάρδο, και σε τρεις Πάπες για να βγούν οι σημαντικές βουλες Omne Datum, Milites Templi, και Militia Deί;

- Παρά τις αρνήσεις τους, ΙΣΩΣ οι Ναΐτες να είχαν την κομμένη κεφαλή ενός άγριου άνδρα σαν σύμβολο. Αρκετός καπνός εδώ. Μια πιθανή σημασία της κεφαλής αναλύεται παρακάτω - συσχέτιση με το Baphomet μάλλον δεν ισχύει όμως. Ίσως επειδή ακούγεται λίγι σαν Mohamet, να χρησημοποιήθηκε εναντίον των Ναΐτων.

- Η συνέχεια της "μυστικής γνώσης" στο Μεσαίωνα. Πράγματι, κάποια πράγματα διασώθηκαν και συνέχισαν υπο δύσκολες συνθήκες.

Αρνητικά στοιχεία:-

- Πάντως, ακόμα κι αν δεχθούμε την επιβίωση κάποιων κρυμμένων συμβόλων, δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ οτι οφειλόταν στους Ναίτες.- Υπήρχαν και χίλιοι δυό άλλοι... Τρουβαδούροι, τρελλοι μοναχοί, Ιωαννίτες, αλχημιστές, και ακόμα και αυτό το ύστερο κατασκεύασμα, οι Τέκτωνες...

- Παρ'όλα τα βασανηστήρια ποτέ ΚΑΝΕΝΑΣ Ναΐτης δεν παραδέχθηκε τίποτε που να είχε την ελάχιστη σχέση με την μυθοπλασία των βιοτέχνων. Και παρόλο που έχουμε να κάνουμε με μια τεράστια οργάνωση, πολυεθνική, με υπαλλήλους κάθε επιπέδου, δεν βρέθηκε ένας, ουτε ΕΝΑΣ, δεν λέω να προδώσει, αλλά ουτε να καυχηθεί για μυστική γνώση!!
Κι όμως παραδέχθηκαν άλλα ( τα οποία αρνήθηκαν μόλις σταμάτησαν τα μαρτύρια).

- ΤΙΠΟΤΑ δεν δείχνει οτι οι Ναίτες "σκάβαν" το Ναό. Ειλικρινά, δεν ξέρω από που προήλθε αυτή η ιδεα....

- Παρά την εμμονή μερικών ερευνητών με τους Μεροβίγγειους, δεν προκύπτει κανέναν στοιχειο που να δείχνει οτι αυτοί οι άνθρωποι είχαν το παραμικρό ενδιαφέρον! Τόσους οίκους είχαν να διαλέξουν, αυτούς βρήκαν; Ξευτίλα, ρε παιδί μου. Να ήταν τουλάχιστον οι Αντζεβαν, μπορούσαμε να πούμε, πράγματι μυστήρια φάρα.

Στοιχεία που (μάλλον κακώς) αγνοούνται:-

- Οι Σταυροφορίες δεν χρειάζονται συνομωσιολογία για να γίνουν ενδιαφέρουσες. Ο βαθμός της ίντριγκας και οι πολύχρωμες προσωπικότητες των ευγενών, κάνουν την ιστορία αντάξια οποιουδήποτε ποιητικού έπους! Και παραδόξως, αν και η παραφιλολογία συχνά αναφέρεται στην Θυλική Θεότητα, σπάνια ακούμε για την Μελισάντ, την Αλίκη, την Ελεονόρα και την Κώνστανς, αν και σε πολύ μεγάλο βαθμό κανάν αυτές κουμάντο. Και ας ήταν μέσα σε ανδροκρατούμενο κόσμο. Και μην ξεχνάμε οτι όλες τους είχαν σχέσεις με υποτιθέμενους και αληθινούς Ναΐτες!

- Η ιδέα οτι έχει κάποια σημασία αν ο Ιησούς έζησε με τη Μαγδαληνή ή όχι. Η Zadok εξέφρασε τη γνώμη οτι την έκανε "με ελαφρά πηδηματάκια" κατα Γαλλία. Δεν καταλαβαίνω την λογική εδώ. Κοτζαμ' σταυρωση και ανάσταη είχε περάσει ο άνθρωπος, γιατί να μην πἀρει και λίγο άδεια να κουλάρει με την δικιά του; Για ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ να το θεωρούμε σαν "ελαφρά πηδηματάκια"; Εγώ λέω το άξιζε, και με το παραπάνω...
Αν και στην θέση του, σίγουρα δεν θα πήγαινα στην... Γαλλία για διακοπές.

Θετικά;; στοιχεία:-

- Οι Ναΐτες ειχαν καλές σχέσεις με τους ασσασίνους, και πιθανότατα να μάθαν ο ένας απ'τον άλλον.
Πιό πολλά θα είχαν να μάθουν οι Ναΐτες.

- Η Ελεονόρα της Ακουιτνίας δέχθηκε τις ευχές του Αγ.Βερνάρδου στην εκκλησία της Μαγδαληνής!!!

- Η Blavatsky (ή ο Pike) είπαν οτι οι Ναΐτες είχαν επαφή με έναν ιερέα που σχετιζόταν με τον Γνωστικισμό. Εντάξη αν δέχεσαι ασυζητητί την φερεγκυότητά τους, αλλά εγώ το συζητάω. Και να το δεχθούμε όμως, δεν σημαίνει όμως οτι οι Ναίτες γίναν αυτόματα Μανίχαιοι κι όλας......

- Κάποιος Γάλλος ενοριακός Παπάς βρέθηκε ξαφνικά με δυο φράγκα παραπάνω. (Το μυστήριο της Ρεν-λε-Σατώ). Δεν είμαι ακριβώς σίγουρος τί σημαίνει αυτό....

- Κάποιοι Ναΐτες ίσως να βοήθησαν τους Σκωτσέζους στο Bannockburn. Βλ. παρακάτω για τα Ελγίνεια.

=====

Ο,ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΤΕ....

Κ


Edited by - kynikos on 06/07/2004 21:13:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2341309
Maintained by Digital Alchemy