ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 12:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Όχι ρε $%#%@^ ! Και το ήξερα εξ αρχής ότι έπρεπε να πάω στην ΝΑΣΑ !

Να ορίστε και η αγγελία μου :
<<Θεωρητικός Μελετητής επί της Α.Π ζητά θέση σε διαστημόπλοιο ως αστρικός μούτσος !>>

Αυτό που θέλω στην πραγματικότητα να εκφράσω είναι ότι μένω κυρίως στο θεωρητικό κομμάτι του πράγματος , ενώ στην πραγματικότητα θέλω να εξερευνήσω την ΑΠ ως πραγματική δυνατότητα (αν είναι ) και όχι να συζητάω ως ανίδεος για κάτι που δεν ξέρω !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 12:45:30  Εμφάνιση Προφίλ
Και τι με νοιαζει εμενα,δεν ειμαι με κανεναν!Γεια σου Παυλο,οχι ο αποστολος ο Αλλος πια.
Εχουμε φαγωθει με την ανωτερωτητα και την προσπαθεια μας να αγγιξουμε το τελειο.Αυτη η καταραμενη αμοιβαδα ενας 'κατωτερος' οργανισμος εχει πεσει στη ληθη της ανυπαρξιας επειδη εμεις η ανωτερη οργανισμοι την ξεπερασαμε σε πολυπλοκοτητα.Καποτε αυτος ο απλος μονοκυτταρος οργανισμος δεχθηκε τα αποτελεσματα της μεγαλυτερης κοσμοιστορικης καραμπολας και Ω! αρχισε να πολλαπλασιαζετε και καινουργια δεδομενα αρχισαν να ξεπηδουν απο αυτον τον κατωτερο και αναξιο λογου οργανισμο και σαν αποτελεσμα αυτου,για να μη μακρυγορουμε κιολας,κατι τυπακια αρχισαν να γραφουν σε 'ανωτερα' και 'κατωτερα' οντα μεσα σε διαδυκτιακες κοινοτητες και να τσακωνονται ποιος την εχει μεγαλυτερη.
Ουπς! συγνωμη το τελευταιο υπαγεται σε διαφορετικη υποκατηγορια κομπλεξ,καλυτερη εννοουσα.
Ολοι ψαχνουν να βρουν το λογο που εγινε αυτη η καραμπολα,φταιει η ολησθηροτητα του συμπαντος φταιει η ορμομενη βλεπε οργομενη και αιθερικος χαλινοκρατουμενη κεκτημενη ταχυτητα η απλα καποιο παιδακι μεγαλωσε και αποφασισε να ξεφορτωθει τις μπιλιες του γιατι απλα δεν ειναι αυτες παιχνιδι για μεγαλους και ανωτερους στη σκεψη κεφαλους;
Μα γιατι θα πρεπει να απασχολει κατι τετοιο τα θυματα που προεκυψαν απο αυτη την καραμπολα,οπου θυματα οσυς βιωνουν τα αποτελεσματα της,μηπως για το κοινο καλο;Το πιο;
Οι επιστημονες,αυτοι δηλαδη οι οποιοι υπτανται περιξ του στημονα αλλα που με τιποτα δεν καθονται επ'αυτου και φυσικα για κανενα λογο δεν χωνουν την προβοσκιδα τους στον υπερο ενος ανθους γιατι η μαμα τους τους εμαθε να προσεχουν που βαζουν το πουλι τους και την υπογραφη τους αλλιως μπορει να ξεπεταχθει και ενα μπασταρδο σαν και του λογου τους,μας λενε λοιπον αυτοι οι αγιοι ανθρωποι οτι αυτο που βιωνουμε σαν επαφη δεν ειναι τιποτα αλλο παρα οι απωθηση των φορτισμενων μοριων που αποτελουν τα εμπλεκομενα μερη.Μηπως και η ζωη μας δεν ειναι ο θανατος της πνευματικοτητας;Μηπως αντι να επιδιωκουμε να πεθανουμε θα επρεπε να ζουμε;Τη ζωη ή την πνευματικοτητα τον κοσμο των ονειρων ή την πραγματικοτητα και οχι η επιλογη δεν ειναι δικη σας εμου συμπεριλαμβανομενου.Ευλογημενη η καρακοσμαρα του καθενος και ο θεος που διαλεξε να υπηρετει.
Δεν ειμαι με κανεναν!
Συγχωρεστε με για το ακαταλογιστο ειναι επειδη εχω το ακαταλαβηστικο!
Α! ενα τελευταιο,το δυσκολο δεν ειναι να θεωρει κανεις εαυτον ανωτερο ή κατωτερο περιστασεων καταστασεων και ανθρωπων αλλα ΙΣΟ!!!Δεν το ειπα εγω ο Μπρεχτ το ειπε και ουτε καν το ακολουθω απλα το ασπαζομαι κατι σαν τους χριστιανους με τον χριστιανισμο.Οταν θα'ρθει εκεινη η ωρα ποιος θα αντικρισει τον θεο του ως ισο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 12:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21

tvrα αν ηταν ο cody εδω θα σου ελεγε να μην το προσπαθησεις γτ θα καεις στην κολαση κλπ κλπ κλπ.....

τωρα για την θεση της νασα αν βρεις και καμια θεση κυβερνητου ελευθερη θα δεχτω,οχι τπτ αλλο αλλα μην μεινει και κενη η θεση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 16:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλησπερα σε ολους εδω.
Αυτο που θα ηθελα να πω ειναι ,μηπως ξεφυγατε απο την αστρικη προβολη?
Λοιπον ,φανταζομαι οτι η αστρικη προβολη ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΕΡΜΑ οκ?
Και απο το ΚΕΡΜΑ αυτο ΕΣΕΙΣ μου παρουσιαζετε ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΟΡΟΝΑ οκ?
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΚΕΡΜΑΤΟΣ!
Αυτη την αλλη πλευρα της αστρικης προβολης προσπαθω να σας δειξω οτι υπαρχει και οχι μονο βεβαια στην αστρικη προβολη , αλλα σε καθε θεωρεια.
Λοιπον ΞΑΝΑΛΕΩ αφηστε τις ασπρομαυρες μαγειες , τους Δημιτροκαλιδες και τους Κατσουλιδες και κοιταξτε να ΖΗΣΕΤΕ ομορφα με τους γυρω σας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΕΔΩ, ΗΜΕΡΙΣΙΑ ,ΖΩΣΑ , ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΥΛΙΚΗ ΖΩΗ με ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ τροπο και αφιστε ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΟΠΑΡΜΕΝΑ ΣΑΣ.
Δεν σας βγαζουν ΠΟΥΘΕΝΑ!
ΞΕΚΟΛΙΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!
Και αυτη η πραγματικοτητα λεει οτι καθε 20 δευτερολεπτα ΠΑΙΘΕΝΕΙ ενα παιδι στον τριτο κοσμο λογο ΕΛΕΙΨΗΣ ΚΑΘΑΡΟΥ ΠΟΣΙΜΟΥ ΝΕΡΟΥ!
ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ ?
ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΣΑΣ ΓΙΑΥΤΟ ?
ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Η ΑΣΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΠΡΟΒΟΛΗ ΓΙΑΥΤΟ?
ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΑΜΑΕΛ ΣΑΣ ΓΙΑΥΤΟ?
ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ "ΑΝΩΤΕΡΟΙ" ΓΙΑΥΤΟ ?
ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΓΙΑΥΤΟ διοτι μην βρισω καλυτερα!
Λοιπον περιμενω , τι ΕΧΕΤΕ κανει για το παραπανω!


Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 17:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
eχεις μπλεξει πολλα πραγματα μαζι φιλε μου...

το οτι κανουμε απ δεν σημαινει οτι δεν ζουμε...ισως μαλιστα να αντιλαμνβανομαστε τν κοσμο καλυτερα απο σενα...

πισης δεν ειναι ουτε θεωριες ουτε ονειροπαρμενα ειναι κατι που βιωνουμε συχνα....

και πως γνωριζεις εσυ την αλλη οψη του νομισματος απο την στιγμη που δεν εχει δει ουτε την μια ουτε την αλλη?

αν κξαποιος δεν εχει ζησει κατι δεν εχει δικαιωμα να εκφερει γνωμη..ή μαλλον μπορει να εκφερει γνωμη αλλα καλο θα ηταν να ξερει τουλαχιστον τα στοιχειωδη..,.εσυ αγαπητε μου φιλε δεν εχεις καταλαβει καν τι ειναι η αστρικη προβολη....

ελεος πια ελεος και απαντα και σε καμια ερωτηση που σου απευθυνουμε μην κανεις τν μονολογο του παραλογου εδω δνε ειμαστε θεατρο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 17:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 22:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
εδώ μόνο θέατρο είμαστεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 22:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Εδω εχουμε απιστευτη ηλιθιοτητα.
Ακους εκει τι εχουν κανει οι ανωτεροι.
Cody δεν ξερεις την τυφλα σου για τους ανωτερους.
Και δεν ξερεις την τυφλα σου γενικα για εσωτερισμο.
Οποτε κανε μας την χαρη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2009, 23:29:03  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ κόντι!

Όσο θα υπάρχουν τέτοιοι "άνθρωποι":http://www.liveleak.com/view?i=dae_1236854361 που εκεί, ούτε ο ίδιος ο θεός τολμάει να παρέμβει ή που διάφοροι θεοί απολαμβάνουν τις θυσίες που τους προσφέρονται, εγώ θα προτιμώ να ζώ τη δική μου εναλλακτική πραγματικότητα και ας με λένε "ονειροπαρμένο".
Η πραγματική πραγματικότητα είναι πιό φρικιαστική και απ'τους χειρότερους εφιάλτες...
Όσοι άνθρωποι θέλουν να κοιμηθούν ήσυχα το βράδυ να μην δούν το βίντεο...
Καληνύχτα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 08:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας


Φίλε helios2012 πράγματι συγκλονιστικά απίστευτο. Το μεγαλείο της ηλιθιότητας του ανθρώπου δεν έχει όρια.


φίλε cody30

Έχουν υπάρξει σπουδαία όντα και υπάρχουν ανά τους αιώνες.
Ένας Χριστός , ένας Βούδας, ένας Κρισνα, ένας Πυθαγόρας ,ένας Ηράκλειτος
Και πολύ άλλοι που κάποιοι θεωρούν σημαντικούς και κάποιοι όχι.

Όταν ζούσαν αυτοί οι άνθρωποι η βαρβαρότητα υπήρχε στην γη όπως και τώρα.

Πως βοηθούσαν όλους αυτούς που πέθαιναν ανά δευτερόλεπτο, που κακοποιούνταν, που ακρωτηριάζονταν, που υπόφεραν ψυχολογικά που δεν είχαν λεφτά ,για τους πολέμους και τον άδικο χαμό, και για πολλά αλλά.

Ο Αϊνστάιν με την γνώση του βοήθησε την ανθρωπότητα να απόκτηση την πυρηνική μπόμπα. Τα πνευματικά οντά βοηθήσανε την ανθρωπότητα δίνοντας τους την γνώση
να γίνουν από διανοητικά ζώα ,άνθρωποι. Και ακόμα ζώα είμαστε.

Βλέποντας αυτό το βίντεο αναρωτιέσαι που είναι ο Χριστός; που είναι ο Βούδας; που είναι ο Κρισνα ; που είναι ο Σωκράτης; Θα σου πω φίλε cody30 που είναι .Είναι ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ.

Συνεχώς λες τι έχουν κάνει και τι έχουν κάνει . Η σωστή ερώτηση είναι τι τους έχουν κάνει και τι θα κάνουν σε αυτούς που τολμούν να σηκώσουν αυτό το ζώο που λεμέ άνθρωπο .

Από την άλλη ο καθένας μας κάνει ότι μπορεί. Φιλανθρωπίες αγαθοεργίες εθελοντισμός, αναδάσωση, οικολογική συνείδηση, ανάδοχος κ.λ.π.

Μιας και ανέφερες τον Δ. Σαμαελ πρέπει να σου πω πως ο τρίτος παράγοντας για την αφύπνιση της συνείδηση είναι Η ΘΥΣΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

Αυτό σημαίνει φίλε cody30 ότι δεν κοιτάμε μονό την πάρτη μας αλλά κάνουμε ότι μπορούμε για το σύνολο. Κάτι από τα παραπάνω. Και για να τελειώνουμε, ξέρεις που ανήκω και πρέπει να σου πω πως λειτουργούμε ένα ινστιτούτο που έχει ακριβώς αυτόν τον σκοπό. Να βοηθά αυτούς που έχουν ανάγκη και αυτό σύμφωνα με τις δυνατότητες μας. Σήμερα μπορεί να φροντίζουμε δυο οικογένειες άστεγες , ή κάποια αλλά ιδρύματα, αύριο την προστασία κάποιων ανηλίκων, μεθαύριο κάτι άλλο . Ο καθένας μας όπως μπορεί.

Έτσι ο δρόμος είναι παράλληλος. Προσπαθούμε να γίνουμε από ζώα, άνθρωποι και όχι πηγαίνοντας σε μια σπηλιά και άσε τους άλλους να κουρεύονται, αλλά μέσα στις δυσκολίες τις καθημερινότητας.

Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω επιτελούς μια θέση σου σε αυτά τα ερωτήματα.

Λοιπών φίλε cody30 περιμένω να μου πεις τι έκαναν αυτοί που πιστεύεις, για όλους αυτούς που πεθαίνανε και σφαγιάζονταν στην εποχή που ζούσαν ή τι θα έκαναν ή κάνουν τώρα. Για να έχουμε και εμείς ένα παράδειγμα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 16:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Καλησπερα σε ολους!
Μου λετε για τον μονολογο μου και σας απαντω,
ΤΟΣΑ χρονια εδω που ΜΟΝΟ τα δικα σας διαβαζουμε ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?
ΤΟΣΑ χρονια που λετε , λετε , λετε ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?
Ε λοιπον ΤΩΡΑ θα δειτε και την ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΣΑΣ!
Μου λετε να απαντησω στα λογια σας.
Πρωτον δεν προλαβαινω καλα καλα να διαβασω αυτα που γραφετε διοτι χρονο δεν εχω , δουλευω σε οικοδομη 12 ωρες και οχι σε γραφειο με λαπτοπ και καφεδακι οπως καποιοι και μερικοι μερικοι!
Και δευτερον δεν ειμαι εγω ο συνειδητοποιημενος και "ΞΕΡΟΛΑΣ" ωστε να σας απαντησω ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΣ ΑΡΜΟΖΕΙ!
Ακουτε εδω , δεν θελω να μαλωνουμε ουτε να αντιμαχομαστε ετσι για το φαινεσθε η για να περναει η ωρα!
Αυτο που λεω ειναι οτι η αστρικη προβολη σιγουρα οπως καθε θεωρεια , θα εχει και την αλλη πλευρα του νομιζματος και αυτη θα ηθελα να παρουσιαζω εδω για να μην ειμαστε με παροπιδες και να νομιζει ο καθε ενας που σας διαβαζει οτι εδω θα βρει την σωτηρεια του!
Οπως για παραδειγμα οτι η αστρικη προβολη ενκειμωνει κινδυνους ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΑΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΜΗΤΡΟΚΑΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΣΟΥΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΕΛ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΕ και με κοψετε ας το αφησω!
Λοιπον μου λετε και δεν σας απαντω.Τι να απαντησω και με ποια επιχειρηματα , δεν γνωριζω πολλα και απο σφαιρικη αποψη για να σας ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΑΣ (το εχω ξαναπει αυτο) ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΩΞΩ ΚΑΠΟΙΟΝ (με το μαλακο ετσι!) η ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ!
ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ , ΛΕΩ ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ ΣΤΟ SITE ΜΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΤΕΡΑ ΤΙΜΟΘΕΟ Κ. ΚΙΛΙΦΗ Αρχιμανδρίτη
Ι. Μ. Πεντέλης ΕΙΜΑΙ σιγουρος οτι εκεινος θα σας πει αυτα που θα σας πει και θα συμφωνησω ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ!
Καντε το σας το ζητω , ΚΑΝΤΕ ΤΟ!
Α και οσων αφορα το βιντεο που μας ειπες φιλε να δουμε , σας ΕΡΩΤΩ !
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΨΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΔΕΛΦΟΥΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΨΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ , ΕΣΥ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ?
θΑ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ?
Πες μου σε παρακαλω τι θα εκανες ? Και οι αλλοι τι θα κανατε παρακαλω?
Καλη μας συνεχεια στη ζωη!

Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 16:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Αγαπητέ Cody30

Αν θεωρείς ονειροπαρμένο κάθε άνθρωπο που δρα βάση ιδεολογίας τότε κάνεις ένα μεγάλο λάθος ....

Φυσικά και αν κάποιος ερχόταν στο σπίτι για να κάνει όλα αυτά που είπες εννοείται πως θα τον έστελνα στν φυλακή ίσως και κάτι παραπάνω

Το θέμα όμως δεν είναι οι πράξεις βίας (ρώτα όσους αρχιμανδρίτες θες)
Η ΑΠ δεν είναι αναγκαίο να εκτελείται από μεγάλες εσωτερικοασπρόμαυρες ομάδες

Ούτε και είναι εδώ οποιοσδήποτε που σε παρακινεί να αφήσεις τον Χριστιανισμό , αν διαβάσεις τους βίους αγίων θα παρατηρήσεις φαινόμενα που μοιάζουν με ΑΠ

Κανείς εδώ μέσα δεν προωθεί κάποια συγκεκριμένη ομάδα ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ

Μας λες να αφήσουμε τα ονειροπαρμένα μας και να βγούμε έξω στον <<πραγματικό κόσμο >>

Εμείς σου λέμε τι να κάνεις ?

Έμείς κατηγορήσαμε τις ιδεολογίες σου ?

Τι σου κάναμε επιτέλους και είμαστε τόσο μισητοί ?

Ποιανού αμαρτίες πληρώνουμε ?

Φίλε μου κανείς δεν σε κατηγορεί για το ότι προβάλλεις τα αρνητικά της ΑΠ

Κάνε το όμως με τον σωστό τρόπο , τεκμηριωμένα και με ανάλυση

Να ορίστε και εγώ μπορώ να εκτοξεύω κινδυνολογίες :

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΑΠ ΘΑ ΤΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ! ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ! ΘΑ ΤΟΝ >>>>>!ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ !ΑΙΣΧΟΣ ! ΑΙΣΧΟΣ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ!!! ΞΕΦΤΕΙΛΕΣ !!!ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΕΝΥΑ ?? ΕΕ?? ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ?? ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΡΕ??? ΝΑΙ ΕΣΥ ΡΕ ΚΑΡ@^&*Η ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΕ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΕΕ ??

Τώρα από αυτό πες μου εσύ τι κατάλαβες ...
Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις σοβαρά ?
Μάζεψε υλικό και πόσταρέ το ...
Από το να γράφεις αερολογίες είναι καλύτερο και ας γράψεις ένα μήνυμα αντί για δέκα !(συγνώμη που σου μιλάω τόσο σκληρά αλλά κάποιος πρέπει να σου δείξει , αν είναι δυνατόν τι κάνεις .....)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 18:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Γεια σας

Διαβαζα την σελιδα 23 του φορουμ μας και εκει μιλαει ο cody
για Α.Π. Καμια σχεση δεν εχει με τα τωρινα γραπτα.
Μεχρι και για το gnosticweb.com μιλαει.

Λες και ειναι αλλος ανθρωπος.

Τελος παντων,θελω να ρωτησω(για ακομη μια φορα)σχετικα με
την καθαρση του αστρικου σωματος.

Ειμαι σιγουρος οτι αν γινει καθαρση τοτε θα εχουμε το ελευθερο να το χρησημοποιοουμε συνειδητα(οταν κοιμωμαστε βεβαια).

Καθαρση του αστρικου σημαινει να μην έχεις επιθυμιες?

Αν ειναι ετσι αυτο μοιαζει αδυνατον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 21:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
φιλε cody να σοπυ πως πως καιε γω κανω μια αρκετα σκληρη δουλεια και με ωραρια που δεν θα αντεχαν πολυ 7-7..
αλλα δεν κτλβαινω τι σχεση εχει η δουλεια με το θεμα μας....


και επισης για να μπω στο σκεπτικο σου εχω να σου πω πς..
πρεπει να σταματησεις να δουλευεις στην οικοδομη γτ ειναι ρπικινδυνο μπορει να πεσεις να σκοτωθει να σπασεις κανα χει ποδι κλπ κλπ...(εννοειτε πως ολα αυτα τα απευχομαι)
και μπορω να σπου τεκμιριωσω με επιχειρηματα οχι οπως εσυ...

τωρα πως κολλησες εδω μεσα και θες να μας ανοιξεις τα ματις ειλικρινα δεν κτλβαινω..
αν ειχες καποια εμπειρια γτ τοτε δεν την μοιραζεσαι μαζι μας??

και σταματα πια να αναφερεσε στον δημητροκαλη και σε αλλα προσωπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 21:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε alex22

Η κάθαρση είναι μια συνειδητή κατάδυση μέσα στο υποσυνείδητο.
Η κάθαρση είναι να ξεβρωμήσει όλη η μούχλα από αυτά που λέμε εγώ.
Η κάθαρση έχει διαβαθμίσεις και είναι μια εσωτερική εργασία που δεν περιγράφετε με δυο λέξεις.

Αυτή η εσωτερική εργασία ξεκινά όταν ο άνθρωπος καταλάβει ότι ζει μηχανικά και θέλει να κάνει κάτι για να το αλλάξει. Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

Η κάθαρση του αστρικού είναι να μην έχεις επιθυμίες. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις εγώ ,το ότι δεν έχεις εγώ σημαίνει ότι έχεις αυτοπραγματωθει και οι έννοιες εγώ και εσύ δεν υπάρχουν σαν ταύτιση. Όταν δεν υπάρχουν τα εγώ υπάρχει το θέλημα του Πατέρα!!
Αλλά δεν χρειάζεται να φτάσει κανείς εκεί για να έχει συνειδητά το αστρικό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2009, 22:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε cody30

quote:
ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ , ΛΕΩ ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ ΣΤΟ SITE ΜΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΤΕΡΑ ΤΙΜΟΘΕΟ Κ. ΚΙΛΙΦΗ Αρχιμανδρίτη

Θα το ήθελα πάρα πολύ και τον εκτιμώ και πολύ. Μπορεί να γίνει αυτή η όμορφη συνάντηση;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 09:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητοί φίλοι του θέματος, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις μου και μια απορία που έχω διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες.

Από την στιγμή που θεωρείται ότι ο cody30 κάνει ένα μονόλογο κι υπάρχει η πεποίθηση ότι δεν υπάρχει πεδίο επαφής ώστε να γίνει ένας διάλογος, για ποιό λόγο οι υπόλοιποι ομιλητές δεν τοποθετούνται επί του αρχικού σκοπού του θέματος αλλά συνεχίζεται αυτή η τόσο μεγάλη παρένθεση που έχει πάρει εξαιρετικά μεγάλο μάκρος;

Πιστεύω ότι ο cody30 έχει τις δικές του πεποιθήσεις, έχει δομήσει ήδη τις θέσεις του, έχει βγάλει τα συμπεράσματα του και προσωπικά πιστεύω ότι ο σκοπός των τοποθετήσεων του δεν είναι να ρίξει φως σε ζητήματα που πιθανόν να μην καταλαβαίνει αλλά να γίνει "μαχητής" ενάντια σε αυτά.
Εάν εκείνος έχει την Α οπτική για την αστρική προβολή - όπως συμβαίνει με τον κάθε άνθρωπο για κάθε ζήτημα - κι εάν έχει αποφασίσει να εμμείνει σε αυτήν πάση θυσία, δεν βλέπω κάποια σκοπιμότητα να γίνει μια συζήτηση όπου κάποιος θα κατηγορεί κάποιους συνανθρώπους του κι εκείνοι θα προσπαθήσουν να αμυνθούν.
Αυτό θα συνεχίζεται εσαεί όσο ο κάθε συμμετέχων σε έναν διάλογο δεν προσπαθήσει να παραμερίσει για λίγο τις πεποιθήσεις του και δεν καταβάλλει κάποιον κόπο για να αντιληφθεί έστω τι του λένε οι υπόλοιποι.

Θα μπορούσα να πω ότι ως άνθρωπος θα συμφωνούσα και θα συνταυτιζόμουν με μια στάση ενός ανθρώπου ο οποίος κρατάει μια σκεπτικιστική στάση απέναντι στο ζήτημα της αστρικής προβολής ή σε ζητήματα που άπτονται κάποιων εσωτερικών παραδόσεων και ζητάει να μάθει, να κατανοήσει και να ερευνήσει με ανοιχτό πνεύμα.
Αυτό προϋποθέτει από την πλευρά μου ναι μεν να διατηρήσω τις απόψεις μου και να έχω το υπόβαθρο που έχω - γνωστικό κλπ - αλλά να καταβάλλω και την απαιτούμενη προσπάθεια ώστε να ακούσω πραγματικά αυτό που μου λέει ο συνομιλητής μου και να κατανοήσω όσο μπορώ το δικό του υπόβαθρο.

Εάν λοιπόν ο cody30 είχε μια τέτοια στάση στο συγκεκριμένο θέμα, θα μπορούσε να με δει "στο πλευρό του".
Αντ' αυτού όμως κι από όσο έχω δει από τα γραπτά του, παρατηρώ έναν άνθρωπο ο οποίος πυροβολεί προς πάσα κατεύθυνση, δεν δείχνει κάποια διάθεση να δεχθεί κάποια από τις απαντήσεις που του δίνεται ώστε να την επεξεργαστεί έστω - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα την υϊοθετήσει φυσικά - κι επιδεικνύει μια στάση όπου τσουβαλοποιεί συνανθρώπους του αποδίδοντας τους κατηγορίες οι οποίες είναι κι αυθαίρετες αλλά και πολύ προσβλητικές.

Προσπαθώ να βάλω τον εαυτό μου στην θέση ενός αναγνώστη ο οποίος δεν ξέρει τίποτα για το ζήτημα της αστρικής προβολής και μπαίνει σε αυτό το θέμα ώστε να λάβει κάποιες πληροφορίες και να σχηματίσει μια στοιχειώδη άποψη σε θεωρητικό επίπεδο.
Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να συμβεί αυτό διότι εδώ και πάρα πολλές σελίδες αυτό που γίνεται έχει καταντήσει κουραστικό αλλά έχει εκτρέψει επιπλέον το θέμα από τον αρχικό του σκοπό με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνεται το ίδιο μοτίβο σε κάθε σχεδόν σελίδα.

Και θα ήθελα να ρωτήσω όλους τους φίλους που συμμετέχουν στον παρόντα διάλογο.
Εάν ένας άνθρωπος επί αρκετές σελίδες συμμετέχει διασπαστικά για ένα θέμα, οι υπόλοιποι γιατί δεν το διαφυλάσσουν και δεν συνεχίζουν το "χτίσιμο" του στις βάσεις που αυτό στηρίχθηκε;






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 09:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φίλε Dying_Incubus θα συμφωνήσω μαζί σου.

Και θα ήθελα να αναφέρω τα λόγια ενός αγαπητού μου φίλου που μου έλεγε:

<<Μην πέφτεις θύμα της βλακείας του άλλου>>

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 11:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Γεια σας.

Συμφωνω και εγω απολυτα.

Τωρα που εγραψα τη λεξη <<εγω>> συνειδητοποιησα το εγω μου.

Το εγω λοιπον ειναι η επιθυμια μας.

Το εχω διαβασει αυτο αλλα εχω την κακη συνηθεια να μην διαβαζω σε βαθος.

Το 97% της ουσιας που λεει ο Δ.Σαμαελ που βρισκεται? Στο αστρικο και νοητικο ή στο αιτιατο δηλαδη ο Ανωτερος εαυτος?

Ρωταω γιατι με την κατανοηση τους η ενεργεια της σκεψης κατευθεινεται προς τα κει, οποτε αυτο θα βοηθουσε πολυ.

Αμα πατησεις τη λεξη τσακρα στο google θα σου βγαλει εκετονταδες
γραφικες σελιδες που λενε για τροχους που γυρνανε κτλπ.

Μιλαμε για προμεσαιωνικες πληροφοριες(που λεει ο λογος).

Υπαρχουν σπουδαιες πληροφοριες σχετικα με αυτα που καποιος
θα μπορουσε να τις χρησημοποιησει,οχι για ματαιωδοξους σκοπους
αλλα για να ξυπνησει το ειναι του και για να ερθει σε επικοινωνια και ενωση με τον Ανωτερο Εαυτο.

Κατι νεο που διαπιστωσα ειναι οτι δεν υπαρχουν 5 αισθησεις αλλα 7.

Οι αλλες δυο ειναι στο Αζνα και Σαχασραρα τσακρα.

Σιγουρα θα μπορουσαμε να τις ενεργοποιήσουμε κατα βουληση με ασκηση.
Ετσι δεν θα ξυπνουσε το ειναι μας? Η συνειδηση?

Κανεις ομως δεν μιλαει για αυτα λες και ημαστε στον μεσαιωνα και υπαρχει η ιερα εξεταση.

Υπαρχει πολλη μυστικισμος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 12:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Γεια σας

Φιλε alex22

Θα σου απαντήσω μόλις βρω χρόνο στο τοπικ που ειναι για τον δασ. Σαμαελ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε όλο τον κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 17:09:25  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε D_I, πολύ σωστά τα όσα λες.
Λοιπόν,διαπίστωσα ότι όλα τα μηνύματα του κόντι σκοπό είχαν να μας προετοιμάσουν για να δεχτούμε κατήχηση από κάποιον άλλο και όχι για να συζητήσει μαζί μας το θέμα της Α.Π., όπως φάνηκε εκ των υστέρων και απ'την τελευταία του απάντηση.
Οπότε φίλε μου, θα μου επιτρέψεις να απαντήσω για μια τελευταία φορά στον κόντι.
Κόντι, πές στον ΤΙΜΟΘΕΟ Κ. ΚΙΛΙΦΗ ότι μπορεί όποτε θελήσει να συμμετάσχει στο παρόν θέμα αλλά να γνωρίζει ότι επειδή η Α.Π. είναι υπεράνω θρησκειών, για να μην πώ και ότι δεν έχει καμία σχέση με οποιαδήποτε απ'αυτές, θα αντιμετωπιστεί τουλάχιστον απο μένα, ως άλλος ένας συνομιλητής.
Θα προτιμούσα να τον δώ να συμμετάσχει στο θέμα "Μύθος και Θρησκεία" και ιδιαίτερα σε θέματα όπως "Ο θεός έχει πεθάνει" ή "Υβρεις κατα των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία" κ.τ.λ. επώνυμα και ως επίσημος εκπρόσωπος της Χ.Ο. εκκλησίας και ν'απαντήσει επιτέλους σε τόσο "καυτά" θέματα που ταλανίζουν τόσους συνανθρώπους μας και σκορπούν τόσες έριδες μεταξύ μας.
Τον Τιμόθεο δεν τον γνωρίζω.Αν συμμετάσχει στο παρόν θέμα με σκοπό την κατήχηση τότε θα με βρεί απέναντί του καθώς λέξεις όπως "πνευματικός πατέρας" και "αρχιμανδρίτης" δεν μου λένε τίποτα.
Άντε να δούμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 21:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Φίλε Dying_Incubus έχεις απόλυτο δίκιο , απλά ήθελα για μία και μόνο φορά να απευθυνθώ στo Cody30 στην γλώσσα του μήπως και βγάλουμε καμιά άκρη ...
(εκ των υστέρων αντιλαμβάνομαι ότι έκανα μία τρύπα στο νερό, μπορεί να δει κανείς καθαρά πως μπορεί κανείς να αφήσει το εγώ του να του επιβληθεί έστω και ηθελημένα για ένα χρονικό διάστημα )

Τέλος πάντων όντως η ιστορία αυτή έχει τραβήξει πολύ και ίσως θα ήταν καλύτερο να συνεχίσουμε χωρίς να νοιαζόμαστε ιδιαίτερα

Γι αυτό και επιστρέφω στο άθλημα που γνωρίζω καλύτερα !

Τι είναι επιτέλους η πράνα και ποια η σχέση της με την Κουνταλίνι??

Και τι είδους δασκάλους(λευκούς) και που μπορεί να βρει κανείς στο αστρικό ??

Αυτές είναι οι μόνες ερωτήσεις που μπόρεσα να σκεφτώ , όμως αν κανείς θέλει να μου απαντήσει και σε άλλες θα τις διαβάσω με ευχαρίστηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2009, 21:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Γεια σας

Φιλε κενο μου κανει εντυπωση που ρωτας εδω για κατι τοσο απλο.

Πατα στο google τις λεξεις και θα σου βγαλει τα γνωστα.

Αποψη μου ειναι οτι καποιος στον εσωτερισμο πρεπει να μαθει
οσα περισσοτερα μπορει για να σχηματησει σφαιρικη αποψη.

Δεν μπορεις απλα να μαθεις για την πρανα η την κουνταλινη
αν δεν εχεις καποιες βασικες γωσεις πρωτα.Δηλαδη μπορεις αλλα ειναι ατελες.

Ο εσωτερισμος ειναι η επιστημη των επιστημων και μονο με μελετη
και προσπαθεια καταληγεις σε συμπερασματα.

Σου συνιστω να μελετησεις τον εσωτερισμο ωστε να ξερεις (χοντρικα)
πως ειναι οι νομοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 00:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki
παντως:

οι fan του χριστιανισμου μπορουν να βρουν ενδιαφεροντες τεχνικες και αποτελεσματα στην ορθοδοξη γιογκα (νοερα προσευχη, φιλοκαλια, κ.λπ.)

οι αθεοι fan της επιστημης ας ριξουν μια ματια στα isolation tank (http://en.wikipedia.org/wiki/Isolation_tank)

βασικη αρχη που αφορα οσους αυτοπειραματιζονται με το μυαλο και την ψυχολογια τους:

διπλοτσεκαρετε τα παντα

μην εμπιστευεστε τιποτα και κανεναν (βασικη επιστημονικη αρχη - η οποια διεπει και την φιλοκαλια!)

μην τα παιρνετε δα και τοις μετρητοις! και οχι και τοσο στα σοβαρα!

καλη διασκεδαση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 09:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-
Όντως αγαπητέ Alex22 με έπιασες <<αδιάβαστο>>

Μετά από μία σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο όμως μπερδευτηκα ακόμα περισσότερο γιατί δεν μπόρεσα να καταλάβω αν η κουνταλίνι είναι η πράνα ή παίρνει την θέση της πράνα , καθώς ανεβαίνει στο σώμα ...
Έχω ακούσει ακόμα ότι μία λανθασμένη αφύπνιση της κουνταλίνι καίει τον άνθρωπο από μέσα .Γιατί γίνεται αυτό ?

Και μία προηγούμενη ερώτηση που είχα για όποιον έχει την διάθεση να την απαντήσει :

Είναι αλήθεια ότι τα στάδια αφύπνισης της Κουνταλίνι είναι 4 ?

Αυτά για σήμερα
Ευχαριστώ για το χρόνο σας προκαταβολικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 10:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε alex22 σου απάντησα στο τοπiκ samael aun weorΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 11:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Αγαπητε κενο η κουνταλινη δεν εχει καμια σχεση με την πρανα.

Η πρωιμη αφυπνηση της εντυνει ολες τις πτυχες της συμπεριφορας μας.
Δηλ. αν εχουμε επιθυμιες αυτες θα αυξηθουν κατα πολλυ,
σε σημειο που να μην ελεγχουμε τον εαυτο μας.

Οποτε χρειαζεται η καθαρση των κακων συνηθειων,με αλλα λογια
καποιος για να ειναι ετοιμος να αφυπνισει την κουνταλινη πληρως
πρεπει να τεινει στην αγιοτητα.

Ανθρωποι σαν εσενα και εμενα δεν προκειται να το πετυχουν αυτο,τουλαχιστον σε αυτην τη ζωη.Πραγματικα θελει απιστευτη προσπαθεια για να φτασεις στο σημειο να εισαι ετοιμος, διαφορετικα οτι και να κανεις δεν ανεβαινει πληρως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 20:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Γεια σας

Ειμαι περιεργος να μαθω εδω και τοσο και που συζηταμε το θεμα,
εχει καταφερει κανεις να βγαινει συνειδητα απο το σωμα του?(εκτος απο τον υπηρετη).

Προσωπικα αμα προσπαθησω πολυ μια μερα το βραδυ εχω εμπειριες.
Αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχω βγει επωφελιμενος απο αυτο.
Ενας λογος ειναι οτι διαρκει λιγο,και ενας αλλος ειναι οτι δεν
ξερω τι να κανω οταν βρισκομαι εκει.

Δεν προκυπτει γνωση. Δεν προκυπτει τιποτα. Για την ακριβια μερικες φορες προκυπτει λαγνεια.

Οποτε, θελουμε δεν θελουμε πρεπει να κανουμε τα σωστα βηματα.

Και με αυτο ενννοω οτι πρεπει να ακολουθησουμε πνευματικη καθοδηγηση,
με σκοπο να ανακαλυψουμε τον εαυτο μας.

Ομως σε ολες τις αναφορες που εχω δει ειναι αδυνατον καποιος να ανακαλυψει τον εαυτο του χωρις Δασκαλο.
Δηλαδη πρεπει να παμε ολλοι στην Ινδια?
Στην Ελλαδα που να βρεις Δασκαλο?Ασε που μπορει να ζηταει υπερογκα ποσα.(δηλ.ψευτικος γκουρου.)

Προσωπικα πλεον πιστευω δεν αξιζει να σπαταλαμε τον χρονο μας
προσπαθωντας για Α.Π. μοιαζει να μην οδηγει καπου.

Αν ανακαλυψουμε τον αληθινο εαυτο μας(Αυτον που βρισκεται στο ατιατο σωμα και ειναι παντογνωστης)τοτε θα βγαινουμε κατα βουληση οποτε θελουμε, οχι μονο στο αστρικο αλλα και στο νοητικο και αιτιατο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 21:01:05  Εμφάνιση Προφίλ
Κάνεις λοιπόν ΑΠ αλλα δεν ξέρεις τι να κάνεις?

Κάνε εξερευνήσεις! Δες τι είδους όντα κυκλοφορούνε εκει έξω. Αν είσαι τυχερός βρες και κάνα φωτεινό όν να σου μάθει τπτ... Δε μπορεί, δεν υπάρχει κάτι που να θέλεις να κάνεις? Και πρακτικά δλδ θα μπορούσε να σου χρησιμεύσει αν όπως λένε μπορείς να δεις τις "σκεπτομορφές" των άλλων ατόμων.
Απο το "θέλω" βέβαια μέχρι τη πνευματική ανάπτυξη μεγ'αλη απόσταση βέβαια.. τεράστια..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 21:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Δεν ειπα κανω Α.Π. ειπα εχω εμπειριες.
Εχει μεγαλη διαφορα.
Κι οσο για την πνευματικη αναπτυξη κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο.
Ειναι ισως το δυσκολοτερο πραγμα στον κοσμο.
Αλλα αυτος ειναι ο μονος δρομος.
Αντι να προσπαθει καποιος για Α.Π. θα επρεπε να προσπαθει να ερθε σε
επαφη με το πνευμα του.Αυτο εχει νοημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy