ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ο Γιούρι Γκέλλερ λύγιζε κουτάλια στην τηλεόραση...και μάλιστα όλοι έλεγαν ότι είχε αναπτυχθεί και μεγαλύτερη θερμοκρασία κατα την διάρκεια που λύγιζαν...αυτό είναι κατ'εσέ κάτι το υπερφυσικό???


Υπάρχουν αναμφίβολα δυνάμεις εντός μας σε λανθάνουσα κατάσταση...που κάποιοι μπορούν να τις ενεργοποιούν...αλλα ειναι δυνάμεις ανθρώπινες και δεν υπάρχει τίποτα το υπερφυσικό..



όχι μόνο αυτό, έκανε έναν σπόρο να φυτρώσει, πολλά άτομα(και στο συγγενικό μου περιβάλλον) κατάφεραν τα ίδια να λυγίσουν κουτάλια με τον ίδιο τρόπο, και όταν προσπάθησε να μεταφέρει μια συγκεκεριμένη εικόνα στους τηλεθατές εγώ και ένα άτομο που ήταν κοντά μου όντως μας ήρθε αυτή η εικόνα στον νού.
Αυτά..
Όντως έχουμε δυνάμεις μέσα μας.

quote:
Μπορείς να βρείς της αποδήξεις αν εφαρμόσεις στην πράξη τις τεχνικές.

Αναμένουμε! Θες να μας πεις κάποια;

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[

Καλά κάνεις που την απολαμβάνεις,μακάρι να μπορούσαν να το κάνουν όλοι αυτό.

Ο λόγος που ξαναδιαδίδω αυτά που είπε ό Πάνος(λίγα απο αυτά,δέν έχω την ικανότητα να μιλήσω για όλα),είναι επειδή μου βγάζει κάτι μέσα μου που το νιώθω ώς σωστό.Θέλω να μάθουν όσοι περισσότεροι γίνεται οτι είναι κατι περισσότερο απο απλή σάρκα,και αυτό να το εκμεταλευτούν πρός όφελος τους.βοηθώντας κάποιος πρώτα τον εαυτό του,βοηθάει γενικά αργότερα την συλλογική συνείδηση.Και φυσικά θέλω και γώ να μαθαίνω εδω πέρα, νέα πράγματα.Εσύ γιατί διαφωνείς τόσο κάθετα με όλα αυτά?Γιατί δέν αφήνεις μια πιθανότητα να υπάρχουν όλα αυτά?Αν είναι ψέμα οι κευλόντιες πληροφορίες,τότε αυτός ή αυτοί που της έφεραν(και συνεχίζουν να τις φέρνουν)πρέπει να είναι εντελώς μουρλοί,γιατι μιλάμε για υλικό που αγγίζει ή ξεπερνάει(δέν θυμάμαι καλά)τις 560.000 σελίδες.



Άλεξ , θα πρέπει να κάνω μια διευκρίνηση η οποία θεωρώ ότι ειναι απαραίτητη για την πρόοοδο της συζήτησης!

-Η όποια ενστασή μου και "αντιδικία" δεν έχει να κάνει με σένα...ούτε αναιρώ εσένα ως άτομο και προσωπικότητα...αυτό θα πρέπει να επισημανθεί!

Οι όποιες διαφωνίες και ενστάσεις μου , "περιβάλλουν" όλα όσα διατυπώνεις τα οποία προσωπικά θεωρώ ότι ειναι ατεκμηρίωτα και μη επιστημονικά αποδεδειγμένα!!

Αν εσένα τώρα σε κάνουν πιο ευτυχισμένο..ήρεμο...και σε πάνε σε τόπο όπου βρίσκεις καλύτερη ζωή...τότε πέραν κάθε αμφιβολίας είμαι και γώ μαζί σου και καλά κάνεις!!!

Απλά δεν συμφωνώ ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε αλεξ

Δηλ αν η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ είχε 700.000 σελίδες θα ήταν πιο αξιόπιστη;

Περίεργη αποδοχή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Και η βλακεία που με δέρνει στο κεφάλι...έχει 1.000.000 σελίδες ...

Οπότε , έχει μεγαλύτερη εγκυρότητα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 14:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε αλεξ

Δηλ αν η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ είχε 700.000 σελίδες θα ήταν πιο αξιόπιστη;

Περίεργη αποδοχή.


Δέν λέω οτι είναι κριτήριο αξιοπιστίας,αλλά είναι τρλεό κάποιοι να κάνουν τέτοια απίστευτη δουλειά για κάτι που δέν αξίζει.

quote:
Φίλε αλεξ σύμφωνα με την λογική σου το ίδιο μπορεί να ισχυει και για εσένα. Πως ξέρεις τι ενεργοποιείτε στην 9η διάσταση; Τι εμπειρία έχεις από αυτό; Και τι είναι αυτό που καταγράφει με κάθε λεπτομέρεια την πρόοδος μου ; και τι είναι πρόοδος;

Συμφωνώ,καρατάω ανοιχτό μυαλό.Αλλά να σου πώ κάτι,όταν περπατάς ένα δρόμο είναι χρήσημο να ξέρεις τί θα συναντήσεις,ποιός είναι ο προορισμός σου και πολλά άλλα,δέν πάς στα κουτουρου,κάηκες άμα ξεκινάς χωρίς να ξέρει τίποτα.Οι πληροφορίες που δείχνει ο Δασκαλός Σαμαέλ είναι πολύ ελιπείς και μερικές διαστρεβλομένες,δέν μπορώ να σου το αποδείξω αυτό,αλλά σου λέω μήν εμπιστεύεσαι στα τυφλά,μελέτησε,δές πώς λειτουργεί,σύγκρινε.

quote:
Αν έχω διαλέξει να είμαι στην Γνώση είναι επειδή από πριν είχα εμπειρίες που έχουν άμεση σχέση με αυτήν. Δεν με βρήκε κανείς για να με πάει σε αυτήν απλά την αναζήτησα και την βρήκα

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό?Πώς ξέρεις οτι δέν πιάστηκες στην παγίδα,με την ίδια λογική που το ψάρι νομίζει οτι βλέπει τροφή,αλλά πιάνεται στο αγκίστρι και μετά γίνεται το ίδιο τροφή.


quote:
Άλεξ , θα πρέπει να κάνω μια διευκρίνηση η οποία θεωρώ ότι ειναι απαραίτητη για την πρόοοδο της συζήτησης!

-Η όποια ενστασή μου και "αντιδικία" δεν έχει να κάνει με σένα...ούτε αναιρώ εσένα ως άτομο και προσωπικότητα...αυτό θα πρέπει να επισημανθεί!

Οι όποιες διαφωνίες και ενστάσεις μου , "περιβάλλουν" όλα όσα διατυπώνεις τα οποία προσωπικά θεωρώ ότι ειναι ατεκμηρίωτα και μη επιστημονικά αποδεδειγμένα!!

Αν εσένα τώρα σε κάνουν πιο ευτυχισμένο..ήρεμο...και σε πάνε σε τόπο όπου βρίσκεις καλύτερη ζωή...τότε πέραν κάθε αμφιβολίας είμαι και γώ μαζί σου και καλά κάνεις!!!

Απλά δεν συμφωνώ ...


Ευχαριστώ και μπορώ να πώ το ίδιο και για σένα.

quote:
Αναμένουμε! Θες να μας πεις κάποια;

Dr Jekyll Mr Hyde,πλάκα κάνεις?Έχω δήξει μόνο 50 φορές την ιστοσελίδα.
http://www.keylonticdictionary.org/ Στα δεξιά σου λέει techniques.

Προσωπικά δέν ακολουθώ τις τεχνικές κατα γράμμα,επινοώ δικές μου με βάσει τις πληροφορίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 15:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ , εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιός ειναι ο σκοπός και ο λόγος για τον οποίο γίνεται η όλη συζήτηση!

Είνα φερ'ειπείν , η εσωτερική ηρεμία...η αταραξία..η ευτυχία..

Τι ακριβώς???

Μιλάμε , για ανέλιξη της ψυχής...οκ!

Ανέλιξη για την ανέλιξη ή με κάποιον σκοπό??

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 15:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,πλάκα κάνεις?Έχω δήξει μόνο 50 φορές την ιστοσελίδα.
http://www.keylonticdictionary.org/ Στα δεξιά σου λέει techniques.

Ναι το είπα επειδή εκτός οτι κανείς άλλος δεν θα μπει να δει την σελίδα, κάποιοι δεν ξέρουν και αγγλικά και έλεγα μήμπως είχες τη διάθεση να κάνεις κάποια μετάφραση επιλεκτικά κάποιας τεχνικής που ψάχνοντας το την θεωρούσες σημαντική. Απο οτι είδα απο τους τίτλους των τεχνικών οι περισσότερες έχουν μορφή προσευχής/μαντράμ οπότε προσωπικά δε θα κάνω τον κόπο να τις μεταφράσω κάθως υπάρχουν πολλές τέτοιες που μπορει να βρεί κανείς δώθε κείθε.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 16:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλεξ , εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιός ειναι ο σκοπός και ο λόγος για τον οποίο γίνεται η όλη συζήτηση!

Είνα φερ'ειπείν , η εσωτερική ηρεμία...η αταραξία..η ευτυχία..

Τι ακριβώς???

Μιλάμε , για ανέλιξη της ψυχής...οκ!

Ανέλιξη για την ανέλιξη ή με κάποιον σκοπό??


Πιστεύω οτι ο καθένας εδω μέσα το βλέπει απο διαφορετική οπτική.
Η δική μου οπτική εστιάζεται περισσότερο στο θέμα της γνώσης,μου δημιουργεί μια αίσθηση χαρά και γαλήνης,είναι συναρπαστικό.Για μένα είναι θέμα ανακάλυψης.Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική προσωπικότητα, και για τον καθένα σημαίνει κάτι διαφορετικό.Όμως πιστεύω οτι όλοι μας κυνηγάμε την χαρά,ελκόμαστε απο αυτό.Αυτό είναι το κοινό χαρακτηριστικό μας

Εσένα, ποιός είναι ο σκοπός της ζωής σου?Τί δηλαδή,θεωρείς πιό σημαντικό?Εγώ θεωρώ το σημαντικότερο να ανακαλύπτουμε...Για αυτό και με προσέλκυσε το esoterica.Εσένα γιατί σε προσέλκησε το esoterica?


quote:
Ναι το είπα επειδή εκτός οτι κανείς άλλος δεν θα μπει να δει την σελίδα, κάποιοι δεν ξέρουν και αγγλικά και έλεγα μήμπως είχες τη διάθεση να κάνεις κάποια μετάφραση επιλεκτικά κάποιας τεχνικής που ψάχνοντας το την θεωρούσες σημαντική. Απο οτι είδα απο τους τίτλους των τεχνικών οι περισσότερες έχουν μορφή προσευχής/μαντράμ οπότε προσωπικά δε θα κάνω τον κόπο να τις μεταφράσω κάθως υπάρχουν πολλές τέτοιες που μπορει να βρεί κανείς δώθε κείθε.

Η σημαντικότερη τεχνική είναι η μαχαρισικη ασπίδα προστασίας και αναγένησης(maharic seal).Για να την εκτελέσεις όμως θα πρέπει πρώτα να διαβάσεις για τα τσάκρα που βρίσκονται και εκτός του σώματος.Επίσης πρέπει να χρησημοποιήσεις το σύμβολο eckasha flame,για να μπορείς όμως να το κάνεις αυτό πρέπει να μπορείς να κρατάς στο νού σου νοερά μια απεικόνηση του συμβόλου,πράγμα πάρα πολυ δύσκολο μια και έχει πολλές λεπτομέρεις,αλλά ακόμα και χοντρικά να κρατάς την εικόνα και τότε δημιουργεί δονήσεις.

Μετά απο αυτό οι σημαντικότερες τεχνικές είναι αυτές στην ενότητα flame body activation.

Δέν μπορώ να κάνω μετάφραση,δέν είμαι καλός στα αγγλικά,ούτε και στα ελληνικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 17:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό?Πώς ξέρεις οτι δέν πιάστηκες στην παγίδα,με την ίδια λογική που το ψάρι νομίζει οτι βλέπει τροφή,αλλά πιάνεται στο αγκίστρι και μετά γίνεται το ίδιο τροφή.

Θα στο πω απλά. Η σιγουριά μου προέρχεται από την αφύπνιση της συνειδήσεις.

Όταν δεν μπορείς να είσαι τουλάχιστον σε αυτοπαρατήρηση τότε κοιμάσαι. Δρας μηχανικά. Έχεις ξεχάσει τι είναι η διαιρεμένη προσοχή και έχεις ταυτιστεί απόλυτα με την προσοχή που είναι αποκλειστικά γραπωμένη σε κάτι που δεν μπορεί να σου επιτρέψει να έχεις την επίγνωση τουλάχιστον του ότι είσαι εσύ αυτός που δρα.

Όταν δεν μπορείς να έχεις μια στοιχειώδες αυτοενθυμηση που είναι η αίσθηση της παρουσίας σου ως αυτό που «εισαι» πέρα από τις λέξεις, τότε δεν μπορείς να αφυπνίζεις συνείδηση.

Πρέπει να σου πω ότι κάνω διάκριση ανάμεσα στην αυτοπαρατήρηση και στην αυτοενθυμηση ή στην αίσθηση της ψυχολογικής αυτοπαρατήρησης επειδή και ένα εγώ μπορεί να πει ότι αυτόπαρατηρεί. Αλλά ένα εγώ δεν μπορεί να έχει αυτοενθυμηση επειδή η αυτοενθημηση ανήκει στην συνείδηση.

Ίσως να σου διέφυγε αυτό σαν εμπειρία και τότε χωρίς να ξέρεις τι είναι η αφύπνιση της συνειδήσεις ,νομίζεις ότι είμαι σαν το ψάρι που βλέπει την τροφή, αλλά πιάνεται στο αγκίστρι και μετά γίνεται το ίδιο τροφή.

Όταν αυτό σε οδηγεί στο να σπας τις μηχανικοτητες τις συνήθειες τα ελαττώματα πως γίνεσαι τελικά τροφή. Κάποιοι νομίζουν ότι αν δεν έχεις εγώ τότε είσαι άβουλος και ότι η ζωή είναι βαρετή. Τι να κανείς την ζωή χωρίς αδυναμίες και επιθυμίες. Έτσι εκλογικεύει ο νους την απουσία των εγώ επειδή αυτός που χρησιμοποιεί το νου είναι ένα εγώ.

και επλασεν ο Θεος τον ανθρωπον, χοον απο τις γης, και ενεφύσησεν εις το πρόσωπον αυτου πνοην ζωης, και εγένετο ο ανθρωπος εις ψυχην ζωσαν.

Η ψυχή αν καταλαβα … λέει, είναι πνοή θεού και για εμένα είναι σημαντικό να φτάσει κάποιος να «γνωρίσει» (όχι διανοητικά) τι είναι η ψυχή.

Το διανοητικό όμως δεν αφήνει να γνωρίσουμε, επειδή του αρέσουν οι θεωρίες, οι ιδέες οι συλλογισμοί και οι απόψεις. Έτσι η ψυχή σέρνετε στα επίγεια πάθη σκλαβωμένη από μια νοητική φυλακή μην μπορώντας ποτέ να σηκωθεί από αυτά.

Για εμένα και από αυτά που η συνείδηση μου μου επιτρέπει.. θα τολμήσω να πω …πως όταν κάποιος αποκτά την εμπειρία του τι είναι ψυχή.. αποκτά θεία κοινωνία. Χάνετε η θέληση του ανθρώπου και το μονό που υπάρχει είναι αυτή η θεία κοινωνία που ένα νέκταρ για την ψυχή.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 18:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου εύχομαι να αφυπνιστείς πλήρως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 18:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όταν λέω πλήρως εννοώ πλήρως.Κάποιος που εξυψώνεται π.χ. στο αστρικό,απλώς έχει βγεί απο ένα μικρό κελί και έχει μπεί σε ένα μεγαλήτερο,δέν παύει όμως να είναι ένα κελί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 12:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://gaballas-stayros.blogspot.com/2008/08/blog-post.html

Πολύ καλό blog στα ελληνικά,για όσους δέν μασάνε κουτόχορτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 12:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δημιούργησαν τις θρησκείες με διαφορετικά πιστεύω η μία από την άλλη ώστε να τρώγονται οι λαοί μεταξύ τους και να υπάρχει ο φόβος του απλού ανθρώπου σε κάτι το ανώτερο . Η βιομηχανία των κατασκευασμένων θρησκειών είναι η μεγαλύτερη και η πιο κερδοφόρα επιχείρηση που έχει στηθεί ποτέ , συν ότι ασκούν μέσω αυτών μεγαλύτερη επιρροή και έλεγχο στους οπαδούς τους . Σχεδιάστηκαν με τέτοιο τρόπο ώστε να φυλακίσουν τον ανθρώπινο νου πιστεύοντας στην έλευση ενός μεσσία που θα τους βοηθήσει να γνωρίσουν το θεό και να σώσουν τη ψυχή τους επειδή ως γνωστών βέβαια από τη στιγμή που γεννιόμαστε σε αυτό τον κόσμο είμαστε αμαρτωλοί χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα . Αυτό είναι το ‘’ μεγαλείο ‘’ του χριστιανισμού . Αντέγραψαν στην ουσία την ιστορία , τα πρόσωπα και τα σύμβολα της ηλιακής θρησκείας και μας τα παρουσίασαν για δικά τους και εμείς βέβαια το φάγαμε και υποταχτήκαμε κάτω από την ομπρέλα της θρησκείας ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άλεξ , εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιός ειναι ο σκοπός και ο λόγος για τον οποίο γίνεται η όλη συζήτηση!

Είνα φερ'ειπείν , η εσωτερική ηρεμία...η αταραξία..η ευτυχία..

Τι ακριβώς???

Μιλάμε , για ανέλιξη της ψυχής...οκ!

Ανέλιξη για την ανέλιξη ή με κάποιον σκοπό??


Πιστεύω οτι ο καθένας εδω μέσα το βλέπει απο διαφορετική οπτική.
Η δική μου οπτική εστιάζεται περισσότερο στο θέμα της γνώσης,μου δημιουργεί μια αίσθηση χαρά και γαλήνης,είναι συναρπαστικό.Για μένα είναι θέμα ανακάλυψης.Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική προσωπικότητα, και για τον καθένα σημαίνει κάτι διαφορετικό.Όμως πιστεύω οτι όλοι μας κυνηγάμε την χαρά,ελκόμαστε απο αυτό.Αυτό είναι το κοινό χαρακτηριστικό μας

Εσένα, ποιός είναι ο σκοπός της ζωής σου?Τί δηλαδή,θεωρείς πιό σημαντικό?Εγώ θεωρώ το σημαντικότερο να ανακαλύπτουμε...Για αυτό και με προσέλκυσε το esoterica.Εσένα γιατί σε προσέλκησε το esoterica?


quote:
Ναι το είπα επειδή εκτός οτι κανείς άλλος δεν θα μπει να δει την σελίδα, κάποιοι δεν ξέρουν και αγγλικά και έλεγα μήμπως είχες τη διάθεση να κάνεις κάποια μετάφραση επιλεκτικά κάποιας τεχνικής που ψάχνοντας το την θεωρούσες σημαντική. Απο οτι είδα απο τους τίτλους των τεχνικών οι περισσότερες έχουν μορφή προσευχής/μαντράμ οπότε προσωπικά δε θα κάνω τον κόπο να τις μεταφράσω κάθως υπάρχουν πολλές τέτοιες που μπορει να βρεί κανείς δώθε κείθε.

Η σημαντικότερη τεχνική είναι η μαχαρισικη ασπίδα προστασίας και αναγένησης(maharic seal).Για να την εκτελέσεις όμως θα πρέπει πρώτα να διαβάσεις για τα τσάκρα που βρίσκονται και εκτός του σώματος.Επίσης πρέπει να χρησημοποιήσεις το σύμβολο eckasha flame,για να μπορείς όμως να το κάνεις αυτό πρέπει να μπορείς να κρατάς στο νού σου νοερά μια απεικόνηση του συμβόλου,πράγμα πάρα πολυ δύσκολο μια και έχει πολλές λεπτομέρεις,αλλά ακόμα και χοντρικά να κρατάς την εικόνα και τότε δημιουργεί δονήσεις.

Μετά απο αυτό οι σημαντικότερες τεχνικές είναι αυτές στην ενότητα flame body activation.

Δέν μπορώ να κάνω μετάφραση,δέν είμαι καλός στα αγγλικά,ούτε και στα ελληνικά.



Έχω την αίσθηση ότι κοινός παρονομαστής , των επιδιώξεων όλων των ανθρώπων αποτελεί η εσωτερική ηρεμία με τελικό σκοπό την χαρά και την ευτυχία στην ζωή τους!!

Αν θέσουμε ως βάση συζητήσεως κοινά αποδεκτό αυτό...τότε , τον δρόμο τον οδηγεί η ψυχολογία , όπου έχουν γίνει πολλές μελέτες (επιστημονικές) και κοινά αποδεκτές απο την παγκόσμια κοινότητα (επιστημονική)!!!


Στο κάτω κάτω η επιστήμη της ψυχής είναι η ψυχολογία και κανείς δεν αμφισβήτησε την εγκυρότητα και την αποτελεσματικότητα που έχει και σε ασθενείς ...όσο και σε ανθρώπους που ενδιαφέρονται για την καλύτερη αντιμετώπιση εσωτερικών διεργασιών και εσωτερικών αντίρροπων δυνάμεων...!

Το ερώτημά μου είναι το εξής:"αφού υπάρχει η εγκυρότητα της ψυχολογίας...νευροψυχολογίας..κλπ...γιατί να προστρέχουμε και να χάνουμε χρόνο σε μεθόδους που δεν έχουν καμμιά εγγυρότητα και καμμιά αποδοχή απο την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα...έτσι απλά για να ζούν και να χαίρονται οι διάφοροι γκουρού του είδους??"

Απλές ερωτήσεις ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημά μου είναι το εξής:"αφού υπάρχει η εγκυρότητα της ψυχολογίας...νευροψυχολογίας..κλπ...γιατί να προστρέχουμε και να χάνουμε χρόνο σε μεθόδους που δεν έχουν καμμιά εγγυρότητα και καμμιά αποδοχή απο την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα...έτσι απλά για να ζούν και να χαίρονται οι διάφοροι γκουρού του είδους??

Είναι πολλύ σημαντική αυτή η ερώτηση.Εχεις δίκιο στο οτι υπάρχουν οι "γκουρού" και αυτούς πρέπει να προσέχει κάποιος.Δέν συνιστώ κάποιος να καταφύγει σε κάποιον και να το συμβουλεύεται τυφλά.Όποιος σου ζητάει λεφτά για κάτι,είναι απλός απατεώνας.

Ο καθένας πρέπει να πάνω απ'όλα να ψάξει μόνος του.Να στιρηχτεί στον εαυτό του,είναι το πρώτο βασικό πράγμα στην αναζήτηση.

Ψυχολογία,νευροψυχολογία κτλπ. είναι επιστήμες.Το να μαθαίνεις κάτι νέο, απλώς συμπληρώνει τις γνώσεις σου,δεν τις αναιρεί απαραίτητα.

Με λίγα λόγια,θέλω να πώ οτι δέν είναι ανάγκη να αφισβητήσουμε τα πάντα και τους πάντες,απλώς να κάνουμε παράλληλα και την δική μας έρευνα με καθαρό νου.

Σκέψου μόνο τον Αινστάιν,άν θεωρούσε και αυτός όπως οι άλλοι επιστήμονες οτι ο χρόνος είναι απόλυτος(επειδή αυτή αυτή ήταν η γενική άποψη και θεωρούνταν απο όλλους έγκυρο και εξακριβωμένο)τότε η θεωρεία της σχετικότητας δέν θα υπήρχε.Κάπως έτσι λειτουργεί αυτό,χρειάζεται πάντα ανοιχτό μυαλό,αλλά αυτό δέν σημαίνει απαραίτητα οτι θα διαψεύσω την ψυχολογία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε αν θές (Άλεξ) Αριστοτέλη..Πλάτωνα..Επίκουρο και τόσους άλλους Έλληνες φιλοσόφους...γιατί θα πρέπει να προστρέχουμε σε ανατολικού τύπου φιλοσοφίες ...μαχαρισικές ασπίδες(αν το λέω καλά) ...κάμα σούτρα και διάφορους γκουρού??

Απλούστευσε την ζωή σου και μην ψάχνεσε με παραεπιστημονικά εργαλεία που μπορεί στο τέλος να σου χαλάσουν το μυαλό...

Γνώμη μου..και αν τέλος τέλος έτσι "γουστάρεις" , κάν'το αλλα μην παίρνεις στο λαιμό σου και άλλους..κράτα το για σένα!

Αλήθεια , έχεις διαβάσει ποτέ Φρόυντ..λακαν..Γιάλομ...Γιούνγκ...Νίτσε..???

Ψυχανάλυση , έχεις κάνει να δείς τι ακριβώς σου συμβαίνει και ψάχνεσαι κατ'αυτόν τον τρόπο?

Καμμιά άλλη μέθοδος δεν ειναι πιο αποτελεσματική και καρποφόρα για την θεραπεία απο την διαφυγή στη φαντασία ..!

Γνώμη μου ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το ερώτημά μου είναι το εξής:"αφού υπάρχει η εγκυρότητα της ψυχολογίας...νευροψυχολογίας..κλπ...γιατί να προστρέχουμε και να χάνουμε χρόνο σε μεθόδους που δεν έχουν καμμιά εγγυρότητα και καμμιά αποδοχή απο την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα...έτσι απλά για να ζούν και να χαίρονται οι διάφοροι γκουρού του είδους??

Είναι πολλύ σημαντική αυτή η ερώτηση.Εχεις δίκιο στο οτι υπάρχουν οι "γκουρού" και αυτούς πρέπει να προσέχει κάποιος.Δέν συνιστώ κάποιος να καταφύγει σε κάποιον και να το συμβουλεύεται τυφλά.Όποιος σου ζητάει λεφτά για κάτι,είναι απλός απατεώνας.

Ο καθένας πρέπει να πάνω απ'όλα να ψάξει μόνος του.Να στιρηχτεί στον εαυτό του,είναι το πρώτο βασικό πράγμα στην αναζήτηση.

Ψυχολογία,νευροψυχολογία κτλπ. είναι επιστήμες.Το να μαθαίνεις κάτι νέο, απλώς συμπληρώνει τις γνώσεις σου,δεν τις αναιρεί απαραίτητα.

Με λίγα λόγια,θέλω να πώ οτι δέν είναι ανάγκη να αφισβητήσουμε τα πάντα και τους πάντες,απλώς να κάνουμε παράλληλα και την δική μας έρευνα με καθαρό νου.

Σκέψου μόνο τον Αινστάιν,άν θεωρούσε και αυτός όπως οι άλλοι επιστήμονες οτι ο χρόνος είναι απόλυτος(επειδή αυτή αυτή ήταν η γενική άποψη και θεωρούνταν απο όλλους έγκυρο και εξακριβωμένο)τότε η θεωρεία της σχετικότητας δέν θα υπήρχε.Κάπως έτσι λειτουργεί αυτό,χρειάζεται πάντα ανοιχτό μυαλό,αλλά αυτό δέν σημαίνει απαραίτητα οτι θα διαψεύσω την ψυχολογία.



Ναι Άλεξ...αλλά η επιστήμη της ψυχολογίας δεν συντέμνεται πουθενά με όλες αυτές τις παραφιλοσοφικές θεωρίες και τις παραεπιστημονικές...

Νομίζω ότι θα ήταν ατόπημα μεγάλου μεγέθους , η οποιαδήποτε προσπάθεια για διάψευση της ψυχολογίας..κανείς δεν το αποτόλμησε !!

Προσωπικά απο το λίγο που σε έχω διαβάσει , μου είσαι συμπαθής και γι'αυτό έχω και μια αμεσότητα στον λόγο μου απεναντί σου..

Ψάξτο αλλά σε γόνιμα και έγγυρα εδάφη...αυτό λέω!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

Η σημαντικότερη τεχνική είναι η μαχαρισικη ασπίδα προστασίας και αναγένησης(maharic seal).Για να την εκτελέσεις όμως θα πρέπει πρώτα να διαβάσεις για τα τσάκρα που βρίσκονται και εκτός του σώματος.Επίσης πρέπει να χρησημοποιήσεις το σύμβολο eckasha flame,για να μπορείς όμως να το κάνεις αυτό πρέπει να μπορείς να κρατάς στο νού σου νοερά μια απεικόνηση του συμβόλου,πράγμα πάρα πολυ δύσκολο μια και έχει πολλές λεπτομέρεις,αλλά ακόμα και χοντρικά να κρατάς την εικόνα και τότε δημιουργεί δονήσεις.

Μετά απο αυτό οι σημαντικότερες τεχνικές είναι αυτές στην ενότητα flame body activation.

Δέν μπορώ να κάνω μετάφραση,δέν είμαι καλός στα αγγλικά,ούτε και στα ελληνικά.



Έλεοςςςςς......

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλεοςςςςς......

Δέν θα έλεγες το ίδιο άν το δοκίμαζες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έλεοςςςςς......

Δέν θα έλεγες το ίδιο άν το δοκίμαζες...



Αν σε διαβεβαίωνα ότι ...όσα χρειαζόμουν ...όλα τα βρήκα στην ψυχολογία...στην φιλοσοφία...και στην ίδια την ζωή που πάντα απολάμβανε το νοηματικό περιεχόμενο της σκέψης μας...θα το πίστευες???

Θα σου πώ κάτι...δεν υπήρξα ποτέ απόλυτος!

Διάβασα και θρησκευτικά βιβλία..και παραθρησκευτικά...και παραψυχολογία..και λίγο ανατολικού τύπου φιλοσοφία...όπως και ψυχολογία...πλέον όμως διαβάζω σχεδόν μόνο ψυχολογία!

Και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δίνει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα και εξηγεί γιατί οι άνθρωποι κάνουν και σκέπτονται ...όπως κάνουν και όπως σκέπτονται...τίποτα δεν ειναι τυχαίο!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 18:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διάβασε αν θές (Άλεξ) Αριστοτέλη..Πλάτωνα..Επίκουρο και τόσους άλλους Έλληνες φιλοσόφους...γιατί θα πρέπει να προστρέχουμε σε ανατολικού τύπου φιλοσοφίες ...μαχαρισικές ασπίδες(αν το λέω καλά) ...κάμα σούτρα και διάφορους γκουρού??

Γιατί ο καθένας είναι διαφορετικός.

quote:
Γνώμη μου..και αν τέλος τέλος έτσι "γουστάρεις" , κάν'το αλλα μην παίρνεις στο λαιμό σου και άλλους..κράτα το για σένα!

Εδώ είναι όλη η ουσία της αντιπαράθεσης.Πίστεψε με, ότι είναι να γίνει θα γίνει.Τί εννοώ? Αν κάποιος είναι έτοιμος για την γνώση αυτή θα του δοθεί.Αρα δέν παίρνω στο λαιμό μου κανένα που δέν το θέλει αυτό.
Αλλά μόνο αυτούς που ενδιαφέρονται,γιατί άμα δέν ίσχυε αυτό,εσύ ο ζιπ και μακφορ θα πέρνατε στα σοβαρά αυτά που λέω και θα διαβάζεται keylontic science.Αυτό όμως δέν πρόκειται να γίνει ούτε σε 1000 χρόνια.Γιατί πολλύ απλά δέν ενδιαφέρεστε και ούτε θα ενδιαφερθείτε ποτέ,είστε απασχολημένοι με άλλα πράγματα που για εσάς έχουν την βαρύνουσα σημασία και προτερεότητα,όχι αυτά.Το σέβομαι απόλυτα αυτό και φυσικά το κατανοώ.Όμως άτομα που ενδιαφέρονται,π.χ. ο Dr Jekyll Mr Hyde, έριξε μια ματιά στην σελίδα και που ξέρεις μπορεί να βρε΄'ι κάτι πολλύ χρήσημο εκεί για αυτόν.Και φυσικά υπάρχουν και άτομα που διαβάζουν χωρίς να γράφουν, και για αυτούς αυτές οι πληροφορίες να είναι σημαντικές.

quote:
Ψυχανάλυση , έχεις κάνει να δείς τι ακριβώς σου συμβαίνει και ψάχνεσαι κατ'αυτόν τον τρόπο?

Γιατί δηλαδή να μην ψάχνομαι?Ο Πλάτωνας γιατί ψαχνόταν? Ο Αριστοτέλις γιτί δέν κάθισε στα αυγά του να απολαύσει την ζωή του,και ασχολήθηκε με τα περι ψυχής.Γιατί πολλύ απλά αυτό είναι το στειχίο μου και με κάνει ευτηχισμένο.Δέν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 09:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ , επαναλαμβάνω...έχουμε όλοι το πιο έγκυρο και επιστημονικά αποδεδειγμένο εργαλείο στα χέρια μας ...που δεν ειναι άλλο απο την επιστήμη της ψυχολογίας , το οποίο ειναι καθολικά αποδεκτό και εφαρμοσμένο!


Το να μου πείς (και γώ θα το δεχθώ..) ότι όλες αυτές οι θεωρίες..προσεγγίσεις ...σκέψεις (όπως , θές πέστο..) λειτουργούν ως ψυχαναλυτικά εργαλεία και δίνουν μια ψυχολογική ανάσα και στήριξη στην ζωή κάποιων , μιας και δεν έχουν που αλλού να απευθυνθούν , να το καταλάβω!

Όμως , βρισκόμαστε στον εικοστό πρώτο αιώνα ...και η επιστήμη της ψυχολογίας βρίσκεται εδώ και μπορούμε όλοι μας και μάλιστα με έγκυρα αποτελέσματα να απευθυνθούμε και να αντλήσουμε όσα στοιχεία και απαντήσεις χρειαζόμαστε!

Υπάρχουν ερμηνείες για όλα όσα χρειάζεται ο κάθε άνθρωπος με λεπτομερή στοιχεία που αφορούν την κάθε περίπτωση ξεχωριστά και μάλιστα χωρίς "ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΈς" προσεγγίσεις αλλά κατανοητές και εύληπτες!

Να δεχθώ τις ευεργετικές επιδράσεις του Βουδδιστικού διαλογισμού(ασκήσεις αναπνοής και συγκέντρωσης) ...να δεχθώ και οτιδήποτε άλλο θέλεις..αλλά ως βασική προυπόθεση εμφανίζεται η γνώση του εαυτού μας και η απομάκρυνση απο την πλάνη και τις ψευδαισθήσεις που θέτει ο ίδιος μας ο εαυτός...με αποτέλεσμα , να είμαστε εύπιστοι σε διάφορους γκουρού , φακίρηδες και αστρολόγους!

Χρειάζεται προσοχή και διορατικότητα...επιδραστικότητα και ενσυναίσθηση , δυνατότητες που θέλουν δουλειά και επιμονή!!!

Και θάρρος , στο στάδιο του καθρέπτη..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 10:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν κάποιος είναι έτοιμος για την γνώση αυτή θα του δοθεί.


Αν κάποιος ειναι έτοιμος για την γνώση αυτή..

Πές μου λοιπόν σε ποιό επιστημονικό εγχειρίδιο είναι καταχωρημένη αυτή η γνώση την οποία επικαλείσαι και είναι αποδεκτή απο την επιστημονική κοινότητα , ούτως ώστε να λέγεται ΓΝΩΣΗ !!!

θα μου επιτρέψεις να σου πώ ότι είναι μεγάλη κουβέντα το ποιός ειναι έτοιμος να δεχθεί οποιαδήποτε γνώση ή έχει την αίσθηση ότι είναι έτοιμος..και εδώ ειναι μείζονος σημασίας θέμα..!!!

Υπάρχει σαφής διαχωρισμός ανάμεσα στο πραγματικό εντός μας και στην πραγματικότητα...χαώδης διαχωρισμός!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 10:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει καμμιά αντιπαράθεση Άλεξ...απλά διαφωνούμε(ριζικά)!


Οι άνθρωποι κάποτε είχαν την ανάγκη κάπου να στηριχθούν και να εκλογικεύσουν κάποια πράγματα..τα οποία αποτελούσαν εσωτερικευμένους φόβους και ανησυχίες...οι διαφόρου είδους θρησκευτικές προσεγγίσεις ..όπως και παραθρησκευτικές (μιας και δεν υπήρχε επιστημονική προσέγγιση)έδιναν μια ψυχολογική ανάσα και στήριξη...στο βαθμό που μπορούσαν!

Πλέον υπάρχει επιστημονική γνώση που δεν "μιλάει" με δηλώσεις αλλα με αποδείξεις!!

Δεν σε είδα ποτέ στο επίπεδο της αντιπαράθεσης μιάς και η κύρια πηγή αντιπαράθεσης βρίσκεται θεμελιακά εντός μας , απο κεί ξεκινάει και μετά εξωτερικεύεται μιάς και δεν μπορούμε να διαχειριστούμε εσωτερικά δρώμενα που προκαλούν πόνο και οργή στο υποκείμενο...σε μας τους ιδίους εννοώ!

Ένας ειναι ο αντιπαλός μας..ο ίδιος μας ο εαυτός!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 11:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκέψου μόνο τον Αινστάιν,άν θεωρούσε και αυτός όπως οι άλλοι επιστήμονες οτι ο χρόνος είναι απόλυτος(επειδή αυτή αυτή ήταν η γενική άποψη και θεωρούνταν απο όλλους έγκυρο και εξακριβωμένο)τότε η θεωρεία της σχετικότητας δέν θα υπήρχε.Κάπως έτσι λειτουργεί αυτό,χρειάζεται πάντα ανοιχτό μυαλό,αλλά αυτό δέν σημαίνει απαραίτητα οτι θα διαψεύσω την ψυχολογία.

Aυτό που λές δεν αντέχει σε οποιαδήποτε σύγκριση διότι ναι μεν θεωρίες αναβαθμίζονται και αναθεωρούνται προς το καλύτερο αλλά όλοι οι επιστήμονες έχουν κάποιες σταθερές και μια βάση πάνω στην οποία βαδίζουν και συνεοννούνται!!

Επί παραδείγματι..όλοι , ομού και ο Αινστάιν συμφωνούν ότι η ταχύτητα του φωτός ειναι δεδομένη και αυτό αποτελεί μια σταθερά..τώρα , το γεγονός ότι αποδείχθηκε ότι η δέσμη φωτός κάτω απο κάποιες προυποθέσεις καμπυλώνεται με αποτέλεσμα να αλλάζει και ο χρόνος..δεν αλλάζει την παγκόσμια γνώση και σταθερά ότι η ταχύτητα του φωτός ειναι αυτή!

Και ο Αινστάιν απέδειξε την θεωρία του...αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία!

Συμφωνούν σε έναν δεδομένο κώδικα που θέτει τις βάσεις για περαιτέρω διερεύνηση και επαναξιολόγηση ορισμένων άλλων...με αυτά που προτείνεις και ασπάζεσαι δεν έχουν καμμιά συμβατότητα μιάς και στηρίζονται σε δηλώσεις και όχι σε αποδείξεις και όπως ασφαλώς γνωρίζεις η επιστήμη στηρίζεται στο πείραμα και στην απόδειξη!

τι εννοείς όταν λές ...αλλα αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα διαψεύσω την ψυχολογία...δηλαδή θα μπορούσες να το κάνεις..μπορείς??

Ασφαλώς το δικαίωμα να το επιχειρήσεις το έχεις...το ερωτημά μου ειναι το εξής:"έχεις κάτι το επιστημονικά αποδεδειγμένο να καταθέσεις και να διαψεύσεις οποιαδήποτε μέχρι σήμερα επιστημονική εργασία...θεωρία..ή γνώση??"

Θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον κάτι τέτοιο...προσωπικά δεν έχω την γνώση και το "ανάστημα" για να αποδείξω οτιδήποτε τέτοιο..αν έχεις εσύ κάτι , θα το διαβάσω με προσοχή και ενδιαφέρον και φαντάζομαι .. όχι , μόνον εγώ!

soul

Edited by - Εαρινός on 26/08/2009 12:06:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 12:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή αυτά που δείχνω δέν είναι αποδεδειγμένα απο την επιστημονική κοινότητα, δέν σημαίνει οτι δέν ισχύουν,η μεγαλήτερη απόδηξη για μένα,είναι το γεγονός οτι δουλεύουν μέσα μου όλες οι τεχνικές,νιώθω την αλλάγή σε οτιδοίποτε επιθυμήσω.Δέν χρειάζομαι κανέναν επιστήμονα για να μου αποδήξει τίποτα απολύτως.δέν είναι ανάγκη να φωνάξω κάποιον για να μου επιβεβαιώσει αυτό που εγώ ο ίδιος βλέπω και αιθάνομαι.

Εγώ το αποδηκνείω στον εαυτό μου αυτό που θέλω,εσύ περιμένεις να στο αποδείξουν οι επιστήμονες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 13:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή αυτά που δείχνω δέν είναι αποδεδειγμένα απο την επιστημονική κοινότητα, δέν σημαίνει οτι δέν ισχύουν,η μεγαλήτερη απόδηξη για μένα,είναι το γεγονός οτι δουλεύουν μέσα μου όλες οι τεχνικές,νιώθω την αλλάγή σε οτιδοίποτε επιθυμήσω.Δέν χρειάζομαι κανέναν επιστήμονα για να μου αποδήξει τίποτα απολύτως.δέν είναι ανάγκη να φωνάξω κάποιον για να μου επιβεβαιώσει αυτό που εγώ ο ίδιος βλέπω και αιθάνομαι.

Εγώ το αποδηκνείω στον εαυτό μου αυτό που θέλω,εσύ περιμένεις να στο αποδείξουν οι επιστήμονες...



E! Kαλά τότε...όλοι , απο τους θρησκόληπτους μέχρι και τους άκρα παραβατικούς , το ίδιο λένε:"Γνωρίζω ποιό είναι το σωστό..το βιώνω μέσα μου...κλπ..κλπ"

Ακόμα και οι χιτλερικοί μέχρι και τους αναρχικούς έχουν πίστη σ'αυτά που κάνουν ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2009, 22:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://videos.arcadegames.gr/video/s8v0L6_M-Zs/kymatica-part-1-greek-subtitles.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 12:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://videos.arcadegames.gr/video/s8v0L6_M-Zs/kymatica-part-1-greek-subtitles.html

Άλεξ , δεν θα διαφωνήσω...θα πώ μόνο ότι πρόκειται για μια υπεραπλουστευμένη προσέγγιση των ανθρωπίνων διεργασιών(σωματικών και ψυχικών)!

Υπάρχουν έγκυρα επιστημονικά συγγράματα , στα οποία μπορείς να απευθυνθείς και να πάρεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ!

Ψυχολογία και νευροψυχολογία και θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει η πρωτογενής και ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ...αυτή της επιστήμης!

Όλες οι απαντήσεις θα σου δοθούν εκεί...με λεπτομέρεια!

ΤΟΛΜΗΣΕ ΤΟ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 21:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Δεν θα σου δοθούν όμως η ¨γνώση¨ της ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ

Η ψυχολογία είναι ικανή να μελετήσει το αυτοκίνητο αλλά όχι τον οδηγό.

Το αυτοκίνητο είναι η Προσωπικότητα και τα εγώ. Αυτός είναι ο ψυχολογικός εαυτός ο οποίος δρα μηχανικά μέσα από τα 5 κέντρα. Διανοητικό, συναισθηματικό ,κινητικό ένστικτο και σεξουαλικό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 09:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας

Δεν θα σου δοθούν όμως η ¨γνώση¨ της ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Είναι κρίμα , ένας υπηρέτης (της γνώσης) να λέει και να ισχυρίζεται ανυπόστατα πράγματα...προφανώς (εκεί θα το αποδώσω), δεν είναι ενημερωμένος καθόλου και δεν μπήκε καν στην διαδικασία να ελέγξει και να συλλέξει όλα τα επιστημονικά στοιχεία που αφορούν την συνείδηση και όχι μόνο του ανθρώπου!

Αλλοίμονο φίλε υπηρέτη αν απευθυνθούμε σε παραεπιστημονικές πηγές και στοιχεία..αλλοίμονο αν το αποδεδειγμένο και αποδεκτό τύχει προσπάθειας αποδόμησης και ευτελισμού προς χάριν υποθέσεων και προσωπικών "βιωμάτων" ...τότε θα είχαμε να κάνουμε με ένα σύνολο προσωπικών πεποιθήσεων και υποκειμενικών κρίσεων που αυτοαποδεικνύονται και αυτοβιώνονται με όλα όσα τούτο συνεπάγεται...!

Οδηγός και αυτοκίνητο δεν είναι κανείς και τίποτ'αλλο απο εμάς τους ιδίους φίλε υπηρέτη...αν είχες κάνει τον κόπο να μελετήσεις την ανθρώπινη ψυχολογία θα είχες αντλήσει όλα τα στοιχεία που τεκμηριώνουν του λόγου το αληθές...ειναι σαφής η διάκριση ανάμεσα στην νεύρωση και στην ψύχωση!!

Καλή σου μέρα!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy