ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 03:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα! Κι εγώ που θυμόμουν τα επεισόδια που είχαν γίνει στην προβολή της ταινίας και σκεφτόμουν για δες, τώρα πια προβάλλεται στην τηλεόραση...

Και πού να ήξερε η διαμαρτυρόμενη ομάδα τα μυστικά των Ναϊτών.

(Συμπτωματικά, διάβαζα ένα μυθιστόρημα με θέμα, τι θα γινόταν αν φανερωνόταν πως ο Μωάμεθ είχε βαπτιστεί χριστιανός... Και αν η ισλαμική θρησκεία ήταν χριστιανική επινόηση για λόγους πολιτικού αντιπερισπασμού...)

Και μια ακόμα ψηφίδα, από το σχετικό site:

"Ο Δημήτριος Σεμελάς, γεννήθηκε στις 2 Μαΐου του 1884, στην Σηλυβρία της Θράκης, και σπούδασε στην Εμπορική Σχολή της Κωνσταντινουπόλεως. Περί το 1900, μη μπορώντας να συνεχίσει τις σπουδές του, λόγω οικονομικής δυσχέρειας, ήρθε στο Κάιρο για να εργασθεί σ’ ένα εμπορικό κατάστημα. Σε ηλικία περίπου 19 ετών, το 1903, μετέβη στην Αθήνα για να σπουδάσει ιατρική.

Κατά την διάρκεια της παραμονής του στην Αθήνα, καθοδηγήθηκε υπερβατικά να ανακαλύψει κρυμμένα μεσαιωνικά χειρόγραφα που του αποκάλυψαν την ιδιαίτερή φύση της Οντότητάς του (ΔΩΡΟΣ της Πρώτης Γενεάς) και την Αποστολή να αναβιώσει το Έργο των Ιπποτών του Ναού (Ναΐτες), την Αδελφοποιΐα, Έργο που αποσκοπούσε και αποσκοπεί στην πνευματική και κοινωνική αναγέννηση των λαών της Ευρώπης.

Παρέμεινε στην Αθήνα μέχρι το 1909. Έλαβε την Μύηση των Αδελφών της Ανατολής και κληρονόμησε την Διαδοχή (Μέγας Αττικός) σε ηλικία 25 ετών."


ju-ju

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 09:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όπως είχα ανακοινώσει πιο πάνω, απόψε στις 23:00' ήταν προγραμματισμένη να μεταδοθεί η ταινία "Ο Τελευταίος Πειρασμός" από το Star Channel.

Τα γραφεία του τηλεοπτικού καναλιού πολιορκήθηκαν νωρίτερα σήμερα από ομάδα φανατισμένων, οι οποίοι απειλούσαν με έκτροπα, αν δε γινόταν δεκτό το αίτημά τους να μην προβληθεί η συγκεκριμένη ταινία. Ο σταθμός υπέκυψε στην απαίτηση.

Τα συμπεράσματα δικά σας...



Τι να λέμε τώρα... Κι εγώ ανέβαλα βραδυνή έξοδο και τελικά έχασα και την ταινία και το ποτό... Τώρα πλέον χαρά στα DVDάδικα! Μόλις φέρουν την ταινία θα γίνει χαμός. Κι αν πάλι δεν επιτρέψουν την κυκλοφορία του θα κυκλοφορήσει underground. Όπως και να 'χει είτε η ταινία περιέχει αλήθειες, είτε μυθοπλασίες, η φίμωση της τέχνης με βρίσκει αντίθετο. Δεν σας αρέσει η ταινία κύριέ μου; ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ!!! Άει στο καλό τα πήρα τώρα

quote:
Εγώ αναφέρθηκα στα αποσπάσματα, τα οποία μας παρέθεσες και όχι σε εσένα προσωπικά, διότι δέχομαι αξιωματικά ότι και εσύ, όπως όλοι μας, αναζητάς καλόπιστα.

Είπα κι εγώ, να μου τη βγει έτσι η Δεσποσύνη Zadok;

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 10:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την σειρα μου θα συμφωνησω με την Zadok στο οτι

"Προσωπικά για μένα, το πιο σημαντικό δίδαγμα από όλα αυτά, είναι η χαρτογράφηση μίας πορείας, όπως η Οδύσσεια χαρτογραφεί την πορεία προς την Ιθάκη και αυτή είναι η πιθανότερη διαδρομή, αφού η συνείδηση του ανθρώπου ουδέποτε άλλαξε."

Σπιραλ καταρχην χαρηκα που δεν συσχετισες τον Δικεφαλο με τους δυο Ναιτες.....σου ξεφυγε!!
Ο καυμενος ο Δικεφαλος κοιταει απλα σε ανατολη και δυση....μην του δημιουργησουμε και κριση ταυτότητας!!
Και στεναχωρηθηκα που σε εβαλα να σκαψεις
Για αυτο να ενα αξιοπιστο κατα την γνωμη μου site
http://www.ime.gr/
http://www.ime.gr/chronos/gr/
που αξιζει να το δει κανεις
Τα ξαναλεμε....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 12:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oculatis Abis, η ταινία σίγουρα κυκλοφορεί για βίντεο (κυκλοφόρησε αμέσως μετά τη μη-προβολή της ταινίας στους κινηματογράφους, με πολύ διακριτικό εξώφυλλο όλο αγκάθια και χωρίς τίτλο!) αλλά για ντουβουντού δεν ξέρω.
Δεν είναι όμως και σπουδαία ταινία, «Οι Πειρατές της Καραϊβικής» είναι καλύτερη. Άρα το μόνο ουσιαστικό που έχασες είναι το ποτό σου.

Σκεπτόμουν γιατί οι Ναΐτες αρχικά ήταν 9 και όχι 8 ή 10. Λοιπόν, με μονό αριθμό σημαίνει ότι μείον ο Μάγιστρος, που λογικά θα έπρεπε να έχει αλογάκι Ι.Χ., μας μένει ζυγός αριθμός Ναϊτών οι οποίοι βολεύονταν ανά δύο στα αλογάκια, αλλιώς θα περίσσευε μισό άλογο.
Φοβερός συλλογισμός.

Νικηφόρε Ουρανέ, όντως δεν συσχέτισα το δικέφαλο αετό (άλλος σούπερ συμβολισμός) με τους Ναΐτες (ευχαριστούμε και για τις ωραίες διευθύνσεις).

Δεν μου λέτε όμως,
αν οι δυο Ναΐτες στο ίδιο άλογο δεν συμβόλιζαν *δύο* Ναΐτες αλλά *έναν*, έναν ως δισυπόστατη φύση;
Ας πούμε ως σωματική και πνευματική υπόσταση.
Λέμε, τώρα…

Σας γράφω για την περίεργη σχέση Ναϊτών – Βυζαντίου, σας γράφω ότι δυο (τουλάχιστον) Έλληνες συγκινήθηκαν για την ανασύσταση του Ναϊτικού Τάγματος, σας γράφω διακριτικά ότι (κατά μια άποψη) το Έργο των Ναϊτών είναι η Αδελφοποιΐα, που αποσκοπούσε και αποσκοπεί στην πνευματική και κοινωνική αναγέννηση των λαών της Ευρώπης, δεν βλέπω να συγκινείστε.

Άρα τελευταία μου ελπίδα παραμένει ο Κυνικός, που δεν έχει σχολιάσει ακόμα!

Τον οποίο θα παρακαλούσα, αν είναι στο London, να μας έγραφε δυο λόγια για τον εκεί ναϊτικό ναό. (Κάποια στιγμή δεν θα έπρεπε να μιλήσουμε και για τη ναϊτική αρχιτεκτονική και τα λοιπά σύμβολά τους;)

Μια cool διεύθυνση:
http://encyclopedia.thefreedictionary.com/templars
Δίνει μια συνοπτική εικόνα του ναϊτικού πλέγματος, όμως για Arcadia δεν είδα και ανησύχησα.

Και για τον Κυνικό μας:

Ουφ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 15:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry, παιδιά, δεν προφταίνω καλά-καλά να σας διαβάζω,

Δεν εχώ αυτές τις μέρες χρόνο για να γράψω...
Θα σταθώ μόνο σε ένα-δυο σημεία:

Spiral, δεχομαι συμβατικά την ιδεα για την δισυπόστατη φύση / δύο καβαλλάρηδες. Όσο και να το ψάχνω, δεν βρίσκω τίποτα άλλο ικανοποιητικό.

Νομίζω οτι καλό θα ηταν να εξετάσσουμε και το beauseant, την σημαία των Ναΐτων. ΑΝ ήταν λευκό πάνω από το μαύρο, όλοι μας θα χτυπιώμαστε οτι σήμαιναι τη νίκη του φωτώς επί του σκότους. Τι να πούμε τώρα που είναι μαύρο πάνω απο το λευκό;

Θα σου θυμίσω επίσης οτι μερικοί ιστορικοί λένε οτι οι αρχικοί ιππότες ήταν 30, και όχι 9. Έτσι για να μπερδεύουν τους αριθμόλαγνους.

quote:
Βυζαντίου, σας γράφω ότι δυο (τουλάχιστον) Έλληνες συγκινήθηκαν για την ανασύσταση του Ναϊτικού Τάγματος,
Αυτά που έχεις παραθέσει για τους Έλληνες είναι πολὐ ενδιαφέροντα, δεν έχω προλάβει να τα χωνέψω όλα. Θα τα ξανασυζητήσουμε, είμαι σίγουρος, ξανά, σύντομα.

quote:
σας γράφω διακριτικά ότι (κατά μια άποψη) το Έργο των Ναϊτών είναι η Αδελφοποιΐα,
Χμ,...

Κ.

ΥΓ. Τον Ιβανόη αρνούμαι να τον διαβάσω. Είδα κάποτε όμως το μισή ταινία, που η Elizabeth Taylor έπαιζε την Ρεβέκκα, αν θυμάμαι καλά. Δεν τα μπορώ τα πολλά συρόπια. Zadok, δεν σε φανταζόμουνα για τέτοια αδιόρθωτη ρομαντική.
Από τα έργα εκείνεις της εποχής, προτιμώ το "Ταρας Μπούλμπα" (πάντα με τους βάρβαρους, πάντα με τους βάρβαρους)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 16:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, αγαπητοί μου ιππότες!

Επιτρέψτε μου να ξεκινήσω από το τέλος προς τα επάνω τα σχόλιά μου:

quote:
Zadok, δεν σε φανταζόμουνα για τέτοια αδιόρθωτη ρομαντική.

Καλέ μου kynikos, με βολεύει αυτό, αλλά, μεταξύ μας, είχες δίκιο που δε με φανταζόσουν έτσι. "Ο Ιβανόης" δε με εκφράζει ως μυθιστόρημα, αλλά με εκφράζει ο συγγραφέας του, ο οποίος νομίζω ότι είναι βαθύτατος γνώστης της ουσίας του θρύλου.

quote:
Τι να πούμε τώρα που είναι μαύρο πάνω απο το λευκό;

Μα πάνω από μας δεν βρίσκεται το απέραντο σκοτάδι;

quote:
Σας γράφω για την περίεργη σχέση Ναϊτών – Βυζαντίου, σας γράφω ότι δυο (τουλάχιστον) Έλληνες συγκινήθηκαν για την ανασύσταση του Ναϊτικού Τάγματος, σας γράφω διακριτικά ότι (κατά μια άποψη) το Έργο των Ναϊτών είναι η Αδελφοποιΐα, που αποσκοπούσε και αποσκοπεί στην πνευματική και κοινωνική αναγέννηση των λαών της Ευρώπης, δεν βλέπω να συγκινείστε.

Γιατί σ' έπιασαν βιασύνες, φίλτατε Spiral; Έχουμε σελίδες ακόμα...


quote:
Δεν μου λέτε όμως,
αν οι δυο Ναΐτες στο ίδιο άλογο δεν συμβόλιζαν *δύο* Ναΐτες αλλά *έναν*, έναν ως δισυπόστατη φύση;
Ας πούμε ως σωματική και πνευματική υπόσταση.
Λέμε, τώρα…

Pas mal!
Να προσθέσω κι εγώ μία σκέψη;

Θυμάμαι τον αγαπημένο μου Πλάτωνα, που σε μία κουβέντα μας στην Αγορά ένα ανοιξιάτικο πρωινό (σε μιμούμαι, καλέ μου Spiral) μου έλεγε για τα τρία μέρη της ψυχής, τα οποία παρομοίαζε με έναν ηνίοχο πάνω σε άρμα με δύο άλογα.

Θυμάσαι, αγαπητέ kynikos; Το είχαμε αναφέρει στο τόπικ: Ρατσιστής ο Νίτσε? και αντιγράφω από εκεί:

quote:
...ο Πλάτων μας παραδίδει την διαίρεση της ψυχής σε τρία κύρια μέρη (λογιστικόν, θυμοειδές, επιθυμητικόν) και δίνει μια παραστατική εικόνα περί της φύσεως εκάστου μέρους και του τρόπου με τον οποίο συνδέονται μεταξύ τους (Φαίδρος ή Περί Kαλού, κεφ. 25 & 34).

Η ψυχή μοιάζει με ένα άρμα, συρόμενο από ένα ζεύγος πτερωτών ίππων και οδηγούμενο από έναν ηνίοχο. Το λογιστικό και κατ΄ εξοχήν ανθρώπινο μέρος εκφράζει ο ηνίοχος, ενώ τα δύο ιππόμορφα μέρη εκφράζονται από το θυμοειδές (λευκός ίππος) και το επιθυμητικόν (μαύρος ίππος). Ο πρώτος “απληκτος, κελεύσματι μόνον και λόγω ηνιοχειται” (οδηγείται χωρίς χτυπήματα, μόνον από τα κελεύσματα και τους λόγους του ηνιόχου). ενώ ο δεύτερος “μάστιγι μετά κέντρων μόγις υπείκων” (μόλις που συγκρατείται από το μαστίγιο και τα κεντρίσματα). Η αντίθεση αυτή μεταξύ των δύο “αλόγων” μερών της ψυχής γεννά το εσωτερικό δράμα της ζωής του κάθε ανθρώπου.



Μήπως, λοιπόν, το τρισυπόστατον του εμβλήματος (άλογο και οι 2 ιππότες) κάτι θέλει να πει επ' αυτού, λαμβανομένου υπ' όψιν ότι προφανώς ένας εκ των δύο ιπποτών κρατά τα ηνία και ο άλλος απλά συνταξειδεύει;


quote:
...η ταινία σίγουρα κυκλοφορεί για βίντεο (κυκλοφόρησε αμέσως μετά τη μη-προβολή της ταινίας στους κινηματογράφους, με πολύ διακριτικό εξώφυλλο όλο αγκάθια και χωρίς τίτλο!) αλλά για ντουβουντού δεν ξέρω.
Δεν είναι όμως και σπουδαία ταινία, «Οι Πειρατές της Καραϊβικής» είναι καλύτερη. Άρα το μόνο ουσιαστικό που έχασες είναι το ποτό σου.

Η ταινία δεν είναι κανένα αριστούργημα, αλλά όπως και να το κάνεις Μάρτιν Σκορτσέζε είναι αυτός, οι συμβολισμοί είναι πλούσιοι, παίζουν πολύ σημαντικοί ηθοποιοί μεταξύ των οποίων ο Ντέιβιντ Μπάουι στο ρόλο του Πόντιου Πιλάτου (ναι, καλά διαβάσατε) και αυτό το οποίο αξίζει είναι το σενάριο.
Στην περίπτωση αυτή, δε θα ήταν κακό να διαβάσουμε το πρωτότυπο κείμενο του Ν.Καζαντζάκη.

Η ουσία για μένα είναι ότι ο κόσμος ανοίγει τα μάτια του πολύ δύσκολα και αργά, όπως φαίνεται από τις ανόητες αυτές αντιδράσεις, φανταστείτε την εποχή των Ναϊτών...
Το αστείο είναι ότι τα βιβλία του Καζαντζάκη πια δεν καίγονται στην πυρά (ή μήπως τους βάζω ιδέες;). Επίσης, κάθε φορά που αυτοί οι φανατισμένοι έκαναν τέτοια επεισόδια, "διαφήμισαν" τόσο τη συγκεκριμένη ταινία, όσο και το βιβλίο του Ανδρουλάκη ή όποιο άλλο... Εσκεμμένα δε, τους γράφω φανατισμένους και όχι φανατικούς, διότι είμαι σίγουρη ότι ούτε τη συγκεκριμένη ταινία έχουν δει, ούτε τα βιβλία έχουν διαβάσει.

Αγαπητέ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ, πολύ σημαντικός ο σύνδεσμος στον οποίο μας παρέπεμψες.

Τώρα, θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Spiral, ότι ο δικέφαλος αετός κρύβει μπόλικο συμβολισμό, τον οποίο δεν ξέρω αν θα πρέπει να συζητήσουμε εδώ.

Για το Βυζαντινό δικέφαλο έχεις δίκιο, όμως δεν ξέρω γιατί πιστεύεις ότι δεν σχετίζεται έστω και έμμεσα (όχι με τους δύο ιππείς), αφού είναι σύμβολο τόσο της Ορθοδόξου εκκλησίας, όσο και διαφόρων αποκρυφιστικών τάσεων.


Φίλτατε Spiral, σημαντικός ο Δημήτριος Σεμελάς και πολύ παραγνωρισμένος στην Ελλάδα... Τί γνώμη να έχουν άραγε, οι Μαρτινιστές και οι Ροδόσταυροι για τους Ναΐτες...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 20:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλη και φίλοι,

quote:

Νομίζω οτι καλό θα ηταν να εξετάσσουμε και το beauseant, την σημαία των Ναΐτων. ΑΝ ήταν λευκό πάνω από το μαύρο, όλοι μας θα χτυπιώμαστε οτι σήμαιναι τη νίκη του φωτώς επί του σκότους. Τι να πούμε τώρα που είναι μαύρο πάνω απο το λευκό;


Εδώ υπάρχει και άλλο περίεργο, γιατί ούτε ο συμβολισμός του λάβαρου των Ναϊτών έχει ερμηνευθεί.
Το όνομά του, Beauséant, εικάζεται ότι προέρχεται από μια μεσαιωνική γαλλική λέξη που κάπως ελεύθερα στα ελληνικά θα αποδίδαμε "κάλλος" (με 2 λ, παρακαλώ, μην πάθουμε και καμιά λαχτάρα, και με όλες τις έννοιες της λέξης- όχι μόνο ως προς τα μορφολογικά χαρακτηριστικά).
Μέχρι εδώ καλά.
Για τα χρώματα τώρα... Μια ερμηνεία θα σε ικανοποιήσει, αγαπητέ Κυνικέ, γιατί το μαύρο εκφράζει το φως (αυτό τώρα είναι black humor;) ενώ το λευκό τη θυσία. Μια άλλη ερμηνεία θέλει το μαύρο να εκφράζει την αμαρτία και το λευκό την αγνότητα. Η αμαρτία λοιπόν σκεπάζει την αγνότητα; Γιατί όχι, θα μπορούσαμε όμως και να πούμε ότι η αγνότητα είναι υπό ανάδυση.
Ή είναι τα δυο απόλυτα χρώματα...
Πάντως άντε πάλι διπλό σύμβολο.
Ας θυμηθούμε και τις μαύρες μαντόννες, μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, αλλά και το σκάκι και τα τετραγωνάκια του, που μας είπε η Zadok... Και γενικώς τα τετραγωνάκια που πολύ χρησιμοποιούνταν στους συμβολισμούς...
Και κάτι χαζό, αλλά... Ακόμα και για τεχνικούς λόγους, το μαύρο και το άσπρο δεν είχαν περιθώρια αποτυχίας στην εμφάνιση. Τι θα γινόταν όμως με μια περίεργη απόχρωση ενός άλλου χρώματος;


Hugo de Payen

O "Ιβανόης" ως ταινία εντάξει, αν τη δούμε σήμερα απλώς είναι μια νοσταλγική αναπόληση του παλιού Χόλυγουντ. Πάντα όμως ένα βιβλίο είναι κάτι άλλο από την ταινία. Τάσσομαι με τη Zadok αλλά και επαυξάνω, εκτός από το γνώστη συγγραφέα και το βιβλίο του πιστεύω πως είναι μια πολύ καλή απόδοση της εποχής.

Ας ελπίσω ότι κάποια στιγμή θα δούμε και τους ναϊτολάτρες Έλληνες...

Φιλτάτη Zadok, μη σας πάρω στο λαιμό μου, η σκέψη για το συμβολισμό των δυο ιππέων που θα μπορούσε να ήταν ένας δεν είναι επίσημη αλλά δική μου- πάντως όλα πιθανά! Η δική σου προέκταση της σκέψης αυτής με τον Πλάτωνα είναι πολύ ενδιαφέρουσα. (Αποκλείεται οι Ναΐτες να ήξεραν Πλάτωνα;)

Πάντως ανακάλυψα και μια άλλη εκδοχή (όχι δική μου) ότι ο όπισθεν ιππότης μπορεί να συμβόλιζε την υποκίνηση (όχι ιπποκίνηση!) του Τάγματος από "κάποιον άλλον/άλλους" και όχι από τον εμφανιζόμενο ως κυρίως αναβάτη. Θα κάνω copy-paste γιατί δεν μπορώ να το αποδώσω καλά:
However, some believe that it really shows that real control of the Order lay behind the scenes - in modern terms, a back seat driver.

Τέλος, στην πολύ κομψή σου ερώτηση για τους Μαρτινιστές και τους Ροδόσταυρους ως προς τους Ναΐτες, τι να σου πω... πού να ξέρω... Αλλά θα σου πω!
Η ιπποσύνη, που εκφράζουν οι Ναΐτες, είναι μια ωραία ιδέα που έχει περάσει σε πολλά μεταγενέστερα τάγματα (και δεν εννοώ αυτά που γράφουν "ιπποτικό" στην ούγια, αλλά τα ευρύτερης ονοματολογίας).
Οι Μαρτινιστές λοιπόν τα πάνε καλά με την ιδέα της ιπποσύνης, αλλά αν δεν απατώμαι δεν αναφέρουν συγκεκριμένα ονόματα. Άλλωστε είναι και νέας εοοδείας.
Όμως οι κακές γλώσσες λένε πως οι Ναΐτες βρίσκονται, με το νι και με το σίγμα, πίσω από όλα τα κλασικά «σχήματα». Τώρα ποιο είναι το νι και ποιο είναι το σίγμα… Στο βάθος κήπος!

Και μια ακόμα διεύθυνση (όρεξη νάχετε):

http://www.templarhistory.com/

Έχει τα άπαντα για τους Ναΐτες, μέχρι και forum (αλλά όχι να κολλήσετε εκεί!)

Edited by - Spiral on 16/07/2004 02:20:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 17:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλτάτη Zadok, μη σας πάρω στο λαιμό μου, η σκέψη για το συμβολισμό των δυο ιππέων που θα μπορούσε να ήταν ένας δεν είναι επίσημη αλλά δική μου- πάντως όλα πιθανά! Η δική σου προέκταση της σκέψης αυτής με τον Πλάτωνα είναι πολύ ενδιαφέρουσα. (Αποκλείεται οι Ναΐτες να ήξεραν Πλάτωνα;)

Προσωπικά, θεωρώ ότι δεν αποκλείεται, αφού ο Νεο-Πλατωνισμός και οι Γνωστικοί είχαν μεγάλη επίδραση στην αποκρυφιστική σκέψη...

Πάντως, ας προσέξουμε ότι στην Πλατωνική αφήγηση έχουμε μία ανθρώπινη μορφή και δύο άλογα, στους Ναΐτες δύο ανθρώπινες μορφές και ένα άλογο...

Το θυμοειδές εθεωρείτο ότι εδρεύει στην καρδιά.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/07/2004 17:36:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 22:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

For I dance
And drink & sing;
Till some blind hand
Shall brush my wing.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 23:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανασυναντάμε το William Blake, αυτή τη φορά δια χειρός ιππότη Spiral!

Τί να θέλει να πει ο ποιητής;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/07/2004 23:19:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2004, 00:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος ποιητής, εγώ; Ότι έσφιξαν οι ζέστες!

Ας δοκιμάσω κάτι πιο μοδέρνο.

"Άμα σου λέω κρεμμύδι (όχι εσένα, Zadok!) να βγαίνεις."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2004, 02:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος ποιητής, εγώ;

Για το στιχάκι, καλέ μου, έλεγα.

Καλό το "μοδέρνο"!


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2004, 12:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, εκείνος ο ποιητής. Είπα κι εγώ.

Μου έλειψε η αινιγματική διάθεση ενός αποσυρθέντος φίλου και είπα να την αναπληρώσω. Ο εικονιζόμενος είναι ο Νιούτον που λέγαμε, οι δε στίχοι μου φάνηκαν πιο ασυνήθιστοι από το επαναλάβω «Tyger, tyger».

Στο μεταξύ, ανακάλυψα με αγαλλίαση ότι υπάρχει ακόμα το τόπικ «Et in Arcadia ego» στο φόρουμ Παράξενο (απάντησα κιόλας, ααχ!) όπου διάβασα για τις απορίες και τις ανατομικές λεπτομέρειες του Κυνικού μας (ως προς την ερώτησή σου εκεί, αγαπητέ, σου απαντώ εδώ ότι αφού διαπίστωσες τρία μάλλον δεν σου διέφυγε τίποτα).

Το θέμα της Rennes-le-Château αποτελεί μια ευρύτατη μυστηριακή, τουριστική και εκδοτική αττραξιόν. Το αναφέρω ως προέκταση της ναϊτικής μυθολογίας, που έχει κι αυτή κεντρίσει με το παραπάνω πολύ κόσμο και κοσμάκη. Άλλοι στέκονται εντυπωσιασμένοι στα εξωτερικά στοιχεία (ως εξωτερικά έχουν και εξωγήινους, κέφι – γλέντι – χορός) και άλλοι, ως είθισται, προσπαθούν να ερμηνεύσουν μια ενδότερη φιλοσοφία.

Το θέμα έχει και ανάγλυφα.

Τσόντα: Κάρλος Καστανέντα: Η γιαγιά μου ήταν Τουρκάλα από τη Θεσσαλονίκη.

Pax vobiscum


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2004, 16:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να το αναφέρω πιο έγκαιρα, τέλος πάντων. This Kyriaki (σήμερα) η "Καθημερινή" δίνει ως dvd την "Τελευταία κοιλάδα", μια πολύ αξιόλογη ταινία με φιλοσοφικές προδιαθέσεις. Έχει και μετα-ιππότες, πιστούς, άπιστους, σφαγές, δεισιδαιμονίες, όλα αυτά τα ωραία. Για όποιον ενδιαφέρεται και προλαβαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2004, 19:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ας δούμε κι ένα σύγχρονο σύμβολο των Ναϊτών.
ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 21:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό άραγε που μας παραθέτεις, καλή μας Zadok, να έχει σχέση με την πιθανή σχέση Ναϊτών και Βυζαντίου;

Εγώ πάλι, στην μπουτίκ όπου ψωνίζω τα ναϊτικά μου αξεσουάρ, βρήκα το εξής κελτικό μπιζουδάκι:

του οποίου το ντιζάιν όλο και κάτι μας θυμίζει.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι μέσω των σταυρών διασταυρώνονται και οι εσωτερικές ιδέες;

Και τι θα πει εσωτερικές ιδέες;

Και ποιες ήταν οι εσωτερικές ιδέες τότε και ποιες είναι σήμερα;

Και τι θα πει να είσαι Ναΐτης σήμερα; Κατ' αρχήν, νοείται Ναΐτης σήμερα;
Όπως, να έρθουμε στα νερά τα δικά μας, νοείται ρεμπέτης σήμερα; Οι νεώτεροι που γράφουν στα φόρουμ δεν θα ξέρουν ούτε τη λέξη.

Ήταν οι Ναΐτες οι ρεμπέτες του εσωτερισμού;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 22:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ... ωραίο μπιζουδάκι!

quote:
...νοείται Ναΐτης σήμερα;

Ποιός μπορεί να ξέρει...

Ας δούμε κάτι σχετικό πάλι από το τόπικ S Y M V O L A και το αγαπητό μέλος Γιώργος:

quote:

Ο σταυρός με τους τρεις βραχίονες… σύμβολο με διαφορετικές ερμηνείες ..

Για τους Chaos magic είναι ο ψυχικός σταυρός.. ένα σύμβολο μίξη αλχημιστικού και θρησκευτικού σταυρού.. μπορεί να ακόμα να συμβολίζει την τριαδικότητα ..τον αντίστροφο παπικό σταυρό .. η ακόμα μια κεραία τηλεόρασης ..( αποδέκτης – πομπός πληροφοριών) .. (η ότι άλλο σου κάνει κέφι)…

Για τους Ναζί… το χρησιμοποιήσανε για το εξαιρετικά δηλητηριώδες αέριο.. (και το βάλανε στην ετικέτα των κάνιστρων με το αέριο ..)


Για τους κινέζους .. απλά σημαίνει υπεροχή

Γιώργος
τι θα πάρουμε σήμερα.. ?





No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 22:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ρωτησει κατι για τους Χασασινους αλλα παλι τους κινεζους κανατε ολοι. Ρουφαγαν ή οχι τα ναητοπουλα? Σκοτωναν εν ψυχρο για το χρυσο ναι η οχι? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 23:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω ρωτησει κατι για τους Χασασινους αλλα παλι τους κινεζους κανατε ολοι. Ρουφαγαν ή οχι τα ναητοπουλα? Σκοτωναν εν ψυχρο για το χρυσο ναι η οχι?

Και ρουφάγαν, και σκότωναν. Αυτό ήταν που τους έκανε ωραίους. Σου δημιουργει ιδιαίτερο πρόβλημα αυτή η ιδέα;

Άνοιξε τότε κανένα τόπικ μαζί με τον Χέλιο, π.χ. "Κλαιμε τους νεκρούς που σφάξαν οι Εβραιοχριστιανοί...", και θα ερθώ και εγώ να σας προσφέρω μια λαμπάδα...

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 01:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλο το αποπαίρνουμε το παιδί και δεν είναι σωστό, ρωτάει να μάθει.

Ο φίλος μας ο Κυνικός σου απαντάει κυνικά, μικρέ μας Labolas Glasya. Λοιπόν, ούτε ρούφαγαν, ούτε σκότωναν. Τουλάχιστον όχι φανατικά. Υπήρχαν πολλά άλλα που τους έκαναν ωραίους.

Θυμήθηκα όμως ότι είχα σημειώσει στο καρνέ μου (όχι των επιταγών, το άλλο) να κοιτάξω περί διασυνδέσεων Ναϊτών - Ασσασσίνων και βρήκα τις εξής ενδιαφέρουσες σημειώσεις για τους δεύτερους:

* Yssyn - αραμαϊκά ο θεραπευτής, Essene - αγγλικά ο Εσσαίος. (assassin - δολοφόνος στα αγγλικά / Islamic sect of the 11th-13th century that regarded killing its enemies as a religious duty.)
* Εσσαίος - Yssyn, θεραπευτής μέσω Θεού, Όσιος.

Βέβαια κυκλοφορεί και άλλη ετυμολογία για τη λέξη.

Βρήκα επίσης το όνομα εκείνου του σεξομανή ρωμαίου στρατιώτη για τον οποίο μας είχε γράψει το κατιτίς του ο απολεσθείς φίλος μας, αλλά και τι μ' αυτό;

Βρήκα, ακόμα, ένα εικονίδιον



το οποίο το καταχωρώ ως συμβολική συνεισφορά στα σύμβολα και για να θυμόμαστε ότι (κατά μία ατεκμηρίωτη εκδοχή, εννοείται) γύρω-γύρω όλοι, στη μέση...

(Η συνέχεια σε προσεχές)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 02:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...κατά μία ατεκμηρίωτη εκδοχή...

Επ, μου τα χαλάς τώρα... Μόνο τεκμηριωμένα πράγματα γράφαμε έως τώρα!!!

quote:
...περί διασυνδέσεων Ναϊτών - Ασσασσίνων...


Για να μελετήσουμε και τα στοιχεία εδώ: Hashshashin (μάλλον η ορθή γραφή). Να 'σαι καλά, καλέ μας Spiral, που μας είχες υποδείξει την ιστοσελίδα πιο πάνω.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 13:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι λέτε, καλή μας, μας αφήνουν να τεκμηριώσουμε; Πάνω που λες "Αααχ, τεκμηρίωσα", έρχεται μια άλλη πληροφορία και σου ανατρέπει τα πάντα.

Έτσι, πάνω που λίγο ως πολύ είχα εμπεδώσει ότι υποκινητές της ναϊτικής ιδεολογίας ήταν οι Prieure de Sion ή έστω οι κοντοχωριανοί τους Rex Deus (οι οποίοι, δεν χωρεί αμφιβολία περί τούτου, είναι μικρά πράσινα ανθρωπάκια), διαβάζω κάτι άλλο και όχι, υποστηρίζει αυτό το κάτι άλλο, υπήρχαν και άλλοι παραπίσω.

Μωρέ καλά κάνει η προσφιλής μου φανερή μυστική εταιρία και ανάγει την ίδρυσή της κατευθείαν στον Αδάμ και ξεμπερδεύει, τι θέλουν άλλοι και παρεμβάλλουν ενδιάμεσους.
Τέλος πάντων, ας ξεχάσουμε την αρχαία Αίγυπτο περί της οποίας πολλοί κόπτονται και λένε "από εκεί ξεκινήσαμε, ήμασταν προμηθευταί της αιγυπτιακής αυλής". Υπήρχαν και άλλοι στην περιοχή, ακόμα πιο αρχαίοι ("καθρέφτη - καθρεφτάκι μου, πες μου ποιος είναι ο αρχαιότερος" έλεγε η μελανή μάγισσα που εποφθαλμιούσε την άσπιλη Χιονάτη) από τους οποίους ξεκινάει η παράδοση. Αλλά και πάλι ας μην είμαστε σίγουροι.

Κάτι τέτοιες αρχαίες παραδόσεις ξετρύπωσαν οι Ναΐτες, που τα γύρευε κι αυτών ο οργανισμός τους, βρήκαν λοιπόν pure mysticism χωρίς χημικά συντηρητικά. Κι έτσι συνέθεσαν ένα μυστικιστικό patchwork, έργο τέχνης, που πολύ άρεσε και είχε σουξέ.

Σε γενικές γραμμές το ξέρουμε. Σε ειδικές γραμμές γιατί να το μάθουμε; Όταν ένα μυστικό πάψει να είναι μυστικό, είπαμε, χάνει τη γοητεία του.

Και η γοητεία είναι να βλέπουμε τους κόσμους μέσα στους κόσμους, τους κύκλους μέσα στους κύκλους, και αν τους κύκλους τάραττε θα δούμε και τη μεταμόρφωση.

Χουμφ!
(Αυτό μου κόλλησε από ένα ιπποτικό βιβλίο που διάβαζα χτες.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prologos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 14:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prologos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα , σαν καινούριος στο forum, να χαιρετίσω όλους τους συμετέχοντες.
Πρέπει να πω ότι διαβάζοντας το συγκεκριμένο topic πέραν από τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που έχετε παραθέσει όλοι, διασκέδασα ιδιαίτερα με το πηγαίο χιούμορ (αλλά και τον κυνισμό) με το οποίο γράφουν οι συμετέχοντες.

Σε ότι αφορά τώρα το θέμα των Ναϊτών και του μυστικού που αυτοί είτε ανακάλυψαν είτε άφησαν να εννοηθεί ότι ανακάλυψαν, ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή μέσω του βιβλίου του Έκο "Το εκκρεμές του Φουκώ". Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν αποτελεί έρευνα πάνω στο θέμα αλλά μέσα απο την πλοκή του ( η οποία παρεπιπτόντως βασίζεται στην "βιοτεχνία" παρασκευής βιβλίων αποκρυφιστικού περιεχομένου ) ο συγγραφέας παραθέτει όλα τα ιστορικά διασταυρωμένα στοιχεία για την ίδρυση , την πορεία και το τέλος (;) του τάγματος, αρκετές δικές του σκέψεις πάνω στο θέμα και την χριστιανική πίστη γενικότερα, και βέβαια μια σεβαστή δόση παγκόσμιων συνομωσιών, μυστικών, μαγείας και διαφόρων άλλων "ελκυστικών" για τον αναγνώστη στοιχείων. Απο τα καλύτερα μυθιστορήματα που έχω διαβασει.

Δεν μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα για το αν οι Ναΐτες ανακάλυψαν κάποιο Μυστικό (μπορεί κανένας άραγε;) ούτε αν το Τάγμα ιδρύθηκε με σκοπό να ανακαλύψει κάτι. Το σίγουρο είναι ότι πολλοί πείστηκαν πως κάτι τέτοιο συνέβη, με αποτέλεσμα την ευρεία "δημοτικότητα" του θέματος σήμερα, και την αθρόα παραγωγή σχετικών βιβλίων, ιστοσελίδων κλπ.

Προσωπικά πιστεύω πως η διάλυση του τάγματος απο τον Φίλιππο, τον Πάπα και την Ιερά Εξέταση είναι αυτό που συνέβαλε τα μέγιστα (αν δεν είναι εξ' ολοκλήρου υπεύθυνη) για την δημιουργία του Ναϊτικού μύθου. Μου φαίνεται αρκετά πιθανό οι επιζήσαντες Ναΐτες , οι περισσότεροι των οποίων προσχώρησαν σε άλλα τάγματα, σε μια προσπάθεια είτε να "εκδικηθούν" τον νεκρό τους μάγιστρο και τους αδερφούς τους, που έπεσαν θύματα της Ιεράς Εξετασης ( και κατ' επέκταση της πλεονεξίας του Παπικού και κοσμικού κράτους), είτε απλώς να διατηρήσουν ζωντανή την ανάμνηση του Τάγματός τους, να διέδωσαν εντέχνως την ύπαρξη ενός Μυστικού.

Και για να πιθανολογήσω λίγο ακόμη...
Δεν μπορώ να ξέρω το κατά πόσον η αλληλεπίδραση μεταξύ Ναϊτών και Ασσασίνων έχει τεκμηριωθεί, αλλά μου φαίνεται περισσότερο πιθανό οι Ναΐτες να επιρεάστηκαν από τους Ασσασίνους παρά το αντίθετο. Είναι γνωστό ότι η η συντριπτική πλειονότητα των Δυτικών, που βρέθηκαν στους Άγιους Τόπους, ήταν αν όχι αγράμματοι, τουλάχιστον χαμηλού μορφωτικού επιπέδου. Αντίθετα η πνευματική καλλιέργεια των μουσουλμάνων (και ειδικότερα ενός μυστικιστικού τάγματος όπως οι Ασσασίνοι) ήταν έκδηλη και επομένως είναι λογικό να υποθέσουμε ότι επιρέασαν τους Ναΐτες ποικιλοτρόπως.
Όταν λοιπον ο Jacques Des Molais προανήγγειλε (η παρήγγειλε ;)από την πυρά, τον θάνατο του Φιλίππου και του Πάπα, ίσως κάποιοι Ναΐτες ανέλαβαν να εκπληρώσουν την κατάρα. Σε μια τέτοια περίπτωση η αλληλεπίδραση με τους Ασσασίνους πιθανόν να έπαιξε κάποιο ρόλο. Όπως και να 'χει τα τελευταία λόγια του Molais επιβεβαιώθηκαν πανυγηρικά και ποιά καλύτερη απόδειξη για τις δυνάμεις(;) του τελευταίου Μαγίστρου;

Στην όλη φιλολογία τώρα περί Ναϊτικού Μυστικού, το οποίο θα κλόνιζε τα θεμέλια της χριστιανικής πίστης, έπαιξε σίγουρα ρόλο και η καταδίκη του τάγματος σαν αιρετικού. Από τη στιγμή βέβαια που ο Φίλιππος και ο Πάπας αποφάσισαν να ιδιοποιηθούν την Ναϊτική περιουσία , ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο ήταν η διάλυση του τάγματος. Εφ' όσον όμως όπως ξέρουμε οι Ναΐτες τύγχαναν της καθολικής αποδοχής του Δυτικού κόσμου σαν υπερασπιστές των Αγίων Τόπων, μία οδός υπήρχε για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο: να κατηγορηθούν ως βλάσφημοι και αιρετικοί. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι όντως οι Ναΐτες είχαν ανακαλύψει κάτι που κλόνιζε τα χριστιανικά δόγματα αυτό το κάτι δεν ήταν δυνατόν να ανακοινωθεί δημόσια από τον Πάπα και την Ιερά εξέταση, οπότε προτιμήθηκε να ανακοινωθούν οι γνωστές κατηγορίες ( λατρεία της κεφαλής, φτύσιμο του σταυρού, σοδομία κλπ). Και φυσικά υπάρχει και η πιθανότητα, το τάγμα να είχε παρεκλίνει και όντως να διέπρατε όσα του προσάπτουν (αλλά αυτό χαλάει όλο τον ρομαντισμό και το μυστήριο οπότε....απορρίπτεται με συνοπτικές διαδικασίες).

Να ζητήσω συγνώμη προκαταβολικά αν κάπου κάνω λάθος ή αν κάτι που φαίνεται σαν δική μου σκέψη το έχω διαβάσει στο παρελθόν
Για όλα αυτά βέβαια που έχουν αναφερθεί στο topic όσο καιρό είναι ανοιχτό και πάνω στα οποία έχω απορίες, αν δεν καταφέρω να τις απαντήσω μέσω διαδικτύου επιφυλασσομαι να ρωτήσω στο μέλλον.

Αν θέλεις διαφορετικά αποτελέσματα ακολούθησε διαφορετική τακτική - ΆγνωστοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 20:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Toν κυνισμό τον καταλαβαίνω, το χιούμορ πού το είδε; Μάλλον το Νικηφόρο Ουρανό θα υπαινίσσεται.

Prologos, καλώς ήρθες, μη μας βλέπεις έτσι, είμαστε πολύ σοβαροί άνθρωποι.

"Το εκκρεμές του Φουκώ" έχει κάνει μεγάλη ζημιά σε όλους μας και εξακολουθεί τις ταλαντώσεις του. Συμφωνώ ότι είναι από τα καλύτερα μυθιστορήματα, αν και ουσιαστικά ο ευφυής Έκο δεν είναι μυθιστοριογράφος. (Τότε, τι είναι; Τι είναι;)

Δεν είναι όμως μόνο ο εκκρεμής Έκο, είναι και αυτοί καθαυτοί οι Ναΐτες που κλέβουν την καρδιά του αναγνώστη. Το ίδιο βιβλίο αναφέρεται και στους Ροδόσταυρους, για παράδειγμα, αλλά οι Ροδόσταυροι δεν έχουν καμιά τσαχπινιά. Ναΐτες-Ροδόσταυροι 1-0, πάντα οι Ναΐτες κερδίζουν στα σημεία.

Ο Έκο (και η εξαιρετική μετάφραση) καλά μας τα λέει:

"Τρυφερότητα, μελαγχολία, ωχρότητα μιας φθίνουσας δόξας, γιατί τάχα να μην αφουγκραστούν τα απόκρυφα δόγματα των μυστικιστών μουσουλμάνων, στην ιερατική συσσώρευση κρυμμένων θησαυρών; Ίσως από εκεί να γεννήθηκε ο θρύλος των Ιπποτών του Ναού, που ακόμα κατατρύχει τις πλανημένες και αχόρταγες διάνοιες..."

Σίγουρα, αγαπητέ φίλε, το τραγικό, άδοξο και ασαφές τέλος (τέλος;) του Τάγματος συνέβαλε τα μέγιστα (ή, με μέτρα λιτότητας στην κρίση, συνέβαλε κατά πολύ) στην ύφανση του θρύλου. "Γιατί να μιλούν όλοι για τους Ναΐτες και όχι για τους Ιππότες της Μάλτας;" (Έκο και πάλι.) Πόσο θα μας συγκινούσαν οι Ναΐτες αν ξέραμε ότι σήμερα ζουν και βασιλεύουν (αλλά ας μη λέμε και μεγάλα λόγια), αν ξέραμε ότι σκάβοντας στο Ναό είχαν βρει πετρέλαιο και γι' αυτό είχαν γίνει πλούσιοι, αν ξέραμε ότι είχαν βρει την Κιβωτό της Διαθήκης και αυτή εκτίθεται στο Βρεταννικό Μουσείο;

Η διάδοση περί ενός μυστικού δεν είναι ανάγκη να προήλθε από τους Ναΐτες, μπορεί να διαδόθηκε και από μόνη της. Τις ίδιες απορίες που έχουμε εμείς σήμερα θα τις είχαν και οι άνθρωποι της εποχής, που θα προβληματίζονταν τι στο καλό κάνουν αυτοί οι λεβέντες εκεί πέρα, αγροτουρισμό; Τι στο καλό μένουν στα ερείπια του Ναού, χάθηκε ένα μοτέλ της προκοπής πάνω στους δρόμους των προσκυνητών; Πώς έφτιαξαν όλη αυτήν την περιουσία, από μπαξίσια ή βρήκαν μέχρι και τους θησαυρούς του Σολομώντα, τους οποίους ο μακαρίτης από αφηρημάδα είχε ξεχάσει στα υπόγεια;

Οι κατάρες ή έστω οι προβλέψεις του Ζακ ντε Μολαί δεν είναι σίγουρο ότι εκστομίστηκαν. Μοιάζει πιο σίγουρο ότι κάποιοι έβαλαν ένα εκδικητό χεράκι. Άντε λοιπόν ένα άλογο που ήταν μοντέλο ανατρεπόμενο, άντε λίγα μεταλλαγμένα σε ένα φαγητό, άντε μια αιφνίδια κρίση υγείας χωρίς σοβαρή ιατροδικαστική εξέταση, πολύ θέλει ο άνθρωπος;

Ναι, πάντα υπάρχει η πιθανότητα όλα αυτά να είναι εντελώς μύθος. Τι θυμήθηκα τώρα, κάποτε ένας τεχνοκριτικός ένιωθε πολύ υπερήφανος που είχε αποσυμβολίσει το έργο ενός εν ζωή ζωγράφου. Όταν ρωτήθηκε και ο ζωγράφος με τη σειρά του, είπε ότι δεν είχε καμιά συμβολιστική πρόθεση και ότι, απλά, το έργο έτσι του προέκυψε.

Τελικά, είμαστε εμείς που έχουμε ανάγκη από μύθους.

Λοιπόν, ανακάλυψα ότι κυκλοφορεί και άλλο μυθιστόρημα στα ελληνικά του φίλου μας Νταν Μπράουν που λέγεται "Ιλλουμινάτοι" (ευτυχώς υπάρχουν πολλά και διάφορα τάγματα και μπορούμε να αναμένουμε ότι ο καλός συγγραφέας θα τα πάρει με τη σειρά). Δεν είναι εκεί όμως το θέμα, το θέμα είναι ότι πήγα στο βιβλιοπωλείο για να πάρω ένα ακόμα βιβλίο, νέας εσοδείας, που τα εξηγεί όλα με το νι και με το σίγμα. Ευτυχώς που δεν το έχει πάρει είδηση ο φίλος μας ο Κυνικός, διότι θα του λύνονταν αυτόματα όλες οι απορίες και θα έπαυε να γράφει στο τόπικ. Τέλος πάντων, όπως κάνουμε συνήθως, ανοίγω τυχαία το βιβλίο και πέφτω πάνω στους Ασσασσίνους. Αυτοί οι άνθρωποι με κυνηγάνε, ευτυχώς επί του παρόντος μόνο μέσα από τις σελίδες που διαβάζω.
Και τώρα λοιπόν που θα τα μάθω όλα για τους Ναΐτες, θα σας τα μεταφέρω διακριτικά σιγά-σιγά για να σας κάνω καλή εντύπωση με τις γνώσεις μου.
Το βιβλίο ο συγγραφέας το αφιερώνει στη γυναίκα του και στο γυιο του, ο έλληνας εκδότης το αφιερώνει στο γυιο της μεταφράστριας (μα τι αβρότητα), εγώ πάλι ας το αφιερώσω στους καημένους τους Ροδόσταυρους τους οποίους η μεταφράστρια μεταφράζει "Οργάνωση του Σταυρού του Ρόδου". Μα καλά, δεν ρωτούσε το γυιο της;


Και το καθιερωμένο μας ρεπορτάζ: Ναΐτες με παραδοσιακές ενδυμασίες και κομψά αμπαζούρ στο κεφάλι, τα οποία τα έχουν αγοράσει από το Praktiker, βγαίνουν άσπιλοι από τα υπόγεια του Ναού για να αναπνεύσουν αέρα φρέσκο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 10:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλτατος spiral παρέβλεψε ότι είναι καλοκαίρι και έβαλε τη foto με την χειμερινή ένδυση.
Παραθέτω την καλοκαιρινή collection 2004 η οποία έχει παραχθεί απο τους οίκους Gucci και Cristian Dior.

Πρωινή ενδυμασία για τις δουλειές της ημέρας, το μεταλλικό πλέγμα είναι διάτρητο για καλύτερο αερισμό τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού.

Βραδυνή επίσημη ενδυμασία, αυστηρό μαύρο με satin-velvet ανάγλυφο εσωτερικό, ζώνη με υποδοχή για το Ξίφος.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 12:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...H δε περικεφαλαία έχει υποδοχή για το κινητό.

Ωραίο πράγμα να είσαι Ναΐτης (ή οτιδήποτε άλλο) σήμερα, είσαι εκ του ασφαλούς και κάνεις και το εφφέ σου.

Πίσω όμως από τη μελαγχολική φαιδρότητα ή τη φαιδρή μελαγχολία, μήπως μπορούμε να δούμε κάτι άλλο; Ότι "ο χορός καλά κρατεί", οι ιδέες παραμένουν και -έστω και μέσα από αδέξιες εκδηλώσεις- η αναζήτηση συνεχίζεται.

Edited by - Spiral on 16/07/2004 01:19:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 10:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μήπως μπορούμε να δούμε κάτι άλλο; Ότι "ο χορός καλά κρατεί", οι ιδέες παραμένουν και -έστω και μέσα από αδέξιες εκδηλώσεις- η αναζήτηση συνεχίζεται.

Μα η «φύση» του ανθρώπου αυτή δεν είναι ;
Αναζήτηση και πορεία προς τα άνω από τον, άνω θρώσκων ή αναθρών α όπωπε ( άνθρωπος ).

Αγαπητέ Spiral μέσα από την μετεξέλιξη της κοινωνίας υπάρχει και η μετεξέλιξη του «χορού» και αυτός δεν μπορεί και δεν πρόκειται να σταματήσει.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 09:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμ τα τραγικα ανιστοριστα μυθιστοριματα του (indries shah, THE SUFIS) (ΙΝΤΡΙΣ ΣΑΧ οι διδασκαλιες των ΣΟΥΦΙ) για την ελληνικη μετάφραση και (ed. schure, οι μεγαλοι μυσται) που στην καλλίτερη περίπρωση είναι, έργα για παραχάραξη της ανθρώπινης ιστορίας!
Κανενας συχρονος αλλα και της εποχης τους ιστορικος ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ δεν συμφωνει με τα αίσχη που εχουν γραψει...

ΤΟΣΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΧΙΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΑΪΤΕΣ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ;

τωρα δηθεν για την περιουσια τους θα λεμε εκεινη που αρπαξαν απο τους σκωτομους!

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stab
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 13:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stab  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
mipos kseris pou tha vro plirofories gia tous naites pou drousan stin rodo??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stab
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 13:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stab  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
mipos kseris pou tha vro plirofories gia tous naites pou edrasan stin rodo ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy