ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Το μυστικό των Ναϊτών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 12:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadoc

Το να είναι κάποιος κάθετα αρνητικός όπως εσύ και προσβλητικός όπως η τελευταία σου παράγραφος με οδηγεί σε κάποιες σκέψεις που θα σου τις πω αν θελήσεις να εξηγηθείς καλύτερα.
Τώρα το ξέρω ότι πολλά έχουν ήδη αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες. Άλλα σωστά και άλλα τροποποιημένα κατά πως βοηθούσε αυτόν ου τα έγραφε.
Στην πράγραφό σου περί εσωτερισμού και εσωτερικών προβλημάτων του Τάγματος το να μπερδεύουμε το Φάντη με το ρετσινόλαδο δεν στέκει. Άλλο ο Εσωτερισμός και άλλο τα εσωτερικά προβλήματα (διοικητικά και διαδικαστικά θέματα εντός του Τάγματος ήτοι μέθοδοι λειτουργίας του). Αυτό για να καταλαβαίνουμε την διαφορά των εννοιών που πιθανόν εγώ να μην το διευκρίνησα σωστά. Αναφέρω ότι θεωρώ μόνο 4 από τις δεκάδες οργανώσεις ως κανονικά Ναϊτικά Τάγματα γιατί αυτά προέρχονται από το Τάγμα το οποίο δυστυχώς (παντού υπάρχειένα δυστυχώς) για αυτούς τους εσωτερικούς (ήτοι διοικητικούς) λόγους το Τάγμα υπέστη μια σοβαρή διάσπαση στη δεκαετία του 1960 λόγω κακής (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) χρήσης της διοίκησης από έναν από τους ηγέτες του. Ευτυχώς σήμερα όλο και περισσότερα μέλη των άλλων τμημάτων επανέρχονται στις τάξεις του OSMTH.
Σχετικά με τα Τεκτονικά τάγματα επειδή είσαι γυναίκα (όπως τουλάχιστον αντιλαμβανομαι από όσα διαβάζω εδώ) δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις σωστή γνώση. Να διευκρινήσω ότι δεν μιλώ προσβλητικά, εκτιμώ ιδιαίτερα το γυναικείο φύλο για το ότι πολλαπλά προσφέρει στην ανθρωπότητα, απλά ο Τεκτονισμός δεν επιτρέπει γυναίκες στις τάξεις του πολύ περισσότερο δε το ρεύμα του Αποκρυφιστικού Τεκτονισμού. Βέβαια θα μπορούσες να έχεις κάποιες επιφανειακές γνώσεις αν έχεις περάσει από εκείνο το σύλλογο που αποκαλείται μικτή στοά, (δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν) αλλά εκ του ότι αυτός δεν αναγνωρίζεται από την Μεγάλη Ανατολή δεν έχουν τα μέλη του την ικανότητα να γνωρίζουν βαθύτερα κάποια πράγματα. Αν όντως είσαι μέλος αυτού του συλλόγου με πολύ χαρα θα σου στείλω το συγκεκριμένο βιβλίο που σου έγραψα αν μου δώσεις τη διεύθυνσή σου. Σίγουρα θα σε βοηθήσει περισσότερο στις αναζητήσεις σου.
Επειδή όμως το θέμα μας είναι οι Ναίτες και εσύ ευθέως αμφισβητείς το Τάγμα, επέτρεψέ μου να σου αναφέρω κάποιους φορείς που όχι μόνο δεν το αμφισβητούν απεναντίας μάλιστα.
1. Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών (Το Τάγμα είναι αναγνωρισμένο επίσημα ως NGO με ειδικό καθεστώς και έχει 20μελή μόνιμη αντιπροσωπεία στα Ηνωμένα Έθνη)
2. ΝΑΤΟ (Το Τάγμα έχει μόνιμη Διοίκηση στην έδρα του οργανισμού)
3. International Peace Byreau (Διεθνές Γραφείο για την Ειρήνη. Το Τάγμα είναι ισότιμος συνεργάτης)
4. International Center fo Religion and Diplomacy (Διεθνές γραφείο για την Θρησκεία και Διπλωματία. το Τάγμα είναι μέλος του)
5. Α.Θ.Μ. ο Παπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος Β (όπως και οι προκάτοχοί του)
6. Α.Θ.Μ. ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Ειρηναίος Α (όπως και οι προκάτοχοί του)
7. Ο Λουθηρανός Αρχιεπίσκοπος Yunan των Ιεροσολύμων
8. Ο Πατριάρχης της Αιθιοπικής Εκκλησίας
9. Οι κεφαλές της Προτεσταντικής Εκλησίας
10. Το Βατικανό

Μπορώ να αναφέρω δεκάδες φορείς σε όλο τον κόσμο που αναγνωρίζουν το Τάγμα. Τώρα αν όλοι αυτοί σφάλλουν (σύμφωνα με τα όσα απορρέουν από τα γραφόμενά σου)χαίρομαι που σφάλλω μαζί τους.

Φιλικά
ΠύθωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 12:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Gothic

Συμφωνώ ότι μπορεί και εγώ να είμαι πλανημένος. Τουλάχιστον έχω υποστηρικτες όπως θα διάβασες στην απάντηση που έδωσα στη Zadoc. Αν λοιπόν όλοι αυτοί είναι πλανημένοι τότε τι να πω.
Τώρα σχετικά με το σύνολο των Ναϊτικών οργανώσεων, αναφέρομαι σ'αυτες τις 4 που είναι κομμάτια του αρχικού Τάγματος και που έχουν στα χέρια τους ικανά πειστήρια. Για όλα τα άλλα αρκεί να σου πω πως αν μάσεις 20 υπογραφές από φίλους σου παίρνεις στην Ελλάδα την αναγνώριση σαν σύλλογοσ με όποια επωνυμία θέλεις ακόμη και Ναϊτική. Τέτοια είναι όλα τα υπόλοιπα.

ΠύθωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 14:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω αγαπητέ Python54 ότι με αγνοείς επιδεικτικά καθώς και τις ερωτήσεις μου.

Θα επανέλθω για μία ακόμη φορά σε αυτές και ευελπιστώ πως θα τύχω άξιος της προσοχής σου.
Θα προσθέσω και μερικές ακόμη που μου δημιουργήθηκαν βέβαια.
Καθ' ότι έχω δηλώσει ότι είμαι 16 χρόνια τέκτων,(όχι σε αυτον που ίσως θα μπορούσε να ανήκει ανήκει το "κατώτερο" ον Zadok που με πολύ ευγένεια ισοπέδωσες κάτω από τους ιπποτικούς πόδας σου,θα μπορούσες να μου πεις τι αποκαλείς "αποκρυφιστικό τεκτονισμό";
Εμένα τουλάχιστον θα μπορούσες να μου εξηγήσεις,εκτός κι αν θες να με αναγνωρίσεις πρώτα,κάτι που δεν έχω καμμία αντίρρηση.

Νομίζεις πως έπειδή αναγνωρίζεσαι από το ΝΑΤΟ,τον ΟΗΕ τον Αρκτούρο και τον σύλλογο "Οι φίλοι της γάτας",είσαι "αυθεντικός" Ναίτης;

Το ότι σε αναγνωρίζουν κάποιοι Πατρειάρχες σημαίνει το ίδιο; Μα αυτοί αναγνωρίζουν όποιον τους τα ακουμπάει.

"Όλο και περισσότεροι" έρχονται στο τάγμα σου....εδώ θα σου πω ότι μέσα στα 16 χρόνια τεκτονισμού (ιπποτισμού δε πολύ περισσότερα),έχω γνωρίσει πολλούς ιππότες που είναι φίλοι και είναι από τους "μαιμού",όπως τους χαρακτηρίζεις εν ολίγοις και σε διάφορα Ιπποτικά τάγματα.
Δεν ξέρω κανέναν να ξέρει το τάγμα σου,όπως βεβαίως ούτε κι εγώ.

Δεν προσπαθω να αποδείξω ότι ανήκεις σε κάτι λάθος,ο τρόπος σου όμως δεν βοηθάει ουτε για συζήτηση μιας και στερεισαι στοιχείων ΚΑΙ εμένα δε μου λέει τίποτε.
Όπως επίσης αν χαιρεσαι που είσαι εκεί έστω κι αν είναι λάθος,είναι δικαίωμά σου και καλά κάνεις αν αυτό σε καλύπτει σαν προσωπικότητα.
Απορώ όμως που τους πιστεύεις "έτσι,επειδή σου το είπανε"
Μα όλοι αυτο λένε ξέρεις...

Κλείνοντας να σε ρωτήσω γιατι κανένα λινκ από το σάιτ που έδωσες δεν οδηγεί σε κάποια σελίδα;
Μήπως να κάνουμε ρεφενέ να το γεμίσετε λιγάκι;

Όσο για το ον Zadok αγαπητέ μου έχω να σε πληροφορήσω ότι μόνο να σε διδάξει μπορεί πολλά και όχι να διδαχθεί από εσένα.
Άκουγέ τη...θα σε ωφελήσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 14:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Gothic

Συμφωνώ ότι μπορεί και εγώ να είμαι πλανημένος. Τουλάχιστον έχω υποστηρικτες όπως θα διάβασες στην απάντηση που έδωσα στη Zadoc. Αν λοιπόν όλοι αυτοί είναι πλανημένοι τότε τι να πω.
Τώρα σχετικά με το σύνολο των Ναϊτικών οργανώσεων, αναφέρομαι σ'αυτες τις 4 που είναι κομμάτια του αρχικού Τάγματος και που έχουν στα χέρια τους ικανά πειστήρια. Για όλα τα άλλα αρκεί να σου πω πως αν μάσεις 20 υπογραφές από φίλους σου παίρνεις στην Ελλάδα την αναγνώριση σαν σύλλογοσ με όποια επωνυμία θέλεις ακόμη και Ναϊτική. Τέτοια είναι όλα τα υπόλοιπα.



Καλά...άστο αγαπητέ...άστο...κατάλαβα...
Ευτυχώς που κάποιοι μου σφυράνε και κάποια πράγματα...

Καλά να περνάς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 15:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Zadoc

Το να είναι κάποιος κάθετα αρνητικός όπως εσύ και προσβλητικός όπως η τελευταία σου παράγραφος με οδηγεί σε κάποιες σκέψεις που θα σου τις πω αν θελήσεις να εξηγηθείς καλύτερα.


Από πού κι ως πού "προσβλητικός", αγαπητέ Python54;; Δε νομίζω ότι έγραψα κάποιο χαρακτηρισμό.

Μήπως δεν έχω δικαίωμα να έχω τη δική μου άποψη ή δεν έχω το δικαίωμα να την εκφράζω;;

quote:

Τώρα το ξέρω ότι πολλά έχουν ήδη αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες. Άλλα σωστά και άλλα τροποποιημένα κατά πως βοηθούσε αυτόν ου τα έγραφε.

Πάντως μέχρι στιγμής δε μας έχεις εξηγήσει πού ακριβώς διαφωνείς και με ποιά στοιχεία τεκμηριώνεις την όποια θέση σου.

quote:

Στην πράγραφό σου περί εσωτερισμού και εσωτερικών προβλημάτων του Τάγματος το να μπερδεύουμε το Φάντη με το ρετσινόλαδο δεν στέκει. Άλλο ο Εσωτερισμός και άλλο τα εσωτερικά προβλήματα (διοικητικά και διαδικαστικά θέματα εντός του Τάγματος ήτοι μέθοδοι λειτουργίας του). Αυτό για να καταλαβαίνουμε την διαφορά των εννοιών που πιθανόν εγώ να μην το διευκρίνησα σωστά.

Χαίρομαι που το αναγνωρίζεις, αλλά μη μας ζητάς και το λόγο για "το Φάντη με το ρετσινόλαδο" όταν πρόκειται περί δικής σου ασάφειας.

quote:

Αναφέρω ότι θεωρώ μόνο 4 από τις δεκάδες οργανώσεις ως κανονικά Ναϊτικά Τάγματα γιατί αυτά προέρχονται από το Τάγμα το οποίο δυστυχώς (παντού υπάρχειένα δυστυχώς) για αυτούς τους εσωτερικούς (ήτοι διοικητικούς) λόγους το Τάγμα υπέστη μια σοβαρή διάσπαση στη δεκαετία του 1960 λόγω κακής (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) χρήσης της διοίκησης από έναν από τους ηγέτες του. Ευτυχώς σήμερα όλο και περισσότερα μέλη των άλλων τμημάτων επανέρχονται στις τάξεις του OSMTH.

Συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια αυτά.
Πάντως έρχεσαι στα λόγια μου σιγά-σιγά... κι ας προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις ότι ο τρόπος μου είναι "προσβλητικός".

quote:

Σχετικά με τα Τεκτονικά τάγματα επειδή είσαι γυναίκα (όπως τουλάχιστον αντιλαμβανομαι από όσα διαβάζω εδώ) δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις σωστή γνώση.

Κατ' αρχήν, το τί είμαι και το τί δεν είμαι, όταν κάποιος χρησιμοποιεί έναν ψηφιακό λογαριασμό σε διαδικτυακή επικοινωνία, (το 'χω ξαναγράψει) δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο.

Η Zadok είναι θηλυκό, γιατί έτσι έχω επιλέξει, αλλά εγώ που πληκτρολογώ μπορεί να είμαι οποιοσδήποτε κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Άρα δεν μπορείς να κρίνεις τί γνωρίζω και τί όχι παρά μόνον από τα όσα καταγράφω.

Κατά δεύτερον, αυτή την καραμελίτσα που την αναμασά χρόνια τώρα ο ψυχοπαθολογικός ανδρικός πληθυσμός που εγκλωβίστηκε στα τελευταία προπύργια της ανδρικής μονομανίας και εξουσιαστικής φαλλοκρατίας, καλά θα κάνεις να την πετάξεις στο διπλανό σου κάλαθο αχρήστων όταν συνομιλείς μαζί μου.


quote:
Να διευκρινήσω ότι δεν μιλώ προσβλητικά, εκτιμώ ιδιαίτερα το γυναικείο φύλο για το ότι πολλαπλά προσφέρει στην ανθρωπότητα, απλά ο Τεκτονισμός δεν επιτρέπει γυναίκες στις τάξεις του πολύ περισσότερο δε το ρεύμα του Αποκρυφιστικού Τεκτονισμού.

Αυτή την κυρία την γνωρίζεις;

Εκείνη πάντως σίγουρα δε σε γνωρίζει.

quote:

Βέβαια θα μπορούσες να έχεις κάποιες επιφανειακές γνώσεις αν έχεις περάσει από εκείνο το σύλλογο που αποκαλείται μικτή στοά, (δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν) αλλά εκ του ότι αυτός δεν αναγνωρίζεται από την Μεγάλη Ανατολή δεν έχουν τα μέλη του την ικανότητα να γνωρίζουν βαθύτερα κάποια πράγματα.

Σου έχω ήδη απαντήσει επ' αυτών. Είναι περιττό να ξεφύγουμε άλλο από το θέμα μας...

quote:
Αν όντως είσαι μέλος αυτού του συλλόγου με πολύ χαρα θα σου στείλω το συγκεκριμένο βιβλίο που σου έγραψα αν μου δώσεις τη διεύθυνσή σου.

Σου αρκεί να σου γράψω ένα ναι ή όχι δηλαδή για να μοιράσεις ή όχι ένα κείμενο τέτοιας αξίας;;

quote:

Σίγουρα θα σε βοηθήσει περισσότερο στις αναζητήσεις σου.

Εν πάσει περιπτώσει και επειδή βλέπω ότι μάλλον εσύ είσαι εκείνος ο οποίος χρειάζεται βοήθεια εν προκειμένω, το email μου είναι στη διάθεσή σου (μπορείς να το βρεις στο προφίλ του μέλους Zadok).

quote:

Επειδή όμως το θέμα μας είναι οι Ναίτες και εσύ ευθέως αμφισβητείς το Τάγμα, επέτρεψέ μου να σου αναφέρω κάποιους φορείς που όχι μόνο δεν το αμφισβητούν απεναντίας μάλιστα.
1. Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών (Το Τάγμα είναι αναγνωρισμένο επίσημα ως NGO με ειδικό καθεστώς και έχει 20μελή μόνιμη αντιπροσωπεία στα Ηνωμένα Έθνη)
2. ΝΑΤΟ (Το Τάγμα έχει μόνιμη Διοίκηση στην έδρα του οργανισμού)
3. International Peace Byreau (Διεθνές Γραφείο για την Ειρήνη. Το Τάγμα είναι ισότιμος συνεργάτης)
4. International Center fo Religion and Diplomacy (Διεθνές γραφείο για την Θρησκεία και Διπλωματία. το Τάγμα είναι μέλος του)
5. Α.Θ.Μ. ο Παπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος Β (όπως και οι προκάτοχοί του)
6. Α.Θ.Μ. ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Ειρηναίος Α (όπως και οι προκάτοχοί του)
7. Ο Λουθηρανός Αρχιεπίσκοπος Yunan των Ιεροσολύμων
8. Ο Πατριάρχης της Αιθιοπικής Εκκλησίας
9. Οι κεφαλές της Προτεσταντικής Εκλησίας
10. Το Βατικανό

Μπορώ να αναφέρω δεκάδες φορείς σε όλο τον κόσμο που αναγνωρίζουν το Τάγμα. Τώρα αν όλοι αυτοί σφάλλουν (σύμφωνα με τα όσα απορρέουν από τα γραφόμενά σου)χαίρομαι που σφάλλω μαζί τους.


Αγαπητέ μου, μήπως εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα κι επιβεβαιώνεις τις αμφισβητήσεις μου;

Από πότε αυτά τα όργανα και πρόσωπα ορίζονται ως έγκυροι () κριτές αναγνώρισης ενός ιπποτικού τάγματος;;

Φίλτατε Gothic, με κάνετε και κοκκινίζω!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 03/04/2005 15:40:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 18:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadoc

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα τα σκέλη του μηνύματός σου.
Κατ αρχάς φυσικά και αναγνωρίζω την Mrs. Elizabeth Aldworth (1693-1713)η οποία μέσα στην γυναικεία περιέργεια και πείσμα που είχε παρακολούθησε κρυφά στην Τεκτονική Στοά που στεγαζόταν στο σπίτι του πατέρα της τους δύο πρώτους βαθμούς του Τεκτονισμού. Όταν συνελήφθη από τους Τέκτονες έγιναν αρκετές συζητήσεις για το μέλλον της γιατί την εποχή εκείνη ο Τεκτονισμός ήταν ιδιαίτερα μυστικός και οι ποινές έφθαναν ακόμη και μέχρι θάνατο. Βεβαίως και πολύ σωστά δεν την τιμώρησαν γιατί ήταν ένα φωτισμένο μυαλό και θα ήταν κρίμα να χανόταν. Έτσι λοιπόν απεφασίσθη να μυηθεί επισήμως στον πρώτο βαθμό του Μαθητού και να παραμείνει στη Στοά πράγμα που έγινε αλλά ποτέ δεν έφθασε στους ανώτατους βαθμούς ούτε μετείχε στα διάφορα φιλοσοφικά εργαστήρια. Εξαίρετη προσωπικότητα που φυσικά δεν με γνωρίζει μια που γεννήθηκα 241 χρόνια μετά τον θάνατό της.
Θεώρησα προσβλητική την τελευταία εκείνη παράγραφο. Εφ όσον όπως λες δεν είχες τέτοια πρόθεση το παίρνω πίσω και το ξεχνώ. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του και να το εκφράζει αρκεί βέβαια να μην θεωρεί τους άλλους ανόητους (αυτό το τελευταίο δεν αφορά εσένα)
Ευχαρίστως να σου εξηγήσω που διαφωνώ. Όμως μήπως αυτό θα ήταν κουραστικό για τους άλλους συνομιλητές μια που θα επανέλθω σε θέματα που ήδη έχετε επί πολυ ασχοληθεί; Αν όχι τότε επειδή θα λείψω σχεδόν 20 ημέρες σε ταξίδι στο εξωτερικό αμέσως μόλις επιστρέψω μπορούμε να συνεχίσουμε εφ όσον το επιθυμείς.
Δεν ήταν δική μου ασάφεια τα εσωτερικά προβλήματα σε αντιδιαστολή με τον εσωτερισμό. Απλά όλοι μας πρέπει να θυμούμαστε ότι κάποιες λέξεις έχουν διττή σημασία. Έτσι επειδή από τα γραφόμενά σου θεωρώ ότι είσαι άτομο με βαθειά γνώση πίστεψα ότι θα αντιλαμβανόσουν τη διαφορά.
Δεν ξέρω αν έρχομαι εγώ στα λόγια σου ή αν θα έλθεις εσύ στα δικά μου. Θα το δείξει ο χρόνος. Εξ άλλου μπορεί και οι δύο να βαδίζουμε προς τον ίδιο σκοπό από διαφορετικά μονοπάτια.
Θεώρησα ότι είσαι γυναίκα γιατί έτσι παρουσιάζεσαι. Μετά από τα λόγια σου για καραμελίτσες και φαλλοκρατίες είμαι μάλλον σίγουρος. Κάνεις ένα λάθος όμως. Όπως σου είπα θαυμάζω τις γυναίκες γιατί λειτουργικά είναι ανώτερες από τους άνδρες μια που έχουν το μέγιστο χάρισμα της δημιουργίας ζωής. Η ζωή και η διημιουργία της είναι πρωταρχικό σημείο στις μυστικιστικές φιλοσοφίες. Αν έχεις προχωρήσει τόσο πολύ τότε σίγουρα καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Σχετικά με το βιβλίο φυσικά και δεν θα σου το δώσω ελαφρά τη καρδία. Απλά σου πρότεινα να σου τω δώσω ευελπιστώντας σε μία κατ ιδίαν συζήτηση για να γνωριστούμε καλύτερα (παρακαλώ μην πάει ο νους σου σε τίποτε πονηρό).
Βοήθεια χρειαζόμαστε όλοι μας προκειμένου να ανοίξουμε νέα μονοπάτια σ'αυτό που ψάχνουμε.
Όσον αφορά την αναγνώριση του Τάγματος αυτό δεν μπορεί κανείς να το αρνηθεί. Αλλά όπως έγραψα αφορά το σημερινό Ταγμα που δεν είναι εσωτερική οργάνωση.
Σ' ευχαριστώ για τα μηνύματά σου. Τα εκτιμώ ιδιαίτερα. Θα τα ξαναπούμε σε 20 περίπου ημέρες.

------------
Για να μην ξεκινήσω νέο μήνυμα δυο λέξεις μόνο για τον GOTHIC.
Τα 16 χρόνια που ανάλωσες στη Στοά μάλλον πήγαν χαμένα αγαπητέ γιατί κανείς Τέκτονας που σεβεται τον εαυτό του και που έχει φτάσει σε επίπεδο ανωτερο δεν συμπεριφέρεται έτσι σε Αδελφό. Δεν πειράζει. Στα 30 χρόνια της δικής μου θητείας στον Τεκτονισμό έχω γνωρίσει Στοές που επιτελούν σημαντικό έργο από τους πρώτους βαθμούς και άλλες που ακόμη και σε πολύ ανωτερο επίπεδο αναλίσκονται σε τετριμένα. Εγώ δεν είμαι γνώστης όπως εσύ, είμαι απλά ένας ερευνητής που ακόμη προσπαθεί.
Επέτρεψέ μου αγαπητέ Αδελφέ να μην απαντήσω σε περαιτέρω μηνύματά σου τέτοιου επιπέδου.

Φιλικά
Πύθων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 23:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλον προσπαθείς να βολέψεις τα αβόλευτα..."αδελφέ"

Ούτως ή άλλως δεν θα ασχοληθώ εγώ μαζί σου.
Έτσι κι αλλιώς έχεις ήδη κριθεί δημοσίως.

Τα υπόλοιπα...μου τα έχουν ξαναπεί.
Λυπάμαι αν ήμουν λίγο σκληρός μαζί σου αλλά δυστυχώς πρέπει να προσέχουμε τι λέμε όταν μιλάμε ως εκπρόσωποι κάποιας ομάδας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 03:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Python54, μια και θα απουσιάσεις, θα είμαι επιγραμματική, ώστε τουλάχιστον να αποκαταστήσω σε κάποια βασικά σημεία την αλήθεια. Σημεία για τα οποία θεωρώ ότι θα πρέπει τελικώς θα συμφωνήσεις, αν και εφόσον είσαι ό,τι δηλώνεις.

quote:

Κατ αρχάς φυσικά και αναγνωρίζω την Mrs. Elizabeth Aldworth (1693-1713)η οποία μέσα στην γυναικεία περιέργεια και πείσμα που είχε παρακολούθησε κρυφά στην Τεκτονική Στοά που στεγαζόταν στο σπίτι του πατέρα της τους δύο πρώτους βαθμούς του Τεκτονισμού. Όταν συνελήφθη από τους Τέκτονες έγιναν αρκετές συζητήσεις για το μέλλον της γιατί την εποχή εκείνη ο Τεκτονισμός ήταν ιδιαίτερα μυστικός και οι ποινές έφθαναν ακόμη και μέχρι θάνατο. Βεβαίως και πολύ σωστά δεν την τιμώρησαν γιατί ήταν ένα φωτισμένο μυαλό και θα ήταν κρίμα να χανόταν. Έτσι λοιπόν απεφασίσθη να μυηθεί επισήμως στον πρώτο βαθμό του Μαθητού και να παραμείνει στη Στοά πράγμα που έγινε αλλά ποτέ δεν έφθασε στους ανώτατους βαθμούς ούτε μετείχε στα διάφορα φιλοσοφικά εργαστήρια. Εξαίρετη προσωπικότητα που φυσικά δεν με γνωρίζει μια που γεννήθηκα 241 χρόνια μετά τον θάνατό της.

Λοιπόν, σωστή σε γενικές γραμμές η εξιστόρηση. Τοποθετούμαι επί των ειδικών ιστορικών ανακριβειών και μόνον (και όχι των δικών σου σχολιασμών ή εκτιμήσεων):

Σε τεύχος του περιοδικού THE BUILDER του 1920, το οποίο είναι το επίσημο περιοδικό της Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας και όπου πρωτοδημοσιεύθηκε η ιστορία της πρώτης αυτής γυναίκας, η οποία μυήθηκε στον Τεκτονισμό, αναφέρεται ότι η Λαίδη προχώρησε κανονικά στους βαθμούς και μάλιστα εκλέχτηκε και Πρόεδρος της Στοάς της, όταν συμπλήρωσε τις απαραίτητες προϋποθέσεις.

Ειλικρινά θεωρείς ότι μπορείς με βεβαιότητα να ισχυριστείς ότι δεν είχε κατακτήσει τον όποιο βαθύτερο αποκρυφιστικό δρόμο

Θα αναμένουμε την απάντησή σου...

quote:

Θεώρησα προσβλητική την τελευταία εκείνη παράγραφο. Εφ όσον όπως λες δεν είχες τέτοια πρόθεση το παίρνω πίσω και το ξεχνώ. Φυσικά ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του και να το εκφράζει αρκεί βέβαια να μην θεωρεί τους άλλους ανόητους (αυτό το τελευταίο δεν αφορά εσένα)

Χαίρομαι που λύθηκε η παρεξήγηση αυτή.

quote:

Ευχαρίστως να σου εξηγήσω που διαφωνώ. Όμως μήπως αυτό θα ήταν κουραστικό για τους άλλους συνομιλητές μια που θα επανέλθω σε θέματα που ήδη έχετε επί πολυ ασχοληθεί; Αν όχι τότε επειδή θα λείψω σχεδόν 20 ημέρες σε ταξίδι στο εξωτερικό αμέσως μόλις επιστρέψω μπορούμε να συνεχίσουμε εφ όσον το επιθυμείς.

Αν έχεις να προσθέσεις κάτι σε όσα έχουν καταγραφεί, ευχαρίστως να επανέλθουμε, όταν επιστρέψεις με το καλό.

quote:

Δεν ήταν δική μου ασάφεια τα εσωτερικά προβλήματα σε αντιδιαστολή με τον εσωτερισμό. Απλά όλοι μας πρέπει να θυμούμαστε ότι κάποιες λέξεις έχουν διττή σημασία. Έτσι επειδή από τα γραφόμενά σου θεωρώ ότι είσαι άτομο με βαθειά γνώση πίστεψα ότι θα αντιλαμβανόσουν τη διαφορά.

Το αντιπαρέρχομαι.

quote:

Δεν ξέρω αν έρχομαι εγώ στα λόγια σου ή αν θα έλθεις εσύ στα δικά μου. Θα το δείξει ο χρόνος. Εξ άλλου μπορεί και οι δύο να βαδίζουμε προς τον ίδιο σκοπό από διαφορετικά μονοπάτια.

Ίσως. Ίδωμεν...

quote:

Θεώρησα ότι είσαι γυναίκα γιατί έτσι παρουσιάζεσαι. Μετά από τα λόγια σου για καραμελίτσες και φαλλοκρατίες είμαι μάλλον σίγουρος. Κάνεις ένα λάθος όμως. Όπως σου είπα θαυμάζω τις γυναίκες γιατί λειτουργικά είναι ανώτερες από τους άνδρες μια που έχουν το μέγιστο χάρισμα της δημιουργίας ζωής. Η ζωή και η διημιουργία της είναι πρωταρχικό σημείο στις μυστικιστικές φιλοσοφίες. Αν έχεις προχωρήσει τόσο πολύ τότε σίγουρα καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Τελικά, συγγνώμη αν σε προσβάλω, αλλά δείχνεις άπειρος σε διαδικτυακά θέματα!
Αν σε κατανοώ πάντως, σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό πάντα, καταρρίπτεται ο αρχικός συλλογισμός σου ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να προσεγγίσουν αυτά τα πεδία.

quote:

Σχετικά με το βιβλίο φυσικά και δεν θα σου το δώσω ελαφρά τη καρδία. Απλά σου πρότεινα να σου τω δώσω ευελπιστώντας σε μία κατ ιδίαν συζήτηση για να γνωριστούμε καλύτερα (παρακαλώ μην πάει ο νους σου σε τίποτε πονηρό).

Πολύ ωραία. Θα αναμένω ειδοποίησή σου λοιπόν...

quote:

Βοήθεια χρειαζόμαστε όλοι μας προκειμένου να ανοίξουμε νέα μονοπάτια σ'αυτό που ψάχνουμε.
Όσον αφορά την αναγνώριση του Τάγματος αυτό δεν μπορεί κανείς να το αρνηθεί. Αλλά όπως έγραψα αφορά το σημερινό Ταγμα που δεν είναι εσωτερική οργάνωση.
Σ' ευχαριστώ για τα μηνύματά σου. Τα εκτιμώ ιδιαίτερα. Θα τα ξαναπούμε σε 20 περίπου ημέρες.

Κι εγώ σ' ευχαριστώ για τη συζήτηση.

Επέτρεψέ μου ένα τελευταίο σχόλιο:

Αν ο φίλτατος Gothic δε συμπεριφέρεται ως αρμόζει σε έναν άλλο Τέκτονα κατά την άποψή σου, μήπως εσύ, που όπως δηλώνεις, είσαι παλαιότερος, θα έπρεπε να τον βοηθήσεις, αντί να τον κακίζεις;

Άσχετα με τον τρόπο, έθεσε κάποια ενδιαφέροντα ερωτήματα, στα οποία θα επιθυμούσα και εγώ να απαντήσεις, μόλις μπορέσεις...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pikos Apikos
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 02:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pikos Apikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kai καποιες ερωτησεις απο εναν μη τεκτωνα αμ επιτρεπεται φυσικα¨
Καταρχην τι ενοειται οταν λετε μονιμη αντιπρωσωπεια σε ΟΗΕ και ΝΑΤΟ?
2)Ως Ναιτες ειναι προυποθεση να ειναι και τεκτονες?
3)Οσον αφορα τους Ναιτες ειχαν σχεση με την αρχιτεκτονικη οπως οι Διονυσιακοι Τεχνιτες
4) Γιαποιο λογο γυναικες δε γινονται δεκτες.Στο τελευτεο θα ηθελα μια πιο ολοκληρωμενη απανντηση απο το "λογω παραδοσης" εκτος αν ειναι κατι απροσιτο για εμας που δεν ειμαστε τεκτονες
5)Για ποιο λογω η ομιλια του κυριου Μαρτη σχετικα με το Μακεδονικο εγινε θεμα αφου και αλλες φορες τεκτονες εκφραστηκαν πολιτικα(π.χ. Κολωκοτρωνης,Καποδιστριας Βενιζελος κλπ κλπ κλπ αν ειναι δυνατον τοσοι πολιτικοι τεκτωνες)
5)Οσον αφορα το συγχρονο αστικο κρατος και τις τρεις εξουσιες,διαβαζοντας τον Παικ γραφει οτι αντιπροσοπευουν την κρυφη πλευρα του Λιθου.Δηλαδη εξυπονοειται οτι τεκτονικη ειναι η δομη της αστικης δημοκρατιας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 02:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Pikos Apikos,

εδώ το θέμα δεν αναφέρεται στον Τεκτονισμό, αλλά στους Ναΐτες.

Θα προσπαθήσω λοιπόν, να σου απαντήσω επιγραμματικά και να επικεντρωθώ σε ότι αφορά στο θέμα.

quote:
Καταρχην τι ενοειται οταν λετε μονιμη αντιπρωσωπεια σε ΟΗΕ και ΝΑΤΟ?

Αυτό θα στο απαντήσει μάλλον ο Python54 όταν επιστρέψει, μια και εκείνος το ανέφερε.
Από την άλλη μεριά, για να είμαι ειλικρινής, δεν καταλαβαίνω τί σε προβληματίζει σε αυτή τη δήλωση. Νομίζω ότι είναι αρκετά σαφής. Τέλος πάντων...

quote:
2)Ως Ναιτες ειναι προυποθεση να ειναι και τεκτονες?

Αυτά τα έχουμε απαντήσει σε άλλες σελίδες του θέματος, το οποίο θα σου συνιστούσα να μελετήσεις, εφόσον το θέμα σε ενδιαφέρει.

Επιγραμματικά θα έλεγα, ότι για κάποια Τάγματα είναι προϋπόθεση η Τεκτονική ιδιότητα ώστε να αναγορευθεί κάποιος Ναΐτης ιππότης και σε κάποια άλλα όχι.

quote:
3)Οσον αφορα τους Ναιτες ειχαν σχεση με την αρχιτεκτονικη οπως οι Διονυσιακοι Τεχνιτες

Επίσης έχει συζητηθεί στις προηγούμενες σελίδες.

Στις δύο προηγούμενες ακριβώς, θα βρεις και μία ανάλυση σε σχέση με την ελληνική παράδοση.

quote:
4) Γιαποιο λογο γυναικες δε γινονται δεκτες.Στο τελευτεο θα ηθελα μια πιο ολοκληρωμενη απανντηση απο το "λογω παραδοσης" εκτος αν ειναι κατι απροσιτο για εμας που δεν ειμαστε τεκτονες

Όπως εξήγησα πιο πάνω στον Python54 είναι μύθος το γεγονός ότι δε γίνονται δεκτές γυναίκες στον τεκτονισμό.

Εξάλλου, οι γυναίκες μέχρι και πρόσφατα (μεταπολεμική περίοδο του 20ου αιώνα) δε συμμετείχαν σε καμμία κοινωνική εκδήλωση από μόνες τους.

Τα υπόλοιπα είναι θέμα παράδοσης καθαρά και δεν υπάρχει άλλος λόγος παρά μόνον στο μυαλουδάκι κάποιων...

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν Τάγματα τα οποία δεν είναι μεικτά.

Ενημερωτικά, υπάρχουν και αμιγώς γυναικεία Τάγματα, εκτός από τα αμιγώς ανδρικά.

quote:
5)Για ποιο λογω η ομιλια του κυριου Μαρτη σχετικα με το Μακεδονικο εγινε θεμα αφου και αλλες φορες τεκτονες εκφραστηκαν πολιτικα(π.χ. Κολωκοτρωνης,Καποδιστριας Βενιζελος κλπ κλπ κλπ αν ειναι δυνατον τοσοι πολιτικοι τεκτωνες)

Ποιός είναι ο κύριος Μάρτης; Ούτε που τον έχω υπ' όψιν!

quote:
5)Οσον αφορα το συγχρονο αστικο κρατος και τις τρεις εξουσιες,διαβαζοντας τον Παικ γραφει οτι αντιπροσοπευουν την κρυφη πλευρα του Λιθου.Δηλαδη εξυπονοειται οτι τεκτονικη ειναι η δομη της αστικης δημοκρατιας?

Ο Πάικ γράφει αλληγορικά κάποια πράγματα. Μην τα παίρνεις κυριολεκτικά.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 03:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pikos Apikos
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 00:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pikos Apikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη Zadok
ευχαριστω καταρχην για την απαντηση
Οσον αφορα το ΝΑΤΟ δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχουν μελη εσωτερικων ταγματων εκει
Αυτη η ερωτηση ειναι μαλλον για τον Πυθωνα54
Οσον αφορα την ομιλια του κυριου Μαρτη ηταν μια ομιλια για το Μακεδονικο και η αφορμη για τη δημιουργια της Εθνικης Μεγαλης Στοας(τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει)Ευχαριστω παντως για το χρονο σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 02:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aγαπητη Zadok
ευχαριστω καταρχην για την απαντηση

Να 'σαι καλά, αγαπητέ Pikos Apikos!

quote:
Οσον αφορα το ΝΑΤΟ δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχουν μελη εσωτερικων ταγματων εκει

Θα έπρεπε να προσέξεις ότι ο Python54 διευκρίνισε πως αναφέρεται σε συγκεκριμένο Ναϊτικό Τάγμα, το οποίο ΔΕΝ έχει εσωτερικό χαρακτήρα.

quote:
Αυτη η ερωτηση ειναι μαλλον για τον Πυθωνα54

Αναμένουμε για τα περαιτέρω λοιπόν...

quote:
Οσον αφορα την ομιλια του κυριου Μαρτη ηταν μια ομιλια για το Μακεδονικο και η αφορμη για τη δημιουργια της Εθνικης Μεγαλης Στοας(τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει)Ευχαριστω παντως για το χρονο σου

Θα το ερευνήσω αυτό το οποίο γράφεις, διότι δε μου θυμίζει τίποτε το όνομα.

Αν γνωρίζεις λεπτομέρειες, θα ήθελα να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα για να μην αναλώσουμε άλλο χώρο σ' αυτό το θέμα.

Πάντως, αν θυμάμαι καλά τα γεγονότα γύρω από τη δημιουργία της Εθνικής Μεγάλης Στοάς και το συμβάν τότε σχετικά με το Μακεδονικό, το ζήτημα αφορούσε, κατά την ταπεινή μου άποψη, σε ατυχείς χειρισμούς από τη μία πλευρά και σε "ερμηνεία" από την άλλη.

Ερασιτεχνισμοί, οι οποίοι δεν τιμούν κορυφαίους τεχνίτες της Τέχνης των Τεχνών.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/04/2005 02:26:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 02:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZADOK επειδη καποιοι με αναγνωριζουν ως κατι, εδω και 37 χρονια (απο το 1968) κι επειδη αυτα τα γεγονοτα στα οποια αναφερεστε τα εχω ζησει και δεν τα εχω απλως ακουστα, επετρεψε μου να σου πω πως ουτε η δικη σου συμπεριφορα(οπως και καποιων αλλων αυτοαποκαλουμενων Τεκτονων) τιμουν την Βασιλικη Τεχνη. Μαλλον την εκθετουν και λυπαμαι που στο λεω γιατι γνωσεις εχεις, αλλα απο τη ΓΝΩΣΗ μεχρι τη ΣΟΦΙΑ υπαρχει μακρυς δρομος που οφειλεις να διανυσεις.

Το ελαφρυντικο στη δικη σου περιπτωση αλλα και αλλων εδω μεσα ειναι οτι εισαι νεα σε καθε ειδους ηλικια και το αιμα βραζει.

Πριν μου ανταπαντησεις θυμισου οτι ΔΥΣΤΥΧΗΣ ΠΑΡ ΗΜΙΝ κλπ κλπ κλπΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 03:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσιμπάει σήμερα, τσιμπάει...

Όπως νομίζεις λοιπόν, αγαπητέ.

Δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να σου απαντήσω όπως σου αρμόζει και ελπίζω να το σεβαστείς, αν επιθυμείς κι εσύ να παραμείνεις ευτυχής, όπως εγώ.

"ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΜΗ ΔΙΔΑΣΚΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ."

Μάκια...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/04/2005 03:25:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 03:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZADOK δεν εχω σκοπο να σε στεναχωρησω ουτε να σε πικρανω. Μπορει να εισαι ο καλλιτερος ανθρωπος στη γη. Κρινω με βαση τη διαδικτυακη σου συμπεριφορα στην "αγορα" (forum).

Αν παντως θελεις να μου απαντησεις "οπως μου αρμοζει", υπαρχει και το ηλεκτρονικο ταχυδρομειο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 03:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ZADOK δεν εχω σκοπο να σε στεναχωρησω ουτε να σε πικρανω. Μπορει να εισαι ο καλλιτερος ανθρωπος στη γη. Κρινω με βαση τη διαδικτυακη σου συμπεριφορα στην "αγορα" (forum).

Ευχαριστώ για την "ευγένεια", αν και εκείνος που θα πρέπει να πικράθηκε μάλλον θα είσαι εσύ.
Λυπάμαι που σε πήραν τα "σκάγια" λοιπόν.

Επί τη ευκαιρία, μια και πρόσφατα "μυήθηκες" στην αγορά αυτή και δεν γνωριζόμαστε, ας σου ξεκαθαρίσω, ότι δεν στεναχωριέμαι τόσο εύκολα, αφού όσο καιρό συμμετέχω είμαι αυτή που είμαι για τον εαυτό μου και για όποιον του/ης αρέσω και θεωρεί ότι αξίζει να συζητά μαζί μου.
Είναι δικαίωμά σου να μην είσαι ένας από αυτούς αν το επιλέγεις, αλλά εσύ δεν έγραψες τα λόγια του Ηράκλειτου ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΑΤΗΡ ΠΑΝΤΩΝ κάπου αλλού

Καθείς εφ ω ετάχθη λοιπόν φίλτατε.

Τα υπόλοιπα ιδιαιτέρως...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 04:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εκει που εισαι ημουνα κι εδω που ειμαι θα ρθεις" ΖΑDOKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 04:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ακόμα δεν έχεις συμβιβαστεί με την ιδέα ότι κανείς δε μαθαίνει μέσα από την εμπειρία του άλλου

Σου αφιερώνω ένα τραγουδάκι λοιπόν:

Άσε με να κάνω λάθος

Στίχοι: Ανδρέας Τσιλιφώνης
Μουσική: Ανδρέας Τσιλιφώνης
Ερμηνευτής: Βασίλης Παπακωνσταντίνου


Άσε με να κάνω λάθος
Μην μου λες πως ειν' ντροπή
Άσε με να βρω μονάχος
Ποιο το τέλος ποια η αρχή
Άσε με μονάχο μου να νιώσω
Την ουσία μέσα σ' όλα που 'χεις πει
Αν αντίρρηση μου φέρεις
Θα θυμώσω και το ξέρεις
Αν με χάσεις αιτία θα 'σαι εσύ

Άσε με να κάνω λάθος
Άσε με να κούραστώ
Άσε με να 'ρθω μονάχος
Και συγνώμη να σου πω
Έχω μπόλικο καιρό να κοροϊδεύω
Κάθε λέξη, κάθε έννοια και σκοπό
Έχω όρεξη πολύ να αλητεύω
Κι ας μη ξέρω για τι ψάχνω ή τι θα βρω

Μη μου λες για εξερευνήσεις
Και για χώρες μακρινές
Μη μου λες για κατακτήσεις
Και για μαζικές δομές
Πες μου μόνο πως περνούν τη νύχτα
Με δυο φίλους σ' ένα υπόγειο σκυφτό
Η σειρήνα πάνω ουρλιάζει
Και η σύριγγα αδειάζει
Και το αίμα χύνεται ζεστό

Άσε με να κάνω λάθος
Άσε με να δω καλά
Άσε με να βρω μονάχος
Τι μου παίρνει τα μυαλά
Άσε με να σου σφυρίξω στο σκοτάδι
Ένα γνώριμο παλιό σκοπό
Άσε με να σου γεμίσω κάποιο βράδυ
Τα κενά με μουσική, rock'n'roll που συμπαθώ

Άσε με να κάνω λάθος
Μη παριστάνεις το Θεό
Δεν μ' αρέσουν οι σωτήρες
Δε γουστάρω να σωθώ
Δεν πειράζει αν μετά θα μετανιώσω
Δεν τρέχει τίποτα αν διπλά θα κουραστώ
Δεν με νοιάζει απαγοήτευση αν νιώσω
Αφού ξέρω πώς έπαιξα και 'γω

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 04:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΩ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΧΑΣΑΤΕ!!

ΕΓΩ ΚΕΡΔΙΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ !!

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑ!!!!

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΑ ΜΎΑΛΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΚΟ Ε?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 04:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν θα φύγεις, θα ησυχάσουμε από διπλά, τριπλά και τετραπλά μηνύματα τα οποία στέλνεις και μετά τα σβήνεις!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 13:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ZADOK επειδη καποιοι με αναγνωριζουν ως κατι, εδω και 37 χρονια (απο το 1968) κι επειδη αυτα τα γεγονοτα στα οποια αναφερεστε τα εχω ζησει και δεν τα εχω απλως ακουστα, επετρεψε μου να σου πω πως ουτε η δικη σου συμπεριφορα(οπως και καποιων αλλων αυτοαποκαλουμενων Τεκτονων) τιμουν την Βασιλικη Τεχνη. Μαλλον την εκθετουν και λυπαμαι που στο λεω γιατι γνωσεις εχεις, αλλα απο τη ΓΝΩΣΗ μεχρι τη ΣΟΦΙΑ υπαρχει μακρυς δρομος που οφειλεις να διανυσεις.

Το ελαφρυντικο στη δικη σου περιπτωση αλλα και αλλων εδω μεσα ειναι οτι εισαι νεα σε καθε ειδους ηλικια και το αιμα βραζει.

Πριν μου ανταπαντησεις θυμισου οτι ΔΥΣΤΥΧΗΣ ΠΑΡ ΗΜΙΝ κλπ κλπ κλπ




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 13:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας και αγαπητε Peter Gore είσαι ο "Τέκτων" των "Τεκτώνων"....και μιας και "μασάς την τεκτωνική καραμέλα" περί ηλικίας,κάτι που τόσοι άλλοι όμοιοί σου,"ων ουκ έστιν αριθμός" κάνουν,καταρακώνοντας τον υπέροχο αυτό θεσμό,...δε μας λες τι είναι η Βασιλική Τέχνη και ποία η σχέσις του τεκτονισμού με αυτήν;

Εάν είσαι ό,τι λες,(λέω... "εάν"), ΕΓΩ προσωπικά δεν σε ανγνωρίζω ως ΤΙΠΟΤΕ.

Επειδή προσέβαλες γενικώς και αορίστως αυτά "κύριε".

Δεν θα δώσω βέβαια συνέχεια σε ό,τι κι αν απαντήσεις αλλά προσπάθησε σε παρακαλώ να αμαυρώσεις μόνον το άτομό σου αυτή τη φορά και όχι θεσμούς που δεν είσαι ικανός να αγγίξεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 21:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 21:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LACTA Η ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ

quote:

ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


ΖΗΤΩ ΟΙ ΦΡΑΜΑΣΩΝΟΙ, ΚΑΤΩ ΤΟ 1318, ΚΑΤΩ Ο ΡOΖΕΝ ΚΡΟΟΥΤΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 00:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ρε για να μην διαβάζω τα Topic τόσες μέρες τι χάνω !!!

Μία ώρα μου πήρε να διαβάσω το τι έχει γραφτεί.

Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως με όλους αυτούς τους διάλογους από μυημένους μαθαίνουμε και εμείς οι αναγνώστες.

Η απορία μου είναι πως τόσο καιρό εδώ μέσα ψάχναμε τους Μασόνους με το φακό και επειδή δε τους βρίσκαμε κρεμάγαμε ταμπέλες δεξιά και αριστερά και τώρα όπου και να κοιτάξεις υπάρχει και ένας μασόνος που εναντιώνεται σε κάποιο άλλο μασόνο !!!!

Άντε ρε θρύλε γερά με τσαμπουκά !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Νικάν ή Θνήσκην !!!!!! (Απο την επανάσταση μου έμεινε αυτό)
Και οι Ναΐτες κόκκινα άσπρα φόραγαν !!!!!!!!!!!!!!!!



TERRIBILIS EST LOCUS ISTE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stab
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 20:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stab  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε stab δεν κατανοώ το πνεύμα σου...θα ήθελες να μας πεις πόσο χρονών είσαι;

Όπως επίσης θα ήταν καλύτερα να έκανες μία προσπάθεια να γράφεις ελληνικά και όχι greeklish,διότι είναι πολύ κουραστικό.

Καλώς ήλθες πάντως...


Αγαπητε φιλε δεν ειθελα να φανο αγγενις απλα λιγι ευγγενικι πλακα με τον τροπο τον δικο μου εκανα,μπορι να μην τα εγραψα σοστα τες παν
συγνομη απο ολους!
οσο απο ιλικια ειμαι 35 αν και δεν πεζει κανενα ρολο
παρακολουθο το θεμα σας και ιλικρινα με εχετε εντιποσιασι σας βρισκο αρκετα διαβασμενους.αντιθετος εγο απλα εχο διαβασι διαφορα σκορπια κεφαλεα και σιγουρα ειναι μπερδεμενα στο κεφαλι μου !!
ελπιζο να μαθο απο εσας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 17:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Μετά από σχεδόν 25 ημέρες απουσίας επανήλθα. Διαπιστώνω ότι δεν έχει γίνει μεγάλη συζήτηση στο θέμα και μάλιστα καλύτερα να μην χαρακτηρίσω κάποιες από τις απαντήσεις.
Αγαπητή ZADOC αν θέλεις να συνεχίσουμε την συζήτηση απάντησέ μου και κάνε τις ερωτήσεις σου. Θα σου απαντήσω όσο μπορώ.
Καλό Πάσχα σε όλους.

ΠύθωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 17:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλτατε Gothic, με κάνετε και κοκκινίζω!


"Και η Κύπρος στην Ελλάδα δίνει 12 βαθμούς"


HOME SWEET HOMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Piri Reis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 14:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Piri Reis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί άραγε μόλις εμφανίστηκε ο Python54 εξαφανίστηκαν όλοι; (Και ο Python54 μαζί.)

Η σχέση Ναϊτών – Τεκτόνων έχει απασχολήσει πολλούς αλλά εκτός από ενδείξεις για την ταύτισή τους, δεν υπάρχουν αποδείξεις.

Εκείνο που έχει ενδιαφέρον είναι η αναγνώριση του ναϊτικού έργου από διάφορα σύγχρονα τάγματα, τα οποία έχουν θεσπίσει στην κλίμακά τους και το σχετικό ιπποτικό – ναϊτικό βαθμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy