ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thebest20
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 19:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thebest20
kalispera,prin apo liges meres graftika sto forum kai einai poly endiaferonta osa lete!!!8a sas pw ki egw tin empeiria mou!imoun sto spiti mou stin athina,koimomoun sto saloni me ti mana mou,egw se rantzo ayti ston kanape (ss:vafame to spiti mas)...ksafnika ksipnwntas apotoma apo ena oneiro eniwsa gia liga deyterolepta (i klasmata deyteroleptou) apostasiopiimenos apo to swma mou+istera emeina akinitos sto krevati mporwntas mono na anoigokleisw ta matia (en tw metaksi i tv epaize kati periergo-akougotan mia periergi mousiki-tromaktiki...den kserw an itan simptwma aytou pou epatha i an epaize kanonika ayto)....itthela na xamilwsw tin tv,den mporousa,gia mia stigmi nomisa oti imoun nekros,istera otan siniltha apo ayto kai xamilwsa tin tv diapistwsa oti epaize sto mega mia tainia,alla den akougotan i mousiki pou akouga prin!leyte na einai simptwma astrikis provolis?8elw na mou ksekatharisete an ginetai sxetika k me to lucid dream...vriskesai se pragmatika meri ti stigmi pou diadramatizontai gegonota?h mipws ftiaxneis to oneiro opws 8es esy?an einai etsi egw exw ftiaksei polles fores to oneiro mou opws 8elw!prokeitai gia simptwma astrikis provolis????eyxaristw kai perimenw apantisiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
turbos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 19:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους turbos
kalispera paidia.
thelo ti voithiasas gia to pos tha petixo mia astriki provoli.
to mono pou exo petixei einai na moudiaso to soma mou apo ti mesi kai kato giauto thelo voithia.
(sas parakalo min mou peite na pio kafe i kati tetoio giati den pino)
euxaristoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thebest20
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 20:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thebest20
den katalavainw giati 8elete toso poly na petixete astriki provoli?den fovaste?egw lew na to afisete na er8ei apo mono tou!einai sigouro oti 8a tromaksete!alloi vlepoun perierges ontotites!skefteite to ayto!den iparxei tipota kalitero apo ti zwi!egw otan epatha ayto pou epatha fobithika tromera!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
turbos
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 20:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους turbos
Apla theloume (ego toulaxiston) na niosoume mia diaforetiki empeiriaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 20:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητοί zentka, thebest20 & turbos, θα σας παρακαλούσα να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι λατινικούς στα μηνύματα σας ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση τους.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thebest20
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 21:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thebest20
Οκ τότε!τη δική μου εμπειρία μήπως κάποιος μπορεί να την εξηγήσει??????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 15:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ thebest20, διάβασα την εμπειρία που μοιράστηκες μαζί μας.
Σχετικά με το όλο συμβάν θα μπορούσε να είναι το προκαταρκτικό στάδιο κάποιας ακούσιας αστρικής προβολής.
Ο ήχος που άκουγες για παράδειγμα κατά την διάρκεια αυτής της εμπειρίας, θα μπορούσε να είναι λόγω της λεγόμενης αστρικής ακοής.
Θα μπορούσε πάλι το όλο συμβάν να οφείλεται στη λεγόμενη υπνοπαράλυση.

Σχετικά με το lucid dreaming, θα μπορούσες να διαβάσεις το σχετικό topic (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Συνειδητό Ονείρεμα



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zentka
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 19:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zentka
οκ στα ελληνικα λοιπον! θελω πολυ να κανω αστρικη προβολη. ειναι αληθεια πωσ χρησιμοποιειται απο γιατρουσ σε ασθενεισ σε ψυχιατρεια ακριβωσ γιατι μετα απο αυτη την εμπειρια εχεισ υπεροχα συναισθηματαμ γαληνια; αυτο διαβασα στο βιβλιο που ανεφερα την προηγουμενη φορα. και γω μεχρι το σημειο που μουδειαζει το σωμα μου εχω φτασει. πρεπει να μπορεισ να αυτοσυγκεντρωθεισ για να τη πετυχεισ; αν ειναι ετσι δε θα τη πετυχω ποτε εκτοσ αν απομονωθω τελειωσ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
n1stargirl
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 03:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n1stargirl
Γεια σας..!!! Πραγματικά διαβάζω αυτό το φορουμ απ΄το 2002 νομίζω, ή 2003.... Ήμουν όμως μικρότερη τοτε και πίστευα πως δεν ειναι για μένα αυτα και δεν επρεπε να ασχολούμαι...Τώρα είμαι 18..!!!
Εγώ έχω παθει αυτό που αναφέρετε γύρω στις 6 φορές χωρίς να το επιδιώκω....απο τις οποίες μόνο τις τρεις βγήκα απ'το σώμα μου.
Η τελευταλια ήταν και η χειρότερη, απο τότε προσευχομουν συνεχεια και κοιμόμουν πάντα με καποιον απ΄το σπίτι. Δεν θέλω να πολυλογώ, γιάυτό τηα σας πω μόνο την τελευταία ιχχχχχ μόνο που τη θυμάμαι...
Φοβήθηκα να το πω και όταν το ειπα στην οικογένεια μ ειπαν πως ήταν ενα κακό όνειρο ( μπλα, μπλα...) αντε να καταλάβουν αυτοι....
Λοιπον αρχικά ένοιωσα ένα τέτοιοοοοοο τράνταγμα, και το σώμα μου κουνιόταν δεξιά-αριστερά με τέτοια δυναμη, δεν κανω πλάκα, σαν να ένοιοθα την ψυχή μου να πιέζεται για να βγει έξω...και ήταν εκεί ένοιωθα κάτι κακό το έβλεπα ( δεν είμαι τρελη :$)και δεν εκανα τίποτα απλώς το άφησα να δω τι θα γίνει...ώσπου το σώμα μου παρέλησε, ήθελα να φωνάξω και δεν μπορούσα...ηρέμησα και συνειδητοποίησα οτι ήμουν στο ταβάνι και με κοιτούσα που κοιμόμουν...!!! What the????και απο εκεί που είμαι στο ταβάνι φέυγω με μία ταχύτητα.......σένα μέρος θεέ μου...κατι μορφές... ένας δρόμος..ένα φανάρι, κι ένασ γέρος με κατι μαύρους κύκλους κάτω απ'τα μάτια που άρχισε να μου φωνάζει να με τραβάει, κι εγω φώναζα και αρχιζα να λέω την προσευχή μου και αυτοσ μου έλεγε να σταματήσω, κι όσο την έλεγα τόσο με πείραζε αυτός, όσπου
κάπου στα μέσα επέστρεψά γύρισα αμέσως και δεν μπορούσα να κουνηθώ απλώς να κοιτάω, και κοιτούσα το ρολόι, τα ρουχα στο γραφείο τα πάντα, δεν ήταν όνειρο μετά απο λίγα δευτερόλεπτα κατάφερα να κουνίσω το χέρι μου...μετά πήγα να πιώ νερό και πήγα ξανά για ύπνο...παιδιά, λίγο μετά άρχισα πάλι να παραλύω...είπα την προσευχή μου..κοιμήθηκα...αυτά..συγνώμη αν σας έπριξα αλλά ήθελα να το πω κάπου που δεν θα με θεωρούσαν φαντασιόπληκτη...thanks...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 12:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή n1stargirl, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις των Forums του Esoterica!

Σύμφωνα με τις περισσότερες εσωτερικές διδασκαλίες, κατά την διάρκεια του ύπνου μας η συνείδηση του ατόμου μεταβαίνει από το φυσικό πεδίο στο αστρικό ή αλλιώς πεδίο των συναισθημάτων.
Σε αυτό βρίσκονται οι σκεπτομορφές μας, οι επιθυμίες μας, οι φόβοι μας, τα συναισθήματα μας κτλ.
Πέρα λοιπόν από τις δικές μας επιθυμίες βρίσκονται κι οι επιθυμίες της υπόλοιπης ανθρωπότητας - ανάμεσα σ' όλα τα άλλα που βρίσκονται σ' αυτό όπως πχ οι ψυχές αυτών που έχουν φύγει από το φυσικό πεδίο, οι ψυχές αυτών που περιμένουν να ενσαρκωθούν σ' αυτό, αστρικά κελύφη κ.α.
Η εμπειρία σου μπορεί να οφείλεται όντως σε μια αστρική προβολή ή σε κάποιον πολύ έντονο εφιάλτη κτλ.

Θα σου πρότεινα πάντως να μην φοβάσαι ό,τι κι αν συνέβη.
Ο φόβος άλλωστε δεν θα σε ωφελήσει αλλά μπορεί να σε "ακινητοποιήσει" περισσότερο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
n1stargirl
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 15:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n1stargirl
Φίλε, Dying_Incubus
Αν και είμαι σχετικά μικρή, έχω ασχοληθεί αρκετά μ'αυτο το θέμα....
Ατελείοτες ώρες διάβαζα αφού βέβαια μου είχαν συμβει, 5 φορές...
Το θέμα είναι πως υπάρχουν δύο εκδοχές:
α) Όλα αυτά να είναι παιχνίδια του μυαλού με το υποσυνείδητο...οπότε δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα...
β) Η άλλη όμως, είναι πως αυτό συμβαίνει σένα άλλο επίπεδο, και αυτό δέχεται και η εκκλησία...Σίγουρα όλο αυτό δεν γίνεται με τη ΄΄συνένεση''
Του Θεού...(πως εξηγείται σε αρκετά άτομα όταν κάνουν την προσευχή τους φεύγει..?..) Αυτόπου λέω είναι πως καλό είναι να ψάχνουμε και να αναζητούμε την αλήθεια, όχι όμως να το δοκιμάζουμε...
Είχα ακούσει έναν παπά να μιλάει όταν υπήρχε θέμα για τον Σατανισμό
Και σε ένα σημείο ανέφερε τα συμπτώματα της αστρικής προβολής χωρίς όμως να πει πως λέγεται...παιδιά ανατρίχιασαααα, το περιέγραφε έτσι ακριβώς όπως είναι, και κανένας στο πλατό δεν τον καταλάβαινε....Αφού τελείωσε με την περιγραφή, είπε αυτό και έμεινα παγοκολόνα: ''...Αυτό είναι ο διάβολος, και όταν βλέπεις τα πάντα γύρω σου και το σώμα σου, το οποίο δεν μπορεί να αντιδράσει, όταν νοιώθεις τρανταγμούς και να σε παίρνουν απ'το σώμα σου, όταν ουρλιάζεις για βοήθεια και δεν βγαίνει φωνή, αυτό ειναι η κόλαση......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
n1stargirl
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 15:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n1stargirl
Ά και να σε ρωτήσω...Εσύ εισαι ο κώστας που έγραφε παλιά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El_Kei
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 15:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El_Kei
quote:

Η εμπειρία σου μπορεί να οφείλεται όντως σε μια αστρική προβολή ή σε κάποιον πολύ έντονο εφιάλτη κτλ.
Θα σου πρότεινα πάντως να μην φοβάσαι ό,τι κι αν συνέβη.
Ο φόβος άλλωστε δεν θα σε ωφελήσει αλλά μπορεί να σε "ακινητοποιήσει" περισσότερο.


Σε αυτό έχει δίκιο ο φίλος Dying_Incubus..
Ο φόβος δεν είναι και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.. Καλύτερα να χαλαρώσεις και να προσπαθήσεις να το ελέγξεις..

Φίλε Dying_Incubus ακόμα και Α.Π. να μην ήταν, παίζει να ήταν συνειδητό ονείρεμα;
Μιας και έκανε κάποιες ενέργειες μέσα στο "όνειρο" αυτό..

..o,ti de fenetai, de symenei pws den yparxei..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 13:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή μου n1stargirl, δεν είμαι ο Κώστας.
Από την αρχή που μπήκα στις Συζητήσεις του Esoterica έχω αυτό το ψευδώνυμο και το πραγματικό μου όνομα είναι διαφορετικό.

Σχετικά με την περιγραφή του ιερέα που έτυχε να ακούσεις, πιστεύω πως δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Σύμφωνα με αρκετές εσωτερικές διδασκαλίες, το ηλιακό μας σύστημα αποτελείται από 7 πεδία.
Το πρώτο είναι το φυσικοαιθερικό - αυτό δηλαδή στο οποίο δρούμε τώρα - και το αμέσως επόμενο είναι το αστρικό.
Το κάθε πεδίο αποτελείται από 7 υποπεδία, έχουμε δηλαδή συνολικά 49 υποπεδία.

Όσον αφορά το αστρικό πεδίο, στο βιβλίο της Annie Besant "Αστρικός κόσμος" - θα σου πρότεινα να το διαβάσεις - αναφέρεται ότι το 7ο (κατώτερο) υποπεδίο του αστρικού έχει αρκετές ομοιότητες με αυτό που στην Χριστιανική θρησκεία ονομάζεται Κόλαση.
Σ' αυτό εδρεύουν οι ψυχές των ανθρώπων οι οποίοι ήταν αρκετά "κακοί", ελέγχονταν πλήρως από τα πάθη τους και δεν είχαν εξελιχθεί καθόλου ως ψυχές κτλ.
Οπότε σκέφτομαι ότι μπορεί ο ιερέας να είχε αυτό κατά νου κατά την περιγραφή του ή να είχε ελλιπείς πληροφορίες.
Σε καμία περίπτωση δεν θα παρομοίαζα την αστρική προβολή και τα προκαταρκτικά της στάδια με τον Σατανισμό.
Είναι μια αυθαίρετη αλλά κι αστήρικτη θέση κι ελπίζω να ήταν τυχαία η παρομοίωση του...

Το θέμα όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ - δεν έχω κάνει αστρική προβολή οπότε δε μιλάω εμπειρικά - είναι πως για να δοκιμάσεις να κάνεις κάτι τέτοιο, θα πρέπει να έχεις καταλάβει ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι που σε ωθούν προς τα κει.
Τι είναι πχ αυτό που κάνει έναν άνθρωπο να θέλει να κάνει μια αστρική προβολή?
Τι θα αποκομίσει από αυτήν του την προσπάθεια ή εμπειρία?
Κατά πόσο είναι προετοιμασμένος ώστε να επιχειρήσει μια συνειδητή έξοδο προς αυτό?

Φίλε El_Kei, δε νομίζω να ήταν συνειδητό ονείρεμα η εμπειρία που μας αναφέρει η αγαπητή n1stargirl διότι αφενός το περιγράφει σα να μην ήταν όνειρο κι αφετέρου κατά την διάρκεια της εμπειρίας αυτής είχε κάποια συνειδητότητα αλλά όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Στο συνειδητό ονείρεμα πχ καταλαβαίνεις ότι ονειρεύεσαι και σε κάποιες περιπτώσεις έχεις έλεγχο των πράξεων σου.
Ίσως πάλι και να ήταν συνειδητό ονείρεμα, νομίζω πως εκείνη θα το ξέρει καλύτερα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El_Kei
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 14:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El_Kei
Όσων αφορά ελληνικά βιβλία [μεταφρασμένα ή μη (στα ξενόγλωσσα θα έχουμε ένα μικρό πρόβλημα λόγο της "περίεργης" ορολογίας που θα έχουν)] γύρω από τον Αστρικό Κόσμο, παρατηρώ πως υπάρχει ένα κενό.. :
Έκανα αναζήτηση σε Παπασωτηρίου και Ελευθερουδάκη για το βιβλίο που πρότεινες, αλλα τζίφος..
Είχα ψάξει και πιό παλία -πριν ένα χρόνο περίπου- βρήκα κάποια και επικοινώνησα με τα προαναφερθέντα βιβλιοπωλεία, αλλα μου είπαν πως έχει σταματήσει η εκδοσή τους από τον εκδότη..
και ήταν σχετικα καινούρια βιβλία (2000-2001..)
Έχεις κατά νου κάποιο άλλο αξιόλογο να προτείνεις;

quote:
Τι είναι πχ αυτό που κάνει έναν άνθρωπο να θέλει να κάνει μια αστρική προβολή?
Τι θα αποκομίσει από αυτήν του την προσπάθεια ή εμπειρία?
Κατά πόσο είναι προετοιμασμένος ώστε να επιχειρήσει μια συνειδητή έξοδο προς αυτό?

Σχετικά με αυτές τις ερωτήσεις, προσωπικά..

Να "δω" τον κόσμο από άλλη γωνία.. να μάθω περισσότερα γι'αυτον,
Με αυτή την προσπάθεια (αν νιώσω πως ασφαλής) θα μπορέσω να ξεπεράσω τον εαυτό μου (και λέγοντας "τον εαυτό μου" εννοώ τα όρια που έχει το σώμα.. το μύαλό.. σε φυσικό επίπεδο),
Προσωπικά, για την ώρα δεν είμαι τόσο έτοιμος όσο πρέπει για μία τέτοια έξοδο..
Γι'αυτό και ψάχνοντας περισσότερες πληροφορίες γύρω απο τον Αστρικό Κόσμο, το Αστρικό Σώμα.. ειδικέυομαι στη χαλάρωση του σώματος και του μυαλού.. και μπορώ να πω δεν είναι καθόλου εύκολο..

Ωστόσο, κάποια φορά πρέπει να ήμουν στο τσακ να βγώ, αλλα δεν εγινε και δεν το πίεσα περισσότερο..
Αν είναι να γίνει θα γίνει.. ;)


..o,ti de fenetai, de symenei pws den yparxei..

Edited by - El_Kei on 08/07/2007 14:33:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 11:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε El_Kei, το συγκεκριμένο βιβλίο νομίζω πως το είχα αγοράσει πριν 2 μήνες περίπου από το βιβλιοπωλείο της Πρωτοπορίας.
Δεν είχα πρόβλημα όμως, το βρήκα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να ψάξεις κι εκεί?

Κάποιο άλλο βιβλίο που είναι καλό είναι το "Αστρικό Σώμα - Εσωτερική σύσταση του ανθρώπου" του Arthur Powell απ' όσο ξέρω - δεν το έχω διαβάσει - αλλά πρέπει να έχει εξαντληθεί.

quote:
ειδικέυομαι στη χαλάρωση του σώματος και του μυαλού.. και μπορώ να πω δεν είναι καθόλου εύκολο..

Όχι, δεν είναι καθόλου εύκολο.
Ειδικά στην αρχή μιας τέτοιας προσπάθειας.

Θα συμφωνήσω πάντως πως αν είναι να μας συμβεί μια τέτοια εμπειρία, θα μας συμβεί.
Ή αν επιχειρήσουμε κάτι τέτοιο, να έχουμε αναλογιστεί για ποιούς λόγους το κάνουμε και να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 13:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ El_Kei καλύτερα να πας στον Πύρινο Κόσμο, Ιπποκράτους και Σόλωνος, εκεί θα βρεις αρκετά βιβλία. Το συγκεκριμένο που αναφέρει ο Dying Incubus το είχα δει πριν μια βδομάδα εκεί.

Εάν κάποιο βιβλίο δεν το βρίσκεις πάρε στον εκδοτικό οίκο, ίσως να έχει κάτι μείνει. Αρκετές φορές υπάρχουν και κάπως ταλαιπωρημένα από εκθέσεις, ρώτα και γι΄αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El_Kei
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 16:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El_Kei
Φίλε Dying_Incubus αυτό ("Αστρικό Σώμα - Εσωτερική σύσταση του ανθρώπου") είναι ένα από τα βιβλία που είχα ψάξει, αλλά δυστυχώς δεν το βρήκα..

Θα κοιτάξω στα βιβλιοπωλεία που προτείνετε εσύ και ο φίλος pyramid να δω τι μπορώ να βρώ..
Φίλε pyramid δεν το είχα σκεφτεί αυτό που πρότεινες..
Θα το έχω υπ'όψιν μου.

Σχετικά με τα της Α.Π. προσπαθώ εδώ και κανα χρόνο, όχι συστηματικά (γιατί όταν δουλεύω το μόνο που θέλω είναι να ξεκουραστω και πριν καν πέσω στο κρεββάτι έχω κοιμηθεί!).

Ωστόσο, λέω πως μία φορά πρέπει να ήμουν λίγο πριν από μία συνειδητή έξοδο, γιατί ενώ εχω χαλαρώσει πάρα πολυ σώμα και μυαλό, αισθάνομαι να με πέρνει ο ύπνος. Το καταλαβαινω, λοιπόν, και ξυπνάω (χωρίς να ανοίξω μάτια ή να κουνηθώ) κι εξακολουθώ να μένω στην στάση και κατάσταση που βρισκόμουν και πρίν. Ξαφνικά νιώθω ένα τράνταγμα, λες και κάτι τεράστιο έπεσε δίπλα μου στο κρεββάτι, τόσο μεγάλο πού τρόμαξα.. κουνήθηκα.. άνοιξα τα μάτια μου.. και γενικότερα χάλασα την όλη χαλάρωση..
Γνωρίζοντας πως αν για κάποιο λόγο χάσεις την αυτοσυγκέντρωσή σου μετά καλύτερα να κοιμηθεις γιατί δεν παίζει να καταφέρεις τίποτα αξιόλογο, γύρισα να κοιμηθώ..

Οπότε περιμένω την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι παρόμοιο..
ελπίζω να μην τρομάξω πάλι και τα χαλάσω όλα..
(Αλλά και πάλι δεν έχω σκοπό να φύγω σύντομα από εδώ οπότε έχει ο Θεός..)

Take Care..

..o,ti de fenetai, de symenei pws den yparxei..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kerberos
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 12:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kerberos
Παιδιά συγνώμη για την παρεξήγηση αλλά δε μπορώ να ακούω πράγματα όπως "Η κόλαση είναι να φωνάζεις και να μη βγαίνει φωνή και να βλέπεις το σώμα σου κλπ".

Αυτά είναι χαζομάρες και μη μπλέκετε το Θεό σ αυτά.
Ο Θεός είναι πολύ μεγάλος για να ασχολείτε με τις @@ του καθενός.
Εμείς οι ίδιοι ζητήσαμε την ελευθερία να εξελιχθούμε ανεπηρέαστοι χωρίς την παρέμβαση του Θεού.
Ο κάθε ένας από μας επέλεξε την πορεία της ζωής του και τα μαθήματα που έχει να πάρει και ο κάθε ένας έχει την ελευθερία να εξερευνήσει τα πάντα.

Εγώ είχα αρκετές εμπειρίες και σας πληροφορώ ότι κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει. Μόνο γνώση. Είναι κάτι που θέλει πολύ προσπάθεια, καθημερινή, και σου ανοίγει πόρτες μόνο αν είσαι έτοιμος να τις περάσεις.

Πρέπει να είσαι μυαλό ανήσυχο και ανοιχτό, όχι κολλημένο σε καλούπια αλλωνών. Τα συμπεράσματα τα βγάζεις ΜΟΝΟΣ σου και είναι αληθινά, τα επιβεβαιώνεις μόνος σου και συνεχίζεις τα μαθήματα μόνος σου.

Δεν έχει σημασία οτιδήποτε πει ο καθένας.
Οι διαδικασίες υπάρχουν παντού και μπορεί ο καθένας με αφοσίωση και προσπάθεια αν πραγματικά θέλει να κατακτήσει την αλήθεια, όχι των άλλων αλλά με δική του εμπειρία και κρίση, να ξεκινήσει και να τα καταφέρει.

ΟΛΟΙ μπορούν. Αρκεί να μη φοβούνται όλες εκείνες τις οργανώσεις που θέλουν κάποιους "ιερείς" που κατευθύνουν με απειλή την οργή του Θεού.

Ο Θεός είναι πολύ μεγάλος και η αγάπη του είναι ατελείωτη, δε μπορεί κανείς μας ούτε καν να τη συλλάβει. Δε ξέρει τι θα πεί οργή και εκδίκηση. Αυτά είναι ανθρώπινες έννοιες.

Καλή δύναμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kerberos
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 13:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kerberos
Επίσης ήθελα να πω στη φίλη n1girl ότι αντί να φοβάσαι και να προσεύεχεσαι να μη σου τύχει κάτι που όσοι αναζητούν τη γνώση προσπαθούν χρόνια να επιτύχουν, να αφήσεις το φόβο στην άκρη και να μάθεις να το ελέγχεις.

Υπάρχουν όντα εκεί που δεν υπήρξαν ποτέ άνθρωποι, καθώς και άνθρωποι που μας άφησαν κλπ. Πολλές αρνητικές οντότητες επίσης που προσπαθούν να σε εμποδίσουν από τη γνώση προσπαθώντας να σε τρομάξουν και να ξυπνήσεις.

Όταν καταλάβεις ότι αυτή είναι μια φυσική διαδικασία που δε μπορεί να σου κάνει κακό θα πάψεις να φοβάσαι. Ο φόβος ελκύει τις οντότητες αυτές.
Μίλα τους απλά με έντονο και αγριεμένο ύφος διατάζοντάς τες να φύγουν και θα εξαφανιστούν.

Δεν βλέπεις τα πράγματα ακριβώς όπως είναι. Το υποσυνείδητό σου μπερδεύεται και σου δείχνει πολλές φορές πράγματα αλλιώς. Σιγά σιγά με τα ταξίδια σου θα μάθεις να ξεχωρίζεις.

Το τράνταγμα γίνεται πριν τον αποχωρισμό, απλά χαλάρωσε κ άστο να περάσει. Δεν τραντάζεται στη πραγματικότητα το σώμα σου. Βγές και ταξίδεψε μόνη σου, όπου σκεφτείς ότι θες να πάς θα βρεθείς εκεί.

Μπορείς να δεις λεπτομέρειες που θα επιβεβαιώσεις όταν ξυπνήσεις. Δεν είσαι παράξενη ούτε τρελή. Και πάψε να μιλάς σε ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν. Αυτό και τα μαθήματα που θα πάρεις είναι προσωπικό ταξίδι. Θα βρείς και δασκάλους εκεί που θα σε πάνε σε ναούς μάθησης και θα καταλάβεις σιγά σιγά.

Μη φοβάσαι λοιπόν, ξάπλωσε και χαλάρωσε και προχώρα με περιέργεια όχι φόβο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n1stargirl
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 12:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n1stargirl
Agaphte kerberos,
H agaph tou theou einai aperanth opws eipes, gi'auto kai asxoleitai akoma kai me teoia themata pou mporei gia kapoious na einai provlhma.....
Gnwseis mporeis na apokthseis kai na dieurueuruneis tous orizontes sou, an gineis satanisths, h an mpeis se parathriskeutikes organwseis kai n'arxiseis na kaleis pneumata...!!!Me auto ton tropo eixeis APERANTH PROSVASH STH GNWSH, den einai kaati omws pou o THEOS tha epikrotouse ???!!!!! Den thelw na fanw kakia, alla mhn prospathite na vgalete ap'ton isio dromo pistous.......Prospathiste na ksanampeite ston dromo TOY , den einai arga...H hmimatheia, einai xeiroterh ap'thn amatheia lene...gi'auto prin parotrinete tous allous na kanoun kati...skefteite ligo!!! An itan toso kalo telos pantwn tha mas parotreine kai h ekklhsia, tha to anefere kamia vivlos, antitheta, an diavaseis thn vivlo, tha parathrhseis, pws anaferetai se arketa shmeia pws tha vrethoun arketoi pou tha thampwsoun to plhthos me tis gnwseis kai tis dunatothtes pou tha dinoun stous allous kai tha tous parotrinoun na tous akolouthisoun kai pws tha einai me to meros TOY....( se eleutherh metafrash ) Mporei na s'exoun paraseirei kai esena....den kserw....krima.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 12:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή n1stargirl, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς ώστε να είναι ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kerberos
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 14:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kerberos
Αγαπητή n1girl,

Εγώ ημιμάθεια θεωρώ το να ακούς ότι λένε οι άλλοι για ένα θέμα και να μη τοέχεις αγγίξει προσωπικά ποτέ σου. Επίσης ημιμάθεια θεωρώ το να ακολουθείς τυφλά τις συμβουλές ενός κύκλου εκκλησίας που στόχους έχει να κρατάει τη γνώση στους λίγους και να χρησιμοποιεί ως πρόφαση το Θεό για να κατευθύνει τις μάζες, να κάνει πολιτική, να μαζεύει λεφτά και να θησαυρίζει όταν η φτώχεια και ο πόνος είναι το μόνο που βλέπεις γύρω σου.

Ανέκαθεν οι θρησκείες και ο φόβος για το Θεό χρησιμοποιήθηκαν για να ελέγχουν τις μάζες. τα δόγματα, τα πιστεύω και τα "πρέπει" της κάθε εκκλησίας σμιλεύτηκαν και αλλάχτηκαν άπειρες φορές, χάνοντας την πραγματική ουσία των λόγων των προφητών και των μεγάλων δασκάλων.

Δεν έχει σημασία για μένα οτιδήποτε θα μου πεί οποιαδήποτε εκκλησία.
σημασία έχουν τα προσωπικά βιώματα του καθενός. Ο καθένας βιώνει την παρουσία του Θεού προσωπικά.

Εγώ δεν είπα σε κανέναν να μη πιστευει, είπα απλά ότι πρέπει ο καθένας να αναπτύξει την κρίση του και να ξυπνήσει τη συνείδησή του με κριτική σκέψη και προσωπική έρευνα πριν καταλήξει σε συμπεράσματα.

Τώρα αν εσύ ή όποιος άλλος δεν θέλει να το ψάξει και προτιμά να πιστεύει ότι του σερβίρει η θρησκεία του φέτος, του χρόνου, εδώ, στην Λάρισα ή στην Αυστραλία χωρίς αμφισβήτηση τότε με συγχωρείς αλλά εγώ τον θεωρώ βαθιά νυχτωμένο.

Όσο για τα σατανιστικά που αναφέρεις και τις παραθρησκευτικές οργανώσεις θα σου έλεγα ότι το κακό ή το καλό είναι επιλογή του καθενός. Μπορείς να ερευνήσεις ότι θέλεις, αλλά έσύ επιλέγεις στην κάθε στιγμή την ηθική σου. Υπάρχουν πολλές θρησκείες και οργανώσεις που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από την εκκλησία.

Όποιος κλείνει τα μάτια και τα αυτιά του αφήνει απλά τους άλλους να αποφασίζουν γ αυτόν.

Η εκκλησία έχει λόγους που δε λέει τα πάντα σε όλους. Ψάξε και θα βρείς είπε ο Χριστός, χτύπα και οι πόρτες θα ανοίξουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 15:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΣ KERVERE. ΕΙΣΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ Η ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΘΗΚΑ ΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ
-ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ Η ΚΟΠΕΛΑ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΛΟΓΩ ΕΛΑΦΡΙΑΣ ΥΠΝΩΣΗΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΛΑΣΜΑΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΚΙΝΗΤΟΠΙΟΙΘΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ. ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΤΕ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ (ΑΓΡΑΜΑΤΟΙ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΡΟΥΣΕΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΙ ΑΟΡΑΤΟΙ ΝΑΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΗΟΥΡΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ. ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣΤΟ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ!
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΑΩ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2007, 07:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΤΕ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ (ΑΓΡΑΜΑΤΟΙ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΡΟΥΣΕΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΙ ΑΟΡΑΤΟΙ ΝΑΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΗΟΥΡΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ.

Αγαπητέ europaios2, από την περιγραφή που κάνεις και σύμφωνα με τις λαϊκές δοξασίες, αυτές οι οντότητες μου μοιάζουν για Βραχνάδες.
Χαρακτηριστικό του Βραχνά λέγεται πως είναι το γεγονός ότι είναι οντότητα μικρή σε μέγεθος και κάθεται στο στήθος του ανθρώπου που κοιμάται.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, αγαπητέ kerberos, σ' αυτό που λες για τον φόβο.
Γενικότερα ο φόβος - με όποιον τρόπο κι αν έχει προέλθει - μας "ακινητοποιεί" και μας αδρανοποιεί, στερώντας μας έτσι την ευκαιρία να βιώσουμε κάποια κατάσταση, να λάβουμε κάποια απόφαση, να γνωρίσουμε κάτι το οποίο αγνοούμε.
Φυσικά αυτό εκτείνεται πολύ παραπέρα από μια αστρική προβολή, για το θέμα αυτό άλλωστε πιστεύω πως πρέπει να έχεις σκεφθεί τους λόγους για τους οποίους θέλεις να την κάνεις κι όχι να δοκιμάσεις μια τέτοια εμπειρία από απλή περιέργεια κτλ.

Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου σχετικά με το να μην ονοματίζουμε το κάθετί που είναι άγνωστο σ' εμάς ως σατανιστικό ή αμαρτωλό.
Είναι τελείως άδικο και σίγουρα αυτό συνιστά ένα αυθαίρετο συμπέρασμα...
Άλλωστε, πως μπορούμε να προσδιόρισουμε κάτι όταν δεν ξέρουμε τι πραγματικά είναι αυτό?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Goblin
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 02:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goblin
Κατ'αρχην γεια σε ολους! Χαιρομαι που το θεμα εχει παρει την διασταση που του αρμοζει!


Θα ηθελα να παραθεσω μια προσωπικη μου εμπειρια κ αν καποιος θα μπορουσε να μου δωσει καποια απαντηση θα το εκτιμουσα πολυ.
Οταν πηγαινα ακομα σχολειο κ χωρις να εχω ασχοληθει με το θεμα αλλα κ ουτε να το γνωριζω καν μου ετυχε το εξης, κατα την διαρκεια του νυκτερινου υπνου καποια στιγμη αρχισα να νιωθω καποια ενοχληση χωρις να μπορω να την προσδιορισω, αμεσως μετα αρχισα να νιωθω πως ολο το δωματιο σειοταν πανω κατω γεγονος το οποιο με οδηγησε στο να παρω απο το θρανιο το βιβλιο της ιστοριας κ να το αφησω κατω εχοντας κατα νου πως ετσι θα σταθεροποιησω το εδαφος ( στο μαγαζι του πατερα μου, συνεργειο, συχνα για να σταθεροποιησουμε κατι το αντισταθμιζουμε με κατι βαρυ )θα ηθελα να μου πειτε αν αυτες οι δονησεις θα μπορουσαν να ειναι το αρχικο σταδιο μιας Α.Π. Θα προτιμουσα με επιφυλαξη.

Με εκτιμηση Goblin.

RTSclubΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 14:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Goblin, δεν ξέρω αν μπορεί να δοθεί μια συγκεκριμένη απάντηση σ' αυτό που ρωτάς για την οποία να είσαι σίγουρος ότι είναι κι η σωστή.
Ειδικά όταν καταθέτουμε μια προσωπική εμπειρία μας, η απάντηση που θα λάβουμε θα είναι βασισμένη σε πιθανότητες περισσότερο.

Είναι πιθανό λοιπόν η εμπειρία σου να ήταν ένα στάδιο μιας αστρικής προβολής, μπορεί να ήταν και κάποιο πολύ έντονο όνειρο.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξύπνησες από τον ύπνο σου κι ένιωθες πχ το δωμάτιο να σείεται κι αν το βιβλίο που αναφέρεις το πήρες από το γραφείο σου και το έβαλες στο πάτωμα όταν ξύπνησες ή όχι.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anais
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2007, 03:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anais
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα!! Είμαι καινούριο μέλος της παρέας και θέλω καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια σε όσους συμμετέχουν στις συζητήσεις του συγκεκριμένου φόρουμ γιατί τις βρίσκω πολύ επικοδομιτικές και άκρως ενδιαφέρουσες!! Τώρα στο θέμα μας!Για την αστρική προβολή μέχρι και πρίν απο ένα μήνα περίπου δεν ήξερα τίποτα, μέχρι που έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο του Πάουλο Κοέλο " Η ΄Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" όπου σε ένα σημείο του βιβλίου ο συγγραφέας αναφέρεται στο φαινόμενο και οφείλω να ομολογήσω οτι μου κίνησε αμέσως την περιέργεια! Μετά απο λίγο καιρό μπήκα ξανα στο συκγεκριμένο φόρουμ και έπεσα πάνω στο θέμα και αμέσως αρχιζά να διαβάζω και αποροφήθηκα! Είχα και εγω κάποιες ελάχιστες εμπειρίες που θα μπορούσαν να είναι κάποιου είδους αστρική προβολή αλλά φυσικά δεν είμαι σίγουρη! Βασικά αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν κάποιος γνωρίζει να μου πεί την επιστημονική-ψυχολογική τοποθέτηση των ειδικών πάνω στο ζήτημα, εάν υπάρχει και εάν υπάρχει η επιστημονικη κοινότητα τι εξήγηση δίνει για το φαινόμενο..?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου! :)

h psyxh mou einai h dynamh mou*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2007, 15:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Anais: Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου! :)

Καλησπέρα αγαπητή/ε Anais. Η συμμέτοχη σου δεν κουράζει αλλά προσφέρει….


quote:
Anais: Τώρα στο θέμα μας!Για την αστρική προβολή μέχρι και πρίν απο ένα μήνα περίπου δεν ήξερα τίποτα, μέχρι που έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο του Πάουλο Κοέλο " Η ΄Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει" όπου σε ένα σημείο του βιβλίου ο συγγραφέας αναφέρεται στο φαινόμενο και οφείλω να ομολογήσω οτι μου κίνησε αμέσως την περιέργεια! Μετά απο λίγο καιρό μπήκα ξανα στο συκγεκριμένο φόρουμ και έπεσα πάνω στο θέμα και αμέσως αρχιζά να διαβάζω και αποροφήθηκα! Είχα και εγω κάποιες ελάχιστες εμπειρίες που θα μπορούσαν να είναι κάποιου είδους αστρική προβολή αλλά φυσικά δεν είμαι σίγουρη! Βασικά αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν κάποιος γνωρίζει να μου πεί την επιστημονική-ψυχολογική τοποθέτηση των ειδικών πάνω στο ζήτημα, εάν υπάρχει και εάν υπάρχει η επιστημονικη κοινότητα τι εξήγηση δίνει για το φαινόμενο..?


Θα πρέπει πρώτα από όλα να ψάξεις την προέλευση και όλα θα σε οδηγήσουν στην Θεοσοφία!!!!!!!

Η Θεοσοφία ξεκίνησε το 1875!!!!!!!

Άρα μετά από την προέλευση πάμε στην Ιστορία!!!!!!!

Και μετά από την Ιστορία στην Φιλοσοφία!!!!!!!


Προέλευση, Ιστορία, Φιλοσοφία………επιστήμη………


Μήπως το όνειρο είναι εφιάλτης ……..


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anais
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 04:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anais
Αγαπητέ φίλε-η el.elyon. Καταρχάς σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση και θέλω να είσαι σίγουρος-η ότι μόλις βρώ χρόνο(γιατί τώρα με την εξεταστική δεν υπάρχει) θα προσπαθήσω να ξεκινήσω την εξερεύνηση στο μονοπάτι που αναφέρεις!! Παρόλα αυτά θα επιμείνω στην ερώτησή μου που αφορά την θέση της επιστήμης για το φαινόμενο της αστρικής προβολής, εννόω εαν έχουν γίνει έρευνες πάνω σε ανθρώπους που ισχυρίζονται οτι κάνουν αστρική προβολή και εαν η επιστημονική κοινότητα έχει ασχοληθεί καθόλου με το ζήτημα! (Στο σημείο αυτό θέλω να διευκρινήσω οτι είμαι αρκετά θετική απέναντι στη διαδικασία και πιστεύω οτι αυτή μπορει να επιτευχθεί, απλά θέλω να μάθω αν η επιστήμη δίνει ίσως κάποια πιο "πεζή" εξήγηση για αυτην την περίεργη και πολύ ενδιαφέρουσα εσωτερική και ψυχική διαδικασία).
Περιμένω την δική σου απάντηση, αλλά και οποιουδήποτε άλλου γνωρίζει κάτι πάνω ατην απορία μου!
Ευχαριστώ και πάλι!!

h psyxh mou einai h dynamh mou*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy