ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 20:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φιλε hurricane21 το οτι βγαινεις με το αστρικο συνειδητα σιγουρα δεν ειναι τυχαιο. Προσπαθησε να επωφεληθεις απο αυτο.(Για την δικη σου εξελιξη εννοω).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 22:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
ayro που λες φιλε αλεξ οτι αν καποιος εβλεπε εκεινη την ωρα το ρολοι να κουνιεται μονο οτι θα νομιζε πως ειναι φαντασμα το σκεφτηκα κι εγω και γι αυτο πριν κοιταξα τριγυρω για να δω αν ειναι κανεις ξυπνιος.επισης μετα για να επιβεβαιωσω πως ειμαι σε απ κιαι δεν εχω ξυπνησει βγηκα απο το σπιτι και πηγα καπου αλλου...

οσο φιλε αλεξ για τον θαντο στο αστρικο ακι το φυσικο εχω να αναφερω πως δεν εχει αναφερθει ακνενας τετοιος θανατος και πως περιπτωσεις τραματισμου που εχουν αναφερθει ειναι επειδη οταν καποιοι που ηταν στο αστρικο και εδιναν μια μαχη νμζαν πως ειναι ληθινο και οι τραυματισμοι εβγαιναν στο φυσικο τους σωμα...


φιλε υπηρετη τι εννοειες μια ζωή αφοσίωμενη στην ανιδιοτελής θεραπεία των άλλων???
πως θα μπορω να θεραπευ αλλους???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 22:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φιλε hurricane21

Άφησε το να ωριμάσει και θα τα πούμε στην πορεία του χρόνου. Είναι ακόμα νωρίς.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/03/2009 23:00:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 12:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
ξερει κανεις για τπτ πλεγματα που περιβαλουν την γη και σκοπο εχουν να φυλακιζουν τις ψυχες??

εχω τν λογο μου που ρωταω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 16:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING
KAI EΓΩ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ DONALD DYSON ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

Παντα να κοιτασ μροστα γιατι αν δεν το κανεισ μενεισ πισωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 20:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
file shaman king αμα ψαξεις λιγο στα προηγουμενα ή στο google θα βρεις καποιο τροπο να επιτυχεις απ.
εδω δεν νμζ να σου αναφερεις κανενας...

παντως το ερωτημα μπου παραμενει και ειναι σοβαρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 00:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972
Φίλε hurricane21 πλέγματα που περιβαλουν την γη εγώ ξέρω μόνο
αυτά που δημιουργούν οι ψεκασμοί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 01:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
οχι μιλαω για κατι συγκεκριμενο και αν καποιος ξερει θα καταλαβει αμεσως τι εννοω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 18:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φιλε hurricane δεν ξερω για αυτα τα πλεγματα αλλα η αποψη μου
ειναι οτι για να φυλακιστει μια ψυχη πρεπει να εχει συμβει κατι τρομερο,η μαλλον η ψυχη να εχει κανει κατι τρομερο.

Με λιγα λογια το θεμα μπλεκει την μαυρη μαγεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SHAMAN-KING
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 08:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SHAMAN-KING  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος SHAMAN-KING  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος SHAMAN-KING
Η ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ

Παντα να κοιτασ μροστα γιατι αν δεν το κανεισ μενεισ πισωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 21:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
καταρχας δεν ασχολουμε με μαυρη μαγεια ή κατι αλλο.οτι κααφερνω το κανω μονος μου.,..,

και δεν εννουσα πως πρεπεει να εχει κανει ακτι η ψυχη απλως καποιος που ισως περνει ενεργεια απο τις ψυχες να τ εχει ακνει...

τεσπα αφου δεν κτλβαινει κανεις τι εννοω δεν πειραζει αλλωστε εχω αρχισει και βρισκω μονος μ τν ακρη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 23:59:42  Εμφάνιση Προφίλ
Χμμμμ...
Βρε τυφώνα, αφού έχεις βρεί την άκρη μόνος σου τότε γιατί ρωτάς?
Για πές μας, ωραία, βρήκες την άκρη του νήματος σ'ενα μπερδεμένο κουβάρι-πλέγμα!
Ωραία...
Και μετά τί?
Θα τραβήξεις το νήμα για να ξετυλίξεις το κουβάρι σε μια γραμμή?
Δηλαδή θεωρείς πως η γραμμικότητα θα σε ωφελήσει?

Είπες ότι όποιος καταλάβει, θα σου απαντήσει...
Χμμμμ...
Γιατί να σου απαντήσει?
Και τί να σου απαντήσει?
Ίσα-ίσα που αν κάποιος κατάλαβε, δε θα σου απαντούσε!
Μπέρδεμα ε?
Εμ όλα τα δίκτυα-πλέγματα-ιστοί έτσι είναι!
Και το τοπίο θολό...
Οι αράχνες πάντως δεν έχουν πρόβλημα όρασης....
Αντιλαμβάνονται το θήραμα μόλις παγιδευτεί στον ιστό απ'τις κινήσεις του, που μεταδίδονται σε όλο το δίκτυο του ιστού...
Αλήθεια, εσύ πως νιώθεις τώρα?
Ελεύθερος ή παγιδευμένος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 15:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Αυτό που βλέπεις φίλε hurricane21 είναι κάτι που μπορεί να το δει κανείς με τα φυσικά του ματιά κοιτώντας στον ουρανό;
Και τι εννοείς φυλακίζει τις ψυχές;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 23:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
αγαπητε φιλε ηλιος ρωτησα γτ οταν ρωτησα δεν ειχα βρει ακρη...

ετα εκατσα το σκεφτηκα τον εψαξα και καταλαβα τι ειναι....

να σου ποω μονο πως εχει να κανει με τις δυνατοτες του καθενος απο εμας και μεχρι που μπορει να φθασει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 13:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Αγαπητέ helios2012 έχεις τη συνήθεια να με τρομάζεις με τα μηνύματά σου ......

Γιατί μιλάς μονίμως με γρίφους ?

Ποιος είναι η αράχνη ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 16:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Κατάλαβα φίλε hurricane21 είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους μας. Κάποια στιγμή ερχόμαστε αντιμέτωποι με κάτι που δεν ξέρουμε τι είναι , αλλά βγάζουμε άκρη αργότερα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 19:52:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ helios2012 έχεις τη συνήθεια να με τρομάζεις με τα μηνύματά σου ......

Αγαπητέ Κενό με κολακεύεις! (χε χε χε- πλάκα κάνω!?)
Πάντως, δεν προσπαθώ να τρομάξω κόσμο, όχι σκόπιμα τουλάχιστον...
Να σοκάρω ίσως...(να τσιγκλήσω ή να διεγείρω, όπου μπορώ ή θέλω...)
Αλλά και πάλι, πολλές φορές συγκρατούμαι, ακριβώς για το λόγο που προανέφερες...οπότε επιλέγω τη σιωπή...
Ένα πράγμα μπορώ να πώ με σιγουριά...
Τίποτα δε μπορεί να μας τρομάξει, αν δεν γνωρίζουμε την ύπαρξή του, έστω και σε πολύ βάθος (π.χ. ασυνείδητο...).Το οτί σε τρόμαξε το συγκεκριμένο μήνυμά μου, ίσως, λέω ίσως, να οφείλεται στο ότι, κατά βάθος, γνωρίζεις την ύπαρξη του Δικτύου ή πλέγματος, αλλά πρός το παρόν το αγνοείς διότι το'χεις ξεχάσει...

quote:
Γιατί μιλάς μονίμως με γρίφους ?

Χα χα χα μου θύμησες κορυφαίο ανέκδοτο, με αυτή τη φράση!
Έχει ως εξής:
Είναι ένα παληκάρι (καλή ώρα σαν και σένα), ένας ήρωας, πολεμιστής Σαμουράϊ και θέλει να μάθει για το Δρόμο που οδηγεί στη Γνώση!
Ρωτάει πολύ κόσμο αλλά κανείς δε γνωρίζει.
Μόνο ένας του λέει πως ο μόνος που θα μπορούσε να του δώσει πληροφορίες είναι ο Μεγάλος Δάσκαλος! και του εξηγεί ποιόν δρόμο θ'ακολουθήσει για να συναντήσει τον Μεγάλο Δάσκαλο!
Ξεκινάει λοιπόν ο παλήκαρος το ταξίδι του για να συναντήσει τον Μ.Δ.
Στο δρόμο καθώς προχωρούσε συναντάει μπροστά του μια σιδερένια πόρτα.Τραβάει το τεράστιο σπαθί του και με αστραπιαίες κινήσεις, κάνει ρινίσματα την πόρτα...
Μετά συναντάει μια γυάλινη.Πάλι με το σπαθί του την κάνει θρύψαλα.
Συνεχίζει να προχωράει και συναντάει μια άλλη πόρτα, πέτρινη αυτή τη φορά.Πάλι με το σπαθί του, την κονιορτοποιεί!
Συνεχίζει να προχωράει και συναντάει μπροστά του μια ξύλινη πόρτα.
Όπως και πρίν, έτσι και τώρα, βγάζει τη χατζάρα του και την κομματιάζει σε μικρά ροκανίδια.
Τότε είναι που βλέπει το Δάσκαλο, να κάθεται, ξέρεις, στη στάση του λωτού.
Χαρούμενος, που βρήκε επιτέλους το Δάσκαλο λέει:
Δάσκαλε, επιτέλους σε βρήκα! Θέλω να μου πείς για το Δρόμο της Γνώσης!
Ο Δάσκαλος, τον κοιτάει και απαντάει: Υπάρχουν και πόμολα!!!
Και ο παλήκαρος λέει: ΔΑΣΚΑΛΕ! ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΓΡΙΦΟΥΣ!

χα χα καλό ε???
Τυχόν συνειρμοί και συμπεράσματα, είναι συμπτωματικά και τυχαία...

quote:
Ποιος είναι η αράχνη ?

Θα μου επιτρέψεις φίλε μου να μην επεκταθώ σ'αυτό το θέμα ιστού-αράχνης γιατί ήδη ξεφύγαμε πολύ απ'το παρόν θέμα που είναι η Α.Π.
Εξάλλου, δεν είναι και εύκολο να βουτάμε σε Βαθιά Νερά, όπου το φώς αντανακλάται σε άπειρες αποχρώσεις του Γκρί και το Φόντο είναι τόσο απόκοσμο όσο ένα Δάσος όταν περιέρχεται στη ζώνη του Λυκόφωτος.
Τέλος, οι Δρόμοι της Γνώσης, είναι πολλοί και διασταυρώνονται και μεταξύ τους σε διάφορα κομβικά σημεία, σχηματίζοντας ένα τεράστιο Δαιδαλώδες Δίκτυο...
Αλλά σε ποιόν αρέσουν οι λαβύρινθοι???
Σε κανέναν, οπότε σταματώ εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 08:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Τέλος, οι Δρόμοι της Γνώσης, είναι πολλοί και διασταυρώνονται και μεταξύ τους σε διάφορα κομβικά σημεία, σχηματίζοντας ένα τεράστιο Δαιδαλώδες Δίκτυο...
Αλλά σε ποιόν αρέσουν οι λαβύρινθοι???

Στο Μίνωα, υποθέτω!

Φίλε helios2012, συμφωνώ μαζί σου στο ότι οι δρόμοι της γνώσης είναι πολλοί και διασταυρώνονται μεταξύ τους σε πολλά σημεία διότι δεν θα μπορούσε να συμβαίνει διαφορετικά.
Αυτό όμως που μπορεί να φοβίζει αρκετούς από εμάς σχετικά με τους "λαβύρινθους" δεν είναι αυτοί καθεαυτοί αλλά το ότι δεν ξέρουμε που να αναζητήσουμε μια Αριάδνη να μας δώσει ένα μίτο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 10:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Dying_Incubus ωραία το εξέθεσες

Τις προάλλες συζητούσα με έναν φίλο μου και αυτό που λέγαμε ήταν το πόσο επικίνδυνο είναι να έχει ένας άνθρωπος με πολλά ελαττώματα, πρόσβαση στα μυστικά του Σύμπαντος ή και της ύπαρξης.

Πολλές φορές( αν όχι σε όλες ), σε μια αστρική προβολή όλες οι ενέργειες που κάνουμε είναι από την παρακινήσει κάποιου εγώ ή ψυχολογικού ελαττώματος.
Το να κάνουμε μια αστρική προβολή δεν είναι και τόσο σημαντικό όσο το να αναπτυχθούμε και να εξελιχτούμε σαν άνθρωποι.

Αυτή η ανάπτυξη που έρχεται μέσα από την κατανόηση είναι που μας επιτρέπει να μπορούμε να διεισδύσουμε σε όλα τα μυστικά της ύπαρξης.

Για αυτό είναι πολύ σημαντικό για κάποιον που θέλει να έχει πρόσβαση στα μυστήρια της ζωης να αυτό-καθαρίζετε από τα ψυχολογικά του ελαττώματα.

Για κάποιον που θέλει να έχει μια αστρική προβολή παίζει σπουδαίο ρόλο το πώς ζει μέσα στην ημέρα. Αν το μυαλό είναι σκόρπιο και συνεχώς φλυαρεί τότε πώς να είναι ήσυχο και συγκεντρωμένο το βράδι που θέλουμε να κάνουμε μια πρακτική.

Το μυστικό για όλες τις πρακτικές είναι η συγκέντρωση. Συγκέντρωση έχουμε όταν μπορούμε να κάνουμε κάτι μέσα στην ημέρα χωρίς ο νους μας να διασπάτε σε κάτι άλλο. Η συγκέντρωση σε συνδυασμό με την αίσθηση ότι «είμαι αυτός που κοιτά» έχει καταπληκτικό αποτέλεσμα.

Αν μέσα στην ημέρα ζω με συγκέντρωση και με την αίσθηση ότι είμαι αυτός που κοιτά τότε έχω την πιθανότητα να αποκτήσω την δυνατότητα να αφυπνιστώ και να εξελιχτώ από την άποψη ,ότι αρχίζω να βγαίνω από τον ύπνο της μηχανικής ζωης.

Από αυτό το συνειδητό σπάσιμο της μηχανικότητας είναι που μπορούμε να δούμε τα ελαττώματα μας , τα λάθη μας , και τις αδυναμίες μας.

Εξέλιξη δεν είναι η συσσώρευση γνώσης ούτε τα τεχνολογικά επιτεύγματα, ούτε το να έχουμε μια αστρική εμπειρία. Εξέλιξη είναι ο άνθρωπος να μπορεί να βγαίνει έξω από τα πνευματικά σκοτάδια και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνετε πιο συνειδητός.

Άμα δεν γινόμαστε πιο συνειδητοί τότε όταν θα πεθαίνουμε τι θα κάνουμε όλες αυτές τις γνώσεις που συσσωρεύαμε; τι θα κάνουμε όλα τεχνολογικά επιτεύγματα που κατασκευάστηκαν; Τι πραγματικά αποκτήσαμε από αυτό που είμαστε; Και τι είμαστε;

Συνειδητός είναι αυτός που αρχίζει να έχει εμπειρία από την ιδία την συνειδητότητα που έχει. Τι είναι η συνείδηση; Ποιος την έχει; Μέσα σε αυτά τα ερωτήματα κρύβετε η εξέλιξη του ανθρώπου.

Μην νομίζετε ότι θα κάνετε μια αστρική προβολή και ότι θα μπορείτε να παρακολουθείτε τους γύρω σας από μια διάσταση που δεν σας βλέπουν. Πόσα εγώ μπορούν να κρύβονται σε αυτή την σκέψη.

Αν μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό με ευκολία τότε φανταστείτε έναν λάγνο νου πως θα χρησιμοποιούσε το αστρικό. Και αν όχι έτσι τότε μπορεί να έχει λάγνες εμπειρίες όπως σε ένα όνειρο. Αυτό δεν είναι εξέλιξη.

Για αυτό είμαι κατά στο να δίνουμε πρακτικές για αστρική προβολή. Είμαι υπέρ όμως να δίνονται οι πρακτικές στα άτομα που προχωρούν τον δρόμο προς την αφύπνιση της συνείδηση.

Όταν σαν άνθρωποι είμαστε υπηρεπεις στις αδυναμίες τότε στο αστρικό τις πολλαπλασιάζουμε. Με αυτό τον τρόπο αν έχουμε δεμένο το ένα χέρι τότε δένουμε και το άλλο.

quote:
Αυτό όμως που μπορεί να φοβίζει αρκετούς από εμάς σχετικά με τους "λαβύρινθους" δεν είναι αυτοί καθεαυτοί αλλά το ότι δεν ξέρουμε που να αναζητήσουμε μια Αριάδνη να μας δώσει ένα μίτο..

Πιστεύω ότι αυτός ο μίτος της Αριάδνης που θα μας οδηγήσει έξω από το λαβύρινθο ή τα πνευματικά σκοτάδια ειναι το φως της συνείδησης. Αυτό πρέπει να αναζητήσουμε και αυτό ειναι μέσα μας ,είμαστε εμείς οι ίδιοι.

Μέσα στον Δαιδαλώδες νου ζει ο Μινώταυρος που ειναι η ενστικτώδες και ζωώδες φύση μας.Ανθρώπινο σώμα με κεφαλή ζώου. Έτσι ειναι ακόμα ο άνθρωπος δεν έχει εξελιχτεί. Η Αριάδνη ειναι ένα μέρος του ΕΙΝΑΙ μας
Κάτι σαν την εσωτερική φωνή μας.

Αυτά.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/04/2009 10:25:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 14:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
quote:
Τίποτα δε μπορεί να μας τρομάξει, αν δεν γνωρίζουμε την ύπαρξή του, έστω και σε πολύ βάθος (π.χ. ασυνείδητο...).Το οτί σε τρόμαξε το συγκεκριμένο μήνυμά μου, ίσως, λέω ίσως, να οφείλεται στο ότι, κατά βάθος, γνωρίζεις την ύπαρξη του Δικτύου ή πλέγματος, αλλά πρός το παρόν το αγνοείς διότι το'χεις ξεχάσει...


Ίσως όμως helios2012 να μην έχει σχέση με το τι θυμάται διότι πιθανόν να μην υφίσταται καν τέτοιο πλέγμα.

Μια άλλη οπτική –Κενό- είναι ότι έχεις ικανότητα δημιουργίας ζωντανής εικόνας και ταύτισης με αυτή σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι συνάνθρωποί σου άρα δεν σου ήταν δύσκολο με το θέμα αράχνη-ιστός να μπεις στην θέση του θύματος, άλλωστε το έχεις δει ατέλειωτες φορές στην φύση ή σε ντοκιμαντέρ, και να τρομάξεις. Καλό είναι να το έχεις υπό τον έλεγχό σου και να δημιουργείς ή να ταυτίζεσαι όταν εσύ το θελήσεις.

Βεβαίως δεν λέω ότι ντε και καλά είναι έτσι αλλά νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε πως πρόκειται για μια πιθανότητα εξίσου ισχυρή με την ανάμνηση που προτείνεις αγαπητέ μου helios2012.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 21:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Υπάρχουν και πόμολα !!

Πολύ καλό !!

Τέλος πάντων δεν τρόμαξα με την κλασσική έννοια του όρου πιθανόν να μου ήρθαν στο νου λανθασμένοι συνειρμοί και να κατέληξα σε σκέψεις άνευ περιεχομένου , συνωμοσίες και άλλα τέτοια ζοφερά .....

Πάντως αν μου δινόταν η ευκαιρεία θα ήθελα να κατανοήσω τα Θολά Νερά ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 00:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
file υπηρετη τα εθεσες πολυ ωραια....

απο πολυ μικρος ισως και απο την ηλικια των 10 χρωνων με βασανιζε το ερωτημα τι γινεται οταν πεθαινουμε...οχι που παμε κλπ κλπ...
αλλα τι γινεται με την συνειδηση μας και αν ζουμε και μετα θανατον δλδ κνυομε σκεψεις ή απλα σταματαμε να υπαρχουμε...

σκεφτομενος ολα αυτα και σκεφτομενος και το τι συμβαινει στο αστρικο κλπ κλπ εχω αρχισει να φθανω σε ενα συμπερασμα πως μετα θανατον η ψυχη μας συνεχιζει να υπαρχει στο αστρικο..ομως εδω ειναι που τιθεται ενα ερωτημα...αν καποιος δεν ειανι συνειδητος και δεν γνωριζει πως βγαιενι σε απ κατα την διαρκια της νυχτας μετα θανατον θα εχει αυτη την συνειδηση???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 10:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Πολύ σωστή η απορία σου φίλε hurricane21 και η απάντηση είναι πολύ περίπλοκη επειδή υπάρχουν πολλές και ξεχωριστές περιπτώσεις .

Η αλήθεια είναι ότι όταν κάποιος κοιμάται στο φυσικό επίπεδο τότε κοιμάται και σε όλα τα αλλά επίπεδα. Ασυνείδητη ζωή, ασυνείδητη μετά θάνατον κατάσταση.

Μερική αφύπνιση της συνείδηση ,μερική συνείδηση στην μετά θάνατον κατάσταση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 23:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Γεια σας ,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνει κανείς ότι δέχεται μία αστρική επίθεση .

Επίσης είναι πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιον που είναι μη συνειδητός ??

Και αν ναι αφήνει μήπως αποτυπώματα στο σώμα του θύματος τα οποία ξεθωριάζουν σταδιακά????


ΑυτάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 09:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε hurricane21 το ερώτημα είναι τι πεθαίνει και τι συνεχίζει.

Αυτό που πεθαίνει είναι το φυσικό σώμα το οποίο αποσυντίθεται σιγά σιγά μέσα στην γη. Μετά πεθαίνει το ζωτικό σώμα δηλ το ενεργειακό σώμα μας που έχει σχέση με την 4η διάσταση και μετά η προσωπικότητα.

Η προσωπικότητα είναι μια έχτρα ας το πούμε ενεργεία που έχει κατασκευαστεί από διάφορες επίκτητες και μιμητικές τάσεις και καλλιέργειες που έχουν σχέση με το περιβάλλον μας και με την συμπεριφορά μας σε σχέση με τους γύρο μας. Επίσης η προσωπικότητα λειτουργεί σαν το μέσον που μπορεί να εκφράζετε η Ουσία ή τα εγώ.

Αυτά που συνεχίζουν είναι η ουσία (συνείδηση) και τα εγώ.

Όταν η Ουσία παίρνει ένα καινούριο σώμα έχει και ένα καινούριο ζωτικό και κτίζει μια καινούρια προσωπικότητα. Αυτό που κάνει να μοιάζει η παλιά προσωπικότητα με την καινούρια είναι τα εγώ τα οποία ξαναεμφανίζονται και μας οδηγούν στις ίδιες τάσεις, λάθη, αδυναμίες πάθη, φόβους κ.λ.π.

Όταν λοιπών το σώμα μας βρίσκετε στον ταφώ η συνείδηση ανάλογα με το πόσο έχει αναπτυχθεί ή έχει προοδεύσεις θα μπορεί να αντιλαμβάνεται τι της συμβαίνει διαφορετικά όλα θα είναι σαν ένα όνειρο.

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει την περίπτωση ενός φίλου μου που είχε ένα ατύχημα και ήταν σε κώμα ένα μήνα. Όταν τον έδιδα αφού βγηκε από το νοσοκομείο τον ρώτησα «βόλο αυτόν τον καιρό που ήσουν σε κώμα καταλάβαινες τι σου συμβαίνει;»

Και μου λείπε ότι όλο αυτόν το καιρό αυτός ζούσε κανόνιζα. Σηκωνόταν το πρωί πήγαινε στην δουλειά του γύρναγε έβγαινε με τους φίλους του και γενικά έκανε ότι έκανε κάθε ημέρα . Όταν σύνελθε από το κώμα κατάλαβε ότι όλο αυτόν τον καιρό ονειρευόταν.

Μια φορά ο δάσκαλος ήταν στο αστρικό και συνάντησε έναν άνθρωπο ο οποίος είχε πεθάνει. Αυτός ο άνθρωπος δούλευε πολύ σκληρά. Τότε ο δάσκαλος του αποκάλυψε ότι δεν χρειάζεται να δουλεύει τόσο σκληρά και ότι είναι νεκρός. Αυτός συνέχισε να κάνει αυτά που έκανε σαν υπνωτισμένος . Αυτό είναι μια περίπτωση. Υπάρχουν παρά πολλές ξεχωριστές περιπτώσεις.

Μια άλλη περίπτωση είναι η συνείδηση να βίωση την ελευθερία της στην 6η διάσταση του αιτία του επιπέδου. Άλλη πάλι να κινηθεί σε μια από τις διαφορετικές αστρικές ατμόσφαιρες των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος που ακουμπούν την γη.

Κάθε ατμόσφαιρα έχει και μια συγκεκριμένη δόνηση . Έτσι η συνείδηση ανάλογα με το που δονείτε θα συντονιστή με την ανάλογη ατμοσφαίρας. Δηλ. στην ατμόσφαιρα της Σελήνης η συνειδήσεις έλκονται από τα υλικά αγαθά. Όσο ποιο λεπτές οι δονήσεις τόσο ποιο καλά.

Και μια άλλη περίπτωση είναι η καθοδική εξέλιξη μέσα στο ορυκτό βασίλειο!!

Αυτά για τώρα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 16:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
φιλε υπηρετη αυτη ηταν η καλυτερη εξηγηση ποου εχω διαβασει πανβω στο θεμα και σε ευχαριστω παρα πολυ...

αναφερεις...
Όταν η Ουσία παίρνει ένα καινούριο σώμα έχει και ένα καινούριο ζωτικό και κτίζει μια καινούρια προσωπικότητα. Αυτό που κάνει να μοιάζει η παλιά προσωπικότητα με την καινούρια είναι τα εγώ τα οποία ξαναεμφανίζονται και μας οδηγούν στις ίδιες τάσεις, λάθη, αδυναμίες πάθη, φόβους κ.λ.π.


διαβαζοντας το αυτο μου ερχεται στο μυαλο η σειρα battlestar galactica και συγκεκριμενα μια φραση που λεγοταν αρκετα σε αυτη την σειρα...
all this has happened before and all this will happen again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 21:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Γεια σας

Έτσι φίλε hurricane21 μπορεί αυτή την στιγμή να επαναλαμβάνουμε πράγματα που έχουν συμβεί σε μια περασμένη ζωή σαν κάτι που συμβαίνει μοναδικά τώρα.

Απλά στο τώρα γίνετε η επανάληψη. Το καινούριο σε αυτή την περίπτωση είναι ότι κάτι ξανά επαναλαμβάνετε αλλά αυτό που επαναλαμβάνετε είναι Ίδη κάτι παλιό!! Αυτό το παλιό είναι μια υποτροπή των εγώ.Δηλ.μια παλιά τάση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 00:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
μπορω να φανταστω πως αυτο εχει σχεση με το οτι δεν εχουμε μνημες απο τις προηγουμενες ζωες μας και δεν μπορουμε να εχουμε επικοινωνια με τους αλλους μας εαυτους???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 10:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε hurricane21 Υπάρχουν δυο ενεργειακά τσακρα που βρίσκονται στην ωμοπλάτη . Ένα δεξιά και ένα αριστερά. Αυτά τα τσακρα μπορούμε να πούμε πως είναι η αποθήκη της μνήμης όλων των ζωών μας. Όταν γεννιόμαστε και παίρνουμε την πρώτη ανάσα, αυτά τα κέντρα κλειδώνουν με αποτέλεσμα να μην έχουμε πρόσβαση σε προηγούμενες ζωές.

Οι άλλοι εαυτοί που λες δεν είναι παρά η διαφορετικές προσωπικότητες και η έκφραση των εγώ. Αυτοί είναι ο ψυχολογικός εαυτός ,όχι όμως αυτό που πραγματικά είμαστε. Ο εαυτός είναι ένας. Δεν υπάρχει ανώτερος και κατώτερος.

Αυτό που υπάρχει είναι ένας ψυχολογικός φαινομενικός εαυτός που είναι φτιαγμένος από την ιδέα για το ποιοι είμαστε δηλ μια εννοιολογική πραγματικότητα που μπορεί να είναι διαφορετική για τον καθένα δηλ το ίδιο άτομο μπορεί να έχει διαφορετική εικόνα ή εντύπωση για το ποιος είναι στα μυαλά των άλλων ανθρώπων.

Ο ψυχολογικός φαινομενικός εαυτός είναι όλα αυτά και ταυτόχρονα είναι η έκφραση των ελαττωμάτων μας συν την εκπαίδευση της προσωπικότητας. Αυτή η ταύτιση της συνείδησης πάνω σε όλα αυτά είναι ο ψευδής εαυτός ή ο ψυχολογικός εαυτός.

Ο ΕΑΥΤΟΣ είναι πέρα από όλα αυτά. Και αυτό είναι που πρέπει να ανακαλύψουμε.

Όταν εμείς δεν έχουμε την εμπειρία του ΕΑΥΤΟΥ τότε όλα τα πράγματα είναι σαν να επαναλαμβάνονται λόγω της μηχανικής υποτροπής των εγώ αλλά και κάποιων κοσμικών νόμων.

Αυτό συμβολικά σημαίνει ότι είμαστε μέσα στον τροχό της samsara δηλ μέσα στον κόσμο της πλάνης και των φαινόμενων. Αυτός ο τροχός κάνει κύκλους. Δηλ επαναλαμβάνεται. Σε διαφορετικό μήκος του χρόνου ,αλλά αυτό που ήταν επάνω σαν σημείο επάνω στο τροχό θα βρεθεί κάτω και μετά πάλι θα βρεθεί εκεί που ήταν αρχικά και μετά ξανά το ίδιο.

Σπάει κανείς αυτή την κοσμική επανάληψη όταν αφυπνίζει την συνείδηση του δηλ αποκτά την αυτογνωσία.

Έτσι φίλε hurricane21 πολύ θέλουν να μάθουν ποιοι ήταν στην προηγούμενη ζωή τους αλλά δεν μπαίνουν ποτέ στο κόπο να μάθουν ποιοι είναι τώρα και ο τροχός γυρνά και γυρνά και γυρνά και…

Παρόλο που δεν φαίνεται να υπάρχει ένα κοσμικό τέλος όπως δεν φαίνεται να υπάρχει μια κοσμική αρχή, η δυνατότητα για μια ψυχή να φτάσει την αυτό πραγμάτωση είναι περιορισμένη!!

Ο χρόνος που διαθέτη μια ψυχή είναι τρομακτικός αλλά μέσα στην αιωνιότητα μηδαμινός. Μια εκπόρευση του απολύτου είναι 311.040.000.000.000 χρόνια. Μετά αυτή η κοσμική δημιουργία επιστρέφει στην αρχική της κατάσταση για αλλά τόσα χρόνια και μετά ξανά και ξανά και ξανά..

Στον άπειρο χώρο μπορούν να υπάρχουν κοσμικά συστήματα που βρίσκονται στην αυγή τους, αλλά στο τέλος τους. Δεν υπάρχει περιορισμός στην απειρότητα και την αιωνιότητα.

Εμείς σε όλο αυτό μένουμε με σκυφτό το κεφάλι βυθισμένοι μέσα στα προβλήματα τις καθημερινότητας κοιτώντας πώς να πούμε ψέματα πώς να βολευτούμε, πώς να καταφέρουμε να εκπληρώσουμε τις αδηφάγες επιθυμίες μας. Ζούμε σαν όντα που κινούντες μέσα σε σκιές ζώντας μια αργή αυτοκτονία.

Από εδώ ξεκινά η επανάσταση της συνείδηση. Μια επανάσταση που λαμβάνει χώρα μέσα μας. Μια επανάσταση που πάει εναντίων του θανάτου δουλεύοντας με τον θάνατο του ψυχολογικού εαυτού με των θάνατο των εγώ, των ελαττωμάτων, των αδυναμιών των επιθυμιών των θάνατο όλων αυτών που νομίζουμε ότι είμαστε.

Μέσα από αυτόν το θάνατο έρχεται η ανάσταση.

Αυτά

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 17:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φίλε υπηρέτη, υπάρχει μια στενή σχέση ανάμεσα στην προσωπικότητα και τα εγώ μας,αν διαλύσουμε την προσωπικότητα τότε τί γίνεται με τα εγώ?

Η διάλυση της προσωπικότητας μοιάζει έυκολη υπόθεση,απλώς ξεχνάω τις ταμπέλες που μου έχουν βάλει, διαχωρίζω τον εαυτό μου απο το όνομα,την κοινωνική θέση,το α.φ.μ. το τηλέφωνο και κτλπ.

Αυτό είναι ένα βήμα προς την ελευθερία, οι επιθυμίες όμως δέν βγαίνουν τόσο εύκολα μάλλον πρέπει να μετατραπούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy