ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 11:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Αγαπητέ φίλε-η el.elyon. Καταρχάς σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση και θέλω να είσαι σίγουρος-η ότι μόλις βρώ χρόνο(γιατί τώρα με την εξεταστική δεν υπάρχει) θα προσπαθήσω να ξεκινήσω την εξερεύνηση στο μονοπάτι που αναφέρεις!! Παρόλα αυτά θα επιμείνω στην ερώτησή μου που αφορά την θέση της επιστήμης για το φαινόμενο της αστρικής προβολής, εννόω εαν έχουν γίνει έρευνες πάνω σε ανθρώπους που ισχυρίζονται οτι κάνουν αστρική προβολή και εαν η επιστημονική κοινότητα έχει ασχοληθεί καθόλου με το ζήτημα! (Στο σημείο αυτό θέλω να διευκρινήσω οτι είμαι αρκετά θετική απέναντι στη διαδικασία και πιστεύω οτι αυτή μπορει να επιτευχθεί, απλά θέλω να μάθω αν η επιστήμη δίνει ίσως κάποια πιο "πεζή" εξήγηση για αυτην την περίεργη και πολύ ενδιαφέρουσα εσωτερική και ψυχική διαδικασία).
Περιμένω την δική σου απάντηση, αλλά και οποιουδήποτε άλλου γνωρίζει κάτι πάνω ατην απορία μου!
Ευχαριστώ και πάλι!!

h psyxh mou einai h dynamh mou*


Καλημέρα αγαπητή μου Anais!

Πρώτα από όλα θα ήθελα να σου πω ότι είμαι ο el.elyon.

Το παρόν μήνυμα που γράφω είναι μόλις το δεύτερο και αυτό χάρη στην παρέμβαση σου. Αγαπητή μου θεωρώ ότι τι λέει η επιστήμη είναι το τελευταίο βήμα. Αλλά όταν λες επιστήμη, ποια επιστήμη εννοείς?


Μου αρέσει η επιμονη σου αλλά δεν θα σου απαντήσω άμεσα στην ερώτηση σου γιατί το ξαναλέω το τι λέει η επιστήμη είναι το τελευταίο βήμα και δεν είμαι σίγουρος αν η επιστήμη έχει μια άποψη στο θέμα!


Αγαπητή μου Anais προς το παρόν δεν θα ήθελα να επεκταθώ αλλά θα ήθελα να σου ξαναπώ, αν το όνειρο είναι εφιάλτης…………?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anais
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 17:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anais
Αγαπητέ φίλε el.elyon. Σε ευχαριτστώ και πάλι για την απάντησή σου!! Συμφωνώ μαζί σου σε ότι αφορά την άποψη σου για την επιστήμη, γιατί πολλές φορές σε τέτοια ζητήματα δεν χωράει! Απλά ηθέλα να μάθω αν έχουμε ας πούμε την ψυχολογική τοποθέτηση πάνω στο θέμα! Πως για παράδειγμα η ψυχολογία επιχειρεί να δώσει απάντηση στην διαδικασία των ονείρων! Κάπως έτσι! Όσον αφορά την φράση σου "μήπως το όνειρο τελικά είναι εφιάλτης" νομίζω ότι καταλαβαίνω ως προς τι το λες! Αλλά δεν είμαι σε θέση ακόμα να σου απαντήσω γιατί με το ζήτημα της αστρικής προβολής ασχολούμε μόνο εδώ και 2 περίπου μήνες!! Πάντως σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!

h psyxh mou einai h dynamh mou*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 11:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Αγαπητέ φίλε el.elyon. Σε ευχαριτστώ και πάλι για την απάντησή σου!! Συμφωνώ μαζί σου σε ότι αφορά την άποψη σου για την επιστήμη, γιατί πολλές φορές σε τέτοια ζητήματα δεν χωράει! Απλά ηθέλα να μάθω αν έχουμε ας πούμε την ψυχολογική τοποθέτηση πάνω στο θέμα! Πως για παράδειγμα η ψυχολογία επιχειρεί να δώσει απάντηση στην διαδικασία των ονείρων! Κάπως έτσι! Όσον αφορά την φράση σου "μήπως το όνειρο τελικά είναι εφιάλτης" νομίζω ότι καταλαβαίνω ως προς τι το λες! Αλλά δεν είμαι σε θέση ακόμα να σου απαντήσω γιατί με το ζήτημα της αστρικής προβολής ασχολούμε μόνο εδώ και 2 περίπου μήνες!! Πάντως σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!

h psyxh mou einai h dynamh mou*


Καλημέρα Anais.

Αγαπητή μου η επιστήμη της ψυχολογίας και οι ψυχολόγοι είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Η επιστήμη της ψυχολογίας δεν πιστεύει ότι υπάρχει Θεός ή Ψυχή!
Η επιστήμη της Ψυχολογίας δεν μελέτα το Θεό ή την Ψυχή αλλά την συμπεριφορά του Ανθρώπου γιατί η βάση της Ψυχολογίας είναι η παρατήρηση και το πείραμα!
Η επιστήμη της Ψυχολογίας πιστεύει στην Εξέλιξη!

Έλα ντε που οι Ψυχολόγοι κατά βάθος έχουν ξεφύγει από την επιστήμη τους!
Δεν μπορεί να υπάρχει Χριστιανός Ψυχολόγος, Μουσουλμάνος Ψυχολόγος, Θεοσοφιστής Ψυχολόγος………..έλα ντε που υπάρχουν…….?!

Για την επιστήμη της Ψυχολογίας το Όνειρο είναι Όνειρο και ο εφιάλτης, εφιάλτης και δεν είναι ένα ταξίδι του σώματος……….

Αλλά υπάρχει και η Παραψυχολογία…….

Αγαπητή μου πριν διαβάζεις μαθε πρώτα ποιος είναι ο συγγραφέας και γιατί γράφει τα όσα γράφει! Πόσο αντικειμενικά είναι αυτά που γράφει, πόσο αγνοεί την άλλη άποψη!


Αγαπητή μου, Προέλευση, Ιστορία, Φιλοσοφία, Επιστήμη!


Καλή επιτυχία!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anais
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 16:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anais
Αγαπητέ φίλε el. elyon. καλησπέρα και πάλι! Ναι αντιλαμβάνομαι τη διαφορά των ψυχολόγων απο την ίδια τους την επιστήμη, αλλά δεν μπορώ να πω οτι συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου οτι ένας ψυχολόγος δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι και "οπαδός" κάποιας απο τις θρησκείες, καθώς ως άνθρωπος έχει την φυσική ανάκγη να πιστεύει σε κάτι! Παρόλα αυτά είναι υποχρέωση κάθε επιστήμονα, όχι μόνο ψυχολόγου, να διαχωρίζει τα δόγματα της πίστης του απο την επιστήμη, η οποία όπως σωστά ανέφερες στηρίζετε στην παρατήρηση και το πείραμα! Γνωρίζω την έννοια της παραψυχολογίας και ξέρω οτι υπάρχουν ήδη σε μερικά πανεπιστήμια ανα τον κόσμο έδρες παραψυχολογίας, πράγμα που βρίσκω πολύ χρήσιμο και σκόπιμο! Τώρα θα ήθελα να αναφερθώ στην ίδια μου την απορία, που αφορά την επιστημονικη άποψη πάνω στο ζήτημα της αστρικής προβολής, καθώς με την επίσκεψή μου σε κάποιους διαδυκτιακούς τόπους, έμαθα οτι έχουν ήδη γίνει κάποιες έρευνες πάνω σε ανθρώπους που έχουν πετύχει αστρική προβολή και μάλιστα σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, επιστήμονες παρατήρησαν ότι την ώρα που ένας άνθρωπος κάνει αστρική προβολή "απουσιάζει" απο το σώμα του η ηλεκτρική του ενέργεια, πράγμα που τους οδηγεί στο συμπέρασμα οτι αν υπάρχει δεύτερο "σώμα" αυτό ίσως έχει ηλεκτρική δομή! Θεώρησα σκόπιμο να αναφερθώ σε αυτό που έμαθα γιατί ίσως να υπήρχαν και άλλοι φίλοι με την ίδια απορία! 'Οχι οτι η απορία λύθηκε, αλλά παραθέτω κάποια στοιχεία που η ίδια έμαθα και μου φαίνονται χρήσιμα! Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!

h psyxh mou einai h dynamh mou*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 22:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT
Δεν ξέρω αν στις προηγούμενες 50τόσες σελίδες του θέματος έχει συνδεθεί η αστρική προβολή με τα παράλληλα σύμπαντα, τη θεωρία των υπερχορδών, τη κβαντομηχανική. Διάβασα αρκετές απόψεις και εμπειρίες και νομίζω ότι θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις από τους ειδικούς του θέματος για τα παραπάνω. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 10:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα Anais.


quote:
Anais:
Αγαπητέ φίλε el. elyon. καλησπέρα και πάλι! Ναι αντιλαμβάνομαι τη διαφορά των ψυχολόγων απο την ίδια τους την επιστήμη, αλλά δεν μπορώ να πω οτι συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου οτι ένας ψυχολόγος δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι και "οπαδός" κάποιας απο τις θρησκείες, καθώς ως άνθρωπος έχει την φυσική ανάκγη να πιστεύει σε κάτι! Παρόλα αυτά είναι υποχρέωση κάθε επιστήμονα, όχι μόνο ψυχολόγου, να διαχωρίζει τα δόγματα της πίστης του απο την επιστήμη, η οποία όπως σωστά ανέφερες στηρίζετε στην παρατήρηση και το πείραμα!


Αγαπητή μου και εδώ θα χρειαστεί να μάθεις: Προέλευση, Ιστορία, Φιλοσοφία.

quote:
Anais: Τώρα θα ήθελα να αναφερθώ στην ίδια μου την απορία, που αφορά την επιστημονικη άποψη πάνω στο ζήτημα της αστρικής προβολής, καθώς με την επίσκεψή μου σε κάποιους διαδυκτιακούς τόπους, έμαθα οτι έχουν ήδη γίνει κάποιες έρευνες πάνω σε ανθρώπους που έχουν πετύχει αστρική προβολή και μάλιστα σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, επιστήμονες παρατήρησαν ότι την ώρα που ένας άνθρωπος κάνει αστρική προβολή "απουσιάζει" απο το σώμα του η ηλεκτρική του ενέργεια, πράγμα που τους οδηγεί στο συμπέρασμα οτι αν υπάρχει δεύτερο "σώμα" αυτό ίσως έχει ηλεκτρική δομή! Θεώρησα σκόπιμο να αναφερθώ σε αυτό που έμαθα γιατί ίσως να υπήρχαν και άλλοι φίλοι με την ίδια απορία! 'Οχι οτι η απορία λύθηκε, αλλά παραθέτω κάποια στοιχεία που η ίδια έμαθα και μου φαίνονται χρήσιμα! Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!


Ποιοι επιστήμονες παρατήρησαν? Γιατί αυτοί και όχι κάποιοι άλλοι? Γιατί παρατήρησαν το συγκεκριμένο?
Σε ποιο πανεπιστήμιο? Σε ποιον ανήκει το πανεπιστήμιο? Ποιος χρηματοδοτεί?
Τι λένε για τα Θεϊκά Όντα και την Θεοσοφία?


Αγαπητή μου πολύ καλά έκανες που το ανέφερες αλλά δεν νομίζω ότι έμαθες κάτι το ουσιαστικό.


Αγαπητή μου δεν μπορεί να υπάρχει ουσιαστική επιστημονική άποψη στο θέμα γιατί η Επιστήμη δεν παρατηρεί κανέναν Θεό, δεν παρατηρεί Θεϊκά Όντα. Και δεν τους παρατηρεί γιατί θεωρει ότι δεν υπάρχουν!

Οι επιστήμονες αντιφάσκουν με την Επιστήμη!
Οι επιστήμονες μπορούν να εκμεταλλευτούν την Επιστήμη αλλά η Επιστήμη δεν μπορεί να τους Εκμεταλλευτεί!
Πριν γίνουν επιστήμονες ήταν Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Βουδιστές, Θεοσοφιστές, κ.τ.λ.

Άραγε γιατί θέλανε να γίνουν Επιστήμονες?
Γιατί αφού έγιναν επιστήμονες παρέμειναν στην Θρησκεία τους?


Anais, Προέλευση, Ιστορία, Φιλοσοφία, …….Επιστήμη……..

Αν κάποια απαντήσει δεν σου δημιουργεί καμία απορία τότε θα πρέπει να σκεφτείς τι ρώτησες……….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Edited by - el.elyon on 01/09/2007 10:35:05

Edited by - el.elyon on 01/09/2007 10:35:56

Edited by - el.elyon on 01/09/2007 10:38:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anais
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 16:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anais
Αγαπητέ φίλε el. elyon. ο λόγος που δεν ανέφερα σε ποιο πανεπιστήμιο έγινε η έρευνα ήταν οτι εκείνη τη στιγμή δεν το θυμόμουν και δεν ανέτρεξα στο site για να το ξανα δώ, καθώς και ο χρόνος μου γενικά αυτην την περίοδο είναι πολύ περιορισμένος! Οι επιστήμονες σαφώς και απορρίπτουν την ύπαρξη θέού και θεϊκώμ όντων, γιατί η ίδια η επισ΄τημη δέχεται την ύπαρξη μόνο αυτού που έχει επιβεβαιώση, και αυτος είναι άλλωστε και ο σκοπός της ύπαρξής της! Σαφώς και πολλές απο τις απαντήσεις σου μου προκαλούν απορίες και θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να τις προσεγγίσω ώστε και να τις "απαντήσω". Το μονοπάτι που επιμένεις να μου υπενθυμίζεις δεν το ξεχνώ και σίγουρα θα προσπαθήσω να το ακολουθήσω, ίσως το νεαρό της ηλικίας μου να μην με έχει βοηθήσει να προχωρήσω αρκετά την εξερευνησή μου, ίσως πάλι και να μην φταίει αυτό αλλά κάτι άλλο, η πορεία θα δείξει! Καλησπέρα και καλή συνέχεια!

h psyxh mou einai h dynamh mou*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 06:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir
Καλησπέρα σε ολους και καλο φθινοπωρο πλεον!!!Επέστρεψα και γω στο εσοτερικα μετα απο πολυμηνη αποχη και θελω να ρωτισω βρε παιδια....εχω κατεβασει κατι audio books περι αστρικης προβολης.το δοκιμασα το ενα,χαλαρωσα τρομερα και για 25 λεπτα περιπου που κραταει η διαδικασια εκανα τον καλυτερο μικρο υπνακο που εχω κανει...χαλαρωσα παρα πολυ και μπορω να πω οτι εφτασα περιπου στο σταδιο μεταξυ υπνου ξυπνιου....και θελω να ρωτισω:πιστευετε οτι βοηθα αυτος ο εναλακτικος τροπος?ευχαριστω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 10:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Καλησπέρα σε ολους και καλο φθινοπωρο πλεον!!!Επέστρεψα και γω στο εσοτερικα μετα απο πολυμηνη αποχη και θελω να ρωτισω βρε παιδια....εχω κατεβασει κατι audio books περι αστρικης προβολης.το δοκιμασα το ενα,χαλαρωσα τρομερα και για 25 λεπτα περιπου που κραταει η διαδικασια εκανα τον καλυτερο μικρο υπνακο που εχω κανει...χαλαρωσα παρα πολυ και μπορω να πω οτι εφτασα περιπου στο σταδιο μεταξυ υπνου ξυπνιου....και θελω να ρωτισω:πιστευετε οτι βοηθα αυτος ο εναλακτικος τροπος?ευχαριστω!


Καλημέρα Fafmir.

Εσύ χαλάρωσες, και μάλιστα παρα πολύ. Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου, ρωτάς αν πιστεύουμε ότι χαλάρωσες ;

Όταν λες εναλλακτικός τρόπος τι εννοείς, υπάρχει και άλλος τρόπος?

Δεν μας είπες τι έγινε στον ύπνο σου, αν συνάντησες κανέναν και ποιον συνάντησες?

Με λίγα λόγια μπορείς να μας περιγράψεις το ταξίδι σου στο “διάστημα” ?



ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 18:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir
quote:


Καλημέρα Fafmir.

Εσύ χαλάρωσες, και μάλιστα παρα πολύ. Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου, ρωτάς αν πιστεύουμε ότι χαλάρωσες ;

Όταν λες εναλλακτικός τρόπος τι εννοείς, υπάρχει και άλλος τρόπος?

Δεν μας είπες τι έγινε στον ύπνο σου, αν συνάντησες κανέναν και ποιον συνάντησες?

Με λίγα λόγια μπορείς να μας περιγράψεις το ταξίδι σου στο “διάστημα” ?



ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Οχι φιλε el.eluon. δεν ρωταω αν πιστευευε αν χαλαρωσα:P
απλα θελω μερικες αποψεις για αυτο τον εναλλακτικο τροπο.Εναλλακτικο λεω γιατι το audio book ειναι καθαρα συνοδευτικο και σε βοηθαει να επιτυχεις το στοχο σου.Η διαδικασια ειναι η γνωστοι που ξερουμε ολοι απλα οταν στα λεει καποιος ειτε ειναι ενα audio book ειτε καποιος αλλος,υποτιθεται τουλαχιστον οτι ειναι πιο ευκολο.Τεσπα,δεν θελω να αναλυσω περιμενω να ακουσω κ αλλεσ αποψεις!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lendar
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 15:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lendar
Το αστρικό πεδίο είναι το συναισθηματικό πεδίο. Ο κόσμος που δεν στηρίζεται στο χώρο ή το χρόνο αλλά στο συναίσθημα και την «μορφή» της ενέργειάς του. Για παράδειγμα… Κατά τον ίδιο τρόπο που εδώ τα βασικά σωματίδια της ύλης συνδυάζονται δημιουργώντας ολοένα και πολυπλοκότερες μορφές, έτσι και τα συναισθήματα εκεί συνδυάζονται δημιουργώντας περιπλοκότερες μορφές … σαν τα χρώματα πάνω στο νερό που έχει πέσει λάδι.

Το αστρικό ο καθένας το αποκωδικοποιεί με γνώμονα την νοητική κατάσταση (κατάσταση του νου) εξαρτάται από τον παρατηρητή το τι βλέπει αλλά όχι το τι συναίσθημα του προκαλείται από αυτό που βλέπει ή αντιλαμβάνεται.

Πολύ συνοπτικά λοιπόν.. αυτό αντιλαμβάνομαι σαν αστρικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

organic
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 08:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους organic
Καλημέρα κι απο μένα.Το θέμα της αστρικής προβολής με απασχoλεί εδω και αρκετά χρόνια.Είχα την πρώτη μου Α.Π. στα 17 και τώρα στα 30 μου έχω βιώσει πανω απο 200.Δεν εχω ψάξει πολυ το θέμα και δεν εχω προσπαθήσει ποτέ να το προκαλέσω.παντα γινόταν απο μόνο του.Πάντα ξεκινούσαν με τον ίδιο τρόπο...Ένα βουητό,μούδιασμα και μετα βρισκόμουν έξω απ το σώμα κάνοντας και πηγαίνοντας όπου θέλω.Ένα βράδυ όμως είδα κάτι το οποίο μου φάνηκε περίεργο...Η αστρική προβολή ξεκίνησε κανονικά και αφού είχα καταφέρει να περιπλανηθω για λίγο,ένιωσα κάτι να με τραβάει απότομα πίσω και βρέθηκα καρφωμένος στο κρεβάτι μου.Δεν είχα ξυπνίσει και το αστρικό σώμα είχε χάσει τον έλεγχο...έβλεπα μόνο μια φιγούρα να πλησιάζει.Ήταν σκοτεινά αλλά ήξερα οτι ειναι γυναίκα.Δεν μπορούσα να δω αλλα ήξερα πώς ειναι το πρόσωπό της.μόλις έφτασε δίπλα μου σηκωσα τα χέρια μου για να την διώξω και αυτή απλωσε τα δικά της και ένιωσα να πιάνει τα δικά μου απ τους καρπούς και τα κράτησε σφιχτά.Το κεφάλι του αστρικού σώματος (αν μπόρω να το πω έτσι)γύρισε στην θέση του και τα μάτια του φυσικού σώματος άνοιξαν.Αυτό έγινε πρίν δυο χρόνια περίπου και με μια φίλη μου που το συζήτησα μου είπε οτι μάλλον ήρθα σε επαφή με τον οδηγό μου!Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει...Αν γνωρίζει κάποιος τι μπόρει να ήταν αυτο θα ήθελα πολύ να μου πεί γιατί ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
team sleep
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 12:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους team sleep
prota apo ola gia se olousas eimai kenourio melos kai tha ithela merikes apantisis oso afora tin astriki provoli.Genika otan kimame tis perisoteres fores vlepo poli paraksena kai asxima onira prosfata ixa mia periergi empiria pou mou exi simvi kai ales fores ala den ixa dosi katholou simasia autes oi 2 empiries pou tha sas po einai apo tis pio entones giayto kai provlimatistika perisotero fovothika arketa.lipon eno koimomouna ksafnika meta apo ena oniro pou den thimame arxisa na vlepo kapia antikoimena pou upirxan sto domatio sigekrimena ena mpoukali pou eixa akoumpismeno sto trapezi dipla apo to krevati (eniotha pos eixa ta matia mou anixta kai imoun ksipios)siga siga arxisa na vlepo kai to ipolipo domatio kapia rouxa pou itan petamena sto patoma eki arxisa na anigoklino ta matia mou sa na thelo na ksipniso kai otan to ekana auto eniotha kati perioergo san energia kai argotera ksipnisa.To periergo einai oti to proi pou ksipnisa kai siniditopiisa ti mou eixe simvi to proigoumeno vradi ida akrivos oti evlepa kai otan koimomouna(to mpukali akrivos dipla sto trapezi kai ta petamena rouxa sto patoma)auto pou thelo na matho einai an ta evlepa ston ypno mou i pragmatika imoun ksipios.Twra tha sas po ke tin defteri empiria pou me eixe tromaksi para poli giati to eniosa poli pragmatiko.Ena vrady kathos evlepa thleorasi kai kratousa to xiristirio ths thleorasis sto xerimou ksafnika me pire o ypnos kai ida ton eaftomou apo psila(diladi san na petaw kai me evlepa)akrivos opos vriskomouna prin ligi wra na vlepo thleorasi kai na me exi pari o ypnos kai ksafnika arxiza na kaigome zwntanos elvepa egw emena na kaigete sto krevati kai panikovlithike oxi to soma mou pou koimotane egw pou evlepa to soma mou apo psila kai tote eniosa ena periergo tremoulo san kati na mpeni mesa sto koimismeno mou swma kai to ksipnisa kyriolektika trelamenos apo fovo(itan oti pio alithino kai taftoxrona pseftiko exo zisi pote}.Auto pou thelo na mou pite einai an exi kapia sxesi oso afora tin A.P {signomy gia ton tpopo grafis mou ala exo sininithisi na grafo agloelinika}Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
team sleep
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 12:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους team sleep
prota apo ola gia se olousas eimai kenourio melos kai tha ithela merikes apantisis oso afora tin astriki provoli.Genika otan kimame tis perisoteres fores vlepo poli paraksena kai asxima onira prosfata ixa mia periergi empiria pou mou exi simvi kai ales fores ala den ixa dosi katholou simasia autes oi 2 empiries pou tha sas po einai apo tis pio entones giayto kai provlimatistika perisotero fovothika arketa.lipon eno koimomouna ksafnika meta apo ena oniro pou den thimame arxisa na vlepo kapia antikoimena pou upirxan sto domatio sigekrimena ena mpoukali pou eixa akoumpismeno sto trapezi dipla apo to krevati (eniotha pos eixa ta matia mou anixta kai imoun ksipios)siga siga arxisa na vlepo kai to ipolipo domatio kapia rouxa pou itan petamena sto patoma eki arxisa na anigoklino ta matia mou sa na thelo na ksipniso kai otan to ekana auto eniotha kati perioergo san energia kai argotera ksipnisa.To periergo einai oti to proi pou ksipnisa kai siniditopiisa ti mou eixe simvi to proigoumeno vradi ida akrivos oti evlepa kai otan koimomouna(to mpukali akrivos dipla sto trapezi kai ta petamena rouxa sto patoma)auto pou thelo na matho einai an ta evlepa ston ypno mou i pragmatika imoun ksipios.Twra tha sas po ke tin defteri empiria pou me eixe tromaksi para poli giati to eniosa poli pragmatiko.Ena vrady kathos evlepa thleorasi kai kratousa to xiristirio ths thleorasis sto xerimou ksafnika me pire o ypnos kai ida ton eaftomou apo psila(diladi san na petaw kai me evlepa)akrivos opos vriskomouna prin ligi wra na vlepo thleorasi kai na me exi pari o ypnos kai ksafnika arxiza na kaigome zwntanos elvepa egw emena na kaigete sto krevati kai panikovlithike oxi to soma mou pou koimotane egw pou evlepa to soma mou apo psila kai tote eniosa ena periergo tremoulo san kati na mpeni mesa sto koimismeno mou swma kai to ksipnisa kyriolektika trelamenos apo fovo(itan oti pio alithino kai taftoxrona pseftiko exo zisi pote}.Auto pou thelo na mou pite einai an exi kapia sxesi oso afora tin A.P {signomy gia ton tpopo grafis mou ala exo sininithisi na grafo agloelinika}Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 16:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ team sleep, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι να έχεις μια καλή κι εποικοδομητική διαμονή!

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 10:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
team sleep: auto pou thelo na matho einai an ta evlepa ston ypno mou i pragmatika imoun ksipios.


Ποια είναι η διαφορά?


quote:
team sleep: ksafnika me pire o ypnos kai ida ton eaftomou apo psila(diladi san na petaw kai me evlepa)akrivos opos vriskomouna prin ligi wra na vlepo thleorasi kai na me exi pari o ypnos kai ksafnika arxiza na kaigome zwntanos elvepa egw emena na kaigete sto krevati kai panikovlithike oxi to soma mou pou koimotane egw pou evlepa to soma mou apo psila kai tote eniosa ena periergo tremoulo san kati na mpeni mesa sto koimismeno mou swma kai to ksipnisa

Auto pou thelo na mou pite einai an exi kapia sxesi oso afora tin A.P


Γιατί να έχει κάποια σχέση, αφού εσύ δεν έκανες κάτι με τη θέληση σου ή έκανες?


Αγαπητέ φίλε team sleep λυπάμαι για τους εφιάλτες που είχες. Και η αντίδραση σου στο μήνυμα σου είναι λογική αλλά όχι ορθή. Εάν δεν γνώριζες για την Α.Π. ποια θα ήταν η αντίδραση σου?

Και γιατί σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα για σένα, περιμένεις από αγνώστους στην κυριολεξία να λάβεις απαντήσεις? Γιατί νομίζεις ότι εδώ θα βρεις απάντηση?

Εάν δεν γνώριζες για το φόρουμ τι θα έκανες αγαπητέ?


Θεωρώ λάθος να απαντήσω άμεσα στις ερωτήσεις σου και επίσης θεωρώ λάθος οποιαδήποτε άμεση απάντηση!

Αγαπητέ φίλε team sleep επέτρεψε μου να σου πω ότι μη υποτιμάς τον εαυτό σου και μη υπερτιμάς τους άλλους! Εκτίμηση, αγαπητέ, πρώτα για τον εαυτό σου και μετά για τους άλλους!

Εάν θέλεις μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.

Καλημέρα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

team sleep
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2007, 11:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους team sleep
Αγαπητε el.elyon η αληθεια ειναι οτι αμα δεν γνωριζα τιποτα για το forum δεν θα εδινα καθολου σημασια απλα θα το προσπερναγα λεγοντας οτι ειναι καποιος ασχημος εφιαλτις ομως εχω διαβασει το 1 και το 2 μερος που μιλαει για τιν Α.Π και καπιοι μιλαγανε για καπιες προσωπικες τους εμπιριες αλοι λεγανε πως το κανανε με τιν θεληση τους και αλοι ΟΧΙ μια απο αυτες (εμπιριες) ελεγε οτι καποιος ενω οδηγουσε τιν μηχανη του ξαφνικα ιδε τον εαυτο του απο πσιλα δηλαδη οτι βρισκοτανε ταυτοχρονα σε 2 σημεια χωρις καν να εχει κοιμιθη. Ετσι πιστεψα οτι και εμενα μπωρει να μου εχει σιμβει κατι αναλογο (με τιν διαφορα οτι εγω κοιμομουνα). Οσο για αυτο που λες οτι περιμενω απαντηση απο καπιους αγνωστους γιατι να μιν περιμενο αφου γνωριζουν παρα πολλα πανω σε αυτο το θεμα και το εχουν ζισει?Μεν την θεληση μου δεν προσπαθησα να το κανω δεν θα ακανα ποτε κατι που απλα το εχω διαβαση σε καπιο forum χωρις να γνωριζω κατι πανω σε αυτο. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτες οι 2 εμπριριες που εζησα ειναι πραγματικα πολυ αλιθινες σε σχεση με καποιο ονειρω και μιαζουν παρα πολυ με καποιες αλες που εχω διαβαση στο forum ετσι σκεφτηκα να σας γραπσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2007, 14:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Team sleep καλησπέρα.


quote:
team sleep: Αγαπητε el.elyon η αληθεια ειναι οτι αμα δεν γνωριζα τιποτα για το forum δεν θα εδινα καθολου σημασια απλα θα το προσπερναγα λεγοντας οτι ειναι καποιος ασχημος εφιαλτις ομως εχω διαβασει το 1 και το 2 μερος που μιλαει για τιν Α.Π και καπιοι μιλαγανε για καπιες προσωπικες τους εμπιριες αλοι λεγανε πως το κανανε με τιν θεληση τους και αλοι ΟΧΙ


Κάνανε τι, φίλε μου?

Τι είναι για σένα η Α.Π.?


quote:
team sleep: μια απο αυτες (εμπιριες) ελεγε οτι καποιος ενω οδηγουσε τιν μηχανη του ξαφνικα ιδε τον εαυτο του απο πσιλα δηλαδη οτι βρισκοτανε ταυτοχρονα σε 2 σημεια χωρις καν να εχει κοιμιθη. Ετσι πιστεψα οτι και εμενα μπωρει να μου εχει σιμβει κατι αναλογο (με τιν διαφορα οτι εγω κοιμομουνα). Οσο για αυτο που λες οτι περιμενω απαντηση απο καπιους αγνωστους


Ποια είναι η βάση της πίστης σου, η εμπειρία?


quote:
team sleep: γιατι να μιν περιμενο αφου γνωριζουν παρα πολλα πανω σε αυτο το θεμα και το εχουν ζισει?

Πες μου τα βασικά από αυτά που γνωρίζουν.


quote:
team sleep: Μεν την θεληση μου δεν προσπαθησα να το κανω δεν θα ακανα ποτε κατι που απλα το εχω διαβαση σε καπιο forum χωρις να γνωριζω κατι πανω σε αυτο.



Άρα θέλεις να μου πεις ότι εσύ δεν γνωρίζεις τίποτα για την Α.Π. αλλά γνωρίζεις κάποιους που γνωρίζουν για την Α.Π.?

Τι είναι αυτό που θα σε οδηγήσει να κάνεις με την θέληση σου Α.Π.?


quote:
team sleep: Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτες οι 2 εμπριριες που εζησα ειναι πραγματικα πολυ αλιθινες σε σχεση με καποιο ονειρω και μιαζουν παρα πολυ με καποιες αλες που εχω διαβαση στο forum ετσι σκεφτηκα να σας γραπσω


Εφόσον το έχεις σκεφτεί τότε καλά κάνεις που συμμετέχεις στο θέμα. Θα αποφύγω να απαντήσω άμεσα για την Α.Π. γιατί επιθυμώ να γίνει μια ερευνα και αναζήτηση για το θέμα. Ο καθένας θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Αλλά εάν όμως θέλεις και εσύ να με ρωτήσεις τότε ελεύθερα φίλε μου μπορείς να θέτεις τις ερωτήσεις σου.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

team sleep
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 14:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους team sleep
Φιλε el.elyon με ολο τον σεβασμο μπορω να σου πω ο διαλογος αυτος κανταντησε λιγω κουραστικος σου απανταω σε καπιες απο τις ερωτησης που μου εκανες και αντη να ξεκινιση μια κουβεντα παρατηρω πως μου κανεις ανακριση ρωτοντας με ξανα και ξανα με αρκετες ερωτισεις(παντα κατα την δικη μου αποψη).Για την ερωτηση που μου εκανες οτι δεν γνωριζω τιποτα δεν ειναι ακριβος ετσι σου ειπα πως γνωριζω ελαχιστα πραματα δεν ειμαι εντελος ασχετος τελος παντων.Οσο για τον αν θα εκανα Α.Π.με την θεληση μου? οχι δεν θα το επιχηρουσα δεν βρισκω το λογο γιατι να το κανω επιδει εχω ακουσει και εχω διαβασει καπια πραματα αλοστε δεν γνοριζω ποσο ασφαλες θα ηταν να το δοκιμαζε καπιος αρχαριος οπως εγω.Εγω πιστεβω πως σιγουρα εχω ζισει εξωσοματικη εμπειρια(εκεινη που εβλεπα τον εαυτο μου απο ψιλα να καιγετε)αυτο που θελω να ροτισω ειναι γιατι να σιμβει κατι τετοιο χωρις να το προκαλεσεις ο ιδιος? και πια θα ειναι η διαφορα αμα το κανεις με την θελησησου? οταν θα βρισκεσε εξω απο το σωμα σου θα καταλαβενεις που βρισκεσε θα σκεφτεσε οπως Π.Χ. σε προβληματιζει κατι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 10:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα team sleep.

quote:
team sleep: Φιλε el.elyon με ολο τον σεβασμο μπορω να σου πω ο διαλογος αυτος κανταντησε λιγω κουραστικος σου απανταω σε καπιες απο τις ερωτησης που μου εκανες και αντη να ξεκινιση μια κουβεντα παρατηρω πως μου κανεις ανακριση ρωτοντας με ξανα και ξανα με αρκετες ερωτισεις(παντα κατα την δικη μου αποψη).

Ναι, έχεις δίκαιο, μοιάζει με ανάκριση αλλά δεν είναι!
Ευχαριστώ για το σεβασμό!

quote:
team sleep: Για την ερωτηση που μου εκανες οτι δεν γνωριζω τιποτα δεν ειναι ακριβος ετσι σου ειπα πως γνωριζω ελαχιστα πραματα δεν ειμαι εντελος ασχετος τελος παντων.

Αγαπητέ μου μάλλον με παρεξήγησες, ζήτω συγνώμη για το ύφος μου.

quote:
team sleep: Οσο για τον αν θα εκανα Α.Π.με την θεληση μου? οχι δεν θα το επιχηρουσα δεν βρισκω το λογο γιατι να το κανω επιδει εχω ακουσει και εχω διαβασει καπια πραματα αλοστε δεν γνοριζω ποσο ασφαλες θα ηταν να το δοκιμαζε καπιος αρχαριος οπως εγω.


Ευχαριστώ για την απάντηση!

quote:
team sleep: Εγω πιστεβω πως σιγουρα εχω ζισει εξωσοματικη εμπειρια(εκεινη που εβλεπα τον εαυτο μου απο ψιλα να καιγετε)αυτο που θελω να ροτισω ειναι γιατι να σιμβει κατι τετοιο χωρις να το προκαλεσεις ο ιδιος?


Προσπάθησα να βοηθήσω με το τρόπο μου αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να συνεχίσω. Στο πίστευε και μη ερευνα ( που δεν αφόρα μόνο χριστιανούς) δεν μπορείς να προσθέσεις τίποτα!

Σου εύχομαι να βρεις τις απαντήσεις σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

habos1986
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 01:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους habos1986
katarxin pedia thelo na sas po oti eimai neo melos kai na sas euxaristiso gia tis poli simantikes plirofories pou pira apo sas. thelo na sas po kai go tin dikia mou empeiria kai na me voithisei kapoiois na vro mia apantisei. Istera apo poles apotiximenes prospatheies na petixo mia a.p ena vradi ennoisa kati diaforetiko. Kathos prospathousa apegnosmena na to petixo skeftomoun pou tha pao an pote to petixo. Tote eida ton eayto orthio se ena leuko domatio i xoro dn mporo na to dieukriniso kala ipo morfi skias kai akougotan enas periergos ixos, oxi vouito opos exoun anaferei kapoioi alloi xristes alla enas allos pou dn mporo na ton ton eksigiso. Ayto gia na po tin alitheia me tromakse kai ksipnisa alla otan ksipnisa eimoun mouskema ston idrota, laxaniasmenos, kai i kardia mou xtipouse san treli kai para poli entona. Ennoiotha pos tha figei apo to stithos mou. To prospathisa kai alloi fora alla tpt. Mono mia fora to xo zisei kai fovamai mipos irthe kai efige.

Opoios mporei pedia as mou dosei mia apantisei sto ti itan ayto pou ennoiosa kai mporei kapote na to ksananioso.


To forum to vrika simera kai to diavasa olo. Einai teleioΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 02:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
habos1986 σε καλωσορίζω και σ' αυτό το θέμα, όπως και στο θέμα help me όπου έγραψες το αρχικό σου μήνυμα και το οποίο(θέμα) απενεργοποιήθηκε εφόσον ήδη βρήκες τον δρόμο για το παρόν θέμα, που αφορά και το εν λόγω "help me"

Και μια παράκληση:
Προσπάθησε να γράφεις στα ελληνικά κι όχι στα greeklish: είναι κουραστικά (τα greeklish) στο διάβασμα και άλλωστε η γλώσσα που χρησιμοποιούμε στα forums είναι τα ελληνικά (μόνο προσωρινά και εάν υπάρχει κάποιο δύσκολο τεχνικό πρόβλημα είναι πιθανό να χρησιμοποιήσει κανείς greeklish)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 16:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ habos1986, καλώς ήλθες στα Forums του Esoterica!

Θα ήθελα να σταθώ σε δύο σημεία του μηνύματος σου που θα ήθελα να μας εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς:

quote:
Kathos prospathousa apegnosmena na to petixo skeftomoun pou tha pao an pote to petixo.

Αλήθεια, για ποιό λόγο προσπαθούσες απεγνωσμένα - όπως είπες - να επιτύχεις μια αστρική προβολή;
Τι ήταν αυτό που σε έκανε να καταβάλλεις τόσο μεγάλη προσπάθεια.
Επίσης, αναφέρεις ότι σκεφτόσουν που θα πας αν το πετύχαινες.
Δηλαδή δεν ξέρεις τι συμβαίνει κατά την αστρική προβολή;
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, πόσο σίγουρος μπορείς να είσαι ότι θέλεις να επιχειρήσεις μια αστρική προβολή - αν δεχθούμε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί - αφού δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει σ' αυτήν;
Θα ήσουν πχ σε θέση να διαχειριστείς την εμπειρία αυτή και κατά πόσο θα ήσουν έτοιμος να αντιμετωπίσεις την κατάσταση στην οποία θα βρισκόσουν και να προστατεύσεις επαρκώς τον εαυτό σου;
Αν δεχθούμε ότι το αστρικό πεδίο είναι το πεδίο των συναισθημάτων, των φοβιών μας, των εμμονών μας κλπ θα ήταν ασφαλές να κάνεις μια έξοδο σ' αυτό αν δεν γνώριζες κάποια πράγματα;

quote:
Ayto gia na po tin alitheia me tromakse kai ksipnisa alla otan ksipnisa eimoun mouskema ston idrota, laxaniasmenos, kai i kardia mou xtipouse san treli kai para poli entona.

Επειδή αναφέρεις δύο φορές τη λέξη "ξύπνησα", εννοείς ότι η εμπειρία σου αυτή ήταν ένα πολύ έντονο όνειρο;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dj_Blade
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 05:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dj_Blade
γεια σας και απο μενα
μετα απο πολυ καιρο ειπα να επισκευθω το site και επεσα στο θεμα αυτο απτο οποιο ειχα ακουσει απο φιλη μου πολυ παλια..
θα ηθελα να μαθω μερικα πραγματα ακομα για την Α.Π
1ον Απορια: Κατι που σιγουρα συμβαινει σε πολλους...
Τελευται λογο του οτι ειμαι ανεργος κοιμαμαι πολες ωρες..απο βαρεμαρα και απο ψυχολογικο κλασικα δεν σηκωνομαι το πρωι με τιποτα..
Ετυχε λοιπον πριν λιγες μερες να βλεπω ενα "ονειρο" (θα το χαρακτηρισω ετσι για αρχη)
Εβλεπα οτι πηγα ταξιδι στην αμερικη(κατι που εχω πολυ αχτι να κανω..) και ενιωθα οτι ειμαι ξυπνιος αλλα δεν ηθελα να ξυπνησω τελειος και να σηκωθω γιατι μου αρεσε τοσο πολυ το ονειρο ενιωθα τοσο ομορφα και δεν ηθελα να το αφησω..
Εχει τυχει να ξανανιωσω τετοιου είδους "όνειρα" και να νιωθω τοσο πραγματικα και αληθινα ολα αυτα που βλεπω και βιωνω στις σκεψεις μου..
Αυτο δεν θεωρειται Α.Π ετσι ? Ειναι απλα ονειρο? Αν οχι πειτε μου πως λεγεται...παντως ειμαι ξυπνιος εκεινη την ωρα ..το νιωθω..νιωθω οτι δεν θελω να ξυπνησω και το επιλεγω γιατι μου αρεσει αυτο..εχω ενα συναισθημα οτι ολο αυτο ειναι ονειρο κ δεν ξυπναω γιατι μ αρεσει.. επισης πολλες φορες εχω προσπαθησει να αλλαξω δεδομενα που δεν μου αρεσουν πανω σ αυτο που "ονειρευομαι" και δεν μπορω και παει κατι στραβα και ξενερωνω..αυτο που οφειλεται?γιατι δεν μπορω να το ελενξω?υπήρξαν φορες που το καταφερα αλλες όχι...
Επισης πως μπορει καποιος να παει οχι σε πραγματικο κοσμο αλλα σε διασταση της Α.Π ?
Πως κοιμιζεις το σωμα κ οχι το νου
(post edited διαβασα καποια πραγματα ακομα...)

χρησιμοποιησα τη λεξη "ονειρο" γιατι δεν ξερω πως αλλιως να το ονομασω αν ειναι κατι αλλο..
Οσον αφορα την Α.Π κ εφοσον αυτο που λεω δεν ειναι Α.Π
Μπορει καποιος να μου πει εν συντομια ενα How To...
και ενα About...
Δηλαδη στην Α.Π παμε σε ενα χωρο αλλο?εξωπραγματικο?φανταστικο? η στον χωρο μας βρισκομαστε και αλονιζουμε εκτος του σωματος μας?υπαρχει κινδυνος θανατου ? πως μπορω να πετυχω Α.Π ?

Κατι ακομα... Εχει τυχει απο λιγες βραδινες ωρες υπνου να εχω κουραστει κ να θελω να κοιμηθω μεσημερι κατι που δεν το επιθυμω..
Γυρνουσα απτον στρατο 3 σπιτι μου..4 ερχεται ο πατερας μου και τρωμε μεσημεριανο..
Πολες φορες ελεγα ελα μωρες θα ξαπλωσω λιγο και θα σηκωθω..αποκοιμομουν ομως..ετυχε μερικες φορες να πεταγομαι γιατι μαλλον εχω στη συνειδηση μου οτι πρεπει να ξυπνησω.Αλλα ξυπναω τρομαγμενος η πολυ αποτομα..την τελευταια φορα ειχα το κινητο μου στα χερια και το πεταξα στον αερα μακρια κ επεσε και εσπασε..αυτο τι ειναι?απλα ξαφνιασμα ? τρομαρα?
Εχω νιωσει καποιες παρομοιες φορες με αυτη να μπαινω στο σωμα μου η να πευτω και να πεταγομαι με σπασμοδικες κινησεις..ειτε με το ποδι ειτε με ολο το σωμα να ταραζεται και να πεταγομαι στον αερα...

Edited by - Dj_Blade on 25/11/2007 06:07:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dj_Blade
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 01:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dj_Blade
ανυπομονω για απαντηση σας...θελω να πω κατι που μου συναιβει χτες το βραδυ...

διαβασα πολλα πραγματα για την Α.Π και ειχα αρχισει να το σκεφτομαι πολυ...ημουν γενικα πολυ συναισθηματικα φορτωμενος(ημουν σε club εξω κ λογο σκαλωματος ημουν ετοιμος να δειρω κοσμος πρωτη φορα ενιωσα τοση οργη να θελω να δειρω καποιον ετσι στο ακυρο) τελος παντων διαβαζοντας τα ξημερωματα ενιωθα περιεργα τον χωρο του δωματιου μου..ισως ηταν κουραση ? δεν ξερω..ξαπλωνοντας προσπαθουσα να βγαλω την Α.Π απτο μυαλο μου προσπαθησα να σκευτω διαφορα πραγματα αλλα ενιωθα το μυαλο μου να γινεται shaker...με τα πολλα αρχισα να ακουω ενα πολυ δυνατο βουητο...και αλλαξα σταση κ πλευρο να σταματησω να το ακουω γιατι δν ηθελα στη κατασταση π ειμαι να σκευτομαι την Α.Π ..ισως φοβος? δεν ξερω παντως το βουητο ηταν εντονο

Γιατι?απλα γιατι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 09:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Dj_Blade, σε χαιρετώ!

Σχετικά με το όνειρο με την Αμερική που περιγράφεις ότι είδες, από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι απλά είχες συνείδηση του γεγονότος ότι ονειρεύεσαι.
Κάτι ανάλογο έχει συμβεί και σε εμένα κάποιες φορές, να βλέπω δηλαδή ένα όνειρο και να γνωρίζω ότι απλά ζω ένα όνειρο.
Ίσως πάλι το ότι είδες πως βρίσκεσαι στην Αμερική να σχετίζεται με τη μεγάλη σου επιθυμία να βρεθείς σ' αυτήν, κάτι που είπες κι εσύ ο ίδιος.

quote:
χρησιμοποιησα τη λεξη "ονειρο" γιατι δεν ξερω πως αλλιως να το ονομασω αν ειναι κατι αλλο..
Οσον αφορα την Α.Π κ εφοσον αυτο που λεω δεν ειναι Α.Π
Μπορει καποιος να μου πει εν συντομια ενα How To...
και ενα About...
Δηλαδη στην Α.Π παμε σε ενα χωρο αλλο?εξωπραγματικο?φανταστικο? η στον χωρο μας βρισκομαστε και αλονιζουμε εκτος του σωματος μας?υπαρχει κινδυνος θανατου ? πως μπορω να πετυχω Α.Π ?

Αγαπητέ, για να μάθεις ένα "how to" κι ένα "about" δεν θα πρέπει να έχεις ήδη μια απάντηση σε ένα "why";
Ποιός είναι ο λόγος που επιθυμείς να επιχειρήσεις μια συνειδητή αστρική προβολή από την στιγμή που δεν γνωρίζεις επαρκώς τι είναι αυτή;
(Αναφέρω τον όρο συνειδητή αστρική προβολή επειδή σύμφωνα με αρκετές - αν όχι τις περισσότερες - εσωτερικές διδασκαλίες, προβαλλόμαστε στο αστρικό πεδίο κάθε νύχτα).
Τα ίδια ερωτήματα έχω θέσει και στον habos1986.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dj_Blade
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 22:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dj_Blade
να δω εναν διαφορετικο κοσμο?...εχεις δικιο χτες σκεφτομουν το γιατι..ειδα που ρωτηθηκαν κι αλλοι το γιατι..
Περιεργια για κατι νεο..αποδειξη στον εαυτο μου οτι δεν ειναι ολα τοσο απλα οπως τα ξερει ο κοινος ανθρωπος...
Για μενα ενας κοινος ανθρωπος εχει αρκεστει στη θρησκεια και οτι δεν υπαρχει κατι παραπανω απο αυτο που ζει καθε μερα...Εγω ομως πιστευω οτι υπαρχουν πολλα...
Εχω κατα καποιο τροπο συνδεσει τη φυσικη την θεωρια της σχετικοτιτας και καποια αλλα πραγματα που εμαθα απο ενα dvd απτον einstein με ολα αυτα..μιλουσε επισης για την 4η διασταση την υλη τον χρονο κλπ...Το πως δημιουργηθηκε η πρωτη εκρηξη στον υλιο..
Επισης ξεκινησα και πιστευω στα ζωδια βλεπω οτι ολα αυτα βγαινουν..οτι για να βγαινουν τα ζωδια..για να συμβαινουν διαφορα πραγματα στη ζωη μου δεν ειναι τοσο απλα ολα..δεν ειναι απλα μια ψευδαισθηση..Δεν μπορω να ζω με το πίστευε και μη ερεύνα...
Δεν μου αρκει..διαφορα πραγματα στη ζωη μου δειχνουν οτι υπαρχει κατι περα απο αυτο που ζω και βλεπω καθε μερα..και θελω να το δω να το βιωσω...
παντα σε οτι είχα στη ζωη μου ήθελα να το εκμεταλεύομαι στα όρια του..Π.χ ενα πολυ απλο κοινο παραδειγμα..θεωρώ χαζο καποιος να παρει ενα εξελιγμένο κινήτο οταν απλα θελει να περνει τηλεφωνα..εγω πήρα ενα pda και εχω λειτουργήσει όλες του τις δυνατότητες...
Ετσι θέλω να κανω και με τον εαυτό μου..εφόσον εχω την δυνατότητα να κανω καποια πραγματα και να βιωσω κατι διαφορετικο γιατι να μην το κανω?Εστω να κανω την προσπάθεια...

Εχω μια απόρια ακομα αν υπαρχει καποιο site να διαβασω ποια ειναι τα 7 σώματα τα μας
και επισης πια η διαφορα μεταξυ Αστρικού σώματος και Αιθερικού?

Γιατι?απλα γιατι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 00:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Αγαπητέ Dj_Blade καλωσόρισες και πιστεύω ότι θα έχεις μια καλή πλοήγηση.

Μου αρέσει το τελεύταίο μήνυμά σου για τις δυνατότητες.

Εχεις δίκιο. Πρέπει να εκμεταλευόμαστε -αν και η λέξη αυτή δεν μου αρέσει καθόλου- το 100% των δυνατοτήτων μας.

Καλά βέβαια και στο 30 να φτάσω εγώ προσωπικά δεν θα με χαλάσει!

Για τα όνειρα σε σχέση με την αστρική προβολή να αναφέρω το θέμα ότι ο έλεγχος των ονείρων είναι το δεύτερο στάδιο, το πρώτο είναι η συνείδηση ότι ονειρευόμαστε.

Για την αστρική προβολή τώρα, αν πράγματι σε ενδιαφέρει διάβασε το δεύτερο μέρος της, υπάρχει το λινκ στην πρώτη σελίδα του παρόντος τόπικ. Περιέχει σημαντικότατες πληροφορίες

Τώρα για τα σώματα του ανθρώπου διάβασε το παρακάτω άρθρο:

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/cosmenergy/cosmenergy.htm

και υπάρχει ένα παλαιότερο θέμα που αναφέρεται στην 7πλη σύνθεση θα το βρω και θα το παραθέσω.

Το αστρικό είναι ο συναισθηματικός φορέας του ανθρώπου.
Το αιθερικό είναι η ενέργεια που περιβάλλει το φυσικό μας σώμα και φωτογραφίζεται με την μέθοδο κιρλιαν.

Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 11:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Dj_Blade, η αλήθεια είναι πως όταν συνομιλώ με κάποιον που μου αναφέρει ότι επιθυμεί να επιχειρήσει μια αστρική προβολή σχεδόν πάντα τον ρωτώ για ποιό λόγο έχει αυτή την επιθυμία.
Το αστρικό πεδίο είναι το πεδίο των συναισθημάτων μας, των φόβων μας κλπ.
Είναι λοιπόν εξαιρετικά σημαντικό - κατά την δική μου άποψη φυσικά - να υπάρχει ένας έλεγχος του συναισθηματικού μας φορέα, να υπάρχει σε κάποιον βαθμό ένας έλεγχος από την πλευρά μας του συναισθηματικού μας εαυτού κι όχι το αντίθετο, όπου παραδομένοι στα συναισθήματα και τους φόβους μας παρακινούμαστε εμείς πλήρως από αυτόν...

Όσον αφορά την Αστρολογία, ούτε εγώ έχω ασχοληθεί συστηματικά μαζί της και θα ήθελα κάποια στιγμή να το πράξω.
Παρόλα αυτά πιστεύω πως η Αστρολογία εκτείνεται σε ένα φάσμα πολύ ευρύτερο από μια γνώση για τα ζώδια, τον ωροσκόπο κλπ.
Ίσως αυτό να είναι απλά η επιφάνεια - χρήσιμη μεν - αλλά δεν περιορίζεται μόνο εκεί.

Θα συμφωνήσω πάντως κι εγώ απόλυτα μαζί σου σ' αυτό που λες:

quote:
Ετσι θέλω να κανω και με τον εαυτό μου..εφόσον εχω την δυνατότητα να κανω καποια πραγματα και να βιωσω κατι διαφορετικο γιατι να μην το κανω?Εστω να κανω την προσπάθεια...

Αυτή η διαδικασία άλλωστε μπορεί να βοηθήσει έναν άνθρωπο να γνωρίσει λίγο καλύτερα τον εαυτό του.
Μέσα από αυτήν ο ερευνητής καταλαβαίνει ότι γνωρίζει ελάχιστα πράγματα για τον εαυτό του που τα θεωρούσε δεδομένα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2007, 02:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Δυο πραγματακια να πω ,
-1 προσπαθειτε να κανετε αστρικη προβολη εκει με το ζορι , με καφεδες , με πιεση , με προσπαθεια με με με με με με , αλλα κανετε το μεγαλυτερο λαθος.Παιδες η αστρικη προβολη για να γινει ΠΡΕΠΕΙ να προσπαθειτε ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ - ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ - ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ - ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ - ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ - ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ - ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ - ΣΤΗ ΒΟΛΤΑ !
Και πως προσπαθω στα παραπανω ? Με το να εισαι εκει(σε ολα τα παραπανω) οταν εισαι εκει !Με το να μην πεταει το μυαλο σου οταν εισαι στο γραφειο-δουλεια και πηγαινει στο σπιτι , η οταν εισαι σχολειο να πεταει το μυαλο σου στο σπιτι .ΠΡΕΠΕΙ να εισαι εκει που εισαι και να σκεφτεσε οσο μπορεις περισοτερο οτι κανεις οταν το κανεις!Να σταματησεις οσο μπορεις περισοτερο τον εσωτερικο μονολογο που σε ταξιδευει και χανεσε , ενω πρεπει να εισαι στο τιμονι εισαι εκει που θα πας το καλοκερι διακοπες , εκει που κανεις μπανιο στο ντουζ σου ενω πρεπει να εισαι εκει και να νιοθεις το νερο και να καθαριζεις το δερμα σου , το μυαλο σου πεταει στο καφε που θα πιεις μετα με τον την φιλη σου!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΠΟΥ ΠΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ εεεεεε ΛΑΘΟΣ !!!
-2 και κατι ακομα αυτο ειναι καπως δυσκολο.......
Φοβαμαι ,.....,.
Ενα μορακι οταν φτανει στη ζωη βγαινει στα χερια του γιατρου, στα χερια της μαμας του ,τελος παντων σε μια ζεστη αγκαλια σε μια προστασια.
Μια ψυχη ομως ,οταν φευγει (μετα τον λαθος κατα εμε θανατο του σωματος) παει σε καποια αγκαλια ? ζεστη ?
Φανταζεστε η ψυχη αυτη να βγαινει απο το σωμα και να πηγαινει σε ενα "δωματιο" οπου εκει θα "περιμενει" και θα αντιμετωπιζει εκει μονη της τα "δαιμονεια " της εως οτου καθαριστει???
Φανταζεστε τι γινετε εαν συνεβαινε κατι τετοιο ?
Μια μικρη , φοβισμενη , τρομαγμενη ψυχη να βλεπει τα δαιμονια της που δεν καταφερε να διωξει στην ζωη της πανω στη γη και να πρεπει να τα αντιμετωπισει με τετοιο τρομο ..........μονη της........τρομο !!!

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy