ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ Η "ΟΥΣΙΑ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 40
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια τότε είναι η σωστή περιστροφή ..αν έχω επάνω στο στήθος μου ένα ρολόι που το 12 είναι στο κεφάλι και το 6 στα πόδια. Οι δείκτες είναι στο 12.

Όπως κοιτάμε το ρολόι επάνω μας και όχι σε κάποιον άλλο από πού θα περιστρέφουν οι δείχτες;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν προσπαθώ να επιβάλω σε κανέναν τίποτα. Αν κάποιος υιοθετεί άποψης χωρίς να έχει εμπειρίες τότε συνεχίζει να είναι ένα κοιμισμένος μηχανικός άνθρωπος.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Άρα , όλοι εμείς οι υπόλοιποι εξαιρουμένου εσού , που κατα δηλωσήν σου , είσαι ξύπνιος...είμαστε μηχανικοί και κοιμισμένοι άνθρωποι!!!

Εξαιρετική τοποθέτηση , με σοφία επενδεδυμένη ενός νου , ο οποίος ευρύτερα ορά..!!!

Θά'θελα πάντως να σου αναφέρω ότι όλοι , όσοι πιστεύουν σε θρησκευτικά δόγματα , αιρέσεις κλπ...όλοι έχουν βιώματα αντίστοιχα με τα δικά σου , υπερβατικού τύπου και όλοι τα πιστεύουν με πάθος μιάς και η απόδειξη είναι εντός τους...διότι το ΕΖΗΣΑΝ..ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ!!!

Όμως ενώ αυτοί το βίωσαν και αποτελεί μια αλήθεια γι'αυτούς...έχει αποδειχθεί ότι δεν ήταν τίποτα περισσότερο απο μια ψευδαίσθηση του μυαλού τους που φάντασε και φαντάζει ως αληθινή...κάτι τέτοιο πάθαινε και η πυθία (αν το θυμάσαι...) μασώντας φύλλα δάφνης και μαστούρωνε λέγοντας ασυναρτησίες...αλλά αυτές οι ασυναρτησίες ήταν βιωμένες απο αυτήν και δεν έλεγε ψέμματα..ασχέτως αν δεν είχαν καμμιά σχέση με την πραγματικότητα!!!

Εξ'αλλου δεν είναι τυχαίοι οι όροι της ψυχολογίας όπου αναφέρεται το πραγματικό (εντός του καθενός..) και της πραγματικότητας!!!

Μακάρι , όλη σου αυτή η αναζήτηση ευτυχέστερο και πιο επιτυχημένο να σε κάνει στην ζωή σου!!!

Ειλικρινά δεν έχω κάτι μαζί σου και θα παραμείνω στα αποδεδειγμένα και προσγειωμένος μέχρι τότε στην ρηχότητα του ευτελούς και κοιμισμένου νού μου!!!

Δεν φαντασιώνω πάντως το συμβολικό...αντίθετα συμβολοποιώ την φαντασίωση , με όλα όσα αυτό συνεπάγεται αγαπητέ φίλε Υπηρέτη!!!

Μιάς και τώρα πορευόμαστε στην τροχιά του ασυνειδήτου δομημένου σαν γλώσσα , πρέπει να το ξέρουμε -η διατύπωση αυτή αλλάζει εντελώς την λειτουργία του υποκειμένου ως υπάρχοντος!

Το υποκείμενο δεν ειναι εκείνος που σκέπτεται!

Το υποκείμενο ειναι ακριβώς αυτός που δεσμεύουμε, όχι όπως του το λέμε για να το σαγηνεύσουμε να πεί τα πάντα-αλλα να πεί ανοησίες...όλη η ουσία βρίσκεται εδώ!!
Με τις ανοησίες αυτές ειναι που κάνουμε ανάλυση , μπαίνοντας στο ΝΕΟ υποκείμενο που είναι εκεινο του ασυνειδήτου.Ειναι ακριβώς όταν ο ανθρωπάκος θέλει να μη σκέπτεται πια , που κάτι παραπάνω μαθαίνουμε γι'αυτόν!!

Το εγώ , δεν ειναι κινητοποιήσιμο ως υποκείμενο μιας σκέψης!

Αυτό για το υποκείμενο νομιμοποιεί την ύπαρξη ενός τόπου , με αφετηρία τον οποίο το "εγώ" μπορεί να σκέπτεται ..και σκεπτόμενο μπορεί να τυφλωθεί εντελώς πάνω στην αλήθεια της γνώσης που του αποδίδεται!!

Κάτι μενει απο το σκέπτομαι , όταν αυτό υποβληθεί στην αναλυτική διαδικασία:

-Μπορούμε να πούμε ότι τροποποιήσαμε αισθητά την ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΟΥΣΙΑ!

Αλήθεια ο υπολογιστής σκέπτεται...και αν , ναί..ποιά είναι η ουσία της σκέψης του??

Θα μπορούσα δε να σε διαβεβαιώσω ότι κάποια στιγμή θα συναισθάνεται κιόλας -ενδεχομένως- ...αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να στο αποδείξω , φίλε υπηρέτη!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μήν μπερδευτούμε.

Φαντάσου οτι κοιτάς το ρολόι στο τοίχο.Η δεξιόστροφη περιστροφή,δηλαδή η κανονική περιστροφή των δεικτών, είναι η ηλεκτρική περιστροφή.Δηλαδή όταν οραματίζεσαι τα τσάκρα ή το μερκαμπά το ηλεκτρικό μέρος του κινείται προς τα δεξιά και το μαγνητικό στα αριστερά.

http://www.crystalinks.com/merkaba.html

Το ίδιο και με τα τσάκρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Γιατί πολύ απλά μοιραζόμαστε εμπειρίες και απόψεις.


Είναι άλλο να μοιράζεσαι την άποψή σου για κάτι με κάποιον, κι άλλο να περιγράφεις τις εμπειρίες σου σε κάποιον. Το πρώτο μπορεί πολύ εύκολα να γίνει μέσα από μια δημόσια διαδικτυακή αγορά. Το δεύτερο δεν μπορεί να γίνει.

Αν εγώ έρθω και σου πω, σου γράψω δηλ. πως εγώ έχω βιώσει το θεϊκό, έχω βιώσει την "φώτηση", είναι αυτό άποψη μου ; Δεν είναι. Είναι ένα "γεγονός" το οποίο το ισχυρίζομαι, εκμεταλλευόμενος ΑΚΡΙΒΩΣ την ανικανότητά σου να το επαληθεύσεις. Όχι μόνον την δική σου, ολονών που με διαβάζουν. Σου λέω εγώ "εγώ έχω βιώσει την φώτηση". Μπορείς εσύ να το επαληθεύσεις αυτό ; Μπορείς να ελέγξεις την ακρίβειά του, την αλήθεια του ; Όχι. Ή θα το πιστέψεις ή δεν θα το πιστέψεις. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο.

Η παρουσίαση όμως των απόψεων μου και όχι των απλών ισχυρισμών μου, είναι επαληθεύσιμη. Μπορεί να ελεγχθεί, να δοκιμαστεί ή να δώσει έναυσμα για περαιτέρω διερεύνηση ενός θέματος.



Το έθεσες πολύ σωστά zip..με εκπλήσσει η απλότητα με την οποία επικοινωνείς ...μπράβο!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχουμε μια αυθαίρετη εικασία, έναν αβάσιμο ισχυρισμό, μια ψυχοτραυματική ομολογία και κατ' επέκτασην, ένα προσωπικό δράμα.


Με πόνεσε το στομάχι μου απο τα γέλια...παναθεμάσε zip!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποια τότε είναι η σωστή περιστροφή ..αν έχω επάνω στο στήθος μου ένα ρολόι που το 12 είναι στο κεφάλι και το 6 στα πόδια. Οι δείκτες είναι στο 12.

Όπως κοιτάμε το ρολόι επάνω μας και όχι σε κάποιον άλλο από πού θα περιστρέφουν οι δείχτες;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Nαι, μου θυμίζει την περίπτωση δυο ταξιδιτών που καθόντουσαν στο ίδιο βαγόνι , ο ένας απέναντι απο τον άλλο...ο ένας έβλεπε την τουαλλέτα μπροστά του και ο άλλος την είχε απο πίσω του!!!

Η τουαλέτα ήταν πάντως εκεί που ήταν...ΕΚΕΙ!!!

κΑΙ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΤΊΠΟΤΕ ΆΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟΥΑΛΈΤΑ...!!!

Απο όποια γωνία και αν την έβλεπες...τουαλέτα ήταν και παρέμενε!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε αλεξ


Εχθές είχα ένα περιστατικό οικογενειακό που μου έβγαλε πολύ θυμό τον οποίο βεβαία τον είχα εξωτερικά υπό έναν ελέγχω, αλλά εσωτερικά μου είχε κάνει κατάληψη στο διανοητικό και στο συναισθηματικό.

Συγκεντρώθηκα και οραματίστηκα όλα τα τσακρας να περιστρέφονται από την αριστερή μέρια δηλ από την μεριά της καρδιά. Μετά από λίγο ηρέμισα και ο θυμός είχε φύγει. Μόλις όμως σκεφτόμουνα το περιστατικό πάλι ο θυμός επέστρεφε.

Δοκίμασα να συγκεντρωθώ στην καρδιά και είχα το ίδιο αποτέλεσμα, μετά δοκίμασα στο πατερ ημών και το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο.

Α ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Πάλι καλά που σου είχε κάνει κατάληψη στο συναισθηματικό...φαντάσου να σου είχε κάνει πουθενά αλλού...!!!

Ε!! ρε τι έχουμε ν'ακούσουμε...κατα τ'αλλα έχεις διαβάσει και ψυχολογία...φαντάσου να μην είχες διαβάσει κιόλας υπηρέτη...χαμός θα γινόταν ... παγκόσμια κατάληψη...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Είναι άλλο να μοιράζεσαι την άποψή σου για κάτι με κάποιον, κι άλλο να περιγράφεις τις εμπειρίες σου σε κάποιον. Το πρώτο μπορεί πολύ εύκολα να γίνει μέσα από μια δημόσια διαδικτυακή αγορά. Το δεύτερο δεν μπορεί να γίνει.

Αν εγώ έρθω και σου πω, σου γράψω δηλ. πως εγώ έχω βιώσει το θεϊκό, έχω βιώσει την "φώτηση", είναι αυτό άποψη μου ; Δεν είναι. Είναι ένα "γεγονός" το οποίο το ισχυρίζομαι, εκμεταλλευόμενος ΑΚΡΙΒΩΣ την ανικανότητά σου να το επαληθεύσεις. Όχι μόνον την δική σου, ολονών που με διαβάζουν. Σου λέω εγώ "εγώ έχω βιώσει την φώτηση". Μπορείς εσύ να το επαληθεύσεις αυτό ; Μπορείς να ελέγξεις την ακρίβειά του, την αλήθεια του ; Όχι. Ή θα το πιστέψεις ή δεν θα το πιστέψεις. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο.

Η παρουσίαση όμως των απόψεων μου και όχι των απλών ισχυρισμών μου, είναι επαληθεύσιμη. Μπορεί να ελεγχθεί, να δοκιμαστεί ή να δώσει έναυσμα για περαιτέρω διερεύνηση ενός θέματος.


Θα σε ρώταγα πως το κατάφερες, με ποιο τρόπο, πως το έκανες έτσι ώστε να μπορέσω να ζήσω την εμπειρία.

Αυτή η εμπειρία που θα ζήσω θα είναι η απόδειξη και όχι ο ισχυρισμός σου. Όταν θα έχω την εμπειρία από αυτό που θα μου πεις τότε θα ξέρω και δεν θα χρειάζομαι καμιά λέξη από αυτό που έζησες.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αν κάποιος υιοθετεί άποψης χωρίς να έχει εμπειρίες τότε συνεχίζει να είναι ένα κοιμισμένος μηχανικός άνθρωπος.


Κοίτα, αυτό από την μια μεριά είναι σωστό που λέει. Όμως ΚΑΙ η διαφορετική άποψη - π.χ η δική μου ή η δική σου Εαρινός - είναι και αυτή βασισμένή σε εμπειρία. Απλώς, έχουμε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εμπειρίες και κατά συνέπεια και η άποψή μας - που βασίζεται σ' αυτές - είναι διαφορετική. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως είναι εσφαλμένες.

Εγώ π.χ δεν έχω την εμπειρία της διείσδυσης στους τοίχους. Δεν την έχω. Έχω την εμπειρία της κατάδυσης όμως. Βάσει αυτής της εμπειρίας, φτιάχνω ένα θέμα και αναπτύσσω εκεί τις απόψεις μου. Η διαφορά όμως της δικής μου εμπειρίας με την εμπειρία του ΥΠΗΡΕΤΗ, είναι πως η δική μου η εμπειρία μπορεί να γίνει και εμπειρία των άλλων, μπορεί να βιωθεί και από κάποιον άλλον - σαφώς διαφορετικά - όμως μπορεί να συμβεί. Δεν είναι μεταφυσική εμπειρία, είναι απολύτως φυσική. Είναι ερμηνεύσιμη, λογική, τηρεί τους φυσικούς νόμους, μπορεί να γίνει αντικείμενο εκπαίδευσης. Το πως θα κάνει κάποιος Αστρική Προβολή, ε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντικείμενο εκπαίδευσης και ούτε ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. Όπως και να το κάνεις δηλ. το πράγμα, δεν είναι αντικείμενο εκπαίδευσης.

Όποιος λοιπόν προσπαθεί να κάνει αντικείμενο εκπαίδευσης μια μεταφυσική εμπειρία του, αυτός είναι ο κοιμισμένος στην πραγματικότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Θα σε ρώταγα πως το κατάφερες, με ποιο τρόπο, πως το έκανες έτσι ώστε να μπορέσω να ζήσω την εμπειρία.


Ωραία, 'ντάξει, θα με το ρώταγες αυτό. Πρόσεξε όμως ! ΓΙΑΤΙ όμως ΕΣΥ να θέλεις να ζήσεις την εμπειρία την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ; ΓΙΑΤΙ ;

Αυτό, ερμηνεύεται ψυχαναλυτικά. Είναι ένα είδος μιμητισμού, μαϊμουδισμού. Ότι δεν έχουμε καταφέρει εμείς, πάμε στους άλλους που το έχουν καταφέρει και τους ρωτάμε πως το κατάφεραν αυτό που κατάφεραν για να το καταφέρουμε κι εμείς. Γιατί ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 14:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ π.χ δεν έχω την εμπειρία της διείσδυσης στους τοίχους. Δεν την έχω. Έχω την εμπειρία της κατάδυσης όμως

Σίγουρα είναι κατάδυση στο υποσυνείδητο.Κάποιος που μπαίνει εκεί μπορεί να μάθει οτιδοίποτε,αρκεί να το ζητήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 15:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτή η εμπειρία που θα ζήσω θα είναι η απόδειξη και όχι ο ισχυρισμός σου. Όταν θα έχω την εμπειρία από αυτό που θα μου πεις τότε θα ξέρω και δεν θα χρειάζομαι καμιά λέξη από αυτό που έζησες.


Ωραία, δεν διαφωνώ. Κατ' αρχήν, πες μου γιατί θέλεις να ζήσεις την ίδια εμπειρία με μένα ; (αυτό που σε ρωτάω παραπάνω δηλ).

Έπειτα, πρέπει να ξέρεις, πως αυτή η εμπειρία που θα ζήσεις (αν εγώ π.χ σου πω τον τρόπο να φτάσεις στην "φώτηση"), ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ, μα ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική από την δική μου. Ξέρεις γιατί ; Όλοι παίζουν μπάλα. Όμως ο Ροναλντίνιο είναι καλύτερος. Όλοι είναι γιατροί. Όμως ο Γιακούμπ είναι καλύτερος. (τυχαία παραδείγματα) Εγώ δηλ. αν σου πω ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, το πρώτο πράγμα είναι ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ να ακολουθήσεις τον δικό μου τρόπο. Και πες πως τον ακολούθησες. Και πάλι, η εμπειρία που θα αποκτήσεις θα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική. Μπορεί ΟΥΤΕ ΚΑΝ να μην βιώσεις όσα θα έχω βιώσει εγώ.

Δηλ. εγώ σου λέω "αν θες φώτηση, πάνε σ' ένα σκοτεινό δωμάτιο και άναψε το διακόπτη της λάμπας". Τι καταλαβαίνεις εσύ απ' αυτό ; (ορίστε, σου δίνω τον τρόπο) Κάν' το αυτό και έλα μετά να μου πεις ΤΙ ΒΙΩΣΕΣ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 15:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να εκπαιδεύσω και να δώσω πολλές τεχνικές για την αστρική προβολή. Το ότι δεν τις δίνω εδώ και έχω πει το γιατί ,δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αντικειμενικά οι τεχνικές αυτές.

Η μίμηση μπορεί να ακούγεται σαν κάτι άσχημο αλλά αν αυτή η μίμηση έχει σκοπό την απελευθέρωση του ατόμου από όλες τις προσκολλήσεις τότε…

Βγαίνει κάποιος από την φυλακή και κάποιοι άλλοι τον μιμούνται. Αυτή η μίμηση δεν έχει να κάνει με κάτι που δεν έχουμε ούτε με κάτι που δεν μπορούμε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 15:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να σταματήσουμε την εσωτερική φλυαρία. ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΝΟΛΟΓΟ.

Η μπάλα πρέπει να πάει στο αντίπαλο τέρμα. Το πώς θα πας είναι δικό σου θέμα, αλλά πρέπει να πάει εκεί. Έτσι το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να σταματήσει ο εσωτερικός διάλογος.

Ο Νου διαρκώς κινείτε από την μια σκέψη στην άλλη. Μπορούμε να υπάρχουμε και χωρίς σκέψη αλλά για να το δούμε αυτό πρέπει να δούμε αν μπορούμε να σταματήσουμε την σκέψη και να επιτύχουμε το πρώτο γκολ.

Ή τελικά το μυαλό μας δεν σταματά με τίποτα. ΚΑΙ τοτε Ποιος είναι ο κύριος;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 16:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Εαρινός

quote:
Πάλι καλά που σου είχε κάνει κατάληψη στο συναισθηματικό...φαντάσου να σου είχε κάνει πουθενά αλλού...!!!
Ε!! ρε τι έχουμε ν'ακούσουμε...κατα τ'αλλα έχεις διαβάσει και ψυχολογία...φαντάσου να μην είχες διαβάσει κιόλας υπηρέτη...χαμός θα γινόταν ... παγκόσμια κατάληψη...

Όταν θυμώνεις συμβαίνουν τα εξής γεγονότα.

Περνούν σκέψεις από το μυαλό σου όχι όμως συναισθήματα. Τα συναισθήματα τα νιώθεις.

Μπορούμε να πούμε τότε ότι υπάρχει ένα κέντρο το οποίο σκέπτεται και ένα άλλο που αισθάνεται. Την οργή δεν την νιώθεις μέσα στο κεφάλι παρόλο που σου ανεβαίνει το αίμα εκεί αλλά την νιώθεις κάπου στο στήθος.

Την αγάπη δεν την νιώθεις στο κεφάλι αλλά στην καρδιά. Δεν μπορείς να σκεφτείς με τα συναισθηματία αλλά ούτε να νιώσεις με τις σκέψεις.
Ένα άλλο κέντρο είναι υπεύθυνο για την κίνηση και αυτό το κέντρο βρίσκετε στο άνω μέρος της σπονδυλικής στήλης. Η ασθένεια του παρκισον που χτυπά;

Όταν λέω ότι ο θυμός έχει κάνει κατάληψη στο συναισθηματικό εννοώ ότι ήμουν συναισθηματικά φουντωμένος και διανοητικά με σκέψεις αρνητικές.
Που το παράλογο;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 16:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε 5 κεντρα

Διανοητικό

Κινητικό

Συναισθηματικό

Ενστικτώδες

Σεξουαλικό

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 20:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Βγαίνει κάποιος από την φυλακή και κάποιοι άλλοι τον μιμούνται. Αυτή η μίμηση δεν έχει να κάνει με κάτι που δεν έχουμε ούτε με κάτι που δεν μπορούμε.


Αυτό είναι η μισή αλήθεια. Ολόκληρη η αλήθεια λέει "Βγαίνει κάποιος από την μία φυλακή και μπαίνει σε μια άλλη ... και κάποιοι άλλοι τον μιμούνται". Και αυτή η μίμηση, δεν έχει τίποτε το φρέσκο, το καινοτόμο. Σ' αυτήν την μίμηση δεν υπάρχει ίχνος υπέρβασης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 20:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Μπορώ να εκπαιδεύσω και να δώσω πολλές τεχνικές για την αστρική προβολή. Το ότι δεν τις δίνω εδώ και έχω πει το γιατί ,δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αντικειμενικά οι τεχνικές αυτές.

Η μίμηση μπορεί να ακούγεται σαν κάτι άσχημο αλλά αν αυτή η μίμηση έχει σκοπό την απελευθέρωση του ατόμου από όλες τις προσκολλήσεις τότε…


Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα αγαπητέ μου ορισμένες φορές. Απελευθέρωση ξε-απελευθέρωση, η μίμηση είναι μίμηση και η μαϊμού είναι μαϊμού.

Όμως και πάλι δεν απαντάς σ' αυτό που σε ρωτάω : γιατί θέλεις να ζήσεις την ίδια εμπειρία με μένα ; Για ποιον λόγο ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 20:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι βλέπω, η συμμετοχή σου εδώ προχωράει παράλληλα με μια προσωπική αναζήτηση του εαυτού σου, για την οποία κάθε φορά παραθέτεις ένα προσωπικό συμπέρασμα - εσφαλμένα, το γενικεύεις αλλά δεν πειράζει - , π.χ

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Tο πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να σταματήσουμε την εσωτερική φλυαρία. ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΝΟΛΟΓΟ.


Αν υποθέσουμε λοιπόν πως πραγματικά υπάρχει αυτός ο εσωτερικός μονόλογος που λες, α) ποιος νομίζεις πως συνομιλεί με ποιον ώστε να συμπεραίνεις πως μονολογεί ; β) ποιος είναι αυτός που βγάζει αυτό το συμπέρασμα, ποιος είναι δηλ. αυτός που συμπεραίνει ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2009, 21:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Αλήθεια ο υπολογιστής σκέπτεται...και αν , ναί..ποιά είναι η ουσία της σκέψης του??


Η βασική συλλογιστική αρχή των υπολογιστικών μηχανών δεν διαφέρει ποιοτικά από την βασική συλλογιστική αρχή ενός παιδιού. Φέρνοντας στο μυαλό μας τον πρώτο υπολογιστή, τον ENIAC, παρατηρούμε πως η "λογική" των μηχανών, παρόλο που έχουν περάσει σχεδόν 65 χρόνια από την πρώτη εμφάνισή του, δεν έχει αλλάξει στην βάση της, στον πυρήνα της. Η "λογική" αυτή περιορίζεται στο "ΝΑΙ" και "ΟΧΙ", στην δυαδικότητα δηλ. στην Αριστοτελική αρχή του Αποκλειόμενου Τρίτου. Για έναν η/υ δεν νοείται το "ίσως", το "μπορεί", το "πιθανόν". "Νοείται" είτε το ένα, είτε το άλλο. Ότι βλέπουμε και ότι μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής είναι απλώς ένας πολύπλοκος συνδιασμός των "ναι" και των "όχι". Η ουσία της σκέψης του είναι παιδική, απλοϊκή. Γι' αυτό τον λόγο βρίσκει τόσες πολλές εφαρμογές. Από την άλλη, γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι ανίκανος ένας υπολογιστής να υπερβεί αυτόν τον εγκλωβισμό του "δυϊσμού" του και να κάνει κάτι από μόνος του.

Για να μπορέσουμε να πούμε με βεβαιότητα πως ένας υπολογιστής σκέφτεται, θα πρέπει να εισάγουμε σ' αυτόν - με κάποιον τρόπο - την έννοια της τριαδικότητας, τον νόμο του 3 δηλ. κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο, αφού ούτε και 'μεις οι ίδιοι, δεν κατανοούμε πλήρως αυτόν τον νόμο. Αν και όταν συμβεί αυτό, δηλ. αν και όταν ο άνθρωπος κατανοήσει απόλυτα τον νόμο του 3, τότε το πιθανότερο είναι πως θα τον "διδάξει" και στις μηχανές του. Και τότε οι μηχανές του δεν θα εξάγουν απλώς αποτελέσματα, αλλά θα μπορούν να υποθέσουν αποτελέσματα και να έξαγουν υποθετικές λύσεις, με λίγα λόγια θα μπορούν να πειραματιστούν οι ίδιες, μόνες τους. Τότε η ανθρωπότητα, θα πρέπει να αρχίσει πραγματικά να τις φοβάται ... προς το παρόν δεν διατρέχουμε κανένα απολύτως κίνδυνο.

Edited by - zip on 04/09/2009 22:19:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 17:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, οι υπολογιστές πώς είναι σε θέση να κάνουνε random choice?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 18:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Αλήθεια, οι υπολογιστές πώς είναι σε θέση να κάνουνε random choice?


Μέσω ενός συνδιασμού αλγορίθμων και ένος χρονιστή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 19:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μπορέσουμε να πούμε με βεβαιότητα πως ένας υπολογιστής σκέφτεται, θα πρέπει να εισάγουμε σ' αυτόν - με κάποιον τρόπο - την έννοια της τριαδικότητας, τον νόμο του 3 δηλ.

Άραγε,πόσοι τέτοιοι νόμοι υπάρχουν?Θα μπορούσε δηλαδή ο άνθρωπος να χρησημοποιήσει το νόμο του 4? Πώς θα ήταν κάτι τέτοιο?

Το σίγουρο είναι,οτι για να μάθουμε καινούρια πράγματα,πρέπει να αφήσουμε το μυαλό μας ανοιχτό σε οτιδήποτε,χωρίς να κρίνουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 19:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Άραγε,πόσοι τέτοιοι νόμοι υπάρχουν?Θα μπορούσε δηλαδή ο άνθρωπος να χρησημοποιήσει το νόμο του 4? Πώς θα ήταν κάτι τέτοιο?


Δεν υπάρχει νόμος του 4 ή του 5 και θα σου εξηγήσω γιατί. Ο νόμος του 3, έχει λογικό υπόβαθρο, δεν είναι μεταφυσικός, είναι φυσικός αλλά προς το παρόν δεν έχει υιοθετηθεί από την επιστήμη. Η επιστήμη προς το παρόν αποδέχεται ότι όλα τα φαινόμενα είναι αποτέλεσμα 2 δυνάμεων. Αυτό που λέμε Δράση - Αντίδραση. Στην πραγματικότητα όλα τα φαινόμενα δεν είναι αποτέλεσμα δύο δυνάμεων, αλλά τριών > Δράση - Αντίδραση - Εξουδετέρωση. [ Αυτά είναι απλώς ονομασίες, έτσι ; Μπορεί αυτήν την τριαδικότητα να την συναντήσεις - ΚΑΙ ΘΑ την συναντήσεις - διαφορετικά. Στις θρησκείες π.χ αυτές οι δυνάμεις παίρνουν άλλα ονόματα. ]

Οι υπολογιστές γνωρίζουν μόνο το 0 & 1, το "ναι" και το "όχι" και συνεπώς είναι απολύτως συμβατοί & με την επιστήμη, με το 2 της επιστήμης δηλ. την δράση - αντίδραση. Η "φύση" ενός υπολογιστή - αν μπορούμε δηλ. να χρησιμοποιήσουμε αυτήν την έκφραση - είναι απολύτως συμβατή με την φύση των φυσικών φαινομένων. Αν εισάγουμε μια τρίτη δύναμη, αν εισάγουμε την εξουδετερωτική δηλ. τότε οι υπολογιστές θα μάθουν και το 2, δηλ. θα μάθουν μια απάντηση του τύπου "και ναι και όχι". Μπορείς όμως να κατασκευάσεις έναν επεξεργαστή που να έχει ΚΑΙ να μην έχει ρεύμα ταυτόχρονα ; Ή θα έχει, ή δεν θα έχει. Αυτό είναι το πρόβλημα, το οποίο - κατά την γνώμη μου - είναι σχεδόν αδύνατον να επιλυθεί. Γιατί πολύ απλά, δεν υπάρχουν ή δεν έχουν ακόμη ανακαλυφθεί υλικά τέτοια που θα μας επέτρεπαν να κάνουμε κάτι ανάλογο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 20:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει νόμος του 4 ή του 5

Ελπίζω να το διαπιστώσω κάποια στιγμή ο ίδιος,άν υπάρχει ή δέν υπάρχει,προς το παρόν δέν ξέρω.

quote:
Μπορείς όμως να κατασκευάσεις έναν επεξεργαστή που να έχει ΚΑΙ να μην έχει ρεύμα ταυτόχρονα ;

Έxω διαβάσει στο περιοδικό focus για τους κβαντικούς υπολογιστές.Το άρθο(παλιό άρθρο),αναφέρει οτι βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο αυτή η εργασία. Πάντως μιλάει για υπολογιστές που μπορούν να κάνουν ταυτόχρονα τις πράξεις.Δηλαδή ο και 1 την ίδια στιγμή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2009, 20:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Έxω διαβάσει στο περιοδικό focus για τους κβαντικούς υπολογιστές.Το άρθο(παλιό άρθρο),αναφέρει οτι βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο αυτή η εργασία. Πάντως μιλάει για υπολογιστές που μπορούν να κάνουν ταυτόχρονα τις πράξεις.Δηλαδή ο και 1 την ίδια στιγμή.


Ναι, στο μυαλό μου το είχα για να το αναφέρω. Είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία. Κυρίως γιατί αλλάζει η μορφή παροχής της ενέργειας του επεξεργαστή. Ο ίδιος ο επεξεργαστής δεν λειτουργεί με ρεύμα. Γιατί ; Γιατί το ρεύμα ή θα περάσει από κάπου (1) ή δεν θα περάσει από κάπου (0). Έτσι, χρησιμοποιούμε το κβάντο για να δώσουμε ενέργεια σε έναν επεξεργαστή, δηλ. ένα πακέτο ενέργειας που μπορεί ΝΑ ΕΙΝΑΙ αλλά μπορεί και ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ, την ίδια χρονική στιγμή. Αυτό, μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε 0, 1 & 2, όπου 2 είναι μια κατάσταση του "ναι και όχι" ταυτόχρονα. Συνεπώς, έχουμε μια έννοια τριαδικότητας, δεν έχουμε 2 καταστάσεις αλλά 3.

Όμως τα προβλήματα είναι αρκετά σημαντικά κυρίως λόγω των υλικών κατασκευής αλλά και επειδή δεν μπορούμε να διαχειριστούμε κβάντα με την ίδια ευκολία που διαχειριζόμαστε το ηλεκτρικό ρεύμα σε μία συσκευή.


Edited by - zip on 05/09/2009 20:20:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 23:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αυτό είναι η μισή αλήθεια. Ολόκληρη η αλήθεια λέει "Βγαίνει κάποιος από την μία φυλακή και μπαίνει σε μια άλλη ... και κάποιοι άλλοι τον μιμούνται". Και αυτή η μίμηση, δεν έχει τίποτε το φρέσκο, το καινοτόμο. Σ' αυτήν την μίμηση δεν υπάρχει ίχνος υπέρβασης.

Αυτή η ολόκληρη αλήθεια που λες δεν είναι παρά ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα. Ίσως να ζεις μέσα σε μια φυλακή και όσες φορές δοκίμασες να κανείς κάτι διαφορετικό βρέθηκε πάλι σε μια άλλη φυλακή.

Αν είχες πετύχει κάτι διαφορετικό κάτι φρέσκο, κάτι που είναι αυθόρμητο μέσα στην στιγμή, κάτι που δεν ανήκει στην μνήμη και στην σκέψη, στο πεπερασμένο ,τότε ίσως να μίλαγες για κάτι που είναι υπερβατικό για κάτι που είναι φρέσκο για κάτι που είναι πλήρες και δεν αναζητά τίποτα έξω από αυτό που είναι.

Το ότι δεν ζεις… κάτι τέτοιο δεν απορρίπτει την δυνατότητα να μπορεί κάποιος άλλος να μπορεί να το ζει.

Το πρόβλημα είναι ότι όλα τα μυαλά ζητούν ένα όνομα για αυτό. Για αυτό και με ρωτάς

quote:
ποιος νομίζεις πως συνομιλεί, με ποιον ώστε να συμπεραίνεις πως μονολογεί ; β) ποιος είναι αυτός που βγάζει αυτό το συμπέρασμα, ποιος είναι δηλ. αυτός που συμπεραίνει ;

Αυτή η απάντηση πρέπει να απαντηθει από εσένα και από τον καθένα που την κάνει.

quote:
Αν υποθέσουμε λοιπόν πως πραγματικά υπάρχει αυτός ο εσωτερικός μονόλογος που λες,

Αυτός ο μονόλογος υπάρχει και το ξέρεις πολύ καλά. Και αυτός ο μονόλογος έχει επίπεδα. Όταν σταματήσει η φλυαρία σε όλα τα επίπεδα τότε ο νους μπαίνει στο «κενό» Δεν υπάρχει κανένα ίχνος σκέψης, καμιά κίνηση. Ο νους είναι παθητικά ενεργός.

Σε αυτό το επίπεδο έχει μείνει μια ακόμα προσκόλληση. Αυτή του κενού. Όταν η συνείδηση ή «ΑΥΤΟΣ» που ρωτάς «ποιος νομίζεις πως συνομιλεί , ποιος είναι αυτός που βγάζει αυτό το συμπέρασμα»

Όταν αυτός το ΠΟΙΟΣ απόταυτιστεί από όλα, τότε υπάρχει μια στιγμή που η συνείδηση αποκτά την επίγνωση του εαυτού της, όχι μέσω του νου ή ενός συμπεράσματος, αλλά από την ιδία την συνείδηση.

Αυτό το «ΠΟΙΟΣ» νομίζεις πως συνομιλεί ,απλά αποκτά σε πρώτη φάση την κατανόηση ότι υπάρχει μια μηχανική φλυαρία η οποία είναι διανοητική.

quote:
ποιος είναι αυτός που βγάζει αυτό το συμπέρασμα.

Τα συμπεράσματα βγαίνουν από τον νου, αλλά υπάρχει και η επίγνωση ή η σιωπηλή κατανόηση που αποκτάτε από αυτόν που παρατηρεί σιωπηλά την όλη κατάσταση.

quote:
Όμως και πάλι δεν απαντάς σ' αυτό που σε ρωτάω : γιατί θέλεις να ζήσεις την ίδια εμπειρία με μένα ; Για ποιον λόγο ;

Όσο υπάρχει υποκείμενο υπάρχει και ξεχωριστή εμπειρία. Είναι αδύνατον δυο υποκείμενα να έχουν την ιδία εμπειρία επειδή ο καθένας την βιώνει με ένα μοναδικό και ξεχωριστό τρόπο.

Αν υπάρχει μονό μια αντικειμενική εμπειρία τότε δεν υπάρχει υποκείμενο και χωρίς υποκείμενο δεν υπάρχει κάποιος ξεχωριστός που να θέλει ή να μην θέλει να ζήσει την εμπηρεία.

Δεν μπορώ να μιμηθώ την εμπειρία σου αλλά την κίνηση που κανείς για την ελευθερία. Αν μια σταγόνα πέσει μέσα στον ωκεανό δεν την ξαναβρίσκεις ποτέ.

Αν μια άλλη σταγόνα μιμηθεί αυτή την κίνηση τότε και αυτή θα χαθεί για πάντα ως σταγόνα αλλά όχι ως ουσία αφού ανέκαθεν η σταγόνα και ο ωκεανός αποτελούνται από τα ιδία στοιχειά.

Αρχικά υπάρχει ο μιμητής, στο τέλος όχι.

Φίλε ΖΙΡ παίζει σπουδαίο ρόλο το πώς βλέπεις τα πράγματα, όπως και το πώς θες να τα παρουσιάζεις.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 23:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ ας δούμε από μια άλλη οπτική γωνία αυτό με τους τρεις νους .

Υπάρχει ο άνθρωπος της ΕΙΚΑΣΙΑΣ. Αυτός ο άνθρωπος ζει με τα κατώτερα ένστικτα, εκδηλώνει βαρβαρότητα και είναι άξεστο προς τους συνανθρώπους του. Βρίζει πολύ, είναι κακός οικογενειάρχες και γίνετε ένα κτήνος βαρώντας τα παιδιά του.

Ο δεύτερος άνθρωπος είναι της ΠΙΣΤΗΣ .Εδώ έχουμε έναν άνθρωπο που υιοθετεί ή ασπάζεται διάφορες γνώμες ή πεποιθήσεις. Η ταύτιση με αυτές τις πεποιθήσεις οδηγούν το άτομο στον κάθε είδους φανατισμό. Μέσα από αυτή την πίστη που έχει μορφή πεποίθησης, μπορεί κάποιος να φτάσει μέχρι και το έγκλημα.

Ο τρίτος άνθρωπος είναι αυτός της ΔΙΑΝΟΙΑΣ. Εδώ έχουμε το άτομο που ερευνά, την επιστήμη ,την αναθεώρηση των πραγμάτων, τον συλλογισμό, τις μελέτες που είναι σχετικές με τους νομούς και τα φαινόμενα.

Το άτομο δέχεται τις διάφορες θεωρίες αλλά δεν αρκείτε σε αυτές ψάχνει ακόμα παραπέρα .Αν βρει κάτι άλλο αναθεωρεί η εμπλουτίζει ακόμα περσότερο την υπάρχων θεωρεία.

Ο συλλογισμός ,η σύνεση, η κατανόηση και η έρευνα οδηγούν το άτομο στο να ψάχνει το κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπει.

Ο τέταρτος άνθρωπος είναι αυτός που έχει αφυπνισμένη την συνείδηση του. Μπορεί να έχει την κατάσταση ΤΟΥΡΙΓΙΑ ,διόραση και πολλά άλλα.

Μέσα μας κάθε φορά εκδηλώνουμε κάτι από την εικασία από την πιστή και από την διανόηση. Μπορούμε να το δούμε στην συμπεριφορά μας ,στο τρόπο τον οποίο μιλάμε με τους άλλους, στον τρόπο με το όποιο δεχόμαστε τα πράγματα.

Αν το άτομο μπορέσει να αποκτήσει αυτή την τέταρτη κατάσταση δηλ αυτή που είναι πάνω από την ΕΙΚΑΣΙΑ ,ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ, ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΗΣΗ, τότε αποκτά αυτό που λέμε ο « Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΝΟΥΣ»

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 23:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήταν ενδιαφέρον ναδιαβάσετε τι γράφεται στο θέμα Πυροκίνηση&Εμβίωση όσον αφορά την ΑΠ..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 23:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ:
quote:
Μέσω ενός συνδιασμού αλγορίθμων και ένος χρονιστή.

Συνεπώς έχουμε δημιουργήσει ελευθερία επιλογής.
Μια επιλογή δηλαδή που δεν εξαρτάται απο κάπου, άρα είναι ΤΥΧΑΙΑ.. σωστά?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 40 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy