ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 12:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αυτός ο spiral είναι πολύ κακή παρέα !!!!
Με κόλησε το μικρόβιο να κοιτάω σε πολλά Topic μαζί και να κοντεύει να μου έρθει νταμπλάς !!!

Ευτυχώς που εμένα είναι μικρή και δε φοβάμαι να μη μου τι μικρύνει ο Admin την ψηφιακή μου υπογραφή.

Αλλά σας βλέπω και συζητάτε για τους Ναΐτες κλπ κλπ χωρίς να έχετε αναφερθεί στην Παγκόσμια και Αναλλοίωτη «Φωλιά του Παγωνιού» η οποία και έδωσε στην ανθρωπότητα τις μυστικές αδελφότητες.

Πού πα ρε Καραμήτροοοοοο ;

Όλα εγώ πρέπει να σας τα λέω μου φαίνετε !

Otan megkaloso telw na gkinw “always” gkia na matw ta mystika tis mayris trypas !

Κόλλησα και τα τσιτάτα !!!!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 13:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε για τα περί Μαρίας Μαγδαληνής, Ramoglou.
Ίσως το τελευταίο σημείο –το ότι το λείψανό της κλάπηκε από τους Σταυροφόρους, οι οποίοι μάλλον το μετέφεραν στην Ευρώπη;– να σχετίζεται με όλη αυτή τη δυτική μυθολογία και λατρεία για τη Μαρία Μαγδαληνή.
(Κεκτημένη ταχύτητα: Δεν τη γράφουμε αγία… σκέτο το όνομά της.)

Βέβαια, υπάρχει και το γνωστό ευφάνταστο σενάριο που θέλει τη Μ.Μ. να έχει καταφύγει εν ζωή στα νότια της σημερινής Γαλλίας… και τα λοιπά και τα λοιπά.

Oculatis Abis, έχω την υποψία ότι δυο από τις εικόνες σου δεν φαίνονται.
(Ευχαριστούμε και για την τροποποίηση… η ζωή θέλει θυσίες!)

Σας δίνω τη διεύθυνση
www.ordotempli.org/patron_saint_of_our_Priory.htm
με μια ενδιαφέρουσα εικόνα της Μ.Μ. με ελληνικούς (;) υποτίτλους και με τις σχετικές ενημερωτικές αναφορές.
(Αυτοί οι στριμμένοι δεν μας επιτρέπουν τεχνικά να κάνουμε link στις εικόνες τους.)

Παιδικές απορίες: Γιατί η Μ.Μ. (διόρθωση: η αγία Μ.Μ.) κρατάει μια νεκροκεφαλή; Baphomet μου θυμίζει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 15:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να δεις τις εικόνες. Σας έχω στείλει 4 και φαίνονται μια χαρά.

Όσο για το κρανίο, συμβολίζει την μετάνοια (penitent-μετανοούσα), αλλά και τη ματαιότητα της ζωής καθώς ο θάνατος εν τέλει καταλύει τα πάντα (έκφανση του memento mori)

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 15:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oculatis Abis, σ' ευχαριστούμε, αλλά δεν ήταν ανάγκη να την βγάλεις ...τη φωτό.
Αφορμή ζήταγες να μας λες για "λογοκρισία", πονηρούλη;


Τώρα, επιτρέψτε μου να παραθέσω το απόσπασμα στο οποίο αναφέρθηκε ο φίλτατος Ramoglou από το τόπικ Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ:

quote:
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2510 Μηνύματα Posted - 22/07/2004 : 11:06:28
--------------------------------------------------------------------------------
...
Τα παρακάτω στοιχεία είναι από το βιβλίο του ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ "ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΓΚΡΙΖΟ ΦΟΝΤΟ" O καθένας κρίνει την αξιοπιστία του εν λόγω συγγραφέα κατά το δοκούν:

Όπως είπαμε, τα ουσιαστικά γεγονότα για μας ξεκινούν από την ύπαρξη της Αδελφότητας της Φωλιάς του Παγωνιού. Η πλήρης ονομασία "Φωλιά του Παγωνιού" προέρχεται από τα κλασικά πρότυπα της κοινής ανθρώπινης μυθολογίας και το όνομα δεν αποτελεί κανένα φοβερό μυστικό. Απλώς η λέξη "Παγώνι" είναι - ή - ήταν κάτι που γενικά αποφεύγεται να αναφερθεί, προτιμώντας αντ' αυτής απλώς τη συντομογραφία "Φ" ή έστω τη λέξη "Φωλιά"...

...Γεγονός είναι ότι η Αδελφότητα της Φωλιάς υπήρχε σε όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας, και αυτό είναι κάτι πού εύκολα μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας, αρκεί να ερευνήσει λίγο. Προσωπικά βρήκα σαφείς ιστορικές αναφορές που ανάγονται στους πρώτους αιώνες μ.Χ. καθώς και έμμεσα στοιχεία ή ενδείξεις που χάνονται στην προϊστορία.
Τώρα, για λόγους στρατηγικής και τακτικής, η Αδελφότητα της Φωλιάς έπρεπε να διαθέτει μεταξύ άλλων και μια εξωτερική βιτρίνα, ένα βολικό προσωπείο για τις επαφές της με τους άλλους ανθρώπους. Στην πραγματικότητα χρησιμοποίησε όχι ένα προσωπείο, αλλά πολλά...

...Ανεξάρτητα από τα εξωτερικά ονόματα ή τις μορφές που χρησιμοποιεί η Φωλιά, πάντα υπάρχουν κάποια σταθερά βασικά γνωρίσματα και σύμβολα, κοινά σε όλες τις περιπτώσεις...

...Ποτέ η Φωλιά δεν σχεδιάστηκε με στόχο έναν κατά μέτωπο πόλεμο, αλλά μονάχα για "επιχειρήσεις κομάντος" στα μετόπισθεν του παγωμένου εχθρού. Όπως είναι φυσικό, αυτό σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων πρέπει να δρα εντελώς μυστικά και κάτω από πολλές αμφιέσεις και ονόματα. Και όταν ο αντίπαλος εντοπίσει κάποιον πυρήνα της και τον καταστρέψει, τότε ο πυρήνας αυτός "παγώνει" και αποκόπτεται αυτόματα από το υπόλοιπο σώμα...

...Ήδη στον ισλαμικό σιιτικό χώρο, και ιδίως από τον πυρήνα του Αλ Χακίμ, είχαν εξαπλωθεί τα παρακλάδια των Γεζίντι, των Δρούζων, των Ισμαηλιτών κ.α. Από τους τελευταίους είχαν προκύψει και οι περιβόητοι Ασασίνοι του Senex de Monte, του Γέρου του Βουνού. "Ασασίν" σημαίνει "Φρουρός των Μυστικών", και αυτοί αποτελούσαν αρχικά την εξωτερική Δύναμη Κρούσης της τοπικής Φωλιάς, ενώ οι "θεωρητικοί" του όλου συστήματος ήταν κυρίως οι Σούφι, οι μυστικιστές του σιϊτικού Ισλάμ.

...Φυσικά, όταν αυτοί οι φανατικοί κυριαρχήσουν, η συγκεκριμένη Φωλιά εγκαταλείπεται από τα αληθινά της στελέχη και παγώνει.
Στη χριστιανική Ευρώπη, μετά την επίσημη διάλυση των Ναϊτών, δραστήριοι πυρήνες της Φωλιάς απλώθηκαν σε όλες τις χώρες και κρύφτηκαν σε νέες αδελφότητες, σαν το Τάγμα της Περικνημίδας, τους Ιησουίτες, τις Λέσχες του Πυρός της Κόλασης, τις Φιλικές Εταιρίες, τις Τεκτονικές Στοές, τους Ροδόσταυρους, τους Ιλλουμινάτους κτλ...

...Η Φωλιά αποτελείται από ποικίλες μυστικές αδελφότητες, αλλά γενικά οι πυρήνες της είναι πολύ ολιγομελείς...

...



Νομίζω ότι τα λέει όλα;;;

Φίλτατε Spiral, είδες; Ένας Έλληνας απεκάλυψε το μυστικό!


Αλήθεια, καλέ μου, πού το βλέπεις το κεφάλι στα χέρια της Μαγδαληνής;

Ένα δοχείο βλέπω εγώ. Πάλι άρχισαν τα μαγιολίκια οι Ναΐτες;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 15:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς! Τώρα κατάλαβα! Μίλαγες για τις φωτό του Oculatis Abis...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου έχει συμβεί τρεις-τέσσερις φορές, ενώ γράφω μια απάντηση στο φίλο που έχει γράψει τελευταία, να σταλεί στο μεταξύ και κάτι νεώτερο το οποίο λες και επιδεικτικά αγνοώ (άσε που η απάντησή μου μοιάζει και ξεκάρφωτη). Ενώ λοιπόν απαντούσα στο φίλο Ramoglou, να και άλλος Ramoglou (πάλι καλά) κι έτσι άφησα αναπάντητη τη "Φωλιά του Παγωνιού".
(Μεταξύ μας καλύτερα, γιατί δεν ήξερα και να απαντήσω.)

Διάβασα λοιπόν με ενδιαφέρον τα των Zadok - Avallon. (Γιατί το Αvallon το γράφει με 2 λάμδα; Θεσσαλονικιά θα είναι.) Δεν ξέρω τι να πω, παραμυθένια μου φαίνονται. Πάντα αυτοί οι "κακοί" που κυβερνούν μυστηριωδώς τον κόσμο, χμ. Θα το πω στον Νταν Μπράουν να γράψει το ανάλογο μυθιστόρημα.

Αγαπητέ Oculatis Abis, σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές που χρησιμοποιώ (για να μπερδεύονται τα ίχνη μου) βλέπω μόνο δύο Μαγδαληνές, την πρώτη και την τελευταία. Οι ενδιάμεσες μετανόησαν και έφυγαν. Δεν ξέρω οι άλλοι φίλοι τι βλέπουν και τι δεν βλέπουν, ας μας πουν.

ΚαραSpiral

Y.Γ. Επανείδα και τον Κέλσο μας! Αυτό είναι είδηση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το κρανίο, συμβολίζει την μετάνοια (penitent-μετανοούσα), αλλά και τη ματαιότητα της ζωής καθώς ο θάνατος εν τέλει καταλύει τα πάντα

Και μου κάνει κλικ αυτό το «penitent» και μου έχετε στο μυαλό αυτό το βλακώδες έργο του Umberto Eco που το ονόμασε «Το όνομα του Ρόδου».

Στο έργο λοιπόν αυτός ο παλιο…..σκωτσέζος, ο Sean Connery λέει στον βοηθό του για τον καμπούρη μοναχό.

- Αυτός ανήκε στο τάγμα των «peniantezite».
- Και τι κάναν αυτοί ;
- Ζούσαν φτωχικά και έκανα επιθέσεις στους πλούσιους καρδινάλιους, επισκόπους κλπ και διαμοίραζαν την περιουσία τους στους φτωχούς.

Όσοι έχουν κάνει chat και έχουν χρησιμοποιήσει τα Greeklish μπορούν να κάνουν μια ανάλυση και να δουν ότι το «peniantezite» είναι το «πενία τε ζήτε» δηλαδή ζήτε στην φτώχια, στην απλοϊκότητα, όπως έπραξε ο Ιησούς.

Λες ο Eco να έκανε chat ;

Και έρχεται τώρα ο Oculatis Abis και κάνει και την απαραίτητη πρόσθεση !
Αχ συνειρμοί !!!!


Τσιτάτο: Telw na matw anagnwsh kai gkrafi

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...το οποίο λες και επιδεικτικά αγνοώ (άσε που η απάντησή μου μοιάζει και ξεκάρφωτη)


Φίλτατε, προς ποιόν απευθύνεσαι;


quote:
Δεν ξέρω οι άλλοι φίλοι τι βλέπουν και τι δεν βλέπουν, ας μας πουν.


Άλλες φορές φαίνονται όλες κι άλλες όχι. Εξαρτάται μάλλον από τη σύνδεση και από το πόσο είναι φορτωμένο το σύστημα των Φόρουμς εκείνη την στιγμή.


Απάντηση στο τσιτάτο:

Εσύ μικρέ που telei na matei anagnosi kai grafi, περίμενε να συλλαβίσεις πρώτα και μετά τα πρώτα "αούγκ" βλέπουμε...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 00:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παμφιλτάτη Zadok,

Εννοώ ότι αν απαντήσω σε προ-προηγούμενα μηνύματα και δεν απαντήσω στο αμέσως προηγούμενο από το δικό μου, είναι σαν να το αγνοώ- και εκτίθεμαι, διότι ορίστε, ολόκληρο παγώνι πέρασε από μπροστά μου και είναι σαν να μην πήρα είδηση.

Έχουμε και λέμε λοιπόν,
Πίσω από τους Ναΐτες βρίσκεται το Ηγουμενείο της Σιών.
Πίσω από το Ηγουμενείο της Σιών βρίσκονται οι Ιλλουμινάτι (αυτοί πάντα βρίσκονται πίσω από όλα, πολύ μάγκες, μπράβο τους, θα πάω να καταταγώ εθελοντής).
Και τώρα, βάσει νεώτερων δεδομένων, ακόμα πιο πίσω από όλους βρίσκονται οι Παγωνιστές;
Και τι δηλαδή, παραπίσω δεν έχει; Κάναμε τόσο ψάξιμο για να καταλήξουμε στην κατηγορία φτερού;

Α-πα-πα, δεν μου αρέσει με τίποτα. Telo mia mystiki etairia me stivarotita. Κάτι σε αρκούδες δεν έχει; Sas efxaristo, kserete tora mataino, kai telo katodigiti. Κatalabaino oti me teoreitai mikro kai me perifroneitai. Briskomai mesa stin imimateia. Pisteuo oti mporo na gino kalos *** otan megaloso. Filoi mou, san paidi pou eimai, otan akouso kati to opoio einai mistiko, telo amesos na mato gia auto. Auto pou telo einai na fotisto, na kalopiso tin apelekiti mou lito. Na liso ta iparksiaka mou problimata, kai na mato tis apokrifes gnoseis apo auton ton panarxaio syntonisti, pou edose ta fota tou kai orismenes gnoseis xrisimopoiitikan apo ta metepeita meli, ite autos itan giinos ite eksogiinos.

"O Ετιέν Χάρτινγκ είναι ο άνθρωπος εκείνος που έστειλε άντρες σαν τον Ούγκο ντε Παγιέν και άλλους στη Μέση Ανατολή, με την εντολή να ανακαλύψουν απόκρυφα κείμενα τα οποία έφταναν πίσω ως την εποχή των αιγυπτιακών μυστηρίων. Αυτός ο άντρας δημιούργησε επαφές και με διάφορους μη χριστιανικούς πολιτισμούς, μυστικές ομάδες και οργανώσεις, όπως οι Δρούζοι, οι Ασσασίνοι, οι Εβραίοι και οι Μουσουλμάνοι. Το αββαείο του Σιτώ εξελίχθηκε τον 12ο αιώνα σε έναν τόπο μελέτης μη χριστιανικής λογοτεχνίας. Γνωστικισμός, Καμπάλα, Μαγεία, λατρεία της Μαρίας, λατρεία του Μίθρα, πίστη των Καθαρών, η αλήθεια των μυστηρίων, αποτελούσαν μέρος της καθημερινής πρακτικής.

...Στην πραγματικότητα το τάγμα των ιπποτών-μοναχών ήταν το Τάγμα του Μπαφομέτ (ο Μπαφομέτ αποτελούσε ένα ισχυρότατο σύμβολο για τους μυημένους Ναΐτες). Γιατί υπήρχαν μυστικοί κανόνες τους οποίους γνώριζαν μόνο ο Θεός, ο Διάβολος και ο Μέγας Μάγιστρος, όπως προέκυψε από την κατάθεση κάποιου ανύποπτου και ανίδεου στη δίκη εναντίον των Ναϊτών. Πλάι στο επίσημο τάγμα, με τους γνωστούς του κανόνες, υπήρχε μια δεύτερη απόκρυφη ομάδα, τα μέλη της οποίας -όπως αποδεικνύει εντυπωσιακά κάποιος Ρονσελίν ντυ Φος- βρίσκονταν πιο πάνω από τον Μέγα Μάγιστρο. Ο Μετρ Ρονσελίν ήταν αυτός που έδωσε μορφή στη μυστική διαδασκαλία του τάγματος. Η αιρετική του πίστη είχε ως βάση την πίστη των Καθαρών, γιατί στα κορμιά πολλών από τους συλληφθέντες Ναΐτες το 1307 βρέθηκαν κάτι παράξενα σχοινιά, απόδειξη ότι οι ιππότες αυτοί του τάγματος είχαν λάβει το κονσολαμέντουμ- ένα μυστήριο των Καθαρών. Αντι-σφραγίδα αυτής της πανίσχυρης ομάδας μέσα στο τάγμα ήταν η εικόνα του θεού Αμπραξάς."

(Franjo Terhart, "Οι Φύλακες του Ιερού Γκράαλ)

Mα πού είναι ο Νικηφόρος Ουρανός και εκείνη η καλή κοπέλα με το typing, η Aphrodite Artemis; Μήπως κλέφτηκαν;



Νέα Απάντηση Απεστάλη!

Ευχαριστούμε για τη συνεισφορά σας!

Επιστροφή Στο Forum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 00:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... Ας δούμε κι αυτό, από το τόπικ ΑΜΠΡΑΞΑΣ:

quote:


Κατά τον Γνωστικό Βασιλείδη, ο Θεός ήταν ανώνυμος, αδημιούργητος, περιέχοντας και συγκαλύπτοντας εις Εαυτόν την Πληθώρα των Τελειοτήτων του. Όταν αυτές εκπηγάσουν και εκδηλωθούν από Αυτόν, αποτελούν έναν αριθμό ξεχωριστών Υπάρξεων, οι οποίες είναι όλες ανάλογες προς Αυτόν, όμως και παρ' όλα αυτά, ο Θεός παραμένει πάντοτε ο Αυτός.

Οι Εσσαίοι και οι Γνωστικοί, η Ανατολή και η Δύση αποδέχονταν αυτή την πίστη, ότι δηλαδή, οι Ιδέες, οι Αρχές ή οι Εκδηλώσεις της Θεότητος ήταν τόσα πολλά Δημιουργήματα, τόσες πολλές Υπάρξεις, που όλα ήταν Θεός, τίποτε εκτός Αυτού, αλλά ήταν και κάτι πολύ περισσότερο από αυτά, τα οποία κατανοούμε σήμερα με τη λέξη ιδέες. Απέρρεαν από Αυτόν και πάλι συγχωνεύονταν σε Αυτόν. Αποτελούσαν το μέσο όρο μεταξύ των σύγχρονων ιδεών μας και μεταξύ των διανοιών ή ιδεών, οι οποίες ανήκαν στο επίπεδο των πνευμάτων της Ανατολικής μυθολογίας.

Αυτές οι προσωποποιημένες ιδιότητες της Θεότητος, κατά τη θεωρία του Βασιλείδη, ήταν ο Πρωτογενής Νους: από Αυτόν εκπορεύεται ο Λόγος, από αυτόν η Φρόνησις ή Διάνοια, από αυτήν η Σοφία, από αυτήν η Δύναμις και από αυτήν η Δικαιοσύνη, στην οποία οι Ιουδαίοι έδωσαν το όνομα Ειρήνη ή Ηρεμία. Αυτά ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του Θεού και η αρμονική εφαρμογή όλων των τελειοτήτων Του.

Ο συνολικός αριθμός των διαδοχικών εκδηλώσεων ήταν 365, αριθμός ο οποίος εκφράστηκε από τους Γνωστικούς με Ελληνικά γράμματα δια της μυστικιστικής λέξεως ΑΒΡΑΞΑΣ, προσδιορίζοντας το Θεό ως εκδηλωμένο Ον ή το άθροισμα των εκδηλώσεών Του, αλλά όχι τον Ίδιο, τον Υπέρτατο και Μυστικό Θεό. Αυτές οι 365 Διάνοιες ή Νόες αποτελούσαν από κοινού το Πλήρωμα των Θεϊκών Εκδηλώσεων.

Στις περισσότερες απεικονίσεις τα σύμβολα υποδεικνύουν Ηλιακές αναφορές.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)




No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 01:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και μιλάμε για τον Abraxas

Δείτε κι αυτό το link: http://altreligion.about.com/library/glossary/symbols/bldefsabraxas.htm

Πάντως ξεχάσατε να μου απαντήσετε για τις θηλυκές προεκτάσεις του fleur-de-lis

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 09:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω, εδώ!!
Παρακολουθώ την εξέλιξη.....
Όσο για κλέψιμο, δυσκολεύομαι να σκαρφαλώνω σε μπαλκόνια.......(κατι απο Ρωμαιο και Ιουλιετα και απο παλιες Ελληνικες ταινιες)
Τωρα την γνωμη μου για τους Ναιτες την ξερετε και για οτι προηλθε απο αυτους....μην τα ξαναλεμε.
Παρολα αυτα επειδη ο Σπιραλ εξεφρασε την επιθυμια "to become" σε greeklish,
να μερικα δωρακια απο μια αναζητηση
Teutonic knight

Hospitallier

Templar

Teutonic order

Και για να μην ξεχνιόμαστε να και ενας δικος μας (οχι τοσο φανταχτερος οσο οι αλλοι αλλα αν δεν παινεψεις τον προγονο σου...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 10:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και κατι αλλο,
Τι Ναιτες και ιστοριες που συνεβησαν καποτε,
σκεφτηκατε να ψαξετε ποσοι και ποιοι Ιεροι χωροι στην Ιερουσαλημ ειναι ΣΗΜΕΡΑ στην δικη μας επιρροή;
Εννοω φυσικα την Ορθοδοξη - Ελληνικη επιρροή!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 13:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλτατοι,

Ο Αμπραξάς μάλιστα, έχει ένα στυλ, με τα παγώνια και τα πουλερικά ποτέ δεν είχα ιδιαίτερες συμπάθειες.

Οι Γνωστικοί είναι μια άλλη ειδική περίπτωση, όλο αναφερόμαστε ακροθιγώς αλλά ποτέ δεν τους έχουμε αφιερώσει λίγα λόγια. Είναι και περιθωριοποιημένοι, οι καημενούληδες, και κατά συνέπεια αυτό που καταλαβαίνει κανείς είναι μέσες – άκρες.
Δεν ξέρω αν αποτελούν το δούρειο ίππο για το χριστιανισμό ή αν, όπως και τόσοι άλλοι, αποτελούν μια συγκινησιακή ποικιλία η οποία περιλαμβάνει διάφορες υπο-ποικιλίες. Έχω διαβάσει διάφορα και συμπέρασμα δεν έβγαλα, ακόμα και από όσα είναι γραμμένα από τους ίδιους. Telo na mato gia tous Gnostikous, eimai mikro paidi kai den mou lete, sas parakalo boitiste me.

Πάντως οι Ναΐτες τα πήγαιναν καλά μαζί τους και μερικοί – μερικοί σύγχρονοι τους έχουν σε μεγάλη υπόληψη. Πάντα οι εναλλακτικές απόψεις βρίσκουν το κοινό τους.

Oculatis Abis, με το άνθος του κρίνου μου θύμισες τους 3 σωματοφύλακες στα «Κλασσικά Εικονογραφημένα» (τότε που ήμουν πραγματικά παιδί και δεν χρειαζόταν να θέλω να γίνω), που ένας από τους σωματοφύλακες (δεν ξέρω μήπως αυτοί οι τύποι ήταν και κρυφο-ναΐτες, άσε που φορούσαν και κάτι καπέλλα με φτερά παγωνιού) άρπαξε τόσο άγαρμπα εκείνη τη στριμμένη μυλαίδη (η οποία μάλλον ανήκε σε άλλη οργάνωση) που αποκαλύφθηκε ο ώμος της, πολύ σέξυ σκηνή, ο οποίος ήταν σημαδεμένος με το περί ου ο λόγος λελουδάκι. Αυτό σήμαινε ότι η μυλαίδη ήταν μαρκαρισμένη για κάτι κακό, δεν θυμάμαι τι ακριβώς, είχε αναστατωθεί η αθώα παιδική μου ψυχή. Το fleur de lys (ή lis στη δημοτική) πάντως χρησιμοποιόταν και για το μαρκάρισμα σκλάβων, πριν τα τατουάζ γίνουν της μόδας. Για να πάμε στην άλλη άκρη, η μυστικιστική σημασία του άνθους ήταν η αγνότητα, με τον κρίνο συμβολιζόταν η Παναγία (μετέπειτα ο κρίνος έφτασε στην αργκό και να συμβολίζει την εξωσωματική γονιμοποίηση). Ξέρω και το τραγούδι που λέει «Ένας Κριναετός καθότανε», τώρα ποια ήταν ο κρίνος και ποιος ο αετός, δεν ξέρω.
Αρκετά, νομίζω πως έπιασα τη βάση.

Γεια σου Νικηφόρε Ουρανέ με τα ωραία σου (πού πας και τα βρίσκεις). Όμως πάλι δεν είναι ορατές όλες οι εικόνες, συντονιστήηη!

Θα είχε ενδιαφέρον να μιλήσουμε και για την Ορθοδοξία, η οποία βρίσκεται και πέραν της Ιερουσαλήμ σε διάφορες άλλες εξωτικές περιοχές.
Ο μεγάλος μου καημός είναι που έχουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα εκκλησία και ξέρουμε ελάχιστα, ίσως αν ξέραμε περισσότερα να μη μας γοήτευαν ούτε οι Ναΐτες ούτε τα άλλα υποκατάστατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα σύντομο copy-paste από σχετικό site:
In France, it's use may date back to Merovingian King Clovis, who reportedly wore an Iris flower in his helmet as he rode to victory in battle.

Some trace the symbol as an emblem of a secret family line, a symbol of the blood of Christ carried by Merovingian Kings.

Χε χε, πάντα μου άρεσε αυτό το σύμβολο

Σχετικά με τις θηλυκές προεκτάσεις του συμβόλου, παρατηρήστε το σχήμα των τριών στελεχών του συμβόλου και πειτε μου τι σας θυμίζει....

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 15:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι επειδή μ' έπιασε το καλλιτεχνικό μου:

Χαλαρώστε...


Sub rosa

Edited by - Oculatis Abis on 23/07/2004 15:21:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 15:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oculatis Abis, ωραία η καλλιτεχνία αλλά για να αποκαταστήσουμε και την ιστορική αλήθεια, θα πρέπει να διευκρινίσουμε ότι οι απεικονίσεις του υποτιθέμενου Baphomet είναι μεταγενέστερες των Ναϊτών και μάλιστα κατά πολύ...

Προσωπικά δεν πιστεύω στη Μεροβιγγιανή μυθολογία και το σύμβολο του fleur-de-lys δε μου "φέρνει" σε κάτι... θηλυκό. Θα περιμένω να με διαφωτίσεις...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/07/2004 15:56:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 20:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα το σήμα αυτό, από συμβολισμό θηλυκότητας, μου θυμίζει περμανάντ.

Η καλλιτεχνία του Oculatis Abis μου άρεσε, το πρώτο εικονίδιον δεν πολυκατάλαβα σε ποια εποχή αναφέρεται.

Τώρα επιτρέψτε μου ένα clopy-paste* γνωστικιστικής προέλευσης:

Μετά από αυτόν, [τον Ιωάννη] η «Ιωαννική Διαδοχή» εξελίχθηκε σε μια από τις δύο ή και στις δύο κατευθύνσεις: τους πρώιμους Γνωστικούς και / ή σε αυτούς από τους αναγνωρισμένους ως Πατέρες της Εκκλησίας, που είχαν μυστικιστικό υπόβαθρο (όπως ο Κλήμης ο Αλεξανδρέυς και ο Ωριγένης). Σε μια πιο ορθόδοξη τάση, η διαδοχή θα μπορούσε να συνεχίζει μέσω του Johannes Scotus Erigena μέχρι το μεσαιωνικό σχολείο του Chartres, του Αγίου Bonaventare, διαφόρων Φραγκισκιανικών σχολών, κάποιων εκ των Βενεδικτίνων του μεσαίωνα (η Αγία Hildegard von Bigen μνημονεύεται συχνά σήμερα), των μυστικιστών του Rhineland και των Ισπανών Καρμελιτών που περιλαμβάνουν την Αγία Teresa της Avila και τον Άγιο Ιωάννη του Σταυρού.

Η πιο ετερόδοξη τάση θα ανακάλυπτε τα ίχνη της μέσω των Καθαρών, των Ναϊτών, των πρώιμων Ελευθεροτεκτόνων και των Ροδοσταύρων του 16ου αιώνα.

Όπως και να είναι, υπάρχουν πάλι δύο αντιλήψεις σχετικά με τη σύσταση της Ιωαννικής Εκκλησίας: ή ότι είναι μια συνειδητή μυστική οργάνωση η οποία λειτουργεί μέσα στην Εκκλησία του Πέτρου, ή ότι απλά ήταν μια συνέχεια ορισμένων ιδεών οι οποίες εμφανιζόταν από καιρό σε καιρό στους ανθρώπους που θελγόταν από τις ιδέες αυτές. Και στις δύο περιπτώσεις, αυτή έγινε μια εφεδρική θεωρία στην εσωτεριστική βιβλιογραφία.

Από την ίδια πηγή, κάτι για τον παλιόφιλο Eliphas Levi:

Μιλάει για μια εκκλησία που υπερβαίνει όλα τα δόγματα και τα σύνορα (θυμίζοντάς μας την Ιωαννική Εκκλησία την οποία αναζητούμε) αλλά αρνήται να την τοποθετήσει υλικά οπουδήποτε εκτός της Καθολικής Εκκλησίας. Έτσι μπορεί να δηλώνει αγέρωχα:

"Έχοντας πίστη... στην ανθρώπινη πρόοδο και τη σταθερότητα του Θεού, ο ελεύθερος άνθρωπος σέβεται τις παλιές μορφές των θρησκειών και δεν βλαστημά τον Δία όπως δεν βλαστημά τον Γιεχωβά. Απευθύνει εγκάρδιο χαιρετισμό στην εικόνα του Πυθικού Απόλλωνα και ανακαλύπτει την αδελφική ομοιότητά του με την ένδοξη όψη του αναστημένου Σωτήρα. Πιστεύει στη μεγάλη αποστολή της Καθολικής ιεραρχίας και βρίσκει ικανοποίηση παρατηρώντας τους Πάπες του μεσαίωνα που αντέταξαν τη θρησκεία ελέγχοντας την απόλυτη κυριαρχία των βασιλιάδων. Διαμαρτύρεται όμως μαζί με τους αιώνες της επανάστασης ενάντια στη σκλαβιά της συνείδησης που τις αλυσίδες της κλειδώνουν τα κλειδιά του Ποντίφικα. Είναι πιο Προτεστάντης από το Λούθηρο διότι δεν πιστεύει στο αλάθητο της Ομολογίας του Ausburg και πιο Καθολικός από τον Πάπα γιατί δεν φοβάται ότι η ενότητα της εκκλησίας θα διαρρηχθεί από την εχθρότητα των ανακτόρων. Εμπιστεύεται το Θεό περισσότερο από την πολιτική της Ρώμης για τη σωτηρία της ιδέας της ενότητας, σέβεται τη μεγάλη ηλικία της εκκλησίας αλλά δε φοβάται ότι θα πεθάνει. Γνωρίζει ότι ο φαινομενικός της θάνατος θα είναι μια μεταμόρφωση και μια ένδοξη ανάληψη".

Από την ίδια πηγή:

Ασφαλώς ο Waite είχε γοητευθεί με την ιδέα της κρυμμένης Ιωαννικής Εκκλησίας. Στο έργο του "Η Αδελφότητα του Ρόδινου Σταυρού" γράφει εκτεταμένα για τους Ροδόσταυρους (τους οποίους προσπάθησε σκληρά να διαχωρίσει από το δημοφιλές αμερικανικό τάγμα γνωστό ως AMORC). Θεωρεί ότι οι αυθεντικοί ακόλουθοι του Cristian Rosenkreutz ήταν τουλάχιστον μια πλευρά της κρυμμένης εκκλησίας την οποία περιγράφει με τους ακόλουθους όρους:

Δεν είναι επίσημα ή παραδοσιακά ένα Τάγμα της Ιπποσύνης. Δεν υπάρχουν χειροτονίες ιπποτών ή ιπποτικοί τίτλοι. Παρόλα αυτά είναι μια Πνευματική Ιπποσύνη, μια Ιπποσύνη του Θεού και ένα Militia Templi. Δεν ανταγωνίζεται τις εξωτερικές Χριστιανικές Εκκλησίες, είναι μια Εκκλησία των Εκλεκτών, μια Κρυφή και Άγια Συνέλευση. Δεν είναι ένα κολέγιο δογματικής Θεολογίας αλλά ένας Οίκος του Μυστικού Χριστού. Είναι ένας τύπος κυβέρνησης αλλά κεφαλή όλων είναι ο Χριστός, ο Κρυφός Διδάσκαλος του Ρόδινου Σταυρού. Δεν έχει απαιτήσεις επί της Αποστολικής Διαδοχής φροντίζοντας περισσότερο γι' αυτή την ανώτερη χειροτονία που απονέμεται με τρόπο διαφορετικό από την επίθεση των χειρών. Είναι ένας Οίκος του Ιερού Δισκοπότηρου με την ιερότητα ενός υψηλού συμβολισμού όπου το Ιερό Έμβλημα του Τάγματος είναι σφραγισμένο με τον Άρτο και τον Οίνο.

Εδώ έχουμε μια άποψη αρκετά διαφορετική από αυτή του Levi. Εδώ ο διαχωρισμός της μυστικής εκκλησίας από τις εξωτερικές εκκλησίες είναι πολύ πιο καθαρός (και στο θέμα αυτό δεν βρίσκουμε τίποτε από την ευνοιοκρατία του Levi για τη Ρώμη). Αλλά στο έργο του "Η Κρυφή Εκκλησία του Ιερού Δισκοπότηρου" (εκδ. 1909), ο Waite εισέρχεται βαθύτερα στο όλο θέμα.

Όπως υπονοεί ο τίτλος, το βιβλίο είναι μια εις βάθος ματιά στους σχετικούς με το Δισκοπότηρο μύθους και στις επαναλαμβανόμενες υποθέσεις ότι οι μύθοι αυτοί ήταν αλληγορίες ή παραβολές του μυστικού της Ιωαννικής Εκκλησίας. Ο Waite μας πληροφορεί ότι: "Αυτή η (Ρωμαιοκαθολική) Εκκλησία είναι ο μάρτυρας δια μέσο των αιώνων, του οποίο το ένστικτο επί των μεγάλων θεμάτων δεν έσφαλε ποτέ. Ωστόσο, μακροχρόνια και υπομονετικά, οι δυνάμεις του βάθους και οι δυνάμεις του ολέθρου σφυροκοπούσαν τις εξωτερικές πύλες". Κατά τη διάρκεια της εργασίας του απορρίπτει την ιδέα ότι υπήρχε μια ξεχωριστή Κέλτικη εκκλησία, υπέρτερη της Ρώμης, που συμβολιζόταν από την ομάδα του Δισκοπότηρου αν και αυτή η ιδέα ήταν πολύ δημοφιλής την εποχή εκείνη.

Ένα κεφάλαιο αυτού του βιβλίου ήταν ειδικά αφιερωμένο στην ιδέα της Ιωαννικής Εκκλησίας. Ο Waite επιμένει ότι είναι αδύνατο, από τα υπάρχοντα στοιχεία, να καθοριστεί εάν έχει υπάρξει ποτέ τέτοια εκκλησία. Με τον συνηθισμένο του τρόπο αμφιταλαντεύεται μεταξύ διάφορων πιθανοτήτων και τελικά τις απορρίπτει όλες. Πού καταλήγει λοιπόν; Τελικά ξεκαθαρίζει:

"Η Μυστική Εκκλησία είναι η Εκκλησία μας όταν εισέρχεται στη βαθύτερη κατανόηση της τέλειας σιωπής της".

Και:

Αυτή η άποψη σύμφωνα με την οποία το πνεύμα του Αγ. Ιωάννη οδηγεί την καρδιά της εκκλησίας ενώ το πνεύμα του Αγ. Πέτρου κατευθύνει την κεφαλή της, νομίζω ότι είναι η πιο ορθή...

...Πράγματι, όπως πρότεινε ο Waite, το όλο σκηνικό του Δισκοπότηρου μπορεί να εκληφθεί ως μια παραβολή επί της Καθολικής Εκκλησίας. Ο Ψαράς-Βασιλιάς είναι πληγωμένος και η χώρα είναι ερημωμένη. Τα μυστήρια του Δισκοπότηρου έχουν τη δύναμη να στηρίξουν το βασιλιά και τους ιππότες του αλλά όχι να τους θεραπεύσουν. Το νέφος είναι πάνω από το θυσιαστήριο και για να θεραπευθεί η Έρημη Χώρα πρέπει να απαντηθεί η ερώτηση: "Ποιόν υπηρετεί το Δισκοπότηρο"; Γιατί βρίσκεται εδώ η Εκκλησία;

Αυτό είναι που έχουμε πάψει να βλέπουμε. Όπως λεει ο Waite, αυτή η μυστηριώδης εσωτερική Εκκλησία που αναζητάμε είναι η "εξωτερική" Εκκλησία όταν "εισέρχεται στη βαθύτερη κατανόηση της τέλειας σιωπής της" που σημαίνει την πνευματική της αποστολή της λύτρωσης και την θαυμαστή και ζωοδότρα φύση των μυστηρίων της. Αυτό είναι που έχουμε ξεχάσει.

_________________________


* Μεταφρασμένο άρθρο του Charles A. Coulombe, πλήρες στη διεύθυνση:

http://www.esonet.gr/Texts/Greek/joannite_church.htm


***


Και για το φίλο μας τον Baphomet*:

Μια από τις κύριες κατηγορίες οι οποίες προκάλεσαν την εξόντωση των Ναϊτών Ιπποτών είναι ότι λάτρευαν ένα Ον με το μυστηριώδες όνομα "BAPHOMET". Κατά τις διάφορες απόψεις, το ον αυτό ήταν ένα κερασφόρος θεός ή μιά ασώματη κεφαλή, ο ίδιος ο Διάβολος ή κάποιο άλλο ον χωρίς υλική απεικόνηση.

Είναι γνωστές οι επαφές των Ναϊτών Ιπποτών με τους Μουσουλμάνους και τους Εβραίους της περιοχής της Μέσης Ανατολής καθώς επίσης και ο επιρεασμός τους από τις Γνωστικές Διδασκαλίες της Αλεξάνδρειας, της Συρίας αλλά και της περιοχής του Ισραήλ.

Η παρακάτω άποψη έρχεται να υποστηρίξει ότι στην πραγματικότητα το θρησκευτικό "Πιστεύω" των Ναϊτών ήταν Γνωστικό, πράγμα που οι ίδιοι το έκρυβαν χρησιμοποιόντας κώδικες όπως αυτός που παρουσιάζεται εδώ.

Η Εβραϊκή αλφάβητος έχει 22 γράμματα τα οποία θα πρέπει να παραταχθούν όπως φαίνεται στο σχήμα. Δηλαδή, τα 11 πρώτα με σειρά από πάνω προς τα κάτω ενώ τα δεύτερα 11 με σειρά από κάτω προς τα πάνω, σύμφωνα με τη φορά που υποδεικνύουν τα κίτρινα βέλη. Ας βρούμε τώρα τα γράμματα τα οποία σχηματίζουν τη λέξη "BAPHOMET" στα εβραϊκά και ας τα αντιστοιχίσουμε το κάθε ένα με το αντίστοτοιχο γράμμα της απέναντι στήλης.

Τα γράμματα που σχηματίζουν τη λέξη BAPHOMET είναι τα: BFOMT

Τα αντίστοιχά τους είναι τα: SOFIA

Είναι γνωστό ότι "ΣΟΦΙΑ", σύμφωνα με τη Γνωστική Θεολογία, είναι μια από τις εκφάνσεις του Θείου, η Θηλυκή Αρχή.

_________________________


* Σχήμα δεν είδα, και ας έχω monitor Philips από το οποίο δεν ξεφεύγει τίποτα.

Η διεύθυνση είναι:

http://www.esonet.gr/Texts/Greek/baphomet%5b1%5d.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 22:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περισσότερα για το fleur-de-lis αύριο.

Τώρα φεύγω για Smirnoff Blue

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 02:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί ιππόται, καλημέρα!

Το σύστημα έχει βαρύνει επικινδύνως. Βρισκόμαστε στη 13η σελίδα και πολλές φορές η σελίδα δε μου ανοίγει καν, προκειμένου να γράψω κάποια απάντηση.

Ενώ θα αναμένουμε τον αγαπητό Oculatis Abis να συνέλθει από το hang-over, ας θέσω και εγώ ένα ερώτημα:

Ποιός μπορεί να είναι ο Ψαράς - Βασιλιάς;

Προσοχή! Το ερώτημα δεν τίθεται σε συμβολική βάση. Θα ήταν πολύ εύκολο, αν ήταν έτσι κι εγώ σκέφτομαι να αποπειραθώ να σας δυσκολέψω...

Για να δούμε και μία άλλη οδό σκέψης...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 15:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ο φίλος μας ο Fisher King, ο Αλιεύς Βασιλεύς. Μια αινιγματική μορφή των Αρθουριανών Μύθων, σχηματισμένη λίγο ως πολύ από τη μίξη διάφορων παραδόσεων: κελτικής, χριστιανικής, αλχημιστικής... όπως περνάει η μια μέσα από την άλλη.

Μα πώς μπορούμε να ξεφύγουμε από το συμβολισμό, καλή μας Zadok;

Θα συναντήσουμε το Fisher King στους μεσαιωνικούς θρύλους, ως φύλακα του Ιερού Δισκοπότηρου στο μαγικό κάστρο, να καθοδηγεί τον ιππότη που το αναζητάει. Και τι είναι ο Fisher King; Είναι ο πάσχων, ένα πρόσωπο που στέκεται ανάμεσα στο φυσικό και στο μεταφυσικό, στην πύλη ανάμεσα στο δικό μας υλικό κόσμο και σε ένα κόσμο αιθέριο. Πληγωμένος, με αποτέλεσμα να έχει χάσει την πολεμική του ικανότητα (έλλειψη αξιών), η επικράτειά του να έχει μεταβληθεί σε έρημη χώρα (ηθική, κοινωνική κατάπτωση) και ο ίδιος να είναι ένας ερημίτης που περιμένει να σωθεί και να σώσει. Η σωτηρία θα έρθει όταν κάποιος (σύμβολο του ανθρώπινου γένους και σύμβολο του πιστού) εμφανιστεί ψάχνοντας το Ιερό Δισκοπότηρο- στην ουσία ψάχνοντας το νόημα και τα μυστήριά του.

Στα πιο δικά μας, ο Ιησούς έχει ως σύμβολό του το ψάρι και θυμίζω τη γνωστή ακροστιχίδα "Ιησούς Χριστός Θεού Υιός Σωτήρ" που σχηματίζει τη λέξη ΙΧΘΥΣ. Ο Ιησούς χαρακτηρίζεται ως αλιεύς και στους μαθητές του λέει "Θα σας κάνω αλιείς ανθρώπων". Σχήμα - σύμβολο της χριστιανικής πίστης είναι το ψάρι.

Και άλλες ομοιότητες με ημέτερα: ο Ορφεύς απεικονιζόταν και ως αλιεύς.

Μια ωραία απόδοση υπάρχει στην ομώνυμη ταινία (The Fisher King, 1991): Όπως αναφέρεται σε κάποιο διάλόγο, μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε ένα αγόρι που σε ένα όραμα είδε το Ιερό Δισκοπότηρο ενώ μια φωνή του είπε "Θα γίνεις ο φύλακας του Δισκοπότηρου, που γιατρεύει τις καρδιές των ανθρώπων". Το αγόρι μεγάλωσε, έγινε βασιλιάς, παρασύρθηκε όμως από το μεγαλείο του, ξέχασε το σκοπό του και μια μέρα, αν και προσπάθησε να πιάσει το Δισκοπότηρο μέσα από μια φωτιά, το Δισκοπότηρο χάθηκε. Το χέρι του βασιλιά πλήγώθηκε από τη φωτιά και με τον καιρό η πληγή μεγάλωνε. Και όχι μόνο αυτό, αλλά η ζωή για το βασιλιά έχασε το νόημά της. Ο βασιλιάς άρχισε να πεθαίνει. Μέχρι που ένας τρελός μπήκε στο κάστρο του βασιλιά και τον βρήκε ολομόναχο. "Τι συμβαίνει με σένα, φίλε;" ρώτησε ο τρελός, που με τον απλοϊκό του νου δεν είχε καταλάβει ποιον είχε απέναντί του. "Διψάω" απάντησε ο βασιλιάς, "δώσε μου λίγο νερό". Ο τρελός πήρε ένα κύπελο πλάι από το κρεβάτι του βασιλιά, το γέμισε νερό και του το έδωσε. Μόλις ήπιε ο βασιλιάς, η πληγή του θεραπεύτηκε. Κοίταξε έκπλήκτος και κατάλαβε πως το κύπελο που κρατούσε ήταν το Ιερό Δισκοπότηρο που αναζητούσε σε όλη του τη ζωή. Στράφηκε προς τον τρελό και τον ρώτησε, "Πώς κατάφερες να βρεις αυτό που οι πιο έξυπνοι και γενναίοι άνθρωποί μου δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν;" Και ο τρελός απάντησε "Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι διψούσες."

Και ένα μικρό bonus:

"Πολλοί ιππότες ζουν με το Δισκοπότηρο στο Κάστρο του Δισκοπότηρου. Συχνά βγαίνουν με τα άλογά τους σε διάφορες αποστολές ή αναζητώντας περιπέτειες. Αυτοί οι ίδιοι οι Ναΐτες, μετά από κάποια νίκη ή ήττα, σ' αυτό ζητούσαν εξιλέωση. Εκεί έχει την έδρα της μια αδελφότητα και μπορώ να σου αποκαλύψω πώς συντηρούνται. Ζουν με τη μαγική δύναμη του πιο αγνού Λίθου. Αν δεν ξέρεις το όνομά του, τώρα μάθε το: ονομάζεται Λεπτός Λίθος. Με τη δύναμή του ο φοίνικας καίγεται και ανάγεται σε στάχτες, οι οποίες γρήγορα τον αποκαθιστούν στη ζωή. Ο φοίνικας αλλάζει έτσι το φτέρωμά του και ακτινοβολεί με ένα λαμπρό φως και επανακτά την πρώτη ομορφιά του. Όσο άρρωστος και να είναι κανείς, αν δει το Δισκοπότηρο ξεφεύγει από το θάνατο..."

(Από το "Η Αδελφότητα της Στρογγυλής Τραπέζης και το Άγιο Δισκοπότηρο", Πύρινος Κόσμος.)

Τι είναι, λοιπόν, αυτή η αλληγορία όλη μαζί; Η αναζήτηση για τη λύτρωση, η επιστροφή στο θείο, η συνειδητοποίηση του εσωτερικού μας κάστρου.

Και ποιος μπορεί να είναι ο Fisher King; Όχι, θα αποφύγω τον πειρασμό να σου αναφέρω το συγκεκριμένο ημιθεϊκό πρόσωπο που ενδεχομένως τα χαρακτηριστικά του να τροφοδότησαν αυτήν την αλληγορία στις διάφορες παραλλαγές της. Προτιμώ να σου απαντήσω ότι Fisher King είμαστε εσύ, εγώ, ο καθένας μας που αναζητά τον προσωπικό του μύθο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 17:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Πολλοί ιππότες ζουν με το Δισκοπότηρο στο Κάστρο του Δισκοπότηρου. Συχνά βγαίνουν με τα άλογά τους σε διάφορες αποστολές ή αναζητώντας περιπέτειες. Αυτοί οι ίδιοι οι Ναΐτες, μετά από κάποια νίκη ή ήττα, σ' αυτό ζητούσαν εξιλέωση. Εκεί έχει την έδρα της μια αδελφότητα και μπορώ να σου αποκαλύψω πώς συντηρούνται. Ζουν με τη μαγική δύναμη του πιο αγνού Λίθου. Αν δεν ξέρεις το όνομά του, τώρα μάθε το: ονομάζεται Λεπτός Λίθος. Με τη δύναμή του ο φοίνικας καίγεται και ανάγεται σε στάχτες, οι οποίες γρήγορα τον αποκαθιστούν στη ζωή. Ο φοίνικας αλλάζει έτσι το φτέρωμά του και ακτινοβολεί με ένα λαμπρό φως και επανακτά την πρώτη ομορφιά του. Όσο άρρωστος και να είναι κανείς, αν δει το Δισκοπότηρο ξεφεύγει από το θάνατο..."

The Phoenix Bird
Hans Christian Andersen

In the Garden of Paradise,
beneath the Tree of Knowledge,
bloomed a rose bush.

Here, in the first rose, a bird was born.
His flight was like the flashing of light,
his plumage was beauteous,
and his song ravishing.

But when Eve plucked the fruit of the tree
of knowledge of good and evil,
when she and Adam
were driven from Paradise,
there fell from the flaming sword of the cherub
a spark into the nest of the bird,
which blazed up forthwith.

The bird perished in the flames;
but from the red egg in the nest
there fluttered aloft a new one-
the one solitary Phoenix bird.
The fable tells that he dwells in Arabia,
and that every hundred years,
he burns himself to death in his nest;

But each time a new Phoenix,
the only one in the world,
rises up from the red egg.
The bird flutters round us,
swift as light,
beauteous in color,
charming in song.

When a mother sits by her infant’s cradle,
he stands on the pillow,
and, with his wings,
forms a glory around the infant’s head.
He flies through the chamber of content,
and brings sunshine into it,
and the violets on the humble table
smell doubly sweet.

But the Phoenix is not the bird of
Arabia alone.
He wings his way in the glimmer
of the Northern Lights
over the plains of Lapland,
and hops among the yellow flowers
in the short Greenland summer.

Beneath the copper mountains of Fablun,
and England’s coal mines, he flies,
in the shape of a dusty moth,
over the hymnbook
that rests on the knees of the pious miner.
On a lotus leaf he floats
down the sacred waters of the Ganges,
and the eye of the Hindoo maid
gleams bright when she beholds him.

The Phoenix bird, dost thou not know him?
The Bird of Paradise,
the holy swan of song!
On the car of Thespis he sat
in the guise of a chattering raven,
and flapped his black wings,
smeared with the lees of wine;
over the sounding harp of Iceland
swept the swan’s red beak;
on Shakspeare’s shoulder he sat
in the guise of Odin’s raven,
and whispered in the poet’s ear
“Immortality!”
and at the minstrels’ feast he fluttered
through the halls of the Wartburg.

The Phoenix bird, dost thou not know him?
He sang to thee the Marseillaise,
and thou kissedst the pen
that fell from his wing;
he came in the radiance of Paradise,
and perchance
thou didst turn away from him,
towards the sparrow who sat
with tinsel on his wings.

The Bird of Paradise,
—renewed each century—
born in flame,
ending in flame!
Thy picture,
in a golden frame,
hangs in the halls of the rich,
but thou thyself often fliest around,
lonely and disregarded,
a myth-
“The Phoenix of Arabia.”

In Paradise,
when thou wert born in the first rose,
beneath the Tree of Knowledge,
thou receivedst a kiss,
and thy right name was given thee
—thy name,
Poetry.


Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 19:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τι είναι ο Fisher King;

Και τι είναι το σπασμένο ξίφος, η ματωμένη λόγχη, το κύπελλο και ο ασημένιος δίσκος;

Και ποιά η σχέση του Ιωσήφ με την Μαρία;
Του Αριμαθία με την Μαγδαληνή φυσικά!


Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 20:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aαα!...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamweaver
Νέο Μέλος

Vatican City
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 22:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamweaver  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το topic έχει ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα του.
Θα μπορούσε κάλιστα να μπει στην κατηγορία θεωρίες συνομωσίας, σπέκουλα, πασατέμπος κλπ.

Εσωτερισμός του καφενείου, προσωπικά σχόλια εμφανώς προβληματικών (και απαίδευτων) ανθρώπων και Χολυγουντιανή αμπελοθυμοσοφία χαρακτηρίζει τα περισσότερα τελευταία μηνύματα.

Αυτοί που ενδιαφέρονται ειλικρινά πρέπει να επαναφέρουν το θέμα.

Θεωρώ πως εκείνο που εννοείται ως μυστικό των Ναϊτών είναι το ανάλογο του Μεγάλου Βασιλείου "Αλλήλων ισόδουλοι, αλλήλων Κύριοι": Υπηρετώντας αλλήλλους, καθιστάμεθα ελεύθεροι.

Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να ζούσαν αυτό τον Ιερό Γάμο. Πόσο πιο σοφοί, ισχυροί, και ωραίοι θα είμασταν...

Edited by - Dreamweaver on 24/07/2004 22:52:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ωωω!...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 03:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εεεε;;;;!!!!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 06:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να ζούσαν αυτό τον Ιερό Γάμο. Πόσο πιο σοφοί, ισχυροί, και ωραίοι θα είμασταν...

Μακάρι να μην έμενες κι εσύ στα λόγια... γιατί απ' αυτά χορτάσαμε.

Φίλτατε "αμπελοθυμόσοφε" Spiral, voilà:

«Ο Mέρλιν ήταν ηγέτης, ο Aρθούρος... τίποτα»

Σ' ευχαριστώ για όσα τόσο ιπποτικά παρέθεσες επί του ερωτήματός μου και κυρίως γι' αυτό:

quote:
Προτιμώ να σου απαντήσω ότι Fisher King είμαστε εσύ, εγώ, ο καθένας μας που αναζητά τον προσωπικό του μύθο.

Επιφυλάσσομαι να ξετυλίξω κι εγώ κάποιες σκέψεις με καλύτερες συνθήκες...

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 11:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dreamweaver,
Δεν ξέρω τι να κάνω με τον ξέδερφό μου.

Ανέσπερε Φοίνιξ (καλώς τον κι ας άργησες),
Με τις ερωτήσεις σου μας στρέφεις προς τα εξωτερικά του μύθου, τι θα λέει κι ο κόσμος.
Πάντως, οι πηγές μου αναφέρουν τα εξής:

Τα 4 αντικείμενα - σύμβολα του μύθου (το σπασμένο σπαθί, η λόγχη, ο δίσκος και το δισκοπότηρο) αφ' ενός μεν απαντώνται και σε παλαιότερους κελτικούς μύθους που φαίνεται ότι έδωσαν την έμπνευση για τον περί ου ο λόγος, αφ' ετέρου δε υπονοούν τα εξής:
Το σπασμένο σπαθί είναι το ατελές έργο που χρειάζεται ολοκλήρωση. Η λόγχη παραπέμπει στη λόγχη του φίλου μου Λογγίνου. Ο δίσκος είναι ένα σκεύος που κατά την παράδοση χρησιμοποιείται για το σερβίρισμα κομμένου κεφαλιού (τίνος;). Και το δισκοπότηρο είναι... το δισκοπότηρο.

Ο Ιωσήφ από την Αριμαθαία και η (αγία, μην το ξεχάσω πάλι) Μαρία Μαγδαληνή, σύμφωνα με μια από τις εκδοχές του παράπλευρου μύθου, ταξίδεψαν μαζί προς την Ευρώπη.

Βρήκα και παραλληλισμούς των 4 αντικειμένων με την μπιρίμπα: το σπασμένο σπαθί του μύθου αντιστοιχεί στα "σπαθιά" των ταρό, η λόγχη αντιστοιχεί στα "μπαστούνια" (σωστά τα γράφω; όταν λέω ότι είμαι άσχετος, το εννοώ), ο δίσκος σε εκείνα τα ρομβάκια - πώς τα λένε και το δισκοπότηρο στις "κούπες".

Πού πήγε ο καλός μας φίλος με τη Smirnoff; Φοβάμαι μήπως παραήπιε και δεν συνήλθε ακόμα.

Φιλτάτη Zadok, ωραίον το αρθρωτό τόπικ που μας συστήνεις, πλην όμως βασίζεται σε μια γνωστή συνταγή: Στο ότι ο πρωταγωνιστής μιας ιστορίας δεν είναι τόσο πρωταγωνιστής, ενώ ουσιαστικός πρωταγωνιστής είναι κάποιος που δεν του φαίνεται.
Ο βασιλιάς Αρθούρος υπήρξε, ωστόσο, πηγαίναμε μαζί στους προσκόπους. Ως προς το ότι του αποδόθηκαν και χαρακτηριστικά άλλων βασιλιάδων και μάλιστα με υπερβάλλουσα μεγαλοπρέπεια, ο ίδιος δεν ευθύνεται. Τα ίδια ισχύουν και για το Μέρλιν, μέχρι που οι δυο τους (και διάφοροι άλλοι) συνδέθηκαν αριστοτεχνικά στους ίδιους θρύλους.

Άλλωστε δεν είναι ούτε οι βασιλιάδες, ούτε οι μάγοι, ούτε οι ιππότες. Είναι η ιδεολογία.

"Αμέσως μετά την παραίτηση του Καραμανλή, ο Βασιλεύς Παύλος προέβη σε δήλωση με την οποία υπογράμμιζε την επιθυμία του για τη διατήρηση αρμονικών σχέσεων με "το γενναίο Βρετανικό λαό", ο οποίος "ανέκαθεν μας στέκεται αρωγός σε καιρούς κινδύνου". Η επίσκεψη στέφθηκε από επιτυχία, και η Βασίλισσα Ελισάβετ Β΄ απένειμε στο Βασιλέα Παύλο τον τίτλο του Ιππότη του Τάγματος της Καλτσοδέτας - το αρχαιότερο ιπποτικό τάγμα με αδιάλειπτη ιστορία."

(http://www.greekroyalfamily.org/greek/family_paul1.html)

Τι σημαίνει "αμπελοθυμοσοφία"; Μου άρεσε.


"Όλοι οι τόποι είναι αυτό που ο καθένας προβάλλει πάνω τους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ανέσπερος Φοίνιξ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 13:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ανέσπερος Φοίνιξ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανέσπερε Φοίνιξ (καλώς τον κι ας άργησες),
Με τις ερωτήσεις σου μας στρέφεις προς τα εξωτερικά του μύθου

Λες να είναι εξωτερικά αυτά τα "αντικείμενα", ε; Μπορεί να έχεις και δίκιο. Όμως ποιός είναι ο συμβολισμός τους (έξω από την τράπουλα, που και αυτή κάποιο ρόλο έπαιξε όταν δημιουργήθηκε); Σε τι αντιστοιχούν; Μήπως είναι κλείδες; Και τι ανοίγουν; Και τι ακολουθεί όταν οι κλείδες κληθούν και ενωθούν;

Spiral, Spiral... Δεν είναι πάντα προτέρημα να δίνουμε γρήγορες απαντήσεις. Το θυμικό δεν ήταν ποτέ καλός σύμβουλος.

quote:
Πάντως, οι πηγές μου αναφέρουν τα εξής:

Άς μην ταράζουμε τις πηγές πια. Αρκετά ειπώθηκαν. Τα απαραίτητα είναι γνωστά. Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε εντός. Αυτό το ταξίδι χρειάζεται να ξεκινήσουμε τώρα.

Spiral, αν μπορέσουμε να γίνουμε κάτοχοι και κυβερνήτες της εντός αλήθειας και καταστούμε αληθινοί προς στους εαυτούς μας, είναι βέβαιο ότι τέτοιοι θα είμαστε και απέναντι στους συνανθρώπους μας.

Αυτή η πορεία είναι τόσο προσωπικά ταπεινή και ένδοξη που είναι αδύνατον να συζητείται... Γιατί όπως γνωρίζεις: "Quod me nutrit me destruit"

Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων

Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 25/07/2004 13:32:32

Edited by - Ανέσπερος Φοίνιξ on 24/08/2004 01:54:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy